Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 226. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2010 года N 44
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2010 N 44 (порядок введения в действие см. п. 3).
В соответствии со статьей 17 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О воинской обязанности и воинской службе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
31 марта 2006 года N 226
Правила
проведения военно-врачебной экспертизы
в Вооруженных Силах, других войсках и воинских
формированиях Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О воинской обязанности и воинской службе", определяют порядок организации и проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, а также состав медицинских комиссий.
2. Военно-врачебная экспертиза граждан проводится в целях определения:
1) годности к воинской службе при приписке к призывным участкам и призыве на воинскую службу;
2) годности к поступлению в военные (специальные) учебные заведения;
3) годности при поступлении на воинскую службу по контракту;
4) годности к воинской службе (прохождению воинских сборов), службе в видах и родах войск Вооруженных Сил, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, обучению (воинской службе) по военно-учетной специальности;
5) категории годности граждан, проходивших воинскую службу, на момент увольнения их с воинской службы;
6) категории годности к воинской службе граждан, пребывающих в запасе.
3. Медицинские комиссии с учетом состояния здоровья граждан выносят заключения по следующим категориям годности к воинской службе:

Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери-дәрiгерлiк сараптама жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 226 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қаңтардағы № 44 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.01.30 № 44 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шiлдедегi Заңының 17-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери-дәрiгерлiк сараптама жүргiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 31 наурыздағы
N 226 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери-дәрiгерлiк сараптама жүргiзу ережесi
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери-дәрiгерлiк сараптама жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шiлдедегi Заңына сәйкес әзiрленген, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құрылымдарында, сондай-ақ медициналық комиссиялар құрамына әскери-дәрiгерлiк сараптаманы ұйымдастыру мен жүргiзу тәртiбiн анықтайды.
2. Азаматтарға әскери-дәрiгерлiк сараптама мыналарды айқындау мақсатында жүргiзiледi:
1) әскерге шақыру учаскелерiне тiркеген және әскери қызметке шақырылған кезде әскер қызметке жарамдылығын;
2) әскери (арнайы) оқу орындарына түсуге жарамдылығын;
3) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке түсу кезiнде жарамдылығын;
4) әскери қызметке (әскери жиындардан өтуге), Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi әскерлерiнiң түрлерi мен тектерiндегi, басқа да әскерлерi мен әскери құрылымдарындағы қызметке, әскери-есептiк мамандықтары бойынша оқуға (әскери қызметке) жарамдылығын;
5) оларды әскери қызметтен босату сәтiнде әскери қызметтi өткерген азаматтардың жарамдылығы санатын;
6) запастағы азаматтардың әскери қызметке жарамдылығы санатын.
3. Медициналық комиссия азаматтардың денсаулық жағдайын ескере отырып, әскери қызметке жарамдылығының мынадай санаттары бойынша қорытындылар шығарады:

1) "А" - годен к воинской службе (заключение выносится гражданам, у которых отсутствуют заболевания или имеются отдельные хронические заболевания либо физические недостатки, при отсутствии их обострений в течение последних трех лет, без нарушения или с незначительными нарушениями функции органов и систем, не ограничивающими способность исполнять обязанности воинской службы без ущерба для здоровья);
2) "Б" - годен к воинской службе с незначительными ограничениями (заключение выносится гражданам, у которых имеются хронические заболевания с редкими обострениями или физические недостатки с незначительными нарушениями функций органов и систем, ограничивающие способность исполнять обязанности воинской службы по отдельным военно-учетным специальностям);
3) "В" - ограниченно годен к воинской службе (заключение выносится гражданам, имеющим устойчивое нарушение жизнедеятельности вследствие болезни или увечья, которые ограничивают способность исполнять обязанности воинской службы без ущерба для здоровья);
4) "Г" - временно не годен к воинской службе (заключение выносится гражданам, которые утратили способность исполнять обязанности воинской службы в течение ограниченного промежутка времени вследствие заболевания или увечья, сопровождающегося нарушением функции органов и систем обратимого характера);
5) "Д" - не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время (заключение выносится гражданам, у которых нарушение жизнедеятельности вследствие болезни или увечья привело к утрате способности исполнять обязанности воинской службы);
6) "Е" - не годен к воинской службе с исключением с воинского учета (заключение выносится гражданам, у которых нарушение жизнедеятельности вследствие болезни или увечья привело к стойкой утрате способности исполнять обязанности воинской службы).
4. Заключения военно-врачебной комиссии (далее - ВВК) принимают коллегиально большинством голосов. Годность к воинской службе, воинской службе (работе) по военно-учетной специальности определяется в соответствии с индивидуальной оценкой, а также расписанием болезней и таблицей дополнительных требований к состоянию здоровья граждан, утверждаемых уполномоченными органами в области здравоохранения и обороны.
5. Заключение ВВК действительно в течение года с момента освидетельствования, если иное не оговорено в этом заключении.
Глава 2. Виды медицинских комиссий
1. Штатные военно-врачебные комиссии
6. Штатными ВВК являются:
1) Центральная военно-врачебная комиссия Министерства обороны Республики Казахстан;

1) "А" - әскери қызметке жарамды (қорытынды ауруы жоқ немесе соңғы үш жыл iшiнде асқынбаған кейбiр созылмалы аурулары не дене кемiстiгi бар, ағзалары мен жүйелерiнiң қызметтерi бұзылмаған немесе шамалы бұзылған, денсаулығы үшiн зиянсыз әскери қызметiнiң мiндетiн атқару қабiлетiн шектемейтiн азаматтарға шығарылады);
2) "Б" - әскери қызметке шамалы шектеулермен жарамды (қорытынды кейбiр әскери-есептiк мамандықтар бойынша әскери қызметiнiң мiндетiн атқару қабiлетiн шектейтiн, сирек өршитiн созылмалы аурулары немесе ағзалары мен жүйелерiнiң қызметтерi шамалы бұзылған дене кемiстiгi бар азаматтарға шығарылады);
3) "В" - әскери қызметке шектеулi түрде жарамды (қорытынды адам денсаулығы үшiн зиянсыз әскери қызмет мiндетiн атқару қабiлетiн шектейтiн ауру немесе мертiгу салдарынан тiршiлiк әрекетi тұрақты бұзылған азаматтарға шығарылады);
4) "Г" - әскери қызметке уақытша жарамсыз (қорытынды ағзалары мен жүйелер қызметiнiң бұзылуы сипатында болатын ауру немесе мертiгу салдарынан шектеулi уақыт аралығында әскери қызмет мiндетiн атқару қабiлетiн жоғалтқан азаматтарға шығарылады);
5) "Д" - бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс кезеңiнде шектеулi түрде жарамды (қорытынды ауруы немесе мертiгуi салдарынан тiршiлiк әрекетiнiң бұзылуы әскери қызмет мiндетiн атқару қабiлетiн жоғалтуына әкеп соқтырған азаматтарға шығарылады);
6) "Е" - әскери есептен шығарылатын әскери қызметке жарамсыз (қорытынды ауру немесе мертiгу салдарынан тiршiлiк әрекетiнiң бұзылуы әскери қызмет мiндетiн атқару қабiлетiн тұрақты жоғалтуға әкеп соқтырған азаматтарға шығарылады).
4. Әскери-дәрiгерлiк комиссияның (бұдан әрi - ӘДК) қорытындысы алқа түрiнде көпшiлiк дауыспен қабылданады. Әскери қызметке, әскери-есептiк мамандық бойынша әскери қызметке (жұмысқа) жарамдылық денсаулық сақтау және қорғаныс саласындағы уәкiлеттi органдар бекiтетiн жеке бағалауға, сондай-ақ аурулар кестесiне және азаматтың денсаулық жағдайына қойылатын қосымша талаптардың кестесiне сәйкес анықталады.
5. Егер ӘДК қорытындысында өзгеше айтылмаса, бұл қорытынды куәландыру сәтiнен бастап бiр жыл бойы жарамды.
2-тарау. Медициналық комиссиялардың түрлерi
1. Штаттық әскери-дәрiгерлiк комиссиялар
6. Штаттық ӘДК мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Орталық әскери-дәрiгерлiк комиссиясы ;

2) Филиал Центральной военно-врачебной комиссии Министерства обороны Республики Казахстан;
3) Военно-врачебная комиссия Республиканской гвардии Республики Казахстан;
4) Центральная военно-врачебная комиссия Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
5) Центральная военно-врачебная комиссия Министерства внутренних дел Республики Казахстан и военно-врачебные комиссии департаментов внутренних дел;
6) Военно-врачебная комиссия Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
7. Штатные ВВК относятся к военно-медицинским учреждениям специального назначения, имеют гербовую печать установленного образца , угловой штамп.
8. По вопросам военно-врачебной экспертизы нештатные постоянно и временно действующие военно-врачебные, врачебно-летные и врачебные комиссии подчиняются штатным ВВК.
9. Штатные ВВК комплектуются квалифицированными врачами, имеющими клиническую подготовку по следующим врачебным специальностям (терапия, хирургия, неврология, психиатрия, оториноларингология, офтальмология), опыт работы в войсках и военных лечебно-профилактических учреждениях.
2. Нештатные постоянно действующие
военно-врачебные (врачебно-летные) комиссии
10. К нештатным постоянно действующим ВВК относятся:
1) госпитальные ВВК;
2) гарнизонные ВВК;
3) ВВК Аэромобильных войск;
4) военно-врачебные (врачебные) комиссии при департаментах по делам обороны;
5) врачебные комиссии с правами госпитальных ВВК при медицинских организациях здравоохранения.
11. К нештатным постоянно действующим врачебно-летным комиссиям (далее - ВЛК) относятся:
1) ВЛК при лаборатории авиационной медицины;
2) ВЛК в военных (специальных) учебных заведениях по подготовке летного состава авиации;
3) ВЛК в военных госпиталях, имеющих отделения врачебной экспертизы летного состава;
4) ВЛК при департаментах по делам обороны.
12. Нештатные постоянно действующие ВВК (ВЛК) назначаются в составе председателя, не менее двух членов врачей-специалистов и секретаря.
13. В организациях здравоохранения психиатрического профиля по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения назначаются врачебные комиссии с полномочиями госпитальной ВВК для медицинского освидетельствования военнослужащих.
В состав таких врачебных комиссий входят: председатель - заместитель главного врача (заведующего) медицинской организации по лечебной части или заведующий одним из лечебных отделений, члены - не менее двух врачей данной медицинской организации, врач - представитель медицинской службы ближайшего гарнизона и секретарь. Один из врачей - членов врачебной комиссии назначается заместителем председателя комиссии.

2) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi Орталық әскери-дәрiгерлiк комиссиясының Филиалы;
3) Қазақстан Республикасы Республикалық ұланының Әскери-дәрiгерлiк комиссиясы;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Орталық әскери-дәрiгерлiк комиссиясы;
5) Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Орталық әскери-дәрiгерлiк комиссиясы және iшкi iстер департаменттерiнiң әскери-дәрiгерлiк комиссиялары;
6) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң Әскери-дәрiгерлiк комиссиясы.
7. Штаттық ӘДК арнайы мақсаттағы әскери-медициналық мекемелерге жатады, белгiленген үлгiдегi елтаңбалық мөрi, бұрыштамалық мөртабаны болады.
8. Әскери-дәрiгерлiк сараптама мәселелерi бойынша штаттан тыс тұрақты және уақытша әрекет ететiн әскери-дәрiгерлiк, дәрiгерлiк-ұшу және дәрiгерлiк комиссиялар штаттық ӘДК-ге бағынады.
9. Штаттық ӘДК мынадай мамандықтар (терапия, хирургия, неврология, психиатрия, оториноларингология, офтальмология) бойынша клиникалық даярлығы, әскерлерде және әскери емдеу-алдын алу мекемелерiнде жұмыс тәжiрибесi бар бiлiктi дәрiгерлерден жасақталады.
2. Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн әскери-дәрiгерлiк
(дәрiгерлiк-ұшу) комиссиялары
10. Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ға мыналар жатады:
1) госпитальдық ӘДК;
2) гарнизондық ӘДК;
3) Аэроұтқыр әскерлерiнiң ӘДК-сы;
4) қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттердiң жанындағы әскери-дәрiгерлiк (дәрiгерлiк) комиссиялар;
5) медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының жанындағы госпитальдiк ӘДК құқықтары бар дәрiгерлiк комиссиялар.
11. Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн дәрiгерлiк-ұшу комиссияларына (бұдан әрi - ДҰК) мыналар жатады:
1) авиациялық медицина зертханаларының жанындағы ДҰК;
2) авиацияның ұшқыштар құрамын дайындау жөнiндегi әскери (арнайы) оқу орындарындағы ДҰК;
3) ұшқыштар құрамының дәрiгерлiк сараптама бөлiмшесi бар әскери госпитальдардағы ДҰК;
4) қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттердiң жанындағы ДҰК.
12. Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК (ДҰК) төрағасы, кемiнде екi маман дәрiгер мүшесi және хатшысы бар құрамда тағайындалады.
13. Психиатрлық бейiндегi денсаулық сақтау ұйымдарында денсаулық сақтау саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша әскери қызметшiлердi медициналық куәландыру үшiн госпитальдық ӘДК өкiлеттiктерi бар әскери комиссиялар тағайындалады.
Мұндай әскери комиссиялардың құрамына мыналар кiредi: төраға - медицина ұйымының бас дәрiгерiнiң (меңгерушiсiнiң) емдеу бөлiгi жөнiндегi орынбасары немесе емдеу бөлiмшелерiнiң бiрiнiң меңгерушiсi, мүшелерi - аталған медицина ұйымының кемiнде екi дәрiгерi, дәрiгер - жақын маңдағы гарнизонның медициналық қызмет өкiлi және хатшы. Дәрiгерлiк комиссия мүшелерiнiң - дәрiгерлердiң бiрi комиссия төрағасының орынбасары болып тағайындалады.

14. По решению председателя ВЛК к участию в заседании ВЛК на полномочиях ее членов могут привлекаться начальник медицинской службы (врач) и представитель командования авиационной части.
15. Заключения нештатных постоянно действующих ВВК и ВЛК рассматриваются и утверждаются штатной ВВК.
3. Нештатные временно действующие
военно-врачебные (врачебные) комиссии
16. К нештатным временно действующим военно-врачебным (врачебным) комиссиям относятся:
1) ВВК для медицинского освидетельствования кандидатов, поступающих в военные (специальные) учебные заведения;
2) ВВК для медицинского освидетельствования кандидатов, поступающих в кадетские корпуса, Республиканскую школу "Жас улан" имени генерала Нурмагамбетова С.К. и другие республиканские военные школы-интернаты (лицеи);
3) ВВК для медицинского освидетельствования водолазов Военно-морских сил;
4) ВВК для медицинского освидетельствования военнослужащих, привлекаемых к подводному вождению танков и других машин;
5) ВВК для медицинского освидетельствования военнослужащих, имеющих контакт с радиоактивными веществами (далее - РВ), ионизирующими источниками излучений (далее - ИИИ), компонентами ракетных топлив (далее - КРТ), источниками электромагнитных полей (далее - источники ЭМП);
6) врачебные комиссии при департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны для проведения медицинского освидетельствования граждан при приписке к призывным участкам, призыве на воинскую службу и поступлении в военные (специальные) учебные заведения.
17. Нештатные временно действующие ВВК назначаются в составе председателя, не менее двух членов врачей-специалистов и секретаря.
18. Нештатные временно действующие врачебные комиссии при департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны являются медицинскими комиссиями при комиссиях по приписке или комиссиях по призыву области, города республиканского значения, столицы, района.
Они формируются местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) в области здравоохранения из областных, городских и районных медицинских комиссий лечебных организаций (районная больница, центральная районная больница, городская больница, консультативно-диагностический центр, областная больница).
19. Нештатные временно действующие ВК при департаментах, управлениях (отделах) по делам обороны назначаются в составе врача, руководящего работой медицинского персонала, - председателя медицинской комиссии, членов комиссии - врачей-специалистов, имеющих опыт работы по специальностям: хирург, терапевт (подростковый терапевт), невропатолог, психиатр, окулист, отоларинголог, дерматовенеролог, стоматолог, (для женщин - гинеколог) и секретаря.
В необходимых случаях в состав медицинских комиссии комиссий по приписке и комиссий по призыву могут включаться врачи других узких специальностей (фтизиатр, психо-социальный консультант, рентгенолог и другие).

14. ДҰК төрағасының шешiмi бойынша ДҰК отырыстарына оның мүшелерiнiң өкiлеттiгiмен қатысуға авиациялық бөлiмшенiң медициналық қызмет бастығы (дәрiгерi) және қолбасшылық өкiлi тартылуы мүмкiн.
15. Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК мен ДҰК-ның қорытындыларын штаттық ӘДК қарайды және бекiтедi.
3. Штаттан тыс уақытша жұмыс iстейтiн әскери-дәрiгерлiк
(дәрiгерлiк) комиссиялар
16. Штаттан тыс уақытша жұмыс iстейтiн әскери-дәрiгерлiк (дәрiгерлiк) комиссияларға мыналар жатады:
1) әскери (арнайы) оқу орындарына түсетiн кандидаттарды медициналық куәландыруға арналған ӘДК;
2) кадет корпустарына, генерал С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы "Жас ұлан" республикалық мектебiне және басқа республикалық әскери мектеп-интернаттарға (лицейлерге) түсетiн кандидаттарды медициналық куәландыруға арналған ӘДК;
3) Әскери-теңiз күштерiнiң сүңгуiрлерiн медициналық куәландыруға арналған ӘДК;
4) танктер мен басқа да машиналарды су астында жүргiзуге тартылатын әскери қызметшiлердi медициналық куәландыруға арналған ӘДК;
5) радиоактивтi заттармен (бұдан әрi - РЗ), иондаушы сәуле көздерiмен (бұдан әрi - ИСК), зымыран отыны құрамдауыштарымен (бұдан әрi - ЗОҚ), электромагниттi өрiс көздерiмен (бұдан әрi - ЭМӨ) жұмыс iстейтiн әскери қызметшiлердi медициналық куәландыруға арналған ӘДК;
6) шақыру учаскелерiне есепке қойған, әскери қызметке шақырған және әскери (арнайы) оқу орындарына түскен кезде азаматтарды медициналық куәландыруды жүргiзуге арналған қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер, басқармалар (бөлiмдер) жанындағы әскери комиссиялар.
17. Штаттан тыс уақытша жұмыс iстейтiн ӘДК төраға, кемiнде екi маман дәрiгер және хатшысы бар құраммен тағайындалады.
18. Қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер, басқармалар (бөлiмдер) жанындағы штаттан тыс уақытша жұмыс iстейтiн әскери комиссиялар облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның есепке қою жөнiндегi комиссияларының немесе шақыру жөнiндегi комиссияларының жанындағы медициналық комиссия болып табылады.
Оларды облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) денсаулық сақтау саласындағы жергiлiктi атқарушы органдары емдеу ұйымдарының (аудандық аурухана, орталық аудандық аурухана, қалалық аурухана, консультативтiк-диагностикалық орталық, облыстық аурухана) облыстық, қалалық және аудандық медициналық комиссияларынан қалыптастырады.
19. Қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер, басқармалар (бөлiмдер) жанындағы штаттан тыс уақытша жұмыс iстейтiн ӘК медицина персоналының жұмысына басшылық жасайтын дәрiгер - медициналық комиссияның төрағасы, комиссия мүшелерi - мынадай: хирург, терапевт (жасөспiрiмдер терапевтi), невропатолог, психиатр, окулист, отоларинголог, дерматовенеролог, стоматолог (әйелдер үшiн - гинеколог) мамандықтары бойынша жұмыс тәжiрибесi бар маман дәрiгерлер мен хатшысы бар құрамда тағайындалады.
Қажет болған жағдайда есепке қою жөнiндегi комиссиялардың және шақыру жөнiндегi комиссиялардың медициналық комиссияларының құрамына тар өрiстi мамандық (фтизиатр, психо-әлеуметтiк консультант, рентгенолог және басқалары) дәрiгерлерi қосылуы мүмкiн.

20. Заключения нештатных временно действующих ВВК (ВК) рассматриваются и утверждаются штатной ВВК.
Глава 3. Порядок и особенности организации проведения
военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах, других войсках
и воинских формированиях Республики Казахстан
1. Медицинское освидетельствование граждан при
приписке к призывным участкам, призыве на воинскую службу и
поступлении в военные (специальные) учебные заведения, в
том числе кадетские корпуса со сроком обучения 1 год и 10 месяцев
21. До приписки граждан к призывным участкам, призыве на воинскую службу и поступления в военные (специальные) учебные заведения, в том числе кадетские корпуса со сроком обучения 1 год и 10 месяцев (далее - военные (специальные) учебные заведения), медицинские организации здравоохранения по запросам управлений (отделов) по делам обороны в семидневный срок представляют следующие медицинские документы:
1) из психоневрологических, наркологических, противотуберкулезных, кожно-венерологических диспансеров (кабинетов) сведения (справки) о состоянии их на учете;
2) из других медицинских организаций здравоохранения сведения о состоянии на диспансерном учете по поводу хронических заболеваний и перенесенных в течение последних 12 месяцев инфекционных и паразитарных болезней, сведения о профилактических прививках и о непереносимости (повышенной чувствительности) медикаментозных средств и других веществ, а также медицинские карты амбулаторного больного (форма N 025/у) и вкладной лист подростка к медицинской карте (форма N 025-1/у), выписки из историй болезней стационарного больного, рентгенограммы, протоколы специальных методов исследований и другие медицинские документы, характеризующие состояние здоровья граждан.
22. Гражданам, подлежащим приписке к призывным участкам, призыву на воинскую службу и поступающим в военные (специальные) учебные заведения, в течение 30 дней до медицинского освидетельствования проводятся:
1) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки;
2) общий анализ крови;
3) серологические реакции на сифилис;
4) общий анализ мочи;
5) электрокардиографическое исследование;
6) в день медицинского освидетельствования - измерение роста и массы тела.
23. Гражданам, поступающим в военные (специальные) учебные заведения, кроме того, проводится рентгенография придаточных пазух носа и плановые профилактические прививки. В процессе медицинского освидетельствования повторно могут проводиться лабораторные, рентгенологические и другие исследования.
24. Сведения о результатах флюорографического (рентгенологического), лабораторных и электрокардиографического исследований, росте и массе тела, а также обо всех ранее полученных профилактических прививках и непереносимости (повышенной чувствительности) медикаментозных средств и других веществ записываются в учетную карту призывника или карту медицинского освидетельствования граждан, поступающих в военные (специальные) учебные заведения.
Флюорограммы находятся в личном деле освидетельствуемого до истечения срока его воинской службы, после чего возвращаются в соответствующие медицинские организации.

20. Штаттан тыс уақытша жұмыс iстейтiн ӘДК-ның (ӘК) қорытындыларын штаттық ӘДК қарайды және бекiтедi.
3-тарау. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде,
басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери-дәрiгерлiк сараптама жүргiзудi ұйымдастырудың
тәртiбi мен ерекшелiктерi
1. Шақыру учаскелерiне есепке қою, әскери қызметке
шақыру және әскери (арнайы) оқу орындарына, оның
iшiнде оқу мерзiмi
1 жыл және 10 ай кадет корпустарына түсу кезiнде
азаматтарды медициналық куәландыру
21. Шақыру учаскелерiне есепке қойғанға, әскери қызметке шақырғанға және әскери (арнайы) оқу орындарына, оның iшiнде оқу мерзiмi 1 жыл және 10 ай кадет корпустарына (бұдан әрi - әскери (арнайы) оқу орындары) түскенге дейiн азаматтарды қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) сұрауы бойынша медициналық денсаулық сақтау ұйымдары жетi күн мерзiмде мынадай медициналық құжаттарды ұсынады:
1) психоневрологиялық, наркологиялық, туберкулезге қарсы, терi-венерологиялық диспансерлерден (кабинеттерден) олардың есепте тұратындығы туралы мәлiметтер (анықтамалар);
2) басқа медициналық денсаулық сақтау ұйымдарынан созылмалы ауруы бойынша диспансерлiк есепте тұру жағдайы және соңғы 12 ай iшiнде жұқпалы және паразитарлық аурулармен ауырғандығы туралы мәлiметтер, алдын ала егулер туралы және дәрi-дәрмек заттар мен басқа да заттарды көтере алмайтындығы (аса сезiмталдығы) туралы мәлiметтер, сондай-ақ амбулаториялық науқастың медициналық карталары (N 025/у нысаны) және жасөспiрiмнiң медициналық картаға салынатын парағы (N 025-1/у нысаны), стационарлық науқастың аурулар тарихынан көшiрмелер, рентгенограммалар, арнайы зерттеу әдiстерiнiң хаттамалары және азаматтардың денсаулық жағдайын сипаттайтын басқа да медициналық құжаттар.
22. Шақыру учаскелерiне есепке қойылуға, әскери қызметке шақырылуға және әскери (арнайы) оқу орындарына түсуге тиiс азаматтарға медициналық куәландырғанға дейiнгi 30 күн iшiнде:
1) көкiрек қуысы органдарын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу;
2) қанды жалпы талдауды;
3) мерезге серологиялық реакциялар;
4) зәрдi жалпы талдауды;
5) электрокардиографиялық (бұдан әрi - ЭКГ) зерттеу;
6) медициналық куәландыру күнi - бойы мен дене салмағын өлшеу жүргiзiледi.
23. Әскери (арнайы) оқу орындарына түсетiн азаматтарға, бұдан басқа, мұрынның қосалқы қуыстарының рентгенографиясы және жоспарлы алдын ала егулер жүргiзiледi. Медициналық куәландыру процесiнде зертханалық, рентгенологиялық және басқа да зерттеулер қайтадан жүргiзiлуi мүмкiн.
24. Флюорографиялық (рентгенологиялық), зертханалық және электрокардиографиялық зерттеулерiнiң нәтижелерi, бойы мен дене салмағы, сондай-ақ бұрын алынған барлық алдын ала егулерi және дәрi-дәрмектi және басқа заттарды көтере алмаушылығының нәтижелерi (аса сезiмталдығы) туралы мәлiметтер әскер қатарына шақырылушының есептiк картасына немесе әскери (арнайы) оқу орындарына түсетiн азаматтардың медициналық куәландыру картасына жазылады.
Флюорограммалар куәландырылушының жеке iс қағазында оның әскери қызметiнiң мерзiмi аяқталғанға дейiн болады, одан кейiн тиiстi медициналық ұйымдарға қайтарылады.

25. Врач, руководящий работой медицинского персонала, - председатель медицинской комиссии:
1) до начала медицинского освидетельствования:
проверяет состояние помещений призывного (сборного) пункта, оснащение кабинетов врачей-специалистов медицинским и другим имуществом в соответствии с перечнем медицинского и другого имущества, необходимого для оснащения кабинетов врачей-специалистов;
уточняет место, время и порядок направления граждан на обследование (лечение);
инструктирует врачей-специалистов об организации и порядке проведения медицинского освидетельствования граждан, разъясняет требования настоящих Правил и других нормативных правовых актов по вопросам проведения военно-врачебной экспертизы ;
докладывает председателю комиссии - начальнику соответствующего местного органа военного управления о недостатках в подготовке граждан к медицинскому освидетельствованию и принимает меры к их устранению;
2) в период медицинского освидетельствования:
обеспечивает взаимодействие в работе врачей-специалистов;
проверяет качество оформления, обоснованность вынесенных врачами-специалистами заключений и их соответствие требованиям расписания болезней и таблицей дополнительных требований;
коллегиально с врачами, входящими в состав медицинской комиссии, выносит итоговое заключение о категории годности граждан к воинской службе и показателю предназначения по видам и родам войск в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил, а также о годности граждан к поступлению в военное (специальное) учебное заведение;
ежедневно проверяет правильность ведения книги протоколов комиссии;
проверяет своевременность направления граждан на обследование (лечение) по ранее вынесенным заключениям;
ежедневно подводит итоги, анализирует результаты медицинского освидетельствования граждан и докладывает их председателю комиссии;
дает разъяснения гражданам по вопросам медицинского освидетельствования при приписке к призывным участкам, призыве на воинскую службу и поступлении в военные (специальные) учебные заведения, принимает участие в разрешении жалоб и заявлений, связанных с медицинским освидетельствованием граждан.
26. Граждане, признанные при приписке к призывным участкам нуждающимися в обследовании (лечении), учитываются департаментами, управлениями (отделами) по делам обороны в двух списках:
в списке N 1 - временно негодные к воинской службе;
в списке N 2 - годные к воинской службе с незначительными ограничениями.
Указанные списки не позднее 10 дней после окончания работы комиссиями по приписке направляются в департаменты (управления) здравоохранения для проведения медицинского обследования (лечения) граждан, подлежащих призыву на воинскую службу.

25. Медициналық персоналдың жұмысына басшылық жасайтын дәрiгер - медициналық комиссияның төрағасы:
1) медициналық куәландыру басталғанға дейiн:
шақыру (жиын) пунктi үй-жайының жай-күйiн, маман дәрiгерлердiң кабинеттерiн жабдықтау үшiн қажеттi медициналық және басқа да мүлiктiң тiзбесiне сәйкес маман дәрiгерлер кабинеттерiнiң медициналық және басқа мүлiкпен жабдықталуын тексередi;
азаматтарды тексеруге (емдеуге) жiберу орнын, уақыты мен тәртiбiн нақтылайды;
азаматтарды куәландыруды ұйымдастыру мен жүргiзудiң тәртiбi туралы маман дәрiгерлерге нұсқау бередi, осы Ереженiң және әскери-дәрiгерлiк сараптама жүргiзу мәселелерi бойынша басқа да нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарын түсiндiредi;
комиссияның төрағасы - тиiстi жергiлiктi әскери басқару органының бастығына азаматтарды медициналық куәландыруға дайындаудағы кемшiлiктер туралы баяндайды және оларды жоюға шаралар қабылдайды;
2) медициналық куәландыру кезеңiнде:
маман дәрiгерлердiң жұмысында өзара iс-қимылды қамтамасыз етедi;
маман дәрiгерлер шығарған қорытындылардың ресiмделу сапасын, негiздiлiгiн және олардың аурулар кестесi мен қосымша талаптар кестесiне олардың сәйкестiгiн тексередi;
осы Ереженiң 3-тармағына сәйкес медициналық комиссияның құрамына кiретiн дәрiгерлермен бiрге азаматтардың әскери қызметке жарамдылық санаты және әскер түрлерi мен тектерi бойынша арналу көрсеткiшi туралы, сондай-ақ азаматтардың әскери (арнайы) оқу орнына түсуге жарамдылығы туралы түпкiлiктi қорытынды шығарады;
күн сайын комиссияның хаттамалар кiтабын жүргiзудiң дұрыстығын тексередi;
бұрын шығарылған қорытындылар бойынша азаматтарды тексеруге (емдеуге) жiберудiң уақтылылығын тексередi;
күн сайын қорытынды жасайды, азаматтарды медициналық куәландыру нәтижелерiн талдайды және оларды комиссия төрағасына баяндайды;
шақыру учаскелерiне есепке қою, әскери қызметке шақыру және әскери (арнайы) оқу орындарына түсу кезiнде медициналық куәландыру мәселелерi бойынша азаматтарға түсiнiктеме бередi, азаматтарды медициналық куәландыруға байланысты шағымдар мен өтiнiштердi шешуге қатысады.
26. Шақыру учаскелерiне есепке қою кезiнде тексеруге (емдеуге) мұқтаж деп танылған азаматтарды қорғаныс iстерi жөнiндегі департаменттер, басқармалар (бөлiмдер) екi тiзiмде ескередi:
1) N 1 тiзiм - әскери қызметке уақытша жарамсыздар;
2) N 2 тiзiм - болмашы шектеулермен әскери қызметке жарамдылар.
Әскери қызметке шақырылуға тиiс азаматтарды медициналық тексерудi (емдеудi) жүргiзу үшiн есепке қою жөнiндегi комиссиялар көрсетiлген тiзiмдердi жұмыс аяқталғаннан кейiн 10 күннен кешiктiрмей денсаулық сақтау департаменттерiне (басқармаларына) жiбередi.

27. Направление на обследование (лечение) выдается гражданам, подлежащим приписке к призывным участкам, призыву на воинскую службу и поступающим в военные (специальные) учебные заведения при объявлении им решения комиссии по приписке или призывной комиссии.
28. В направлении указываются наименование медицинской организации здравоохранения (военного лечебно-профилактического учреждения), диагноз, цель обследования и срок повторной явки на медицинское освидетельствование.
К направлению на обследование (лечение) прилагаются акт исследования состояния здоровья, медицинская карта амбулаторного больного и другие медицинские документы, характеризующие состояние здоровья.
По окончании обследования заполняется акт исследования состояния здоровья, который подписывается главным врачом и врачом, проводившим обследование, и скрепляется гербовой печатью.
Акт представляется на рассмотрение комиссии по приписке или призывной комиссии, которые выносят окончательное решение о категории годности к воинской службе или годности к поступлению в военное (специальное) учебное заведение.
29. При проведении непосредственного медицинского освидетельствования врач-специалист записывает в учетную карту призывника, во вкладной лист к медицинской карте или карту медицинского освидетельствования граждан, поступающих в военные (специальные) учебные заведения, диагноз (при отсутствии заболеваний делается запись "здоров"), заключение о категории годности к воинской службе в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил, показатель предназначения по видам и родам войск, годность (негодность) к поступлению в военное (специальное) учебное заведение.
30. Гражданам, признанным при приписке или призыве на воинскую службу годными к воинской службе или годными к воинской службе с незначительными ограничениями, врач-специалист после заключения о категории годности к воинской службе указывает показатель предназначения по видам и родам войск в соответствии с таблицей дополнительных требований.
31. Гражданам, признанным при приписке или призыве на воинскую службу временно негодными к воинской службе, врач-специалист выносит заключение о временной негодности к воинской службе.
По медицинским показаниям заключение о временной негодности к воинской службе выносится на 3 месяца, которое может быть вынесено повторно, но в общей сложности срок временной негодности не должен превышать 12 месяцев.
В случае завершения обследования (лечения) граждан до окончания работы комиссии по приписке или призывной комиссии (текущего призыва на воинскую службу) заключение о временной негодности к воинской службе не выносится, и врач-специалист выносит заключение об обследовании (лечении) и повторном медицинском освидетельствовании.

27. Тексеруге (емдеуге) арналған жолдама шақыру учаскелерiне есепке қоюға, әскери қызметке шақырылуға және әскери (арнайы) оқу орындарына түсуге тиiс азаматтарға есепке қою жөнiндегi комиссияның немесе шақыру комиссиясының шешiмiн оларға жариялаған кезде берiледi.
28. Жолдамада медициналық денсаулық сақтау ұйымының (әскери емдеу-алдын алу мекемесiнiң) атауы, диагнозы, тексеру мақсаты және медициналық куәландыруға қайтадан келу мерзiмi көрсетiледi.
Тексеруге (емдеуге) арналған жолдамаға денсаулық жағдайын зерттеу актiсi, науқастың амбулаториялық медициналық картасы және денсаулық жағдайын сипаттайтын басқа да медициналық құжаттар қоса берiледi.
Тексеру аяқталғаннан кейiн денсаулық жағдайын зерттеу актiсi толтырылады, оған бас дәрiгер мен тексеру жүргiзген дәрiгер қол қояды және ол елтаңбалық мөр басылады.
Акт әскери қызметке жарамдылық немесе әскери (арнайы) оқу орнына түсуге жарамдылық санаты туралы түпкiлiктi шешiм шығаратын есепке қою жөнiндегi комиссияның немесе шақыру комиссиясының қарауына ұсынылады.
29. Тiкелей медициналық куәландыру жүргiзген кезде маман дәрiгер әскерге шақырылушының есепке алу картасына, медициналық картаға қосымша параққа немесе әскери (арнайы) оқу орындарына түсетiн азаматтарды медициналық куәландыру картасына диагнозын (ауруы жоқ болған кезде "денi сау" деген жазба жазылады), осы Ереженiң 3-тармағына сәйкес әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды, әскер түрлерi мен тектерi бойынша арналу көрсеткiшiн, әскери (арнайы) оқу орнына түсуге жарамдылығын (жарамсыздығын) жазады.
30. Есепке қою немесе әскери қызметке шақыру кезiнде әскери қызметке жарамды немесе болмашы шектеулермен әскери қызметке жарамды азаматтарға әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытындыдан кейiн маман дәрiгер қосымша талаптар кестесiне сәйкес әскер түрлерi мен тектерiне арналу көрсеткiшiн көрсетедi.
31. Есепке қою немесе әскери қызметке шақыру кезiнде әскери қызметке уақытша жарамсыз азаматтарға маман дәрiгер әскери қызметке уақытша жарамсыздық туралы қорытынды шығарады.
Медициналық көрсеткiштер бойынша әскери қызметке уақытша жарамсыздық туралы қорытынды 3 айға шығарылады, ол қайтадан шығарылуы мүмкiн, бiрақ уақытша жарамсыздықтың жалпы мерзiмi 12 айдан аспауға тиiс.
Азаматтарды тексеру (емдеу) есепке қою жөнiндегi комиссияның немесе шақыру комиссиясының жұмысының (әскери қызметке ағымдағы шақырудың) соңына дейiн аяқталған жағдайда әскери қызметке уақытша жарамсыздық туралы қорытынды шығарылмайды және маман дәрiгер тексеру (емдеу) және қайтадан медициналық куәландыру туралы қорытынды шығарады.

Гражданам, нуждающимся в продолжительном (свыше 3 месяцев) обследовании (лечении), выносится заключение о временной негодности к воинской службе на срок от 6 до 12 месяцев, после чего проводится повторное медицинское освидетельствование.
После истечения срока временной негодности граждан к воинской службе выносится окончательное заключение о годности (негодности) к воинской службе.
32. В случае если при приписке граждане, признанные годными к воинской службе с незначительными ограничениями, нуждаются в лечении, санации полости рта, протезировании зубов, коррекции зрения, заключение врача-специалиста после показателя предназначения по видам и родам войск дополняется словами: "Нуждается в лечении (санации полости рта, протезировании зубов, коррекции зрения)".
33. На граждан, признанных ограниченно годными к воинской службе, временно негодными к воинской службе, негодными к воинской службе, негодными к поступлению в военное (специальное) учебное заведение, а также направленных на обследование (лечение) заполняется лист медицинского освидетельствования.
34. Годность к обучению по военно-учетной специальности определяется в соответствии с требованиями таблицы дополнительных требований. Годность к обучению по военно-учетной специальности выносится после заключения о категории годности граждан к воинской службе.
35. Заключение записывается в учетную карту призывника, в книгу протоколов призывной комиссии, а для граждан, поступающих в военные (специальные) учебные заведения, также и в карту медицинского освидетельствования.
36. После проведения медицинского освидетельствования призывными комиссиями областная (города республиканского значения и столицы) призывная комиссия организует медицинский осмотр граждан, призванных на воинскую службу, перед направлением их к месту прохождения службы с целью проверки обоснованности заключений врачей-специалистов, уточнения категории годности граждан к воинской службе, показателя предназначения по видам и родам войск и устранения допущенных недостатков.
37. Если в результате медицинского осмотра у граждан выявлены отклонения в состоянии здоровья, препятствующие призыву на воинскую службу (изменяющие категорию годности к воинской службе), врачом-специалистом оформляется лист медицинского освидетельствования, а областная (города республиканского значения и столицы) призывная комиссия выносит свое решение, которое оформляется в книге протоколов и объявляется гражданам.
38. Учетная карта призывника, лист медицинского освидетельствования, выписка из книги протоколов областной (города республиканского значения и столицы) призывной комиссии, заверенные печатью департамента по делам обороны, направляются в районную (города областного значения) призывную комиссию, решение которой пересмотрено.

Ұзақ (3 айдан артық) тексерудi (емдеудi) қажет ететiн азаматтарға әскери қызметке 6-дан 12 айға дейiнгi мерзiмге уақытша жарамсыздығы туралы қорытынды шығарылады, содан соң қайтадан медициналық куәландыру жүргiзiледi.
Азаматтардың әскери қызметке уақытша жарамсыздық мерзiмi өткеннен кейiн әскери қызметке жарамдылық (жарамсыздық) туралы түпкiлiктi қорытынды шығарылады.
32. Есеп қою кезiнде әскери қызметке болмашы шектеулермен жарамды деп танылған азаматтар емделуге, ауыз қуысын санациялауға, тiстерiн протездеуге, көздiң көруiн түзетуге мұқтаж болған жағдайда маман дәрiгердiң қорытындысы әскер түрлерi мен тектерiне арналу көрсеткiшiнен кейiн: "Емдеудi (ауыз қуысын санациялауды, тiстерiн протездеудi, көздiң көруiн түзетудi) қажет етедi" деген сөздермен толықтырылады.
33. Әскери қызметке шектеулермен жарамды, әскери қызметке уақытша жарамсыз, әскери қызметке жарамсыз, әскери (арнайы) оқу орнына түсуге жарамсыз деп танылған, сондай-ақ тексеруге (емдеуге) жiберiлген азаматтарға медициналық куәландыру парағы толтырылады.
34. Әскери-есептiк мамандық бойынша оқуға жарамдылық қосымша талаптар кестесiнiң талаптарына сәйкес анықталады. Әскери-есептiк мамандық бойынша оқуға жарамдылық азаматтардың әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытындыдан кейiн шығарылады.
35. Қорытынды әскерге шақырылушының есепке алу картасына, шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабына, ал әскери (арнайы) оқу орындарына түсетін азаматтар үшiн, сондай-ақ медициналық куәландыру картасына жазылады.
36. Шақыру комиссиялары медициналық куәландыруды жүргiзгеннен кейiн облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) шақыру комиссиясы маман дәрiгерлер қорытындыларының негiздiлiгiн тексеру, азаматтардың әскери қызметке жарамдылық санатын, әскер түрлерi мен тектерi бойынша арналу көрсеткiшiн нақтылау және жол берiлген кемшiлiктердi жою мақсатында әскери қызметке шақырылған азаматтарды қызмет өткеру орнына жөнелту алдында оларды медициналық тексерудi ұйымдастырады.
37. Егер медициналық тексеру нәтижесiнде азаматтардың денсаулық жағдайында әскери қызметке шақыруға кедергi келтiретiн (әскери қызметке жарамдылық санатын өзгертетiн) ауытқулар анықталса, маман дәрiгер медициналық куәландыру парағын ресiмдейдi, ал облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) шақыру комиссиясы хаттамалар кiтабында ресiмделетiн және азаматтарға жарияланатын өз шешiмiн шығарады.
38. Әскерге шақырылушының есепке алу картасы, медициналық куәландыру парағы, облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабынан қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттiң мөрiмен расталған көшiрме шешiмi қайта қаралған аудандық (облыстық маңызы бар қала) шақыру комиссиясына жiберiледi.

39. Обоснованность предоставления гражданам отсрочек или освобождения от призыва на воинскую службу по состоянию здоровья проверяется путем изучения личных дел всех граждан, получивших отсрочку или освобождение от воинской службы.
По результатам проверки документов областная (города республиканского значения и столицы) призывная комиссия в учетной карте призывника делает отметку об утверждении решения районной (городской) призывной комиссии или о направлении гражданина на повторное медицинское освидетельствование.
Повторному медицинскому освидетельствованию подлежат также граждане, заявившие о несогласии с заключением об их годности (негодности) к воинской службе.
40. О сроках, месте проведения повторного медицинского освидетельствования и гражданах, подлежащих медицинскому освидетельствованию, областная (города республиканского значения и столицы) призывная комиссия извещает нижестоящие призывные комиссии.
41. На повторное медицинское освидетельствование гражданин направляется с личным делом и медицинскими документами, подтверждающими установленный диагноз и вынесенное заключение.
Если в результате повторного медицинского освидетельствования у гражданина изменяется категория годности к воинской службе, врач-специалист оформляет лист медицинского освидетельствования, а областная (города республиканского значения и столицы) призывная комиссия отменяет решение нижестоящей комиссии и выносит свое решение, которое оформляется в книге протоколов и объявляется гражданину.
Учетная карта призывника, лист медицинского освидетельствования, а также выписка из книги протоколов областной (города республиканского значения и столицы) призывной комиссии, заверенные печатью департамента по делам обороны, направляются в призывную комиссию, решение которой пересмотрено.
Если в результате повторного медицинского освидетельствования решение районной (города областного значения) призывной комиссии не изменяется, то в книге протоколов и учетной карте делается краткая запись о его утверждении, лист медицинского освидетельствования при этом не оформляется.
42. Для обеспечения преемственности в медицинском наблюдении за гражданами, призванными на воинскую службу, управление (отдел) по делам обороны направляет в воинскую часть вкладной лист к медицинской карте (форма N 025-1/у) с заключениями врачей-специалистов.
43. Граждане по прибытию к месту службы проходят медицинский осмотр, а прибывшие в военные (специальные) учебные заведения или в учебные воинские части проходят окончательное медицинское освидетельствование в нештатных (постоянно, временно действующих) ВВК для определения годности к поступлению в военные (специальные) учебные заведения или обучению (службе) по военно-учетным специальностям.
Заключения врачей-специалистов и ВВК записываются в медицинскую книжку, а в отношении лиц, признанных негодными к обучению (службе) по военно-учетной специальности или нуждающихся в обследовании (лечении), и в книгу протоколов заседаний ВВК.
Карты медицинского освидетельствования граждан, поступающих в военные (специальные) учебные заведения, признанных при окончательном медицинском освидетельствовании негодными к поступлению в военные (специальные) учебные заведения, не позднее пяти дней после окончания медицинского освидетельствования направляются в департаменты по делам обороны для анализа и улучшения качества медицинского освидетельствования.

39. Азаматтарға денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке шақыруды кейiнге қалдырудың немесе одан босатудың негiздiлiгi әскери қызметке шақыру кейiнге қалдырылған немесе одан босатылған барлық азаматтардың жеке iс қағаздарын зерделеу арқылы тексерiледi.
Құжаттарды тексеру нәтижелерi бойынша облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) шақыру комиссиясы әскерге шақырылушының есепке алу картасына аудандық (қалалық) шақыру комиссиясының шешiмiн бекiту туралы немесе азаматты қайтадан медициналық куәландыруға жiберу туралы белгi жасайды.
Өздерiнiң әскери қызметке жарамдылығы (жарамсыздығы) туралы қорытындымен келiспеушiлiк туралы өтiнiш бiлдiрген азаматтар да қайтадан медициналық куәландырылуға тиiс.
40. Облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) шақыру комиссиясы төмен тұрған шақыру комиссияларына қайтадан медициналық куәландыру жүргiзудiң мерзiмi, орны және медициналық куәландырылуға тиiс азаматтар туралы хабарлайды.
41. Қайтадан медициналық куәландыруға азамат жеке iс қағазымен және белгiленген диагноз бен шығарылған қорытындыны растайтын медициналық құжаттармен жiберiледi.
Егер қайтадан медициналық куәландыру нәтижесiнде азаматтың әскери қызметке жарамдылық санаты өзгерсе, маман дәрiгер медициналық куәландыру парағын ресiмдейдi, ал облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) шақыру комиссиясы төмен тұрған комиссия шешiмiнiң күшiн жояды және хаттамалар кiтабында ресiмделетiн және азаматқа жарияланатын өз шешiмiн шығарады.
Әскерге шақырылушының есепке алу картасы, медициналық куәландыру парағы, сондай-ақ қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттiң мөрiмен расталған облыстық (республикалық маңызы бар қала және астана) шақыру комиссиясының хаттамалар кiтабынан көшiрме шешiмi қайта қаралған шақыру комиссиясына жiберiледi.
Егер қайтадан медициналық куәландыру нәтижесiнде аудандық (облыстық маңызы бар қала) шақыру комиссиясының шешiмi өзгермесе, онда хаттамалар кiтабы мен есепке алу картасында оны бекiту туралы қысқаша жазба жасалады, бұл ретте медициналық куәландыру парағы ресiмделмейдi.
42. Әскери қызметке шақырылған азаматтарды медициналық қадағалаудағы сабақтастықты қамтамасыз ету үшiн қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) әскери бөлiмге медициналық картаға маман дәрiгерлердiң қорытындылары бар қосымша парақ (N 025-1/у нысаны) жiбередi.
43. Азаматтар қызмет орнына келгеннен кейiн медициналық тексеруден өтедi, ал әскери (арнайы) оқу орындарына немесе оқу-жаттығу әскери бөлiмдерiне келгендер әскери (арнайы) оқу орындарына түсуге немесе әскери-есептiк мамандықтар бойынша оқуға (қызметке) жарамдылығын анықтау үшiн штаттан тыс (тұрақты, уақытша жұмыс істейтін) ӘДК-де түпкiлiктi медициналық куәландырудан өтедi.
Маман дәрiгерлердiң және ӘДК-ның қорытындылары медициналық кiтапшаға жазылады, ал әскери-есептiк мамандық бойынша оқуға (қызметке) жарамсыз деп танылған немесе тексеруге (емдеуге) мұқтаж адамдарға қатысты ӘДК отырыстарының хаттамалар кiтабына да жазылады.
Түпкiлiктi медициналық куәландыру кезiнде әскери (арнайы) оқу орындарына түсуге жарамсыз деп танылған әскери (арнайы) оқу орындарына түсетiн азаматтарды медициналық куәландыру карталары медициналық куәландыру аяқталғаннан кейiн бес күннен кешiктiрiлмей медициналық куәландырудың сапасын талдау және жақсарту үшiн қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттерге жiберiледi.

44. Досрочное увольнение военнослужащих, не подлежавших призыву на срочную воинскую службу по состоянию здоровья, производится после стационарного или амбулаторного обследования на основании заключения госпитальной или гарнизонной ВВК, оформленного свидетельством о болезни и утвержденного штатной ВВК. Проведение амбулаторного медицинского освидетельствования гарнизонной ВВК допускается только при наличии явных физических недостатков.
45. Штатные ВВК копию утвержденного заключения гарнизонной (госпитальной) ВВК в течение 5 дней после утверждения направляют в департаменты по делам обороны по месту призыва военнослужащих.
46. Департаменты по делам обороны совместно с местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) в области здравоохранения изучают причины необоснованного призыва гражданина на воинскую службу по состоянию здоровья и после заполнения соответствующих разделов карты изучения причин необоснованного призыва возвращают в штатные ВВК.
47. Штатные ВВК, департаменты по делам обороны совместно с местными исполнительными органами областей (городов республиканского значения, столицы) в области здравоохранения, медицинскими организациями здравоохранения ведут учет случаев и причин необоснованного призыва граждан на воинскую службу по состоянию здоровья и принимают меры к улучшению качества обследования и медицинского освидетельствования граждан, подлежащих призыву на воинскую службу.
2. Медицинское освидетельствование граждан,
поступающих на воинскую службу по контракту
48. Управление (отдел) по делам обороны оформляет карту медицинского освидетельствования гражданина, поступающего на воинскую службу по контракту и запрашивает:
1) из психоневрологического, наркологического, противотуберкулезного, кожно-венерологического диспансеров (кабинетов) сведения (справки) о состоянии его на учете;
2) из других медицинских организаций здравоохранения сведения о состоянии на диспансерном учете по поводу хронических заболеваний и перенесенных в течение последних 12 месяцев инфекционных и паразитарных болезнях, медицинскую карту амбулаторного больного, выписки из историй болезней стационарного больного, рентгенограммы, протоколы специальных методов исследований и другие медицинские документы, характеризующие состояние здоровья гражданина.
49. До начала предварительного медицинского осмотра проводятся:
1) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки в двух проекциях (если оно не проводилось или в медицинских документах отсутствуют сведения о данном исследовании в течение последних 6 месяцев);

44. Денсаулық жағдайы бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақырылмауға тиiс әскери қызметшiлердi мерзiмiнен бұрын қызметтен босату стационарлық немесе амбулаториялық тексеруден кейiн госпитальдық немесе гарнизондық ӘДК-ның ауру туралы куәлiкпен ресiмделген және штаттық ӘДК бекiткен қорытындысы негiзiнде жүргiзiледi. Гарнизондық ӘДК-ның амбулаториялық медициналық куәландыру жүргiзуiне айқын дене кемтарлығы болған жағдайда ғана жол берiледi.
45. Штаттық ӘДК гарнизондық (госпитальдық) ӘДК-ның бекiтiлген қорытындысының көшiрмесiн бекiткеннен кейiн 5 күн iшiнде әскери қызметшiлердiң шақырылу орны бойынша қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттерге жiбередi.
46. Қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарымен бiрлесiп, азаматты әскери қызметке денсаулық жағдайы бойынша негiзсiз шақыру себептерiн зерделейдi және негiзсiз шақыру себебiн зерделеу картасының тиiстi бөлiмдерiн толтырғаннан кейiн штаттық ӘДК-ге қайтарады.
47. Штаттық ӘДК, қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) денсаулық сақтау саласындағы жергiлiктi атқарушы органдарымен, медициналық денсаулық сақтау ұйымдарымен бiрлесiп, азаматтарды әскери қызметке денсаулық жағдайы бойынша негiзсiз шақыру оқиғалары мен себептерiн есепке алуды жүргiзедi және әскери қызметке шақырылуға тиiс азаматтарды тексеру мен медициналық куәландырудың сапасын жақсарту үшiн шаралар қабылдайды.
2. Әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша келетiн азаматтарды
медициналық куәландыру
48. Қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша келетiн азаматтың медициналық куәландыру картасын ресiмдейдi және мыналарды:
1) психоневрологиялық, наркологиялық, туберкулезге қарсы, терi-венерологиялық диспансерлерден (кабинеттерден) оның есепте тұратындығы туралы мәлiметтердi (анықтамаларды);
2) басқа медициналық денсаулық сақтау ұйымдарынан созылмалы ауру жағдайымен диспансерлiк есепте тұратындығы және соңғы 12 ай iшiнде жұқпалы және паразитарлық аурулармен ауырғандығы туралы мәлiметтердi, амбулаториялық науқастың медициналық картасын, стационарлық науқастың ауру тарихынан көшiрмелердi, рентгенограммаларды, арнайы зерттеу әдiстерiнiң хаттамалары мен азаматтың денсаулық жағдайын сипаттайтын басқа да медициналық құжаттарды сұратады.
49. Алдын ала медициналық тексеру басталғанға дейiн:
1) көкiрек қуысы органдарын екi кескiнде флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу (егер ол жүргiзiлмесе немесе медициналық құжаттарда соңғы 6 ай iшiнде осы зерттеу туралы мәлiметтер болмаса);

2) рентгенограмма придаточных пазух носа;
3) электрокардиографическое исследование в покое и после нагрузки;
4) общий анализ крови;
5) серологические реакции на сифилис;
6) общий анализ мочи.
По медицинским показаниям могут проводиться профилактические прививки и другие исследования.
50. Предварительный медицинский осмотр граждан, поступающих на воинскую службу по контракту, проводится врачами-специалистами медицинских организаций по месту жительства по специальностям: хирург, терапевт, невропатолог, психиатр, окулист, отоларинголог, дерматовенеролог, стоматолог, для женщин - гинеколог, а окончательное - нештатными постоянно действующими ВВК (гарнизонными ВВК или военно-врачебными (врачебными) комиссиями при департаментах по делам обороны).
51. Для уточнения диагноза заболевания гражданин может быть направлен на амбулаторное или стационарное обследование в медицинскую организацию здравоохранения (военное лечебно-профилактическое учреждение).
При этом врач-специалист нештатной постоянно действующей ВВК (гарнизонной ВВК или военно-врачебной (врачебной) комиссии при департаменте по делам обороны) оформляет лист медицинского освидетельствования, а нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение: "Подлежит обследованию".
К направлению на обследование прилагаются акт исследования состояния здоровья, карта амбулаторного больного и другие медицинские документы, характеризующие состояние здоровья гражданина.
При отказе гражданина от обследования нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение: "Не годен к поступлению на воинскую службу по контракту".
52. Годными к поступлению на воинскую службу по контракту признаются граждане, которые по состоянию здоровья годны к воинской службе или годны к воинской службе с незначительными ограничениями.
В этих случаях заключение нештатной постоянно действующей ВВК о категории годности к воинской службе дополняется словами: "Годен к поступлению на воинскую службу по контракту".
53. В отношении граждан, признанных годными к поступлению на воинскую службу по контракту, если об этом указано в направлении на медицинское освидетельствование, нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о годности для прохождения воинской службы в виде и роде войск Вооруженных Сил, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, к обучению (службе) по военно-учетной специальности, к прохождению воинской службы на территориях с неблагоприятными климатическими условиями.

2) мұрынның қосалқы қуыстарының рентгенограммасы;
3) тыныштықта және жүктемеден кейiн электрокардиографиялық зерттеу;
4) қанды жалпы талдау;
5) мерезге серологиялық реакция;
6) зәрдi жалпы талдау жүргiзiледi.
Медициналық көрсеткiштер бойынша алдын ала егулерi және басқа да зерттеулер жүргiзiлуi мүмкiн.
50. Әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша кiретiн азаматтарды алдын ала медициналық тексерудi тұрғылықты жерi бойынша медициналық ұйымдардың мынадай: хирург, терапевт, невропатолог, психиатр, окулист, отоларинголог, дерматовенеролог, стоматолог, әйелдер үшiн - гинеколог мамандықтары бойынша маман дәрiгерлерi, ал түпкiлiктi тексерудi - штаттан тыс тұрақты жұмыс істейтін гарнизондық ӘДК (гарнизондық ӘДК немесе қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер жанындағы әскери-дәрiгерлiк (дәрiгерлiк) комиссиялар) жүргiзедi.
51. Ауру диагнозын нақтылау үшiн азамат медициналық денсаулық сақтау ұйымына (әскери емдеу-алдын алу мекемесiне) амбулаториялық немесе стационарлық тексеруге жiберiлуi мүмкiн.
Бұл ретте, штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның (гарнизондық ӘДК-ның немесе қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер жанындағы әскери-дәрiгерлiк (дәрiгерлiк) комиссиялардың) маман дәрiгерi медициналық куәландыру парағын ресiмдейдi, ал штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК: "Тексерiлуге тиiс" деген қорытынды шығарады.
Тексеруге арналған жолдамаға денсаулық жағдайын зерттеу актiсi, науқастың амбулаториялық картасы және азаматтың денсаулық жағдайын сипаттайтын басқа да медициналық құжаттар қоса берiледi.
Азамат тексерiлуден бас тартқан жағдайда штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК "Әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша кiруге жарамсыз" деген қорытынды шығарады.
52. Денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамды немесе әскери қызметке болмашы шектеулермен жарамды азаматтар әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша кiруге жарамды деп танылады.
Мұндай жағдайларда, штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытындысы "Әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша кiруге жарамды" деген сөздермен толықтырылады.
53. Егер бұл туралы медициналық куәландыру жолдамасында көрсетiлсе, штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша кiруге жарамды деп танылған азаматтарға қатысты Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының әскер түрлерi мен тектерiнде әскери қызмет өткеру үшiн, әскери-есептiк мамандық бойынша оқуға (қызметке), климаттық жағдайы қолайсыз жерлерде әскери қызмет өткеруге жарамдылық туралы қорытынды шығарады.

54. При заболеваниях, по которым расписанием болезней предусматривается индивидуальная оценка категории годности к воинской службе, нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о годности к воинской службе: "Ограниченно годен к воинской службе. Не годен к поступлению на воинскую службу по контракту".
55. Если при медицинском освидетельствовании выявляются заболевание или беременность, препятствующие поступлению на воинскую службу, дальнейшее медицинское освидетельствование прекращается, врачом-специалистом оформляется лист медицинского освидетельствования и нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение: "Не годен к поступлению на воинскую службу по контракту", при этом заключение о категории годности к воинской службе не выносится. Такое же заключение выносится в отношении лиц, признанных временно негодными к воинский службе.
3. Медицинское освидетельствование кандидатов,
поступающих в кадетские корпуса со сроком обучения
3 года, Республиканскую школу "Жас улан" имени
генерала Нурмагамбетова С.К., республиканские
военные школы-интернаты (лицеи),
кадетов и воспитанников
56. Медицинское освидетельствование кандидатов, поступающих в кадетские корпуса со сроком обучения 3 года, Республиканскую школу "Жас улан" имени генерала Нурмагамбетова С. К. (далее - школа "Жас улан"), республиканские военные школы-интернаты (лицеи), кадетов и воспитанников проводится с целью определения годности по состоянию здоровья к поступлению и продолжению обучения.
57. Кандидаты подвергаются предварительному медицинскому осмотру и окончательному медицинскому освидетельствованию.
58. Предварительный медицинский осмотр проводится врачами-специалистами медицинских организаций по месту жительства, окончательное медицинское освидетельствование - нештатными временно действующими ВВК.
59. В состав врачей-специалистов медицинских организаций по месту жительства и нештатных временно действующих ВВК, проводящих медицинское освидетельствование кандидатов, должны быть включены:
терапевт (педиатр), хирург, невропатолог, отоларинголог, офтальмолог, дерматолог, фтизиатр, психиатр и стоматолог.
60. Всем кандидатам до начала медицинского освидетельствования обязательно проводятся рентгенологическое исследование органов грудной клетки, электрокардиографическое исследование, общий анализ крови, общий анализ мочи, а также исследование кала на яйца гельминтов и на дизентерийное бактерионосительство. В необходимых случаях проводятся и другие исследования.
61. Результаты исследований, а также сведения о ранее полученных прививках прилагаются к карте медицинского освидетельствования кандидата, поступающего в учебное заведение.

54. Аурулар кестесiнде әскери қызметке жарамдылық санатын жеке бағалау көзделген аурулар кезiнде штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК "Әскери қызметке шектеулi түрде жарамды. Әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша кiруге жарамсыз" деген қорытынды шығарады.
55. Егер медициналық куәландыру кезiнде әскери қызметке кiруге кедергi жасайтын ауру немесе жүктiлiк анықталса, бұдан әрi медициналық куәландыру тоқтатылады, дәрiгер маман медициналық куәландыру парағын ресiмдейдi және штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК "Әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша кiруге жарамсыз" деген қорытынды шығарады, бұл ретте әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарылмайды. Әскери қызметке уақытша жарамсыз деп танылған адамдарға қатысты да осындай қорытынды шығарылады.
3. Оқу мерзiмi 3 жыл кадет корпустарына,
генерал С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы "Жас ұлан" республикалық
мектебiне, республикалық әскери мектеп-интернаттарға
(лицейлерге) түсетiн кандидаттарды, кадеттер мен
тәрбиеленушiлердi медициналық куәландыру
56. Оқу мерзiмi 3 жыл кадет корпустарына, генерал С.Қ.Нұрмағамбетов атындағы "Жас ұлан" республикалық мектебiне, республикалық әскери мектеп-интернаттарға (лицейлерге) түсетiн кандидаттарды, кадеттер мен тәрбиеленушiлердi медициналық куәландыру денсаулық жағдайы бойынша оқуға түсуге және оны жалғастыруға жарамдылығын анықтау мақсатында жүргiзiледi.
57. Кандидаттар алдын ала медициналық тексеруден және түпкiлiктi медициналық куәландырудан өтедi.
58. Алдын ала медициналық тексерудi мекен-жайы бойынша медицина ұйымдарының маман дәрiгерлерi, түпкiлiктi медициналық куәландыруларды - штаттан тыс уақытша жұмыс iстейтiн ӘДК жүргiзедi.
59. Кандидаттарды медициналық куәландыруды жүргiзетiн мекен-жайы бойынша медицина ұйымдарының маман дәрiгерлерi мен штаттан тыс уақытша жұмыс iстейтiн ӘДК құрамына: терапевт (педиатр), хирург, невропатолог, отоларинголог, офтальмолог, дерматолог, фтизиатр, психиатр және стоматолог енгiзiлуге тиiс.
60. Медициналық куәландыру басталғанға дейiн барлық кандидаттарға мiндеттi түрде көкiрек қуысы органдарының рентгенологиялық зерттеу, электрокардиографиялық зерттеу, қанды жалпы талдау, зәрдi жалпы талдау, сондай-ақ iшек құрты жұмыртқаларына және дизентериялық бактерия тасымалдаушылыққа үлкен дәреттi зерттеу жүргiзiледi. Қажет болған жағдайда басқа да зерттеулер жүргiзiледi.
61. Зерттеу нәтижелерi, сондай-ақ бұрын қабылданған егулер туралы мәлiметтер оқу орнына түсетiн кандидаттың медициналық куәландыру картасына қоса берiледi.

62. При медицинском освидетельствовании необходимо тщательно изучать документы предшествующего наблюдения за состоянием здоровья кандидата - медицинскую карту амбулаторного больного (форма N 025/у) и вкладной лист к ней с данными диспансерных обследований, учебную характеристику, а также анамнестические данные освидетельствуемого и его родителей.
63. Лица не направляются на предварительный медицинский осмотр, если по сведениям медицинских организаций у них имеются заболевания или физические недостатки, установленные таблицей дополнительных требований, и препятствующие поступлению в эти учебные заведения.
В результате медицинского освидетельствования нештатная временно действующая ВВК выносит заключение о годности к поступлению (при этом необходимо указать пункты расписания болезней, на основании которых вынесено заключение).
64. В целях определения годности к продолжению обучения при заболеваниях, предусмотренных в расписании болезней, кадетов и воспитанников направляют для медицинского освидетельствования в нештатную постоянно действующую (гарнизонную или госпитальную) ВВК.
65. В результате медицинского освидетельствования нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о годности к продолжению обучения (при этом указываются пункты расписания болезней, на основании которых вынесено заключение).
66. Заключения ВВК на кадетов и воспитанников, признанных негодными к обучению, а также выпускников, признанных негодными к поступлению в военные (специальные) учебные заведения, выдаются справкой.
4. Медицинское освидетельствование военнослужащих
и выпускников кадетских корпусов, школы "Жас улан",
республиканских военных школ-интернатов (лицеев),
поступающих в военные (специальные)
учебные заведения
67. Военнослужащие и выпускники кадетских корпусов, школы "Жас улан", республиканских военных школ-интернатов (лицеев), поступающие на очную форму обучения в воинские (специальные) учебные заведения, проходят предварительное медицинское освидетельствование в нештатных постоянно действующих (гарнизонных или госпитальных) ВВК, окончательное медицинское освидетельствование в нештатных (постоянно, временно действующих) ВВК.
68. Перед направлением на медицинское освидетельствование в воинских частях и данных учебных учреждениях оформляются карты медицинского освидетельствования граждан, поступающих в военные (специальные) учебные заведения, и проводятся:
1) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки в двух проекциях;
2) рентгенография придаточных пазух носа;

62. Медициналық куәландыру кезiнде кандидаттың денсаулық жағдайын бұрын бақылаған құжаттарды - науқастың амбулаториялық медициналық картасы (N 025/у нысаны) мен оған диспансерлiк зерттеу деректерi бар қосымша парақты, оқу мiнездемесiн, сондай-ақ куәландырылушы мен оның ата-анасының анамнестикалық деректерiн мұқият зерделеу қажет.
63. Егер медицина ұйымдарының мәлiметтерi бойынша адамдардың қосымша талаптар кестесiнде белгiленген және осы оқу орындарына түсуге кедергi келтiретiн аурулары немесе дене кемшiлiктерi болған жағдайда олар алдын ала медициналық тексеруге жiберiлмейдi.
Медициналық куәландыру нәтижесiнде штаттан тыс уақытша жұмыс iстейтiн ӘДК түсуге жарамдылығы туралы қорытынды шығарады (бұл ретте аурулар кестесiнiң қорытынды шығаруға негiз болған тармақтарын көрсету қажет).
64. Аурулар кестесiнде көзделген аурулар болған кезде оқуды жалғастыруға жарамдылығын айқындау мақсатында кадеттер мен тәрбиеленушiлер медициналық куәландыру үшiн штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн (гарнизондық немесе госпитальдық) ӘДК-ге жiберiледi.
65. Медициналық куәландыру нәтижесiнде штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК оқуды жалғастыруға жарамдылығы туралы қорытынды шығарады (бұл ретте аурулар кестесiнiң қорытынды шығаруға негiз болған тармақтары көрсетiледi).
66. Оқуға жарамсыз деп танылған кадеттер мен тәрбиеленушiлерге, сондай-ақ әскери (арнайы) оқу орындарына түсуге жарамсыз деп танылған бiтiрушiлерге ӘДК қорытындысы анықтама түрiнде берiледi.
4. Кадет корпустарының, "Жас ұлан" мектебiнiң, республикалық
әскери мектеп-интернаттардың (лицейлердiң) әскери (арнайы) оқу
орындарына түсетiн әскери қызметшiлерi мен бiтiрушiлерiн
медициналық куәландыру
67. Кадет корпустарының, "Жас ұлан" мектебiнiң, республикалық әскери мектеп-интернаттардың (лицейлердiң) күндiзгi оқу нысанындағы әскери (арнайы) оқу орындарына түсетiн әскери қызметшiлерi мен бiтiрушiлерi алдын ала медициналық куәландыруды штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн (гарнизондық немесе госпитальдық) ӘДК-да түпкiлiктi медициналық куәландыруды штаттан тыс (тұрақты, уақытша жұмыс iстейтiн) ӘДК-да өтедi.
68. Медициналық куәландыруға жiберу алдында әскери бөлiмдер мен осы оқу мекемелерiнде әскери (арнайы) оқу орындарына түсетiн азаматтардың медициналық куәландыру карталары ресiмделедi және:
1) көкiрек қуысының органдарын екi кескiнде флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу;
2) мұрынның қосалқы қуыстарының рентгенографиясы;

3) электрокардиографическое исследование в покое и после нагрузки;
4) общий анализ крови;
5) серологические реакции на сифилис;
6) общий анализ мочи.
69. При направлении на предварительное медицинское освидетельствование представляется медицинская книжка, в которой должны быть отражены результаты ежегодных углубленных и контрольных медицинских обследований (на офицеров не менее чем за последние три года), обращения за медицинской помощью.
70. При отсутствии в медицинских книжках офицерского состава результатов ежегодных углубленных и контрольных медицинских при предварительном медицинском освидетельствовании выносит заключение о направлении их на стационарное обследование с последующим медицинским освидетельствованием нештатной постоянно действующей (госпитальной) ВВК.
71. Медицинское освидетельствование проводится при наличии у военнослужащего медицинской книжки.
72. При выявлении заболевания, препятствующего поступлению в военное (специальное) учебное заведение, дальнейшее обследование прекращается и нештатная (постоянно, временно действующая) ВВК выносит заключение о негодности к поступлению в военное (специальное) учебное заведение.
73. Результаты медицинского освидетельствования и заключение нештатной (постоянно, временно действующей) ВВК врачами-специалистами записываются в книгу протоколов заседаний ВВК, карту медицинского освидетельствования и в медицинскую книжку.
74. Карты медицинского освидетельствования граждан, признанных при окончательном медицинском освидетельствовании негодными к поступлению в военные (специальные) учебные заведения, не позднее пяти дней после окончания медицинского освидетельствования направляются в нештатные постоянно действующие (гарнизонные или госпитальные) ВВК, направившие медицинские документы, для анализа и улучшения качества предварительного медицинского освидетельствования.
5. Медицинское освидетельствование военнослужащих
иностранных государств, направляемых на обучение
в военных (специальных) учебных заведениях
на территории Республики Казахстан
75. В отношении военнослужащих иностранных государств, обучающихся в военных (специальных) учебных заведениях на территории Республики Казахстан, выносится заключение о годности (негодности) к обучению в военном (специальном) учебном заведении в соответствии с международным договором, а также требованиями к состоянию здоровья, предусмотренными расписанием болезней и таблицей дополнительных требованием, в зависимости от профиля военного (специального) учебного заведения, факультета, курса.

3) тыныштықта және жүктемеден кейiн электрокардиографиялық зерттеу;
4) қанды жалпы талдау;
5) мерезге серологиялық реакция;
6) зәрдi жалпы талдау жүргiзiледi.
69. Алдын ала медициналық куәландыруға жiберген кезде медициналық кiтапша берiледi, мұнда жыл сайынғы тереңдетiлген және бақылау медициналық тексерулердiң (офицерлерге кемiнде соңғы үш жылдағы) нәтижелерi, медициналық көмекке жүгiнуi көрсетiлуге тиiс.
70. Офицерлер құрамының медициналық кiтапшаларында жыл сайынғы тереңдетiлген және бақылау медициналық тексерулердiң нәтижелерi болмаған жағдайда, алдын ала медициналық куәландыру кезiнде оларды кейiннен штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн (госпитальдық) ӘДК-ның медициналық куәландыруымен стационарлық тексеруге жiберу туралы қорытынды шығарылады.
71. Медициналық куәландыру әскери қызметшiде медициналық кiтапша болған жағдайда жүргiзiледi.
72. Әскери (арнайы) оқу орнына түсуге кедергi келтiретiн ауру анықталған жағдайда бұдан әрi тексеру тоқтатылады және штаттан тыс (тұрақты, уақытша жұмыс iстейтiн) ӘДК әскери (арнайы) оқу орнына түсуге жарамсыздық туралы қорытынды шығарады.
73. Маман дәрiгерлер медициналық куәландыру нәтижелерiн және штаттан тыс (тұрақты, уақытша жұмыс iстейтiн) ӘДК қорытындысын ӘДК отырыстары хаттамаларының кiтабына, медициналық куәландыру картасына және медициналық кiтапшаға жазады.
74. Түпкiлiктi медициналық куәландыру кезiнде әскери (арнайы) оқу орындарына түсуге жарамсыз деп танылған азаматтардың медициналық куәландыру карталары медициналық куәландыру аяқталғаннан кейiн бес күннен кешiктiрiлмей алдын ала медициналық куәландырудың сапасын талдау және жақсарту үшiн медициналық құжаттарды жiберген штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн (гарнизондық немесе госпитальдық) ӘДК-ға жiберiледi.
5. Қазақстан Республикасының аумағына әскери (арнайы) оқу
орындарына оқуға жiберiлетiн шетел мемлекеттерiнiң әскери
қызметшiлерiн медициналық куәландыру
75. Қазақстан Республикасының аумағында әскери (арнайы) оқу орындарында оқитын шетел мемлекеттерiнiң әскери қызметшiлерiне қатысты әскери (арнайы) оқу орнында оқуға жарамдылық (жарамсыздық) туралы қорытынды халықаралық шартқа, сондай-ақ әскери (арнайы) оқу орнының, факультеттiң, курстың бейiнiне қарай аурулар кестесiнде және қосымша талаптар кестесiнде көзделген денсаулық жағдайына қойылатын талаптарға сәйкес шығарылады.

76. Заключение нештатной (постоянно, временно действующей) ВВК о годности (негодности) к обучению в военном (специальном) учебном заведении на территории Республики Казахстан военнослужащих иностранных государств регистрируется в книге протоколов заседаний ВВК и выдается справкой. Заключение нештатной (постоянно, временно действующей) ВВК утверждению штатной ВВК не подлежит.
6. Медицинское освидетельствование военнослужащих
срочной воинской службы и по контракту, курсантов военных
(специальных) учебных заведений
77. Решение о направлении на медицинское освидетельствование:
в отношении военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу выносится командирами воинских частей (начальниками учреждений), начальниками гарнизонов, начальниками (председателями) штатных ВВК, начальниками департаментов по делам обороны, начальниками управлений (отделов) по делам обороны по согласованию с начальниками департаментов по делам обороны, военным судом или прокуратурой, следственным органом, а в отношении военнослужащих, находящихся на стационарном обследовании и лечении в военно-медицинских учреждениях - начальниками этих учреждений;
в отношении военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту - прямыми начальниками должностью от командиров воинских частей (начальников учреждений), им равными и выше, военным судом или военной прокуратурой, следственным органом;
в отношении курсантов военных (специальных) учебных заведений - начальниками военных (специальных) учебных заведений, военным судом или военной прокуратурой, следственным органом.
78. Направление на медицинское освидетельствование подписывается начальником штаба воинской части и выше или начальником кадрового органа (должностью от начальника отдела кадров соединения) со ссылкой на решение соответствующего командира (начальника).
79. В случае выявления в ходе обследования или лечения у военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, - заболеваний, последствий увечий (ранений, травм, контузий), которые изменяют категорию годности к воинской службе, направление на медицинское освидетельствование может быть выдано начальником военно-медицинского учреждения, о чем делается запись в истории болезни.
80. На лиц, направляемых на медицинское освидетельствование, в нештатную постоянно действующую ВВК представляются:
1) направление на медицинское освидетельствование с указанием воинского звания, номера воинской части (наименования учреждения), фамилии, имени, отчества, года рождения, месяца и года призыва или поступления на воинскую службу по контракту, цели медицинского освидетельствования и предварительного диагноза;

76. Штаттан тыс (тұрақты, уақытша жұмыс iстейтiн) ӘДК-ның шетел мемлекеттерi әскери қызметшiлерiнiң Қазақстан Республикасы аумағындағы әскери (арнайы) оқу орнында оқуға жарамдылығы (жарамсыздығы) туралы қорытындысы ӘДК отырыстарының хаттамалары кiтабында тiркеледi және анықтама түрiнде берiледi. Штаттан тыс (тұрақты, уақытша жұмыс iстейтiн) ӘДК-ның қорытындысы штаттық ӘДК-да бекiтiлуге жатпайды.
6. Мерзiмдi әскери қызметтегi және келiсiм-шарт бойынша
әскери қызметшiлердi, әскери (арнайы) оқу орындарының
курсанттарын медициналық куәландыру
77. Медициналық куәландыруға жiберу туралы шешiмдi:
мерзiмдi әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшiлерге қатысты қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттердiң бастықтарымен, әскери сотпен немесе прокуратурамен, тергеу органымен келiсiм бойынша әскери бөлiмдердiң командирлерi (мекемелердiң бастықтары), гарнизондардың бастықтары, штаттық ӘДК бастықтары (төрағалары), қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттердiң бастықтары, қорғаныс iстерi жөнiндегi басқармалардың (бөлiмдердiң) бастықтары, ал әскери-медициналық мекемелерде стационарлық тексеруде және емдеуде жатқан әскери қызметшiлерге қатысты - осы мекемелердiң бастықтары;
келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшiлерге қатысты - әскери бөлiмдер командирлерiнен (мекемелердiң бастықтарынан) бастап оларға тең және жоғарғы лауазымдардағы тiкелей бастықтар, әскери сот немесе әскери прокуратура, тергеу органы;
әскери (арнайы) оқу орындарының курсанттарына қатысты - әскери (арнайы) оқу орындарының бастықтары, әскери сот немесе әскери прокуратура, тергеу органы шығарады.
78. Медициналық куәландыруға жолдамаға әскери бөлiм штабының бастығы және одан жоғары немесе кадр ұйымының бастығы (құрама кадрлар бөлiмiнiң бастығы лауазымынан бастап) тиiстi командирдiң (бастықтың) шешiмiне сiлтеме жасай отырып, қол қояды.
79. Тексеру немесе емдеу барысында мерзiмдi әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшiнiң - мертiгу (жаралану, жарақаттану, контузия алу) салдарынан пайда болған, әскери қызметке жарамдылық санатын өзгертетiн аурулары анықталған жағдайда, медициналық куәландыруға жолдаманы әскери-медициналық мекеменiң бастығы беруi мүмкiн, бұл туралы ауру тарихына жазылады.
80. Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ға медициналық куәландыруға жiберiлетiн тұлғаларға мыналар берiледi:
1) әскери атағын, әскери бөлiмнiң нөмiрiн (мекеменiң атауы) тегiн, атын, әкесiнiң атын, туған жылын, айын және әскерге шақырылған немесе әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша кiрген жылын, медициналық куәландырудың мақсатын және алдын ала диагнозын көрсете отырып, медициналық куәландыруға жолдама;

2) медицинская книжка;
3) служебная и медицинская характеристики:
в служебной характеристике отражаются сведения о влиянии состояния здоровья освидетельствуемого на исполнение им обязанностей воинской службы по занимаемой должности, мнение о целесообразности использования военнослужащего на воинской службе;
в медицинской характеристике указываются сведения о результатах динамического наблюдения за состоянием здоровья военнослужащего, об обращаемости его за медицинской помощью и о количестве дней трудопотерь за последние 2 года, связанные с состоянием здоровья;
сведения, указанные в медицинской характеристике, подтверждаются данными медицинской книжки и другими медицинскими документами;
4) справка о травме на лиц, получивших в период прохождения воинской службы (воинских сборов) увечье (ранение, травму, контузию).
81. Медицинское освидетельствование военнослужащих для решения вопроса о предоставлении отпуска или освобождения от исполнения обязанностей воинской службы по болезни проводится по решению начальника военно-медицинского учреждения.
82. Медицинское освидетельствование военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту, проводятся нештатными постоянно действующими (гарнизонными или госпитальными) ВВК не позднее двух недель со дня начала амбулаторного или стационарного обследования.
83. В случае, когда медицинское освидетельствование военнослужащего в связи с неясностью диагноза заболевания, увечья (ранения, травмы, контузии) и их последствий не может быть проведено в указанный срок, обследование его продлевается решением начальника военно-медицинского учреждения, о чем ставится в известность командир воинской части (начальник учреждения) или кадровый орган, направивший военнослужащего на медицинское освидетельствование.
84. В случае, если при медицинском освидетельствовании военнослужащего у нештатной постоянно действующей ВВК имеются основания полагать, что последствия увечья (ранения, травмы, контузии) или заболевания, по которым он освидетельствуется, не связаны с прохождением воинской службы, то ВВК запрашивает личное дело и карту медицинского освидетельствования гражданина.
85. В отношении курсантов военных (специальных) учебных заведений (в возрасте 17 лет и старше) нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о категории годности к воинской службе и обучению.
86. В отношении курсантов (слушателей, не имеющих офицерских званий) военных (специальных) учебных заведений до выпускного курса (в возрасте 17 лет и старше), признанных негодными к дальнейшему обучению, одновременно решается вопрос о годности их к воинской службе.

2) медициналық кiтапша;
3) қызметтiк және медициналық мiнездемелер:
қызметтiк мiнездемеде куәландырылушының денсаулық жағдайының атқаратын лауазымы бойынша өзiнiң әскери қызмет мiндеттерiн орындауға әсерi туралы мәлiметтер, әскери қызметшiнi әскери қызметте пайдаланудың орындылығы туралы пiкiр көрсетiледi;
медициналық мiнездемеде әскери қызметшiнiң денсаулық жағдайын серпiндi қадағалаудың нәтижелерi туралы, оның медициналық көмекке жүгiнуi туралы және соңғы 2 жылда денсаулық жағдайына байланысты еңбекке жарамсыз болған күндер саны туралы мәлiметтер көрсетiледi;
медициналық мiнездемеде көрсетiлген мәлiметтер медициналық кiтапшаның деректерiмен және басқа да медициналық құжаттармен расталады;
4) әскери қызмет (әскери жиындарды) өткеру кезеңiнде мертiккен (жараланған, жарақаттанған, контузия алған) адамдарға жарақат туралы анықтама.
81. Ауруы бойынша демалыс беру немесе әскери қызмет мiндеттерiн атқарудан босату туралы мәселенi шешу үшiн әскери қызметшiлердi медициналық куәландыру әскери-медициналық мекеме бастығының шешiмi бойынша жүргiзiледi.
82. Келiсiм-шарт әскери қызмет бойынша өткеретiн әскери қызметшiлердi медициналық куәландыруды штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн (гарнизондық немесе госпитальдық) ӘДК амбулаториялық немесе стационарлық тексеру басталған күннен бастап екi аптадан кешiктiрмей жүргiзедi.
83. Ауру, мертiгу (жаралану, жарақаттану, контузия алу) диагнозының және олардың салдарының айқын болмауына байланысты әскери қызметшiнi медициналық куәландыруды көрсетiлген мерзiмде жүргiзу мүмкiн болмаған жағдайда, оны тексеру әскери-медициналық мекеме бастығының шешiмiмен ұзартылады, бұл туралы әскери қызметшiнi медициналық куәландыруға жiберген әскери бөлiмнiң командирiне (мекеме бастығына) немесе кадр органына хабардар етiледi.
84. Егер әскери қызметшiнi медициналық куәландырған кезде штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның ол куәландырылатын мертiгудiң (жараланудың, жарақаттанудың, контузия алудың) немесе аурудың салдары әскери қызмет өткеруге байланысты емес деп тануға негiзi болса, онда ӘДК азаматтың жеке iс қағазы мен медициналық куәландыру картасын сұратады.
85. Әскери (арнайы) оқу орындарының курсанттарына қатысты тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК әскери қызметке және оқуға жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарады.
86. Бiтiрушi курстарға дейiнгi әскери (арнайы) оқу орындарының одан әрi оқуға жарамсыз деп танылған курсанттарына (17 және одан жоғары жастағы) қатысты (офицерлiк атақтары жоқ тыңдаушылар) бiр уақытта әскери қызметке жарамдылығы туралы мәселе шешiледi.

87. При вынесении заключения "Временно не годен к воинской службе" принимается окончательное заключение о годности к дальнейшему обучению и воинской службе по истечении срока освобождения, отпуска по болезни.
88. При медицинском освидетельствовании курсантов (слушателей, не имеющих офицерских званий) и кадетов выпускного курса, решается вопрос о годности к воинской службе в соответствии с расписанием болезней и таблицей дополнительных требований.
89. Медицинское освидетельствование граждан, обучающихся в высших учебных заведениях по программе подготовки офицеров запаса на военных кафедрах, проводится медицинскими комиссиями комиссий по приписке; врачами-специалистами в медицинских учреждениях по месту жительства; гарнизонными ВВК, военно-врачебными (врачебными) комиссиями при департаментах по делам обороны.
90. Медицинское освидетельствование военнослужащих, получивших увечье (ранение, травму, контузию), заболевание при прохождении воинской службы, проводится при определившемся врачебно-экспертном исходе.
91. При необходимости перевода военнослужащего из одного военного лечебно-профилактического учреждения в другое, сопровождении к месту жительства военнослужащего, уволенного по болезни, в зависимости от потребности его в медицинской помощи и постороннем уходе, переезде больного, требующего изоляции и сопровождающих лиц нештатная постоянно действующая ВВК решает вопрос о необходимости перевода, определяет необходимость в сопровождении (количество лиц) и виде транспорта.
92. Заключение о нуждаемости военнослужащего в отпуске по болезни или освобождении от исполнения обязанностей воинской службы выносится в случаях, когда расписанием болезней предусматривается временная негодность к воинской службе.
93. В мирное время нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о нуждаемости в отпуске по болезни, если после завершения стационарного лечения и проведения медицинской реабилитации (лечебное отделение, центр реабилитации, санаторий) срок, по истечению которого военнослужащий может приступить к исполнению обязанностей воинской службы, составляет не менее месяца.
В остальных случаях лечение военнослужащих заканчивается в военных лечебно-профилактических учреждениях или в командах выздоравливающих и нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о нуждаемости в полном или частичном освобождении от исполнения обязанностей воинской службы.
В случае, когда после лечения в военном лечебно- профилактическом учреждении срок, по истечении которого военнослужащий может приступить к исполнению обязанностей воинской службы, не превышает 3 месяцев, нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о направлении в команду выздоравливающих, а если этот срок превышает 3 месяца, ВВК выносит заключение о временной негодности к воинской службе с повторным медицинским освидетельствованием через 6-12 месяцев.
Нештатная постоянно действующая ВВК устанавливает продолжительность отпуска по болезни в зависимости от характера и тяжести увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания.

87. "Әскери қызметке уақытша жарамсыз" деген қорытынды шығарғанда одан әрi оқуға және босату мерзiмi, ауруы бойынша демалысы аяқталуы бойынша әскери қызметке жарамдылығы туралы түпкiлiктi қорытынды шығарылады.
88. Бiтiрушi курстардың курсанттары мен кадеттерiн (офицерлiк атағы жоқ тыңдаушыларды) медициналық куәландыру кезiнде аурулар кестесiне және қосымша талаптар кестесiне сәйкес әскери қызметке жарамдылық туралы мәселе шешiледi.
89. Жоғары оқу орындарында запастағы офицерлердi даярлау бағдарламасы бойынша оқып жатқан азаматтарды медициналық куәландыруды есепке қою жөнiндегi комиссиялардың медициналық комиссиясы; мекен-жайы бойынша медициналық мекемелердегi маман дәрiгерлер; гарнизондық ӘДК, қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер жанындағы әскери-дәрiгерлiк (дәрiгерлiк) комиссиялар жүргiзедi.
90. Әскери қызмет өткеру кезiнде мертiккен (жараланған, жарақаттанған, контузия алған), ауру болған әскери қызметшiлердi медициналық куәландыру айқындалған дәрiгерлiк-сараптамалық салдары болған кезде жүргiзiледi.
91. Әскери қызметшiнi бiр әскери емдеу-алдын алу мекемесiнен екiншiсiне ауыстыру, ауруы бойынша қызметтен босатылған әскери қызметшiнi тұрғылықты мекен-жайына iлесiп апару қажет болған жағдайда медициналық көмек пен бөгде адамның қамқорлығына мұқтаж болуына қарай оқшаулауды және iлесiп жүретiн адамдарды қажет ететiн науқасты көшiргенде штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК ауыстыру қажеттiгi туралы мәселенi шешедi, iлесiп жүрудiң (адам санын) және көлiк түрiнiң қажеттiлiгiн айқындайды.
92. Аурулар кестесiнде әскери қызметке уақытша жарамсыздық көзделген жағдайда, әскери қызметшiнiң ауруы бойынша демалысқа немесе әскери қызмет мiндеттерiн атқарудан босатуға мұқтаждығы туралы қорытынды шығарылады.
93. Бейбiт уақытта егер стационарлық емдеу мен медициналық оңалту жүргiзу (емдеу бөлiмшесi, оңалту орталығы, санаторий) аяқталғаннан кейiн әскери қызметшi әскери қызмет мiндеттерiн атқаруға кiрiсе алатын мерзiм кемiнде бiр айды құраса, штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК ауруы бойынша демалысқа мұқтаждығы туралы қорытынды шығарады.
Қалған жағдайларда әскери қызметшiлердi емдеу әскери емдеу-алдын алу мекемелерiнде немесе сауығушылар командаларында аяқталады және штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК әскери қызмет мiндеттерiн атқарудан толық немесе iшiнара босатуға мұқтаждығы туралы қорытынды шығарады.
Әскери емдеу-алдын алу мекемесiнде емдеуден кейiн әскери қызметшiнiң әскери қызмет мiндеттерiн атқаруға кiрiсуi мүмкiн мерзiм 3 айдан аспайтын жағдайда штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК сауығушылар командасына жiберу туралы қорытынды шығарады, ал егер бұл мерзiм 3 айдан асатын болса, ӘДК 6-12 айдан кейiн қайтадан медициналық куәландырумен әскери қызметке уақытша жарамсыздық туралы қорытынды шығарады.
Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК мертiгудiң (жараланудың, жарақаттанудың, контузия алудың), аурудың сипаты мен ауырлығына қарай ауруы бойынша демалыстың ұзақтығын белгiлейдi.

94. Отпуск по болезни (завершающий этап восстановительного лечения) военнослужащему в мирное время предоставляется на срок от 30 до 60 суток.
95. Общая продолжительность непрерывного пребывания военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, и соответствующих данной категории лиц на стационарном лечении, проведения медицинской реабилитации и в отпуске по болезни не должна превышать 4 месяца, по истечении которого нештатная постоянно действующая ВВК определяет категорию годности к воинской службе.
96. Военнослужащему, проходящему воинскую службу по контракту, отпуск по болезни может быть продлен, но каждый раз не более чем на 30 суток. В общей сложности время пребывания на стационарном лечении, проведения медицинской реабилитации и в отпуске по болезни не должно превышать 4 месяца, а для больных туберкулезом 12 месяцев.
Если по истечении указанного срока военнослужащий, проходящий воинскую службу по контракту, не может по состоянию здоровья приступить, к исполнению обязанностей воинской службы, срок пребывания его на лечении может быть продлен решением прямого начальника от командира соединения и выше на основании заключения военного лечебно-профилактического учреждения.
97. Для продления срока непрерывного пребывания военнослужащего на лечении, начальник военного лечебно-профилактического учреждения направляет командиру воинской части (начальнику учреждения), где проходит службу военнослужащий, отношение о продлении срока пребывания на лечении, в котором указываются диагноз, сроки непрерывного пребывания на лечении, необходимость продолжения лечения и его предполагаемый срок.
Командир воинской части (начальник учреждения) указанное отношение со своим мнением по нему представляет прямому начальнику, который принимает решение о продлении срока непрерывного пребывания военнослужащего на лечении.
При необходимости срок непрерывного пребывания военнослужащего на лечении может быть продлен в таком же порядке.
98. По истечении предельного (с учетом продления) непрерывного срока пребывания на лечении и в отпуске по болезни военнослужащие подлежат медицинскому освидетельствованию для определения категории годности к воинской службе.
99. Военнослужащим-женщинам отпуска по беременности и родам предоставляются командиром воинской части в порядке и на срок, установленные законодательством Республики Казахстан , в соответствии с заключением медицинской организации здравоохранения о беременности и родах. V095860
100. Заключение нештатной постоянно действующей ВВК о нуждаемости в отпуске (в продлении отпуска), по болезни записывается в книгу протоколов заседаний военно-врачебной комиссии и оформляется справкой.

94. Әскери қызметшiге бейбiт уақытта ауруы бойынша демалыс (қалпына келтiру емделудiң соңғы кезеңi) 30-дан 60 тәулiкке дейiнгi мерзiмге берiледi.
95. Мерзiмдi әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлердiң және осы санатқа сәйкес келетiн адамдардың стационарлық емдеуде үздiксiз болуының, медициналық оңалту жүргізудiң және ауруы бойынша демалыста болуының жалпы ұзақтығы 4 айдан аспауға тиiс, ол аяқталған соң штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК әскери қызметке жарамдылық санатын айқындайды.
96. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiге ауруы бойынша демалыс ұзартылуы мүмкiн, бiрақ әрбiр ретте 30 тәулiктен аспайтын мерзiмге ұзартылады. Стационарлық емдеуде болудың, медициналық оңалту жүргiзудiң және ауруы бойынша демалыста болудың уақыты жалпы алғанда 4 айдан, ал туберкулезбен ауыратындар үшiн 12 айдан аспауға тиiс.
Егер көрсетiлген мерзiм аяқталғанда келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшi денсаулық жағдайы бойынша әскери қызмет мiндеттерiн атқаруға кiрiсе алмайтын болса, оның емделуде болу мерзiмi әскери емдеу-алдын алу мекеменiң қорытындысы негiзiнде құрама командирiнен бастап және одан жоғары тiкелей бастықтың шешiмiмен ұзартылуы мүмкiн.
97. Әскери қызметшiнiң емдеуде үздiксiз болу мерзiмiн ұзарту үшiн әскери емдеу-алдын алу мекемесiнiң бастығы әскери қызметшi қызмет өткеретiн әскери бөлiмнiң командирiне (мекеме бастығына) емдеуде болу мерзiмiн ұзарту туралы қатынас қағазын жiбередi, мұнда диагнозы, емдеуде үздiксiз болған мерзiмi, емдеудi жалғастыру қажеттiгi және оның болжамды мерзiмi көрсетiледi.
Әскери бөлiмнiң командирi (мекеменiң бастығы) көрсетiлген қатынас қағазын ол бойынша өз пiкiрiмен бiрге әскери қызметшiнiң емдеуде үздiксiз болу мерзiмiн ұзарту туралы шешiм қабылдайтын тiкелей бастығына ұсынады.
Қажет болған жағдайда әскери қызметшiнiң емдеуде үздiксiз болу мерзiмi осындай тәртiппен ұзартылуы мүмкiн.
98. Емдеуде және ауруы бойынша демалыста үздiксiз болудың шектi мерзiмi (ұзартуды ескере отырып) аяқталғаннан кейiн әскери қызметшiлер әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау үшiн медициналық куәландырылуға тиiс.
99. Әскери қызметшi - әйелдерге жүктiлiгi және бала тууы бойынша демалысты әскери бөлiмнiң командирi Қазақстан Республикасының  заңнамасында белгiленген тәртiппен және мерзiмге, медициналық денсаулық сақтау ұйымының жүктiлiк және бала туу туралы қорытындысына сәйкес бередi. V095860
100. Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның ауруы бойынша демалысқа (демалысты ұзартуға) мұқтаждығы туралы қорытындысы әскери-дәрiгерлiк комиссия отырыстарының хаттамалар кiтабына жазылады және анықтамамен ресiмделедi.

101. В других случаях заключение нештатной постоянно действующей ВВК о направлении военнослужащего в команду выздоравливающих записывается в книгу протоколов заседаний ВВК и оформляется справкой.
102. В случаях, не предусмотренных пунктом 93 настоящих Правил, нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о нуждаемости военнослужащего в освобождении от исполнения обязанностей воинской службы (далее - освобождение) на срок от 7 до 15 суток.
103. Нештатной постоянно действующей ВВК может вынести повторно такое заключение, но в общей сложности срок освобождения не должен превышать 30 суток.
104. Военнослужащие, проходящие срочную воинскую службу и нуждающиеся по состоянию здоровья в полном освобождении от исполнения обязанностей воинской службы, направляются на лечение в медицинский пункт воинской части (лазарет).
Если нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о необходимости в частичном освобождении, то в заключении указываются конкретные виды занятий, работ, нарядов, в освобождении от которых военнослужащие, проходящие срочную воинскую службу, нуждается.
105. Заключение нештатной постоянно действующей ВВК о необходимости в освобождении (в продлении освобождения), по болезни записывается в книгу протоколов заседаний ВВК и выдается справкой.
106. Военнослужащие, проходящие срочную воинскую службу, по окончании отпуска по болезни направляются начальником гарнизона или начальником управления (отдела) по делам обороны по согласованию с начальником департамента по делам обороны на медицинское освидетельствование в нештатную постоянно действующую (гарнизонную или госпитальную) ВВК, по месту проведения отпуска, для решения вопроса о продлении отпуска по болезни или определения категории годности к воинской службе.
107. Медицинское освидетельствование военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту и изъявивших желание заключить новый вид контракта или продлить контракт о прохождении воинской службы, проводится нештатной постоянно действующей (гарнизонной или госпитальной) ВВК.
108. При заболеваниях, по которым расписанием болезней предусматривается индивидуальная оценка категории годности к воинской службе, в отношении солдат, матросов, сержантов, старшин, проходящих воинскую службу по контракту, нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение: "Ограниченно годен к воинской службе. Не годен к поступлению на воинскую службу по контракту".
109. В отношении военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу и осужденных к отбыванию наказания в дисциплинарной воинской части, заключение о предоставлении отпуска по болезни, освобождении от исполнения обязанностей воинской службы не выносится. Лечение их должно быть завершено в военном лечебно-профилактическом учреждении или медицинском пункте воинской части.

101. Басқа жағдайларда штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның әскери қызметшiнi сауығушылар командасына жiберу туралы қорытындысы ӘДК отырыстарының хаттамалар кiтабына жазылады және анықтамамен ресiмделедi.
102. Осы Ереженiң 93-тармағында көзделмеген жағдайларда штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК әскери қызметшiнiң әскери қызмет мiндеттерiн атқарудан 7-ден 15 тәулiкке дейiн босатуға (бұдан әрi - босату) мұқтаждығы туралы қорытынды шығарады.
103. Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК мұндай қорытындыны қайтадан шығаруы мүмкiн, бiрақ жалпы алғанда босату мерзiмi 30 тәулiктен аспауға тиiс.
104. Мерзiмдi әскери қызмет өткерiп жатқан және денсаулық жағдайы бойынша әскери қызмет мiндеттерiн атқарудан толық босатуды қажет ететiн әскери қызметшiлер әскери бөлiмнiң медициналық пунктiне (лазаретке) емделуге жiберiледi.
Егер штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК iшiнара босатудың қажеттiгi туралы қорытынды шығарса, онда қорытындыда мерзiмдi әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшiлер босатуды қажет ететiн сабақтардың, жұмыстардың, нарядтардың нақты түрлерi көрсетiледi.
105. Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның ауруы бойынша босату (босатуды ұзарту) қажеттiгi туралы қорытындысы әскери-дәрiгерлiк комиссия отырыстарының хаттамалар кiтабына жазылады және анықтама түрiнде берiледi.
106. Мерзiмдi әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшiлердi ауруы бойынша демалысы аяқталғаннан кейiн гарнизонның бастығы немесе қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарманың (бөлiмнiң) бастығы қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттiң бастығының келiсiмiмен ауруы бойынша демалысты ұзарту немесе әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау мәселесiн шешу үшiн демалысты өткiзген жерiндегi штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн (гарнизондық немесе госпитальдық) ӘДК-ға жiбередi.
107. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерiп жатқан және келiсiм-шарттың жаңа түрiн жасасуға немесе әскери қызмет өткеру туралы келiсiм-шартты ұзартуға тiлек бiлдiрген әскери қызметшiлердi медициналық куәландыруды штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн (гарнизондық немесе госпитальдық) ӘДК жүргiзедi.
108. Аурулар кестесiнде әскери қызметке жарамдылық санатын жеке бағалау көзделетiн аурулар кезiнде, келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн солдаттарға, матростарға, сержанттарға, старшиналарға қатысты штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК "Әскери қызметке шектеулi түрде жарамды. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке келуге жарамсыз" деген қорытынды шығарады.
109. Мерзiмдi әскери қызмет өткерiп жатқан және тәртiптiк әскери бөлiмде жазасын өтеуге сотталған әскери қызметшiлерге қатысты ауруы бойынша демалыс беру, әскери қызмет мiндеттерiн атқарудан босату туралы қорытынды шығарылмайды. Оларды емдеу әскери емдеу-алдын алу мекемесiнде немесе әскери бөлiмнiң медициналық пунктiнде аяқталуға тиiс.

110. В отношении военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, курсантов военных (специальных) учебных заведений, кадетов и воспитанников с пониженным питанием при индексе массы тела менее 18,5 килограмм/метр в квадрате нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о предоставлении им дополнительного питания в пределах половины предусмотренных для них норм продовольственного пайка на срок не более 3 месяцев.
111. В отношении военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу, курсантов военных (специальных) учебных заведений, кадетов и воспитанников, имеющих рост 190 сантиметров и выше, нештатная постоянно действующая ВВК по показаниям может вынести заключение о предоставлении им дополнительного питания в пределах половины предусмотренных для них норм продовольственного пайка на срок не более 3 месяцев.
112. При необходимости нештатная постоянно действующая ВВК может вынести заключение о продлении предоставления дополнительного питания.
Показаниями для вынесения указанного заключения являются жалобы на ухудшение самочувствия, ощущение голода, отсутствие чувства насыщения после приема пищи, а также отрицательная динамика массы тела.
113. В случаях, предусмотренных пунктами 110 , 111 настоящих Правил, нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о предоставлении дополнительного питания в пределах половины нормы суточного продовольственного пайка.
114. Если военнослужащий, проходящий воинскую службу по контракту, признан негодным к воинской службе с исключением с воинского учета и в период оформления увольнения не может по состоянию здоровья исполнять обязанности воинской службы, нештатная постоянно действующая ВВК одновременно с заключением о его негодности к воинской службе выносит заключение: "Подлежит освобождению от исполнения обязанностей воинской службы на срок, необходимый для оформления увольнения, но не более чем на 30 суток", в исключительных случаях выносит заключение: "Подлежит освобождению от исполнения обязанностей воинской службы на срок до дня исключения из списков личного состава воинской части".
7. Медицинское освидетельствование
военнослужащих Военно-морских сил
115. Один раз в 12 месяцев проводится медицинское освидетельствование военнослужащих для определения годности к службе по следующим военно-учетным специальностям:
личный состав надводных кораблей;
водолаз-глубоководник, акванавт, водолазный специалист;
рулевой, сигнальщик, штурманский электрик, торпедный электрик, торпедист, гидроакустик, радиотелеграфист надводных кораблей.

110. Тамақтануы төмен мерзiмдi әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшiлерге, әскери (арнайы) оқу орындарының курсанттарына, кадеттерге және тәрбиеленушiлерге қатысты дене салмағының индексi 18,5 килограмм/метр 2  кем болған кезде штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК 3 айдан аспайтын мерзiмге оларға арналып көзделген азық-түлiк үлесi нормасының жартысы шегiнде оларға қосымша тамақ беру туралы қорытынды шығарады.
111. Мерзiмдi әскери қызмет өткерiп жатқан, бойы 190 сантиметр және одан жоғары болатын әскери қызметшiлерге, әскери (арнайы) оқу орындарының курсанттарына, кадеттерге және тәрбиеленушiлерге қатысты штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК көрсеткiштер бойынша 3 айдан аспайтын мерзiмге оларға арналып көзделген азық-түлiк үлесi нормасының жартысы шегiнде оларға қосымша тамақ беру туралы қорытынды шығарады.
112. Қажет болған жағдайда, штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК қосымша тамақ берудi ұзарту туралы қорытынды шығаруы мүмкiн.
Көрсетiлген қорытындыны шығаруға көңiл-күйiнiң нашарлауына, қарнының ашуын сезiнуiне, тамақ қабылдағаннан кейiн тойғанын сезбеуiне шағымдану, сондай-ақ дене салмағының терiс динамикасы көрсеткiш болып табылады.
113. Осы Ереженiң 110, 111-тармақтарда көзделген жағдайларда, штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК тәулiктiк азық-түлiк үлесi нормасының жартысы шегiнде қосымша тамақ беру туралы қорытынды шығарады.
114. Егер келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшi әскери есептен шығарыла отырып, әскери қызметке жарамсыз деп танылса және қызметтен босатуды ресiмдеу кезiнде денсаулық жағдайы бойынша әскери қызмет мiндеттерiн атқара алмайтын болса, штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК оның әскери қызметке жарамсыздығы туралы қорытындымен бiр уақытта "Қызметтен босатуды ресiмдеу үшiн қажеттi 30 тәулiктен аспайтын мерзiмге әскери қызмет мiндеттерiн атқарудан босатылуға тиiс" деген қорытынды шығарады, ерекше жағдайларда "Әскери қызмет мiндеттерiн атқарудан әскери бөлiмнiң жеке құрамының тiзiмдерiнен шығарған күнге дейiнгi мерзiмге босатылуға тиiс" деген қорытынды шығарады.
7. Әскери-теңiз күштерiнiң әскери қызметшiлерiн
медициналық куәландыру
115. Мынадай әскери-есептiк мамандықтары бойынша қызметке жарамдылығын айқындау үшiн әскери қызметшiлердi медициналық куәландыру 12 айда бiр рет жүргiзiледi:
су үстi кемелерiнiң жеке құрамы;
тереңге сүңгитiн сүңгуiр, акванавт, сүңгуiр маман;
басқарушы, белгi берушi, штурман электрик, торпедо электригi, торпедошы, гидроакустик, су үстi кемелерiнiң радиотелеграфисi.

116. В случаях, если военнослужащие Военно-морских сил не годны к службе в них, нештатная постоянно (временно) действующая ВВК выносит заключение о категории годности их к воинской службе.
117. Военнослужащие, проходящие службу на надводных кораблях гидроакустиками и радиотелеграфистами перед длительным плаванием (свыше 2 месяцев) подлежат медицинскому освидетельствованию, если после очередного медицинского освидетельствования прошло более 6 месяцев.
118. Лица, откомандированные на надводные корабли, уходящие в плавание, подлежат медицинскому освидетельствованию нештатной постоянно действующей ВВК для определения годности к службе на надводных кораблях.
В отдельных случаях командированным лицам, у которых имеются стойко компенсированные заболевания, препятствующие службе на корабле, нештатная постоянно действующая ВВК может вынести заключение в редакции: "Противопоказаний к выходу в море на надводном корабле, на срок не более 3 месяцев, не имеется".
8. Медицинское освидетельствование
военнослужащих Аэромобильных войск
119. Медицинское освидетельствование военнослужащих, проходящих срочную воинскую службу в Аэромобильных войсках, для определения годности к воинской службе проводится один раз за время службы, проходящих воинскую службу по контракту - один раз в 12 месяцев.
120. Медицинскому освидетельствованию подвергаются граждане, призванные на воинскую службу (воинские сборы) в Аэромобильные войска, военнослужащие, прибывающие для прохождения воинской службы из других родов войск, военных (специальных) учебных заведений, с курсов усовершенствования.
121. Внеочередное медицинское освидетельствование военнослужащих Аэромобильных войск проводится по возвращению их из военных лечебно-профилактических учреждений после стационарного лечения (если они не были освидетельствованы нештатной постоянно действующей (госпитальной) ВВК), а также по решению командира воинской части на основании заключения врача воинской части, врача-специалиста военно-медицинского учреждения.
122. Годность к службе в Аэромобильных войсках военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту и имеющих массу тела более 90 кг, определяется индивидуально.
9. Медицинское освидетельствование военнослужащих
(служащих Вооруженных Сил), отбираемых для службы
(работы) и проходящих службу (работающих)
с РВ, ИИИ, КРТ, источниками ЭМП
123. Медицинское освидетельствование военнослужащих (служащих Вооруженных Сил), отбираемых для службы (работы) и проходящих службу (работающих) с РВ, ИИИ, КРТ, источниками ЭМП, проводится с участием начальника медицинской службы (врача) и представителя командования воинской части.

116. Егер Әскери-теңiз күштерiнiң әскери қызметшiлерi олардағы қызметке жарамсыз болған жағдайда, штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК олардың әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды да шығарады.
117. Егер кезектi медициналық куәландырудан кейiн 6 айдан астам уақыт өтсе, су үстi кемелерiнде гидроакустиктер және радиотелеграфистер болып қызмет өткеретiн әскери қызметшiлер ұзақ (2 айдан артық) жүзу алдында медициналық куәландырылуға тиiс.
118. Жүзуге кететiн су үстi кемелерiне iссапарға жiберiлген тұлғаларды су үстi кемелерiндегi қызметке жарамдылығын айқындау үшiн штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК медициналық куәландыруға тиiс.
Жекелеген жағдайларда, тұрақты теңгерiлген, кемедегi қызметке кедергi келтiретiн аурулары бар iссапарға жiберiлген адамдарға штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК мынадай редакцияда қорытынды шығарады: "3 айдан аспайтын мерзiмге су үстi кемесiнде теңiзге шығуға қарсы көрсеткiштерi жоқ".
8. Аэроұтқыр әскерлерiнiң әскери қызметшiлерiн
медициналық куәландыру
119. Аэроұтқыр әскерлерiнде мерзiмдi әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшiлердi әскери қызметке жарамдылығын айқындау үшiн медициналық куәландыру қызмет уақыты iшiнде бiр рет, келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiндердi - 12 айда бiр рет жүргiзiледi.
120. Аэроұтқыр әскерлерiне әскери қызметке (әскери жиындарға) шақырылған азаматтар, әскери қызмет өткеру үшiн басқа әскер тектерiнен, әскери (арнайы) оқу орындарынан, жетiлдiру курстарынан келген әскери қызметшiлер медициналық куәландырудан өтедi.
121. Аэроұтқыр әскерлерiнiң әскери қызметшiлерiн кезектен тыс медициналық куәландыру олар стационарлық емдеуден кейiн әскери емдеу-алдын алу мекемелерiнен қайтып келгенде (егер оларды штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн (госпитальдық) ӘДК куәландырмаған болса), сондай-ақ әскери бөлiм дәрiгерi, әскери-медициналық мекеменiң маман дәрiгерi қорытындысының негiзiнде әскери бөлiм командирiнiң шешiмi бойынша жүргiзiледi.
122. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн және дене салмағы 90 кг-дан асатын әскери қызметшiлердiң Аэроұтқыр әскерлерiндегi қызметке жарамдылығы жеке анықталады.
9. РЗ-мен, ИСК-мен, РОҚ-мен, ЭӨК көздерiмен қызметке
(жұмысқа) iрiктелiп алынатын және қызмет өткеретiн (жұмыс
iстейтiн) әскери қызметшiлердi (Қарулы Күштер қызметшiлерiн)
медициналық куәландыру
123. РЗ-мен, ИСК-мен, РОҚ-мен, ЭӨК көздерiмен қызметке (жұмысқа) iрiктелiп алынатын және қызмет өткеретiн (жұмыс iстейтiн) әскери қызметшiлердi (Қарулы Күштер қызметшiлерiн) медициналық куәландыру медициналық қызмет бастығының (дәрiгерiнiң) және әскери бөлiм қолбасшылығы өкiлiнiң қатысуымен жүргiзiледi.

124. Медицинское освидетельствование военнослужащих (служащих Вооруженных Сил), отбираемых для службы (работы) с РВ, ИИИ, КРТ, источниками ЭМП, проводится перед назначением на должность, а проходящих службу (работающих) с РВ, ИИИ, КРТ и источниками ЭМП, проводится один раз в 2 года или по медицинским показаниям.
125. Лицам, отбираемым для службы (работы) и проходящим службу (работу) с РВ, ИИИ, КРТ и источниками ЭМП, до начала медицинского освидетельствования проводятся:
1) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки в двух проекциях (если оно не проводилось или в медицинских документах отсутствуют сведения о данном исследовании в течение последних 6 месяцев);
2) общий анализ крови;
3) общий анализ мочи.
126. Лицам старше 40 лет проводятся электрокардиографическое исследование, измерение внутриглазного давления, определение уровня сахара в крови. По медицинским показаниям могут проводиться другие исследования.
127. До начала медицинского освидетельствования начальник медицинской службы (врач) воинской части представляет в нештатную постоянно (временно) действующую ВВК утвержденный командованием воинской части список военнослужащих и служащих Вооруженных Сил, подлежащих медицинскому освидетельствованию.
В списке указываются: цель медицинского освидетельствования; воинское звание (для военнослужащих); фамилия, имя, отчество освидетельствуемого; в отношении лиц, проходящих службу (работающих) с РВ, ИИИ, КРТ и источниками ЭМП стаж работы его с РВ, ИИИ, КРТ, источниками ЭМП, а также данные индивидуального дозиметрического контроля в межкомиссионный период.
128. Перед медицинским освидетельствованием представитель командования воинской части знакомит членов нештатной постоянно (временно) действующей ВВК с условиями службы (работы) освидетельствуемых, а начальник медицинской службы (врач) воинской части сообщает ВВК о результатах медицинского наблюдения за состоянием здоровья освидетельствуемых в межкомиссионный период.
129. При направлении военнослужащего (служащего Вооруженных Сил), проходящего службу (работающего) с РВ, ИИИ, КРТ и источниками ЭМП на стационарное обследование и медицинское освидетельствование в военное лечебно-профилактическое учреждение, представляется карта санитарно-гигиенической характеристики условий труда и рабочего места специалиста.
130. В случаях, когда в результате стационарного обследования у военнослужащего (служащего Вооруженных Сил) выявляется заболевание, возникновение которого может быть следствием воздействия на организм РВ, ИИИ, КРТ, источников ЭМП и по этому заболеванию расписанием болезней предусматриваются временная негодность к воинской службе или таблицей дополнительных требований - негодность или индивидуальная оценка годности к службе (работе) с РВ, ИИИ, КРТ, источниками ЭМП, нештатная постоянно (временно) действующая ВВК выносит заключение при условии участия врача-радиолога и/или врача-токсиколога.
Заключение выносится с учетом степени компенсации патологического процесса, военно-учетной специальности, общего и профессионального трудового стажа, способности исполнять обязанности воинской службы.

124. РЗ, ИСК, РОҚ, ЭМӨ көздерiмен қызметке (жұмысқа) iрiктелiп алынатын әскери қызметшiлердi (Қарулы Күштер қызметшiлерiн) медициналық куәландыру лауазымға тағайындау алдында, ал РЗ, ИСК, РОҚ және ЭМӨ көздерiмен қызмет өткерiп жатқандарды (жұмыс iстейтiндердi) 2 жылда бiр рет немесе медициналық көрсеткiштер бойынша жүргiзiледi.
125. РЗ, ИСК, РОҚ және ЭМӨ көздерiмен қызметке (жұмысқа) iрiктелiп алынатын және қызмет өткерiп жатқан (жұмыс iстейтiн) тұлғаларды медициналық куәландыру басталғаннан бұрын:
1) көкiрек қуысы органдарын екi кескiнде флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу (егер ол жүргiзiлмесе немесе медициналық құжаттарда соңғы 6 айда осы зерттеу туралы мәлiмет болмаса);
2) қанды жалпы талдау;
3) зәрдi жалпы талдау жүргiзiледi.
126. 40 жастан асқан адамдарға электрокардиографиялық зерттеу, көздiң iшкi қысымын өлшеу, қандағы қант құрамының деңгейiн анықтау жүргiзiледi. Медициналық көрсеткiштер бойынша басқа да зерттеулер жүргiзiлуi мүмкiн.
127. Медициналық куәландыру басталғанға дейiн әскери бөлiмнiң медициналық қызмет бастығы (дәрiгерi) штаттан тыс тұрақты (уақытша) жұмыс iстейтiн ӘДК-ға медициналық куәландырылуға тиiс әскери қызметшiлер мен Қарулы Күштер қызметшiлерiнiң әскери бөлiм қолбасшылығы бекiткен тiзiмiн бередi.
Тiзiмде медициналық куәландырудың мақсаты; әскери атағы (әскери қызметшiлер үшiн); куәландырылушының тегi, аты, әкесiнiң аты; РЗ-мен, ИСК-мен, РОҚ-мен, ЭМӨ көздерiмен қызмет өткеретiн (жұмыс iстейтiн) адамдарға қатысты оның РЗ-мен, ИСК-мен, РОҚ-мен, ЭМӨ көздерiмен жұмыс өтiлi, сондай-ақ комиссияаралық кезеңде жеке дозиметрлiк бақылау деректерi көрсетiледi.
128. Әскери бөлiм қолбасшылығының өкiлi медициналық куәландырудың алдында штаттан тыс тұрақты (уақытша) жұмыс iстейтiн ӘДК мүшелерiн куәландырылушылардың қызмет (жұмыс) жағдайымен таныстырады, ал әскери бөлiмнiң медициналық қызмет бастығы (дәрiгерi) ӘДК-ға комиссияаралық кезеңде куәландырылушылардың денсаулық жағдайын медициналық қадағалаудың нәтижелерi туралы хабарлайды.
129. РЗ-мен, ИСК-мен, РОҚ-мен және ЭМӨ көздерiмен қызмет өткеретiн (жұмыс iстейтiн) әскери қызметшiнi (Қарулы Күштер қызметшiсiн) әскери емдеу-алдын алу мекемесiне стационарлық емдеуге және медициналық куәландыруға жiберген кезде маманның еңбек және жұмыс орны жағдайының санитарлық-гигиеналық картасы ұсынылады.
130. Стационарлық тексеру нәтижесiнде әскери қызметшiде (Қарулы Күштер қызметшiсiнде) РЗ-ның, ИСК-ның, РОҚ-ның, ЭМӨ көздерiнiң организмге әсер ету салдарынан болуы мүмкiн ауру анықталған және осы ауру бойынша аурулар кестесiнде немесе қосымша талаптар кестесiнде әскери қызметке уақытша жарамсыздық - жарамсыздық немесе РЗ-мен, ИСК-мен, РОҚ-мен, ЭМӨ көздерiмен қызметке (жұмысқа) жарамдылығын жеке бағалау көзделген жағдайда, штаттан тыс тұрақты (уақытша) жұмыс iстейтiн ӘДК радиолог дәрiгердiң және/немесе токсиколог дәрiгердiң қатысуымен ғана қорытынды шығарады.
Қорытынды патологиялық процестiң өтелу дәрежесi, әскери-есептiк мамандық, жалпы және кәсiби еңбек өтiлi, әскери қызмет мiндеттерiн орындау қабiлетi ескерiле отырып шығарылады.

131. В соответствии с пунктами расписания болезней, предусматривающими временную негодность к воинской службе в отношении лиц, отбираемых для службы (работы) с РВ, ИИИ, КРТ, источниками ЭМП, выносится заключение о негодности к службе (работе) с РВ, ИИИ, КРТ, источниками ЭМП.
132. Лица до 18 лет, женщины с момента установления у них беременности и на период грудного вскармливания ребенка к работе с РВ, ИИИ, КРТ, источниками ЭМП не допускаются.
133. Внеочередному медицинскому освидетельствованию подлежат военнослужащие (служащие Вооруженных Сил Республики Казахстан), предъявившие жалобы на состояние здоровья, ранее признанные временно негодными к службе (работе) с РВ, ИИИ, КРТ, источниками ЭМП, возвратившиеся из отпусков по болезни, предоставленных после перенесенного увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания, по которым они могут быть признаны негодными к службе (работе) с РВ, ИИИ, КРТ, источниками ЭМП.
134. Лица, ранее признанные по результатам стационарного обследования и медицинского освидетельствования временно негодными к работе с РВ, ИИИ, KРT, источниками ЭМП, направляются нештатной постоянно действующей (госпитальной) ВВК на повторное медицинское освидетельствование через 3 месяца (за исключением женщин, которым предоставляется отпуск по беременности и родам).
135. В отношении военнослужащих, признанных негодными к службе с РВ, ИИИ, КРТ, источниками ЭМП, ВВК решает вопрос и о категории годности их к воинской службе.
10. Медицинское освидетельствование лиц офицерского
состава, проходящих воинскую службу по призыву, и военнослужащих,
проходящих воинскую службу по контракту, для определения годности
к прохождению воинской службы (для членов семей к проживанию)
на территории с неблагоприятными климатическими условиями
136. Медицинское освидетельствование лиц офицерского состава, проходящих воинскую службу по призыву и военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту, для определения годности к прохождению воинской службы (для членов семей к проживанию) на территории с неблагоприятными климатическими условиями проводится по направлению командира воинской части (начальника учреждения).
Направление подписывается начальником штаба, вышестоящим должностным лицом или начальником кадрового органа (от начальника отдела кадров соединения и выше) со ссылкой на решение соответствующего командира.
137. В направлении указываются конкретная местность (район, город, область), куда направляется для прохождения воинской службы или проходит воинскую службу военнослужащий, цель медицинского освидетельствования.

131. Аурулар кестесiнiң әскери қызметке уақытша жарамсыздық көзделген тармақтарына сәйкес РЗ-мен, ИСК-мен, РОҚ-мен, ЭМӨ көздерiмен қызмет (жұмыс) үшiн iрiктелiп алынатын адамдарға қатысты РЗ-мен, ИСК-мен, РОҚ-мен, ЭМӨ көздерімен жұмыс істеуге жіберілмейді.
133. Денсаулық жағдайына шағымданған, бұрын РЗ-мен, ИСК-мен, РОҚ-мен, ЭМӨ көздерiмен қызметке (жұмысқа) уақытша жарамсыз деп танылған, РЗ-мен, ИСК-мен, РОҚ-мен, ЭМӨ көздерiмен қызметке (жұмысқа) жарамсыз деп танылуы мүмкiн мертiгуден (жараланудан, жарақаттанудан, контузия алудан), аурудан кейiн берiлген ауруы бойынша демалыстан келген әскери қызметшiлер (Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң қызметшілерi) кезектен тыс медициналық куәландырылуға жатады.
134. Стационарлық тексеру және медициналық куәландыру нәтижелерi бойынша бұрын РЗ-мен, ИСК-мен, РОҚ-мен, ЭМӨ көздерiмен қызметке (жұмысқа) жарамсыз деп танылған адамдарды (жүктілігіне және бала тууына байланысты демалыс берiлген әйелдерден басқа) штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн (госпитальдық) ӘДК 3 айдан кейiн қайтадан медициналық куәландыруға жiберiледi.
135. РЗ-мен, ИСК-мен, РОҚ-мен, ЭМӨ көздерiмен қызметке жарамсыз деп танылған әскери қызметшiлерге қатысты ӘДК олардың әскери қызметке жарамдылық санаты туралы мәселенi де шешедi.
10. Климаттық жағдайлары қолайсыз аумақта әскери қызмет
өткеруге (отбасы мүшелерi үшiн тұруға) жарамдылығын
айқындау үшiн әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн
офицерлік құрамның адамдарын және келiсiм-шарт бойынша әскери
қызмет өткеретiн әскери қызметшiлердi медициналық куәландыру
136. Климаттық жағдайлары қолайсыз аумақта әскери қызмет өткеруге (отбасы мүшелерi үшiн тұруға) жарамдылығын айқындау үшiн әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн офицерлiк құрамның адамдарын және келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлердi медициналық куәландыру әскери бөлiм командирiнiң (мекеме бастығының) жолдамасы бойынша жүргiзiледi.
Жолдамаға тиiстi командирдiң шешiмiне сiлтеме жасай отырып, штаб бастығы, жоғары тұрған лауазымды тұлға немесе кадр органының бастығы (құраманың кадрлар бөлiмiнiң бастығы және одан жоғарылар) қол қояды.
137. Жолдамада әскери қызмет әскери қызмет өткеру үшiн жiберiлетiн немесе әскери қызмет өткерiп жатқан нақты жерi (аудан, қала, облыс), медициналық куәландырудың мақсаты көрсетiледi.

138. Перечень медицинских противопоказаний для прохождения воинской службы по контракту военнослужащими (для членов их семей к проживанию) утверждается уполномоченными органами в области здравоохранения и обороны .
139. Медицинское освидетельствование проводится врачами-специалистами: хирургом, терапевтом (дети до 15 лет - педиатром), невропатологом, окулистом, оториноларингологом, в отношении женщин - также гинекологом. При необходимости привлекаются другие врачи-специалисты.
140. Перед медицинским освидетельствованием проводятся:
1) флюорографическое исследование органов грудной клетки (старше 15 лет);
2) клинический анализ крови с подсчетом тромбоцитов;
3) серологические реакции на сифилис;
4) общий анализ мочи.
141. Лицам старше 40 лет проводятся электрокардиографическое исследование (в покое и после нагрузки), измерение внутриглазного давления, определение уровня сахара в крови.
Военнослужащим-женщинам в 40 лет и старше проводятся осмотр маммолога, онкообследование - мазки на онкоцитологию, биопсия по показаниям, а при нарушениях овариально-менструального цикла гормональное обследование и консультация эндокринолога. По медицинским показаниям могут проводиться другие исследования.
142. При медицинском освидетельствовании военнослужащих для определения годности к службе на территориях с неблагоприятными климатическими условиями нештатная постоянно действующая ВВК определяет категорию годности освидетельствуемого к воинской службе, а в случае признания его годным к воинской службе или годным к воинской службе с незначительными ограничениями определяет годность к службе в указанной в направлении местности.
143. При медицинском освидетельствовании членов семей военнослужащих до направления на территорию с неблагоприятными климатическими условиями нештатная постоянно действующая ВВК определяет:
1) годность или негодность к проживанию в местности, указанной в направлении;
2) нуждаемость в длительном (более 12 месяцев) лечении и наблюдении в специализированной медицинской организации здравоохранения, в обучении, воспитании в специализированных организациях образования для детей с девиантным поведением, отсутствующих в тех местностях, куда переводится военнослужащий или где он проходит службу;
3) наличие в местности с неблагоприятными климатическими условиями учреждений, оказывающих специализированную медицинскую помощь, или специализированных дошкольных (учебных) организаций.
144. Наличие у членов семей военнослужащего болезней или дефектов развития, требующих длительного (более 12 месяцев) лечения в специализированных медицинских организациях здравоохранения или обучения (воспитания) во вспомогательных школах и специализированных организациях образования для детей с девиантным поведением, которые отсутствуют в местностях, куда переводится военнослужащий или где он проходит воинскую службу, являются противопоказаниями к проживанию членов семей военнослужащего в этих местностях.
Сведения о наличии вышеуказанных медицинских организаций здравоохранения, специальных учебных (дошкольных) организаций нештатная постоянно действующая ВВК получает по запросу из уполномоченных органов и области здравоохранения, образования и науки.

138. Әскери қызметшiлердің келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеру үшiн (олардың отбасы мүшелерi үшiн тұруға) медициналық қарсы көрсеткiштердiң тiзбесiн денсаулық сақтау және қорғаныс саласындағы уәкiлеттi орган бекiтедi.
139. Медициналық куәландыруды маман дәрiгерлер: хирург, терапевт (15 жасқа дейiнгi балаларды - педиатр), невропатолог, окулист, оториноларинголог, әйелдерге қатысты - сондай-ақ гинеколог жүргiзедi. Қажет болған жағдайда басқа маман дәрiгерлер тартылады.
140. Медициналық куәландыру алдында:
1) көкiрек қуысы органдарын флюорографиялық зерттеу (15 жастан жоғары);
2) тромбоциттердi есептей отырып, қанды клиникалық талдау;
3) мерезге серологиялық реакция;
4) зәрдi жалпы талдау жүргiзiледi.
141. 40 жастан асқан адамдарға электрокардиографиялық зерттеу (тыныштықта және жүктемеден кейiн), көздiң iшкi қысымын өлшеу, қандағы қанттың деңгейiн анықтау жүргiзiледi.
40 жастағы және одан асқан әскери қызметшi-әйелдерге маммологтың тексеруi, онкологиялық тексеру - онкоцитологияға жағындылар, көрсеткiштер бойынша биопсия, ал овариалды-етеккiр циклi бұзылған кезде гормоналдық тексеру және эндокринологтың консультациясы жүргiзiледi. Медициналық көрсеткiштер бойынша басқа да зерттеулер жүргiзiлуi мүмкiн.
142. Климаттық жағдайлары қолайсыз аумақта әскери қызмет өткеруге жарамдылығын айқындау үшiн әскери қызметшiлердi медициналық куәландыру кезiнде штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК куәландырылушының әскери қызметке жарамдылық санатын айқындайды, ал ол әскери қызметке жарамды немесе әскери қызметке болмашы шектеулермен жарамды деп танылған жағдайда жолдамада көрсетiлген жердегi қызметке жарамдылығын айқындайды.
143. Климаттық жағдайлары қолайсыз аумаққа жiбергенге дейiн әскери қызметшiлердiң отбасы мүшелерiн медициналық куәландыру кезiнде штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК мыналарды айқындайды:
1) жолдамада көрсетiлген жерде тұруға жарамдылығы немесе жарамсыздығы;
2) әскери қызметшi ауыстырылатын немесе ол қызмет өткерiп жатқан жерлерде жоқ мамандандырылған медициналық денсаулық сақтау ұйымында ұзақ (12 айдан астам) емделуге және бақылауға, девианттық мiнез-құлқы бар балалар үшiн мамандандырылған бiлiм беру ұйымдарында оқуға, тәрбиеленуге мұқтаждығы;
3) климаттық жағдайлары қолайсыз жерде мамандандырылған медициналық көмек көрсететiн мекемелердiң немесе мамандандырылған мектепке дейiнгi (оқу) ұйымдарының болуы.
144. Әскери қызметшiнiң отбасы мүшелерiнде әскери қызметшi ауыстырылатын немесе ол әскери қызмет өткерiп жатқан жерлерде жоқ мамандандырылған медициналық денсаулық сақтау ұйымдарында ұзақ (12 айдан астам) емдеудi немесе қосалқы мектептер мен девианттық мiнез-құлқы бар балалар үшiн мамандандырылған бiлiм беру ұйымдарында оқытуды (тәрбиелеудi) талап ететiн аурулардың немесе дамудағы ақаулардың болуы әскери қызметшінің отбасы мүшелерiнiң бұл жерлерде тұруына қарсы көрсеткiш болып табылады.
Жоғарыда көрсетiлген медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының, арнайы оқу (мектепке дейiнгi) ұйымдарының болуы туралы мәлiметтердi штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК облыстағы уәкiлеттi денсаулық сақтау, бiлiм және ғылым органдарынан сұрату бойынша алады.

145. При медицинском освидетельствовании военнослужащих, проходящих воинскую службу на территориях с неблагоприятными климатическими условиями или направляемых в эти местности для прохождения воинской службы, нештатная постоянно действующая ВВК решает вопрос о категории годности их к воинской службе и о годности к службе в этих районах и местностях в соответствии с перечнем медицинских противопоказаний к прохождению воинской службы (для членов семей к проживанию) в отдельных местностях Республики Казахстан, утверждаемого уполномоченными органами в области здравоохранения и обороны.
Если военнослужащий достиг предельного возраста пребывания на воинской службе, нештатная постоянно действующая ВВК решает вопрос только о категории годности его к воинской службе.
146. Медицинское освидетельствование члена семьи военнослужащего, проживающего вместе с ним или отдельно от него, для определения транспортабельности (нетранспортабельности) к месту прохождения службы военнослужащим или при перемещении военнослужащего к новому месту службы проводится по направлению командира части (начальника учреждения) или кадрового органа по обращению военнослужащего.
147. По результатам медицинского освидетельствования нештатная постоянно действующая ВВК выносит одно из следующих заключений:
1) годен к службе (для членов семей - к проживанию) на территории с неблагоприятными климатическими условиями;
2) не годен к службе (для членов семей - к проживанию) на территории с неблагоприятными климатическими условиями.
11. Медицинское освидетельствование военнослужащих,
проходящих воинскую службу по контракту и членов их семей,
выезжающих в иностранные государства
148. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту, члены их семей, выезжающие в длительные (свыше 3 месяцев) командировки в иностранные государства, освидетельствуются кроме указанных специалистов в пункте 139 настоящих Правил, также дерматологом и стоматологом.
Медицинское освидетельствование членов семей военнослужащих проводится при условии наличия на них справки из психоневрологического диспансера.
До начала медицинского освидетельствования кроме общепринятых лабораторных исследований, дополнительно проводится исследование уровня сахара в крови, а у военнослужащих, кроме того, определяются группа крови и резус-принадлежность.
Выезжающим в государства, для въезда в которые требуется сертификат на отсутствие ВИЧ-инфекции, проводят обследование на ВИЧ, результаты заносятся в соответствующий сертификат.

145. Климаттық жағдайлары қолайсыз аумақтарда әскери қызмет өткерiп жатқан немесе осы жерлерге әскери қызмет өткеру үшiн жiберiлетiн әскери қызметшiлердi медициналық куәландыру кезiнде штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК денсаулық сақтау және қорғаныс саласындағы уәкiлеттi органдар бекiтетiн Қазақстан Республикасының жекелеген жерлерiнде әскери қызмет өткеруге (отбасы мүшелерi үшiн тұруға) медициналық қарсы көрсеткiштер тiзбесiне сәйкес олардың әскери қызметке жарамдылық санаты туралы және осы аудандар мен жерлердегi қызметке жарамдылығы туралы мәселенi шешедi. Егер әскери қызметшi әскери қызметте болудың шектi жасына жетсе, ӘДК оның әскери қызметке жарамдылық санаты туралы ғана мәселенi шешедi.
Егер әскери қызметшi әскери қызметте болудың шектi жасына толған болса, штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК оның әскери қызметке жарамдылық санаты туралы мәселенi ғана шешедi.
146. Әскери қызметшi қызмет өткеретiн жерге немесе әскери қызметшiнi жаңа қызмет орнына ауыстыру кезiнде тасымалдауға жарамдылығын (тасымалдауға жарамсыздығын) анықтау үшiн әскери қызметшiнiң өзiмен бiрге немесе одан бөлек тұратын отбасы мүшелерiн медициналық куәландыру әскери қызметшiнiң өтiнiшi бойынша бөлiм командирiнiң (мекеме бастығының) немесе кадр органының жолдамасы бойынша жүргiзiледi.
147. Медициналық куәландырудың нәтижелерi бойынша штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК мынадай қорытындылардың бiрiн шығарады:
1) климаттық жағдайлары қолайсыз аумақтарда қызметке (отбасы мүшелерi үшiн - тұруға) жарамды;
2) климаттық жағдайлары қолайсыз аумақтарда қызметке (отбасы мүшелерi үшiн - тұруға) жарамсыз.
11. Шетелдiк мемлекеттерге шығатын, келiсiм-шарт бойынша
әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшiлердi
және олардың отбасы мүшелерiн медициналық куәландыру
148. Шетелдiк мемлекеттерге ұзақ (3 айдан астам) iссапарларға шығатын, келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерiп жатқан әскери қызметшiлердi, олардың отбасы мүшелерiн осы Ереженiң 139-тармағында көрсетiлген мамандардан басқа, сондай-ақ дерматолог пен стоматолог куәландырады.
Әскери қызметшiнiң отбасы мүшелерiн медициналық куәландыру оларда психоневрологиялық диспансерден анықтама болған жағдайда ғана жүргiзiледi.
Медициналық куәландыру басталғанға дейiн жалпы қабылданған зертханалық зерттеулерден басқа, қосымша қандағы қанттың деңгейiн зерттеу жүргiзiледi, ал әскери қызметшiлерде бұдан басқа, қан тобы және резус-тиiстiлiгi айқындалады.
Кiру үшiн АҚТБ-инфекциясының жоқтығына сертификат талап етiлетiн мемлекеттерге шығатындарға АҚТБ-ға тексеру жүргiзiледi, нәтижесi тиiстi сертификатқа енгiзiледi.

149. Медицинское освидетельствование военнослужащих и членов их семей, направляемых в длительную (свыше 3 месяцев) командировку в иностранные государства, проводится на основании перечня медицинских противопоказаний к прохождению воинской службы (для членов семей к проживанию) в иностранном государстве, утверждаемого уполномоченными органами в области здравоохранения и обороны.
150. По результатам медицинского освидетельствования нештатная постоянно действующая ВВК выносит одно из следующих заключений:
годен к службе (для членов семей - к проживанию) в иностранном государстве;
не годен к службе (для членов семей - к проживанию) в иностранном государстве.
151. Заключение нештатной постоянно действующей ВВК оформляется справкой о состоянии здоровья выезжающего в иностранное государство. На лиц, признанных годными к службе (к проживанию) в иностранном государстве, справка составляется в 3-х экземплярах, из которых первый и второй экземпляры направляются командиру воинской части, направившего на медицинское освидетельствование, третий экземпляр остается в нештатной постоянно действующей ВВК.
152. Заключение нештатной постоянно действующей ВВК о негодности лица, выезжающего в иностранное государство, к службе (к проживанию) в иностранном государстве подлежит утверждению штатной ВВК.
153. Заключение нештатной постоянно действующей ВВК о годности к службе (к проживанию) в иностранном государстве действительно в течение 6 месяцев со дня его вынесения.
154. При наличии у освидетельствуемых заболеваний, являющихся противопоказанием для проведения профилактических прививок против карантинных заболеваний (холера, желтая лихорадка и другие), нештатная постоянно действующая ВВК выносит заключение о негодности к службе (к проживанию) в иностранном государстве.
12. Медицинское освидетельствование граждан,
пребывающих в запасе, в учетных целях или призыве
на воинские сборы или воинскую службу
155. До начала медицинского освидетельствования граждан, пребывающих в запасе в учетных целях или призыве на воинские сборы или службу начальник управления (отдела) по делам обороны оформляет карту медицинского освидетельствования гражданина, пребывающего в запасе, которой утверждается уполномоченными органами в области здравоохранения и обороны, и запрашивает:
из психоневрологического, наркологического, кожно-венерологического, противотуберкулезного диспансеров (кабинетов) сведения (справки) о состоянии его на учете;
из других медицинских организаций здравоохранения сведения о состоянии на диспансерном учете по поводу хронических заболеваний и перенесенных в течение последних 12 месяцев инфекционных и паразитарных болезней, медицинскую карту амбулаторного больного, выписки из историй болезней стационарного больного, рентгенограммы, протоколы специальных медицинских исследований и другие медицинские документы, характеризующие состояние здоровья гражданина.

149. Шетелдiк мемлекеттерге ұзақ (3 айдан астам) iссапарларға жiберiлетiн әскери қызметшiлердi және олардың отбасы мүшелерiн медициналық куәландыру денсаулық сақтау және қорғаныс саласындағы уәкiлеттi органдар бекiтетiн шетелдiк мемлекетте әскери қызмет өткеруге (отбасы мүшелерi үшiн тұруға) медициналық қарсы көрсеткiштер  тiзбесiнiң негiзiнде жүргiзiледi.
150. Медициналық куәландырудың нәтижелерi бойынша штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК мынадай қорытындылардың бiрiн шығарады:
1) шетелдiк мемлекетте қызметке (отбасы мүшелерi үшiн - тұруға) жарамды;
2) шетелдiк мемлекетте қызметке (отбасы мүшелерi үшiн - тұруға) жарамсыз.
151. Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның қорытындысы шетелдiк мемлекетке шығатын адамның денсаулық жағдайы туралы анықтамамен ресiмделедi. Шетелдiк мемлекетте қызметке (тұруға) жарамды деп танылған адамдарға анықтама 3 данада жасалады, олардың бiрiншi және екiншi даналары медициналық куәландыруға жiберген әскери бөлiмнiң командирiне жiберiледi, үшiншi данасы штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-да қалады.
152. Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның шетелдiк мемлекетке шығатын адамның шетелдiк мемлекетте қызметке (тұруға) жарамсыздығы туралы қорытындысын штаттық ӘДК бекiтуi тиiс.
153. Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның шетелдiк мемлекетте қызметке (тұруға) жарамдылығы туралы қорытындысы шығарылған күннен бастап 6 ай iшiнде жарамды.
154. Куәландырылушыда карантиндiк ауруларға (тырысқақ, сары ауру қызбасы және басқалары) қарсы алдын алу егулердi жүргiзу үшiн қарсы көрсеткiш болып табылатын аурулар болған жағдайда штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК шетелдiк мемлекетте қызметке (тұруға) жарамсыздығы туралы қорытынды шығарады.
12. Запастағы азаматтарды есепке алу мақсатында немесе
әскери жиындарға немесе әскери қызметке шақыру кезiнде
медициналық куәландыру
155. Запастағы азаматтарды есепке алу мақсатында немесе әскери жиындарға немесе әскери қызметке шақыру кезiнде медициналық куәландыру басталғанға дейiн қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарманың (бөлiмнiң) бастығы нысанын денсаулық сақтау және қорғаныс саласындағы уәкiлеттi органдар бекiтетiн запастағы азаматтың медициналық куәландыру картасын ресiмдейдi және:
психоневрологиялық, наркологиялық, терi-венерологиялық, туберкулезге қарсы диспансерлерден (кабинеттерден) оның есепте тұратындығы туралы мәлiметтердi (анықтамаларды);
басқа медициналық денсаулық сақтау ұйымдарынан созылмалы аурулары және соңғы 12 ай iшiнде ауырған жұқпалы және паразитарлық аурулар бойынша диспансерлiк есепте тұрғаны туралы мәлiметтердi, науқастың амбулаториялық медициналық картасын, стационарлық науқастың аурулар тарихынан көшiрмелердi, рентгенограммаларды, арнайы медициналық зерттеулердiң хаттамалары мен азаматтың денсаулық жағдайын сипаттайтын басқа да медициналық құжаттарды сұратады.

156. До начала медицинского освидетельствования проводятся:
флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки в двух проекциях, если оно не проводилось последние 6 месяцев;
общий анализ крови;
общий анализ мочи;
лицам старше 40 лет электрокардиографическое исследование (в покое и после нагрузки) и измерение внутриглазного давления, определение сахара в крови.
157. При медицинском освидетельствовании граждан, которые были уволены с воинской службы по болезни, управление (отдел) по делам обороны представляет в военно-врачебные (врачебные) комиссии при департаментах по делам обороны подлинник (копию) свидетельства о болезни.
158. При заболеваниях, по которым расписанием болезней предусматривается индивидуальная оценка годности к воинской службе, в отношении граждан, проходивших воинскую службу по контракту и освидетельствуемых в учетных целях или при призыве на воинские сборы, а также в отношении военнообязанных офицерского состава запаса при призыве на воинскую службу, выносится заключение о годности к воинской службе по категории "В" - ограниченно годен к воинской службе.
159. При заболеваниях, по которым расписанием болезней предусматривается временная негодность к воинской службе, в отношении военнообязанных, призываемых на воинские сборы, медицинские комиссии районных (городов областного значения) призывных комиссий, проводящие предварительное медицинское освидетельствование, и медицинские комиссии областных (городов республиканского значения и столицы) призывных комиссий, проводящие окончательное медицинское освидетельствование, выносят заключение о временной негодности к воинской службе.
160. Военнообязанные офицерского состава запаса, призванные на воинскую службу (при наличии приказа Министра обороны Республики Казахстан о призыве на воинскую службу), но еще не отправленные к месту службы и заявившие жалобы на состояние здоровья, по направлению начальников управлений (отделов) по делам обороны освидетельствуются нештатными постоянно действующими (гарнизонными или госпитальными) ВВК.
При выявлении заболеваний, по которым расписанием болезней предусматривается изменение категории годности к воинской службе, заключение нештатной постоянно действующей ВВК оформляется свидетельством о болезни (справкой) и подлежит утверждению штатной ВВК.
161. Если гражданин, проходивший воинскую службу, ставит вопрос об определении категории годности к воинской службе или о пересмотре заключения нештатной постоянно действующей ВВК (независимо от причины и времени увольнения), начальник управления (отдела) по делам обороны направляет в штатную ВВК его заявление, военный билет, имеющиеся медицинские документы.
На гражданина, уволенного с воинской службы по состоянию здоровья вследствие психического заболевания, представляется заключение врачей-специалистов медицинской организации здравоохранения об изменении или снятии ранее установленного диагноза.

156. Медициналық куәландыру басталғанға дейiн:
егер ол соңғы 6 айда өткiзiлмеген болса, көкiрек қуысы органдарын екi кескiнде флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу;
қанды жалпы талдау;
зәрдi жалпы талдау;
40 жастан асқан адамдарға электрокардиографиялық зерттеу (тыныштықта және жүктемеден кейiн) және көздiң iшкi қысымын өлшеу, қандағы қантты анықтау жүргiзiледi.
157. Әскери қызметтен ауруы бойынша босатылған азаматтарды медициналық куәландыру кезiнде қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер жанындағы әскери-дәрiгерлiк (дәрiгерлiк) комиссияларға ауруы туралы куәлiктiң түпнұсқасын (көшiрмесiн) бередi.
158. Аурулар кестесiнде әскери қызметке жарамдылығын жеке бағалау көзделетiн аурулары болған кезде келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерген және есепке алу мақсатында немесе әскери жиындарға шақыру кезiнде куәландырылатын азаматтарға қатысты, сондай-ақ әскери қызметке шақыру кезiнде запастағы офицерлiк құрамның әскери мiндеттiлерiне қатысты "В" санаты бойынша - әскери қызметке шектеулi түрде жарамдылығы туралы қорытынды шығарылады.
159. Аурулар кестесiнде әскери қызметке уақытша жарамсыздық көзделетiн аурулары болған кезде әскери жиындарға шақырылатын әскери мiндеттiлерге қатысты алдын ала медициналық куәландыруды жүргiзетiн аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) әскерге шақыру комиссиялары және түпкiлiктi медициналық куәландыруды жүргiзетiн облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) әскерге шақыру медициналық комиссиялары әскери қызметке уақытша жарамсыздығы туралы қорытынды шығарады.
160. Запастағы офицерлiк құрамның әскери қызметке шақырылған (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң әскери қызметке шақыру туралы бұйрығы болған жағдайда), бiрақ қызмет орнына әлi жiберiлмеген және денсаулық жағдайына шағым айтқан әскери мiндеттiлерiн қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) бастықтарының жолдамасы бойынша штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн (гарнизондық немесе госпитальдық) ӘДК куәландырады.
Аурулар кестесiнде әскери қызметке жарамдылық санатын өзгерту көзделетiн аурулар анықталған кезде штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК қорытындысы ауруы туралы куәлiкпен (анықтамамен) ресiмделедi және штаттық ӘДК-ның бекiтуiне жатады.
161. Егер әскери қызмет өткерген азамат әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау туралы немесе штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның қорытындысын қайта қарау туралы мәселе (босатылу себебi мен уақытына қарамастан) қоятын болса, қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарма (бөлiм) бастығы оның өтiнiшiн, әскери билетiн, қолда бар медициналық құжаттарын штаттық ӘДК-ға жiбередi.
Әскери қызметтен психикалық ауру салдарынан денсаулық жағдайы бойынша босатылған азаматқа медициналық денсаулық сақтау ұйымының маман дәрiгерлерiнiң бұрын қойылған диагнозды өзгерту немесе алып тастау туралы қорытындысы берiледi.

162. Штатная ВВК изучает представленные документы и при необходимости запрашивает другие документы, характеризующие состояние здоровья гражданина за период прохождения воинской службы и нахождения в запасе.
Если будет установлено, что имеются основания для удовлетворения заявления, то гражданин направляется на медицинское переосвидетельствование в нештатную постоянно действующую (гарнизонную или госпитальную) ВВК с целью определения категории годности к воинской службе.
Заключение нештатной постоянно действующей ВВК оформляется свидетельством о болезни, в котором причинная связь увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания не определяется. Первый и второй экземпляры свидетельства о болезни направляются в штатную ВВК.
163. Результаты рассмотрения представленных документов штатная ВВК оформляет протоколом, а заключение о категории годности к воинской службе, причинную связь увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания записывает в представленное свидетельство о болезни.
Глава 4. Определение причинной связи увечий
(ранений, травм, контузий), заболеваний у военнослужащих,
военнообязанных, проходящих воинские сборы и граждан,
проходивших воинскую службу (воинские сборы)
164. Причинная связь увечий (ранений, травм, контузий) (далее - увечья), заболеваний определяется у граждан, проходящих воинскую службу (воинские сборы) в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, у граждан, проходивших воинскую службу (воинские сборы) и уволенных с воинской службы по состоянию здоровья.
165. Заключение об установлении причинной связи увечья военнослужащим, гражданам, проходившим воинскую службу (воинские сборы), выносится на основании справки о травме, выданной командиром воинской части (начальником учреждения), в которой гражданин проходит (проходил) воинскую службу (воинские сборы). В справке указываются обстоятельства получения увечья.
Нештатная постоянно действующая ВВК может вынести заключение о причинной связи увечья на основании рассмотрения других документов, отражающих обстоятельства получения увечья.
166. Причинную связь увечья, заболевания определяют штатные ВВК в случаях, если гражданин в период прохождения воинской службы (воинских сборов) находился на лечении в связи с получением увечья, заболевания и на медицинское освидетельствование в нештатную постоянно действующую ВВК не направлялся, а также, если вследствие увечья, заболевания, полученного в период прохождения воинской службы (воинских сборов), либо после увольнения со службы (окончания сборов) наступила гибель (смерть).

162. Штаттық ӘДК ұсынылған құжаттарды зерделейдi және қажет болған жағдайда азаматтың әскери қызмет өткеру және запаста тұру кезеңiндегi денсаулық жағдайын сипаттайтын басқа да құжаттарды сұратады.
Егер өтiнiштi қанағаттандыруға негiздеме бар екендiгi белгiленсе, онда азамат әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау мақсатында штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн (гарнизондық немесе госпитальдық) ӘДК-ға медициналық қайта куәландыруға жiберiледi.
Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның қорытындысы ауруы туралы куәлiкпен ресiмделедi, мұнда мертiгудiң (жараланудың, жарақаттанудың, контузия алудың), аурудың себептiк байланысы айқындалмайды. Ауруы туралы куәлiктiң бiрiншi және екiншi даналары штаттық ӘДК-ға жiберiледi.
163. Штаттық ӘДК ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелерiн хаттамамен ресiмдейдi, ал әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытындыны, мертiгудiң (жараланудың, жарақаттанудың, контузия алудың), аурудың себептiк байланысын табыс етiлген ауруы туралы куәлiкке жазады.
4-тарау. Әскери жиындарды өткерiп жатқан әскери
қызметшiлердiң, әскери мiндеттiлердiң және әскери қызмет
(әскери жиындарды) өткерген азаматтардың мертiгуiнiң
(жаралануының, жарақаттануының, контузия алуының),
ауруларының себептiк байланысын айқындау
164. Мертiгудiң (жараланудың, жарақаттанудың, контузия алудың) (бұдан әрi - мертiгу), аурулардың себептiк байланысы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет (әскери жиындарды) өткерiп жатқан азаматтарда, әскери қызмет (әскери жиындарды) өткерген және денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметтен босатылған азаматтарда айқындалады.
165. Әскери қызмет (әскери жиындарды) өткерген әскери қызметшiлерге, азаматтарға мертiгудiң себептiк байланысын белгiлеу туралы қорытынды азамат әскери қызмет (әскери жиындарды) өткерiп жатқан (өткерген) әскери бөлiм командирi (мекеме бастығы) берген жарақаттану туралы анықтаманың негiзiнде шығарылады. Анықтамада мертiгудiң мән-жайы көрсетiледi.
Штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК мертiгудiң мән-жайын көрсететiн басқа да құжаттарды қарау негiзiнде мертiгудiң себептiк байланысы туралы қорытынды шығара алады.
166. Мертiгудiң, аурудың себептiк байланысын штаттық ӘДК егер азамат әскери қызмет (әскери жиындарды) өткеру кезеңiнде мертiгуiне, ауруына байланысты емдеуде болған және штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ға медициналық куәландыруға жiберiлмеген, сондай-ақ егер әскери қызмет (әскери жиындарды) өткеру кезеңiнде немесе қызметтен босатылғаннан (жиындар аяқталғаннан) кейiн мертiгуi, ауруы салдарынан қайтыс болған (қаза тапқан) жағдайларда айқындайды.

167. При наличии вновь открывшихся обстоятельств о получении увечья, заболевания и их связи с исполнением обязанностей воинской службы, заключение о причинной связи увечья, заболевания может быть заочно (по документам) пересмотрено.
168. Определение причинной связи увечий, заболеваний определяется на основании обращения - граждан, территориальных подразделений центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения, органов, осуществляющих пенсионное обеспечение, командования, кадрового органа, а также правоохранительных органов.
169. При отсутствии в свидетельстве о болезни, справке или в других медицинских документах заключения нештатной постоянно действующей ВВК о причинной связи увечья, заболевания, при неправильном оформлении указанных документов, несогласии гражданина с имеющимся заключением нештатной постоянно действующей ВВК о причинной связи увечья, заболевания, а также при наличии в документах, удостоверяющих прохождение воинской службы, записей об увольнении с воинской службы "по болезни" или "по состоянию здоровья", документы направляются на рассмотрение в штатную ВВК.
Результаты рассмотрения документов и заключение штатной ВВК о причинной связи увечья, заболевания оформляются протоколом заседания ВВК, и выносится заключение.
170. В случае, когда в документах гражданина, проходившего воинскую службу, не указан диагноз заболевания, но указан пункт расписания болезней, действовавший на момент медицинского освидетельствования, штатная ВВК в своем заключении о причинной связи увечья, заболевания указывает наименование болезней, которые предусматривались указанным пунктом расписания болезней.
171. Если у военнослужащего, гражданина, проходящего воинские сборы, выявлено несколько заболеваний, увечий или их последствий, возникших (полученных) при различных обстоятельствах, заключение о причинной связи их нештатная постоянно действующая ВВК выносит раздельно.
172. В случае, когда в документе неточно указан диагноз увечья, заболевания, по которому ранее было вынесено заключение о причинной связи, нештатная постоянно действующая ВВК указывает первоначальный диагноз, не меняя его формулировки, а затем указывает уточненный диагноз увечья, заболевания и выносит по нему заключение о причинной связи.
173. Если документы о результатах медицинского освидетельствования гражданина отсутствуют или медицинское освидетельствование его не проводилось, основанием для вынесения заключения о причинной связи увечья, заболевания являются записи в истории болезни, медицинской книжке, медицинской справке, справке архива.

167. Жарақаттануы, ауруы туралы жаңадан табылған мән-жайлары және олардың әскери қызмет мiндеттерiн атқаруына байланысы болған жағдайда мертiгудiң, аурудың себептiк байланысы туралы қорытынды сырттай (құжаттар бойынша) қайта қаралуы мүмкiн.
168. Мертiгудiң, аурудың себептiк байланысын айқындау азаматтардың, халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшелерiнiң, зейнетақымен қамтамасыз етудi жүзеге асыратын органдардың, қолбасшылықтың, кадр органының, сондай-ақ құқық қорғау органдарының өтiнiшi негiзiнде жүргiзiледi.
169. Ауруы туралы куәлiкте, анықтамада және басқа медициналық құжаттарда штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның мертiгудiң, аурудың себептiк байланысы туралы қорытындысы болмаған кезде, аталған құжаттар дұрыс ресiмделмеген, азамат штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның мертiгудiң, аурудың себептiк байланысы туралы қорытындысына келiспеген кезде, сондай-ақ әскери қызмет өткерудi куәландыратын құжаттарда әскери қызметтен "ауруы бойынша" немесе "денсаулық жағдайы бойынша" босатылғаны туралы жазбалар болған кезде құжаттар штаттық ӘДК-ға қарауға жiберiледi.
Құжаттарды қарау нәтижелерi және штаттық ӘДК-ның мертiгудiң, аурудың себептiк байланысы туралы қорытындысы ӘДК отырысының хаттамасымен ресiмделедi және қорытынды шығарылады.
170. Әскери қызмет өткерген азаматтың құжаттарында ауру диагнозы көрсетiлмеген, бiрақ аурулар кестесiнiң медициналық куәландыру сәтiнде қолданылған тармағы көрсетiлген жағдайда, штаттық ӘДК мертiгудiң, аурудың себептiк байланысы туралы өзiнiң қорытындысында аурулар кестесiнiң көрсетiлген тармағында көзделген аурулардың атауын көрсетедi.
171. Егер әскери жиындарды өткерiп жатқан әскери қызметшiде, азаматта әр түрлi жағдайлар кезiнде туындаған (алынған) бiрнеше ауру, мертiгу немесе олардың салдары анықталса, штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК олардың себептiк байланысы туралы қорытындыны бөлек шығарады.
172. Құжатта бұрын себептiк байланысы туралы қорытынды шығарылған мертiгудiң, аурудың диагнозы дәл көрсетiлмеген жағдайда, штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК оның тұжырымын өзгертпей, бастапқы диагнозын көрсетедi, содан кейiн мертiгудiң, аурудың нақтыланған диагнозын көрсетедi және ол бойынша себептiк байланысы туралы қорытынды шығарады.
173. Егер азаматты медициналық куәландырудың нәтижелерi туралы құжаттар болмаса немесе оны медициналық куәландыру жүргiзiлмесе, ауру тарихындағы, медициналық кiтапшадағы, медициналық анықтамадағы, мұрағат анықтамасындағы жазбалар мертiгудiң, аурудың себептiк байланысы туралы қорытынды шығару үшiн негiздеме болып табылады.

174. Заключение ВВК: "Увечье, (ранение, травма, контузия) получено при прохождении воинской службы (воинских сборов)"; "Заболевание связано с прохождением воинской службы (воинских сборов)", выносится военнослужащим, гражданам, проходившим воинскую службу (воинские сборы), если они возникли у освидетельствуемого в период прохождения воинской службы (воинских сборов), либо достигли в указанный период степени тяжести, которые изменяют категорию годности к воинской службе, а также при хронических медленно прогрессирующих заболеваниях, если начало заболевания можно отнести к периоду прохождения воинской службы (воинских сборов).
175. Заключение ВВК: "Увечье получено при прохождении воинской службы, связано с воздействием ионизирующих излучений" выносится военнослужащим, гражданам, проходившим воинскую службу (воинские сборы), привлекавшимся к выполнению работ по ликвидации последствий аварии на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1990 годах, независимо от величины дозы облучения или отсутствия данных по облучению, продолжительности периода между окончанием работы в зонах радиоактивного загрязнения и наступлением вредных последствий, если заболевания могли быть вызваны неблагоприятными факторами, возникшими вследствие катастрофы.
176. Заключение ВВК: "Увечье получено при прохождении воинской службы, связано с воздействием ионизирующих излучений" выносится военнослужащим, гражданам, проходившим воинскую службу (воинские сборы), участвовавшим в испытании ядерного оружия. Факт непосредственного участия в испытании ядерного оружия, в подготовительных и ликвидационных работах должен быть подтвержден справкой центральных архивов министерств обороны Республики Казахстан или Российской Федерации.
177. Заключение ВВК: "Заболевание получено при прохождении воинской службы, связано с воздействием ионизирующих излучений" выносится военнослужащим, гражданам, проходившим воинскую службу (воинские сборы) на территории, подвергшейся загрязнению радиоактивными веществами.
178. При установлении причинной связи увечий, заболеваний категориям граждан, указанных в пунктах 175, 176, 177 настоящих Правил, штатная ВВК руководствуется перечнем заболеваний , связанных с воздействием ионизирующих излучений, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 января 2004 года N 34.
179. Заключение ВВК: "Увечье, заболевание связано с участием в боевых действиях" выносится военнослужащим, гражданам, проходившим воинскую службу (воинские сборы), статус которых определен Законом Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним".

174. Әскери қызметтi (әскери жиындарды) өткерген әскери қызметшiлерге, азаматтарға ӘДК-ның "Әскери қызметтi (әскери жиындарды) өткеру кезiнде мертiккен (жараланған, жарақаттанған, контузия алған)"; "Әскери қызметтi (әскери жиындарды) өткеруге байланысты ауру" деген қорытындылары егер олар куәландырушыда әскери қызметтi (әскери жиындарды) өткеру кезеңiнде пайда болса не көрсетiлген кезеңде әскери қызметке жарамдылық санатын өзгертетiн ауырлық деңгейiне жеткен болса, сондай-ақ егер аурудың басталуын әскери қызметтi (әскери жиындарды) өткеру кезеңiне жатқызуға болатын болса, созылмалы ақырын үдейтiн аурулар кезiнде шығарылады.
175. ӘДК-ның "Әскери қызметтi өткеру кезiнде иондаушы сәулелердiң әсерiне байланысты мертiккен" деген қорытындысы егер аурулар апат салдарынан туындаған қолайсыз факторлардан пайда болса, сәулелендіру мөлшерiнiң көлемiне немесе сәулелендiру жөнiндегi деректердiң болмауына, радиоактивтi ластану аймақтарындағы жұмыстың аяқталуы мен зиянды салдарлардың пайда болуы арасындағы кезеңнiң ұзақтығына қарамастан, әскери қызметтi (әскери жиындарды) өткерген, 1986 - 1990 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы авария салдарын жою жөнiндегi жұмыстарды орындауға тартылған әскери қызметшiлерге, азаматтарға шығарылады.
176. ӘДК-ның "Әскери қызметтi өткеру кезiнде иондаушы сәулелердiң әсерiне байланысты мертiккен" деген қорытындысы әскери қызметтi (әскери жиындарды) өткерген, ядролық қару сынағына қатысқан әскери қызметшiлерге, азаматтарға шығарылады. Ядролық қару сынағына, дайындық және жою жұмыстарына тiкелей қатысу фактiсi Қазақстан Республикасы немесе Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiктерiнiң орталық мұрағаттарының анықтамаларымен расталуға тиiс.
177. ӘДК-ның "Әскери қызметтi өткеру кезiнде иондаушы сәулелердiң әсерiне байланысты болған ауру" деген қорытындысы радиоактивтi заттармен ластанған аумақтарда әскери қызмет (әскери жиындарды) өткерген әскери қызметшiлерге, азаматтарға шығарылады.
178. Осы Ереженiң 175, 176, 177-тармақтарында көрсетiлген азаматтардың санаттарына мертiгудiң, аурудың себептiк байланысын белгiлеген кезде штаттық ӘДК Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 13 қаңтардағы N 34  қаулысымен  бекiтiлген иондаушы сәулелендiру әсерiне байланысты аурулардың тiзбесiн басшылыққа алады.
179. ӘДК-ның "Жауынгерлiк iс-қимылдарға қатысуға байланысты мертiккен, ауырған" деген қорытындысы әскери қызметтi (әскери жиындарды) өткерген, мәртебесi "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiне және соларға теңестiрiлген адамдарға берiлетiн жеңiлдiктер мен оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуiрдегi  Заңында  айқындалған әскери қызметшiлерге, азаматтарға шығарылады.

180. Для установления причинной связи увечий, заболеваний, связанных с прохождением воинской службы, категориям граждан, указанных в пунктах 175 , 176 , 177 настоящих Правил, в штатную ВВК начальником управления (отдела) по делам обороны представляются документы, подтверждающие прохождение воинской службы, а указанных в пункте 179 настоящих Правил, кроме того, архивные документы, подтверждающие факт получения увечья, заболевания в период прохождения воинской службы, и медицинские документы, оформленные после увольнения с воинской службы.
181. Заключение ВВК: "Заболевание не связано с прохождением воинской службы" выносится военнослужащим в случаях, если заболевание возникло у освидетельствованного до призыва на воинскую службу (поступления на воинскую службу по контракту) и воинская служба не оказала на заболевание отрицательного воздействия.
182. Заключение ВВК: "Увечье получено в результате несчастного случая, не связанного с исполнением обязанностей воинской службы" выносится военнослужащим в случаях, если увечье не связано с исполнением обязанностей воинской службы.
Заключительные положения
183. Гражданин может обжаловать в вышестоящую штатную ВВК вынесенное в его отношении заключение нештатной постоянно действующей ВВК.
184. Гражданин может обжаловать в суд вынесенное в его отношении заключение штатной ВВК.

180. Осы Ереженiң 175, 176, 177-тармақтарында көрсетiлген азаматтардың санаттарына әскери қызмет өткеруге байланысты мертiгудiң, аурудың себептiк байланысын белгiлеу үшiн қорғаныс iстерi жөнiндегi басқарманың (бөлiмнiң) бастығы штаттық ӘДК-ға әскери қызмет өткергенiн растайтын құжаттар, осы Ереженiң 179-тармағында көрсетiлген азаматтардың санаттары үшiн, бұдан басқа әскери қызмет өткеру кезеңiнде мертiгу, ауру фактiсiн растайтын мұрағат құжаттарын және әскери қызметтен босатылғаннан кейiн ресiмделген медициналық құжаттарды табыс етедi.
181. ӘДК-ның "Ауру әскери қызметтi өткеруге байланысты емес" деген қорытындысы әскери қызметшiлерге егер ауру куәландырылушыда әскери қызметке шақырылғанға (әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша келгенге) дейiн пайда болса және әскери қызмет ауруға терiс әсерiн тигiзбеген жағдайларда шығарылады.
182. ӘДК-ның "Әскери қызмет мiндеттерiн атқаруға байланысы жоқ қайғылы жағдайдың салдарынан мертiккен" деген қорытындысы әскери қызметшiлерге егер мертiгу әскери қызмет мiндеттерiн атқаруға байланысты болмаған жағдайларда шығарылады.
Қорытынды ережелер
183. Азамат штаттан тыс тұрақты жұмыс iстейтiн ӘДК-ның өзiне қатысты шығарылған қорытындысына жоғары тұрған штаттық ӘДК-ға шағымдана алады.
184. Азамат штаттық ӘДК-ның өзiне қатысты шығарылған қорытындысына сотқа шағымдана алады.