О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Национальных реестров идентификационных номеров"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2006 года N 492
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Национальных реестров идентификационных номеров".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
Национальных реестров идентификационных номеров"
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Гражданский кодекс  Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 56; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 10, ст. 31; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24):
статью 16 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Гражданин имеет юридический адрес, используемый в отношениях с физическими и юридическими лицами, а также государством. Порядок регистрации юридического адреса гражданина определяется Правительством Республики Казахстан.".
2. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9 ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31;  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности", опубликованный в газете "Казахстанская правда" 13 мая 2006 г.):
в абзацах втором и четвертом части первой статьи 217 слова "регистрационного номера налогоплательщика" заменить словами "индивидуального идентификационного (бизнес-идентификационного) номера".

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 1 маусымдағы N 492 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне
Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi
мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзу туралы"
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасы Азаматтық  кодексiне  (Жалпы бөлiм), (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат, N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат, N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат;  N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат):
16-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Азаматтың жеке және заңды тұлғалармен, сондай-ақ мемлекетке қатысты пайдаланатын заңды мекен-жайы бар. Азаматтың заңды мекен-жайын тiркеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.".
2. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  Кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат, N 17-18, 72-құжат, N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат, N 5-6, 31-құжат; 2006 жылғы 13 мамырдағы "Казахстанская правда" газетте жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы:
217-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi және төртiншi абзацтарында "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн" деген сөздер "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын.

3. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168, 169; 2002 г. N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24;  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности", опубликованный в газете "Казахстанская правда" 13 мая 2006 г.;  Закон  Республики Казахстан от 6 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс), опубликованный в газете "Казахстанская правда" 13 мая 2006 г."):
1) в части первой пункта 3 статьи 31, в подпункте 1) пункта 10 статьи 69 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер";
2) в подпункте 1) пункта 2 статьи 52 слова "регистрационные номера" заменить словами "индивидуальные идентификационные (бизнес-идентификационные) номера";
3) подпункт 2) пункта 1 статьи 209 изложить в следующей редакции:
"2) индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер;";
4) в подпункте 4) пункта 2 статьи 235 слова "регистрационного номера налогоплательщика" заменить словами "индивидуального идентификационного (бизнес-идентификационного) номера";
5) в подпункте 2) пункта 3 статьи 242, в подпункте 3) пункта 1 статьи 243 слова "регистрационный номер" заменить словами "индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер";
6) подпункт 1) пункта 1 статьи 518 изложить в следующей редакции:
"1) об индивидуальном идентификационном (бизнес-идентификационном) номере;";
7) в статье 520:
"пункт 2 дополнить словами "с указанием индивидуального идентификационного (бизнес-идентификационного) номера";
пункт 3 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Свидетельство налогоплательщика - документ, выдаваемый иностранным гражданам или лицам без гражданства, в случае отсутствия документа Республики Казахстан удостоверяющего личность и юридическим лицам - нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения (филиала, представительства) при их регистрации в Государственном реестре налогоплательщиков Республики Казахстан и являющийся бланком строгой отчетности, в котором проставляется индивидуальный идентификационный или бизнес-идентификационный номер.";

3. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168, 169-құжаттар; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар, N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат;  N 20, 116-құжат; N 23, 140-142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж.,  N 7-8, 23-құжат, N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24- құжат; 2006 жылғы 13 мамырдағы "Казахстанская правда" газетте жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2006 жылғы 13 мамырдағы "Казахстанская правда" газетте жарияланған "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексi) өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 31-баптың 3-тармағының бiрiншi бөлiгiнде, 69-баптың 10-тармағының 1) тармақшасында "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 52-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында "тiркеу нөмiрлерi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 209-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрi;";
4) 235-баптың 2-тармағының 4) тармақшасында "салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрiн" деген сөздер "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 242-баптың 3-тармағының 2) тармақшасында, 243-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында "тiркеу нөмiрi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 518-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрi туралы;";
7) 520-бапта:
2-тармақ "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрiн көрсете отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Салық төлеушiнiң куәлiгi - шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың жеке басын куәландыратын Қазақстан Республикасының құжаты болмаған жағдайда шетел азаматтарына және Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме (филиал, өкiлдiк) құрмай қызметiн жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғаларға, олар Қазақстан Республикасы Салық төлеушiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiнде тiркелген кезiнде берiлетiн және жеке сәйкестендiру немесе бизнес-сәйкестендiру нөмiрi қойылатын қатаң есептегi бланкi болып табылатын құжат.";

8) в статье 520-1:
в пункте 1-1:
в части первой:
слова "с присвоением регистрационного номера налогоплательщика" исключить;
часть третью исключить;
дополнить пунктами 4, 5 следующего содержания:
"4. Индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер должен быть указан в представляемых налогоплательщиком документах налоговой отчетности, а также в иных документах, связанных с исполнением налоговых обязательств.
5. Индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер должен быть указан органами налоговой службы во всех направляемых налогоплательщику документах, имеющих отношение к его налоговым обязательствам.";
9) статью 521 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Государственная регистрация в качестве налогоплательщика, за исключением налогоплательщиков, указанных в пункте 1-1 статьи 520-1 настоящего Кодекса, осуществляется уполномоченным государственным органом с выдачей ему свидетельства налогоплательщика в течение двух рабочих дней после подачи заявления налогоплательщиком в налоговый орган о государственной регистрации в качестве налогоплательщика.";
10) в пункте 1 статьи 522 слова "и получения регистрационного номера налогоплательщика" заменить словами "в качестве налогоплательщика";
11) статью 523 исключить;
12) в статье 524:
в пункте 5 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "бизнес-идентификационный номер";
пункт 7 исключить;
в пункте 10:
слова "при сохранении прежнего регистрационного номера налогоплательщика и аннулировании ранее выданного свидетельства налогоплательщика" исключить;
дополнить словами "с аннулированием ранее выданного свидетельства налогоплательщика";
в пункте 11 слова "ранее присвоенного регистрационного номера налогоплательщика" заменить словами "индивидуального идентификационного (бизнес-идентификационного) номера";
13) в части первой пункта 2 статьи 525 слова "с сохранением регистрационного номера" исключить;
14) в статье 526 слова "регистрационный номер налогоплательщика", "регистрационного номера налогоплательщика", "регистрационного номера" заменить соответственно словами "индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер", "индивидуального идентификационного (бизнес-идентификационного) номера", "индивидуального идентификационного (бизнес-идентификационного) номера";
15) в статье 528:
слова "государственной регистрации налогоплательщиков", "присвоении регистрационного номера налогоплательщика" заменить словами "государственной регистрации в качестве налогоплательщика";
слова "регистрационного номера налогоплательщика" заменить словами "индивидуального идентификационного (бизнес-идентификационного) номера";

8) 520-1-бапта:
1-1-тармақта:
бiрiншi бөлiкте:
"салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн бере отырып," деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiк алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4, 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрi салық төлеушi табыс ететiн салық есептiлiгiнiң құжаттарында, сондай-ақ салық мiндеттемелерiн орындаумен байланысты өзге де құжаттарда көрсетiлуi тиiс.
5. Жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрiн салық қызметi органдары оның салық мiндеттемелерiне қатысты жiберiлетiн салық төлеушiнiң барлық құжаттарында көрсетiлуi тиiс.";
9) 521-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Кодекстiң 520-1-бабының 1-1-тармағында көрсетiлген салық төлеушiлердi қоспағанда, салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркеудi уәкiлеттi мемлекеттiк орган салық төлеушi салық органына салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркеу туралы өтiнiш бергеннен кейiн екi жұмыс күнi iшiнде оған салық төлеушiнiң куәлiгiн бере отырып жүзеге асырады.";
10) 522-баптың 1-тармағында "мемлекеттiк тiркеуден өту және салық төлеушiнiң мемлекеттiк тiркеу нөмiрiн алу" деген сөздер "салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркеуден өту" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 523-бап алып тасталсын;
12) 524-бапта:
5-тармақта "салық төлеушi заңды тұлғаның тiркеу нөмiрi" деген сөздер "заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ алып тасталсын;
10-тармақта:
"салық төлеушiнiң бұрынғы тiркеу нөмiрi сақталған және салық төлеушiнiң бұрын берiлген куәлiгi жойылған жағдайда" деген сөздер алып тасталсын;
"салық төлеушінің бұрын берілген куәлігін жоя отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақта "салық төлеушiге бұрын берiлген тiркеу нөмiрiн" деген сөздер "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 525-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiнде "тiркеу нөмiрi сақтала отырып" деген сөздер алып тасталсын;
14) 526-бапта "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн", "тiркеу нөмiрiнiң" деген сөздер тиiсiнше "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрiн", "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 528-бапта:
"салық төлеушiнiң", "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн беру" деген сөздер "салық төлеушi ретiнде", "салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн" деген сөздер "жеке сәйкестендіру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;

16) в пункте 5 статьи 530 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер лица";
17) подпункт 4) пункта 1 статьи 536 изложить в следующей редакции:
"4) индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер;";
18) в подпункте 5) пункта 1 статьи 540 слова "регистрационного номера" заменить словами "индивидуального идентификационного (бизнес-идентификационного) номера";
19) подпункт 3) пункта 3 статьи 541 изложить в следующей редакции:
"3) индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер;";
20) подпункт 4) пункта 2 статьи 554 изложить в следующей редакции:
"4) индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер;".
4. В  Таможенный кодекс  Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139; 2004 г., N 18, ст. 106; 2005 г., N 11, ст. 43; N 21-22, ст. 86; 2006 г., N 3, ст. 22):
1) в подпункте 1) пункта 2 статьи 356 слова "регистрационные номера" заменить словами "индивидуальные идентификационные (бизнес-идентификационные) номера";
2) подпункт 4) пункта 4 статьи 460 изложить в следующей редакции:
"4) индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер;".
5. В  Лесной кодекс  Республики Казахстан от 8 июля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 16, ст. 140; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22):
подпункт 10) статьи 32 изложить в следующей редакции:
"10) индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер;".
6. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. " О государственной регистрации  юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 35; N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 63, 64; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 1; N 8, ст. 52; N 24, ст. 338; 2002 г., N 18, ст. 157; 2003 г., N 4, ст. 25; N 15, ст. 139; 2004 г., N 5, ст. 30; 2005 г., N 13, ст. 53; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104):
в статье 1 слова "регистрационного номера" заменить словами "бизнес-идентификационного номера";
часть четвертую статьи 13 изложить в следующей редакции:
"Документом, подтверждающим присвоение унифицированных идентификационных и других системно-учетных кодов и постановку на учет в Государственном статистическом регистре, является свидетельство о государственной регистрации.".

16) 530-баптың 5-тармағында "салық төлеушiнiң тiркеу нөмірін" деген сөздер "тұлғаның жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмірін" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 536-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрiн;";
18) 540-баптың 1-тармағының 5) тармақшасында "тiркеу нөмiрiн" деген сөздер "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 541-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрi;";
20) 554-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрi;".
4. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 сәуiрдегi Кеден  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 7-8, 40-құжат; N 15, 139 құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 ж., N 11, 43-құжат; N 21-22, 86-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
1) 356-баптың 2-тармағының 1) тармақшасында "тiркеу нөмiрлерi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 460-баптың 4-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрi;".
5. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шiлдедегi Орман  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 2003 ж., N 16, 140-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
32-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрi;".
6. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкiлдiктердi есептiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 35-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63, 64-құжаттар; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 1-құжат; N 8, 52-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 18, 157-құжат; 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж. N 5, 30-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат):
1-бапта "тiркеу нөмiрiн" деген сөздер "бизнес-сәйкестендiру нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-баптың төртiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Бiрiздендiрiлiп, бiрдейлендiрiлген және басқа да жүйелiк-есептiк кодтардың берiлгенiн және Мемлекеттiк статистикалық тiркелiмге есепке қойылғанын растайтын құжат мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк болып табылады.".

7. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 г. " О частном предпринимательстве " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст. 21):
1) в статье 27:
в части второй пункта 1 слово "территориальном" исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (совместного индивидуального предпринимательства) выдается бессрочно, если иной срок не предусмотрен в заявлении.
Форма свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (совместного индивидуального предпринимательства) утверждается Правительством Республики Казахстан.";
в пункте 4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) заявление по форме, установленной уполномоченным государственным органом, обеспечивающим налоговый контроль за исполнением налогового обязательства перед государством;";
в части третьей после слов "индивидуального предпринимателя" дополнить словами "(совместного индивидуального предпринимательства)";
пункты 6, 7 изложить в следующей редакции:
"6. При изменении данных, указанных в заявлении на выдачу свидетельства о государственной регистрации, а также в договоре о совместной деятельности (договоре простого товарищества), индивидуальный предприниматель (уполномоченное лицо совместного индивидуального предпринимательства) обязан об изменениях сообщить в регистрирующий орган по форме, установленной этим органом. При изменениях данных, указанных в свидетельстве о государственной регистрации, индивидуальный предприниматель (уполномоченное лицо совместного индивидуального предпринимательства) обязан осуществить перерегистрацию и получить новое свидетельство.
7. В случае утраты свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (совместного индивидуального предпринимательства) по его (их) заявлению выдается дубликат документа, удостоверяющего государственную регистрацию.
За выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию, с индивидуального предпринимателя (совместного индивидуального предпринимательства) взимается сбор в порядке, определяемом налоговым законодательством Республики Казахстан.";
в части второй пункта 8 слова "уполномоченное лицо" заменить словами "совместное индивидуальное предпринимательство";
пункт 9 после слов "индивидуального предпринимателя" дополнить словами "(совместного индивидуального предпринимательства)";
2) в подпункте 4) пункта 2 статьи 38 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер;".

7. "Жеке кәсiпкерлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат):
1) 27-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгiнде "аумақтық" деген сөз алып тасталсын;
3 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер өтiнiште өзге мерзiм көзделмесе, дара кәсiпкердi (бiрлескен жеке кәсiпкерлiк) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк мерзiмсiз берiледi.
Дара кәсiпкердi (бiрлескен жеке кәсiпкерлiктi) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң нысанын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.";
4-тармақта:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекет алдындағы салық мiндеттемесiнiң орындалуына салық бақылауын қамтамасыз ететін уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша өтiнiшті;";
үшiншi бөлiгiнде "дара кәсiпкердi" деген сөздерден кейiн "бiрлескен жеке кәсiпкерлiктi" деген сөздермен толықтырылсын;
6, 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк беруге өтiнiште көрсетілген бiрлескен қызмет шартындағы (жай серiктестiң шарты) деректер өзгерген ретте жеке кәсiпкер (бiрлескен жеке кәсiпкерлiктiң уәкiлеттi тұлғасы) өзгерiстер туралы осы орган белгілеген нысан бойынша тiркеу органына хабарлауға міндетті. Мемлекеттік тiркеу туралы куәлiкте көрсетiлген дара кәсiпкер (бiрлескен жеке кәсіпкерлiктiң уәкiлеттi адамы) қайта тiркеудi жүзеге асыруы және жаңа куәлiк алуға мiндеттi.
7. Дара кәсіпкердi (бірлескен жеке кәсiпкерлiктi) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктi жоғалтқан жағдайда, оның (олардың) өтiнiшi бойынша оған мемлекеттiк тiркеудi куәландыратын құжаттың төлнұсқасы берiледi.
Мемлекеттік тiркеудi куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру үшiн дара кәсiпкерден (бiрлескен жеке кәсiпкерлiктен) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалған тәртiппен алым алынады.";
8-тармақтың екiншi бөлiгiнде "уәкiлеттi тұлғаға" деген сөздер "бiрлескен жеке кәсiпкерлiкке" деген сөздермен ауыстырылсын;
9-тармақ "дара кәсiпкер" деген сөздерден кейiн "(бiрлескен жеке кәсiпкерлiк)" деген сөздерiмен толықтырылсын;
2) 38-баптың 2-тармағының 4) тармақшасында "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын.

8. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. " О пенсионном обеспечении  в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22):
1) подпункт 30) статьи 1 исключить;
2) в пункте 2 статьи 18:
подпункт 2) исключить;
в подпункте 4-1) слова "свидетельства о присвоении социального индивидуального кода" заменить словами "документа, подтверждающего присвоение индивидуального идентификационного номера";
3) в подпункте 2) пункта 2 статьи 30:
слова "социальный индивидуальный код" заменить словами "индивидуальный идентификационный номер";
после слова "местонахождение" дополнить словами ", бизнес-идентификационный номер".
9. В Закон Республики Казахстан от 17 декабря 1998 г. " О браке и семье " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 23, ст. 430; 2001 г., N 24, ст. 338; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5):
в пункте 1 статьи 177:
часть первую после слов "пол ребенка," дополнить словами "индивидуальный идентификационный номер,";
часть вторую дополнить словами "с указанием индивидуального идентификационного номера".
10. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 1999 г. " О труде в Республике Казахстан " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 24, ст. 1068; 2001 г., N 23, ст. 309; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 24, ст. 149; 2005 г., N 24, ст. 121; 2006 г., N 3, ст. 22; N 24, ст. 121):
1) в подпункте 1) пункта 1 статьи 9:
абзац второй дополнить словами "и бизнес-идентификационный номер";
абзац третий после слов "места жительства," дополнить словами "индивидуальный идентификационный номер,";
в абзаце четвертом слова "номер социального индивидуального кода (СИК), регистрационный номер налогоплательщика (РНН)" заменить словами "индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер";
2) в пункте 4 статьи 12 слова "свидетельство о присвоении социального индивидуального кода," исключить.
11. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 г. " О зерне " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2, ст. 2; N 15-16, ст. 232; 2003 г., N 19-20, ст. 148; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5):
в пункте 3 статьи 39:
в подпункте 3) слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "бизнес-идентификационный номер";
в подпункте 5) слова "регистрационный номер налогоплательщика юридического" заменить словами "бизнес-идентификационный номер юридического", слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "индивидуальный идентификационный (бизнес-идентификационный) номер".

8. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат, N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142 құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
1) 1-баптың 30) тармақшасы алып тасталсын;
2) 18-баптың 2-тармағында:
2) тармақша алып тасталсын;
4-1) тармақшада "әлеуметтiк жеке код беру туралы куәлiгi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру нөмiрi берiлгенiн растайтын құжаты" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 30-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында:
"әлеуметтiк жеке коды" деген сөздер "жеке сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"орналасқан жерi" деген сөздерден кейiн ", бизнес-сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен толықтырылсын.
9. "Неке және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 17 желтоқсандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 23, 430-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
177-баптың 1-тармағында:
бiрiншi бөлiкте "жынысы" деген сөзден кейiн "жеке сәйкестендiру нөмiрi," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiкте "Жазылған" деген сөздiң алдынан "Жеке сәйкестендiру нөмiрi көрсетiле отырып," деген сөздермен толықтырылсын.
10. "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 10 желтоқсандағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 24, 1068-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 24, 149-құжат; 2005 ж., N 24, 121-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 24, 121-құжат):
1) 9-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында:
екiншi абзац "және бизнес-сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi абзац "тұрғылықты жерi," деген сөздерден кейiн "жеке сәйкестендiру нөмiрi," деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi абзацта "әлеуметтiк жеке кодының нөмiрi (ӘЖК), салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрi (СТН)" деген сөздер "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 12-баптың 4-тармағында "әлеуметтiк жеке кодының берiлгенi туралы куәлiктi," деген сөздер алып тасталсын.
11. "Астық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 2001 ж., N 2, 2-құжат; N 15-16, 232-құжат; 2003 ж., N 19-20, 148-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
39-баптың 3-тармағында:
3) тармақшада "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "бизнес-сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшада "салық төлеушi заңды тұлғаның тiркеу нөмiрi" деген сөздер "заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын, "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру (бизнес-сәйкестендiру) нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын.

12. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. " О занятости населения " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3; ст. 18; 2004 г., N 2, ст. 10; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 17-18, ст. 76; 2006 г., N 3, ст. 22):
абзацы четвертый и пятый пункта 2 статьи 15 исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 г. " О государственной адресной социальной помощи " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 247; 2004 г., N 23, ст. 142):
в части первой пункта 1 статьи 3 слова "номера социального индивидуального кода" заменить словами "индивидуального идентификационного номера".
14. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. " О кредитных бюро и формировании  кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 87; 2005 г., N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 23, ст. 104):
в статье 24:
в пункте 3 слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "индивидуальный идентификационный номер";
в пункте 4:
слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "бизнес-идентификационный номер";
слова "регистрационные номера налогоплательщиков" заменить словами "индивидуальные идентификационные номера";
в пункте 5:
в подпункте 1):
слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "индивидуальный идентификационный номер";
в подпункте 2):
слова "регистрационный номер налогоплательщика" заменить словами "бизнес-идентификационный номер".
15. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2005 г. " О валютном регулировании  и валютном контроле" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 11, ст. 38):
1) подпункт 6) части первой статьи 10 исключить;
2) подпункт 5) пункта 6 статьи 29 исключить.
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования, за исключением пунктов 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие по истечении трех лет шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан

12. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 18-құжат; 2004 ж., N 2, 10-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 17-18, 76-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
15-баптың 2-тармағындағы төртiншi және бесіншi абзацтары алып тасталсын.
13. "Мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 2001 ж., N 17-18, 247-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
3-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгiнде "әлеуметтiк жеке кодының нөмiрiн" деген сөздер "жеке сәйкестендiру нөмiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Қазақстан Республикасындағы кредиттiк бюролар және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 15, 87-құжат; 2005 ж., N 23, 104-құжат, 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 23, 104-құжат):
24-бапта:
3-тармақта "салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "бизнес-сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрлерi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру нөмiрлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
1) тармақшасында:
"салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "жеке сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшасында:
"салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" деген сөздер "бизнес-сәйкестендiру нөмiрi" деген сөздермен ауыстырылсын;
15. "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2005 ж., N 11, 38-құжат):
1) 10-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 6) тармақшасы алып тасталсын;
2) 29-баптың 6-тармағының 5) тармақшасы алып тасталсын.
2-бап.  Осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап үш жыл алты ай өткен соң қолданысқа енгiзiлетiн осы Заңның 1-бабының 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14-тармақтарын қоспағанда, осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi