Об утверждении Правил использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2010 год областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на здравоохранение
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2010 года № 64.
В целях реализации статей 13 и 23 Закона Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О республиканском бюджете на 2010-2012 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2010 год областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на здравоохранение.
2. Министерству здравоохранения Республики Казахстан обеспечить перечисление утвержденных сумм целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы в установленном Правительством Республики Казахстан порядке.
3. Акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить:
1) своевременное и целевое использование выделенных сумм целевых текущих трансфертов;
2) представление в Министерство здравоохранения Республики Казахстан отчетов об использовании выделенных сумм целевых текущих трансфертов до 15-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 февраля 2010 года № 64
Правила
использования целевых текущих трансфертов из республиканского
бюджета на 2010 год областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на здравоохранение
1. Настоящие Правила использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на 2010 год областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на здравоохранение (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьями 13 и 23 Закона Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О республиканском бюджете на 2010-2012 годы".
Правила определяют порядок использования целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на здравоохранение по следующим республиканским бюджетным программам:
010 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на обеспечение и расширение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи";
027 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на содержание вновь вводимых объектов здравоохранения";
028 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов";
038 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на материально-техническое оснащение медицинских организаций здравоохранения на местном уровне".

Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне денсаулық сақтауға 2010 жылға арналған республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 3 ақпандағы № 64 Қаулысы.
"2010 - 2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Заңының 13 және 23-баптарын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне денсаулық сақтауға 2010 жылға арналған республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі ағымдағы нысаналы трансферттердің бекітілген сомасын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне аударуды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) ағымдағы нысаналы трансферттердің бөлінген сомасын уақтылы және нысаналы пайдалануды;
2) есепті айдан кейінгі айдың 15-күніне дейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне ағымдағы нысаналы трансферттердің бөлінген сомасының пайдаланылуы туралы есептер беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр К. Мәсімов.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 3 ақпандағы
№ 64 қаулысымен
бекітілген
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының
бюджеттеріне денсаулық сақтауға 2010 жылға арналған
республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы
трансферттерді пайдалану ережесі
1. Осы Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне денсаулық сақтауға 2010 жылға арналған республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану ережесі (будан әрі - Ереже) "2010 - 2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Заңының 13 және 23-баптарына сәйкес әзірленді.
Ереже облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне денсаулық сақтауға республикалық бюджеттен бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттерді мынадай республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша пайдалану тәртібін айқындайды:
010 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттер";
027 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін ұстауға бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттер";
028 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа да иммунобиологиялық препараттарды сатып алуға бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттер";
038 "Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті деңгейде медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттер".

2. Использование целевых текущих трансфертов осуществляется в соответствии с бюджетным законодательством, законодательством о государственных закупках и в сфере здравоохранения Республики Казахстан.
3. Министерство здравоохранения Республики Казахстан согласовывает с местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов Астаны и Алматы перечень медицинского оборудования, изделий медицинского назначения для медицинских организаций на местном уровне в рамках утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения стандартов изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также автотранспорта.
4. Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на обеспечение и расширение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи используются на профилактику заболеваний, пропаганду и формирование здорового образа жизни, на расширение перечня должностей и специальностей, получающих доплаты за психоэмоциональные и физические нагрузки (медицинские сестры хирургических отделений, не участвующие на операциях, онкогематологи), на увеличение доплат работникам, занятым на тяжелых (особо тяжелых) физических работах и работах с вредными (особо вредными) и опасными (особо опасными) условиями труда, специалистам противотуберкулезной службы, лучевой диагностики, а также на поэтапное доведение финансирования гарантированного объема бесплатной медицинской помощи Алматинской, Жамбылской, Кызылординской и Южно-Казахстанской областей до среднерегионального уровня.
5. Условием для выделения целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на содержание вновь вводимых объектов здравоохранения является утвержденный акт ввода объекта в эксплуатацию государственной приемочной комиссией в установленном законодательством порядке.
Целевые текущие трансферты используются на текущие расходы, связанные с содержанием вновь вводимых объектов здравоохранения, за исключением расходов капитального характера.
Местные органы государственного управления здравоохранения в случаях задержки ввода объекта в эксплуатацию могут вносить предложения в Министерство здравоохранения Республики Казахстан о перераспределении средств между объектами в пределах утвержденной суммы на соответствующий финансовый год в срок не позднее 1 ноября 2010 года.
6. Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов используются на закуп вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов, противодиабетических препаратов, противотуберкулезных препаратов, химиопрепаратов гематологическим больным, факторов свертывания крови взрослым, больным гемофилией, тромболитических препаратов для больных с острым инфарктом миокарда, лекарственных средств для лечения детей, медицинских работников, исполнение служебных обязанностей которых связано с риском передачи заболевания другим лицам, а также для обучающихся в организациях технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, больных вирусными гепатитами В и С, ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом детей.

2. Ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына, мемлекеттік сатып алу туралы және денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника стандарттарының шеңберінде жергілікті деңгейдегі медицина ұйымдарына арналған медициналық жабдықтардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың, сондай-ақ автокөліктің тізбесін облыстардың, Астана және Алматы қалаларының мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасының жергілікті органдарымен келіседі.
4. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер аурулардың профилактикасына, салауатты өмір салтын насихаттау мен қалыптастыруға, психоэмоциялық және дене жүктемелері үшін қосымша ақы алатын лауазымдар мен мамандықтардың (хирургиялық бөлімшелердің операцияларға қатыспайтын мейірбикелері, онкогематологтар) тізбесін кеңейтуге, ауыр (аса ауыр) дене жұмысында және зиянды (аса зиянды) және қауіпті (аса қауіпті) еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмысшыларға, туберкулезге қарсы қызмет, сәулелі диагностика мамандарына қосымша ақыларды ұлғайтуға, сондай-ақ Алматы, Жамбыл, Қызылорда және Оңтүстік Қазақстан облыстарының тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қаржыландыруды орташа өңірлік деңгейге дейін кезең-кезеңмен жеткізуге пайдаланылады.
5. Мемлекеттік қабылдау комиссиясы заңнамада белгіленген тәртіппен бекіткен объектіні пайдалануға беру актісі облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін күтіп-ұстауға ағымдағы нысаналы трансферттер бөлу үшін шарт болып табылады.
Ағымдағы нысаналы трансферттер күрделі сипаттағы шығыстарды қоспағанда, жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін күтіп-ұстауға байланысты ағымдағы шығыстарға пайдаланылады.
Мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасының жергілікті органдары объектіні пайдалануға беру кешіктірілген жағдайда 2010 жылғы 1 қарашадан кешіктірмейтін мерзімде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне тиісті қаржы жылына арнап бекітілген сома шегінде қаражатты объектілер арасында қайта болу туралы ұсыныстар енгізе алады.
6. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне дәрілік заттарды, вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алуға бөлінетін ағымдағы нысаналы трансферттерді вакциналар мен басқа да медициналық иммундық-биологиялық препараттарды, диабетке қарсы препараттарды, туберкулезге қарсы препараттарды, гематологиялық сырқаттарға химиялық препараттарды, гемофилиямен ауыратын ересек сырқаттарға арналған қан ұйыту факторларын, жіті миокард инфаркты бар сырқаттар үшін тромболитикалық препараттарды, В мен С вирустық гепатиттерімен ауыратын балаларды, қызметтік міндеттерін орындау аурудың басқа адамдарға берілу қаупімен байланысты медицина қызметкерлерін, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру ұйымдарында білім алушыларды, АИТВ инфекциясын жұқтырғандарды және ЖИТС-пен ауыратын балаларды емдеу үшін дәрілік заттар сатып алуға пайдаланылады.

Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.11.2010 № 1155 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
7. Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на материально-техническое оснащение медицинских организаций здравоохранения на местном уровне используются на приобретение медицинского оборудования, изделий медицинского назначения и автотранспорта.
8. Единым организатором конкурсов по государственным закупкам вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов, противодиабетических препаратов, противотуберкулезных препаратов, химиопрепаратов гематологическим больным, факторов свертывания крови взрослым, больным гемофилией, тромболитических препаратов для больных с острым инфарктом миокарда, лекарственных средств для лечения детей, медицинских работников, исполнение служебных обязанностей которых связано с риском передачи заболевания другим лицам, а также для обучающихся в организациях технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, больных вирусными гепатитами В и С, ВИЧ-инфицированных и больных СПИДом детей выступает единый дистрибьютор по закупу и обеспечению лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения, определяемый Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.11.2010 № 1155 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
9. Оснащение организаций здравоохранения на местном уровне медицинским оборудованием, изделиями медицинского назначения и автотранспортом, указанным в приложении 1 к настоящим Правилам, в том числе организацию государственных закупок, осуществляет Министерство здравоохранения Республики Казахстан в соответствии с Правилами организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729.
10. Оснащение организаций здравоохранения на местном уровне медицинским оборудованием и изделиями медицинского назначения, кроме медицинского оборудования, изделий медицинского назначения и автотранспорта, указанным в приложении 1 к настоящим Правилам, в том числе организацию государственных закупок, осуществляют местные органы государственного управления здравоохранением областей, городов Астаны и Алматы в соответствии с Правилами организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 1729.

Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.11.04 № 1155 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне жергілікті деңгейде медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жарақтандыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер медициналық жабдықтар, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен автокөлік сатып алуға пайдаланылады.
8. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алу және олармен қамтамасыз ету жөніндегі бірыңғай дистрибьютор вакциналар мен басқа да медициналық иммундық-биологиялық препараттарды, диабетке қарсы препараттарды, туберкулезге қарсы препараттарды, гематологиялық сырқаттарға химиялық препараттарды, гемофилиямен ауыратын ересек сырқаттарға арналған қан ұйыту факторларын, жіті миокард инфаркты бар сырқаттар үшін тромболитикалық препараттарды, В мен С вирустық гепатиттерімен ауыратын балаларды, қызметтік міндеттерін орындау аурудың басқа адамдарға берілу қаупімен байланысты медицина қызметкерлерін, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру ұйымдарында білім алушыларды, АИТВ инфекциясын жұқтырғандарды және ЖИТС-пен ауыратын балаларды емдеу үшін дәрілік заттар мемлекеттік сатып алу жөніндегі конкурстардың бірыңғай ұйымдастырушысы болып табылады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.11.04 № 1155 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын осы Ережеге 1-қосымшада көрсетілген медициналық жабдықтармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен және автокөлікпен жарақтандыруды, оның ішінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруды Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесіне сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі жүзеге асырады.
10. Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын осы Ережеге 1-қосымшада көрсетілген медициналық жабдықтардан, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен автокөліктен басқа, медициналық жабдықтармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жарақтандыруды Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729 қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесіне сәйкес облыстардың, Астана және Алматы қалаларының мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасының жергілікті органдары жүзеге асырады.

11. Министерство здравоохранения Республики Казахстан производит перечисление целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на основании соглашения о результатах по целевым трансфертам, индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы по платежам.
12. Местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов Астаны и Алматы осуществляется распределение медицинского оборудования, изделий медицинского назначения и автотранспорта между медицинскими организациями соответствующих административно-территориальных единиц в соответствии с направлениями использования сумм целевых текущих трансфертов согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

11. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді аударуды нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімнің, төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаны жеке қаржыландыру жоспарының негізінде жүргізеді.
12. Осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің медицина ұйымдары арасында медициналық жабдықтарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен автокөлікті бөлуді ағымдағы нысаналы трансферттердің сомасын пайдалану бағыттарына сәйкес облыстардың, Астана және Алматы қалаларының мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасының жергілікті органдары жүзеге асырады.