Об утверждении Правил проведения ревизии лесных обходов государственными лесовладельцами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2011 года № 1401. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2016 года № 43
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2016 № 43 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 14 октября 2015 года № 18-02/924.
В соответствии с подпунктом 6-1) статьи 26 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения ревизии лесных обходов государственными лесовладельцами.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2011 года № 1401
Правила проведения ревизии
лесных обходов государственными лесовладельцами
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения ревизии лесных обходов государственными лесовладельцами (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6-1) статьи 26 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года.
2. Ревизии лесных обходов в зависимости от сроков и целей проведения разделяются на плановые, внеплановые и контрольные.
2. Порядок проведения ревизии лесных обходов
3. Ревизию лесных обходов организуют и проводят государственные лесовладельцы. Для ее проведения приказом первого руководителя организации - государственного лесовладельца создается комиссия в составе двух и более человек и утверждается график проведения ревизии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. В состав комиссии при проведении плановых и внеплановых ревизий лесных обходов включаются: мастера леса, помощники лесничих, лесничие, инженеры лесного хозяйства всех категорий, государственные инспекторы и другие работники государственных лесовладельцев, ведающие вопросами охраны, защиты, воспроизводства лесов и лесопользования.
5. Ревизия лесного обхода проводится в присутствии лесника, за которым приказом первого руководителя организации - государственного лесовладельца закреплен лесной обход.

Мемлекеттік орман иеленушілердің орманды шолып, тексеру жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 қарашадағы № 1401 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 30 қаңтардағы № 43 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.01.2016 № 43 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 қазандағы 18-02/924 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 26-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман иеленушілердің орманды шолып, тексеру жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 30 қарашадағы
№ 1401 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік орман иеленушілердің орманды шолып, тексеру жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік орман иеленушілердің орманды шолып, тексеру жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 26-бабының 6-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Орманды шолып, тексеру жүргізу мерзімдері мен мақсаттарына қарай жоспарлы, жоспардан тыс және бақылама тексеру болып бөлінеді.
2. Орманды шолып тексеру жүргізу тәртібі
3. Орманды шолып, тексеру жүргізуді мемлекеттік орман иеленушілер ұйымдастырады және өткізеді. Оны өткізу үшін мемлекеттік орман иеленуші ұйымның бірінші басшысының бұйрығымен құрамында екі және одан көп адам болатын комиссия құрылады және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орманды шолып, тексеру жүргізу кестесі бекітіледі.
4. Орманды шолып, жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде комиссиялар құрамына: орман шаруашылығының барлық санаттағы орман шеберлері, орманшылардың көмекшілері, орманшылар, инженерлер, ормандарды күзету, қорғау, молықтыру және орман пайдалану мәселелерімен айналысатын мемлекеттік орман иеленушілердің мемлекеттік инспекторлары мен басқа да қызметкерлері енгізіледі.
5. Орманды шолып, тексеру жүргізу орманды шолу бекітіп берілген мемлекеттік орман иеленуші ұйымның бірінші басшысының бұйрығымен орман күтушінің қатысуымен өткізіледі.

6. Плановые ревизии проводятся во всех лесных обходах два раза в год:
1) весной - после схода снежного покрова, с окончанием ревизии до 1 июня;
2) осенью - до выпадения снега, с окончанием ревизии до 1 ноября.
7. Внеплановые ревизии проводятся при передаче лесного обхода от одного лесника другому в связи с:
1) увольнением, переводом на другую работу, уходом в отпуск, отсутствием на работе по причине болезни, командировки и учебы;
2) необходимостью проверки заявлений о неудовлетворительной работе или злоупотреблениях служебным положением лесника.
8. Контрольные ревизии проводятся в лесных обходах, где плановой ревизией выявлено наибольшее количество лесонарушений.
9. Для проведения контрольной ревизии лесных обходов приказом первого руководителя организации - государственного лесовладельца создается комиссия в составе не менее трех человек.
10. При проведении контрольных ревизий лесных обходов в них участвуют представители уполномоченного органа в области лесного хозяйства и его территориальных органов, работники структурных подразделений лесного хозяйства областных исполнительных органов, иных государственных органов в пределах их компетенции.
11. Комиссии, осуществляющие плановые, внеплановые и контрольные ревизии лесного обхода, проверяют:
1) обеспечение охраны лесов от незаконных порубок;
2) выполнение мероприятий по профилактике и предупреждению лесных пожаров, своевременному их обнаружению и ликвидации;
3) сохранность лесоустроительных и лесохозяйственных знаков, средств наглядной пропаганды, элементов благоустройства;
4) наличие плана лесонасаждения, сведения о предоставленном участке государственного лесного фонда и вверенного ему под охрану имущества;
5) наличие и пригодность к эксплуатации вверенного леснику имущества, а также техническое состояние закрепленных за ним транспорта, средств связи, специальных средств;
6) наличие у лесника форменной одежды и соблюдение им порядка ее ношения.
12. При проведении плановых, внеплановых и контрольных ревизий учитываются лесонарушения, которые не были выявлены в период между ревизиями.
13. Пни незаконно срубленных деревьев и поврежденные в результате лесонарушений деревья клеймятся.
При проведении ревизий инженерами лесного хозяйства всех категорий и другими специалистами, не имеющими закрепленных клейм, клеймение производится клеймом специалиста, участвующего в ревизии.
14. По окончании ревизии лесного обхода составляется акт в двух экземплярах по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

6. Жоспарлы тексерулер барлық орман айналымдарында жылына екі рет өткізіледі:
1) көктемде - қар қабаты кеткеннен кейін, тексеру 1 маусымға дейін аяқталады;
2) күзде - қар жауғанға дейін, тексеру 1 қарашаға дейін аяқталады.
7. Жоспардан тыс тексерулер бір орманшыдан екінші орманшыға орман айналымдарында:
1) жұмыстан шығуына, басқа жұмысқа ауысуына, ауырып қалуы себепті жұмыста болмауына, демалысқа шығуына, іссаппарда және оқуда болуына;
2) орман күтушінің қанағаттанарлықсыз жұмысы немесе қызмет бабын теріс пайдалануы туралы өтініштерді тексеру қажеттілігіне байланысты өткізілген кезде жүргізіледі.
8. Жоспарлы тексерулерде орман тәртібін бұзушылық барынша көп анықталған орман айналымдарында бақылау тексерулері жүргізіледі.
9. Орманды шолып, бақылау тексеруін өткізу үшін мемлекеттік орман иеленуші ұйымның бірінші басшысының бұйрығымен құрамында кемінде үш адам болатын комиссиялар құрылады.
10. Орманды шолып, бақылау тексерулерін өткізу кезінде оларға өздерінің құзіреті шегінде орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган мен оның аумақтық органдарының өкілдері, облыстық атқарушы органдардың орман шаруашылығы құрылымдық бөлімшелерінің, өзге мемлекеттік органдардың қызметкерлері қатысады.
11. Орманды шолып, жоспарлы, жоспардан тыс және бақылап тексеру жасайтын комиссия:
1) ормандардың заңсыз ағаш кесуден қорғалуының қамтамасыз етілуін;
2) орман өрттерінің алдын алу және болдырмау, оларды дер кезінде байқау және жою жөніндегі іс-шаралардың орындалуын;
3) орман орналастыру және орман шаруашылығы белгілерінің, көрнекі насихат құралдарының, көріктендіру элементтерінің сақталуын;
4) орман екпелері жоспарының, оған қорғауға сеніп берілген мемлекеттік орман қорының учаскесі мен мүлік тізбесі туралы мәліметтердің болуын;
5) орман күтушіге сеніп берілген мүліктің бар-жоғын және оның пайдалануға жарамдылығын, сондай-ақ оған бекітілген көліктің, байланыс құралдарының, арнайы құралдардың техникалық жай-күйін;
6) орман күтушінің нысандық киімінің болуын және оның оны киіп жүру тәртібін сақтауын тексереді.
12. Жоспарлы, жоспардан тыс және бақылап тексерулерді өткізу кезінде тексерулер арасындағы кезеңде анықталмаған орман тәртібін бұзушылықтар ескеріледі.
13. Заңсыз кесілген ағаштардың түбірлері және орман тәртібін бұзу салдарынан зақымдалған ағаштар таңбаланады.
Тексерулерді барлық санаттағы орман шаруашылығының инженерлері және бекітіп берілген таңбалары жоқ басқа мамандар жүргізген кезде таңбалау тексеруге қатысушы маманның таңбасымен жүргізіледі.
14. Орманды шолып, тексеру аяқталғаннан кейін осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екі дана акт жасалады.