О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2121 "Об утверждении стандартов государственных услуг"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2012 года № 363. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2014 года № 20
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.01.2014 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2121 «Об утверждении стандартов государственных услуг» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 59, ст. 519) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
«В соответствии со статьей 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьями 9-115-2 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «Об административных процедурах» и подпунктами 2)3) статьи 6, статьей 29 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:»;
1) стандарт государственной услуги «Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан» изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) стандарт государственной услуги «Выдача временного удостоверения личности гражданам Республики Казахстан» изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) стандарт государственной услуги «Регистрация граждан Республики Казахстан по месту жительства» изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) стандарт государственной услуги «Снятие с регистрационного учета граждан Республики Казахстан по месту жительства» изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 марта 2012 года № 363
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2009 года № 2121
Стандарт государственной услуги
«Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам
Республики Казахстан»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача паспортов и удостоверений личности гражданам Республики Казахстан» (далее – государственная услуга) оказывается территориальными подразделениями миграционной полиции органов внутренних дел (далее – уполномоченный орган) с использованием информационной системы «Регистрационный пункт «Документирование и регистрация населения» (далее – РП ДРН) в центрах обслуживания населения (далее – Центр), адреса которых указаны в приложении 1 к настоящему стандарту.

"Мемлекеттік қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2121 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 наурыздағы № 363 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 21 қаңтардағы № 20 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.01.2014 № 20 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2121 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 59, 519-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 34-бабына, "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 9-115-2-баптарына және "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2)3) тармақшаларына29-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:":
1) "Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру" мемлекеттік қызмет стандарты осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Қазақстан Республикасының азаматтарына уақытша жеке куәлік беру" мемлекеттік қызмет стандарты осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3) "Қазақстан Республикасының азаматтарын тұрғылықты жері бойынша тіркеу" мемлекеттік қызмет стандарты осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4) "Қазақстан Республикасының азаматтарын тұрғылықты жері бойынша тіркеу есебінен шығару" мемлекеттік қызмет стандарты осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 28 наурыздағы
№ 363 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 2121 қаулысымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар,
жеке куәлiктер беру" мемлекеттiк қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәлiктер беру" мемлекеттiк қызметiн (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) "Халықты құжаттандыру және тiркеу" тiркеу пунктi" ақпараттық жүйесiн (бұдан әрi – ХҚТ ТП) қолдана отырып, ішкі істер органдарының көші-қон полициясының аумақтық бөліністері (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) мекенжайлары осы стандарттың 1-қосымшасында көрсетiлген халыққа қызмет көрсету орталықтарында (бұдан әрi – Орталық) көрсетедi.

2. Форма оказываемой государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга оказывается на основании пункта 10 постановления Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года № 1063 «Об утверждении Правил документирования населения Республики Казахстан».
4. Информация об оказании государственной услуги располагается на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан (электронный адрес: www.mvd.kz), а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров и в уполномоченных органах, перечень которых указан в приложении 1 и 2 к настоящему стандарту.
5. Результатом оказываемой государственной услуги является выдача паспорта и (или) удостоверения личности гражданина Республики Казахстан или мотивированный ответ об отказе.
6. Государственная услуга оказывается гражданам Республики Казахстан (далее – потребитель).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) государственная услуга оказывается не позднее месячного срока со дня оформления заявления на получение документа. Государственная услуга в ускоренном режиме оказывается в течение 7, 10 и 15 рабочих дней со дня оформления, (день приема и выдачи документов не входит в срок оказания государственной услуги);
2) максимальное допустимое время ожидания в очереди при сдаче документов – не более 30 минут;
электронные запросы для получения государственной услуги не предусмотрены;
3) максимальное допустимое время ожидания в очереди при получении документов – не более 30 минут.
8. Государственная услуга оказывается платно.
Государственная пошлина уплачивается в бюджет по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов путем оплаты через банковские учреждения в размере, установленном статьей 540 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Размер государственной пошлины за выдачу паспорта гражданина Республики Казахстан составляет 400 процентов, а за выдачу удостоверения личности гражданина Республики Казахстан – 20 процентов от минимального расчетного показателя, установленного на день уплаты государственной пошлины. Государственная пошлина подлежит уплате до подачи соответствующих документов в регистрирующий орган.
Освобождаются от уплаты государственной пошлины за выдачу паспортов и удостоверений личности граждан Республики Казахстан: герои Советского Союза, герои Социалистического Труда; лица, награжденные орденами Славы трех степеней и Трудовой Славы трех степеней, «Алтын Қыран», «Отан», удостоенные званий «Халық Қаһарманы», «Қазақстанның Еңбек Epi»; многодетные матери, удостоенные звания «Мать-героиня», награжденные подвесками «Алтын алқа», «Күмiс алқа»; участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны; лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, инвалиды, а также один из родителей инвалида с детства; престарелые, проживающие в медико-социальных учреждениях для престарелых и инвалидов общего типа, дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, находящиеся на полном государственном обеспечении, проживающие в детских домах и (или) интернатах; граждане, пострадавшие вследствие Чернобыльской катастрофы.

2. Көрсетiлетiн мемлекеттiк қызметтiң нысаны iшiнара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттiк қызмет "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тiркеу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 12 шiлдедегi № 1063 қаулысының 10-тармағының негiзiнде көрсетiледi.
4. Мемлекеттiк қызмет көрсету туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнiң (электронды мекенжайы: www.mvd.kz) интернет-ресурсында, сондай-ақ ресми ақпарат көздерiнде және тiзбесi осы стандарттың 1 және 2-қосымшаларында көрсетiлген орталықтардың үй-жайлары мен уәкiлеттi органдардағы стендiлерде орналастырылады.
5. Көрсетiлген мемлекеттiк қызмет нәтижесi Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және (немесе) жеке куәлiгiн немесе бас тарту туралы дәлелдi жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттiк қызмет Қазақстан Республикасының азаматтарына (бұдан әрi – тұтынушы) көрсетiледi.
7. Мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмдерi:
1) мемлекеттiк қызмет көрсету құжатты алуға өтiнiш ресiмделген күннен бастап бір ай мерзiмнен кешiктiрiлмей берiледi. Мемлекеттiк қызметтi жеделдетiлген режимде көрсету ресiмделген күннен бастап 7, 10 және 15 жұмыс күні ішінде көрсетiледi (құжаттар қабылданған және берілген күн мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмiне кiрмейдi).
2) құжаттарды тапсырған кезде кезек күтудiң рұқсат етiлген ең ұзақ уақыты 30 минуттан аспайды.
мемлекеттiк қызмет алу үшiн электронды сұрау салулар көзделмеген;
3) құжаттарды алған кезде кезек күтудiң рұқсат етiлген ең ұзақ уақыты 30 минуттан аспайды.
8. Мемлекеттiк қызмет ақылы түрде көрсетiледi.
Мемлекеттiк баж заңдық мәнi бар iс-әрекеттер жасаған және (немесе) құжаттар берiлген жердегi бюджетке "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексi) 540-бабымен белгiленген мөлшерде банк мекемелерi арқылы төленедi.
Қазақстан Республикасы азаматының паспортын бергенi үшiн мемлекеттік баж көлемі 400 пайызды, ал Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігiн бергені үшін мемлекеттік баж төленген күнге белгіленген ең төменгі есептік көрсеткіштің 20 пайызын құрайды. Мемлекеттiк баж тiркеушi органға тиiстi құжаттар берiлгенге дейiн төленуi тиiс.
Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары мен жеке куәлiктерiн беру кезiнде: Кеңес Одағының батырлары, Социалистiк Еңбек ерлерi; Даңқ орденiнiң үш дәрежесiмен және Еңбек Даңқы орденiнiң үш дәрежесiмен, "Алтын Қыран", "Отан" ордендерiмен наградталған, "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ерi" атақтарын алған адамдар; "Батыр ана" атағын алған, "Алтын алқа", "Күмiс алқа" алқаларымен наградталған көп балалы аналар; Ұлы Отан соғысына қатысушылар және оларға теңестiрiлген адамдар, Ұлы Отан соғысы жылдары тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылдың 22 маусымы мен 1945 жылдың 9 мамыры кезеңiнде кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет еткен) және Ұлы Отан соғысы жылдары тылдағы қажырлы еңбегi мен қалтқысыз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСРО-ның ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектер, сондай-ақ бала жастан мүгедектердiң ата-аналарының бiрi; қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгiдегi медициналық-әлеуметтiк мекемелерде тұратын қарттар, балалар үйiнде және (немесе) интернаттарда тұратын толық мемлекет қамқорлығындағы жетiм балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар; Чернобыль апатының салдарынан зардап шеккен азаматтар мемлекеттiк баж төлеуден босатылады.

9. Государственная услуга предоставляется через Центры посредством РП ДРН, прием осуществляется ежедневно без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству, в соответствии с установленным графиком работы Центра.
График работы Центра:
Рабочие дни – с понедельника по субботу, выходной день – воскресенье.
Рабочее время: с понедельника по пятницу – с 9.00 до 20.00 часов, без перерыва на обед, в субботу – с 9.00 до 13.00 часов.
При обращении в Центр с заполнением бумажного носителя, прием осуществляется ежедневно, без перерыва на обед, за исключением воскресенья, праздничных дней, согласно трудовому законодательству, в соответствии с установленным графиком работы Центра. График работы Центра указан в приложении 1 к настоящему стандарту.
В представительствах Центров документы принимаются с 9.00 до 18.30 часов без перерыва на обед.
Предварительная запись и ускоренное обслуживание в Центрах не предусмотрены.
10. Государственная услуга оказывается в здании Центра по месту проживания потребителя, где предусмотрены условия для обслуживания потребителей с ограниченными возможностями (пандусы). В зале располагаются справочное бюро, терминал электронной очереди, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги потребители предоставляют:
1) книгу регистрации граждан, подтверждающую регистрацию по месту жительства или адресную справку (при получении услуги посредством РП ДРН предъявление книги или адресной справки не требуется);
2) квитанцию об оплате государственной пошлины за документ (лица, освобожденные от уплаты государственной пошлины, предоставляют подтверждающие документы);
3) фотографии, предоставленные гражданами посредством РП ДРН или полученные из фотосалонов, и один из следующих документов:
свидетельство о рождении (при получении удостоверения личности по достижению 16-летнего возраста, при получении паспорта до 16 лет);
паспорт гражданина Республики Казахстан (при обмене паспорта);
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан (при обмене удостоверения личности, получении паспорта впервые по достижению 16-летнего возраста);
справку о приеме в гражданство Республики Казахстан установленной формы, выдаваемую органами внутренних дел (при получении документов в связи с принятием в гражданство Республики Казахстан);
свидетельство на возвращение, выдаваемое загранучреждениями Республики Казахстан (при утрате паспорта гражданина Республики Казахстан временно находившимся за рубежом).

9. Мемлекеттік қызмет Орталық арқылы ХҚТ ТП арқылы ұсынылады, қабылдау жексенбі және мереке күндерiн қоспағанда, еңбек заңнамасына сәйкес, Орталықтың белгiленген жұмыс кестесiне сәйкес күн сайын түскi үзiлiссіз жүзеге асырылады.
Орталықтың жұмыс кестесi:
Жұмыс күндері – дүйсенбiден бастап сенбiге дейін, демалыс күні – жексенбі.
Жұмыс уақыты: дүйсенбiден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 20.00-ге, түскi үзiлiссіз, сенбі күні – сағат 9.00-ден 13.00-ғе дейiн жүзеге асырылады.
Өтiнiш қағаз тасымалдағышқа толтырылып Орталыққа берілген кезде қабылдау еңбек заңнамасына сәйкес, жексенбі және мереке күндердi қоспағанда, Орталықтың белгiленген жұмыс кестесiне сәйкес күн сайын, түскi үзiлiссіз жүзеге асырылады. Орталықтың жұмыс кестесi осы стандарттың 1-қосымшасында көрсетiлген.
Орталықтың өкiлдiктерiнде құжаттар түскi үзiлiссіз сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн қабылданады.
Орталықтарда алдын ала жазылу және жеделдетiлген қызмет көрсету көзделмеген.
10. Мемлекеттiк қызмет тұтынушының тұрғылықты жерiндегi мүмкiндiгi шектеулi тұтынушылар үшiн жағдайлар (пандус) көзделген Орталықтың ғимаратында көрсетiледi. Залда анықтама бюросы, электрондык кезек терминалы, күту креслолары, толтырылған бланк үлгiлерi бар ақпараттық стендiлер орналасқан.
2. Мемлекеттiк қызмет көрсету тәртiбi
11. Тұтынушы мемлекеттiк қызмет алу үшiн:
1) тұрғылықты жерi бойынша тiркелгенiн растайтын азаматтарды тiркеу кiтабын (ХҚТ ТП арқылы қызмет алу кезiнде кiтап немесе мекенжай анықтамасы талап етiлмейдi);
2) құжат үшiн мемлекеттiк баж төлегенi туралы түбiртектi (мемлекеттiк баж төлеуден босатылған тұлғалар растайтын құжаттарын) ұсынады;
3) ХҚТ ТП арқылы азаматтар ұсынған немесе фотосалоннан алынған фотосуреттердi және мына құжаттардың бiреуiн ұсынады:
туу туралы куәлiк (16 жасқа толған соң жеке куәлiк алу кезiнде, 16 жасқа дейiн паспорт алу кезiнде);
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты (паспорт ауыстырған кезде);
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгi (жеке куәлiктi ауыстырған кезде, 16 жасқа толған кезде бiрiншi рет паспорт алған кезде);
iшкi iстер органдары беретiн белгiленген нысандағы Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданғаны туралы анықтама (Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдануға байланысты құжаттарды алған кезде);
Қазақстан Республикасының шетелдiк мекемелерi берген қайтып оралу куәлiгi (Қазақстан Республикасы азаматының паспортын шет елде уақытша жүргенде жоғалтқан кезде).

При оформлении на удостоверение личности и (или) паспорт заявителем предоставляется две фотографии размером 3,5x4,5 см, соответствующих возрасту заявителя на момент оформления документа, выполненных строго в анфас на светлом фоне, с нейтральным выражением лица и закрытым ртом, в которых лицо занимает около 75 % общей площади фотографии.
Фотографии выполняются методом фотопечати с одного негатива на плотной фотобумаге. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования, моделирования или ксерокопирования.
12. Для получения государственной услуги посредством РП ДРН заполнение бланков не требуется.
При получении государственной услуги посредством бумажных носителей инспектором Центра производится заполнение бланка заявления на выдачу документов, удостоверяющих личность. Бланки находятся у инспекторов Центра.
13. Прием документов осуществляется сотрудниками уполномоченного органа на рабочих местах РП ДРН, расположенных в операционных залах Центров, адреса которых указаны в приложении 1 настоящего стандарта.
14. О приеме документов потребителю выдается талон регистрации заявки согласно приложению 4 к настоящему стандарту.
15. Выдача готовых документов осуществляется сотрудниками Центра на основании талона регистрации заявки при личном обращении потребителя.
16. Уполномоченный орган отказывает в предоставлении государственной услуги в случае непредоставления потребителем одного из документов, указанных в пункте 11 настоящего стандарта.
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа и Центра основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга и осуществляется на принципах вежливости, предоставления полной информации об оказываемой услуге, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.
4. Результаты работы
18. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и доступности в соответствии с приложением 3 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственной услуги «Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан», по которым оценивается работа Комитета миграционной полиции и уполномоченных органов, учреждений или иных субъектов, оказывающих государственные услуги, ежегодно утверждаются соответствующим приказом Министра внутренних дел.
5. Порядок обжалования
20. Для разъяснения порядка обжалования действий (бездействия) инспектора Центра и оказания содействия в подготовке жалобы потребитель обращается к руководству Центра, телефон которого указан в приложении 1 к настоящему стандарту.

Жеке куәлiкке және (немесе) паспортқа ресiмделген жағдайда өтiнiш берушi құжат ресiмдеген кезiндегi жасына сәйкес келетiн, қатаң түрде жарық жерде алдынан түсiрiлген, адамның бейтарап және аузын жауып түскен, бетi фотосуреттiң жалпы ауданының 75%-ға жуығын алатын мөлшерi 3,5х4,5 см екi фотосурет ұсынады.
Фотосуреттер фотобаспа әдiсiмен бiр негативтен қалың фотоқағазға басылуы қажет. Компьютерлiк сканерлеу, модельдеу немесе ксерокөшiрме әдiсiмен дайындалған суреттердi пайдалануға жол берiлмейдi.
12. ХҚТ ТП арқылы мемлекеттiк қызметтi алу үшiн бланкiлер толтыру талап етiлмейдi.
Қағаз тасымалдағыштар арқылы мемлекеттiк қызмет алу кезiнде Орталықтың инспекторлары жеке басты куәландыратын құжаттар алу үшiн өтiнiш бланкiлерiн толтырады. Бланкiлер Орталықтың инспекторларында болады.
13. Құжаттарды қабылдау мекенжайлары осы стандартқа 1-қосымшада көрсетiлген Орталықтардың операциялық залдарында орналасқан ХҚТ ТП-ның жұмыс орындарында уәкілетті органның қызметкерлері жүзеге асырады.
14. Тұтынушыға құжаттарды қабылдау түралы осы стандартқа 4-қосымшаға сәйкес өтінімді тіркеу талоны берiледi.
15. Дайын құжаттарды берудi Орталық қызметкерлері тұтынушы жеке өзі келген кезде өтінімді тіркеу талонының негізінде жүзеге асырады.
16. Тұтынушы осы стандарттың 11-тармағында көрсетiлген құжаттардың бiреуiн ұсынбаған жағдайда, уәкiлеттi орган қызметкерлерi мемлекеттiк қызмет көрсетуден бас тартады.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкiлеттi органның және Орталықтың қызметi адамның конституциялық құқықтарын сақтауға, қызметтiк борышты орындау кезiндегi заңдылықты сақтауға негiзделген және сыпайылық, көрсетiлетiн қызмет туралы толық ақпарат беру, оның сақталуын, қорғалуын және құпиялылығын қамтамасыз ету қағидаттарында жүзеге асырылады.
4. Жұмыс нәтижелерi
18. Тұтынушыларға мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижелерi осы стандарттың 3-қосымшасына сәйкес сапа және қол жетiмдiлiк көрсеткiштерiмен өлшенедi.
19. Мемлекеттiк қызмет көрсететiн Көші-қон полициясы комитетiнiң және уәкiлеттi органдардың, мекемелердiң немесе өзге де субъектiлердiң жұмысы бағаланатын "Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар мен жеке куәлiктер беру" мемлекеттiк қызметiнiң сапа және қол жетiмдiлiк көрсеткiштерiнiң нысаналы мәнi жыл сайын Ішкі істер министрiнiң тиiстi бұйрығымен бекiтiлiп отырады.
5. Шағымдану тәртiбi
20. Орталық инспекторының әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымдану тәртiбiн түсiндiру және өтiнiштердi дайындауға жәрдемдесу үшiн тұтынушы осы стандарттың 1-қосымшасында телефондары көрсетiлген Орталық басшылығына жүгiнедi.

21. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа в рабочие дни с 9.00. часов до 17.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов. Адреса и телефоны руководителей уполномоченных органов указаны в приложении 2 к настоящему стандарту.
Жалоба на действия (бездействие) уполномоченных органов подается в Министерство внутренних дел Республики Казахстан в рабочие дни с 9.00 часов до 17.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов. Адрес и телефон Министерства внутренних дел Республики Казахстан указан в пункте 26 настоящего стандарта.
22. В случае некорректного обслуживания сотрудником Центра жалоба подается на имя руководителя Центра или в Комитет по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, в ведении которого находится Центр. Адреса и телефоны руководителей центров указаны в приложении 1 к настоящему стандарту, адрес и телефон Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения указан в пункте 27 настоящего стандарта.
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги потребитель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалобы принимаются в устной или в письменной форме по почте или в электронном виде (адрес электронной почты Комитета миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан: migration.kz@mail.ru) в случаях, предусмотренных действующим законодательством, либо нарочно в рабочие дни через канцелярию организаций, указанных в пунктах 21 и 22 настоящего стандарта.
В необходимых случаях потребителями к жалобе прилагаются документы, подтверждающие некачественное представление государственной услуги уполномоченным органом или некорректное обслуживание сотрудником Центра.
25. Подтверждением принятия жалобы, поступившей как нарочно, так и по почте, является ее регистрация в журнале обращений физических и юридических лиц (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе) в канцелярии уполномоченного органа или Центра.
Потребителю в подтверждение о принятии его жалобы лицом, принявшим жалобу, выдается талон, в котором указывается номер, дата, фамилия лица, принявшего жалобу, с указанием контактных данных.
Рассмотрение жалоб осуществляется в порядке и сроки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
О результатах рассмотрения жалобы потребителю сообщается в письменном виде по почте.

21. Көрсетiлген мемлекеттік қызмет нәтижелерiмен келiспеген жағдайда шағым уәкiлеттi орган басшысының атына демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, жұмыс күндерi сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн түскi үзiлiспен, сағат 9.00-ден 17.00-ге дейiн берiледi. Уәкiлеттi орган басшыларының телефондары мен мекенжайлары осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетiлген.
Уәкiлеттi органдардың әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымдану Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнiң атына демалыс және мереке күндерiн, жұмыс күндерi түскi асқа сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн үзiлiсті қоспағанда, сағат 9.00-ден 17.00-ге дейiн берiледi. Қазақстан Республикасы ішкі істер министрлігінің телефоны мен мекенжайы осы стандарттың 26-қосымшасында көрсетiлген.
22. Орталық қызметкерлерi дөрекi қызмет көрсеткен жағдайда шағым Орталық басшысының немесе қарамағына Орталық кiретiн Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлiгiнiң Мемлекеттiк қызметтердi автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметiн үйлестiру комитетiне берiледi. Орталықтар басшыларының мекенжайлары мен телефондары осы стандартқа 2-қосымшада көрсетiлген, Мемлекеттiк қызметтердi автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметiн үйлестiру комитетiнiң мекенжайы мен телефоны осы стандарттың 26-тармағында көрсетiлген.
23. Көрсетiлген қызмет нәтижелерiмен келiспеген жағдайда тұтынушының заңнамада белгiленген тәртiппен сотқа жүгiнуге құқығы бар.
24. Қолданыстағы заңнамада көрсетiлген жағдайда шағымдар ауызша немесе жазбаша нысанда пошта арқылы немесе электронды түрде (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнiң Көші-қон полициясы комитетiнiң электронды мекенжайына: migration.kz@mail.ru) не осы стандарттың 21 және 22-тармақтарында көрсетiлген ұйымның кеңсесi арқылы жұмыс күндерi қолма-қол қабылданады.
Қажет болған жағдайда тұтынушылар шағымға уәкiлеттi органдар ұсынған мемлекеттiк қызметтердiң сапасыздығын және Орталық қызметкерлерiнiң дөрекi қызмет көрсеткенiн растайтын құжаттарын қоса бередi.
25. Пошта және қолма-қол қабылданған шағымдарды растау оларды Орталық немесе уәкiлеттi органның кеңсесiнде жеке және заңды тұлғалар өтiнiшiн журналға тiркеу болып табылады (мөр, кiрiс нөмiрi және тiркеу мерзiмi шағымның екiншi данасында немесе шағымға iлеспе хатта қойылады).
Тұтынушыға шағымды қабылдаған адам, оның шағымының қабылданғанын растайтын нөмiрi, күнi, шағымды қабылдаған адамның тегi, байланыс деректерi көрсетiлген талон бередi.
Шағымдарды қарау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен және мерзiмде жүзеге асырылады.
Шағымның қаралу нәтижесi жөнiнде тұтынушыға пошта арқылы жазбаша түрде хабарланады.

26. Адрес Министерства внутренних дел Республики Казахстан: 010000, город Астана, улица Тауелсіздік, дом № 1, телефон: 71-46-46, интернет-ресурс: www.mvd.kz.
27. Адрес Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан: 010000, города Астана, Есильский район, улица Орынбор, дом 8, подъезд 14, интернет-ресурс e-mail: kagu-con@mci.gov.kz и номер Call-центра «электронного правительства» 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача паспортов, удостоверений
личности гражданам
Республики Казахстан»
Перечень
центров обслуживания населения (ЦОН),
оказывающих государственную услугу
п/п
Наименование
Центра
обслуживания
населения
Адрес
расположения
Центра
обслуживания
населения
Номер
телефона
операцион-
ного зала
Номер
телефона
руководи-
теля
График работы
Центра
обслуживания
населения
1
ЦОН Акмолинской
области
город Кокшетау,
улица Ауезова,
д. 189 «а»
40-10-76
40-10-76
приемная
Рабочие дни:
понедельник –
суббота
Рабочее время
с
понедельника
по пятницу: с
09.00 до
20.00 часов,
без перерыва
на обед.
В субботу с
9.00 до 13.00
часов.
Выходные дни:
- воскресенье
2
ЦОН Актюбинской
области
город Актобе,
улица Тургенева,
д. 109

26. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнiң мекенжайы: 010000, Астана қаласы, Тәуелсізідік көшесi, № 1 үй, телефоны: 71-46-46, интернет-ресурсы: www.mvd.kz.
27. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлiгiнiң Мемлекеттiк қызметтердi автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметiн үйлестiру комитетiнiң мекенжайы: 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Орынбор көшесi, № 8 үй, 14-кіреберіс, e-mail интернет-ресурсы: kagu-con@mci.gov.kz және "электрондық үкімет" 1414 Call-орталық нөмірі.
"Қазақстан Республикасының азаматтарына
паспорттар, жеке куәлiктер беру"
мемлекеттiк қызмет стандартына
1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсететін халыққа қызмет көрсету
орталықтарының (ХҚО) тізбесі
Р/с
Халыққа қызмет көрсету орталығының атауы
Халыққа қызмет көрсету орталығы орналасқан мекенжайы
Операциялық залдың телефон нөмірі
Басшының телефон нөмірі
Халыққа қызмет көрсету орталығының жұмыс кестесі
1
Ақмола облысының ХҚО
Көкшетау қаласы, Әуезов көшесі, 189 "а"-үй
40-10-76
40-10-76 қабылдау бөлмесі
Жұмыс күндері: дүйсенбі - сенбі
Жұмыс уақыты дүйсенбіден жұмаға дейін: сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін, үзіліссіз. Сенбі күні сағат 9.00-дан 13.00-ге дейін
Демалыс күндері: - жексенбі
2
Ақтөбе облысының ХҚО
Ақтөбе қаласы, Тургенев көшесі, 109-үй

3)
Управление внутренних
дел Махтааральского
района
г. Жетысай,
ул. М. Ауэзова б/н
6-70-20
6-70-20
4)
Управление внутренних
дел Сайрамского
района
г. Аксукент,
ул. Жибек жолы,
б/н
2-12-90
2-12-90
5)
Управление внутренних
дел Сарыагашского
района
г. Сарыагаш,
ул. Тасбалтаева,
39
2-15-73
2-15-73
6)
Отдел внутренних дел
города Кентау
г. Кентау,
ул. Жамбула, 29
3-34-61
3-34-61
7)
Отдел внутренних дел
Арысского района
г. Арысь,
ул. Аймаутова, 35
2-14-02
2-14-02
8)
Отдел внутренних дел
Байдибекского района
с. Шаян, ул.
Байдибек, б/н
2-10-76
2-10-76
9)
Отдел внутренних дел
Казыгуртского района
с. Казыгурт,
ул. Кунаева, б/н
2-12-46
2-12-46
10)
Отдел внутренних дел
Ордабасынского района
с. Темирлан,
ул. Рыскулова, 3
2-14-13
2-14-13
11)
Отдел внутренних дел
Отрарского района
с. Шаульдер
ул. Сарсенбаева, 5
2-12-59
2-12-59
12)
Отдел внутренних дел
Сузакского района
с. Шолаккорган,
ул. Жибек жолы, 75
4-14-02
4-14-02
13)
Отдел внутренних дел
Толебийского района
г. Ленгер,
ул. Жамбыла, б/н
6-16-02
6-16-02
14)
Отдел внутренних дел
Тюлькубасского района
с. Т. Рыскулова
ул. Рыскулова, 198
5-18-14
5-18-14
15)
Отдел внутренних дел
Шардаринского района
пос. Шардара,
ул. Б. Момышулы, 16
2-23-82
2-23-82
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача паспортов, удостоверений
личности гражданам
Республики Казахстан»
Значения показателей качества и эффективности
Показатели качества и
доступности
Нормативное
значение
показателя
Целевое
значение
показателя
в
последую-
щем году
Текущее
значение
показате-
ля в
отчетном
году
1
2
3
4
1. Своевременность
1.1. % (доля) случаев
предоставления услуги в
установленный срок с момента
сдачи документа
2. Качество
2.1. % (доля) потребителей,
удовлетворенных качеством
процесса предоставления
услуги
3. Доступность
3.1. % (доля) потребителей,
удовлетворенных качеством и
информацией о порядке
предоставления услуги
3.2. % (доля) услуг,
информация о которых
доступна в электронном
формате
4. Процесс обжалования
4.1. % (доля) обоснованных
жалоб к общему количеству
обслуженных потребителей по
данному виду услуг
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей,
удовлетворенных вежливостью
персонала
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Выдача паспортов, удостоверений
личности гражданам
Республики Казахстан»
Талон регистрации заявки
1. _____________________________________________________________
(код пункта и место расположения РП ДРН)
2. _____________________________________________________________
(номер телефона для справок)
3. _____________________________________________________________
(номер талона регистрации заявки)
4. _____________________________________________________________
(вид оказываемой государственной услуги и дата регистрации)
5. _____________________________________________________________
(Ф.И.О. и дата рождения потребителя)
6. _____________________________________________________________
(документ-основание для выдачи: тип, номер, дата выдачи, орган выдачи)

3)
Мақтаарал ауданының ішкi iстер басқармасы
Жетісай қаласы, М.Әуезов көшесі, н/з
6-70-20
6-70-20
4)
Сайрам ауданының ішкi iстер басқармасы
Ақсукент қаласы, Жібек жолы көшесі, н/з.
2-12-90
2-12-90
5)
Сарыағаш ауданының ішкi iстер басқармасы
Сарыағаш қаласы, Тасбалтаев көшесі, 39
2-15-73
2-15-73
6)
Кентау қаласының iшкi iстер бөлiмi
Кентау қаласы, Жамбыл көшесі, 29
3-34-61
3-34-61
7)
Арыс ауданының iшкi iстер бөлiмi
Арыс қаласы, Аймауытов көшесі, 35
2-14-02
2-14-02
8)
Бәйдiбек ауданының iшкi iстер бөлiмi
Шаян ауылы, Бәйдібек көшесі, н/з
2-10-76
2-10-76
9)
Қазығұрт ауданының iшкi iстер бөлiмi
Қазығұрт ауылы, Қонаев көшесі, н/з.
2-12-46
2-12-46
10)
Ордабасы ауданының iшкi iстер бөлiмi
Темірлан ауылы, Т.Рысқұлов көшесі, 3
2-14-13
2-14-13
11)
Отырар ауданының iшкi iстер бөлiмi
Шәуілдір ауылы, Сәрсенбаев көшесі, 5
2-12-59
2-12-59
12)
Созақ ауданының iшкi iстер бөлiмi
Шолаққорған ауылы, Жібек жолы көшесі, 75
4-14-02
4-14-02
13)
Төле би ауданының iшкi iстер бөлiмi
Леңгір қаласы, Жамбыл көшесі, н/з
6-16-02
6-16-02
14)
Түлкiбас ауданының iшкi iстер бөлiмi
Т.Рысқұлов ауылы, Рысқұлов көшесі, 198
5-18-14
5-18-14
15)
Шардара ауданының iшкi iстер бөлiмi
Шардара кенті, Б. Момышұлы көшесі, 16
2-23-82
2-23-82
"Қазақстан Республикасының азаматтарына
паспорттар, жеке куәлiктер беру"
мемлекеттiк қызмет стандартына
3-қосымша
Сапа және тиімділік көрсеткіштерінің мәні
Сапа және қолжетімділік көрсеткіштері
Көрсеткіштің нормативтік мәні
Көрсеткіштің алдағы жылдағы мақсатты мәні
Көрсеткіштің есепті жылдағы ағымдағы мәні
1. Уақтылылығы
1. Құжаттарды тапсырған сәттен бастап қызметті белгіленген мерзімде ұсыну жағдайларының %-ы (үлесі)
100
2. Сапасы
2. Қызмет көрсету үдерісінің сапасына қанағаттанған тұтынушылардың %-ы (үлесі)
100
3. Қолжетімділігі
3. Қызмет көрсету сапасына және оның тәртібі туралы ақпаратқа қанағаттанған тұтынушылардың %-ы (үлесі)
100
4. Ақпаратқа электрондық форматта қол жеткізуге болатын қызметтердің %-ы (үлесі)
100
4. Шағымдану үдерісі
5. Шағымданудың қолданыстағы тәртібіне қанағаттанған тұтынушылардың %-ы (үлесі)
100
5. Сыпайылық
6. Персоналдың сыпайылығына қанағаттанған тұтынушылардың %-ы (үлесі)
100
"Қазақстан Республикасының азаматтарына
паспорттар, жеке куәлiктер беру"
мемлекеттiк қызмет стандартына
4-қосымша
Өтінімді тіркеу талоны
1. __________________________________________________________________
(пункттің коды және ХҚТ ТП-ның орналасқан жері)
2. __________________________________________________________________
(анықтама телефон нөмірі)
3. __________________________________________________________________
(өтінімді тіркеу талоны)
4. __________________________________________________________________
(көрсетілетін мемлекеттік қызмет түрі және тіркелген күні)
5. __________________________________________________________________
(тұтынушының Т.А.Ә. және туған күні )
6. __________________________________________________________________
(негіздеме-құжат беру үшін: түрі, нөмірі, берілген күні,
берген орган)

7. _____________________________________________________________
(заказываемая потребителем государственная услуга)
8. _____________________________________________________________
(документы потребителя, подлежащие сдаче)
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 марта 2012 года № 363
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 декабря 2009 года № 2121
Стандарт государственной услуги
«Выдача временного удостоверения личности
гражданам Республики Казахстан»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача временного удостоверения личности гражданам Республики Казахстан» (далее – государственная услуга) оказывается территориальными подразделениями миграционной полиции органов внутренних дел (далее – уполномоченный орган) в центрах обслуживания населения (далее – Центр) до восстановления утраченных или непригодных документов, удостоверяющих личность.
2. Форма оказываемой государственной услуги: не автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании пункта 25 постановления Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года № 1063 «Об утверждении Правил документирования населения Республики Казахстан».
4. Информация об оказании государственной услуги располагается на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан (электронный адрес: www.mvd.kz), а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров и в уполномоченных органах, перечень которых указан в приложении 1 и 2 к настоящему стандарту.
5. Результатом оказываемой государственной услуги является выдача временного удостоверения личности или мотивированный ответ об отказе.
6. Государственная услуга оказывается гражданам Республики Казахстан (далее – потребители).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) максимальное допустимое время ожидания в очереди при сдаче документов – не более 30 минут;
электронные запросы для получения государственной услуги не предусмотрены;
2) максимальное допустимое время ожидания в очереди при получении документов – не более 30 минут;
3) максимальное допустимое время обслуживания потребителя государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения – не более 30 минут.
Государственная услуга оказывается в день обращения потребителя.
8. Государственная услуга оказывается платно.
Государственная пошлина уплачивается в бюджет по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов путем оплаты через банковские учреждения в размере, установленном статьей 540 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Размер государственной пошлины за выдачу временного удостоверения личности гражданина Республики Казахстан составляет 20 процентов от минимального расчетного показателя, установленного на день уплаты государственной пошлины. Государственная пошлина подлежит уплате до подачи соответствующих документов в регистрирующий орган.

7. __________________________________________________________________
(тұтынушы тапсырыс берген мемлекеттік қызмет)
8. __________________________________________________________________
(тапсыруға жататын тұтынушының құжаттары
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 28 наурыздағы
№ 363 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 2121 қаулысымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасының азаматтарына уақытша
жеке куәлiктер беру" мемлекеттiк қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасының азаматтарына уақытша жеке куәлiк беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрi – мемлекеттiк қызмет) ішкі істер органдары көші-қон полициясының аумақтық бөліністері (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) Халыққа қызмет көрсету орталықтарында (бұдан әрі – Орталық) жоғалған немесе жарамсыз жеке басын куәландыратын құжаттар қалпына келтiрілгенге дейiн көрсетеді.
2. Көрсетiлетiн мемлекеттiк қызметтiң нысаны автоматтандырылмаған.
3. Мемлекеттiк қызмет "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тiркеу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 12 шiлдедегi № 1063 қаулысының 25-тармағының негiзiнде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттiк қызмет көрсету туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнiң (электронды мекенжайы: www.mvd.kz) интернет-ресурсында, сондай-ақ ресми ақпарат көздерiнде және тiзбесi осы стандарттың 1 және 2-қосымшаларында көрсетiлген орталықтардың үй-жайлары мен уәкiлеттi органдардағы стендiлерде орналастырылады.
5. Көрсетiлетін мемлекеттiк қызмет нәтижесi уақытша жеке куәлiк немесе бас тарту туралы дәлелдi жауап беру болып табылады.
6. Мемлекеттiк қызмет Қазақстан Республикасының азаматтарына (бұдан әрi – тұтынушы) көрсетiледi.
7. Мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмдерi:
1) құжаттарды тапсырған кезде кезек күтудiң рұқсат етiлген ең ұзақ уақыты 30 минуттан аспайды;
мемлекеттiк қызмет алу үшiн электронды сұрау салулар көзделмеген;
2) құжаттарды тапсырған кезде кезек күтудiң рұқсат етiлген ең ұзақ уақыты 30 минуттан аспайды;
3) тұтынушыға орындағы жүгінген күні мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызмет көрсетудің ең ұзақ уақыты 30 минуттан аспайды. Мемлекеттік қызмет тұтынушы келген күні көрсетіледі.
8. Мемлекеттiк қызмет ақылы түрде көрсетiледi.
Мемлекеттiк баж заңдық мәнi бар iс-әрекеттер жасаған және (немесе) құжаттар берiлген жердегi бюджетке "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексi) 540-бабында белгiленген мөлшерде банк мекемелерi арқылы төленедi.
Қазақстан Республикасы азаматының уақытша жеке куәліктер беру үшiн мемлекеттік баж төленген күнге белгіленген ең төменгі есептік көрсеткіштің 20 пайызын құрайды. Мемлекеттiк баж тiркеушi органға тиiстi құжаттар берiлгенге дейiн төленуi тиiс.

9. Прием документов осуществляется ежедневно за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с установленным графиком работы уполномоченного органа с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Предварительная запись и ускоренное обслуживание в Центрах не предусмотрены.
10. Государственная услуга оказывается в уполномоченном органе по месту регистрации потребителя, где предусмотрены условия для обслуживания потребителей с ограниченными возможностями (пандусы). В зале располагаются справочное бюро, терминал электронной очереди, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги потребители предоставляют:
1) письменное заявление;
2) квитанцию об оплате государственной пошлины за временное удостоверение личности (оказание льготных услуг не предусмотрено);
3) фотографию.
При оформлении на временное удостоверение личности заявителем предоставляется одна фотография размером 3,5x4,5 см, соответствующая возрасту заявителя на момент оформления документа, выполненная строго в анфас на светлом фоне, с нейтральным выражением лица и закрытым ртом.
12. Заполнение бланков не требуется.
13. Прием документов осуществляется сотрудниками уполномоченного органа на рабочих местах РП ДРН, расположенных в операционных залах Центров, адреса которых указаны в приложении 1 настоящего стандарта.
14. Выдача документов, подтверждающих сдачу потребителем всех необходимых документов с указанием даты получения государственной услуги, согласно пункту 7 настоящего стандарта, не предусмотрена.
15. Государственная услуга предоставляется при личном обращении потребителя.
16. Уполномоченный орган отказывает в предоставлении государственной услуги в случае непредоставления потребителем одного из документов, указанных в пункте 11 настоящего стандарта.
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа и Центра основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга и осуществляется на принципах вежливости, предоставления полной информации об оказываемой услуге, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.
4. Результаты работы
18. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и эффективности в соответствии с приложением 3 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственной услуги, по которым оценивается работа Комитета миграционной полиции и уполномоченных органов, учреждений или иных субъектов, оказывающих государственные услуги, ежегодно утверждаются соответствующим приказом Министра внутренних дел.

9. Құжаттарды қабылдау демалыс және мереке күндерiн, күн сайын сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн түскi үзiлiсті қоспағанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн жүзеге асырылады.
Орталықтарда алдын ала жазылу және жеделдетiлген қызмет көрсету көзделмеген.
10. Мемлекеттiк қызмет тұтынушының тұрғылықты жерiндегi мүмкiндiгi шектеулi тұтынушылар үшiн жағдайлар (пандус) көзделген Орталықтың ғимаратында көрсетiледi. Залда анықтама бюросы, электрондық кезек терминалы, күту креслолары, толтырылған бланк үлгiлерi бар ақпараттық стендiлер орналасқан.
2. Мемлекеттiк қызмет көрсету тәртiбi
11. Мемлекеттiк қызметтi алу үшiн тұтынушылар:
1) жазбаша өтiнiш;
2) уақытша жеке куәлiк үшiн мемлекеттiк баж төленгенi туралы түбiртек (жеңілдікпен қызмет көрсету көзделмеген);
3) фотосурет ұсынады.
Уақытша жеке куәлiкке ресiмдеген кезде өтiнiш берушi құжатты әзiрлеген сәттегi өтiнiш берушiнiң жасына сәйкес келетiн, қатаң түрде жарық жерде алдынан түсiрiлген, адамның бейтарап және аузы жабық, бет әлпетi бейтарап өлшемi 3,5х4,5 см бiр фотосуретiн ұсынады.
12. Бланкiлердi толтыру талап етiлмейдi.
13. Құжаттарды қабылдауды мекенжайлары осы стандарттың 1-қосымшасында көрсетiлген орталықтардың операциялық залдарында орналасқан ХҚТ ТП-ның жұмыс орындарында уәкілетті органның қызметкерлері жүзеге асырады.
14. Осы стандарттың 7-тармағына сәйкес мемлекеттік қызметті алу күнін көрсете отырып, барлық қажетті құжаттарды тұтынушының тапсырғанын растайтын құжаттарды беру көзделмеген.
15. Мемлекеттік қызмет тұтынушы жеке өзі келген кезде ұсынылады.
16. Тұтынушы осы стандарттың 11-тармағында көрсетiлген құжаттардың бiрiн ұсынбаған жағдайда, уәкiлеттi орган қызметкерлерi мемлекеттiк қызмет көрсетуден бас тартады.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкiлеттi органның және Орталықтың қызметi адамның конституциялық құқықтарын сақтауға, қызметтiк борышты орындау кезiндегi заңдылықты сақтауға негiзделген және сыпайылық, көрсетiлетiн қызмет туралы толық ақпарат беру, оның сақталуын, қорғалуын және құпиялылығын қамтамасыз ету қағидаттарында жүзеге асырылады.
4. Жұмыс нәтижелері
18. Тұтынушыларға мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижелерi осы стандарттың 3-қосымшасына сәйкес сапа және қол жетiмдiлiк көрсеткiштерiмен өлшенедi.
19. Мемлекеттiк қызмет көрсететiн Көші-қон полициясы комитетінің және уәкiлеттi органдардың, мемлекеттік қызметтерді көрсететін мекемелердiң немесе өзге де субъектiлердiң жұмысы бағаланатын мемлекеттiк қызметтiң сапа және қолжетiмдiлiк көрсеткiштерiнiң нысаналы мәндері жыл сайын Ішкі істер министрiнiң тиiстi бұйрығымен бекiтiлiп отырады.

5. Порядок обжалования
20. Для разъяснения порядка обжалования действий (бездействия) сотрудника уполномоченного органа в подготовке жалобы потребитель обращается к руководителям уполномоченного органа, телефоны которых указаны в приложении 2 к настоящему стандарту.
21. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа в рабочие дни с 9.00 до 17.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов. Адреса и телефоны руководителей уполномоченных органов указаны в приложении 2 к настоящему стандарту.
Жалоба на действия (бездействие) уполномоченных органов подается в Министерство внутренних дел Республики Казахстан в рабочие дни с 9.00 до 17.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов. Адрес и телефон Министерства внутренних дел Республики Казахстан указан в пункте 26 настоящего стандарта.
22. В случае некорректного обслуживания сотрудником Центра жалоба подается на имя руководителя Центра или в Комитет по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, в ведении которого находится Центр. Адреса и телефоны руководителей центров указаны в приложении 1 к настоящему стандарту, адрес и телефон Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения указан в пункте 27 настоящего стандарта.
23. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги потребитель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалобы принимаются в устной или в письменной форме по почте или в электронном виде (адрес электронной почты Комитета миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан: migration.kz@mail.ru) в случаях, предусмотренных действующим законодательством, либо нарочно в рабочие дни через канцелярию организаций, указанных в пункте 21 настоящего стандарта.
В необходимых случаях потребителями к жалобе прилагаются документы, подтверждающие некачественное представление государственной услуги уполномоченным органом или некорректное обслуживание сотрудником уполномоченного органа.
25. Подтверждением принятия жалобы, поступившей как нарочно, так и по почте, является ее регистрация в журнале обращений физических и юридических лиц (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе) в канцелярии уполномоченного органа.
Потребителю в подтверждение о принятии его жалобы лицом, принявшим жалобу, выдается талон, в котором указывается номер, дата, фамилия лица, принявшего жалобу, с указанием контактных данных.
Рассмотрение жалоб осуществляется в порядке и сроки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
О результатах рассмотрения жалобы потребителю сообщается в письменном виде по почте.

5. Шағымдану тәртiбi
20. Шағым дайындауда уәкілетті орган қызметкерiнiң әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым беру тәртiбiн түсiндiру үшiн тұтынушы телефондары осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетiлген уәкілетті орган басшыларына жүгiнедi.
21. Көрсетiлген мемлекеттік қызмет нәтижелерiмен келiспеген жағдайда шағым уәкiлеттi орган басшысының атына демалыс және мереке күндерiн, жұмыс күндерi сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн түскi үзiлiсті қоспағанда, сағат 9.00-ден 17.00-ге дейiн берiледi. Уәкiлеттi орган басшыларының телефондары мен мекенжайлары осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетiлген.
Уәкiлеттi органдардың әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымдану Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, жұмыс күндерi түскi асқа сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн үзiлiспен, сағат 9.00-ден 17.00-ге дейiн берiледi. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің телефоны мен мекенжайы осы стандарттың 26-тармағында көрсетiлген.
22. Орталық қызметкерлерi дөрекi қызмет көрсеткен жағдайда шағым Орталық басшысының немесе қарамағына Орталық кiретiн Қазақстан Республикасы Көлік және коммуниация министрлiгiнiң Мемлекеттiк қызметтердi автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметiн үйлестiру комитетiне берiледi. Орталықтар басшыларының мекенжайлары мен телефондары осы стандартқа 1-қосымшада көрсетiлген, Мемлекеттiк қызметтердi автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметiн үйлестiру комитетiнiң мекенжайы мен телефоны осы стандарттың 27-тармағында көрсетiлген.
23. Көрсетiлген қызмет нәтижелерiмен келiспеген жағдайда тұтынушының заңнамада белгiленген тәртiппен сотқа жүгiнуге құқығы бар.
24. Қолданыстағы заңда көрсетiлген жағдайда шағымдар ауызша немесе жазбаша нысанда пошта арқылы немесе электронды түрде (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнiң Көші-қон полициясы комитетiнiң электронды мекенжайына: migration.kz@mail.ru) не осы стандарттың 21-тармағында көрсетiлген ұйымның кеңсесi арқылы жұмыс күндерi қолма-қол қабылданады.
Қажет болған жағдайда тұтынушылар шағымға уәкiлеттi органдар ұсынған мемлекеттiк қызметтердiң сапасыздығын және Орталық қызметкерлерiнiң дөрекi қызмет көрсеткенiн растайтын құжаттарын қоса бередi.
25. Қолма-қол, сол сияқты пошта арқылы қабылданған шағымдарды растау оларды уәкiлеттi органның кеңсесiнде жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн журналға тiркеу болып табылады (мөртабан, кiрiс нөмiрi және тiркеу мерзiмi шағымның екiншi данасына немесе шағымға iлеспе хатта қойылады).
Тұтынушыға шағымды қабылдаған адам, оның шағымының қабылданғанын растайтын нөмiрi, күнi, шағымды қабылдаған адамның тегi, байланыс деректерi көрсетiлген талон бередi.
Шағымдарды қарау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен және мерзiмде жүзеге асырылады.
Шағымның қаралу нәтижесi жөнiнде тұтынушыға пошта арқылы жазбаша түрде хабарланады.

2. Форма оказываемой государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании пунктов 3 и 5 Правил регистрации внутренних мигрантов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1427.
4. Информация об оказании государственной услуги располагается на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан (электронный адрес: www.mvd.kz), а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров и в уполномоченных органах, перечень которых указан в приложении 1 и 2 к настоящему стандарту.
5. Результатом оказываемой государственной услуги является проставление штампа в книге регистрации граждан, либо внесение сведений в информационную систему РП ДРН и произведение перезаписи юридического адреса гражданина в удостоверении личности с электронным носителем или мотивированный ответ об отказе.
6. Государственная услуга оказывается гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим на ее территории и гражданам, прибывшим на постоянное жительство из-за границы (далее – потребители).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) максимальное допустимое время ожидания в очереди при сдаче документов – не более 30 минут;
электронные запросы для получения государственной услуги не предусмотрены;
2) максимальное допустимое время ожидания в очереди при получении документов – не более 30 минут.
Государственная услуга оказывается в день обращения потребителя.
8. Государственная услуга оказывается платно.
Государственная пошлина уплачивается в бюджет по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов путем оплаты через банковские учреждения в размере, установленном статьей 540 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Размер государственной пошлины за регистрацию граждан Республики Казахстан по месту жительства составляет 10 процентов от минимального расчетного показателя, установленного на день уплаты государственной пошлины. Государственная пошлина подлежит уплате до подачи соответствующих документов в регистрирующий орган.
Освобождаются от уплаты государственной пошлины за регистрацию граждан Республики Казахстан по месту жительства: престарелые и инвалиды, проживающие в медико-социальных учреждениях для престарелых и инвалидов общего типа; учащиеся школ-интернатов, профессиональных школ и профессиональных лицеев, находящиеся на полном государственном обеспечении и проживающие в общежитиях; репатрианты (оралманы) до приобретения гражданства Республики Казахстан, герои Советского Союза, герои Социалистического Труда; лица, награжденные орденами Славы трех степеней и Трудовой Славы трех степеней, «Алтын Қыран», «Отан», удостоенные званий «Халық Қаһарманы», «Қазақстанның Еңбек Epi»; многодетные матери, удостоенные звания «Мать-героиня», награжденные подвесками «Алтын алқа», «Күмiс алқа»; участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, инвалиды, а также один из родителей инвалида с детства; граждане, пострадавшие вследствие Чернобыльской катастрофы.

2. Мемлекеттiк қызмет көрсету нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттiк қызмет Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1427 қаулысымен бекітілген Ішкі көшіп-қонушыларды тіркеу қағидаларының 3 және 5-тармақтарының негiзiнде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттiк қызмет көрсету туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында (электрондық пошта: www.mvd.kz), сондай-ақ ресми ақпарат көздері мен орталықтардың және уәкілетті органдардың үй-жайларында орналасқан стенділерде орналастырылады, олардың тізбесі осы стандартқа 1 және 2-қосымшаларда көрсетiлген.
5. Көрсетілетін мемлекеттiк қызметтің нәтижесі азаматтарды тіркеу кітабында мөртаңба қою не ХҚТ ТП ақпараттық жүйесіне мәліметтер енгізу және электрондық тасымалдаушысы бар жеке куәлікте азаматтың заңды мекенжайын қайта жазуды жүргізу немесе бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын оның азаматтарына және шет елден тұрақты тұруға келген азаматтарға (бұдан әрі – тұтынушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмдерi:
1) құжаттарды тапсырған кезде ең ұзақ кезек күту уақыты 30 минуттан аспайды;
мемлекеттік қызмет алу үшін электрондық сұрау салулар көзделмеген;
2) құжаттарды алған кезде ең ұзақ кезек күту уақыты 30 минуттан аспайды.
Мемлекеттік қызмет тұтынушы келген күні көрсетіледі.
8. Мемлекеттiк қызмет ақылы көрсетiледi.
Мемлекеттiк баж заңдық мәнi бар iс-әрекеттер жасаған және (немесе) құжаттар берiлген жердегi бюджетке "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексi) 540-бабымен белгiленген мөлшерде банк мекемелерi арқылы төленедi.
Қазақстан Республикасының азаматын тұрғылықты жері бойынша тiркеу үшiн мемлекеттік баждың мөлшері мемлекеттік баж төленген күнге белгіленген ең төменгі есептік көрсеткіштің 10 пайызын құрайды. Мемлекеттiк баж тiркеушi органға тиiстi құжаттар берiлгенге дейiн төленуi тиiс.
Қазақстан Республикасы азаматтарының тұрғылықты жерi бойынша тiркеу кезінде: қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгiдегi медициналық-әлеуметтiк мекемелерде тұратын қарттар мен мүгедектер; толық мемлекет қамқорлығындағы және жатақханаларда тұратын мектеп-интернаттардың, кәсiптiк мектептер мен кәсiптiк лицейлердiң оқушылары; Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейiн репатрианттар (оралмандар); Кеңес Одағының батырлары, Социалистiк Еңбек ерлерi, Даңқ орденiнiң үш дәрежесiмен және Еңбек Даңқы орденiнiң үш дәрежесiмен, "Алтын Қыран", "Отан" ордендерiмен наградталған, "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ерi" атақтарын алған адамдар, "Ардақты ана" атағын алған, "Алтын алқа", "Күмiс алқа" алқаларымен наградталған көп балалы аналар; Ұлы Отан соғысына қатысушылар және оларға теңестiрiлген адамдар, Ұлы Отан соғысы жылдары тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым мен 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (қызмет еткен) және Ұлы Отан соғысы жылдары тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен наградталмаған адамдар, мүгедектер, сондай-ақ бала жастан мүгедектердiң ата-аналарының бiрi; Чернобыль апатының салдарынан зардап шеккен азаматтар мемлекеттiк баж төлеуден босатылады.

9. Государственная услуга предоставляется через Центры посредством РП ДРН, прием осуществляется ежедневно без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству, в соответствии с установленным графиком работы Центра.
График работы Центра:
Рабочие дни – с понедельника по субботу, выходной день – воскресенье.
Рабочее время: с понедельника по пятницу – с 9.00 до 20.00 часов, без перерыва на обед, в субботу – с 9.00 до 13.00 часов.
При обращении в Центр с заполнением бумажного носителя, прием осуществляется ежедневно, без перерыва на обед за исключением воскресенья праздничных дней, согласно трудовому законодательству, в соответствии с установленным графиком работы Центра. График работы Центра указан в приложении 1 к настоящему стандарту.
В представительствах Центров документы принимаются с 9.00 до 18.30 часов без перерыва на обед.
Предварительная запись и ускоренное обслуживание в Центрах не предусмотрены.
10. Государственная услуга оказывается в здании Центра по месту проживания потребителя, где предусмотрены условия для обслуживания потребителей с ограниченными возможностями (пандусы). В зале располагаются справочное бюро, терминал электронной очереди, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для получения государственной услуги потребители представляют:
1) заявление о регистрации с согласием собственника жилища;
2) документы, подтверждающие приобретение им в установленном порядке жилища в собственность или предоставляющее право на вселение в жилище по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан (оригинал и копию);
3) книгу регистрации граждан или адресную справку;
4) адресный листок убытия с прежнего места жительства;
5) документ, удостоверяющий личность (дети до 16 лет – свидетельство о рождении) (оригинал и копию);
военнообязанные, кроме этого:
6) военный билет (приписное свидетельство для призывников) с отметкой местного органа военного управления о принятии на воинский учет (оригинал и копию);
7) адресный листок прибытия по новому месту жительства в количестве 3-х штук (при получении услуги посредством РП ДРН заполнение бланков не требуется);
8) статистический талон к листку прибытия;
9) квитанцию об оплате государственной пошлины за документ (лица, освобожденные от уплаты государственной пошлины предоставляют подтверждающие документы).
12. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов центра.

9. Мемлекеттік қызмет Орталық арқылы ХҚТ ТП-мен ұсынылады, қабылдау жексенбі және мереке күндерiн қоспағанда, еңбек заңнамасына сәйкес, Орталықтың белгiленген жұмыс кестесiне сәйкес күн сайын түскi үзiлiссіз жүзеге асырылады.
Орталықтың жұмыс кестесi:
Жұмыс күндері – дүйсенбiден бастап сенбiге дейін, демалыс күні – жексенбі.
Жұмыс уақыты: дүйсенбiден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін, түскi үзiлiссіз, сенбі күні – сағат 9.00-ден 13.00-ге дейiн жүзеге асырылады.
Өтiнiш берілген кезде қағаз тасымалдағышта толтырылып, қабылдау еңбек заңнамасына сәйкес, жексенбі және мереке күндердi қоспағанда, Орталықтың белгiленген жұмыс кестесiне сәйкес күн сайын, түскi үзiлiссіз жүзеге асырылады. Орталықтың жұмыс кестесi осы стандарттың 1-қосымшасында көрсетiлген.
Орталықтың өкiлдiктерiнде құжаттар түскi үзiлiссіз сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн қабылданады.
Орталықтарда алдын ала жазылу және жеделдетiлген қызмет көрсету көзделмеген.
10. Мемлекеттiк қызмет тұтынушының тұрғылықты жерiндегi мүмкiндiгi шектеулi тұтынушылар үшiн жағдайлар (пандус) көзделген Орталықтың ғимаратында көрсетiледi. Залда анықтама бюросы, электрондық кезек терминалы, күту креслолары, толтырылған бланк үлгiлерi бар ақпараттық стендiлер орналасқан.
2. Мемлекеттiк қызмет көрсету тәртiбi
11. Мемлекеттiк қызметтi алу үшiн тұтынушылар:
1) тұрғын үй иесiнiң келiсiмi бар тiркеу туралы өтініш;
2) белгiленген тәртiппен меншiгiне тұрғын үйдi сатып алғанын растайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негiздер бойынша тұрғын үйге тұруға құқық беретiн құжаттарды (түпнұсқасы мен көшірмесі);
3) азаматтарды тiркеу кiтабын немесе мекенжай анықтамасын;
4) бұрынғы тұрғылықты жерiнен кету мекенжай парағын;
5) жеке басты куәландыратын құжатын (16 жасқа дейiнгi балалар - туу туралы куәлiгiн) (түпнұсқасы мен көшiрмесi);
әскери мiндеттiлер бұған қоса:
6) жергiлiктi әскери басқарма органының әскери есепке қабылдағаны туралы белгiсi бар әскери билетiн (әскерге шақырылушылар тiркеу куәлiгiн) (түпнұсқасы мен көшiрмесi);
7) 3 данада жаңа тұрғылықты жері бойынша келу мекенжай парағын (ХҚТ ТП арқылы қызмет алған кезде бланкілерді толтыру талап етілмейді);
8) келу парағына статистикалық талон;
9) құжат үшін мемлекеттік баж төленгені туралы түбіртек (мемлекеттік баж төлеуден босатылған адамдар растайтын құжаттар тапсырады) ұсынады.
12. Бланкiлер күту залында арнайы тағандарда орналастырылады.

13. Прием документов осуществляется сотрудниками уполномоченного органа на рабочих местах РП ДРН, расположенных в операционных залах Центров, адреса которых указаны в приложении 1 настоящего стандарта.
14. Выдача документов, подтверждающих сдачу потребителем всех необходимых документов с указанием даты получения государственной услуги, согласно пункту 7 настоящего стандарта, не предусмотрена.
15. Государственная услуга предоставляется при личном обращении потребителя.
16. Уполномоченный орган отказывает в предоставлении государственной услуги в случае непредоставления потребителем одного из документов, указанных в пункте 11 настоящего стандарта.
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа и Центра основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга и осуществляется на принципах вежливости, предоставления полной информации об оказываемой услуге, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.
4. Результаты работы
18. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и доступности в соответствии с приложением 3 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственной услуги, по которым оценивается работа Комитета миграционной полиции и уполномоченных органов, учреждений или иных субъектов, оказывающих государственные услуги, ежегодно утверждаются соответствующим приказом Министра внутренних дел.
5. Порядок обжалования
20. Для разъяснения порядка обжалования действий (бездействия) инспектора центра и оказания содействия в подготовке жалобы потребитель обращается к руководству Центра, телефон которого указан в приложении 1 к настоящему стандарту.
21. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа в рабочие дни с 9.00 до 17.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов. Адреса и телефоны руководителей уполномоченных органов указаны в приложении 2 к настоящему стандарту.
Жалоба на действия (бездействие) уполномоченных органов подается в Министерство внутренних дел Республики Казахстан в рабочие дни с 9.00 до 17.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов. Адрес и телефон Министерства внутренних дел Республики Казахстан указан в пункте 26 настоящего стандарта.
22. В случае некорректного обслуживания сотрудником Центра жалоба подается на имя руководителя Центра или в Комитет по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, в ведении которого находится Центр. Адреса и телефоны руководителей центров указаны в приложении 1 к настоящему стандарту, адрес и телефон Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения указан в пункте 27 настоящего стандарта.

13. Құжаттарды қабылдауды Орталықтардың операциялық залдарында орналасқан ХҚТ ТП-ның жұмыс орындарында уәкілетті органдардың қызметкерлері жүзеге асырады.
14. Осы стандарттың 7-тармағына сәйкес мемлекеттік қызметті алу күнін көрсете отырып, барлық қажетті құжаттарды тұтынушының тапсырығанын растайтын құжаттарды беру көзделмеген.
15. Мемлекеттік қызмет тұтынушы жеке өзі келген кезде ұсынылады.
16. Тұтынушы осы стандарттың 11-тармағында көрсетiлген құжаттардың бiрін ұсынбаған жағдайда, уәкiлеттi орган мемлекеттiк қызмет көрсетуден бас тартады.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкiлеттi органның және Орталықтың қызметi адамның конституциялық құқықтарын сақтауға, қызметтiк борышты орындау кезiндегi заңдылықты сақтауға негiзделген және сыпайылық, көрсетілетін қызмет туралы толық ақпарат беру, оның сақталуын, қорғалуын және құпиялылығын қамтамасыз ету қағидаттарында жүзеге асырылады.
4. Жұмыс нәтижелерi
18. Тұтынушыларға мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижелерi осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес сапа және қолжетiмдiлiк көрсеткiштерiмен өлшенедi.
19. Мемлекеттiк қызмет көрсететiн Көші-қон полициясы комитетінің және уәкiлеттi органдардың, мемлекеттік қызметтерді көрсететін мекемелердiң немесе өзге де субъектiлердiң жұмысы бағаланатын мемлекеттiк қызметтiң сапа және қол жетiмдiлiк көрсеткiштерiнiң нысаналы мәндері жыл сайын Ішкі істер министрiнiң тиiстi бұйрығымен бекiтiлiп отырады.
5. Шағымдану тәртiбi
20. Шағым дайындауда уәкілетті орган қызметкерiнiң әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым беру тәртiбiн түсiндiру үшiн тұтынушы телефондары осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетiлген уәкілетті орган басшыларына жүгiнедi.
21. Көрсетiлген қызмет нәтижелерiмен келiспеген жағдайда шағым уәкiлеттi орган басшысының атына демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, жұмыс күндерi сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн түскi үзiлiспен, сағат 9.00-ден 17.00-ге дейiн берiледi. Уәкiлеттi орган басшыларының телефондары мен мекенжайлары осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетiлген.
Уәкiлеттi органдардың әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiне демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, жұмыс күндерi түскi асқа сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн үзiлiспен, сағат 9.00-ден 17.00-ге дейiн берiледi. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің телефоны мен мекенжайы осы стандарттың 26-тармағында көрсетiлген.
22. Орталық қызметкерлерi дөрекі қызмет көрсеткен жағдайда шағым Орталық басшысының атына немесе қарамағына Орталық кiретiн Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлiгiнiң Мемлекеттiк қызметтердi автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметiн үйлестiру комитетiне берiледi. Орталықтар басшыларының мекенжайлары мен телефондары осы стандартқа 1-қосымшада көрсетiлген, Мемлекеттiк қызметтердi автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметiн үйлестiру комитетiнiң мекенжайы мен телефоны осы стандарттың 27-тармағында көрсетiлген.

2. Форма оказываемой государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании пункта 3 Правил регистрации внутренних мигрантов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1427.
4. Информация об оказании государственной услуги располагается на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан (электронный адрес: www.mvd.kz), а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров и в уполномоченных органах, перечень которых указан в приложении 1 и 2 к настоящему стандарту.
5. Результатом оказываемой государственной услуги является проставление штампа в книге регистрации граждан, либо внесение сведений в информационную систему РП ДРН и произведение перезаписи юридического адреса гражданина в удостоверении личности с электронным носителем или мотивированный ответ об отказе.
6. Государственная услуга оказывается лицам, выбывшим в другое место жительства, осужденным к лишению свободы на основании приговора суда, признанным судом утратившими право пользования жилым помещением, умершим (далее – потребители).
7. Сроки оказания государственной услуги:
1) максимальное допустимое время ожидания в очереди при сдаче документов – не более 30 минут;
электронные запросы для получения государственной услуги не предусмотрены;
2) максимальное допустимое время ожидания до получения документов – не более 30 минут;
3) максимальное допустимое время обслуживания при получении государственной услуги, оказываемой на месте в день обращения – не более 30 минут.
Государственная услуга оказывается потребителю в день обращения.
8. Снятие с регистрации производится бесплатно.
9. Государственная услуга предоставляется через Центры посредством РП ДРН, прием осуществляется ежедневно без перерыва на обед, за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству, в соответствии с установленным графиком работы Центра.
График работы Центра:
Рабочие дни – с понедельника по субботу, выходной день – воскресенье.
Рабочее время: с понедельника по пятницу – с 9.00 до 20.00 часов, без перерыва на обед, в субботу – с 9.00 до 13.00 часов.
При обращении в Центр с заполнением бумажного носителя, прием осуществляется ежедневно, без перерыва на обед за исключением воскресенья, праздничных дней, согласно трудовому законодательству, в соответствии с установленным графиком работы Центра. График работы Центра указан в приложении 1 к настоящему стандарту.
В представительствах Центров документы принимаются с 9.00 до 18.30 без перерыва на обед.
Предварительная запись и ускоренное обслуживание в Центрах не предусмотрены.

2. Көрсетiлетiн мемлекеттiк қызмет нысаны: iшiнара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттiк қызмет Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1427 қаулысымен бекітілген Ішкі көшіп-қонушыларды тіркеу қағидаларының 3-тармағының негiзiнде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттiк қызметтi көрсету туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында (электрондық мекенжайы: (www.mvd.kz), сондай-ақ ақпараттың ресми көздерінде және орталықтардың үй-жайлары мен уәкілетті органдарда орналасқан стенділерде орналастырылады, олардың тізбелері осы стандартқа 1 және 2-қосымшада көрсетілген.
5. Көрсетілетін мемлекеттiк қызметтің нәтижесі азаматтарды тіркеу кітабында мөртаңба қою не ХҚТ ТП ақпараттық жүйесіне мәліметтер енгізу және электрондық тасымалдаушысы бар жеке куәлікте азаматтың заңды мекен жайын қайта жазуды жүргізу немесе бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет басқа тұрғылықты жерге кеткен, сот үкiмi негiзiнде бас бостандығынан айыруға сотталған, сот тұрғын үйдi пайдалану құқығы жойылды деп таныған адамдарға, қайтыс болған адамдарға (бұдан әрі – тұтынушы) көрсетіледі.
7. Мемлекеттiк қызмет көрсету мерзiмдерi:
1) құжаттарды тапсырған кезде ең ұзақ кезек күту уақыты - 30 минуттан аспайды;
мемлекеттік қызметті алу үшін электрондық сұрау салулар көзделмеген.
2) құжаттарды алғанға дейінгі ең ұзақ кезек күту уақыты - 30 минуттан аспайды;
3) өтініш білдірген күні мемлекеттік қызметті алу кезінде ең ұзақ қызмет көрсету уақыты 30 минуттан аспайды.
Мемлекеттік қызмет тұтынушы келген күні көрсетіледі.
8. Мемлекеттiк қызмет көрсету тегiн жүргiзiледi.
9. Мемлекеттік қызмет Орталық арқылы ХҚТ ТП-мен ұсынылады, қабылдау жексенбі және мереке күндерiн қоспағанда, еңбек заңнамасына сәйкес, Орталықтың белгiленген жұмыс кестесiне сәйкес күн сайын түскi үзiлiссіз жүзеге асырылады.
Орталықтың жұмыс кестесi:
Жұмыс күндері - дүйсенбiден бастап сенбiге дейін, демалыс күні – жексенбі.
Жұмыс уақыты: дүйсенбiден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін, түскi үзiлiссіз, сенбі күні – сағат 9.00-ден 13.00-ге дейiн жүзеге асырылады.
Өтiнiш қағаз тасымалдағышта толтырылып, Орталыққа берілген кезде қабылдау еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндердi қоспағанда, Орталықтың белгiленген жұмыс кестесiне сәйкес күн сайын, түскi үзiлiссіз жүзеге асырылады. Орталықтың жұмыс кестесi осы стандарттың 1-қосымшасында көрсетiлген.
Орталықтың өкiлдiктерiнде құжаттар түскi үзiлiссіз сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн қабылданады.
Орталықтарда алдын ала жазылу және жеделдетiлген қызмет көрсету көзделмеген.

10. Государственная услуга оказывается в здании Центра по месту проживания потребителя, где предусмотрены условия для обслуживания потребителей с ограниченными возможностями (пандусы). В зале располагаются справочное бюро, терминал электронной очереди, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
11. Для снятия с регистрации потребители представляют следующие документы:
1) заявление о снятии с регистрационного учета;
2) книга регистрации граждан или адресная справка;
3) удостоверение личности (дети до шестнадцати лет – свидетельство о рождении) (оригинал и копию);
военнообязанные, кроме этого:
4) военный билет (приписное свидетельство для призывников) с отметкой местного органа военного управления о снятии с воинского учета (оригинал и копию).
12. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания либо у консультантов Центра.
13. Прием документов осуществляется сотрудниками уполномоченного органа на рабочих местах РП ДРН, расположенных в операционных залах Центров, адреса которых указаны в приложении 1 настоящего стандарта.
14. Выдача документов, подтверждающих сдачу потребителем всех необходимых документов с указанием даты получения государственной услуги, согласно пункту 7 настоящего стандарта, не предусмотрена.
15. Государственная услуга предоставляется при личном обращении потребителя.
16. Уполномоченный орган отказывает в предоставлении государственной услуги в случае непредставления потребителем одного из документов, указанных в пункте 11 настоящего стандарта.
3. Принципы работы
17. Деятельность уполномоченного органа и Центра основывается на соблюдении конституционных прав человека, законности при исполнении служебного долга и осуществляется на принципах вежливости, предоставления полной информации об оказываемой услуге, обеспечения ее сохранности, защиты и конфиденциальности.
4. Результаты работы
18. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и доступности в соответствии с приложением 3 к настоящему стандарту.
19. Целевые значения показателей качества и эффективности государственной услуги, по которым оценивается работа Комитета миграционной полиции и уполномоченных органов, учреждений или иных субъектов, оказывающих государственные услуги, ежегодно утверждаются соответствующим приказом Министра внутренних дел.
5. Порядок обжалования
20. Для разъяснения порядка обжалования действий (бездействия) инспектора Центра и оказания содействия в подготовке жалобы потребитель обращается к руководству Центра, телефон которого указан в приложении 1 к настоящему стандарту.

10. Мемлекеттiк қызмет тұтынушының тұрғылықты жерiндегi мүмкiндiгi шектеулi тұтынушылар үшiн жағдайлар (пандус) көзделген Орталықтың ғимаратында көрсетiледi. Залда анықтама бюросы, электрондык кезек терминалы, күту креслолары, толтырылған бланк үлгiлерi бар ақпараттық стендiлер орналасқан.
2. Мемлекеттiк қызмет көрсету тәртiбi
11. Тұтынушылар тiркеуден шығу үшiн мынадай құжаттарды:
1) тiркеу есебiнен шығару туралы өтініш;
2) азаматтарды тiркеу кiтабы немесе мекенжай анықтамасы;
3) жеке куәлiгi (он алты жасқа дейiнгi балалар – туу туралы куәлiгi) (тұпнұсқасы және көшiрмесi);
әскери мiндеттiлер бұған қоса:
4) жергiлiктi әскери басқарманың әскери есептен шығару туралы белгiсi бар әскери билетiн (әскерге шақырылғандар – тiркеу куәлiгiн) (түпнұсқасы және көшiрмесi) ұсынады.
12. Бланкiлер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады не Орталықтағы кеңесшілерде болады.
13. Құжаттарды қабылдауды мекенжайлары осы стандарттың 1-қосымшасында көрсетiлген Орталықтардың операциялық залдарында орналасқан ХҚТ ТП-ның жұмыс орындарында уәкілетті органның қызметкерлері жүзеге асырады.
14. Осы стандарттың 7-тармағына сәйкес мемлекеттік қызметті алу күнін көрсете отырып, барлық қажетті құжаттарды тұтынушының тапсырығанын растайтын құжаттарды беру көзделмеген.
15. Мемлекеттік қызмет тұтынушы жеке өзі келген кезде ұсынылады.
16. Тұтынушы осы стандарттың 11-тармағында көрсетiлген құжаттардың бiрiн ұсынбаған жағдайда, уәкiлеттi орган мемлекеттiк қызмет көрсетуден бас тартады.
3. Жұмыс қағидаттары
17. Уәкiлеттi органның және Орталықтың қызметi адамның конституциялық құқықтарын сақтауға, қызметтiк борышты орындау кезiндегi заңдылықты сақтауға негiзделген және сыпайылық, көрсетілетін қызмет туралы толық ақпарат беру, оның сақталуын, қорғалуын және құпиялығын қамтамасыз ету қағидаттарында жүзеге асырылады.
4. Жұмыс нәтижелерi
18. Тұтынушыларға мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижелерi осы стандартқа 3-қосымшаға сәйкес сапа және қолжетiмдiлiк көрсеткiштерiмен өлшенедi.
19. Мемлекеттiк қызмет көрсететiн Көші-қон полициясы комитетінің және уәкiлеттi органдардың, мемлекеттік қызметтерді көрсететін мекемелердiң немесе өзге де субъектiлердiң жұмысы бағаланатын мемлекеттiк қызметтiң сапа және қол жетiмдiлiк көрсеткiштерiнiң нысаналы мәндері жыл сайын Ішкі істер министрiнiң тиiстi бұйрығымен бекiтiлiп отырады.
5. Шағымдану тәртiбi
20. Орталық инспекторының әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым беру тәртiбiн түсiндiру және өтiнiштердi дайындауға жәрдемдесу үшiн тұтынушы осы стандарттың 1-қосымшасында телефондары көрсетiлген Орталық басшылығына жүгiнедi.

21. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги жалоба подается на имя руководителя уполномоченного органа в рабочие дни с 9.00. до 17.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов. Адреса и телефоны руководителей уполномоченных органов указаны в приложении 2 к настоящему стандарту.
Жалоба на действия (бездействие) уполномоченных органов подается в Министерство внутренних дел Республики Казахстан в рабочие дни с 9.00 часов до 17.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов. Адрес и телефон Министерства внутренних дел Республики Казахстан указан в пункте 26 настоящего стандарта.
22. В случае некорректного обслуживания сотрудником Центра жалоба подается на имя руководителя Центра или в Комитет по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, в ведении которого находится Центр. Адреса и телефоны руководителей центров указаны в приложении 1 к настоящему стандарту, адрес и телефон Комитета по контролю автоматизации государственных услуг и координации деятельности центров обслуживания населения указан в пункте 27 настоящего стандарта.
23. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги потребитель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке.
24. Жалобы принимаются в устной или в письменной форме по почте или в электронном виде (адрес электронной почты Комитета миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан: migration.kz@mail.ru) в случаях, предусмотренных действующим законодательством, либо нарочно в рабочие дни через канцелярию организаций, указанных в пунктах 21 и 22 настоящего стандарта.
В необходимых случаях потребителями к жалобе прилагаются документы, подтверждающие некачественное представление государственной услуги уполномоченным органом или некорректное обслуживание сотрудником Центра.
25. Подтверждением принятия жалобы, поступившей как нарочно, так и по почте, является ее регистрация в журнале обращений физических и юридических лиц (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе) в канцелярии уполномоченного органа или Центра.
Потребителю в подтверждение о принятии его жалобы лицом, принявшим жалобу, выдается талон, в котором указывается номер, дата, фамилия лица, принявшего жалобу, с указанием контактных данных.
Рассмотрение жалоб осуществляется в порядке и сроки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
О результатах рассмотрения жалобы потребителю сообщается в письменном виде по почте.

21. Көрсетiлген қызмет нәтижелерiмен келiспеген жағдайда шағым уәкiлеттi орган басшысының атына демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, жұмыс күндерi сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн түскi үзiлiспен сағат 9.00-ден 17.00-ге дейiн берiледi. Уәкiлеттi орган басшыларының телефондары мен мекенжайлары осы стандарттың 2-қосымшасында көрсетiлген.
Уәкiлеттi органдардың әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнiң атына демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, жұмыс күндерi түскi асқа сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiнгі үзiлiспен, сағат 9.00-ден 17.00-ге дейiн берiледi. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің телефоны мен мекенжайы осы стандарттың 26-тармағында көрсетiлген.
22. Орталық қызметкерлерi әдепсіз қызмет көрсеткен жағдайда шағым Орталық басшысының атына немесе қарамағына Орталық кiретiн Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлiгiнiң Мемлекеттiк қызметтердi автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметiн үйлестiру комитетiне берiледi. Орталықтар басшыларының мекенжайлары мен телефондары осы стандартқа 1-қосымшада көрсетiлген, Мемлекеттiк қызметтердi автоматтандыруды бақылау және халыққа қызмет көрсету орталықтарының қызметiн үйлестiру комитетiнiң мекенжайы мен телефоны осы стандарттың 27-тармағында көрсетiлген.
23. Көрсетiлген қызмет нәтижелерiмен келiспеген жағдайда тұтынушының заңнамада белгiленген тәртiппен сотқа жүгiнуге құқығы бар.
24. Қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайда шағымдар ауызша немесе жазбаша нысанда пошта арқылы немесе электронды түрде (Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiнiң Көші-қон полицясы комитетiнiң электронды мекенжайына: migration.kz@mail.ru) не осы стандарттың 21 және 22-тармақтарында көрсетiлген ұйымның кеңсесi арқылы жұмыс күндерi қолма-қол қабылданады.
Қажет болған жағдайда тұтынушылар шағымға уәкiлеттi органдар ұсынған мемлекеттiк қызметтердiң сапасыздығын және Орталық қызметкерлерiнiң дөрекi қызмет көрсеткенiн растайтын құжаттарын қоса бередi.
25. Пошта және қолма-қол қабылданған шағымдарды растау оларды Орталықта немесе уәкiлеттi органның кеңсесiнде жеке және заңды тұлғалар өтiнiшiн журналға тiркеу болып табылады (мөртанба, кiрiс нөмiрi және тiркеу мерзiмi шағымның екiншi данасында немесе шағымға iлеспе хатта қойылады).
Тұтынушыға шағымды қабылдаған адам, оның шағымының қабылданғанын растайтын нөмiрi, күнi, шағымды қабылдаған адамның тегi, байланыс деректерi көрсетiлген талон бередi.
Шағымдарды қарау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен және мерзiмде жүзеге асырылады.
Шағым қарау нәтижесi жөнiнде тұтынушыға пошта арқылы жазбаша түрде хабарланады.