О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам конкуренции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 559
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам конкуренции».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам конкуренции
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст. 71; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 19, 28; № 19, ст.145; № 20, ст. 158; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст. 13; № 3, ст. 26, 27; № 4, ст. 30; № 5, ст. 35, 36):
1) примечание статьи 196 изложить в следующей редакции:
«Примечание. Доходом в крупном размере в настоящей статье признается доход, сумма которого превышает двести тысяч месячных расчетных показателей.
Крупным ущербом признается ущерб, причиненный гражданину на сумму, в тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.».

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне бәсекелестiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 559 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне бәсекелестiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілерiне
бәсекелестiк мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; № 20-21, 119-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 19, 28-құжаттар;№ 19, 145-құжат; № 20, 158-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13-құжат; № 3, 26-құжат, 27; № 4, 30-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар):
1) 196-бапта ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
«Ескерту. Осы баптағы iрi мөлшердегi табыс деп сомасы екi жүз мың айлық есептiк көрсеткiштен асатын табыс танылады.
Азаматқа айлық есептiк көрсеткiштен мың есе асатын сомада келтiрiлген зиян, не ұйымға немесе мемлекетке қылмыс жасалған сәтке Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген айлық есептiк көрсеткiштен он мың есе асатын сомада келтiрiлген зиян iрi зиян деп танылады.».

2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76;.№ 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст.145; № 21, ст.161; № 24, ст. 196: 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36):
1) статью 147 изложить в следующей редакции:
«Статья 147. Монополистическая деятельность
1. Антиконкурентные соглашения субъектов рынка, запрещенные законодательным актом Республики Казахстан в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности, с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности не более чем за один год, или без таковой.

2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат: 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар):
1) 147-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«147-бап. Монополистiк қызмет
1. Нарық субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу саласындағы заңнамалық актiсiнде тыйым салынған бәсекелестiкке қарсы келiсiмдерi, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
монополистiк қызметтi бiр жылдан аспайтын мерзiмде жүзеге асыру нәтижесiнде алынған монополиялық табысы тәркiленiп немесе онсыз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - монополистiк қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде алынған табысының (түсiмiнiң) бес пайызы мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға он пайыз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Антиконкурентные согласованные действия субъектов рынка, запрещенные законодательным актом Республики Казахстан в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности, с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности не более чем за один год, или без таковой.
3. Злоупотребления субъектами рынка своим доминирующим или монопольным положением, запрещенные законодательным актом Республики Казахстан в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности, с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности не более чем за один год, или без таковой.
4. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере трехсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двадцати процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности, с конфискацией монопольного дохода, полученного в результате осуществления монополистической деятельности не более чем за один год.
5. Координация физическими и юридическими лицами экономической деятельности субъектов рынка, приводящая или приведшая к любой форме антиконкурентных соглашений субъектов рынка, запрещенных законодательством Республики Казахстан в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, -
влечет штраф на физическое лицо в размере двухсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, - в размере десяти процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности.

2. Нарық субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу саласындағы заңнамалық актiсiнде тыйым салынған бәсекелестiкке қарсы келiсiлген iс-әрекеттерi, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
монополистiк қызметтi бiр жылдан аспайтын мерзiмде жүзеге асыру нәтижесiнде алынған монополиялық табысы тәркiленiп немесе онсыз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - бiр жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - монополистiк қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде алынған табысының (түсiмiнiң) бес пайызы мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға он пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Нарық субъектiлерiнiң Қазақстан Республикасының бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу саласындағы заңнамалық актiсiнде тыйым салынған өзiнiң үстем немесе монополиялық жағдайын терiс пайдалануы, егер бұл iс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
монополистiк қызметтi бiр жылдан аспайтын мерзiмде жүзеге асыру нәтижесiнде алынған монополиялық табысы тәркiленiп немесе онсыз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - бiр жүз елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - монополистiк қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде алынған табысының (түсiмiнiң) бес пайызы мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға он пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың бiрiншi, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
монополистiк қызметтi бiр жылдан аспайтын мерзiмде жүзеге асыру нәтижесiнде алынған монополиялық табысы тәркiленiп, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - монополистiк қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде алынған табысының (түсiмiнiң) он пайызы мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Қазақстан Республикасының бәсекелестiктi қорғау және монополистiк қызметтi шектеу саласындағы заңнамасымен тыйым салынған нарық субъектілерінің бәсекелестiкке қарсы келiсiмдерінің кез келген нысанына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтырған нарық субъектiлерiнiң экономикалық қызметiн жеке және заңды тұлғалардың үйлестіруі, -
жеке тұлғаға - екі жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - монополистiк қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде алынған табысының (түсiмiнiң) он пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

6. Действия, предусмотренные частью пятой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физическое лицо в размере трехсот месячных расчетных показателей, на юридических лиц, - в размере двадцати процентов от дохода (выручки), полученного в результате осуществления монополистической деятельности.
Примечание.
Субъект рынка, совершивший административное правонарушение в виде антиконкурентного соглашения или антиконкурентных согласованных действий, может быть освобожден судьей от конфискации монопольного дохода при совокупном соблюдении следующих условий:
1) к моменту, когда субъект рынка заявляет антимонопольному органу об антиконкурентных соглашениях или согласованных действиях, антимонопольный орган не получал информации о данных антиконкурентных соглашениях или согласованных действиях из других источников;
2) субъект рынка предпринимает срочные меры по прекращению своего участия в антиконкурентных соглашениях или согласованных действиях;
3) субъект рынка сообщает полную информацию о фактах антиконкурентных соглашений или согласованных действий на протяжении всего расследования с момента заявления;
4) субъект рынка добровольно возмещает ущерб потребителям, причиненный в результате совершения антиконкурентных соглашений или согласованных действий.»;
2) статью 147-2 изложить в следующей редакции:
«Статья 147-2. Неправомерные действия субъектов рынка при
экономической концентрации
1. Экономическая концентрация субъектов рынка без получения разрешения антимонопольного органа, в случае, если наличие такого разрешения необходимо, невыполнение субъектами рынка, участвующими в экономической концентрации, требований и обязательств, которыми было обусловлено решение о предоставлении разрешения на экономическую концентрацию, -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.
2. Непредставление или несвоевременное представление уведомления в антимонопольный орган о совершенной экономической концентрации, в случае, если наличие такого уведомления необходимо, -
влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.».

6. Осы баптың бесiншi бөлiгiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаға - үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, заңды тұлғаларға монополистiк қызметтi жүзеге асыру нәтижесiнде алынған табысының (түсiмiнiң) жиырма пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
Судья бәсекелестiкке қарсы келiсiм немесе бәсекелестiкке қарсы келiсiлген iс-әрекеттер түрiндегi әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасаған нарық субъектiсiн, жиынтығында мынадай:
1) нарық субъектiсi бәсекелестiкке қарсы келiсiмдер немесе келiсiлген iс-әрекеттер туралы монополияға қарсы органға мәлiмдеген кезде монополияға қарсы орган басқа көздерден осы бәсекелестiкке қарсы келiсiмдер немесе келiсiлген iс-әрекеттер туралы ақпарат алмаған;
2) нарық субъектiсi бәсекелестiкке қарсы келiсiмдерге немесе келiсiлген iс-әрекеттерге өзiнiң қатысуын тоқтату жөнiнде жедел шаралар қабылдаған;
3) нарық субъектiсi мәлiмдеу кезiнен бастап бүкiл тергеу бойында бәсекелестiкке қарсы келiсiмдер немесе келiсiлген iс-әрекеттердiң фактiлерi туралы толық ақпаратты хабарлаған;
4) нарық субъектiсiнiң бәсекелестiкке қарсы келiсiмдер немесе келiсiлген iс-әрекеттердi жасау салдарынан тұтынушыларға келтiрiлген залалдарды ерiктi түрде өтеу шарттары сақталған кезде монополиялық табысын тәркiлеуден босатуы мүмкiн.»;
2) 147-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«147-2-бап. Экономикалық шоғырлану кезiнде нарық
субъектiлерiнiң заңсыз iс-әрекеттерi
1. Егер монополияға қарсы орган рұқсатының болуы қажет болған жағдайда, нарық субъектiлерiн оның рұқсатын алмай, экономикалық шоғырлануы, экономикалық шоғырлануға қатысушы нарық субъектiлерiнiң экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы шешiмге негiз болған талаптар мен мiндеттемелердi орындамауы, -
жеке тұлғаларға - жүз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - үш жүз, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Егер жасалған экономикалық шоғырлану туралы хабарламаның болуы қажет болған жағдайда, мұндай хабарламаны монополияға қарсы органға бермеуі немесе уақтылы бермеуі, -
жеке тұлғаларға - жүз, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - үш жүз, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.».

3. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2008 года «О конкуренции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 24, ст. 125; 2009 г., № 15-16, ст. 74; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 6, ст. 50; № 11 ст. 102; № 12, ст.111):
1) статью 4 дополнить частью второй следущего содержания:
Принципы, указанные в настоящей статье, применяются одинаковым образом и в равной мере ко всем субъектам рынка, независимо от организационно-правовой формы и места регистрации таких субъектов рынка на равных условиях.»;
2) в статье 6:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
«2-1) потенциальный конкурент:
субъект рынка, который имеет возможность (владеет оборудованием, технологиями) производить и (или) реализовать аналогичный либо взаимозаменяемый товар с товаром конкурента, но не производит и не реализует его на соответствующем товарном рынке»;
дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
«6-2) конкурент — субъект рынка, находящийся в состоянии состязательности с другими субъектами соответствующего рынка, ввиду того, что производит и (или) реализует на соответствующем товарном рынке аналогичный либо взаимозаменяемый товар с товаром субъектов рынка»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) субъект рынка - физическое или юридическое лицо Республики Казахстан, иностранное юридическое лицо, его филиалы и представительства, осуществляющие деятельность, приносящую им доход»;
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
«12-1) прямой контроль - возможность физического или юридического лица определять решения, принимаемые юридическим лицом, посредством одного или нескольких следующих действий:
осуществление функций его исполнительного органа;
получение права определять условия ведения предпринимательской деятельности юридического лица;
распоряжение более 50 процентами общего количества голосов, приходящихся на акции (доли), составляющие уставный (складочный) капитал юридического лица»;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
«14) расследование - мероприятия антимонопольного органа, направленные на сбор доказательств, подтверждающих совершение нарушения антимонопольного законодательства Республики Казахстан в порядке, предусмотренном настоящим Законом»;
в подпункте 16) слово «монополии.» заменить словом «монополии;»;
дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
«17) косвенный контроль – возможность физического или юридического лица определять решения, принимаемые юридическим лицом, через юридическое лицо или несколько юридических лиц, между которыми существует прямой контроль.»;

3. «Бәсекелестiк туралы» 2008 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2008 ж., № 24, 125-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 6, 50-құжат, № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат):
1) 4-бап мынадай мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
Осы бапта көрсетілген қағидаттар барлық нарық субъектiлерiне осындай нарық субъектілерінің тең жағдайда ұйымдық-құқықтық нысандарына және тiркелген орнына қарамастан, бiркелкi түрде және бірдей шамада қолданылады.»;
2) 6-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) әлеуетті бәсекелес:
бәсекелестің тауарына ұқсас не бірін-бірі өзара алмастыратын тауарларды шығару және (немесе) өткізу мүмкіндігі бар (жабдықтары, технологиялары бар), бірақ тиісті тауар нарығында оны шығармайтын және өткізбейтін нарық субъектісі»;
мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
«6-2) бәсекелес – сәйкес тауар нарығында нарық субъектілері тауарларына ұқсас және (немесе) олармен өзара алмастырылатын тауарды өндіретін және өткізетін тауар нарығында басқа нарық субъектілерімен жарыспалылық қалпында болатын нарық субъектісі»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) нарық субъектiсi – өзіне табыс әкелетін қызметті жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғасы, шетелдiк заңды тұлға, олардың филиалдары мен уәкiлдiктерi»;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) тікелей бақылау - жеке немесе заңды тұлғаның мынадай бір немесе бірнеше іс-қимылдар арқылы заңды тұлға қабылдаған шешімдерді айқындау мүмкіндігі:
оның атқарушы органының функцияларын жүзеге асыру;
заңды тұлғаның кәсіпкерлік қызметін жүргізу шарттарын айқындау құқығын алу;
заңды тұлғаның жарғылық (қалыптаспа) капиталын құрайтын акциясына (үлесіне) сәйкес келетін дауыстың жалпы санының 50-ден астам пайызына иелік ету»;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14) тергеу - монополияға қарсы органның осы Заңда көзделген тәртіпте Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының бұзылуын растайтын дәлелдемелерді жинауға бағытталған іс-шаралары»;
16-тармақшада «тізбесі.» сөзі «тізбесі;» сөзімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
«17) жанама бақылау - олардың араларында тікелей бақылау болатын заңды тұлға немесе бірнеше заңды тұлғалар арқылы заңды тұлға қабылдайтын шешімді жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның айқындау мүмкіндігі.»;

3) подпункт 1) пункта 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«1) лицо имеет право прямо или косвенно (через третьих лиц) распоряжаться более чем пятьюдесятью процентами голосующих акций (долей участия, паев) в уставном капитале юридического лица»;
4) статью 10 изложить в следующей редакции:
«Статья 10. Антиконкурентные соглашения
1. Запрещаются соглашения между субъектами рынка - конкурентами, действующими на одном товарном рынке, которые приводят или могут привести к:
1) установлению или поддержанию цен (тарифов), скидок, надбавок (доплат), наценок;
2) повышению, снижению или поддержанию цен на торгах;
3) разделу товарного рынка по территориальному принципу, объему продажи или покупки товаров, ассортименту реализуемых товаров либо составу продавцов или покупателей (заказчиков);
4) сокращению или прекращению производства товаров;
5) отказу от заключения договоров с определенными продавцами либо покупателями (заказчиками).
2. Запрещаются вертикальные соглашения между субъектами рынка, если:
1) соглашения приводят или могут привести к установлению цены перепродажи товара, за исключением случая, когда продавец устанавливает для покупателя максимальную цену перепродажи товара;
2) соглашением предусмотрено обязательство покупателя не продавать товар субъекта рынка, который является конкурентом продавца. Такой запрет не распространяется на соглашения об организации покупателем продажи товаров под товарным знаком либо иным средством индивидуализации продавца или производителя.
3. Запрещаются и признаются недействительными полностью или частично в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, достигнутые в любой форме антиконкурентные соглашения между субъектами рынка, которые приводят или могут привести к ограничению конкуренции, в том числе касающиеся:
1) установления или поддержания дискриминирующих условий к равнозначным договорам с другими субъектами рынка, в том числе установления согласованных условий приобретения и (или) реализации товаров;
2) искажения итогов торгов, аукционов и конкурсов в результате нарушения установленного порядка их проведения, в том числе путем раздела по лотам;
3) необоснованного ограничения или прекращения реализации товаров;
4) ограничения доступа на товарный рынок или устранения с него других субъектов рынка в качестве продавцов (поставщиков) определенных товаров или их покупателей;
5) заключения договоров при условии принятия контрагентами дополнительных обязательств, которые по своему содержанию или согласно обычаям делового оборота не касаются предмета этих договоров (необоснованных требований передачи финансовых средств и иного имущества, имущественных или неимущественных прав).
Запреты, установленные данным пунктом не распространяются на вертикальные соглашения, являющиеся договорами коммерческой концессии (франчайзинга), либо совокупная доля субъектов рынка на товарном рынке не превышает двадцати процентов.

3) 7-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы дауыс беретiн акциялардың (қатысу үлестерiнiң, пайлардың) тiкелей немесе жанама түрде (үшiншi тұлғалар арқылы) елу пайыздан астамына тұлғаның билiк етуге құқығы болса»;
4) 10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«10-бап. Бәсекелестiкке қарсы келiсiмдер
1. Бір тауар нарығында жұмыс істейтін нарық субъектілері арасындағы – бәсекелестерге:
1) бағаларды (тарифтерді), жеңілдіктерді, үстемеақыларды (қосымша ақыларды) үстеме бағаларды белгілеуге және ұстап тұруға;
2) сауда-саттықтарда бағаларды көтеруге, төмендетуге немесе ұстап тұруға;
3) тауар нарығының аумақтық қағидаты, тауарларды сату немесе сатып алу көлемі, өткізілетін тауарлар ассортименті не сатушылардың немесе сатып алушылардың (тапсырыс берушілердің) құрамы бойынша бөлуге;
4) тауарлар өндірісін қысқартуға немес тоқтатуға;
5) белгілі бір сатушылармен не сатып алушылармен (тапсырыс берушілермен) шарт жасасудан бас тартуға әкеп соғатын немесе әкелуі мүмкін келісімдерге тыйым салынады.
2. Егер:
1) сатушы сатып алушы үшін тауарды қайта сатудың ең жоғары бағасын белгілейтін жағдайды қоспағанда, келісімдер тауарды қайта сату бағасын белгілеуге әкелетін немесе әкелуі мүмкін болса;
2) келісімде сатушының бәсекелесі болып табылатын нарық субъектісінің тауарын сатып алушының сатпау міндеттемесі көзделсе, нарық субъектілері арасындағы сатылы келісімдерге тыйым салынады. Мұндай тыйым салу сатып алушының тауар белгісімен тауарларды сатуды ұйымдастыру туралы келісімдерге не сатушыны немесе өндірушіні жекелендірудің өзге құралдарына қолданылмайды.
3. Нарық субъектілерінің арасындағы кез келген нысанда қол жеткізілген, нәтижесінде бәсекелестікті шектеуге алып келетін немесе алып келуі мүмкін бәсекелестікке қарсы келісімдерге, оның ішінде:
1) басқа нарық субъектілерімен маңызы бірдей шарттарға кемсітетін талаптарды, оның ішінде тауарларды сатып алудың және (немесе) өткізудің келісілген талаптарын белгілеуге немесе ұстап тұруға;
2) сауда-саттықтың, аукциондар мен конкурстардың қорытындыларын оларды өткізудің белгіленген тәртібін бұзу, оның ішінде лоттар бойынша бөлу жолымен бұзу нәтижесінде бұрмалауға;
3) тауарларды өткізуді негізсіз шектеуге немесе тоқтатуға;
4) нарықтың басқа субъектілерінің белгілі бір тауарларды сатушылар (өнім берушілер) немесе олардың сатып алушылары ретінде тауар нарығына кіруін шектеуге немесе оларды нарықтан ығыстырып шығаруға;
5) келісімшарт жасаушы агенттердің өзінің мазмұны бойынша немесе іскерлік айналым дәстүріне сай осы шарттардың нысанасына қатысы жоқ қосымша міндеттемелер (қаржы қаражатын және өзге де мүлікті, мүліктік немесе мүліктік емес құқықтарды беруді негізсіз талап ету) қабылдауы кезінде шарттар жасасуға қатысты бәсекелестікке қарсы келісімдерге тыйым салынады және олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен толығымен немесе ішінара жарамсыз деп танылады.
Осы тармақта белгіленген тыйымдар коммерциялық концессияның (франчайзингінің) шарттары болып табылатын не нарық субъектілерінің жиынтық үлесі тауар нарығында жиырма пайыздан аспаса, сатылы келісімге қолданылмайды.

4. Запрещается координация физическими и юридическими лицами экономической деятельности субъектов рынка, приводящая или способная привести к последствиям, перечисленным в пунктах 1-3 настоящей статьи.
5. Положения настоящей статьи не распространяются на соглашения между субъектами рынка, входящими в одну группу лиц, если одним из таких субъектов рынка в отношении другого субъекта рынка установлен прямой или косвенный контроль, а также, если такие субъекты рынка находятся под прямым или косвенным контролем одного лица.
6. Требования настоящей статьи не распространяются на соглашения об осуществлении исключительных прав на результаты интеллектуальной деятельности и приравненные к ним средства индивидуализации юридического лица, средства индивидуализации продукции, работ или услуг.
7. Соглашения, предусмотренные настоящей статьей, за исключением пункта 2 настоящей статьи, признаются допустимыми, если они не накладывают на субъекты рынка ограничения, не являющиеся необходимыми для достижения целей этих соглашений, и не создают возможность для устранения конкуренции на соответствующем товарном рынке, и если субъекты рынка докажут, что такие соглашения имеют или могут иметь своим результатом:
1) содействие совершенствованию производства (реализации) товаров или стимулированию технического (экономического) прогресса либо повышение конкурентоспособности товаров производства сторон на мировом товарном рынке;
2) получение потребителями соразмерной части преимуществ (выгод), которые приобретаются соответствующими лицами от совершения таких действий.»;
5) подпункт 2) пункта 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
«2) действия субъектов рынка известны каждому из них»;
6) статью 12 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Доминирующее положение субъекта рынка устанавливается в соответствии с Методикой оценки состояния конкуренции, утверждаемой Евразийской экономической комиссией, исходя из анализа следующих обстоятельств:
1) доля субъекта рынка и ее соотношение с долями конкурентов и покупателей;
2) возможность субъекта рынка в одностороннем порядке определять уровень цены товара и оказывать решающее влияние на общие условия реализации товара на соответствующем товарном рынке;
3) наличие экономических, технологических, административных или иных ограничений для доступа на товарный рынок;
4) период существования возможности субъекта рынка оказывать решающее влияние на общие условия обращения товара на товарном рынке.»;
7) статью 13 изложить в следующей редакции:
«Статья 13. Злоупотребление доминирующим или
монопольным положением
Запрещаются действия или бездействие субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение, которые привели или приводят к ограничению доступа на соответствующий товарный рынок, недопущению, ограничению и устранению конкуренции и (или) ущемляют законные права потребителей, в том числе такие действия, как:

4. Нарық субъектілерінің экономикалық қызметін жеке және заңды тұлғалардың осы баптың 1, 2, 3-тармақтарында санамаланған салдарға әкелетін немесе әкеле алатындай үйлестіруіне тыйым салынады.
5. Осы баптың ережелері, егер нарықтың осындай субъектілерінің бірі нарықтың басқа екінші субъектісіне қатысты тікелей немесе жанама бақылау белгілеген болса, сондай-ақ егер нарықтың мұндай субъектілері бір тұлғаның тікелей немесе жанама бақылауында болса, бір тұлғалар тобына кіретін нарық субъектілері арасындағы келісімге қолданылмайды.
6. Осы баптың талаптары зияткерлік қызметтің нәтижелеріне айрықша құқықтарды және оларға теңестірілген заңды тұлғаның жекелендіру құралдарын, өнімдерді, жұмыстарды немесе қызметтерді жекелендіру құралдарын жүзеге асыру туралы келісімдерге қолданылмайды.
7. Осы бапта көзделген келісімдер осы баптың 2-тармағын қоспағанда, егер олар нарық субъектілеріне осы келісімдердің мақсаттарына қол жеткізу үшін қажет болып табылатын шектеулер қоймаса және тиісті тауар нарығында бәсекелестікті жою үшін мүмкіндік жасамаса және егер нарық субъектілері мұндай келісімдер өз нәтижесінде:
1) тауарлар өндіруді (өткізуді) жетілдіруге немесе техникалық (экономикалық) прогреске ынталандыруға не әлемдік тауар нарығында Тараптардың тауар өндірісінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жәрдемдесуі;
2) тұтынушылардың тиісті тұлғалардың мұндай іс-қимылдарды жасауынан иеленетін артықшылықтардың (пайдалардың) мөлшерлес бөлігін алуына әкелетін немесе әкелуі мүмкін деп дәлелденсе жол беріледі деп танылуы мүмкін.»;
5) 11-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. нарық субъектiлерiнiң iс-қимылдары олардың әрқайсысына белгiлi болса»;
6) 12-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Нарық субъектісінің үстем жағдайы Еуразиялық экономикалық комиссиясы бекітетін Бәсекелестіктің жай-күйін бағалау әдістемесіне сәйкес мынадай мән-жайларды талдауды негізге ала отырып белгіленеді:
1) нарық субъектісінің үлесі және оның бәсекелестері мен сатып алушыларының үлестерімен арақатынасы;
2) нарық субъектісінің біржақты тәртіппен тауар бағасының деңгейін айқындауы және тиісті тауар нарығында тауар өткізудің жалпы жағдайына шешуші ықпал ету мүмкіндігі;
3) тауар нарығына кіру үшін экономикалық, технологиялық, әкімшілік немесе өзге де шектеулердің болуы;
4) жұмыс істеу кезеңінде нарық субъектісінің тауар нарығында тауар айналымының жалпы жағдайына шешуші ықпал ету мүмкіндігі.»;
7) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«13-бап. Үстем немесе монополиялық жағдайды терiс пайдалану
Үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектiлерiнiң тиiстi тауар нарығына кiрудi шектеуге, бәсекелестiктi болдырмауға, шектеуге және жоюға алып келген немесе алып келуі мүмкiн және (немесе) тұтынушылардың заңды мүдделерiне қысым жасайтын әрекеттерiне немесе әрекетсiздiктерiне, оның iшiнде:

1) установление, поддержание монопольно высоких (низких) или монопсонически низких цен;
2) применение разных цен либо разных условий к равнозначным соглашениям с субъектами рынка без объективно оправданных на то причин;
3) установление ограничений на перепродажу купленных у него товаров по территориальному признаку, кругу покупателей, условиям покупки, а также по количеству, цене;
4) обусловливание либо навязывание заключения соглашения путем принятия субъектом рынка дополнительных обязательств, которые по своему содержанию или согласно обычаям делового оборота не касаются предмета этих соглашений;
5) необоснованный отказ от заключения договора с отдельными покупателями при наличии возможности производства или реализации соответствующего товара либо уклонение, выразившееся в непредставлении ответа на заключение такого договора в срок, превышающий один месяц;
6) обусловливание поставки товаров принятием ограничений при покупке товаров, произведенных либо реализуемых конкурентами;
7) необоснованное сокращение объемов производства и (или) поставки или прекращение производства и (или) поставки товаров, на которые имеются спрос или заказы потребителей, при наличии возможности производства или поставки;
8) изъятие товара из обращения, если результатом такого изъятия явилось повышение цены товара;
9) навязывание контрагенту экономически или технологически необоснованных условий договора, невыгодных для него или не относящихся к предмету договора;
10) создание препятствий доступу на товарный рынок или выходу из товарного рынка другим субъектам рынка.»;
8) часть вторую пункта 3 статьи 31 изложить в следующей редакции:
«Антимонопольный орган обязан в течение шестидесяти календарных дней с момента поступления ходатайства обследовать товарные рынки, на которых предполагается создать государственные предприятия, юридические лица, более пятидесяти процентов акций (долей) которых принадлежат государству, и аффилиированные с ними лица, подготовить заключение об уровне развития конкуренции на данных товарных рынках, в том числе о сроке присутствия государства в лице государственного предприятия, хозяйствующего товарищества и акционерного общества на данном товарном рынке и направить лицу, представившему ходатайство, обоснованное решение.»;
9) статью 33 изложить в следующей редакции:
«Статья 33. Антиконкурентные действия и соглашения
государственных органов
1. Запрещаются и признаются недействительными полностью или частично в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, антиконкурентные действия государственных органов, выразившиеся в принятии актов либо решений, которые привели или могут привести к ограничению или устранению конкуренции или ущемлению законных прав потребителей, за исключением случаев, когда такие действия предусмотрены законодательством Республики Казахстан о конкуренции.

1) монополиялық жоғары (төмен) немесе монопсониялық төмен бағаларды белгiлеуге, ұстап тұруға;
2) нарық субъектiлерiмен жасалған маңызы бiрдей келiсiмдерге әділетті айқындалған себептерсіз әртүрлi бағалар қолдану не әртүрлi талаптар қоюға;
3) өзiнен сатып алынған тауарларды қайта сатуға аумақтық белгiсi, сатып алушылар тобы, сатып алу талаптары бойынша, сондай-ақ саны, бағасы бойынша шектеулер белгiлеуге;
4) нарық субъектiсiне өз мазмұны бойынша немесе iскерлiк айналым дәстүрiне сай осы келiсiмдердiң мәніне қатысы жоқ қосымша мiндеттемелер қабылдату жолымен келiсiмдер жасасу үшін шарт қоюға не оны күштеп таңуға;
5) тиiстi тауарды өндiру немесе өткiзу мүмкiндiгi бола тұрып жекелеген сатып алушылармен шарт жасасудан негізсіз бас тарту немесе не осындай шарт жасасуға бiр айдан асатын мерзiмде жауап бермеуден білінетін жалтаруға;
6) тауарлар жеткізуде бәсекелестер өндiретiн не өткiзетiн тауарларды сатып алу кезiнде шектеулерді қабылдау арқылы шарт қоюға;
7) тұтынушылардың сұраныстары немесе тапсырыстары бар тауарларды өндiру немесе жеткізу мүмкiндiгi бола тұрып, өндiру және (немесе) жеткізу көлемiн негiзсiз қысқарту немесе өндiру мен (немесе) жеткізуді тоқтатуға;
8) егер тауарды алып қоюдың нәтижесi тауардың бағасын көтеру болып табылса, айналымнан тауарды алып қоюға;
9) контрагентке ол үшiн пайдасы жоқ немесе шарттың мәніне жатпайтын шарттың экономикалық немесе технологиялық негiзделмеген шарттардың талаптарын күштеп таңуға;
10) басқа нарық субъектiлерінiң тауар нарығына кiруiне немесе тауар нарығынан шығуына кедергiлер жасау сияқты iс-әрекеттерiне тыйым салынады.»;
8) 31-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Монополияға қарсы орган мемлекеттік кәсіпорындарды, акцияларының (үлестерінің) елу пайыздан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларды және олармен аффилиирленген тұлғаларды құру болжанатын тауар нарықтарын тексеруге, аталған тауар нарықтарында бәсекелестіктің даму деңгейі туралы, оның ішінде аталған тауар нарығында мемлекеттің мемлекеттік кәсіпорын, шаруашылық жүргізу серіктестігі, акционерлік қоғам тұлғасында қатысу мерзімі туралы қорытынды дайындауға және өтінішхат берген тұлғаға дәйекті шешімді өтiнiшхат келiп түскен кезден бастап алпыс күнтiзбелiк күн iшiнде жiберуге мiндеттi.»
9) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«33-бап. Мемлекеттік органдардың бәсекелестікке қарсы
іс-әрекеттері және келісімдері
1. Мемлекеттік органдардың бәсекелестікті шектеуге немесе жоюға немесе тұтынушылардың заңды құқықтарына қысым жасауға әкелетін немесе әкелуі мүмкін актілер не шешімдер қабылдаудан көрінетін бәсекелестікке қарсы іс-әрекеттеріне, мұндай іс-әрекеттер Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте тыйым салынады және олар толықтай немесе ішінара жарамсыз деп танылады.

2. Запрещаются соглашения между органами государственной власти, органами местного самоуправления, иными осуществляющими их функции органами или организациями или между ними и хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), если такие соглашения приводят или могут привести к недопущению, ограничению или устранению конкуренции, за исключением случаев, предусмотренных международными соглашениями.»;
10) статьи 34, 35, 36 исключить;
11) подпункт 1) статьи 39 изложить в следующей редакции:
«1) реализует государственную политику в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности»;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
«9) разрабатывает порядок включения и исключения субъектов рынка из реестра, занимающих доминирующее или монопольное положение.»;
в подпункте 27) слово «Казахстан.» заменить словом «Казахстан;»;
дополнить подпунктом 28) следующего содержания:
«28) обеспечивает информационную открытость проводимой конкурентной политики, в том числе посредством размещения сведений о деятельности антимонопольного органа в средствах массовой информации и на интернет-ресурсе антимонопольного органа.»;
12) дополнить статьей 40-1 следующего содержания:
«Статья 40-1. Формирование и ведение реестра
1. Утверждение реестра и внесение в него изменений осуществляются по решению Правления антимонопольного органа.
2. Реестр утверждается по форме, определяемой антимонопольным органом.
3. В случае принятия решения Правлением антимонопольного органа о включении (исключении) субъектов рынка в реестр, субъекту рынка, занимающему доминирующее или монопольное положение на данном рынке в течение десяти рабочих дней с момента принятия решения Правлением антимонопольного органа о включении (исключении) субъектов рынка в реестр, направляется выписка из реестра.
4. Группа лиц включается в реестр как один субъект рынка, и при этом указываются все юридические лица, входящие в группу лиц, оказывающие деятельность на соответствующем товарном рынке.
5. Включение и исключение субъектов рынка из реестра, занимающих доминирующее или монопольное положение, осуществляются в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.»;
13) подпункт 7) пункта 1 статьи 41 исключить;
14) заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
«Глава 7. Взаимодействие антимонопольного органа с регулирующими, правоохранительными органами и антимонопольными  органами других государств»;
15) дополнить статьей 44-1 следующего содержания:
«Статья 44-1. Взаимодействие антимонопольного органа с
антимонопольными органами других государств

2. Мемлекеттік билік органдары, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, өзге де олардың функцияларын жүзеге асыратын органдар немесе ұйымдар немесе олардың арасындағы және шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) арасындағы келісімге, егер мұндай келісім халықаралық шарттарда көзделген жағдайларды қоспағанда, бәсекелестікті болдырмауға, шектеуге немесе жоюға әкелетін немесе әкелуі мүмкін келісімдерге тыйым салынады.»;
10) 34, 35, 36-баптар алып тасталсын;
11) 39-баптың 1-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады»;
9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«9) үстем немесе монополиялық жағдайдағы нарық субъектілерін тізілімге енгізу және одан алып тастаудың тәртібін әзірлеу»;
27-тармақшада «асырады.» сөзі «асырады;» сөзімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 28) тармақшамен толықтырылсын:
«28) жүргізетін бәсекелестік саясаттың ақпараттық ашықтығын, сонымен қоса монополияға қарсы органның қызметі туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында және монополияға қарсы органның интернет-ресурсында орналастыру арқылы қамтамасыз етеді.»;
12) мынадай мазмұндағы 40-1-баппен толықтырылсын:
«40-1-бап. Тізілімді қалыптастыру және жүргізу
1. Тізілімді бекіту және оған өзгерістер енгізу Монополияға қарсы орган басқармасының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
2. Тізілім Монополияға қарсы орган белгілеген нысан бойынша бекітіледі.
3. Монополияға қарсы органның басқармасы нарық субъектілерін тізілімге енгізу (алып тастау) туралы шешім қабылдаған жағдайда, аталған нарықта үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектісіне Монополияға қарсы орган басқармасы нарық субъектілерін тізілімге енгізу (алып тастау) туралы шешімді қабылдаған сәттен бастап, он жұмыс күні ішінде тізілімнен көшірме жібереді.
4. Тұлғалар тобы тізілімге бір нарық субъектісі ретінде енгізіледі және бұл ретте тұлғалар тобына кіретін, тиісті тауар нарығында қызмет көрсететін барлық заңды тұлғалар көрсетіледі.
5. Үстем немесе монополиялық жағдайдағы нарық субъектілерін тізілімге енгізу және одан алып тастау Қазақстан Республикасы Үкіметі анықтайтын тәртіпте жүзеге асырылады.
13) 41-баптың 1-тармағы 7) тармақшасы алып тасталсын;
14) 7-тараудың аты мынадай редакцияда жазылсын:
«7-тарау. Монополияға қарсы органның реттеуші, құқық қорғау органдармен және басқа мемлекеттердің монополияға қарсы органдарымен өзара іс-қимылы»;
15) мынадай мазмұндағы 44-1-баппен толықтырылсын:
«44-1-бап. Монополияға қарсы органдардың басқа мемлекеттердің
монополияға қарсы органдарымен өзара іс-қимылы

1. В рамках Единого экономического пространства антимонопольные органы стран Таможенного союза осуществляют взаимодействие, в том числе путем направления уведомлений, запросов о представлении информации, проведения консультаций, информирования о расследованиях.
2. В случае, если антимонопольный орган Республики Казахстан является членом в иных международных организациях, то в рамках участия в организациях антимонопольный орган вправе направлять запросы и представлять информацию по запросам антимонопольных органов иных государств.»;
16) статьи 49, 50 и 51 Закона изложить в следующей редакции:
«Статья 49. Государственный контроль за
экономической концентрацией
1. В целях предотвращения возникновения или усиления доминирующего или монопольного положения и (или) ограничения конкуренции антимонопольный орган осуществляет государственный контроль за экономической концентрацией, выражающийся в предварительном получении согласия антимонопольного органа на осуществление сделок (действий), указанных в подпунктах 1), 2) и 3)пункта 1 статьей 50 настоящего Закона, либо его уведомлении о сделках, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона.
2. Субъекты рынка, намеревающиеся совершить либо совершившие экономическую концентрацию, обращаются в антимонопольный орган с ходатайством о предоставлении согласия на экономическую концентрацию или уведомляют антимонопольный орган о совершенной экономической концентрации в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
3. В случае, если экономическая концентрация проводится с применением конкурсных процедур (аукционы, тендеры, конкурсы), ходатайство может представляться как до начала конкурсной процедуры, так и после, но не позднее тридцати дней с даты объявления победителя, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.
4. Государственная регистрация, перерегистрация субъектов рынка, а также прав на недвижимое имущество, в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 3) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, осуществляются регистрирующим органом с согласия антимонопольного органа.
5. Экономическая концентрация, совершенная без согласия антимонопольного органа, которая привела к установлению или усилению доминирующего или монопольного положения субъекта рынка или группы лиц и (или) ограничению конкуренции, может быть признана судом недействительной по иску антимонопольного органа.
Государственная регистрация, перерегистрация субъекта рынка, прав на недвижимое имущество, осуществленные в нарушение настоящей статьи, могут быть признаны в судебном порядке незаконными и отменяются по иску антимонопольного органа.»;

1. Біртұтас экономикалық кеңістік шеңберінде Кеден одағы елдерінің монополияға қарсы органдары мәліметтерді жіберу туралы сұрату, кеңестер жүргізу, тергеулер жөнінде хабарлау туралы өзара iс-қимылдарын, сонымен қатар хабарламаларды жіберу жолымен жүзеге асырады.
2. Егер Қазақстан Республикасының монополияға қарсы органы өзге де халықаралық ұйымдарға мүше болып табылса, онда монополияға қарсы орган ұйымдарға қатысу шеңберінде сұрау салуларды жіберуге және өзге де мемлекеттердің монополияға қарсы органдарының сұрау салулары бойынша ақпарат беруге құқылы.»;
16) Заңның 49, 50 және 51-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«49-бап. Экономикалық шоғырландыруға мемлекеттік бақылау
1. Үстем не монополиялық жағдайдың пайда болуын немесе күшеюін және (немесе) бәсекелестікті шектеуді болғызбау мақсатында монополияға қарсы орган осы Заңның 50-бабының 1-тармағы 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген мәмілелерді (іс-қимылдарды) жүзеге асыруға монополияға қарсы органның алдын алу( келісімі түрінде немесе оның осы Заңның 50-бабының 1-тармағы 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген мәмілелер туралы хабарлауы көрінетін экономикалық шоғырлануға мемлекеттік бақылауды іске асырады.
2. Экономикалық шоғырлануды жасаған не жасауға ниеттенген нарық субъектілері экономикалық шоғырлануға келісім беру туралы өтінішхатпен монополияға қарсы органға жүгінеді немесе осы заңда көзделген тәртіппен жасалған экономикалық шоғырлану туралы монополияға қарсы органды хабардар етеді.
3. Егер экономикалық шоғырлану конкурстық рәсімдерді (аукциондар, тендерлер, конкурстар) қолдана отырып жүргізілсе, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, өтінішхат конкурс рәсімі басталғанға дейін де, одан кейін де, бірақ жеңімпаз жарияланған күннен бастап отыз күннен кешіктірілмей берілуі мүмкін.
4. Осы Заңның 50-бабы 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда тіркеуші орган нарық субъектілерін, сондай-ақ жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді, қайта тіркеуді монополияға қарсы органның келісімімен жүзеге асырады.
5. Монополияға қарсы органның келісімінсіз жасалып, нарық субъектісінің немесе тұлғалар тобының үстем немесе монополиялық жағдайын орнықтыруға немесе күшейтуге және (немесе) бәсекелестікті шектеуге әкелген экономикалық шоғырлануды сот монополияға қарсы органның талабы бойынша жарамсыз деп тануы мүмкін.
Осы бапты бұза отырып жүзеге асырылған нарық субъектісін, жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу монополияға қарсы органның талап қоюы бойынша сот тәртібімен заңсыз деп танылуы мүмкін және олардың күші жойылады.»;

Статья 50. Экономическая концентрация
1. Экономической концентрацией признаются:
1) реорганизация субъекта рынка путем слияния или присоединения;
2) приобретение лицом (группой лиц) голосующих акций (долей участия, паев) в уставном капитале субъекта рынка, при котором такое лицо (группа лиц) получает право распоряжаться более чем двадцатью пятью процентами указанных акций (долей участия, паев), если до приобретения такое лицо (группа лиц) не распоряжалось акциями (долями участия, паями) данного субъекта рынка или распоряжалось двадцатью пятью или менее процентами голосующих акций (долей участия, паев) в уставном капитале указанного субъекта рынка;
3) получение в собственность, владение и пользование, в том числе в счет оплаты (передачи) уставного капитала, субъектом рынка (группой лиц) основных производственных средств и (или) нематериальных активов другого субъекта рынка, если балансовая стоимость имущества, составляющего предмет сделки (взаимосвязанных сделок), превышает десять процентов балансовой стоимости основных производственных средств и нематериальных активов субъекта рынка, отчуждающего или передающего имущество;
4) приобретение субъектом рынка прав (в том числе на основании договора о доверительном управлении, договора о совместной деятельности, договора поручения), позволяющих давать обязательные для исполнения указания другому субъекту рынка при ведении им предпринимательской деятельности либо осуществлять функции его исполнительного органа;
5) участие одних и тех же физических лиц в исполнительных органах, советах директоров, наблюдательных советах или других органах управления двух и более субъектов рынка при условии определения указанными физическими лицами в данных субъектах условий ведения их предпринимательской деятельности.
2. Экономической концентрацией не признаются:
1) приобретение акций (долей участия, паев) субъекта рынка финансовыми организациями, если это приобретение осуществляется в целях их последующей перепродажи при условии, что указанная организация не принимает участия в голосовании в органах управления субъекта рынка;
2) назначение реабилитационного или конкурсного управляющего, временной администрации (временного администратора);
3) осуществление сделок, указанных в пункте 1 настоящей статьи, если такая сделка происходит внутри одной группы лиц.
3. Согласие антимонопольного органа на осуществление сделок, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, либо его уведомление о сделках, указанных подпунктами 4) и  5) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, требуются в случаях, если совокупная балансовая стоимость активов реорганизуемых субъектов рынка (группы лиц) или приобретателя (группы лиц), а также субъекта рынка, акции (доли участия, паи) с правом голоса, в уставном капитале которого приобретаются, или их совокупный объем реализации товаров за последний финансовый год превышает десятимиллионнократный размер месячного расчетного показателя, действующего на дату подачи ходатайства, или одним из лиц, участвующих в сделке, является субъект рынка, занимающий доминирующее или монопольное положение на соответствующем товарном рынке.
Согласие на экономическую концентрацию с участием финансовых организаций осуществляется, если стоимость активов либо величина собственного капитала финансовой организации превышают размеры, установленные антимонопольным органом совместно с государственным органом, осуществляющим регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций.

50-бап. Экономикалық шоғырлану
1. Мыналар:
1) нарық субъектiсiн бiрiгу немесе қосылу жолымен қайта ұйымдастыру;
2) тұлғаның (тұлғалар тобының) нарық субъектiсiнiң жарғылық капиталындағы дауыс беретiн акцияларды (қатысу үлестерiн, пайларды) сатып алуы, бұл ретте, егер мұндай тұлға (тұлғалар тобы) сатып алуға дейiн осы нарық субъектiсiнiң акцияларына (қатысу үлестерiне, пайларына) билiк етпесе немесе аталған нарық субъектiсiнiң жарғылық капиталындағы дауыс беретiн акциялардың (қатысу үлестерiнiң, пайлардың) жиырма бес немесе одан да аз пайызына билiк етсе, мұндай тұлға (тұлғалар тобы) аталған акциялардың (қатысу үлестерiнiң, пайлардың) жиырма бес пайыздан астамына билiк етуге құқық алады;
3) егер мәмiленiң (өзара байланысты мәмiлелердiң) мәні болып табылатын мүлiктiң баланстық құны мүлiктi иелiктен шығаратын немесе басқаға беретiн нарық субъектiсiнiң негiзгi өндiрiстiк құрал-жабдықтары мен материалдық емес активтерiнің баланстық құнының он пайызынан асып кетсе, нарық субъектiсiнiң (тұлғалар тобының) нарықтың басқа субъектiсiнiң негiзгi өндiрiстiк құрал-жабдықтарын және (немесе) материалдық емес активтерiн меншiкке алуы, иеленуi және пайдалануы, оның iшiнде жарғылық капиталды төлеу (беру) есебiнен меншiкке алуы, иеленуi және пайдалануы;
4) нарық субъектiсiнiң кәсiпкерлiк қызметтi басқа нарық субъектiсi жүргiзген кезде олардың орындауына мiндеттi нұсқаулар беруге не оның атқарушы органының функцияларын жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн (оның iшiнде сенiмгерлiк басқару туралы шарт, бiрлескен қызмет туралы шарт, тапсырма шарты негiзiнде) құқықтар алуы;
5) бiр жеке тұлғалардың екi және одан да көп нарық субъектiлерiнiң атқарушы органдарына, директорлар кеңесiне, байқаушы кеңестерiне немесе басқарудың басқа да органдарына аталған жеке тұлғалар көрсеткен аталған субъектiлерде кәсiпкерлiк қызметiн жүргiзу шарттарын анықтау жағдайында қатысуы экономикалық шоғырлану деп танылады.
2. Мыналар:
1) нарық субъектiсiнiң акцияларын (қатысу үлестерiн, пайларын) қаржылық ұйымдардың сатып алуы, егер бұл сатып алу, оларды кейiннен қайта сату мақсатында аталған ұйымның нарық субъектiсiнiң басқару органдарында дауыс беруге қатыспауы шартымен жүзеге асырылатын болса;
2) оңалтушы немесе конкурстық басқарушыны, уақытша әкiмшiлiктi (уақытша әкiмшiнi) тағайындау;
3) осы баптың 1-тармағында аталған мәмiлелердi жүзеге асыру, егер мұндай мәмiле бiр тұлғалар тобының iшiнде жасалса, экономикалық шоғырлану болып танылмайды.
3. Егер қайта ұйымдастырылатын нарық субъектiлерiнiң (тұлғалар тобының) немесе сатып алушының (тұлғалар тобының), сондай-ақ өзiнiң жарғылық капиталындағы дауыс беру құқығындағы акциялары (қатысу үлестерi, пайлары) сатып алынатын нарық субъектiсi активтерiнiң жиынтық баланстық құны немесе олардың соңғы қаржы жылында тауар өткiзуiнiң жиынтық көлемi өтiнiшхат берiлген күнi қолданыста болған айлық есептiк көрсеткiштiң он миллион еселенген мөлшерiнен асып кеткен немесе мәмiлеге қатысушы тұлғалардың бiрi тиiстi тауар нарығында үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектiсi болып табылған жағдайларда осы Заңның 50-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында аталған мәмiлелердi жүзеге асыруға монополияға қарсы органның келiсiмi не оның осы Заңның 1-тармағының 4), 5) тармақшаларында аталған мәмілелер туралы хабарламасы талап етiледi.
Егер қаржылық ұйым активтерiнiң құны не өз капиталының шамасы монополияға қарсы органның қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органмен бiрлесiп белгiлеген мөлшерлерiнен асып кетсе, қаржылық ұйымдардың қатысуымен экономикалық шоғырлануға келiсiм беру жүзеге асырылады.

4. Антимонопольный орган на основании анализа соответствующих товарных рынков вправе устанавливать более высокие размеры стоимости активов и объемы реализации товаров для данных рынков, при которых необходимо согласие антимонопольного органа на осуществление сделок, указанных в настоящей статье.
5. Совокупный объем реализации товаров в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи определяется как сумма дохода (выручки) от реализации товаров за последний финансовый год, предшествовавший подаче ходатайства о предоставлении разрешения на экономическую концентрацию, за вычетом суммы налога на добавленную стоимость и акциза.
В случае, если субъект рынка осуществлял деятельность менее одного года, объем реализации товаров определяется за период деятельности субъекта рынка.
6. В случае осуществления сделок, предусмотренных подпунктами 1, 2) и 3) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, требуется предварительное согласие антимонопольного органа.
В случае осуществления сделок, предусмотренных подпунктами 4) и  5) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, антимонопольный орган должен быть уведомлен не позднее чем через сорок пять дней после даты заключения сделки.
Статья 51. Лица, подающие ходатайства об осуществлении
экономической концентрации
1. В случаях, предусмотренных подпунктом 1) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, ходатайство подается в антимонопольный орган лицом, принимающим соответствующее решение, или учредителями субъекта рынка.
2. Ходатайство об осуществлении экономической концентрации, указанной в подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, подается в антимонопольный орган лицом, приобретающим акции (доли участия, паи), основные производственные средства, нематериальные активы или соответствующие права.
3. Если стороной сделок, указанных в подпунктах 1), 2) и 3)пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, выступают несколько лиц, то ходатайство может подаваться одним лицом от имени остальных участников сделки. В ходатайстве указывается лицо, уполномоченное для представления в антимонопольном органе интересов лиц, принявших решение о совершении экономической концентрации.»;
17) статьи 53, 54 изложить в следующей редакции:
«Статья 53 Документация, прилагаемая к ходатайству
о согласии на экономическую концентрацию
1. Документация, необходимая для представления в антимонопольный орган ходатайства о согласии на экономическую концентрацию, предусмотренную подпунктом 1) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, включает:
1) проект решения лица или уполномоченного органа о реорганизации субъекта рынка;

4. Монополияға қарсы орган тиiстi тауар нарықтарын талдау негiзiнде аталған нарықтар үшiн осы бапта көрсетiлген мәмiлелердi жүзеге асыруға монополияға қарсы органның келiсiмi қажет болатын активтер құнының жоғары мөлшері мен тауарлар өткiзу көлемiнiң неғұрлым жоғары мөлшерiн белгiлеуге құқылы.
5. Тауарларды өткiзудiң жиынтық көлемi осы баптың 3-тармағына сәйкес экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiшхат берiлген жылдың алдындағы соңғы қаржы жылы тауарларды өткiзуден түскен табыс (ақшалай түсiм) сомасы ретiнде қосылған құн салығының және акциздiң сомасы шегерiле отырып айқындалады.
Нарық субъектiсi қызметті бiр жылдан кем мерзімде жүзеге асырған жағдайда тауарларды өткiзу көлемi нарық субъектiсi жұмыс iстеген кезең үшiн айқындалады.
6. Осы Заңның 50-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген мәмілелер жүзеге асырылған жағдайда монополияға қарсы органның алдын ала келісімі талап етіледі.
Осы Заңның 50-бабы 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген мәмілелер жүзеге асырылған жағдайда монополияға қарсы орган экономикалық шоғырлану мәміле жасалған мерзімнен кейін қырық бес күннен кешіктірілмей хабардар етілуі тиіс.»;
51-бап. Экономикалық шоғырлануды жүзеге асыру туралы
өтінішхат беретін тұлғалар
1. Осы Заңның 50-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда монополияға қарсы органға өтiнiшхатты тиiстi шешiм қабылдайтын тұлға немесе нарық субъектiлерiнiң құрылтайшылары бередi.
2. Осы Заңның 50-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетiлген экономикалық шоғырлануды жүзеге асыру туралы өтiнiшхатты монополияға қарсы органға акцияларды (қатысу үлестерiн, пайларды), негiзгi өндiрiс құрал-жабдықтарын, материалдық емес активтердi немесе тиiстi құқықтарды иелетін тұлға бередi.
3. Егер осы Заңның 50-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында аталған мәмiленiң тарапы болып бiрнеше тұлға әрекет етсе, онда өтiнiшхатты мәмiлеге қалған қатысушылардың атынан олардың бiреуi беруi мүмкiн. Өтiнiшхатта экономикалық шоғырлануды жасау туралы шешiмдi қабылдаған тұлғалардың мүдделерiн монополияға қарсы органда бiлдiруге уәкiлеттi тұлға көрсетiледi.»;
17) Заңның 53, 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«53-бап. Экономикалық шоғырлануға келісім беру туралы
өтінішхатқа қоса берілетін құжаттар
1. Монополияға қарсы органға осы Заңның 50-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген экономикалық шоғырлануға келiсiм беру туралы өтiнiшхатты табыс ету үшiн қажеттi құжаттама:
1) тұлғаның немесе уәкiлеттi органның нарық субъектiсiн қайта ұйымдастыру туралы шешiмiнiң жобасы;

2) обоснование цели реорганизации субъекта рынка, включая планируемые изменения в видах деятельности или географии их деловых операций;
3) утвержденный устав и учредительный договор создаваемого субъекта рынка или их проекты;
4) перечень сведений и условий передачи имущества, передаваемого создаваемому субъекту рынка;
5) по каждому из реорганизуемых субъектов рынка, а также по каждому субъекту рынка, входящему с реорганизуемыми субъектами рынка в одну группу лиц, указываются:
наименование, организационно-правовая форма, юридический и фактический адреса, форма участия;
величина уставного капитала и доля участия;
виды акций;
для физического лица - данные документа, удостоверяющего его личность, сведения о гражданстве, а также адрес места жительства;
6) список членов исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) с указанием должности, являющихся также членами исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) других субъектов рынка;
7) объем производства и реализации товаров, экспорта и импорта товаров в Республику Казахстан, производимых и реализуемых реорганизуемыми субъектами рынка;
8) объем производства и реализации, экспорта и импорта в Республику Казахстан тех же или взаимозаменяемых товаров, производимых или реализуемых субъектами рынка, входящими в одну группу лиц с реорганизуемыми субъектами рынка;
9) прогноз производства и реализации тех же или взаимозаменяемых товаров в результате совершения данной сделки.
2. Перечень документов и сведений, необходимых для подачи в антимонопольный орган ходатайства о согласии на экономическую концентрацию, предусмотренной подпунктом 2) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона:
1) договор или проект договора либо иной документ, подтверждающий совершение сделки;
2) по приобретателю и по каждому субъекту рынка, входящему с приобретателем в одну группу лиц, указываются:
наименование, организационно-правовая форма, юридический и фактический адреса, форма участия;
величина уставного капитала и доля участия;
виды акций;
для физического лица - данные документа, удостоверяющего его личность, сведения о гражданстве, а также адрес места жительства;
объем производства и реализации, экспорта и импорта в Республику Казахстан товаров, аналогичных товарам или взаимозаменяемым товарам, производимым или реализуемым субъектом рынка, в отношении которого совершаются действия, предусмотренные подпунктом 2) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона;

2) қызмет түрлерiндегi немесе олардың iскерлiк операцияларының ауқымындағы жоспарланып отырған өзгерiстердi қоса алғанда, нарық субъектiсiн қайта ұйымдастыру мақсатының негiздемесi;
3) құрылатын нарық субъектiсiнiң бекiтiлген жарғысы мен құрылтай шартын немесе олардың жобалары;
4) құрылатын нарық субъектiсiне берiлетiн мүлiктердi беру мәлiметтерi мен шарттарының тiзбесi;
5) қайта ұйымдастырылатын нарық субъектiлерiнiң әрқайсысы бойынша, сондай-ақ қайта ұйымдастырылатын нарық субъектiлерiмен бiр тұлғалар тобына кiретiн әрбiр нарық субъектiсi бойынша:
атауы, ұйымдастыру-құқықтық нысаны, заңды және нақты мекен-жайы, қатысу нысаны;
жарғылық капиталының шамасы және қатысу үлесi;
акциялардың түрлерi;
жеке тұлға бойынша - жеке басын куәландырушы құжат деректерi, азаматтығы жөнінде мағлұматтар, сондай-ақ тұрғылықты мекен-жайы;
6) басқа да нарық субъектiлерiнiң атқарушы органының, директорлар кеңесiнiң (байқаушы кеңестiң) мүшелерi болып табылатын, атқарушы органның, директорлар кеңесiнiң (байқаушы кеңестiң) лауазымы көрсетiлген мүшелерiнiң тiзiмi;
7) қайта ұйымдастырылатын нарық субъектiлерi өндiретiн және өткiзетiн тауарларды өндiру мен өткiзудiң, тауарлардың Қазақстан Республикасындағы экспорт және импорт көлемi;
8) қайта ұйымдастырылатын нарық субъектiлерiмен бiр тұлғалар тобына кiретiн нарық субъектiлерi өндiретiн немесе өткiзетiн тауарларды немесе өзара алмастырылатын тауарларды өндiру мен өткiзудiң, олардың Қазақстан Республикасына импорты және экспортының көлемi;
9) белгiлi бiр немесе өзара алмастырылатын тауарлардың осы мәмiленi жасау нәтижесiнде өндiру және өткiзу болжамы қамтылады.
2. Монополияға қарсы органға осы Заңның 50-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген экономикалық шоғырлануға келiсiм беру туралы өтiнiшхатты беру үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердiң тiзбесi:
1) шарт немесе шарттың жобасы не мәмiленiң жасалғанын растайтын өзге құжат;
2) сатып алушы бойынша және сатып алушымен бiр тұлғалар тобына кiретiн әрбiр нарық субъектiсi бойынша:
атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды және нақты мекен-жайы, қатысу нысаны;
жарғылық капиталының шамасы және қатысу үлесi;
акциялардың түрлерi;
жеке тұлға үшiн - жеке басын куәландырушы құжат деректерi, азаматтығы туралы мағлұматтар, сондай-ақ тұрғылықты мекен-жайы;
өзiне қатысты осы Заңның 50-бабы 1) тармағының 2) тармақшасында көзделген iс-әрекеттер жасалатын нарық субъектiсi өндiретiн немесе өткiзетiн тауарларға немесе өзара алмастырылатын тауарларға ұқсас тауарларды өндiру мен өткiзудiң, олардың Қазақстан Республикасына тиісті экспорты пен импортының көлемi;

3) список членов исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) с указанием должности, являющихся также членами исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) других субъектов рынка;
4) объем производства и реализации, экспорта и импорта товаров в Республику Казахстан субъекта рынка, в отношении которого совершаются действия, предусмотренные подпунктом 2) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона;
5) объем производства и реализации, экспорта и импорта в Республику Казахстан тех же или взаимозаменяемых товаров, производимых или реализуемых субъектами рынка, находящимися под прямым или косвенным контролем субъекта рынка, в отношении которого совершаются действия, предусмотренные подпунктом 2) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона;
6) сведения о правах, которые после совершения сделки получит приобретатель по отношению к субъекту рынка, в отношении которого совершаются действия, предусмотренные подпунктом 2) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, в том числе:
количество и цена размещения акций (долей участия, паев) субъекта рынка, которыми будет распоряжаться приобретатель после совершения сделки, а также их доля в процентах от общего числа акций (долей участия, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка и их доля в процентах от уставного капитала субъекта рынка;
перечень прав, которые получает приобретатель в отношении субъекта рынка и его группы лиц;
7) прогноз производства и реализации тех же или взаимозаменяемых товаров в результате совершения данной сделки.
3. Перечень документов, необходимых для подачи в антимонопольный орган ходатайства о разрешении на экономическую концентрацию, предусмотренную подпунктом 3) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона:
1) договор или проект договора;
2) по приобретателю и по каждому субъекту рынка, входящему с приобретателем в одну группу лиц, указываются:
наименование, организационно-правовая форма, юридический и фактический адрес, форма участия;
величина уставного капитала и доля участия;
виды акций;
для физического лица - данные документа, удостоверяющего его личность, сведения о гражданстве, а также адрес места жительства;
объем производства и реализации, экспорта и импорта в Республику Казахстан тех же или взаимозаменяемых товаров, которые будут производиться с использованием приобретаемого имущества;
3) перечень имущества, составляющего предмет сделки, с указанием балансовой стоимости;
4) сведения о том, для выпуска каких товаров использовалось и будет использоваться получаемое имущество с указанием видов товаров;

3) басқа да нарық субъектiлерiнiң атқарушы органының, директорлар кеңесiнiң (байқаушы кеңестiң) мүшелерi болып табылатын, атқарушы органның, директорлар кеңесiнiң (байқаушы кеңестiң) лауазымы көрсетiлген мүшелерiнiң тiзiмi;
4) өзiне қатысты осы Заңның 50-бабы 1) тармағының 2) тармақшасында көзделген iс-қимылдар жасалатын нарық субъектiсiнiң тауарларды өндiруi мен өткiзуiнiң, олардың Қазақстан Республикасына тиісті экспорты пен импортының көлемi;
5) өзiне қатысты осы Заңның 50-бабы 1) тармағының 2) тармақшасында көзделген iс-әрекеттер жасалатын нарық субъектiсiнiң тiкелей немесе жанама бақылауында болатын нарық субъектiлерi өндiретiн немесе өткiзетiн белгiлi бiр немесе өзара алмастырылатын тауарларды өндiру мен өткiзудiң, олардың Қазақстан Республикасына тиісті экспорты пен импортының көлемi;
6) мәмiле жасалғаннан кейiн өзiне қатысты осы Заңның 50-бабы 1) тармағының 2) тармақшасында көзделген iс-әрекеттер жасалатын нарық субъектiсiне қатысты сатып алушы алатын құқықтар туралы мәлiметтер, оның iшiнде:
сатып алушы мәмiле жасалғаннан кейiн билiк ететiн нарық субъектiсi акцияларының (қатысу үлестерiнiң, пайларының) саны және орналастыру бағасы, сондай-ақ олардың нарық субъектiсiнiң жарғылық капиталындағы дауыс беру құқығы бар акцияларының (қатысу үлестерiнiң, пайларының) жалпы санынан пайыздық үлесi және олардың нарық субъектiсiнiң жарғылық капиталындағы пайыздық үлесi;
сатып алушының нарық субъектiсiне және оның тұлғалар тобына қатысты алатын құқықтарының тiзбесi;
7) белгiлi бiр немесе өзара алмастырылатын тауарлардың осы мәмiленi жасау нәтижесiндегi өндiру және өткiзу болжамы қамтылады.
3. Монополияға қарсы органға осы Заңның 50-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiшхат беру үшiн қажеттi құжаттар тiзбесi:
1) шарт немесе шарттың жобасы;
2) сатып алушы бойынша және сатып алушымен бiр тұлғалар тобына кiретiн әрбiр нарық субъектiсi бойынша:
атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды және нақты мекенжайы, қатысу нысаны;
жарғылық капиталының шамасы және қатысу үлесi;
акциялардың түрлерi;
жеке тұлға үшiн - жеке басын куәландырушы құжат деректерi, азаматтығы туралы мағлұматтар, сондай-ақ тұрғылықты мекен-жайы;
сатып алынатын мүлiктi пайдалану арқылы өндiрiлетiн белгiлi бiр немесе өзара алмастырылатын тауарларды өндiру мен өткiзудiң, олардың Қазақстан Республикасына тиісті экспорты пен импортының көлемi;
4) тауарлардың түрлерi көрсетiле отырып, алынатын мүлiктiң қандай тауарларды шығару үшiн пайдаланылғаны және пайдаланылатыны туралы мәлiметтері;

5) прогноз производства и реализации товаров с использованием получаемого имущества с указанием видов товаров;
6) прогноз производства и реализации тех же или взаимозаменяемых товаров в результате совершения данной сделки.
4. Иностранные юридические лица помимо информации, представляемой в соответствии с настоящей статьей, дополнительно представляют:
1) нотариально заверенную выписку из торгового реестра страны происхождения или иного эквивалентного документа, подтверждающего его юридический статус в соответствии с законодательством страны его местонахождения;
2) сведения об учетной регистрации филиала или представительства и копию положения о филиале или представительстве, если иностранное юридическое лицо имеет зарегистрированный в Республике Казахстан филиал или представительство;
3) информацию с перечислением видов товаров, производимых или реализуемые в Республике Казахстан филиалом или представительством, если иностранное юридическое лицо или субъект рынка с иностранным участием - приобретатель имеет в Республике Казахстан филиал или представительство.
5. Антимонопольный орган вправе запросить дополнительные сведения или документы у заявителя или других лиц, а также у государственных органов, если их отсутствие препятствует рассмотрению ходатайства.
Срок, устанавливаемый антимонопольным органом для представления информации или документов, не должен быть менее десяти календарных дней.
Статья 54. Сроки рассмотрения ходатайств о согласии на
экономическую концентрацию
1. Антимонопольный орган обязан в течение десяти календарных дней со дня получения ходатайства проверить полноту представленных материалов и в письменном виде уведомить лицо, подавшее ходатайство, о принятии или об отказе в принятии ходатайства к рассмотрению.
2. Срок рассмотрения ходатайства о согласии на экономическую концентрацию не должен превышать пятидесяти календарных дней с момента принятия ходатайства к рассмотрению.
3. Срок рассмотрения ходатайства приостанавливается в случае невозможности рассмотрения ходатайства до принятия решения антимонопольным органом или судом по указанному или связанному с ним другому ходатайству, о чем письменно антимонопольный орган обязан уведомить лицо, подающее ходатайство, о приостановлении рассмотрения ходатайства в течение трех рабочих дней с момента принятия такого решения.
4. В ходе рассмотрения ходатайства антимонопольный орган вправе запросить от субъекта рынка и (или) государственного органа дополнительную информацию, необходимую для принятия решения.
5. На период представления дополнительной информации срок рассмотрения ходатайства приостанавливается, о чем письменно антимонопольный орган обязан уведомить лицо, подавшее ходатайство.

5) тауарлардың түрлерi көрсетiле отырып, алынатын мүлiктi пайдалану арқылы тауарлар өндiру мен өткiзудiң болжамы;
6) белгiлi бiр немесе өзара алмастырылатын тауарлардың осы мәмiленi жасау нәтижесiндегi өндiрiлу және өткiзiлу болжамы қамтылады.
4. Шетелдiк заңды тұлғалар осы бапқа сәйкес берiлетiн ақпараттан басқа қосымша:
1) өзi тұрған елдiң заңнамасына сәйкес оның заңды мәртебесiн растайтын шыққан елдiң сауда тiзiлiмiнен немесе өзге балама құжаттан нотариалдық расталған үзiндi көшiрмесін табыс етеді;
2) егер шетелдiк заңды тұлғаның Қазақстан Республикасында тiркелген филиалы немесе өкiлдiгi болса, филиалды немесе өкiлдiктi есептiк тiркеу туралы мәлiметтер және филиал немесе өкiлдiк туралы ереженiң көшiрмесiн табыс етедi;
3) егер сатып алушының - шетелдiк заңды тұлғаның немесе шетел қатысатын нарық субъектiсiнiң Қазақстан Республикасында филиалы немесе өкiлдiгi болса, филиалдың немесе өкiлдiктiң Қазақстан Республикасында өндiретiн немесе өткiзетiн тауарларының түрлерi тiзiп көрсетiледi.
5. Егер қосымша мәлiметтердiң немесе құжаттардың болмауы өтiнiшхатты қарауға кедергi келтiретiн болса, монополияға қарсы орган өтiнiш берушiден немесе басқа тұлғалардан, сондай-ақ мемлекеттiк органдардан оларды сұратуға құқылы.
Монополияға қарсы орган ақпаратты немесе құжаттарды беру үшiн белгiлейтiн мерзiм он күнтiзбелiк күннен кем болмауы тиiс.»;
54-бап. Экономикалық шоғырлануға келісім беру туралы
өтінішхаттарды қарау мерзімдері
1. Монополияға қарсы орган өтiнiшхатты алған күннен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде табыс етiлген материалдардың толықтығын тексеруге және өтiнiшхат берушi тұлғаны өтiнiшхатты қарауға қабылдағаны туралы немесе қабылдаудан бас тартылғаны туралы жазбаша түрде хабардар етуге мiндеттi.
2. Экономикалық шоғырлануға келiсiм беру туралы өтiнiшхатты қарау мерзiмi өтiнiшхат қарауға қабылданған кезден бастап елу күнтiзбелiк күннен аспауы тиiс.
3. Өтiнiшхатты қарау мерзiмi монополияға қарсы орган немесе сот аталған өтiнiшхат немесе онымен байланысты басқа өтiнiшхат бойынша шешiм қабылдағанға дейiн өтiнiшхатты қарау мүмкiн болмаған жағдайда тоқтатыла тұрады, монополияға қарсы орган бұл туралы өтінішхатты қарауды тоқтата тұру туралы шешім қабылданған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде өтінішхатты берген тұлғаны хабардар етуге міндетті.
4. Монополияға қарсы орган өтінішхатты қарау барысында шешім қабылдау үшін нарық субъектісінен және (немесе) мемлекеттік органнан қажетті қосымша ақпарат сұратуға құқылы.
5. Қосымша ақпарат беру кезеңінде өтінішхатты қарау мерзімі тоқтатыла тұрады, монополияға қарсы орган бұл туралы өтінішхат берген тұлғаны жазбаша хабардар етуге міндетті.

6. Антимонопольный орган возобновляет рассмотрение ходатайства о согласии на экономическую концентрацию после устранения обстоятельств, которые явились причиной его приостановления. Со дня возобновления рассмотрения течение срока рассмотрения ходатайства о согласии на экономическую концентрацию продолжается.
7. Лицо, подающее ходатайство, должно быть письменно уведомлено антимонопольным органом о возобновлении рассмотрения ходатайства в течение трех рабочих дней с момента устранения обстоятельств, которые явились причиной приостановления рассмотрения ходатайства.»;
18) дополнить статьями 54-1, 54-2 следующего содержания:
Статья 54-1. Порядок уведомления антимонопольного органа
о совершенной экономической концентрации
Субъекты рынка, намеревающиеся совершить сделки, предусмотренные подпунктами 4) и 5) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, уведомляют антимонопольный орган не позднее сорока пяти дней после даты осуществления экономической концентрации.
Письменное уведомление о совершенной экономической концентрации может быть передано как непосредственно в антимонопольный орган, так и через учреждения связи.
Антимонопольный орган должен быть уведомлен:
1) субъектом рынка, приобретающим права (в том числе на основании договора о доверительном управлении, договора о совместной деятельности, договора поручения), позволяющие давать обязательные для исполнения указания другому субъекту рынка при ведении им предпринимательской деятельности либо осуществлять функции его исполнительного органа;
2) физическим лицом, который один и тот же участвует в исполнительных органах, советах директоров, наблюдательных советах или других органах управления двух и более субъектов рынка при условии определения указанными физическими лицами в данных субъектах условий ведения их предпринимательской деятельности.
Статья 54-2. Документация, прилагаемая к уведомлению в
антимонопольный орган о совершенной экономической
концентрации
1. Перечень документов и сведений, необходимых для уведомления в антимонопольный орган о совершенной экономической концентрации, предусмотренной подпунктом 4) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона:
1) копия договора, заверенная юридическим лицом, либо иной документ, подтверждающий совершение сделки;
2) по приобретателю и по каждому субъекту рынка, входящему с приобретателем в одну группу лиц, указываются:
наименование, организационно-правовая форма, юридический и фактический адреса, форма участия;
величина уставного капитала и доля участия;
виды акций;
для физического лица - данные документа, удостоверяющего его личность, сведения о гражданстве, а также адрес места жительства;

6. Монополияға қарсы орган экономикалық шоғырлануға келiсiм беру туралы өтiнiшхатты қарауды тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлар жойылғаннан кейiн қарауды қайта бастайды. Экономикалық шоғырлануға келiсiм беру туралы өтiнiшхатты қарау мерзiмiнiң өтуi қарау қайта басталған күннен бастап жалғасады.
7. Монополияға қарсы орган өтінішхатты қарауды тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлар жойылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде өтiнiшхат берушiнi өтiнiшхатты қарауды қайта бастау туралы жазбаша түрде хабардар етуі тиiс.»;
18) мынадай мазмұндағы 54-1, 54-2 тармақшалармен толықтырылсын:
54-1-бап. Іске асырылған экономикалық шоғырлану туралы
монополияға қарсы органды хабардар ету тәртібі
Осы Заңның 50-бабы 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген мәмілелерді жасауға ниеттенген нарық субъектілері экономикалық шоғырландыруды жүзеге асырғаннан кейін қырық бес күннен кешіктірмей монополияға қарсы органды хабардар етеді.
Іске асырылған экономикалық шоғырлану туралы жазбаша хабарлама тікелей монополияға қарсы органға да, сондай-ақ байланыс мекемесі арқылы да берілуі мүмкін.
Мыналар:
1) өздері кәсіпкерлік қызметті жүргізген кезде басқа нарық субъектісінің орындауына міндетті нұсқаулар беруге немесе оның атқарушы органының функциясын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін (оның ішінде сенімгерлік басқару туралы шарт, бірлескен қызмет туралы шарт, тапсырма шарты негізінде) құқықтарға ие болатын нарық субъектісі;
2) екі және одан да көп нарық субъектілерінің атқарушы органдарына, директорлар кеңесіне, байқаушы кеңестеріне немесе басқарудың басқа да органдарына аталған жеке тұлғалардың осы субъектілердің кәсіпкерлік қызметін жүргізу шартын айқындау жағдайында қатысатын белгілі бір жеке тұлға монополияға қарсы органды хабардар етуі тиіс.
54-2-бап. Монополияға қарсы органға жасалған экономикалық
шоғырлану туралы хабарламаға қоса берілетін құжаттама
1. Заңның 50-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген монополияға қарсы органға осы жасалған экономикалық шоғырлану туралы хабарламаны беру үшін қажетті құжаттар мен мәліметтердің тізілімі:
1) заңды тұлғамен расталған шарт көшірмесі немесе мәмiленiң жасалғанын растайтын өзге құжат;
2) сатып алушы бойынша және сатып алушымен бiр тұлғалар тобына кiретiн әрбiр нарық субъектiсi бойынша:
атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды және нақты мекен-жайы, қатысу нысаны;
жарғылық капиталының шамасы және қатысу үлесi;
акциялардың түрлерi;
жеке тұлға үшiн - жеке басын куәландырушы құжат деректерi, азаматтығы туралы мағлұматтар, сондай-ақ тұрғылықты мекен-жайы;

объем производства и реализации, экспорта и импорта в Республику Казахстан товаров, аналогичных товарам или взаимозаменяемым товарам, производимым или реализуемым субъектом рынка, в отношении которого совершаются действия, предусмотренные подпунктом 4) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона;
3) список членов исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) с указанием должности, являющихся также членами исполнительного органа, совета директоров (наблюдательного совета) других субъектов рынка;
4) объем производства и реализации, экспорта и импорта товаров в Республику Казахстан субъекта рынка, в отношении которого совершаются действия, предусмотренные подпунктом 4) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона;
5) объем производства и реализации, экспорта и импорта в Республику Казахстан тех же или взаимозаменяемых товаров, производимых или реализуемых субъектами рынка, находящимися под прямым или косвенным контролем субъекта рынка, в отношении которого совершаются действия, предусмотренные подпунктом 4) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона;
6) сведения о правах, которые после совершения сделки получит приобретатель по отношению к субъекту рынка, в отношении которого совершаются действия, предусмотренные подпунктом 4) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона, в том числе:
количество и цена размещения акций (долей участия, паев) субъекта рынка, которыми будет распоряжаться приобретатель после совершения сделки, а также их доля в процентах от общего числа акций (долей участия, паев) с правом голоса в уставном капитале субъекта рынка и их доля в процентах от уставного капитала субъекта рынка;
перечень прав, которые получает приобретатель в отношении субъекта рынка и его группы лиц;
7) прогноз производства и реализации тех же или взаимозаменяемых товаров в результате совершения данной сделки.
2. Перечень документов, необходимых для подачи в антимонопольный орган ходатайства о разрешении на экономическую концентрацию, предусмотренную подпунктом 5) пункта 1 статьи 50 настоящего Закона:
1) сведения о физическом лице, участие которого предполагается в исполнительных органах, советах директоров, наблюдательных советах и других органах управления двух и более субъектов рынка:
данные документа, удостоверяющего его личность, сведения о гражданстве, месте работы, занимаемой должности, позволяющей определять условия ведения предпринимательской деятельности в данных субъектах с указанием полномочий;
перечень юридических лиц, в которых лицо, подающее ходатайство, определяет условия ведения предпринимательской деятельности с указанием полномочий;

өзiне қатысты осы Заңның 50-бабы 1) тармағының 4) тармақшасында көзделген iс-әрекеттер жасалатын нарық субъектiсi өндiретiн немесе өткiзетiн тауарларға немесе өзара алмастырылатын тауарларға ұқсас тауарларды өндiру мен өткiзудiң, олардың Қазақстан Республикасына тиісті экспорты пен импортының көлемi;
3) басқа да нарық субъектiлерiнiң атқарушы органының, директорлар кеңесiнiң (байқаушы кеңестiң) мүшелерi болып табылатын, атқарушы органның, директорлар кеңесiнiң (байқаушы кеңестiң) лауазымы көрсетiлген мүшелерiнiң тiзiмi;
4) өзiне қатысты осы Заңның 50-бабы 1) тармағының 4) тармақшасында көзделген iс-әрекеттер жасалатын нарық субъектiсiнiң тауарларды өндiруi мен өткiзуiнiң, олардың Қазақстан Республикасына тиісті экспорты пен импортының көлемi;
5) өзiне қатысты осы Заңның 50-бабы 1) тармағының 4) тармақшасында көзделген iс-әрекеттер жасалатын нарық субъектiсiнiң тiкелей немесе жанама бақылауында болатын нарық субъектiлерi өндiретiн немесе өткiзетiн белгiлi бiр немесе өзара алмастырылатын тауарларды өндiру мен өткiзудiң, олардың Қазақстан Республикасына тиісті экспорты пен импортының көлемi;
6) мәмiле жасалғаннан кейiн өзiне қатысты осы Заңның 50-бабы 1) тармағының 4) тармақшасында көзделген iс-әрекеттер жасалатын нарық субъектiсiне қатысты сатып алушы алатын құқықтар туралы мәлiметтер, оның iшiнде:
сатып алушы мәмiле жасалғаннан кейiн билiк ететiн нарық субъектiсi акцияларының (қатысу үлестерiнiң, пайларының) саны және орналастыру бағасы, сондай-ақ олардың нарық субъектiсiнiң жарғылық капиталындағы дауыс беру құқығы бар акцияларының (қатысу үлестерiнiң, пайларының) жалпы санынан пайыздық үлесi және олардың нарық субъектiсiнiң жарғылық капиталындағы пайыздық үлесi;
сатып алушының нарық субъектiсiне және оның тұлғалар тобына қатысты алатын құқықтар тiзімі;
7) белгiлi бiр немесе өзара алмастырылатын тауарлардың осы мәмiленi жасау нәтижесiндегi өндiрiлу және өткiзiлу болжамы қамтылады.
2. Заңның 50-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көзделген монополияға қарсы органға осы экономикалық шоғырлануға рұқсат беру туралы өтiнiшхат беру үшiн қажеттi құжаттар тiзімі:
1) екi және одан да көп нарық субъектiлерiнiң атқарушы органдарына, директорлар кеңесiне, байқаушы кеңестерiне және басқа да басқару органдарына қатысуы көзделетiн жеке тұлға туралы мәлiмет:
жеке басын куәландыратын құжат деректерi, азаматтығы туралы мәлiметтер, жұмыс орны, осы субъектiлерде кәсiпкерлiк қызметтi жүргiзудiң шарттарын айқындауға мүмкiндiк беретiн өкiлеттiктерiн көрсете отырып, атқаратын лауазымы;
өкiлеттiктерiн көрсете отырып, оларда өтiнiшхат берушi тұлға кәсiпкерлiк қызметтi жүргiзу шарттарын айқындайтын заңды тұлғалардың тiзбесi;

2) наименование юридического лица (группы лиц) и органа управления, в которые назначается или избирается лицо, подающее ходатайство;
3) наименование должности в субъектах рынка, в исполнительные органы, советы директоров, наблюдательные советы и другие органы управления которых планируется вхождение лица, подающего ходатайство;
4) перечень прав, позволяющих лицу, подающему ходатайство, определять условия ведения предпринимательской деятельности в субъектах рынка, в исполнительные органы, советы директоров, наблюдательные советы и другие органы управления которых планируется вхождение данного лица;
5) по каждому субъекту рынка и группе лиц, в которых лицо, подающее ходатайство, определяет условия ведения предпринимательской деятельности, указываются:
наименование субъекта рынка, организационно-правовая форма, юридический и фактический адреса;
объем производства, реализации, экспорта и импорта товаров в Республику Казахстан;
6) по субъекту рынка, в котором планируется участие лица, подающего ходатайство, а также по группе лиц, в которую входит данное лицо, указываются:
наименование субъекта рынка, организационно-правовая форма, юридический и фактический адреса;
объем производства, реализации, экспорта и импорта тех же или взаимозаменяемых товаров в Республику Казахстан, производимых и реализуемых субъектом рынка и группой лиц, в которых лицо, подающее ходатайство, определяет условия ведения предпринимательской деятельности.».
19) статью 55 изложить в следующей редакции:
«Статья 55. Запрет на экономическую концентрацию
Экономическая концентрация запрещается, если она приводит к ограничению конкуренции.»;
20) дополнить статьей 56-1 следующего содержания:
«Статья 56-1. Принятие антимонопольным органом решения по
рассмотрению уведомления о совершенной
экономической концентрации
1. В случае, если по истечении сорока пяти календарных дней после поступления в антимонопольный орган уведомления о совершенной экономической концентрации, антимонопольным органом не будет направлен письменный ответ о необходимости отмены сделки лицу, направившему уведомление, экономическая концентрация считается осуществленной.
2. В случае, если антимонопольным органом при рассмотрении уведомления о совершенной экономической концентрации будет установлено, что ее совершение привело или может привести к ограничению или устранению конкуренции, в том числе путем возникновения или усиления доминирующего положения субъекта рынка, антимонопольный орган выносит предписание, которое подлежит исполнению в течение тридцати календарных дней.

2) өтiнiшхат берушi тұлға тағайындалатын немесе сайланатын заңды тұлғаның (тұлғалар тобының) және басқару органының атауы;
3) атқарушы органдарына, директорлар кеңестерiне, байқаушы кеңестерiне және басқа да басқару органдарына өтiнiшхат берушi тұлғаның кiруi жоспарланатын нарық субъектiлерiндегi лауазымның атауы;
4) атқарушы органдарына, директорлар кеңестерiне, байқаушы кеңестерiне және басқа да басқару органдарына өтiнiшхат берушi тұлғаның кiруi жоспарланатын нарық субъектiлерiндегi осы тұлғаға кәсiпкерлiк қызметтi жүргiзу шарттарын айқындауға мүмкiндiк беретiн құқықтардың тiзбесi;
5) өтiнiшхат берушi тұлға кәсiпкерлiк қызметтi жүргiзу шарттарын айқындайтын әрбiр нарық субъектiсi бойынша және тұлғалар тобында:
нарық субъектiсiнiң атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды және нақты мекен-жайлары;
тауарлар өндiрудiң, өткiзудiң, олардың Қазақстан Республикасына тиісті экспорты мен импортының көлемi көрсетiледi;
6) өтiнiшхат берушi тұлғаның қатысуы жоспарланатын нарық субъектiсi бойынша, сондай-ақ осы тұлға кiретiн тұлғалар тобы бойынша:
нарық субъектiсiнiң атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды және нақты мекенжайлары;
өздерiнде өтiнiшхат берушi тұлға кәсiпкерлiк қызметтi жүргiзу шарттарын айқындайтын нарық субъектiсi мен тұлғалар тобы өндiретiн немесе өткiзетiн белгiлi бiр немесе өзара алмастырылатын тауарларды өндiрудiң, өткiзудiң, олардың Қазақстан Республикасына тиісті экспорты мен импортының көлемi көрсетіледі.»;
19) Заңның 55-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«55-бап. Экономикалық шоғырлануға тыйым салу
Егер экономикалық шоғырлану бәсекелестiктi шектеуге алып келетiн болса, оған тыйым салынады.»;
20) мынадай мазмұндағы 56-1) тармақшамен толықтырылсын:
«56-1-бап. Монополияға қарсы органның жасалған экономикалық
шоғырлану туралы хабарламаны қарау нәтижелері
бойынша шешім қабылдауы
1. Егер жасалған экономикалық шоғырлану туралы хабарлама монополияға қарсы органға келіп түскеннен кейін қырық бес күнтізбелік күн өткеннен соң монополияға қарсы орган хабарлама жіберген тұлғаға мәміленің күшін жою қажеттігі туралы жазбаша жауап жібермесе, экономикалық шоғырлану жүзеге асырылған болып саналады.
2. Егер монополияға қарсы орган іске асырылған экономикалық шоғырлану туралы хабарламаны қарау кезінде оны жасау, оның ішінде үстем жағдайдың пайда болуы немесе күшеюі жолымен бәсекелестікті шектеуге немесе жоюға әкелетін немесе әкелуі мүмкін екендігі белгіленетін болса, монополияға қарсы орган күнтізбелік отыз күн ішінде орындалуы тиіс нұсқама шығарады.

3. В случае неисполнения предписания, антимонопольный орган обращается в суд с иском о понуждении субъекта рынка исполнить предписание антимонопольного органа.»;
21) в пункте 2 статьи 58:
в подпункте 4) слово «орган» заменить словом «орган;»;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) информация, содержащаяся в средствах массовой информации.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Копия приказа о начале расследования не позднее трех рабочих дней со дня его подписания направляется заявителю и объекту расследования.»;
22) статью 59 изложить в следующей редакции:
«Статья 59. Предварительное рассмотрение сведений о нарушении
антимонопольного законодательства
Республики Казахстан
1. Антимонопольный орган проводит предварительное рассмотрение сведений о нарушениях антимонопольного законодательства Республики Казахстан в срок, не превышающий одного месяца со дня их поступления. В случае недостаточности фактически данных, позволяющих антимонопольному органу сделать вывод о наличии или отсутствии признаков нарушения антимонопольного законодательства Республики Казахстан, антимонопольный орган для сбора и анализа дополнительных фактически данных вправе продлить срок предварительного рассмотрения, но не более чем на один месяц. О продлении срока предварительного рассмотрения заявления или материалов антимонопольный орган уведомляет в письменной форме заявителя.
2. В ходе предварительного рассмотрения сведений о нарушениях антимонопольный орган вправе запрашивать у физических или юридических лиц, государственных органов информацию и документы в письменной или устной форме.
Физические и юридические лица, а также государственные органы обязаны представлять запрашиваемые информацию и документы.
3. Должностное лицо антимонопольного органа, которому было поручено рассмотреть сведения о нарушении антимонопольного законодательства Республики Казахстан, готовит по результатам рассмотрения заключение о принятии по итогам предварительного рассмотрения одного из следующих решений:
1) о проведении расследования нарушений антимонопольного законодательства Республики Казахстан;
2) об отказе в проведении расследования нарушений антимонопольного законодательства Республики Казахстан.
4. Итоги предварительного рассмотрения сведений о нарушениях утверждаются приказом руководителя антимонопольного органа. Копия приказа в течение трех дней со дня его подписания направляется заявителю, а в случае принятия решения о проведении расследования, и объекту расследования.
5. Приказ об отказе в проведении расследования нарушений антимонопольного законодательства Республики Казахстан может быть обжалован лицом, на основании заявления которого было начато предварительное рассмотрение сведений о нарушениях, в месячный срок первому руководителю антимонопольного органа, или в суде в порядке, установленном гражданским процессуальным законодательством Республики Казахстан.»;

3. Нұсқама орындалмаған жағдайда, монополияға қарсы орган нарық субъектісін монополияға қарсы органның нұсқамасын орындауға мәжбүрлеу туралы талап қойып сотқа жүгінуге құқылы.»;
21) 58-баптың 2-тармағы:
4) тармақшада «табылады» сөзі «табылады;» сөзімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшасымен толықтырылсын:
«5) бұқаралық ақпарат құралдарында қамтылған ақпарат.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Тергеудің басталуы туралы бұйрықтың көшірмесі қол қойылған күнінен бастап үш жұмыс күннен кешіктірілмей өтініш беруші мен тергеу объектісіне жіберіледі.»;
22) Заңның 59-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«59-бап. Қазақстан Республикасының монополияға қарсы
заңнамасының бұзылуы туралы мәліметтерді алдын ала
қарау
1. Монополияға қарсы орган Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының бұзылуы туралы мәлiметтердi келiп түскен күннен бастап бiр айдан кешіктірмей алдын ала қарауды жүргiзедi. Монополияға қарсы органға Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының бұзылу белгiлерiнiң болуы туралы немесе болмауы туралы шешiм шығаруға мүмкiндiк беретiн нақты деректер жеткiлiксiз болған жағдайда, монополияға қарсы орган қосымша нақты деректердi жинау және талдау үшiн алдын ала қарау мерзiмiн бiр айдан аспайтын мерзiмге ұзартуға құқылы. Монополияға қарсы орган өтiнiш берушiнi өтiнiштi немесе материалдарды алдын ала қарау мерзiмiн ұзарту туралы жазбаша нысанда хабардар етедi.
2. Монополияға қарсы орган заң бұзушылық туралы мәлiметтердi алдын ала қарау барысында жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттiк органдардан ақпарат пен құжаттарды жазбаша немесе ауызша нысанда сұратуға құқылы.
Жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекеттiк органдар сұратылған ақпарат пен құжаттарды беруге мiндеттi.
3. Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының бұзылуы туралы мәлiметтердi қарау тапсырылған монополияға қарсы органның лауазымды адамы алдын ала қарау нәтижелерi негiзiнде қарау қорытындылары бойынша:
1) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңдарының бұзылуын тексеру туралы;
2) Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңдарының бұзылуын тексеруден бас тарту туралы шешiмдердiң бiрiн қабылдау туралы қорытынды дайындайды.
4. Заң бұзушылық туралы мәлiметтердi алдын ала қарау қорытындыларын монополияға қарсы орган басшысы бұйрықпен бекiтедi. Бұйрықтың көшiрмесi қол қойылған күннен бастап үш күн iшiнде өтiнiш берушiге жiберiледi, ал тергеу жүргiзу туралы шешiм қабылданған жағдайда тергеу объектiсiне де жiберiледi.
5. Өзінің өтінішінің негізінде заң бұзушылық туралы мәліметтерді алдын ала қарау басталған тұлға Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының бұзылуына тергеу жүргізуден бас тарту туралы бұйрық бойынша бiр айдың ішінде монополияға қарсы органның бiрiншi басшысына немесе Қазақстан Республикасының азаматтық iс жүргiзу заңнамасында белгіленген тәртiппен сотқа шағым жасай алады.»;

23) подпункт 1) статьи 63 изложить в следующей редакции:
«1) знакомиться с материалами дела, делать выписки из них и снимать копии, за исключением материалов, содержащих конфиденциальную информацию и (или) коммерческую тайну других субъектов рынка»;
24) статью 64 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. В случае отнесения субъектом рынка информации к конфиденциальной в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при представлении сведений в антимонопольный орган субъект рынка обязан указать конфиденциальность ее характера путем нанесения отметки.»;
25) пункт 2 статьи 67 изложить в следующей редакции:
«2. Завершением расследования считается день направления объекту расследования и Правлению антимонопольного органа подписанного должностным лицом антимонопольного органа заключения по результатам расследования нарушений антимонопольного законодательства Республики Казахстан.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня первого официального опубликования, за исключением подпункта 6) пункта 3 статьи 1, который вводится в действие с момента принятия соответствующего решения Евразийской экономической комиссией.
Президент
Республики Казахстан

23) 63-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) басқа нарық субъектілерінің құпия ақпараты және (немесе) коммерциялық құпиясы бар материалдарын қоспағанда, iс материалдарымен танысуға, олардан үзiндiлер жасауға және көшiрмелерiн алуға»;
24) 64-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Нарық субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпаратты құпия ақпаратқа жатқызған жағдайда монополияға қарсы органға мәліметтерді берген кезде нарық субъектісі белгі қою арқылы оның сипатының құпиялылығын көрсетуге міндетті.»;
25) 67-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының бұзылуын тергеу нәтижелерi бойынша монополияға қарсы органның лауазымды адамы қол қойған қорытындыны тергеу объектісі мен монополияға қарсы органның басқармасына жіберген күн тергеудiң аяқталуы болып есептеледi.».
2-бап. Осы Заң Еуразиялық экономикалық комиссиясы тиісті шешім қабылдаған сәттен бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 6) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті