Об утверждении Положений о порядке заключения контрактов на проведение операций по недропользованию в Республике Казахстан и о порядке выдачи разрешений на передачу права недропользования в залог
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1998 г. N 484 Утратило силу - постановлением Правительства РК от 21 января 2000 г. N 108 ~P000108
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о порядке заключения контрактов на проведение операций по недропользованию в Республике Казахстан;
Положение о порядке выдачи разрешений на передачу права недропользования в залог.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1998 г. N 484
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке заключения контрактов на проведение
операций по недропользованию в Республике Казахстан
I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок заключения контрактов на разведку, добычу, строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с добычей, на добычу общераспространенных полезных ископаемых в коммерческих целях, а также устанавливает единые правила регистрации этих контрактов (далее - Контракты).
Порядок заключения контрактов на государственное геологическое изучение недр устанавливается Министерством экологии и природных ресурсов в соответствии с утвержденным Правительством Республики Казахстан перечнем территорий, подлежащих государственному геологическому изучению в соответствующем году.
2. Сторонами по Контракту в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О недрах и недропользовании" являются Компетентный орган и недропользователь.
3. Компетентным органом в отношении заключения Контрактов на разведку, добычу, строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с добычей общераспространенных полезных ископаемых, выступает Государственный комитет Республики Казахстан по инвестициям (далее - Госкоминвест).
Компетентным органом в отношении заключения Контрактов на добычу общераспространенных полезных ископаемых в коммерческих целях являются акимы областей, городов республиканского значения и столицы (далее - аким).
4. Недропользователем по Контракту могут выступать граждане, юридические лица, иностранные государства, международные организации.
Объединения недропользователей, без образования юридического лица, для ведения переговоров создают переговорную группу. Контракт подписывает каждый участник такого объединения. Объединения недропользователей, без образования юридического лица, имеют солидарные права и несут солидарные обязанности по Контракту.

Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану жөнiнде операциялар жүргiзуге арналған келiсiм-шарттарды жасасудың тәртiбi туралы және Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге рұқсат берудiң тәртiбi туралы ережелердi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1998 жылғы 27 мамыр N 484. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2000.01.21. N 108 қаулысымен. ~P000108
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану жөнiнде
операциялар жүргiзуге арналған келiсiм-шарттарды жасасудың тәртiбi
туралы ереже;
Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге рұқсат берудiң
тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қоса берiлiп отырған тiзбеге сәйкес Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 27 мамырдағы
N 484 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану
жөнiнде операциялар жүргiзуге арналған келiсiм-
шарттарды жасасудың тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже барлауға, өндiруге, өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға арналған, коммерциялық мақсатта жалпы кең таралған пайдалы қазбаларды өндiруге арналған келiсiм-шарттарды жасасудың тәртiбiн айқындайды, сондай-ақ бұл келiсiм-шарттарды (бұдан әрi - Келiсiм-шарт) тiркеудiң бiрыңғай ережесiн белгiлейдi.
Жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеуге арналған келiсiм-шарттарды жасасудың тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тиiстi жылы мемлекеттiк геологиялық зерделеуге жататын аумақтардың тiзбесiне сәйкес Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлгi белгiлейдi.
2. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығына сәйкес Құзыреттi орган мен жер қойнауын пайдаланушы - Келiсiм-шарт бойынша тараптар болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (бұдан әрi - Инвестмемком) барлауға, өндiруге, жалпы кең таралған пайдалы қазбаларды өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға арналған Келiсiм-шарттарды жасасуға қатысты құзыреттi орган болады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкiмдерi (бұдан әрi - әкiм) коммерциялық мақсатта жалпы кең таралған пайдалы қазбаларды өндiруге арналған Келiсiм-шарттар жасасуға қатысты құзыреттi орган болып табылады.
4. Азаматтар, заңды тұлғалар, шетелдiк мемлекеттер, халықаралық ұйымдар Келiсiм-шарт бойынша жер қойнауын пайдаланушы бола алады.
Заңды тұлға құрмастан, жер қойнауын пайдаланушылардың бiрлестiгi келiссөздер жүргiзу үшiн келiссөз тобын құрады. Келiсiм-шартқа мұндай бiрлестiктiң әрбiр қатысушысы қол қояды. Заңды тұлға құрмастан, жер қойнауын пайдаланушылар бiрлестiгiнiң ортақ құқықтары болады және Келiсiм-шарт бойынша ортақ мiндеттер алады.

5. Контракт на добычу полезных ископаемых подлежит заключению только после государственной оценки запасов месторождений. Для заключения Контракта на разведку и добычу на основе совмещенной лицензии государственной оценки запасов не требуется.
6. Сроки заключения Контракта указываются в лицензии. Продление срока заключения Контракта допускается дважды с разрешения лицензиара, но не более чем на 6 месяцев, путем внесения соответствующих изменений в лицензию.
7. Если в течение установленного для заключения Контракта срока с учетом соответствующих продлений стороны не достигли соглашения, переговоры должны быть прекращены, а лицензия отозвана. При этом все расходы, понесенные недропользователем в связи с проведением переговоров и подготовкой Контракта, не компенсируются.
8. Особенности, связанные с заключением Контрактов применительно к отдельным видам полезных ископаемых и техногенных минеральных образований, определяются законодательными актами о соответствующих видах полезных ископаемых и техногенных минеральных образований.
II. Порядок заключения Контракта
9. Основанием для начала переговоров сторон по Контракту является получение недропользователем лицензии на проведение операций по недропользованию.
10. Началом переговоров является дата первой встречи сторон, но не позднее 30 дней, а по контракту на добычу общераспространенных полезных ископаемых в коммерческих целях - не позднее 10 дней со дня выдачи лицензии.
Проект Контракта подготавливается недропользователем на основе лицензии, модельного контракта, применимого права и представляется Компетентному органу на первой встрече сторон, но не позднее 90 дней, а по контракту на добычу общераспространенных полезных ископаемых в коммерческих целях - не позднее 50 дней до истечения срока заключения Контракта.
Компетентный орган не позднее 30 дней, а по контракту на добычу общераспространенных полезных ископаемых в коммерческих целях - не позднее 10 дней со дня получения проекта Контракта должен провести по нему непосредственные переговоры с недропользователем или направить недропользователю извещение о принятии условий проекта Контракта или отказе от них.
В случае отказа от отдельных условий проекта Контракта или отказа от него в целом Компетентный орган обязан в течение того же срока предложить свои условия, оформив их протоколом разногласий к проекту Контракта, представленному недропользователем.
При несогласии недропользователя с предложениями Компетентного органа, изложенными в протоколе разногласий, переговоры продолжаются до достижения сторонами согласия по всем условиям проекта Контракта, но не более срока, установленного пунктом 6 настоящего Положения.

5. Пайдалы қазбаларды өндiру Келiсiм-шартты кен орнының қорларын мемлекеттiк бағалағаннан кейiн ғана жасасуға жатады. Бiрлескен лицензияның негiзiнде барлауға және өндiруге Келiсiм-шарт жасасу үшiн қорларды мемлекеттiк бағалау талап етiлмейдi.
6. Келiсiм-шартты жасасудың мерзiмi лицензияда көрсетiледi. Келiсiм-шартты жасасудың мерзiмiн ұзартуға лицензиардың рұқсатымен, бiрақ 6 айдан артық емес, лицензияға тиiстi өзгерiстер енгiзу жолымен, екi мәрте рұқсат етiледi.
7. Егер тиiстi ұзартуларды есептегенде Келiсiм-шартты жасасу үшiн белгiленген мерзiмнiң iшiнде тараптар келiсiмге келмесе, келiссөздер тоқтатылуы, ал лицензия керi қайтарылып алынуы тиiс. Бұл ретте жер қойнауын пайдаланушының келiссөздердi жүргiзуге және Келiсiм-шартты дайындауға байланысты барлық шығыстары өтелмейдi.
8. Келiсiм-шарттарды жасасуға байланысты ерекшелiктер пайдалы қазбалар мен техногендiк минералдық құралымдардың жекелеген түрлерiне қолданылады, пайдалы қазбалар мен техногендiк минералдық құралымдардың тиiстi түрлерi туралы заң актiлерiмен айқындалады.
II. Келiсiм-шартты жасасудың тәртiбi
9. Жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциияларды жүргiзуге лицензия алуы Келiсiм-шарт бойынша тараптардың келiссөздердi бастауы үшiн негiз болып табылады.
10. Тараптардың алғашқы кездескен күнi, бiрақ 30 күннен кешiктiрiлмей, ал коммерциялық мақсатта жалпы таралған пайдалы қазбаларды өндiруге келiсiм-шарт бойынша - лицензиялар берiлген күннен бастап 10 күннен кешiктiрiлмей, келiссөздердiң басталуы болып табылады.
Жер қойнауын пайдаланушы Келiсiм-шарттың жобасын лицензиялардың, үлгiлiк Келiсiм-шарттың, қолданылатын құқықтардың негiзiнде дайындайды және тараптардың алғашқы кездесуiнде, бiрақ 90 күннен кешiктiрiлмей, ал коммерциялық мақсатта жалпы таралған пайдалы қазбаларды өндiруге арналған келiсiм-шарт бойынша - Келiсiм-шартты жасасу мерзiмi аяқталғанға дейiн 50 күннен кешiктiрмей құзыреттi органға ұсынады.
Құзыреттi орган Келiсiм-шарттың жобасын алған күннен бастап 30 күннен кешiктiрмей, ал коммерциялық мақсатта жалпы кең таралған пайдалы қазбаларды өндiруге арналған келiсiм-шарт бойынша - 10 күннен кешiктiрмей, ол бойынша, жер қойнауын пайдаланушымен тiкелей келiссөз жүргiзуi немесе жер қойнауын пайдаланушыға Келiсiм-шарт жобасының талаптарының қабылданғандығы немесе олардан бас тартылғандығы туралы хабарлама жолдауы тиiс.
Құзыреттi орган Келiсiм-шарт жобасының жекелеген талаптарынан бас тартқан немесе одан бүтiндей бас тартқан жағдайда, осы мерзiмнiң iшiнде оларды жер қойнауын пайдаланушы ұсынған Келiсiм-шарт жобасына келiспеушiлiктер хаттамасымен ресiмдеп, өзiнiң талаптарын ұсынуға мiндеттi.
Жер қойнауын пайдаланушы келiспеушiлiк хаттамасында айтылған Құзыреттi органның ұсыныстарымен келiспеген жағдайда келiссөздер, тараптар Келiсiм-шарт жобасының барлық талаптары бойынша Келiсiмге қол жеткiзгенге дейiн, бiрақ осы Ереженiң 6-тармағында белгiленген мерзiмнен артық емес, жалғастырылады.

11. В целях подготовки проекта Контракта Компетентный орган вправе привлекать специалистов других государственных органов, а также получать необходимые консультации у любых государственных органов и по договоренности от иных организаций.
12. Проект Контракта до его подписания подлежит обязательным экономической, экологической и правовой экспертизам. При этом обязательные экспертизы проводятся в следующих государственных органах:
в Министерстве энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан, а по общераспространенным полезным ископаемым в его территориальных органах - экономическая экспертиза, а в части налоговой экспертизы - Министерством финансов Республики Казахстан или его территориальными органами;
в Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, а по общераспространенным полезным ископаемым в его территориальных органах - экологическая;
в Министерстве юстиции Республики Казахстан или его подведомственных организациях, а по общераспространенным полезным ископаемым в его территориальных органах - правовая экспертиза.
13. Экспертизы проводятся в период подготовки проекта Контракта сторонами путем его направления в соответствующий государственный орган и/или эксперту в зависимости от вида экспертизы.
14. Срок проведения экспертизы не должен превышать 30 дней со дня представления проекта Контракта и необходимых для проведения экспертизы документов.
15. Порядок проведения экспертиз и перечень документов, необходимых для их проведения, устанавливаются государственными органами, проводящими соответствующую экспертизу.
16. Все затраты государственных органов, связанные с проведением экспертиз проекта Контракта, возмещаются недропользователем в порядке, определенном законодательством.
17. Проект Контракта должен быть завизирован представителями Компетентного органа и уполномоченными представителями недропользователя.
18. Подготовленный сторонами проект Контракта до его подписания в обязательном порядке согласовывается:
по вопросам охраны окружающей природной среды и использования и охраны недр - с Министерством экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, а по общераспространенным полезным ископаемым - с его территориальными органами;
по вопросам здравоохранения - с Министерством образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан, а по общераспространенным полезным ископаемым - с его территориальными подразделениями;
по вопросам безопасного ведения работ и горного надзора - с Комитетом по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, а по общераспространенным полезным ископаемым - с его территориальными управлениями.

11. Құзыреттi орган Келiсiм-Шарттың жобасын дайындау мақсатында басқа да мемлекеттiк органдардың мамандарын тартуға, сондай-ақ кез келген мемлекеттiк органдардан және уағдаластық бойынша өзге де ұйымдардан қажеттi консультациялар алуға құқылы.
12. Келiсiм-шарттың жобасы оған қол қойылғанға дейiн мiндеттi экономикалық, экологиялық және құқықтық сараптауларға жатады. Бұл ретте мiндеттi сараптама мына мемлекеттiк органдарда:
Қазақстан Республикасының Экономика, индустрия және сауда министрлiгiнде, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша оның аумақтық органдарында - экономикалық сараптама, ал салықтық сараптама бөлiгiнде - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнде немесе оның аумақтық органдарында;
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгiнде, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша оның аумақтық органдарында - экологиялық сараптама;
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде немесе оның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарында, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша оның аумақтық органдарында - құқықтық сараптама жүргiзiледi.
13. Сараптамаларды тараптар Келiсiм-шарттың жобасын дайындау кезеңiнде сараптаманың түрiне қатысты оны тиiстi мемлекеттiк органға және/немесе сарапшыға жолдау жолымен жүргiзедi.
14. Сараптама жүргiзу мерзiмi Келiсiм-шарттың жобасы мен сараптама жүргiзу үшiн қажеттi құжаттар ұсынылған күннен бастап 30 күннен аспауы тиiс.
15. Сараптамаларды жүргiзудiң тәртiбi мен оларды жүргiзу үшiн қажеттi құжаттардың тiзбесiн тиiстi сараптаманы жүргiзушi мемлекеттiк органдар белгiлейдi.
16. Мемлекеттiк органдардың Келiсiм-шарттың жобасына сараптама жүргiзуге байланысты барлық шығындарын заңдарда белгiленген тәртiппен жер қойнауын пайдаланушы өтейдi.
17. Келiсiм-шарттың жобасына Құзыреттi органның өкiлдерi мен жер қойнауын пайдаланушының уәкiлеттi өкiлдерi виза қоюы тиiс.
18. Тараптар дайындаған Келiсiм-шарттың жобасы оған қол қойылғанға дейiн мiндеттi түрде:
айналадағы табиғи ортаны қорғау мен жер қойнауын пайдалану және қорғау мәселелерi бойынша - Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгiмен, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - оның аумақтық органдарымен;
денсаулық сақтау мәселелерi бойынша - Қазақстан Республикасының Бiлiм, мәдениет және денсаулық сақтау министрлiгiмен, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - оның аумақтық бөлiмшелерiмен;
жұмысты қауiпсiз жүргiзу және тау-кен қадағалау мәселелерi бойынша - Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi комитетiмен, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - оның аумақтық басқармаларымен келiсiледi.

19. Для согласования представляется копия лицензии и визированный проект Контракта. Согласовывающий государственный орган не вправе требовать предоставления иных документов, кроме перечисленных.
20. Общий срок согласования не должен превышать 15 дней со дня получения соответствующим государственным органом проекта Контракта.
Не позднее первых 10 дней общего срока согласования соответствующий государственный орган обязан предоставить сторонам свои замечания и предложения в письменной форме и до окончания общего срока согласовать вопросы об изменении условий проекта Контракта.
21. После проведения переговоров, экспертиз и прохождения согласований проект Контракта подписывается руководителем компетентного органа или по его поручению иным уполномоченным лицом и уполномоченным представителем недропользователя.
22. Изменение условий Контракта и/или дополнение Контракта новыми условиями производятся в таком же порядке, как и заключение Контракта. При этом экспертизе и согласованию подлежит измененный и/или дополненный текст Контракта.
23. Действие Контракта прекращается только по основаниям и в порядке, предусмотренным законодательными актами и/или Контрактом. Отзыв лицензии влечет прекращение действия Контракта.
III. Порядок государственной регистрации
и хранения контракта на проведение
операций по недропользованию
24. После подписания контракт на проведение операций по недропользованию подлежит государственной регистрации.
25. Государственная регистрация контракта на проведение операций по недропользованию представляет собой осуществление полномочий Госкоминвестом по внесению информации о нем в Реестр государственной регистрации контрактов на проведение операций по недропользованию.
26. Государственная регистрация контракта на проведение операций по недропользованию осуществляется Госкоминвестом в течение 10 дней после:
подписания контракта на разведку, добычу, строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с добычей общераспространенных полезных ископаемых;
поступления экземпляра контракта на государственное геологическое изучение недр от Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и/или недропользователя;
поступления экземпляра контракта на добычу общераспространенных полезных ископаемых в коммерческих целях от акимов областей, городов республиканского значения и столицы и/или недропользователя.

19. Келiсу үшiн лицензияның көшiрмесi мен Келiсiм-шарттың виза қойылған жобасы ұсынылады, Келiсушi мемлекеттiк органның аталғандардан басқа, өзге де құжаттарды ұсынуды талап етуге құқығы жоқ.
20. Келiсудiң жалпы мерзiмi тиiстi мемлекеттiк орган Келiсiм-шарттың жобасын алған күннен бастап 15 күннен аспауы тиiс.
Тиiстi мемлекеттiк орган келiсудiң жалпы мерзiмiнiң алғашқы 10 күнiнен кешiктiрiлмей тараптарға жазбаша нысанда өзiнiң ескертпелерi мен ұсыныстарын беруге және жалпы мерзiм аяқталғанға дейiн Келiсiм-шарт жобасының талаптарын өзгерту туралы мәселенi келiсуге мiндеттi.
21. Келiсiлген Келiсiм-шарттың жобасына келiссөздер, сараптамалар жүргiзiлгеннен және келiсулерден өткеннен кейiн құзыреттi органның басшысы немесе оның тапсырмасы бойынша өзге уәкiлеттi адам және жер қойнауын пайдаланушының уәкiлеттi өкiлi қол қояды.
22. Келiсiм-шарттың талаптарын өзгерту және/немесе Келiсiм-шартты жаңа талаптармен толықтыру - Келiсiм-шартты жасасу сияқты тәртiппен жүргiзiледi. Бұл ретте Келiсiм-шарттың өзгертiлген және/немесе толықтырылған мәтiнi сараптауға және келiсуге жатады.
23. Келiсiм-шарттың қолданылуы заң актiлерiнде және/немесе Келiсiм-шартта көзделген негiздер және тәртiп бойынша ғана тоқтатылады. Лицензияны керi қайтарып алу Келiсiм-шарттың қолданылуының тоқтатылуына әкеп соғады.
III. Жер қойнауын пайдалану жөнiнде операциялар
жүргiзуге арналған келiсiм-шартты мемлекеттiк
тiркеудiң және сақтаудың тәртiбi
24. Жер қойнауын пайдалану жөнiнде операциялар жүргiзуге арналған келiсiм-шарт қол қойылғаннан кейiн мемлекеттiк тiркеуге жатады.
25. Жер қойнауын пайдалану жөнiнде операциялар жүргiзуге арналған келiсiм-шартты мемлекеттiк тiркеу Инвестмемкомның ол туралы ақпараттарды жер қойнауын пайдалану жөнiнде операциялар жүргiзуге арналған келiсiм-шарттарды мемлекеттiк тiркеудiң тiзiлiмiне кiргiзу жөнiндегi өкiлеттiгiн жүзеге асыруын бiлдiредi.
26. Жер қойнауын пайдалану жөнiнде операциялар жүргiзуге арналған келiсiм-шартты мемлекеттiк тiркейдi:
барлауға, өндiруге, жалпы кең таралған пайдалы қазбаларды өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға арналған келiсiм-шартқа қол қойылғаннан;
жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеуге арналған келiсiм-шарттың данасы Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгiнен және/немесе жер қойнауын пайдаланушыдан түскеннен;
коммерциялық мақсатта жалпы кең таралған пайдалы қазбаларды өндiруге арналған келiсiм-шарттың данасы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкiмдерiмен және/немесе жер қойнауын пайдаланушыдан түскеннен кейiнгi 10 күннiң iшiнде Инвестмемком жүзеге асырады.

27. Государственная регистрация контракта на проведение операций по недропользованию осуществляется при условии оплаты недропользователем сбора за регистрацию, возмещающего расходы Госкоминвеста, связанные с такой государственной регистрацией. Размер сбора за регистрацию и порядок использования полученных сумм устанавливаются Госкоминвестом по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
28. Госкоминвест о государственной регистрации контракта на проведение операций по недропользованию уведомляет соответственно Министерство экологии и природных ресурсов или акима области, города республиканского значения или столицы.
29. Порядок регистрации изменений и/или дополнений в контракт на проведение операций по недропользованию аналогичен порядку регистрации Контракта.
30. Контракт на проведение операций по недропользованию, а также изменения и дополнения к нему вступают в силу со дня регистрации, если иные, более поздние, сроки не установлены соглашением Сторон.
31. Содержание и порядок ведения Реестра государственной регистрации контрактов на проведение операций по недропользованию определяются Госкоминвестом.
32. Хранение заключенных контрактов на проведение операций по недропользованию осуществляется соответственно Госкоминвестом, Министерством экологии и природных ресурсов и акимами в порядке, ими определяемом.
Кроме того, Госкоминвест осуществляет хранение копий контрактов на проведение операций по недропользованию, заключенных Министерством экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и акимами и поступивших на государственную регистрацию.
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1998 г. N 484
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке выдачи разрешений на передачу
права недропользования в залог
I. Общие положения
1. Настоящее Положение определяет порядок выдачи разрешений на передачу в залог права недропользования на разведку, добычу, строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с добычей, а также на разведку и добычу общераспространенных полезных ископаемых в коммерческих целях.
Настоящее Положение не регулирует отношения по передаче в залог права недропользования на государственное геологическое изучение недр, права недропользования на добычу общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод для собственных нужд, передачу в залог иного имущества недропользователя.

27. Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге арналған келiсiм-шартты мемлекеттiк тiркеу Инвестмемкомның осындай мемлекеттiк тiркеуге байланысты шығыстарын өтейтiн жер қойнауын пайдаланушының тiркеу үшiн алым шартымен жүзеге асырылады. Тiркеу үшiн алымның мөлшерi мен алынған сомаларды пайдаланудың тәртiбiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша Инвестмемком белгiлейдi.
28. Инвестмемком жер қойнауын пайдалану жөнiнде операция жүргiзуге арналған келiсiм-шарттың мемлекеттiк тiркелгендiгi туралы тиiсiнше Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгiне немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың немесе астананың әкiмiне хабарлайды.
29. Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялар жүргiзуге арналған келiсiм-шарттарға өзгерiстердi және/немесе толықтыруларды тiркеудiң тәртiбi - Келiсiм-шартты тiркеудiң тәртiбi секiлдi.
30. Жер қойнауын пайдалану жөнiнде операциялар жүргiзуге арналған келiсiм-шарт, сондай-ақ оған өзгерiстер мен толықтырулар, егер Тараптардың келiсiмiнде өзге неғұрлым жай мерзiмдер белгiленбесе, тiркелген күннен бастап күшiне енедi.
31. Жер қойнауын пайдалану жөнiнде операциялар жүргiзуге арналған келiсiм-шарттарды мемлекеттiк тiркеудiң тiзiлiмiн жүргiзудiң мазмұны мен тәртiбiн Инвестмемком белгiлейдi.
32. Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялар жүргiзуге
жасалған келiсiм-шарттарды сақтауды өздерi белгiлеген тәртiппен
тиiсiнше Инвестмемком, Қазақстан Республикасының Экология және табиғи
ресурстар министрлiгi және әкiмдер жүзеге асырады.
Бұдан басқа, Инвестмемком Қазақстан Республикасының Экология және
табиғи ресурстар министрлiгi мен әкiмдер жасаған және мемлекеттiк
тiркеуге келiп түскен жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды
жүргiзуге арналған келiсiм-шарттардың көшiрмелерiн сақтауды да жүзеге
асырады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 27 мамырдағы
N 484 қаулысымен
бекiтiлген
Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге
рұқсат берудiң тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже барлауға, өндiруге, өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға, сондай-ақ коммерциялық мақсатта жалпы кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және өндiруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге рұқсат берудiң тәртiбiн белгiлейдi.
Осы Ереже жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеуге арналған жер қойнауын пайдалану құқығын, өз мұқтаждары үшiн жалпы кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты суларын өндiруге арналған құқықтық кепiлге беру, жер қойнауын пайдаланушының өзге де мүлкiн кепiлге беру жөнiндегi қатынастарды реттемейдi.

2. Передача в залог права недропользования допускается только для обеспечения привлечения денег (кредита) на цели недропользования, предусмотренные лицензией.
3. Передача в залог права недропользования регулируется положениями Гражданского кодекса Республики Казахстан (далее - ГК) о залоге, а также Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 27 января 1996 г. N 2828 U962828_ "О недрах и недропользовании" (далее - Указ "О недрах").
4. Предметом залога является право недропользователя, возникающее на основе лицензии.
5. Право недропользования может быть предметом залога только до истечения срока его действия, определяемого согласно условиям лицензии. Отзыв лицензии влечет прекращение договора залога права недропользования.
6. Передача права недропользования в залог может быть произведена лишь с разрешения Лицензионного органа. Разрешение на передачу права недропользования в залог является неотъемлемой частью договора залога.
Лицензионным органом в отношении права недропользования на разведку, добычу, строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с добычей общераспространенных полезных ископаемых, выступает Правительство Республики Казахстан. Рабочим органом Правительства Республики Казахстан является Государственный комитет Республики Казахстан по инвестициям (далее - Госкоминвест).
Лицензионным органом в отношении права недропользования на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых в коммерческих целях являются местные исполнительные органы (областные исполнительные органы) далее - аким).
II. Порядок выдачи разрешения на передачу
права недропользования в залог
7. Для получения разрешения Лицензионного органа на передачу права недропользования в залог недропользователь должен представить в Госкоминвест, а по общераспространенным полезным ископаемым - акиму заявку на выдачу разрешения на передачу права недропользования в залог.
Недропользователь вправе подать несколько заявок на выдачу разрешения на передачу права недропользования в залог. При этом каждая из поданных заявок подлежит приему.
8. В заявке должно быть названо конкретное лицо, которому предполагается передать в залог право недропользования, с указанием его наименования, места нахождения.
К заявке прилагаются:
документы, удостоверяющие наличие у недропользователя права недропользования (лицензия на разведку, добычу и строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с добычей; лицензия на разведку и добычу общераспространенных полезных ископаемых в коммерческих целях);
технико-экономическое обоснование привлечения и использования заемных средств с указанием целей использования этих средств и с расчетом и обоснованием возвратности привлекаемых денег.

2. Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беру - лицензияда көзделген жер қойнауын пайдалану мақсатында ақша (несие) тартуды қамтамасыз ету үшiн ғана рұқсат етiледi.
3. Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беру - Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң (бұдан әрi - АК) кепiл туралы ережелерiмен, сондай-ақ "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 U962828_ Заң күшi бар Жарлығымен (бұдан әрi - "Жер қойнауы туралы" Жарлық) реттеледi.
4. Жер қойнауын пайдаланушының лицензияның негiзiнде пайда болған құқығы кепiлдiң нысанасы болып табылады.
5. Жер қойнауын пайдалану құқығы лицензияның шарттарына сәйкес айқындалатын оның қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн ғана кепiлдiң нысанасы бола алады. Лицензияларды керi қайтарып алу - жер қойнауын пайдалану құқығының кепiлi шартының тоқталуына әкеп соғады.
6. Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беру тек Лицензиялық органның рұқсатымен ғана жүргiзiле алады. Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған рұқсат кепiл шартының ажырамас бөлiгi болып табылады.
Барлауға, өндiруге, жалпы кең таралған пайдалы қазбаларды өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға арналған жерқойнауын пайдалану құқығына қатысты лицензиялық орган Қазақстан Республикасының Үкiметi болады. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жұмыс органы Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (бұдан әрi - Инвестмемком) болып табылады.
Коммерциялық мақсатта жалпы кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндiруге арналған жер қойнауын пайдалану құқығына қатысты лицензиялық орган жергiлiктi атқарушы органдар (облыстық атқарушы органдар) бұдан әрi - әкiм) болып табылады.
II. Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге
беруге рұқсат берудiң тәртiбi
7. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге Лицензиялық органның рұқсатын алу үшiн Инвестмемкомға, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - әкiмге, жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге рұқсат беруге өтiнiм беруi тиiс.
Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге рұқсат беруге бiрнеше өтiнiм беруге құқылы. Бұл ретте берiлген өтiнiмдердiң әрқайсысы қабылдауға жатады.
8. Өтiнiмде оның атауы, орналасқан жерi көрсетiле отырып жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беру көзделген нақты тұлға аталуы тиiс.
Өтiнiмге қоса:
жер қойнауын пайдаланушыда жер қойнауын пайдалану құқығының бар екендiгiн куәландыратын құжаттар (барлауға, өндiруге және барлаумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және пайдалануға арналған лицензия; коммерциялық мақсатта жалпы кең таралған пайдалы қазбаларды өндiруге арналған лицензия);
бұл қаражаттарды пайдалану мақсатын көрсете отырып және тартылған ақшаның қайтарымдылығының есебiмен және негiздемесiмен бiрге заемдық қаражатты тартудың және пайдаланудың техникалық-экономикалық негiздемесi берiледi.

9. Принятие Госкоминвестом, а по общераспространенным полезным ископаемым - акимом заявки недропользователя удостоверяется выдачей недропользователю подтверждающего документа.
В приеме заявки может быть отказано только по причине представления не всех документов, предусмотренных пунктом 8 настоящего Положения.
Проект договора залога права недропользования должен быть представлен Госкоминвесту, а по общераспространенным полезным ископаемым - акиму в течение 60 дней с момента принятия заявки.
В случае непредставления проекта договора залога права недропользования в указанный срок заявка считается отозванной недропользователем.
10. Разрешение Лицензионного органа на передачу права недропользования в залог или мотивированный отказ в выдаче такого разрешения должны быть приняты в срок, не превышающий 10 дней со дня предоставления Госкоминвесту, а по общераспространенным полезным ископаемым - акиму проекта договора залога права недропользования и обязательства залогодержателя выполнять все обязанности недропользователя, вытекающие из лицензии и контракта, при обращении предмета залога в свою собственность.
В случае отказа в выдаче разрешения на передачу права недропользования в залог Госкоминвестом, а по общераспространенным полезным ископаемым - акимом направляется заявителю соответствующее уведомление.
11. Разрешение Лицензионного органа на передачу права недропользования в залог конкретному лицу дается отдельно в каждом случае такой передачи. Не допускается выдача общего разрешения недропользователю на передачу права недропользования в залог любому лицу по усмотрению недропользователя.
Разрешение не может быть выдано в случаях отзыва лицензии или приостановления ее действия, признания лицензии недействительной либо досрочного прекращения контракта с недропользователем.
Разрешение на передачу в залог права недропользования, находящегося в залоге, не допускается в случаях, когда перезалог запрещен предшествующими договорами о залоге. Перезалог и выдача разрешения на перезалог производится с соблюдением тех же процедур, что изложены в настоящем Положении для залога права недропользования.
12. Изменение условий договора о привлечении денег и (или) договора залога права недропользования, обуславливающие нарушение условий, изложенных в пункте 2 настоящего Положения, влечет прекращение действия ранее выданного разрешения и договора залога права недропользования.

9. Инвестмемком, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - әкiм қабылдаған жер қойнауын пайдаланушының өтiнiмi жер қойнауын пайдаланушыға растайтын құжат берiлуiмен куәландырылады.
Өтiнiмдердi қабылдаудан осы Ереженiң 8-тармағында көзделген барлық құжаттардың ұсынылмауы себебi бойынша ғана бас тартылуы мүмкiн.
Жер қойнауын пайдалану құқығының кепiлi шартының жобасы өтiнiмдер қабылданған сәттен бастап 60 күннiң iшiнде Инвестмемкомға, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - әкiмге ұсынылуы тиiс.
Жер қойнауын пайдалану құқығының кепiлi шартының жобасы көрсетiлген мерзiмде ұсынылмаған жағдайда өтiнiмдi жер қойнауын пайдаланушы керi қайтарып алған болып есептеледi.
10. Лицензиялық органның жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге рұқсаты немесе мұндай рұқсатты беруден дәлелдi бас тартуы жер қойнауын пайдалану құқығының кепiлi шартының жобасы мен кепiлдi ұстаушының кепiлдiң нысанасын өзiнiң меншiгiне айналдыруы кезiнде лицензиялар мен келiсiм-шарттан туындайтын жер қойнауын пайдаланушының барлық мiндеттерiн орындауға мiндеттемесi Инвестмемкомға, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - әкiмге ұсынылған күннен бастап 10 күннен аспайтын мерзiмде қабылдануы тиiс.
Инвестмемком, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - әкiм жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге рұқсат беруден бас тартқан жағдайда өтiнiм берушiге тиiстi құлақтандыру жолданады.
11. Лицензиялық органның жер қойнауын пайдалану құқығын нақты тұлғаға беруге рұқсаты әрбiр мұндай беру жағдайында жеке берiледi. Жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша жер қойнауын пайдаланушыға жер қойнауын пайдалану құқығын кез-келген тұлғаға кепiлге беруге жалпы рұқсат беруге жол берiлмейдi.
Рұқсат лицензиялар керi қайтарылып алынған немесе оның қолданылуы тоқтатыла тұрған, лицензиялар жарамсыз деп танылған не жер қойнауын пайдаланушымен келiсiм-шарт мерзiмiнен бұрын тоқтатылған жағдайларда берiлмейдi.
Кепiлдегi жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге рұқсатқа қайтадан кепiлге беруге оның алдындағы кепiл туралы шарттарда тыйым салынған жағдайларда жол берiлмейдi. Қайта кепiлге беру және қайта кепiлге рұқсат беру осы Ережеде жер қойнауын пайдалану құқығының кепiлi үшiн мазмұндалған рәсiмдер сақтала отырып жүргiзiледi.
12. Осы Ереженiң 2-тармағында айтылған шарттардың бұзылуынан туындайтын ақша тарту туралы шарттың және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығының кепiлi шартының талаптарын өзгерту бұрын берiлген рұқсат пен жер қойнауын пайдалану құқығының кепiлi шартының қолданылуының тоқтатылуына әкеп соғады.

13. Недропользователь вправе при отказе в выдаче разрешения в установленный срок или непредставлении мотивированного отказа в выдаче такого разрешения требовать выдачи разрешения в судебном порядке.
14. Разрешение на передачу права недропользования в залог выдается на срок не более шести месяцев. Если срок действия в разрешении не указан, то считается, что оно выдано на шестимесячный срок. При необходимости, по ходатайству недропользователя, срок действия разрешения может быть продлен, но не более чем на шесть месяцев.
15. В случае подачи в соответствии с пунктом 7 настоящего Положения нескольких заявок на выдачу разрешения на передачу права недропользования в залог разрешения выдаются на каждую из них. При этом в момент занесения в реестр данных о договоре залога по одному из выданных разрешений в Госкоминвесте, а по общераспространенным полезным ископаемым - акимом остальные разрешения утрачивают силу.
16. Договор залога права недропользования вступает в силу со дня его регистрации в установленном законодательством порядке.
После регистрации договора залога недропользователь обязан представить в Госкоминвест, а по общераспространенным полезным ископаемым - акиму зарегистрированный договор залога права недропользования для занесения соответствующих данных в реестр.
17. В случае неисполнения недропользователем обеспеченного залогом обязательства залогодержатель вправе получить удовлетворение своих требований в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
18. Реализация заложенного права недропользования, на которое обращено взыскание, производится путем проведения публичных торгов, условия и порядок проведения которых устанавливаются Госкоминвестом, а по общераспространенным полезным ископаемым - акимом.
19. Госкоминвест, а по общераспространенным полезным ископаемым - аким ведет учет выданных разрешений и реестр заключенных на их основе договоров залога.
Сведения учета выданных разрешений должны быть доступными для ознакомления с ними заинтересованными лицами.
III. Порядок переоформления прав недропользования
20. При прекращении договора залога в случаях, предусмотренных пунктами 5, 12 настоящего Положения, новая лицензия на проведение операций по недропользованию на данную контрактную территорию может быть выдана Лицензионным органом залогодержателю на основе прямых переговоров с сохранением условий ранее выданной лицензии.
21. На победителя публичных торгов, а в случае, если публичные торги не состоялись, - на залогодержателя переоформляется лицензия на недропользование и к нему переходят права и обязанности залогодателя по контракту на совершение операций по недропользованию.

13. Жер қойнауын пайдаланушы белгiленген мерзiмде рұқсат беруден бас тартылған немесе мұндай рұқсат беруден дәлелдi бас тарту берiлмеген кезде рұқсат берудi сот тәртiбiмен талап етуге құқылы.
14. Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге рұқсат алты айдан аспайтын мерзiмге берiледi. Егер рұқсатта қолданылу мерзiмi көрсетiлмесе, онда ол алты айлық мерзiмге берiлген болып есептеледi. Қажет болған жағдайда жер қойнауын пайдаланушының өтiнiшi бойынша рұқсаттың қолданылу мерзiмi ұзартылуы мүмкiн, бiрақ алты айдан артық емес.
15. Осы Ереженiң 7-тармағына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беруге рұқсат беруге бiрнеше өтiнiмдер берiлген жағдайда рұқсат олардың әрқайсысына берiледi. Бұл ретте Инвестмемком, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - әкiм берiлген рұқсаттардың бiреуi бойынша кепiл шарты туралы деректердi тiзiлiмге енгiзген сәттен бастап қалған рұқсаттар күшiн жояды.
16. Жер қойнауын пайдалану құқығының кепiлi шарты заңдарда белгiленген тәртiппен ол тiркелген күннен бастап күшiне енедi.
Кепiл шарты тiркелгеннен кейiн, жер қойнауын пайдаланушы Инвестмемкомға, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - әкiмге тиiстi деректердi тiзiлiмге енгiзу үшiн жер қойнауын пайдалану құқығы кепiлiнiң тiркелген шартын ұсынуға мiндеттi.
17. Жер қойнауын пайдаланушы кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттемелерiн орындамаған жағдайда кепiлдi ұстаушы Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен өзiнiң талаптарын қанағаттандыруды алуға құқылы.
18. Жаза қолданылған жер қойнауын пайдаланушының кепiлге салынған құқығын сату шарттары мен өткiзудiң тәртiбiн Инвестмемком, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - әкiм белгiлейтiн ашық сауда-саттықтар өткiзу жолымен жүргiзiледi.
19. Инвестмемком, ал жалпы кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - әкiм берiлген рұқсаттардың есебi мен олардың негiзiнде жасалған кепiл шарттарының тiзiлiмiн жүргiзедi.
Берiлген рұқсаттар есебiнiң мәлiметi мүдделi тұлғалар онымен танысуы үшiн қол жетiмдi болуы тиiс.
III. Жер қойнауын пайдалану құқығын қайта
ресiмдеудiң тәртiбi
20. Осы Ереженiң 5, 12-тармақтарында көзделген жағдайларда кепiл шарты тоқтатылған кезде осы келiсiм-шарттық аумаққа жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге арналған және лицензияны Лицензиялық орган кепiлдi ұстаушыға бұрын берiлген лицензиялардың шарттарын сақтау арқылы тiкелей келiссөздердiң негiзiнде беруi мүмкiн.
21. Ашық сауда-саттықтардың жеңiмпазына, ал егер ашық сауда-саттықтар өткiзiлмеген жағдайда - кепiл ұстаушыға жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия қайта ресiмделедi және жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жасауға арналған келiсiм-шарт бойынша кепiл берушiнiң құқықтары мен мiндеттерi оған ауысады.

22. При реализации заложенного права недропользования Лицензионный орган обязан в месячный срок переоформить Лицензию на победителя публичных торгов или на залогодержателя.
Проведение дополнительных конкурсов или переговоров для выдачи лицензии победителю публичных торгов или залогодержателю не требуется.
Содержание переоформленной лицензии должно полностью соответствовать содержанию лицензии недропользователя-залогодателя, за исключением сведений о лицензиате.
23. В месячный срок с момента переоформления лицензии победителю публичных торгов или залогодержателю Госкоминвест обязан заключить с обладателем лицензии контракт на недропользование. Условия недропользования, права и обязанности нового недропользователя по контракту должны полностью соответствовать правам и обязанностям недропользователя-залогодателя.
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1998 г. N 484
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1996 г. N 646 P960646_ "Об утверждении Положения о Компетентном органе Правительства Республики Казахстан по заключению и исполнению контрактов с недропользователями в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 24, ст.204).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 903 P960903_ "Об утверждении Положения о порядке регистрации Контрактов на проведение Операций по недропользованию в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 31, ст.284).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 сентября 1996 года N 1092 P961092_ "Об утверждении Положения о порядке заключения контрактов на проведение операций по недропользованию в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 36, ст.345).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 1996 г. N 1458 P961458_ "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1996 г. N 646".
5. Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 6 декабря 1996 г. N 553.
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 апреля 1997 г. N 526 P970526_ "Об утверждении Положения о передаче права недропользования в залог" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 15, ст.122).

22. Жер қойнауын пайдаланудың кепiлге берiлген құқығы сатылған кезде Лицензиялық орган бiр айлық мерзiм iшiнде лицензияны ашық сауда-саттықтардың жеңiмпаздарына немесе кепiл ұстаушыға қайта ресiмдеуге мiндеттi.
Ашық сауда-саттықтың жеңiмпазына немесе кепiл ұстаушыға лицензиялар беру үшiн қосымша конкурстар немесе келiссөздер жүргiзу талап етiлмейдi.
Қайта ресiмделген лицензиялардың мазмұны, лицензиат туралы мәлiметтердi қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы - кепiл берушiнiң лицензияларының мазмұнына толық сәйкес келуi тиiс.
23. Лицензиялар ашық сауда-саттықтардың жеңiмпазына немесе кепiл ұстаушыға қайта ресiмделген сәттен бастап бiр айлық мерзiм iшiнде Инвестмемком лицензияларды иеленушiлермен жер қойнауын пайдалануға келiсiм-шарт жасасуға мiндеттi. Жер қойнауын пайдаланудың шарттары, жаңа жер қойнауын пайдаланушының құқықтары мен мiндеттерi келiсiм-шарт бойынша жер қойнауын пайдаланушы - кепiл берушiнiң құқықтары мен мiндеттерiне толық сәйкес келуi тиiс.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1998 жылғы 27 мамырдағы N 484 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң күшi жойылған
кейбiр шешiмдерiнiң
ТIЗБЕСI
1. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдаланушылармен контрактiлер жасау және оны орындау жөнiндегi Құзыреттi органы туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 27 мамырдағы N 646 P960646_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 24, 204-құжат).
2. "Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге арналған Контрактiлердi тiркеу тәртiбi туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 15 шiлдедегi N 903 P960903_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 31, 284-құжат).
3. "Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу үшiн контракттар жасасу тәртiбi туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 6 қыркүйектегi N 1092 P961092_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 36, 345-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 27 мамырдағы N 646 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 30 қарашадағы N 1458 қаулысы.
5. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 1996 жылғы 6 желтоқсандағы N 553 өкiмi.
6. "Жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге беру туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 10 сәуiрдегi N 526 P970526_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 15, 122-құжат).