Об утверждении Правил продажи акций, принадлежащих государству, через организованный рынок ценных бумаг
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 1998 года № 1137. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2011 года № 920
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.08.2011 № 920 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В целях активизации продажи государственных пакетов акций через организованный рынок ценных бумаг Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила продажи акций, принадлежащих государству, через организованный рынок ценных бумаг.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство финансов Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановления Правительства
Республики Казахстан
от 6 ноября 1998 года N 1137
Правила продажи акций, принадлежащих государству,
через организованный рынок ценных бумаг <*>
Сноска. В тексте слова "Департамент", "Департаментом", "Департаменту", "Департамента" заменены словами "Комитет", "Комитетом", "Комитету", "Комитета" - постановлением Правительства РК от 5 апреля 2000 г. N 508. В тексте слова "Комитетом", "Комитет", "Комитета" заменены словами "Продавцом", "Продавец", "Продавца"; наименования разделов 2-4 исключены - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455.
Настоящие Правила разработаны в целях активизации продажи государственных пакетов акций и регулируют порядок продажи акций, принадлежащих государству (далее - акции), через организованный рынок ценных бумаг.
1. Порядок реализации акций через
фондовую биржу, функционирующую
на территории Республики Казахстан <*>
Сноска. В заголовок внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455.
1. Акции, подлежащие реализации на отечественном организованном рынке ценных бумаг, выставляются на биржевые торги государственным органом, уполномоченным в соответствии с законодательными актами владеть, пользоваться и распоряжаться республиканской или коммунальной собственностью (далее - Продавец) через брокерские компании. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455.
2. Реализация акций производится в торговых системах фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан (далее - фондовая биржа) в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и Правилами биржевой торговли соответствующей фондовой биржи. <*>
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455.

Мемлекетке тиесілі акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногы арқылы сатудың ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1998 жылғы 6 қараша N 1137. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Акциялардың мемлекеттік пакеттерін бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногы арқылы сатуды жандандыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекетке тиесілі акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногы арқылы сатудың ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жүктелсін.
3. Осы қаулы қол қойған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1998 жылғы
6 қарашадағы
N 1137 қаулысымен
бекітілген
ЕСКЕРТУ. Мәтіндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2000.04.05.  N 508 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Мәтіндегі "Комитет", "Комитеттiң" деген сөздер "Сатушы", "Сатушының" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің
2001.11.16. N  1455 қаулысымен.
Мемлекетке тиесілі акцияларды бағалы қағаздардың
ұйымдастырылған рыногы арқылы сатудың
ЕРЕЖЕСІ
Осы Ереже акциялардың мемлекеттік пакеттерін сатуды жандандыру мақсатында әзірленді және мемлекетке тиесілі акцияларды (бұдан әрі - акциялар) бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногы арқылы сатудың тәртібін реттейді.
1. Акцияларды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс
iстейтiн қор биржасы арқылы сатудың тәртібі<*>
ЕСКЕРТУ. 1-бөлімнің тақырыбы өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455 қаулысымен.
1. Бағалы қағаздардың ұйымдастырылған отандық рыногында сатылуға тиісті акцияларды биржалық сауда-саттыққа заңнамалық кесiмдерге сәйкес республикалық немесе коммуналдық меншiктi иеленуге, пайдалануға және оған билiк етуге уәкiлеттiк берiлген мемлекеттiк орган (бұдан әрi - Сатушы) делдал компаниялар арқылы шығарады.<*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455 қаулысымен.
2. Акцияларды сату Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтiн қор биржасының (бұдан әрi - қор биржасы) сауда жүйелерiнде Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы қолданыстағы заңнамасына және тиiстi қор биржасының Биржалық сауда ережесiне сәйкес жүргізіледi.<*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455 қаулысымен.

3. Организацию и координацию работы по подготовке государственных пакетов акций к продаже через фондовую биржу осуществляет Комиссия по вопросам приватизации объектов государственной собственности (далее - Комиссия), созданная Продавцом из уполномоченных представителей Продавца, Министерства финансов Республики Казахстан, Министерства юстиции Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и других заинтересованных государственных органов или их территориальных подразделений. Число членов Комиссии должно составлять не менее 5 человек. Председателем Комиссии является представитель Продавца. <*>
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455. Внесены изменения - от 20 декабря 2004 г. N 1333.
4. Решение о реализации акций через фондовую биржу принимается Продавцом с учетом рекомендаций Комиссии. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455.
4-1. Извещение о продаже должно быть опубликовано Продавцом в периодическом печатном издании на государственном и русском языках в сроки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о приватизации, и должно содержать следующие сведения:
1) дату и время начала торгов;
2) место проведения торгов;
3) наименование эмитента акций;
4) сведения об эмитенте;
5) количество реализуемых акций;
6) иные сведения, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о приватизации и рынке ценных бумаг. <*>
Сноска. Дополнено пунктом 4-1 - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455. Внесены изменения - от 20 декабря 2004 г. N 1333
5. Деньги, полученные от продажи акций, направляются в соответствующий бюджет в установленном законодательством порядке. <*>
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 5 апреля 2000 г. N 508. Внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455; от 23 мая 2002 г. № 562.
6. Отношения, возникающие в связи с реализацией акций между Продавцом и брокерскими компаниями, регулируются соответствующим договором.
7. Выбор брокерской компании на право реализации акций на отечественном рынке ценных бумаг осуществляется Продавцом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках. <*>
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455.
8. (Пункты 8-10 исключены - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455)
11. Цена реализации акций, выставляемых на отечественный организованный рынок ценных бумаг, устанавливается Продавцом по рекомендации Комиссии.
12. (Пункты 12-15 исключены - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455)

3. Акциялардың мемлекеттiк пакетiн қор биржасы арқылы сатуға дайындау жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру мен үйлестiрудi Сатушы Сатушының, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгiнiң және басқа да мүдделi мемлекеттiк органдардың немесе олардың аумақтық бөлiмшелерiнiң уәкiлеттi өкiлдерiнен құрған Мемлекеттiк меншiк объектiлерiн жекешелендiру мәселелерi жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) жүзеге асырады. Комиссия мүшелерiнiң саны кемiнде 5 адамды құрауы тиiс. Комиссияның төрағасы Сатушының өкiлi болып табылады. <*>
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455 , 2004.12.20. N  1333 қаулыларымен.
4. Акцияларды қор биржасы арқылы сату туралы шешiмдi Комиссияның ұсынымдарын ескере отырып, Сатушы қабылдайды.<*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N   1455 қаулысымен.
4-1. Сату туралы хабарламаны Сатушы Қазақстан Республикасының жекешелендiру туралы заңнамасында көзделген мерзiмдерде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде мерзiмдi баспасөз басылымында жариялауы тиiс және онда мынадай мәлiметтер:
1) сауда-саттықтың басталатын күнi мен уақыты;
2) сауда-саттық өтетiн орын;
3) акциялар шығарушының атауы;
4) шығарушы туралы мәлiметтер;
5) сатылатын акциялардың саны;
6) Қазақстан Республикасының  жекешелендiру және  бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасында көзделген өзге де мәлiметтер қамтылуы тиiс.<*>
ЕСКЕРТУ. 4-1 тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N   1455 , 2004.12.20. N  1333 қаулыларымен.
5. Акцияларды сатудан алынған ақша заңдарда белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке жіберіледі. <*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.04.05. N  508 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N   1455 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.05.23. N   562 қаулысымен.
6. Сатушы пен делдал компаниялар арасындағы акцияларды сатуға байланысты туындайтын қарым-қатынастар тиісті шартпен реттеледі.
7. Бағалы қағаздардың отандық рыногында акцияларды сату құқығына брокерлiк компанияны таңдауды Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасына сәйкес Сатушы жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455 қаулысымен.
8-10. <*>
ЕСКЕРТУ. 8-10-тармақтар алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455 қаулысымен.
11. Бағалы қағаздардың ұйымдастырылған отандық рыногына шығарылған акциялардың сату бағасын Комиссияның ұсынымы бойынша Сатушы белгілейді.
12-15. <*>
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.04.05. N  508 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.10.28. N  1369 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 12-15-тармақтар алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455 қаулысымен.

16. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов.
17. Заседание Комиссии считается состоявшимся, если протокол заседания подписали не менее 2/3 от общего количества членов Комиссии.
18. Комиссия имеет право:
1) запрашивать и получать информацию, необходимую для выполнения возложенных на нее задач;
2) представлять рекомендации Продавцу о выставлении акций на продажу и снятии их с торгов.
19. Комиссия вырабатывает рекомендации по следующим вопросам:
1) определение минимальной цены реализации акций через
организованный рынок ценных бумаг;
2) изменение минимальной цены реализации, а также отмена
ограничений по минимальной цене;
3) определение сроков и длительности выставления акций на биржевые торги, предельных сроков реализации и даты снятия с
биржевых торгов.
20. (Пункт 20 исключен - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455)
5. Порядок реализации акций через международный
рынок ценных бумаг
21. Перечень акционерных обществ, государственные пакеты акций которых подлежат реализации через международный рынок ценных бумаг, утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан.
22. Выбор менеджера по реализации акций на международном рынке ценных бумаг (далее - менеджер) осуществляется тендерной комиссией в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках. <*>
Сноска. Пункт 22 - в редакции постановления Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455.
23. В состав тендерной комиссии, утверждаемой Правительством Республики Казахстан, входят представители Продавца, Министерства финансов Республики Казахстан, Министерства юстиции Республики Казахстан, Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и иных заинтересованных ведомств. <*>
Сноска. В пункт 23 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 5 апреля 2000 г. N 508; от 28 октября 2001 г. N 1369. Пункт 23 - в редакции постановления Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455. Внесены изменения - от 20 декабря 2004 г. N 1333
24. Тендерная комиссия:
1) рассматривает поступившие заявки;
2) определяет победителей тендера;
3) принимает решение о способе реализации акций (открытый или частный) по рекомендации менеджеров по реализации акций. <*>
Сноска. В пункт 24 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455.
25. Победителем тендера признается участник, предложение которого гарантирует государству получение максимального дохода с учетом уровня капитализации акций за вычетом комиссионного вознаграждения и затрат на проведение подготовительных процедур, связанных с реализацией акций.

16. Комиссияның шешімдері қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады.
17. Комиссияның мәжілісі мәжіліс хаттамасына комиссия мүшелерінің кемінде 2/3-і қол қойған жағдайда өткізіледі деп есептеледі.
18. Комиссияның:
1) өзіне жүктелген міндеттерді орындауға қажетті ақпаратты сұрауға және алуға;
2) Комитетке акцияларды сатуға шығару және оларды саудаластықтан алу туралы ұсыныс жасауға құқығы бар.
19. Комиссия мынадай мәселелер бойынша ұсынымдар әзірлейді:
1) бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногы арқылы акцияларды сатудың ең төмен бағасын анықтау;
2) сатудың ең төмен бағасын өзгерту, сондай-ақ ең төмен баға жөніндегі шектеулерді жою;
3) акцияларды биржалық саудаластыққа шығарудың мерзімдері мен ұзақтығын, сатудың шекті мерзімдерін және биржалық саудаластықтан алу күнін белгілеу.
20. <*>
ЕСКЕРТУ. 20-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455 қаулысымен.
5. Акцияларды бағалы қағаздардың халықаралық
рыногы арқылы сатудың тәртібі
21. Акцияларының мемлекеттік пакеті бағалы қағаздардың халықаралық рыногы арқылы сатылуға тиісті акционерлік қоғамдардың тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітіледі.
22. Бағалы қағаздардың халықаралық рыногында акцияларды сату жөнiндегi менеджердi (бұдан әрi - менеджер) таңдауды Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы  заңнамасына сәйкес тендерлiк комиссия жүзеге асырады. <*>
ЕСКЕРТУ. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455 қаулысымен.
23. Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн тендерлiк комиссияның құрамына Сатушының, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгiнiң және өзге де мүдделi ведомстволардың өкiлдерi кiредi.<*>
ЕСКЕРТУ. 23-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.04.05. N  508 , 2001.10.28. N  1369 , 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455 , 2004.12.20. N  1333 қаулыларымен.
24. Тендерлік комиссия:
1) келіп түскен өтінімдерді қарайды;
2) тендердің жеңімпаздарын анықтайды;
3) акцияларды сату жөніндегі менеджерлердің ұсынымы бойынша акцияларды сатудың тәсілі (ашық немесе жеке) туралы шешім қабылдайды.
25. Тендердің жеңімпазы деп комиссиялық сыйақыларды және акцияларды сатуға байланысты дайындық рәсімдерін жүргізуге арналған шығыстар шегеріліп тасталған, акцияларды жинақтаудың деңгейі ескерілген, ең көп кіріс алу жөнінде мемлекетке кепілдік беретін қатысушы танылады.

26. Для осуществления мероприятий, связанных с реализацией акций, менеджеры вправе привлечь банки второго уровня в качестве финансовых консультантов.
27. По результатам тендера подписываются соглашения между Правительством Республики Казахстан в лице Продавца и менеджерами. Условия соглашений утверждаются постановлением Правительства Республики Казахстан.
28. (Пункт 28 исключен - постановлением Правительства РК от 16 ноября 2001 г. N 1455)
29. После проведения предварительного анализа учредительных документов, финансовой отчетности и хозяйственной деятельности акционерного общества с участием государства, акции которого реализуются через международный рынок ценных бумаг, менеджеры представляют Продавцу перечень мероприятий, необходимых для реализации акций, и расчет затрат, связанных с осуществлением указанных мероприятий. Продавец проводит работу по корректировке сметы расходов с целью минимизации затрат со стороны государства и представляет структуру и предельный уровень затрат на утверждение в Правительство Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 29 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 5 апреля 2000 г. N 508; от 16 ноября 2001 г. N 1455.
30. Менеджеры представляют Продавцу отчеты о проводимых мероприятиях на регулярной основе, устанавливаемой соглашением. <*>
Сноска. В пункт 30 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 октября 2001 г. N 1369; от 16 ноября 2001 г. N 1455.
31. Продавец совместно с менеджерами и представителями акционерного общества организует проведение необходимых мероприятий по реализации государственного пакета акций.
32. Менеджеры и Продавец независимо друг от друга производят мониторинг и анализ ситуации на рынке ценных бумаг и тенденциях ее развития.
33. Продавец после представления менеджерами списка подписчиков на акции с указанием предлагаемых цен реализации с учетом анализа ситуации и рекомендаций менеджеров принимает решение о начале реализации акций, дает соответствующие указания менеджерам и заключает договоры купли-продажи акций.
34. Деньги, полученные от продажи акций, направляются в соответствующий бюджет в установленном законодательством порядке. <*>
Сноска. В пункт 34 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 5 апреля 2000 г. N 508; от 23 мая 2002 г. № 562.

26. Акцияларды сатуға байланысты шараларды жүзеге асыру үшін менеджерлер екінші деңгейдегі банктерді қаржылық консультанттар ретінде тартуға құқылы.
27. Тендердің нәтижесі бойынша Сатушы арқылы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен менеджерлер арасында келісімге қол қойылады. Келісімнің шарттары Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітіледі.
28. <*>
ЕСКЕРТУ. 28-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455 қаулысымен.
29. Акциялары бағалы қағаздардың халықаралық рыногы арқылы сатылатын, мемлекет қатысатын Акционерлік қоғамның құрылтай құжаттарына қаржылық есептілігіне және шаруашылық әрекетіне алдын ала талдау жүргізгеннен кейін, менеджерлер акцияларды сатуға қажетті шаралардың тізбесін және көрсетілген шараларды өткізуге байланысты шығындардың есебін Сатушыға ұсынады. Мемлекет тарапынан шығындарды барынша азайту мақсатында Департамент шығыстар сметасын түзету жұмыстарын жүргізеді және шығындардың құрылымы мен ең жоғары деңгейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады. <*>
ЕСКЕРТУ. 29-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.04.05. N  508 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 29-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455
қаулысымен.
30. Менеджерлер келісімде белгіленген тұрақты негізде жүргізіліп отырған шаралар туралы Сатушыға есеп беріп отырады. <*>
ЕСКЕРТУ. 30-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455
қаулысымен.
31. Сатушы менеджерлермен және акционерлік қоғамдардың өкілдерімен бірлесе отырып акциялардың мемлекеттік пакетін сату жөніндегі қажетті шараларды өткізуді ұйымдастырады.
32. Менеджерлер мен Сатушы бір-біріне тәуелсіз бағалы қағаздар рыногына мониторинг және ондағы ахуалға және оның даму тенденциясына талдау жүргізеді.
33. Менеджерлер жағдайды талдауын және менеджерлердің ұсынымдарын ескере отырып, негізінде акцияларға жазылушылардың тізімін сатудың ұсынылып отырған бағасын көрсете отырып бергеннен кейін Департамент акцияларды сатудың басталғаны туралы шешім қабылдайды, менеджерлерге тиісті нұсқаулар береді және акцияларды сатып алу-сату келісімін жасасады.
34. Акцияларды сатудан алынған ақша заңдарда белгіленген тәртіппен тиісті бюджетке жіберіледі. <*>
ЕСКЕРТУ. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.04.05. N  508 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 34-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.11.16. N  1455    қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 34-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.05.23. N  562
қаулысымен.