Вопросы Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан 12 ноября 1999 года N 1693. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 6 ноября 2002 г. N 1173.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 06.11.2002 № 1173.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 октября 1999 года № 235 "О мерах по совершенствованию структуры государственных органов и уточнению их компетенции" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
1-1. Утвердить прилагаемый Перечень организаций, находящихся в ведении Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан. <*>
Сноска. Дополнено пунктом 1-1 - постановлением Правительства РК от 10 февраля 2000 г. N 198 .
2. Разрешить Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан иметь трех вице-Министров.
3. Образовать следующие ведомства Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан в организационно-правовой форме государственных учреждений:
1) Комитет лесного, рыбного и охотничьего хозяйства;
2) Комитет по водным ресурсам;
3) Комитет охраны окружающей среды.
4. Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан в установленном законодательством порядке внести в Правительство Республики Казахстан предложения по утверждению положений образованных ведомств.
5. Создать государственные учреждения в системе Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан (далее - Министерство) в пределах утвержденного лимита штатной численности территориальных органов Министерства согласно приложению.
Министерству утвердить учредительные документы созданных государственных учреждений, обеспечить их государственную регистрацию в органах юстиции и принять иные меры по реализации настоящего пункта постановления.
6. Создать государственное учреждение "Республиканский центр геологической информации "Казгеоинформ" (далее - Учреждение), находящееся в ведении Министерства.
Министерству утвердить учредительные документы Учреждения, обеспечить государственную регистрацию в органах юстиции и принять иные меры по реализации настоящего пункта постановления.
7. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 1996 года N 790 "О Перечне республиканских государственных предприятий" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 29, ст. 256) следующие изменения и дополнение:
в Перечне республиканских государственных предприятий, утвержденном указанным постановлением:
в разделе Министерство геологии и охраны недр Республики Казахстан строку, порядковый номер 2 исключить;
название раздела "Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан";

Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 1999 жылғы 12 қараша N 1693 Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.11.06. N 1173 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының құрылымын жетiлдiру және олардың құзыретiн нақтылау жөнiндегi шаралар туралы" 1999 жылғы 13 қазандағы N 235  Жарлығын  iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi туралы ереже бекiтiлсiн.
1-1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігінің қарауындағы ұйымдардың тізбесі бекітілсін.
ЕСКЕРТУ. Жаңа 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.02.10. N 198 қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiне үш вице-министрi болуға рұқсат етiлсiн.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң мемлекеттік мекеменiң ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы мынадай ведомстволары құрылсын:
1) Орман, балық және аңшылық шаруашылығы комитетi;
2) Су ресурстары жөнiндегі комитет;
3) Қоршаған ортаны қорғау комитетi.
4. Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi заңдарда белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне құрылған ведомстволардың ережелерiн бекiту жөнiнде ұсыныс енгізсiн.
5. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң (бұдан әрi - министрлiк) жүйесiнде қосымшаға сәйкес Министрлiктiң аумақтық органдарының бекiтiлген штат саны лимитiнiң шегiнде мемлекеттiк мекемелер құрылсын.
Министрлiк құрылған мемлекеттiк мекемелердiң құрылтай құжаттарын бекiтсiн, олардың әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн және қаулының осы тармағын iске асыру жөнiнде өзге де шаралар қабылдасын.
6. Министрлiктiң қарауындағы "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығы" мемлекеттiк мекемесi (бұдан әрi - Мекеме) құрылсын.
Министрлiк Мекеменiң құрылтай құжаттарын бекiтсiн, әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн және қаулының осы тармағын iске асыру жөнiнде өзге де шаралар қабылдасын.
7. "Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 25 маусымдағы N 790 қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 1996 ж., N 29, 256-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың тiзбесiнде:
"Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi" деген бөлiмдегi реттiк нөмiрi 2-жол алынып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгi" деген бөлiмнiң атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi";

дополнить строкой, порядковый номер 91-2, следующего содержания:
"91-2. Казенное Алматинская область
специализированное Илийский район".
гравиметрическое предприятие
8. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 1999 года N 347 "Вопросы Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 11, ст. 109);
2) пункт 9 постановления Правительства Республики Казахстан от 2 августа 1999 года N 1093 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
9. Министерству в месячный срок внести предложения о приведении ранее принятых решений Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим постановлением.
10. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 ноября 1999 года N 1693
Положение
о Министерстве природных ресурсов и охраны окружающей
среды Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан (далее - Министерство) является центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды, уполномоченным на выполнение функций государственного управления и контроля, а также осуществляющим межотраслевую координацию в области охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов, включая особо охраняемые природные территории.
Министерство имеет ведомства - Комитет охраны окружающей среды, Комитет лесного, рыбного и охотничьего хозяйства, Комитет по водным ресурсам. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 января 2001 г. N 51 .
2. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Министерство является юридическим лицом, созданным в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в банках.
Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
4. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает приказы, которые имеют обязательную силу на всей территории республики.

мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 91-2 жолмен толықтырылсын:
"91-2. Қазыналық Алматы облысы
мамандандырылған гравиметрикалық Iле
кәсiпорын ауданы".
8. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 31 наурыздағы N 347 қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 1999 ж., N 11, 109-құжат);
2) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 2 тамыздағы N 1093 қаулысының  9-тармағы.
9. Министрлік бір ай мерзімде Қазақстан Республикасы Үкіметінің бұрынғы қабылданған шешімдерін осы қаулыға сәйкес келтіру туралы ұсыныс енгізсін.
10. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1999 жылғы
12 қарашадағы
N 1693 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар
және қоршаған ортаны қорғау министрлігі туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк басқару мен бақылау функцияларын орындауға уәкiлеттi, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау және ерекше қорғалатын табиғат аумақтарын қоса алғанда, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану салаларында салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган болып табылады.
Министрлiктiң ведомстволары - Қоршаған ортаны қорғау комитетi, Орман, балық және аңшылық шаруашылығы комитеті, Су ресурстары жөнiндегi комитетi болады.
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.01.16. N 51 қаулысымен.
2. Министрлiк өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Yкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Министрлiк мемлекеттiк мекеменiң ұйымдастырушылық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрлерi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ заңдарға сәйкес банктерде шоттары болады.
Министрлiк азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
Министрлiктiң, егер заңдарға сәйкес оған уәкілеттік берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
4. Министрлiк өз құзыретiндегi мәселелер бойынша заңдарда белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында міндеттi күшi болатын бұйрықтар шығарады.

5. Положение и лимит штатной численности Министерства утверждается Правительством Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Министерства: город Кокшетау,
улица К. Сатпаева, 1. <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 25 мая 2000 г. N 793 .
7. Полное наименование Министерства - государственное учреждение "Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан".
Министерство имеет территориальные органы в организационно-правовой форме государственных учреждений - областные, городов Астаны и Алматы управления охраны окружающей среды и областные управления государственного контроля за животными и растительным миром.
8. Настоящее Положение является учредительным документов Министерства.
9. Финансирование деятельности Министерства осуществляется только из республиканского бюджета. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Министерства. Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Министерства
10. Основными задачами Министерства являются:
1) обеспечение улучшения состояния окружающей среды;
2) совершенствование системы государственного управления в области охраны окружающей среды и рационального природопользования;
3) совершенствование экономических методов охраны окружающей среды и природопользования в пределах своей компетенции;
4) развитие системы просвещения в области охраны окружающей среды и природопользования.
11. Министерство осуществляет в установленном законодательством порядке следующие функции:
1) проводит единую государственную политику в области охраны окружающей среды и организует выполнение государственных и иных программ в указанной области;
2) в пределах своей компетенции координирует деятельность центральных исполнительных органов, осуществляющих функции охраны окружающей среды и управления природопользованием, и осуществляет надведомственный контроль;
3) в соответствии со своей компетенцией осуществляет государственный контроль в области охраны окружающей среды, рационального использования и воспроизводства природных ресурсов;
4) в пределах своей компетенции проводит работу по государственному мониторингу окружающей среды, в том числе по особо охраняемым природным территориям, лесу, животному и растительному миру, атмосферному воздуху, воде, земле, а также осуществляет руководство единой системой мониторинга окружающей среды и природных ресурсов;

5. Министрлiктiң ережесi мен штат санының лимитiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
6. Министрлiктiң заңды мекен-жайы: Көкшетау қаласы, Қ.Сәтбаев көшесi, 1.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.05.25. N 793 қаулысымен.
7. Министрлiктiң толық атауы - "Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi" мемлекеттiк мекемесi.
Министрлiктiң мемлекеттiк мекеменiң ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы аумақтық органдары - облыстық, Астана, Алматы қалаларындағы қоршаған ортаны қорғау басқармалары мен облыстық жануарлар мен өсiмдiктер дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармалары бар.
8. Осы Ереже Министрлiктiң құрылтай құжаты болып табылады.
9. Министрлiктiң қызметiн қаржыландыру тек республикалық бюджеттен ғана жүзеге асырылады. Министрлiкке өзiнiң функциясы болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектiлермен шарттық қатынастарға кiруге тыйым салынады. Егер Министрлiкке заң актiлерiмен кiрiстер әкелетiн қызметті жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер мемлекеттiк бюджеттiң кiрiсiне бағытталады.
2. Министрлiктiң негізгі мiндеттерi, функциялары және құқықтары
10. Министрлiктiң негiзгi мiндеттерi:
1) қоршаған ортаның жай-күйiн жақсартуды қамтамасыз ету;
2) қоршаған ортаны қорғау және табиғатты ұтымды пайдалану саласында мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру;
3) өз құзыретiнiң шегiнде қоршаған ортаны қорғау мен табиғатты пайдаланудың экономикалық әдiстерiн жетiлдiру;
4) қоршаған ортаны қорғау мен табиғатты пайдалану саласында оқу-ағарту жүйелерiн дамыту болып табылады.
11. Министрлiк заңдарда белгiленген тәртiппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) қоршаған ортаны қорғау саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясат жүргiзедi және аталған салада мемлекеттiк және өзге де бағдарламалардың орындалуын ұйымдастырады;
2) өз құзыретiнің шегiнде қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалануды басқару функцияларын жүзеге асырушы орталық атқарушы органдардың қызметін үйлестiредi және ведомствоүстiлiк бақылауды жүзеге асырады;
3) өз құзыретiне сәйкес қоршаған ортаны қорғау табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану мен молайту саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
4) өз құзыретiнiң шегiнде қоршаған ортаға, оның iшiнде ерекше қорғалатын табиғат аумақтары, орман, жануарлар мен өсiмдiктер дүниесi, атмосфералық ауа, су, жер жөнiнде мемлекеттiк мониторинг бойынша жұмыстар жүргiзедi, сондай-ақ қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингiнiң бiрыңғай жүйесiне басшылық жасайды;

5) обеспечивает государственный контроль за соблюдением законодательства об охране окружающей среды и природопользовании, нормативов ее качества и экологических требований;
6) выступает администратором республиканских программ, а также организует их выполнение;
7) обеспечивает объективную оценку состояния окружающей среды, природных ресурсов, и информирует Правительство Республики Казахстан;
8) координирует работу в области заповедного дела, а также в пределах своей компетенции издает нормативные правовые акты по вопросам особо охраняемых природных территорий;
9) организует и проводит государственную экологическую экспертизу;
10) осуществляет мониторинг гидрометеорологической обстановки;
11) (исключен - N 51 от 16.01.2001 г.)
11-1) осуществляет управление водными ресурсами, за исключением функций мелиорации, ирригации и дренажа;
12) разрабатывает и утверждает программы государственных исследований в области охраны окружающей среды, рационального использования и воспроизводства природных ресурсов;
13) организует информационно-аналитическую работу по просвещению в области охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов;
14) иные функции, возложенные на него законодательством. <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 марта 2000 г. N 347 ; от 16 января 2001 г. N 51 .
12. Для реализации основных задач и осуществления своих функций Министерство в установленном законодательством порядке вправе:
1) осуществлять лицензирование в пределах своей компетенции;
2) в пределах своей компетенции выдавать разрешения на природопользование и заключать договоры (контракты) на природопользование;
3) в пределах своей компетенции утверждать или согласовывать нормативы качества окружающей среды и экологические требования по хозяйственной и иной деятельности, в том числе:
нормативы воздействия на окружающую среду, включая предельно допустимые нормативы выбросов в атмосферу, сбросов в поверхностные и подземные воды, нормативы допустимого объема захоронения вредных веществ и размещения отходов на рельефе местности и в недрах;
нормативы платежей за использование природных ресурсов;
нормативы платежей за загрязнение окружающей среды, в том числе за выбросы в атмосферу, сбросы в поверхностные и подземные воды, за захоронения вредных веществ и размещение отходов на рельефе местности и в недрах;
3-1) регулировать использование и охрану водных ресурсов, осуществлять сотрудничество по вопросам межгосударственного вододеления;
4) привлекать экспертов для проведения государственной экологической экспертизы с оплатой их труда в установленном законодательством порядке;

5) қоршаған ортаны қорғау және табиғатты пайдалану туралы заңдардың, оның сапасының нормативтерi мен экологиялық талаптардың сақталуын мемлекеттiк бақылайды;
6) республикалық бағдарламалардың әкiмшiсi болады, сондай-ақ олардың орындалуын ұйымдастырады;
7) қоршаған ортаның, табиғи ресурстардың жай-күйiне объективтi баға берудi қамтамасыз етедi және Қазақстан Республикасы Үкiметiне ақпарат бередi;
8) қорық iсi саласындағы жұмыстарды үйлестiредi, сондай-ақ өз құзыретiнің шегiнде ерекше қорғалатын табиғат аумақтары мәселесi бойынша нормативтiк құқықтық актiлер шығарады;
9) мемлекеттiк экологиялық сараптамаларды ұйымдастырады және жүргiзедi;
10) гидрометрологиялық жағдайдың мониторингiн жүргiзедi;
11) <*>
11-1) мелиорация, ирригация және дренаж функцияларын қоспағанда су ресурстарын басқаруды жүзеге асырады;
12) қоршаған ортаны қорғау табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану мен молайту саласында мемлекеттiк зерттеу бағдарламаларын әзiрлейдi және бекiтедi;
13) қоршаған ортаны қорғау мен табиғи ресурстарды ұғымды пайдалану саласындағы оқу-ағарту жөнiндегi ақпараттық-талдаулық жұмыстарды ұйымдастырады;
14) өзiне заңдармен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.03.02. N 347 қаулысымен.
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2001.01.16. N 51 қаулысымен.
12. Министрлiктiң негiзгi мiндеттерiн iске асыруы және өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн заңдарда белгiленген тәртiппен:
1) өз құзыретiнiң шегiнде лицензиялауды жүзеге асыруға;
2) өз құзыретінің шегiнде табиғатты пайдалануға рұқсат беруге және табиғатты пайдалануға шарттар (келiсiмшарттар) жасасуға;
3) өз құзыретiнiң шегiнде қоршаған орта сапасының нормативтерi мен шаруашылық және өзге де қызметтер бойынша экологиялық талаптарды, оның ішінде;
атмосфераға шығарулардың, жер бетi және жер асты суларына ағызулардың шектi жол берiлетiн нормативтерiн қоса алғанда қоршаған ортаға әсер етудiң нормативтерiн, жергiлiктi бедерлер мен жер қойнауында зиянды заттарды көмудiң және қалдықтарды орналастырудың жол берiлетiн көлемiнiң нормативтерiн;
табиғи ресурстарды пайдалану үшiн төлемдердiң нормативтерiн;
қоршаған ортаны ластағаны үшiн, оның iшiнде атмосфераға тастаулар, жер үстi және жер асты суларына ағызулар, жергiлiктi бедерлер мен жер қойнауында зиянды заттарды көму және қалдықтарды орналастыру үшiн төлемдердiң нормативтерiн бекiтуге немесе келiсуге;
3-1) су ресурстарын пайдалануды және қорғауды реттеуге мемлекетаралық су бөлiсу мәселелерi бойынша ынтымақтастықты жүзеге асыруға;
4) мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргізу үшiн заңдарда белгiленген тәртiппен олардың еңбегiне ақы төлеу арқылы сарапшыларды тартуға;

5) запрашивать и получать от государственных органов, иных организаций и физических лиц необходимую информацию для осуществления государственного контроля в области охраны окружающей среды и природопользования;
6) принимать в пределах своей компетенции меры по привлечению нарушителей природоохранных требований к ответственности, а также предъявлять исковые требования и выступать истцом от имени государства в судебных разбирательствах по делам о нарушениях требований природоохранного законодательства;
7) выносить предписания об ограничении и приостановлении работы организаций, сооружений и объектов, запрещении их ввода в эксплуатацию, ограничении или приостановлении хозяйственной и иной деятельности, осуществляемой с нарушениями экологических требований, или вносить предложения о прекращении этой деятельности;
8) взаимодействовать с международными организациями по вопросам деятельности Министерства;
9) назначать главных государственных экологических экспертов;
10) осуществлять иные права, предусмотренные законодательством. <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 марта 2000 г. N 347 .
3. Имущество Министерства
13. Министерство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Министерства.
14. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской собственности.
15. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом. Министерству может быть предоставлено право распоряжаться имуществом в случаях и пределах, установленных законодательством.
4. Организация деятельности Министерства
16. Министерство возглавляет Министр, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан. Министр имеет заместителей - вице-Министров, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра.
17. Министр организует и руководит работой Министерства и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих функций.
18. В этих целях Министр осуществляет следующие полномочия:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Министерства;
2) в соответствии с законодательством назначает и освобождает от должностей работников аппарата Министерства, руководителей территориальных органов и подведомственных государственных организаций;

5) мемлекеттiк органдардан, өзге де ұйымдар мен жеке адамдардан қоршаған ортаны қорғау мен табиғатты пайдалану саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру үшiн қажеттi ақпараттарды сұратуға және алуға;
6) табиғатты қорғау талаптарын бұзушыларды өз құзыретiнiң шегiнде жауапқа тарту жөнiнде шаралар қолдануға, сондай-ақ талап-арыз ұсынуға және табиғатты қорғау заңдары талаптарының бұзылғандығы туралы iстер жөнiнде сот талқыларында мемлекеттiң атынан талапкер болуға;
7) ұйымдардың, ғимараттардың және объектiлердiң жұмыстарын шектеу және тоқтата тұру, оларды пайдалануға қосуға тиым салу, экологиялық талаптарды бұза отырып iске асырылған шаруашылық және өзге де қызметтi шектеу немесе тоқтата тұру туралы ұйғарымдама шығаруға немесе бұл қызметтi тоқтату туралы ұсыныс енгiзуге;
8) Министрлiктiң қызметi мәселелерi бойынша халықаралық ұйымдармен өзара iс-қимыл жасасуға;
9) бас мемлекеттiк экологиялық сарапшыларды тағайындауға;
10) заңдарда көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.03.02. N 347 қаулысымен.
3. Министрліктің мүлкі
13. Министрлiктiң жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болады. Министрлiктiң мүлкi өзiне мемлекет берген мүлiктiң есебiнен қалыптасады және негiзгi қорлар мен айналымдық қаражаттан, сондай-ақ құны Министрлiктiң балансында көрсетiлетiн өзге де мүлiктен тұрады.
14. Министрлiкке бекiтiлiп берiлген мүлiк республикалық меншiкке жатады.
15. Министрлiктiң өзiне бекiтiлiп берiлген мүлiктi өз бетiнше иелiктен шығаруға немесе оған өзге тәсiлмен билiк жүргiзуге құқығы жоқ. Министрлiкке заңдарда белгiленген жағдайларда және шектерде мүлiкке билiк жасау құқығы берiлуi мүмкiн.
4. Министрліктің қызметiн ұйымдастыру
16. Министрлiктi Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Министр басқарады. Министрдiң, оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын орынбасарлары - вице-министрлерi болады.
17. Министр Министрлiктiң жұмысын ұйымдастырады және басшылық жасайды әрi Министрлiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшiн жеке жауаптылықта болады.
18. Министр осы мақсатта:
1) өз орынбасарлары мен Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен өкiлеттiктерiн белгiлейдi;
2) заңдарға сәйкес Министрлік аппаратының қызметкерлерiн, аумақтық органдар мен ведомстволық бағыныстағы мемлекеттiк ұйымдардың басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;

3) определяет структуру и штатную численность структурных подразделений Министерства и его территориальных органов в пределах лимита штатной численности, утвержденного Правительством Республики Казахстан;
4) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Министерства, а также на руководителей территориальных органов Министерства, а также применяет меры поощрения;
5) подписывает приказы Министерства;
6) утверждает положения о территориальных органах Министерства и структурных подразделениях Министерства, кроме положения о ведомствах;
7) представляет Министерство в других государственных органах и иных организациях;
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Министерство имеет Коллегию, являющуюся консультативно-совещательным органом. Численный и персональный состав Коллегии утверждается Министром из числа руководителей структурных подразделений Министерства.
В целях рассмотрения проблемных вопросов охраны недр, окружающей среды и использования природных ресурсов Министерство создает научно-технический совет, совет государственной экологической экспертизы, другие советы и рабочие группы. Положения о советах и их персональный состав утверждается Министром.
5. Реорганизация и ликвидация Министерства
20. Реорганизация и ликвидация Министерства осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 ноября 1999 года N 1693
Перечень государственных учреждений - территориальных
органов Министерства природных ресурсов и охраны
окружающей среды Республики Казахстан
Акмолинская область
1. Акмолинское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
2. Акмолинское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Актюбинская область
3. Актюбинское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
4. Актюбинское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Алматинская область
5. Алматинское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.

3) Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiткен штат саны лимитiнiң шегiнде Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi мен оның аумақтық органдарының құрылымы мен штат санын айқындайды;
4) заңдарда белгiленген тәртiппен Министрлiктiң қызметкерлерiне, сондай-ақ Министрлiктiң аумақтық органдарының басшыларына тәртіптiк жаза, сондай-ақ көтермелеу шараларын қолданады;
5) Министрлiктiң бұйрықтарына қол қояды;
6) ведомстволар туралы ережелердi қоспағанда Министрлiктiң аумақтық органдары мен құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi бекiтедi;
7) басқа мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдарда Министрлiктiң атынан өкiлдiк етедi;
8) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттіктердi жүзеге асырады.
19. Министрлiктiң консультативтiк-кеңесшi орган болып табылатын Алқасы болады. Алқаның сандық және жеке құрамын министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының арасынан Министр бекiтедi.
Министрлiк жер қойнауын, қоршаған ортаны қорғаудың және табиғи ресурстарды пайдаланудың өзектi мәселелерiн қарау мақсатында ғылыми-техникалық кеңес, мемлекеттiк экологиялық сараптау кеңесiн, өзге де кеңестер мен жұмыс топтарын құрады. Кеңестер туралы ережелер мен олардың жеке құрамын Министр бекiтедi.
5. Министрлiкті қайта ұйымдастыру және тарату
20. Министрлiктi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1999 жылғы
12 қарашадағы
N 1693 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған
ортаны қорғау министрлігінің мемлекеттiк мекемелерi -
аумақтық органдарының Тізбесі
Ақмола облысы
1. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Ақмола облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Ақмола облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттік бақылау басқармасы.
Ақтөбе облысы
3. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Ақтөбе облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Ақтөбе облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк басқармасы.
Алматы облысы
5. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Алматы облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы

6. Алматинское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Атырауская область
7. Атырауское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
8. Атырауское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Восточно-Казахстанская область
9. Восточно-Казахстанское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
10. Восточно-Казахстанское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Жамбылская область
11. Жамбылское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
12. Жамбылское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Западно-Казахстанская область
13. Западно-Казахстанское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
14. Западно-Казахстанское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Карагандинская область
15. Карагандинское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
16. Карагандинское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Костанайская область
17. Костанайское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
18. Костанайское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Кызылординская область
19. Кызылординское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.

6. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Алматы облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармасы.
Атырау облысы
7. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгінiң Атырау облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
8. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Атырау облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармасы.
Шығыс Қазақстан облысы
9. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Шығыс Қазақстан облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
10. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Шығыс Қазақстан облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармасы.
Жамбыл облысы
11. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Жамбыл облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
12. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Жамбыл облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармасы.
Батыс Қазақстан облысы
13. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгінiң Батыс Қазақстан облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
14. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгінiң Батыс Қазақстан облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармасы.
Қарағанды облысы
15. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Қарағанды облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
16. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Қарағанды облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармасы.
Қостанай облысы
17. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Қостанай облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
18. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Қостанай облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармасы.
Қызылорда облысы
19. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Қызылорда облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.

20. Кызылординское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Мангистауская область
21. Мангистауское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
22. Мангистауское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Павлодарская область
23. Павлодарское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
24. Павлодарское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Северо-Казахстанская область
25. Северо-Казахстанское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
26. Северо-Казахстанское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
Южно-Казахстанская область
27. Южно-Казахстанское областное территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
28. Южно-Казахстанское областное территориальное управление государственного контроля за животным и растительным миром Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
город Астана
29. Городское территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
город Алматы
30. Городское территориальное управление охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
город Кокшетау
31. Республиканское инспекционное управление охраны окружающей среды, с филиалами в г.г. Атырау и Балхаш.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 февраля 2000 года N 198
Перечень
организаций, находящихся в ведении Министерства природных
ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан
Сноска. Дополнено перечнем - постановлением Правительства РК от 10 февраля 2000 г. N 198 . Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 16 января 2001 г. N 55 .
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казгидромет"
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казавиамет"
Государственное учреждение "Республиканский центр геологической информации РЦГИ
"Казгеоинформ"
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения
"Специализированное гравиметрическое предприятие"
Государственное учреждение "Северо-Каспийское региональное учреждение по охране биоресурсов"
Государственное учреждение "Балхашское региональное учреждение по охране биоресурсов"
Республиканское государственное предприятие на правах хозяйственного ведения "Информационно-аналитический центр природных ресурсов и охраны окружающей среды"

20. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Қызылорда облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармасы.
Маңғыстау облысы
21. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгінiң Маңғыстау облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
22. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Маңғыстау облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармасы.
Павлодар облысы
23. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Павлодар облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
24. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгінiң Павлодар облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармасы.
Солтүстiк Қазақстан облысы
25. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Солтүстiк Қазақстан облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
26. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Солтүстiк Қазақстан облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармасы.
Оңтүстiк Қазақстан облысы
27. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Оңтүстiк Қазақстан облыстық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
28. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Оңтүстiк Қазақстан облыстық аумақтық өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн мемлекеттiк бақылау басқармасы.
Астана қаласы
29. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Алматы қаласы
30. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң қалалық аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы.
Көкшетау қаласы
31. Республикалық қоршаған ортаны қорғау инспекциялық басқармасы, Атырау мен Балқаш қалаларындағы филиалдармен қоса.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2000 жылғы
10 ақпандағы
N 198 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған
ортаны қорғау министрлігінің қарауындағы ұйымдардың
Тізбесі
ЕСКЕРТУ. Тізбемен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2000.02.10.
N 198 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. Тізбе жолмен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.01.16.
N 55 қаулысымен.
Шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қазгидромет" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қазавиамет" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"Қазгеоақпарат" "республикалық геологиялық ақпарат орталығы РГАО" мемлекеттік мекемесі
Шаруашылық жүргізу құқығындағы "Мамандандырылған гравиметрикалық кәсіпорны" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"Солтүстік-Каспий биоресурстарды қорғау жөніндегі аймақтық мекеме" мемлекеттік мекемесі
"Балқаш биоресурстарды қорғау жөніндегі аймақтық мекемесі" мемлекеттік мекемесі.
Шаруашылық жүргiзу құқығындағы "Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау ақпараттық-талдау орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны