О мерах по реализации нормативных правовых актов по вопросам социального обеспечения инвалидов
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 174-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2002 года N 1937. Утратил силу - приказом И.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.08.2005г. N 210-п
Извлечение из приказа И.о. Министра труда и социальной защиты
населения РК от 05.08.2005г. N 210-п
"В соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" и постановлением Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил проведения МСЭ" от 20.07.05г. N 750 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу:
1) Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 174-п "О мерах по реализации нормативных правовых актов по вопросам социального обеспечения инвалидов"...
И.о.Министра".
-------------------------------------------------------------------
В целях реализации статьи 1 Закона Республики Казахстан от 21 марта 2002 года Z020308_ "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения инвалидов" и постановления Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2001 года N 1668 P011668_ "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила освидетельствования, установления причин, групп инвалидности и степени утраты трудоспособности.
2. И.о. директора Департамента социального обеспечения и финансирования бюджетных программ (Баймуханов М.Х.) обеспечить доведение настоящего приказа до областных, г.г. Астаны и Алматы Департаментов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра Утеулину Х.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации и распространяется на отношения, возникшие с 28 июня 2002 года.
И.о. Министра
Согласовано:
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан

Мүгедектердi әлеуметтiк қорғау мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi iске асыру жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2002 жылғы 1 тамыздағы N 174-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 3 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1937. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2005 жылғы 5 тамыздағы N 210-ө Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2005 жылғы 5 тамыздағы N 210-ө Бұйрығынан үзінді:
Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының 40-бабына және "Медициналық-әлеуметтiк сараптама жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 20 шiлдедегi N 750 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiмен келiсiлген "Мүгедектердi әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi жөнiндегi нормативтiк-құқықтық актiлердi iске асыру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрi мiндетiн атқарушының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 174-ө бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1937 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдарының нормативтiк-құқықтық актiлерi бюллетенiнде жарияланған, 2002 жыл, N 34, 675-құжат);
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне мүгедектердi әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 21 наурыздағы  Заңының  1-бабын және "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 21 желтоқсандағы N 1668  қаулысын  iске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН
1. Қоса берiлiп отырған Мүгедектiктi куәландырудың, оның себептерiн, топтарын және еңбекке қабiлетiн жоғалту дәрежесiн анықтаудың ережесi бекiтiлсiн.
2. Әлеуметтiк қамсыздандыру және бюджеттiк бағдарламаларды қаржыландыру департаментi директорының мiндетiн атқарушы (Баймұханов М.Х.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң облыстардағы, Астана және Алматы қалаларындағы департаменттерiне жеткiзiлуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр Х.М.Өтеулинаға жүктелсiн.
4. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi және 2002 жылғы 28 маусымнан бастап туындаған қатынастарға
қолданылады.
Министрдiң мiндетiн атқарушы
Келiсiлген:
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрiнiң
мiндетiн атқарушы

2 августа 2002 г.
Утверждены
Приказом И.о. Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 1 августа 2002 года N 174-п
Правила
освидетельствования, установления причин, групп
инвалидности и степени утраты трудоспособности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила освидетельствования, установления причин, групп инвалидности и степени утраты трудоспособности (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан " О безопасности и охране труда", Законом Республики Казахстан " Об обязательном социальном страховании, Законом Республики Казахстан от 21 марта 2002 года  "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения инвалидов" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2001 года N 1668  "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" и регулируют порядок освидетельствования, установления причин, групп инвалидности и степени утраты трудоспособности. <*>
Сноска. Пункт 2 с дополнениями - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
2. Установление групп инвалидности, категории "ребенок-инвалид", степени утраты трудоспособности, определение их причин, сроков, времени наступления, нуждаемости в дополнительных видах помощи, в обеспечении специальными средствами передвижения, а также разработка индивидуальной программы реабилитации инвалида осуществляется путем проведения медико-социальной экспертизы (далее - МСЭ) территориальными подразделениями центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения (далее - территориальные подразделения). <*>
Сноска. Пункт 2 в новой редакции - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
медико-социальная экспертиза - определение в установленном порядке потребностей освидетельствуемого лица в мерах социальной защиты, включая реабилитацию, на основе оценки ограничений жизнедеятельности, вызванных стойким расстройством функции организма.
Медико-социальная экспертиза осуществляется исходя из комплексной оценки состояния организма на основе анализа клинико-функциональных, социальных, профессиональных и психологических данных освидетельствуемого лица с использованием классификаций и критериев, разработанных данными Правилами;
освидетельствование - проведение медико-социальной экспертизы, целью которой является оценка ограничений жизнедеятельности, изменения состояния здоровья с расстройством функции организма, с определением клинико-функционального и трудового прогноза, реабилитации и мер социальной защиты;
ограничение жизнедеятельности - полная или частичная утрата лицом способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, общаться, контролировать свое поведение, обучаться и/или заниматься трудовой деятельностью;
инвалид - лицо, которое в связи с ограничением жизнедеятельности вследствие наличия физических или умственных недостатков нуждается в социальной помощи и защите;
ребенок-инвалид - ребенок до 16-летнего возраста, который в связи с ограничением жизнедеятельности вследствие наличия физических или умственных недостатков нуждается в социальной помощи и защите;
реабилитация инвалидов - система медицинских, психологических, педагогических, социальных и профессиональных мероприятий, направленных на устранение или возможно более полную компенсацию ограничения жизнедеятельности, вызванных нарушением здоровья со стойким расстройством функции организма;
индивидуальная программа реабилитации инвалида (далее - ИПР) - документ, определяющий конкретные объемы, виды и сроки проведения реабилитационных мер, а также виды социальной помощи, является обязательным для исполнения соответствующими государственными органами, предприятиями, учреждениями и организациями независимо от форм собственности и способов хозяйствования;
квалификация - степень профессиональной подготовленности работника, наличие у него знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения определенной степени сложности работы;
нарушение функций организма - проблемы, возникающие в функциях или структурах организма, рассматриваемые как существенное отклонение их от нормы;
освидетельствуемое лицо - лицо, в отношении которого проводится медико-социальная экспертиза с определением реабилитации и мер социальной защиты;
общая трудоспособность - способность человека выполнять любую (неквалифицированную) работу, оказывать услуги;
профессиональная трудоспособность - способность человека к выполнению работы определенной квалификации, объема и качества в конкретных условиях;
профессия - род трудовой деятельности (занятий) человека, владеющего комплексом специальных теоретических знаний и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки и опыта работы;
потерпевший - лицо, получившее увечье или иное повреждение здоровья при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
реабилитационный потенциал - показатель реальных возможностей восстановления нарушенных функций организма и способностей инвалида на основании анализа медицинских, психологических и социальных факторов;
реабилитационный прогноз - предполагаемая вероятность реализации реабилитационного потенциала и предполагаемый уровень интеграции инвалида в общество;
степень утраты трудоспособности (общей) - величина отклонения от способности человека выполнять трудовую деятельность (любую неквалифицированную деятельность), выраженная в процентном отношении к утраченной трудоспособности;
степень утраты профессиональной трудоспособности - величина отклонения от способности человека к выполнению работы определенной квалификации, объема и качества в конкретных производственных условиях, выраженная в процентах к утраченной трудоспособности;
функции организма - физиологические (включая психические) функции систем организма. <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями и дополнениями- приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .

2002 ж. 2 тамыз
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау Министрi мiндетiн атқарушының
2002 жылғы 1 тамыздағы N 174-ө
бұйрығымен бекiтiлген
Мүгедектiктi куәландырудың, оның себептерiн,
топтарын және еңбекке қабiлетiн жоғалту
дәрежесiн анықтаудың
ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектiктi куәландырудың, оның себептерiн, топтарын және еңбекке қабiлетiн жоғалту дәрежесiн анықтаудың ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне мүгедектердi әлеуметтiк қамсыздандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 21 наурыздағы  Заңына  және "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 21 желтоқсандағы N 1668  қаулысына , "Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексіне , "Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына , "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес әзiрлендi және мүгедектiктi куәландырудың, себептерiн, топтарын және еңбекке қабiлетiн жоғалту дәрежесiн анықтаудың тәртiбiн реттейдi.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен .
2. Мүгедектік топтарын, "мүгедек бала" санатын, еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеуді, олардың себептерін, мерзімдерін, басталу уақытын, қосымша көмек түрлеріне, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етілуге мұқтаждығын айқындауды, сондай-ақ мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеуді халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі - аумақтық бөлімше) медициналық-әлеуметтік сараптама (бұдан әрі - МӘС) жүргізу жолымен жүзеге асырады.
Ескерту: 2-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
медициналық-әлеуметтiк сараптама - куәландырылатын адамның оңалтуды қоса алғанда ағзаның тұрақты бұзылуынан туындаған тiршiлiк әрекетiнiң шектелуiн бағалау негiзiнде әлеуметтiк қорғау шараларына мұқтаждығын белгiленген тәртiппен анықтау.
Медициналық-әлеуметтiк сараптама куәландырылатын адамның клиникалық-функционалдық, әлеуметтiк, кәсiптiк және психологиялық деректерiн осы Ережеде әзiрленген жiктемелер мен өлшемдердi пайдалана отырып талдау негiзiнде оның ағзасының жай-күйiн кешендi бағалауға сүйене отырып жүзеге асырылады;
куәландыру - медициналық-әлеуметтiк сараптама жүргiзу, оның басты мақсаты адам ағзасы функцияларының бұзылуынан тiршiлiк әрекетiнiң шектелуiн, денсаулығының өзгеруiн клиникалық-функционалдық және еңбек етуге қабiлетiн болжай отырып, сондай-ақ оңалту және әлеуметтiк қорғау шараларын анықтай отырып бағалау болып табылады;
тiршiлiк әрекетiнiң шектелуi - адамның өзiне өзi қызмет етуiн, өз бетiмен жүрiп-тұруын, бағдар алуын, қарым-қатынас жасауын, өзiнiң мiнез-құлқын бақылауын жүзеге асыру, оқу және/немесе еңбек қызметімен айналысу мүмкiндiгiн толық немесе iшiнара жоғалтуы;
мүгедек - дене немесе ақыл-ой кемiстiгiнiң болуы салдарынан тiршілік әрекетiнiң шектелуiне байланысты әлеуметтiк көмек пен қорғауды қажет ететiн адам;
мүгедек бала - дене немесе ақыл-ой кемістігі болуы салдарынан тіршілік әрекетінің шектелуіне байланысты әлеуметтік көмекке және қорғауға мұқтаж 16 жасқа дейінгі бала;
мүгедектердi оңалту - ағза функциясының тұрақты бұзылуынан тiршiлiк әрекетiнiң шектелуiн жоюға немесе олардың орнын барынша толығырақ толтыруға бағытталған медициналық, психологиялық, педагогикалық, әлеуметтiк және кәсiптiк iс-шаралар жүйесi;
мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрi - ОЖБ) - оңалту шараларының нақты көлемiн, түрлерiн және мерзiмдерiн, сондай-ақ тиiстi меншiк нысандары мен шаруашылық жүргiзу тәсілдерiне қарамастан мемлекеттiк органдар, кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар атқаруға мiндеттi болып табылатын әлеуметтiк көмектiң түрлерiн айқындайтын құжат;
біліктілік - қызметкердің кәсіптік даярлығының дәрежесі, онда белгілі бір дәрежедегі күрделі жұмысты орындауға қажетті білімінің, машықтары мен дағдыларының болуы;
ағза функцияларының бұзылуы - ағза функцияларында немесе құрылымдарында пайда болатын, нормадан әжептәуір ауытқу деп қаралатын проблемалар;
куәландырылатын адам - оған қатысты оңалту және әлеуметтік қорғау шаралары белгілене отырып, медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізілетін адам;
жалпы еңбек ету қабілеті - адамның кез келген (біліктілікті қажет етпейтін) жұмысты орындау, қызметтер көрсету қабілеті;
кәсіптік еңбек ету қабілеті - адамның нақты жағдайларда белгілі бір біліктілік деңгейдегі, көлемдегі және сападағы жұмысты орындау қабілеті;
кәсіп - арнайы даярлық пен жұмыс тәжірибесі нәтижесінде ие болған арнайы теориялық білімдер мен практикалық дағдылар кешенін меңгерген адамның еңбек қызметінің (кәсібінің) бағыты;
зардап шегуші - өзінің еңбек (қызмет) міндеттерін атқарумен байланысты жарақат немесе өзге де денсаулық зақымдарын алған адам;
оңалту әлеуеті - ағзаның бұзылған функцияларының және мүгедектің қабілетін іс жүзінде қалпына келтірудің медициналық, психологиялық және әлеуметтік факторларды талдау негізіндегі мүмкіндіктерінің көрсеткіші;
оңалту болжамы - оңалту әлеуетінің іске асырылуының болжамды мүмкіндігі және мүгедектің қоғамға кірігуінің мүмкін деңгейі;
(жалпы) еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі - адамның жоғалтқан еңбек ету қабілетіне пайыздық қатынаспен көрсетілген еңбек қызметін (кез келген біліктілікті қажет етпейтін қызметті) атқару қабілетінен ауытқу шамасы;
кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі - адамның нақты өндірістік жағдайларда белгілі бір біліктілік деңгейдегі, көлемдегі және сападағы жұмысты орындау қабілетінен ауытқу шамасы;
ағза функциялары - ағза жүйелерінің физиологиялық (оның ішінде психикалықты қоса) функциялары.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен

2. Основные задачи и функции
территориального подразделения по освидетельствованию,
установлению причин, групп инвалидности и степени утраты
трудоспособности
4. Основные задачи:
1) установление группы инвалидности, ее причин, времени наступления инвалидности, степени утраты трудоспособности, установление инвалидности детям до 16 лет;
2) определение индивидуальных программ реабилитации инвалидов, содействие в реализации реабилитационных мероприятий в организациях, осуществляющих социальную помощь, медико-социальную реабилитацию и контроль за их выполнением, эффективностью данных мероприятий;
3) участие в разработке комплексных программ в области профилактики инвалидности, медико-социальной экспертизы, реабилитации и социальной защиты инвалидов;
4) формирование данных для государственного статистического учета инвалидов, освидетельствованных в территориальном подразделении, изучение состояния, динамики и причин инвалидности в регионах.
5. Основные функции:
1) установление причин и групп инвалидности, установление инвалидности детям до 16 лет на основании степени нарушенных функций организма и ограничения жизнедеятельности, трудоспособности;
2) определение степени утраты профессиональной трудоспособности у лиц, получивших увечье, профессиональное заболевание, связанные с исполнением ими трудовых обязанностей, и необходимости осуществления дополнительных мер социальной защиты;
3) выдача заключений пострадавшим о нуждаемости в санаторно-курортном лечении, дополнительном питании, уходе, в том числе в специальном медицинском, приобретении лекарств, предметов ухода за больным, протезировании, средствах передвижения и других видах помощи за счет средств работодателя;
4) установление причинной связи смерти лица с производственной травмой, профессиональным заболеванием и с другими обстоятельствами, при которых производятся социальные выплаты семье умершего в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) формирование и коррекция индивидуальной программы реабилитации инвалидов, определение вида, формы, срока и объема мероприятий по медицинской, социальной и профессиональной реабилитации, проведение периодического контрольного, динамического наблюдения за выполнением реабилитационных мероприятий, определение эффективности данных мероприятий;
6) продление сроков временной нетрудоспособности на период восстановительного лечения;
7) представление в военные комиссариаты сведений обо всех случаях признания инвалидами военнообязанных и лиц призывного возраста;

2. Аумақтық бөлiмшенiң мүгедектiктi куәландыру, оның себептерiн, топтарын және еңбекке қабiлетiн жоғалту дәрежесiн анықтау жөнiндегi негiзгi мiндеттерi мен функциялары
4. Негiзгi мiндеттерi:
1) азаматтарға мүгедектiк тобын, оның себептерiн, мүгедектiктiң басталған уақытын, еңбекке қабiлетiн жоғалту дәрежесiн белгiлеу, 16 жасқа дейiнгi балаларға мүгедектiк белгiлеу;
2) мүгедектердi оңалтудың жеке бағдарламасын айқындау, әлеуметтiк көмектi, медициналық-әлеуметтiк оңалтуды жүзеге асыратын ұйымдарда оңалту iс-шараларын жүзеге асыруға жәрдемдесу және осы iс-шаралардың орындалуын, олардың тиiмділігiн бақылау;
3) мүгедектiктiң алдын алу медициналық-әлеуметтiк сараптама, мүгедектердi оңалту және әлеуметтiк қорғау саласында кешендi бағдарламаларды әзiрлеуге қатысу;
4) аумақтық бөлiмшеде куәландырылған мүгедектердiң мемлекеттiк статистикалық есебiн жүргiзу үшiн деректер қалыптастыру, мүгедектiк жай-күйiн, динамикасын және себептерiн талдау.
5. Негiзгi функциялары:
1) мүгедектiк себептерiн, топтарын белгілеу, 16 жасқа дейiнгi балалардың мүгедектiгiн ағзаның бұзылған қызметi дәрежесiнiң және тiршiлiк ету әрекетiнiң, еңбекке қабiлетiнiң шектелуi негiзiнде белгiлеу;
2) еңбек мiндеттерiн атқарумен байланысты жарақат алған, кәсiби ауруға шалдыққан, не денсаулығына өзге де зақым келген адамдардың кәсiби еңбекке қабiлетiн жоғалту деңгейiн және әлеуметтiк қорғаудың қосымша шараларын жүзеге асырудың қажеттiгiн анықтау;
3) жұмыс берушiнiң қаражаты есебiнен санаторий-курорттық емделуге, қосымша тамақтануға, күтiмге, соның iшiнде арнайы медициналық күтiмге, дәрi-дәрмектердi сатып алуға, науқас адамға күтiм жасау заттарына протез жасатуға, жүрiп-тұру құралдарына және басқа да көмек түрлерiне мұқтаж екендiгi туралы зардап шегушiлерге қорытындылар беру;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген, қайтыс болған адамның отбасына әлеуметтiк төлемдер жүргiзу үшiн қайтыс болған адамның өлiмiнiң жарақат алуымен, кәсiби ауруға шалдығуымен және басқа да жағдайлармен себептi байланысын анықтау;
5) мүгедектердi оңалтудың жеке бағдарламаларын қалыптастыру және түзету, медициналық, әлеуметтiк және кәсiби оңалту жөнiндегi iс-шаралардың түрлерiн, нысандарын, мерзiмдерiн және көлемiн белгiлеу, оңалту iс-шараларының орындалуына мерзiмдiк бақылау, динамикалық қадағалау жүргiзу, осы iс-шаралардың тиiмдiлiгiн анықтау;
6) уақытша еңбекке жарамсыздық мерзiмiн қалпына келтiрiп емдеу кезеңiне ұзарту;
7) әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылатын жастағы адамдарды мүгедек деп танудың барлық жағдайлары туралы әскери комиссариаттарға мәлiметтер ұсыну;

8) оказание консультативной помощи врачам организаций здравоохранения по различным вопросам медико-социальной экспертизы и реабилитации инвалидов, участия в проведении мероприятий по повышению их квалификации;
9) внедрение в практику работы современных, научных принципов и методов, а также обобщение, распространение передового опыта и разработка методических пособий по медико-социальной экспертизе.
3. Порядок освидетельствования <*>
Сноска. Глава 3 в новой редакции - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
6. Направлению на МСЭ подлежат лица, в том числе до 16-летнего возраста со стойкими нарушениями функций организма, приводящими к ограничению жизнедеятельности, в том числе трудоспособности вследствие заболеваний, последствий травм или дефектов.
7. Организация здравоохранения при наличии показаний направляет на медико-социальную экспертизу лиц, в том числе до 16-летнего возраста после проведения необходимых диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий не позднее 4-х месяцев.
8. Ответственность за качество медицинского обследования, своевременность и обоснованность направления лиц на медико-социальную экспертизу возлагается на руководителя соответствующей организации здравоохранения.
9. При ненадлежащем, некачественном оформлении направления на МСЭ, территориальное подразделение возвращает его на доработку в организацию здравоохранения.
10. Медико-социальная экспертиза лица проводится по направлению соответствующей организации здравоохранения по месту жительства при предоставлении освидетельствуемым лицом следующих документов:
1) направления на медико-социальную экспертизу (форма 088у) не позднее 1 месяца со дня оформления;
2) документа, удостоверяющего личность;
3) сведений о месте жительства;
4) амбулаторной карты;
5) сведений о трудовой деятельности.
Освидетельствуемое лицо в случае необходимости предъявляет документы:
листок нетрудоспособности;
акт о несчастном случае или ином повреждении здоровья лица при исполнении трудовых (служебных) обязанностей по форме Н-1 (далее - акт формы Н-1);
заключение уполномоченного органа о причине заболевания, травмы или увечья (ранения, контузия);
заключение Национального Центра гигиены труда и профессиональных заболеваний или клиники профессиональных болезней не позднее 2-х летней давности;
документ, подтверждающий факт участия освидетельствуемого лица в системе обязательного социального страхования;
заключение психолого-медико-педагогической консультации.

8) денсаулық сақтау ұйымдарының дәрiгерлерiне медициналық-әлеуметтiк сараптама және мүгедектердi оңалту жөнiндегi түрлi мәселелер бойынша консультациялық көмек көрсету, олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiнде iс-шаралар өткiзуге қатысу;
9) медициналық-әлеуметтiк сараптаманың осы заманғы, ғылыми қағидаттары мен тәсiлдерiн жұмыс практикасына енгiзу, сондай-ақ медициналық-әлеуметтiк сараптама жөнiндегi озық тәжiрибенi тарату және әдiстемелiк оқулықтар әзiрлеу.
3. Куәландыру тәртiбi
Ескерту: 3-бөлімнің атауы өзгертіліп, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен
6. Ағза қызметтері тұрақты бұзылған, тіршілік әрекетінің шектелуіне әкеп соғатын, ағза функцияларының тұрақты бұзылуы бар, оның ішінде аурудың, жарақаттың немесе кемістік салдарынан еңбек ету қабілеті шектелген адамдар, оның ішінде 16 жасқа дейінгі балалар МӘС жіберілуі тиіс.
7. Денсаулық сақтау мекемесі айғақтамалар болған кезде адамдарды, оның ішінде 16 жасқа дейінгі балаларды қажетті диагностикалық, емдеу және оңалту шаралары жүргізілгеннен кейін, 4 айдан кешіктірмей медициналық-әлеуметтік сараптамаға жібереді.
8. Медициналық зерттеудің сапасы, адамдарды медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберудің уақытылылығы мен негізділігі үшін жауапкершілік тиісті денсаулық сақтау ұйымының басшысына жүктеледі.
9. МӘС-ға жолдама тиісінше емес, сапасыз рәсімделген кезде аумақтық бөлімше оны денсаулық сақтау мекемесіне пысықтауға қайтарады.
10. Адамға медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу тұрғылықты тұратын жеріндегі тиісті денсаулық сақтау мекемесінің жолдамасы бойынша куәландырылатын адам мынадай құжаттарын:
1) рәсімдеу күнінен бастап 1 айдан кешіктірмей медициналық-әлеуметтік сараптамаға жолдаманы (088у нысаны);
2) жеке басының куәлігін;
3) тұратын жері туралы мәліметтерді;
4) емханалық картаны;
5) еңбек қызметі туралы мәліметтерді ұсынғанда жүргізіледі.
Куәландырылатын адам қажет болған жағдайда мынадай құжаттарды ұсынады:
еңбекке жарамсыздық парағы;
еңбек (қызмет) міндеттерін атқару кезіндегі жазатайым оқиға немесе адам денсаулығының өзге де зақымдануы туралы Н-1 нысанындағы акті (бұдан әрі - Н-1 нысанындағы акті);
уәкілетті органның аурудың, жарақаттың немесе мертігудің (жараланудың, контузияның) себебі туралы қорытындысы;
Ұлттық еңбек гигиенасы мен кәсіптік аурулар орталығының немесе кәсіптік аурулар клиникасының мерзімі 2 жылдан аспаған қорытындысы;
куәландырылатын адамның міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу фактісін растайтын құжат;
психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы.

11. Если лицо по состоянию здоровья в соответствии с заключением врачебно-консультационной комиссии организаций здравоохранения не может явиться на МСЭ, то освидетельствование проводится на дому, в стационаре и в исключительных случаях заочно, на основании представленных документов с согласия освидетельствуемого лица, его родителей, законного представителя, в том числе опекуна, попечителя лица до 16-летнего возраста.
12. МСЭ проводится коллегиально при участии начальника территориального подразделения и не менее 2-х главных специалистов путем рассмотрения представленных документов (клинико-функциональных, социальных, профессиональных и других данных), осмотра освидетельствуемого лица, оценки степени нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности, в том числе трудоспособности.
13. Экспертное заключение выносится территориальным подразделением исходя из комплексной оценки состояния здоровья и степени ограничения жизнедеятельности, в том числе трудоспособности на основании медицинских показаний, классификации нарушений основных функций организма и ограничений жизнедеятельности (приложения 1-2).
14. В зависимости от степени нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности, в том числе трудоспособности, лицу, признанному инвалидом, устанавливается первая, вторая или третья группа инвалидности, а лицу до 16-летнего возраста категория "ребенок-инвалид". Степень утраты трудоспособности устанавливается в процентах.
15. Потерпевшим определяется нуждаемость в дополнительных видах помощи и специальных средствах передвижения на основании заключения врачебно-консультационной комиссии организации здравоохранения.
16. Территориальными подразделениями определяются следующие причины инвалидности:
1) общее заболевание;
2) трудовое увечье;
3) профессиональное заболевание;
4) инвалид с детства;
5) ранение, контузия, травма, увечье, заболевание, связанные с участием в боевых действиях, полученные при исполнении обязанностей военной службы, при прохождении военной службы, в результате несчастного случая, не связанного с исполнением обязанностей военной службы, при условии установления причинно-следственной связи уполномоченным органом;
6) увечье, заболевание, полученные вследствие чрезвычайных экологических ситуаций, в том числе вследствие радиационного воздействия при проведении ядерных взрывов и испытаний и/или их последствий при условии установления причинно-следственной связи уполномоченным органом.
17. Инвалидность и степень утраты профессиональной трудоспособности устанавливается на срок: 6 месяцев, 1, 2 года или без срока переосвидетельствования.

11. Егер адам денсаулық жағдайына байланысты МӘС-ға келе алмаса, онда оны куәландыру дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы негізінде үйде, стационарда жүргізіледі немесе оның келісімімен немесе ата-анасының, заңды өкілінің, оның ішінде 16 жасқа дейінгі баланың қамқоршысының, қорғаншысының келісімімен ерекше жағдайларда ғана ұсынылған құжаттар негізінде сырттай жүргізіледі.
12. МӘС ұсынылған құжаттарды (клиникалық-функционалдық, әлеуметтік, кәсіптік және өзге де деректерді) қарау, куәландырылатын адамды тексеру, ағза функцияларының бұзылуы және тіршілік әрекетінің, оның ішінде еңбек ету қабілетінің шектелуі дәрежесін бағалау жолымен аумақтық бөлімше бастығының және кемінде 2 бас маманның қатысуымен алқалы түрде жүргізіледі.
13. Аумақтық бөлімшелер сараптама қорытындысын медициналық айғақтамалар, негізгі ағза функциялары бұзылушылықтарының және тіршілік әрекетінің шектелуінің жіктемесі негізінде денсаулық жағдайының және тіршілік әрекетінің, оның ішінде еңбек ету қабілетінің шектелуі дәрежесінің кешенді бағаламасына қарай шығарады (1-2 қосымшалар).
14. Ағза функцияларының бұзылуы және тіршілік әрекетінің, сондай-ақ еңбек ету қабілетінің шектелуі дәрежесіне қарай, мүгедек деп танылған адамға бірінші, екінші немесе үшінші топтағы мүгедектік, ал 16 жасқа дейінгі балаға "мүгедек бала" санаты белгіленеді. Еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесі пайызбен белгіленеді.
15. Зардап шегушілердің қосымша көмек түрлеріне және арнайы жүріп-тұру құралдарына мұқтаждығы денсаулық сақтау ұйымының дәрігерлік-консультациялық комиссиясының қорытындысы негізінде айқындалады.
16. Аумақтық бөлімшелер мүгедектіктің мынадай себептерін айқындайды:
1) жалпы ауру;
2) еңбек жарақаты;
3) кәсіби ауру;
4) бала кезінен мүгедек;
5) әскери іс-қимылдарға қатысуына байланысты, әскери қызметін өткеру кезінде, әскери қызмет міндеттерін атқару кезінде алған, әскери қызмет міндеттерін атқарумен байланысты емес жазатайым оқиға нәтижесінде жаралану, контузия алу, жарақаттану, мертігу, ауру, егер уәкілетті орган олардың себеп-салдарын анықтаған жағдайда;
6) төтенше экологиялық жағдайлар, соның ішінде ядролық жарылыстар мен сынақтарды өткізу кезінде радиация әсеріне шалдығу нәтижесінде және/немесе олардың салдарынан алған жарақат, ауру, уәкілетті орган олардың себеп-салдарын анықтаған жағдайда.
17. Мүгедектік және кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі: 6 айға, 1, 2 жыл мерзімге немесе қайта куәландыру мерзімінсіз болып белгіленеді.

Степень утраты общей трудоспособности устанавливается на срок: 6 месяцев, 1, 2 года или до достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, дающего право на получение пенсионных выплат по возрасту.
Лицам до 16-летнего возраста инвалидность по категории "ребенок-инвалид" устанавливается на срок: 6 месяцев, 1, 2 года, на 5 лет и до достижения 16-летнего возраста.
Срок инвалидности и степень утраты трудоспособности устанавливается индивидуально в соответствии с реабилитационным потенциалом.
18. Инвалидность без срока переосвидетельствования устанавливается при:
1) необратимых анатомических дефектах (приложение 6);
2) стойких, необратимых изменениях и нарушениях функций организма, неэффективности проведенных реабилитационных мероприятий, после наблюдения территориальным подразделением: за инвалидом первой группы не менее 4-х лет, второй и третьей групп не менее 6 лет, лицам пенсионного возраста - при неблагоприятном реабилитационном прогнозе.
19. Степень утраты общей трудоспособности до достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, дающего право на получение пенсионных выплат по возрасту устанавливается при:
1) необратимых анатомических дефектах (приложение 6);
2) стойких, необратимых изменениях и нарушениях функций организма, неэффективности проведенных реабилитационных мероприятий, после наблюдения территориальным подразделением за лицами со степенью утраты общей трудоспособности от 80 до 100 процентов не менее 4-х лет, за лицами со степенью утраты общей трудоспособности от 30 до 80 процентов не менее 6 лет.
20. Степень утраты профессиональной трудоспособности без срока переосвидетельствования устанавливается при:
1) необратимых анатомических дефектах (приложение 6);
2) стойких, необратимых изменениях и нарушениях функций организма, неэффективности проведенных реабилитационных мероприятий, после наблюдения территориальным подразделением за лицами со степенью утраты профессиональной трудоспособности от 80 до 100 процентов не менее 4-х лет, за лицами со степенью утраты профессиональной трудоспособности от 5 до 80 процентов не менее 6 лет.
21. Экспертное заключение территориального подразделения выносится не позднее 15 календарных дней со дня поступления необходимых документов освидетельствуемого лица.
Данные экспертного заключения заносятся в акт МСЭ и журнал протоколов, которые подписываются начальником, главными специалистами территориального подразделения и заверяются штампом.
21-1. В случае признания лица инвалидом территориальным подразделением разрабатывается индивидуальная программа реабилитации в течение 15-ти дней со дня освидетельствования.

Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі: 6 айға, 1, 2 жылға немесе міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушысы жасы бойынша зейнетақы алуға құқық беретін жасқа толғанға дейін белгіленеді.
16 жасқа дейінгі балаларға "мүгедек бала" санаты бойынша мүгедектік: 6 айға, 1, 2, 5 жыл мерзімге және 16 жасқа толғанға дейін белгіленеді.
Мүгедектік мерзімі мен еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесі оңалту әлеуетіне сәйкес жеке белгіленеді.
18. Қайта куәландыру мерзімінсіз мүгедектік:
1) қалпына келтірілмейтін анатомиялық (6-қосымша);
2) аумақтық бөлімшелер ағза функцияларында тұрақты, қалпына келтірілмейтін өзгерістер мен бұзылушылықтар болған кезде, жүргізілген оңалту іс-шаралары тиімсіз болғанда аумақтық бөлімшелер бірінші топтағы мүгедекті - кемінде 4 жыл, екінші топтағы мүгедекті - кемінде 6 жыл бақылағаннан кейін, зейнеткерлік жасындағы адамдарға - оңалту болжамы жағымсыз болған кезде белгіленеді.
19. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының жасы бойынша зейнетақы төлемдерін алуға құқық беретін жасқа толғанға дейін жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі:
1) қалпына келтірілмейтін анатомиялық кемістіктері бар адамдарға (6-қосымша);
2) ағза функцияларында тұрақты, қалпына келтірілмейтін өзгерістер мен бұзылушылықтары бар, жүргізілген оңалту іс-шаралары тиімсіз болғанда аумақтық бөлімшелер жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі 80-нен 100 пайызға дейінгі адамдарды кемінде 4 жыл, жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі 30-дан 80 пайызға дейінгі адамдарды кемінде 6 жыл бақылағаннан кейін белгіленеді.
20. Қайта куәландыру мерзімі көрсетілместен кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі:
1) қалпына келтірілмейтін анатомиялық кемістіктері бар адамдарға (6-қосымша);
2) ағза функияларында тұрақты, қалпына келтірілмейтін өзгерістер мен бұзылушылықтары бар, жүргізілген оңалту іс-шаралары тиімсіз болғанда аумақтық бөлімшелер жалпы кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі 80-нен 100 пайызға дейінгі адамдарды кемінде 4 жыл, ал кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі 5-тен 80 пайызға дейінгі адамдарды кемінде 6 жыл бақылағаннан кейін белгіленеді.
21. Аумақтық бөлімшенің сараптама қорытындысы куәландырылатын адамның қажетті құжаттары түскен күннен бастап 15 күннен кешіктірілмей шығарылады.
Сараптама қорытындысының деректері аумақтық бөлімшенің бастығы, бас мамандары қол қоятын МӘС актісіне және хаттамалар журналына енгізіледі және мөртаңбамен расталады.
21-1. Адам мүгедек болып танылған жағдайда аумақтық бөлімше куәландыру күнінен бастап 15 күн ішінде оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлейді.

21-2. Датой установления инвалидности, степени утраты трудоспособности считается день поступления в территориальное подразделение документов, необходимых для освидетельствования лица.
Группа инвалидности и дата ее установления отмечаются в листке нетрудоспособности или в справке, удостоверяющей временную нетрудоспособность в тех случаях, когда листок нетрудоспособности не выдается.
21-3. В сложных случаях при затруднении вынесения экспертного заключения освидетельствуемое лицо и/или его документы направляются в территориальный орган в течение 3 дней со дня подачи документов для освидетельствования или оказания консультативной помощи.
21-4. При установлении инвалидности и степени утраты трудоспособности выдаются:
1) справка об инвалидности;
2) выписка из "Индивидуальной программы реабилитации инвалида".
3) справка о степени утраты трудоспособности;
4) справка о дополнительных видах помощи при наличии медицинских показаний;
5) справка о нуждаемости в специальных средствах передвижения при наличии медицинских показаний.
21-5. Выписка из справки об инвалидности, о степени утраты трудоспособности и другие документы направляются в органы, назначающие и осуществляющие социальные и другие выплаты, реабилитационные мероприятия в 3-дневный срок со дня вынесения экспертного заключения.
21-6. При проведении медико-социальной экспертизы для решения экспертных, правовых и других вопросов могут привлекаться консультанты (педиатр, психолог, юрист и другие специалисты) с оплатой данных услуг за счет средств, предусмотренных на административные затраты, а также при необходимости представители работодателя, страховых компаний и других организаций.
21-7. Должностные лица, виновные в нарушении прав, свобод и законных интересов граждан, инвалидов, участников системы обязательного социального страхования и потерпевших, несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3-1. Критерии установления групп инвалидности <*>
Сноска. Правила дополнены главой 3-1 - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
21-8. Основанием для признания лица инвалидом являются:
1) нарушение здоровья со стойкими расстройствами функций организма;
2) ограничение жизнедеятельности (полная или частичная утрата лицом способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, общаться, контролировать свое поведение, обучаться и/или заниматься трудовой деятельностью);
3) необходимость осуществления мер социальной защиты.
Возрастные изменения организма не дают оснований для установления группы инвалидности.

21-2. Мүгедектікті, еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесін анықтау күні болып адамды куәландыруға қажетті құжаттардың аумақтық бөлімшеге келіп түскен күні есептеледі.
Мүгедектік тобы және оны анықтау күні еңбекке жарамсыздық парағында немесе еңбекке жарамсыздық парағы берілмейтін жағдайда уақытша еңбекке жарамсыздықты куәландыратын анықтамада көрсетіледі.
21-3. Сараптама қорытындысын шығару қиын болған күрделі жағдайларда куәландырылатын адам және/немесе оның құжаттары куәландыру немесе консультациялық көмек көрсету үшін құжаттар берілген күннен кейін 3 күннің ішінде аумақтық органға жіберіледі.
21-4. Мүгедектік және еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесі анықталғанда:
1) мүгедектік туралы анықтама;
2) "Мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасынан" көшірме;
3) еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесі туралы анықтама;
4) медициналық айғақтамалар болғанда қосымша көмек түрлері туралы анықтама;
5) медициналық айғақтамалар болғанда арнаулы жүріп-тұру құралдарына мұқтаждығы туралы анықтама.
21-5. Мүгедектік туралы, еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесі туралы анықтамадан көшірме үзінділер мен өзге де құжаттар сараптама қорытындысы шығарылған күннен бастап 3 күндік мерзімде әлеуметтік және басқа да төлемдерді тағайындайтын және төлейтін, оңалту шараларын жүзеге асыратын органдарға жіберіледі.
21-6. Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізген кезде сараптық, құқықтық және басқа да мәселелерді шешу үшін оларға әкімшілік шығыстарда көзделген қаражат есебінен ақы төленетін консультанттар (педиатр, психолог, заң қызметкері және басқа мамандар), сондай-ақ қажет болғанда жұмыс берушінің, сақтандыру компанияларының және өзге де ұйымдардың өкілдері тартылуы мүмкін.
21-7. Азаматтардың, мүгедектердің, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына кінәлі лауазымды адамдар Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен материалдық, тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылықта болады.
3-1. Мүгедектік топтарын анықтау критерийлері
Ескерту: 3-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен .
21-8. Адамды мүгедек деп тану үшін:
1) денсаулықтың ағза функцияларының тұрақты ауытқуы бар бұзылуы;
2) тіршілік әрекетінің шектелуі (адамның өзі-өзіне қызмет көрсету, өздігінен жүріп-тұру, бағдарлану, қарым-қатынас құру, мінез-құлқын бақылау, оқу немесе еңбек қызметін жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтуы);
3) әлеуметтік қорғау шараларын жүзеге асыру қажеттігі негіз болып табылады.
Ағзадағы жас мөлшеріне қарай пайда болатын өзгерістер мүгедектік тобын анықтауға негіз болмайды.

21-9. Критерием для установления первой группы инвалидности является стойкое значительно или резко выраженное нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями, последствиями травм или дефектами, приводящее к резко выраженному ограничению одной из следующих категорий жизнедеятельности либо их сочетанию:
способности к самообслуживанию третьей степени;
способности к передвижению третьей степени;
способности к ориентации третьей степени;
способности к общению третьей степени;
способности контроля за своим поведением третьей степени.
21-10. Критерием для установления второй группы инвалидности является стойкое выраженное нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями, последствиями травм или дефектами, приводящее к выраженному ограничению одной из следующих категорий жизнедеятельности либо их сочетанию:
способности к самообслуживанию второй степени;
способности к передвижению второй степени;
способности к трудовой деятельности (трудоспособности) второй, третьей степеней;
способности к обучению второй, третьей степеней;
способности к ориентации второй степени;
способности к общению второй степени;
способности контроля за своим поведением второй степени.
21-11. Критерием для установления третьей группы инвалидности является стойкое умеренно выраженное нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями, последствиями травм или дефектами, приводящее к умеренно выраженному ограничению одной из следующих категорий жизнедеятельности или их сочетанию:
способности к самообслуживанию первой степени;
способности к передвижению первой степени;
способности к трудовой деятельности (трудоспособности) первой степени;
способности к обучению первой степени;
способности к ориентации первой степени;
способности к общению первой степени;
способности контроля за своим поведением первой степени.
3-2. Критерии определения степени утраты
общей трудоспособности участнику системы
обязательного социального страхования <*>
Сноска. Правила дополнены главой 3-2 - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
21-12. Степень утраты общей трудоспособности (далее - УОТ) устанавливается участнику системы обязательного социального страхования, в случае наступления события (социального риска), повлекшего утрату (потерю) трудоспособности.
21-13. При наступлении утраты общей трудоспособности участнику системы обязательного социального страхования степень УОТ устанавливается от 30 до 100 процентов.
21-14. Участнику системы обязательного социального страхования по степени нарушения функций организма, приведших к ограничению трудоспособности (приложение 2) УОТ устанавливается при:

21-9. Тіршілік әрекетінің төмендегі санаттары бірінің айқын білінетін шектелуіне немесе олардың ұштасуына әкеп соқтыратын аурудан, жарақаттар немесе кемістіктер салдарынан болатын ағза функцияларының тұрақты білініп немесе кенеттен бұзылуы бірінші топтағы мүгедектікті белгілеу үшін критерий болып табылады:
үшінші дәрежедегі өзіне өзі қызмет көрсету қабілеті;
үшінші дәрежедегі жүріп-тұру қабілеті;
үшінші дәрежедегі айналасын бағдарлау қабілеті;
үшінші дәрежедегі қарым-қатынас жасау қабілеті;
үшінші дәрежедегі өзінің мінез-құлқын бақылау қабілеті.
21-10. Тіршілік ету әрекетінің төмендегі санаттарының бірінің білінетін шектелуіне немесе олардың ұштасуына әкеп соқтыратын аурудан, жарақаттар немесе кемшіндіктер салдарынан болатын ағза функцияларының тұрақты білініп бұзылуы екінші топтағы мүгедектікті белгілеу үшін критерий болып табылады:
екінші дәрежедегі өзіне өзі қызмет көрсету қабілеті;
екінші дәрежедегі жүріп-тұру қабілеті;
екінші, үшінші дәрежедегі еңбек қызметіне (еңбек етуге қабілеті);
екінші, үшінші дәрежедегі оқуға қабілеті;
екінші дәрежедегі айналасын бағдарлау қабілеті;
екінші дәрежедегі қарым-қатынас жасау қабілеті;
екінші дәрежедегі өзінің мінез-құлқын бақылау қабілеті.
21-11. Тіршілік ету әрекетінің төмендегі санаттарының бірінің шамалы білінетін шектелуіне немесе олардың ұштасуына әкеп соқтыратын аурудан, жарақаттар немесе кемістіктер салдарынан болатын ағза функцияларының шамалы бұзылуы үшінші топтағы мүгедектікті белгілеу үшін критерий болып табылады:
бірінші дәрежедегі өзіне өзі қызмет көрсету қабілеті;
бірінші дәрежедегі жүріп-тұру қабілеті;
бірінші дәрежедегі еңбек қызметіне (еңбек етуге қабілеті);
бірінші дәрежедегі оқуға қабілеті;
бірінші дәрежедегі айналасын бағдарлау қабілеті;
бірінші дәрежедегі қарым-қатынас жасау қабілеті;
бірінші дәрежедегі өзінің мінез-құлқын бақылау қабілеті.
3-2. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне
қатысушының жалпы еңбек ету қабылетін жоғалту
дәрежесін анықтау критерийлері
Ескерту: 3-2-бөліммен толықтырылды - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен .
21-12. Жалпы еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесі (бұдан әрі - ЖЕҚЖ) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына еңбек ету қабілетін жоғалтуына әкеп соққан оқиға (әлеуметтік қатер) орын алғанда анықталады.
21-13. Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайы орын алғанда міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына ЖЕҚЖ дәрежесі 30-дан 100 пайызға дейін белгіленеді.
21-14. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына ЖЕЖ еңбек ету қабілетінің шектелуіне әкеп соққан ағза функцияларының бұзылу дәрежесіне қарай (2-қосымша) мынадай жағдайларда:

1) стойких умеренно выраженных нарушениях функций организма, приведших к умеренно выраженному ограничению трудоспособности от 30 до 60 процентов;
2) стойких выраженных нарушениях функций организма, приведших к выраженному ограничению трудоспособности от 60 до 80 процентов;
3) стойких значительно или резко выраженных нарушениях функций организма, приведших к резко выраженному ограничению или потерю трудоспособности от 80 до 100 (включительно) процентов.
21-15. При несвоевременном обращении участника системы обязательного социального страхования на освидетельствование, УОТ устанавливается по состоянию здоровья на момент освидетельствования с зачетом пропущенного времени, но не более чем за 3 года. При этом учитываются данные организаций здравоохранения, характеризующие состояние здоровья участника системы обязательного социального страхования за период установления УОТ.";
3-3. Критерии установления степени утраты
профессиональной трудоспособности лицу, получившему
увечье или иное повреждение здоровья при исполнении
им трудовых (служебных) обязанносте й <*>
Сноска. Правила дополнены главой 3-3 - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
21-16. Степень утраты профессиональной трудоспособности (далее - УПТ) устанавливается лицу, получившему увечье или иное повреждение здоровья при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей (далее - потерпевший).
21-17. При наступлении утраты профессиональной трудоспособности лицу, получившему увечье или иное повреждение здоровья при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, подтвержденное актом формы Н-1, степень УПТ устанавливается от 5 до 100 процентов.
21-18. Потерпевшему по степени нарушения функций организма, повлекших утрату (потерю) трудоспособности (приложение 2) УПТ устанавливается:
1) в случае, если потерпевший может продолжать профессиональную деятельность с умеренным или незначительным снижением квалификации, либо с уменьшением объема выполняемой работы, или если выполнение его профессиональной деятельности требует большего напряжения, чем прежде, устанавливается степень утраты профессиональной трудоспособности от 5 до 30 процентов;
2) в случае, если потерпевший вследствие несчастного случая на производстве и профессионального заболевания может в обычных производственных условиях продолжать профессиональную деятельность с выраженным снижением квалификации либо с уменьшением объема выполняемой работы или если он утратил способность продолжать профессиональную деятельность вследствие умеренного нарушения функций организма, но может в обычных производственных условиях выполнять профессиональную деятельность более низкой квалификации, устанавливается степень утраты профессиональной трудоспособности от 30 до 60 процентов;

1) ағза функциялары еңбек ету қабілетінің шамалы білінетін тұрақты шектелуіне әкеп соғатындай тұрақты бұзылғанда 30-дан 60 пайызға дейін;
2) ағза функциялары еңбек ету қабілетінің білініп шектелуіне әкеп соғатындай тұрақты бұзылғанда 60-тан 80 пайызға дейін;
3) ағза функциялары еңбек ету қабілетінің қатты білініп шектелуіне немесе оны жоғалтуға әкеп соғып әжептәуір немесе күрт білініп тұрақты бұзылғанда 80-нен 100 (қоса санағанда) пайызға дейін белгіленеді.
21-15. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының куәландыруға уақытында өтініш жасамаған жағдайда, ЖЕҚЖ  оның куәландыру сәтіндегі денсаулық жағдайына қарай, өткізіп алған, бірақ 3 жылдан аспайтын уақытты есепке ала отырып белгіленеді. Бұл ретте, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесі қатысушысының ЖЕҚЖ белгілеу мерзіміндегі денсаулық жағдайын сипаттайтын денсаулық сақтау мекемелерінің деректері ескеріледі.
3-3. Еңбек (қызмет) міндеттерін атқарумен байланысты
жарақат алған, кәсіби ауруға шалдыққан,
не денсаулығына өзге де зақым келген адамдардың
кәсіптік еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесін
анықтау критерийлері
Ескерту: 3-3-бөліммен толықтырылды - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен .
21-16. Еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарумен байланысты жарақат алған, кәсіби ауруға шалдыққан, не денсаулығына өзге де зақым келген адамдардың (бұдан әрі - зардап шегуші) кәсіптік еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесі (КЕҚЖ).
21-17. Н-1 нысандағы актімен расталған кәсіптік еңбек ету қабілетін жоғалту орын алғанда, еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарумен байланысты жарақат алған, кәсіби ауруға шалдыққан, не денсаулығына өзге де зақым келген адамға КЕҚЖ 5-тен 100 пайызға дейін белгіленеді.
21-18. Зардап шегушіге еңбек ету қабілетін жоғалтуға әкеп соққан ағза функцияларының бұзылу дәрежесі бойынша (2-қосымша) КЕҚЖ төмендегідей жағдайларда белгіленеді:
1) егер зардап шегуші өзінің кәсіби қызметін біліктілігінің біркелкі немесе шамалы төмендеуімен, не атқаратын жұмысы ауқымының шамалы азайтылуымен, немесе кәсіптік қызметін орындау бұрынғыдан көп күш қажет ететін болса, кәсіптік еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесі 5-тен 30 пайызға дейін белгіленеді;
2) егер зардап шегуші өндірістегі жазатайым оқиға және кәсіби ауру салдарынан өз кәсібі бойынша жұмысты әдеттегі өндірістік жағдайларда біліктілігінің айқын төмендеуімен не атқаратын жұмыс ауқымының әжептәуір азаюымен атқара алса немесе өзінің кәсіби қызметін ағза функцияларының біркелкі бұзушылықтары салдарынан жалғастыру қабілетінен айрылған, бірақ біліктілігі едәуір төмен кәсіби қызметін әдеттегі өндірістік жағдайларда орындаған жағдайда кәсіптік еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесі 30-дан 60 пайызға дейін белгіленеді;

3) в случае, если потерпевший вследствие выраженного нарушения функций организма может выполнять профессиональную деятельность лишь в специально созданных условиях, устанавливается степень утраты профессиональной трудоспособности от 60 до 90 процентов;
4) в случае, если у потерпевшего наступила полная утрата профессиональной трудоспособности вследствие резко выраженного нарушения функций организма при наличии абсолютных противопоказаний для выполнения любых видов профессиональной деятельности, даже в специально созданных условиях, устанавливается степень утраты профессиональной трудоспособности 100 процентов.
21-19. Если потерпевший имеет несколько профессий, то УПТ устанавливается в соответствии с той профессией, при исполнении которой произошло повреждение здоровья.
21-20. Если потерпевшему увечье или иное повреждение здоровья, полученное при исполнении трудовых (служебных) обязанностей ухудшило течение ранее имевшегося заболевания, то УПТ устанавливается исходя из степени выраженности ранее имевшихся нарушений функций организма и ограничения трудоспособности.
21-21. При последствиях увечья или иных повреждений здоровья, полученных у одного и того же или у разных работодателей, УПТ устанавливается в пределах тех размеров, которые соответствуют степени выраженности нарушения функций организма и ограничения трудоспособности.
21-22. При несвоевременном обращении потерпевшего на освидетельствование, УПТ устанавливается по состоянию здоровья на момент освидетельствования с зачетом пропущенного времени, но не более чем за 3 года. При этом учитываются данные организаций здравоохранения, характеризующие состояние здоровья потерпевшего за период установления УПТ.
4. Порядок переосвидетельствования <*>
Сноска. Глава в новой редакции - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
22. Переосвидетельствование инвалидов и лиц с утратой трудоспособности проводится после окончания срока заключения освидетельствования по направлению организации здравоохранения (форма 088/у).
22-1. Переосвидетельствование инвалидов и лиц с утратой трудоспособности ранее установленного срока, а также лиц, инвалидность или утрата трудоспособности, которым установлена без срока переосвидетельствования или до достижения возраста, дающего право на получение пенсионных выплат по возрасту, проводится по направлению организации здравоохранения:
при изменении состояния здоровья, причины заболевания (травмы);
на основании заявления освидетельствуемого лица, но не более чем за два месяца до истечения установленного срока;
при обжаловании экспертного заключения территориального подразделения;
при проведении контроля обоснованности экспертного заключения территориального подразделения;
при выявлении фактов представления недостоверных документов, необоснованно вынесенного экспертного заключения.
В случае изменения экспертного заключения территориального подразделения до окончания одного месяца с момента освидетельствования, новое заключение выдается с момента установления инвалидности, утраты трудоспособности, после окончания одного месяца - с момента переосвидетельствования.

3) егер зардап шегуші өз кәсіби қызметін ағза функцияларының айқын бұзылуымен тек арнайы жасалған жағдайларда атқара алса, еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесі 60-тан 90 пайызға дейін белгіленеді;
4) егер кез келген кәсіптік қызмет түрін арнайы жағдайларда да атқаруға нақты қарсы айғақтамалары болып, зардап шегуші ағза функцияларының айқын бұзушылықтары салдарынан кәсіби еңбек ету қабілетін толық жоғалтқан жағдайда, оған кәсіптік еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесі 100 пайыз болып белгіленеді.
21-19. Егер зардап шегушінің бірнеше кәсібі болса, КЕҚЖ оны атқару кезінде денсаулығына зақым келтірілген кәсіпке сәйкес белгіленеді.
21-20. Егер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарумен байланысты алған жарақат не денсаулығына келтірілген өзге де зақым зардап шегушінің бұрыннан бар ауруының ағымын нашарлатып жіберген жағдайда, КЕҚЖ ағза функциялары бұзылуының және еңбек ету қабілетінің шектелуінің білінуі дәрежесіне сәйкес келетін көлем шамасында белгіленеді.
21-21. Бір немесе әртүрлі жұмыс берушіде алған жарақат немесе денсаулығының өзге де зақымдануы салдары кезінде КЕҚЖ ағза функцияларының айқын бұзушылықтары мен еңбек ету қабілетінің шектелу дәрежесіне сәйкес келетін көлем шегінде белгіленеді.
21-22. Зардап шегуші куәландыруға уақытында келмеген кезде, КЕҚЖ куәландыру сәтіндегі оның денсаулық жағдайына қарай, өткізіп алған, бірақ 3 жылдан аспайтын уақытын есепке ала отырып белгіленеді. Бұл ретте, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының КЕҚЖ белгілеу мерзіміндегі денсаулық жағдайын сипаттайтын денсаулық сақтау мекемелерінің деректері есепке алынады.
4. Қайта куәландыру тәртiбi
Ескерту: 4-бөлімнің атауы өзгертіліп, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен .
22. Мүгедектерді және еңбек ету қабілетін жоғалтқан адамдарды қайта куәландыру қорытындысының мерзімі аяқталысымен денсаулық сақтау ұйымының жолдамасы (088/у нысаны) бойынша жүргізіледі.
22-1. Мүгедектерді және еңбек ету қабілетін жоғалтқан адамдарды, сондай-ақ, оларға мүгедектік немесе еңбек ету қабілетін жоғалту қайта куәландыру мерзімінсіз немесе жасы бойынша зейнетақы төлемдерін алуға құқық беретін жасқа толғанға дейін белгіленген адамдарды мерзімнен бұрын куәландыру денсаулық сақтау ұйымының жолдамасы бойынша мынадай жағдайларда:
денсаулығында өзгеріс пайда болғанда, ауруының (жарақат) себебі өзгергенде;
куәландырылатын адамның өтініші негізінде, бірақ белгіленген мерзімнің аяқталуына екі ай қалғанда;
аумақтық бөлімшенің қорытындысына шағым жасалғанда;
аумақтық бөлімше шешімінің дұрыстығына бақылау жүргізу кезінде;
жалған құжаттардың берілуі, сараптама қорытындысын негізсіз шығару фактілері анықталғанда жүргізіледі.
Аумақтық бөлімшенің сараптамалық шешімінің куәландыру сәтінен бастап бір ай өтпестен өзгертілген жағдайда, жаңа қорытынды мүгедектікті, еңбек ету қабілетін жоғалтуын анықтау сәтінен, ал бір ай өткен соң - қайта куәландыру сәтінен бастап белгіленеді.

5. Порядок обжалования экспертного
заключения территориального подразделения
23. Экспертное заключение территориального подразделения может быть обжаловано в суде гражданином или его законным представителем в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам освидетельствования,
установления причин, групп инвалидности и
степени утраты трудоспособности,
утвержденным приказом Министра труда и
социальной защиты населения Республики
Казахстан от 1 августа 2002 года N 174-п
Медицинские показания, при которых ребенок
до 16 лет признается инвалидом
1. Функциональные изменения и патологические состояния, при которых инвалидность устанавливается на срок 6 месяцев, 1 или 2 года:
1) состояния, требующие длительных восстановительных и реабилитационных мероприятий в послеоперационном периоде (свыше 6 месяцев);
2) стойкое выраженное нарушение функции почек, высокая степень активности патологического процесса в почечной ткани;
3) патологические состояния, возникающие при геморрагическом васкулите с длительностью его течения более 2 месяцев (сочетание двух или более синдромов);
4) патологические состояния, обусловленные диффузным поражением соединительной ткани, с высокой степенью активности процесса более 3 месяцев;
5) патологическое состояние, обусловленное длительным применением (более 3-х месяцев) сильнодействующих препаратов, назначенных по жизненным показаниям ребенка, требующее длительной терапевтической коррекции (выраженные обменные, иммунные, сосудистые поражения, изменения формулы крови и другие);
6) сахарный диабет средней степени тяжести;
7) дисфункциональные маточные кровотечения на фоне коагулопатий и тромбоцитопатий;
8) врожденное или приобретенное резидуально-органическое поражение центральной нервной системы, приводящие к стойкой социальной дезадаптации;
9) умеренно выраженные двигательные, психические, речевые нарушения после черепно-мозговых травм, нейроинфекции;
10) умеренно выраженные двигательные нарушения (парезы одной или более конечностей, плегии, генерализованные гиперкинезы, нарушения координации и так далее), сочетающиеся с нарушениями речи, зрения, слуха или без них;
11) стойкие речевые расстройства (алалия, афазия, некомпенсирующаяся форма), тяжелая степень дизартрии и заикания;
12) патология поведения, нарушения эмоционально-волевой сферы, приводящие к стойкой социальной дезадаптации;
13) терапевтически резистентные эпилептиформные состояния (1 и более больших судорожных припадков в месяц), частые малые или бессудорожные припадки (2-3 раза в неделю);

5. Аумақтық бөлiмшенiң сараптық қорытындысына шағымдану тәртiбi
23. Аумақтық бөлiмшенiң сараптық қорытындысына азамат немесе оның заңды өкiлi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен сотқа шағым жасай алады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау
Министрi мiндетiн атқарушының
2002 жылғы 1 тамыздағы
N 174-ө бұйрығымен бекiтiлген
Мүгедектiктi куәландырудың,
оның себептерiн, топтарын
және еңбекке қабiлетiн жоғалту
дәрежесiн анықтаудың ережесiне
1-қосымша
Баланы 16 жасқа дейiн мүгедек ден танитын
медициналық айғақтамалар
1. 6 айға, 1 немесе 2 жылға дейiн мүгедектiк белгiленетiн функционалдық өзгерiстер мен патологиялық күй:
1) операциядан кейiнгi кезеңде ұзақ мерзiмде қалпына келтiру және оңалту (6 айдан аса) iс-шараларын талап ететiн күй;
2) бүйрек функциясының айқын бiлiнетiн тұрақты бұзылуы, бүйрек тiнiндегi патологиялық процесс белсендiлiгiнiң жоғарғы дәрежесi;
3) ұзақтығы 2 айдан асатын гемаррогиялық васкулит кезiнде пайда болатын патологиялық жағдай (екi және одан көп синдромдардың қосарлануы);
4) процестiң 3 айдан асатын жоғары белсендiлiктегi дәнекер болатын тiннiң диффуздық зақымдануынан туындаған патологиялық күйі;
5) баланың ұзақ терапевтикалық түзеудi талап ететiн өмiршеңдiк көрсеткiштерi бойынша (зат алмасу, иммундық, қан тамырларының зақымдануы, қан формуласының өзгеруi және т.б.) қолданылған әсерi күштi препараттарды ұзақ (3 айдан аса) уақыт пайдалаудан туындаған патологиялық жағдайы;
6) орта дәрежедегi қант диабетi;
7) коагулопатия және тромбоцитопатияға байланысты жатырдан дисфункциялық қан кетуi;
8) тұрақты әлеуметтiк дезадаптацияға соқтыратын орталық жүйке жүйесiнiң туа бiткен немесе пайда болған резидуалдық-органикалық зақымдануы;
9) бас сүйегiнiң-миының жарақаттануынан, нейроинфекциядан кейiн пайда болатын психикалық, қозғалыс, сөйлеу қабiлеттерiнiң біркелкі айқын бұзылуы;
10) сөзiнiң, көруiнiң, естуiнiң немесе оларсыз жүрiс-тұрысының біркелкі айқын бiлiнетiн бұзылуы (аяқтың, қолдың немесе бірнешеуі, шала сал болуы, плегиялары, тұрақты гиперкинездер, қозғалыс үйлесімінің бұзылуы және т.б.);
11) сөйлеу қабiлетiнiң тұрақты бұзылуы (аллалия, афазияның түзеуге келмейтiн түрi), дизартрия мен кекештенудiң ауыр дәрежесi;
12) тұрақты әлеуметтiк дезадаптацияға әкелетiн мiнез-құлқының патологиясы, эмоционалдық-жiгер аясының бұзылуы;
13) тұрақты терапевтикалық резистенттiк эпилептиформалық жағдайлар (айына 1 және одан да көп ұстамасы болатын), жиі болатын шағын және тырыспасыз болатын ұстамалар (аптасына 2-3 рет);

14) затяжные психопатические состояния продолжительностью 6 месяцев и более;
15) умственная отсталость в сочетании с выраженными нарушениями слуха, зрения, речи, опорно-двигательного аппарата, функций других органов или систем и патологическими формами поведения;
16) ожирение 4 степени;
17) Снижение остроты зрения до 0,2 (с коррекцией) в лучше видящем глазу или сужение поля зрения в лучше видящем глазу до 25 градусов от точки фиксации во всех направлениях;
18) тугоухость 3-4 степени;
19) невозможность самостоятельного дыхания без трахеотомической трубки при врожденных или приобретенных заболеваниях гортани и трахеи;
20) бронхиальная астма с 6 и более приступами в год и устраняемыми осложнениями в постприступном периоде;
21) выраженное нарушение функции органов пищеварения при заболеваниях и пороках развития желудочно-кишечного тракта, печени и желчевыводящих путей;
22) пороки сердца, пороки развития крупных сосудов, осложненные сердечно-сосудистой недостаточностью 1-2 степени, не подлежащие оперативному вмешательству до определенного возраста;
23) застойная сердечная недостаточность 1-2 степени, хроническая выраженная гипоксемия, синкопальные состояния, связанные с нарушением функции сердца, в том числе после имплантации кардиостимулятора;
24) обширные поражения кожного покрова и/или слизистой оболочки (изъязвления, эритродермия, выраженный зуд, рубцовые изменения, папилломатоз и другие), приводящие к резкому ограничению физической активности и социальной дезадаптации;
25) анемические кризы более одного раза в год со снижением гемоглобина менее 100 грамм на литр (далее - г/л), при врожденных и наследственных заболеваниях крови;
26) выраженное нарушение функции органа и/или косметический дефект, вследствие доброкачественного новообразования;
27) недержание мочи и кала, кишечные, мочевые и мочеполовые свищи, неподдающиеся хирургической коррекции или не подлежащие по срокам хирургическому лечению;
28) врожденный или приобретенный вывих тазобедренного сустава с выраженным нарушением функций конечности;
29) туберкулез внутренних органов, других органов или систем с умеренно выраженным нарушением функций организма. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
2. Функциональные изменения и патологические состояния, при которых инвалидность устанавливается сроком на 5 лет:
1) врожденные наследственные болезни обмена веществ, требующие специальной диеты (фенилкетонурия, целиакция и другие), до наступления стойкой ремиссии;

14) ұзақтығы 6 айға және одан да ұзаққа созылатын созылмалы психопатиялық жағдай;
15) есту, көру, сөйлеу қабiлеттерiнiң, жүрiп-түру аппаратының, басқа органдар немесе жүйелер функцияларының айқын бұзылуымен және мiнез-құлқының патологиялық түрiмен қоса болатын ақыл-ой кемiстiгi;
16) 4 дәрежедегi май басу;
17) көбірек көретін көздің көру қабілеттілігінің (түзетуге болатын) 0,2 дейін төмендеп кетуі немесе көбірек көретін көздің көру аумағы бір нүктеден барлық бағыттарда 25 градусқа дейін тарылуы;
18) 3-4 дәрежедегi кереңділік;
19) туа бiткен немесе пайда болған кеңiрдек, көмекей ауруларының салдарында трахеотомикалық түтiкшесiз өз еркiмен дем ала алмауы;
20) жылына 6 және одан да көп ұстама болатын және ұстама болғаннан кейiн асқынуы түзеуге жататын бронхиалдық астма;
21) iшек-қарын жолы, бауырдың және өт шығу жолдарының дамуының кемiстiгi немесе кеселдерi кезiндегi тамақ қорыту органдары функцияларының айқын бiлiнетiн бұзылуы;
22) белгiлi бiр жасқа дейiн операция жасауға болмайтын жүрек ақаулары мен iрi-қан тамырларының даму ақауларының жүрек-тамыр жұмысының 1-2 дәрежедегi кемiстiгi;
23) 1-2 дәрежедегi iркiлген жүрек жетiспеушілігi, созылмалы айқын бiлiнетiн гипоксемия, жүрек функцияларымен байланысты, соның iшiнде кардиостимулятор имплантация жасалғаннан кейiнгi синкопалдық жағдай;
24) дене қозғалысының айқын шектелуiне және әлеуметтiк дезадаптацияға әкелетiн терi қабығының және/немесе шырышты қабықтың көлемдi зақымдануы (жара болу, эритродермия, айқын қышыну, тыртық өзгерiстерi, папилломатоз және басқалар);
25) туа бiткен немесе тұқым қуалаған қан ауруларына байланысты гемоглобиннiң 100 г/л аз төмендейтiн, жылына бiр реттен артық болатын анемиялық криздер;
26) қатерсiз iсiктiң нәтижесiнде орган функцияларының айқын бұзылуы және/немесе косметикалық кемiстiк;
27) зәр мен үлкен дәреттiң тұрақты тоқтамауы, хирургиялық түзеуге келмейтiн немесе мерзiмi бойынша хирургиялық емдеуге жатпайтын iшек, қуық және қуық-жыныстық терең жаралар;
28) аяқ функцияларының орташа білініп бұзылуы мен жамбас пен сан буындарының туа болған немесе кейіннен шығып кетуі;
29) ағза функцияларының орташа білініп бұзылуымен ішкі органдардың, өзге органдардың немесе жүйелердің туберкулезі.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен .
2. Мүгедектiк 5 жылға дейiнгi мерзiмге белгiленетiн функционалдық өзгерiстер мен патологиялық жағдайлар:
1) арнаулы диета сақтауды талап ететiн, туа бiткен тұқым қуалаған зат алмасуының аурулары (фенилкетонурия, целиакция және басқасы) бiрқалыпты тұрақтануына дейiн;

2) врожденные, наследственные заболевания и синдромы, приводящие к нарушению жизнедеятельности и социальной дезадаптации;
3) острый лейкоз, лимфогрануломатоз;
4) злокачественные новообразования любой локализации после хирургического и других видов лечения, независимо от стадии опухолевого процесса;
5) гидроцефалия с гипертензионным синдромом, оперированная гидроцефалия;
6) выраженные обширные деструкции костной ткани (остеопороз, хрящевые включения), патологические изменения мышц (миофиброз, диффузный кальциноз), приводящие к деформации костей, суставов, мышц, повторным патологическим переломам с нарушением функции конечности 2-3 степени;
7) нарушения функции опорно-двигательного аппарата за счет деформации позвоночника и грудной клетки 3-4 степени, контрактур и/или анкилозов суставов одной и более конечностей, ложных суставов крупных костей;
8) выраженное нарушение функции конечности или ее сегмента (мутиляции, контрактуры, синдактилии, артропатии и другие), вследствие врожденной аномалии;
9) выраженные нарушения функции дыхания, жевания, глотания, речи при врожденных пороках развития лица с частичной или полной аплазией органов, а также при приобретенных дефектах, деформациях мягких тканей и лицевого скелета. <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
3. Функциональные изменения и патологические состояния, при которых инвалидность устанавливается на срок до достижения 16-летнего возраста:
1) стойкие умеренно выраженные и выраженные параличи или глубокие парезы одной или более конечностей, стойкие генерализованные гиперкинезы (типа двойного атетоза, хореоатетоза), умеренно выраженные и выраженные нарушения координации;
2) терапевтические резистентные судороги в течение двух и более лет;
3) глухота, глухонемота;
4) снижение остроты зрения одного глаза с коррекцией до 0,03 или сужение поля зрения до 10 градусов независимо от остроты зрения, слепота на один глаз или на оба глаза;
5) врожденное или приобретенное резидуально-органическое поражение центральной нервной системы, приводящие к стойкой социальной дезадаптации;
6) олигофрения в стадии имбецильности или идиотии;
7) стойкие нарушения функции тазовых органов, обусловленные поражением спинного мозга, неустранимые кишечные и мочеполовые свищи;
8) поражения бронхолегочной системы врожденного и наследственного характера (муковисцидоз, альвеолиты с хроническим течением и другие дессиминированные заболевания легких) с выраженным нарушением функции дыхания;

2) тiршiлiк етудiң бұзылуына және әлеуметтiк дезадаптацияға әкеп соқтыратын туа бiткен, тұқым қуалаған аурулар мен синдромдар;
3) өткiр лейкоз, лимфогрануломатоз;
4) даму сатысы, орныққан орнына қарамастан хирургиялық және басқаша емделген қатерлi iсiктер;
5) гипертензиялық синдромды гидроцефалия, операция жасалған гидроцефалия;
6) сүйек тiнiнiң кең тараған айқын бiлінетiн деструкциялары (остеопороз, шемiршек қосындылары), бұлшық еттердiң патологиялық өзгерiстерi (миофибр, диффузды кальциноз) сүйектердiң, буындардың, бұлшық еттердiң қисаюына, қайталама патологиялық сынуына, аяқ-қол функцияларының 2-3 дәрежеде бұзылуына соқтыруы;
7) омыртқа мен кеуде қуысының, бiр немесе бiрнеше аяқ-қол буындарының тартылып бiтуi мен шор болып бiтуi, iрi сүйектерiнiң жалған буындарының 3-4 дәрежедегi қисаюы нәтижесiнде жүрiп-тұру аппараты фунциясының бұзылуы;
8) аяқ-қолдың немесе олардың сегменттерiнiң туа бiткен кемiстiгi салдарынан функцияларының айқын бiлiнетiн бұзылуы (мутиляция, тартылып бiтуi, синдактилия, артропатия және басқасы);
9) туа бiткен бет органдарының толық немесе iшiнара аплазиясы, бет скелетiнiң және жұмсақ тiнiнiң кейiннен пайда болған кемiстiгiне немесе қисаюына байланысты дем алу, шайнау, жұтыну, сөйлеу функцияларының айқын бiлiнетiн бұзылуы.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен .
3. 16 жасқа жеткенге дейiнгi мерзiмге мүгедектiк белгiленетiн функционалдық өзгерiстер мен патологиялық жағдайлар:
1) аяқтың, қолдың бір немесе бірнеше соңғы буындарының орташа білінетін және білінетін шала сал болуы немесе терең парезі, тұрақты жайылған гиперкинезі (қос атетоз, хореатетоз), қозғалыс үйлесімінің орташа білініп және айқын білініп бұзылуы;
2) екi және одан да көп жылдар бойы болатын терапевтiк резистенттi тырыспалар;
3) кереңдiк, керең-мылқаулық;
4) көздің көру өткірлігінің түзетумен 0,03 дейін төмендеуі немесе көру өрісінің көру өткірлігіне қарамастан 10 градусқа дейін тарылуы, бір көздің немесе екі көздің де көрмеуі;
5) туа бiткен немесе жүре пайда болған орталық жүйке жүйесiнiң тұрақты әлеуметтiк бейiмсiздiкке әкеп соқтыратын резидуалдық-органикалық бұзылуы;
6) имбецилдық немесе идиоттық сатыдағы ақыл-ой кемiстiгi;
7) жұлынның зақымдануына байланысы жамбас органдары функцияларының тұрақты бұзылуы, түзетуге жатпайтын iшек және қуық-жыныс терең жаралары;
8) демалу функциясы айқын бiлiнетiн, туа бiткен және тұқым қуалаған кеңiрдек-өкпе жүйесiнiң зақымдануы (муковисцидоз, асқынған альвеолиттер және өкпенiң басқа да жайылмалы аурулары);

9) стойкая дыхательная недостаточность 2 и более степени при хронических бронхолегочных заболеваниях приобретенного и врожденного характера, гормонозависимая бронхиальная астма в стадии декомпенсации при формировании астматического статуса и осложнений со стороны сердечно-сосудистой системы, центральной нервной системы, развитии хронической надпочечниковой недостаточности;
10) застойная сердечная недостаточность 2-3 степени на фоне инкурабельных болезней сердца;
11) выраженное необратимое нарушение функции печени при врожденных, наследственных, приобретенных заболеваниях;
12) хроническая почечная недостаточность, злокачественная гипертония, почечный несахарный диабет с осложнениями;
13) инкурабельные злокачественные новообразования;
14) доброкачественные новообразования, не подлежащие хирургическому лечению, при нарушении функций органа;
15) патологические состояния, возникающие при отсутствии (врожденном или приобретенном) или выраженном недоразвитии важных органов и систем, приводящие к выраженному нарушению функций организма;
16) культи одной или более конечностей независимо от уровня;
17) системное поражение костей скелета и пороки развития опорно-двигательного аппарата, приводящее к анкилозам, контрактурам, патологическим переломам, деформациям скелета, при резком ограничении самостоятельного передвижения или самообслуживания;
18) выраженные нарушения функций организма, вследствие недостаточности функций желез внутренней секреции: сахарный диабет (инсулинозависимая форма, с осложнениями со стороны других систем и органов), несахарный диабет (питуитрин-резистентная форма), болезнь Иценко-Кушинга (осложненная форма), хроническая надпочечниковая недостаточность (болезнь Аддисона, состояния после адреналэктомии, врожденная дисфункция коры надпочечников), гипофизарный нанизм, тяжелая форма врожденного или приобретенного гипотиреоза, гипопаратиреоза;
19) хронический лейкоз, гистиоцитоз;
20) врожденные и приобретенные гипо- и апластические состояния кроветворения средней и тяжелой степени (гемоглобин ниже 100 г/л, тромбоциты ниже 100 тысяч в 1 кубическом миллиметре (далее - тыс. в 1 куб. мм) лейкоциты менее 4 тыс. в 1 куб. мм.);
21) тяжелые формы коагулопатии и тромбопатии, хроническая тромбоцитопеническая пурпура при непрерывном рецидивирующем течении с тяжелыми геморрагическими кризами (с числом тромбоцитов в крови 50 тыс. и менее в 1 куб. мм.);
22) врожденные иммунодефицитные состояния. Тяжелая комбинированная иммунная недостаточность, агамма- и гипогаммаглобулинемия, септический гранулематоз с рецидивирующим бактериальным поражением лимфоузлов, легких, печени, других органов;

9) туа бiткен және пайда болған созылмалы кеңiрдек-өкпе ауруларының 2 және одан да жоғары дәрежесiндегi тұрақты тыныс алу кемiстiгi, астмалық ұстама қалыптасуына және жүрек-тамыр, орталық жүйке жүйесiнiң бұзылына, бүйрек бездерiнiң созылмалы жетiспеушiлiгiне әкеп соқтыратын асқынған гармондарға тәуелдi бронхиалдық астма;
10) асқынған жүрек ауруларының 2-3 дәрежедегi iркiлген жүрек кемiстiгi;
11) туа бiткен, тұқым қуалаған, пайда болған ауруларға байланысты бауыр функциясының қайтымсыз айқын бұзылуы;
12) бүйрек функциясының созылмалы кемiстiгi, қатерлi гипертания, бүйректiң асқынған қантсыз диабетi;
13) асқынған, емдеуге жатпайтын қатерлi iсiктер;
14) орган функциясы бұзылған жағдайда хирургиялық әдiспен емдеуге келмейтiн қатерсiз iсiктер;
15) ағза функцияларының айқын бұзылуына әкеп соқтыратын маңызды органдар мен жүйелердiң болмауы (туа бiткен немесе пайда болған) немесе дамуы айқын жетiлмеген кезде пайда болатын патологиялық жағдай;
16) аяқ-қолдың бiрiнiң және бiрнешеуiнiң деңгейiне қарамастан келте болуы;
17) аяқ-қолдың скелет сүйектерiнiң жүйелi зақымдануына және кемiс болып дамуына байланысты шор болып, тартылып бiтуi, патологиялық сынуы, скелеттiң қисаюы себебiнен өз еркiмен жүру немесе және өз өзiне қызмет көрсету мүмкiндiгiнiң айқын кемуi;
18) ағза функцияларының бұзылуы айқын бiлiнетiн дәрежедегi iшкi секреция функциясының жетiспеушiлiгi: қант диабетi (басқа жүйелер мен органдардың асқынуы байқалатын инсулинге тәуелдi түрi), қантсыз диабет (питуитрин-резистенттiк түрi), Иценко-Кушинга ауруы (асқынған түрi), бүйрек безiнiң созылмалы жеткiлiксiздiгi (Аддисон ауруы, адреналэктомиядан кейiнгi жағдай, бүйрек безiнiң туа бiткен дисфункциясы), гипофиздi нанизм, туа бiткен немесе пайда болған гипотиреоз, гипопаратиреоз;
19) созылмалы лейкоз, гистиоцитоз;
20) орташа және ауыр дәрежедегi қанның туа бiткен немесе пайда болған гипо-апластикалық жағдайы (гемоглобин 100 г/л төмен, тромбоциттер 1 куб.мм. 100 мыңнан төмен, лейкоциттер 1 куб.мм. 4 мыңнан төмен);
21) коагулопатия мен тромбопатияның ауыр түрлерi, ауыр геморрогиялық криздарды үздiксiз қайталанып отыратын созылмалы тромбоцитопеникалық пурпура (тромбоциттер саны 1 куб.мм. 50 мың және одан да төмен);
22) туа бiткен иммуннодефициттiк жағдай. Ауыр аралас иммундық жетiспеушiлiк, агамма (гипогамма) глобулинемия, лимфа байланыстарының, өкпенiң, бауырдың, басқа да органдардың бактериямен зақымдалуын тудыратын септикалық гранулемотоз;

23) синдром гипериммуноглобулинемии Е при сочетании рецидивирующих, преимущественно "холодных", абсцессов подкожной клетчатки, легких, печени и других органов с концентрациями иммуноглобулина Е в сыворотке крови выше 1000 КЕД на литр;
24) приобретенное иммунодефицитное состояние, развернутая картина врожденных иммунодефицитных состояний человека. <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
Приложение 2
к Правилам освидетельствования,
установления причин, групп инвалидности и
степени утраты трудоспособности,
утвержденным приказом Министра труда и
социальной защиты населения Республики
Казахстан от 1 августа 2002 года N 174-п
Классификации нарушений основных функций
организма и ограничений жизнедеятельности
1. Классификация нарушений основных функций организма человека:
1) нарушения психических функций организма (восприятие, внимание, память, мышление, речь, эмоция, воля и другие);
2) нарушения сенсорных функций (зрение, слух, обоняние, осязание);
3) нарушения стато-динамических функций;
4) нарушения функций кровообращения, дыхания, пищеварения, выделения, обмена веществ и энергии, внутренней секреции.
2. Классификация нарушений функций организма по степени выраженности:
1) первая степень - незначительно выраженные нарушения функций;
2) вторая степень - умеренно выраженные нарушения функций;
3) третья степень - выраженные нарушения функций;
4) четвертая степень - значительно или резко выраженные нарушения функций. <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
3. Классификация основных категорий жизнедеятельности:
1) способность к самообслуживанию - способность самостоятельно удовлетворять основные физиологические потребности, выполнять повседневную бытовую деятельность и навыки личной гигиены;
2) способность к самостоятельному передвижению - способность самостоятельно перемещаться в пространстве, преодолевать препятствия, сохранять равновесие тела в пределах выполняемой бытовой, общественной, профессиональной деятельности;
3) способность к обучению - способность к восприятию и воспроизведению знаний (образовательных, профессиональных и других), овладению навыками и умениями (социальными, культурными и бытовыми);
4) способность к трудовой деятельности (трудоспособности) - способность осуществлять деятельность в соответствии с требованиями к содержанию, объему и условиям выполнения работы;
5) способность к ориентации - способность определяться во времени и пространстве;

23) қан сывороткасындағы E иммуноглобулиннiң 1000 КЕД/л артық концентрациясы мен терiнiң, астындағы клетчаткалардың, өкпенiң, бауырдың және басқа да органдардың көбiнесе "салқын" абсцестерiн тудыратын E гипериммуноглобулинемия синдромы;
24) пайда болған иммунитет тапшылығы жағдайы, АҚТҚ-инфекциясының айқын көрiнiсi.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау
Министрi мiндетiн атқарушының
2002 жылғы 1 тамыздағы
N 174-ө бұйрығымен бекiтiлген
Мүгедектiктi куәландырудың,
оның себептерiн, топтарын
және еңбекке қабiлетiн жоғалту
дәрежесiн анықтаудың ережесiне
2-қосымша
Ағзаның негiзгi функцияларының бұзылуын және тiршiлiк
әрекетiнiң шектелуiн жiктеу
1. Адам ағзасының негiзгi функцияларының бұзылуын жiктеу:
1) бірінші дәреже - функциялардың шамалы білініп бұзылуы;
2) екінші дәреже - функциялардың орташа білініп бұзылуы;
3) статодинамикалық функцияларының бұзылуы;
4) қан айналымы, дем алу, ас қорыту, бөлiну, зат алмасуы мен iшкi секреция энергиясы функцияларының бұзылуы.
2. Ағза функциялары бұзылуының айқын көрiну дәрежесiне қарай жiктеу:
1) бiрiншi дәреже - функциялардың шамалы бұзылуы;
2) екiншi дәреже - функциялардың орташа бұзылуы;
3) үшiншi дәреже - функциялардың айқын бұзылуы;
4) төртiншi дәреже - функциялардың едәуiр немесе қатты айқын бұзылуы.
Ескерту: 2-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен
3. Тiршiлiк әрекетiнiң негiзгi санаттарын жiктеу:
1) өзiне өзi қызмет көрсету қабiлеттiлiгi - негiзгi физиологиялық қажеттiктерiн өз бетiмен қанағаттандыра алу, күнделiктi тұрмыстық әрекет жасау және жеке гигиена дағдыларын орындай алу қабiлеттiлiгi;
2) өз бетiмен жүрiп-тұруға қабiлеттiлiгi - кеңiстiкте өз бетiмен қозғала алу, кедергiлерден өту, өзi орындайтын тұрмыстық, қоғамдық, кәсiптiк қызметтер шегiнде денесiн тепе-тең қалпында ұстай бiлу қабiлеттiлiгi;
3) оқуға қабiлеттiлiгi - бiлiмдi қабылдап, түсiне алуға (бiлiмдiлiк, кәсiптiк және т.б.) дағдылар мен машықтарды игеруге (әлеуметтiк, мәдени және тұрмыстық) қабiлеттiлiгi;
4) еңбек қызметіне қабілеті (еңбек ету қабілеті) - жұмысты орындау, мазмұнына, көлемiне және шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес iс-әрекетiн жүзеге асыру қабiлеттiлiгi;
5) бағдарлай бiлу қабiлеттiлiгi - уақытты және кеңiстiктi бағдарлай бiлу қабiлеттілiгi,

6) способность к общению - способность к установлению контактов между людьми путем восприятия, переработки и передачи информации;
7) способность контролировать свое поведение - способность к осознанию себя и адекватному поведению с учетом социально-правовых норм. <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
4. Классификация ограничений жизнедеятельности по степени выраженности:
1) ограничение способности к самообслуживанию:
первая степень - способность к самообслуживанию с использованием вспомогательных средств;
вторая степень - способность к самообслуживанию с использованием вспомогательных средств и/или с помощью других лиц;
третья степень - неспособность к самообслуживанию и полная зависимость от других лиц;
2) ограничение способности к самостоятельному передвижению:
первая степень - способность к самостоятельному передвижению при более длительной затрате времени и сокращения расстояния;
вторая степень - способность к самостоятельному передвижению с использованием вспомогательных средств и/или с помощью других лиц;
третья степень - неспособность к самостоятельному передвижению и полная зависимость от других лиц;
3) ограничение способности к обучению:
первая степень - способность к обучению в учебных заведениях общего типа при соблюдении специального режима учебного процесса и/или с использованием вспомогательных средств, и/или с помощью других лиц;
вторая степень - способность к обучению только в специальных учебных заведениях или по специальным программам в домашних условиях;
третья степень - неспособность к обучению;
4) ограничение способности к трудовой деятельности (трудоспособности):
первая степень - способность к выполнению трудовой деятельности при условии снижения квалификации или уменьшения объема производственной деятельности, невозможности выполнения работы по своей профессии;
вторая степень - способность к выполнению трудовой деятельности в специально созданных условиях с использованием вспомогательных средств и/или специально оборудованного рабочего места, и/или с помощью других лиц;
третья степень - неспособность к трудовой деятельности;
5) ограничение способности к ориентации:
первая степень - способность к ориентации при условии использования вспомогательных средств;
вторая степень - способность к ориентации, требующая помощи других лиц;
третья степень - неспособность к ориентации (дезориентация);
6) ограничение способности к общению:
первая степень - способность к общению, характеризующаяся снижением скорости, уменьшением объема усвоения, получения и передачи информации;
вторая степень - способность к общению с использованием вспомогательных средств и/или с помощью других лиц;
третья степень - неспособность к общению;

6) қарым-қатынас жасауға қабiлеттiлiгi - ақпараттарды қабылдау, зерделеу және беру арқылы адамдар арасында қатынас орнатуға қабілеттiлiгi;
7) өзiнің мiнез-құлқын бақылауға қабiлеттiлiгi - өзiн сезiне бiлуге және әлеуметтiк құқықтық нормаларды ескере отырып, бара-бар мiнез-құлыққа қабiлеттігi.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен .
4. Тiршілік әрекетiнiң шектелуiн көрiну дәрежесiне қарай жiктеу:
1) өзiне өзi қызмет көрсету қабiлеттілiгiнiң шектелуi:
бiрiншi дәреже - қосымша құралдарды пайдалана отырып, өзiне өзi қызмет көрсету қабiлеттiлiгі;
екіншi дәреже - қосымша құралдарды пайдалана отырып және (немесе) басқа адамдардың көмегiмен өзiне өзi қызмет көрсетуге қабiлеттiлiгi;
үшіншi дәреже - өзiне өзi қызмет көрсетуге қабiлетсiздiгі және басқа адамдарға толығынан тәуелдi болу;
2) өз бетiмен жүрiп-тұру қабілеттілiгiнiң шектелуi:
бiріншi дәреже - тым көп уақыт жұмсап және қашықтықты қысқарту арқылы өз бетiмен жүріп-тұруға қабiлеттiлiгi;
екiншi дәреже - қосымша құралдарды пайдалана отырып және (немесе) басқа адамдардың көмегімен өз бетiмен жүрiп-тұруға қабiлеттілігi;
үшiншi дәреже - өз бетiмен жүріп-тұруға қабiлетсiздiгi және толығынан басқа адамдарға тәуелдi болу;
3) оқуға қабiлеттiлігінің шектелуi:
бiрiншi дәреже - арнайы оқу процесiнiң күн тәртiбiн сақтай отырып, және (немесе) қосымша құралдарды пайдаланып, және (немесе) басқа адамдардың көмегiн пайдалана отырып, жалпы үлгiдегi оқу орындарында оқу қабiлеттілiгi;
екiншi дәреже - арнайы оқу орындарында ғана немесе үйде арнайы бағдарлама бойынша оқуға қабiлеттiлiгi;
үшiншi дәреже - оқуға қабiлетсiздiгi;
4) еңбек қызметіне қабілетінің (еңбек ету қабілеті) шектелуi:
бiрiншi дәреже - бiлiктiлiгін төмендеткен немесе өндiрiс қызметiнiң көлемiн азайтқан жағдайда, еңбек қызметiн орындауға қабiлеттiлiгi, өз мамандығы бойынша жұмысты орындау мүмкiндiгiнiң жоқтығы;
екiншi дәреже - қосымша құралдарды пайдаланып, арнайы жасалған жағдайларда және (немесе) арнайы жабдықталған жұмыс орындарында және (немесе) басқа адамдардың көмегiмен еңбек қызметiн орындауға қабiлеттiлiгi;
үшiншi дәреже - еңбекке араласуға қабiлетсiздiгi;
5) айналасын бағдарлауға қабiлетiнiң шектелуi;
бiрiншi дәреже - қосымша құралдарды пайдалану арқылы айналаны бағдарлауға қабілеттiлiгi;
екiншi дәреже - өзге адамдардың көмегiмен айналаны бағдарлауға қабiлеттiлiгi;
үшiншi дәреже - айналаны бағдарлау қабiлетсiздiгi (дезориентация);
6) қарым-қатынас жасау қабiлеттiлiгiнiң шектелуi:
бiрiншi дәреже - ақпаратты ұғыну, қабылдау және беру жылдамдығының азаюымен, көлемiнiң төмендеуiмен сипатталатын қарым-қатынас жасау қабiлеттiлiгi;
екiншi дәреже - қосымша құралдарды пайдаланып және (немесе) басқа адамдардың көмегiмен қарым-қатынас жасау қабiлеттiлiгi;
үшiншi дәреже - қарым-қатынас жасауға қабiлетсiздiгi;

7) ограничение способности контролировать свое поведение:
первая степень - частичное снижение способности самостоятельно контролировать свое поведение;
вторая степень - способность частично или полностью контролировать свое поведение только при помощи посторонних лиц;
третья степень - неспособность контролировать свое поведение. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
Приложение 3
к Правилам освидетельствования,
установления причин, групп инвалидности и
степени утраты трудоспособности,
утвержденным приказом Министра труда и
социальной защиты населения Республики
Казахстан от 1 августа 2002 года N 174-п <*>
Сноска. Приложение исключено - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
Критерии определения групп инвалидности
Приложение 4
к Правилам освидетельствования,
установления причин, групп инвалидности и
степени утраты трудоспособности,
утвержденным приказом Министра труда и
социальной защиты населения Республики
Казахстан от 1 августа 2002 года N 174-п <*>
Сноска. Приложение исключено - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
Индивидуальная программа реабилитации инвалида
Приложение 5
к Правилам освидетельствования,
установления причин, групп инвалидности и
степени утраты трудоспособности,
утвержденным приказом Министра труда и
социальной защиты населения Республики
Казахстан от 1 августа 2002 года N 174-п
Перечень медицинских показаний
для обеспечения инвалидов
средствами передвижения
1. Кресло-коляска, комнатная:
1) хроническая недостаточность кровообращения третьей степени;
2) легочно-сердечная недостаточность третьей степени;
3) гемиплегия, выраженный гемипарез;
4) параплегия, выраженный нижний парапарез;
5) триплегия, выраженный трипарез;
6) тетраплегия, выраженный тетрапарез;
7) резко выраженная атаксия, гиперкинетический амиостатический синдром;
8) культи обеих голеней или более высокие уровни ампутаций;
9) нарушение функции суставов нижних конечностей IV степени;
10) врожденные аномалии развития нижних конечностей с резко выраженным нарушением передвижения;
11) Паркинсонизм, акинетико-регидная форма. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
2. Кресло-коляска, прогулочная:
1) гемиплегия, выраженный гемипарез;
2) параплегия, выраженный нижний парапарез;

7) өзiнің мiнез-құлқын бақылау қабiлеттілiгiнің шектелуi:
бiрiншi дәреже - өзiнiң мiнез-құлқын өз бетiмен бақылау қабілеттiлiгiнiң ішінара төмендеуi;
екiншi дәреже - өзiнiң мiнез-құлқын тек қана басқа адамдардың көмегiмен iшiнара немесе толық бақылау қабiлеттiлiгi;
үшiншi дәреже - өзiнiң мiнез-құлқын бақылауға қабiлетсiздiгi.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау
Министрi мiндетiн атқарушының
2002 жылғы 1 тамыздағы
N 174-ө бұйрығымен бекiтiлген
Мүгедектiктi куәландырудың,
оның себептерiн, топтарын
және еңбекке қабiлетiн жоғалту
дәрежесiн анықтаудың ережесiне
3-қосымша
Ескерту: 3-қосымша алынып тасталды- ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау
Министрi мiндетiн атқарушының
2002 жылғы 1 тамыздағы
N 174-ө бұйрығымен бекiтiлген
Мүгедектiктi куәландырудың,
оның себептерiн, топтарын
және еңбекке қабiлетiн жоғалту
дәрежесiн анықтаудың ережесiне
4-қосымша
Ескерту: 4-қосымша алынып тасталды- ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө   бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау
Министрi мiндетiн атқарушының
2002 жылғы 1 тамыздағы
N 174-ө бұйрығымен бекiтiлген
Мүгедектiктi куәландырудың,
оның себептерiн, топтарын
және еңбекке қабiлетiн жоғалту
дәрежесiн анықтаудың ережесiне
5-қосымша
Мүгедектердi жүрiп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету
үшiн берiлетiн медициналық айғақтамалардың тiзбесi
1. Бөлмеде жүрiп-тұратын кресло-арба:
1) Созылмалы қан айналымы жетiспеушiлiгінiң үшiншi дәрежесi;
2) өкпе-жүрек жетiспеушiлiгінiң үшiншi дәрежесi;
3) гемиплегия, гимипарездiң айқындалған түрi;
4) параплегия, төменгі парапарездiң айқындалған түрi;
5) триплегия, трипарездiң айқындалған түрi;
6) тетраплегия, тетрапарездiң айқындалған түрi;
7) аса айқындалған атаксия, гиперкинетикалық амиостатикалық синдром;
8) екi балтырдан немесе одан да жоғарырақ жерден келте болуы;
9) аяқ буындары функцияларының IV дәрежедегі бұзылуы;
10) аяқтардың туа бiткен кемiстiгiнен жүрiп-тұрудың айқын түрде бұзылуы;
11) Паркинсонизм, акинеттiк-регидтiк түрi.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді- ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө бұйрығымен .
2. Серуендеуге арналған кресло-арба:
1) гимеплегия, гемипарездiң айқындалған түрi;
2) параплегия, төменгі парапарездiң айқындалған түрi;

3) триплегия, выраженный трипарез;
4) тетраплегия, выраженный тетрапарез;
5) культи обеих голеней или более высокие уровни ампутаций;
6) нарушение функции суставов нижних конечностей IV степени;
7) врожденные аномалии развития нижних конечностей с резко выраженным нарушением передвижения. <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
3. Специальный автотранспорт для инвалидов:
1) легочно-сердечная недостаточность второй степени;
2) паралич или выраженный парез одной нижней конечности;
3) параплегия, выраженный парапарез нижних конечностей;
4) гемиплегия, выраженный гемипарез;
5) тромбооблитерирующие заболевания нижних конечностей с хронической
артериальной недостаточностью 2 и более степени;
6) заболевание вен нижних конечностей с хронической венозной недостаточностью 2-3 степени;
7) множественные анкилозы или резко выраженные контрактуры не менее 2-х крупных суставов одной или обеих нижних конечностей;
8) культи обеих стоп по Шарпу (с резекцией головок плюсневых костей) и более высокие уровни культей стоп;
9) культя голени и более высокая ампутация нижней конечности;
10) приобретенный вывих тазобедренных суставов;
11) болтающийся тазобедренный или коленный сустав;
12) анкилоз или резко выраженная контрактура тазобедренного сустава (объем движения менее 10 градусов);
13) анкилоз или резко выраженная контрактура коленного сустава в функционально невыгодном положении с углом менее 150 и более 170 градусов;
14) анкилоз или резко выраженная контрактура голеностопных суставов;
15) неправильно сросшиеся переломы обеих бедренных костей или костей обеих голеней с деформацией их под углом менее 170 градусов;
16) хронически текущий (более 2 лет) остеомиелит с наличием свища, полости с секвестром 2-х и более крупных костей нижних конечностей;
17) ложный сустав или крупный костный дефект (поперечный или краевой с разрушением более половины окружности кости) бедра, обеих костей голени или большеберцовой кости при деформации малоберцовой кости под углом менее 170 градусов;
18) укорочение одной нижней конечности на 10 сантиметров и более;
19) значительные посттравматические трофические нарушения с наличием длительно незаживающей язвы (более 6 месяцев) или рецидивирующей язвы на голени площадью 20 квадратных сантиметров (далее - кв.см.) и более, на тыле стопы площадью 10 кв.см. и более, на подошвенной поверхности стопы площадью не менее 2 кв.см;
20) искривление позвоночника 4 степени с резко выраженным нарушением функции.
Приложение 6
к Правилам освидетельствования,
установления причин, групп инвалидности и
степени утраты трудоспособности,
утвержденным приказом Министра труда и
социальной защиты населения Республики
Казахстан от 1 августа 2002 года N 174-п
Перечень анатомических дефектов, при которых
устанавливается третья группа инвалидности
без срока переосвидетельствования

3) триплегия, трипарездiң айқындалған түрi;
4) тетраплегия, тетрапарездiң айқындалған түрi;
5) екi балтырдан немесе одан да жоғарырақ жерден келте болуы;
6) аяқ буындары функцияларының IV дәрежеде бұзылуы;
7) аяқтардың туа бiткен кемiстiгінен жүрiп-тұрудың айқын түрде бұзылуы.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді- ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө бұйрығымен .
3. Мүгедектерге арналған автокөлiк;
1) өкпе-жүрек жетiспеушiлiгінiң екiншi дәрежесi;
2) бiр аяқтың сал болуы немесе айқын шала сал болуы;
3) параплегия, аяқ парапарезiнiң айқындалған түрi;
4) гемиплегия, гемипарездiң айқындалған түрi;
5) аяқтардың тромбо-облитерация ауруларының күре тамырларының созылмалы жетiспеушiлiгiнiң 2 және одан да жоғары дәрежесi;
6) аяқтардың көк тамыр ауруларының созылмалы көк тамыр жетiспеушiлiгiнiң 2-3 дәрежесi;
7) бiр аяқтың немесе екi бiрдей аяқтың кемiнде екi iрi буынының қозғалмай шор болып немесе қолайсыз бiтуi;
8) Шарп әдiсi бойынша екi табанның бiрдей келтелiлiгi (табан сүйектерiнiң басын кесiп тастау) және екi табанның жоғарырақ жерiнен келте болуы;
9) аяқтың балтырдан келте болуы немесе мейiлiнше жоғары келте болуы;
10) жамбас пен сан буындарының кейiннен пайда болған шығуы;
11) жамбас пен санның немесе тiзенiң жансыз болып қалған буындары;
12) жамбас пен сан буынының шор болып бiтуi немесе айқын көрiнетiн қолайсыз бiтуi (қозғалу көлемi 10 градустан кем);
13) тiзе буынының 150 градустан кем және 170 градустан артық шор болып бiтуi немесе айқын көрiнетiн функционалды қолайсыз болып бiтуi;
14) екi аяқтың да сирақ буындарының шор болып қатып қалуы немесе айқын көрiнетiн қолайсыз болып бiтуi;
15) екi сан немесе екi балтыр сүйектерiнiң 170 градустан кем болып дұрыс бiтпеген сынықтары;
16) аяқтардың екi және одан да көп сүйектерiнiң созылмалы iрiңдеп-қабынуы (2 жылдан астам), жарықшақтанып шiруi, терең жара болуы;
17) жалған буын немесе ортан жiлiк, балтырдың екi бiрдей сүйегінiң көлемдi кемiстiгi (сүйектiң көлденең немесе шет жағынан бастап жартысынан астам бүлiнуi) немесе балтырдың жiлiгінiң жоғарыда айтылған ақауы мен жiлiнiшiгiнiң 170 градустан кем болып қолайсыз бiтуi;
18) бiр аяқтың 10 сантиметрге және одан да көп кем болуы;
19) жарақаттанудың салдарынан ұзақ уақыт бойы жазылмайтын (6 айдан астам) немесе жиi қайталанатын балтырдағы 20 шаршы сантиметр, табанның үстiңгi жағындағы 10 шаршы сантиметр, табандағы кемiнде 2 шаршы сантиметр және одан да көп көлемдi трофикалық жаралар;
20) омыртқа сүйектерiнiң 4-дәрежеде қисайып функцияларының айқын бұзылуы.
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау
Министрi мiндетiн атқарушының
2002 жылғы 1 тамыздағы
N 174-ө бұйрығымен бекiтiлген
Мүгедектiктi куәландырудың,
оның себептерiн, топтарын
және еңбекке қабiлетiн жоғалту
дәрежесiн анықтаудың ережесiне
6-қосымша
Қайта куәландыру мерзiмi көрсетiлместен
үшiншi топтағы мүгедектiк белгiленетiн анатомиялық
кемiстiктердiң тiзбесi

1. Дефекты и деформации верхней конечности:
1) отсутствие кисти и более высокие уровни ампутации верхней конечности;
2) резко выраженная контрактура (объем движения в суставе до 10 градусов) или анкилоз локтевого сустава в функционально невыгодном положении (под углом менее 60 или более 150 градусов) или при фиксации предплечья в положении крайней супинации или крайней пронации;
3) болтающийся плечевой или локтевой сустав после резекции;
4) ложный сустав плеча или обеих костей предплечья, если оперативное лечение противопоказано;
5) отсутствие всех фаланг четырех пальцев кисти, исключая первый;
6) отсутствие всех фаланг трех пальцев кисти, включая первый;
7) анкилоз или резко выраженная контрактура (ограничение движений в пределах 5-8 градусов) в функционально невыгодном положении четырех
пальцев кисти, исключая первый или трех пальцев кисти, включая первый;
8) отсутствие первого и второго пальцев кисти с соответствующими пястными костями;
9) отсутствие первых пальцев обеих кистей.
2. Дефекты и деформации нижней конечности:
1) культя бедра или голени;
2) культя стопы после ампутации по Пирогову, порочная культя на уровне сустава Шопара;
3) двусторонние культи стоп с резекцией головок плюсневых костей по Шарпу;
4) резко выраженная контрактура или анкилоз голеностопного сустава с порочным положением стопы или анкилоз обеих голеностопных суставов;
5) ложный сустав бедра или обеих костей голени, не подлежащий оперативному лечению;
6) болтающийся тазобедренный сустав после резекции;
7) резко выраженная контрактура или анкилоз тазобедренного сустава в функционально невыгодном положении (под углом более 170 градусов и менее 150 градусов);
8) врожденный или приобретенный вывих тазобедренных суставов;
9) укорочение нижней конечности на 10 сантиметров и более.
3. Кифосколиоз IV степени, сколиоз IV степени с выраженной деформацией ребер. <*>
Сноска. Пункт 3 в новой редакции - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
4. Паралич кисти или верхней конечности, паралич нижней конечности, выраженный парез всей верхней или всей нижней конечности со значительными трофическими нарушениями.
5. Дефекты челюсти или твердого неба, если протезирование не обеспечивает жевания.
6. Гипофизарный нанизм, остеохондропатия, остеохондродистрофия с низкорослостью.
7. Двухсторонняя тугоухость IV степени, двухсторонняя глухота, глухонемота. <*>
Сноска. Пункт 7 в новой редакции - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .

1. Қолдың кемiстiктерi мен ақаулары:
1) алақанның және қолдың жоғарырақ жерiнен келте болуының мейлiнше жоғары деңгейi;
2) бұлшық еттiң тартылуы (буынның 10 градусқа дейiн мөлшерде қозғалуы) немесе шынтақ буынының қолайсыз бiтуi (кемiнде 60 немесе 150 градустан астам) немесе бiлектiң алақанға төмен қаратылып немесе жоғары қаратылып бiтуi;
3) кескеннен кейiн жансыз болып қалған иық және шынтақ буындары;
4) операция жасауға жатпайтын, иықтың немесе бiлектiң екi сүйегiнiң жалған буындары;
5) алақанның бiрiншi саусақты қоспағанда төрт саусағының барлық буындарының болмауы;
6) алақанның бiрiншi саусақты қосқанда үш саусағының барлық буындарының болмауы;
7) алақанның бiрiншi саусақты қоспағанда төрт саусағының
немесе бiрiншi саусақты қосқанда үш саусағының шор болып бiтуi немесе айқын көрiнетiн функционалды қолайсыз (қозғалтудың 5-8 градусқа шектелуi) болып бiтуi;
8) алақанның бiрiншi және екiншi саусақтарының алақан сүйектерiмен қоса болмауы;
9) екi алақанның да бiрiншi саусақтарының болмауы.
2. Аяқтың кемiстiктерi мен ақаулары:
1) саннан немесе балтырдан келте болу;
2) Шопар буынының ақаулы келтелiлiгi, Пироговтiң әдiсi бойынша кесiлген табанның келтелiгi;
3) Шарп әдiсi бойынша екi табанның табан сүйектерiнiң басын кесiп тастағаннан келте болып қалуы;
4) сирақ буынының шор болып немесе айқын бiлiнетiн қолайсыз бiтуiне байланысты табанның қисаюы немесе екi сирақ буындарының шор болып бiтуi;
5) операция жасауға жатпайтын санның немесе балтырдың екi сүйегінiң де жалған буыны;
6) кескеннен кейiн жамбас пен санның жансыз болып қалған буыны;
7) жамбас пен сан буынының шор болып немесе функционалды
қолайсыз болып бiтуi (170 градустан астам және 150 градустан кем);
8) жамбас пен сан буындарының туа болған немесе кейiннен пайда болған шығуы;
9) аяқтың 10 сантиметрге және одан да жоғары қысқа болуы.
3. IV дәрежедегі кифосколиоз, қабырғалардың айқын қисаюымен IV дәрежедегі сколиоз.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө бұйрығымен .
4. Алақанның немесе қолдың, аяқтың сал болуы, қолдың немесе аяқтың трофикалық өзгерiстерi бар айқын көрiнетiн шала сал болуы.
5. Жақтың және таңдайдың кемiстiгi, егер протездеу шайнау мүмкiндiгiн қамтамасыз етпейтiн болса.
6. Гипофизарлық ергежейлiлiк, остехондропатия, аласа бойлылықпен ұштасқан остехондродистрофия.
7. IV дәрежедегі екі құлақтың да кереңдігі, екі жақты саңыраулық, мылқаулық.
Ескерту: 7-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө бұйрығымен

8. Постоянное канюленосительство вследствие отсутствия гортани.
9. Гастроэктомия.
10. Пульмонэктомия при наличии дыхательной недостаточностью; торокопластика с резекцией 5 и более ребер при наличии дыхательной недостаточности. <*>
Сноска. Пункт 10 в новой редакции - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .
11. Снижение остроты зрения одного глаза до 0,03 с коррекцией, слепота или отсутствие одного глаза. <*>
Сноска. Приложение дополнено пунктом 11 - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 8 октября 2004 года N 228-п .

8. Көмекейдiң болмауынан үнемi канюлемен демалу.
9. Асқазанды сылып тастау.
10. Тыныс алу жетіспеушілігі кезіндегі пульмонэктомия; тыныс алу жетіспеушілігі кезінде 5 және одан да артық қабырға кесілетін торокопластика.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө бұйрығымен
11. Бір көздің көру өткірлігінің түзетумен 0,03 дейін төмендеуі, бір көздің көрмеуі немесе бір көздің болмауы.
Ескерту: 11-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбекті және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 8 қазандағы N 228-ө бұйрығымен