Об утверждении регламента городского маслихата
Решение Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 26 мая 2004 года N 7/75. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 2 июня 2004 года за N 1533. Утратило силу - решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 27 июня 2007 года N 44/431
Сноска. Утратило силу решением Балхашского городского маслихата Карагандинской области от 27.06.2007 N 44/431.
В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года N 148-II городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить регламент городского маслихата (прилагается).
2. Признать утратившим силу решение городского маслихата от 17 октября 2001 года N 16/158 "О регламенте городского маслихата", внесенного в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов за N 527.
Председатель сессии
Секретарь городского маслихата
Приложение
Утверждено
решением городского маслихата
от 26 мая 2004 года N 7/75
"Об утверждении регламента
городского маслихата"
Регламент городского маслихата
1. Общие положения
1. В соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" регламентом маслихата, утвержденным на его сессии, определяется порядок:
1) подготовки и проведения сессий, заседаний органов маслихата;
2) внесения и рассмотрения на них вопросов;
3) образования и избрания органов маслихата, заслушивания отчетов об их деятельности;
4) рассмотрения депутатских запросов, проектов решений;
5) голосования, организации работы аппарата, другие процедурные и организационные вопросы.
Регламент может определять любые другие вопросы организации работы маслихата. В случаях расхождения норм регламента и законов применяются последние.
2. Городской маслихат - орган, избираемый населением города, выражающий волю населения и в соответствии с законодательством Республики Казахстан определяющий меры, необходимые для ее реализации и контролирующий их осуществление. Его деятельность регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и другими законодательными актами. Она основывается на коллективном, свободном обсуждении и принятии решений, персональной ответственности за их выполнение, законности, гласности, подотчетности перед маслихатом созданных им органов и избранных должностных лиц.
2. Подготовка и проведение сессий городского маслихата
3. Основной формой деятельности маслихата является сессия, на которой решаются вопросы, отнесенные к его ведению законами.
Средства массовой информации извещают население о ходе работы сессии и о принятых на ней решениях.
Руководство и обеспечение подготовки сессий осуществляет председатель сессии, секретарь маслихата и аппарат.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - решением Балхашского городского маслихата от 20 декабря 2006 года N 38/371.

Қалалық мәслихаттың регламентін бекіту туралы
Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2004 жылғы 26 мамырдағы N 7/75 шешімі. Қарағанды облысының әділет Департаментінде 2004 жылғы 2 маусымда N 1533 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007 жылғы 27 маусымдағы N 44/431 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2007.06.27 N 44/431 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-II "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 9 бабына сәйкес қалалық мәслихат ШЕШТІ:
1. Қалалық мәслихаттың регламенті бекітілсін (қоса берілген).
2. Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Реестіріне 527 нөмірімен енгізілсін "Қалалық мәслихаттың регламенті туралы" қалалық мәслихаттың 2001 жылғы 17 қазандағы N 16/158 шешімінің күші жойылсын.
Сессия төрағасы
Қалалық мәслихат хатшысы
2004 жылғы 26 мамырдағы
"Қалалық мәслихаттың регламентін
бекіту туралы" N 7/75 шешіміне
қосымша
Қалалық мәслихаттың Регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 9 бабына, сессияда бекітілген мәслихат регламентіне сәйкес жасалып:
1) мәслихаттың сессияларын, оның органдарының мәжілістерін дайындау және өткізу;
2) оларға мәселелер енгізу және қарау;
3) мәслихат органдарын құру және сайлау, олардың қызметі туралы есептерді тыңдау;
4) депутаттардың сауалдарын, шешім жобаларын қарау;
5) дауыс беру тәртібін, аппарат жұмысын ұйымдастыру, басқа да рәсімдік және ұйымдастыру мәселелерін белгілейді.
Регламент мәслихат жұмысының ұйымдастыруының басқа да мәселелерін белгілейді. Регламент ережелері мен заңдар арасындағы келіспеушілік пайда болған жағдайларда соңғылар пайдаланады.
2. Қалалық мәслихат - қаланың халқы сайлайтын, халықтың еркін білдіретін және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оны іске асыру үшін қажетті шараларды белгілейтін және олардың жүзеге асырылуын бақылайтын сайланбалы орган. Оның қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және өзге де заңнамаларымен реттеледі. Сонымен қатар мәслихат қызметі шешімдерді коллективтік, емін-еркін талқылау және қабылдауына, оларды орындауда дербес жауапкершілігіне, заңдылық, жариялыққа, құрған органдар және сайланған қызметтік лауазымдардың өзінің алдында есеп берушілігіне негізделеді.
2. Қалалық мәслихаттың сессияларын дайындау және өткізу
3. Мәслихат қызметінің негізгі нысаны - мәслихат сессиясы. Онда мәслихат құзыретіне заңдармен белгіленген мәселелер шешіледі.
Бұқаралық ақпарат құралдары сессия шешімдері туралы халықты хабарландырады.
Сессияларды басқару және дайындауын қамтамасыз ету сессия төрағасына, мәслихат хатшысы мен аппаратқа жүктеледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2006.12.20 N 38/371 шешімімен.

4. Для проведения подготовительной работы перед первой сессией маслихата за один день до ее созыва проводится собрание представителей депутатов в составе не менее одной второй от общего числа депутатов.
На собрании вырабатываются предложения по повестке дня первой сессии и порядку ее ведения, кандидатурам на должность председателя сессии, секретаря маслихата, председателя ревизионной комиссии, по составу рабочих органов сессии: секретариат, редакционная и счетная комиссии. Обсуждаются вопросы образования постоянных и ревизионной комиссий, повестка дня и кандидатура председателя второй сессии.
При проведении первой внеочередной сессии председателем является председатель очередной сессии, а при проведении второй внеочередной сессии обязанности председателя сессии исполняет секретарь маслихата.
Публикация в средствах массовой информации является основанием для освобождения депутатов от производственной деятельности.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - решением Балхашского городского маслихата от 20 декабря 2006 года N 38/371.
5. Повестка дня сессии формируется на основе перспективного плана работы маслихата, вопросов, вносимых председателем сессии, секретарем маслихата, постоянными комиссиями, депутатскими группами и депутатами, акимом города.
Повестка дня сессии при ее обсуждении может быть дополнена и изменена. Об утверждении повестки дня маслихат принимает решение.
Вносимые непосредственно на заседании маслихата предложения по повестке дня и порядку проведения сессии подаются в секретариат письменно или излагаются в выступлениях. Письменные предложения оглашаются председателем сессии в порядке поступления.
Голосование по поступившим вопросам в повестку дня на сессии проводится раздельно по каждому вопросу.
Вопрос считается внесенным в повестку дня, если за него проголосовало большинство депутатов, избранных в маслихат.
6. Для качественной подготовки вопросов, вносимых на сессию, секретарь маслихата своевременно организует разработку плана мероприятий по подготовке сессии, который утверждается секретарем городского маслихата.
7. На сессии маслихата приглашаются депутаты Парламента Республики Казахстан, областного маслихата, аким города, руководители и должностные лица государственных органов, предприятий, учреждений и организаций.
На сессиях также присутствуют прокурор города или его заместитель, представители средств массовой информации. Своим решением маслихат может предоставить право присутствовать на сессиях некоторым руководителям отдельных государственных органов и общественных объединений с правом совещательного голоса. Списки приглашенных на каждую сессию определяются ее председателем и секретарем маслихата.
Для лиц, приглашенных на заседание маслихата, отводятся специальные места в зале заседаний. Приглашенные лица не имеют права вмешиваться в работу сессии маслихата, обязаны воздерживаться от проявлений одобрения или неодобрения, соблюдать порядок и подчиняться распоряжениям председателя сессии. Приглашенные с разрешения депутатов могут принять участие в обсуждении вопроса.
Лицо, не являющееся депутатом, в случае грубого нарушения им порядка, может быть удалено из зала заседаний по распоряжению председателя сессии или по требованию большинства присутствующих на сессии депутатов.
Председатель сессии открывает и закрывает заседания, объявляет докладчиков и выступающих, ставит на голосование проекты решений, зачитывает предложения депутатов по рассматриваемым на заседании вопросам, отвечает на вопросы, заявления и предложения, поступающие в его адрес, дает справки, обеспечивает порядок в зале заседаний. Во время заседания председатель сессии не вправе комментировать выступления депутатов по существу обсуждаемых вопросов.
Председатель сессии способствует созданию атмосферы сотрудничества, сближению позиций сторон по рассматриваемым вопросам. Он организует консультации с постоянными комиссиями, депутатскими группами в целях преодоления разногласий, образует при необходимости с ведома депутатов согласительную комиссию для преодоления разногласий между комиссиями, депутатскими группами.
По приглашению председателя сессии маслихата руководители местных исполнительных органов, руководители и иные должностные лица организаций, расположенных на территории города, обязаны являться на сессию маслихата для предъявления информации по вопросам, повестки сессии.

4. Мәслихаттың бірінші сессиясының алдында дайындау жұмыстарын өткізу үшін сессия шақырылуына бір күн қалғанға дейін депутаттар өкілдерінің жиналысы өткізіледі, оның құрамына депутаттардың жалпы санының екіден бірі кіреді.
Жиналыста бірінші сессияның күн тәртібі және оны жүргізу тәртібі, сессия төрағасы, мәслихат хатшысы және тексеру комиссия төрағасы қызметтеріне кандидатуралары, сессиялардың жұмыс органдарының құрамы: секретариат, редакциялық және есептеу комиссиялары жөнінде ұсыныстар жасалады. Тұрақты және тексеру комиссияларды құру мәселелері, екінші сессияның күн тәртібі мен төрағасы кандидатурасы талқыланады.
Бірінші кезектен тыс сессияны өткізген кезде бірінші сессияның төрағасы болып кезекті сессияның төрағасы болады, ал екінші кезектен тыс сессияны өткізген кезде сессия төрағасының міндеттерін мәслихат хатшысы атқарады.
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялану депутаттарды өндірістік қызметтерінен босатуға негіз болып саналады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2006.12.20 N 38/371 шешімімен.
5. Сессияның күн тәртібі мәслихаттың болашақ жұмыс жоспарының негізінде, сессия төрағасы, мәслихат хатшысы, тұрақты және өзге комиссиялары, депутаттық топтар мен депутаттар, қала әкімі енгізген сұрақтардан құрылады.
Сессияның күн тәртібі талқыланған кезде толықтырылып өзгертілуі мүмкін. Мәслихат күн тәртібін бекіту туралы шешім қабылдайды.
Сессияның күн тәртібі және жүргізу тәртібі бойынша мәслихаттың тікелей мәжілісінде енгізілетін ұсыныстар секретариатқа жазбаша тапсырылады немесе сөйлеген сөздерінде айтылады. Жазбаша ұсыныстарды сессия төрағасы түскен кезек бойынша оқиды.
Күн тәртібіне түскен сұрақтар бойынша дауыс беру сессияда әрбір сұрақ бойынша жеке жүргізіледі.
Егер мәслихатқа сайланған депутаттардың басым көпшілігі сұраққа дауыс берсе, ол күн тәртібіне енгізілді деп саналады.
6. Сессияға енгізілетін сұрақтарды сапалы дайындау үшін мәслихат хатшысы дер кезінде сессияны дайындау жөніндегі мәслихат хатшысы бекітетін шаралар жоспарын құрастырады.
7. Мәслихат сессияларына Қазақстан Республикасының Парламентінің, облыстық мәслихат депутаттары, қала әкімі, сессияда жұмыстары қаралатын мемлекеттік органдардың, кәсіпорын, мекеме және ұйымдардың басшылары мен қызмет адамдары шақырылады. Сессияларға сонымен қатар қала прокуроры немесе оның орынбасары, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қатысады. Мәслихат өзінің шешімімен жеке мемлекеттік органдарының және қоғамдық бірлестіктердің кейбір басшыларына кеңесші дауыс құқығымен сессияға қатысуға рұқсат береді. Әрбір сессияға шақырылғандардың тізімін сессия төрағасы мен мәслихат хатшысы белгілейді.
Мәслихат мәжілісінде шақырылған адамдарға мәжіліс залында арнайы орындар бөлінеді. Шақырылған адамдардың мәслихат сессиясы жұмысына кірісуге құқығы жоқ, қолдау немесе қолдамауын көрсетпеуге міндетті, тәртіп сақтап, сессия төрағасының нұсқауларына бағыну қажет. Шақырылғандарға депутаттардың рұқсатымен сұрақтардың талқылануына қатысуға болады.
Депутат емес адамды тәртіпті өрескел бұзған жағдайда сессия төрағасының өкімі немесе сессияға қатысып отырған депутаттардың көпшілігінің талабы бойынша мәжіліс залынан шығарып жіберуге болады.
Сессия төрағасы мәжілістерді ашып, жабады, баяндамашы мен сөз сөйлеушілерді жариялайды, шешім жобаларын дауысқа салады, депутаттардың отырыста қарастырылып жатқан сұрақтар бойынша ұсыныстарын оқиды, өзінің атына түскен сұрақтарға, өтініш пен ұсыныстарға жауап береді, анықтамалар береді, мәжіліс залында тәртіпті қамтамасыз етеді, депутаттар дауыс беру үшін ұсынған сұрақтарды дауысқа салады. Отырыс кезінде сессия төрағасы талқыланатын сұрақтар бойынша депутаттардың сөйлеген сөздеріне түсініктеме беруге құқығы жоқ.
Сессия төрағасы ынтымақтастық жағдайды қалыптастыруға, қарастырылатын сұрақтар бойынша әр жақтардың позицияларын жақындастыруға ықпал етеді. Ол тұрақты комиссиялар, депутаттық топтармен ала ауыздықтарды жою мақсатында кеңестер өткізеді, қажет кезінде депутаттардың келісімімен комиссиялар, депутаттық топтар арасындағы келіспеушілікті жою үшін келістіруші комиссияны құрады.
Мәслихат сессиясы төрағасының шақыруы бойынша жергілікті атқарушы органдар басшылары, тиісті әкімшілік-аумақтық бөлініс аумағында орналасқан ұйымдардың басшылары мен өзге де лауазымды адамдары мәслихаттың күн тәртібі бойынша ақпараттар беру үшін мәслихат сессиясына келуге міндетті.

8. Утренние заседания городского маслихата проводятся с 10 до 14 часов с одним перерывом, дневные заседания - с 15 до 19 часов. Маслихат может принять решение о проведении заседаний в иное время. Председатель сессии может объявить дополнительные перерывы по собственной инициативе или по мотивированному предложению депутатов. В конце заседания сессии отводится 15 минут для выступления депутатов с краткими, до 2-х минут, заявлениями и сообщениями, прения по которым не открываются.
9. Время для докладов на заседаниях маслихата предоставляется в пределах 30 минут, для содокладов - до 15 минут, выступающим в прениях - до 10 минут, при обсуждении кандидатур - до 3 минут, для выступлений по порядку ведения заседания, по мотивам голосования, для справок и вопросов - до 2-х минут.
Перерывы в работе сессии предусматриваются через каждые 2 часа на 20 минут.
В необходимых случаях председатель сессии может с согласия большинства присутствующих на заседании депутатов продлить время для выступления. Докладчики и содокладчики отвечают на вопросы. Если выступающий превысил отведенное время, председатель или прерывает его выступление или в исключительных случаях с согласия депутатов предоставляет ему дополнительно 2-3 минуты.
Заявления о предоставлении слова подаются в письменном виде в секретариат на имя председателя сессии, секретариат регистрирует их в порядке поступления и передает председателю сессии. Председатель сессии может предоставить слово для выступления и при устном обращении депутата.
Депутат городского маслихата может выступить по одному и тому же вопросу не более двух раз. Не считаются выступлениями в прениях депутатские запросы, выступления для справок и ответы на вопросы. Передача права на выступление другому депутату не допускается.
Прения прекращаются по решению, принимаемому открытым голосованием, большинством присутствующих на сессии депутатов. При постановке вопросов о прекращении прений председатель сессии информирует о числе записавшихся и выступивших депутатов, выясняет, кто настаивает на предоставлении слова.
Если депутаты или записавшиеся выступать в прениях не имели возможности выступить в связи с прекращением прений, то по их просьбе тексты выступлений должны быть включены в протокол сессии.
Аким города, секретарь городского маслихата могут взять слово для выступления в любое время, но в пределах регламента.
Вопросы докладчикам подаются в письменном или устном виде. Письменные вопросы подаются председателю сессии и оглашаются на заседании маслихата.
10. В городском маслихате работа ведется на государственном и русском языках. Депутат в своем намерении выступить на ином языке заблаговременно сообщает секретарю маслихата.

8. Қалалық мәслихаттың таңертеңгілік мәжілістері сағат 10-нан 14-ке дейін бір үзіліспен, түскі мәжілістер - сағат 15-тен 19-ға дейін өткізіледі. Мәслихат отырыстарды басқа уақытта өткізу жөніндегі шешімді қабылдау мүмкін. Сессия төрағасы өз ынтасымен немесе депутаттардың дәлелденген ұсыныстары бойынша қосымша үзілістерді жариялауға мүмкіндігі бар. Сессия отырысының соңында депутаттардың қысқаша, 2-минутқа дейінгі, өтініштер мен мәлімдемелері үшін 15 минут уақыт бөлінеді, олар бойынша жарыссөздер ашылмайды.
9. Мәслихат отырыстарында баяндама үшін уақыт 30 минут шамасында, қосымша баяндама үшін - 15 минутқа дейін, жарыссөздерге қатысушыларға - 10 минутқа дейін, кандидатураларды талқылағанда - 3 минутқа дейін, отырысты жүргізу тәртібі, дауыс беру себептері бойынша сөз сөйлеу, анықтама және сұрақтар үшін - 2 минутқа дейін.
Сессия жұмысында әрбір 2 сағат сайын 20 минуттық үзілістер көзделеді.
Керекті жағдайларда сессия төрағасы отырысқа қатысып отырған депутаттардың көпшілігінің келісімімен сөз сөйлеу үшін уақытты ұзарту мүмкін. Баяндамашы мен қосымша баяндамашы сұрақтарға жауап береді. Егер сөз сөйлеуші өзіне бөлінген уақыттан асып кетсе, төраға оның сөзін үзеді немесе ерекше жағдайларда депутаттардың келісімімен қосымша 2-3 минут береді.
Сөз сұрау туралы өтініштер жазбаша түрде секретариатқа сессия төрағасының атына беріледі, секретариат оларды түскен ретімен тіркеп, сессия төрағасына береді. Сессия төрағасы сөйлеу үшін сөзді депутаттың ауызша өтініші арқылы да бере алады.
Қалалық мәслихат депутаты бір сұрақ бойынша екі реттен артық сөйлеуге мүмкіндігі жоқ. Депутаттық сұраулар, анықтама үшін сөйлеген сөздер және сұрақтарға жауаптар жарыссөздер деп саналмайды. Сөйлеу құқығын басқа депутатқа беруге рұқсат етілмейді.
Жарыссөздер сессияға қатысып отырған депутаттардың көпшілігі ашық дауыс беру арқылы қабылдаған шешім бойынша тоқтатылады. Жарыссөзді тоқтату жөніндегі сұрақтар қойылғанда сессия төрағасы жазылған және сөз сөйлеген депутаттар туралы ақпарат беріп, кім сөз берілгенін талап етіп отырғанын айқындайды.
Егерде депутаттарда немесе жарыссөзге жазылғандарда жарыссөз тоқтатылған себептен сөз сөйлеуге мүмкіндігі болмай қалса, онда олар өз сұраулары бойынша олардың сөз сөйлеу мәтіндері сессия хаттамасына енгізілуі қажет.
Қала әкімі, қалалық мәслихат хатшысы сөзді кез келген уақытта, тек регламент шамасында ала алады.
Баяндамашыларға сұрақтар жазбаша немесе ауызша күйінде қойылады. Жазбаша сұрақтар сессия төрағасына беріліп, мәслихат мәжілісінде жария етіледі.
10. Қалалық мәслихатта жұмыс мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі. Депутат, егер басқа тілде сөз сөйлеймін десе, ол туралы мәслихат хатшысын алдын ала хабардар етеді.

11. Выступающий на заседании городского маслихата не вправе употреблять в своей речи грубые, оскорбительные выражения, наносящие ущерб чести и достоинству депутатов и других лиц, призывать к насильственному свержению существующего конституционного строя и другим незаконным действиям, допускать необоснованные обвинения в чей-либо адрес. В случае нарушения выступающим данных условий председательствующий предупреждает его, а затем лишает слова.
Никто не вправе выступать на сессии городского маслихата без разрешения председательствующего. Нарушивший это правило лишается слова без предупреждения.
12. Секретариат сессии избирается открытым голосованием из числа депутатов. Секретариат организует запись выступающих, ведет запись желающих выступить, регистрирует депутатские запросы, справки, сообщения, заявления, предложения и другие материалы, поступающие от депутатов, организует работу с обращениями в адрес сессии, выполняет иные функции по обеспечению заседаний.
Секретариат представляет председательствующему поступившие от депутатов предложения, а также сведения о записавшихся для выступления в прениях и о других инициативах депутатов.
13. Открытым голосованием избирается в нечетном составе счетная и редакционная комиссии. Большинство членов редакционной комиссии являются депутатами, а также избираются руководители аппарата акима города, городских организаций и учреждений. Состав редакционной комиссии формируется с учетом специфики рассматриваемых вопросов. Редакционная комиссия может избираться и на очередную сессию. По избранию секретариата, счетной и редакционной комиссий сессия принимает решения.
14. Решения, принимаются на заседаниях маслихата открытым голосованием большинством голосов от общего числа депутатов. Открытое или тайное голосование проводится при:
1) выражении недоверия акиму города;
2) избрании секретаря городского маслихата в соответствии со    статьями 19 и 24 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан".
3) избрании членов территориальных, окружных и участковых избирательных комиссий.
Сноска. Пункт 14 дополнен подпунктом 3 - решением Балхашского городского маслихата от 20 декабря 2006 года N 38/371.
15. При проведении открытого голосования счетная комиссия проводит подсчет голосов. При проведении тайного голосования комиссия организует весь процесс голосования и подводит его итоги. Счетная комиссия избирает из своего состава председателя и секретаря комиссии, ее решения принимаются большинством голосов при открытом голосовании.
Перед началом открытого голосования председатель сессии указывает количество предложений, ставящихся на голосование, зачитывает их формулировки.
Итоги открытого голосования могут быть приняты без подсчета голосов по явному большинству, если нет возражений ни от одного депутата.
Время и место тайного голосования, порядок его проведения устанавливаются счетной комиссией на основе регламента и объявляются председателем счетной комиссии.
Выдача бюллетеней производится непосредственно перед голосованием, они изготавливаются под контролем счетной комиссии по установленной ею форме в количестве, равном числу присутствующих на заседании депутатов сессии. Недействительными считаются бюллетени неустановленной формы. Депутаты обязаны голосовать лично и только во время голосования.
Избранными, утвержденными, освобожденными от должности в результате открытого или тайного голосования считаются лица, получившие более половины голосов от общего числа избранных депутатов.
Аналогично избираются, утверждаются, освобождаются любые комиссии, их председатели и члены.

11. Қалалық мәслихаттың сессиясында сөз сөйлеуші өз сөзінде депутаттар мен өзге адамдардың ар-намысына тиетін өрескел, балағаттау сөйлемдерді пайдаланбауға тиіс, бар болып тұрған конституциялық құрылысты күшпен құлатуға және басқа заңсыз әрекеттерге шақыру, біреу-міреудің атына дәлелденбеген айып тағуға құқығы жоқ. Осы талаптарға бағынбаған сөз сөйлеушіге сессия төрағасы ескерту жасайды, кейін сөзден айырады.
Қалалық мәслихаттың мәжілісінде сессия төрағасының рұқсатынсыз ешкім сөз сөйлеуге құқығы жоқ. Осы ережені бұзған адам ескертусіз сөзден айырылады.
Сессия төрағасының рұқсатынсыз ешкімде сөйлеуге құқылы емес. Бұл ережені бұзғандар ескертусіз сөзден қағылады.
12. Сессия секретариаты депутат санынан ашық дауыс беру арқылы сайланады. Секретариат сөз сөйлеушілерді жазып, сөз сөйлеймін деушілердің жазылуын ұйымдастырады, депутаттардан түскен депутаттық сұрауларды, анықтамалар, мәлімет, өтініш, ұсыныстарды және басқа құжаттарды тіркейді, сессия атына түскен үндеулермен жұмыс ұйымдастырады, отырыстарды қамтитын өзге де функцияларды атқарады.
Секретариат төрағаға депутаттардан түскен ұсыныстарды, жарыссөзге жазылғандар туралы мәліметтерді және депутаттардың басқа бастамаларын тапсырады.
13. Ашық дауыс беру арқылы тақ құрамды есептеу және редакциялық комиссияларды сайлайды, олардың мүшелерінің көпшілігі - депутаттар, қала әкімі аппаратының және басқа қалалық ұйымдардың қызметшілері сайлануы мүмкін. Редакциялық комиссияның құрамы қарастырылған сұрақтың спецификасы, ескеріліп құрастырылады.
Редакциялық комиссия кезекті сессияға да сайлануы мүмкін. Сессия секретариат, есептеу және редакциялық комиссияларды сайлау туралы шешімдерді қабылдайды.
14. Шешімдер, басқа құжаттар мәслихат мәжілістерінде ашық дауыс беру арқылы депутаттардың жалпы санының басым дауысымен қабылданады. Жасырын немесе ашық дауыс беру:
1) қала әкіміне сенімсіздік білдіру;
2) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" заңының 19 және 24 баптарына сәйкес қалалық мәслихаттың хатшысын сайлау кездерінде өткізіледі.
3) аумақтық, округтiк және учаскелiк сайлау комиссияларының мүшелерiн сайлағанда.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2006.12.20 N 38/371 шешімімен.
15. Ашық дауыс беру кезінде есептеу комиссиясы дауыстарды санайды. Жасырын дауыс беру кезінде комиссия дауыс берудің барлық барысын ұйымдастырып, оның қорытындысын шығарады. Есептеу комиссиясы өз құрамынан комиссия төрағасы мен хатшысын сайлайды, оның шешімдері ашық дауыс беру кезінде басым дауыспен қабылданады.
Ашық дауыс берудің алдында сессия төрағасы дауысқа түсетін ұсыныстар санын белгілейді, оларды оқиды.
Ашық дауыс берудің қорытындылары дауыстарды санамай-ақ басым көпшілігімен қабылдануы мүмкін, егер депутаттардан қарсылық болмаса.
Жасырын дауыс берудің уақыты мен орнын, өткізу тәртібін есеп комиссиясы регламентті негізге алып белгілейді, оны есептеу комиссиясының төрағасы хабарлайды.
Бюллетеньдер дауыс берудің алдында таратылады, олар есеп комиссиясының бақылауымен белгіленген үлгімен мәжіліске қатысып отырған депутаттар санына тең мөлшерде дайындалады. Белгіленбеген үлгідегі бюллетеньдер жарамсыз деп табылады. Депутаттар әрбіреуі жеке және тек дауыс беру кезінде ғана дауыс берулері керек.
Сайланған депутаттардың жалпы санының жартысынан көп дауыс жинаған кандидаттар, лауазым адамдар ашық немесе жасырын дауыс беру арқылы сайланған, бекітілген, қызметтен босатылған деп саналады.
Осы реттерде комиссиялар, олардың төрағалары мен мүшелері сайланып, бекітіліп, босатылады.

16. По результатам тайного голосования счетная комиссия составляет протоколы, которые подписываются всеми ее членами и утверждаются решением маслихата. При обнаружении ошибок при голосовании или при подсчете голосов по решению маслихата проводится повторное голосование.
16-1. Один раз в полугодие, во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 18 января 2006 года N 19 "О проведении отчетов акимов перед маслихатами", аким города, в пределах его компетенции отчитывается перед депутатами городского маслихата о выполнении возложенных на него функций и задач. По итогам отчета и его обсуждения принимается решение городского маслихата.
Сноска. Дополнен пунктом 16-1 - решением Балхашского городского маслихата от 26 апреля 2006 года N 32/301.
3. Рассмотрение и принятие актов городского маслихата,
утверждение бюджета, планов и программ
социально-экономического развития города
17. Городской маслихат принимает решения большинством голосов от общего числа избранных депутатов, если иное не установлено законом или регламентом.
Большинством голосов присутствующих на заседании маслихата депутатов принимаются решения по процедурным вопросам, к которым относятся: выбор формы голосования, определение времени, отводимого на обсуждение вопроса, принятие решений о продолжении или прекращении прений, принятие за основу проектов решений, принятие заявлений и обращений маслихата.
18. Проекты решений, передаются в период между сессиями председателю сессии или секретарю маслихата не позднее, чем за 15 дней до сессии, а по вопросам, требующим обсуждения, - за 30 дней.
Принятые к рассмотрению проекты решений, с визами подготовивших их, направляются председателем сессии или секретарем маслихата в постоянные комиссии для рассмотрения и подготовки предложений. Одновременно одной из постоянных комиссий может быть поручена подготовка заключения по проекту решения маслихата, содоклада на сессию, проведение проверки и сбора дополнительной информации.
18-1. Направляемые в городской маслихат материалы по проекту решения должны включать:
1) проект решения на государственном и официальном языках;
2) пояснительную записку с указанием основания и необходимости принятия решения со ссылкой на соответствующую норму нормативного правового акта, развернутую характеристику его целей, задач, основных положений и прогнозируемых последствий, сведения о том, предусматривает ли проект увеличение расходов или сокращение поступлений в городской бюджет;

16. Жасырын дауыс берудің қорытындылары бойынша есептеу комиссиясының барлық мүшелері қол қойған және мәслихат шешімімен бекітілген хаттамаларды жазады. Дауыс беру немесе дауыстарды санау кезінде қателіктер табылғанда мәслихат шешімі бойынша қайта дауыс беру өткізіледі.
16-1. Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 18 қаңтардағы N 19 "Әкімдердің мәслихаттар алдында есеп беруін өткізу туралы" Жарлығын орындау мақсатында қала әкімі өзіне жүктелген міндеттердің және сұрақтардың орындалуы туралы қалалық мәслихаттың депутаттары алдында өзінің құзырлылығы шеңберінде жарты жылда бір рет есеп береді. Есептің қорытындысы және оны талқылау бойынша қалалық мәслихаттың шешімі қабылданады.
Ескерту. Регламент 16-1 тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2006.04.26 N 32/301 шешімімен.
3. Қалалық мәслихаттың актілерін қарау және қабылдау, бюджетті, қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының жоспарлары мен бағдарламаларын бекіту
17. Қалалық мәслихат шешімдер қабылдайды. Шешімдер сайланған депутаттардың жалпы санының басым дауысымен қабылданады, егер басқасы заңмен немесе регламентпен белгіленбесе.
Мәслихат отырысына қатысып отырған депутаттардың басым дауыстарымен процедуралық сұрақтар бойынша шешімдер қабылданады, оларға: дауыс берудің түрін таңдау, сұрақты талқылауға берілетін уақытты белгілеу, жарыссөздерді жалғастыру немесе тоқтату жөнінде шешімдерді қабылдау, шешім жобаларын негіз ретінде қабылдау, мәслихаттың өтініштері мен үндеулерін қабылдау.
18. Шешім жобалары, басқа актілер сессия аралығында сессия төрағасына немесе мәслихат хатшысына сессия алдында 15 күнге дейін, ал талқылауды талап ететін сұрақтар бойынша - 30 күнге дейін кешіктірілмей тапсырылады.
Қарауға қабылданған оларды дайындағандардың қолдары бар шешім жобаларын сессия төрағасы немесе мәслихат хатшысы тұрақты комиссияларға қарауға және ұсыныстарды дайындауға жібереді. Сонымен қатар тұрақты комиссияның біреуіне мәслихат актісінің жобасы бойынша қорытынды жасау, сессияға қосымша баяндама дайындау, тексеру және қосымша ақпарат жинау тапсыруға болады.
18-1. Қалалық мәслихатқа жолданатын шешім жобасы бойынша материалдар қосуы тиіс:
1) мемлекеттік және ресми тілдегі шешім жобасын;
2) қалалық бюджетке түсімдердің қысқаруын немесе шығындардың көбеюін көздейтіндігі туралы мәліметтер, болжанатын нәтиже және негізгі жағдайлардың, оның міндеті, мақсаты туралы толықтырылған сипаттамасы, нормативтік құқықтық актілердің нормаларына сәйкестігіне сілтеме бойынша шешімнің қабылдаудың керектігі және негізі көрсетілген түсіндірме хатын;

3) согласование с заинтересованными органами.
Сноска. Дополнен пунктом 18-1 - решением Балхашского городского маслихата от 20 декабря 2006 года N 38/371.
19. При наличии разногласий между постоянными комиссиями, принимавшими участие в подготовке вопроса сессии, председателями комиссий и председателем сессии принимаются меры по их преодолению, оставшиеся разногласия доводятся до сведения маслихата.
20. При рассмотрении вопроса на сессии, как правило, заслушивается доклад, а при необходимости и содоклад ведущей постоянной комиссии, других постоянных комиссий, рабочих групп и временных комиссий. Постоянные комиссии, отдельные члены комиссии и рабочих групп, несогласные с положениями содоклада или заключениями по проекту решения, могут изложить свои мнения до начала общих прений по рассматриваемому вопросу.
21. Депутаты и приглашенные лица обсуждают доклад, содоклад и заключение постоянной комиссии по проекту решения, высказывают предложения и замечания в форме поправок к проекту решения. Поправки к проектам подаются в устном или письменном виде в секретариат сессии с четкими формулировками предлагаемых изменений или дополнений, с указанием их места в тексте проекта решения. Не удовлетворяющие этим требованиям поправки к рассмотрению не принимаются.
22. Депутаты могут участвовать в доработке проекта решения постоянной или редакционной комиссии, направлять на их рассмотрение дополнительные предложения и поправки в письменном виде. Комиссия представляет маслихату доработанный проект с аргументированным обоснованием отклоненных и принятых поправок. В докладе комиссии указываются вошедшие в проект и отклоненные предложения, аргументируются причины принятия или отклонения поправок.
23. При наличии поправок к проекту решения голосование осуществляется в следующей последовательности:
1) предложенный (доработанный) проект принимается за основу, при его отклонении дальнейшее голосование прекращается;
2) на голосование в обязательном порядке ставятся поочередно все поправки, не включенные в принятый за основу проект. Голосованием в решение включаются те из них, за которые проголосовало большинство избранных депутатов;
3) голосуется решение в целом с учетом принятых поправок. Повторное голосование по отклоненным проектам решений и поправкам к ним на текущей сессии не допускается.
24. Поправки голосуются раздельно, последовательность их голосования определяется председательствующим. В первую очередь голосуются поправки, определяющие принятие - отклонение других. Перед голосованием по взаимоисключающим поправкам они зачитываются председательствующим, внесшие поправку вправе выступить с разъяснениями ее сути или снять ее перед голосованием. Не допускаются какие-либо поправки в решения, принятые сессиями маслихата, постоянными комиссиями, секретарем и аппаратом маслихата. Протоколы сессий должны быть отпечатаны в течении 2-х месяцев после сессии.

3) мүдделі органдармен келісуін.
Ескерту. Регламент 18-1 тармақпен толықтырылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2006.12.20 N 38/371 шешімімен.
19. Егер сессияға сұрақты дайындауға қатысып отырған тұрақты комиссиялар арасында келіспеушілік туса, комиссия төрағалары мен сессия төрағасы оларды жою үшін шара қолданады, қалып қойған келіспеушіліктер мәслихатқа жеткізіледі.
20. Сұрақты сессияда қараған кезде, қағида бойынша, баяндама тыңдалады, ал керек болса жетекші тұрақты комиссияның, басқа тұрақты комиссиялардың, жұмыс топтардың және уақытша комиссиялардың қосымша баяндамасы тыңдалады. Қосымша баяндаманың тезистерімен немесе шешім жобасы бойынша жасалған қорытындылармен келіспейтін тұрақты комиссиялар, комиссияның және жұмыс топтардың жеке мүшелері өз пікірлерін қаралатын сұрақ бойынша жүргізілетін жарыссөздер басталғанша айтуларына болады.
21. Депутаттар мен шақырылған адамдар баяндаманы, қосымша баяндаманы және тұрақты комиссияның шешім бойынша қорытындысын талқылайды, ұсыныстар мен ескертулерді шешім жобасына түзету ретінде айтады. Жобаларға түзетулер ауызша немесе жазбаша ұсынылатын өзгертулер мен толықтырулардың анық тұжырымдамасын беріп, шешім жобасының мәтініндегі орнын көрсетіп тапсырылады. Осы талаптарға сәйкес келмейтін түзетулер қарауға қабылданбайды.
22. Депутаттар тұрақты немесе редакциялық комиссиялардың шешім жобасының түзеуіне қатысуға, олардың қарауына қосымша ұсыныстар мен түзетулерді жазбаша күйінде жіберуге мүмкіндіктері бар. Комиссия мәслихатқа қабылданбаған және қабылданған түзетулердің дәлелдерімен жөнделген жобаны ұсынады. Комиссия баяндамасында жобаға кірген және қабылданбаған ұсыныстар көрсетіледі, түзетулерді қабылдау немесе қабылдамаудың cебептері дәлелденеді.
23. Шешім жобасына түзетулер бар болған кезде дауыс беру келесі кезекпен өткізіледі:
1) ұсынылған (түзетілген) жоба негіз ретінде қабылданады, оны қабылдамаған жағдайда одан арғы дауыс беру тоқтатылады;
2) дауысқа міндетті түрде барлық негіз ретінде қабылданған жобаға енгізілмеген түзетулер салынады, шешімге депутаттардың басым көпшілігі дауыс берген түзетулер ғана енгізіледі;
3) қабылданған түзетулер ескерілген шешім толығымен дауысқа салынады. Қабылданбаған шешім жобалары және оларға жасалған түзетулер бойынша өтіп жатқан сессияда қайта дауыс беру өткізілмейді.
24. Түзетулер жеке-жеке дауысқа салынады, олардың дауысқа салу кезегін сессия төрағасы белгілейді. Бірінші кезекте басқа түзетулерді қабылдау-қабылдамауды белгілейтін түзетулер дауысқа салынады. Бір-бірін жоққа шығаратын түзетулер бойынша дауыс берудің алдында оларды сессия төрағасы оқып береді, түзетуді енгізгендер оның мағынасын түсіндіруге немесе дауыс берудің алдында алып тастауға құқылы. Мәслихат сессиясы мен тұрақты комиссиялар, мәслихат хатшысы мен аппараты қабылдаған шешімдер мен басқа құжаттарға қайсы бір түзетулер енгізуге рұқсат етілмейді. Сессия хаттамалары сессиядан кейін екі айдан кеш емес уақытта басылуы қажет.

25. Решения городского маслихата, имеющие общеобязательное значение, межведомственный характер или касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан, подлежат государственной регистрации в департаменте юстиции по Карагандинской области в установленном законодательством порядке и доводятся секретарем маслихата до сведения исполнителей и должностных лиц, публикуются в печати после их регистрации.
26. Проект городского бюджета на финансовый год вносится акиматом города на рассмотрение городского маслихата не позднее двухнедельного срока после принятия областного бюджета.
Проект городского бюджета рассматривается на совместном заседании постоянных комиссий в присутствии акима города, руководителей.
В течение последующих двух дней после рассмотрения проекта городского бюджета постоянными комиссиями акимат города представляет в маслихат проект городского бюджета с учетом замечаний и дополнений постоянных комиссий.
Сноска. В пункт 26 внесены изменения - решением Балхашского городского маслихата от 20 декабря 2006 года N 38/371.
27. При уточнении городского бюджета на внеочередной сессии маслихата в течение двух дней со дня принятия решения о ее созыве проводится работа по рассмотрению проекта бюджета в постоянных комиссиях, в городском финансовом отделе и над представленными поправками и дополнениями, внесенными на комиссиях.
28. Акиматом города не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным, представляется годовая информация об исполнении городского бюджета за истекший финансовый год с пояснительной запиской, и приложениями на утверждение сессии городского маслихата.
Сноска. В пункт 28 внесены изменения - решением Балхашского городского маслихата от 20 декабря 2006 года N 38/371.
29. Городской маслихат контролирует ход выполнения планов и программ социально - экономического развития города, городского бюджета, заслушивает информации по этим вопросам.
4. Комиссии и депутатские группы, должностные лица маслихата, осуществление контрольных функций
30. На первой сессии городской маслихат избирает из числа депутатов секретаря маслихата, являющегося должностным лицом, работающего на постоянной основе и ему подотчетным. Секретарь маслихата выполняет текущую работу по организации и обеспечению деятельности маслихата.
Его основные должностные функции определяются ст.19 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и регламентом. Кандидатуры на должность секретаря маслихата выдвигаются депутатами маслихата на сессии маслихата. Количество выдвинутых кандидатур не ограничивается. Кандидат считается избранным на должность секретаря маслихата, если в результате тайного или открытого голосования он получил более половины голосов от общего числа депутатов.
Об избрании секретаря маслихата принимается решение.
Если на должность секретаря маслихата было выдвинуто более двух кандидатур и не один из них не набрал требуемого для избрания числа голосов, проводится повторное голосование по двум кандидатурам, получившим наибольшее число голосов.
Если при повторном голосовании ни один из этих кандидатов не набрал более половины голосов от общего числа депутатов, проводятся повторные выборы с выдвижением новых кандидатур.
Предложение об освобождении от должности секретаря маслихата может быть внесено на сессии большинством голосов от общего числа депутатов маслихата.
При включении вопроса в повестку дня проводится открытое голосование. При досрочном освобождении секретаря маслихата от должности выборы нового секретаря проводятся аналогично первым.
Ежегодно на последней сессии заслушивается отчет о работе секретаря маслихата.

25. Қалалық мәслихаттың жалпыға бірдей міндетті маңызы бар, ведомствоаралық сипаттағы немесе азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты шешімдерін заңдарда белгіленген тәртіпте Қарағанды облысы бойынша әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуіне жатады және тіркеуден кейін мәслихат хатшысы оларды орындаушылар мен лауазымды адамдарға мәлімет үшін жібереді, баспасөзде жарияланады.
26. Қаржылық жылға арналған қалалық бюджеттің жобасын қала  әкімдігі қалалық мәслихаттың қарауына облыстық бюджеттің қабылдауынан кейін екі апталық мерзімнен кешіктірмей тапсырады.
Қалалық бюджеттің жобасы тұрақты комиссиялардың біріккен отырысында қала әкімі, басшылардың қатысуымен қаралады.
Қала әкімдігі мәслихатқа тұрақты комиссиялардың ескертулері мен толықтырулары ескерілген қалалық бюджеттің жобасын тұрақты комиссиялар қарағаннан кейін келесі екі күннің ішінде тапсыруы қажет.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2006.12.20 N 38/371 шешімімен.
27. Мәслихаттың кезектен тыс сессиясында қалалық бюджетті нақтылаған кезде оны шақыру туралы шешімді қабылдағаннан кейін екі күн ішінде бюджет жобасын тұрақты комиссияларда және қалалық қаржы бөлімінде талқылау жұмыстары жүргізіледі.
28. Қала әкімдігі есеп жылынан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей қалалық мәслихатқа өткен қаржылық жылдың қалалық бюджеттің орындалуы жөнінде жылдық есеп туралы түсініктеме хатты қосымшаларымен қалалық мәслихаттың сессиясында бекітуге тапсырады.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2006.12.20 N 38/371 шешімімен.
29. Қалалық мәслихат әлеуметтік-экономикалық дамуының жоспарлары мен бағдарламаларының және қалалық бюджеттің орындалу барысын бақылап, осы сұрақтар бойынша қала әкімиятінің есептерін тыңдайды.
4. Мәслихаттың комиссиялары мен депутаттық топтар, лауазымды адамдары, бақылау функцияларды атқару
30. Қалалық мәслихат бірінші сессиясында депутаттар санынан мәслихат хатшысын сайлайды, ол лауазымды адам, тұрақты негізде жұмыс істейді және оған есеп береді. Мәслихат хатшысы мәслихат қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі ағымдағы жұмысты атқарады.
Оның негізгі лауазымдық функциялары Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңның 19 бабында және регламентте белгіленеді. Мәслихат хатшысы лауазымының кандидатураларын мәслихат депутаттары мәслихат сессиясында ұсынады. Ұсынылатын кандидатуралар саны шектелмейді. Кандидатураларды талқылау мәслихат шешімімен тоқтатылады. Егер кандидат жасырын дауыс беру нәтижесінде депутаттардың жалпы санының жартысынан көп дауысқа ие болса, ол мәслихат хатшысы лауазымына сайланды деп саналады.
Мәслихат хатшысын сайлау туралы шешім қабылданады.
Егер мәслихат хатшысы лауазымына екеуден артық кандидатуралар ұсынылған болса және олардың біреуі де сайлану үшін керекті дауыс санын жинамаса, ең көп дауыс жинаған екі кандидатура бойынша қайта дауыс беру өткізіледі.
Егер қайта дауыс беру кезінде осы кандидаттардың біреуі де депутаттардың жалпы санының жартысынан көп дауыс жинамаса, жаңа кандидатураларды ұсынумен қайталанған сайлау өткізіледі.
Мәслихат хатшысы лауазымынан босату жөніндегі ұсыныс сессияда мәслихат депутаттарының жалпы санының басым дауысымен енгізілу мүмкін.
Сұрақ күн тәртібіне енгізілген кезде ашық дауыс беру өткізіледі. Мәслихат хатшысын лауазымынан мерзіміне дейін босатқан жағдайда жаңа хатшының сайлауы алдыңғы сайлауға ұқсас өткізіледі.
Жыл сайын ең соңғы сессияда мәслихат хатшысының жұмысы туралы есеп тыңдалады.

31. На срок своих полномочий маслихат образует на первой сессии из числа депутатов постоянные комиссии для предварительного рассмотрения и подготовки вопросов, относящихся к ведению маслихата, содействия проведению в жизнь его решений, законов, осуществления в пределах своей компетенции контрольных функций.
Состав каждой постоянной комиссии голосуется отдельно. Наименование и количество комиссий, их численный, персональный состав и председатель определяется маслихатом по предложению депутатов.
Организация деятельности, функции и полномочия постоянных комиссий определяются со статьями 12-15 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан".
В случае невыполнения постановлений постоянных комиссий или предоставления должностными лицами заведомо ложной информации, по предложению комиссий секретарь городского маслихата обращается в соответствующий орган с представлением для принятия дисциплинарных мер.
Для проведения публичного слушания создается рабочая группа из числа депутатов и специалистов. Постоянная комиссия через средства массовой информации вправе доводить до сведения населения тему предстоящих публичных слушаний, обращаться к гражданам с просьбой о помощи в сборе материалов. По завершению слушаний их результаты обнародуются. В ходе подготовки слушаний руководители городского акимата, его отделов, комитетов, департаментов, управлений и других подразделений, правоохранительных органов, банков, предприятий, учреждений и организаций всех форм собственности обязаны беспрепятственно предоставлять членам комиссий по подготовке слушаний необходимую информацию, материалы и документы по вопросам, относящимся к компетенции городского маслихата, кроме признанных  Законом Республики Казахстан "О государственных секретах" секретными. На публичные слушания постоянная комиссия приглашает определенных ею лиц. В них с правом совещательного голоса вправе участвовать депутаты городского маслихата из других постоянных комиссий, а также журналисты, граждане.
Рабочая группа для подготовки и проведения публичных слушаний, готовит письменное заключение, которое подписывают все ее члены, с ним должны быть ознакомлены административные лица. По результатам публичных слушаний постоянная комиссия принимает постановление.
Если в ходе публичных слушаний будет установлено, что для устранения выявленных недостатков требуется вмешательство городского маслихата, акима города или республиканских органов, то заключение и постановление комиссии направляются в эти органы.
Постановления постоянной комиссии по результатам публичных слушаний, принятые в пределах ее полномочий, обязательны для выполнения исполнительным органом города, его подразделениями, предприятиями и организациями, должностными лицами и гражданами.
Организация работы ревизионной комиссии определяется ст.16 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан".

31. Мәслихат бірінші сессиясында өз өкілеттігі мерзіміне депутаттар санынан тұрақты комиссиялар құрады. Олар мәслихат құзыретіне жататын сұрақтарды алдын ала қарап, дайындайды, мәслихат шешімдерін, заңдарын өмірге өткізеді, өз құзыреті шегінде бақылау функцияларын атқарады. Тұрақты комиссиялардың төрағалары мен мүшелері ашық дауыс беру арқылы мәслихат сессиясында депутаттар санынан сайланады.
Әрбір тұрақты комиссияның құрамы жеке-жеке дауысқа салынады. Мәслихат тұрақты комиссиялардың атаулары мен санын, олардың сандық және дербес құрамдарын төрағасын мәслихат депутаттарының ұсыныстары бойынша белгілейді.
Тұрақты комиссиялардың қызметін ұйымдастыру, функциялары мен құзыреті Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 12-15 баптарына сәйкес анықталады.
Тұрақты комиссиялардың қаулыларын орындамаған жағдайда немесе лауазым адамдар біле тұра әдейі жалған ақпарат бергенде комиссиялардың ұсынысы бойынша қалалық мәслихат хатшысы тиісті органға тәртіптік шараларды қолдану үшін ұсынысын тапсырады.
Көпшілік тыңдауларды өткізу үшін депутаттар арасынан жұмыс тобы құрылады, тыңдауларды дайындауға мамандардың қатысуы мүмкін. Тұрақты комиссия бұқаралық ақпарат құралдар арқылы халықты алдағы көпшілік тыңдаулардың тақырыбын хабардар етуге, деректер жинауда көмек сұрауға құқылы, тыңдаулар аяқталғаннан соң олардың қорытындылары халыққа жария етіледі. Тыңдауларды дайындау барысында қалалық әкімияттың, оның бөлімдерінің, комитеттердің, департаменттердің, басқармалары мен басқа бөлімшелердің, құқық қорғау органдардың, банк, меншіктің барлық түріндегі кәсіпорын, мекеме және ұйымдардың басшылары тыңдауларды дайындау жөніндегі комиссиялар мүшелеріне олардың құзыретіндегі мәселелер бойынша қажетті ақпарат, деректер мен құжаттарды беруге міндетті, тек ҚР "Мемлекеттік құпиялар туралы" Заңы құпия деп белгілеген ақпараттардан басқасын.
Көпшілік тыңдауларға тұрақты комиссия өзі белгілеген адамдарды шақырады. Оларға кеңесші дауыс құқығымен басқа тұрақты комиссиялардан қалалық мәслихат депутаттары, журналистер, азаматтар қатысуға құқылы көпшілік тыңдауларды дайындау және өткізу үшін жұмыс тобы барлық мүшелері қол қойған жазбаша қорытындыны дайындайды, онымен әкімшілік адамдардың танысуы қажет. Көпшілік тыңдаулар қорытындылары бойынша тұрақты комиссия қаулы қабылдайды. Егер көпшілік тындаудың барысында кездескен кемшілікті жою үшін қалалық мәслихаттың, қала әкімінің немесе республикалық органдардың қатысуы керек болса, онда комиссия қорытындысы және қаулысы осы органдарға жіберіледі. Көпшілік тындаудың қорытындысы бойынша комиссия қаулысы, өз құзыретінің шеңберінде қабылданған, қаланың атқарушы органдарының, оның бөлімдерінің, кәсіпорындардың және ұйымдардың лауазымды адамдардың және азаматтардың орындауы үшін міндетті. Тексеру комиссиясының жұмысын ұйымдастыру Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 16-бабымен анықталады.

32. Депутаты маслихата имеют право обращаться с запросами к аппарату акима, председателю сессии, секретарю маслихата, руководителям городского акимата, предприятий, организаций и учреждений, расположенных на территории города, по вопросам компетенции маслихата, имеющим общественное значение, которые оглашаются на сессии.
33. При внесении запроса в письменной форме от имени нескольких депутатов в нем должны указываться их фамилии и номера избирательных округов и он должен быть подписан всеми этими депутатами. Письменный запрос, вносимый от имени постоянной комиссии городского маслихата, подписывается ее председателем. Решение о внесении запроса от имени постоянной комиссии принимается на ее заседании и протоколируется.
34. Запросы, вносимые до начала сессии, подаются председателю сессии, секретарю маслихата и рассматриваются на ее заседании при решении вопроса о включении их в повестку дня сессии. Копия запроса направляется секретарем маслихата, органу или должностному лицу, которому он адресован, с указанием срока и порядка представления ответа. Запросы, вносимые в ходе проведения сессии, подаются председательствующему на заседании. Для оглашения ответа на запрос и последующего его обсуждения секретарь маслихата приглашает на сессию руководителя государственного органа или лицо, его заменяющего.
35. Запрос, не связанный с другими вопросами, которые предстоит рассмотреть на сессии, включается маслихатом в повестку дня самостоятельным вопросом, либо рассматривается в конце работы сессии в специально отведенное для этого время. Маслихат определяет повестку таким образом, чтобы в ней был предусмотрен резерв времени для обращения с запросами и вопросами. Для ответа на запрос предоставляется 15 минут, а для ответа на вопрос - до 5 минут. Запросы, связанные с другими вопросами, которые предстоит решить на сессии, не включаются в повестку дня и оглашаются председательствующим на сессии до начала прений по соответствующему вопросу.
36. Запрос подлежит отклонению, если он адресован ненадлежащему государственному органу или должностному лицу, выходит за пределы компетенции городского маслихата, либо согласно Закона "О государственных секретах", содержит требование предоставить информацию, являющуюся государственной или служебной тайной, либо сведения по уголовным делам, находящихся в производстве органов следствия или дознания. Отклонение запроса по перечисленным выше основаниям осуществляется маслихатом, а в межсессионный период - председателем сессии или секретарем маслихата. Маслихат может не признать запросом обращение депутатов, не имеющее общественного значения. В этом случае рассмотрение его осуществляется в порядке, установленном для других видов обращения депутата.

32. Мәслихат депутаттары сессия төрағасына, мәслихат хатшысына қалалық әкимият аппаратына мекемелердің, ұйымдардың қала аумағында орналасқан кәсіпорын басшыларына мәслихаттың құзыретіне жатқызылатын мәселелер бойынша, қоғамдық мәні бар сауалдар беруге құқылы, олар сессияда жарияланады.
33. Сауал жазбаша түрінде бірнеше депутаттар атынан енгізілетін болса, олардың фамилиялары мен сайлау округтарының нөмірлері көрсетілуі қажет, және де барлық депутаттар қол қоюлары керек. Қалалық мәслихаттың тұрақты комиссиясы атынан енгізілетін жазбаша сауалға сол комиссияның төрағасы қол қоюы тиіс. Тұрақты комиссия атынан сауал енгізілгені туралы шешім комиссия отырысында қабылданып, хаттамаға жазылады.
34. Сессия басталар алдында енгізілген сауалдар сессия төрағасына, мәслихат хатшысына беріліп, оның отырысында сессия күн тәртібіне енгізу туралы сұрақ шешілер кезде қаралады. Жауапты беру мерзімі мен реті көрсетілген сауал түпнұсқасын мәслихат хатшысы адрестелген орган немесе лауазым адамға жібереді. Сессия өту барысында енгізілген сауалдар мәжілістің төрағасына тапсырылады. Сауалға түскен жауапты оқу үшін және оның кейін талқылау үшін мәслихат хатшысы сауал адрестелген мемлекеттік орган басшысын немесе оның міндетін атқарушы адамды сессияға шақырады.
35. Сессияда қаралатын сұрақтармен байланысы жоқ сауалды мәслихат күн тәртібіне жеке сұрақ қып енгізеді, немесе сессия жұмысының аяғында арнайы бөлінген уақытта қаралады. Мәслихат күн тәртібін сауалдар мен сұрақтарға уақыт резерві қалатындай белгілеу қажет. Сауалға жауап беру үшін 15 минут, сұраққа жауап беру үшін - 5 минутқа дейін уақыт бөлінеді сессияда шешілуге тиісті басқа сұрақтармен байланысты сауалдар, күн тәртібіне енгізілмейді, жарыс сөз басталғанша төраға ол бойынша жария етеді.
36. Сауал, егер ол тиісті емес мемлекеттік органға немесе лауазымды адамға адрестелсе, қалалық мәслихат құзыретінің шектерінен шықса, немесе "Мемлекеттік құпиялар туралы" Заңға сәйкес мемлекеттік не қызметтік құпия болып табылатын ақпаратты беру, немесе тергеу органдарында қылмыстық істер бойынша мәліметтерді талап етсе, қабылданбауға тиіс. Жоғарыда айтылған себептер бойынша сауалдың қабылданбауын мәслихат жүргізеді, ал сессия аралығында - сессия төрағасы немесе мәслихат хатшысы. Мәслихат, егер қоғамдық мәні жоқ болса, депутаттардың үндеуін сауал деп санамауға тиісті. Бұл жағдайда ол депутаттың басқа жолданымдары қаралатын ретпен қарастырылады.

37. Маслихат может перенести рассмотрение запроса на другую сессию. До утверждения повестки дня сессии запросы могут быть отозваны внесшими их депутатами. После утверждения повестки дня сессии снятие запроса с рассмотрения осуществляется только по решению маслихата. Запросы, поданные письменно, прилагаются к протоколу сессии.
38. Руководитель государственного органа или должностное лицо, которым адресован депутатский запрос, обязаны на данной сессии дать ответ, если в запросе не установлен более длительный срок ответа. Ответ на запрос ставится на обсуждение. По запросу принимается решение.
39. Депутатский запрос, ответ на него, принятое по запросу решение, краткая информация о них могут публиковаться в печати, передаваться по радио.
40. Депутаты городского маслихата вправе создавать депутатские объединения в виде фракций политических партий и иных общественных объединений, депутатских групп. Председатель ревизионной комиссии и секретарь маслихата не могут входить в депутатские объединения.
Регистрация депутатских фракций и групп осуществляется на сессии маслихата, производится явочным порядком и носит исключительно информационный характер.
Сноска. Пункт 40 в новой редакции - решением Балхашского городского маслихата от 20 декабря 2006 года N 38/371.
5. Организация и обеспечение деятельности маслихата
41. Городской маслихат не обладает правами юридического лица.
Для проведения сессии, размещения руководства, аппарата и постоянных комиссий выделяются надлежащим образом оборудованные помещения.
42. Для обеспечения деятельности маслихата и его органов, оказания помощи депутатам в осуществлении их полномочий образуется аппарат маслихата. Маслихат ежегодно утверждает смету расходов на обеспечение депутатской деятельности и работы аппарата. Секретарь маслихата руководит работой аппарата, назначает и освобождает от должности его служащих.
43. Депутатам, проживающим за пределами города, за время нахождения на сессии, заседании постоянных комиссий выплачиваются суточные и возмещаются расходы по проезду, по найму жилого помещения, как находящимся в служебных командировках.
44. В поселках, избирательных округах, от которых избраны депутаты, выделяются помещения для приема избирателей и встреч с ними депутатов.
45. Городской маслихат на срок своих полномочий образует Совет председателей постоянных комиссий в составе: председателей постоянных и ревизионной комиссий, секретаря маслихата, председателя очередной сессии, одного, двух или трех депутатов, предлагаемых секретарем маслихата.
Совет председателей постоянных комиссий маслихата является совещательным органом, его состав утверждается сессией. По обсуждаемым вопросам он принимает рекомендации и заключения.
Совет председателей постоянных комиссий свои заседания проводит по мере необходимости.
На заседания Совета председателей постоянных комиссий могут приглашаться отдельные депутаты, руководители местных исполнительных органов, эксперты и специалисты.
На заседаниях Совета председателей постоянных комиссий обсуждаются: вопросы повестки дня предстоящих сессий; рекомендации для включения в повестку дня дополнительных вопросов; проекты структуры, штатного расписания и сметы расходов городского маслихата; ход подготовки выносимых на сессию вопросов; проекты выносимых на рассмотрение сессий решений, обращений, заявлений и др. документов; справочно-информационное обеспечение деятельности депутатов; рекомендации кандидатур председателей предстоящих сессий, редакционных комиссий, состава рабочих групп по подготовке вопросов на сессии.
Заседания Совета председателей постоянных комиссий кратко протоколируются одним из работников аппарата городского маслихата. Председатели постоянных и ревизионной комиссий на очередных заседаниях комиссий информируют депутатов о рассмотренных на заседаниях Совета председателей постоянных комиссий вопросах и принятых рекомендациях.
Работой Совета председателей руководит секретарь городского маслихата.
Сноска. Пункт 45 внесены изменения - решением Балхашского городского маслихата от 20 декабря 2006 года N 38/371.

37. Мәслихат сауалдың қарауын басқа сессияға көшіру мүмкін. Сессия күн тәртібін бекіткенше депутаттар енгізген сауалдарын кері шақырып алулары мүмкін. Сессия күн тәртібін бекіткеннен кейін сауалды қараудан алу мәслихат шешімімен ғана жүргізіледі. Жазбаша жіберілген сауалдар сессия хаттамасына тіркеледі.
38. Депутаттық сауал адрестелген мемлекеттік органның басшысы немесе лауазымды адам, егер сауалда жауапқа берілетін уақыт мерзімі көбірек болмаса, осы сессияда қалалық мәслихат құзыретіне жататын сұрақтар бойынша жауап беруге тиісті. Сауалға берілетін жауап талқыланады. Сауал бойынша шешім қабылданады.
39. Депутаттық сауал, оған жауап, сауал бойынша қабылданған шешім, олар туралы қысқаша ақпарат баспасөзде жариялану, радио бойынша хабарлану тиіс.
40. Қалалық мәслихаттың депутаттары саяси партиялар фракциялары және өзге де қоғамдық бірлестіктер, депутаттық топтар түрінде депутаттық бірлестіктер құруға құқылы. Тексеру комиссиясының төрағасы және маслихат хатшысы депутаттық бірлестіктерге кіре алмайды.
Депутаттық фракциялар мен топтарды тіркеу маслихат сессиясында жүзеге асырылады, келіп тіркелу тәртібімен жүргізіледі және тек ақпараттық сипатта болады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2006.12.20 N 38/371 шешімімен.
5. Мәслихат қызметін ұйымдастыру және қамтамасыз ету
41. Мәслихаттың заңды тұлға құқығы болмайды.
Сессия өткізу үшін, басшыларды, аппаратты және тұрақты комиссияларды орналастыру үшін тиісті ретпен қамтылған бөлмелер бөлінеді.
42. Мәслихат пен оның органдарының қызметін қамтамасыз ету үшін, депутаттарға өздерінің өкілеттігін жүзеге асыруға көмек көрсету үшін мәслихат аппараты құрылады. Мәслихат жыл сайын өз қызметін қамтамасыз етуге жұмсалатын шығыстар сметасын бекітеді. Мәслихат хатшысы мәслихат аппаратының қызметіне басшылық жасайды, оның қызметшілерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
43. Қала сыртында тұратын депутаттарға сессияда, депутаттық комиссия отырыстарында болған уақыт үшін сөткелік ақша, жол шығыстары, тұрғын үй жалдаудың шығыстары қызмет іссапарларында болғандай төленеді.
44. Депутаттар сайланған кенттерде, сайлау округтарында депутаттардың сайлаушыларды қабылдау үшін, олармен кездесулер өткізу үшін бөлмелер бөлінеді.
45. Қалалық мәслихат өз өкілеттігінің мерзіміне тұрақты комиссия төрағаларының Кеңесін құрайды, оның құрамында: тұрақты және тексеру комиссия төрағалары, мәслихат хатшысы, кезекті сессияның төрағасы, мәслихат хатшысы ұсынған бір, екі немесе үш депутат.
Мәслихаттың тұрақты комиссиялар төрағаларының Кеңесі кеңесші орган болып табылады, оның құрамы сессияда бекітіледі. Талқыланатын сұрақтар бойынша ол кепілдеме мен қорытынды қабылдайды.
Тұрақты комиссиялар төрағаларының Кеңесі өз отырыстарын қажеттілікке байланысты өткізеді.
Тұрақты комиссиялар төрағалары Кеңесінің отырыстарына жеке депутаттар, жергілікті атқарушы органдар басшылары, эксперттер және мамандар шақырылуы тиіс.
Тұрақты комиссиялар төрағалары Кеңесінің отырыстарында: алда болатын сессиялардың күн тәртібінің сұрақтары; күн тәртібіне қосымша сұрақтарды енгізу үшін кепілдемелер; қалалық мәслихаттың құрылысы, штат кестесі мен шығыстар сметасының жобалары; сессияда қарастырылатын сұрақтардың дайындау барысы; сессия қарауына енгізілетін шешімдер, жолданымдар, өтініштер және басқа құжаттардың жобалары; депутаттардың қызметін қамтитын анықтама-ақпараттар; алдыда болатын сессиялар төрағалығына, редакциялық комиссияға, сессия сұрақтарын дайындау бойынша құрылатын жұмыс топтарына кандидатуралардың кепілдемелерін талқылайды.
Тұрақты комиссиялар төрағалары Кеңесінің отырыстары қысқаша қалалық мәслихат аппаратының қызметшілерінің бірімен хаттамаға түсіріледі. Тұрақты және тексеру комиссиялардың төрағалары комиссияларының кезекті отырыстарында депутаттарды тұрақты комиссиялар төрағалары Кеңесінің отырыстарында қарастырылған сұрақтар мен қабылданған кепілдемелер жөнінде хабардар етеді. Төрағалар Кеңесінің жұмысына қалалық мәслихат хатшысы жетекшілік етеді.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2006.12.20 N 38/371 шешімімен.

6. Порядок образования избирательных комиссий
46. Внесение изменений в составы избирательных комиссий осуществляется путем принятия решения городского маслихата, при этом формирование состава проводится на основании предложений политических партий и иных общественных объединений.
Срок полномочий и количество членов избирательных комиссий осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
47. На замещение освободившегося места члена избирательной комиссии принимаются предложения от политических партий и иных общественных объединений, представители которых отсутствует в данной избирательной комиссии. Процедура замещения на освободившиеся места осуществляется в соответствии с пунктами 48, 49, 50 настоящего регламента.
48. Создание временной комиссии (далее временная комиссия) по формированию составов избирательных комиссий осуществляется на основании распоряжения секретаря городского маслихата в срок не позднее чем за 3 дня до опубликования объявления в средствах массовой информации об образовании избирательных комиссий.
Состав временной комиссии образуется из депутатов и работников аппарата городского маслихата.
Не позднее, чем за два месяца до окончания срока полномочий избирательных комиссий, городской маслихат оповещает в средствах массовой информации о начале работы по образованию новых избирательных комиссий. В сообщении указываются перечень избирательных комиссий, подлежащих формированию, срок и порядок представления предложений по кандидатурам для избрания в состав избирательных комиссий, адрес, куда представляются данные предложения.
В течение 30 дней со дня опубликования перечня избирательных органов в средствах массовой информации политические партии и иные общественные объединения направляют по форме списки кандидатов с указанием избирательных комиссий, в которые они представлены, прилагая к ним:
1) выписку из протокола заседания органа политической партии или иного общественного объединения, их структурных подразделений, выписку из решения вышестоящей избирательной комисии;
2) копию документа о регистрации политической партии или иного общественного объединения, их структурных подразделений в органах юстиции;
3) заявление кандидата в соответствующий маслихат о согласии на участие в работе избирательной комиссии и биографические данные о кандидате.
7. Формирование и избрание избирательных комиссий
49. Временная комиссия маслихата занимается сбором и обработкой предложений, поступивших от политических партий и иных общественных объединений, их структурных подразделений, вышестоящих избирательных комиссий по кандидатурам в состав формируемых избирательных комиссий и вносит на утверждение городского маслихата.
При подготовке состава избирательных комиссий временная комиссия руководствуется в первую очередь предложениями, поступившими от политических партий.
При поступлении от политических партий предложений, равных количеству членов соответствующей избирательной комиссии (семь), временная комиссия вносит на заседание маслихата предложение проголосовать за состав данной избирательной комиссии. В случае, если депутаты маслихата выскажутся против конкретной кандидатуры, она заменяется другой представляющей ту же политическую партию либо общественное объединение. Данную процедуру предлагается проводить не более одного раза.
При поступлении от политических партий предложений, превышающих количество членов соответствующей избирательной комиссии (более семи), временная комиссия предлагает сессии маслихата провести рейтинговое голосование по избранию данной избирательной комиссии. Временная комиссия готовит для каждого депутата бюллетень голосования, в который включаются кандидатуры, предложенные политическими партиями, с указанием от какой политической партии внесена данная кандидатура.
Кандидатуры включаются в бюллетень в порядке, соответствующем очередности поступления предложений от политических партий. Справа от фамилии кандидатур в бюллетене обозначаются квадраты, в которые депутаты вносят отметки (крестик, галочку) только в семи квадратах.
Избранными считаются представители политических партий, набравшие большее количество голосов на первые семь мест.
При поступлении от политических партий предложений по количеству членов соответствующей избирательной комиссии менее семи временная комиссия вносит предложения по недостающим кандидатурам на вакантные места от иных общественных объединений и вышестоящих избирательных комиссий.

6. Сайлау комиссияларын құру тәртібі
46. Сайлау комиссияларының құрамына өзгерістер енгізу қалалық мәслихаттың шешімін қабылдау жолымен жүзеге асырылады, мұнда құрамды қалыптастыру саяси партиялар мен басқа да қоғамдық бірлестіктердің ұсыныстары негізінде жүргізіледі.
47. Сайлау комиссиясы мүшесінің босаған орнына осы сайлау комиссиясында өкілі жоқ саяси партия мен басқа да қоғамдық ұйымдардан ұсыныстар қабылданады. Босаған орынды басу процедурасы осы регламенттің 48, 49, 50 тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
48. Сайлау комиссияларының құрамын қалыптастыру жөніндегі уақытша (бұдан әрі уақытша комиссия) комиссияны құру сайлау комиссияларын құру туралы баспасөз ақпарат құралдарында хабарландыру жарияланғанға дейін кемі үш күн бұрын мерзімде қалалық мәслихат хатшысының өкімі негізінде жүзеге асырылады.
Уақытша комиссияның құрамы депутаттардан және қалалық мәслихаттың аппараты қызметкерлерінен құрылады.
Сайлау комиссиялары өкілеттігінің мерзімі аяқталғанға дейін екі айдан кешіктірмей қалалық мәслихат бұқаралық ақпарат құралдарына жаңа сайлау комиссияларын құру бойынша жұмыстың басталғандығы туралы хабарлайды. Хабарламада құруға жататын сайлау комиссияларының тізбесі, сайлау комиссияларының құрамына сайлау үшін ұсынылған кандидатуралар бойынша ұсыныстардың мерзімі мен тәртібі, осы ұсыныстар берілетін мекен-жай көрсетіледі.
Сайлау органының тізбесі бұқаралық ақпарат құралдарына жарияланғаннан бастап 30 күннің ішінде саяси партиялар және басқа да қоғамдық бірлестіктер ұсынылатын сайлау комиссиясын көрсете отырып тиісті формаға сәйкес кандидаттар тізімін жібереді, оған қоса:
1) жоғарғы сайлау комиссиясының шешімінің көшірмесі, саяси партияның немесе басқадай қоғамдық бірлестіктің мәжілісінің хаттамасынан көшірме.
2) саяси партияның немесе басқадай қоғамдық бірлестіктің, олардың бөлімшелерінің әділет органдарында тіркелгендігі туралы құжаттың көшірмесі.
3) кандидаттың сайлау комиссиясының жұмысына қатысатындығына келісетіндігі туралы сәйкес мәслихатқа өтініші және кандидат туралы өмірбаяндық деректер.
7. Сайлау комиссияларын сайлау және қалыптастыру
49. Мәслихаттың уақытша комиссиясы саяси партия және басқа да қоғамдық бірлестіктерден, олардың құрылымдық бөлімшелерінен, жоғарғы тұрған сайлау комиссияларының құрылатын сайлау комиссиясының құрамына түскен кандидатуралар бойынша ұсыныстарды жинастыру және өңдеумен шұғылданады және қалалық мәслихаттың бекітуіне ұсынады.
Сайлау комиссияларының құрамын дайындауда уақытша комиссия бірінші кезекте саяси партиялардан түскен ұсыныстарды басшылыққа алады.
Саяси партиялардан тиісті сайлау комиссиясының мүшелерінің (жеті) санына тең ұсыныстар түссе, уақытша комиссия мәслихаттың мәжілісіне осы сайлау комиссиясының құрамына дауыс беру туралы ұсыныс енгізеді. Егер мәслихат депутаттары нақты бір кандидатураға қарсылығын білдірсе, ол сол саяси партияны не қоғамдық бірлестікті танытатын кандидатураға ауыстырылады. Бұл рәсімді бір реттен артық жүргізбеу ұсынылады.
Саяси партиялардан тиісті сайлау комиссиясының мүшелерінің санынан (жетіден артық) артық ұсыныс болғанда, уақытша комиссия тиісті сайлау комиссиясын сайлау бойынша мәслихат сессиясына рейтінгілік дауыс беруді жүргізуді ұсынады. Уақытша комиссия әрбір депутат үшін дауыс беру бюллетенін дайындайды, осы кандидатураны қандай саяси партия енгізгені көрсетіледі.
Бюллетеньге кандидатуралар саяси партиялардан ұсыныстардың келіп түсу кезектілігімен енгізіледі. Депутаттар бюллетеньге кандидатуралар тектерінің және саяси партиялардың атауларының оң жағында барлығы жеті квадратта (крест, галочка) белгі қояды. Алғашқы жеті орынға ең көп дауыс алған саяси партияның өкілдері сайланған болып саналады.
Саяси партиялардан тиісті сайлау комиссиясы мүшелерінің жетіден кем ұсыныс түскен кезде уақытша комиссия жетіспейтін кандидатуралар бойынша бос орындарға басқа қоғамдық бірлестіктер мен жоғарғы тұрған сайлау комиссияларынан ұсыныс енгізеді.

50. После проведения рейтингового голосования председатель Счетной комиссии объявляет о члене избирательной комиссии, который будет вести организационное заседание избирательной комиссии по избранию председателя, заместителя и секретаря избирательной комиссии. Данная кандидатура определяется Счетной комиссией по наибольшему количеству полученных им голосов депутатов. В случае равенства голосов депутатов данная кандидатура определяется открытым голосованием депутатов.
Председатели, заместители председателя, секретари территориальных, окружных и участковых избирательных комиссий избираются на заседаниях избирательных комиссий, которые проводятся не позднее, чем в семидневный срок после их образования.
Городской маслихат публикует составы и изменения в избирательных комиссиях в средствах массовой информации. Объем публикуемых материалов должен размещаться в одном номере издания с приложением к нему.
Сноска. Пункт 50 дополнен - решением Балхашского городского маслихата от 20 декабря 2006 года N 38/371.
8. Правила депутатской этики и взаимоотношений депутатов
51. Моральным критерием поведения депутатов городского маслихата являются приверженность к высшим нравственным принципам, идеалам добра, порядочности, справедливости и законности.
52. Депутату необходимо в равной мере соблюдать собственное достоинство и уважать достоинство других депутатов, а также должностных лиц и граждан, с которыми он вступает в отношения при исполнении депутатских обязанностей. Ему необходимо воздерживаться от действий, заявлений и поступков, способных скомпрометировать его самого, городской маслихат, либо орган, в состав которого он избран.
53. Депутат городского маслихата не должен использовать в личных целях преимущества своего депутатского статуса во взаимоотношениях с государственными органами, должностными лицами и средствами массовой информации.
Он не вправе препятствовать нормальной работе сессии, заседаний постоянных комиссий, прерывать выступающих, допускать оскорбительные жесты и угрозы.
Выступая на сессиях и постоянных комиссиях, в средствах массовой информации, на пресс-конференциях, митингах, комментируя деятельность государственных органов, должностных лиц, граждан, депутату следует использовать только достоверные, проверенные факты.
В случае умышленного или неосторожного употребления в публичных выступлениях недостоверных или непроверенных фактов, депутату необходимо признать некорректность высказываний и публично принести извинения депутату, органам, лицам, чьи интересы и честь были при этом затронуты.

50. Рейтингілік дауыс бергеннен кейін Есеп комиссиясының төрағасы сайлау комиссиясының төрағасын, орынбасарын, хатшысын сайлау жөніндегі сайлау комиссиясының ұйымдастыру мәжілісін жүргізетін сайлау комиссиясының мүшесін атайды. Бұл кандидатураны Есеп комиссиясы мәслихат депутаттарының берген көпшілік дауыстарының санына қарай анықтайды. Депутаттар дауысы тең болған жағдайда аталмыш кандидатура депутаттардың ашық дауыс беруімен анықталады.
Аймақтық, округтік және учаскелік сайлау комиссияларының төрағалары, төраға орынбасары, хатшысы сайлау комиссиясы құрылғаннан кейін кемінде жеті күн ішінде сайлау комиссиясының мәжілістерінде сайланады.
Қалалық мәслихат сайлау комиссияларының құрамдарын және өзгерістерін бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды. Жарияланатын материалдардың көлемі сол басылымның бір нөмірінде оның қосымшасымен бірге жарияланады.
Ескерту. 50-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2006.12.20 N 38/371 шешімімен.
8. Депутаттардың өзара қатынастары және депутаттық әдеп Қағидалары
51. Қалалық мәслихаттың депутаттарының тәртібінің моральдық критерийі болып жоғарғы адамгершілік принциптерінің, жақсылық идеалдарының, парасаттылық, әділдіктің және заңдылықтың жолын ұстаушылық болып есептеледі.
52. Депутатқа өзінің қадыр-қасиетін сақтау және басқа депутаттардың қадыр-қасиетін, сондай-ақ депутаттық міндеттерін орындауына қатысты азаматтардың және лауазымды адамдардың қадыр-қасиеттерін құрметтеу керек. Құрамына өзі сайланған, қалалық мәслихатты, оның өзінің беделін түсіретін шағымдардан, іс-қыймылдан және қылықтан тартыну керек.
53. Қалалық мәслихаттың депутаты бұқаралық ақпарат құралдарымен және лауазымды адамдармен, мемлекеттік органдармен өзара қатынастарда өзінің депутаттық статусын өзінің мақсатында пайдаланбауы тиіс.
Ол сессияның, тұрақты комиссиялардың мәжілістерінің қалыпты жұмысына, сөйлеушілердің сөзін бөлуге, зәбірлеуге және қорқытуға құқықты емес.
Депутат сессияларда және тұрақты комиссиялардың мәжілістерінде сөз сөйлегенде, бұқаралық ақпарат құралдарында, пресс-конференцияларда, митингілерде мемлекеттік органдардың, лауазымды адамдардың, азаматтардың қызметіне түсінік бергенде шүбасыз, тексерілген фактілерді ғана пайдалануы керек.
Егер депутат көпшілік алдында сөз сөйлегенде шүбасыз емес немесе тексерілмеген фактілерді қасақана немесе абайсызда пайдаланса, депутат өзінің дөрекілігін мойындап мүддесіне және абройына нұқсан келтірген, депутаттардан, органдардан, адамдардан көпшілік алдында кешірім сұрауы керек.

54. Рассмотрение вопросов соблюдения депутатской этики и взаимоотношений депутатов городского маслихата осуществляется постоянной комиссией по бюджету, защите прав человека, социальной сфере.
Если депутат допустил действия и высказывания, нарушающие депутатскую этику, ему выносится депутатское порицание.
55. Депутат, не принявший участие в сессии городского маслихата или покинувший ее во время проведения без разрешения председателя, предоставляет в вышеуказанную постоянную комиссию объяснения о причинах отсутствия или своего ухода.
Сноска. Дополнен главой 8 - решением Балхашского городского маслихата от 20 декабря 2006 года N 38/371.

54. Депутатық әдепті сақтау және қалалық мәслихаттың депутаттарының өзара қатынастары туралы сұрақтарды қарау бюджет, адам құқығын қорғау, әлеуметтік сала бойынша тұрақты комиссиясымен жүзеге асырылады.
Егер де депутат депутаттық әдепті бұзатын әрекет және сөз сөйлесе, онда оған депутаттық мін тағу қолданылады.
55. Қалалық мәслихаттың сессиясына қатыспаған немесе сессия өткізіліп жатқан мезгілде сессия төрағасының рұқсатынсыз шығып кеткен депутат жоғарыда көрсетілген тұрақты комиссияға қатыспаудың немесе шығып кетудің себептері туралы түсініктеме береді.
Ескерту. Регламент 8 тараумен толықтырылды - Қарағанды облысы Балқаш қалалық мәслихатының 2006.12.20 N 38/371 шешімімен.