Об утверждении Правил выдачи, отказа в выдаче и отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 49. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2006 года N 4167. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 января 2008 года N 7.
Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 49   утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 января 2008 года   N 7   (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. рег-ции в МЮ РК).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 г. N  126  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность страховых (перестраховочных) организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи, отказа в выдаче и отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 г. N  126  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Физические и юридические лица, которые стали соответствовать признакам крупного участника страховой (перестраховочной) организации до введения в действие настоящего постановления, для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации представляют в уполномоченный орган соответствующие документы до 1 июля 2006 года.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каримуллин А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, беруден бас тарту және оны қайтарып алу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 49 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 1 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 4167. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 25 қаңтардағы N 7 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.01.25.  N 7  (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) Қаулысымен.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, беруден бас тарту және оны қайтарып алу ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30.  N 126  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгілеріне сәйкес келе бастаған жеке және заңды тұлғалар, осы қаулы қолданысқа енгізілгенге дейін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімді алу үшін уәкілетті органға 2006 жылғы 1 шілдеге дейін тиісті құжаттарды ұсынады.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаментi (Каримуллин А.А.):
1) Заң департаментiмен (Байсынов М.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолға алсын;

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 25 февраля 2006 года N 49
Правила
выдачи, отказа в выдаче и отзыва согласия на приобретение статуса
крупного участника страховой (перестраховочной)
организации
Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон) и устанавливают порядок выдачи, отказа в выдаче и отзыва уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации.
Сноска. Заголовок и преамбула Правил с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 г. N  126  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
Глава 1. Общие положения
1. Понятия крупного участника страховой (перестраховочной) организации, и лиц, совместно являющихся крупным участником страховой (перестраховочной) организации, определены в  статьях 3 26 Закона .
2. Доли прямого или косвенного владения крупным участником страховой (перестраховочной) организации акциями страховой (перестраховочной) организации рассчитываются от объема голосующих акций страховой (перестраховочной) организации.
Глава 2. Порядок подачи и рассмотрения
заявления на приобретение статуса крупного участника
страховой (перестраховочной) организации
3. Физическое или юридическое лицо представляет в уполномоченный орган заявление на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации (далее - заявитель), составленное в произвольной форме с указанием сведений о документе, удостоверяющем личность физического лица, о государственной регистрации юридического лица, месте постоянного проживания (нахождения), сведений о процентном соотношении количества акций страховой (перестраховочной) организации, предполагаемом к приобретению, к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, а также список лиц, совместно с которыми заявитель предполагает являться крупным участником страховой (перестраховочной) организации, и лиц, посредством владения акциями (долями участия в уставных капиталах) которых будет осуществляться косвенное владение (голосование) акциями страховой (перестраховочной) организации (далее - заявление).

2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Агенттіктің мүдделi бөлiмшелерiне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және»Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы»заңды тұлғалар бірлестігіне жiберсiн.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Қ.М.Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы
25 ақпандағы N 49 қаулысымен
бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы
мәртебесін иеленуге келісім беру, беруден бас тарту және оны қайтарып алу
ережесі
Ескерту. Атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30.  N 126  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы Ереже»"Сақтандыру қызметі туралы"»Қазақстан Республикасының  Заңына  (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру, беруден бас тарту және оны қайтарып алу тәртібін көздейді.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30.  N 126  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының және бірлесе отырып сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың түсініктері  Заңның  3,   26-баптарында  айқындалған.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы тікелей және жанама иеленетін үлесі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларымен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беруші акцияларының көлемінен есептелінеді.
2-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі
қатысушысы мәртебесін иеленуге өтінішін
қарау және беру тәртібі
3. Жеке және заңды тұлға уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге (бұдан әрі - өтініш беруші) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаты туралы, заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу, тұратын жері туралы мәліметтерді, иеленуге болжанатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциялар санының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беруші акциялардың санына проценттік арақатынасы туралы мәліметтер, сондай-ақ өтініш беруші тұлғалармен бірлесіп сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы болып табылатынына болжанатын және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларымен жанама иелену жүзеге асырылатын акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) иелену арқылы тұлғалардың тізімін көрсете отырып еркін нысанда жасалған өтінішті береді.

4. Одновременно с заявлением лицо, желающее получить согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации, представляет в уполномоченный орган документы и сведения, предусмотренные пунктами 4-7 статьи 26 Закона.
Для страховой организации - нерезидента Республики Казахстан, деятельность которой подлежит консолидированному надзору в стране ее места нахождения, желающей получить согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации, представление нотариально засвидетельствованных копий учредительных документов юридических лиц, в которых страховая организация - нерезидент Республики Казахстан является крупным участником, не требуется.
Краткие данные о заявителе - физическом лице/руководящем работнике заявителя-юридического лица, являющимся первым руководителем его исполнительного органа, представляются по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В сведениях об условиях и порядке приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, представляемых в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 26 Закона, указывается описание источников и средств, используемых для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего заявителю-физическому лицу на праве собственности, с приложением подтверждающих документов.
Сведения о безупречной деловой репутации представляются согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением:
документа, подтверждающего отсутствие неснятой или непогашенной судимости за преступления в сфере экономической деятельности или за преступления средней тяжести, тяжкие и особо тяжкие преступления, выданный в форме справки уполномоченным государственным органом по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов (дата выдачи указанного документа не может быть более трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления). Иностранные граждане дополнительно представляют документ аналогичного содержания, выданный соответствующим государственным органом страны их гражданства, а лица без гражданства - страны их постоянного проживания;
копий иных документов, подтверждающих сведения, указанные в приложении 2 к настоящим Правилам.
Представляемый заявителем план рекапитализации страховой (перестраховочной) организации на случай возможного ухудшения финансового положения страховой (перестраховочной) организации, должен содержать следующую информацию:
оценка текущего состояния страховой (перестраховочной) организации;
подробное описание мероприятий по финансовому оздоровлению страховой (перестраховочной) организации (меры по снижению расходов, дополнительные финансовые вложения, направленные на восстановление собственного капитала до величины, при которой будут выполняться пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты, мероприятия по получению дополнительных доходов и иные мероприятия);
календарные сроки выполнения мероприятий по финансовому оздоровлению страховой (перестраховочной) организации;
предполагаемый экономический эффект оздоровительных мероприятий (динамика изменений пруденциальных нормативов; изменение размера собственных капитала страховой (перестраховочной) организации, изменение финансовых и иных показателей страховой (перестраховочной) организации).
В случае необходимости проверки достоверности представленных документов уполномоченный орган запрашивает дополнительные сведения в соответствующих органах и организациях.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 г. N  126  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).

4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге уәкілетті  органның келісімін алуға ниет білдірген тұлға өтінішімен бірге бірмезгілде  уәкілетті органға Заңның  26-бабының  4-7-тармақтарымен көзделген құжаттар мен мәліметтерді береді.
Өзі тұратын еліндегі қызметі шоғырландырыла қадағалауға жататын  Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге уәкілетті  органның келісімін алуға ниет білдірген жағдайда Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру ұйымы ірі қатысушы болып табылса, заңды тұлғалардың құрылтай құжаттарының нотариатта куәландырған көшірмелерін ұсыну талап етілмейді.
Өтініш беруші - заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші басшысы болып табылатын басшы қызметкері/өтініш иесі - жеке тұлға туралы қысқаша деректер осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысанда ұсынылады.
Заңның  26-бабының  4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ұсынылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерде растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса беріп, жеке тұлға - өтініш иесіне меншік құқығында тиесілі мүлік құнынан аспайтын мөлшерде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алуға пайдаланылатын ақша көздері мен қаражаттардың сипаттамасын көрсетеді.
Мінсіз іскерлік бедел туралы мәліметтер осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес мыналарды қоса беріп, ұсынылады:
экономикалық қызмет аясындағы қылмыс немесе орта дәрежедегі қылмыс, ауыр және аса ауыр қылмыстардың алынбағандығын немесе соттылықтың болмауын растайтын құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есеп жүргізу жөніндегі мемлекеттік уәкілетті орган анықтама нысанында берген құжатты (аталған құжаттың берілген күні өтініш беру күнінің алдындағы үш айдан аспауы тиіс). Шетелдік азаматтар олардың елдерінің азаматтығына сәйкес тиісті мемлекеттік орган берген осыған ұқсас мазмұндағы құжатты, ал азаматтығы жоқ тұлғалар - олардың тұрақты тұратын елдерінен қосымша ұсынады;
осы Ереженің 2-қосымшасында көрсетілген мәліметтерді растаушы өзге де құжаттардың көшірмелерін.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының нашарлауы мүмкін болған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қайта қапиталдандырудың өтініш иесі ұсынып отырған жоспарында мынадай ақпараттар болуы тиіс:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ағымдағы жай-күйіне баға беру;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қаржылық жағынан сауықтыру жөніндегі іс-шараларды жан-жақты сипаттау (шығыстарды төмендету жөніндегі шаралар, пруденциалдық нормативтер және өзге де сақталуы міндетті нормалар және лимиттер, қосымша кірістер алу жөніндегі іс-шаралар және өзге де  іс-шаралар орындалып отыратын шекке дейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымның меншікті капиталын қалпына келтіруге бағытталған шығыстарды төмендету, қосымша қаржылық салымдар бойынша шаралар);
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қаржылық жағынан сауықтыру жөніндегі іс-шараларды орындаудың күнтізбелік мерзімдері;
сауықтыру іс-шараларынан күтіліп отырған экономикалық тиімділік (пруденциалдық нормативтердің өзгеру динамикасы; сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының меншікті қаражатының (капиталының) мөлшерінің өзгеруі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық көрсеткіштерінің өзгеруі).
Уәкілетті орган ұсынылған құжаттардың шынайылығын тексеру қажет болған жағдайда, тиісті органдар мен ұйымдардан қосымша мәліметтер сұратады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30.  N 126  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4-1. Документы, указанные в пункте 4 настоящих Правил, не представляются лицами, ранее представлявшими их в уполномоченный орган, за исключением случаев истечения одного года и (или) изменения содержания данных документов и (или) изменения сведений о заявителе со дня последнего их представления. В заявлении о приобретении статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации указываются сведения (дата, номер исходящего документа) о ранее представленных в уполномоченный орган документах, а также основания их представления.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 4-1 - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 марта 2007 года  N 76  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
5. Лицо признается косвенно владеющим (голосующим) акциями страховой (перестраховочной) организации в случае владения им (наличия у него возможности определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) двадцатью пятью и более процентами акций (долей участия в уставном капитале):
1) лица, являющегося крупным участником страховой (перестраховочной) организации;
2) хотя бы одного из лиц, совместно являющихся крупным участником страховой (перестраховочной) организации;
3) лиц, прямо и (или) косвенно владеющих (имеющих возможность голосовать) двадцатью пятью и более процентами акций (долей участия) лиц, являющихся крупными участниками страховой (перестраховочной) организации.
Также признаются косвенно владеющими (голосующими) акциями страховой (перестраховочной) организации в случае владения (наличия возможности определять решения, и (или) оказывать влияние на принимаемые решения в силу договора или иным образом) в совокупности двадцатью пятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) лиц, указанных в подпунктах 1)-3) настоящего пункта, следующие лица:
юридическое лицо и физическое лицо, являющееся его руководящим работником;
физические лица, являющиеся близкими родственниками (родители, дети, усыновители, усыновленные, полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки), супругом (супругой);
юридическое лицо и физическое лицо, являющееся близким родственником (родители, дети, усыновители, усыновленные, полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки), супругом (супругой) руководящего работника данного юридического лица.

4-1. Осы ереженің 4-тармағында көрсетілген құжаттар бір жыл өткен және (немесе) осы құжаттардың мазмұны өзгерген және (немесе) мәліметтерді ұсынған соңғы күннен бастап өтініш беруші жөніндегі осы мәліметтер өзгерген жағдайларын қоспағанда, оларды бұрын уәкілетті органға берген тұлғалар ұсынбайды. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымның ірі қатысушысы мәртебесін иелену туралы өтініште уәкілетті органға бұрын берген құжаттар жөніндегі мәліметтер (күні, жіберілетін құжаттың нөмірі), сондай-ақ оларды ұсынудың негізі көрсетіледі.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 наурыздағы  N 76  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Тұлға ол акциялардың (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) жиырма бес және одан астам проценттеріне иеленген жағдайда (шешім айқындауға мүмкіндігі болғанда және (немесе) шартты қолдана отырып немесе өзге тәсілмен қабылданатын шешімге ықпал етуге) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын жанама иеленуші (дауыс беруші) деп мына тұлғалар танылады:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалар;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірлесіп ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалардың ең болмағанда біреуі;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы болып табылатын тұлғалары акциялардың (қатысу үлесі) жиырма бес және одан астам проценті тікелей және (немесе) жанама иеленетін (дауыс беруге мүмкіндігі бар) тұлғалар.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы тармақтың 1)-3)-тармақшаларында көрсетілген тұлғалар акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) жиынтығында жиырма бес және одан астам проценттеріне иеленген жағдайда (шешім айқындауға мүмкіндігі болғанда және (немесе) шартты қолдана отырып немесе өзге тәсілмен қабылданатын шешімге ықпал етуге) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын жанама иеленушілер (дауыс берушілер) деп мына тұлғалар танылады:
оның басшы қызметкері болып табылатын заңды тұлға және жеке тұлға;
жақын туысқандары (ата-анасы, балалары, асырап алушылар, асырап алған балалары, жақын туыс және жақын туыс емес ағалары (інілері), апалары (сіңлілері), атасы, әжесі, немерелері), жұбайы (зайыбы) болып табылатын жеке тұлғалар;
осы заңды тұлғаның басшы қызметкерінің жақын туысқандары (ата-анасы, балалары, асырап алушылар, асырап алған балалары, жақын туыс және жақын туыс емес ағалары (інілері), апалары (сіңлілері), атасы, әжесі, немерелері), жұбайы (зайыбы) болып табылатын заңды тұлға және жеке тұлға.

6. Решение по заявлению, поданному для получения статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации в соответствии с настоящими Правилами, принимается уполномоченным органом не позднее трех месяцев со дня представления полного пакета документов.
7. При представлении документов, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан, документы возвращаются заявителю. При повторном предоставлении заявителем документов, исчисление срока их рассмотрения начинается заново.
7-1. Уполномоченный орган отказывает в выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации по основаниям, указанным в статье 26-1 Закона. Заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде в сроки, установленные для выдачи согласия уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 г. N  126  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
7-2. Решение о выдаче, отказе в выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации, принимается Правлением уполномоченного органа.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 7-2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 г. N  126  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
8. Лицо, ранее получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации и в последующем прошедшее государственную перерегистрацию в органах юстиции в связи с изменением наименования, представляет в уполномоченный орган подтверждающие документы в течение десяти дней со дня их получения в органах юстиции.
Получение согласия уполномоченного органа на данные изменения и внесение изменения в ранее выданное согласие на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации не требуется.
9. Лицо, получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации, в течение тридцати календарных дней со дня выдачи уполномоченным органом указанного согласия предоставляет выписку из реестра держателей ценных бумаг или системы номинального держания эмиссионных ценных бумаг, свидетельствующую о приобретении акций страховой (перестраховочной) организации.
Лицо, получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации, в течение тридцати календарных дней со дня государственной регистрации акций страховой (перестраховочной) организации предоставляет выписку из реестра держателей ценных бумаг либо системы номинального держания эмиссионных ценных бумаг, свидетельствующую о приобретении акций страховой (перестраховочной) организации.
В случае непредставления выписки в установленные настоящим пунктом сроки, выданное уполномоченным органом согласие прекращает свое действие.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 г. N  126  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).

6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алу үшін берілген өтініш бойынша шешімді осы Ережеге сәйкес уәкілетті орган құжаттардың толық пакеттерін берген күннен бастап үш айдан кешіктірмей қабылдайды.
7. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген құжаттарды берген кезде құжаттар өтініш берушіге қайтарылады. Өтініш беруші құжаттарды қайтадан берген кезде оларды қарау мерзімін есептеу жаңадан басталады.
7-1. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беруден Заңның  26-1-бабында  көрсетілген негіздемелер бойынша бас тартады. Өтініш иесіне уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру үшін белгіленген мерзімі ішінде жазбаша түрде дәлелді жауап беріледі.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30.  N 126  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7-2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісімді беру, қайтарып алуға келісім беру туралы шешімді уәкілетті органның Басқармасы қабылдайды.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30.  N 126  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге уәкілетті органынан бұрын келісім алған және әділет органдарында кейіннен мемлекеттік қайта тіркеуден өткен тұлға, атауының өзгеруіне байланысты уәкілетті органға оларды әділет органдарында алған күннен бастап он күн ішінде растайтын құжаттарды береді.
Уәкілетті органның осы өзгерістерге және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге бұрын берілген келісімге өзгерістер енгізуге келісімін алуға талап етілмейді.
9. Уәкілетті органнан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алған тұлға уәкілетті орган көрсетілген келісімді берген күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде бағалы қағаздар ұстаушылар тізілімінің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу туралы куәландыратын эмиссиялы бағалы қағаздар номиналды ұстаушылар жүйесінің үзінді көшірмесін береді.
Құрылып отырған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге уәкілетті органның келісімін алған тұлға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымның  акцияларын мемлекеттік тіркеу күнінен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымның  акцияларын сатып алғандығын куәландыратын бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімінен не эмиссиялық бағалы қағаздарды номиналды ұстау жүйесінен көшірме ұсынады.";
Үзінді көшірмені осы тармақпен белгіленген мерзімде бермеген жағдайда уәкілетті орган берген келісім өзінің қолданылуын тоқтатады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30.  N 126  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

10. Лицо, ранее получившее согласие уполномоченного органа на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации, и в последующем не имеющее признаков крупного участника страховой (перестраховочной) организации, в течение тридцати календарных дней со дня возникновения указанного несоответствия ходатайствует перед уполномоченным органом об отзыве ранее выданного уполномоченным органом согласия с представлением документов, подтверждающих указанные изменения.
Глава 3. Заключительные положения
11. Уполномоченный орган отзывает выданное согласие на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации по основаниям, указанным в статье 26 Закона.
В этом случае лицо, к которому применяется такая мера, выполняет мероприятия, указанные в пункте 10 статьи 26 Закона, и представляет уведомление в уполномоченный орган в трехдневный срок с момента произведения сокращения или принятия на себя соответствующего обязательства, с приложением подтверждающих документов.
12. К крупным участникам страховой (перестраховочной) организации за нарушение требований настоящих Правил уполномоченным органом могут быть применены меры воздействия и принудительные меры, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
13. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам выдачи, отказа в выдаче
и отзыва согласия на приобретение
статуса крупного участника страховой
(перестраховочной) организации
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 г. N  126  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
Краткие данные о заявителе - физическом лице,
руководящем работнике заявителя-юридического лица
___________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
1. Фамилия, имя, отчество (при наличии) ___________________________
___________________________________________________________________
2. Гражданство ____________________________________________________
3. Данные документа, удостоверяющего личность
___________________________________________________________________
4. Место (места) работы, должность (должности)
___________________________________________________________________
5. Адрес (адреса) места (мест) работы, контактный телефон
___________________________________________________________________

10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге уәкілетті органынан бұрын келісім алған және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының кейіннен белгілері жоқ тұлға көрсетілген сәйкессіздіктер туындаған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға көрсетілген өзгерістерді растайтын құжаттарды бере отырып уәкілетті орган бұрын берген келісімді қайтарып алу туралы өтініш береді.
3-тарау. Қорытынды ережелер
11. Уәкілетті орган осы Заңның  26-бабында  көрсетілген негіздемесі бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге берілген келісімді қайтарып алады.
Тұлғаға осындай шара қолданылатын жағдайда, ол Заңның  26-бабы  10-тармағында көрсетілген іс-шараларды орындайды және уәкілетті органға қысқарту жүргізілген немесе растайтын құжаттарды қоса беріп өзіне тиісті міндеттемелер алу сәттен бастап үш күндік мерзімде хабар береді.
12. Осы Ереженің талаптарын бұзған жағдайда уәкілетті орган Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектеулі ықпал ету шараларын және санкцияларын қолдана алады.
13. Осы Ережемен реттелмейтін мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуі тиіс.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының ірі қатысушысы
мәртебесін иеленуге келісім
беру, оны қайтарып алу
ережесінің 1-қосымшасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30.  N 126  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өтініш иесі - жеке тұлға, өтініш иесінің басшы
қызметкері - заңды тұлға туралы қысқаша деректер
_________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
1. Фамилиясы, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Азаматтығы
_________________________________________________________________
3. Жеке басын куәландыратын құжат деректері
__________________________________________________________________
4. Жұмыс орны (орындары), қызмет (қызметтер)
__________________________________________________________________
5. Жұмыс орнының (орындарының) мекен-жайы (мекен-жайлары), байланыс
телефоны
__________________________________________________________________

6. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат,
сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга
(супруги)):
N
Фамилия,
имя,
отчество
(при наличии)
Год
рождения
Родственные
отношения
Место работы
и должность
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена и
является достоверной и полной.
Заявитель - физическое лицо
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) печатными буквами, подпись)
Первый руководитель исполнительного органа заявителя - юриди-
ческого лица
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) печатными буквами, подпись)
Место печати
Дата __________________________
Приложение 2
к Правилам выдачи, отказа в выдаче
и отзыва согласия на приобретение
статуса крупного участника страховой
(перестраховочной) организации
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 30 апреля 2007 г. N  126  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня его гос. регистрации).
Сведения о безупречной деловой репутации заявителя - физического
лица, руководящего работника заявителя-юридического лица
1. Образование
Наименование
учебного
заведения
Дата
поступ-
ления -
дата
окончания
Специа-
льность
Реквизиты
диплома об
образовании,
квалификация
Местона-
хождение
учебного
заведения
2. Сведения о прохождении семинаров, курсов по повышению
квалификации за последние три года
Наименование
организации
Дата и место
проведения
Реквизиты
сертификата
3. Сведения о трудовой деятельности
Период
работы
Место
работы
Должность
Наличие
дисциплинарных
взысканий
Причины
увольнения,
освобождения от
должности
4. Имеющиеся публикации, научные разработки и другие достижения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Сведения о наличии неснятой или непогашенной судимости за
преступления в сфере экономической деятельности или за преступления
средней тяжести, тяжкие и особо тяжкие преступления
Дата
Наименование
судебного
органа
Место
нахождения
суда
Вид
наказания
Статья
Уголовного
кодекса
Республики
Казахстан
от 16 июля
1997 года
Дата
принятия
процес-
суального
решения
судом
6. Сведения о наличии фактов неисполнения принятых на себя
обязательств (непогашенные или просроченные займы и другое)
____________________________________________________________________
(в случае наличия указанных фактов необходимо указать наименование
____________________________________________________________________
организации и сумму обязательств)

6.   Ері (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі, апа-сіңлісі,
балалары) және жекжаттары (ерінің (зайыбының) ата-анасы, аға-інісі,
апа-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер:
№
N
Фамилиясы,
аты,
әкесінің аты
(бар болса)
Туған жылы
Туысқандық
қатынастары
Жұмыс орны және
қызметі
1
Осы ақпарат тексерілгенін және шынайы мен толық болып табылатынын
растаймын.
Өтініш беруші - жеке тұлға
_________________________________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесінің аты (бар болса) баспа әріптерімен, қолы)
Өтініш беруші - заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші басшысы
_________________________________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесінің аты (бар болса) баспа әріптерімен, қолы)
Мөр орны
Күні ___________________________________
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының ірі қатысушысы
мәртебесін иеленуге келісім
беру, оны қайтарып алу
ережесінің 2-қосымшасы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.04.30.  N 126  (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өтініш иесі - жеке тұлға, өтініш иесінің басшы
қызметкері - заңды тұлғаның мінсіз іскерлік беделі
туралы мәліметтер
1. Білімі
Оқу
орнының атауы
Келіп
түскен
күні -
аяқталған
күні
Мамандығы
Білімі туралы
дипломның
деректемелері,
біліктілігі
Оқу орнының
орналасқан орны
2. Соңғы үш жылдағы біліктілік көтеру жөніндегі семинарлар,
біліктілік көтеру курстарынан өту туралы мәліметтер
Ұйымның атауы
Өткізу күні және орны
Сертификат
деректемелері
3.Еңбек қызметі туралы мәліметтер
Жұмыс кезеңі
Жұмыс
орны
Қызметі
Тәртіптік шара қолданудың болуы
Жұмыстан шығу, қызметтен босану себептері
4. Бар жарияланымдар, ғылыми әзірленімдер және басқа да
жетістіктер: ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
5. Экономикалық қызмет аясындағы қылмыс үшін немесе ауырлығы
орташа, ауыр және аса ауыр қылмыстар үшін алынбаған немесе
өтелмеген соттылықтың болуы туралы мәліметтер
Күні
Сот органының атауы
Соттың
тұратын
орны
Жазаның түрі
1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республи-
касының Қылмыстық Кодексінің бабы
Соттың процессуал-
ды шешімді қабылдаған күні
6. Өзіне қабылдаған міндеттемелерді (өтелмеген немесе мерзімі өткен
заемдар және басқалар) орындамау фактілерінің болуы туралы
мәліметтер
___________________________________________________________________
________________________________________________________________
(аталған фактілер болған жағдайда ұйымның атауын және міндеттемелер
сомасын көрсету)

7. Наличие фактов ухудшения финансового положения или банкротства
юридического лица в период, когда заявитель являлся крупным участ-
ником либо руководящим работником:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Наличие (отсутствие) аффилиированности со страховой (перестрахо-
вочной) организацией:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да/нет, указать признаки аффилиированности)
9. Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена и
является достоверной и полной.
Заявитель-физическое лицо
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) печатными буквами, подпись)
Первый руководитель исполнительного органа заявителя - юриди-
ческого лица________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) печатными буквами, подпись)
Место печати
Дата ___________________

7. Өтініш иесі ірі қатысушы не басшы қызметкер болып табылған
жағдайдағы кезеңде заңды тұлғаның қаржылық жағдайының нашарлауының
немесе банкроттық фактісінің болуы:
____________________________________________________________________
_______________________________________________________________
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының  аффилиирлігінің болуы
(болмауы):
____________________________________________________________________
_______________________________________________________________
(иә/жоқ, аффилиирлік белгісін көрсету)
9. Осы мәселеге қатысы бар басқа ақпарат: __________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Осы ақпарат тексерілгенін және шынайы мен толық болып табылатынын
растаймын.
Өтініш беруші - жеке тұлға
_________________________________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесінің аты (бар болса) баспа әріптерімен, қолы)
Өтініш беруші - заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші басшысы
_________________________________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесінің аты (бар болса) баспа әріптерімен, қолы)
Мөр орны
Күні ___________________________________