Об утверждении Правил содержания животных в городе Караганды
Решение XV сессии IV созыва Карагандинского городского маслихата от 26 ноября 2008 года N 156. Зарегистрировано Управлением юстиции города Караганды Карагандинской области 25 декабря 2008 года N 8-1-81. Утратило силу - решением Карагандинского городского маслихата от 23 мая 2012 года N 52
Сноска. Утратило силу - решением Карагандинского городского маслихата от 23.05.2012 N 52.
В соответствии с подпунктом 1 пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" от 10 июля 2002 года и подпунктом 15 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, Карагандинский городской маслихат РЕШИЛ :
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания животных в городе Караганды.
2. Признать утратившим силу решение N 4 от 10 марта 2005 года XVI сессии Карагандинского городского маслихата III созыва "Об утверждении Правил содержания собак и кошек в городе Караганды" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 8-1-1 от 21 апреля 2005 года, опубликовано в газете "Взгляд на события" N 19 (084) от 18 мая 2005 года).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2009 года за исключением пункта 9 Правил содержания животных в городе Караганды, который вводится в действие с 1 июля 2009 года.
Председатель очередной
XV сессии Карагандинского
городского маслихата IV созыва             Б. Жакишева
Секретарь Карагандинского
городского маслихата                       К. Бексултанов
Согласовано:
Начальник
государственного учреждения
"Карагандинская городская
территориальная инспекция комитета
государственной инспекции
в агропромышленном комплексе
Министерства Сельского Хозяйства
Республики Казахстан"                      Ж. Увалиев
Начальник
государственного учреждения
"Отдел сельского хозяйства
города Караганды"                          Ы. Сартбаев
Утверждены
решением ХV сессии
Карагандинского городского
маслихата IV созыва
N 156 от 26 ноября 2008 года
Правила
содержания животных в городе Караганды
Раздел 1
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания животных в городе Караганды (далее - Правила) разработаны в соответствии c Кодексом Республики Казахстан от 30 января 2001 года "Об административных правонарушениях", с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", Законом Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 апреля 2003 года N 164 "Об идентификации сельскохозяйственных животных" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2003 года N 2247), Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2002 года "О санитарно–эпидемиологическом благополучии населения" с целью охраны здоровья населения от болезней, общих для людей и животных, а также обеспечения благоприятных условий их совместного проживания.4

Қарағанды қаласында жануарларды ұстау Ережесін бекіту туралы
Қарағанды қалалық мәслихатының IV шақырылған ХV сессиясының 2008 жылғы 26 қарашадағы N 156 шешімі. Қарағанды облысы Қарағанды қаласы Әділет басқармасында 2008 жылғы 25 желтоқсанда N 8-1-81 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2012 жылғы 23 мамырдағы N 52 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2012.05.23 N 52 шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңының 10 бабы 2 тармағы 1 тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 15 тармақшасына сәйкес, Қарағанды қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
1. Ұсынылған Қарағанды қаласында жануарларды ұстау Ережесі бекітілсін.
2. ІІІ шақырылған Қарағанды калалық мәслихатының 2005 жылғы 10 наурыздағы "Қарағанды қаласында иттерді және мысықтарды күтіп ұстау Қағидасын бекіту туралы" ХVІ сессияның N 4 шешімінің (мемлекеттік нормативті құқықтық актілерді тіркеу реестрінде 2005 жылғы 21 сәуірде N 8-1-1 болып тіркелген, 2005 жылғы 18 мамырда "Взгляд на события" газетінің N 19 (084) ресми жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. 2009 жылы 1 шілдеден бастап күшіне енетін Қарағанды қаласында жануарларды ұстау Ережесінің 9 тармағын қоспағанда осы шешім 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енеді.
ІV шақырылған Қарағанды
қалалық мәслихатының кезекті
ХV сессиясының төрайымы                    Б. Жакишева
Қарағанды қалалық мәслихат хатшысы         Қ. Бексұлтанов
Келісілді:
"Қазақстан Республикасы
ауыл шаруашылығы Министрлігі
агроөнеркәсіптік кешендегі
мемлекеттік инспекция комитетінің
Қарағанды қалалық аумақтық
инспекциясы" мемлекеттік
мекемесінің бастығы                        Ж. Уәлиев
"Қарағанды қаласы ауыл
шаруашылық бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің бастығы            Ы. Сартбаев
Қарағанды қалалық мәслихатының
2008 жылғы 26 қарашадағы
IV шақырылған XV cессиясының
N 156 шешімімен бекітілді
Қарағанды қаласында жануарларды ұстау туралы
Ережесі
1 бөлім.
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Қарағанды қаласында жануарларды ұстау Ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Ветеринария туралы" 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, "Агроөнеркәсіптік кешенінің дамуын және ауыл аумағын мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңына, "Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру туралы" Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы Министрлігінің 2003 жылғы 2 сәуірдегі N 164 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігінде 2003 жылдың 25 сәуірінде N 2247 тіркелген), "Халықтың санитарлық - эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 4 желтоқсандағы Заңына сәйкес, тұрғындарды адамдар мен жануарларға ортақ аурулардан қорғау, сондай-ақ бірге тұруға қолайлы жағдай жасау мақсатында әзірленді.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) безнадзорные животные - животные, имеющие собственника и временно выбывшие из его владения (попечения), не имеющие собственника либо собственник которых неизвестен, а также домашние животные, от права собственности, на которых собственник отказался;
2) ветеринарные документы - ветеринарно-санитарное заключение, ветеринарное свидетельство, ветеринарный сертификат, ветеринарная справка, выдаваемые ветеринарными инспекторами на объекты государственного ветеринарного надзора в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области ветеринарии;
3) ветеринарные мероприятия - комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней животных, включая их профилактику, лечение или диагностику; обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека; повышение продуктивности животных; обеспечение безопасности продуктов и сырья животного происхождения, включая процедуры идентификации, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека;
4) ветеринарный паспорт - документ установленной уполномоченным государственным органом в области ветеринарии формы, в котором указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животного, сроки и характер проведенных ветеринарных обработок, метод идентификации животного в целях профилактики, лечения и диагностики болезней животных;
5) ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила - нормативный правовой акт, определяющий порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, утверждаемый уполномоченным государственным органом в области ветеринарии, являющийся обязательным для исполнения физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области ветеринарии;
6) ветеринарно-санитарная экспертиза - проверка соответствия животных, продуктов и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам комплексом органолептических, биохимических, микробиологических, паразитологических, токсикологических и радиологических исследований в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области ветеринарии;
7) владелец животного - физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении животное;

Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
2. Осы Ережеде төмендегі түсініктер қолданылды:
1) ауыл шаруашылығы жануарлары – ауыл шаруашылығы өнімдеріне тікелей қатысы бар адамдар өсіретін жануарлардың барлық түрлері;
2) ветеринариялық құжаттар - мемлекеттiк ветеринариялық қадағалау объектiлерiне ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен ветеринарлық инспекторлар беретiн ветеринариялық-санитариялық қорытынды, ветеринариялық куәлiк, ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама;
3) ветеринариялық iс-шаралар - жануарлар ауруларының профилактикасын, емделуiн немесе диагностикасын қоса алғанда, оның шығуын, таралуын болдырмауға немесе оны жоюға; жануарлар мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн аса қауiптi аурулар жұқтырған жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға), алып қоюға және жоюға; жануарлардың өнiмдiлiгiн арттыруға; жануарлардың және адамдардың денсаулығына жұқпалы, оның iшiнде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында, бiрдейлендiру рәсiмiн қоса, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған iндетке қарсы, ветеринариялық-санитариялық рәсiмдер кешенi;
4) ветеринариялық төлқұжат - ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысандағы құжат, онда жануардың иесi, жануардың түрi, жынысы, түсi, жасы, жануарлар ауруларының профилактикасы, диагностикасы және оларды емдеу мақсатында жүргiзiлген ветеринариялық дауалаудың мерзiмдерi мен сипаты көрсетiледi;
5) ветеринариялық (ветеринариялық - санитариялық) ережелер - ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiтетiн, ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар орындау үшiн мiндеттi болып табылатын ветеринариялық нормативтер негiзiнде ветеринариялық iс-шараларды жүргiзу тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық акт;
6) ветеринариялық-санитариялық сараптама - жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкес келуiн ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен органолептикалық, биохимиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, уыттық және радиологиялық зерттеулер кешенi арқылы тексеруi;
7) алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 шешімімен;

8) выгул собак и кошек - пребывание животных вне помещения, являющегося собственностью владельца либо арендуемого владельцем у другого лица, а также пребывание собак и кошек на специально отведенных территориях;
9) исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235;
10) дезинфекция, дезинсекция и дератизация - комплекс мер, направленных на уничтожение возбудителей инфекционных и паразитарных заболеваний, бытовых насекомых и грызунов, систематически проводимых в производственных, жилых зданиях, на транспорте, в помещениях общественных мест и на территориях;
11) дикие животные - млекопитающие, птицы, пресмыкающиеся, земноводные, рыбы, моллюски, насекомые и другие, находящиеся в состоянии естественной свободы на суше, в воде, атмосфере и почве;
12) домашние животные - зоологические виды, кроме животных сельскохозяйственного назначения, полностью или частично содержащиеся человеком и не используемые для получения продуктов питания и промышленного сырья;
13) животные - сельскохозяйственные, домашние, дикие, млекопитающие, птицы, пчелы, рыбы, земноводные, другие представители животного мира;
14) инсектицидные препараты - химические средства борьбы с вредными насекомыми;
15) исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235;
16) кошка - домашнее животное, млекопитающее семейства кошачьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
17) исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235;
18) общественные места - места, где находится значительное скопление людей или такое скопление людей возможно, в том числе улицы, скверы, парки и иные места отдыха граждан, пляжи, стадионы, места, где осуществляются зрелищные мероприятия;
19) приюты для животных - специально оборудованные объекты, предназначенные для временного содержания безнадзорных животных;
20) собака - домашнее животное, млекопитающее семейства волчьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
21) сельскохозяйственные животные - культивируемые человеком все виды животных, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству;
22) содержание животных - действия, совершаемые владельцами животных для сохранения жизни животных, их физического здоровья, получения полноценного потомства при соблюдении ветеринарно - санитарных норм, а также для обеспечения общественного порядка и безопасности граждан и представителей животного мира;
23) исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235;
24) хищные животные - общее название животных, поедающих других животных.

8) алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 шешімімен;
9) дезинфекция, дезинсекция және дератизация - жұқпалы және паразиттік ауруларды қоздырғыштарды, тұрмыстық жәндіктерді және кеміргіштерді өндірістік, тұрғын үй ғимараттарында, көлікте, қоғамдық орындардың жайларында және аумақтарда жоюға арналған алдын алу шаралары;
10) жабайы жануарлар - құрылықтағы, судағы, атмосферадағы және топырақтағы табиғи еркіндік жағдайында тіршілік ететін сүтқоректілер, құстар, бауырмен жорғалаушылар, қосмекенділер, балықтар, моллюскалар, жәндіктер және басқалар;
11) жануарлар - ауылшаруашылығы, үй, жабайы, сүтқоректілер, құстар, бал аралар, балықтар, қосмекенділер, тағы басқа да жануарлар әлемінің өкілдері;
12) жануарларды ұстау - жануар иелерінің жануарлардың өмірін, оның жеке саулығын сақтау үшін, ветеринариялық-санитариялық қолайлы жағдайларды ұстана отырып толыққанды тұқым алу, сондай-ақ адамдардың және жануарлар әлемінің қауіпсіздігін, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудегі іс әрекеттері;
13) жыртқыш жануарлар - басқа жануарлармен қоректенетін жануарлардың жалпы атауы;
14) жануарларға арналған паналау баспанасы - қараусыз жануарларды уақытша ұстау үшін арналған арнайы жабдықталған нысандар;
15) жануар иесі - жеке және өзгедей меншігінде жануары бар жеке және заңды тұлға;
16) иттер мен мысықтарды серуендету - иесінің меншігі болып табылатын немесе басқа тұлғаның жалға алған жануарлардың жайлардан тыс болуы, сондай-ақ иттер мен мысықтардың арнайы бөлінген аумақтарда болуы;
17) инсектицидті препараттар - зиянды жәндіктермен күресудің химиялық құралдары;
18) ит - мөлшеріне, түсіне және өзге ерекшеліктеріне қарамастан, сүтқоректі, қасқыр тұқымдас үй жануары;
19) алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 шешімімен;
20) қоғамдық орындар - адамдардың көп жиналатын немесе адамдардың жиналуы мүмкін орындар, оның ішінде көшелер, скверлер, саябақтар және азаматтардың демалатын өзге орындары, шомылатын жерлер, стадиондар, сауық шаралары жүргізілетін орындар;
21) қараусыз жануарлар - меншік иесі бар және оның иелігінен (қарауынан) уақытша босып кеткен, иесі болмаған немесе иесі белгісіз жануарлар, сондай-ақ оның иесі меншік құқығынан бас тартқан үй жануары;
22) мысық - мөлшеріне, түсіне және өзге ерекшеліктеріне қарамастан, сүтқоректі, мысықтұқымдас үй жануары;
23) алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 шешімімен;
24) алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 шешімімен;

25) исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
3. Исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
4. Изъятие и уничтожение животных, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
5. Исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
6. Действие настоящих Правил распространяется на всех владельцев животных, физических и юридических лиц в городе Караганды, независимо от их форм собственности и ведомственной подчиненности, имеющих в собственности или ином владении животных.
Глава 2. Порядок регистрации животных
7. Уполномоченными государственными органами по регистрации и учету животных, а также составлению компьютерной базы данных идентификации животных по городу Караганды являются:
Государственное учреждение "Отдел сельского хозяйства города Караганды";
Государственное учреждение "Карагандинская городская территориальная инспекция Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".
8. Регистрация животных осуществляется путем их идентификации в целях проведения учета животных и контроля за осуществлением ветеринарных обработок по профилактике и диагностике болезней животных.
9. Все виды животных принадлежащих населению, предприятиям, организациям и учреждениям, независимо от их форм собственности и ведомственной подчиненности с двухмесячного возраста подлежат учету и регистрации в течение двух недель в уполномоченном государственном органе по регистрации и учету животных для внесения в компьютерную базу данных идентификации животных по городу Караганды.
10. Исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
11. Зарегистрированному животному оформляется ветеринарный паспорт и присваивается идентификационный номер, которые сохраняются на протяжении всей его жизни. Идентификация животных осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и международными стандартами.

25) үй жануарлары - ауыл шаруашылық мақсаттағы жануарлардан басқа, адамның толық немесе жартылай ұстайтын тамақ өнімдері мен өнеркәсіп шикізатын алу үшін пайдаланбайтын зоологиялық түрлері.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
3. Алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
4. Адамдардың және жануарлардың денсаулығына аса қауіп туғызатын жануарларды алып қою және жою Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
5. Алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
6. Осы Ереженің талаптары меншік түріне және ведомстволық бағыныштылығына қарамастан Қарағанды қаласының аумағында орналасқан, жеке және басқадай меншігінде жануары бар жеке және заңды тұлғаларға, барлық жануар иелеріне таралады.
2 тарау. Жануарларды тіркеу тәртібі
7. Уәкілетті мемлекеттік органдармен жануарларды тіркеу және есепке алу бойынша, сондай-ақ Қарағанды қаласы бойынша жануарларды бірдейлендіру мәліметінің компьютерлік базасын жасау:
"Қарағанды қаласының ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы Министрлігі агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің Қарағанды қалалық аумақтық инспекциясы" мемлекеттік мекемесі болып табылады.
8. Жануарларды тіркеу жануарлардың ауруын алдын алу және диагностика бойынша ветеринарлық өңдеуді жүзеге асыру үшін, жануарларды тіркеу және бақылауды өткізу мақсатында оларды бірдейлендіру жолымен жүзеге асырылады.
9. Тұрғындарға, меншік түріне және ведомстволық бағыныштылығына қарамастан кәсіпорындарға, ұйымдарға және мекемелерге тиесілі барлық жануарлардың түрлерін екі айлық жасынан Қарағанды қаласы бойынша жануарлардың бірдейлендірудің компьютерлік мәліметтер базасына енгізу үшін жануарларын тіркеу және есепке алу жөніндегі уәкілеттік мемлекеттік органда екі аптаның ішінде есепке алуға және тіркеуге жатады.
10. Алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
11. Тіркелген жануарға оның барлық өмір сүру уақыты бойында сақталатын ветеринарлық төлқұжат ресімделеді және бірдейлендіру нөмірі беріледі. Жануарларды бірдейлендіру Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және халықаралық стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 11 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
12. Все работы, связанные с проведением идентификации животного (биркование, таврение и другие работы), за исключением оформления ветеринарного паспорта, проводятся лицензированными ветеринарными специалистами под непосредственным контролем территориального государственного ветеринарного инспектора.
13. При регистрации и перерегистрации животных владельцы представляют следующие данные:
документ, удостоверяющий личность владельца;
регистрационный номер налогоплательщика;
адрес местожительства, телефон;
сведения о животных (порода, пол, кличка, возраст, дата рождения, масть, окрас, особые признаки или описание животного, метод идентификации).
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
14. Исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
15. Продажа или передача животного новому владельцу осуществляется с одновременной передачей ветеринарного паспорта.
16. При гибели животного ветеринарный паспорт сдается в уполномоченный государственный орган, где ранее было зарегистрировано животное.
17. Регистрационный орган информируется о выбытии (продажа, пропажа, убой, падеж, гибель, передача другому лицу) животного для снятия его с учета или перерегистрации.
18. Процедура регистрации и идентификации животных осуществляются за счет владельцев животных.
Глава 3. Содержание животных
19. Владелец животного:
1) приобретает и отчуждает животное в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) получает необходимую информацию о порядке содержания, разведения животных в обществах (клубах) владельцев животных, ветеринарных организациях.
20. Владельцу животного необходимо:
1) осуществлять ветеринарные (вакцинация) и административно - хозяйственные мероприятия с соблюдением ветеринарных (ветеринарно - санитарных) правил, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, обеспечивающих предупреждение болезней животных;
2) осуществлять своевременную профилактику и лечение животного от болезней. Проводить профилактическую обработку собак и кошек от кожных паразитов и гельминтов. Во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание животного немедленно обращаться в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдать рекомендации специалиста по результатам обследования;

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
12. Жануарларды бірдейлендіруге байланысты барлық жұмыстар (сырғалау, таңбалау, татуировкалау және басқа жұмыстар) ветеринарлық төлқұжатты ресімдеуді қоспағанда, аумақтық мемлекеттік ветеринариялық инспектордың тікелей бақылауымен лицензия алған ветеринариялық мамандармен өткізіледі.
13. Жануарларын тіркеу және қайта тіркеу кезінде иелері келесі мәліметтерді тапсырады:
иесінің растайтын құжаты;
салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
тұрғылықты мекенжайы, телефоны;
жануар туралы мәлімет (тұқымы, жынысы, аты, жасы, туған жылы, түсі, ерекше белгілері немесе жануардың сипаттамасы, бірдейлендіру әдісі).
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
14. Алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
15. Жануарларды сату немесе беру олардың ветеринариялық паспортын жаңа иесіне қоса беру арқылы жүзеге асырылады.
16. Жануар мерт болғанда ветеринарлық төлқұжаты бұрын жануар тіркелген уәкілетті мемлекеттік органға тапсырылады.
17. Тіркеу органына жануардың қолдан кетуі (сату, жоғалу, мерт болуы, басқа тұлғаға беру) туралы оны есептен шығару немесе қайта тіркеу үшін хабарланады.
18. Жануарларды тіркеу және бірдейлендіру рәсімі жануардың иесінің есебінен жүзеге асады.
3 тарау. Жануарларды ұстау.
19. Жануар иесі:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жануарларды сатып алады және өз иелігінен айырады;
2) жануарларды ұстау, көбейту туралы керекті ақпараттарды жануарлар иелерінің қоғамынан (клубтарынан), ветеринарлық ұйымдардан алады.
20. Жануар иесіне қажет:
1) жануарлардың ауруларын ескертуді қамтамасыз ететін ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген ветеринариялық (ветеринариялық - санитариялық) ережелерін сақтай отырып ветеринариялық (егу) және әкімшілік шаруашылық іс шараларды жүргізуді жүзеге асыру;
2) жануарларды емдеуді және аурулардың алдын алуды уақтылы жүргізуді жүзеге асырады. Иттер мен мысықтарды тері паразиттері мен гельминттерден алдын алу үшін емдеу шараларын жүргізу. Аурудың барлық жағдайларында немесе жануардың ауруына күмән келтірген жағдайда тез арада ветеринариялық мекемеге хабарласу, тексеру нәтижесі бойынша мамандардың ұсынымын бұлжытпай орындау;

3) осуществлять содержание, разведение и использование животных, включая животных в зоопарках, цирках, на пасеках, в аквариумах, в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и нормативами;
4) обеспечивать поведение животного, которое не причиняло бы беспокойства и не представляло бы опасности окружающим, предотвращать причинение вреда животным здоровью граждан и их имуществу, имуществу юридических лиц;
5) при нанесении укусов, травм животным человеку:
доставить пострадавшего человека в поликлинику для оказания первичной медицинской помощи;
обеспечить сохранность и наблюдение животного ветеринарными специалистами в течение 10 дней на исключение бешенства;
во всех случаях немедленно сообщать в медицинские и ветеринарные службы;
6) извещать ветеринарных специалистов о случае внезапного падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении. До прибытия ветеринарных специалистов принять меры к изолированному содержанию животных, подозреваемых в заболевании, и сохранению трупов павших животных, подозреваемых в заболевании;
7) беспрепятственно предоставлять специалистам ветеринарных учреждений по их обоснованному требованию животное для осуществления осмотра, диагностических исследований и проведения лечебно - профилактических обработок, прививок, вакцинации;
8) не допускать убоя сельскохозяйственных животных для реализации без их предубойного ветеринарного осмотра и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов;
9) убирать в местах выгула за своим животным экскременты, включая территорию подъездов, лестничных клеток, лифтов, пешеходных дорожек;
10) не допускается выброс трупа павшего животного. Труп животного необходимо захоронить (утилизировать) в скотомогильниках (ямах Беккаря);
11) при невозможности дальнейшего содержания передать животное другому владельцу, в приют для безнадзорных животных или сдать в специальную службу по отлову бродячих животных;
12) оказывать содействие ветеринарным специалистам в выполнении ими служебных обязанностей.
21. Не допускается купать и мыть животное в общественных местах купания, в прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах.
22. Исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
Глава 4. Отлов безнадзорных собак и кошек
23. Отлов безнадзорных собак и кошек организуется администраторами программ города Караганды.
Сноска. Пункт 23 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
Глава 5. Контроль за соблюдением Правил содержания животных в городе Караганды

3) жануарларды хайуанаттар бағындағы, цирктегі, омартадағы, аквариумдағы жануарларды қоса алғанда, жануарларды ұстауды, көбейтуді және пайдалануды ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) ережелер мен нормативтерге сәйкес жүзеге асыру;
4) жануардың қоршаған ортаға қауіп туғызбайтын және мазаламайтын мінез-құлығын қамтамасыз ету, жануарлардың адамдардың денсаулығына және мүлкіне, заңды тұлғалардың мүлкіне қауіп туғызуын болдыртпау;
5) адамды қауып алған, оған жарақат келтірген жағдайда:
зардап шеккен адамға алғашқы медициналық көмек көрсету үшін емханаға жеткізу;
жануардың құтыру ауруын анықтау үшін ветеринариялық мамандардың бақылауына 10 күн бойы қамтамасыз етуге;
барлық оқиғада медициналық және ветеринариялық қызметтерге тез арада хабарлау;
6) жануарлардың кенеттен өлгені мен бірнеше жануарлардың бір уақытта ауырғаны немесе олар әдеттен тыс мінез көрсеткені туралы ветеринариялық мамандарға хабарлау. Ветеринариялық мамандар келгенше ауруға ұшыраған сезікті жануарларды оқшаулап ұстауға шара қабылдау және ауырып өлгендігіне күдікті жануардың өлігін сақтау;
7) ветеринариялық мекемелердің мамандарына олардың негізделген талабы бойынша қарау, диагностикалық зерттеуге және емдеу-алдын алу шаралары, егу мен вакцинация жүргізу үшін жануарларды кедергісіз көрсету;
8) сою алдында ветеринарлық тексеруден өтпеген және сойылғаннан кейін оның сойылған еті және органдары ветеринариялық-санитариялық сараптамадан өтпеген болса онда ауыл шаруашылығы жануарының өнімін сатуға жібермеу;
9) жануарларды серуендететін орындарда олардың тезегін жинап алады, көп қабатты үйлердегі дәліздердің аумақтарын, баспалдақтарын, лифттерді, жаяу жүргіншілер жүретін орындарын қоса;
10) өлген жануардың өлігін тастауға жол бермеу, жануардың өлігін малқорымына (Беккар шұңқырына) көму (утилдеу) қажет;
11) жануарды ұстауға мүмкіндігі болмаған жағдайда оны басқа адамға беру, қараусыз жануарларға арналған паналау баспанаға немесе қаңғыбас жануарларды аулайтын арнаулы мекемеге тапсыру;
12) ветеринарлық мамандарға олардың қызметтік міндеттерін орындауларына көмек көрсету.
21. Жануарларды қоғамдық шомылатын орындарда, тоғандарда, субұрқақтарда, су қоймасына және су жинау алаңына шомылдыруға және жуындыруға жол берілмейді.
22. Алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
4 тарау. Қараусыз иттер мен мысықтарды аулау.
23. Қадағалаусыз қалған иттер мен мысықтарды аулау Қарағанды қаласының бағдарламалар әкімшілерімен ұйымдастырылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
5 тарау. Қарағанды қаласында жануарларды ұстау Ережесінің орындалуын бақылау.

24. Органы внутренних дел в рамках предоставленных в установленном порядке полномочий:
1) исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235;
2) оказывают необходимое содействие, ветеринарным, санитарно-эпидемиологическим учреждениям в осуществлении контроля за соблюдением гражданами, предприятиями, организациями и учреждениями настоящих Правил;
3) принимают участие при согласовании организациями, учреждениями, предприятиями и гражданами права ввоза, вывоза, содержания, разведения собак, требующих особой ответственности;
4) исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235;
5) привлекают к административной ответственности юридических и физических лиц, нарушивших требования, указанные в главах 689настоящих Правил.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
25. Органы государственного ветеринарного надзора в рамках предоставленных в установленном порядке полномочий:
1) организуют и контролируют проведение противоэпизоотических мероприятий в установленные сроки;
2) выдают ветеринарные свидетельства на животных при вывозе их с территории города;
3) оказывают помощь службам по отлову безнадзорных животных в организации их работы;
4) осуществляют контроль за соблюдением владельцами животных ветеринарно-санитарных требований;
5) привлекают нарушителей законодательства о ветеринарии к административной ответственности;
6) выдают ветеринарно-санитарные заключения обществам и клубам, занимающимся кинологической деятельностью, предприятиям, организациям и учреждениям, содержащим собак и других животных.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
26. Органы государственного санитарно-эпидемиологического надзора в рамках предоставленных в установленном порядке полномочий организуют и контролируют проведение противоэпидемиологических мероприятий.
27. Органы государственного ветеринарного и санитарно - эпидемиологического надзора, местные исполнительные органы совместно проводят разъяснительную работу среди населения в целях предупреждения заболеваний, общих для животных и человека, а также выпускают наглядные пособия в виде буклетов, плакатов и щитов.
Раздел 2.
Глава 6. Содержание собак и кошек
28. Допускается, при условии соблюдения санитарно - гигиенических, зоогигиенических требований и пункта 20 настоящих Правил:
1) содержание кошек и собак в квартире многоквартирного жилого дома;

24. Ішкі істер органдары белгіленген өкілеттігі тәртібінің берілген шеңберінде:
1) алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 шешімімен;
2) азаматтардың, кәсіпорындардың, ұйымдардың және мекемелердің осы Ережені орындауын жүзеге асыру үшін ветеринарлық, санитарлық - эпидемиологиялық мекемелерге бақылауға жәрдем көрсетеді;
3) кәсіпорындардың, ұйымдардың, мекемелердің және азаматтардың ерекше жауапкершілікті талап ететін жануарларды әкелу, шығару, ұстау, өсірудегі құқықтарын келісу кезінде қатысады;
4) алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 шешімімен;
5) осы Ереженің 689 тарауларында көрсетілген талаптарды бұзған жеке және заңды тұлғаларды әкімшілік жауапкершілікке тартады.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
25. Мемлекеттік ветеринариялық қадағалау органдары белгіленген өкілеттігі тәртібінің берілген шеңберінде:
1) Эпизоотияға қарсы шараларды ұйымдастырады және бақылайды;
2) жануарларды қаладан тыс шығарғанда оларға ветеринариялық куәлік береді;
3) қараусыз жануарларды аулау жөніндегі қызметтерге олардың жұмысын ұйымдастыруға көмек көрсетеді;
4) жануарлардың иелерінің ветеринариялық және санитарлық талаптарды орындауларына бақылауды жүзеге асырады;
5) ветеринария туралы заңнаманы бұзғандарды әкімшілік жауапкершілікке тартады;
6) кинологиялық қызметпен шұғылданатын қоғамдар мен клубтарға, сондай-ақ иттер мен басқа жануарларды ұстайтын кәсіпорындарға, ұйымдарға және мекемелерге ветеринариялық - санитариялық қорытындыны береді.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
26. Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары белгіленген өкілеттігі тәртібінің берілген шеңберінде эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастырады және бақылайды.
27. Мемлекеттік ветеринариялық және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары жергілікті атқару органдарымен бірлесіп адамдар мен жануарларға ортақ ауруларды ескерту мақсатында тұрғындар арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізеді, сондай-ақ буклеттер, плакаттар және тақталар түрінде көрнекі жәрдем береді.
2 бөлім.
6 тарау. Иттер мен мысықтарды ұстау
28. Санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптар мен осы Ереженің 20 тармағын орындаған жағдайда мыналарға жол беріледі:
1) көп қабатты тұрғын үйлердің пәтерлерінде иттер мен мысықтарды ұстау;

2) содержание кошек и собак в домах индивидуального жилищного фонда, в здании и на прилегающей к нему территории;
3) содержание собак-охранников на огороженной территории, исключающей побег животного, нападение на людей или других животных. При входе на территорию необходимо обеспечить предупреждающую табличку с изображением собаки и надписью: "Ит күзетеді! Охраняется собакой!";
4) исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235;
5) организация физическими и юридическими лицами приютов и питомников для кошек и собак в соответствии с действующим законодательством;
6) содержание кошек и собак в зооуголках, "живых уголках" детских и подростковых учреждений, летних и зимних оздоровительных санаторно-курортных учреждениях (санатории, дома отдыха, пансионаты) с разрешения санитарно-эпидемиологической и ветеринарной служб;
7) поселение в гостинице владельца с собакой или кошкой, по согласованию с администрацией гостиницы.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
29. Не допускается:
1) организация приютов для собак и кошек в квартирах жилого фонда;
2) содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях (кроме придомовых территорий домов индивидуального жилищного фонда) и в коридорах общежитий;
3) содержание собак, кроме собак-поводырей для людей со слабым зрением, на предприятиях общественного питания, в торговых и производственных залах продовольственных магазинов, сервисного обслуживания, культурных учреждениях;
4) содержание не вакцинированных собак и кошек;
5) проявление физического воздействия (избиение, нанесение травм, убийство) по отношению к животному, нарушающее общепринятые нормы нравственности и морали за исключением необходимой обороны от нападающего животного в случае угрозы жизни и здоровью человека;
6) отлов, приобретение и разведение собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для хранения, потребления, переработки и реализации;
7) организация и проведение собачьих боев и других мероприятий на территории города Караганды, допускающих жестокость по отношению к животным (исключением является проверка рабочих качеств собак по специальным правилам, которые исключают увечье животного и позволяют провести правильный племенной отбор для разведения собак-охранников).

2) жеке тұрғын үй қорында, ғимараттарда және оған іргелес аумақта иттер мен мысықтарды ұстауға;
3) күзетші иттерді қоршалған аумақтарда, жануарлардың қашып шығуын, жануардың адамдарға және басқа жануарларға шабуылдауын болдырмайтындай болуы керек. Аулаға кірер кезде иттің бар екенін ескертетін тақтайшаға иттің суреті салып "Ит күзетеді!", "Охраняется собакой!" деген ескерту жазуды қамтамасыз ету;
4) алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 шешімімен;
5) жеке және заңды тұлғалар мысықтар мен иттер үшін паналау баспаналары мен питомниктерді қолданыстағы заңнамаға сәйкес ұйымдастыруға;
6) балалар мен жасөспірімдер мекемелерінің "жанды бұрыштарында", "зоологиялық бұрыштарында", жазғы және қысқы демалу денсаулықты жақсарту санаториялық-курорттық мекемелерде (шипажайларда, демалыс үйлерінде, пансионаттарда) санитарлық- эпидемиологиялық, ветеринариялық қызметкерлердің рұқсатымен иттер мен мысықтарды ұстауға;
7) қонақ үйде иесінің итпен және мысықпен қоныстануы қонақ үй әкімшілігінің келісімімен жүргізіледі.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
29. Мыналарға жол берілмейді:
1) тұрғын үй қоры пәтерлерінде иттер мен мысықтар үшін паналау баспаналарын ұйымдастыруға;
2) көпшілік пайдаланатын орындарда (асханаларда, дәліздерде, баспалдақтарда, жертөледе, шатырларда, лоджияларда, балкондарда және басқа да қосымша орынжайларда), үй жанындағы орындарда (жеке тұрғын үй қорлары үйлердің жанындағы орындардан басқа), жатақхананың дәліздерінде иттер мен мысықтарды ұстауға;
3) көзі әлсіз көретін адамдарды алып жүретін иттерден басқа иттерді қоғамдық тамақтану кәсіпорындарында, азық-түлік дүкендерінің сауда және өндірістік залдарында, қызмет көрсету орындары мен мәдениет мекемелерінде ұстауға;
4) егуден өтпеген иттер мен мысықтарды ұстауға;
5) адамның өмірі мен денсаулығына қатер төнген жағдайларда өзін-өзі қорғау әрекетінен басқа, жалпы қабылданған парасаттылық пен адамгершілік қағидаларын бұзатын жануарларға қатысты (ұру, жарақат салу, өлтіру) күш қолдануға;
6) иттер мен мысықтардың терісін және етін сақтау, тұтыну, өңдеу мен сату мақсатында оларды аулауға, сатып алуға, ұстауға және өсіруге;
7) Қарағанды қаласының аумағында иттерді таластыру және басқада жануарларға қатысты қатыгез іс-шаралар ұйымдастыру мен өткізуге, (жануарларға зақым келтірмейтін және күзетші иттерді өсіру үшін дұрыс тұқымдық сұрыптау жүргізуге мүмкіндік беретін, арнайы ережелермен иттердің жұмыс сапаларын тексеруді көздейтін іс шаралардан басқа).

Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
30. Собаки, принадлежащие гражданам, предприятиям, учреждениям и организациям, начиная с двухмесячного возраста независимо от породы, подлежат обязательным ветеринарным профилактическим обработкам против особо опасных инфекционных и инвазионных болезней.
31. Кошки, начиная с двухмесячного возраста, подлежат вакцинации против инфекционных заболеваний, общих для животных и людей, по эпизоотическим показаниям против микроспории, исследованию на гельминтозы.
32. Владельцем собаки может являться лицо, достигшее 16-летнего возраста.
33. Если владельцем животного является юридическое лицо, то ему необходимо назначить лицо, ответственное за содержание животного.
Глава 7. Содержание собак, требующих особой ответственности владельца
Сноска. Глава 7 исключена решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
Глава 8. Порядок выгула собак
37. Допускается выгул собак:
1) в наморднике (кроме собак декоративных пород) и на коротком (до 1,5 метра) поводке при наличии тары для сбора экскрементов животного, в местах, не перечисленных в подпунктах 2, 3 пункта 38 настоящих Правил, не создавая беспокойства и помех окружающим;
2) без поводка и намордника, только на огороженных территориях, дрессировочных площадках и в предусмотренных для этих целей местах для свободного выгула.
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
38. Не допускается выгул собак:
1) не прошедших обязательные ветеринарные профилактические обработки в соответствии с планом противоэпизоотических мероприятий;
2) на детских дворовых и спортивных площадках, городских пляжах, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан;
3) в местах скопления народа и в местах проведения общественных мероприятий, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка и собак-поводырей для людей со слабым зрением;
4) лицам, находящимся в состоянии алкогольного и наркотического опьянения, и детям до 14 лет.
5) исключен решением Карагандинского городского маслихата от  29.04.2009 N 235.
Сноска. Пункт 38 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).

Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
30. Азаматтарға, кәсіпорындарға, мекемелерге және ұйымдарға тиесілі иттер, екі айлық жасынан бастап, текті тұқымына қарамастан өте қауіпті инфекциялық және инвазиялық ауруларға қарсы міндетті түрде ветеринариялық алдын алу және зерттеуге жатады.
31. Мысықтар екі айлығынан бастап жануарлар мен адамдарға ортақ инфекциялық ауруларға, эпизоотиялық көрсеткіштер бойынша микроспорияға қарсы егу мен гельминттерге зерттеуге жатады.
32. Тек қана 16 жасқа толған тұлғалар ғана иттің иесі бола алады.
33. Егер иттің иесі заңды тұлға болып табылса, онда ол итті ұстауға жауапты тұлғаны тағайындауы тиіс.
7 тарау. Иесінен ерекше жауапкершілікті талап ететін иттерді ұстау
Ескерту. 7 тарау алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының  2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
8 тарау. Иттерді серуендету тәртібі
37. Иттерді серуендетуге болады:
1) жануардың нәжісін жинап алатын ыдысы болғанда, иттердің тұмсығына тұмылдырық кигізілген (декоративтік тұқымды иттерден басқалары) және қысқа бауда (1,5 метрге дейін) осы Ереженің 38 тармағының 2, 3 тармақшаларында көрсетілген орындардан басқа жерлерде айналасындағыларға кедергі келтірмеген жағдайда;
2) қоршалған аулаларда, арнайы үйрететін алаңдарда және осы мақсаттарға арналған еркін серуендету орындарында итті баусыз және тұмылдырықсыз серуендеуге.
Ескерту. 37-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
38. Иттерді серуендетуге жол берілмейді:
1) індетке қарсы іс шаралар жоспарына сәйкес міндетті ветеринарлық алдын алу, егу, зерттеу шараларынан өткізілмесе;
2) балалардың алаңқайлары және спорт алаңдарында, қалалық шомылу орындарында, мектепке дейінгі және оқу орындарының, емдеу мекемелерінің аумақтарында, саябақтарда және қала тұрғындарының жаппай демалатын басқа орындарында;
3) адамдарды құтқару жөніндегі жұмысты орындаушы, сондай-ақ қылмыспен күрес және қоғамдық тәртіпті күзетуші қызметтік иттерден және жанары әлсіз адамдарды ертіп жүретін иттерден басқасы, халық жиналатын орындарда және қоғамдық шараларды өткізетін орындарда;
4) алкогольдік және есірткілік еліту жағдайындағы адамдар мен 14 жасқа толмаған балаларға.
5) алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 шешімімен.
Ескерту. 38-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.

39. При переходе через улицы и вблизи магистралей владельцу собаки (лицу, осуществляющему выгул собаки) необходимо взять ее на короткий поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки на проезжей части.
40. При отсутствии запрещающих надписей допускается появление владельца с собакой в наморднике и на коротком поводке в учреждениях, непродовольственных магазинах, на почте и в других местах. Предприятиям, организациям и учреждениям необходимо помещать знаки о запрете посещения объектов с собаками и оборудовать места их привязи.
41. Собаку можно оставить на привязи в наморднике и на коротком поводке, исключающем произвольное развязывание, около здания на время, в течение которого владелец животного находится в помещениях этого здания, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, движению и здоровью собаки. При этом собака не должна препятствовать проходу людей.
Глава 9. Порядок перевозки собак и кошек в общественном городском транспорте
42. Допускается перевозка собак и кошек в городском общественном транспорте при соблюдении следующих условий:
1) собаки перевозятся на задних площадках в наморднике и на коротком поводке, при наличии тары для сбора экскрементов. Перевозка животного должна исключать беспокойство пассажиров;
2) собаки декоративных пород и кошки перевозятся в специальных клетках (контейнеры для переноса), при наличии тары для сбора экскрементов животного.
43. Не допускается перевозка в городском общественном транспорте:
1) больных собак и кошек;
2) собак без поводка, намордника и тары для сбора экскрементов животного;
3) собак лицами, находящимися в состоянии алкогольного и наркотического опьянения, и детьми до 14 лет;
4) собак декоративных пород и кошек вне специальных клеток (контейнеры для переноса), без тары для сбора экскрементов животного.
Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
Глава 10. Содержание сельскохозяйственных, диких, хищных, ядовитых и экзотических животных, птиц и пчел
44. Содержание, разведение, выпас, перегон сельскохозяйственных животных осуществляется в соответствии с требованиями санитарных зон. (согласно приложению).
45. Сельскохозяйственные животные, птицы содержатся в специальных помещениях, оборудованных в соответствии с действующими ветеринарно-санитарными нормами и с учетом экологической безопасности окружающей среды.
46. На территории индивидуального жилого дома при проживании нескольких семей допускается содержание сельскохозяйственных животных и птиц с письменного согласия всех проживающих в доме соседей.

39. Магистральды көшелердің жанында және көшеден өтер кезде иттің иесі (итті серуендетуші адам) оны жол-көлік оқиғасын және иттің жол үстінде мерт болуын болдырмау үшін қысқа бауда ұстауы қажет.
40. Тиым салмайтын жазбалар болмаған жағдайда, итінің тұмылдырығы және қысқа бауы бар болғанда иттің иесіне мекемелерде, азық-түлік емес дүкендерде, поштада және басқа орындарда болуына жол беріледі. Кәсіпорындарға, ұйымдарға және мекемелерге итпен нысандарға келуге тиым салынғаны жөнінде белгі орналастыруы және ит байлайтын орындар жабдықтаулары керек.
41. Тұмылдырығымен және қысқа баулы итті шешіліп кетуін болдырмайтындай етіп байлап, оның иесі осы ғимараттың жайында болған уақытына, ғимараттың жанында қалдыруға болады, егер осы ретте басқа адамдарға, қоғамдық тәртіптің бұзылуы мен қозғалысқа және иттің өзіне қауіп туындамаған жағдайда. Осы ретте ит адамдардың өтуіне кедергі келтірмеуі тиіс.
9 тарау. Иттер мен мысықтарды қоғамдық қалалық көлікте тасымалдау тәртібі
42. Қалалық қоғамдық көлікте иттер мен мысықтар келесі талаптарды орындағанда тасымалдауға жол беріледі:
1) иттер қалалық қоғамдық көліктердің артқы алаңдарында, оның нәжісін жинап алатын ыдысы болғанда, тұмылдырық кигізілген және қысқа бауда, жолаушылардың мазасын алмайтындай жағдайда тасымалданады;
2) декоративті тұқымды иттер мен мысықтар арнайы торларда (тасымалдауға арналған контейнерлерде), олардың нәжістерін жинап алатын ыдысы болса ғана тасымалданады.
43. Қалалық қоғамдық көлікте тасымалдауға жол берілмейді:
1) ауру иттер мен мысықтарды;
2) нәжіс жинап алатын ыдысы болмаса, тұмылдырықсыз, қысқа бауы болмаса;
3) алкогольдік және есірткілік еліту жағдайындағы адамдар мен 14 жасқа толмаған балалардың иттерді;
4) декоративті тұқымдас иттер мен мысықтарды арнайы тордан тыс (тасымалдауға арналған контейнерлерде) нәжіс жинап алатын ыдысы болмаса.
Ескерту. 43-тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
10 тарау. Ауылшаруашылық, жабайы, жыртқыш, улы және экзотикалық жануарларын, құстар мен бал араларды ұстау
44. Ауыл шаруашылығы жануарларын ұстау, көбейту, жаю, айдау санитарлық аймақтың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады (N 1 қосымшаға сәйкес).
45. Ауыл шаруашылық жануарларын, құстарды ұстау қолданыстағы санитарлық нормаларға сәйкес арнайы жабдықталған бөлмелерде және қоршаған ортаның экологиялық қауіпсіздігін есепке ала ұсталады.
46. Жеке тұрғын үй аумағында бірнеше жанұялар тұрған кезде сол үйде тұратын барлық көршілерінің жазбаша келісімімен ауылшаруашылық жануарлары мен құстарды ұстауға жол беріледі.

47. В период перелета диких птиц через воздушное пространство города владельцам птиц (всех видов) необходимо содержать птицу в закрытых помещениях, исключающих контакт с перелетными птицами, которые могут служить источником инфекционных болезней.
48. Исключен решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
49. Помещения, в которых содержатся животные, с прилегающей территорией, необходимо содержать в соответствии с ветеринарно-санитарными и зоогигиеническими требованиями.
50. В целях борьбы с насекомыми, а также грызунами (мыши, крысы) места содержания животных необходимо регулярно обрабатывать инсектицидными и дератизационными препаратами.
51. Содержание животных в зоо-уголках детских дошкольных учреждений, школ, Дворца школьников и других организациях и учреждениях допускается только по согласованию с уполномоченным государственным органом в области ветеринарии и органами санитарно - эпидемиологического надзора.
52. Физические и юридические лица, занимающиеся пчеловодством, размещают пасеки в местах, где обеспечивается безопасность людей. Порядок безопасного размещения пасек определяется уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
53. С целью учета пасек и осуществления лечебно-профилактических мероприятий на каждую пасеку выдается ветеринарный паспорт. Форма паспорта и порядок его выдачи устанавливаются уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
Сноска. Пункт 53 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 29.04.2009 N 235 (порядок введения в действие см. в пункте 2).
54. Не допускается содержание диких, хищных, ядовитых и экзотических животных без наличия специальных знаний, опыта и навыка обращения с такими животными, условий содержания, позволяющих животному вести образ жизни в соответствии с его биологическими особенностями, а также без наличия согласования с уполномоченным государственным органом.
55. Не допускается содержание сельскохозяйственных животных и птиц (крупный рогатый скот, овцы, козы, лошади, верблюды, свиньи, маралы и олени, куры, утки, гуси, индейки, медоносные пчелы, пушные звери) в квартирах жилого фонда города.
Глава 11. Продажа, приобретение и перевозка животных
56. Торговля животными осуществляется через питомники, общества (клубы) владельцев животных, в зоомагазинах и на специализированных рынках по продаже животных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
57. Ввоз на территорию города Караганды животных с территорий иностранных государств и вывоз производятся при наличии разрешения уполномоченных государственных органов с соблюдением порядка, установленного законодательством Республики Казахстан.

47. Қаланың ауа кеңістігінен жабайы құстар ұшып өтетін мезгілдерде, жұқпалы ауыруларды таратушы болуы мүмкін, сондықтан ұшып өтетін құстармен қатынасты болдырмау мақсатында, құс иелері (барлық түрлерін) құстарды жабық орындарда ұстауы қажет.
48. Алып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2009.04.29 N 235 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) шешімімен.
49. Жануар ұсталатын тұрақ жай іргелес аумақтарымен ветеринариялық-санитарлық зоогигиеналық талаптарына сәйкес ұсталуы қажет.
50. Жәндіктерге, сондай-ақ кеміргіштерге (тышқандар, егеуқұйрықтар) қарсы күрес мақсатында жануарлар тұратын орындарды үнемі инсектицидтер мен дератизаторлық препараттарымен өңдеу қажет.
51. Үй жануарларын, мектеп жасына дейінгі балалар мекемелерінде, мектептерде, оқушылар сарайында, және басқа ұйымдар мен мекемелердегі зоологиялық бұрыштарда ұстау тек қана ветеринария, санитарлық эпидемиологиялық қадағалау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың келісімімен жол беріледі.
52. Бал аралар ұстайтын жеке және заңды тұлғалар омарталары адамдарға қауіп төндірмейтін орындарға орналастыруы керек. Омартаны қауіпсіз орындарға орналастыру ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның келісімімен анықталады.
53. Омартаны есепке алу және емдеу - сауықтыру іс-шараларын жүзеге асыру үшін әрбір омартаға ветеринарлық төлқұжат беріледі. Төлқұжаттың түп нұсқасы мен берілу тәртібін ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган анықтайды.
54. Уәкілетті мемлекеттік органдардың келісімінсіз жануарлардың биологиялық ерекшеліктеріне сәйкес арнайы ұстайтын орыны жоқ жағдайда, осы салада арнаулы білімі, осы жануарларды ұстауға машықтанбаған және тәжірибесі жоқ болса жабайы, жыртқыш және улы жануарларды ұстауға жол берілмейді.
55. Қаланың тұрғын үй қорының пәтерлерінде ауылшаруашылығы жануарлары мен құстарды (ірі қаралар, қойлар, ешкілер, жылқылар, түйелер, шошқалар, маралдар мен бұғылар, тауықтар, үйректер, қаздар, күркетауықтар, бал аралар, мамық жүнді аңдар) ұстауға жол берілмейді.
11 тарау. Жануарларды сату, сатып алу және тасымалдау
56. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жануарларды жануарлар иелері қоғамы (клубы) және питомниктер арқылы, зоодүкендерде және жануарлар сатылатын мамандандырылған базарларда сатуға, сатып алуға болады.
57. Қарағанды қаласының аумағына шет мемлекеттерден жануарларды алып келу, алып кету Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпті сақтай отырып уәкілетті мемлекеттік органының рұқсаты болғанда жүзеге асырылады.

58. Не допускается вывоз за пределы территории государства животных, представляющих селекционную (племенную) и национальную ценность без разрешения или направления уполномоченных государственных органов, кинологического, фелинологического центров (клубов) города Караганды.
59. Перемещение (перевозка) животных допускается при наличии ветеринарного свидетельства с отметками о состоянии их здоровья, проведенной профилактической обработки и ветеринарного паспорта установленной формы, выданных уполномоченным государственным органом.
60. Перевозка животных на автомобильном, воздушном, железнодорожном транспорте за пределы города Караганды осуществляется в соответствии с Правилами перевозок животных на данных видах транспорта.
Раздел 3
Глава 12. Заключительные положения
61. При нарушении требований настоящих Правил, виновные лица несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам содержания
животных в городе Караганды
Первая зона, где не допускается содержание сельскохозяйственных животных, включает территорию:
По району имени Казыбек би
1. Юго-восток:
микрорайоны: "Орбита 1", "Орбита 2";
микрорайоны: "Гульдер 1", "Гульдер 2";
микрорайоны: "Степной 1", "Степной 2", "Степной 3", "Степной 4";
микрорайоны: 27, 28, 29, 30.
2. Город: центр 1-2.
3. Михайловка: от проспекта Бухар Жырау до улицы Ермекова и до 7-ой магистрали;
от железной дороги до улицы Казахстанская;
культурно – развлекательная зона;
зона парка, стадиона "Шахтер".
по Октябрьскому району:
4. Майкудук:
микрорайон "Голубые Пруды";
микрорайон "Мамыраева" (Восток 5);
микрорайоны: "Восток 1", "Восток 2", "Восток 3";
микрорайон 18;
квартал 1, квартал 2;
микрорайон 19 (кроме частного сектора);
микрорайоны: "11", "11а", "12", "13", "14", "15", "16", "17" кроме частного сектора.
5. Пришахтинск:
микрорайоны: "20", "21", "22", "23".
6. поселок Сортировка:
центр поселка, где многоэтажные дома.
Вторая зона, стойлового содержания сельскохозяйственных животных, только на изолированных подворьях горожан без выгона на выпас включает территорию:
по району имени Казыбек би
7. Район "Кирпичный завод 1", "Кирпичный завод 2" частный сектор от улицы Бытовая до улицы Шетской, от улицы Гоголя до проспекта Бухар Жырау за железной дорогой.
по Октябрьскому району
8. Майкудук:
микрорайон "19" частный сектор;
микрорайоны: "16", "17" частный сектор.
Третья зона, имеющая прямые выходы на пастбища по скотопрогонной трассе, где разрешается стойловое содержание и выпас сельскохозяйственных животных, включает территорию:
по району имени Казыбек би

58. Мемлекеттің аумағынан сырт жерге селекциялық (асылтұқымдық) және ұлттық құндылығы бар жануаларды уәкілетті органдардың, кинологиялық және фелинологиялық орталықтарының (клубтың) рұқсатынсыз немесе жолдамасы болмаса шығаруға жол берілмейді.
59. Жануарларды тасымалдау (орын ауыстыру) уәкілетті мемлекеттік органның берген арнаулы үлгідегі ветеринариялық төлқұжаты мен жүргізілген алдын ала емдеу мен денсаулығы туралы белгісі бар ветеринариялық куәлігі болған жағдайда жол беріледі.
60. Жануарларды әуетеміржол және автомобиль көлігінде Қарағанды қаласынан тысқары жаққа тасымалдау осы көліктердің түрлерінде жануарларды тасымалдау Ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
3 бөлім
12 тарау. Қорытынды ережелер
61. Осы Ереженің талаптары бұзылған жағдайда кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
Қарағанды қаласында
жануарларды ұстау
Ережесіне қосымша
Бірінші аймаққа ауыл шаруашылығы жануарларын ұстауға жол берілмейтін мына аумақтар кіреді:
Қазыбек би атындағы аудан бойынша
1. Оңтүстік-шығыс:
ықшамаудандар: "Орбита 1", "Орбита 2";
ықшамаудандар: "Гүлдер 1", "Гүлдер 2";
ықшамаудандар: "Степной 1", "Степной 2", "Степной 3", "Степной 4;
ықшамаудандар: 27, 28, 29, 30.
2. Қала: 1-2 орталық.
3. Михайловка: Бұқар жырау даңғылынан Ермеков көшесіне дейін және 7 магистралға дейін;
темір жолдан Қазақстан көшесіне дейін;
мәдени-ойын сауық аймақ;
парк, "Шахтер" стадион аймағы.
Октябрь ауданы бойынша:
4. Майқұдық:
Көгілдір тоғандар ықшамауданы;
"Мамыраев" (Восток 5) ықшамауданы;
"Восток 1", "Восток 2", "Восток 3" ықшамауданы;
18 ықшамауданы,
1 квартал, 2 квартал;
19 ықшамауданы (жеке сектордан басқа);
"11", "11а", "12", "13", "14", "15", "16", "17" ықшамаудандары (жеке сектордан басқа).
5. Пришахтинск:
"20", "21", "22", "23" ықшамаудандары.
6. Сұрыптау кенті:
Көп қабатты үйлері бар кенттің орталығы.
Екінші аймақ, ауыл шаруашылығы жануарларын мал қорада ұстау, жайылымға өріске жібермей қалалықтардың тек қана оқшауланған ауласына ұстайтын аумақтар кіреді:
Қазыбек би атындағы аудан бойынша
7. "1 Кірпіш зауыты ", "2 Кірпіш зауыты" Бытовая көшесінен Шет көшесіне дейін, Гоголь көшесінен темір жол желісінен Бұқар жырау даңғылына дейін.
Октябрь ауданы бойынша
8. Майқұдық:
"19" ықшамауданы жеке сектор;
"16", "17" ықшамаудандары жеке сектор.
Үшінші аймақ, ауыл шаруашылығы жануарларын мал қорада және жаюға рұқсат беретін мал айдау трассасы бойынша жайылымға тік шығуға болатын аумақтар:
Қазыбек би атындағы аудан бойынша

9. Юго–восток:
микрорайон "Кунгей" в сторону сельского округа Новостройка;
район старого аэропорта и нефтебазы в сторону сельского округа Уштобе.
10. Новый город:
от улицы Сатпаева, улицы Волгодонская до Саранского шоссе в сторону Старого города.
11. Михайловка:
станция Большая Михайловка;
"Кирпичный завод 3", "Кирпичный завод 4";
от улицы Казахстанская до Саранского шоссе;
от улицы Степная до ДСК;
от улицы Прогресса до улицы Речная – улица Защитная в сторону поселка Новодубовка.
по Октябрьскому району
12. Майкудук:
поселок Курьяновский (район 33 шахта) в сторону города Темиртау;
микрорайон "Шахтерский";
"Зеленная Балка" в сторону сельского округа Доскей Бухаржырауского района.
13. Пришахтинск:
поселок "Старая Тихоновка";
поселок "Новая Тихоновка" в сторону поселка Сортировка;
район МЧС, ЖБИ;
поселок "Шахтерский" в сторону поселка "Новоузенка" Бухаржырауского района.
14. Сортировка:
"Рабочий поселок 1", "Рабочий поселок 2", "Рабочий поселок 3"; район ЖБИ, поселок Компанейск.

9. Оңтүстік-шығыс:
"Күнгей" ықшамауданы Новостройка селолық округі жағына;
ескі әуежай ауданы және нефтебаза Үштөбе селолық округі жағына
10. Жаңа қала:
Сәтбаев, Волгодон көшесінен Сораң тас жолына дейін Ескі қала жағына
11. Михайловка:
Үлкен Михайловка станция;
"Кірпіш зауыты 3" "Кірпіш зауыты 4";
Қазақстан көшесінен Сораң тас жолына дейін;
Степная көшесінен ДСК дейін;
Прогресса көшесінен Речная-Защитная көшесіне дейін
Новодубовка селолық округі жағына.
Октябрь ауданы бойынша:
12. Майқұдық:
Курьяновский кенті (33 шахта ауданы) Теміртау қаласы жағына;
"Шахтерский" ықшамауданы;
Зеленая Балка Бұқар жырау ауданы, Доскей селолық округі жағына.
13. Пришахтинск:
"Старая Тихоновка" кенті
"Новая Тихоновка" Сұрыптау кентінің жағына
МЧС, ЖБИ ауданы;
"Шахтерский кенті" Бұқар жырау ауданының Жаңаөзен селолық округі жағына;
14. Сұрыптау кенті:
"Жұмыс кенті 1", "Жұмыс кенті 2", "Жұмыс кенті 3";
ЖБИ ауданы, Компанейская.