О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года № 6 "Об утверждении Правил назначения и деятельности временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 124. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2010 года № 6556. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 147
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования» и совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность временных администраций банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов в Республике Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 9 января 2006 года № 6 «Об утверждении Правил назначения и деятельности временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4070) следующие изменения и дополнения:
в Правилах назначения и деятельности временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда, утвержденных указанным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. В состав временной администрации банка, являющегося участником системы обязательного гарантирования депозитов, включаются представители организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов в банках второго уровня.»;
в пункте 7:
в абзаце первом слово «момента» заменить словом «даты»;
в подпункте 4) знак препинания «.» заменить знаком препинания «;»;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) тағайындау және қызметінің ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы № 6 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 124 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 13 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 6556 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 147 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 147 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңын іске асыру және Қазақстан Республикасындағы банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен жинақтаушы зейнетақы қорларының уақытша әкімшіліктерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының «Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) тағайындау және қызметінің ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 9 қаңтардағы № 6 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4070 тіркелген) қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) тағайындау және қызметінің Ережесінде:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын банктің уақытша әкімшілігінің құрамына екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымның өкілдері кіргізіледі.»;
7-тармақта:
бірінші абзацта «сәттен» деген сөз «күннен» деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшада «.» деген тыныс белгісі «;» деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

«5) наступают последствия, предусмотренные пунктом 2 статьи 69 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» (далее – Закон о страховании).»;
подпункты 3), 6) пункта 9 исключить;
в пункте 10:
дополнить подпунктами 4-1), 4-2) следующего содержания:
«4-1) в течение трех рабочих дней с даты назначения выявляет наличие счетов организации и проводит сверку остатков корреспондентских, текущих счетов (в том числе в зарубежных банках) и счетов в банке-кастодиане накопительного пенсионного фонда. Остатки счетов по данным бухгалтерского учета организации сверяет с данными банков, в которых открыты указанные счета и по итогам сверки составляет соответствующий акт;
4-2) определяет круг лиц, несущих полную материальную ответственность, в том числе лиц, имеющих доступ к автоматизированной информационной системе ведения бухгалтерского учета и составлению финансовой и иной отчетности организации;»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) расторгает трудовые договоры с работниками организации в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан при отсутствии необходимости в продолжении с ними трудовых отношений в период деятельности временной администрации;»;
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
«7) в течение трех рабочих дней с даты назначения информирует органы, осуществляющие регистрацию имущества и сделок с ним, а также регистраторов, осуществляющих ведение системы реестров держателей ценных бумаг, Акционерное общество «Центральный депозитарий ценных бумаг» о лишении организации лицензии и назначении временной администрации и устанавливает запрет на регистрацию сделок по отчуждению имущества организации, совершаемых не временной администрацией, а также на снятие обременения с имущества, залогодержателем которого является организация.»;
предложение второе части второй пункта 11 после слова «семи» дополнить словом «календарных»;
пункт 12 дополнить подпунктом 6-4) следующего содержания:
«6-4) расходы страховой (перестраховочной) организации по передаче страхового портфеля в полном объеме в другую страховую организацию;»;
в части первой пункта 13:
слова «организаций, осуществляющих» заменить словами «организации, осуществляющей»;
слова «гарантирование страховых выплат по обязательным видам страхования» заменить словами «организацию, гарантирующую осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям)»;
в части первой пункта 15:
в подпункте 28) знак препинания «.» заменить знаком препинания «;»;
дополнить подпунктом 29) следующего содержания:

«5) «Сақтандыру қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңының (бұдан әрі – Сақтандыру туралы Заң) 69-бабының 2-тармағында көзделген салдар басталады.»;
9-тармақтың 3), 6) тармақшалары алып тасталсын;
10-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1) тағайындалған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде ұйым шоттарының болуын анықтайды және корреспонденттік, ағымдағы шоттардың (оның ішінде шетелдік банктердегі) және жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан-банкіндегі шоттардың қалдықтарын салыстырып тексеруді жүргізеді. Ұйымның бухгалтерлік есебінің деректері бойынша шоттардың қалдықтарын көрсетілген шоттар ашылған банктердің деректерімен салыстырып тексереді және салыстырып тексеру қорытындылары бойынша тиісті акт жасайды;
4-2) толық материалдық жауапкершілік атқаратын тұлғалар, оның ішінде бухгалтерлік есепті жүргізудің автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне және ұйымның қаржылық және өзге де есептілігін жасауға рұқсаты бар тұлғалар тобын анықтайды;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) уақытша әкімшіліктің қызмет істеу кезеңінде ұйым қызметкерлерімен еңбек қатынастарын жалғастыру қажеттілігі болмаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес олармен еңбек шарттарын бұзады;»;
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) тағайындалған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде мүлікті және онымен жасалатын мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын органдарға, сондай-ақ бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесін жүргізуді жүзеге асыратын тіркеушілерге, «Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі» акционерлік қоғамына ұйымның лицензиясынан айырылғаны және уақытша әкімшіліктің тағайындалғаны туралы хабарлайды және уақытша әкімшілік жасамайтын ұйымның мүлігін иелігінен шығару жөніндегі мәмілелерді тіркеуге, сондай-ақ ұйым кепіл ұстаушысы болып табылатын мүліктен ауыртпалықты алуға тыйым салуды белгілейді.»;
11-тармақтың екінші бөлігінің екінші сөйлемі «жеті» деген сөзден кейін «күнтізбелік» деген сөзбен толықтырылсын;
12-тармақ мынадай мазмұндағы 6-4) тармақшамен толықтырылсын:
«6-4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін бөлігімен не толық көлемде басқа сақтандыру ұйымына табыстау бойынша шығыстар;»;
13-тармақтың бірінші бөлігінде «және сақтандырудың міндетті түрлері бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымдардың» деген сөздер «жүзеге асыратын ұйымның және сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның» деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақтың бірінші бөлігінде:
28) тармақшада «көзделуі мүмкін.» деген сөздер «;» деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 29) тармақшамен толықтырылсын:

«29) услуги по обслуживанию банковского счета, переводам и платежам денег, осуществленным без открытия банковского счета.»;
пункт 19 после слов «Республики Казахстан» дополнить словами «о платежах и переводах денег»;
часть вторую пункта 20 изложить в следующей редакции:
«Временная администрация в случае отсутствия у организации технических средств, необходимых для обеспечения ее деятельности, пользуется техническими средствами, предоставленными уполномоченным органом.»;
пункт 23 изложить в следующей редакции:
«23. Временная администрация с даты назначения ликвидационной комиссии, складывает свои полномочия и обеспечивает передачу документов и имущества (бухгалтерской и иной документации организации, печатей, штампов, материальных ценностей и иного имущества) председателю ликвидационной комиссии в сроки и порядке, установленные Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан», Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан», Законом о страховании.»;
пункт 24 исключить;
в пункте 25:
в подпункте 3) слово «десяти» заменить словом «трех»;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) в срок не позднее пяти рабочих дней с даты назначения доводит до сведения организации, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов в банках второго уровня, решение уполномоченного органа о лишении лицензии и о назначении временной администрации;";
в подпункте 5):
слово «двадцати» заменить словом «тридцати»;
слово «установленным» заменить словами «согласованным с»;
в подпункте 7) знак препинания «.» заменить знаком препинания «;»;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
«8) в течение десяти рабочих дней с даты лишения банка лицензии принимает решение о проведении операции по одновременной передаче активов и обязательств банка в части либо в полном размере перед физическими и (или) юридическими лицами другому (другим) банку (банкам) в порядке, установленном Правилами проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств банка, лишенного лицензии на проведение банковских операций, другому (другим) банку (банкам), утвержденными постановлением Правления Агентства от 5 августа 2009 года № 176 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5770).»;
в пункте 26:
в подпункте 4) слово «десяти» заменить словом «трех»;
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:

«29) банк шотына қызмет көрсету, банк шотын ашусыз жүзеге асырылған ақшаны аударым жасау мен төлем жасау жөніндегі қызметтерге өзделуі мүмкін.»;
19-тармақта «заңнамаларымен» деген сөз «ақша төлемі мен аударымы туралы заңнамасында» деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Уақытша әкімшілік ұйымда оның қызмет атқаруын қамтамасыз ету үшін қажет техникалық құрал-жабдықтар болмаған жағдайда уәкілетті орган берген техникалық құрал-жабдықтарды пайдаланады.»;
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«23. Уақытша әкімшілік тарату комиссиясы тағайындалған күннен бастап өз өкілеттігін қалдырады және «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңында, «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңында, Сақтандыру туралы Заңда белгіленген мерзімде және тәртіпте құжаттар мен мүлікті (ұйымның бухгалтерлік және өзге де құжаттамасын, мөрлерін, мөртабандарын, материалдық құндылықтарын және өзге де мүлкін) тарату комиссиясының төрағасына табыстауды қамтамасыз етеді.»;
24-тармақ алып тасталсын;
25-тармақта:
3) тармақшада «он» деген сөз «үш» деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) тағайындалған күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей екінші деңгейдегі банктердегі депозиттерге міндетті кепілдік беруді жүзеге асыратын ұйымға уәкілетті органның лицензиядан айыру және уақытша әкімшілікті тағайындау туралы шешімін мәлімет үшін жеткізеді;»;
5) тармақшада:
«жиырма» деген сөз «отыз» деген сөзбен ауыстырылсын;
«ұйым белгілеген» деген сөздер «ұйыммен келісілген» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшада «.» деген тыныс белгісі «;» деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) банк лицензиясынан айырылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде банктің активтерін және жеке және (немесе) заңды тұлғалардың алдындағы міндеттемелерін Агенттік Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы № 176 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5770 тіркелген) қаулысымен бекітілген Банктік операцияларды жүргізуге берілген лицензиядан айырылған банктің активтерін және міндеттемелерін бір мезгілде басқа банкке (банктерге) беру операциясын жүргізу ережесінде белгіленген тәртіпте бөлігімен не толық көлемде бір мезгілде басқа банкке (банктерге) беру операциясын жүргізу туралы шешім қабылдайды.»;
26-тармақта:
4) тармақшада «он» деген сөз «үш» деген сөзбен ауыстырылсын;
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

«7) доводит до сведения организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) решение уполномоченного органа о лишении лицензии и о назначении временной администрации;
8) в срок не более тридцати календарных дней с момента назначения представляет в организацию, гарантирующую осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) реестр договоров страхования принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации;»;
в подпункте 9) знак препинания «.» заменить знаком препинания «;»;
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
«11) в течение десяти рабочих дней с даты лишения лицензии страховой (перестраховочной) организации принимает решение о передаче страхового портфеля, подлежащее согласованию с уполномоченным органом, в порядке, предусмотренном статьей 54-1 Закона о страховании.»;
подпункт 17) пункта 27 после слов «Республики Казахстан» дополнить словами «о пенсионном обеспечении»;
в пункте 29-6:
часть третью после слов «не позднее» дополнить словами «одного рабочего»;
часть шестую после слов «не позднее» дополнить словами «одного рабочего»;
часть первую пункта 30 после слов «в течение трех» дополнить словом «календарных»;
часть третью пункта 32 изложить в следующей редакции:
«Инвентаризация начинается в день вручения руководителю организации решения уполномоченного органа о назначении временной администрации. Срок проведения инвентаризации продлевается с учетом характера и объема работы с согласия уполномоченного органа.».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту ликвидации финансовых организаций (Жумабаева З.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц «Ассоциация финансистов Казахстана», Акционерного общества «Фонд гарантирования страховых выплат», Акционерного общества «Казахстанский фонд гарантирования депозитов».
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.

«7) сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға уәкілетті органның лицензиядан айыру туралы және уақытша әкімшілікті тағайындау туралы шешімін мәлімет үшін жеткізеді;
8) тағайындалған сәттен бастап отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шарттарының тізілімін ұсынады;»;
9) тармақшада «.» деген тыныс белгісі «;» деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
«11) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы лицензиясынан айырылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Сақтандыру туралы Заңның54-1-бабында көзделген тәртіпте уәкілетті органмен келісілуі тиіс, сақтандыру портфелін табыстау туралы шешімді қабылдайды.»;
27-тармақтың 17) тармақшасы «Қазақстан Республикасының» деген сөздерден кейін «зейнетақымен қамсыздандыру туралы» деген сөздермен толықтырылсын;
29-6-тармақта:
үшінші бөлігінде «күннен» деген сөз «бір жұмыс күнінен» деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлігінде «күннен» деген сөз «бір жұмыс күнінен» деген сөздермен ауыстырылсын;
30-тармақтың бірінші бөлігі «үш» деген сөзден кейін «күнтізбелік» деген сөзбен толықтырылсын;
32-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Түгендеу ұйымның басшысына уәкілетті органның уақытша әкімшілікті тағайындау туралы шешімін табыс еткен күні басталады. Түгендеуді жүргізу мерзімі уәкілетті органның келісімімен жұмыстың сипаты және көлемі ескеріле отырып ұзартылуы мүмкін.».
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Қаржы ұйымдарын тарату департаменті (З.С. Жұмабаева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, «Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігіне, «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамына «Қазақстан депозиттерге кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамына мәлімет үшін жеткізсін.
4. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                    Е. Бахмутова