Об утверждении образцов форменной одежды со знаками различия (без погон), правил ношения и норм обеспечения ею государственных инспекторов природоохранных учреждений
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 апреля 2012 года № 25-02-01/166. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2012 года № 7668.
В соответствии с подпунктом 16) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Образцы форменной одежды со знаками различия (без погон) государственных инспекторов природоохранных учреждений согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила ношения форменной одежды со знаками различия (без погон) государственных инспекторов природоохранных учреждений согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Нормы обеспечения форменной одежды со знаками различия (без погон) государственных инспекторов природоохранных учреждений согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (Нысанбаев Е. Н.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Приложение 1
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 16 апреля 2012 года № 25-02-01/166
Образцы форменной одежды со знаками различия (без погон)
государственных инспекторов природоохранных учреждений
1. Парадная мужская форма
1. Настоящие Образцы форменной одежды со знаками различия (без погон) (далее – Образцы) разработаны в соответствии с подпунктом 16) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях".
2. Мужской парадный костюм, двубортный состоит из пиджака и брюк согласно приложению 1 к настоящим Образцам, носится с белой рубашкой и галстуком, изготавливается из темно-зеленной шерстяной костюмной ткани высшего качества.
3. Пиджак двубортный, полуприлегающей формы на подкладке, воротник отложной. Полочки с отрезными боковыми частями, передними втачками. Боковые прорезные карманы в "рамку" с фигурными клапанами. Верхние накладные карманы с планками по центру шириной 3 см. Планка кармана и карман прострочены отделочной строчкой на 2 мм от края. Спинка со швом посередине, заканчивающимся шлицей. Рукава втачные, двухшовные с прямыми обшлагами с шестью форменными пуговицами внизу. По краю обшлагов и воротника кант зеленого цвета. На полочке подклада обработан внутренний карман в "листочку", застегивающиеся на пуговицу и на навесные петли.

Айырым белгілері бар нысандық киім (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру қағидаларын және табиғат қорғау мекемелерінің мемлекеттік инспекторларын онымен қамтамасыз ету нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 16 сәуірдегі № 25-02-01/166 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 18 мамырда № 7668 тіркелді.
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік инспекторларының айырым белгілері бар нысандық киім (погонсыз) үлгілері;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік инспекторларының айырым белгілері бар нысандық киiм (погонсыз) киіп жүру қағидалары;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес табиғат қорғау мекемелерінің мемлекеттік инспекторларын айырым белгілері бар нысандық киiммен (погонсыз) қамтамасыз ету нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (Е.Н.Нысанбаев) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 16 сәуірдегі
№ 25-02-01/166 бұйрығына
1-қосымша
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік инспекторларының айырым белгілері бар нысандық киiм (погонсыз) үлгілері
1. Ерлердің салтанатты киім нысаны
1. Осы Айырым белгілері бар нысандық киім үлгілері (погонсыз) (бұдан әрі – Үлгілер) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 16) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Ерлер салтанатты костюмі осы Үлгілерге 1-қосымшаға сәйкес бiр қаусырма өңiрлi пиджак пен шалбардан тұрады, ақ жейдемен және галстукпен киіледі, жоғары сапалы қою жасыл түсті костюмдік жүн матадан тігіледі.
3. Пиджак екі қаусырма өңiрлi, жартылай қыналған пiшiнде астары бар, жағасы қайырмалы. Алдыңғы бойының қималы бүйір бөліктері, алдыңғы жағында қондырмалары болады. Қапталында бедерлi қақпақшалы жарма қалталар орналасқан. Үстіңгі жапсырмалы қалталардың ортасында ені 3 см өңіржиегі болады. Қалтаның жиегі және қалта шетінен 2 мм өрнектеу тігісі сырылған. Арқасының жармамен аяқталатын орта тұстағы тігісі болады. Жеңдері қондырып тігілген, екі тігісті, төменгі жағында алты нысандық түймесі бар тік қайырмалары болады. Қайырмалар мен жағаның жиегі жасыл түспен оқаланған. Астардың алдыңғы бойында "жапырақшалы" ішкі қалта тігілген, ол түймеге және күрмек ілгекке түймеленеді.

4. По бортам, лацканам, воротнику и по низу пиджака проложена отделочная строчка на 0,2-0,3 см от края. Борт изделия закруглен.
5. Брюки на выпуск прямого силуэта, передние половинки брюк на подкладке. Верх брюк на притачном поясе. На поясе расположены шесть шлевок. На передней половинке обработана застежка на молнию, пояс застегивается на одну пуговицу. Передние половинки брюк с боковыми карманами. Задние половинки брюк с двумя втачками и прорезной карман с фигурным клапаном. Правая задняя половинка с карманом в рамку, застегивающимся на одну пуговицу и петлю. Пояс обработан корсажной лентой. Брюки без манжет, шириной внизу не более 25 см. Низ брюк обработан брючной лентой для предохранения от истирания.
6. Рубашка – верхняя из смесовой ткани белого цвета, для ношения в заправку в брюки. Воротник втачной с отрезной стойкой, с застежкой на 1 пуговицу. Рукав длинный на манжете. Манжет с закругленными углами, с застежкой по центру манжета на петлю и пуговицу. Шлица с застежкой на петлю и пуговицу. Застежка по полочке на 6 петель и пуговиц. На полочках 2 кармана с закругленными углами и 2 клапана с застежкой на петлю и пуговицу. Спинка на кокетке. Сорочка изготавливается из легкой рубашечной ткани.
7. Галстук из полушерстяной ткани зеленного цвета. Галстук состоит из основных деталей: узла и шейки. Широкий конец основной детали заканчивается углами, боковые стороны – наклонные. Шейка галстука состоит из основной ткани, тесьмы, эластичной и металлической фурнитуры.
8. Фуражка изготавливается из полушерстяных тканей соответствующей цвету костюма согласно приложению 2 к настоящим Образцам.
9. Кашне белого цвета.
10. Туфли из натуральной кожи черного цвета.
11. Ботинки на меху из натуральной кожи черного цвета.
12. Ремень поясной кожаный черного цвета.
2. Повседневная мужская форма
13. Костюм мужской состоит из пиджака или куртки и брюк темно-зеленого цвета согласно приложению 3 к настоящим Образцам, носится с голубой рубашкой и галстуком. Костюм изготавливается из полушерстяной плотной ткани.
14. Пиджак однобортный полуприлегающей формы на подкладке, воротник отложной. Прилегание осуществляется за счет отрезного бочка. Полочки с отрезными боковыми частями, передними втачками. Боковые прорезные карманы в "рамку" с фигурными клапанами. Верхние накладные карманы с планками по центру шириной 3 см. Планка кармана и карман прострочены отделочной строчкой на 2 мм от края. Спинка со швом посередине, заканчивающейся шлицей. Рукава втачные, двухшовные с прямыми обшлагами с шестью форменными пуговицами внизу. По краю обшлагов и воротника кант зеленого цвета. На полочке подкладка обработан внутренний карман в "листочку", застегивающиеся на пуговицу и на навесные петли.

4. Пиджактың өңірі, лацканы, жағасы және төменгі жағы жиегінен 0,2-0,3 см өрнектеу тігісі сырылған. Киімнің өңірі дөңгелектелген.
5. Шалбарының балағы тік силуэтті, шалбардың алдыңғы жартысының астары бар. Шалбардың жоғарғы жағында қосып тігілген белдігі бар. Белінде алты белдік ұстағыш орналасқан. Алдыңғы жартысында сырғытпа түйме (молния) тігілген, белі бір түймемен түймеленеді. Шалбардың алдыңғы жартысының жан қалталары бар. Шалбардың артқы жартысының екі қондырмасы және бедерлі қалпақшалы жарма қалтасы болады. Артқы оң жақ жартысында ілмекке бір түймемен түймеленетін әдіпті қалтасы бар. Белдігіне іштартқыш таспа тартылған. Шалбардың манжеті болмайды, төменгі жағының ені 25 см аспайды. Шалбардың балағына қырылып-тозудан сақтайтын шалбар таспасы тігілген.
6. Жейде – шалбар ішіне салып киетін ақ түсті аралас матадан тігілген сырт киім. Жағасы қондырмалы, қималы тік, 1 түйме салынады. Жеңі ұзын, манжеті бар. Манжеттің бұрыштары дөңгеленген, манжет ортасынан қарсы ілгегіне түйме салынады. Жармасының қарсы ілгегі мен түймесі бар. Алдыңғы бойына 6 қарсы ілгек пен түймелер қадалады. Алдыңғы бойында дөңгеленген 2 қалта мен ілгекпен және түймемен жабылатын 2 қақпақшасы болады. Арқасы иінішті болып келеді. Жейде жеңіл жейделік матадан тігіледі.
7. Галстук жасыл түсті жартылай жүн матадан тігілген. Галстук негізгі бөлшектер: түйіншек пен мойнақ. Негізгі бөлшектің кең ұшы бұрыштанып бітеді, бүйір жақтары – көлбеу. Галстуктың мойнағы негізгі матадан, баудан, жұмсақ және металл фурнитурадан тұрады.
8. Фуражка осы Үлгілерге 2-қосымшаға сәйкес костюм түсіне сәйкес келетін жартылай жүн матадан тігіледі.
9. Бөкебай ақ түсті.
10. Туфли қара түсті табиғи былғарыдан тігіледі.
11. Бәтіңке қара түсті табиғи былғарыдан тігіліп, мехпен көмкеріледі.
12. Қара түсті былғары белдік.
2. Ерлердің күнделікті киім нысаны
13. Ерлер костюмі осы Үлгілерге 3-қосымшаға сәйкес қою жасыл түсті пиджактан немесе күртеден және шалбардан тұрады, көк түсті жейдемен және галстукпен киіледі. Костюм тығыз жартылай жүн матадан тігіледі.
14. Пиджак бiр қаусырма өңiрлi, жартылай қыналған пiшiнде астары бар, жағасы қайырмалы. Ол қималы бүйірше есебінен қыналады. Алдыңғы бойының қималы бүйір бөліктері, алдыңғы жағында қондырмалары болады. Қапталында бедерлi қақпақшалы жарма қалталар орналасқан. Үстіңгі жапсырмалы қалталардың ортасында ені 3 см өңіржиегі болады. Қалтаның жиегі және қалта шетінен 2 мм өрнектеу тігісі сырылған. Арқасының жармамен аяқталатын орта тұстағы тігісі болады. Жеңдері қондырып тігілген, екі тігісті, төменгі жағында алты нысандық түймесі бар тік қайырмалары болады. Қайырмалар мен жағаның жиегі жасыл түспен оқаланған. Астардың алдыңғы бойында "жапырақшалы" ішкі қалта тігілген, ол түймеге және күрмек ілгекке түймеленеді.

15. По бортам, лацканам, воротнику и по низу пиджака проложена отделочная строчка на 0,2-0,3 см от края. Борт изделия закруглен.
16. Куртка на "молнии", с нашитыми на отложной воротник, с верхними накладными карманами и планка на пуговице. Куртка на подкладке. По лацканам и воротнику куртки проложена отделочная строчка на 2 мм от края. По поясу куртки проходит кулиска шнур. Рукав притачной с манжетою, на кокетке.
17. Брюки навыпуск, передние половинки брюк на подкладке. Верх брюк на притачном поясе. На поясе расположены шесть шлевок. На передней половинке обработана застежка на молнию, пояс застегивается на одну пуговицу. Передние половинки брюк с боковыми карманами. Задние половинки брюк с двумя втачками и прорезной карман с фигурным клапаном. Правая задняя половинка с карманом в рамку, застегивающимся на одну пуговицу и петлю. Пояс обработан корсажной лентой. Брюки без манжет, шириной внизу не более 25 см. Низ брюк обработан брючной лентой для предохранения от истирания.
18. Сорочка – верхняя из смесовой ткани голубого цвета, для ношения в заправку в брюки. Воротник втачной с отрезной стойкой, с застежкой на 1 пуговицу. Рукав длинный на манжете. Манжет с закругленными углами, с застежкой по центру манжета на петлю и пуговицу. Шлица с застежкой на петлю и пуговицу. Застежка по полочке из 6 петель и пуговиц. На полочках 2 кармана с закругленными углами и 2 клапана с застежкой на петлю и пуговицу. Спинка на кокетке. Сорочка изготавливается из легкой и плотной рубашечной ткани.
19. Рубашка верхняя форменная из смесовой ткани голубого цвета, для ношения на выпуск, с длинными и короткими рукавами, с центральной бортовой застежкой на 8 пуговиц белого цвета. Воротник втачной с отрезной стойкой, в области плечевых швов настрочены по две шлевки. Рукава втачные, двухшовные, длинные понизу с манжетой застегивающейся на одну петлю и пуговицу. На полочках 2 кармана с закругленными углами и 2 клапана с застежкой на петлю и пуговицу. Спинка с двойной кокеткой, с двумя складками. Низ рубашки в области боковых швов стянут эластичной резинкой в 4 ряда, регулируемой 8-ми пуговицами. Пуговицы из аминопласта в цвет основной ткани 11 мм, на манжетах и клапанах карманов 14 мм. Ткань – хлопчатобумажная.
20. Галстук зеленого цвета. Ткань – хлопчатобумажная.
21. Фуражка изготавливается из полушерстяных тканей соответствующей цвету костюма с околышем и лакированным подбородным ремнем того же цвета, прикрепленным к околышу двумя малыми форменными пуговицами.

15. Пиджактың өңірі, лацканы, жағасы және төменгі жағы жиегінен 0,2-0,3 см өрнектеу тігісі сырылған. Киімнің өңірі дөңгелектелген.
16. Күрте сырғытпа түймелі (молния), қайырма жағасы, жоғары жағында жапсырма қалталары және түймелі планкасы болады. Күртенің астары бар. Күрткенің өңірі мен жағасында жиегінен 2 мм өрнектеу тігісі сырылған. Күрткенің белімен байлама жіп өтеді. Жеңдерінің манжеті бар, бүгіліп, қайырылады.
17. Шалбарының балағы тік силуэтті, қапталдарындағы тігістері жасыл түспен оқаланған, шалбардың алдыңғы жартысының астары бар. Шалбардың жоғарғы жағында қосып тігілген белдігі бар. Белінде алты белдік ұстағыш орналасқан. Алдыңғы жартысында сырғытпа түйме (молния) тігілген, белі бір түймемен түймеленеді. Шалбардың алдыңғы жартысының жан қалталары бар. Шалбардың артқы жартысының екі қондырмасы және бедерлі қалпақшалы жарма қалтасы болады. Артқы оң жақ жартысында ілмекке бір түймемен түймеленетін әдіпті қалтасы бар. Белдігіне іштартқыш таспа тартылған. Шалбардың манжеті болмайды, төменгі жағының ені 25 см аспайды. Шалбардың балағына қырылып-тозудан сақтайтын шалбар таспасы тігілген.
18. Жейде – шалбар ішіне салып киетін көк түсті аралас матадан тігілген сырт киім. Жағасы қондырмалы, қималы тік, 1 түйме салынады. Жеңі ұзын, манжеті бар. Манжеттің бұрыштары дөңгеленген, манжет ортасынан қарсы ілгегіне түйме салынады. Жармасының қарсы ілгегі мен түймесі бар. Алдыңғы бойына 6 қарсы ілгек пен түймелер қадалады. Алдыңғы бойында дөңгеленген 2 қалта мен ілгекпен және түймемен жабылатын 2 қақпақшасы болады. Арқасы иінішті болып келеді. Жейде жеңіл және тығыз жейделік матадан тігіледі.
19. Көйлек – түсіріп киюге арналған көк түсті аралас матадан тігілген ұзын және қысқа жеңді нысандық сырт киім, ортасынан ақ түсті 8 түймемен түймеленеді. Жағасы тік қиылған қаусырмалы болып келеді, иық тігістері тұсында екі-екіден белдікұстағыштар тігілген. Жеңдері қаусырмалы, екі тігісті, ұзын, манжетті төменгі жағы бір ілмекке ілініп, бір түймемен түймеленеді. Өрешеде бұрыштары дөңгеленген 2 қалта және ілмекпен және түймемен жабылатын 2 қақпақша бар. Арқасы екі иінішті, екі қыртысты болады. Көйлектің төменгі жағы бүйір тігістері тұсында 8 түймемен реттеліп тұратын 4 қатар жұмсақ резеңке тартылған. Түймелері 11 мм аминопластан жасалған, негізгі мата түстес, манжеттер мен қақпақшаларда 14 мм. Матасы – мақта-мата.
20. Галстук – жасыл түсті. Матасы – мақта-мата.
21. Фуражка костюм түсіне сәйкес келетін жартылай жүн матадан тігіледі, өрнектi қатырмасына екi кiшкене нысанды түймемен бекітілген көмкермесi және иек астына тағылатын сол түстес лак жалатқан белдігі болады.

22. Шапка – ушанка форменная на стеганной ватной подкладке состоит из четырехклинного колпака, козырька и назатыльника с цельнокроенными с ним наушниками из меха цигейки черного цвета согласно приложению 4 к настоящим Образцам. К концам наушников пришиты завязки из тесьмы. Материал для шапки-ушанки – сукно.
23. Все детали шапки-ушанки должны быть расположены симметрично относительно средних швов колпака, находящихся против линии середины козырька и надзатыльника.
24. Пальто двубортное, полуприлегающее с втачными рукавами изготовляется из сукна или драпа темно-зеленого цвета согласно приложению 5 к настоящим Образцам. Пальто мужское с пристегивающейся полушерстяной ватиновой подкладкой и пристегивающимся меховым воротником из цигейки черного цвета. Застегивается пальто на три форменные пуговицы до перегиба лацкана. Полочки с боковыми передними карманами с листочкой. Спинка со швом по середине с отлетной шлицей. Рукава двухшовные втачные. Расстояние от низа рукава до нижнего края колодки 9,5 см (в готовом виде). По бортам, лацканам, воротнику, по низу по верхней стороне шлицы, по листочкам проложена отделочная строчка на 0,4-1 см от края. Воротник, лацканы, борта, низ, клапаны, хлястики отстрачиваются отдельной строчкой шириной 2 см.
25. На полочках подкладки обработаны карманы в рамку из материала верха.
26. Плащ прорезиненный изготавливается из шерстяной дублированной ткани темно-зеленого цвета, на поясе, воротник отложной согласно приложению 6 к настоящим Образцам.
27. Полуботинки из натуральной кожи черного цвета.
28. Ботинки на меху из натуральной кожи черного цвета.
29. Кашне черного цвета.
30. Ремень поясной кожаный черного цвета.
3. Парадная женская форма
31. Женский парадный костюм состоит из пиджака и юбки или брюк согласно приложению 7 к настоящим Образцам, носится с белой блузкой и галстуком, изготавливается из шерстяной костюмной ткани темно-зеленого цвета.
32. Пиджак двубортный, полуприлегающей формы на подкладке, воротник отложной. Прилегание осуществляется за счет отрезного бочка. Полочки с отрезными боковыми частями, передними втачками. Боковые прорезные карманы в "рамку" с фигурными клапанами. Верхние накладные карманы с планками по центру шириной 3 см. Планка кармана и карман прострочены отделочной строчкой на 2 мм от края. Спинка со швом посередине, заканчивающимся шлицей. Рукава втачные, двухшовные с прямыми обшлагами с шестью форменными пуговицами внизу. На полочке подклада обработан внутренний карман в "листочку", застегивающиеся на пуговицу и на навесные петли.

22. Құлақшын – осы Үлгілерге 4-қосымшаға сәйкес астарына мақта салынып тігілген нысандық киім, төрт сыналы қалпақтан, күнқағардан және желкежабардан тұрады, оларға көк түсті цигейка мехтан тігілген құлаққаптар тұтас пішіледі. Құлаққаптардың ұшына байлайтын бау тағылған. Құлақшынға арналған материал – шұға.
23. Құлақшынның барлық бөлшегі күнқағар мен желкежабардың орта тұсының сызығына қарама-қарсы орналасқан қалпақтың орта тігістеріне симметриялы орналасуға тиіс.
24. Пальто осы Үлгілерге 5-қосымшаға сәйкес екі қаусырма өңірлі, жартылай қынамалы, қаусырма жеңдері болады, қою көк түсті шұғадан немесе драптан тігіледі. Ерлер киімінің алмалы-салмалы жартылай жүн-мақта астары және алмалы-салмалы көк түсті цигейка мех жағасы болады. Пальто өңірдің бұрмасына дейін үш нысандық түймемен түймеленеді. Өрешесінің жапырақша сияқты алдыңғы бүйір қалталары бар. Тігісі бар арқасының орта тұсы қаусырмалы болып келеді. Жеңдері екі тігісті қайырмалы. Жеңнің ұшынан оның төменгі жиегіне дейін 9,5 см (дайын күйінде). Өңірлерде, лацкандарда, жағада, қаусырманың төменгі жағынан жоғарғы жағына, жапырақша қалталарда жиегінен 0,4-1 см өрнектеу тігісі сырылған. Жаға, лацкандар, өңірлер, төменгі жағы, қақпақшалар, белдікшелер ені 2 см бөлек тігіспен сырылады.
25. Астардың орта бойында пальто тысының материалынан әдіпті қалталар салынған.
26. Резиналы плащ осы Үлгілерге 6-қосымшаға сәйкес қою жасыл түсті қайталама жүн матадан тiгiледi, белбеуі бар, жағасы қайырмалы.
27. Қысқа қонышты бәтіңке қара түсті табиғи былғарыдан тігіледі.
28. Бәтіңке қара түсті табиғи былғарыдан тігіледі, іші мех.
29. Бөкебай қара түсті.
30. Қара түсті былғары белдік.
3. Әйелдердің салтанатты киім нысаны
31. Әйелдердің салтанатты костюмі осы Үлгілерге 7-қосымшаға сәйкес пиджак пен юбкадан немесе шалбардан тұрады, ақ блузкамен және галстукпен киіледі, қою жасыл түсті костюмдік жүн матадан тігіледі.
32. Пиджак екі қаусырма өңiрлi, жартылай қыналған пiшiнде астары бар, жағасы қайырмалы. Ол қималы бүйірше есебінен қыналады. Алдыңғы бойының қималы бүйір бөліктері, алдыңғы жағында қондырмалары болады. Қапталында бедерлi қақпақшалы жарма қалталар орналасқан. Үстіңгі жапсырмалы қалталардың ортасында ені 3 см өңіржиегі болады. Қалтаның жиегі және қалта шетінен 2 мм өрнектеу тігісі сырылған. Арқасының жармамен аяқталатын орта тұстағы тігісі болады. Жеңдері қондырып тігілген, екі тігісті, төменгі жағында алты нысандық түймесі бар тік қайырмалары болады. Астардың алдыңғы бойында "жапырақшалы" ішкі қалта тігілген, ол түймеге және күрмек ілгекке түймеленеді.

33. По бортам, лацканам, воротнику и по низу пиджака проложена отделочная строчка на 0,2-0,3 см от края. Борт изделия закруглен.
34. Юбка прямого силуэта на притачном поясе, двухшовная. Передняя половинка юбки со средним швом, на каждой части юбки по две вытачки. В среднем шве по низу юбки отлетная шлица. Застежка на замок "молния", петлю и пуговицу на поясе юбки. Длина юбки ниже колен. Юбка на подкладке.
35. Блузка – верхняя белого цвета, полуприталенная для ношения в заправку в юбку. Воротник втачной со стойкой, с застежкой на 1 пуговицу. Рукав длинный на манжете. Манжет с закругленными углами, с застежкой по центру манжета на петлю и пуговицу. Шлица с застежкой на петлю и пуговицу. Застежка по полочке на 6 петель и пуговиц. На полочках 2 кармана с закругленными углами и 2 клапана с застежкой на петлю и пуговицу. По краям блузки небольшой вырез. Блузка изготавливается из легкой рубашечной ткани.
36. Галстук из полушерстяной ткани зеленого цвета. Галстук состоит из основных деталей: узла и шейки. Широкий конец основной детали заканчивается углами, боковые стороны – наклонные. Шейка галстука состоит из основной ткани, тесьмы, эластичной и металлической фурнитуры.
37. Пилотка изготавливается из полушерстяных тканей соответствующей цвету костюма согласно приложению 8 к настоящим Образцам, в центре на передней части прикрепляется кокарда установленного образца.
38. Кашне белого цвета.
39. Туфли из натуральной кожи черного цвета.
40. Ботинки на меху из натуральной кожи черного цвета.
4. Повседневная женская форма
41. Костюм женский состоит из пиджака или куртки и юбки или брюк согласно приложению 9 к настоящим Образцам, носится с голубой рубашкой и галстуком. Костюм изготавливается из полушерстяной плотной ткани.
42. Пиджак однобортный полуприлегающей формы на подкладке, воротник отложной. Прилегание осуществляется за счет отрезного бочка. Полочки с отрезными боковыми частями, передними втачками. Боковые прорезные карманы в "рамку" с фигурными клапанами. Верхние накладные карманы с планками по центру шириной 3 см. Планка кармана и карман прострочены отделочной строчкой на 2 мм от края. Спинка со швом посередине, заканчивающимся шлицей. Рукава втачные, двухшовные с прямыми обшлагами с шестью форменными пуговицами внизу. По краю обшлагов и воротника кант зеленого цвета. На полочке подклада обработан внутренний карман в "листочку", застегивающиеся на пуговицу и на навесные петли.

33. Пиджактың өңірі, лацканы, жағасы және төменгі жағы жиегінен 0,2-0,3 см өрнектеу тігісі сырылған. Киімнің өңірі дөңгелектелген.
34. Юбка тік силуэтті, қондырма белдікті, екі тігісті. Юбканың алдыңғы жартысының орта тігісі, юбканың әрбір бөлігінде екі-екіден қаусырма болады. Юбканың төменгі жағының орта тігісінде жырығы бар. Юбканың беліне сырғытпа (молния), ілмек пен түйме тігілген. Юбканың ұзындығы тізеден төмен. Юбка астарлы.
35. Блузка – ақ түсті сырт киім, юбкаға ішіне салып киюге арналған жартылай қынамалы болып келеді. Жағасы қайырмалы тік, 1 түймемен түймеленеді. Жеңі ұзын, манжеті бар. Оның бұрыштары дөңгелектенген, манжеттің орта тұсынан ілмекпен және түймемен жабылады. Жармасы ілмекпен ілініп, түймемен түймеленеді. Алдыңғы бойында 6 ілмегі мен түймесі бар. Алдыңғы бойында бұрыштары дөңгелектенген 2 қалтасы және ілмекпен және түймемен жабылатын 2 қақпақшасы болады. Блузканың жиектерінде шағын жырық бар. Блузка жеңіл жейделік матадан тігіледі.
36. Галстук жасыл түсті жартылай жүн матадан тігілген. Галстук негізгі бөлшектер: түйіншек пен мойнақтан тұрады. Негізгі бөлшектің кең ұшы бұрыштанып бітеді, бүйір жақтары – көлбеу. Галстуктың мойнағы негізгі матадан, баудан, жұмсақ және металл фурнитурадан тұрады.
37. Пилотка осы Үлгілерге 8-қосымшаға сәйкес костюм түсіне сәйкес келетін жартылай жүн матадан тігіледі, алдыңғы жақ бөлiгiнiң ортасына (көмкермесіне) белгiленген үлгiдегi кокарда қадалады.
38. Бөкебай ақ түсті.
39. Туфли қара түсті табиғи былғарыдан тігіледі.
40. Бәтіңке қара түсті табиғи былғарыдан тігіліп, мехпен көмкеріледі.
4. Әйелдердің күнделікті киім нысаны
41. Әйелдер костюмі осы Үлгілерге 9-қосымшаға сәйкес пиджактан немесе күртеден және юбкадан немесе шалбардан тұрады, көк түсті жейдемен және галстукпен киіледі. Костюм тығыз жартылай жүн матадан тігіледі.
42. Пиджак бiр қаусырма өңiрлi, жартылай қыналған пiшiнде астары бар, жағасы қайырмалы. Ол қималы бүйірше есебінен қыналады. Алдыңғы бойының қималы бүйір бөліктері, алдыңғы жағында қондырмалары болады. Қапталында бедерлi қақпақшалы жарма қалталар орналасқан. Үстіңгі жапсырмалы қалталардың ортасында ені 3 см өңіржиегі болады. Қалтаның жиегі және қалта шетінен 2 мм өрнектеу тігісі сырылған. Арқасының жармамен аяқталатын орта тұстағы тігісі болады. Жеңдері қондырып тігілген, екі тігісті, төменгі жағында алты нысандық түймесі бар тік қайырмалары болады. Қайырмалар мен жағаның жиегі жасыл түспен оқаланған. Астардың алдыңғы бойында "жапырақшалы" ішкі қалта тігілген, ол түймеге және күрмек ілгекке түймеленеді.

43. По бортам, лацканам, воротнику и по низу пиджака проложена отделочная строчка на 0,2-0,3 см от края. Борт изделия закруглен.
44. Юбка двухшовная. Переднее полотнище юбки с двумя вытачками по талии, заднее полотнище с двумя вытачками по талии и со шлицей посередине. Застежка обработана в шве посередине на "молнию". Пояс юбки притачной с одной петлей, застегивающимся на одну пуговицу и петлю. Длина юбки ниже колен. Юбка на подкладке.
45. Блузка – верхняя из смесовой ткани голубого цвета, для ношения в заправку в юбку. Воротник втачной с отрезной стойкой, с застежкой на 1 пуговицу. Рукав длинный на манжете. Манжет с закругленными углами, с застежкой по центру манжета на петлю и пуговицу. Шлица с застежкой на петлю и пуговицу. Застежка по полочке на 6 петель и пуговиц. На полочках 2 кармана с закругленными углами и 2 клапана с застежкой на петлю и пуговицу. Спинка на кокетке. Сорочка изготавливается из легкой и плотной рубашечной ткани.
46. Рубашка верхняя форменная из смесовой ткани голубого цвета, для ношения на выпуск, с длинными и короткими рукавами, с центральной бортовой застежкой на 8 пуговиц белого цвета. Воротник втачной с отрезной стойкой, в области плечевых швов настрочены по две шлевки. Рукава втачные, двухшовные, длинные понизу с манжетой застегивающейся на одну петлю и пуговицу. На полочках 2 кармана с закругленными углами и 2 клапана с застежкой на петлю и пуговицу. Спинка с двойной кокеткой, с двумя складками. Низ рубашки в области боковых швов стянут эластичной резинкой в 4 ряда, регулируемой 8-ми пуговицами. Пуговицы из аминопласта в цвет основной ткани 11 мм, на манжетах и клапанах карманов 14 мм. Ткань – хлопчатобумажная.
47. Галстук зеленого цвета. Ткань – хлопчатобумажная.
48. Пилотка изготавливается из полушерстяных тканей соответствующей цвету костюма согласно приложению 8 к настоящим Образцам.
49. Шапка – ушанка форменная на стеганной ватной подкладке состоит из четырехклинного колпака, козырька и назатыльника с цельнокроенными с ним наушниками из меха цигейки черного цвета согласно приложению 4 к настоящим Образцам. К концам наушников пришиты завязки из тесьмы. Материал для шапки-ушанки – сукно.
50. Все детали шапки-ушанки должны быть расположены симметрично относительно средних швов колпака, находящихся против линии середины козырька и надзатыльника.
51. Пальто двубортное согласно приложению 10 к настоящим Образцам, полуприлегающее с втачными рукавами изготовляется из сукна или драпа темно-зеленого цвета. Пальто с пристегивающейся полушерстяной ватиновой подкладкой и пристегивающимся меховым воротником из цигейки черного цвета. Застегивается пальто на три форменные пуговицы до перегиба лацкана. Полочки с боковыми передними карманами с листочкой. Спинка со швом по середине с отлетной шлицей. Рукава двухшовные втачные. Расстояние от низа рукава до нижнего края колодки 9,5 см (в готовом виде). По бортам, лацканам, воротнику, по низу по верхней стороне шлицы, по листочкам проложена отделочная строчка на 0,4-1 см от края. Воротник, лацканы, борта, низ, клапаны, хлястики отстрачиваются отдельной строчкой шириной 2 см.

43. Пиджактың өңірі, лацканы, жағасы және төменгі жағы жиегінен 0,2-0,3 см өрнектеу тігісі сырылған. Киімнің өңірі дөңгелектелген.
44. Юбка екі тігісті. Юбканың алдыңғы жартысының бел бойынша екі қаусырмасы және орта тұсында жырығы болады. Орта тұсының тігісін бойлай сырғытпа (молния) орнатылған. Юбканың белі бір ілмекті қаусырмалы, бір түймемен түймеленіп, ілгекпен жабылады. Юбканың ұзындығы тізеден төмен. Юбка астарлы.
45. Блузка – юбкаға ішіне салып киюге арналған көк түсті аралас матадан тігілген сырт киім. Жағасы қайырмалы, қималы тік болып келеді, 1 түймемен түймеленеді. Жеңі ұзын, манжеті бар. Оның бұрыштары дөңгелектенген, манжеттің орта тұсынан ілмекпен және түймемен жабылады. Жармасы ілмекпен ілініп, түймемен түймеленеді. Өреше бойынша 6 ілмегі мен түймесі бар. Өрешеде бұрыштары дөңгелектенген 2 қалтасы және ілмекпен және түймемен жабылатын 2 қақпақшасы болады. Арқасы иінішті. Блузка жеңіл және тығыз жейделік матадан тігіледі.
46. Көйлек – түсіріп киюге арналған көк түсті аралас матадан тігілген ұзын және қысқа жеңді нысандық сырт киім, ортасынан ақ түсті 8 түймемен түймеленеді. Жағасы тік қиылған қаусырмалы болып келеді, иық тігістері тұсында екі-екіден белдікұстағыштар тігілген. Жеңдері қаусырмалы, екі тігісті, ұзын, манжетті төменгі жағы бір ілмекке ілініп, бір түймемен түймеленеді. Өрешеде бұрыштары дөңгеленген 2 қалта және ілмекпен және түймемен жабылатын 2 қақпақша бар. Арқасы екі иінішті, екі қыртысты болады. Көйлектің төменгі жағы бүйір тігістері тұсында 8 түймемен реттеліп тұратын 4 қатар жұмсақ резеңке тартылған. Түймелері 11 мм аминопластан жасалған, негізгі мата түстес, манжеттер мен қалталар қақпақшаларында 14 мм. Матасы – мақта-мата.
47. Галстук – жасыл түсті. Матасы – мақта-мата.
48. Пилотка осы Үлгілерге 8-қосымшаға сәйкес костюм түсіне сәйкес келетін жартылай жүн матадан тігіледі.
49. Құлақшын – астарына мақта салынып тігілген нысанды киім, осы Үлгілерге 4-қосымшаға сәйкес төрт сыналы қалпақтан, күнқағардан және желкежабардан тұрады, оларға қара түсті цигейка мехтан тігілген құлаққаптар тұтас пішіледі. Құлаққаптардың ұшына байлайтын бау тағылған. Құлақшынға арналған материал – шұға.
50. Құлақшынның барлық бөлшегі күнқағар мен желкежабардың орта тұсының сызығына қарама-қарсы орналасқан қалпақтың орта тігістеріне симметриялы орналасуға тиіс.
51. Пальто осы Үлгілерге 10-қосымшаға сәйкес екі қаусырма өңірлі, жартылай қынамалы, қаусырма жеңдері болады, қою жасыл түсті шұғадан немесе драптан тігіледі. Ерлер киімінің алмалы-салмалы жартылай жүн-мақта астары және алмалы-салмалы қара түсті цигейка мех жағасы болады. Пальто өңірдің бұрмасына дейін үш нысанды түймемен түймеленеді. Өрешесінің жапырақша сияқты алдыңғы бүйір қалталары бар. Тігісі бар арқасының орта тұсы қаусырмалы болып келеді. Жеңдері екі тігісті қайырмалы. Жеңнің ұшынан оның төменгі жиегіне дейін 9,5 см (дайын күйінде). Пальтоның жағасы қайырмалы, жағаның ұштарына айырым белгілері бар нысанды петлицалар тігіледі. Өңірлерде, лацкандарда, жағада, қаусырманың төменгі жағынан жоғарғы жағына, жапырақша қалталарда жиегінен 0,4-1 см өрнектеу тігісі сырылған. Жаға, лацкандар, өңірлер, төменгі жағы, қақпақшалар, белдікшелер ені 2 см бөлек тігіспен сырылады.

52. На полочках подкладки обработаны карманы в рамку из материала верха.
53. Плащ прорезиненный изготовляется из шерстяной дублированной ткани темно-зеленого цвета на поясе согласно приложению 11 к настоящим Образцам, с нашитыми на отложной воротник форменными петлицами установленного образца.
54. Полуботинки из натуральной кожи черного цвета.
55. Ботинки на меху из натуральной кожи черного цвета.
56. Кашне черного цвета.
57. Ремень поясной кожаный черного цвета.
5. Специальная (полевая) форма
58. Специальная (полевая) летняя форма состоит из камуфлированной куртки, брюк и кепи согласно приложению 12 к настоящим Образцам, носится с сорочкой. Цвет защитный, в зависимости от климатических зон (хаки зеленая, "буря в пустыне").
59. Куртка на "молнии", с верхними накладными карманами и планка на пуговице, носится с сорочкой. Куртка на подкладке. По лацканам и воротнику куртки проложена отделочная строчка на 2 мм от края. По поясу куртки проходит кулиска шнур. Рукав притачной с манжетою, на кокетке, ворот стойка.
60. Брюки прямые с боковыми карманами на передних половинках. На поясе над боковыми швами два хлястика прямоугольной формы и шесть шлевок. Хлястики застегиваются на петлю к пуговице с регулировкой по талии. Брюки застегиваются на застежку молнию и одну пуговицу на поясе.
61. Кепи 3-х слойная, состоит из козырька, боковой средней части, донышка и отворота, пристегивающегося кнопкой. В средней части располагается шлевка для крепления кокарды. На средней части по налобнику закреплена косичка.
62. Сорочка – прямого силуэта с V-образным вырезом горловины, изготавливается из легких трикотажных материалов, рукав короткий.
63. Жилетка – изготавливается из синтетической ткани темно-зеленого цвета.
64. Специальная полевая зимняя форма состоит из куртки, брюк, жилетки и шапки ушанки. Куртка, брюки и жилетка утепленные, изготавливаются из плащевой ткани темно-зеленого цвета. Утеплитель – синтепон.
65. Куртка утепленная, с центральной бортовой застежкой на разъемном замке "молния" до низа (с пристегивающейся подкладкой на синтепоне). Притачная планка с застежкой на пуговицах. Полочки с карманами двумя нижними накладными, типа портфель с клапаном. Спинка прямая. Рукав втачной. Воротник отложной меховой (с пристегивающимся меховым воротником – цигейка). На талии куртка стягивается шнуром.
66. Брюки утепленные на широком притачном поясе, концы которого застегиваются между собой на две обменные петли и пуговицы. Гульфик на пуговицах с ветрозащитным клапаном. Передние половинки брюк с боковыми карманами в отрезных бочках.

52. Астардың өрешелерінде пальто тысының материалынан төрт бұрышты қалталар салынған.
53. Резиналы плащ осы Үлгілерге 11-қосымшаға сәйкес қою жасыл түсті қайталама жүн матадан тiгiледi, белбеуі бар, жағасы қайырмалы, оған белгiленген үлгiде петлицалар жапсырыла тiгiледi.
54. Қысқа қонышты бәтіңке қара түсті табиғи былғарыдан тігіледі.
55. Бәтіңке қара түсті табиғи былғарыдан тігіледі, іші мех.
56. Бөкебай қара түсті.
57. Қара түсті былғары белдік.
5. Арнайы (далалық) нысандық киім
58. Жазғы костюм осы Үлгілерге 12-қосымшаға сәйкес теңбіл түсті күртеден, шалбардан және кепкіден тұрады, жейдемен киіледі. Түсі – климаттық аймақтарға байланысты қорғаныштық түс (жасыл түсті хаки, "шөлдегі дауыл").
59. Күрте сырғытпа түймелі (молния), жоғары жағында жапсырма қалталары және түймелі планкасы болады, жейдемен киіледі. Күртенің астары бар. Күрткенің өңірі мен жағасында жиегінен 2 мм өрнектеу тігісі сырылған. Күрткенің белін бойлай байлама жіп өтеді. Жеңдерінің манжеті бар, бүгіліп, қайырылады, жағасы тік.
60. Шалбар тік балақты, алдыңғы жартысында бүйір қалталары бар. Белінде бүйір тігістерінің үстінде тік бұрышты екі белдікше мен алты ілгек бар. Белдікшелер белі бойынша реттеліп, түймеге ілгекпен бекітіледі. Шалбар сырғытпа түймемен (молния) және беліндегі бір түймемен түймеленеді.
61. Кепкі 3 қабатты, күнқағардан, орта бүйір бөліктен, төбешіктен және кнопкамен бекітілетін бөліктен тұрады. Орта тұсында кокарда бекітуге арналған ілгек орналасқан. Маңдайшаның орта бөлігінде бау бекітілген.
62. Жейде - мойыны V тәрізді қиылған, тура киіледі, жеңіл тоқыма материалдардан тігіледі, жеңі қысқа.
63. Кеудеше – қою жасыл түсті синтетикалық матадан тігіледі.
64. Арнайы қысқы костюм теңбіл түсті күртеден, шалбардан, кеудешеден және құлақшыннан тұрады. Күрте, шалбар және кеудеше қою жасыл түсті плащтық матадан тігіледі. Жылытқышы – синтепон.
65. Күрте – жылы, төменге дейін (алмалы-салмалы синтепон астары бар) орталық сырғытпа түймесі (молния) бар. Сыртынан түймелермен түймеленеді. Өрешесінде қалпақшалы портфель секілді екі төменгі жапсырма қалтасы болады. Арқасы түзу. Жеңі қайырмалы. Жағасы тік мех (алмалы-салмалы мех жаға - цигейка). Күртенің белі жіппен байланады.
66. Шалбар – жылы, кең қондырмалы белдігі бар, оның шеті өзара екі айырбас ілмекпен ілініп, түймемен түймеленеді. Балағының желден қорғайтын клапаны болады, ол түймеленеді. Шалбардың алдыңғы жартысының қималы бүйір қалталары болады.

67. Жилет на подкладке, с центральной бортовой застежкой на разъемный замок "молния" на синтепоне. Полочка с множеством накладных карманов с клапанами. Внизу два внутренних кармана, на замке "молния", изготавливается из синтетической ткани темно-зеленого цвета.
68. Шапка–ушанка форменная на стеганной ватной подкладке состоит из четырехклинного колпака, козырька и назатыльника с цельнокроеными с ним наушниками из меха цигейки черного цвета согласно приложению 4 к настоящим Образцам. К концам наушников пришиты завязки из тесьмы. Материал для шапки-ушанки – сукно.
69. Джемпер – изготавливается из трикотажного хлопкового материала прямого силуэта темно-зеленого цвета с V-образным вырезом горловины, рукав одношовный, длинный, на локтевой части нашиты налокотники из замши.
70. Свитер – шерстяной без выреза темно-зеленого цвета, на локтевой части нашиты налокотники из замши.
71. Полуботинки из натуральной кожи черного цвета.
72. Берцы на меху из натуральной кожи черного цвета.
73. Кашне черного цвета.
74. Ремень поясной кожаный черного цвета.
Примечание:
С левой стороны парадного и повседневного костюмов, плаща, пальто и специальной (полевой) мужской и женской форменной одежды нашивается нарукавная нашивка согласно приложению 13 к настоящим образцам и эмблема природоохранного учреждения, на воротниках нашиваются петлицы, а на рукавах нарукавный знак, согласно приложению 14 к настоящим образцам.
Нарукавная нашивка нашивается на внешней стороне левого рукава на парадно-выходной, повседневной и полевой форменной одежде на расстоянии 100 мм от верхней точки рукава.
Нарукавный знак – обшлаг, определяющий принадлежность к категории государственных инспекторов, нашивается на внешней стороне правого и левого рукава на расстоянии 100 мм от нижнего края рукава.
На фуражке, пилотке, кепи и зимней шапке в центре передней части прикрепляется кокарда согласно приложению 15 к настоящим образцам.
Приложение 1
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Образец мужской парадной формы.
Приложение 2
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Образец фуражки
Приложение 3
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Образцы повседневной мужской формы
Приложение 4
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Образец зимней шапки
Приложение 5
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Образец мужского пальто
Приложение 6
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Образец мужского плаща
Приложение 7
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Образцы женской парадной формы
Приложение 8
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Образец пилотки
Приложение 9
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Образцы повседневной женской формы
Приложение 10
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Образцы женского пальто
Приложение 11
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Образцы женского плаща
Приложение 12
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Образцы специальной (полевой) формы
Приложение 13
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Нарукавная нашивка
Приложение 14
к Образцам форменной одежды со
знаками различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Знаки различия
государственных инспекторов природоохранных учреждений
Республики Казахстан

67. Кеудешенің синтепонды астары, ортасынан сырғытпамен (молния) жабылады. Орта бойдың қалпақшалы көптеген жапсырма қалталары болады. Төменгі жағында сырғытпа (молния) құлпы бар екі іш қалта орналасқан, қою жасыл түсті синтетикалық матадан тігіледі.
68. Құлақшын – нысандық, осы Үлгілерге 4-қосымшаға сәйкес жылы астары бар, қара түсті "қой терісінің" жүнімен көмкерілген, төрт қабатты, маңдайшадан, құлақжабардан және күнқағардан тұрады. Құлақшын тігілетін материал – шұға.
69. Жемпір - мойыны V тәрізді қиылған қою жасыл түсті тұтас киілетін тоқыма мақта материалынан тоқылады, жеңі бір тігісті, ұзын, шынтақ тұсына күдеріден шынтақ қаптамасы тігілген.
70. Свитер – қою жасыл түсті жүннен тоқылған, қимасы болмайды, шынтақ тұсына замштан шынтақ қаптамасы тігілген.
71. Қысқа қонышты бәтіңке қара түсті табиғи былғарыдан тігіледі.
72. Бәтіңке қара түсті табиғи былғарыдан тігіледі, іші мех.
73. Бөкебай қара түсті.
74. Қара түсті былғары белдік.
Ескертпе:
Ерлер мен әйелдердің нысандық киімінің салтанатты және күнделікті костюмдерінің, плащының, пальтосының және арнайы (далалық) киімінің сол жағынан осы Үлгілерге 13-қосымшаға сәйкес жең қондырмасы мен табиғат қорғау мекемесінің эмблемасы, жағаларына петлицалар, ал жеңдерге осы Үлгілерге 14-қосымшаға сәйкес жең белгісі тігіледі.
Жең қондырмасы салтанатты, күнделікті және далалық нысандық киімнің сол жеңінің сырт жағына жеңнің жоғарғы нүктесінен 100 мм қашықтықта тігіледі.
Жең белгісі – мемлекеттік инспекторлардың санатқа тиесілігін айқындайтын белгі оң және сол жақ жеңдердің сырт жағына жеңнің төменгі жиегінен 100 мм қашықтықта тігіледі.
Фуражкада, пилоткада, кепкіде және қысқы құлақшында алдыңғы жағының орта тұсынан осы Үлгілерге 15-қосымшаға сәйкес кокарда бекітіледі.
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 1-қосымша
Ерлердің салтанатты киім нысанының үлгісі
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 2-қосымша
Фуражканың үлгісі
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 3-қосымша
Күнделікті ерлер киім нысанының үлгісі
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 4-қосымша
Құлақшынның үлгісі
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 5-қосымша
Ерлер пальтосының үлгісі
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 6-қосымша
Ерлер плащының үлгісі
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 7-қосымша
Әйелдердің салтанатты киім нысанының үлгісі
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 8-қосымша
Пилотканың үлгісі
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 9-қосымша
Әйелдердің күнделікті киім нысанының үлгісі
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 10-қосымша
Әйелдер пальтосының үлгісі
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 11-қосымша
Әйелдер плащының үлгісі
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 12-қосымша
Арнайы (далалық) нысанды киімнің үлгісі
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 13-қосымша
Жең қондырмасы
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік
инспекторларының айырым белгілері
бар нысандық киім (погонсыз)
үлгілеріне 14-қосымша
Қазақстан Республикасы
табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік нспекторларының
айырым белгілері

1. Первый руководитель природоохранного учреждения (Генеральные директора и директора природоохранных учреждений) - главный государственный инспектор
Парадная
Повседневная
Петлицы трапециевидной формы размером 110х30х92х32 из бархата с кантом из шитья золотистого цвета. Посередине петлицы две звезды 15 мм золотистого цвета, шитые.
Нарукавный знак, размером 140х70 мм, с одним просветом, шитый.
2. Заместитель первого руководителя природоохранного учреждения (Заместители генеральных директоров и директоров природоохранных учреждений) - заместитель главного государственного инспектора.
Парадная
Повседневная
Петлицы те же, на петлице одна звезда золотистого цвета размером 15 мм, шитая.
Нарукавный знак, размером 140х70 мм, без просвета, золотистого цвета.
3. Руководитель структурного подразделения природоохранного учреждения (директора региональных отделений (филиалов) природоохранных учреждений) - старший государственный инспектор
Парадная
Повседневная
Петлицы те же, посередине петлицы два продольных просвета из сутажа, на петлице две звездочки из анодированного алюминия золотистого цвета размером 15 мм.
Нарукавный знак, размером 140х50 мм, с одним просветом, золотистого цвета.
4. Заместитель руководителя структурного подразделения, заместители директоров региональных отделений (филиалов) природоохранных учреждений, руководители отделов природоохранных учреждений с региональными отделениями, филиалами, руководители отделов природоохранных учреждений без деления на региональные отделения, филиалы) - старший государственный инспектор
Парадная
Повседневная
Петлицы те же, посередине петлицы два продольных просвета из сутажа, на петлице одна звездочка из анодированного алюминия золотистого цвета размером 15 мм.
Нарукавный знак, размером 140х40 мм, без просвета, золотистого цвета.
5. Главный специалист природоохранного учреждения - государственный инспектор
Парадная
Повседневная
Петлицы те же, посередине петлицы один продольный просвет из сутажа, на петлице четыре звездочки из анодированного алюминия золотистого цвета размером 12 мм.
Нарукавный знак, размером 140х20 мм, с тремя просветами, золотистого цвета.
6. Ведущие специалисты и специалисты природоохранных учреждений - государственный инспектор
Парадная
Повседневная
Петлицы и нарукавный знак те же, посередине петлицы один продольный просвет из сутажа, на петлице три звездочки из анодированного алюминия золотистого цвета размером 12 мм.
Нарукавный знак, размером 140х20 мм, с двумя просветами, золотистого цвета.

1. Табиғат қорғау мекемесінің бірінші басшысы (табиғат қорғау мекемелерінің Бас директорлары және директорлары) – бас мемлекеттік инспектор
Салтанатты
Күнделікті
Трапеция пiшiндi петлицалар, өлшемi 110Х30Х92Х32, барқыттан тiгiлген, жиегi алтын түстес етiп кестеленген. Петлицаның ортасында алтын түстес етiп кестеленген өлшемi 15 мм тігілген екі жұлдыз болады.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х70 мм, тігілген, бір жолақ тартылған.
2. Табиғат қорғау мекемесі бірінші басшысының орынбасары (табиғат қорғау мекемелері Бас директорларының және директорларының орынбасарлары) – бас мемлекеттік инспектордың орынбасары
Салтанатты
Күнделікті
Петлицалары сондай, петлицада өлшемi 15 мм алтын түстес тігілген бір жұлдыз болады.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х70 мм, жолақсыз, алтын түстес.
3. Табиғат қорғау мекемесі құрылымдық бөлімшесінің басшысы (табиғат қорғау мекемелерінің өңірлік бөлімдерінің (филиалдарының) директорлары) – аға мемлекеттік инспектор
Салтанатты
Күнделікті
Петлицалары сондай, петлицалар ортасымен ұзына бойына суташ жiбiмен екi жолақ тартылған, петлицада анодталған алюминийден өлшемi 15 мм алтын түстес екі жұлдызша болады.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х50 мм, алтын түстес, бір жолақ тартылған.
4. Табиғат қорғау мекемелері құрылымдық бөлімшесі басшысының орынбасары, (Табиғат қорғау мекемелерінің өңірлік бөлімдері (филиалдары) директорларының орынбасарлары, өңірлік бөлімдері, филиалдары бар табиғат қорғау мекемелері бөлімдерінің басшылары, өңірлік бөлімдерге, филиалдарға бөлінбейтін табиғат қорғау мекемелері бөлімдерінің басшылары – аға мемлекеттік инспектор
Салтанатты
Күнделікті
Петлицалары сондай, петлицалар ортасымен ұзына бойына суташ жiбiмен екi жолақ тартылған, петлицада анодталған алюминийден өлшемi 15 мм алтын түстес бір жұлдызша болады.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х40 мм, алтын түстес, жолақсыз.
5. Табиғат қорғау мекемесінің бас маманы – мемлекеттік инспектор
Салтанатты
Күнделікті
Петлицалары сондай, петлицалар ортасымен ұзына бойына суташ жiбiмен бір жолақ тартылған, петлицада анодталған алюминийден өлшемi 12 мм алтын түстес төрт жұлдызша болады.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х20 мм, алтын түстес, үш жолақ тартылған.
6. Табиғат қорғау мекемесінің жетекші мамандары және мамандары – мемлекеттік инспектор
Салтанатты
Күнделікті
Петлицалары мен жеңдегі белгісі сондай, петлицалар ортасымен ұзына бойына суташ жiбiмен бір жолақ тартылған, петлицада анодталған алюминийден өлшемi 12 мм алтын түстес үш жұлдызша болады.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х20 мм, алтын түстес, екі жолақ тартылған.

7. Специалисты природоохранных учреждений (помощники лесничих, начальники ПХС и питомников) - государственный инспектор
Парадная
Повседневная
Петлицы и нарукавный знак те же, посередине петлицы один продольный просвет из сутажа, на петлице две звездочки из анодированного алюминия золотистого цвета размером 12 мм.
Нарукавный знак, размером 140х20 мм, с одним просветом, золотистого цвета
8. Специалисты природоохранных учреждений (мастера леса) - государственный инспектор
Парадная
Повседневная
Петлицы и нарукавный знак те же, посередине петлицы один продольный просвет из сутажа, на петлице одна звездочка из анодированного алюминия золотистого цвета размером 12 мм.
Нарукавный знак, размером 140х10 мм, без просвета, золотистого цвета
9. Инспектора природоохранных учреждений - государственный инспектор природоохранного учреждения
Парадная
Повседневная
Петлицы те же, на петлице нет просветов и звездочек.
Нарукавный знак, размером 140х10 мм, без просвета, золотистого цвета
Приложение 15 к Образцам
форменной одежды со знаками
различия (без погон)
государственных инспекторов
природоохранных учреждений
Форма
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 21.01.2020 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Кокарда на зимний головной убор инспекторов природоохранных учреждений
Кокарда на летний головной убор инспекторов природоохранных учреждений
Приложение 2
к приказу Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 16 апреля 2012 года
№ 25-02-01/166
Правила ношения форменной одежды со знаками различия
(без погон) государственных инспекторов природоохранных учреждений
1. Настоящие Правила ношения форменной одежды со знаками различия (без погон) государственных инспекторов природоохранных учреждений разработаны в соответствии с подпунктом 16) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях".
2. В служебное время должностные лица природоохранных учреждений носят установленную для них форменную одежду соответственно занимаемой должности.
3. Для должностных лиц природоохранных учреждений установлена парадная, повседневная и полевая форменная одежда. Повседневная и полевая форменная одежда подразделяется на летнюю и зимнюю.
4. Ношение форменной одежды предусматривается:
1) на торжественных мероприятиях, официальных приемах, а также в праздничные дни – парадная форма;
2) ежедневно при исполнении служебных обязанностей – повседневная форма;

7. Табиғат қорғау мекемелерінің мамандары (орман күтушілердің көмекшілері, ӨХС және питомниктер бастықтары) - мемлекеттік инспектор
Салтанатты
Күнделікті
Петлицалары мен жеңдегі белгісі сондай, петлицалар ортасымен ұзына бойына суташ жiбiмен бір жолақ тартылған, петлицада анодталған алюминийден өлшемi 12 мм алтын түстес екі жұлдызша болады.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х20 мм, алтын түстес, бір жолақ тартылған.
8. Табиғат қорғау мекемелерінің мамандары (орман шеберлері) - мемлекеттік инспектор
Салтанатты
Күнделікті
Петлицалары мен жеңдегі белгісі сондай, петлицалар ортасымен ұзына бойына суташ жiбiмен бір жолақ тартылған, петлицада анодталған алюминийден өлшемi 12 мм алтын түстес бір жұлдызша болады.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х10 мм, алтын түстес, жолақсыз.
9. Табиғат қорғау мекемелерінің инспекторлары - табиғат қорғау мекемелерінің мемлекеттік инспекторлары
Салтанатты
Күнделікті
Петлицалары сондай, петлицада жолақ тартылмаған және жұлдызшалар жоқ.
Жеңге тағылатын белгі, өлшемі 140х10 мм, алтын түстес, жолақсыз.
Табиғат қорғау мекемелерінің
мемлекеттік инспекторларының
айырым белгілері бар нысандық
киім (погонсыз) үлгілеріне
15-қосымша
Нысан
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 21.01.2020 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Табиғат қорғау мекемелері инспекторларының қысқы бас киімінің кокардасы
Табиғат қорғау мекемелері инспекторларының жазғы бас киімінің кокардасы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2012 жылғы 16 сәуірдегі
№ 25-02-01/166 бұйрығына
2-қосымша
Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік инспекторларының айырым
белгілері бар нысандық киiм (погонсыз) киіп жүру
қағидалары
1. Осы Табиғат қорғау мекемелері мемлекеттік инспекторларының айырым белгілері бар нысандық киім (погонсыз) киіп жүру қағидасы "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 16) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жұмыс уақытында табиғат қорғау мекемелерінің лауазымды тұлғалары атқаратын қызметіне сәйкес өздері үшін белгіленген нысандық киімді киіп жүреді.
3. Табиғат қорғау мекемелерінің лауазымды тұлғалары үшін салтанатты, күнделікті және далалық нысандық киім белгіленген. Күнделікті және далалық нысандық киім жазғы және қысқы киім болып екіге бөлінеді.
4. Нысандық киімді:
1) салтанатты нысандық киімді – салтанатты іс-шараларда, ресми қабылдауларда, сондай-ақ мерекелік күндерде;
2) күнделікті нысандық киімді – қызмет міндеттерін орындау кезінде күн сайын;

3) при исполнении служебных обязанностей, связанных с работами в полевых условиях и проведении специальных мероприятий – специальная (полевая) форма.
5. Не допускается:
1) ношение форменной одежды со знаками различия лицами, не являющиеся государственными инспекторами природоохранных учреждений;
2) смешение предметов форменной одежды, а также форменной и гражданской одежды;
3) ношение форменной одежды со знаками различий не установленных образцов;
4) ношение рубашки (сорочек, блузок) парадной формы иных цветов, кроме предусмотренных белого или голубого.
6. Шапка, фуражка, кепи надеваются прямо, без наклона так, чтобы их нижний край находился на ширине одного-двух пальцев, горизонтально приложенных над бровными дугами, а козырек фуражки, кепи – на уровне бровей. Центр эмблемы должен находиться над переносицей.
7. Плащ носится с застегнутым поясом.
8. Пальто, плащ, пиджак парадный, пиджак повседневный, застегиваются на все пуговицы.
9. Куртка утепленная, куртка полевая, куртка повседневная носятся застегнутыми полностью.
10. Парадная и повседневная форма носится с галстуком который прикрепляется к рубашке закрепкой (зажим) между третьей и четвертой сверху пуговицей.
11. Обувь должна быть всегда вычищена и зашнурована.
12. Кашне носится заправленным под воротник пальто, плаща, куртки утепленной.
13. На парадный форменной одежде носятся знаки высшей степени отличия Республики Казахстан, ордена и медали.

3) арнайы (далалық) нысандық киімді – далалық жағдайлардағы жұмыстармен байланысты қызмет міндеттерін орындау және арнайы іс-шаралар өткізу кезінде кию көзделеді.
5. Мынаған:
1) табиғат қорғау мекемелерінің мемлекеттік инспекторлары болып табылмайтын адамдардың нысанды киім киюіне және айырым белгілерін тағуына;
2) нысандық киім, сондай-ақ нысандық және азаматтық киім заттарын араластыруға;
3) нысандық киімді белгіленбеген үлгідегі айырым белгілерімен киюге;
4) көзделген ақ немесе көк түстерден басқа, өзге түсті салтанатты нысандық киім жейделерін (көйлектерін, блузкаларын) киюге жол берілмейді.
6. Құлақшын, фуражка, кепкі олардың төменгі жиегі қастар доғасының үстіне көлденең қойылған бір-екі саусақтың ені мөлшерінде болатындай етіп қисатпай түзу, ал фуражканың күнқағары, кепкі – қастардың деңгейінде киіледі. Эмблеманың орталығы маңдайдың орта тұсында болуға тиіс.
7. Плащ бекітілген белбеумен киіледі.
8. Пальто, плащ, салтанатты пиджак, күнделікті пиджак түймелерінің бәрі салынады.
9. Жылы күрте, далалық күрте, күнделікті күрте толық түймеленген күйінде киіледі.
10. Салтанатты және күнделікті нысандық киім галстук тағылып киіледі, ол жейдеге үшінші және төртінші түйменің аралығында (қысқыш) бекітіледі.
11. Аяқкиім әрқашан таза болуы және мұқият баулануы тиіс.
12. Бөкебай пальто, плащ, жылы күрт жағасының астынан мұқият оралып тағылады.
13. Салтанатты нысандық киімде Қазақстан Республикасының ең жоғары дәрежедегі айырым белгілері, ордендер мен медальдар тағылады.