Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 декабря 2013 года № 759. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2014 года № 9108. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 07.04.2023 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 16) пункта 16 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1117, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт "Организация оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан".
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Тулегалиева А.Г.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его размещение на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Департаменту юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Асаинова Д.Е.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Байжунусова Э.А.
5. Настоящий приказ вводится по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр
С. Каирбекова
Утвержден
приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 декабря 2013 года № 759
Стандарт
организации оказания медицинской реабилитации
населению Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания медицинской реабилитации населению Республики Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 16) пункта 16 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1117.
2. Настоящий Стандарт устанавливает требования и порядок оказания медицинской реабилитации (далее – МР) пациентам в организациях здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую и стационарную помощь, а также в санаторно-курортных организациях вне зависимости от формы собственности и ведомственной принадлежности.

Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 759 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 қаңтарда № 9108 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.04.2023 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1117 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мәселелері туралы ереженің 16-тармағының 16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті (А.Ғ. Төлеғалиева):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаменті (Д.Е. Асайынова) оны мемлекеттік тіркеуден кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Е.Ә. Байжүнісовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Қайырбекова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2013 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 759 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1117 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 16) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт амбулаториялық-емханалық және стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында, сондай-ақ меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігіне қарамастан санаторийлік-курорттық ұйымдарда пациенттерге медициналық оңалту (бұдан әрі - МО) көрсету талаптары мен тәртібін белгілейді.

3. Штаты медицинских организаций, оказывающих МР населению, устанавливаются в соответствии со штатными нормативами, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 15 апреля 2010 года под № 6173).
4. Минимальный перечень материально-технического оснащения организаций здравоохранения, оказывающих МР, устанавливается в соответствии с минимальными стандартами (нормативами) оснащения медицинской техникой и изделиями медицинского назначения государственных организаций здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 октября 2010 года № 850.
5. Организации здравоохранения, оказывающие МР, обеспечивают ведение первичной медицинской документации в соответствии с приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 21 декабря 2010 года за № 6697) (далее – приказ МЗ РК № 907).
6. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) медицинская реабилитация – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма больных и инвалидов;
2) врач по специальности "медицинская реабилитология, восстановительное лечение (физиотерапия, лечебная физкультура, курортология) (взрослая, детская)" – врач, имеющий специальное образование и подготовку по применению средств и методов физической реабилитации по основным клиническим профилям заболеваний;
3) мультидисциплинарная команда (далее – МДК) – группа различных специалистов, имеющих подготовку по медицинской реабилитологии и оказывающих комплексную реабилитацию под руководством врача-координатора, создаваемая на всех этапах МР руководителем организации здравоохранения;
4) врач – координатор по профилю (далее – врач-координатор) – специалист по профилю оказываемой медицинской помощи (кардиолог, невропатолог, травматолог–ортопед), прошедший обучение по вопросам медицинской реабилитологии и координирующий работу МДК;
5) биосоциальные функции (далее – БСФ) – это способность к самообслуживанию, ориентации в пространстве и во времени, движению, восприятию, сексуальной функции, экономической и социальной независимости, трудовой и творческой деятельности, определяемые по индексам в соответствии с Международной классификацией функционирования ограничений жизнедеятельности и здоровья;

3. Халыққа МО көрсететін медициналық ұйымдардың штаттары "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 15 сәуірдегі № 6173 тіркелген) штаттық нормативтерге сәйкес белгіленеді.
4. МО көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жабдықтаудың ең төменгі тізбесі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 27 қазандағы № 850 бұйрығымен бекітілген мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық техникамен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен жарақтандырудың ең төменгі стандарттарына (нормативтеріне) сәйкес белгіленеді.
5. МО көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына (бұдан әрі – ҚР ДСМ № 907 бұйрығы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 21 желтоқсанда № 6697 тіркелген) сәйкес бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз етеді.
6. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) медициналық оңалту – науқастардың және мүгедектер организмінің бұзылған және (немесе) жойылған функцияларын сақтауға, ішінара немесе толық қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтердің кешені;
2) "Медициналық оңалту, қалпына келтіру емі (физиотерапия, емдік дене шынықтыру, курортология) (ересектерге, балаларға арналған)" мамандығы бойынша дәрігер - аурудың негізгі клиникалық бейіні бойынша құралдарды қолдану және физикалық оңалту әдістері бойынша арнаулы білімі және даярлығы бар дәрігер;
3) Мультитәртіптік команда – (бұдан әрі – МТК) медициналық ұйымдардың басшылары МО барлық кезеңдерінде құратын үйлестіруші дәрігердің басшылығымен медициналық оңалту және кешенді оңалту көрсететін әртүрлі мамандардың тобы;
4) бейін бойынша үйлестіруші дәрігер (бұдан әрі үйлестіруші-дәрігер) – МТК үйлестіру жұмыстары мен медициналық оңалту мәселелері бойынша оқудан өткен көрсетілетін медициналық көмектің бейіні бойынша маман (кардиолог, невропатолог, ортопед-травматолог);
5) биоәлеуметтік функциялар (бұдан әрі - БӘФ) – бұл тіршілік әрекеті мен денсаулық шектеулері жұмыс істеуінің халықаралық жіктемесіне сәйкес индекстер бойынша анықталатын, өзіне қызмет көрсетуге, кеңістікке бейімделуі және уақытқа, қозғалысқа, сезінуге, сексуальдық қызметке, экономикалық және әлеуметтік тәуелсіздікке, еңбек және шығармашылық қызметке қабілеттілігі.

6) инновационные медицинские технологии – совокупность методов и средств научной и научно-технической деятельности, внедрение которых в области медицины (биомедицины), фармации и информатизации в области здравоохранения является экономически эффективным и (или) социально значимым;
7) экспертная комиссия по вопросам развития здравоохранения - консультативно-совещательный орган, создаваемый приказом уполномоченного органа в области здравоохранения, осуществляющий организацию и проведение экспертных работ по вопросам стратегического развития здравоохранения, организации медицинской помощи, медицинской и фармацевтической науки и образования, качества медицинской и фармацевтической деятельности, оплаты медицинских услуг, финансирования здравоохранения (далее – Экспертная комиссия);
8) реабилитационный диагноз – диагноз, отражающий критерии оценки функциональных последствий заболевания (травмы), включающий в себя описание возникшего повреждения и последовавших за этим нарушений бытовых и профессиональных навыков и БСФ;
9) реабилитационный потенциал – клинически обоснованная вероятность достижения намеченных целей реабилитации в определенный отрезок времени с учетом БСФ, а также социально-средовых факторов;
10) реабилитационная цель – планируемый, специфичный, измеримый, реально достижимый, определенный во времени результат после проведенных реабилитационных мероприятий;
11) реабилитационный прогноз – ожидаемые результаты после проведенных реабилитационных мероприятий по реализации реабилитационного потенциала;
12) индивидуальная реабилитационная программа – документ, определяющий конкретные объемы, виды и сроки проведения реабилитации больных и инвалидов;
13) реабилитационная карта – форма первичной медицинской документации (форма 107/у, утвержденная приказом МЗ РК № 907), где отражены данные об объективном состоянии больного, проведенных исследованиях, результаты реабилитационного лечения;
14) международные критерии (индексы, шкалы, тесты) – инструменты в МР, позволяющие оценить степень нарушений БСФ, реабилитационный потенциал человека, определить объем, тактику и этапность МР;
15) социальный работник – работник, оказывающий специальные социальные услуги в области здравоохранения и (или) осуществляющий оценку и определение потребности в специальных социальных услугах, имеющий необходимую квалификацию, соответствующую установленным требованиям;
16) портал Бюро госпитализации (далее – Портал) – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.

6) инновациялық медициналық технология – денсаулық сақтау саласында медицина (биомедицина), фармация және ақпараттандыру саласын енгізілуі экономикалық тиімді және (немесе) әлеуметтік маңызды болып табылатын ғылыми және ғылыми – техникалық қызметтер әдістерінің және құралдарының жиынтығы;
7) денсаулық сақтауды дамыту мәселелері жөніндегі сараптама комиссиясы – денсаулық сақтауды стратегиялық дамыту, медициналық көмекті, медициналық және фармацевтикалық ғылым және білім беруді ұйымдастыру, медициналық және фармацевтикалық қызметтің сапасы, медициналық қызметке ақы төлеу, денсаулық сақтауды қаржыландыру мәселелері бойынша сараптама жұмыстарын ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен құрылған консультативтік-кеңес органы (бұдан әрі – Сараптама комиссиясы);
8) оңалту диагнозы – туындаған зақымдануды сипаттауды және осы бұзушылықтың салдарынан болған тұрмыстық және кәсіби дағдыны және БӘФ қамтитын аурудың (жарақаттың) функциональдық салдарын бағалау өлшемін көрсететін диагноз;
9) оңалту әлеуеті – БӘФ, сонымен қатар әлеуметтік-қоршаған орта факторларын есепке ала отырып, оңалтудың айқындалған мақсатына жетудің белгілі бір уақыт аралығында клиникалық негізделген мүмкіндігі;
10) оңалту мақсаты – жоспарлы, өзіндік, өлшеулі, нақты қол жеткізілген, уақытпен белгіленген жүргізілген оңалту шараларының нәтижесі;
11) оңалту болжамы – оңалту әлеуетін іске асыру бойынша өткізілген оңалту іс-шараларынан кейінгі күтілетін нәтиже;
12) жеке оңалту бағдарламасы – науқастарға және мүгедектерге өткізілетін оңалтудың нақты көлемін, түрін және мерзімін анықтайтын құжат;
13) оңалту картасы – зерттеу жүргізілген, оңалту емінің нәтижесі көрсетілген науқастың объективті жағдайы туралы деректер жазылған (ҚР ДСМ № 907 бұйрығымен бекітілген 107-е нысаны) бастапқы медициналық құжаттаманың нысаны;
14) халықаралық өлшемдер (индекстер, шкалалар, тестер) – МО көлемін, тактикасын, кезеңділігін анықтайтын адамның оңалту әлеуетін, БӘФ бұзушылық дәрежесін бағалауға мүмкіндік беретін МО құралдар;
15) әлеуметтік қызметкер – денсаулық сақтау саласында арнайы әлеуметтік қызмет көрсететін және (немесе) арнайы әлеуметтік қызметте қажеттілікті бағалауды және анықтауды жүзеге асыратын, белгіленген талаптарға сәйкес қажетті біліктілігі бар қызметкер;
16) Емдеуге жатқызу бюро порталы (бұдан әрі – Портал) – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуға пациенттерді бағыттауды электронды тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай жүйесі.

2. Структура и основные направления деятельности
организаций, оказывающих медицинскую реабилитацию населению
Республики Казахстан
7. К медицинским организациям, оказывающим МР, относятся:
1) республиканские, областные, городские реабилитационные центры (далее – РЦ);
2) отделения (койки) МР республиканских центров, многопрофильных стационаров (областные, городские больницы, центральные районные больницы (далее – ЦРБ), межрайонные больницы (далее – МРБ) и сельские больницы (далее – СБ);
3) отделения (кабинет) МР медицинских организаций, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь;
4) санатории.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения и социального развития РК от 21.12.2016 № 1083 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Целью МР является восстановление здоровья, трудоспособности, личностного и социального статуса, предупреждение осложнений, достижение материальной и социальной независимости, интеграции, реинтеграции в обычные условия жизни общества.
9. Основные принципы МР:
раннее начало;
этапность;
непрерывность;
преемственность;
индивидуальный и мультидисциплинарный подход;
доступность, адекватность и ориентированность на четко сформулированную цель проведения реабилитационных мероприятий.
10. В соответствии с поставленной целью, организация МР направлена на решение следующих задач:
1) совершенствование законодательных и иных нормативных правовых актов по вопросам МР;
2) оптимальное использование имеющегося коечного фонда для проведения реабилитации путем его перепрофилизации;
3) улучшение материально-технического состояния организаций в соответствии с минимальным стандартом оснащения;
4) разработка программ профессионального образования для специалистов, оказывающих МР;
5) подготовка кадров и разработка клинических протоколов по реабилитации в соответствии с международными требованиями;
6) внедрение в практику инновационных, эффективных методов МР.
3. Деятельность мультидисциплинарной команды
11. На всех этапах оказание помощи пациентам по МР проводится при участии МДК, прошедших подготовку по медицинской реабилитологии.
12. Задачами МДК являются:
1) проведение и оценка степени тяжести состояния и нарушений БСФ пациента при поступлении, в динамике и перед выпиской в соответствии с международными критериями;
2) определение реабилитационного диагноза, реабилитационного потенциала и прогноза;
3) определение объема, этапа, медицинской организации для проведения МР.
13. Функции МДК:
1) определение цели и задач МР пациента с их последующей переоценкой;

2. Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту
көрсететін ұйымдардың қызметтерінің құрылымы және негізгі
бағыттары
7. МО көрсететін медициналық ұйымдарға:
1) республикалық, облыстық, қалалық оңалту орталықтары (бұдан әрі – ОО);
2) республикалық орталықтардың, көпбейінді стационарлардың (облыстық, қалалық ауруханалар, аудандық орталық ауруханалар (бұдан әрі –АОА), ауданаралық ауруханалар (бұдан әрі – ААА) және ауылдық аурухана (бұдан әрі – АА) МО бөлімшелері (төсектік);
3) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың МО бөлімшелері (кабинет);
4) санаторийлер жатады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 21.12.2016 № 1083 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. МО-ның мақсаттары денсаулықты, еңбекке қабілеттілікті, тұлғалық және әлеуметтік мәртебені қалпына келтіру, қоғам өмірінің қалыпты жағдайында интеграция, реинтеграцияның материалдық және әлеуметтік тәуелділігіне қол жеткізу болып табылады.
9. МО негізгі қағидаттары:
ерте бастау;
кезеңі;
үздіксіздігі;
үйлестігі;
жеке және мультитәртіптік тәсілі;
қолжетімділігі;
ұқсастығы;
оңалту іс-шараларын өткізудегі нақты қалыптастырылған мақсатқа бағдары.
10. Қойылған мақсатқа сәйкес МО ұйымдастыру мынадай міндеттерді шешуге бағытталған:
1) МО мәселелері бойынша заңнамалық және өзге нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру;
2) оңалтуды өткізу үшін, оны қайта бейімдеу жолымен қолдағы бар төсек қорын оңтайлы пайдалану;
3) жарақтандырудың ең төменгі стандарттарына сәйкес ұйымның материалдық-техникалық жағдайын жақсарту;
4) МО көрсететін мамандар үшін кәсіби білім беру бағдарламасын әзірлеу;
5) халықаралық талаптарға сәйкес оңалту бойынша кадрларды даярлау және клиникалық хаттамаларды әзірлеу;
6) практикада МО инновациялық, тиімді әдістерін енгізу.
3. Мультитәртіптік команданың қызметі
11. Пациенттерге МО бойынша көмек көрсету барлық кезеңдерде медициналық оңалту бойынша дярлаудан өткен МТК-ның қатысуымен өткізіледі.
12. МТК міндеттері:
1) халықаралық өлшемдерге сәйкес пациенттің түскен кезде, динамикада және шығар алдында БӘФ бұзушылығы мен ауырлық жағдайының дәрежесін өткізу мен бағалау;
2) оңалту диагнозын, оңалту әлеуетін және болжамын анықтау;
3) МО өткізу үшін көлемін, кезеңін және медициналық ұйымды анықтау.
13. МТК қызметі:
1) пациенттің МО мақсаты мен міндетін оларды қайта бағалаумен анықтау;

2) формирование индивидуальной реабилитационной программы;
3) проведение комплекса реабилитационных мероприятий;
4) проведение оценки данных клинико-инструментальных и лабораторных исследований;
5) оценка эффективности проведенных комплексных реабилитационных мероприятий;
6) формирование рекомендаций по дальнейшей реабилитации;
7) обучение пациента, членов семьи по уходу и реабилитационным мероприятиям в домашних условиях;
8) оформление заключения и рекомендаций в медицинской (реабилитационной) карте стационарного или амбулаторного больного;
9) осуществление направления пациента в профильную медицинскую организацию.
14. Возглавляет МДК врач – координатор, который является ведущим врачом и координатором деятельности МДК, прошедший обучение по вопросам медицинской реабилитологии.
15. В состав МДК входят следующие специалисты, прошедшие обучение по вопросам медицинской реабилитологии:
врач – координатор;
врач – реабилитолог (с высшим медицинским образованием по специальности "медицинская реабилитология, восстановительное лечение (физиотерапия, лечебная физкультура, курортология)" (взрослая, детская));
специалист в области психологии (с высшим медицинским образованием по специальности "психиатрия (наркология, медицинская психология)" или с высшим немедицинским (педагогическим) образованием по специальности "психология"));
специалист – инструктор по лечебной культуре (с высшим медицинским, немедицинским образованием (педагогическим));
специалист – инструктор по лечебной культуре, медицинская сестра (брат) кабинета лечебной физкультуры (со средним медицинским и немедицинским образованием (педагогическим));
специалист – инструктор по трудотерапии (с высшим немедицинским образованием (педагогическим) образованием);
специалист – инструктор по трудотерапии (со средним медицинским и немедицинским (педагогическим) образованием);
медицинская сестра (брат) физиотерапевтического кабинета;
медицинская сестра (брат) по уходу;
социальный работник.
16. По показаниям, в составе МДК участвуют:
специалист с высшим медицинским образованием по профилю "традиционная терапия (рефлексотерапия, мануальная терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия и другие)";
специалист с высшим образованием по профилю "функциональная диагностика";
специалист с высшим образованием по профилю "оториноларингология (сурдология) (взрослая, детская)", "офтальмология (взрослая, детская)", "терапия (диетология)", "психиатрия (наркология, медицинская психология) (детская, взрослая)";
медицинская сестра (брат) кабинета массажа;
специалисты, имеющие высшее педагогическое образование: логопед, учитель-дефектолог, учитель-сурдолог, тифлопедагог, воспитатель, учитель (педагог) для детей, социальный педагог, учитель музыки;
специалист–ортезист c высшим или средним медицинским или немедицинским образованием.

2) жекеленген оңалту бағдарламасын қалыптастыру;
3) оңалту іс-шараларының кешенін өткізу;
4) клиникалық-инструменталдық және зертханалық зерттеулердің мәліметтеріне бағалау өткізу;
5) оңалту іс-шаралары кешенінің тиімділігін бағалау;
6) одан әрі оңалту бойынша ұсыныстарды қалыптастыру;
7) үй жағдайында пациент пен оның отбасын күтім және оңалту шаралары бойынша оқыту;
8) стационарлық немесе амбулаториялық науқастың медициналық (оңалту) картасына қорытынды мен ұсыныс әзірлеу;
9) пациентті бейінді медициналық ұйымға бағыттауды жүзеге асыру.
14. МТК-ны медициналық оңалту мәселелері бойынша оқытудан өткен, МТК-ның үйлестіруші және жетекші дәрігер болып табылатын үйлестіруші-дәрігер басқарады.
15. МТК құрамына медициналық оңалту мәселелері бойынша оқытудан өткен мынадай мамандар кіреді:
үйлестіруші дәрігер;
оңалту дәрігері ("медициналық оңалту, қалпына келтіру емі (физиотерапия, емдік денешынықтыру, курортология)" (ересек, балалар мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі бар);
психология саласының маманы ("психиатрия (наркология, медициналық психология)" немесе жоғары медициналық емес (педагогикалық) "психология" мамандығы бойынша білімі бар));
емдеу мәдениеті бойынша нұсқаушы–маман (жоғары медициналық, медициналық емес (педагогикалық) білімі бар);
емдеу мәдениеті бойынша нұсқаушы–маман емдік денешынықтыру кабинетінің мейіргері, (орта медициналық және медициналық емес (педагогикалық) білімі бар);
еңбек терапиясы бойынша нұсқаушы–маман (жоғары медициналық емес (педагогикалық) білімі бар);
еңбек терапиясы бойынша нұсқаушы маман (орта медициналық және медициналық емес (педагогикалық) білімі бар);
физиотерапия кабинетінің мейіргері;
күтім жасайтын мейіргер;
әлеуметтік қызметкер.
16. Көрсетімдер бойынша МТК құрамына мыналар қатысады:
"дәстүрлі терапия (рефлексотерапия, мануальді терапия, су-джок-терапия, гомеопатия, гирудотерапия, фитотерапия және басқа)" бейіні бойынша жоғары медициналық білім бар маман;
"функциналдық диагностика" бейіні бойынша жоғары медициналық білімі бар маман;
"оториноларингология (сурдология) (ересек, балалар)", "офтальмология (ересек, балалар)", "терапия (диетология)", "психиатрия (наркология, медициналық психология) (ересек, балалар) бейіні бойынша жоғары білімі бар маман;
массаж кабинетінің мейіргері
жоғары педагогикалық білімі бар мамандар: логопед, дефектолог- мұғалім, сурдолог-мұғалім, тифло-педагог, тәрбиеші, балаларға арналған мұғалім (педагог), әлеуметтік педагог, музыка мұғалімі;
ортезист–маман жоғары немесе орта медициналық немесе медициналық емес білімі бар.

17. МДК для оценки степени тяжести состояния и нарушений БСФ пациента использует международные критерии при следующих профилях заболеваний:
1) профиль "неврология и нейрохирургия": индексы Бартела (Barthel), Mini Mental test, шкала ASIA;
для детей до 1 года – шкала Прехтла (Prechtl);
до 4–х лет – шкала нервно–психического развития, модифицированный индекс Бартела (Barthel);
старше 4-х лет – шкала WeeFim;
для детей с детским церебральным параличом (далее – ДЦП) дополнительно: шкала спастичности Ашфорта (Ashworth), шкала GMFCS, GMFМ; шкала функционирования верхних конечностей МACs;
2) профиль "травматология и ортопедия": индексы Бартела (Barthel), MRC scale, Карновского, гониометрия;
для детей до 1 года: индексы MRC scale, Карновского, гониометрия;
3) профиль "кардиология и кардиохирургия": уровень сердечной недостаточности (далее – СН) согласно функциональным классам (далее – ФК) по классификации Нью-Йоркской ассоциации сердца (NYHA), оценка жизнеопасных нарушений сердечного ритма по индексу Lown.
4. Объемы и этапы предоставления медицинской реабилитации
Сноска. Глава 4 исключена приказом Министра здравоохранения РК от 29.08.2019 № ҚР ДСМ-120 (вводится в действие с 01.01.2020).
5. Организация оказания медицинской реабилитации населению
Республики Казахстан
Сноска. Глава 5 исключена приказом Министра здравоохранения РК от 29.08.2019 № ҚР ДСМ-120 (вводится в действие с 01.01.2020).
6. Организация оказания медицинской реабилитации взрослому
населению Республики Казахстан по профилям заболеваний
"кардиология и кардиохирургия", "травматология и ортопедия",
"неврология и нейрохирургия"
Сноска. Глава 6 исключена приказом Министра здравоохранения РК от 29.08.2019 № ҚР ДСМ-120 (вводится в действие с 01.01.2020).
7. Организация оказания медицинской реабилитации детскому
населению Республики Казахстан по профилям заболеваний
"кардиология и кардиохирургия", "травматология и ортопедия",
"неврология и нейрохирургия"
Сноска. Глава 7 исключена приказом Министра здравоохранения РК от 29.08.2019 № ҚР ДСМ-120 (вводится в действие с 01.01.2020).
Приложение 1
к Стандарту организации оказания
медицинской реабилитации населению
Республики Казахстан
Второй этап
"Реабилитация II А"
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра здравоохранения РК от 29.08.2019 № ҚР ДСМ-120 (вводится в действие с 01.01.2020).
Приложение 2
к Стандарту организации оказания
медицинской реабилитации населению
Республики Казахстан
Второй этап
"Реабилитация II А"

17. МТК пациенттің жағдайының ауырлық деңгейін және БӘФ бұзылушылығын бағалау үшін аурулардың мынадай бейіндерінде халықаралық критерийлерді қолданады:
1) "неврология және нейрохирургия" бейінін: Бартела (Barthel) индексін, Mini Mental test, ASIA шкаласын;
1 жасқа дейінгі балалар үшін - Прехтла (Prechtl) шкаласын;
4 жасқа дейінгі нервтік-психикалық даму шкаласы, модифицирленген Бартел ( Barthel) шкаласы;
4 жастан үлкен – WeeFim шкаласы;
балалардың церебральды сал ауруымен ауыратын балалар үшін (бұдан әрі – БЦС) қосымша: Ашфорта (Ashworth) спастикалық шкаласы GMFCS, GMFM шкаласы, МACs қолдың функционалданған шкаласы;
2) "травматология және ортопедия" бейіні: Бартел ( Barthel), MRC scale, Карновский, гониометрия индекстері;
1 жасқа дейінгі балалар үшін: MRC scale, Карновский, гониометрия индекстері;
3) "кардиология және кардиохирургия" бейіні: Нью-Йорк жүрек қауымдастығы (NYHA) жіктемесі бойынша функционалдық кластарға (бұдан әрі – ФК) сәйкес жүрек функциясының жетіспеушілігі (бұдан әрі – ЖФЖ) деңгейі, Lown индексі бойынша жүрек соғысының өмірге қауіпті бұзылушылығын бағалау.
4. Медициналық оңалтуды ұсынудың көлемдері және кезеңдері
Ескерту. 4-тарау алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.08.2019 № ҚР ДСМ-120 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қазақстан Республикасының халқына медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру
Ескерту. 5-тарау алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.08.2019 № ҚР ДСМ-120 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қазақстан Республикасының ересек халқына "кардиология және кардиохирургия", "травматология және ортопедия", "неврология және нейрохирургия" бейіндері бойынша медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру
Ескерту. 6-тарау алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.08.2019 № ҚР ДСМ-120 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қазақстан Республикасының балаларына "кардиология және кардиохирургия", "травматология және ортопедия", "неврология және нейрохирургия" бейіндері бойынша медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру
Ескерту. 7-тарау алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.08.2019 № ҚР ДСМ-120 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
халқына медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
1-қосымша
Екінші кезең
" II А оңалту"
"Кардиология және кардиохирургия" бейіні (ересектер)
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 29.08.2019 № ҚР ДСМ-120 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
халқына медициналық оңалту
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
2-қосымша
Екінші кезең
" II А оңалту"
"Травматология және ортопедия" бейіні (ересектер)