Об утверждении Положения государственного учреждения "Комитет по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан"
Приказ Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 23 января 2014 года № 14-Ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2014 года № 9088. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 10 октября 2014 года № 19-5/519
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 10.10.2014 № 19-5/519 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 29 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» и постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2013 года № 172 «Вопросы Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения «Комитет по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан».
2. Комитету по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр                                    Н. Каппаров
Утверждено
приказом Министра
окружающей среды и водных ресурсов
Республики Казахстан
от 23 января 2014 года № 14-ө
Положение
о Комитете по водным ресурсам
Министерства окружающей среды и водных ресурсов
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Комитет по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан (далее - Комитет) является ведомством Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области использования и охраны водного фонда.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

"Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің Су ресурстары комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің 2014 жылғы 23 қаңтардағы № 14-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 24 қаңтарда № 9088 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 10 қазандағы № 19-5/519 бұйрығымен
Ескернту. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2014.10.10 № 19-5/519 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Нормативтік құқықтық актілер туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңның 29-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына және «Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің кейбір мәселелері» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 25 ақпандағы № 172 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған «Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің Су ресурстары комитеті» мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің Су ресурстары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін он күнтізбелік күн ішінде кезеңдік басылымдарға және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                          Н. Қаппаров
Қазақстан Республикасы
Қоршаған орта және су ресурстары
министрінің
2014 жылғы 23 қаңтардағы
№ 14-ө бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары
министрлігінің Cу ресурстары комитеті
туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің Су ресурстары комитеті (бұдан әрі - Комитет) Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) су қорын пайдалану және қорғау саласындағы іске асыру және бақылау қызметтерін жүзеге асыратын ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, басқада нормативтік құқықтық актілеріге және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются Ответственным секретарем Министерства по согласованию с Министром окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Комитета: индекс 010000, Республика Казахстан, г. Астана, Есильский район, ул. Орынбор, дом 8.
7. Полное наименование Комитета - государственное учреждение «Комитет по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан».
8. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
9. Финансирование деятельности Комитета осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
10. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
11. Комитет состоит из следующих управлений:
1) Управление регулирования использования и охраны водных ресурсов;
2) Управление государственного контроля в области использования и охраны водного фонда;
3) Управление эксплуатации водохозяйственных систем и сооружений;
4) Управление развития водохозяйственной инфраструктуры и инвестиций;
5) Управление правовой и кадровой работы;
6) Управление экономики и бюджетного планирования;
7) Управление организационной работы и документационного обеспечения.
12. Комитет имеет следующие территориальные органы:
1) Республиканское государственное учреждение «Арало-Сырдарьинская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан»;
2) Республиканское государственное учреждение «Балкаш-Алакольская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан»;
3) Республиканское государственное учреждение «Ертисская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан»;

3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдастыру-құқықтық үлгісіндегі заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауларымен мөрі және мөртабаны, белгіленген үлгідегі бланкісі, сондай-ақ заңнамаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық органдарында есептері бар.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Комитеттің құрылымы мен штаттық саны Қазақстан Республикасының Қоршаған орта және су ресурстары министрінің келісуінен кейін Министрліктің Жауапты хатшысымен бекітіледі.
6. Комитеттің заңды мекенжайы: индексі 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Есіл ауданы, Орынбор көшесі, 8 үйі.
7. Комитеттiң толық атауы - "Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлiгінің Су ресурстары комитеті" мемлекеттік мекемесi.
8. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
9. Комитет қызметін қаржыландыру республикалық бюджет қаражатынан жүзеге асырылады.
10. Комитетке өзiнiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектілерiмен шарттық қатынастарға түсуге тиым салынады.
Егер заңнамалық актілермен Комитетке кiрiстер әкелетін қызметтi жүзеге acыpу құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер республикалық бюджет кiрiсiне жiберiледi.
11. Комитет келесі басқармалардан тұрады:
1) Су ресурстарын пайдалануды реттеу басқармасы;
2) Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау басқармасы;
3) Су шаруашылығы жүйелерін және құрылыстарды пайдалану басқармасы;
4) Су шаруашылығы инфрақұрылымының дамуы және инвестиция басқармасы;
5) Құқықтық және кадрлық жұмыс басқармасы;
6) Экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы;
7) Ұйымдастыру жұмысы және құжаттамалық қамтамасыз ету басқармасы.
12. Комитеттің келесі аумақтық органдары бар:
1) «Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Арал-Сырдария бассейндік инспекциясы» республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) «Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл бассейндік инспекциясы» республикалық мемлекеттік мекемесі;
3) «Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалану реттеу және қорғау жөніндегі Ертіс бассейндік инспекциясы» республикалық мемлекеттік мекемесі;

4) Республиканское государственное учреждение «Есильская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан»;
5) Республиканское государственное учреждение «Нура-Сарысуская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан»;
6) Республиканское государственное учреждение «Тобол-Торгайская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан»;
7) Республиканское государственное учреждение «Жайык-Каспийская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан»;
8) Республиканское государственное учреждение «Шу-Таласская бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов Комитета по водным ресурсам Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан».
13. Комитет является органом, осуществляющим управление республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения «Казводхоз» Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан.
2. Основные задачи и функции Комитета
14. Задача: Обеспечение реализации государственной политики в области использования и охраны водного фонда, программ развития водного сектора экономики.
Функции:
1) участвует в реализации государственной политики в области использования и охраны водного фонда;
2) подготавливает и реализует инвестиционные проекты водохозяйственных объектов за счет средств государственного бюджета, а также средств займов и грантов международных финансовых организаций;
3) является рабочим органом по разработке нормативных правовых актов, согласовывает проекты нормативных правовых актов в регулируемых сферах, а также участвует в прохождении согласовании (регистрации) нормативных правовых актов в государственных органах;
4) осуществляет контроль за выполнением условий и требований международных соглашений о трансграничных водах;
5) осуществляет государственное управление в области использования водного фонда, водоснабжения и водоотведения (кроме водохозяйственных и водоотводящих систем, расположенных в населенных пунктах);
6) эффективное управление республиканским государственным предприятием «Казводхоз» и его филиалами, находящихся в ведении Министерства окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан;

4) «Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Есіл бассейндік инспекциясы» республикалық мемлекеттік мекемесі;
5) «Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу бассейндік инспекциясы» республикалық мемлекеттік мекемесі;
6) «Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Тобыл-Торғай бассейндік инспекциясы» республикалық мемлекеттік мекемесі;
7) «Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Жайық-Каспий бассейндік инспекциясы» республикалық мемлекеттік мекемесі;
8) «Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігі Су ресурстары комитетінің Су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі Шу-Талас бассейндік инспекциясы» республикалық мемлекеттік мекемесі.
13. Комитет Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрлігінің «Қазсушар» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнын басқаруды жүзеге асыратын орган болып табылады.
2. Комитеттің негізгі міндеттері және қызметтері
14. Міндеті: экономиканың су секторын дамыту бағдарламасы, су қорын пайдалану және қорғау саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету.
Қызметтері:
1) су қорын пайдалану және қорғау саласында мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
2) мемлекеттік бюджет қаражатының есебінен су шаруашылығы нысандарының инвестициялық жобаларды, сондай-ақ халықаралық қаржылық ұйымдардың заемдары мен гранттары есебінен дайындайды және іске асырады;
3) нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу бойынша жұмыс органы болып табылады, реттелетін салаларда нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келіседі, сондай-ақ мемлекеттік органдарда нормативтік құқықтық актілерді келісу (тіркеу) өтуіне қатысады;
4) трансшекаралық сулар туралы халықаралық келісімдердің шарттары мен талаптарын орындауға бақылауды жүзеге асырады;
5) су қорын пайдалану, сумен қамту және су тарту саласында мемлекеттік басқаруды жүзеге асырады (елді мекендерде орналасқан су шаруашылығы және су тарту жүйелерінен басқа);
6) Қазақстан Республикасы Қорщаған орта және су ресурстары министрлігінің қарамағындағы «Қазсушар» республикалық мемлекеттік кәсіпорынға және оның филиалдарына тиімді басқаруды жүзеге асырады;

7) осуществляет реализацию государственной политики по управлению государственным имуществом в области водного хозяйства;
8) определяет приоритетные направления деятельности и обязательные объемы работ (услуг), финансируемых из бюджета, республиканского государственного предприятия, а также в случаях, предусмотренными законами Республики Казахстан;
9) определяет предмет и цели деятельности республиканского государственного предприятия;
10) вносит предложения уполномоченному органу по государственному имуществу по определению предмета и цели деятельности республиканского государственного предприятия;
11) рассматривает и утверждает планы развития республиканского государственного предприятия и отчеты по их исполнению;
12) осуществляет контроль за сохранностью имущества республиканского государственного предприятия и выполнения его планов развития;
13) дает согласие уполномоченному органу по государственному имуществу на изъятие или перераспределение имущества, переданного республиканскому предприятию или приобретенного им в результате хозяйственной деятельности;
14) устанавливает цены на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые республиканским государственным предприятием;
15) по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу осуществляет реорганизацию и ликвидацию республиканского государственного предприятия;
16) устанавливает ежегодно размер фонда оплаты труда республиканского государственного предприятия;
17) решает иные вопросы, отнесенные к его компетенции законодательством Республики Казахстан.
15. Задача: Регулирование использования водного фонда для обеспечения потребностей населения и отраслей экономики, достижение и поддержание экологически безопасного и экономически оптимального уровня водопользования.
Функции:
1) осуществление государственного учета вод и их использования, ведения государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов;
2) создает информационную базу данных водных объектов и обеспечение доступа к ней всех заинтересованных лиц;
3) организует эксплуатацию водных объектов, водохозяйственных сооружений, находящихся в республиканской собственности, в том числе проектирование, капитальный ремонт, реконструкцию, строительство и содержание, а также обеспечение их безопасности;
4) согласовывает на предмет допустимого уровня использования водных ресурсов, прогнозов использования и охраны водных ресурсов в составе схем развития и размещения производительных сил и отраслей экономики, разработанные центральными исполнительными органами;

7) су шаруашылығы саласындағы мемлектетік мүлікті басқару бойынша мемлекеттік саясатты іске асырады;
8) Қазақстан Республикасы заңдарымен көзделген жағдайда, республикалық мемлекеттік кәсіпорын, бюджеттен қаржыландырылатын, жұмыстардың (қызметтердің) міндетті көлемдері мен қызметтің басым бағыттарын анықтайды;
9) республикалық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің мәні мен мақсатын анықтайды;
10) республикалық мемлекеттік кәсіпорын қызметінің мәні мен мақсатын анықтау бойынша мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға ұсыныс енгізеді;
11) республикалық мемлекеттік кәсіпорынды дамыту жоспарларын және олардың орындалуы бйоынша есептерді қарастырады және бекітеді;
12) республикалық мемлекеттік кәсіпорындар мүлігінің сақталуына бақылауды және оның даму жоспарларының орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
13) республикалық кәсіпорынға берілген немесе шаруашылық қызметінің нәтижесінде сатып алынған мүлікті алу немесе қайта бөлуге мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органға келісім береді;
14) республикалық мемлекеттік кәсіпорынмен өндірілетін және іске асырылатын тауарларға (жұмыстар, қызметтер) бағаны қояды;
15) мемлекеттік мүлік бойынша уәкілетті органмен келісім бойынша республикалық мемлекеттік кәсіпорынды таратуды және қайта құруды жүзеге асырады;
16) республикалық мемлекеттік кәсіпорынның еңбек төлемінің қоры көлемін жыл сайын белгілейді;
17) оның құзыретіне жататын басқада мәселелерді Қазақстан Республикасының заңнамаларымен шешеді.
15. Міндеті: халықтың және экономика салаларының тұтынушылықтарын қамтамасыз ету үшін су қорын пайдалануды реттеу, суды пайдаланудың экологиялық қауіпсіз және экономикалық оңтайлы деңгейін ұстау және қол жеткізу.
Қызметтері:
1) мемлекеттік су есебі және оны пайдалануды, мемлекеттік су кадастрын және су нысандарының мемлекеттік мониторингін жүргізуді жүзеге асырады;
2) су нысандарының ақпараттық базасын құрады және барлық мүдделі тұлғалардың оған қол жетімділігін қамтамасыз етеді;
3) республикалық меншіктегі су нысандарын, су шаруашылығы құрылыстарын пайдалануды ұйымдастырады, сонымен қатар жобалау, күрделі жөндеу, қайта жаңарту, салу және ұстау, сондай-ақ олардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
4) орталық атқарушы органдармен әзірленген экономика салаларын және өндіруші күштерді дамыту және тарату сұлбалары құрамында су ресурстарын пайдалану және қорғау болжамдары, су ресурстарын пайдаланудың жеткілікті деңгейіне келіседі;

5) устанавливает по бассейнам водных объектов объемы природоохранных и санитарно-эпидемиологических попусков;
6) разрабатывает целевые показатели состояния и критериев качества воды для бассейна каждого водного объекта совместно с уполномоченным органом по изучению и использованию недр и уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды;
7) уточняет ежегодные лимиты водопользования с учетом водности года, экологического и санитарно-эпидемиологического состояния водных объектов;
8) согласовывает удельные нормы потребления воды в отраслях экономики;
9) разрабатывает схемы комплексного использования и охраны водных ресурсов по бассейнам основных рек и других водных объектов в целом по республике;
10) организует проектные, изыскательские, научно-исследовательские и конструкторские работы в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения вне пределов населенных пунктов;
11) участвует в работе по приему-передаче в эксплуатацию водохозяйственных сооружений, согласовывает проекты водохозяйственных сооружений и производства строительных, дноуглубительных и иных работ, влияющих на состояние водных объектов;
12) создает республиканскую информационно-аналитическую систему использования водных ресурсов;
13) разрабатывает водохозяйственные балансы;
14) обеспечивает доступ заинтересованных физических и юридических лиц к информации, содержащихся в государственном водном кадастре;
15) разрабатывает лимиты водопользования по бассейнам рек на основе бассейновых схем и нормативов предельно допустимых вредных воздействий на водные объекты;
16) осуществляет методическое обеспечение деятельности водохозяйственных организаций;
обеспечивает подготовку бюджетной заявки Комитета, территориальных подразделений Комитета, представление ее в Министерство, а также выполнение иных процедур бюджетного процесса.
16. Задача: Организация проведения государственного контроля в области использования и охраны водного фонда.
Функции:
1) принимает меры по предупреждению, выявлению и устранению нарушений водного законодательства Республики Казахстан и привлечению виновных к ответственности;
2) организует проведение государственного контроля в области использования и охраны водного фонда.
3. Основные задачи и функции территориальных органов
17. Задача: Регулирование использования водного фонда для обеспечения потребностей населения и отраслей экономики, достижение и поддержание экологически безопасного и экономически оптимального уровня водопользования.
Функции:
1) комплексное управление водными ресурсами гидрографического бассейна на основе бассейнового принципа;

5) су нысандарының бассейндері бойынша табиғатты қорғау және санитарлық-эпидемиологиялық су жіберу көлемдерін белгілейді;
6) қоршаған ортаны қорғау саласында уәкілетті мемлекеттік органмен және жер қойнауын зерттеу және пайдалану бойынша уәкілетті органмен бірлесіп әр су нысанының бассейні үшін су сапасының жағдайы және белгілерінің нысаналы көрсеткіштерін әзірлейді;
7) су нысандарының санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық жағдайын, жылдың сулылығы есебімен жыл сайынғы суды пайдалану лимиттерін анықтайды;
8) экономика саласында салыстырмалы суды тұтыну нормаларын келіседі;
9) республика бойынша жалпы негізгі өзендер мен басқада су нысандарының бассейндері бойынша су ресурстарын кешенді пайдалану және қорғау сұлбасын әзірлейді;
10) елді мекендер шегінен тыс сумен қамту және су тарту, су қорын пайдалану және қорғау саласында жобалау, іздестіру, ғылыми-зерттеу және құрылымдық жұмыстарын ұйымдастырады;
11) су шаруашылығы құрылыстарын пайдалануға қабылдау-тапсыру бойынша жұмыстарға қатысады, су шаруашылығы құрылыстарының жобаларын және су нысандарының жағдайына әсер ететін құрылыс, түбін тереңдету және басқада жұмыстар өндірісін келіседі;
12) су ресурстарын пайдаланудың республикалық ақпараттық-талдау жүйесін құрады;
13) су шаруашылығы баланстарын әзірлейді;
14) мемлекеттік су кадастрындағы ақпаратқа мүдделі жеке және заңды тұлғалардың қол жетімділігін қамтамасыз етеді;
15) бассейндік сұлбалар негізінде өзендер бассейндері бойынша суды пайдалану лимиттерін және су нысандарына шекті мүмкін зиян әсер етулердің нормативтерін әзірлейді;
16) су шаруашылығы ұйымдарының қызметін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
17) Комитеттің, оның аумақтық бөлімшелерінің бюджеттік өтінімдерін дайындауды, оны Министрлікке ұсынуды, сондай-ақ бюджеттік процестің басқада рәсімдерін орындауды қамтамасыз етеді.
16. Міндеті: су қорын пайдалану және қорғау саласында мемлекеттік бақылауды өткізуді ұйымдастырады.
Қызметтері:
1) Қазақстан Республикасының су заңнамаларын бұзушылықтың алдын алу, анықтау және жою және айыптыларды жауапкершілікке тарту бойынша шаралар қабылдайды;
2) су қорын пайдалану және қорғау саласында мемлекеттік бақылауды өткізуді ұйымдастырады.
3. Аумақтық органдардың негізгі міндеттері және қызметтері
17. Міндеті: халықтың және экономика салаларының тұтынушылықтарын қамтамасыз ету үшін су қорын пайдалануды реттеу, суды пайдаланудың экологиялық қауіпсіз және экономикалық оңтайлы деңгейін ұстау және қол жеткізу.
Қызметтері:
1) бассейндік принцип негізінде гидрографиялық бассейннің су ресурстарын кешенді басқару;

2) координация деятельности субъектов водных отношений по использованию водных ресурсов с целью достижения положительного экономического эффекта, разумного, справедливого и экологически устойчивого водопользования;
3) подготовка и реализация бассейновых соглашений о восстановлении и охране водных объектов;
4) ведение государственного учета, государственного водного кадастра и государственного мониторинга водных объектов по бассейнам;
5) выдача, приостановление действия и отзыв разрешения на специальное водопользование в порядке, установленном законодательством;
6) согласование:
планов местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) по рациональному использованию водных объектов соответствующего бассейна;
предложений по определению мест строительства предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод;
предпроектной документации, проектов строительства и реконструкции предприятий и других сооружений, влияющих на состояние вод;
документов о проведении строительных, дноуглубительных, взрывных работ по добыче полезных ископаемых, водных растений, прокладке кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, рубке леса, а также буровых, сельскохозяйственных и других работ на водных объектах, водоохранных полосах и зонах;
планов мероприятий водопользователей по сохранению, улучшению состояния водных объектов;
7) участие в работе государственных комиссий по приемке в эксплуатацию объектов производственного, сельскохозяйственного и жилищно-гражданского назначения, влияющих на состояние вод, а также в работах по ликвидации последствий, возникших в результате наступления чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
8) определение лимитов водопользования в разрезе водопользователей и по соответствующему бассейну;
9) определяет сведения, указываемые в заявлении на выдачу разрешения на специальное водопользование;
10) согласовывает рыбоводные и мелиоративно-технические мероприятия, обеспечивающие улучшения состояния водных объектов и водохозяйственных сооружений и воспроизводство рыбных запасов;
11) согласовывает перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения, выставляемых на конкурс по закреплению;
12) участие в организации и проведении конкурса по предоставлению водных объектов в обособленное или совместное пользование;
13) участие в утверждении запасов подземных вод;
14) согласование схемы комплексного использования и охраны вод соответствующего бассейна, правил эксплуатации водных объектов и водохозяйственных сооружений;

2) мағыналы, адал және экологиялық орнықты суды пайдаланудың оң экономикалық әсеріне қол жеткізу мақсатында су ресурстарын пайдалану бойынша су қатынастары субъектілерінің қызметін үйлестіру;
3) су нысандарын қалпына келтіру және қорғау туралы бассейндік келісімдерді дайындау және іске асыру;
4) бассейндер бойынша су нысандарының мемлекеттік мониторингі мен мемлекеттік су кадастрын, мемлекеттік есебін жүргізу;
5) заңнамамен белгіленген тәртіпте арнайы суды пайдалануға рұқсатты беру, іс-әрекет етуін тоқтату және қайтарып алу;
6) келіседі:
тиісті бассейннің су нысандарын тиімді пайдалану бойынша облыстардың (республикалық мәндегі қала, елорда) жергілікті атқарушы органдары жоспарларын;
кәсіпорындардың және су жағдайына әсер ететін басқада құрылыстарды салу орындарын анықтау бойынша ұсыныстарды;
кәсіпорындардың және су жағдайына әсер ететін басқада құрылыстарды салу және қайта жаңарту жобалары, жоба алдындағы құжаттамаларды;
кұрылыс, түбін тереңдету, пайдалы қазбаларды, су өсімдіктерін өндіру бойынша жарылыс жұмыстары, кабелдерді, құбырөткізгіштерді және басқада коммуникацияларды өткізу, орманды кесу, сондай-ақ бұрғылау, ауыл шаруашылығы және су нысандарында, суды қорғау аймақтары мен белдіктерінде басқада жұмыстарды өткізу туралы құжаттарын;
су нысандары жағдайын сақтау, жақсарту бойынша суды пайдаланушылардың іс-шаралар жоспарын;
7) су жағдайына әсер ететін өндірістік, ауыл шаруашылығы және тұрғын үй-азаматтық тағайындаудағы нысандарды пайдалану бойынша мемлекеттік комиссия жұмысына, сондай-ақ табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайлардың келуі нәтижесінде туындаған салдарды жою бойынша жұмыстарға қатысады;
8) тиісті бассейндер бойынша суды пайдаланушылар бөліндісінде суды пайдалану лимиттерін анықтайды;
9) арнайы суды пайдалануға рұқсат беруге өтініште көрсетілген мәліметті анықтайды;
10) су нысандары мен су шаруашылығы құрылыстары және балық қорларын өндіру жағдайын жақсартуды қамтамасыз ететін балық өсіру және мелиоративтік-техникалық іс-шараларды келіседі;
11) бекіту бойынша конкурсқа қойылған балық шаруашылығы су айдындары мен (немесе) жергілікті мәндегі учаскелер тізбесін келіседі;
12) оқшауланған немесе бірлесіп пайдалануда су нысандарын беру бойынша конкурсты ұйымдастыруға және өткізуге қатысады;
13) жер асты су қорларын бекітуге қатысады;
14) су нысандары мен су шаруашылығы құрылыстарын пайдалану ережелерін, сәйкес бассейннің суларын кешенді пайдалану және қорғау сұлбасын келіседі;

15) участие в разработке водохозяйственных балансов по соответствующему бассейну;
16) согласование предложений о предоставлении водных объектов в обособленное и совместное пользование и условий водопользования в них;
17) информирование населения о проводимой работе по рациональному использованию и охране водного фонда, о принимаемых мерах по улучшению состояния и качества вод;
18) взаимодействие с местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) и другими заинтересованными государственными органами по вопросам использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения;
19) проведение работ по просвещению и воспитанию населения в деле рационального использования и охраны водного фонда;
20) пломбирует и регистрирует приборы учета вод, устанавливаемые на сооружениях или устройствах по забору или сбросу вод физическими и юридическими лицами, осуществляющими право специального водопользования;
21) заверяет налоговую отчетность по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников до представления в налоговый орган;
22) организует работу бассейнового совета, проведение консультаций с членами бассейнового совета по вопросам использования и охраны водного фонда на территории бассейна, анализ рекомендаций, подготовленных бассейновым советом, осуществление мер по их реализации, доведение рекомендаций бассейнового совета до заинтересованных государственных органов и водопользователей;
23) разработка планов забора воды и вододеления по межобластным, межрегиональным, межгосударственным водным объектам и контроль за их соблюдением.
18. Задача: Организация проведения государственного контроля в области использования и охраны водного фонда.
Функции:
1) осуществление государственного контроля за использованием и охраной водного фонда, соблюдением физическими и юридическими лицами водного законодательства Республики Казахстан;
2) осуществление контроля за режимом работы водохранилищ совместного пользования, крупных водохранилищ межотраслевого, межобластного и межгосударственного значения;
3) осуществление контроля за соблюдением физическими и юридическими лицами установленных водных сервитутов при использовании водных объектов, предоставленных в обособленное или совместное пользование;
4) разработка планов забора воды и вододеления по межобластным, межрегиональным, межгосударственным водным объектам и контроль за их соблюдением;
5) осуществляет контроль за соблюдением границ водоохранных зон и полос, установленного режима хозяйственной деятельности на них и в особо охраняемых водных объектах;

15) сәйкес бассейн бойынша су шаруашылығы баланстарын әзірлеуге қатысады;
16) су нысандарын жекелеген және бірлескен пайдалануға беру туралы ұсыныстарды және ондағы суды пайдалану шарттарын келіседі;
17) су жағдайы мен сапасын жақсарту бойынша қабылданған шаралар туралы, су қорын тиімді пайдалану және қорғау жөнінде өткізілген жұмыстар туралы халыққа ақпарат беру;
18) облыстардың (республикалық мәндегі қала, елорда) жергілікті атқарушы органдармен және басқада мүдделі мемлекеттік органдармен сумен қамту және су тарту, су қорын пайдалану және қорғау мәселелері бойынша өзара қарым-қатынас жасайды;
19) су қорын тиімді пайдалану және қорғау ісінде халықты ақпараттандыру және тәрбиелеу бойынша жұмыстарды жүргізеді;
20) арнайы суды пайдалану құқығын жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалармен суды алу немесе бұру бойынша құрылыстарда немесе қондырғыларда орнатылатын суды есептеу құралдарына пломба қояды және тіркейді;
21) салық органдарына бергенге дейін жер үсті көздерінен су ресурстарын пайдалануға төлем бойынша салық есептерін куәландыруды жүзеге асырады;
22) бассейндік кеңес жұмысын, бассейннің аумағында су қорын пайдалану және қорғау мәселелері бойынша бассейндік кеңес мүшелерімен кеңес беруді ұйымдастырады, бассейндік кеңеспен дайындалған ұсыныстарды талдайды, оларды іске асыру бойынша шараларды жүзеге асырады, суды пайдаланушылар мен мүдделі мемлекеттік органдарға бассейндік кеңестің ұсыныстарын жеткізеді;
23) облысаралық, өңіраралық, мемлекетаралық су нысандары бойынша су алу және суды бөлу жоспарларын әзірлеу және оларды қадағалауға бақылау жасайды.
18. Міндеті: су қорын пайдалану және қорғау саласында мемлекеттік бақылау өткізуді ұйымдастырады.
Қызметтері:
1) Қазақстан Республикасының су заңнамаларын жеке және заңды тұлғалармен сақтауын, су қорын пайдалану және қорғауға мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
2) салааралық, облысаралық және мемлекетаралық маңызы бар ірі су қоймаларын, бірлесіп пайдаланудағы су қоймаларының жұмыс режиміне бақылауды жүзеге асырады;
3) оқшауланған немесе бірлесіп пайдалануға берілген су нысандарын пайдалануда белгіленген су сервитуттарын жеке және заңды тұлғалармен сақтауына бақылауды жүзеге асырады;
4) облысаралық, өңіраралық, мемлекетаралық су нысандары бойынша суды алу және суды бөлу жоспарларын әзірлейді және оларды сақтауға бақылау жасайды;
5) су қорғау аймақтары мен белдіктерінің шекараларын сақтауға, олардағы шаруашылық қызметінің белгіленген режимін және ерекше қорғалатын су нысандарына бақылауды жүзеге асырады;

6) осуществляет контроль за соблюдением установленных норм и правил, лимитов водопотребления и водоотведения по водным объектам, а также режима использования вод;
7) осуществляет контроль за соблюдением правил эксплуатации водозаборных сооружений, водохозяйственных систем и водохранилищ;
8) осуществляет контроль за правильностью ведения первичного учета количества забираемых из водных объектов и сбрасываемых в них вод, определения качества вод, наличием, исправным состоянием и соблюдением сроков государственной аттестации оборудования и аппаратуры для учета потребления и сброса вод, соблюдением установленных сроков отчетности водопользователями;
9) осуществляет контроль за выполнением физическими и юридическими лицами условий и требований, установленных разрешениями на специальное водопользование, а также мероприятий по борьбе с вредным воздействием вод (наводнения, затопления, подтопления, разрушения берегов и других вредных явлений);
10) осуществляет контроль за соблюдением установленного законодательством Республики Казахстан порядка предоставления в обособленное и совместное пользование водных объектов;
11) осуществляет контроль за соблюдением установленного законодательством Республики Казахстан порядка ведения государственного мониторинга водных объектов и осуществления государственного учета поверхностных и подземных вод в части использования и охраны водных объектов;
12) осуществляет контроль за наличием утвержденной в установленном порядке проектной документации и соответствием ей строительства, реконструкции, технического перевооружения объектов отраслей экономики и иной деятельности, связанной с использованием и охраной водных объектов, их водоохранных зон и полос;
13) осуществляет контроль за недопущением самовольного использования водных объектов, самовольной застройки территорий водоохранных зон и полос водных объектов;
14) осуществляет контроль за внедрением на предприятиях, учреждениях и в организациях достижений науки и техники, передового опыта в области рационального использования и охраны вод, мероприятий по снижению удельного водопотребления;
15) предъявление в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, требований о прекращении финансирования, проектирования и строительства водохозяйственных и иных объектов, влияющих на состояние вод, осуществляемых с нарушением установленных норм и правил в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения;
16) передача материалов о нарушении водного законодательства Республики Казахстан в правоохранительные органы и суд для привлечения виновных к ответственности в соответствии с законами Республики Казахстан;

6) су нысандары бойынша суды тұтыну және суды бұру лимиттерін, белгіленген нормалар мен ережелерді, сондай-ақ суды пайдалану режимін сақтауға бақылауды жүзеге асырады;
7) су шаруашылығы жүйелері мен су қоймалары, су тоған құрылыстарын пайдалану ережелерін сақтауға бақылауды жүзеге асырады;
8) су нысандарынан алынатын және оларға тасталатын су көлеміне алғашқы есепті жүргізу анықтылығына, су сапасын анықтауға, су бұру және тұтыну есебі үшін жабдықтар мен аппаратураларды мемлекеттік аттестациядан өту мерзімдерін сақтауға және жарамдылық жағдайын бақылауды, суды пайдаланушылармен есеп берудің белгіленген мерзімдерін сақтауды жүзеге асырады;
9) арнайы суды пайдалануға белгіленген талаптары мен шарттарын жеке және заңды тұлғалармен орындауға, сондай-ақ суға зиян әсер етуге қарсы күрес бойынша іс-шаралардың орындалуына бақылауды жүзеге асырады (су тасу, су басу, су тасқыны, жағалауды бұзу және басқада зиян құбылыстар);
10) су нысандарын оқшауланған және бірлесіп пайдалануға беру тәртібінде Қазақстан Республикасының белгіленген заңнамаларын сақтауға бақылауды жүзеге асырады;
11) су нысандарын пайдалану және қорғау жағынан жер асты және жер үсті суларына мемлекеттік есепті жүзеге асыру және су нысандарының мемлекеттік мониторингін жүргізу тәртібінде Қазақстан Республикасының белгіленген заңнамаларын сақтауға бақылауды жүзеге асырады;
12) белгіленген тәртіпте бекітілген жобалау құжаттамасының болуына және су нысандарын пайдалану және қорғаумен, оларды салуға, қайта жаңартуға, суды қорғау аймақтары және белдіктерімен байланысты қызметі және экономика салаларының нысандарын техникалық қайта жабдықтауға сәйкестілігіне бақылауды жүзеге асырады;
13) су нысандарын өз еркімен пайдалануды, су нысандарының суды қорғау аймақтары мен белдіктерінің аумағында өз еркімен құрылыс жүргізуін болдырмауға бақылауды жүзеге асырады;
14) жиынтықты суды тұтынуды төмендету бойынша іс-шаралар, суды тиімді пайдалану және қорғау саласында алдыңғы қатарлы тәжірибесін, ғылым мен техникаға қол жеткізуді кәсіпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда енгізуге бақылауды жүзеге асырады;
15) Қазақстан Республикасының белгіленген заңнамалық тәртіпте су қорын пайдалану және қорғау, сумен қамту және су тарту саласында белгіленген нормаларын және ережелерін бұзумен жүзеге асырылған су жағдайына әсер ететін су шаруашылығы және басқада нысандарды қаржыландыру, жобалау және құрылысын тоқтату туралы талаптарды қояды;
16) Қазақстан Республикасының су заңнамаларын бұзу туралы материалдарды Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес айыптыларды тарту үшін құқық қорғау органдарына және сотқа тапсырады;

17) в случае нарушения водного законодательства Республики Казахстан предъявление в суд исков о возмещении ущерба, нанесенного государству;
18) осуществляет производство по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан.
4. Права
19. Комитет в пределах своих полномочий имеет право:
1) в установленном законодательством порядке принимать решения, обязательные для исполнения всеми организациями, должностными лицами и гражданами;
2) получать от министерств, ведомств и иных центральных и местных исполнительных органов, предприятий и организаций, а также должностных лиц необходимую информацию в пределах своей компетенции;
3) быть истцом и ответчиком в суде;
4) рассматривать дела об административных правонарушениях, направлять в соответствующие органы материалы о привлечении лиц к административной или уголовной ответственности;
5) обращаться в прокуратуру и правоохранительные органы за оказанием содействия для предотвращения или пресечения действий нарушителей водного законодательства Республики Казахстан;
6) вносить предложения структурным подразделениям Министерства о разработке нормативных правовых актов, а также необходимости внесения в них изменений и дополнений;
7) осуществлять контроль деятельности территориальных органов Комитета.
5. Организация деятельности Комитета
20. Председатель Комитета имеет заместителей, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей Ответственным секретарем Министерства и по представлению Председателя Комитета.
21. Председатель Комитета организует и осуществляет руководство работой Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
22. В этих целях Председатель Комитета:
1) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников Комитета, за исключением заместителей председателя;
2) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания;
3) в пределах своей компетенции издает приказы;
4) в пределах своей компетенции представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) вносит предложения Ответственному секретарю Министерства об изменении структуры и штатной численности Комитета и его территориальных органов;
6) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции;
7) несет персональную ответственность по противодействию коррупции;
8) в установленном законодательством порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования сотрудников Комитета;

17) Қазақстан Республикасының су заңнамаларын бұзған жағдайда мемлекетке келтірілген шығынды өтеу туралы арызды сотқа береді;
18) Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша өндірісті жүзеге асырады.
4. Құқығы
19. Комитеттің өз өкілеттігі шегінде құқы бар:
1) белгіленген заңнамалық тәртіпте барлық ұйымдармен, лауазымды тұлғалар және азаматтармен орындау үшін міндетті шешімдерді қабылдауға;
2) министрліктерден, ведомствалардан және басқада орталық және жергілікті атқарушы органдардан, кәсіпорындар мен ұйымдардан, сондай-ақ лаузаымды тұлғалардан өз құзыреті шегінде қажетті ақпаратты алуға;
3) сотта арыз иесі және жауап беруші ретінде болуға;
4) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істі қарауға, әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке тұлғаларды тарту туралы материалдарды тиісті органдарға жолдауға;
5) прокуратураға және құқық қорғау органдарына Қазақстан Республикасының су заңнамаларын бұзу іс-әрекеттерін болдырмау немесе тиым салу үшін ықпал етуге хабарласуға;
6) Министрліктің құрылымдық бөлімшелеріне нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу бойынша ұсыныстарды енгізуге;
7) Комитеттің аумақтық органдарының қызметіне бақылауды жүзеге асыруға.
5. Комитеттің қызметiн ұйымдастыру
20. Комитеттің төрағасының Министрліктің Жауапты хатшысымен Комитет төрағасының ұсынысы бойынша қызметіне тағайындалатын және лауазымынан босатылатын орынбасарлары бар.
21. Комитеттің төрағасы Комитет жұмысын ұйымдастырады және басшылықты жүзеге асырады, Комитетке жүктелген міндеттерді орындауға және өз қызметтерін жүзеге асыруға жеке жауапкершілікті атқарады.
22. Осы мақсаттарда Комитеттің төрағасы:
1) төраға орынбасарларынан басқа, заңнамаларға сәйкес Комитет қызметкерлерін қызметке тағайындайды және жұмыстан босатады;
2) тәртіптік жазаларды заңмен белгіленген тәртіпте қолданады;
3) өз құзыреті шегінде бұйрықтарды шығарады;
4) өз құзыреті шегінде Комитетті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес мемлекеттік органдарда және басқада ұйымдарда ұсынады;
5) Министрліктің Жауапты хатшысына Комитеттің және оның өңірлік органдарының құрылымы және штаттық кестесін өзгерту туралы ұсынысты енгізеді;
6) өз құзыретіне енетін басқада мәселелер бойынша шешім қабылдайды;
7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекеттерге жеке жауапкершілік атқарады;
8) белгіленген заңнамалық тәртіпте Комитеттің қызметкерлеріне және өңірлік органдардың басшы орынбасарларына іссапарлар, демалыстар беру, материалдық көмектер көрсету, біліктілік көтеру, даярлау (қайта даярлау), көтермелеу, үстемеақы төлеу және сыйақы беру мәселелерін шешеді;

9) в установленном законодательством порядке вносит представления Ответственному секретарю о назначении на должности и освобождения от должностей, а также о поощрении и привлечении к дисциплинарной ответственности первых руководителей территориальных органов и их заместителей;
10) в установленном законодательством порядке определяет и утверждает (должностные инструкции) обязанности и полномочия своих заместителей, работников, руководителей территориальных органов.
23. Документы, направляемые от имени Комитета подписываются председателем или его заместителями в пределах компетенции. В случае отсутствия Председателя документы подписываются лицом его замещающим.
В период отсутствия председателя осуществление общего руководства деятельностью Комитета возлагается на одного из заместителей, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
В случае отсутствия председателя и его заместителей возложение обязанности председателя налагается в установленном законодательством порядке на одного из руководителей управления.
24. Заместители председателя:
1) координируют деятельность структурных подразделений в пределах своих полномочий;
2) осуществляют свои функции в соответствии с должностными и иными возложенных на них обязанностями;
3) осуществляют иные функции, возложенные на них в соответствии с возглавляемыми структурными подразделениями.
6. Реорганизация и ликвидация Комитета
25. Ликвидация и реорганизация Комитета осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

9) белгіленген заңнамалық тәртіпте аумақтық органдардың бірінші басшылары мен оның орынбасарларын қызметін тағайындау және қызметінен босату туралы, сондай-ақ тәртіптік жазаға тарту және көтермелеу жөнінде Жауапты хатшыға ұсынысты енгізеді;
10) белгіленген заңнамалық тәртіпте өзінің орынбасарларының, қызметкерлерінің, аумақтық органдардың басшыларының міндеттері мен өкілеттіктерін (лауазымдық нұсқаулықтары) анықтайды және бекітеді.
23. Комитеттің атына жолданған құжаттар төрағамен және құзырет шегінде орынбасарларымен қол қойылады. Төраға болмаған жағдайда құжаттарға оны ауыстыратын тұлғамен қол қояды.
Төраға болмаған кезеңде Комитетттің қызметіне жалпы басшылықты орынбасарларының біріне жүктеледі, ол Комитетке жүктелген мен өз қызметтерін жүзеге асыруға жүктелген міндеттерді орындауға жеке жауапкершілікті атқарады.
Төрағаның және оның орынбасарларының болмаған уақытында белгіленген заңнамалық тәртіпте басқарма басшылары басшыларының біріне жүктеледі.
24. Төраға орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде құрылымдық бөлімшелердің қызметін үйлестіреді;
2) лауазымдық және басқада жүктелген міндеттерге сәйкес өз қызметтерін жүзеге асырады;
3) заңнамаларға сәйкес жүктелген басқада қызметтерді жүзеге асырыды.
6. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Комитеттi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.