Об утверждении регламентов государственных услуг в области иноформатизации, оказываемых Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 марта 2014 года № 209. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2014 года № 9361. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 августа 2015 года № 877
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 24.08.2015 № 877 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Регламент государственной услуги «Депонирование информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации» согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Регламент государственной услуги «Регистрации электронных информационных ресурсов информационных систем в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем» согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Регламент государственной услуги «Выдача заключений о соответствии компьютерной системы техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин» согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Регламент государственной услуги «Аккредитация удостоверяющих центров» согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 25.05.2015 № 601 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 25.05.2015 № 601 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министра связи и информации Республики Казахстан и Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан согласно приложению 6 к настоящему приказу.
3. Комитету связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Нуршабеков Р.Р.) обеспечить:
1) в установленном законодательном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, официальное опубликование в средствах массовой информации, в том числе на интернет – ресурсе Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и размещение на интернет-портале государственных органах;
3) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстции Республики Казахстан, направление копии на официальное опубликование в информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан»;
4) представление в Юридический департамент Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан сведений о государственной регистрации и о направлении на опубликование в средствах массовой информации в течении 5 рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі көрсететін ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің регламенттерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2014 жылғы 26 наурыздағы № 209 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 29 сәуірде № 9361 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 тамыздағы № 877 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 24.08.2015 № 877 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес «Ақпараттық жүйелерді, бағдармалық өнімдерді, бағдарламалық кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттаманы депозитке салу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес «Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде тіркеу» мемлекеттік көрсетілген қызмет регламенті;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес «Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін компьютер жүйесінің техникалық талаптарға сәйкестігі туралы қорытындылар беру» мемлекеттік көрсетілген қызметі регламенті;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес «Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу» мемлекеттік көрсетілген қызметі регламенті;
5) Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.05.2015 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.05.2015 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру комитеті (Р.Р.Нұршабеков) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оның бұқаралық ақпарат құралдарында, соның ішінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және оның мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Сарсенова С.С.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Касымбек
Приложение 1
к приказу Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 26 марта 2014 года № 209
Регламент государственной услуги
«Депонирование информационных систем, программных продуктов,
программных кодов и нормативно-технической документации»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Депонирование информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации» (далее – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения «Государственная техническая служба» (далее – услугодатель) на основании Стандарта государственной услуги «Депонирование информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации» (далее - Стандарт), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 136 «О вопросах оказания Министерством транспорта коммуникаций Республики Казахстан государственных услуг в сфере информатизации».
2. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
3. Результат оказания государственной услуги – выдача справки о регистрации объекта депонирования в депозитарии на бумажном носителе (далее – Справка).
2. Описание порядка действий структурных подразделений
(работников) услугодателя в процессе оказания государственной
услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является получение услугодателем перечня документов предусмотренных пунктом 8 Стандарта (далее – заявка).
5. Содержание каждой процедуры (действия) входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения:
1) сотрудник канцелярии услугодателя в течение одного часа с момента поступления документов от услугополучателя, производит прием, вскрытие, сортировку входящей корреспонденции с прилагаемой заявкой на депонирование и объектов депонирования (далее - корреспонденция) и регистрацию в журнале регистрации, передает их на рассмотрение руководителю услугодателя (далее - руководитель);
2) руководитель услугодателя в течении одного часа рассматривает корреспонденцию услугополучателя и поручает их рассмотрение директору Департамента информационной безопасности (далее – Департамент);

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі С.С. Сарсеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникация министрінің
2014 жылғы 26 наурыздағы
№ 209 бұйрығына
1-қосымша
«Ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық өнімдерді, бағдарламалық
кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттаманы депозитке салу»
мемлекеттік қызметінің регламенті
1. Жалпы ережелер
1. «Ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық өнімдерді, бағдарламалық кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттаманы депозитке салу» мемлекеттік қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) «Мемлекеттік техникалық қызмет» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – қызмет беруші) «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің ақпараттандыру саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері туралы» Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 24 ақпандағы № 136 қаулысымен бекітілген «Ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық өнімдерді, бағдарламалық кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттаманы депозитке салу» мемлекеттік қызмет көрсету стандарты (бұдан әрі- Стандарт) негізінде көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі депозитке салу объектісінің депозитарийде тіркелгені туралы қағаз тасығыштағы анықтама беру (бұдан әрі – анықтама), немесе қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
2. Қызмет берушінің құрылымдық бөлімшелерінің
(қызметкерлерінің) мемлекеттік қызмет көрсету барысындағы
әрекеттерінің сипаты
4. Қызмет берушінің Стандарттың 8-тармағында қарастырылған құжаттардың тізбесін алуы мемлекеттік қызмет көрсету рәсімін (әрекеттерін) бастау үшін негіз болып табылады.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету процессінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (әрекеттің) мазмұны, оның орындалу уақытының ұзақтығы:
1) қызмет берушінің кеңсесінің қызметкері қызмет алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап бір сағат ішінде депозитке салу өтінімі мен депозитке салу объектілері қоса берілген кіріс корреспонденциясын (бұдан әрі - корреспонденция) қабылдауды, ашуды, реттеуді және тіркеу журналында тіркеуді жүзеге асырады және қызмет берушінің басшысына (бұдан әрі - Басшы) қарауға береді;
2) Басшы құжаттар кеңседен түскен сәттен бастап бір сағаттың ішінде қызмет алушының корреспонденциясын қарайды және Ақпараттық қауіпсіздік департаментінің (бұдан әрі - Департамент) директорына қарау үшін ұсынады;

3) директор Департамента в течении одного часа с момента поступления корреспонденции услугополучателя рассматривает заявку на депонирование и объекты депонирования и поручает их рассмотрение заместителю директора Департамента;
4) заместитель директора Департамента в течении двух часов с момента поступления корреспонденции услугополучателя рассматривает заявку на депонирование и объекты депонирования и поручает их рассмотрение начальнику отдела государственного регистра и депозитария (далее - отдел);
5) начальник отдела в течение трех часов с момента поступления корреспонденции услугополучателя рассматривает заявку на депонирование и объекты депонирования, и поручает их рассмотрение ведущему специалисту отдела;
6) ведущий специалист отдела в течение семи рабочих дней с момента поступления корреспонденции услугополучателя рассматривает заявку на депонирование, проверяет комплектность объекта депонирования и соответствие материалов объекта депонирования указанные в заявке на депонирование;
7) ведущий специалист отдела в течение пяти рабочих дней вносит соответствующие сведения о программных продуктах, программных кодах и нормативно-технической документации в Реестр депонированных программных продуктов (далее - Реестр);
8) ведущий специалист отдела в течение пяти рабочих дней присваивает объектам депонирования депозитарные номера в соответствие с Реестром депонированных программных продуктов;
9) ведущий специалист отдела в течение одного дня готовит проект сопроводительного письма и справку, согласовывает их с руководством Отдела и Департамента, и направляет их на подписание руководителю услугодателя;
10) руководитель услугодателя в течение четырех часов подписывает проект сопроводительного письма и справки, и передает их в канцелярию;
11) сотрудник канцелярии услугодателя в течение четырех часов направляет услугополучателю почтовой или курьерской службой, подписанные руководителем сопроводительное письмо и справку.
6. Результат процедуры (действия) по оказанию государственной услуги, который служит основанием для начала выполнения следующей процедуры (действия):
1) регистрация корреспонденции с входящим номером;
2) правильность заполнения заявки на депонирование;
3) полный перечень материалов объекта депонирования в соответствии с пунктом 11 указанного Стандарта;
4) соответствие материалов объекта депонирования заявке на депонирование;
7) внесение соответствующих сведений в Реестр;
8) присвоение объектам депонирования депозитарных номеров в соответствие с Реестром;
9) бумажный документ (справка), подписанный подписью руководителя услугодателя.

3) Департаменттің директоры қызмет алушының корреспонденциясы түскен сәттен бастап бір сағаттың ішінде депозитке салу өтінімі мен депозитке салу объектілерін қарайды және оларды Департаменттің директоры орынбасарына қарау үшін тапсырады;
4) Департамент директорының орынбасары қызмет алушының корреспонденциясы түскен сәттен бастап екі сағаттың ішінде депозитке салу өтінімі мен депозитке салу объектілерін қарайды және оны қарауды Мемлекеттік тіркелім және депозитарий бөлімінің (бұдан әрі - Бөлім) басшысына тапсырады;
5) Бөлім басшысы қызмет алушының корреспонденциясы түскен сәттен бастап үш сағаттың ішінде депозитке салу өтінімі мен депозитке салу объектілерін қарайды және оны қарауды Бөлімнің жетекші маманына тапсырады;
6) Бөлімнің жетекші маманы қызмет алушының корреспонденциясы түскен сәттен бастап жеті жұмыс күні аралығында депозитке салу өтінімін қарап, онда көрсетілген депозитке салу объектісінің толымдылығы мен депозитке салу объектісінің материалдарының сәйкестігін тексереді;
7) Бөлімнің жетекші маманы бес жұмыс күні ішінде Бағдарламалық өнімдер, бағдарламалық кодтар және нормативтік-техникалық құжаттамалар туралы тиісті мәліметтерді Депозитке салынған бағдарламалық өнімдердің тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) енгізеді;
8) Бөлімнің жетекші маманы бес жұмыс күні ішінде депозитке салу объектілеріне Тізілімге сәйкес депозиттік нөмірлер меншіктейді;
9) Бөлімнің жетекші маманы бір күннің ішінде анықтаманы және ілеспе хаттың жобасын дайындайды, Бөлімнің және Департаменттің басшыларымен келіседі және оларды Басшыға қол қоюға ұсынады;
10) Басшы төрт сағаттың ішінде ілеспе хаттың жобасы мен анықтамаға қол қояды және оларды кеңсеге жібереді;
11) қызмет берушінің кеңсесінің қызметкері қол қойылған анықтама мен ілеспе хатты төрт сағаттың ішінде пошта немесе курьерлік қызмет арқылы қызмет алушыға жолдайды.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету бойынша келесі рәсімнің (әрекеттің) орындалуының басталуына негіз болатын рәсімнің (әрекеттің) нәтижесі:
1) кіріс нөмірі бар корреспонденцияны тіркеу;
2) депозитке салу өтінімінің дұрыстығы;
3) осы Стандарттың 11-тармағында көрсетілген депозитке салу объектісі материалдарының толық жиынтығы;
4) депозитке салу объектісі материалдарының депозитке салу өтініміне сәйкестігі;
5) тиісті мәліметтерді Тізілімге тіркелімге енгізу;
6) Тізілімге сәйкес депозитке салу объектілеріне депозиттік нөмірлерді меншіктеу;
7) қызмет берушінің басшысы қол қойған қағаз түріндегі құжат (анықтама).

3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений
(работников) услугодателя в процессе оказания государственной
услуги
7. Перечень структурных подразделений, (работников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:
1) сотрудник канцелярии;
2) руководитель;
3) директор Департамента;
4) заместитель директора Департамента;
5) начальник отдела;
6) ведущий специалист отдела.
8. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками):
1) сотрудник канцелярии услугодателя производит прием, вскрытие, сортировку входящей корреспонденции и регистрацию в журнале регистрации;
2) выбор (резолюция) руководителем услугодателя ответственного Департамента;
3) резолюция директора Департамента заместителю Департамента для рассмотрения;
4) резолюция заместителя Департамента начальнику отдела для рассмотрения;
5) резолюция начальника отдела ведущему специалисту отдела услугодателя для рассмотрения;
6) ведущий специалист отдела:
рассматривает заявку на депонирование;
проверяет комплектность объекта депонирования услугополучателя и соответствие указанных материалов в заявке на депонирование;
вносит соответствующие сведения в Реестр депонированных программных продуктов;
присваивает объектам депонирования депозитарные номера в соответствие с Реестром;
готовит проект сопроводительного письма и справки
согласовывает их с руководством отдела и Департамента, и направляет их для подписания руководителю услугодателя;
9. Блок-схема прохождения каждого действия (процедуры) по оказанию государственной услуги «Депонирование информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации» приведено согласно приложению к настоящему Регламенту.
Приложение
к Регламенту государственной услуги
«Депонирование информационных систем,
программных продуктов, программных кодов
и нормативно-технической документации»
Блок-схема прохождения каждого действия (процедуры) по
оказанию государственной услуги «Депонирование
информационных систем, программных продуктов, программных
кодов и нормативно-технической документации»
Приложение 2
к приказу Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 26 марта 2014 года № 209
Регламент государственной услуги
«Регистрация электронных информационных ресурсов и
информационных систем в государственном регистре
электронных информационных ресурсов и информационных систем»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Регистрация электронных информационных ресурсов и информационных систем в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – услугодатель) на основании Стандарта государственной услуги «Регистрация электронных информационных ресурсов и информационных систем в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем» (далее - Стандарт), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 136 «О вопросах оказания Министерством транспорта коммуникаций Республики Казахстан государственных услуг в сфере информатизации».

3. Қызмет берушінің құрылымдық бөлімшелерінің
(қызметкерлерінің) мемлекеттік қызмет көрсету барысындағы өзара
іс-қимылдары тәртібінің сипаты
7. Қызмет берушінің мемлекеттік қызмет көрсету барысына қатысатын құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) тізімі:
1) кеңсе қызметкері;
2) Басшы;
3) Департаменттің директоры;
4) Департамент директорының орынбасары;
5) бөлімнің басшысы;
6) бөлімнің жетекші маманы.
8. Қызмет берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) арасындағы рәсімдердің (әрекеттердің) реттілігінің сипаты:
1) қызмет беруші кеңсесінің қызметкері кіріс корреспонденцияны қабылдауды, ашуды, реттеуді және тіркеу журналында тіркеуді жүзеге асырады;
2) қызмет берушінің басшысы жауапты Департаментті анықтау (бұрыштамасы);
3) Департамент директорының Департамент директорының орынбасарына қарау үшін бұрыштамасы;
4) Департамент директоры орынбасарының бөлім басшысына қарау үшін бұрыштамасы;
5) бөлімнің басшысының бөлімнің жетекші маманына қарау үшін бұрыштамасы;
6) Бөлімнің жетекші маманы
- депозитке салу өтінімін қарайды;
- қызмет алушының өтінімінде көрсетілген депозитке салу объектісінің толымдылығы мен материалдарының сәйкестігін тексереді;
- тиісті мәліметтерді Депозитке салынған бағдарламалық өнімдердің тізіліміне енгізеді;
- Тізілімге сәйкес депозитке салу объектілеріне депозиттік нөмірлер меншіктейді;
- анықтаманы және ілеспе хаттың жобасын дайындайды;
- оларды бөлім және Департамент басшыларымен келіседі және қол қою үшін қызмет берушінің басшысына ұсынады.
9. «Ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық өнімдерді, бағдарламалық кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттаманы депозитке салу» мемлекеттік қызметін көрсету барысындағы әрбір әрекетті көрсететін блок-сызба осы Регламентке сәйкес қосымшада берілген.
«Ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық
өнімдерді, бағдарламалық кодтар мен
нормативтік-техникалық құжаттаманы
депозитке салу» мемлекеттік
қызметінің регламентіне
қосымша
«Ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық өнімдерді, бағдарламалық
кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттаманы депозитке салу»
мемлекеттік қызметін көрсету үдерісінің функционалдық өзара
іс-қимылдар сызбасы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2014 жылғы 26 наурыздағы
№ 209 бұйрығына
2-қосымша
«Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді
электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің
мемлекеттік тіркелімінде тіркеу» мемлекеттік қызметінің
регламенті
1. Жалпы ережелер
1. «Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде тіркеу» мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру комитеті (бұдан әрі – қызмет беруші) «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің ақпараттандыру саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері туралы» Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 24 ақпандағы № 136 қаулысымен бекітілген «Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде тіркеу» мемлекеттік қызмет көрсету стандарты (бұдан әрі- Стандарт) негізінде көрсетеді.

2. Форма оказываемой государственной услуги: бумажная.
3. Результатом оказываемой государственной услуги является выдача свидетельства о регистрации информационных ресурсов и информационных систем на бумажном носителе (далее - Свидетельство) либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе.
2. Описание порядка действий структурных подразделений
(работников) услугодателя в процессе оказания
государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является получение услугодателем соответствующей заявки о регистрации информационных ресурсов и/или информационных систем согласно пункту 8 Стандарта (далее – заявка).
5. Содержание каждой процедуры (действия) входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения:
1) сотрудник канцелярии услугодателя в течение одного часа с момента поступления сопроводительного письма с заявкой от услугополучателя, производит прием, вскрытие и регистрацию сопроводительного письма с заявкой в Единой системе электронного документооборота в государственных органов Республики Казахстан (далее – ЕСЭДО) и передает ее на рассмотрение руководителю услугодателя;
2) руководитель услугодателя в течение четырех часов с момента поступления документов из канцелярии рассматривает заявку и поручает ее рассмотрение руководителю Управления услугодателя;
3) руководитель Управления услугодателя в течение четырех часов, с момента поступления документов от руководителя услугодателя рассматривает заявку и поручает ее рассмотрение главному эксперту Управления услугодателя;
4) главный эксперт Управления услугодателя в течение четырнадцати рабочих дней с момента поступления заявки от руководителя Управления услугодателя проверяет заявки на полноту и правильность заполнения, регистрирует информационные ресурсы и/или информационные системы в случае положительного результата проверки, либо готовит проект мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе в случае неполных или недостоверных сведений в заявке и (или) готовит проект сопроводительного письма с приложением к нему копии заявки, согласует его с руководителем Управления, подписывает его руководителем услугодателя и направляет в Организацию;
5) Сотрудник канцелярии услугодателя в течение одного часа регистрирует сопроводительное письмо с прилагаемой копией заявки в журнале регистрации исходящей корреспонденции и отправляет в Организацию;
6) сотрудник канцелярии Организации в течение одного часа с момента поступления документов от услугодателя, производит прием, вскрытие и регистрацию сопроводительного письма с прилагаемой заявкой в журнале регистрации входящей корреспонденции и передает документы на рассмотрение руководителю Организации;

2. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
3. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нәтижесі ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді тіркеу туралы қағаз тасығыштағы куәлік (бұдан әрі - Куәлік) беру не қағаз тасығышта қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру болып табылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі қызмет берушінің
құрылымдық бөлімшелерінің (қызметшілерінің) әрекеттері
тәртібінің сипаты
4. Қызмет берушінің Стандарттың 8-тармағына сәйкес ақпараттық ресурстарды және/немесе ақпараттық жүйелерді тіркеу туралы өтінімді (бұдан әрі - Өтінім) алуы мемлекеттік қызмет көрсету бойынша рәсімдерді (әрекеттерді) бастау үшін негіз болып табылады.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету процессінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (әрекеттің) мазмұны, оның орындалу уақытының ұзақтығы:
1) қызмет берушінің кеңсесінің қызметкері қызмет алушының өтінімі бар ілеспе хатын түскен сәттен бастап бір сағат ішінде оны қабылдауды, ашуды және ілеспе хаттың Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдардың бірыңғай электрондық құжат айналымы жүйесінде (бұдан әрі - БЭҚАЖ) тіркелуін жүзеге асырады және қызмет берушінің басшысына қарау үшін ұсынады.
2) қызмет берушінің басшысы кеңседен құжаттар түскен сәттен бастап төрт сағаттың ішінде өтінімді қарайды және оны қарауды қызмет берушінің Басқармасының бастығына тапсырады;
3) қызмет берушінің Басқармасының бастығы қызмет беруші басшысынан құжаттар түскен сәттен бастап төрт сағат ішінде өтінімді қарайды және оны қарауды қызмет берушінің Басқармасының бас сарапшысына тапсырады.
4) қызмет берушінің Басқармасының бас сарапшысы қызмет берушінің Басқармасының басшысынан өтінім түскен сәттен бастап он төрт жұмыс күні ішінде өтінімдердің толықтығын және олардың дұрыс толтырылуын тексереді, тексерудің нәтижесі оң болған жағдайда ақпараттық ресурстарды және/немесе ақпараттық жүйелерді тіркейді немесе мәліметтер толық емес не дұрыс емес болған жағдайда қағаз тасығышта қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауаптың жобасын дайындайды және (немесе) өтінімнің көшірмесі қоса берілген ілеспе хаттың жобасын әзірлейді, оны Басқарма басшысымен келіседі, қызмет беруші Басшысына қол қойдырады және Ұйымға жолдайды;
5) қызмет берушінің кеңсесінің қызметкері өтінімнің көшірмесі қоса берілген ілеспе хатты бір сағаттың ішінде шығыс құжаттар журналында тіркеп Ұйымға жолдайды;
6) Ұйымның кеңсесінің қызметкері қызмет берушіден құжаттар түскен сәттен бастап бір сағаттың ішінде оны қабылдауды, ашуды және өтінімнің көшірмесі қоса берілген ілеспе хаттың кіріс құжаттарды тіркеу журналында тіркелуін жүзеге асырады және Ұйымның басшысына қарау үшін ұсынады;

7) руководитель Организации в течение четырех часов с момента поступления документов из канцелярии рассматривает сопроводительное письмо и заявку и поручает их рассмотрение директору Департамента Организации;
8) директор Департамента Организации в течение четырех часов с момента поступления документов от руководителя Организации рассматривает сопроводительное письмо и заявку и поручает их рассмотрение заместителю директора Департамента Организации;
9) заместитель директора Департамента Организации в течение одного часа с момента поступления документов от директора Департамента Организации рассматривает сопроводительное письмо и заявку и поручает их рассмотрение начальнику Отдела;
10) начальник Отдела в течение пятнадцати минут с момента поступления документов от заместителя директора Департамента Организации, рассматривает сопроводительное письмо и заявку и поручает их рассмотрение ведущему специалисту Отдела;
11) ведущий специалист Отдела в течение четырех рабочих дней с момента поступления документов от начальника Отдела вносит соответствующие сведения об информационных ресурсах и/или информационных системах в Государственный регистр электронных информационных ресурсов и информационных систем (далее - Государственный регистр) и в течение четырех часов после внесения соответствующих сведений об информационных ресурсах и/или информационных системах в Государственный регистр обеспечивает оформление проекта сопроводительного письма и Свидетельства, согласование их с руководством Отдела и Департамента Организации и направление сопроводительного письма на подписание руководителю Организации;
12) руководитель Организации в течение четырех часов подписывает проект сопроводительного письма и передает сопроводительное письмо с прилагаемым Свидетельством на бумажном носителе в канцелярию услугодателя;
13) сотрудник канцелярии Организации в течение одного рабочего дня с момента получения сопроводительного письма с прилагаемым Свидетельством от руководителя Организации, направляет услугодателю почтовой или курьерской службой, подписанное руководителем Организации сопроводительное письмо с прилагаемым Свидетельством на бумажном носителе;
14) сотрудник канцелярии услугодателя в течение одного часа с момента поступления документов от Организации, производит прием, вскрытие и регистрацию сопроводительного письма с прилагаемым Свидетельством в ЕСЭДО и передает их на рассмотрение руководителю услугодателя;
15) руководитель услугодателя в течение четырех часов с момента поступления документов из канцелярии услугодателя рассматривает сопроводительное письмо с прилагаемым Свидетельством и поручает их на рассмотрение руководителю Управления услугодателя;

7) Ұйымның басшысы кеңседен құжаттар түскен сәттен бастап төрт сағаттың ішінде өтінімнің көшірмесі қоса берілген ілеспе хатты қарайды және оны қарауды Ұйымның Департаменті директорына тапсырады;
8) Ұйымның Департаменті директоры Ұйым басшысынан құжаттар түскен сәттен бастап төрт сағаттың ішінде өтінімнің көшірмесі қоса берілген ілеспе хатты қарайды және оны қарауды Ұйымның Департаменті директорының орынбасарына тапсырады;
9) Ұйымның Департаменті директорының орынбасары Ұйым Департаменті директорынан құжаттар түскен сәттен бастап бір сағаттың ішінде ілеспе хатты және өтінімді қарайды және оларды қарауды Бөлімнің басшысына тапсырады;
10) Бөлімнің басшысы Ұйымның Департаменті директорының орынбасарынан құжаттар түскен сәттен бастап он бес минуттың ішінде өтінімді және ілеспе хатты қарайды және оларды қарауды Бөлімнің жетекші маманына тапсырады;
11) Бөлімнің жетекші маманы Бөлімнің басшысынанан құжаттар түскен сәттен бастап төрт жұмыс күні ішінде ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелер туралы мәліметтерді Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркеліміне (бұдан әрі-Мемлекеттік тіркелім) енгізеді және Мемлекеттік тіркелімге ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелер туралы мәліметтерді енгізгеннен кейін төрт сағаттың ішінде ілеспе хаттың және Куәліктің жобасының ресімделуін, олардың Бөлімнің және Ұйымның Департаментінің басшыларымен келісілуін және ілеспе хатқа Ұйым басшысына қол қоюға жолдануын қамтамасыз етеді;
12) Ұйымның басшысы төрт сағаттың ішінде ілеспе хаттың жобасына қол қояды және қағаз тасығыштағы Куәлік қоса берілген ілеспе хатты қызмет берушінің кеңсесіне береді;
13) Ұйымның кеңсесінің қызметкері Ұйым басшысынан түскен қағаз тасығыштағы Куәлік қоса берілген ілеспе хат түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде пошта немесе курьерлік қызмет арқылы қызмет берушіге Ұйымның басшысы қол қойған ілеспе хаты және оған қоса берілген қағаз тасығыштағы Куәлікті жолдайды;
14) қызмет берушінің кеңсесінің қызметкері Ұйымнан құжаттар түскен сәттен бастап бір сағат ішінде қағаз тасығыштағы Куәлік қоса берілген ілеспе хатты қабылдауды, ашуды және БЭҚАЖ тіркелуін жүзеге асырады және оларды қызмет берушінің басшысына қарау үшін ұсынады;
15) қызмет берушінің басшысы қызмет берушінің кеңсесінен құжаттарды алған сәттен бастап төрт сағаттың ішінде Куәлігі бар ілеспе хатты қарайды және оны қаруды қызмет берушінің Басқармасының басшысына тапсырады;

16) руководитель Управления услугодателя в течение четырех часов с момента поступления документов от руководителя услугодателя рассматривает сопроводительное письмо с прилагаемым Свидетельством и поручает их рассмотрение главному эксперту Управления услугодателя;
17) главный эксперт Управления услугодателя в течение одиннадцати рабочих дней после получения письма со Свидетельством проверяет правильность заполнения Свидетельства и обеспечивает оформление проекта сопроводительного письма для направления Свидетельства в адрес услугополучателя, обеспечивает согласование их с руководством Управления услугодателя и их направление на подписание руководителю услугодателя;
18) руководитель услугодателя в течение четырех часов подписывает проект сопроводительного письма и Свидетельство на бумажном носителе и направляет их в канцелярию услугодателя;
19) сотрудник канцелярии услугодателя в течение одного рабочего дня направляет услугополучателю почтовой или курьерской службой, подписанные руководителем услугодателя сопроводительное письмо и Свидетельство на бумажном носителе.
6. Результат процедуры (действия) по оказанию государственной услуги, который служит основанием для начала выполнения следующей процедуры (действия):
1) регистрация корреспонденции с входящим номером;
2) проверка заявки;
3) регистрация;
4) отправка сопроводительное письмо с копией заявки в Организацию;
5) регистрация корреспонденции сотрудником канцелярии Организации;
6) внесение соответствующих сведений в Государственный регистр;
7) подготовка сопроводительного письма и Свидетельства;
8) направление Свидетельства, подписанного руководителем услугодателя услугополучателю.
3. Описание порядка взаимодействия
структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе
оказания государственной услуги
7. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурные подразделения (работники) услугодателя и Организации:
1) сотрудник канцелярии услугодателя;
2) руководитель услугодателя;
3) руководитель Управления услугодателя;
4) главный эксперт Управления услугодателя;
5) сотрудник канцелярии Организации;
6) руководитель Организации;
7) директор департамента Организации;
8) заместителя директора департамента Организации;
9) начальник Отдела;
10) ведущий специалист Отдела.
8. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя и Организации:
1) сотрудник канцелярии услугодателя производит прием, вскрытие и регистрацию сопроводительного письма с заявкой в ЕСЭДО;

16) қызмет берушінің Басқармасының басшысы қызмет берушінің басшысынан құжаттарды алған сәттен бастап төрт сағаттың ішінде Куәлігі бар ілеспе хатты қарайды және оны қарауды қызмет берушінің Басқармасының бас сарапшысына тапсырады;
17) қызмет берушінің Басқармасының бас сарапшысы Куәлігі бар хатты алған кейін он бір жұмыс күні ішінде Куәліктің дұрыс толтырылуын тексереді және қызмет алушының мекенжайына Куәлікті жолдау үшін ілеспе хаттың жобасын рәсімдеуді, оны қызмет берушінің Басқармасының басшылығымен келісуді және қызмет берушінің басшысына қол қоюға жолдауды қамтамасыз етеді;
18) қызмет берушінің басшысы төрт сағаттың ішінде ілеспе хаттың жобасына және қағаз тасығыштағы Куәлікке қол қойып, оларды қызмет берушінің кеңсесіне жолдайды;
19) қызмет берушінің кеңсесінің қызметкері бір жұмыс күні ішінде пошта немесе курьерлік қызмет арқылы қызмет берушінің басшысының қолы қойылған ілеспе хатты және қағаз тасығыштағы Куәлікті қызмет алушыға жолдайды.
6. Келесі рәсімді (әрекетті) орындауды бастау үшін негіз болатын мемлекеттік қызмет көрсету бойынша рәсімнің (әрекеттің) нәтижесі:
1) кіріс нөмірі бар корреспонденцияны тіркеу;
2) өтінімді тексеру;
3) тіркеу;
4) өтінімнің көшірмесі бар ілеспе хатты Ұйымға жолдау;
5) корреспонденцияны Ұйымның кеңсесінің қызметкерінің тіркеуі;
6) Мемлекеттік тіркелімге тиісінше мәліметтерді енгізу;
7) ілеспе хатты және Куәлікті дайындау;
8) қызмет берушінің басшысының қолы қойылған Куәлікті қызмет алушыға жолдау.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі қызмет берушінің
құрылымдық бөлімшелерінің (қызметшілерінің) өзара іс-қимылдары
тәртібінің сипаты
7. Мемлекеттік қызмет көрсету үрдісіне қызмет берушінің және Ұйымның келесі құрылымдық бөлімшелері (қызметкерлері) қатысады:
1) қызмет берушінің кеңсесінің қызметкері;
2) қызмет берушінің басшысы;
3) қызмет берушінің Басқармасының басшысы;
4) қызмет берушінің Басқармасының бас сарапшысы;
5) Ұйымның кеңсесінің қызметкері;
6) Ұйымның басшысы;
7) Ұйымның департаментінің директоры;
8) Ұйымның департаменті директорының орынбасары;
9) Бөлімнің басшысы;
10) Бөлімнің жетекші маманы.
8. Қызмет берушінің және Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) арасындағы рәсімдердің (әрекеттердің) реттілігінің сипаты:
1) қызмет берушінің кеңсесінің қызметкері өтінімі бар ілеспе хатты қабылдайды, ашады және БЭҚАЖ тіркейді;

2) выбор (резолюция) руководителем услугодателя ответственного Управления;
3) резолюция руководителя Управления главному эксперту Управления для рассмотрения;
4) главный эксперт Управления
-проверяет заявки на полноту и правильность заполнения;
-производит регистрацию информационных ресурсов и/или информационных систем;
-готовит проект мотивированного ответа об отказе в предоставлении государственной услуги на бумажном носителе в случае неполных или недостоверных сведений в заявке;
-готовит проект сопроводительного письма с приложением к нему копии заявки и направляет в Организацию;
-проверяет правильность заполнения Свидетельства и обеспечивает оформление проекта сопроводительного письма для направления Свидетельства в адрес услугополучателя;
5) сотрудник канцелярии Организации производит прием, вскрытие и регистрацию сопроводительного письма с прилагаемой заявкой в журнале регистрации входящей корреспонденции;
6) выбор (резолюция) руководителем Организации ответственного Департамента;
7) резолюция директора Департамента заместителю директора Департамента для рассмотрения;
8) резолюция заместителя директора Департамента начальнику Отдела для рассмотрения;
9) резолюция начальника Отдела ведущему специалисту Отдела для рассмотрения;
10) ведущий специалист отдела:
- вносит соответствующие сведения об информационных ресурсах и/или информационных системах в Государственный регистр;
- подготовка сопроводительного письма и Свидетельства;
- согласование их с руководством Отдела и Департамента Организации;
- направление сопроводительное письма услугодателю;
9. Блок-схема, отражающая взаимосвязь между логической последовательностью административных действий в процессе оказания государственной услуги «Регистрация электронных информационных ресурсов и информационных систем в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем», приведена в приложении согласно к настоящему Регламенту.
Приложение
к Регламенту государственных услуги
«Регистрация электронных информационных
ресурсов и информационных систем в
государственном регистре электронных
информационных ресурсов и
информационных систем»
Блок схема функционального взаимодействия процесса
оказания государственной услуги «Регистрация электронных
информационных ресурсов и информационных систем в
государственном регистре электронных информационных
ресурсов и информационных систем»
Приложение 3
к приказу Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 26 марта 2014 года № 209
Регламент электронной государственной услуги
«Выдача заключений о соответствии компьютерной системы
техническим требованиям для включения в государственный реестр
контрольно-кассовых машин»

2) қызмет берушінің басшысының жауапты Басқарманы анықтауы (бұрыштамасы);
3) Басқарма басшысының Басқарманың бас сарапшысына қарауы үшін бұрыштамасы;
4) Басқарманың бас сарапшысы
- өтінімнің толықтығын және дұрыс толтырылуын тексереді;
- ақпараттық ресурстар мен/немесе ақпараттық жүйелерді тіркейді;
- өтінімдегі мәліметтер толық емес не дұрыс емес болған жағдайда қағаз тасығышта қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауаптың жобасын дайындайды;
- өтінімнің көшірмесі қоса берілген ілеспе хаттың жобасын әзірлейді және Ұйымға жолдайды;
- Куәліктің дұрыс толтырылуын тексереді және Куәлікті қызмет алушының мекенжайына жолдау үшін ілеспе хаттың жобасын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
5) Ұйымның кеңсесінің қызметкері өтінімнің көшірмесі қоса берілген ілеспе хатты қабылдауды, ашуды және кіріс құжаттар журналында тіркеуді жүзеге асырады;
6) Ұйымның басшысының жауапты Департаментті анықтауы (бұрыштамасы);
7) Департаменттің директорының Департаменттің директоры орынбасарының қарауы үшін бұрыштамасы;
8) Департаменттің директоры орынбасарының Бөлімнің басшысының қарауы үшін бұрыштамасы;
9) Бөлімнің басшысының Бөлімнің жетекші маманының қарау үшін бұрыштамасы;
10) Бөлімнің жетекші маманы:
- ақпараттық ресурстар мен/немесе ақпараттық жүйелер туралы мәліметтерді Мемлекеттік тіркелімге енгізеді;
- ілеспе хаттың жобасын және Куәлікті дайындайды;
- оны Бөлімнің және Ұйымның Департаментінің басшыларымен келіседі;
- ілеспе хатты қызмет берушіге жолдайды;
9. «Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде тіркеу» мемлекеттік қызметін көрсету үрдісінде әкімшілік іс-әрекеттердің логикалық реттілігі арасындағы өзара байланысты көрсететін блок-сызба осы Регламентке сәйкес қосымшада берілген.
«Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық
жүйелерді электрондық ақпараттық ресурстар мен
ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде
тіркеу» мемлекеттік қызметінің регламентіне
қосымша
«Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді
электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің
мемлекеттік тіркелімінде тіркеу» мемлекеттік қызметін көрсету
үдерісінің функционалдық өзара іс-қимылдарының блок сызбасы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2014 жылғы 26 наурыздағы
№ 209 бұйрығына
3-қосымша
«Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін
компьютер жүйесінің техникалық талаптарға сәйкестігі туралы
қорытындылар беру» электрондық мемлекеттік қызметінің
регламенті

1. Общее положение
1. Государственная услуга «Выдача заключений о соответствии компьютерной системы техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – услугодатель) на основании Стандарта государственной услуги «Выдача заключений о соответствии компьютерной системы техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин» (далее - Стандарт), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 136 «О вопросах оказания Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан государственных услуг в cфере информатизации».
2. Форма оказываемой государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
3. Результатом оказываемой государственной услуги является выдача заключения о соответствии компьютерной системы техническим требованиям для включения в Государственный реестр контрольно-кассовых машин (далее – Заключение).
2. Описание порядка действий структурных подразделений
(работников) услугодателя в процессе оказания государственной
услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является получение услугодателем перечня документов предусмотренных пунктом 9 Стандарта (далее – анкета-заявление).
5. Содержание каждой процедуры (действия) входящих в состав процесса оказания государственной услуги, длительность выполнения:
1) работник канцелярии услугодателя в течение тридцати минут с момента поступления анкеты-заявления от услугополучателя, производит прием, вскрытие и регистрацию анкеты-заявления в Единой системе электронного документооборота государственных органов Республики Казахстан (далее – ЕСЭДО), копирование ее электронной версии и передачу на рассмотрение руководителю услугодателя;
2) руководитель услугодателя в течение четырех часов с момента поступления анкеты-заявления из кацелярии услугодателя поручает ее рассмотрение руководителю управления государственного контроля и надзора в области связи и информатизации услугодателя (далее – управление);
3) руководитель управления в течение четырех часов с момента поступления анкеты-заявления от руководителя услугодателя поручает ее рассмотрение главному эксперту Управления;
4) главный эксперт управления рассматривает и проверяет анкету-заявление на полноту и достоверность сведений.
5) руководитель управления в течение двух часов с момента поступления от главного эксперта управления проекта уведомления, обеспечивает его согласование;

1. Жалпы ережелер
1. «Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін компьютер жүйесінің техникалық талаптарға сәйкестігі туралы қорытындылар беру» мемлекеттік қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің ақпараттандыру саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 136 қаулысымен бекітілген «Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін компьютер жүйесінің техникалық талаптарға сәйкестігі туралы қорытындылар беру» электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандарты негізінде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру комитетімен көрсетіледі.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз тасығышта.
3. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін компьютер жүйесінің техникалық талаптарға сәйкестігі туралы қорытындыны (бұдан әрі – қорытынды) беру болып табылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісінде көрсетілетін
қызметті берушінің (қызметкерлерінің) құрылымдық бөлімшелері
әрекеті тәртібінің сипаттамасы
4. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша үдерісін (әрекетін) бастауға негіздемесі Стандарттың 9 тармағымен көзделген құжаттардың тізбесін (сауалнама-өтініші) қызметті берушімен алу болып табылады.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің үдерісі (әрекетінің) құрамына кіретін әрбір рәсімдері:
1) көрсетілетін қызметті беруші кеңсесінің қызметкері қызмет алушыдан сауалнама-өтініш түскен сәттен бастап, он бес минут ішінде Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесіндегі (бұдан әрі – ЭҚАБЖ) сауалнама-өтінішті қабылдайды, ашады және тіркейді, оның электрондық болжамасын көшірмелейді және қызмет берушінің басшысына қарауға береді;
2) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінен сауалнама-өтініш түскен сәттен бастап, қызмет берушінің басшысы төрт сағат ішінде көрсетілетін қызметті беруші Байланыс және ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау басқармасының (бұдан әрі – Басқарма) басшысына оны қарауға тапсырады;
3) Басқарма басшысы қызмет берушінің басшысынан сауалнама-өтініш түскен сәттен бастап, төрт сағат ішінде Басқарманың бас сарапшысына оны қарауға тапсырады;
4) Басқарманың бас сарапшысы сауалнама-өтініштің толықтығын және мәліметтердің шынайылығын тексереді.
5) Басқарма басшысы Басқарманың бас сарапшысынан хабарламаның жобасы түскен сәтінен бастап екі сағат ішінде оны келісуді қамтамасыз етеді;

6) руководитель услугодателя в течение четырех часов с момента поступления согласованного руководителем управления проекта уведомления, обеспечивает его подписание;
7) работник канцелярии услугодателя в течение двух часов с момента поступления подписанного руководителем услугодателя проекта уведомления, обеспечивает его регистрацию, направление услугополучателю почтовой или курьерской службой;
8) главный эксперт управления в течение четырнадцати календарных дней с момента направления услугополучателю уведомления обеспечивает проведение проверки материально-технической базы услугополучателя на соответствие сведениям, указанным в анкете-заявлении.
9) руководитель управления в течение двух часов с момента поступления от главного эксперта управления проектов сопроводительного письма и заключения, обеспечивает их согласование;
10) руководитель услугодателя в течение четырех часов с момента поступления согласованного руководителем управления проектов сопроводительного письма и заключения, обеспечивает их подписание;
11) работник канцелярии услугодателя в течение двух часов с момента поступления подписанного руководителем услугодателя проектов сопроводительного письма и заключения, обеспечивает их регистрацию, направление услугополучателю почтовой или курьерской службой.
6. Результат процедуры (действия) по оказанию государственной услуги, который служит основанием для начала выполнения следующей процедуры (действия):
1) прием, вскрытие и регистрация анкеты-заявления и/или копирование его электронной версии в канцелярии услугодателя и передача их руководителю услугодателя;
2) резолюция руководителя услугодателя руководителю управления для рассмотрения;
3) резолюция руководителя управления главному эксперту управления для рассмотрения;
4) проверка главным экспертом управления заявки на полноту и правильность их заполнения;
5) подготовка главным экспертом управления уведомления о назначении проверки услугополучателю;
6) согласование руководителем управления проекта уведомления о назначении проверки услугополучателю;
7) подписание руководителем услугодателя проекта уведомления о назначении проверки услугополучателю;
8) регистрация и направление услугополучателю почтовой или курьерской службой работником канцелярии услугодателя проекта уведомления о назначении проверки услугополучателю;
9) обеспечение главным экспертом управления проведения проверки материально-технической базы услугополучателя на соответствие сведениям, указанным в анкете-заявления в случае направления услугополучателю соответствующего уведомления;

6) Қызмет берушінің басшысы Басқарма басшысынан хабарламаның жобасы түскен сәтінен бастап төрт сағат ішінде оған қол қоюды қамтамасыз етеді;
7) Қызмет беруші кеңсесінің қызметкері қызмет берушінің басшысымен қол қойылған, хабарламасының жобасы түскен сәттен бастап, екі жұмыс сағаты ішінде, оны тіркеуді, қызметті алушыға почта арқылы немесе курьерлік қызметпен жолдауды қамтамасыз етеді;
8) Басқарманың бас сарапшысы хабарламаны қызметті алушыға жолдаған сәтінен бастап, он төрт күнтізбелік күн ішінде, көрсетілетін қызметті алушының материалдық-техникалық базасының, аталған сауалнама – өтініштегі, мәліметтерге сәйкестігіне тексеру жүргізуді қамтамасыз етеді;
9) Басқарма басшысы Басқарманың бас сарапшысынан Қорытынды және ілеспе хатының жобалары Басқарманың бас сарапшысынан түскен сәттен бастап, екі сағат ішінде оларды келісуді қамтамасыз етеді;
10) Басқарма басшысы Басқарманың бас сарапшысынан Қорытынды және ілеспе хатының жобалары түскен сәттен бастап, екі сағат ішінде оларға қол қоюды қамтамасыз етеді;
11) Қызмет беруші кеңсесінің қызметкері қызмет берушінің басшысымен қол қойылған, Қорытынды және ілеспе хатының жобалары түскен сәттен бастап, екі сағат ішінде оларды тіркеуді, қызметті алушыға почта арқылы немесе курьерлік қызметпен жолдауды қамтамасыз етеді
6. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімдерінің (әрекетінің) нәтижелері келесі рәсімдерді орындаудың бастамасына негіздеме болып табылады:
1) сауалнама - өтінішті қабылдау, ашу және тіркеу және/немесе қызмет берушінің кеңсесінде оның электрондық болжамасын көшірмелеу және оларды көрсетілетін қызметті берушінің басшысына беру;
2) Басқарма басшысына қарау үшін көрсетілетін қызметті беруші басшысының қарары;
3) Басқарманың бас сарапшысына қарау үшін Басқарма басшысының қарары;
4) өтінішінің толықтығы мен оларды толтырудың дұрыстығын Басқарманың бас сарапшысымен тексеру;
5) қызметті алушыға тексеруді белгілеу (тағайындау) туралы хабарламаны Басқарманың бас сарапшысымен дайындау;
6) қызметті алушыға тексеруді белгілеу (тағайындау) туралы хабарламаның жобасын Басқарма басшысымен келісу;
7) қызметті алушыға тексеруді белгілеу (тағайындау) туралы хабарламаның жобасын Басқарма басшысымен қол қою;
8) қызметті алушыға тексеруді белгілеу (тағайындау) туралы хабарламаның жобасын қызметті беруші кеңсесінің қызметкерімен тіркеу және қызметті алушыға пошта арқылы немесе курьерлік қызметпен жолдау;
9) тиісті хабарламаны қызмет алушыға жолдаған жағдайда, аталған сауалнама-өтініштегі мәліметтерге сәйкестігіне қызмет алушының материалдық-техникалық базасына тексеруді жүргізуді Басқарманың бас сарапшысымен қамтамасыз ету;

10) подготовка главным экспертом управления проектов сопроводительного письма и Заключения на основании подписанного представителями услугодателя и/или услугополучателя (законного представителя услугополучателя) акта о соответствии компьютерной системы техническим требованиям;
11) согласование руководителем управления проектов сопроводительного письма и заключения;
12) подписание руководителем услугодателя проектов сопроводительного письма и заключения;
13) регистрация и направление услугополучателю почтовой или курьерской службой работником канцелярии услугодателя проектов сопроводительного письма и заключения.
3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений
(работников) услугодателя в процессе оказания государственной
услуги
7. Перечень структурных подразделений (работников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:
1) работник канцелярии услугодателя;
2) руководитель услугодателя;
3) руководитель Управления;
4) главный эксперт Управления.
8. Блок-схема прохождения каждого действия (процедуры) по оказанию государственной услуги «Выдача заключений о соответствии компьютерной системы техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин» приведена согласно приложению 1 к настоящему Регламенту.
4. Описание порядка использования информационных систем
в процессе оказания государственной услуги
9. Порядок обращения и последовательность процедур (действий) услугодателя при оказании государственной услуги через Портал:
1) проверка на Портале подлинности данных о зарегистрированном услугополучателе через логин и пароль;
2) выбор услугополучателем государственной услуги, указанной в настоящем Регламенте государственной услуги, вывод на экран формы запроса для оказания государственной услуги и заполнение услугополучателем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований, прикреплением к форме запроса следующих необходимых документов в электронном виде:
3) заполненную анкету-заявление или запрос на портале в форме электронного документа (удостоверенного ЭЦП услугополучателя) по форме согласно приложению 2 к Стандарту;
4) справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – для юридического лица;

10) қызметті алушының (қызметті алушының заңды өкілі) техникалық талаптарына компьютерлік жүйенің сәйкестігі туралы және/немесе қызметті берушінің өкілдерімен қол қойылған актінің негізінде ілеспе хаттың және Қорытынды жобаларын Басқарманың бас сарапшысымен дайындау;
11) Қорытынды және ілеспе хат жобаларын қызмет берушінің Басқарма басшысымен келісу;
12) Қорытынды және ілеспе хат жобаларын қызметті берушінің басшысымен қол қою;
13) Қорытынды және ілеспе хат жобаларын қызметті беруші кеңсесінің қызметкерімен тіркеу, қызмет алушыға курьерлік қызметпен немесе поштамен жолдау.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісіндегі көрсетілетін
қызметті берушінің (қызметшілердің) құрылымдық бөлімшелердің
өзара әрекеті тәртібінің сипаттамасы
7. Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісіне қатысатын көрсетілетін қызмет берушінің келесі құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлердің) тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінің қызметкері;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы;
3) Басқарманың басшысы;
4) Басқарманың бас сарапшысы.
8. көрсетілетін қызмет берушінің (қызметшілердің) құрылымдық бөлімшелері арасындағы рәсімдерінің (әрекетінің) тізбесіне сипаттама:
10. Көрсетілетін қызметті берушінің (қызметшілердің) құрылымдық бөлімшелердің өзара (әрекеті) рәсімдері тізбегіне сипаттамасы осы "Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін компьютер жүйесінің техникалық талаптарға сәйкестігі туралы қорытындылар беру" мемлекеттік қызметті көрсету бойынша әрбір әрекетіне (рәсіміне) өтудің блок-схемасы осы регламентке 1-қосымшаға сәйкес келтірілген.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісінде ақпараттық жүйелерді
пайдалану тәртібінің сипаттамасы
9. Мемлекеттік қызметті Портал арқылы көрсету кезінде көрсетілетін қызметті беруші рәсімдерінің (әрекетінің) тізбегі және өтініштерді беру тәртібі:
1) Порталдағы логин және пароль арқылы тіркелген қызметті алушы туралы деректердің дұрыстығын тексеру;
2) Қызметті алушымен осы мемлекеттік қызмет регламентінде көрсетілген, мемлекеттік қызметті таңдау, электрондық түрдегі қажетті құжаттарды сұрау нысанына қоса берумен, форматтық талаптар және оның құрылымы есебімен (деректерді енгізу) көрсетілетін қызметті алушымен нысандарды толтыру және мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұраныс нысандарын экранға басып шығару:
3) Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша порталдағы электрондық құжат нысанында (қызметті алушының куәландырылған ЭЦҚ) сұранысы немесе толтырылған сауалнама-өтініші;
4) заңды тұлға үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайтадан тіркеу) туралы анықтамасы;

Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года «О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица;
5) свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя – для физического лица;
6) описание функциональных возможностей и характеристик компьютерной системы (далее – КС);
7) инструкцию по эксплуатации модуля «Рабочее место налогового инспектора»;
8) инструкцию по установке и запуску КС, за исключением применяемой в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
9) сертификат соответствия требованиям информационной безопасности технических и программных средств фискального режима, фискальной памяти, входящих в состав КС и участвующих в информационном процессе (СТ РК ГОСТ Р ИСО/МЭК 15408-2006 «Методы и средства обеспечения безопасности. Критерии оценки безопасности информационных технологий»);
10) электронный информационный носитель, содержащий функциональную копию КС, за исключением применяемой в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, (который при подачи запроса на портале необходимо направить к услугодателю по почте);
11) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство – при обращении представителя услугополучателя.
12) удостоверение (подписание) запроса посредством ЭЦП услугополучателя заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание государственной услуги;
13) регистрация электронного документа (запроса услугополучателя) и обработка запроса на Портале;
14) направление уведомления о назначении проверки;
15) проверка выездной экспертной комиссии вне системы;
16) формирование сообщения в личном кабинете услугополучателя о результатах проверки услугодателя;
17) получение услугополучателем результата услуги (заключения удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного должностного лица), сформированной по результатам проверки услугодателем. Электронный документ формируется с использованием ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
10. Диаграмма функционального взаимодействия Портала в процессе оказания государственной услуги приведена в графической форме согласно приложению 2 к настоящему Регламенту.
Приложение 1
к Регламенту государственной услуги
«Выдача заключений о соответствии
компьютерной системы техническим
требованиям для включения в
государственный реестр
контрольно-кассовых машин»
Блок-схема прохождения каждого действия (процедуры) по
оказанию государственной услуги «Выдача заключений о
соответствии компьютерной системы техническим требованиям
для включения в государственный реестр
контрольно-кассовых машин»
Приложение 2
к Регламенту государственной услуги
«Выдача заключений о соответствии
компьютерной системы техническим
требованиям для включения в
государственный реестр
контрольно-кассовых машин»
Диаграмма функционального взаимодействия Портала в процессе
оказания государственной услуги
Приложение 4
к приказу Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 26 марта 2014 года № 209
Регламент государственной услуги
«Аккредитация удостоверяющих центров»

«Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеудің және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеудің ережесі туралы» 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңын қолданысқа енгізгенге дейін берілген филиалдың, өкілінің) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) (есепке алуды) туралы куәлігі заңды тұлғаны қызметі тоқтағанға дейін жарамды болып табылады.
5) жеке тұлға үшін – дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
6) КЖ функционалдық мүмкіндіктері мен ерекшеліктерінің сипаттамасы;
7) «Салық инспекторының жұмыс орны» модулін пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
8) банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда қолданылатындарды қоспағанда, КЖ орнату және іске қосу жөніндегі нұсқаулық;
9) КЖ құрамына кіретін және ақпараттық процеске (ҚР СТ МЕМСТ Р ИСО/МЭК 15408-2006 «Қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары. Ақпараттық технологиялар қауіпсіздігін бағалау критерийлері») қатысатын фискалдық режимнің, фискалдық жадының техникалық және бағдарламалық құралдарының ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі сертификаты;
10) банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда қолданылатындарды қоспағанда, компьютер жүйесiнің функционалдық көшірмесін қамтитын электрондық ақпараттық жеткізгіш;
11) қызметті алушының өкілі өтінішін берген кезде – уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжат және өкілдікке өкілеттікті куәландыратын құжат.
12) Мемлекеттік қызметті көрсетуге (енгізілген деректер) сұраныстың толтырылған нысаны қызметті алушының ЭЦҚ арқылы сұранысты куәландыру (қол қою);
13) электрондық құжатты (қызметті алушының сұранысын) тіркеу және Порталда сұранысты өңдеу;
14) тексеруді тағайындау, белгілеу туралы хабарламаны жолдау;
15) орнына шығу арқылы сараптамалық комиссиямен жүйеден тысты тексеру;
16) қызмет берушінің тексеру нәтижелері туралы қызметті алушының жеке кабинетіндегі хабарламаны қалыптастыру;
17) қызмет берушінің тексеру нәтижелері бойынша қалыптастырылған, (уәкілетті лауазымды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, электрондық құжат түрдегі мемлекеттік қызметті көрсетуге себебі жазылған бас тарту не қорытынды) қызметтің нәтижесін қызметті алушымен алу. Электрондық құжат қызмет берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ пайдаланумен қалыптастырылады.
10. Мемлекеттік қызметті көрсету үдерісінде Порталдағы өзара іс-қимылының функционалдық диаграммасы осы Регламентке 2-қосымшаға сәйкес графиктік түрде келтірілген.
«Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік
тізіліміне енгізу үшін компьютер жүйесінің
техникалық талаптарға сәйкестігі туралы
қорытындылар беру» электрондық мемлекеттік
қызметінің регламентіне
1-қосымша
«Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін
компьютер жүйесінің техникалық талаптарға сәйкестігі туралы
қорытындылар беру» мемлекеттік қызметті көрсету бойынша әрбір
әрекетіне (рәсіміне) өтудің блок-схемасы»
«Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік
тізіліміне енгізу үшін компьютер жүйесінің
техникалық талаптарға сәйкестігі туралы
қорытындылар беру» электрондық мемлекеттік
қызметінің регламентіне
2-қосымша
Мемлекеттік қызметті көрсету әдерісінде Порталдағы өзара
іс-қимылының функционалдық диаграммасы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2014 жылғы 26 наурыздағы
№ 209 бұйрығына
4-қосымша
«Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу»
көрсетілетін мемлекеттік қызмет регламенті

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Аккредитация удостоверяющих центров» (далее – государственная услуга) оказывается Комитетом связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – услугодатель) на основании Стандарта государственной услуги «Аккредитация удостоверяющих центров» (далее – Стандарт), утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 февраля 2014 года № 136 «О вопросах оказания Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан государственных услуг в cфере информатизации».
2. Форма оказываемой государственной услуги: бумажная.
3. Результат оказания государственной услуги – выдача свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра на бумажном носителе (далее – свидетельство).
2. Описание порядка действий структурных подразделений
(работников) в процессе оказания государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является получение услугодателем перечня документов предусмотренных пунктом 9 Стандарта (далее – заявление).
5. Содержание каждой процедуры (действия) входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения:
1) сотрудник канцелярии услугодателя (далее - канцелярия) в течение сорока минут с момента поступления заявления от услугополучателя, производит прием, вскрытие и регистрацию заявления в Единой системе электронного документооборота государственных органов Республики Казахстан (далее – ЕСЭДО) и передает его на рассмотрение руководителю услугодателя;
2) руководитель услугодателя в течение четырех часов с момента поступления заявления из канцелярии рассматривает его и поручает рассмотрение руководителю управления государственного контроля и надзора в области связи и информатизации услугодателя (далее – управление);
3) руководитель управления в течение двух часов с момента поступления заявления от руководителя услугодателя рассматривает его и поручает рассмотрение эксперту и (или) главному эксперту управления;
4) эксперт и (или) главный эксперт управления в течение двух рабочих дней с момента поступления заявления от руководителя управления, рассматривает, проверяет на полноту и правильность оформления заявления, обеспечивает подготовку, согласование с руководителем Управления и подписание руководителем услугодателя проекта сопроводительного письма с указанием даты, времени и места проведения заседания Комиссии по аккредитации удостоверяющих центров (далее – Комиссия) в уполномоченные органы по обеспечению информационной безопасности (в случае аккредитации удостоверяющих центров, интегрируемых с государственными информационными системами), национальной безопасности и криптографии, стандартизации и метрологии, технического регулирования и технического надзора с приложением копии соответствующего приказа Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан об образовании постоянно действующей Комисии по аккредитации удостоверяющих центров (далее – приказ) и заявления;

1. Жалпы ережелер
1. «Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу» көрсетілетін мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – көрсетілетін мемлекеттік қызмет) «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің ақпараттандыру саласында мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 ақпандағы № 136 қаулысымен бекітілген «Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу» мемлекеттiк қызмет көрсету стандартына (бұдан әрі - Стандарт) сәйкес Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: қағаз түрінде.
3.Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі қағаз тасығышта куәландырушы орталықты аккредиттеу туралы куәлік (бұдан әрі-куәлік) беру болып табылады.
2. Құрылымдық бөлімшелердің (қызметкерлердің) мемлекеттік
қызметті көрсету процесіндегі іс-әрекеттері тәртібінің
сипаттамасы
4. Көрсетілетін қызметті берушінің Стандарттың 9-тармағында көзделген құжаттар тізбесін (бұдан әрі- өтініш) алуы мемлекеттік қызметті көрсету бойынша процедураны (іс-әрекетті) бастау үшін негіздеме болып табылады.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір процедураның (іс-әрекеттің) мазмұны, оның орындалу ұзақтығы:
1) көрсетілетін қызметті беруші кеңсесінің қызметкері (бұдан әрі-кеңсе) өтініш көрсетілетін қызметті алушыдан келіп түскен сәттен бастап қырық минут ішінде өтінішті қабылдайды, ашады және Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының бірыңғай электрондық құжат айналымы жүйесінде (бұдан әрі- МО БЭҚАЖ) тіркейді де оны көрсетілетін қызметті берушінің басшысына қарау үшін береді;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы өтініш кеңседен келіп түскен сәттен бастап төрт сағат ішінде қарайды және көрсетілетін қызметті берушінің байланыс және ақпараттандыру саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау басқармасының (бұдан әрі- басқарма) басшысына оны қарау жөнінде тапсырма береді;
3) басқарманың басшысы өтініш көрсетілетін қызметті берушінің басшысынан келіп түскен сәттен бастап екі сағат ішінде қарайды және басқарма сарапшысына және (немесе) бас сарапшысына оны қарау жөнінде тапсырма береді;
4) басқарманың сарапшысы және (немесе) бас сарапшысы өтініш басқарма басшысынан келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті қарайды, толық және дұрыс толтырылуын тексереді, Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу жөніндегі комиссияның (бұдан әрі- Комиссия) отырысын өткізу мерзімі, уақыты мен орны көрсетілген, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу жөніндегі тұрақты әрекет ететін комиссияны құру туралы сәйкес бұйрығының (бұдан әрі-бұйрық) көшірмесі мен өтініш қоса берілген ақпараттық қауіпсіздікті (мемлекеттік ақпараттық жүйелермен интеграцияланатын куәландырушы орталықтарды аккредиттеу жағдайында), ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, криптография, стандарттау мен метрология, техникалық реттеу және техникалық бақылау бойынша уәкілетті органдарға ілеспе хаттың жобасын дайындауды, Басқарма басшысымен келісуді және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қол қоюын қамтамасыз етеді;

5) руководитель управления в течение двух часов с момента поступления на согласование проекта сопроводительного письма с приложенными к нему приказом и заявлением, осуществляет его согласование;
6) руководитель услугодателя в течение двух часов с момента поступления на подписание проекта сопроводительного письма с приложенными к нему приказом и заявлением, осуществляет его подписание;
7) работник канцелярии в течение тридцати минут с момента поступления на регистрацию подписанных руководителем услугодателя сопроводительного письма с приложенными к нему приказом и заявлением, осуществляет его регистрацию и отправку через ЕСЭДО;
8) эксперт и (или) главный эксперт управления в течение пяти рабочих дней с момента отправки сопроводительного письма с приложенными к нему документами в заинтересованные государственные органы обеспечивает организацию проведения заседания Комиссии, которая в течение двух рабочих дней рассматривает и проверяет заявление на соответствие установленным требованиям Стандарта и Правил проведения аккредитации удостоверяющих центров, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2010 года № 1222 «Об утверждении Правил проведения аккредитации удостоверяющих центров» (далее – Правила) и подписывает соответствующий протокол в пяти экземплярах.
Эксперт и (или) главный эксперт Управления в течение одного календарного дня с момента подписания протокола обеспечивает письменное информирование услугополучателя с приложением копии соответствующего протокола Комиссии.
Эксперт и (или) главный эксперт Управления в течение двух календарных дней на основании акта Комиссии, которая в течение восемнадцати календарных дней осуществляет выездное обследование удостоверяющего центра, обеспечивает выдачу свидетельства.
6. Результат процедуры (действия) по оказанию государственной услуги, который служит основанием для начала выполнения следующей процедуры (действия) являются:
1) регистрация заявления в канцелярии через ЕСЕДО и передача руководителю услугодателя;
2) резолюция руководителя услугодателя руководителю управления для рассмотрения заявления;
3) резолюция руководителя управления эксперту и (или) главному эксперту Управления для рассмотрения заявления;
4) рассмотрение заявления экспертом и (или) главным экспертом Управления, подготовка проекта сопроводительного письма с приложением приказа и заявления в адрес соответствующих уполномоченных органов – членов Комиссии;
5) подписание руководителем услугодателя проекта сопроводительного письма с приложенными к нему приказом и заявлением в адрес соответствующих уполномоченных органов – членов Комиссии;

5) басқарманың басшысы бұйрық пен өтініш қоса берілген ілеспе хаттың жобасы келісуге келіп түскен сәттен бастап екі сағаттың ішінде оны келіседі;
6) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы бұйрық пен өтініш қоса берілген ілеспе хаттың жобасы қол қоюға келіп түскен сәттен бастап екі сағаттың ішінде оған қол қояды;
7) кеңсенің қызметкері бұйрық пен өтініш қоса берілген көрсетілетін қызметті берушінің басшысы қол қойған ілеспе хат тіркеуге келіп түскен сәттен бастап отыз минут ішінде оны тіркеуді және БЭҚАЖ арқылы жіберуді жүзеге асырады;
8) басқарманың сарапшысы және (немесе) бас сарапшысы құжаттар қоса берілген ілеспе құжатты мүдделі мемлекеттік органдарға жіберген сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде Комиссияның отырысын өткізуді қамтамасыз етіп, ол өтінішті қарайды және Стандарт пен «Куәландырушы орталықтарды аккредиттеуді жүргізу қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 19 қарашадағы № 1222 қаулысымен бекітілген Куәландырушы орталықтарды аккредиттеуді жүргізу қағидасының (бұдан әрі- Қағида) белгіленген талаптарына сәйкестігін тексереді және тиісті хаттамаға бес данада қол қояды.
Басқарманың сарапшысы және (немесе) бас сарапшысы хаттамаға қол қойылған сәттен бастап күнтізбелік бір күннің ішінде Комиссияның тиісті хаттамасының көшірмесін қоса бере отырып көрсетілетін қызметті алушыны жазбаша хабарландыруды қамтамасыз етеді.
Басқарманың сарапшысы және (немесе) бас сарапшысы куәландырушы орталықты барып тексеруді күнтізбелік он сегіз күн ішінде жүзеге асыратын Комиссияның актісі негізінде күнтізбелік екі күннің ішінде куәлікті беруді қамтамасыз етеді.
6. Келесі процедураны (іс-әрекетті) орындауды бастау үшін негіздеме болатын мемлекеттік қызметті көрсету бойынша процедураның (іс-әрекеттің) нәтижесі:
1) өтінішті БЭҚАЖ арқылы кеңседе тіркеу және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына беру;
2) көрсетілетін қызметті беруші басшысының басқарма басшысына өтінішті қарау үшін жазылған бұрыштамасы;
3) басқарма басшысының Басқарманың сарапшысына және (немесе) бас сарапшысына өтінішті қарау үшін жазылған бұрыштамасы;
4) Басқарма сарапшысының және (немесе) бас сарапшысының өтінішті қарауы, тиісті уәкілетті органдардың- Комиссия мүшелерінің мекенжайына бұйрық пен өтініш қоса берілген ілеспе хаттың жобасын дайындау;
5) көрсетілетін қызметті беруші басшысының тиісті уәкілетті органдардың- Комиссия мүшелерінің мекенжайына жолданатын бұйрық пен өтініш қоса берілген ілеспе хаттың жобасына қол қоюы;

6) регистрация и отправка через ЕСЭДО сопроводительного письма с приложенными к нему приказом и заявлением в адрес соответствующих уполномоченных органов – членов Комиссии;
7) организация проведения заседания Комиссии экспертом и (или) главным экспертом Управления;
8) направление экспертом и (или) главным экспертом Управления услугополучателю сопроводительного письма с приложением соответствующего протокола;
9) выдача свидетельства.
3. Описание порядка взаимодействия
структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе
оказания государственной услуги
6. В процессе оказания государственной услуги участвуют следующие структурные подразделения (работники) услугодателя:
1) сотрудник канцелярии;
2) руководитель услугодателя;
3) руководитель управления;
4) эксперт и (или) главный эксперт управления.
7. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя:
1) работник канцелярии в течение сорока минут с момента регистрации заявления направляет руководителю услугодателя зарегистрированное заявление;
2) руководитель услугодателя в течение четырех часов поручает рассмотрение заявления руководителю Управления;
3) руководитель Управления в течение двух часов поручает рассмотрение заявления эксперту и (или) главному эксперту Управления;
4) эксперт и (или) главный эксперт Управления в течение двух рабочих дней с момента получения заявления от руководителя Управления, рассматривает, проверяет на полноту и правильность оформления заявления, обеспечивает подготовку, согласование с руководителем Управления и подписание руководителем услугодателя проекта сопроводительного письма с указанием даты, времени и места проведения заседания Комиссии в уполномоченные органы по обеспечению информационной безопасности (в случае аккредитации удостоверяющих центров, интегрируемых с государственными информационными системами), национальной безопасности и криптографии, стандартизации и метрологии, технического регулирования и технического надзора с приложением соответствующего приказа и заявления;
5) руководитель Управления в течение двух часов с момента поступления на согласование проекта сопроводительного письма с приложенными к нему приказом и заявлением от эксперта и (или) главного эксперта Управления, осуществляет его согласование;
6) руководитель услугодателя в течение двух часов с момента поступления на подписание проекта сопроводительного письма с приложенными к нему приказом и заявлением от эксперта и (или) главного эксперта Управления, осуществляет его подписание;
7) работник канцелярии в течение тридцати минут с момента поступления на регистрацию подписанного руководителем услугодателя сопроводительного письма с приложенными к нему приказом и заявлением, осуществляет его регистрацию и отправку через ЕСЭДО;
8) эксперт и (или) главный эксперт Управления в течение пяти рабочих дней с момента отправки сопроводительного письма с приложенными к нему приказом и заявлением организует проведение заседания Комисии;
9) эксперт и (или) главный эксперт Управления в течение одного календарного дня на основании протокола Комиссии направляет услугополучателю уведомление о проведении выездной проверки удостоверяющего центра;
10) эксперт и (или) главный эксперт Управления в течение двух календарных дней на основании акта осуществляет выдачу свидетельства.
8. Блок схема прохождения каждого действия (процедуры) по оказанию государственной услуги «Аккредитация удостоверяющих центров» приведена согласно приложению к настоящему Регламенту.
Приложение
к Регламенту государственной услуги
«Аккредитация удостоверяющих центров»,
утвержденного приказом
Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 26 марта 2014 года № 209
Блок схема прохождения каждого действия (процедуры) по
оказанию государственной услуги
«Аккредитация удостоверяющих центров»
Приложение 5
к приказу Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 26 марта 2014 года № 209
Регламент государственной услуги
«Выдача и отзыв регистрационного свидетельства Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан»
Сноска. Приложение 5 утратило силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 25.05.2015 № 601 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к приказу Министра транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
от 26 марта 2014 года № 209
Перечень
утративших силу некоторых приказов Министра связи и информации
Республики Казахстан и Министра транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
1) приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 19 августа 2011 года № 252 «Об утверждении Регламентов государственных услуг «Депонирование информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации» и «Регистрация электронных информационных ресурсов и информационных систем в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 7187, опубликованный в газетах «Казахстанская правда» от 12 ноября 2011 года № 361-362 (26752-26753), «Казахстанская правда» от 30 ноября 2011 года № 383-384 (26774-26775);
2) приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 ноября 2012 года № 757 «Об утверждении Регламента государственной услуги «Выдача заключений о соответствии компьютерной системы техническим требованиям для включения в государственный реестр контрольно-кассовых машин» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8165, опубликованный в газетах «Казахстанская правда» от 27 декабря 2012 года № 449-450 (27268-27269), «Егемен Казахстан» 27 декабря 2012 года № 852-856 (27927);
3) приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 ноября 2012 года № 760 «О внесении изменений в приказ Министра связи и информации Республики Казахстан от 19 августа 2011 года № 252 «Об утверждении Регламентов государственных услуг «Депонирование информационных систем, программных продуктов, программных кодов и нормативно-технической документации в депозитарии» и «Регистрация электронных информационных ресурсов и информационных систем в государственном регистре электронных информационных ресурсов и информационных систем» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8166, опубликованный в газетах «Казахстанская правда» от 27 декабря 2012 года № 449-450 (27268-27269), «Казахстанская правда» от 5 января 2013 года № 3 (27277), «Егемен Казахстан» от 27 декабря 2012 года № 852-856 (27927);
4) приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 803 «Об утверждении Регламента государственной услуги «Аккредитация удостоверяющих центров» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8195, опубликованный в газетах «Казахстанская правда» от 27 декабря 2012 года № 449-450 (27268-27269), «Егемен Кдзакстан» от 27 декабря 2012 года № 852-856 (27927);
5) приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 29 ноября 2012 года № 839 «Об утверждении Регламента электронной государственной услуги «Выдача и отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8235, опубликованный в газетах «Казахстанская правда» от 19 января 2013 года и 24 января 2013 года № 20-21, 26-27 (27294-27295, 27300-27301), «Егемен Казақстан» от 19 января 2013 года и 23 января 2013 года № 34-38, 43-47 (27977, 27986).

6) бұйрық пен өтініш қоса берілген ілеспе хатты БЭҚАЖ тіркеу және тиісті уәкілетті органдардың- Комиссия мүшелерінің мекенжайына жіберу;
7) Басқарма сарапшысының және (немесе) бас сарапшысының Комиссия отырысын өткізуді ұйымдастыруы;
8) Басқарма сарапшысының және (немесе) бас сарапшысының тиісті хаттама қоса берілген ілеспе хатты көрсетілетін қызметті алушыға жолдауы;
9) куәлік беру.
3. Көрсетілетін қызметті беруші құрылымдық бөлімшелерінің
(қызметкерлерінің) мемлекеттік қызметті көрсету процесіндегі
өзара іс-қимылы тәртібінің сипаттамасы
7. Мемлекеттік қызметті көрсету процесіне көрсетілетін қызметті берушінің келесі құрылымдық бөлімшелері (қызметкерлері) қатысады:
1) кеңсе қызметкері;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы;
3) басқарманың басшысы;
4) басқарманың сарапшысы және (немесе) бас сарапшысы.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері (қызметкерлері) арасындағы процедуралардың (іс-әрекеттердің) реттілігінің сипаттамасы:
1) кеңсенің қызметкері өтінішті тіркеген сәттен бастап қырық минут ішінде тіркелген өтінішті көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жібереді;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы төрт сағат ішінде Басқарманың басшысына өтінішті қарау жөнінде тапсырма береді;
3) Басқарманың басшысы екі сағат ішінде Басқарманың сарапшысына және (немесе) бас сарапшысына өтінішті қарау жөнінде тапсырма береді;
4) Басқарманың сарапшысы және (немесе) бас сарапшысы өтінішті Басқарма басшысынан алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті қарайды, толық және дұрыс толтырылуын тексереді, Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу жөніндегі комиссияның отырысын өткізу мерзімі, уақыты мен орны көрсетілген, сәйкес бұйрықтың көшірмесі мен өтініш қоса берілген ақпараттық қауіпсіздікті (мемлекеттік ақпараттық жүйелермен интеграцияланатын куәландырушы орталықтарды аккредиттеу жағдайында), ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, криптография, стандарттау мен метрология, техникалық реттеу және техникалық бақылау бойынша уәкілетті органдарға ілеспе хаттың жобасын дайындауды, Басқарма басшысымен келісуді және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қол қоюын қамтмасыз етеді;
5) Басқарманың сарапшысынан және (немесе) бас сарапшысынан бұйрық пен өтініш қоса берілген ілеспе хаттың жобасы келісуге келіп түскен сәттен бастап екі сағат ішінде Басқарманың басшысы оны келіседі;
6) Басқарманың сарапшысынан және (немесе) бас сарапшысынан бұйрық пен өтініш қоса берілген ілеспе хаттың жобасы қол қоюға келіп түскен сәттен бастап екі сағат ішінде көрсетілетін қызметті берушінің басшысы оған қол қояды;
7) кеңсенің қызметкері бұйрық пен өтініш қоса берілген көрсетілетін қызметті берушінің басшысы қол қойған ілеспе хат тіркеуге келіп түскен сәттен бастап отыз минут ішінде оны тіркеуді және БЭҚАЖ арқылы жіберуді жүзеге асырады;
8) Басқарманың сарапшысы және (немесе) бас сарапшысы бұйрық пен өтініш қоса берілген ілеспе хатты жолдаған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде Комиссияның отырысын өткізуді ұйымдастырады;
9) Басқарманың сарапшысы және (немесе) бас сарапшысы Комиссияның хаттамасы негізінде күнтізбелік бір күн ішінде көрсетілетін қызметті алушыға куәландырушы орталықты барып тексеруді жүргізу туралы хабарлама жібереді;
10) Басқарманың сарапшысы және (немесе) бас сарапшысы күнтізбелік екі күн ішінде акті негізінде куәлікті беруді жүзеге асырады.
9. «Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу» мемлекеттік қызметті көрсету бойынша әрбір іс-әрекеттің (процедураның) өту блок-схемасы осы регламентке қосымшаға сәйкес беріледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2014 жылғы 26 наурыздағы
№ 209 бұйрығымен бекітілген
«Куәландырушы орталықтарды
аккредиттеу» көрсетілетін мемлекеттік
қызмет регламентіне қосымша
«Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу» мемлекеттік қызметті
көрсету бойынша әрбір іс-әрекеттің (процедураның) өту
блок-схемасы
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрінің
2014 жылғы 26 наурыздағы
№ 209 бұйрығына
5-қосымша
«Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының
тіркеу куәлігін беру және кері қайтарып алу» көрсетілетін
мемлекеттік қызмет регламенті
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 25.05.2015 № 601 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникация министрінің
2014 жылғы 26 наурыздағы
№ 209 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің
және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрінің кейбір күші жойылған бұйрықтарының тізілімі
1) «Ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық өнімдерді, бағдарламалық кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттаманы депозитке салу» және «Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде тіркеу» мемлекеттік қызмет регламенттерін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің 2011 жылғы 19 тамыздағы № 252 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 12 қыркүйекте № 7187 тіркелді, «Егемен Қазақстан» газеті 2011 жыл 15 қараша N 541-542 (26934) газетінде жарияланған);
2) «Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне енгізу үшін компьютер жүйесінің техникалық талаптарға сәйкестігі туралы қорытындылар беру» мемлекеттік қызметінің регламентін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 9 қарашадағы № 757 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 10 желтоқсанда № 8165 тіркелді, «Егемен Қазақстан» газеті 27.12.12 ж. № 852-856 (27927); «Казахстанская правда» от 27.12.12 г. № 449-450 (27268-27269) газеттерінде жарияланған);
3) «Ақпараттық жүйелерді, бағдарламалық өнімдерді, бағдарламалық кодтар мен нормативтік-техникалық құжаттаманы депозитарийге депозитке салу» және «Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімінде тіркеу» мемлекеттік қызмет регламенттерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрінің 2011 жылғы 19 тамыздағы № 252 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 9 қарашадағы № 760 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 10 желтоқсанда № 8166 тіркелді, «Егемен Қазақстан» газеті 27.12.12 ж. № 852-856 (27927); «Казахстанская правда» от 27.12.12 г., 05.01.13 г. № 449-450, 3 (27268-27269, 27277) газеттерінде жарияланған);
4) «Куәландырушы орталықтарды аккредиттеу» мемлекеттік қызметінің регламенттерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 803 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 14 желтоқсанда № 8195 тіркелді, «Егемен Қазақстан» газеті 27.12.12 ж. № 852-856 (27927); «Казахстанская правда» от 27.12.12 г. № 449-450 (27268-27269) газеттерінде жарияланған);
5) «Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру және кері қайтарып алу» мемлекеттік қызмет регламенттерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 29 қарашадағы № 839 бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 26 желтоқсанда № 8235 тіркелді, «Егемен Қазақстан» 2013.01.19., 2013.01.23., 2013.01.26., № 34-38, 43-47, 54 (27977, 27986, 27993); «Казахстанская правда» от 19.01.2013 г., 24.01.2013 г. № 20-21, 26-27 (27294-27295, 27300-27301) газеттерінде жарияланған).