Об утверждении положений о ведомствах и территориальных органах Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 октября 2014 года № 662. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2014 года № 9792.
Примечание РЦПИ!
В приказ внесены изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.06.2015 № 516 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года № 199-V ЗРК "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и Указом Президента Республики Казахстан от 6 августа 2014 года № 875 "О реформе системы государственного управления Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Главном командовании Национальной гвардии Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение о Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
4) Положение о Комитете административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
4-1) Положение о Комитете миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 4-1 к настоящему приказу;
5) Положение о Департаменте полиции города Астаны Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 5 к настоящему приказу;
5-1) Положение о Департаменте полиции области Абай Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 5-1 к настоящему приказу;
6) Положение о Департаменте полиции Акмолинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Положение о Департаменте полиции Актюбинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Положение о Департаменте полиции города Алматы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Положение о Департаменте полиции Алматинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Положение о Департаменте полиции Атырауской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 10 к настоящему приказу;

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволары мен аумақтық органдары туралы ережелерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 1 қазандағы № 662 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 13 қазанда № 9792 тіркелді.
"Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі Заңының 11-бабының 25-тармақшасына және "Қазақстан Республикасы мемлекеттік басқару жүйесінің реформасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 6 тамыздағы № 875 Жарлығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы туралы ереже осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті туралы ереже осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
4) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті туралы ереже осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес;
4-1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті туралы ереже осы бұйрыққа 4-1-қосымшаға сәйкес;
5) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Астана қаласының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес;
5-1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Абай облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 5-1-қосымшаға сәйкес
6) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ақмола облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес;
7) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ақтөбе облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес;
8) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Алматы қаласының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес;
9) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Алматы облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес;
10) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Атырау облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес;

11) Положение о Департаменте полиции Восточно-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Положение о Департаменте полиции Жамбылской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 12 к настоящему приказу;
12-1) Положение о Департаменте полиции области Жетісу Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 12-1 к настоящему приказу;
13) Положение о Департаменте полиции Западно-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) Положение о Департаменте полиции Карагандинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) Положение о Департаменте полиции Костанайской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) Положение о Департаменте полиции Кызылординской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) Положение о Департаменте полиции Мангистауской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) Положение о Департаменте полиции Павлодарской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) Положение о Департаменте полиции Северо-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 19 к настоящему приказу;
19-1) Положение о Департаменте полиции области Ұлытау Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 19-1 к настоящему приказу;
20) Положение о Департаменте полиции города Шымкента Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) Положение о Департаменте полиции на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по городу Астане Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению 22 к настоящему приказу;
22-1) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по области Абай Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 22-1 к настоящему приказу;
23) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Акмолинской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 23 к настоящему приказу;

11) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Шығыс Қазақстан облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес;
12) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Жамбыл облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес;
12-1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Жетісу облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 12-1-қосымшаға сәйкес;
13) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Батыс Қазақстан облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес;
14) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қарағанды облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес;
15) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қостанай облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес;
16) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қызылорда облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес;
17) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Маңғыстау облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес;
18) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Павлодар облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес;
19) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес;
19-1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Ұлытау облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 19-1-қосымшаға сәйкес;
20) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Шымкент қаласының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес;
21) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көліктегі полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес;
22) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Астана қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес;
22-1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Абай облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 22-1-қосымшаға сәйкес;
23) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Ақмола облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес;

24) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Актюбинской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Алматинской области и по области Жетісу Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Атырауской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Восточно-Казахстанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Жамбылской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Западно-Казахстанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Карагандинской области и по области Ұлытау Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Костанайской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Кызылординской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Мангистауской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Павлодарской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Северо-Казахстанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 35 к настоящему приказу;

24) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Ақтөбе облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес;
25) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Алматы облысы бойынша және Жетісу облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес;
26) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Атырау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес;
27) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес;
28) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Жамбыл облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес;
29) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес;
30) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қарағанды облысы бойынша және Ұлытау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес;
31) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қостанай облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес;
32) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қызылорда облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес;
33) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Маңғыстау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес;
34) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Павлодар облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес;
35) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес;

36) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по городу Шымкенту и Туркестанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
38) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
39) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
40) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
41) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
42) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
43) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
44) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
45) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
46) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
47) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
48) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
49) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
50) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
51) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
52) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805;
53) Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по городу Алматы Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) Положение о Департаменте полиции Туркестанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 24.01.2022 № 18;
56) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.10.2018 № 721; с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 24.06.2019 № 574; от 24.09.2019 № 823; от 26.11.2020 № 805; от 24.01.2022 № 18; от 25.07.2022 № 619; от 02.06.2023 № 443.
2. Главнокомандующему Национальной гвардией Республики Казахстан, председателям комитетов и начальникам департаментов внутренних дел областей, городов Астана и Алматы Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) принять меры по перерегистрации указанных Положений в органах юстиции в установленном законодательством порядке;
2) организовать изучение указанных Положений личным составом и обеспечить руководство ими в практической деятельности;

36) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Шымкент қаласы және Түркістан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес;
37) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
38) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.;
39) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
40) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
41) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
42) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
43) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
44) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
45) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
46) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
47) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
48) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
49) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
50) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
51) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
52) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
53) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Алматы қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес;
54) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Түркістан облысының Полиция департаменті туралы ереже осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес;
55) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 24.01.2022 № 18 бұйрығымен.
56) Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.10.2018 № 721; 24.06.2019 № 574; өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 24.09.2019 № 823 ; 26.11.2020 № 805; 24.01.2022 № 18; 25.07.2022 № 619; 02.06.2023 № 443 бұйрықтарымен.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық ұлан Бас қолбасшысы, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі комитеттерінің төрағалары және облыстардың, Астана, Алматы қалаларының ішкі істер департаменттерінің бастықтары:
1) заңнамада белгіленген тәртіпте әділет органдарында көрсетілген Ережелерді қайта тіркеу бойынша шаралар қабылдасын;
2) көрсетілген Ережелерді жеке құрамның зерделеуін ұйымдастырсын және оларды практикалық қызметте басшылыққа алуды қамтамасыз етсін;

3) принять иные меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Департаменту кадровой работы МВД (Абдигалиев А.У.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Демеуова М.Г., Комитеты уголовно-исполнительной системы (Бердалин Б.М.) и по чрезвычайным ситуациям (Петров В.В.), Департамент кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Абдигалиев А.У.).
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Главном командовании Национальной гвардии Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.10.2018 № 721.
1. Общие положения
1. Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - Главное командование) является ведомством Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - Министерство) на правах Комитета, осуществляющим руководство в сфере военного управления Национальной гвардией Республики Казахстан в мирное и военное время.
Главное командование является оперативно-стратегическим органом военного управления Национальной гвардии и возглавляется Главнокомандующим Национальной гвардией Республики Казахстан.
2. Главное командование осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Главное командование является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Главное командование вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Главное командование имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Главное командование по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

3) осы бұйрықтан туындайтын басқа да шараларды қабылдасын.
3. ІІМ Кадр жұмысы департаменті (А.Ү. Әбдіғалиев) заңнамада белгіленген тәртіпте осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция генерал-майоры М.Ғ. Демеуовке, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық атқару жүйесі (Б.М. Бердалин) және Төтенше жағдайлар (В.В. Петров) комитеттеріне, Кадр жұмысы департаментіне (А.Ү. Әбдіғалиев) жүктелсін.
5. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығы туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.10.2018 № 721 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығы (бұдан әрі - Бас қолбасшылық), Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланға бейбіт және соғыс уақытында әскери басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) Комитет құқығындағы ведомствосы болып табылады.
Бас қолбасшылық Ұлттық ұланды әскери басқарудың жедел-стратегиялық органы болып табылады және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы басқарады.
2. Бас қолбасшылық өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Бас қолбасшылық мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Бас қолбасшылық азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Бас қолбасшылық егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Бас қолбасшылық өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының бұйрықтарымен ресімделетін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

7. Структура и лимит штатной численности Главного командования утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Главного командования: индекс 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Сарыарка, улица Әліби Жангелдин, 2.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.06.2023 № 443.
9. Полное наименование Главного командования - республиканское государственное учреждение "Главное командование Национальной гвардии Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Главного командования.
11. Финансирование деятельности Главного командования осуществляется из республиканского бюджета.
12. Главному командованию запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Главного командования.
Если Главному командованию законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Главного командования
Сноска. Заголовок раздела 2 внесено изменение на русском языке, текст на казахском языке не изменяется приказом Министра внутренних дел РК от 08.04.2021 № 201.
13. Задачи:
1) поддержание постоянной боевой и мобилизационной готовности войск;
2) разработка и реализация планов строительства и развития Национальной гвардии Республики Казахстан, совершенствования их организационно-штатной структуры;
3) организация служебно-боевой деятельности Национальной гвардии Республики Казахстан;
4) решение других задач, возложенных на Главное командование законодательством Республики Казахстан.
14. Функции:
1) осуществляет оперативно-стратегическое планирование, применение и руководство служебно-боевой и повседневной деятельностью Национальной гвардии;
2) осуществляет учет личного состава войск, их штатной и списочной численности, постоянный контроль за состоянием и соблюдением штатной дисциплины;
3) осуществляет техническое обеспечение системы связи, ввод в эксплуатацию нового телекоммуникационного оборудования;
4) осуществляет руководство организационно-техническими мероприятиями по развертыванию и эксплуатации техники связи и систем автоматизированного управления войсками на пунктах управления;
5) осуществляет контроль за соблюдением законности и правопорядка в Национальной гвардии и обеспечивает социальные и правовые гарантии военнослужащим, членам их семей и гражданскому персоналу;

7. Бас қолбасшылықтың құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Бас қолбасшылықтың орналасқан жері: индексі 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Сарыарқа ауданы, Әліби Жангелдин көшесі, 2-үй.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.06.2023 № 443 бұйрығымен.
9. Бас қолбасшылықтың толық атауы - "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Бас қолбасшылықтың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бас қолбасшылықтың қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Бас қолбасшылыққа кәсіпкерлік субъектілерімен Бас қолбасшылықтың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қарым-қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Бас қолбасшылық заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Бас қолбасшылықтың негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.05.2020 № 416 бұйрығымен.
13. Міндеттері:
1) әскерлерді тұрақты жауынгерлік және жұмылдыру әзірлігінде ұстап тұру;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланның құрылысы және дамуы жоспарларын әзірлеу және іске асыру, олардың ұйымдық-штаттық құрылымын жетілдіру;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланның қызметтік-жауынгерлік қызметін ұйымдастыру;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасымен Бас қолбасшылығына жүктелген басқа да міндеттерді шешу.
14. Функциялары:
1) жедел-стратегиялық жоспарлауды, Ұлттық ұланның қолданылуын және қызметтік-жауынгерлік және күнделікті іс-әрекетін басқаруды жүзеге асыру;
2) әскердің жеке құрамын, олардың штаттық және тізімдік санын есепке алуды, оның жай-күйін ұдайы бақылауды жүзеге асыруды және штаттық тәртіпті сақтауды жүзеге асыру;
3) байланыс жүйесін техникалық қамтамасыз етуді, жаңа телекоммуникациялық жабдықты пайдалануға енгізуді жүзеге асыру;
4) басқару пункттеріндегі байланыс техникасы мен әскерді басқарудың автоматтандырылған жүйесін өрістету және пайдалану жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларға басшылық етуді жүзеге асыру;
5) Ұлттық ұланда заңдылық пен құқық тәртібінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады және әскери қызметшілердің, олардың отбасы мүшелері мен азаматтық персоналдың әлеуметтік және құқықтық кепілдіктерін қамтамасыз ету;

6) осуществляет правовое обеспечение Национальной гвардии, координирует и обеспечивает защиту интересов Национальной гвардии в суде, иных государственных органах;
7) осуществляет подготовку, повышение квалификации и переподготовку кадров для Национальной гвардии, в том числе за рубежом на основе международных договоров;
8) осуществляет подбор, распределение кадров Национальной гвардии Республики Казахстан, их обучение в высших учебных заведениях, дислоцированных на территории республики, а также в военных учебных заведениях других государств на договорных условиях;
9) осуществляет комплекс профилактических, лечебных, оздоровительных и реабилитационных мероприятий, направленных на охрану и укрепление здоровья военнослужащих Национальной гвардии;
10) осуществляет инспектирование войск Национальной гвардии;
10-1) осуществляет внутренний государственный аудит и внутренний финансовый контроль в республиканских государственных учреждениях, находящихся в ведении Национальной гвардии Республики Казахстан, по всем направлениям их деятельности;
11) организует и проводит мероприятия по поддержанию оперативно-служебной, боевой и мобилизационной готовности, боевому и всестороннему обеспечению Национальной гвардии;
12) организует и осуществляет взаимодействие Национальной гвардии с Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями;
13) организует своевременное оформление решений, планирование оперативного применения региональных командований, соединений и воинских частей, контроля их исполнения;
14) организует охрану общественного порядка, важных государственных объектов, специальных грузов, учреждений уголовно-исполнительной системы и осуществление надзора в них, конвоирование осужденных и лиц, содержащихся под стражей;
15) организует и проводит комплектование Национальной гвардии военнослужащими срочной службы, по контракту и прием гражданского персонала;
16) организует взаимодействие с привлеченными в рамках законодательства о государственных закупках специалистами по нормированию труда, обеспечение подготовки и представления им материалов и сведений, требуемых для разработки научно-обоснованных нормативов нагрузки военнослужащих и лиц гражданского персонала вверенных подразделений на всех уровнях управления, несет ответственность за качество разработанных нормативов нагрузки, включая их объективность и возможность применения на практике;
17) организует воспитательную и социально-правовую работу по морально-психологическому обеспечению служебно-боевой деятельности Национальной гвардии с целью формирования у военнослужащих и личного состава морально-психологических и боевых качеств и обеспечению необходимых условий безопасности воинской службы;

6) Ұлттық ұланды құқықтық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, Ұлттық ұланның мүдделерін сотта, өзге де мемлекеттік органдарда қорғауды үйлестіреді және қамтамасыз ету;
7) Ұлттық ұлан үшін, оның ішінде шетелде халықаралық шарттар негізінде кадрлар даярлауды, олардың біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды жүзеге асыру;
8) Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы кадрларын іріктеу, бөлу, оларды республика аумағында орналасқан жоғары оқу орындарында, сондай-ақ шартты негізде басқа мемлекеттердің әскери оқу орындарында оқыту жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ұлттық ұлан әскери қызметшілерінің, әскери қызметтен босатылған азаматтардың және олардың отбасы мүшелерінің денсаулығын сақтауға және нығайтуға бағытталған профилактикалық, емдеу, сауықтыру және оңалту іс-шаралары кешенін жүзеге асыру;
10) Ұлттық ұланның әскерлерін инспекциялауды жүзеге асыру;
11) Ұлттық ұланның жедел-қызметтік, жауынгерлік және жұмылдыру әзірлігін сақтау, Ұлттық ұланды жауынгерлік және жан-жақты қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
12) Ұлттық ұланның Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерімен, басқа да әскерлермен және әскери құралымдармен өзара іс-қимылын ұйымдастыру және жүзеге асыру;
13) шешімдерді уақтылы ресімдеу, өңірлік қолбасшылықтарды, құрамалар мен әскери бөлімдерді жедел қолдануды жоспарлау, олардың орындалуын бақылауды ұйымдастыру;
14) қоғамдық тәртіпті сақтауды, маңызды мемлекеттік объектілерді, арнайы жүктерді, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерін күзетуді және оларда қадағалауды жүзеге асыруды, сотталғандарды және күзетпен ұсталатын адамдарды айдауылмен алып жүруді ұйымдастыру;
15) Ұлттық ұланның мерзімді қызмет, келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен жасақталуын және азаматтық персоналды қабылдауды ұйымдастыру және өткізу;
16) мемлекеттік сатып алу туралы заңнама шеңберінде тартылған еңбекті нормалау жөніндегі мамандармен өзара іс-қимыл жасасуды, басқарудың барлық деңгейінде сеніп тапсырылған бөліністердің әскери қызметшілері мен азаматтық персонал адамдарының ғылыми негізделген жүктеме нормативтерін әзірлеу үшін талап етілетін материалдар мен мәліметтерді дайындауды және оларды ұсынуды қамтамасыз ету, олардың объективтілігін және практикада қолдану мүмкіндігін қоса алғанда, әзірленген жүктеме нормативтерінің сапасына жауапкершілікте болуды ұйымдастыру;
17) әскери қызметшілер мен жеке құрамның моральдық-психологиялық және жауынгерлік қасиеттерін қалыптастыру мақсатында Ұлттық ұланның қызметтік-жауынгерлік қызметін моральдық-психологиялық қамтамасыз ету және әскери қызмет қауіпсіздігінің қажетті жағдайларын қамтамасыз ету бойынша тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмысты ұйымдастыру;

18) организует выполнение мероприятий по реализации международных договоров Республики Казахстан в части, касающейся Национальной гвардии;
18-1) осуществляет международное сотрудничество с государственными органами иностранных государств и международными организациями;
19) в соответствии с законодательством Республики Казахстан организует текущее и перспективное планирование и их реализацию по обеспечению Национальной гвардии необходимыми видами вооружения, военной техники, боеприпасами и другими материальными средствами, их эксплуатацию, сохранность, учет, списание и утилизацию, а также планирует накопление и размещение в мирное время запасов этих средств для мобилизационного развертывания Национальной гвардии;
20) организует медицинское обеспечение и осуществление надзора за санитарно-эпидемиологическим благополучием в местах дислокации региональных командований, соединений, воинских частей и военно-учебных заведений Национальной гвардии;
21) организует расквартирование военнослужащих Национальной гвардии, капитальное строительство объектов Национальной гвардии;
22) разрабатывает меры по оказанию содействия Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в охране Государственной границы Республики Казахстан;
23) разрабатывает и реализует планы строительства и развития Национальной гвардии, совершенствование ее организационно-штатной структуры;
24) разрабатывает и своевременно уточняет планы приведения войск в высшие степени оперативно-служебной, боевой и мобилизационной готовности, планы оперативного применения войск при возникновении кризисных и чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, планы применения войск в военное время;
25) разрабатывает предложения по совершенствованию системы связи, в том числе внедрение ее новых технологий;
26) разрабатывает типовые автоматизированные комплексы задач по управлению войсками, программно-математическое, информационное и технологическое обеспечение, а также организует их внедрение и сопровождение;
27) принимает меры по совершенствованию форм и методов работы с документами, повышению исполнительской дисциплины;
28) разрабатывает типовые положения и типовые должностные инструкций военнослужащих и лиц гражданского персонала низовых подразделений. Осуществляет контроль за разработкой и утверждением соответствующих положений и должностных инструкций в низовых подразделениях, а также изучение их военнослужащими и лицами гражданского персонала;
29) разрабатывает:
положение о Главном командовании Национальной гвардии;
штат Главного командования Национальной гвардии, высшего военного учебного заведения, нормативы нагрузки военнослужащих, штатные нормативы, номенклатуру должностей в Национальной гвардии;
инструкцию по выполнению задач Национальной гвардии;
положение о военно-врачебной комиссии Национальной гвардии;
правила приема в высшее военное учебное заведение, осуществляющее подготовку кадров Национальной гвардии;
правила возмещения государству бюджетных средств, затраченных на обучение военнослужащих Национальной гвардии;
порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации военнослужащим Национальной гвардии;
инструкцию прохождения воинской службы в Национальной гвардии;
правила проведения военно-врачебной экспертизы и положение о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Национальной гвардии Республики Казахстан;
правила приведения в высшие степени оперативно-служебной и боевой готовности;
правила по организации службы штабов Национальной гвардии Республики Казахстан;
правила применения авиации Национальной гвардии Республики Казахстан в охране общественного порядка и обеспечении общественной безопасности;
правила воздушно-десантной подготовки Национальной гвардии Республики Казахстан;
инструкцию по организации специальных и военных перевозок Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
инструкцию по служебно-боевому применению воинских частей (подразделений) специального назначения Национальной гвардии Республики Казахстан;
инструкцию по проведению квалификационных испытаний на право ношения крапового берета и тельняшки краповой расцветки.
инструкцию по службе штабов;
иные правовые акты, предусмотренные законами, актами Президента, Правительства Республики Казахстан и Министра внутренних дел Республики Казахстан;

18) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын Ұлттық ұланға қатысты бөлігінде іске асыру жөніндегі іс-шаралардың орындалуын ұйымдастыру;
19) Ұлттық ұланды қару-жарақтың, әскери техниканың қажетті түрлерімен, оқ-дәрілермен және басқа да материалдық құралдармен қамтамасыз етуді ағымдағы және перспективалық жоспарлауды, оларды пайдалануды, олардың сақталуын, есепке алынуын, есептен шығарылуын және кәдеге жаратылуын ұйымдастыру, сондай-ақ бейбіт уақытта Ұлттық ұланды жұмылдыра өрістету үшін осы құралдар запасының жинақталуы мен орналастырылуын жоспарлау;
20) медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру және Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланының өңірлік қолбасшылықтары, құралымдары, әскери бөлімдері және әскери-оқу орындары орналасқан жерлердегі санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылықты қадағалауды жүзеге асыру;
21) Ұлттық ұланның әскери қызметшілерін жайластыруды, Ұлттық ұлан объектілерінің күрделі құрылысын ұйымдастыру;
22) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын күзетуде көмек көрсету жөніндегі шараларды әзірлеу;
23) Ұлттық ұланның құрылысы және оны дамыту, оның ұйымдастырушылық-штаттық құрылымын жетілдіру жоспарларын әзірлеу және іске асыру;
24) әскерді жоғары деңгейдегі жедел-қызметтік, жауынгерлік және жұмылдыру бойынша әзірлікке келтіру жоспарларын, әскерді табиғи және техногендік сипаттағы төтенше және дағдарыс жағдайлар туындаған кезде жедел қолдану жоспарларын, әскерді соғыс уақытында қолдану жоспарларын әзірлеу және уақытылы нақтылау;
25) байланыс жүйесін жетілдіру, соның ішінде оның жаңа технологияларын енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу;
26) әскерді басқару жөніндегі үлгілік автоматтандырылған міндеттер кешендерін әзірлеу, бағдарламалық-математикалық, ақпараттық және технологиялық қамтамасыз ету, оларды енгізуді және сүйемелдеуді ұйымдастыру;
27) құжаттармен жұмыс істеу нысандары мен әдістерін жетілдіру, орындаушылық тәртіпті арттыру бойынша шаралар қабылдау;
28) төменгі бөліністердің үлгі ережелерін және әскери қызметшілері мен азаматтық персоналының үлгі лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлеу. Төменгі бөліністердегі тиісті ережелердің және лауазымдық нұсқаулықтардың әзірленуін және бекітілуін, сондай-ақ оларды әскери қызметшілер мен азаматтық персонал адамдарының зерделеуін бақылауды жүзеге асыру;
29) мыналарды:
Ұлттық ұланның Бас қолбасшылығы туралы ережені;
Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының, жоғары әскери оқу орнының штатын, әскери қызметшілер жүктемесінің нормативтерін, штаттық нормативтерді, Ұлттық ұландағы лауазымдар номенклатурасын;
Ұлттық ұланның міндеттерін орындау жөніндегі нұсқаулықты;
Ұлттық ұланның әскери-дәрігерлік комиссиясы туралы ережені;
Ұлттық ұланның кадрларын даярлауды жүзеге асыратын жоғары әскери оқу орнына қабылдау қағидаларын;
Ұлттық ұланның әскери қызметшілерін оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеу қағидаларын;
Ұлттық ұланның әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, оны жоғарылату, растау, төмендету және алу тәртібін;
Ұлттық ұланда әскери қызмет өткеру нұсқаулығын;
Ұлттық ұланда әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу жөніндегі қағидаларды;
Жедел-қызметтік және жауынгерлік әзірлікті жоғары деңгейге келтіру қағидаларды;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының штабтар қызметін ұйымдастыру жөніндегі қағидалар
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясын қоғамдық тәртіпті сақтауда және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде қолдану қағидалары;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әуе-десант дайындығы қағидалары;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнайы және әскери тасымалдарын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерін (бөліністерін) қызметтік-жауынгерлік қолдану жөніндегі нұсқаулық;
теңбіл беретті және теңбіл түсті тельняшканы кию құқығына біліктілік сынақтарын жүргізу жөніндегі нұсқаулық.
Штабтар қызметі жөніндегі нұсқаулықты;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің заңдарымен, актілерімен және Ішкі істер министрінің актілерінде көзделген өзге де да құқықтық актілерді әзірлеу;

30) участвует в разработке плана обороны Республики Казахстан, государственных программ вооружения, развития оборонно-промышленного комплекса Республики Казахстан, в планировании и выполнении задач территориальной обороны в пределах компетенции Национальной гвардии;
31) участвует в разработке и выполнении государственных целевых программ в пределах компетенции Национальной гвардии;
32) организовывает взаимодействие с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты или его территориальными подразделениями в ликвидации чрезвычайных ситуаций;
33) участвует в проведении карантинных, санитарно-противоэпидемических и природоохранных мероприятий;
34) участвует в подготовке проектов нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию Национальной гвардии;
35) издает в пределах своей компетенции ведомственные правовые акты по вопросам служебно-боевой деятельности Национальной гвардии и контролирует их исполнение;
36) обеспечивает управление Национальной гвардией, выполняющей служебно-боевые задачи в условиях вооруженных конфликтов, чрезвычайных ситуаций, а также задачи, связанные с обеспечением режима чрезвычайного положения, участием в борьбе с терроризмом и обеспечением правового режима антитеррористической операции;
37) обобщает и анализирует результаты служебно-боевой деятельности Национальной гвардии;
38) вносит предложения Правительству Республики Казахстан по определению перечней важных государственных объектов и коммуникаций, специальных грузов, подлежащих охране частями Национальной гвардии;
39) распределяет выделенные средства Национальной гвардии, обеспечивает их ввод в эксплуатацию и дальнейшее использование;
40) проводит профессионально-должностную подготовку, переподготовку и повышение квалификации военнослужащих и гражданского персонала Национальной гвардии Республики Казахстан или иных лиц, не состоящих с ней в трудовых отношениях;
41) проводит профилактику, предупреждение, выявление, пресечение и раскрытие уголовных правонарушений, досудебное расследование и производство по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, организацию и осуществление оперативно-розыскной деятельности, розыск военнослужащих, скрывающихся от органов дознания, следствия, суда, а также самовольно оставивших место расположения воинских частей;
42) привлекает силы Национальной гвардии Республики Казахстан в обеспечении правового режима чрезвычайного положения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, а также в борьбе с незаконными вооруженными формированиями. Участвует в локализации и блокировании района конфликта, пресекает особо опасные правонарушения, диверсий, террористические акты, вооруженные столкновения, проводит мероприятия по разоружению и ликвидации незаконных вооруженных формирований, изъятию оружия у населения, охране общественного порядка и безопасности в районе конфликта и примыкающей местности;

30) Ұлттық ұланның құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін қолдану жоспарын, Қазақстан Республикасын қаруландырудың, қорғаныс-өнеркәсібі кешенін дамытудың мемлекеттік бағдарламаларын әзірлеуге, аумақтық қорғаныс міндеттерін жоспарлауға және орындауға қатысу;
31) Ұлттық ұланның құзыреті шегінде мемлекеттік нысаналы бағдарламаларды әзірлеуге және орындауға қатысу;
32) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органымен немесе оның аумақтық бөлімшелерімен төтенше жағдаларды жою кезінде өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастыру;
33) карантиндік, санитариялық-эпидемияға қарсы және табиғатты қорғау іс-шараларына қатысу;
34) Ұлттық ұланның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінің жобаларын дайындауға қатысу;
35) өз құзыреті шегінде Ұлттық ұланның қызметтік-жауынгерлік іс-әрекеті мәселелері бойынша ведомстволық құқықтық актілер шығару және олардың орындалуын бақылау;
36) қарулы қақтығыстар, төтенше жағдайлар кезінде қызметтік-жауынгерлік міндеттерді, сондай-ақ төтенше жағдай режимін қамтамасыз етуге, терроризмге қарсы күреске қатысуға және терроризмге қарсы операцияның құқықтық режимін қамтамасыз етуге байланысты міндеттерді орындайтын Ұлттық ұланды басқаруды қамтамасыз ету;
37) Ұлттық ұланның қызметтік-жауынгерлік іс-әрекетінің нәтижелерін қорыту және талдау;
38) Қазақстан Республикасының Үкіметіне Ұлттық ұлан бөлімдерінің күзетуіне жататын маңызды мемлекеттік объектілер мен коммуникациялардың, арнайы жүктердің тізбесін айқындау бойынша ұсыныстар енгізу;
39) Ұлттық ұланның бөлінген құралдарын бөлу, оларды қолданысқа енгізуін және бұдан әрі пайдаланылуын қамтамасыз ету;
40) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілерін және азаматтық персоналын немесе өзімен еңбек қатынастарында тұрмайтын өзге адамдарды кәсіптік-лауазымдық даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүргізу;
41) қылмыстық құқық бұзушылықтар профилактикасы, олардың алдын алу, анықтау, жолын кесу және ашу, құзырет шегінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша сотқа дейінгі тергеуді және өндірісті жүзеге асыру, жедел-іздестіру қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру, анықтау, тергеу, сот органдарынан жасырынып жүрген, сондай-ақ әскери бөлімдер орналасқан жерін өз бетімен тастап кеткен әскери қызметшілерді іздестіру;
42) төтенше жағдайдың құқықтық режимін қамтамасыз ету және төтенше жағдайларды жою үшін, сондай-ақ заңсыз қарулы құралымдарға қарсы күреске Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланының күштерін тарту. Қақтығыс аудандарын оқшаулау және тосқауыл қоюға қатысу, аса қауіпті құқық бұзушылықтардың, диверсиялардың, террористік актілердің, қарулы қақтығыстардың жолын кесу, заңсыз қарулы құралымдарды қарусыздандыру және жою, қақтығыс ауданында және іргелес аудандарда халықтан қаруды алып қою, қақтығыс ауданында қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау;

43) в соответствии с научно-обоснованными нормативами проводит анализ фактической нагрузки на военнослужащих и лиц гражданского персонала, вверенных подразделений на всех уровнях управления, на основании которого определяет их нормативную штатную численность и вырабатывает предложения по ее перераспределению;
44) обеспечивает защиту сведений, составляющих государственные секреты, и ведомственный контроль за соблюдением режима секретности;
45) обеспечивает соблюдение требований информационной безопасности;
46) организует и проводит практические (режимные) мероприятия по противодействию техническим разведкам;
47) организует шифровальную работу Национальной гвардии;
48) осуществляет иные функции, предусмотренные законами, актами Президента, Правительства Республики Казахстан и Министра внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 21.05.2020 № 416; от 08.04.2021 № 201; от 14.10.2021 № 627.
15. Права и обязанности:
1) принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Главного командования
16. Руководство Главным командованием осуществляется заместителем Министра внутренних дел Республики Казахстан - Главнокомандующим Национальной гвардией (далее - Главнокомандующий), который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Главное командование задач и осуществление им своих функций.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 14.10.2021 № 627.
17. Главнокомандующий назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Министра внутренних дел Республики Казахстан.
18. Главнокомандующий имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Главнокомандующего:
1) поддерживает постоянную боевую и мобилизационную готовность Национальной гвардии;
2) руководит служебно-боевой деятельностью, оперативной и боевой подготовкой войск, внедрением передового опыта, развитием материальной базы и созданием необходимых социально-бытовых условий для личного состава;
3) утверждает планы комплектования войск военнослужащими срочной службы, по контракту, организации их увольнения в запас в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

43) ғылыми негізделген нормативтерге сәйкес басқарудың барлық деңгейінде сеніп тапсырылған бөліністердің әскери қызметшілері мен азаматтық персонал адамдарының нақты жүктемесіне талдау жүргізу, оның негізінде олардың нормативтік штаттық санын айқындау және оны қайта бөлу бойынша ұсыныстар әзірлеу;
44) мемлекеттік құпиясы бар мәліметтерді қорғауды және құпиялылық режимін сақтауды ведомстволық бақылауды қамтамасыз ету;
45) ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтауды қамтамасыз ету;
46) техникалық барлауға қарсы іс-қимыл бойынша практикалық (режимдік) іс-шараларды ұйымдастыру мен жүргізу;
47) Ұлттық ұланның шифрлау жұмысын ұйымдастыру;
48) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және Ішкі істер министрінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 21.05.2020 № 416; 14.10.2021 № 627 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
15. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті нормативтік құқықтық актілерді шығару;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдар сұрату және алу;
3) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3. Бас қолбасшылықтың қызметін ұйымдастыру
16. Бас қолбасшылыққа басшылықты Бас қолбасшылыққа жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары - Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы (бұдан әрі - Бас қолбасшы) жүзеге асырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 14.10.2021 № 627 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Бас қолбасшыны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Бас қолбасшының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Бас қолбасшының өкілеттері:
1) Ұлттық ұланның ұдайы жауынгерлік және жұмылдыру әзірлігін сақтайды;
2) әскерлердің қызметтік-жауынгерлік іс-әрекетіне, жедел және жауынгерлік даярлығына, озық тәжірибені енгізуге, материалдық базаны дамытуға және жеке құрам үшін қажетті әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлар жасауға басшылық жасайды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әскерлерді мерзімді қызметтегі, келісімшарт бойынша әскери қызметшілермен жасақтау, олардың запасқа шығарылуын ұйымдастыру жоспарларын бекітеді;

4) издает приказы, директивы и иные правовые акты в пределах своей компетенции;
5) утверждает:
положения о структурных подразделениях Главного командования Национальной гвардии;
структуры и штаты органов военного управления, соединений, воинских частей и Военного института Национальной гвардии Республики Казахстан в пределах установленной численности;
положения о Центре подразделений специального назначения "Бүркіт" и Центре боевой и методической подготовки подразделений специального назначения Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
положение о факультете повышения квалификации офицеров Военного института Национальной гвардии Республики Казахстан;
положения о медицинском обеспечении, санитарно-эпидемиологическом надзоре и военно-медицинских подразделениях Национальной гвардии;
положение о нагрудном знаке "ҚОҒАМДЫҚ ТӘРТІПТІ ҚОРҒАУ" Национальной гвардии Республики Казахстан;
положения о Центральном и региональных советах "Краповых беретов";
положения по проведению тактико-специальных соревнований специального назначения;
программы курсовой подготовки, повышения квалификации, переподготовки военнослужащих воинских частей (подразделений) специального назначения;
программу воздушно-десантной подготовки военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан;
программу водолазной подготовки военнослужащих воинских частей (подразделений) специального назначения;
6) определяет состав сил и средств в условиях вооруженных конфликтов, чрезвычайных ситуаций, а также задач, связанных с обеспечением режима чрезвычайного положения, участием в борьбе с терроризмом и обеспечением правового режима антитеррористической операции;
7) налагает дисциплинарные взыскания на военнослужащих и гражданский персонал Национальной гвардии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) поощряет, в том числе награждает ведомственными наградами, военнослужащих и гражданский персонал Национальной гвардии;
9) обеспечивает принятие на вооружение Национальной гвардии военной и иной техники и другого имущества, списывает пришедшие в негодное состояние или утраченные материальные ценности в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
10) делегирует полномочия своим заместителям, руководителям структурных подразделений Главного командования Национальной гвардии, командующим войсками региональных командований, командирам соединений и воинских частей, начальнику высшего военного учебного заведения Национальной гвардии;

4) өз құзыреті шегінде бұйрықтар, директивалар және өзге де құқықтық актілер шығарады;
5) мыналарды:
Ұлттық ұлан Бас қолбасшылығының құрылымдық бөлімшелері туралы ережені;
белгіленген адам саны шегінде Ұлттық ұланның әскери басқару органдарының, құрамаларының, әскери бөлімдері мен Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Әскери институтының құрылымдары мен штаттарын;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөлімшелер орталығы мен Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнайы мақсаттағы бөлімшелерін жауынгерлік және әдістемелік даярлау орталығы туралы ережені;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Әскери институты офицерлерінің біліктілігін арттыру факультеті туралы ережені;
Ұлттық ұланды медициналық қамтамасыз ету, санитарлық эпидемиологиялық қадағалау және әскери-медициналық бөліністер туралы ережені;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының "ҚОҒАМДЫҚ ТӘРТІПТІ ҚОРҒАУ" кеуде белгісі туралы ережені;
"Күрең берет" орталық және өңірлік кеңестері туралы ережені;
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнайы мақсаттағы бөлімшелерін жауынгерлік және әдістемелік даярлау орталығында курстық даярлауды, олардың біліктілігін арттыруды, қайта даярлауды, оқу процесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты;
арнайы мақсаттағы әскери бөлімдердің (бөліністердің) әскери қызметшілерін курстық даярлау, біліктілігін арттыру, қайта даярлау бағдарламасын;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілерін әуе-десанттық даярлау бағдарламасын;
арнайы мақсаттағы әскери бөлімдердің (бөліністердің) әскери қызметшілерін сүңгуірлік даярлау бағдарламасын;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы әскери бөлімдерінің (бөлімшелерінің) әскери қызметшілерін сүңгірлік даярлау бағдарламасын бекіту;
6) қарулы жанжалдар, төтенше жағдайлар кезінде күштер мен құралдардың құрамын, сондай-ақ төтенше жағдай режимін қамтамасыз етуге, терроризмге қарсы күреске қатысуға және терроризмге қарсы операцияның құқықтық режимін қамтамасыз етуге байланысты міндеттерді айқындайды;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ұлттық ұланның әскери қызметшілеріне және азаматтық персоналына тәртіптік жазалар қолданады;
8) Ұлттық ұланның әскери қызметшілерін және азаматтық персоналын көтермелейді, оның ішінде ведомстволық наградалармен наградтайды;
9) Ұлттық ұланды қару-жарағына әскери және өзге де техника мен басқа да мүлікті қабылдап алуды қамтамасыз етеді, жарамсыз күйге жеткен немесе жоғалған материалдық құндылықтарды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен есептен шығарады;
10) өзінің орынбасарларына, Ұлттық ұланның Бас қолбасшылығы құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына, Ұлттық ұланның өңірлік қолбасшылықтары әскерлерінің қолбасшыларына, құрамаларының және әскери бөлімдерінің командирлеріне, жоғары әскери оқу орнының бастығына өкілеттіктер береді;

11) организует работу по противодействию коррупции в Национальной гвардии;
12) вносит Министру внутренних дел предложения о назначении на должности и освобождении от должностей заместителей Главнокомандующего Национальной гвардией, командующих войсками региональных командований Национальной гвардии и их заместителей, начальника высшего военного учебного заведения Национальной гвардии, командиров соединений Национальной гвардии;
13) представляет Национальную гвардию в государственных органах и международных организациях;
14) представляет Министру внутренних дел офицеров к присвоению воинского звания полковника;
15) ходатайствует Министру внутренних дел о присвоении военнослужащим высших воинских званий;
16) решает вопросы прохождения воинской службы военнослужащими по контракту Национальной гвардии в соответствии с законодательством Республики Казахстан, ротации военнослужащих, назначает на должности, освобождает от должностей, присваивает очередные воинские звания до подполковника включительно, в том числе досрочно, и на одну ступень выше воинского звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, вносит представления по снижению воинских званий офицерского состава Министру внутренних дел, увольняет в запас или в отставку до подполковника включительно;
17) представляет Министру внутренних дел кандидатуры военнослужащих и лиц гражданского персонала Национальной гвардии к награждению государственными наградами Республики Казахстан;
18) определяет обязанности и полномочия командующих региональными командованиями, командиров соединений, частей и начальнику Военного института;
19) осуществляет прием граждан, рассматривает жалобы и заявления, принимает по ним решения, назначает служебные расследования по фактам нарушений дисциплины и законности;
20) направляет в установленном порядке военнослужащих Главного командования в служебные командировки, в том числе за пределы Республики Казахстан;
21) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 21.05.2020 № 416.
20. Главнокомандующий определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Главного командования
21. Главное командование может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Главного командования формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

11) Ұлттық ұланда сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша жұмысты ұйымдастырады;
12) Ішкі істер министріне Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының орынбасарларын, Ұлттық ұланның өңірлік қолбасшылықтары әскерлерінің қолбасшылары мен олардың орынбасарларын, Ұлттық ұланның жоғары әскери оқу орнының бастығын, Ұлттық ұлан құрамаларының командирлерін лауазымға тағайындау және лауазымнан босату туралы ұсыныстар енгізеді;
13) мемлекеттік органдарда және халықаралық ұйымдарда Ұлттық ұланның атынан өкілдік етеді;
14) полковник әскери атағын беру үшін офицерлерді Ішкі істер министріне ұсынады;
15) Ішкі істер министріне әскери қызметшілерге жоғары әскери атақтар беру туралы өтініш білдіреді;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ұлттық ұланның келісімшарт бойынша әскери қызметшілерінің әскери қызмет өткеру, әскери қызметшілерді ротациялау мәселелерін шешеді, лауазымдарға тағайындайды, лауазымдардан босатады, подполковникті қоса алғанға дейінгі және атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген әскери атақтан бір саты жоғары кезекті әскери атақтарды, оның ішінде мерзімінен бұрын береді, Ішкі істер министріне офицерлік құрамның әскери атақтарын төмендету бойынша ұсынымдар енгізеді, подполковникті қоса алғанға дейінгілерді запасқа немесе отставкаға шығарады;
17) Ішкі істер министріне Ұлттық ұланның әскери қызметшілерінің және азаматтық персонал адамдарының кандидатураларын Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынады;
18) өңірлік қолбасшылықтар қолбасшыларының, құрама, бөлім командирлерінің және Әскери институт бастығының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
19) азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады, шағымдар мен арыздарды қарайды, олар бойынша шешімдер қабылдайды, тәртіп пен заңдылықты бұзушылық фактілері бойынша қызметтік тергеулер тағайындайды;
20) Бас қолбасшылықтың әскери қызметшілерін белгіленген тәртіпте қызметтік іссапарларға, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге жібереді;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 21.05.2020 № 416 бұйрығымен.
20. Бас қолбасшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Бас қолбасшылықтың мүлкі
21. Бас қолбасшылықтың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Бас қолбасшылықтың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

22. Имущество, закрепленное за Главным командованием, относится к республиканской собственности.
23. Главное командование не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Главного командования
24. Реорганизация и упразднение Главного командования производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Комитет уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет) является ведомством Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере исполнения наказаний и иных мер уголовно-правового воздействия.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 16.10.2018 № 721.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Комитета: индекс 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Алматы, улица Бейімбет Майлин, дом 2.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.06.2023 № 443.
9. Полное наименование Комитета - республиканское государственное учреждение "Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".

22. Бас қолбасшылыққа бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе Бас қолбасшылықтың өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Бас қолбасшылықты қайта ұйымдастыру және тарату
24. Бас қолбасшылықты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетi туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi (бұдан әрi – Комитет) жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындау саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкiметiнiң актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
5. Комитетке егер заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіпте Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.10.2018 № 721 бұйрығымен.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Комитеттің орналасқан жері: индексі 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Алматы ауданы, Бейімбет Майлин көшесі, 2-үй.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.06.2023 № 443 бұйрығымен.
9. Комитеттің толық атауы: "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) регулирование порядка и условий исполнения и отбывания наказаний и иных мер уголовно-правового воздействия;
2) охрана прав и свобод осужденных, обеспечение прав и законных интересов подозреваемых, обвиняемых, а также граждан в уголовно-исполнительной системе органов внутренних дел Республики Казахстан;
2-1) организация воспитательной работы среди лиц, отбывающих уголовное наказание, в том числе с использованием психолого-педагогических методов;
3) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 25.11.2019 № 1010;
4) выполнение иных задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 25.11.2019 № 1010; от 11.03.2024 № 220.
14. Функции:
1) организует размещение осужденных в учреждениях уголовно-исполнительной системы в соответствии с приговорами, постановлениями и определениями судов;
2) обеспечивает безопасность объектов, охрана которых осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) обеспечивает организацию работы по подготовке осужденных к освобождению, исполнение актов амнистии и помилования, взаимодействие учреждений и органов уголовно-исполнительной системы с другими правоохранительными органами, органами государственного управления и общественными объединениями по закреплению результатов исправления осужденных, их трудовому и бытовому устройству;
4) осуществляет ведомственный контроль за деятельностью учреждений и органов, исполняющих наказания;
5) организует получение общеобразовательного и профессионального обучения осужденных;
6) организует трудовую занятость осужденных;
7) обеспечивает санитарно-эпидемиологическое благополучие и охрану здоровья лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
8) осуществляет оперативно-розыскную деятельность;
9) организует и осуществляет выявление, пресечение, предупреждение и раскрытие преступлений;

10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлiк субъектiлерімен Комитеттің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
13. Егер Комитетке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Комитеттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттемелері
13. Міндеттері:
1) жазаларды өтеу және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындау тәртібі мен шарттарын реттеу;
2) сотталғандардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау, күдіктілердің, айыпталушылардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қылмыстық-атқару жүйесіндегі азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету;
2-1) қылмыстық жазасын өтеп жатқан адамдар арасында тәрбие жұмысын, сонымен қатар психологиялық-педагогиялық әдістерді қолдана отырып ұйымдастыру;
3) Алынып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.11.2019 № 1010 бұйрығымен.
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындау.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 25.11.2019 № 1010; 11.03.2024 № 220 бұйрықтарымен.
14. Функциялары:
1) соттардың үкімдеріне, қаулыларына және ұйғарымдарына сәйкес сотталғандарды қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелеріне орналастыруды ұйымдастырады;
2) күзеті Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылатын объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
3) сотталғандарды босатылуға дайындау бойынша жұмысты ұйымдастыруды, рақымшылық және кешiрiм жасау актілерін орындауды, сотталғандардың түзелу қорытындыларын бекіту бойынша қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерi мен органдарының басқа құқық қорғау органдарымен, мемлекеттік басқару органдарымен және қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-қимыл жасасуды, олардың тұрмыстық және жұмыспен қамтамасыз етеді;
4) жазаны орындайтын органдар мен мекемелердің қызметіне ведомстволық бақылауды жүзеге асырады;
5) сотталғандардың жалпы және кәсіптік білім алуын ұйымдастырады;
6) сотталғандардың еңбекпен қамтылуын ұйымдастырады;
7) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдардың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын және денсаулығын қорғауды қамтамасыз етеді;
8) жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырады;
9) қылмыстардың анықталуын, жолын кесуді, алдын-алуды және ашылуын ұйымдастырады және жүзеге асырады;

10) осуществляет исполнение приговоров, постановления и определения судов в отношении осужденных;
11) рассматривает обращения о нарушениях прав и законных интересов граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства в учреждениях и органах уголовно-исполнительной системы, осуществляют их учет и регистрацию;
12) создает, использует и совершенствует информационные и информационно-аналитические системы по линии работы Комитета;
13) обеспечивает защиту государственных секретов, ведомственный контроль за соблюдением режима секретности в уголовно-исполнительной системе;
14) разрабатывает типовые положения и типовые должностные инструкции сотрудников и работников территориальных подразделений. Осуществляет контроль за разработкой и утверждением соответствующих положений и должностных инструкций в территориальных подразделениях, а также изучением их сотрудниками и работниками;
15) взаимодействует с привлеченными в рамках законодательства о государственных закупках специалистами по нормированию труда, обеспечивает подготовку и представление им материалов и сведений, требуемых для разработки научно-обоснованных нормативов нагрузки сотрудников и работников вверенных подразделений на всех уровнях управления, несет ответственность за качество разработанных нормативов нагрузки, включая их объективность и возможность применения на практике;
16) в соответствии с научно-обоснованными нормативами проводит анализ фактической нагрузки на сотрудников и работников вверенных подразделений на всех уровнях управления, на основании которого определяет их нормативную штатную численность и вырабатывает предложения по ее перераспределению;
17) разрабатывает, утверждает и согласовывает проекты правовых актов Республики Казахстан в сфере уголовно-исполнительной системы в пределах своей компетенции;
18) координирует и обеспечивает защиту интересов Комитета в судах, иных государственных органах;
19) координирует на постоянной основе в государственном органе ведение мониторинга нормативных правовых актов Республики Казахстан в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
20) обеспечивает соблюдение законности в деятельности территориальных подразделений, государственных учреждений и организаций, находящихся в ведении Комитета;
21) обеспечивает взаимодействие субъектов, осуществляющих пробацию;
22) координирует деятельность служб пробации;
23) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 24.01.2022 № 18;
24) организует осуществление контроля за обеспечением режима, надзора, охраны и пропускного режима в учреждениях УИС;

10) сотталғандарға қатысты сот үкімдерін, қаулыларын және ұйғарымдарын орындайды;
11) Қазақстан Республикасы азаматтарының, қылмыстық-атқару жүйесі органдарында және мекемелерінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуы туралы өтініштерді қарайды, оларды есепке алуды және тіркеуді жүзеге асырады;
12) Комитеттің жұмыс бағыты бойынша ақпараттық және ақпараттық-талдау жүйесін құрады, пайдаланады және жетілдіреді;
13) мемлекеттік құпияларды қорғауды, қылмыстық-атқару жүйесіндегі құпиялылық режимінің сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді;
14) аумақтық бөліністердің үлгі ережелерін және қызметкерлері мен жұмыскерлерінің үлгілік лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлейді. Аумақтық бөліністердегі тиісті ережелердің және лауазымдық нұсқаулықтардың әзірленуін және бекітілуін, сондай-ақ оларды қызметкерлер мен жұмыскерлердің зерделеуін бақылауды жүзеге асырады;
15) мемлекеттік сатып алу туралы заңнама шеңберінде тартылған еңбекті нормалау жөніндегі мамандармен өзара іс-қимыл жасасады, басқарудың барлық деңгейінде сеніп тапсырылған бөліністердің қызметкерлері мен жұмыскерлерінің ғылыми-негізделген жүктеме нормативтерін әзірлеу үшін талап етілетін материалдар мен мәліметтерді дайындауды және оларды ұсынуды қамтамасыз етеді, әзірленген жүктеме нормативтерінің сапасына, сондай-ақ олардың негізділігіне және практикада қолдану мүмкіндігіне жауап береді;
16) ғылыми-негізделген нормативтерге сәйкес басқарудың барлық деңгейінде сеніп тапсырылған бөліністердің қызметкерлері мен жұмыскерлерінің нақты жүктемесіне талдау жүргізеді, оның негізінде олардың нормативтік штаттық санын анықтайды және оны қайта бөлу бойынша ұсыныстар әзірлейді.
17) өз құзыреті шегінде қылмыстық-атқару жүйесі саласындағы Қазақстан Республикасы құқықтық актілерінің жобаларын әзірлейді, бекітеді және келіседі.
18) Комитеттің мүдделерін соттарда, өзге де мемлекеттік органдарда қорғауды үйлестіреді және қамтамасыз етеді.
19) Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен мемлекеттiк органда Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актілерiне мониторинг жүргiзудi тұрақты негiзде үйлестiредi.
20) Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелері және ұйымдары, аумақтық бөліністерінің қызметiнде заңдылықтың сақталуын қамтамасыз етеді.
21) пробацияны жүзеге асыратын субъектілердің өзара іс-қимылын жасасуын қамтамасыз етеді.
22) пробация қызметтерінің жұмысын үйлестіреді.
23) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 24.01.2022 № 18 бұйрығымен.
24) ҚАЖ мекемелерінде режим, қадағалау, күзет және өткізу режимінің қамтамасыз етілуіне бақылауды жүзеге асыруды ұйымдастырады;

25) организует теологическую реабилитационную работу среди осужденных.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.04.2015 № 409; с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 25.11.2019 № 1010; от 24.01.2022 № 18; от 11.03.2024 № 220.
15. Права и обязанности:
1) запрашивать в пределах компетенции и получать необходимую информацию от государственных органов и иных организаций и предоставлять соответствующие ответы;
2) вносить предложения по разработке и совершенствованию нормативных правовых актов уголовно-исполнительной системы;
3) вносить предложения Министру внутренних дел о введении в учреждениях уголовно-исполнительной системы режима особых условий;
4) вырабатывать предложения о создании, реорганизации, передислокации и ликвидации учреждений, территориальных подразделений и организаций уголовно-исполнительной системы;
5) организовывать и проводить совещания, семинары, конференции, в том числе международные;
6) осуществлять информационное взаимодействие с правоохранительными органами Республики Казахстан;
7) объявлять конкурс на занятие административных государственных должностей;
8) создавать в соответствии с законодательством консультативно-совещательный орган;
9) организовывать материально-техническое обеспечение Комитета и его территориальных подразделений, а также учреждений и предприятий;
10) обеспечивать защиту переданных им другими государственными органами и организациями сведений, составляющих государственные секреты, а также сведений, засекреченных ими.
3. Организация деятельности Комитета
16. Руководство Комитетом осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности Министром внутренних дел в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Председателя Комитета:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, а также руководителей структурных подразделений Комитета, территориальных подразделений, государственных учреждений и организации находящихся в ведении Комитета;
2) в установленном законодательством порядке поощряет, налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников и работников Комитета, его территориальных подразделений и подведомственных государственных учреждений;

25) сотталғандар арасында теологиялық оңалту жұмысын ұйымдастырады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 25.11.2019 № 1010 ; 24.01.2022 № 18; 11.03.2024 № 220 бұйрықтарымен.
15. Құқықтары мен міндеттемелері:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан қажетті ақпараттар сұратуға және алуға және сәйкес жауап ұсыну;
2) қылмыстық-атқару жүйесінің нормативтік құқықтық актілерін әзірлеу мен жетілдіру бойынша ұсынымдар енгізу;
3) Ішкі істер министріне қылмыстық-атқару жүйесiнің мекемелерiнде ерекше жағдайлар режимiн енгiзу туралы ұсыныстар енгізу;
4) қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерін, аумақтық бөліністері мен ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру, қайта орналастыру және тарату туралы ұсыныстар әзірлеу;
5) кеңестер, семинарлар, конференциялар, оның ішінде халықаралық іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу;
6) Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарымен ақпараттық өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асыру;
7) әкімшілік мемлекеттік лауазымдарды атқаруға конкурстар жариялау;
8) заңнамаға сәйкес консултативтің-кеңес органдарын құру;
9) Комитетті және оның аумақтық бөліністерін, сондай-ақ мекемелер мен кәсіпорындарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
10) басқа мемлекеттік органдар мен ұйымдар оларға берген мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді, сондай-ақ олар құпиялаған мәліметтерді қорғауды қамтамасыз ету.
3. Комитеттің қызметiн ұйымдастыру
16. Комитетке басшылықты Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын төраға жүзеге асырады.
17. Комитет төрағасын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ішкі істер министрі лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
18. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет төрағасының өкілеттіктері:
1) өзiнiң орынбасарларының, Комитеттің құрылымдық бөліністері, сондай-ақ аумақтық бөліністері, Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелері және ұйымдары басшыларының міндеттері мен өкілеттіктерін белгiлейдi;
2) Комитеттің, оның аумақтық бөліністерінің және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің қызметкерлерін және жұмыскерлерін заңнамада белгіленген тәртіпте көтермелейді, тәртіптік жаза қолданады;

3) представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатам Комитета;
4) в соответствии с законодательством и номенклатурой должностей, утверждаемой Министром, назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников Комитета и территориальных подразделений, государственных учреждений и организаций, находящихся в ведении Комитета;
5) представляет к назначению и освобождению от должностей руководителей территориальных органов уголовно-исполнительной системы;
6) присваивает первые специальные звания среднего и старшего начальствующего состава, очередные специальные звания до капитана юстиции включительно;
7) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
8) представляет Комитет в государственных органах, иных организациях;
9) направляет в установленном порядке сотрудников, государственных служащих и работников Комитета, а также органов и учреждений уголовно-исполнительной системы в командировки для оказания практической помощи и проведения проверок деятельности органов, учреждений и организаций уголовно-исполнительной системы, решения других служебных вопросов;
10) организует воспитательную работу среди личного состава Комитета, а также в территориальных подразделениях и подведомственных государственных учреждений, соблюдение ими дисциплины, законности и режима секретности, служебной и боевой подготовки;
11) осуществляет прием граждан, рассматривает жалобы и заявления, принимает по ним решения;
12) организует в Комитете работу по противодействию коррупции и несет за это персональную ответственность;
13) контролирует соблюдение штатной дисциплины в территориальных органах и подведомственных организациях Комитета;
14) ведет учет лимитной и штатной численности Комитета, его территориальных органов и подведомственных организаций;
15) разрабатывает проекты приказов Министра, постановлений Правительства Республики Казахстан;
16) контролирует составление отчетности о штатной численности Комитета, его территориальных органов и подведомственных организаций;
17) утверждает планы работы Комитета и его структурных подразделений;
18) делегирует полномочия своим заместителям, руководителям структурных подразделений Комитета, территориальных органов и подведомственных организаций;
19) в соответствии с законодательством предоставляет отпуска;
20) принимает решения о проведении служебных расследований по фактам нарушений дисциплины и законности;

3) Министрлік басшылығына Комитеттің құрылымы және штаты бойынша ұсыныстар береді;
4) заңнамаға және Министр бекітетін лауазымдар номенклатурасына сәйкес Комитеттің және аумақтық бөліністердің, Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің және ұйымдардың, қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
5) қылмыстық-атқару жүйесі аумақтық органдарының басшыларын лауазымға тағайындауға және лауазымнан босатуға ұсынады;
6) орта және аға басшы құрамның бірінші арнаулы атақтарын және әділет капитанын қоса алғанға дейінгі кезектi арнаулы атақтарды береді;
7) Комитеттiң құрылымдық бөлiністерi туралы ережелерді бекітеді;
8) мемлекеттiк органдарда, өзге де ұйымдарда Комитеттің мүддесін білдiредi;
9) белгіленген тәртiппен Комитеттің, сондай-ақ қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің қызметкерлерін, мемлекеттік қызметшілерін және жұмыскерлерін қылмыстық-атқару жүйесі органдарына, мекемелері мен ұйымдарына практикалық көмек көрсету және олардың қызметіне тексеру жүргiзу, басқа да қызметтік мәселелердi шешу үшін іссапарларға жiбередi;
10) Комитеттiң, сондай-ақ аумақтық бөліністердің және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің жеке құрамы арасында тәрбие жұмысын, олардың тәртіпті, заңдылықты және құпиялылық режимiн, қызметтiк және жауынгерлік дайындығын сақтауын ұйымдастырады;
11) азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады, шағымдар мен өтініштерді қарайды, олар бойынша шешімдер қабылдайды;
12) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және ол үшін дербес жауаптылықта болады;
13) Комитеттің аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты ұйымдарында штаттық тәртіптің сақталуын бақылайды;
14) Комитеттің, оның аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының лимиттік және штаттық санын есепке алуды жүргізеді;
15) Министр бұйрықтарының, Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулыларының жобаларын әзірлейді;
16) Комитеттің, оның аумақтық органдарының және ведомстволық бағынысты ұйымдарының штаттық саны туралы есептілік құрастыруды бақылайды;
17) Комитеттің және оның құрылымдық бөліністерінің жұмыс жоспарын бекітеді;
18) өз орынбасарларына, Комитеттің құрылымдық бөліністерінің, аумақтық органдарының және ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшыларына өкілеттіктер береді;
19) заңнамаға сәйкес демалыстар береді;
Комитет төрағасы болмаған жағдайда оның міндеттерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20) тәртiп пен заңдылықты бұзу фактілері бойынша қызметтiк тергеулер жүргізу бойынша шешімдер қабылдайды.

21) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами и актами Президента Республики Казахстан, отнесенные к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.04.2015 № 409; с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 16.10.2018 № 721; от 24.09.2019 № 823; от 25.11.2019 № 1010; от 06.09.2023 № 679.
20. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Комитета
21. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не предусмотрено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Комитета
24. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета
Сноска. Глава 5 дополнена перечнем в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 16.10.2018 № 721; с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 24.09.2019 № 823.
1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Еңбек" учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
2. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Еңбек-Өскемен" учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказом Министра внутренних дел РК от 21.05.2020 № 416.
Перечень территориальных подразделений, находящихся в ведении Комитета
Сноска. Положение дополнено перечнем в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 16.10.2018 № 721; в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 25.07.2022 № 619; с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 02.06.2023 № 443; от 06.09.2023 № 679.
1) Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Астане Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
2) Департамент уголовно-исполнительной системы по области Абай.
3) Департамент уголовно-исполнительной системы по Акмолинской области.
4) Департамент уголовно-исполнительной системы по Актюбинской области.

21) Қазақстан Республикасы Президентінің заңдарына және актілеріне сәйкес оның құзыретiне жататын өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Комитет төрағасы болмаған жағдайда оның міндеттерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 29.04.2015 № 409; өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 16.10.2018 № 721; 24.09.2019 № 823; 25.10.2019 № 1010; 06.09.2023 № 679 бұйрықтарымен.
20. Комитет төрағасы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Комитеттің мүлкi
21. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкін.
Комитеттiң мүлкі оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Комитеттiң өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Комитеттi қайта ұйымдастыру және тарату
24. Комитеттi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Комитеттің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
Ескерту. Тізбемен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 16.10.2018 № 721 бұйрығымен.
1. Қылмыстық-атқару жүйесі (пенитенциарлық) мекемелерінің "Еңбек" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - - ҚР Ішкі істер министрінің 24.09.2019 № 823 бұйрығымен.
2. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің "Еңбек-Өскемен" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 21.05.2020 № 416 бұйрығымен.
Комитеттің қарамағындағы аумақтық бөліністердің тізбесі
Ескерту. Тізбемен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 16.10.2018 № 721; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 25.07.2022 № 619; өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 02.06.2023 № 443; 06.09.2023 № 679 бұйрықтарымен.
1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Астана қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
2. Абай облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
3. Ақмола облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
4. Ақтөбе облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;

5) Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Алматы, Алматинской области и области Жетісу.
6) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679.
7) Департамент уголовно-исполнительной системы по Атырауской области.
8) Департамент уголовно-исполнительной системы по Восточно-Казахстанской области.
9) Департамент уголовно-исполнительной системы по Жамбылской области.
10) Департамент уголовно-исполнительной системы по Западно-Казахстанской области.
11) Департамент уголовно-исполнительной системы по Карагандинской области и по области Ұлытау.
12) Департамент уголовно-исполнительной системы по Кызылординской области.
13) Департамент уголовно-исполнительной системы по Костанайской области.
14) Департамент уголовно-исполнительной системы по Мангистауской области.
15) Департамент уголовно-исполнительной системы по Павлодарской области.
16) Департамент уголовно-исполнительной системы по Северо-Казахстанской области.
17) Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Шымкенту и Туркестанской области.
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Комитета
Сноска. Положение дополнено перечнем в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 16.10.2018 № 721; в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 25.07.2022 № 619; с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679.
1. "Учреждение № 1" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
2. "Учреждение № 2" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
3. "Учреждение № 3" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
4. "Учреждение № 4" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
5. "Учреждение № 5" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
6. "Учреждение № 6" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
7. "Учреждение № 7" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
8. "Учреждение № 8" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
9. "Учреждение № 9" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
10. "Учреждение № 10" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
11. "Учреждение № 11" Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".

5) Алматы қаласы, Алматы және Жетісу облыстары бойынша қылмыстық-атқару жүйесi департаментi.
6. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрығымен.
7. Атырау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
8. Шығыс Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
9. Жамбыл облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
10. Батыс Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
11. Қарағанды облысы бойынша және Ұлытау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
12. Қызылорда облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
13. Қостанай облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
14. Маңғыстау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
15. Павлодар облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
16. Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті;
17. Шымкент қаласы және Түркістан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті.
Комитеттің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі
Ескерту. Тізбемен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 16.10.2018 № 721 бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 25.07.2022 № 619; өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрықтарымен.
1. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 1 мекеме".
2. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 2 мекеме".
3. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 3 мекеме".
4. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 4 мекеме".
5. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 5 мекеме".
6. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 6 мекеме".
7. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 7 мекеме".
8. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 8 мекеме".
9. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 9 мекеме".
10. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 10 мекеме".
11. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті "№ 11 мекеме".

81. Учебный центр Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805.
Приложение 4
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете административной полиции
Министерства внутренних дел Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством Министерства внутренних дел Республики Казахстан, обеспечивающим руководство в сферах охраны общественного порядка, безопасности дорожного движения, предупреждения, выявления и пресечения уголовных и административных правонарушений, раскрытия преступлений, профилактики правонарушений, профилактики правонарушений среди несовершеннолетних, реализации в пределах своей компетенции государственной политики в сфере борьбы с бытовым насилием, административного производства в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.11.2019 № 1010.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.11.2019 № 1010.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение Комитета: индекс 010000, Республика Казахстан, город Астана, район Алматы, проспект Тәуелсіздік, 1.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.06.2023 № 443.

81. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің оқу орталығы.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
Төтенше жағдайлар комитеті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
Әкімшілік полиция комитеті туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің қоғамдық тәртіпті сақтау, жол жүрісі қауіпсіздігі, қылмыстық және әкімшілік құқық бұзушылықтарды ескерту, анықтау және жолын кесу, қылмыстарды ашу, құқық бұзушылықтардың алдын алу, кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың алдын алу, өз құзыреті шегінде тұрмыстық зорлық-зомбылыққа қарсы күре саласында мемлекеттік саясатты іске асыру, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде әкімшілік өндірісті жүзеге асыру салаларында басшылық жасауды қамтамасыз ететін ведомство болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.11.2019 № 1010 бұйрығымен.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өзінің атауы жазылған мөрлері мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері бар.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.11.2019 № 1010 бұйрығымен.
4. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. Комитет егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Комитет өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штаттық санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8.Комитеттің орналасқан жері: индексі 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Алматы ауданы, Тәуелсіздік даңғылы, 1-үй.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.06.2023 № 443 бұйрығымен.

9. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
10. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 25.11.2019 № 1010.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 25.11.2019 № 1010.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) профилактика правонарушений;
2) охрана общественного порядка;
3) государственный контроль и надзор за дорожным движением и обеспечением его безопасности;
4) государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
5) государственный контроль в сфере охранной деятельности;
6) контроль за состоянием административного производства по делам об административных правонарушениях, подведомственных органам внутренних дел.
Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.11.2019 № 1010.
14. Функции:
1) исполняет контрольно-методические и распорядительные функции по профилактике правонарушений, а также обеспечивает в пределах компетенции производство по делам об административных правонарушениях;
2) обеспечивает реализацию мероприятий, направленных на выявление, изучение, устранение причин и условий, способствующих совершению правонарушений;
3) обеспечивает профилактическую деятельность по предупреждению административных и уголовных правонарушений;
4) организует контроль за состоянием работы за поведением лиц, состоящих на учете в органах внутренних дел;
5) принимает меры по взаимодействию с гражданами и организациями, участвующими в охране общественного порядка и профилактике правонарушений, правовой пропаганде безопасного поведения на улицах и других общественных местах;
6) контролирует исполнение судебных актов, требований судей, постановлений, предписаний и требований прокурора, письменных поручений следователя, дознавателя в ходе досудебного производства по уголовным делам;
7) в пределах своей компетенции разрабатывает, а также принимает участие в разработке и согласовании нормативно-правовых актов по деятельности административной полиции;
8) организует работу по поиску, задержанию и доставлению в специальные медицинские учреждения лиц, уклоняющихся от назначенных решением суда принудительных мер медицинского характера;

9. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті" мемлекеттік мекемесі.
10. Алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 25.11.2019 № 1010 бұйрығымен.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 25.11.2019 № 1010 бұйрығымен.
Егер Комитетке заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, ондай қызметтен келіп түскен пайда мемлекеттік бюджет кірісіне жолданады.
2. Комитеттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары
13. Міндеттері:
1) құқық бұзушылық профилактикасы;
2) қоғамдық тәртіпті сақтау;
3) жол жүрісін және оның қауіпсіздігін қамтамасыз етуде мемлекеттік бақылау және қадағалау;
4) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымын мемлекеттік бақылау;
5) күзет қызметі саласында мемлекеттік бақылау;
6) ішкі істер органдарына ведомстволық бағынысты әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша әкімшілік өндірістің жағдайын бақылау.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.11.2019 № 1010 бұйрығымен.
14. Функциялары:
1) құқық бұзушылық профилактикасы бойынша бақылау-әдістемелік және өукімдік функцияларды орындайды, сондай-ақ құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша өндірісті қамтамасыз етеді;
2) құқық бұзушылықтар жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды анықтауға, зерделеуге, жоюға бағытталған іс-шараларды жүзеге асыруды қамтамасыз етеді;
3) әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алу бойынша профилактикалық қызметті қамтамасыз етеді;
4) ішкі істер органдарында есепте тұрған адамдардың мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру жұмысының жағдайына бақылауды ұйымдастырады;
5) қоғамдық тәртіпті сақтауға және құқық бұзушылық профилактикасына, көшелерде және басқа да қоғамдық орындарда қауіпсіз жүріс-тұрысты құқықтық насихаттауға қатысатын азаматтармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасу бойынша шаралар қабылдайды;
6) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу барысында сот актілерін, судья талаптарын, прокурордың қаулыларын, ұйғарымдарын және талаптарын, тергеушінің, анықтаушының жазбаша тапсырмаларын орындауды бақылайды;
7) өз құзыреті шегінде әкімшілік полиция қызметі бойынша нормативтік- құқықтық актілерін әзірлейді, сондай-ақ әзірлеуге және келісуге қатысады;
8) сот шешімімен тағайындалған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларынан жалтарып жүрген адамдарды іздестіру, ұстау және арнайы медициналық мекемелерге жеткізу бойынша жұмысты ұйымдастырады;

9) организует работу по выявлению, пресечению, предупреждению и раскрытию преступлений, входящих в компетенцию административной полиции;
10) обеспечивает профилактическую деятельность по предупреждению правонарушений в отношении женщин и несовершеннолетних;
11) организует контроль за состоянием индивидуальной профилактики в отношении несовершеннолетних, а также их родителей или законных представителей, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению, содержанию несовершеннолетних и (или) отрицательно влияющих на их поведение;
12) организует деятельность по направлению детей, оставшихся без попечения родителей, в государственные учреждения или в оформлении опеки или попечительства над несовершеннолетними, а также контролирует доставление несовершеннолетних в организации образования с особым режимом содержания, а также центры адаптации несовершеннолетних безнадзорных детей и подростков в возрасте от трех до восемнадцати лет и оставшихся без попечения родителей или лиц, их заменяющих, задержанных в ходе деятельности органов внутренних дел;
13) организует деятельность по содержанию в специальных учреждениях лиц, не достигших восемнадцатилетнего возраста и совершивших преступления, если необходима их изоляция. Несовершеннолетние, не достигшие возраста, с которого наступает уголовная ответственность, и совершившие преступления, а также направляемые в организации образования с особым режимом содержания, до вступления решения суда в законную силу передаются родителям, опекунам, попечителям и иным лицам, на которых законом возложены обязанности по их воспитанию;
14) информирует заинтересованные органы и учреждения о безнадзорности, беспризорности, правонарушениях и антиобщественных действиях несовершеннолетних, причинах и условиях им способствующих;
15) организует выявление лиц, вовлекающих несовершеннолетних в совершение правонарушений, антиобщественных действий либо совершающих в отношении детей другие противоправные деяния, а также родителей и законных представителей несовершеннолетних, педагогов, воспитателей, других работников учебного, воспитательного и иного учреждения, обязанного осуществлять надзор за несовершеннолетними, не исполняющих или ненадлежащим образом исполняющих свои обязанности по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних либо отрицательно влияющих на их поведение, и принимают меры по привлечению их к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан;
16) оказывает содействие органам образования в правовом воспитании несовершеннолетних, их родителей и других законных представителей;

9) әкімшілік полиция құзыреті кіретін қылмыстарды анықтау, жолын кесу, алдын алу және ашу бойынша жұмысты ұйымдастырады;
10) әйелдерге және кәмелетке толмағандарға қатысты құқық бұзушылықтардың алдын алу бойынша профилактикалық қызметті қамтамасыз етеді;
11) кәмелетке толмағандарға, сондай-ақ кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту, бағып-күту жөніндегі өз міндеттерін орындамайтын және (немесе) олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін олардың ата-аналары немесе заңды өкілдеріне қатысты жеке профилактика жағдайына бақылауды ұйымдастырады;
12) ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды мемлекеттік мекемелерге жіберу немесе кәмелетке толмағандарға қамқоршылықты немесе қорғаншылықты ресімдеуді ұйымдастырады, сондай-ақ кәмелетке толмағандарды ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарына, сондай-ақ ішкі істер органдары қызметінің барысында ұсталған, үш жастан он сегіз жасқа дейінгі және ата-аналарының немесе оларды алмастырушы адамдардың қамқорлығынсыз қалған қадағалаусыз балалар мен жасөспірімдерді кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарына жеткізуді бақылайды;
13) он сегіз жасқа толмаған және қылмыс жасаған адамдарды, егер оларды оқшаулау қажет болса арнайы мекемелерде ұстау бойынша қызметті ұйымдастырады. Қылмыстық жауапкершілік белгіленетін жасқа жетпеген және қылмыс жасаған, сондай-ақ ұстаудың ерекше режиміндегі білім беру ұйымдарына жіберілетін кәмелетке толмағандар сот үкімі заңды күшіне енгенге дейін ата-аналарына, қамқоршысына, қорғаншысына және оларды тәрбиелеу бойынша заңмен міндеттер жүктелген өзге адамдарға беріледі;
14) кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз, панасыз қалуы, құқық бұзушылықтары және қоғамға қарсы іс-әрекеттері, оған ықпал еткен себептер мен жағдайлар туралы мүдделі органдар мен мекемелерді хабардар етеді;
15) кәмелетке толмағандарды құқық бұзушылыққа, қоғамға қарсы әрекет жасауға тартатын не балаларға қатысты өзге құқыққа қайшы әрекеттер жасайтын адамдарды, сондай-ақ кәмелетке толғмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) күту бойынша өз міндеттерін орындамайтын немесе тиісті түрде орындайтын не олардың тәртібіне теріс ықпал ететін ата-аналарын және кәмелетке толмағандардың заңды өкілдерін, педагогтарын, тәрбиешілерін, оқыту, тәрбиелеу және өзге мекеменің кәмелетке толмағандарды қадағалауды жүзеге асыруға міндетті басқа қызметкерлерін анықтауды ұйымдастырады және оларды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке тарту бойынша шаралар қабылдайды;
16) кәмелетке толмағандарды, олардың ата-аналарын және басқа да заңды өкілдерін құқықтық тәрбиелеуде білім беру органдарына көмек көрсетеді;

17) в пределах своей компетенции реализуют государственную политику в сфере защиты детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию;
18) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию, при распространении несовершеннолетним информационной продукции, содержащей информацию, запрещенную для детей;
19) обеспечивает формирование и реализацию государственного социального заказа по вопросам профилактики правонарушений среди молодежи;
20) рассматривает в установленном порядке заявления и сообщения от физических и юридических лиц;
21) организует контроль за охраной и конвоированием подозреваемых, обвиняемых и осужденных;
22) организует содержание в специальных учреждениях органов полиции подозреваемых и обвиняемых в совершении уголовных правонарушений, лиц без определенного места жительства и документов, административно-арестованных, конвоирование подозреваемых и обвиняемых, исполнение в отношении них постановлений, определений и приговоров органов, ведущих уголовный (административный) процесс;
23) организует соблюдение режимных требований в специальных учреждениях органов полиции;
24) обеспечивает реализацию мер, направленных на стабилизацию оперативной обстановки и совершенствование работы ОВД по обеспечению правопорядка, общественной и дорожной безопасности граждан;
25) принимает меры в пресечении массовых беспорядков, а также в проведении карантинных, санитарно-противоэпидемических и природоохранных мероприятий;
26) организует в установленном порядке сопровождение транспортных средств;
27) принимает в пределах своей компетенции меры по повышению качества оказания государственных услуг в сфере безопасности дорожного движения;
28) организует выдачу водительских удостоверений, государственную регистрацию транспортных средств по идентификационному номеру и их учет;
29) организует регулирование дорожного движения и транспортного контроля за пассажирскими перевозками на международных и междугородних маршрутах;
30) согласует нормативную, проектную и техническую документацию на проектирование, строительство, ремонт, содержание и управление дорог в части обеспечения безопасности дорожного движения республиканского значения;
31) организует контроль за обеспечением безопасности дорожного движения и выдает обязательные для исполнения предписания;
32) обеспечивает разработку и актуализацию форм и образцов бланков водительских удостоверений, свидетельств о регистрации транспортных средств, государственных регистрационных номерных знаков;

17) өз құзыреті шегінде балаларды олардың денсаулығына және дамуына зиян келтіретін ақпараттан қорғау саласында мемлекеттік саясатты іске асырады;
18) кәмелетке толмағандарға балалар үшін тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімді таратқан кезде Қазақстан Республикасының балаларды олардың денсаулығы мен дамуына зиян келтіретін ақпараттан қорғау туралы заңнамасын сақтауға мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
19) жастар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мәселелері бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды және іске асыруды қамтамасыз етеді;
20) белгіленген тәртіпте жеке және заңды тұлғалардың өтініштері мен хабарламаларын қарайды;
21) күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды күзетуді және айдауылдауды бақылауды ұйымдастырады;
22) қылмыстық құқық бұзушылық жасауда күдіктілер мен айыптаушыларды, белгілі тұрғылықты жері мен құжаттары жоқ адамдарды, әкімшілік қамауға алынғандарды полиция органдарының арнайы мекемелерінде ұстауды, күдіктілер мен айыптаушыларды айдауылдауды, қылмыстық (әкімшілік) процесті жүргізуші органдардың оларға қатысты қаулыларының, ұйғарымдарының және үкімдерінің орындалуын ұйымдастырады;
23) полиция органдарының арнайы мекемелерінде режимдік талаптардың сақталуын ұйымдастырады;
24) жедел жағдайды тұрақтандыруға және құқықтық тәртіпті, қоғамдық және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ІІО жұмысын жетілдіруге бағытталған шараларды іске асыруды қамтамасыз етеді;
25) жаппай тәртіпсіздіктің жолын кесуге, сондай-ақ карантиндік, санитарлық-эпидемияға қарсы және табиғатты қорғау іс-шараларын өткізу шараларын қабылдайды;
26) белгіленген тәртіпте көлік құралдарына ілесіп жүруді ұйымдастырады;
27) өз құзыреті шегінде жол жүрісі қауіпсіздігі саласында мемлекеттік қызмет көрсету сапасын арттыру бойынша шаралар қабылдайды;
28) жүргізушілер куәліктерін беруді, сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді және оларды есепке алуды ұйымдастырады;
29) жол жүрісін реттеуді және халықаралық және калааралық бағдарларда жолаушыларды тасымалдауды көліктік бақылауды ұйымдастырады;
30) республикалық маңызы бар жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы келіседі;
31) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бақылауды ұйымдастырады және оны орындау үшін міндетті түрде ұйғарымдар береді;
32) жүргізушілер куәліктерінің, көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің бланкілерінің, мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің нысандары мен үлгілерін әзірлеуді және өзектендіруді қамтамасыз етеді;

33) согласует в установленном порядке документацию по территориально-транспортному планированию и организации дорожного движения;
34) создает и эксплуатирует государственные информационные системы в сфере дорожного движения и обеспечения его безопасности;
35) определяет пути интеграции информационных ресурсов информационно-вычислительных систем подразделений административной полиции;
36) рассматривает проекты по созданию региональных информационных сетей подразделений административной полиции с последующим их включением в единую информационную сеть органов внутренних дел;
36-1) разрабатывает подзаконные нормативные акты, определяющие порядок оказания государственных услуг;
37) обеспечивает внедрение и сопровождение электронных государственных услуг, предоставляемых подразделениями административной полиции, а также контролирует состояние оказания государственных услуг с проведением ежегодного, еженедельного, ежемесячного анализа и плановых проверок на предмет соблюдения стандартов и качества оказания государственных услуг по регистрации транспортных средств и выдаче водительских удостоверений территориальными подразделениями ОВД;
38) обеспечивает государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан в области лицензирования и выдачи разрешений по вопросам, относящимся к компетенции органов внутренних дел;
39) контролирует деятельность лицензиатов, в том числе за их соответствием предъявляемым квалификационным требованиям;
40) обеспечивает государственный контроль за субъектами, занимающимися охранной деятельностью, монтажом, наладкой и техническим обслуживанием средств охранной сигнализации и за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации;
41) в соответствии с законодательством производит выдачу разрешений второй категории (определение уполномоченным органом специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации и согласование права на учреждение охранной организации национальной компанией);
42) организует работу по охране физических лиц и объектов, подлежащих государственной охране;
43) организует работу по досмотру лиц, их вещей, транспортных средств при обеспечении пропускного режима на объектах, подлежащих государственной охране;
44) запрашивает у субъектов охранной деятельности информацию об исполнении ими требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности";

33) аумақтық-көліктік жоспарлау және жол жүрісін ұйымдастыру бойынша құжаттаманы белгіленген тәртіппен келіседі;
34) жол жүрісі және оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында мемлекеттік ақпараттық жүйелерді құрады және пайдаланады;
35) әкімшілік полиция бөліністерінің ақпараттық-есептеуіш жүйелерінің ақпараттық ресурстарын біріктіру жолдарын анықтайды;
36) одан әрі оларды ішкі істер органдарының бірыңғай ақпараттық желісіне қоса отырып, әкімшілік полиция бөліністерінің өңірлік ақпараттық желілерін құру бойынша жобаларды қарастырады;
36-1) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
37) әкімшілік полиция бөліністері ұсынатын электрондық мемлекеттік қызмет көрсетулерді енгізуді және оларды сүйемелдеуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ ІІО аумақтық бөліністері көлік құралдарын тіркеу және жүргізуші куәліктерін беру бойынша стандарттарды сақтау және мемлекеттік қызмет көрсету сапасы мәніне жыл сайынғы, ай сайынғы, апта сайынғы талдау өткізумен мемлекеттік қызмет көрсету жағдайын бақылайды;
38) ішкі істер органдарының құзыретіне жататын мәселелер бойынша лицензиялау және рұқсаттар беру саласында Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды қамтамасыз етеді;
39) лицензиаттардың қызметін, оның ішінде олардың қойылатын біліктілік талаптарға сәйкес келуін бақылайды;
40) күзет қызметімен, күзет сигнализациясы құралдарын монтаждаумен, ретке келтірумен және оларға техникалық қызмет көрсетумен айналысатын субъектілерді және жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын қызметкерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін мемлекеттік бақылауды қамтамасыз етеді;
41) заңнамаға сәйкес екінші санаттағы рұқсат беруді жүргізеді (уәкілетті органның жеке күзет мекемесінде басшының және күзетші лауазымын атқаратын жұмысшыларды дайындау және біліктілігін арттыру бойынша мамандандырылған оқу орындарын анықтау және ұлттық компаниялардың күзет ұйымдарын құру құқығын келісу);
42) мемлекеттік күзетуге жататын жеке тұлғалар мен объектілерді күзету бойынша жұмысты ұйымдастырады;
43) мемлекеттік күзетуге жататын объектілерде өткізу режимін қамтамасыз ету кезінде адамдарды, олардың заттарын, көлік құралдарын тексеріп қарау бойынша жұмысты ұйымдастырады;
44) күзет қызметі субъектілерінен олардың "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген талаптарды орындауы туралы ақпарат сұратады;

45) организует работу по охране объектов, подлежащих государственной охране, а также объектов, охрана которых в соответствии с международными договорами возложена на государство;
46) организует государственный контроль за деятельностью физических и юридических лиц, занятых в сферах оборота гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением;
47) осуществляет выдачу в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере контроля за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему:
разрешения:
физическим лицам на хранение и ношение наградного оружия;
юридическим:
на хранение и ношение служебного оружия (огнестрельного короткоствольного нарезного оружия) депутатам Парламента Республики Казахстан и должностным лицам государственных органов, должности которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе" отнесены к политическим;
48) разрабатывает типовые положения и типовые должностные инструкции сотрудников и работников координируемых подразделений территориальных органов полиции;
49) обеспечивает выполнение иных функций, предусмотренные законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 25.11.2019 № 1010; с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 17.01.2020 № 31.
15. Права и обязанности:
1) принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Комитета
16. Руководство Комитетом осуществляется Председателем комитета, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности Министром внутренних дел в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Председателя Комитета:
1) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях Республики Казахстан и в международных отношениях по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;

45) мемлекеттік күзетуге жататын объектілерді, сондай-ақ оларды күзету халықаралық келісімдерге сәйкес мемлекетке жүктелген объектілерді күзету бойынша жұмысты ұйымдастырады;
46) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының, азаматтық пиротехникалық заттар мен оларды қолданылып жасалған бұйымдардың айналымы саласында айналысатын жеке және заңды тұлғалардың қызметін мемлекеттік бақылауды ұйымдастырады;
47) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымын бақылау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен:
рұқсат береді:
жеке тұлғаларға марапаттық қару сақтауға және алып жүруге;
заңды тұлғаларға:
Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарына және "Мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лауазымдары саяси мемлекеттiк қызметшiлерге жатқызылған мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарына қызметтік қаруды (қысқа ұңғылы ойықты атыс қаруын) сақтауға және алып жүруге;
48) аумақтық полиция органдарының үйлестіретін бөліністерінің үлгілік ережелерін және қызметкерлері мен жұмыскерлерінің үлгілік лауазымдық нұсқаулықтарын әзірлейді;
49) Қазақстан Республикасының заңдарында, Президентінің және Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды орындауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 25.11.2019 № 1010; 17.01.2020 № 31 бұйрығымен.
15. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдау;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдар сұрату және алу;
3) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
16. Комитеттің төрағасы Комитетке басшылықты жүзеге асырады, ол Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапты болады.
17. Комитеттің төрағасын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте Ішкі істер министрі лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
18. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет төрағасының өкілеттіктері:
1) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен өзге де ұйымдарында және халықаралық қатынастарда Комитеттің мүддесін білдіреді;

2) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
3) представляет к назначению, освобождению и увольнению сотрудников Комитета, а также согласно учетно-контрольной номенклатуре должностей министерства, согласовывает назначение и освобождение от должностей руководителей территориальных подразделений органов полиции;
4) в пределах своей компетенции и в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания, а также вносит предложения о поощрении, наложении дисциплинарных взысканий, оказании материальной помощи сотрудникам;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, обязательные к исполнению структурными подразделениями Комитета, а также курируемыми подразделениями территориальных органов полиции;
6) организует воспитательную работу среди сотрудников Комитета, обеспечивает соблюдение ими дисциплины, законности, режима секретности и повышения профессионального уровня;
7) осуществляет прием граждан, рассматривает жалобы и заявления, принимает по ним решения, назначает служебные расследования по фактам нарушений дисциплины и законности;
8) направляет в установленном порядке сотрудников Комитета в командировки для оказания практической помощи и проведения проверок деятельности административной полиции и местной полицейской службы, решения других служебных вопросов;
9) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете и несет персональную ответственность за реализацию антикоррупционных мер;
10) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Председателя комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 02.12.2015 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 25.11.2019 № 1010.
20. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Комитета
21. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 25.11.2019 № 1010.
22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не предусмотрено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Комитета

2) Комитеттің құрылымдық бөліністері туралы ережелерді бекітеді;
3) Комитеттің қызметкерлерін тағайындауға, ауыстыруға, лауазымнан босатуға ұсынады, сондай-ақ Министрліктің есеп-бақылаудағы лауазымдар номенклатурасына сәйкес аумақтық полиция органдары бөліністерінің басшыларын лауазымға тағайындауға және лауазымнан босатуға келісім береді;
4) өз құзыреті шегінде және заңнамада белгіленген тәртіппен көтермелейді және тәртіптік жаза салады, сондай-ақ қызметкерлерге көтермелеу, тәртіптік жаза салу, материалдық көмек көрсету туралы ұсыныстар енгізеді;
5) өз құзыреті шегінде Комитеттің құрылымдық бөліністері, сондай-ақ аумақтық полиция органдары жетекшілік ететін бөліністері орындауға міндетті бұйрықтар шығарады;
6) Комитет қызметкерлері арасында тәрбие жұмысын ұйымдастырады, олардың тәртіпті, заңдылықты, құпиялылық режимін сақтауын және кәсіби деңгейін арттыруын қамтамасыз етеді;
7) азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады, шағымдар мен өтініштерді қарайды, олар бойынша шешімдер қабылдайды, тәртіп пен заңдылықты бұзу фактілері бойынша қызметтік тергеулер тағайындайды;
8) Комитеттің қызметкерлерін белгіленген тәртіппен әкімшілік полиция және жергілікті полиция қызметтерінің жұмысына тексеріс жүргізуге және практикалық көмек көрсету, басқа да қызметтік мәселелер шешу үшін қызметтік іссапарларға жолдайды;
9) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды іске асыруға дербес жауапты болады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ол болмаған кезде Комитет төрағасының өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2015 № 981 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі); 25.11.2019 № 1010 бұйрығымен.
20. Комитет төрағасы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзінің орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4. Комитеттің мүлкі
21. Алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 25.11.2019 № 1010 бұйрығымен.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Комитеттің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
Комитетті қайта құру және тарату

24. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4-1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Приказ дополнен приложением 4-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 13.03.2017 № 185; в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.03.2022 № 152.
1. Общие положения
1. Комитет миграционной службы (далее – Комитет) является ведомством Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим в пределах компетенции реализацию государственной политики в сфере миграции, мониторинг, анализ и прогнозирование миграционных процессов, а также организацию работы по вопросам гражданства Республики Казахстан.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Юридический адрес Комитета: 010010, Республика Казахстан, город Астана, проспект Тәуелсіздік, 1.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.06.2023 № 443.
9. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

24. Комитетті қайта құру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
4-1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Бұйрық 4-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 13.03.2017 № 185; жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.03.2022 № 152 бұйрықтарымен.
1. Жалпы ережелер
1. Көші-қон қызметі комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің құзыреті шегінде көші-қон саласындағы мемлекеттік және іске асыруды, көші-қон процестерін мониторингілеуді, талдауды және болжауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша жұмысты ұйымдастыруды жүзеге асыратын ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өзінің қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өзінің мемлекеттік тілдегі атауы бар мөрлері мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында есеп шоты болады.
4. Комитет өзінің атынан азаматтық-құқықтық қатынасқа түседі.
5. Комитет егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті болса мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға тарап ретінде түсуге құқығы бар.
6. Комитет өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Көмитет төрағасының бұйрығымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат саны лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8.Комитеттің орналасқан жері: индексі 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Алматы ауданы, Тәуелсіздік даңғылы, 1-үй.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.06.2023 № 443 бұйрығымен.
9. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерін орындау мәніне шарттық қатынасқа түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық актілермен табыс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен түскен табыстар мемлекеттік бюджеттің кірісіне алынады.

2. Основные задачи, функции, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) мониторинг, анализ и прогнозирование миграционных процессов;
2) регулирование внешней миграции и организация борьбы с незаконной миграцией;
3) организация работы с иностранцами, постоянно проживающими в Республике Казахстан;
4) организация работы по документированию и регистрации населения;
5) рассмотрение вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан;
14. Функции:
1) разрабатывает нормативные правовые акты по вопросам:
противодействия незаконной миграции;
учета и регистрации иностранцев и лиц без гражданства;
оформления документов на право въезда в пограничную зону иностранцам и лицам без гражданства;
оформления документов на выезд за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительства;
оформления документов на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан иностранцев и лиц без гражданства;
выезда из страны на постоянное место жительства;
документирования, учета и регистрации граждан Республики Казахстан;
утверждения образца проездного документа беженца и осуществляет его выдачу.
2) обеспечивает реализацию государственной политики в области гражданства, миграции населения;
3) в пределах компетенции осуществляет мониторинг, анализ и прогнозирование миграционных процессов;
4) представляет результаты мониторинга миграционных процессов в уполномоченный орган по вопросам формирования государственной политики в области миграции населения;
5) организует и осуществляет сотрудничество с уполномоченными органами иностранных государств и международными организациями по вопросам, входящим в его компетенцию;
6) осуществляет прием граждан, своевременное и полное рассмотрение устных и письменных заявлений, обращений и предложений граждан, должностных лиц, принимает по ним решения;
7) разрабатывает меры, направленные на противодействие незаконной миграции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) осуществляет учет иностранцев и лиц без гражданства;
9) по представлению Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан ограничивает или запрещает доступ граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства на отдельные участки местности или объекты, расположенные в пограничной зоне (полосе), во время возникших чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, пограничного поиска нарушителей границы, отражения вооруженного вторжения или массовых переходов граждан сопредельного государства на территорию Республики Казахстан;

2. Комитеттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттемелері
13. Міндеттер:
1) көші-қон процестерін мониторингілеу, талдау және болжау;
2) сыртқы көші-қонды реттеу және заңсыз көші-қонға қарсы күресті ұйымдастыру;
3) Қазақстан Республикасында тұрақты тұрып жатқан шетелдіктермен жұмысты ұйымдастыру;
4) халықты құжаттандыру және тіркеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
5) Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелерді қарау;
14. Функциялар:
1) мына:
заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл;
шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды есепке алу және тіркеу;
шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға шекаралық аймаққа келу құқығына құжаттар ресімдеу;
Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұру үшін кетуге құжаттар ресімдеу;
шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруына құжаттар ресімдеу;
елден тұрақты тұрғылықты жеріне кету;
Қазақстан Республикасының азаматтарын құжаттандыру, есепке алу және тіркеу;
босқынның жол жүру құжатының үлгісін бекітеді және оны беруді жүзеге асырады;
2) азаматтық, халықтың көші-қоны және босқындар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз етеді;
3) құзыреті шегінде көші-қон процестерін мониторингілеуді, талдауды және болжауды жүзеге асырады;
4) көші-қон процестерін мониторингілеу нәтижелерін халықтың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады;
5) шетелдік мемлекеттердің уәкілетті органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша ынтымақтастықты ұйымдастырады және жүзеге асырады;
6) азаматтарды қабылдауды, азаматтардың, лауазымды адамдардың ауызша және жазбаша арыздарын, өтініштері мен ұсыныстарын уақтылы және толық қарауды жүзеге асырады, олар бойынша шешімдер қабылдайды;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды әзірлейді;
8) шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды есепке алуды және тіркеуді жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің ұсынымы бойынша табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған, шекараны бұзушыларды шекаралық іздеу, қаруланған шабуылды тойтару немесе іргелес мемлекет азаматтарының Қазақстан Республикасының аумағына жаппай өтулері кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың шекара маңы аймағында (жолағында) орналасқан жергілікті жердің жекелеген учаскелеріне немесе объектілерге қолжетімдігін шектейді немесе тыйым салады;

10) осуществляет взаимодействие с Республиканским государственным предприятием "Информационно-производственный центр" Министерства по вопросам изготовления документов, удостоверяющих личность;
11) ведет персональный учет иностранцев, постоянно проживающих в Республике Казахстан;
12) рассматривает материалы по заявлениям лиц, постоянно проживающих в Республике Казахстан, по вопросам гражданства Республики Казахстан и вместе с необходимыми документами направляет их на рассмотрение Президента Республики Казахстан;
13) разрабатывает и реализует в пределах своей компетенции комплекс мер по организации оказания государственных услуг населению;
14) организует работу территориальных подразделений органов внутренних дел по вопросам:
производства по делам об административных правонарушениях за нарушения миграционного законодательства;
сокращения срока пребывания иммигрантов в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
выдачи виз на выезд из Республики Казахстан, выезд и въезд в Республику Казахстан иммигрантам, находящимся на территории Республики Казахстан;
выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан;
принятия решений об оформлении разрешений гражданам Республики Казахстан на выезд из Республики Казахстан на постоянное место жительства либо отказе в предоставлении такого разрешения;
оформления и выдачи постоянно проживающим в Республике Казахстан иностранцам и лицам без гражданства видов на жительство и удостоверений лица без гражданства;
выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан;
оформления и выдачи гражданам Республики Казахстан удостоверений личности и паспортов, а также их учет и регистрацию в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
регистрации по месту жительства и снятия с регистрации граждан Республики Казахстан;
постановки на учет граждан Республики Казахстан, прибывающих на временное место жительства, по месту временного пребывания;
регистрации приобретения гражданства Республики Казахстан и выхода из гражданства Республики Казахстан, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан;
регистрации утраты гражданства Республики Казахстан лицами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан;
оформления приема в гражданство Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке;
определения принадлежности (непринадлежности) к гражданству Республики Казахстан лиц, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан.

10) Министрліктің "Ақпараттық-өндірістік орталық" республикалық мемлекеттік мекемесімен жеке басын куәландыратын құжаттарды дайындау мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
11) Қазақстан Республикасында тұрақты тұрып жатқан шетелдіктерді жеке есепке алуды жүргізеді;
12) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша арыздары бойынша материалдарды қарайды және қажетті құжаттармен бірге оларды Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына жолдайды;
13) өз құзыреті шегінде халыққа мемлекеттік қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша шаралар кешенін әзірлейді және іске асырады;
14) ішкі істер органдарының аумақтық бөліністерінің жұмысын:
көші-қон заңнамасын бұзғаны үшін әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізу;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көшіп келушілердің Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқарту;
Қазақстан Республикасынан кетуге, Қазақстан Республикасының аумағында жүрген көшіп келушілерге Қазақстан Республикасынан кетуге және келуге визалар беру;
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсаттар беру;
Қазақстан Республикасының азаматтарына Қазақстан Республикасынан тұрақты тұру үшін кетуге рұқсаттар ресімдеу немесе мұндай рұқсатты беруден бас тарту туралы шешімдер қабылдау;
Қазақстан Республикасында тұрақты тұрып жатқан шетелдіктер мен азаматтығы адамдарға тұруға ықтиярхат және азаматтығы жоқ адамның куәлігін ресімдеу және беру;
шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар беру;
Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке куәліктер мен паспорттар ресімдеу және беру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайтын тәртіпте оларды есепке алу және тіркеу;
Қазақстан Республикасының азаматтарын тұрғылықты жері бойынша тіркеу және тіркеуден шығару;
уақытша тұруға келген Қазақстан Республикасының азаматтарын уақытша келу орны бойынша есепке қою;
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуды тіркеу;
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуын тіркеу;
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауды жеңілдетілген (тіркеу) тәртіпте ресімдеу;
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін (тесілі еместігін) анықтау мәселелері бойынша ұйымдастырады;

15) осуществляет иные функции, предусмотренные законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Комитета
16. Руководство Комитетом осуществляется Председателем комитета, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности Министром внутренних дел в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия Председателя Комитета:
1) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях Республики Казахстан и в международных отношениях по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
2) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
3) в соответствии с законодательством и номенклатурой должностей, утверждаемой Министром внутренних дел, заключает, изменяет и расторгает трудовые договоры, дает согласие на назначение и освобождение от должностей руководителей подразделений миграционной службы территориальных органов внутренних дел и органов внутренних дел на транспорте;
4) в пределах своей компетенции и в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания, а также вносит предложения о поощрении, наложении дисциплинарных взысканий, оказании материальной помощи сотрудникам;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, обязательные к исполнению структурными подразделениями Комитета, территориальных органов внутренних дел и органов внутренних дел на транспорте;
6) организует воспитательную работу среди сотрудников структурных подразделений Комитета, обеспечивает соблюдение ими дисциплины, законности, режима секретности и повышения профессионального уровня;
7) осуществляет прием граждан, рассматривает жалобы и заявления, принимает по ним решения, назначает служебные расследования по фактам нарушений дисциплины и законности;
8) направляет в установленном порядке сотрудников Комитета в служебные командировки в пределах Республики Казахстан;

15) заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
15. Құқықтары мен міндеттемелері:
1) өз құзыреті шегінде орындауға міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдауға;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
3) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтары мен міндеттемелерді жүзеге асыруға құқықлы.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
16. Комитетке басшылық етуді Комитет төрағасы жүзеге асырады, ол Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және олардың өздерінің функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Ішкі істер министрі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Комитет төрағасын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
18. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет төрағасының өкілеттігі:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында және өзге де ұйымдарында және Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша халықаралық қатынастарда Комитеттің мүддесін қорғайды;
2) Комитеттің құрылымдық бөліністері туралы ережелерді бекітеді;
3) заңнамаға және Ішкі істер министрі бекітетін лауазымдар номенклатурасына сәйкес еңбек шарттарын жасасады, өзгертеді және бұзады, аумақтық ішкі істер органдарының және көліктегі ішкі істер органдарының көші-қон полициясы бөліністерінің басшыларын лауазымға тағайындау және лауазымнан босатуға келісім береді;
4) өзінің құзыреті шегінде және заңнамада белгіленген тәртіппен қызметкерлерді көтермелейді және тәртіптік жазалар салады, сондай-ақ көтермелеу, тәртіптік жазалар салу, матариалдық көмек көрсету туралы ұсыныстар енгізеді;
5) өз құзыреті шегінде Комитеттің құрылымдық бөліністерінің, аумақтық ішкі істер органдарының және көліктегі ішкі істер органдарының орындауына міндетті бұйрықтар шығарады;
6) Комитеттің құрылымдық бөліністерінің қызметкерлері арасында тәрбие жұмысын ұйымдастырады, олардың тәртіпті, заңдылықты, құпиялылық режимін сақтауын және кәсіби деңгейін арттыруын қамтамасыз етеді;
7) азамттарды қабылдауды жүзеге асырады, арыз-шағымдарды қарайды, олар бойынша шешім қабылдайды, тәртіп пен заңдылықты бұзу фактілері бойынша қызметтік тергеулер тағайындайды;
8) Комитеттің қызметкерлерін белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының шегінде қызметтік іссапарға жібереді;

9) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете и несет персональную ответственность за реализацию антикоррупционных мер;
10) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий Председателя комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Комитета
21. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не предусмотрено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Комитета
24. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение о Департаменте полиции города Астаны Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Заголовок положения - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.06.2023 № 443.
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент полиции города Астаны (далее – Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями полиции на территории города.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.06.2023 № 443.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

9) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың іске асырылуына жеке жауапкершілікте болады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;
Комитет төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Комитет төрағасы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзінің орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
4. Комитеттің мүлкі
21. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкі болады.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ меншікті қызметі нәтижесінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден сатып алынған мүлік (ақшалай табысты қоса алғанда) есебінен құрылады.
22. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті егер өзгесі заңнамада көзделмесе өз бетінше иеліктен шығаруға немесе өзге де тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Астана қаласының Полиция департаменті туралы ереже
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.06.2023 № 443 бұйрығымен.
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Астана қаласының Полиция департаменті (бұдан әрі–Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) қала аумағындағы полиция органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.06.2023 № 443 бұйрығымен.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Департамента: индекс 010000, Республика Казахстан, город Астана, район "Байқоныр", улица С.Сейфуллина, дом 37.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.03.2024 № 213.
9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции города Астаны Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.06.2023 № 443.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского и местного бюджетов.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
13. Задачи Департамента:
1) профилактика правонарушений;
2) охрана общественного порядка и обеспечение дорожной безопасности;
3) борьба с преступностью;
4) исполнение административных взысканий;
5) иные задачи, возлагаемые на Департамент законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
14. Функции:
1) осуществляет руководство подразделениями специального назначения Департамента, а также обеспечивает их постоянную боевую и оперативную готовность;
2) осуществляет координацию, ведомственный контроль и планирование деятельности структурных подразделений Департамента;
3) информирует Министерство внутренних дел и государственные органы о состоянии борьбы с преступностью, охраны общественного порядка и обеспечения дорожной безопасности в регионе;
4) участвует в создании и функционировании республиканской информационной системы в области охраны общественного порядка и борьбы с преступностью;

4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департамент егер заңнамаға сәйкес оған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департамент құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, "Байқоныр" ауданы, С.Сейфуллина көшесі, 37-үй.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.03.2024 № 213 бұйрығымен.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Астана қаласының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.06.2023 № 443 бұйрығымен.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департамент қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлік субъектілерімен Департаменттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттемелері
13. Департаменттің міндеттері:
1) құқық бұзушылықтар профилактикасы;
2) қоғамдық тәртіпті сақтау және жол қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3) қылмысқа қарсы күрес;
4) әкімшілік жазаны орындау;
5) Департаментке Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де міндеттер.
14. Функциялары:
1) Департаменттің арнайы мақсаттағы бөліністеріне басшылық жасауды жүзеге асырады, сондай-ақ олардың ұдайы жауынгерлік және жедел әзірлігін қамтамасыз етеді;
2) Департаменттің құрылымдық бөліністері қызметін үйлестіруді, ведомстволық бақылауды және жоспарлауды жүзеге асырады;
3) Ішкі істер министрлігін және мемлекеттік органдарды қылмысқа қарсы күрес, қоғамдық тәртіпті сақтаудың және өңірдегі жол қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жай-күйі туралы ақпараттандырады;
4) қоғамдық тәртіпті сақтау және қылмысқа қарсы күрес саласындағы республикалық ақпараттық жүйелерді құруға және жұмысына қатысады;

5) в соответствии с законодательством Республики Казахстан обеспечивает реализацию мер, направленных на совершенствование охраны общественного порядка, профилактику правонарушений и преступлений;
6) осуществляет контроль и принимает меры по обеспечению безопасности дорожного движения, выдают обязательные для исполнения предписания;
7) обеспечивает профилактическую деятельность по выявлению, пресечению и предупреждению правонарушений и преступлений;
8) осуществляет лицензирование и разрешительные процедуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан по вопросам, относящимся к компетенции органов внутренних дел;
9) осуществляет государственный контроль за деятельностью лицензиатов в установленном законодательством порядке;
10) осуществляет государственный контроль за субъектами, занимающимися охранной деятельностью, монтажом, наладкой и техническим обслуживанием средств охранной сигнализации и за деятельностью специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации;
11) запрашивает у субъектов охранной деятельности информацию об исполнении ими требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об охранной деятельности";
12) обеспечивает профилактический контроль за поведением лиц, в том числе несовершеннолетних, состоящих на учете в органах внутренних дел;
13) осуществляет охрану и конвоирование арестованных и осужденных;
14) обеспечивает санитарно-эпидемиологическое благополучие и охрану здоровья лиц, содержащихся в специальных учреждениях органов внутренних дел (Специальный приемник для административных арестованных лиц, Приемник–распределитель для лиц без определенного места жительства, изолятор временного содержания);
15) осуществляет государственный контроль за оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
16) осуществляет профилактическую деятельность по предупреждению правонарушений в отношении женщин;
17) взаимодействует с гражданами и организациями, участвующими в охране общественного порядка и профилактике правонарушений;
18) обеспечивает регулирование дорожного движения, а также вносит предложения по улучшению дорожной инфраструктуры при проектировании, строительстве, ремонте, содержании и управлении дорог, в том числе с учетом потребностей лиц с инвалидностью в целях обеспечения им равного доступа;
19) осуществляет контроль за выполнением владельцами транспортных средств и перевозчиками пассажиров обязанности по заключению договора обязательного страхования установленной законодательством гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств и перевозчиков;

5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қоғамдық тәртіпті сақтауды жетілдіруге, құқық бұзушылықтар мен қылмыстардың профилактикасына бағытталған шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
6) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша бақылауды жүзеге асырады және шаралар қабылдайды, орындау үшін міндетті нұсқамалар береді;
7) құқық бұзушылықты және қылмысты анықтау, жолын кесу және алдын алу бойынша профилактикалық қызметті қамтамасыз етеді;
8) ішкі істер органдарының құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялау және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асырады;
9) заңнамада белгіленген тәртіпте лицензианттардың қызметін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
10) күзет қызметімен айналысатын субъектілердің, күзет сигнализациясы құралын жинақтауды, баптауды және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін және жеке күзет ұйымдарында басшы және күзетші лаузымдарын атқаратын жұмысшыларды даярлауды және біліктілігін арттыру бойынша мамандандырылған оқу орталықтарының қызметін мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
11) күзет қызметі субъектілерінен олардың "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңында көзделген талаптарды орындауы туралы ақпарат сұрайды;
12) ішкі істер органдарының есебінде тұрған адамдардың, оның ішінде кәмелетке толмағандардың мінез-құлқына профилактикалық бақылауды қамтамасыз етеді;
13) қамауға алынған және сотталғандарды күзетуді және айдауылдауды жүзеге асырады;
14) ішкі істер органдарының арнайы мекемелерінде ұсталатын адамдардың санитариялық-эпидимиологиялық саламаттылығын және денсаулығын қорғауды қамтамасыз етеді (әкімшілік қамауға алынған адамдар үшін арнайы қабылдағыш, белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдар үшін қабылдағыш–таратушы, уақытша ұстау изоляторы);
15) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
16) әйелдерге қатысты құқық бұзушылықтың алдын алу бойынша профилактикалық қызметін жүзеге асырады;
17) қоғамдық тәртіпті сақтауға және құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасады;
18) жол жүрісін реттеуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ жолдарды жобалау, салу, жөндеу, күтіп ұстау және басқару кезінде, оның ішінде мүгедектігі бар адамдардың тең қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында олардың қажеттіліктерін ескере отырып, жол инфрақұрылымын жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізеді;
19) көлік құралдарының иелері мен жолаушылар тасымалдаушыларының көлік құралдары иелері мен тасымалдаушылардың заңнамада белгіленген азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндеттерді орындауын бақылауды жүзеге асырады;

20) осуществляет контроль за обеспечением безопасности дорожного движения и выдают обязательные для исполнения предписания;
21) эксплуатирует государственные информационные системы в сфере дорожного движения и обеспечения его безопасности;
22) обеспечивает деятельность Межведомственной комиссии по профилактике правонарушений при местном исполнительном органе;
23) принимает участие в разработке мер, направленных на повышение и совершенствование работы в сфере обеспечения безопасности дорожного движения;
24) осуществляет межотраслевую координацию деятельности государственных органов в сфере дорожного движения и обеспечения его безопасности;
25) организуют выдачу водительских удостоверений, государственную регистрацию транспортных средств по идентификационному номеру и их учет;
26) выявляет лиц, вовлекающих несовершеннолетних в совершение правонарушений, антиобщественных действий либо совершающих в отношении детей другие противоправные деяния и принимает меры по привлечению их к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан;
27) принимает меры по предупреждению фактов совершения несовершеннолетними или в отношении них правонарушений с внесением представлений в заинтересованные государственные органы для устранения причин и условий, им способствующих, обеспечивает контроль за их исполнением;
28) участвует в пресечении массовых беспорядков, в том числе в исправительных учреждениях;
29) осуществляет в пределах компетенции производство по делам об административных правонарушениях и контролирует соблюдение законности при реализации административного законодательства;
30) принимает участие в карантинных, санитарно-противоэпидемических и природоохранных мероприятиях;
31) вносит физическим и юридическим лицам обязательные для исполнения предписания, представления об устранении причин и условий, способствующих совершению уголовных или административных правонарушений;
32) устанавливает контрольно-пропускные пункты при проведении оперативно-профилактических, розыскных и иных специальных мероприятий;
33) организует проведение профилактических мероприятий по изъятию оружия, боеприпасов, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также иных запрещенных предметов и веществ в соответствии с законодательством;
34) организует деятельность по направлению детей, оставшихся без попечения родителей, в государственные учреждения или в оформлении опеки или попечительства над несовершеннолетними;
35) организует содержание в специальных учреждениях органов полиции подозреваемых и обвиняемых в совершении уголовных правонарушений, лиц без определенного места жительства и документов, административно-арестованных, конвоирование подозреваемых и обвиняемых, исполнение в отношении них постановлений, определений и приговоров органов, ведущих уголовный (административный) процесс;

20) жол жүрісі қауіпсіздігінің қамтамасыз етілуін бақылауды жүзеге асырады және орындалуы міндетті нұсқамалар береді;
21) жол жүрісі және оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік ақпараттық жүйелерді пайдаланады;
22) жергілікті атқарушы орган жанындағы Құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі ведомствоаралық комиссияның қызметін қамтамасыз етеді;
23) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы жұмысты арттыруға және жетілдіруге бағытталған шараларды әзірлеуге қатысады;
24) жол жүрісі және оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік органдардың қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
25) жүргізуші куәліктерін беруді, сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді және оларды есепке алуды ұйымдастырады;
26) кәмелетке толмағандарды құқық бұзушылықтар, қоғамға жат іс-әрекеттер жасауға тартатын не балаларға қатысты басқа да құқыққа қарсы іс-әрекеттер жасайтын адамдарды анықтайды және оларды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа тарту бойынша шаралар қолданады;
27) мүдделі мемлекеттік органдарға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою үшін ұсынымдар енгізе отырып, кәмелетке толмағандар жасаған немесе оларға қатысты жасалған құқық бұзушылықтар фактілерінің алдын алу бойынша шаралар қабылдайды, олардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
28) жаппай тәртіпсіздіктердің жолын кесуге қатысады, оның ішінде түзеу мекемелерінде;
29) құзыреті шегінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады және әкімшілік заңнаманы іске асыру кезінде заңдылықтың сақталуын бақылайды;
30) карантиндік, санитариялық-эпидемияға қарсы және табиғатты қорғау іс-шараларына қатысады;
31) жеке және заңды тұлғаларға қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою туралы орындалуы міндетті нұсқамалар, ұсынымдар енгізеді;
32) жедел-профилактикалық, іздестіру және өзге де арнайы іс-шараларды жүргізу кезінде бақылау-өткізу пункттерін белгілейді;
33) заңнамаға сәйкес қаруды, оқ-дәрілерді, есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды, сондай-ақ тыйым салынған өзге де заттарды алып қою бойынша профилактикалық іс-шаралар жүргізуді ұйымдастырады;
34) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды мемлекеттік мекемелерге жіберу немесе кәмелетке толмағандарды қамқоршылыққа немесе қорғаншылыққа алуды ресімдеу жөніндегі қызметті ұйымдастырады;
35) полиция органдарының арнаулы мекемелерінде қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауда күдіктілер мен айыпталушыларды, тұрғылықты жері және құжаттары белгісіз адамдарды, әкімшілік қамауға алынғандарды ұстауды, күдіктілер мен айыпталушыларды айдауылмен алып жүруді, оларға қатысты қылмыстық (әкімшілік) процесті жүргізетін органдардың қаулыларын, ұйғарымдары мен үкімдерін орындауды ұйымдастырады;

36) обеспечивает мониторинг за общественно-политической ситуацией в стране и принимает меры по своевременному реагированию на попытки ее дестабилизации;
37) участвует в разработке и реализации мероприятий специальных оперативных планов по обеспечению охраны общественного порядка, а также выполнению оперативно-служебных задач при чрезвычайных ситуациях, обеспечивает привлечение необходимых сил и средств административной полиции и их взаимодействие с другими правоохранительными органами и силовыми структурами;
38) обеспечивает организацию комплекса мер по охране общественного порядка при проведении общественно-политических, спортивных и спортивно-массовых мероприятий, а также во время визитов глав государств, других зарубежных политических и государственных деятелей в Республику Казахстан;
39) исполняет судебные акты, требования судей, постановления, предписания и требования прокурора, письменные поручения следователя, дознавателя в ходе досудебного производства по уголовным делам;
40) в пределах компетенции организует и осуществляет выявление, пресечение, предупреждение и раскрытие уголовных правонарушений;
41) осуществляет оперативно-розыскную деятельность в соответствии с законодательством;
42) осуществляет досудебное расследование по уголовным правонарушениям, отнесенным к компетенции органов внутренних дел;
43) осуществляет розыск должников, лиц, совершивших уголовные правонарушения, скрывшихся от досудебного расследования или суда, уклоняющихся от отбывания уголовных наказаний, призыва на военную службу, без вести пропавших, безвестно исчезнувших и иных лиц, идентификацию неопознанных трупов;
44) участвует совместно со специальными, правоохранительными и государственными органами в антитеррористических и специальных операциях по пресечению актов терроризма, освобождению заложников и обезвреживанию взрывных устройств;
45) организует прием-передачу экстрадируемых и осужденных с иностранными государствами;
46) в соответствии с международными договорами Республики Казахстан в установленном законодательством порядке исполняет запросы компетентных органов зарубежных государств об оказании правовой помощи по уголовным делам;
47) осуществляет контроль за охраной жизни, здоровья, чести, достоинства и имущества участников уголовного процесса и иных лиц;
48) участвует в реализации государственной политики в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, противодействие их незаконному обороту и злоупотреблению ими;

36) елдегі қоғамдық-саяси ахуалға мониторингті қамтамасыз етеді және оны тұрақсыздандыру әрекеттеріне уақтылы ден қою жөнінде шаралар қабылдайды;
37) қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезінде жедел-қызметтік міндеттерді орындау жөніндегі арнайы жедел жоспарлар іс-шараларын әзірлеуге және іске асыруға қатысады, әкімшілік полицияның қажетті күштері мен құралдарын тартуды және олардың басқа құқық қорғау органдарымен және күштік құрылымдармен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;
38) қоғамдық-саяси, спорттық және спорттық-бұқаралық, ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізу кезінде, сондай-ақ мемлекет басшыларының, басқа да шетелдік саяси және мемлекет қайраткерлерінің сапарлары кезінде қоғамдық тәртіпті сақтау жөніндегі шаралар кешенін ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
39) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу барысында сот актілерін, судьялардың талаптарын, прокурордың қаулыларын, нұсқамалары мен талаптарын, тергеушінің, анықтаушының жазбаша тапсырмаларын орындайды;
40) құзыреті шегінде қылмыстық құқық бұзушылықтарды анықтауды, жолын кесуді, алдын алуды және ашуды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
41) заңнамаға сәйкес жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырады;
42) ішкі істер органдарының құзыретіне жататын қылмыстық құқық бұзушылық бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүзеге асырады;
43) қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдарды, борышкер адамдарды, сотқа дейінгі тергеуден немесе соттан жасырынғандарды, қылмыстық жазаны өтеуден, әскери қызметтен жалтарғандарды, із-түссіз жоғалғандарды, хабарсыз кеткендерді және өзге де адамдарды іздестіруді, танылмаған мәйітті сәйкестендіруді жүзеге асырады;
44) арнайы, құқық қорғау және мемлекеттік органдармен бірлесіп террористік актілердің жолын кесу, кепілге алынғандарды босату және жарылғыш заттарды залалсыздандыру бойынша терроризмге қарсы және арнайы операцияларға қатысады;
45) шет мемлекеттермен экстрадицияланатындарды және сотталғандарды қабылдау-беруді ұйымдастырады;
46) заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек көрсету туралы шет мемлекеттердің құзыретті органдарының сұрау салуын орындайды;
47) қылмыстық процеске қатысушылардың және өзге адамдардың өмірін, денсаулығын, ар-намысын және мүлігін сақтауды бақылауды жүзеге асырады;
48) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымы саласындағы мемлекеттік саясатты, олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимылды іске асыруға қатысады;

49) оказывает содействие органам государственного управления здравоохранением в организации медико-социальной помощи лицам, больным наркоманией и токсикоманией, и обеспечивают гарантии прав и свобод граждан при ее оказании;
50) организует обучение, подготовку, переподготовку, стажировку и повышение квалификации специалистов, деятельность которых связана со сферой оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими, а также специалистов в сфере организации профилактики, лечения, социальной реабилитации лиц, употребляющих наркотические средства и психотропные вещества;
51) осуществляет поиск, задержание и доставление в специальные медицинские учреждения лиц, уклоняющихся от назначенных решением суда принудительных мер медицинского характера;
52) осуществляет контроль за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и принимает меры противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
53) контролирует процесс разработки и внедрения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, обладающих меньшим наркотическим воздействием, более эффективных, менее опасных по сравнению с существующими;
54) проводит мероприятия по выявлению и уничтожению наркосодержащих растений, а также перекрытию каналов незаконной транспортировки наркотических средств;
55) осуществляет координацию деятельности государственных органов и иных организаций в сфере незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, а также региональных консультативно-совещательных органов по борьбе с наркоманией и наркобизнесом;
56) вносит предложения по изменению и дополнению Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, и Сводной таблицы об отнесении наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров к небольшим, крупным и особо крупным размерам, обнаруженных в незаконном обороте;
57) анализирует состояние и тенденции развития наркоситуации в регионе, межрегиональных источников и каналов поступления наркотиков в незаконный оборот, разработку мер по их перекрытию, подготовку соответствующих информационно-аналитических материалов;
58) участвует в реализации государственной политики в области гражданства и миграции населения;
59) обеспечивает соблюдение прав лиц, ищущих убежище, и беженцев;
60) совместно с органами национальной безопасности администрирует единую информационную систему "Беркут", а также Информационную систему миграционной полиции по контролю за въездом, пребыванием и выездом иностранцев;

49) нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыруда мемлекеттік денсаулық сақтау органдарына көмек көрсетеді, оны көрсету кезінде азаматтардың құқықтары мен бостандықтарына кепілдікті қамтамасыз етеді;
50) қызметі есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың және олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл саласымен байланысты қызметкерлердің, сондай-ақ есірткі құралдарын және психотроптық заттарды пайдаланатын адамдарды әлеуметтік оңалту, емдеу, профилактикасын ұйымдастыру саласындағы қызметкерлерді оқытуды, даярлауды, қайта даярлауды, тағылымдамадан өткізуді және біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
51) сот шешімімен тағайындалған медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларынан жалтарған адамдарды іздеуді, ұстауды және арнайы медициналық мекемелерге жеткізуді жүзеге асырады;
52) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымын және олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл шараларын бақылауды жүзеге асырады;
53) қолдағы барымен салыстырғанда аса қауіпті емес, анағұрлым тиімді, есірткілік әсері төмен есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды әзірлеу және енгізу процесін бақылайды;
54) құрамында есірткі бар өсімдіктерді анықтау және жою бойынша, сондай-ақ есірткі заттарын заңсыз тасымалдау арналарының жолын кесу бойынша іс-шаралар өткізеді;
55) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымы саласындағы мемлекеттік органдардың және өзге ұйымдардың, сондай-ақ нашақорлықпен және есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі өңірлік консультациялық-кеңесші органдардың қызметін үйлестіруді ұйымдастырады;
56) Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар және прекурсорлар тізімін және Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды және прекурсорларды шағын ірі және аса ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестені өзгерту мен толықтыру бойынша ұсыныстар енгізеді;
57) өңірдегі есірткі жағдайының, есірткінің заңсыз айналымға түсуінің өңіраралық көздерімен және арналарының даму тенденциялары және жағдайын, олардың жолын кесу бойынша шараларды әзірлеуді, тиісті ақпараттық-аналитикалық материалдарды дайындауды талдайды;
58) халықтың азаматтығы мен көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
59) баспана іздеушілер мен босқындардың құқықтарының сақталуын қамтамасыз етеді;
60) Ұлттық қауіпсіздік органдарымен бірлесіп "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесін, сондай-ақ көші-қон полициясының шетелдіктердің келуін, болуын және кетуін бақылау жөніндегі ақпараттық жүйесін әкімшілендіреді;

61) совместно с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечивает соблюдение правил пограничного режима;
62) оказывает содействие Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в розыске лиц, нарушивших Государственную границу Республики Казахстан и ее режим, режим в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, в выяснении и проверке обстоятельств правонарушений, совершенных гражданами на Государственной границе Республики Казахстан;
63) осуществляет контроль за соблюдением гражданами и должностными лицами, иностранцами и лицами, без гражданства установленных для них правил въезда, выезда, пребывания и транзитного проезда через территорию Республики Казахстан;
64) организует системную информационно-разъяснительную работу по соблюдению законодательства в области миграции населения;
65) организует проведение профилактических мероприятий "Мигрант", "Нелегал" по выявлению иностранцев, не исполнивших решение суда о выдворении, привлечении к административной ответственности иностранцев, злостно нарушающих миграционное законодательство, в том числе мероприятий в соответствии с международными обязательствами;
66) организует выдворение иностранных граждан за пределы страны;
67) ежегодно вносит в местные исполнительные и представительные органы бюджетную заявку на выделение денежных средств из местного бюджета на выдворение иностранцев;
68) осуществляет дактилоскопирование иностранцев, лиц без гражданства, лиц, ищущих убежище, и беженцев;
69) оказывает государственные услуги "Прием и согласование приглашений принимающих лиц по выдаче виз РК", "Выдача, восстановление или продление на территории Республики Казахстан иностранцам и лицам без гражданства виз на право выезда из Республики Казахстан и въезда в Республику Казахстан", "Формирование индивидуального идентификационного номера иностранцам и лицам без гражданства, временно пребывающим в РК", "Выдача иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в РК", Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", "Выдача проездного документа", "Выдача паспортов, удостоверений личности гражданам Республики Казахстан", "Представление сведений, подтверждающих регистрацию по постоянному месту жительства в населенном пункте приграничной территории", "Регистрация по месту жительства населения РК", "Оформление документов на выезд за пределы РК на постоянное место жительства", "Снятие с регистрации по месту жительства населения";

61) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметімен бірлесіп шекара режимі қағидаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
62) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын және оның режимін, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттеріндегі режимді бұзған адамдарды іздестіруде, азаматтардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында жасаған құқық бұзушылықтардың мән-жайларын анықтауда және тексеруде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне жәрдем көрсетеді
63) Азаматтар мен лауазымды адамдар, шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар оларға белгіленген Қазақстан Республикасының аумағы арқылы кіру, шығу, болу және транзиттік жол жүру қағидаларын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
64) Халықтың көші-қоны саласындағы заңнаманы сақтау бойынша жүйелі ақпараттық-түсіндіру жұмысын ұйымдастырады;
65) соттың көші-қон заңнамасын өрескел бұзған шетелдіктерді әкімшілік жаупкершілікке тарту, елден шығып жіберу туралы шешімін орындамаған шетелдіктерді анықтау бойынша "Мигрант", "Заңсыз келуші" профилактикалық, оның ішінде халықаралық міндеттемелерге сәйкес іс-шараларды өткізуді ұйымдастырады;
66) шетел азаматтарын елден тыс жерге шығаруды ұйымдастырады;
67) жыл сайын жергілікті атқарушы және өкілді органдарға шетелдіктерді елден тыс жерге шығарып жіберуге жергілікті бюджеттен ақшалай қаражат бөлуге бюджеттік өтінім енгізеді;
68) шетелдіктерді, азаматтығы жоқ адамдарды, пана іздеп жүрген адамдарды және босқындарды дактилоскопиялауды жүзеге асырады;
69) "Қазақстан Республикасы визаларын беру бойынша қабылдаушы тұлғалардың шақыруларын қабылдау және келісу", "Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасынан шығу және Қазақстан Республикасына келу құқығына Қазақстан Республикасының аумағында визалар беру, қалпына келтіру немесе ұзарту", "Қазақстан Республикасына уақытша келетін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға жеке сәйкестендіру нөмірін қалыптастыру", "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру", "Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға рұқсат беру", "Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерге тұруға ықтиярхаттар және азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер беру", "Жол жүру құжатын беру", "Қазақстан Республикасының азаматтарына паспорттар, жеке куәліктер беру", "Шекара маңы аумағының елді мекенінде тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын мәліметтерді ұсыну", "Қазақстан Республикасы халқын тұрғылықты жері бойынша тіркеу", "Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерге шығуға құжаттарды ресімдеу", "Тұрғылықты жері бойынша тіркеуден шығару" мемлекеттік қызмет көрсетеді;

70) оказывает юридическим лицам государственную услугу "Выдача заключения на соответствие криминалистическим требованиям гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
71) осуществлять контрольный отстрел гражданского и служебного нарезного огнестрельного оружия для формирования ведомственных коллекций Государственной пулегильзотеки;
72) осуществляет оперативно-криминалистическую деятельность;
73) осуществляет фотографирование, дактилоскопирование, производит звукозапись, кино-и видеосъемку, отбирает биологические, одорологические и другие образцы для постановки на криминалистические учеты подозреваемых, обвиняемых, лиц, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы, содержащихся в специальных учреждениях органов внутренних дел, поставленных на профилактический учет;
74) обеспечивает непрерывный сбор оперативной информации и комплексный анализ криминогенной обстановки на обслуживаемой территории;
75) формирует и сопровождает региональные ведомственные и оперативные учеты;
76) осуществляет информационное обеспечение подразделений органов внутренних дел, специальных, правоохранительных и государственных органов Республики Казахстан в рамках нормативных правовых актов, а также государств-участников Содружества Независимых государств в рамках заключенных соглашений;
77) обеспечивает доступ подразделений органов внутренних дел к информационным ресурсам Департамента с соблюдением требований законодательства и информационной безопасности при обработке персональных данных;
78) осуществляет сбор, накопление, обработку ведомственной статистической, архивной и иной информации, предоставление ее в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
79) участвует в реализации единой государственной кадровой политики в системе органов внутренних дел;
80) проводит аттестацию на профессиональную компетенцию сотрудников и работников Департамента;
81) организует подготовку и обучение кадров для подразделений Департамента, осуществляет трудоустройство выпускников организаций образования Министерства в подразделения Департамента;
82) проводит военно-врачебную экспертизу поступающих на службу, учебу и сотрудников правоохранительных органов;
83) организует взаимодействие с подразделением собственной безопасности по обеспечению соблюдения законности и противодействия коррупции, пыткам и иным недозволенным методам работы в Департаменте и его структурных подразделениях;
84) обеспечивает реализацию принципа персональной ответственности руководителей всех уровней за состояние работы по противодействию коррупции, пыткам и иным недозволенным методам работы и за совершение подчиненными коррупционных преступлений и правонарушений, а также применения ими пыток и иных недозволенных методов работы;

70) Заңды тұлғаларға "Азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының криминалистикалық талаптарына сәйкестігіне қорытынды беру" мемлекеттік қызметін көрсетеді;
71) Мемлекеттік оқ-гильза қоймасының ведомстволық коллекцияларын қалыптастыру үшін азаматтық және қызметтік ойық атыс қаруын бақылау атуды жүзеге асырады;
72) жедел-криминалистикалық қызметті жүзеге асырады;
73) күдіктілерді, айыпталушыларды, қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде жазасын өтеп жатқан, ішкі істер органдарының арнаулы мекемелерінде ұсталатын, профилактикалық есепке қойылған адамдарды криминалистік есепке қою үшін суретке түсіруді, дактилоскопиялауды жүзеге асырады, дыбыс жазуды, кино және бейнетүсірілімді жүргізеді, биологиялық, одорологиялық және басқа да үлгілерді іріктейді;
74) қызмет көрсететін аумақтағы криминогендік ахуалға кешенді талдау жүргізеді және жедел ақпаратты үздіксіз жинауды қамтамасыз етеді;
75) өңірлік ведомстволық және жедел есепті қалыптастырады және сүйемелдейді;
76) нормативтік құқықтық актілер шеңберінде, сондай-ақ Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер жасасқан келісімдер шеңберінде Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары бөліністерін, арнайы, құқық қорғау және мемлекеттік органдарын ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
77) дербес деректерді өңдеу кезінде заңнаманың талаптарын және ақпараттық қауіпсіздікті сақтай отырып, ішкі істер органдары бөліністерінің Департаменттің ақпараттық ресурстарына қолжетімдігін қамтамасыз етеді;
78) ведомстволық статистикалық, архивтік және өзге ақпараттарды жинауды, жинақтауды, өңдеуді, оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұсынуды жүзеге асырады;
79) ішкі істер органдары жүйесінде бірыңғай мемлекеттік кадр саясатын іске асыруға қатысады;
80) Департамент қызметкерлерінің және жұмысшыларының кәсіби құзыретіне аттестаттау өткізеді;
81) Департамент бөліністері үшін кадрларды даярлауды және оқытуды ұйымдастырады, Министрліктің білім беру ұйымдарын бітірушілерді Департамент бөліністеріне жұмысқа орналастыруды жүзеге асырады;
82) қызметке, оқуға түсушілерге және құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне әскери-дәрігерлік сараптама жүргізеді;
83) Департаментте және оның құрылымдық бөлімшелерінде заңдылықтың сақталуын және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылды, азаптауды және өзге де рұқсат етілмеген жұмыс әдістерін қамтамасыз ету бойынша өзіндік қауіпсіздік бөлімшесімен өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
84) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, азаптау және жұмыстың өзге де рұқсат етілмеген әдістері жөніндегі жұмыстың жай-күйі үшін және қарамағындағылардың сыбайлас жемқорлық қылмыстар мен құқық бұзушылықтар жасағаны, сондай-ақ олардың азаптаулар мен жұмыстың өзге де рұқсат етілмеген әдістерін қолданғаны үшін барлық деңгейдегі басшылардың дербес жауаптылығы қағидатын іске асыруды қамтамасыз етеді;

85) осуществляет финансовое, материально-техническое и медицинское обеспечение;
86) обеспечивает защиту государственных секретов, контроль за соблюдением режима секретности в подчиненных органах полиции;
87) в пределах компетенции распоряжается сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан
88) организует проведение специальной экспертизы в подчиненных подразделениях и аттестация их руководителей на знание необходимых для организации и проведения мероприятий по защите сведений, составляющих государственные секреты;
89) обеспечивает функционирование единой государственной системы делопроизводства в Департаменте;
90) обеспечивает защиту интересов Департамента и Министерства внутренних дел Республики Казахстан в судах, иных государственных органах и координацию этой работы на местах;
91) осуществляет прием граждан и представителей юридических лиц, своевременное и полное рассмотрение, анализ, мониторинг и выявление системных проблем, поднимаемых физическими и юридическими лицами в обращениях, запросах, откликах и сообщениях, принятие по ним решений;
92) организует специальные и военные перевозки;
93) оказывает государственные услуги в установленном законодательном порядке;
94) осуществляет иные функции, предусмотренные законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц и граждан необходимую информацию и материалы;
2) вносить предложения в Министерство внутренних дел, местные представительные и исполнительные органы о разработке новых и внесении изменений и дополнений в действующие нормативные правовые акты, а также о кадровом, материально-техническом и финансовом обеспечении структурных подразделений, принятии других мер по укреплению законности и правопорядка на обслуживаемой территории;
3) непосредственно участвовать в реализации задач, возложенных на органы внутренних дел, контролировать их исполнение структурными подразделениями, осуществлять меры, направленные на устранение факторов, оказывающих отрицательное влияние на уровень безопасности граждан;
4) отказывать в оказании государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) исполнять в пределах компетенции обязательств по международным договорам;
6) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Департамента

85) қаржылық, материалдық-техникалық және медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
86) мемлекеттік құпияларды сақтауды, қарамағындағы полиция органдарында құпиялылық режимінің сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді;
87) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын мәліметтерге иелік етеді;
88) бағынысты бөлімшелерде арнайы сараптама жүргізуді және олардың басшыларын мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу үшін қажетті білімі бойынша аттестаттауды ұйымдастырады;
89) Департаментте бірыңғай мемлекеттік іс жүргізу жүйесінің жұмыс істетуін қамтамасыз етеді;
90) Департаменттің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мүдделерін соттарда, өзге де мемлекеттік органдарда қорғауды және осы жұмыстарды жергілікті жерлерде үйлестіруді қамтамасыз етеді;
91) азаматтарды және заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауды, жолданымдарда, сұрау салуларда, жауаптар мен хабарларда жеке және заңды тұлғалар көтеретін жүйелі проблемаларды уақтылы және толық қарауды, талдауды, мониторингілеуді және анықтауды, олар бойынша шешімдер қабылдауды жүзеге асырады;
92) арнайы және әскери тасымалдауды ұйымдастырады;
93) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсетеді;
94) Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң заңдарында, актiлерiнде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
15. Құқықтары және міндеттемелері:
1) мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардан, лауазымды адамдардан және азаматтардан заңнамада белгіленген тәртіпте ақпарат сұрату және алу;
2) Ішкі істер министрлігіне, жергілікті өкілетті және атқарушы органдарға жаңа нормативтік құқықтық актілер әзірлеу және қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы, сондай-ақ құрылымдық бөлімшелерді кадрмен, материалдық-техникалық және қаржымен қамтамасыз ету, қызмет көрсететін аумақта заңдылық пен құқықтық тәртіпті нығайту жөніндегі басқа да шараларды қабылдау туралы ұсыныстар енгізу;
3) ішкі істер органдарына жүктелген міндеттерді іске асыруға тікелей қатысуға, оларды құрылымдық бөлімшелердің орындауын бақылау, азаматтардың қауіпсіздік деңгейіне теріс ықпал ететін факторларды жоюға бағытталған шараларды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту;
5) құзыреті шегінде халықаралық шарттар бойынша міндеттерді орындау;
6) қолданыстағы заңнамалық актілермен көзделген өзге құқықтарды және міндеттемелерді жүзеге асыру.
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру

16. Руководство Департаментом осуществляется начальником Департамента, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
17. Начальник Департамента назначается на должность из числа сотрудников полиции, состоящих в Президентском резерве руководства правоохранительных органов Республики Казахстан и освобождается от должности Министром внутренних дел Республики Казахстан.
18. Начальник Департамента имеет заместителей, которые назначаются и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия начальника Департамента:
1) обеспечивает общую координацию деятельности подчиненных органов и подразделений полиции;
2) представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатам Департамента;
3) назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников Департамента, входящих в его номенклатуру;
4) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, присвоения специальных званий, поощрения, выплаты надбавок и премирования сотрудников Департамента;
5) организует наставничество, воспитательную, идеологическую и имиджевую работу сотрудников Департамента, обеспечивает соблюдение ими дисциплины, законности, режима секретности и повышение профессионального уровня;
6) принимает меры, направленные на противодействие коррупции, пыткам и иным недозволенным методам работы в Департаменте и его структурных подразделениях и несет персональную ответственность за реализацию профилактических мер в данных сферах;
7) утверждает положения о структурных подразделениях Департамента и функциональные обязанности должностных лиц;
8) в пределах предоставленных прав налагает дисциплинарные взыскания в соответствии с трудовым законодательством и законодательством о правоохранительной службе;
9) допускает подчиненных сотрудников к государственным секретам Республики Казахстан в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области защиты государственных секретов;
10) в пределах своей компетенции издает приказы;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий начальника Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.

16. Департаментке басшылықты Департаментке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бастық жүзеге асырады.
17. Департамент бастығы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары басшылығының президенттік резервінде тұрған полиция қызметкерлерінің қатарынан, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрі лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады.
18. Департамент бастығының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Департамент бастығының өкілеттігі:
1) қарамағындағы полиция органдары мен бөліністерінің қызметін жалпы үйлестіруді қамтамасыз етеді;
2) Департаменттің құрылымы және штаты бойынша Министрлік басшылығына ұсыныстар ұсынады;
3) Департамент номенклатурасына кіретін лауазымдарға қызметкерлерді тағайындайды және босатады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Департамент қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілікті арттыру, арнайы атақ беру, көтермелеу, үстемеақы төлеу және сыйақы беру мәселелерін шешеді;
5) Департамент қызметкерлері арасында тәрбие, идеологиялық және имидждік жұмысын ұйымдастырады, олардың тәртіпті, заңдылықты, құпиялық режимін сақтауын және кәсіби деңгейін арттыруды қамтамасыз етеді;
6) Департаментте және оның құрылымдық бөлімшелерінде сыбайлас жемқорлыққа, азаптауға және өзге де рұқсат етілмеген жұмыс әдістеріне қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және осы салада профилактикалық шараларды іске асыруға дербес жауапты болады;
7) Департаменттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді және лауазымды адамдардың функционалдық міндеттерін бекітеді;
8) берілген құқықтар шегінде құқық қорғау қызметі туралы заңнамаға және еңбек заңнамасына сәйкес тәртіптік жаза қолданады;
9) қарамағындағы қызметкерлерді мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына рұқсат береді;
10) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департамент бастығы болмаған кезеңде оның өкілеттіліктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Департамент бастығы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін белгілейді.

4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской и коммунальной собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5-1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение
о Департаменте полиции области Абай Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Приказ дополнен приложением 5-1 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25.07.2022 № 619; в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент полиции области Абай (далее – Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями полиции на территории области.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық және коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департамент өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
5-1 қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Абай облысының Полиция департаменті туралы ереже
Ескерту. Бұйрық 5-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 25.07.2022 № 619; жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрықтарымен.
1. Жалпы ережелер
1. Абай облысы Полиция департаменті (бұдан әрі – Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі-Министрлік) облыс аумағындағы полиция органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департамент егер заңнамаға сәйкес оған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 19
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение
о Департаменте полиции Северо-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент полиции Северо-Казахстанской области (далее-Департамент) является территориальным подразделением Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее-Министерство), осуществляющим руководство органами и подразделениями полиции на территории области.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Департамента: индекс 150010, Республика Казахстан, Северо-Казахстанская область, город Петропавловск, улица Конституции Казахстана, дом 51.
9. Полное наименование Департамента – государственное учреждение "Департамент полиции Северо-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского и местного бюджетов.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
19-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының Полиция департаменті туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Солтүстік Қазақстан облысының Полиция департаменті (бұдан әрі–Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі-Министрлік) облыс аумағындағы полиция органдары мен бөліністеріне басшылық етуді жүзеге асыратын аумақтық бөлінісі болып табылады.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртаңбандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департамент егер заңнамаға сәйкес оған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департамент құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 150010, Қазақстан Республикасы, Солтүстік Қазақстан облысы, Петропавл қаласы, Қазақстан Конституциясы көшесі, 51-үй.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департамент қызметін қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттерден жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлік субъектілерімен Департаменттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

8. Местонахождение Департамента: индекс 011011, Республика Казахстан, город Астана, район Сарыарка, улица Александра Затаевича, дом 18/1.
9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент полиции на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
13. Задачи Департамента:
1) профилактика правонарушений;
2) охрана общественного порядка;
3) противодействие преступности;
4) исполнение административных взысканий;
5) иные задачи, возлагаемые на Департамент законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Функции:
i.осуществляет координацию, ведомственный контроль и планирование деятельности структурных подразделений Департамента;
2) информирует Министерство внутренних дел и государственные органы о состоянии борьбы с преступностью, охраны общественного порядка на участках и объектах воздушного и железнодорожного транспорта;
3) участвует в создании и функционировании республиканской информационной системы в области охраны общественного порядка и борьбы с преступностью;
4) осуществляет профилактическую деятельность по предупреждению правонарушений и преступлений;
5) осуществляет лицензирование и разрешительные процедуры в соответствии с законодательством Республики Казахстан по вопросам, относящимся к компетенции органов внутренних дел на транспорте;
6) осуществляет государственный контроль за деятельностью лицензиатов;
7) осуществляет государственный контроль за оборотом служебного оружия и патронов к нему на участках и объектах воздушного и железнодорожного транспорта;
8) осуществляет профилактическую деятельность по предупреждению правонарушений в отношении женщин;
9) взаимодействует с гражданами и организациями, участвующими в охране общественного порядка и профилактике правонарушений;
10) осуществляет несение патрульно-постовой службы по обеспечению охраны общественного порядка на объектах транспорта;
11) реализует меры по правовому воспитанию граждан, изучают общественное мнение о состоянии правопорядка и деятельности органов полиции на транспорте;

8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 011011, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Сарыарқа ауданы, Александр Затаевич көшесі, 18/1-үй.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көліктегі полиция департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департамент қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлік субъектілерімен Департаменттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Департаменттің негізгі мақсаты, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Департаменттің мақсаттары:
1) құқық бұзушылықтар профилактикасы;
2) қоғамдық тәртіпті сақтау;
3) қылмысқа қарсы іс-қимыл;
4) әкімшілік жазаларды орындау.
5) Департаментке Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелетін өзге де міндеттер.
14. Функциялары:
1) Департаменттің құрылымдық бөліністерінің қызметін үйлестіруді, ведомстволық бақылауды және жоспарлауды жүзеге асырады;
2) Ішкі істер министрлігін және мемлекеттік органдарды әуе және темір жол көлігі учаскелері мен объектілеріндегі қылмысқа қарсы күрестің, қоғамдық тәртіпті сақтаудың жай-күйі туралы ақпараттандырады;
3) қоғамдық тәртіпті сақтау және қылмысқа қарсы күрес саласындағы республикалық ақпараттық жүйені құруға және жұмыс істеуіне қатысады;
4) құқық бұзушылықтар мен қылмыстардың алдын алу жөніндегі профилактикалық қызметті жүзеге асырады;
5) Көліктегі ішкі істер органдарының құзыретіне жататын мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялау және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асырады;
6) лицензианттардың қызметіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
7) әуе және теміржол көлігінің учаскелері мен объектілерінде қызметтік қару мен оның патрондарының айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
8) әйелдерге қатысты құқық бұзушылықтардың алдын алу бойынша профилактикалық қызметін жүзеге асырады;
9) қоғамдық тәртіпті сақтауға және құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтармен және ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасады;
10) көлік объектілерінде қоғамдық тәртіпті сақтауды қамтамасыз ету бойынша патрульдік-бекеттік қызмет атқаруды жүзеге асырады;
11) азаматтарды құқықтық тәрбиелеу бойынша шараларды іске асырады, құқықтық тәртіптің және көліктегі полиция органдары қызметінің жай-күйі туралы қоғамдық пікірді зерделейді;

12) выявляет лиц, вовлекающих несовершеннолетних в совершение правонарушений, антиобщественных действий либо совершающих в отношении детей другие противоправные деяния и принимает меры по привлечению их к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан;
13) принимает меры по предупреждению фактов совершения несовершеннолетними или в отношении них правонарушений с внесением представлений в заинтересованные государственные органы для устранения причин и условий, им способствующих, обеспечивает контроль за их исполнением;
14) рассматривает заявления и сообщения об административных и уголовных правонарушений, совершенных несовершеннолетними или с их участием, и выносит представления о принятии мер по устранению причин и условий, им способствующих, обеспечивает контроль за их исполнением;
15) участвует в пресечении массовых беспорядков;
16) осуществляет производство по делам об административных правонарушениях и контролирует соблюдение законности при реализации административного законодательства;
17) принимает участие в карантинных мероприятиях;
18) вносит физическим и юридическим лицам обязательные для исполнения предписания, представления об устранении причин и условий, способствующих совершению уголовных или административных правонарушений ;
19) устанавливает контрольно-пропускные пункты при проведении оперативно-профилактических, розыскных и иных специальных мероприятий;
20) организует проведение профилактических мероприятий по изъятию оружия, боеприпасов, наркотических средств, психотропных веществ и прекурсорсов, а также иные запрещенных предметов и веществ в соответствии с законодательством;
21) исполняет судебные акты, требования судей, постановления, предписания и требования прокурора, письменные поручения следователя, дознавателя в ходе досудебного производства по уголовным делам;
22) в пределах компетенции организует и осуществляет выявление, пресечение, предупреждение и раскрытие уголовных правонарушений;
23) осуществляет оперативно-розыскную деятельность в соответствии с законодательством;
24) осуществляет досудебное расследование по уголовным правонарушениям, отнесенным к компетенции органов внутренних дел;
25) осуществляет процессуальный контроль за производством досудебного расследования и соблюдением законности следователями органов внутренних дел, оказывает помощь в расследовании наиболее сложных уголовных дел, ведет наблюдательное производство по этим делам;
26) изучает правоприменительную практику следователей и внесение предложений по ее совершенствованию, а также ведение систематизированного учета действующего законодательства, информирование подчиненных органов о его изменениях и дополнениях.

12) кәмелетке толмағандарды құқық бұзушылықтар, қоғамға жат әрекеттер жасауға тартатын не балаларға қатысты басқа да құқыққа қарсы әрекеттер жасайтын адамдарды анықтайды және оларды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қолданады;
13) бұзушылық жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою үшін мүдделі мемлекеттік органдарға ұсыныстар енгізе отырып, кәмелетке толмағандармен құқық бұзушылық жасау немесе оларға қатысты жасалатын құқық бұзушылықтар фактілерін болдырмау бойынша шараларды қабылдайды, олардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
14) кәмелетке толмағандар жасаған немесе олардың қатысуымен жасалған әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арыздар мен хабарламаларды қарайды және оларға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөнінде шаралар қабылдау туралы ұсынымдар шығарады, олардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
15) жаппай тәртіпсіздіктің жолын кесуге қатысады;
16) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады және әкімшілік заңнаманы іске асыру кезінде заңдылықтың сақталуын бақылайды;
17) карантиндік іс-шараларға қатысады;
18) жеке және заңды тұлғаларға қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықты жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою туралы орындауға міндетті ұйғарымдарды, ұсынымдарды енгізеді;
19) жедел-профилактикалық, іздестіру және өзге де арнайы іс-шараларды өткізу кезінде бақылау-өткізу пункттерін белгілейді;
20) заңнамаға сәйкес қаруды, оқ-дәрілерді, есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды, сондай-ақ өзге де тыйым салынған заттарды алып қою жөніндегі профилактикалық іс-шаралар жүргізуді ұйымдастырады;
21) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу барысында сот актілерін, судьялардың талаптарын, прокурордың қаулыларын, нұсқамалары мен талаптарын, тергеушінің, анықтаушының жазбаша тапсырмаларын орындайды;
22) құзыреті шегінде қылмыстық құқық бұзушылықтарды анықтауды, жолын кесуді, алдын алуды және ашуды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
23) заңнамаға сәйкес жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырады;
24) ішкі істер органдарының құзыретіне жатқызылатын қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асырады;
25) сотқа дейінгі тергеп-тексерудің жүргізілуіне және тергеушілердің заңдылықты сақтауына процестік бақылауды жүзеге асырады, неғұрлым күрделі қылмыстық істерді тергеп-тексеруге көмек көрсетеді, осы істер бойынша байқау ісін жүргізеді;
26) тергеушілердің құқық қолдану практикасын және оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуді, сондай-ақ қолданыстағы заңнаманың жүйелі есебін жүргізуді, қарамағындағы органдарды оның өзгерістері мен толықтырулары туралы хабардар етуді зерделейді;

27) исполняет определение судов, постановлений судей, письменных поручений прокуроров при производстве следственных и иных предусмотренных законом процессуальных действий;
28) организация обеспечения защиты жизни, здоровья, чести, достоинства и имущества участников уголовного процесса и иных лиц;
29) организация и исполнение запросов компетентных органов зарубежных государств об оказании правовой помощи по уголовным делам в соответствии с международными договорами Республики Казахстан;
30) осуществление приема граждан, своевременное и полное рассмотрение устных и письменных заявлений, обращений и предложений граждан, должностных лиц, принятие по ним решения;
31) осуществляет розыск, лиц, совершивших уголовные правонарушения, скрывшихся от досудебного расследования или суда, уклоняющихся от отбывания уголовных наказаний, без вести пропавших, безвестно исчезнувших и иных лиц, идентификацию неопознанных трупов;
32) участвует совместно со специальными, правоохранительными и государственными органами в антитеррористических и специальных операциях по пресечению актов терроризма, освобождению заложников и обезвреживанию взрывных устройств;
33) организует прием-передачу экстрадируемых и осужденных с иностранными государствами;
34) в соответствии с международными договорами Республики Казахстан в установленном законодательством порядке исполняет запросы компетентных органов зарубежных государств об оказании правовой помощи по уголовным делам;
35) осуществляет контроль за охраной жизни, здоровья, чести, достоинства и имущества участников уголовного процесса и иных лиц;
36) участвует в реализации государственной политики в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, противодействие их незаконному обороту и злоупотреблению ими;
37) организует обучение, подготовку, переподготовку, стажировку и повышение квалификации специалистов, деятельность которых связана со сферой оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров и противодействия их незаконному обороту;
38) осуществляет государственный контроль над оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, применением законодательства в этой сфере на участках и объектах воздушного и железнодорожного транспорта;
39) контролирует процесс разработки и внедрения наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, обладающих меньшим наркотическим воздействием, более эффективных, менее опасных по сравнению с существующими;

27) тергеу және заңда көзделген өзге де процестік әрекеттерді жүргізу кезінде соттардың, судьялардың қаулыларының, прокурорлардың жазбаша тапсырмаларының ұйғарымын орындайды;
28) қылмыстық процеске қатысушылардың және өзге де адамдардың өмірін, денсаулығын, ар-намысын, қадір-қасиетін және мүлкін қорғауды қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
29) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шет мемлекеттердің құзыретті органдарының қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек көрсету туралы сұрау салуларын ұйымдастырады және орындайды;
30) азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады, азаматтардың, лауазымды адамдардың ауызша және жазбаша өтініштерін, өтініштері мен ұсыныстарын уақтылы және толық қарайды, олар бойынша шешімдер қабылдайды;
31) қылмыстық құқық бұзушылық жасағанды, сотқа дейінгі тергеп-тексеруден немесе соттан жасырынған, қылмыстық жазаларды өтеуден жалтарған адамдарды, хабар-ошарсыз кеткен, із-түссіз жоғалған және өзге де адамдарды іздестіруді, танылмаған мәйіттерді сәйкестендіруді жүзеге асырады;
32) арнаулы, құқық қорғау және мемлекеттік органдармен бірлесіп терроризм актілерінің жолын кесу, кепілге алынғандарды босату және жарылғыш құрылғыларды залалсыздандыру жөніндегі терроризмге қарсы және арнаулы операцияларға қатысады;
33) экстрадицияланатын және сотталғандарды шет мемлекеттермен қабылдауды-беруді ұйымдастырады;
34) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес заңнамада белгіленген тәртіпте қылмыстық істер бойынша құқықтық көмек көрсету туралы шет мемлекеттердің құзыретті органдарының сұрау салуын орындайды;
35) қылмыстық процеске қатысушылардың және өзге де адамдардың өмірін, денсаулығын, ар-намысын, қадыр-қасиетін және мүлкін қорғауды бақылауды жүзеге асырады;
36) есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға, олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимылға қатысады;
37) қызметі есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және перекурсорлардың және олардың заңсыз айналымына және оларды теріс пайдалануға қарсы іс-қимыл саласымен байланысты мамандарды оқытуды, даярлауды, қайта даярлауды, тағылымдамадан өткізуді және біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
38) есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына, осы саладағы заңнаманың әуе және теміржол көлігі учаскелері мен объектілерінде қолданылуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
39) қолда бармен салыстырғанда аса қауіпті емес, анағұрлым тиімді, есірткілік әсері төмен есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды әзірлеу және енгізу процесін бақылайды;

40) проводит мероприятия по выявлению наркосодержащих растений, а также по перекрытию каналов незаконной транспортировки наркотических средств;
41) осуществляет координацию деятельности государственных органов и иных организаций в сфере незаконного оборота наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, а также региональных консультативно-совещательных органов по противодействию наркопрестуности;
42) вносит предложения по изменению и дополнению Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, и Сводной таблицы об отнесении наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров к небольшим, крупным и особо крупным размерам, обнаруженных в незаконном обороте;
43) анализирует состояние и тенденции развития наркоситуации на участках, объектах воздушного и железнодорожного транспорта, межрегиональных источников и каналов поступления наркотиков в незаконный оборот, разработку мер по их перекрытию, подготовку соответствующих информационно-аналитических материалов;
44) участвует в реализации государственной политики в области гражданства и миграции граждан;
45) совместно с органами национальной безопасности администрирует единую информационную систему "Беркут", а также Информационную систему миграционной полиции по контролю за въездом, пребыванием и выездом иностранцев;
46) организует системную информационно-разъяснительную работу по соблюдению законодательства в области миграции граждан;
47) организует проведение профилактических мероприятий "Мигрант", "Нелегал" по выявлению иностранцев, не исполнивших решение суда о выдворении; привлечении к административной ответственности иностранцев, злостно нарушающих миграционное законодательство, в том числе мероприятий в соответствии с международными обязательствами;
48) организует выдворение иностранных граждан за пределы страны;
49) выдача въездных виз, выездных виз после привлечения иностранцев к административной ответственности для пересечения государственной границы и выезда их из Республики Казахстан.
50) информирует Пограничные службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о состоянии правопорядка в приграничных участках и объектах железнодорожного транспорта Республики Казахстан, преступных группах и лицах, имеющих противоправные устремления в отношении Государственной границы Республики Казахстан и Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
51) осуществляет контроль за соблюдением гражданами и должностными лицами, иностранцами и лицами, без гражданства установленных для них правил въезда, выезда, пребывания и транзитного проезда через территорию Республики Казахстан;

40) құрамында есірткі бар өсімдіктерді анықтау, сондай-ақ есірткі құралдарын заңсыз тасымалдау арналарын жабу жөніндегі іс-шараларды өткізеді;
41) есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және перекурсорлардың заңсыз айналымы саласындағы мемлекеттік органдардың және өзге ұйымдардың, сондай-ақ есірткі қылмысына қарсы іс-қимыл жөніндегі өңірлік консультативтік-кеңесші органдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
42) Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттардың және перекурсорлардың тізімін және Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі психотроптық заттарды және прекурсороларды шағын, ірі және аса ірі мөлшерлерге жатқызу туралы жиынтық кестені өзгерту және толықтыру бойынша ұсыныстар енгізеді;
43) әуе және темір жол объектілерінде, учаскелерінде есірткі жағдайының, есірткінің заңсыз айналымға түсуінің өңіраралық көздері мен түсу арналарының даму жай-күйі мен үрдістерін, оларды жабу бойынша шараларды әзірлеуді, тиісті апараттық-аналитикалық материалдарды дайындауды талдайды;
44) азаматтық пен азаматтардың көші-қоны саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады;
45) ұлттық қауіпсіздік органдарымен бірлесіп "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесін, сондай-ақ көші-қон полициясының шетелдіктердің келуін, болуын және кетуін бақылау жөніндегі ақпараттық жүйесін әкімшілендіреді;
46) азаматтардың көші-қоны саласындағы заңнаманы сақтау бойынша жүйелі ақпараттық-түсіндіру жұмысын ұйымдастырады;
47) көші-қон заңнамасын, оның ішінде халықаралық міндеттемелерге сәйкес іс-шараларды қасақана бұзған шетелдіктерді әкімшілік жауапкершілікке тарту, соттың шығарып жіберу туралы шешімін орындамаған шетелдіктерді анықтау бойынша "Мигрант", "Заңсыз келуші" профилактикалық іс-шаралар өткізуді ұйымдастырады;
48) шетел азаматтарын елден тыс жерлерге шығарып жіберуді ұйымдастырады;
49) келу визаларын беру, мемлекеттік шекараны кесіп өту үшін және олардың Қазақстан Республикасынан кетуі үшін шетелдіктерді әкімшілік жауаптылыққа тартқаннан кейін шығу визаларын беру;
50) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметтерін Қазақстан Республикасының шекара маңындағы учаскелері мен теміржол көлігі объектілеріндегі құқықтық тәртіптің жай-күйі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне қатысты құқыққа қарсы ұмтылыстары бар қылмыстық топтар мен адамдар туралы хабардар етеді;
51) азаматтардың және лауазымды адамдардың, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың олар үшін белгіленген келу, шығу, тұруы және Қазақстан Республикасы аумағы арқылы транзиттік өту қағидаларын сақтауын бақылауды жүзеге асырады;

52) осуществляет оперативно-криминалистическую деятельность;
53) осуществляет фотографирование, дактилоскопирование, производит звукозапись, видеосъемку, отбирает биологические, одорологические и другие образцы для постановки на криминалистические учеты подозреваемых, обвиняемых, лиц, поставленных на профилактический учет;
54) обеспечивает непрерывный сбор оперативной информации и комплексного анализа криминогенной обстановки на участках и объектах воздушного и железнодорожного транспорта;
55) формирует и сопровождает ведомственные и оперативные учеты;
56) осуществляет информационное обеспечение подразделений органов внутренних дел, специальных, правоохранительных и государственных органов Республики Казахстан в рамках нормативных правовых актов, а также государств-участников Содружества Независимых государств в рамках заключенных соглашений;
57) обеспечивает доступ подразделениям к информационным ресурсам Департамента с соблюдением требований законодательства и информационной безопасности при обработке персональных данных;
58) осуществляет сбор, накопление, обработку ведомственной статистической, архивной и иной информации, предоставление ее в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
59) участвует в реализации единой государственной кадровой политики в системе органов внутренних дел;
60) проводит аттестацию на профессиональную компетенцию сотрудников и работников Департамента;
61) организует подготовку и обучение кадров для подразделения Департамента, осуществляет трудоустройство выпускников организаций образования Министерства в подразделения Департамента;
62) организует взаимодействие с подразделением собственной безопасности по обеспечению соблюдения законности и противодействия коррупции, пыткам и иным недозволенным методам работы в Департаменте и его структурных подразделениях;
63) обеспечивает реализацию принципа персональной ответственности руководителей всех уровней за состояние работы по противодействию коррупции, пыткам и иным недозволенным методам работы и за совершение подчиненными коррупционных преступлений и правонарушений, а также применения ими пыток и иных недозволенных методов работы;
64) осуществляет финансовое, материально-техническое обеспечение;
65) обеспечивает защиту государственных секретов, контроль за соблюдением режима секретности в подчиненных органах полиции на транспорте;
66) в пределах своей компетенции распоряжается сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан,

52) жедел-криминалистикалық қызметті жүзеге асырады;
53) профилактикалық есепке қойылған күдікті, айыпталған адамдарды криминалистикалық есепке қою үшін суретке түсіру, дактилоскопиялау, дыбыстық жазба, бейнетүсірілім жүргізу, биологиялық, одорологиялық және басқа үлгілерді алады;
54) әуе және теміржол көлігінің учаскелері мен объектілерінде криминогендік ахуалға кешенді талдау және жедел ақпаратты үздіксіз жинауды қамтамасыз етеді;
55) ведомстволық және жедел есепті қалыптастырады және сүйемелдейді;
56) нормативтік құқықтық актілер шеңберінде, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөліністерін, арнайы, құқық қорғау және мемлекеттік органдарын, сондай-ақ Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер жасаған келісімдер шеңберінде ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
57) дербес деректерді өңдеу кезінде заңнаманың және ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып, бөліністердің Департаменттің ақпараттық ресурстарына қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
58) ведомстволық, статистикалық, мұрағаттық және өзге ақпараттарды жинауды, жинақтауды, өңдеуді, оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұсынуды жүзеге асырады;
59) ішкі істер органдарының жүйесінде бірыңғай мемлекеттік кадр саясатын іске асыруға қатысады;
60) Департамент қызметкерлерінің және жұмыскерлерінің кәсіби құзыретіне аттестаттау өткізеді;
61) Департамент бөліністеріне кадрларды даярлауды және оқытуды ұйымдастырады, Министрліктің білім беру ұйымдарының бітірушілерін Департамент бөліністеріне жұмысқа орналастыруды жүзеге асырады;
62) Департаментте және оның құрылымдық бөліністерінде заңдылықтың сақталуын және сыбайлас жемқорлыққа қарсы, азаптау мен өзге де рұқсат етілмеген жұмыс әдістеріне қарсы іс-қимылды қамтамасыз ету бойынша өзіндік қауіпсіздік бөліністерімен өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
63) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл, азаптау және жұмыстың өзге де рұқсат етілмеген әдістері жөніндегі жұмыстың жай-күйі үшін және қарамағындағылардың сыбайлас жемқорлық қылмыстар мен құқық бұзушылықтар жасағаны, сондай-ақ олардың азаптаулар мен жұмыстың өзге де рұқсат етілмеген әдістерін қолданғаны үшін барлық деңгейдегі басшылардың дербес жауаптылығы қағидатын іске асыруды қамтамасыз етеді;
64) қаржылық, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
65) мемлекеттік құпияларды сақтауды, қарамағындағы көліктегі полиция органдарында құпиялылық режимінің сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді;
66) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын мәліметтерді қолданады;

67) организует проведение специальной экспертизы в подчиненных подразделениях и аттестация их руководителей на знание необходимых для организации и проведения мероприятий по защите сведений, составляющих государственные секреты;
68) обеспечивает функционирование единой государственной системы делопроизводства в Департаменте;
69) обеспечивает защиту интересов Департамента и Министерства внутренних дел Республики Казахстан в судах, иных государственных органах и координацию этой работы на местах;
70) осуществляет прием граждан и представителей юридических лиц, своевременное и полное рассмотрение, анализ, мониторинг и выявление системных проблем, поднимаемых физическими и юридическими лицами в обращениях, запросах, откликах и сообщениях, принятие по ним решений;
71) осуществляет иные функции, предусмотренные законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
15. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц и граждан необходимую информацию и материалы;
2) исполнять в пределах компетенции обязательств по международным договорам;
3) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Департамента
16. Руководство Департаментом осуществляется начальником Департамента, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
17. Начальник Департамента назначается на должность из числа сотрудников полиции, состоящих в Президентском резерве руководства правоохранительных органов Республики Казахстан и освобождается от должности Министром внутренних дел Республики Казахстан.
18. Начальник Департамента имеет заместителей, которые назначаются и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия начальника Департамента:
1) обеспечивает общую координацию деятельности подчиненных органов и подразделений полиции;
2) представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатам Департамента;
3) назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников Департамента, входящих в его номенклатуру;
4) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, присвоения специальных званий, поощрения, выплаты надбавок и премирования сотрудников Департамента;

67) бағынысты бөлімшелерде арнайы сараптама жүргізуді және олардың басшыларын мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу үшін қажетті білімге аттестаттауды ұйымдастырады;
68) Департаментте іс жүргізудің бірыңғай мемлекеттік жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз етеді;
69) Соттарда, өзге де мемлекеттік органдарда Департаменттің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мүдделерін қорғауды және осы жұмыстарды жергілікті жерлерде үйлестіруді қамтамасыз етеді;
70) азаматтар мен заңды тұлғалардың өкілдерін қабылдауды, өтініштерде, сұрау салуларда, пікірлер мен хабарламаларда жеке және заңды тұлғалар көтеретін жүйелік проблемаларды уақтылы және толық қарауды, талдауды, мониторингілеуді және анықтауды, олар бойынша шешімдер қабылдауды жүзеге асырады;
71) Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің заңдарында, актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады
15. Құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан заңнамада белгіленген тәртіпте қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
2) құзыреті шегінде халықаралық шарттар бойынша міндеттерді орындау;
3) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзгеде құқықтар мен міндеттерді жүзеге асырады.
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру
16. Департаментке басшылықты Департаментке жүктелген міндеттерді орындауға және өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын Департамент бастығы жүзеге асырады.
17. Департамент бастығын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары басшылығының президенттік резервінде тұрған полиция қызметкерлері қатарынан қызметке тағайындайды және оны қызметтен босатады.
18. Департамент бастығының орынбасарлары бар, олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымынан босатылады.
19. Департамент бастығының өкілеттігі:
1) Қарамағындағы органдар мен полиция бөліністерінің қызметін жалпы үйлестіруді қамтамасыз етеді;
2) Департаменттің құрылымы және штаты бойынша Министрлік басшылығына ұсыныстар ұсынады;
3) өзінің номенклатурасына кіретін Департамент лауазымдарына қызметкерлерін тағайындайды және босатады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте Департамент қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыстар ұсыну, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілікті арттыру, арнайы атақ беру, көтермелеу, үстемақы төлеу және сыйақы беру мәселелерін шешеді;

5) организует наставничество, воспитательную, идеологическую и имиджевую работу сотрудников Департамента, обеспечивает соблюдение ими дисциплины, законности, режима секретности и повышение профессионального уровня;
6) принимает меры, направленные на противодействие коррупции, пыткам и иным недозволенным методам работы в Департаменте и его структурных подразделениях и несет персональную ответственность за реализацию профилактических мер в данных сферах;
7) утверждает положения о структурных подразделениях Департамента и функциональные обязанности должностных лиц;
8) в пределах предоставленных прав налагает дисциплинарные взыскания в соответствии с трудовым законодательством и законодательством о правоохранительной службе;
9) допускает подчиненных сотрудников к государственным секретам Республики Казахстан в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области защиты государственных секретов;
10) в пределах своей компетенции издает приказы;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий начальника Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской и коммунальной собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 22
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение о Департаменте уголовно-исполнительной системы по городу Астане Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Заголовок положения - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.06.2023 № 443.

5) Департамент қызметкерлерінің тәлімгерлігін, тәрбиелік, идеологиялық және имидждік жұмысын ұйымдастырады, олардың тәртіпті, заңдылықты, құпиялылық режимін сақтауын және кәсіби деңгейін арттыруды қамтамасыз етеді;
6) Департаментте және оның құрылымдық бөліністерінде сыбайлас жемқорлыққа, азаптауға және өзге де рұқсат етілмеген жұмыс әдістеріне қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және осы салаларда профилактикалық шараларды іске асыруға дербес жауапты болады;
7) Департаменттің құрылымдық бөліністері туралы ережелерді және лауазымды адамдардың функционалдық міндеттерін бекітеді;
8) берілген құқықтар шегінде еңбек заңнамасына және құқық қорғау қызметі туралы заңнамаға сәйкес тәртіптік жаза қолданады;
9) қарамағындағы қызметкерлерді мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына жібереді;
10) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департамент бастығының өкілеттігін ол болмаған кезеңде орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Департамент бастығы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық және коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департамент өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе өзге де тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
22-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Астана қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.06.2023 № 443 бұйрығымен.

Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Астане (далее-Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.03.2024 № 220.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Департамента: индекс 011011, Республика Казахстан, город Астана, район Сарыарка, переулок Шыңтас, дом 14А.
9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент уголовно - исполнительной системы по городу Астане Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 02.06.2023 № 443.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Астана қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі-Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.03.2024 № 220 бұйрығымен.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 010000, Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Сарыарқа ауданы, Шыңтас тұйық көше, 14А-үй.
9. Департаменттің толық атауы –"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Астана қаласы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 02.06.2023 № 443 бұйрығымен.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлiк субъектiлерімен Департаменттің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

2. Основные задачи и функции Департамента
13. Основные задачи Департамента:
1) осуществление руководства учреждениями, обеспечивающими исполнение уголовных наказаний и содержание осужденных и лиц, содержащихся под стражей;
2) организация воспитательной работы среди лиц, отбывающих уголовное наказание, в том числе с использованием психолого-педагогических методов;
3) выявление, пресечение, раскрытие, и предупреждение готовящихся и совершаемых в учреждениях УИС преступлений и нарушений установленного порядка исполнения наказания и содержания под стражей;
4) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679;
5) осуществление контроля за обеспечением режима, надзора, охраны в учреждениях УИС, а также осуществление контроля за обеспечением противопожарной безопасности, за организацией пропускного режима в учреждениях УИС;
6) осуществляет исполнение уголовных наказаний, не связанных с лишением свободы в отношении лиц, состоящих на учетах служб пробации;
7) осуществление иных задач, возлагаемых законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679.
14. Функции:
1) исполняет приговоры и постановления суда в отношении осужденных, обеспечивает соблюдение порядка и условий отбывания наказаний, охрану учреждений УИС;
2) осуществляет охрану органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, контроль за оперативной обстановкой в них, обеспечивает безопасность персонала, подозреваемых, обвиняемых и осужденных, их конвоирование;
3) обеспечивает организацию работы по подготовке осужденных к освобождению, исполнение актов амнистии и помилования, взаимодействие учреждений и органов уголовно-исполнительной системы с другими правоохранительными органами, органами государственного управления и общественными объединениями по закреплению результатов исправления осужденных, их трудовому и бытовому устройству;
4) вносит предложения о создании и ликвидации учреждений, организаций, осуществляющих деятельность в уголовно-исполнительной системе;
5) организует размещение осужденных в учреждениях уголовно-исполнительной системы в соответствии с приговорами, постановлениями и определениями судов;
6) регулирует порядок и условия исполнения и отбывания наказаний;
7) осуществляет розыск осужденных, совершивших побег из учреждений, а также уклоняющихся от отбывания наказания в виде лишения свободы;

2. Департаменттің негізгі міндеттері мен функциялары
13. Департаменттің негізгі міндеттері:
1) қылмыстық жазалардың орындалуын және сотталғандарды және күзетпен ұсталатын адамдарды ұстауды қамтамасыз ететін мекемелерге басшылықты жүзеге асыру;
2) қылмыстық жазасын өтеп жатқан адамдар арасында тәрбие жұмысын, оның ішінде психологиялық-педагогикалық әдістерді пайдалана отырып ұйымдастыру;
3) ҚАЖ мекемелеріндегі дайындалу және жасалу жолындағы қылмыстар мен жазаны орындаудың және күзетпен ұстаудың белгіленген тәртібін бұзушылықты анықтауды, жолын кесуді, алдын алуды және ашуды ұйымдастыру;
4) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрығымен;
5) ҚАЖ мекемелерінде режим, қадағалау, күзетті қамтамасыз ету үшін бақылауды жүзеге асыруды, сондай-ақ өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін, ҚАЖ мекемелерінде өткізу режимін ұйымдастыру үшін бақылауды жүзеге асыру;
6) пробация қызметтерінің есептерінде тұрған адамдарға қатысты бас бостандығын айырумен байланысты емес қылмыстық жазаларды орындайды;
7) Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелетін өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрығымен.
14. Функциялары:
1) сотталғандарға қатысты соттың үкімдері мен қаулыларын орындайды, ҚАЖ мекемелерінің күзетін, тәртіпті сақтауын және жазасын өтеу жағдайын қамтамасыз етеді;
2) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің және органдарының күзетін жүзеге асырады, ондағы жедел жағдайға бақылауды, персоналдың, күдіктілердің, айыпталушылардың және сотталғандардың қауіпсіздігін, оларды айдауылдауды қамтамасыз етеді;
3) сотталғандарды босатуға дайындау бойынша жұмысты ұйымдастыруды, рақымшылық және кешiрiм жасау актілерін орындауды, сотталғандардың түзелу қорытындыларын бекіту бойынша қылмыстық-атқару жүйесi мекемелерi мен органдарының басқа құқық қорғау органдарымен, мемлекеттік басқару органдарымен және қоғамдық бiрлестiктермен өзара iс-қимыл жасасады, олардың тұрмыстық және жұмыспен қамтамасыз етеді;
4) қылмыстық-атқару жүйесінде қызметті жүзеге асыратын мекемелерді, ұйымдарды құру және тарату туралы ұсыныстар енгізеді;
5) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде сотталғандарды сот үкімдеріне, қаулыларына және ережелеріне сәйкес орналастыруды ұйымдастырады;
6) жазаны өтеу мен орындаудың тәртібі мен жағдайын реттейді;
7) мекемеден қашқан сотталғандарға, сондай-ақ бас бостандығынан айыру түріндегі жазасын өтеуден бас тартқан сотталғандарға іздеу салуды жүзеге асырады;

8) осуществляет взаимодействие служб пробации и подразделений полиции по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации;
9) исполняет приговоры суда в части лишения почетного, воинского, специального или иного звания, классного чина, дипломатического ранга и квалификационного класса;
10) осуществляет оперативно-розыскную деятельность;
11) осуществляет личный прием граждан, осужденных и лиц, содержащихся под стражей, представителей юридических лиц, рассматривает жалобы и заявления, принимает по ним решения;
12) обеспечивает санитарно-эпидемиологическое благополучие и охрану здоровья лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
13) организует подготовку и обучение кадров, определяет потребность в кадрах;
14) организует проведение специальной экспертизы в подчиненных подразделениях и аттестация их руководителей на знание необходимых для организации и проведения мероприятий по защите сведений, составляющих государственные секреты;
15) организует взаимодействие с подразделением собственной безопасности по обеспечению соблюдения законности и противодействия коррупции, пыткам и иным недозволенным методам работы в Департаменте и его подведомственных учреждениях;
16) обеспечивает реализацию принципа персональной ответственности руководителей всех уровней за состояние работы по противодействию коррупции, пыткам и иным недозволенным методам работы и за совершение подчиненными коррупционных преступлений и правонарушений, а также применения ими пыток и иных недозволенных методов работы;
17) осуществляет иные функции, возложенные на Департамент в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
18) организует получение общеобразовательного и профессионального обучения осужденных;
19) организует трудовую занятость осужденных;
20) организует теологическую реабилитационную работу среди осужденных;
21) осуществляет контроль за финансово-хозяйственной деятельностью учреждений уголовно-исполнительной системы.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679; от 11.03.2024 № 220.
15. Права и обязанности:
1) в пределах компетенции запрашивать и получать необходимую информацию от государственных органов и иных организаций;
2) проводить служебные расследования по случаям чрезвычайных происшествий, устанавливать и анализировать их причины, принимать меры по предотвращению подобных случаев;
3) обеспечивать законность, правопорядок в учреждениях уголовно-исполнительной системы;

8) пробация қызметінде есепте тұрған адамдардың тәртібін бақылау бойынша пробация қызметі мен полиция бөліністерінің өзара іс-қимылын жүзеге асырады;
9) соттың құрмет, әскери, арнайы және басқа да атақтарды, сыныптық шен, дипломатиялық дәреже және сыныптық біліктіліктерін алып қою бөлігінде үкімін орындайды;
10) жедел-іздестіру қызметін жүзеге асырады;
11) азаматтарды, сотталғандарды және күзетпен ұсталатын адамдарды, заңды тұлғалар өкілдерін жеке қабылдауды жүзеге асырады, шағымдар мен өтініштерді қарайды, олар бойынша шешім қабылдайды;
12) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдардың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығын және денсаулығын қорғауды қамтамасыз етеді;
13) кадрлардың даярлығы мен оқуын ұйымдастырады, кадрлар тапшылығын анықтайды;
14) қарамағындағы бөлімшелерде арнайы сараптама жүргізуді және олардың басшыларын мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қорғау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу үшін қажетті білімге аттестаттауды ұйымдастырады;
15) Департаментте және оның ведомстволық бағынысты мекемелерінде заңдылықтың сақталуын және сыбайлас жемқорлыққа, азаптауға және өзге де рұқсат етілмеген жұмыс әдістеріне қарсы іс-қимылды қамтамасыз ету бойынша өзіндік қауіпсіздік бөлімшесімен өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
16) сыбайлас жемқорлыққа, азаптауға және жұмыстың өзге де рұқсат етілмеген әдістеріне қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмыстың жай-күйі үшін және қарамағындағылардың сыбайлас жемқорлық қылмыстар мен құқық бұзушылықтар жасағаны, сондай-ақ олардың азаптаулар мен жұмыстың өзге де рұқсат етілмеген әдістерін қолданғаны үшін барлық деңгейдегі басшылардың дербес жауаптылығы қағидатын іске асыруды қамтамасыз етеді;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Департаментке жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады;
18) сотталғандардың жалпы және кәсіптік білім алуын ұйымдастырады;
19) сотталғандардың еңбекпен қамтылуын ұйымдастырады;
20) сотталғандар арасында теологиялық оңалту жұмысын ұйымдастырады;
21) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің қаржы-шаруашылық қызметіне бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679; 11.03.2024 № 220 бұйрықтарымен.
15. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан қажетті ақпараттар сұрату және алу;
2) төтенше оқиғалар жағдайлары бойынша қызметтік тергеулер жүргізу, олардың себептерін анықтау және талдау, мұндай жағдайларды болдырмау жөнінде шаралар қабылдау;
3) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде заңдылықты, құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету;

4) требовать от лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы, исполнения обязанностей, возложенных на них законодательством Республики Казахстан и приговором суда;
5) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Департамента
16. Руководство Департаментом осуществляется начальником Департамента, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
17. Начальник Департамента назначается на должность и освобождается от должности Министром внутренних дел в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Начальник Департамента имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия начальника Департамента:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей и руководителей структурных подразделений Департамента;
2) в пределах своей компетенции представляет Департамент в государственных органах, иных организациях;
3) обеспечивает соблюдение законности при исполнении наказаний и содержания лиц в учреждениях уголовно-исполнительной системы;
4) принимает меры, направленные на противодействие коррупции, пыткам и иным недозволенным методам работы в Департаменте и его подведомственных учреждениях и несет персональную ответственность за реализацию профилактических мер в данных сферах;
5) организует и контролирует работу по обеспечению режима секретности, работу по оперативной, режимной, воспитательной и иной деятельности, в пределах полномочий Департамента;
6) в пределах своей компетенции организует взаимодействие Департамента с правоохранительными органами и другими организациями;
7) организует подбор, расстановку и обучение кадров уголовно-исполнительной системы области, организует наставничество, воспитательную, идеологическую и имиджевую работу среди личного состава Департамента, а также учреждений исполняющих наказание и содержащих лиц, соблюдение ими дисциплины, законности, режима секретности и служебной подготовки;
8) в пределах представленных прав поощряет, налагает дисциплинарные взыскания в соответствии с трудовым законодательством и законодательством о правоохранительной службе;
9) в соответствии с законодательством и номенклатурой должностей осуществляет прием на работу, присваивает очередные специальные звания, издает приказы назначение, освобождение, увольнение, предоставляет трудовые и дополнительные отпуска; направляет в установленном порядке сотрудников, государственных служащих и работников Департамента в командировки для оказания практической помощи и проведения проверок деятельности органов и учреждений уголовно-исполнительной системы, решения других служебных вопросов;

4) қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдардан Қазақстан Республикасының заңнамасымен және сот үкімімен жүктелген міндеттерді орындауды талап ету;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
3. Департаменттің қызметін ұйымдастыру
16. Департаментке басшылықты Департаментке жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бастық жүзеге асырады.
17. Департамент бастығын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ішкі істер министрі лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
18. Департамент бастығының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Департамент бастығының өкілеттігі:
1) өзiнiң орынбасарларының және Департаменттің құрылымдық бөліністері басшыларының мiндеттерi мен өкілеттіктерін белгiлейдi;
2) мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда өз құзыреті шегінде Департаменттің мүддесін білдіреді;
3) жазаларды орындау кезінде заңдылықтың сақталуын және адамдарды қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұстауды қамтамасыз етеді;
4) Департаментте және оның ведомствалық бағынысты бөлімшелерінде сыбайлас жемқорлыққа, азаптауға және өзге де рұқсат етілмеген жұмыс әдістеріне қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және осы салада профилактикалық шараларды іске асырады;
5) Департаменттің өкілеттігі шегінде құпиялылық режимін қамтамасыз ету, жедел, режимдік, тәрбие және өзге де қызмет жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және бақылайды;
6) өз құзыреті шегінде Департаменттің құқық қорғау органдарымен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасасуын ұйымдастырады;
7) облыстың қылмыстық-атқару жүйесі кадрларын іріктеуді, орналастыруды және оқытуды ұйымдастырады, Департаменттің, сондай-ақ жазаларды орындайтын және адамдарды ұстайтын мекемелердің жеке құрамының арасында тәрбие жұмысын, олардың тәртіпті, заңдылықты және құпиялық режимін және қызметтік даярлықты сақтауын ұйымдастырады;
8) берілген құқықтар шегінде еңбек заңнамасына және құқық қорғау қызметі туралы заңнамаға сәйкес тәртіптік жазалар қолданады;
9) заңнамаға және лауазымдар номенклатурасына сәйкес жұмысқа қабылдауды жүзеге асырады, кезекті арнаулы атақ береді, тағайындау, босату, жұмыстан шығару бұйрықтарын шығарады, еңбек және қосымша демалыстар береді, белгіленген тәртіппен Департаменттің қызметкерлерін, мемлекеттік қызметшілерін және жұмыскерлерін практикалық көмек көрсету және қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің қызметіне тексеру жүргізу, басқа да қызметтік мәселелерді шешу үшін іссапарларға жібереді;

10) организует и контролирует работу по проведению мониторинга подзаконных актов, касающихся деятельности УИС, а также выработки предложений по их совершенствованию;
11) организует и контролирует работу подведомственных учреждений по направлению обращений осужденных непосредственно в государственные органы, компетентные решать поставленные в обращении вопросы;
12) утверждает положения о структурных подразделениях Департамента и функциональные обязанности должностных лиц;
13) допускает подчиненных сотрудников к государственным секретам Республики Казахстан в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области защиты государственных секретов;
14) в соответствии с законодательством осуществляет иные полномочия.
Исполнение полномочий начальника Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 22-1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ о Департаменте уголовно-исполнительной системы по области Абай Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Приказ дополнен приложением 22-1 в соответствии с приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25.07.2022 № 619.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по области Абай (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.

10) ҚАЖ қызметіне қатысты заңға тәуелді актілерге мониторинг жүргізу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және бақылайды, сондай-ақ оларды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
11) өтініште қойылған мәселелерді шешуге құзыретті мемлекеттік органдарға сотталғандардың өтініштерін тікелей жолдау бойынша ведомстволық бағынысты мекемелердің жұмысын ұйымдастырады және бақылайды;
12) Департаменттің құрылымдық бөліністері туралы ережелерді және лауазымды адамдардың функционалдық міндеттерін бекітеді;
13) қарамағындағы қызметкерлерді мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына жібереді;
14) заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департамент бастығы болмаған жағдайда оның міндеттерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрығымен.
20. Департамент бастығы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
22-1 қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Абай облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Бұйрық 22-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 25.07.2022 № 619 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Абай облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі-ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.

12) утверждает положения о структурных подразделениях Департамента и функциональные обязанности должностных лиц;
13) допускает подчиненных сотрудников к государственным секретам Республики Казахстан в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области защиты государственных секретов;
14) в соответствии с законодательством осуществляет иные полномочия.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287; с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 23
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Акмолинской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Акмолинской области (далее-Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

12) Департаменттің құрылымдық бөліністері туралы ережелерді және лауазымды адамдардың функционалдық міндеттерін бекітеді;
13) қарамағындағы қызметкерлерді мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына жібереді;
14) заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287; өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрықтарымен.
20. Департамент бастығы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
23-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Ақмола облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Ақмола облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 24
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Актюбинской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Актюбинской области (далее-Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрығымен.
20. Департамент бастығы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
24-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Ақтөбе облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Ақтөбе облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 25
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение о Департаменте уголовно–исполнительной системы по Алматинской области и по области Жетісу Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Приложение 25 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679.
Приложение 26
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Атырауской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Атырауской области (далее-Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.

22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
25-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Алматы облысы бойынша және Жетісу облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
26-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Атырау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Атырау облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.

23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 27
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Восточно-Казахстанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Восточно-Казахстанской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно - исполнительной системы (далее -Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско - правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Департамента: индекс 070013, Республика Казахстан, Восточно-Казахстанская область, город Усть-Каменогорск, улица Леваневского, дом 21.

23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
27-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Шығыс Қазақстан бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 070013, Қазақстан Республикасы, Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, Леваневский көшесі, 21-үй.

1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Жамбылской области (далее-Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Департамента: индекс 080000, Республика Казахстан, Жамбылская область, город Тараз, проспект Толе би, дом 147А.
9. Полное наименование Департамента–республиканское государственное учреждение "Департамент уголовно - исполнительной системы по Жамбылской области Комитета уголовно - исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
11. Финансирование деятельности Департамента осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

1. Жалпы ережелер
1. Жамбыл облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 484000, Қазақстан Республикасы, Жамбыл облысы, Тараз қаласы, Төле би даңғылы, 147А-үй.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Жамбыл облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Департаментке кәсіпкерлiк субъектiлерімен Департаменттің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

14) в соответствии с законодательством осуществляет иные полномочия.
Исполнение полномочий начальника Департамента в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 30
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Карагандинской области и по области Ұлытау Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Приложение 30 - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 25.07.2022 № 619.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Карагандинской области и области Ұлытау (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

14) заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Департамент бастығы болмаған жағдайда оның міндеттерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрығымен.
20. Департамент бастығы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
30-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қарағанды облысы бойынша және Ұлытау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 25.07.2022 № 619 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Қарағанды облысы және Ұлытау облысы бойынша Қылмыстық - атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі-Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық - атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі-ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287; с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679.
20. Начальник Департамента определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
6. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
7. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 31
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Костанайской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Костанайской области (далее-Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287; өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрықтарымен.
20. Департамент бастығы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
31-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қостанай облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Қостанай облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 32
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Кызылординской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Кызылординской области (далее-Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Департамента: индекс 120016, Республика Казахстан, Кызылординская область, город Кызылорда, проспект Абай Кунанбаев, дом 48.

22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
32-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Қызылорда облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Қызылорда облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 120016, Қазақстан Республикасы, Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы, Абай Кұнанбаев даңғылы, 48-үй.

5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 33
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Мангистауской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Мангистауской области (далее-Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Департамента: индекс 130000, Республика Казахстан, Мангистауская область, город Актау, Промышленная зона 2, здание 79.
9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент уголовно - исполнительной системы по Мангистауской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".

5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
33-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Маңғыстау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Маңғыстау облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 130000, Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы, Өндірістік аймағы 2, 79-ғимарат.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Маңғыстау облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 34
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Павлодарской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Павлодарской области (далее-Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Департамента: индекс 140000, Республика Казахстан, Павлодарская область, город Павлодар, улица Павлова, дом 1/1.
9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент уголовно - исполнительной системы по Павлодарской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".

5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
34-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Павлодар облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Павлодар облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 140000, Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, Павлодар қаласы, Павлов көшесі, 1/1-үй.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Павлодар облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 35
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Северо-Казахстанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по Северо-Казахстанской области (далее-Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Департамента: индекс 150004, Республика Казахстан, Северо-Казахстанская область, город Петропавловск, улица Токсан би, дом 39.
9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент уголовно - исполнительной системы по Северо-Казахстанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".

5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
35-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Солтүстік Қазақстан облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 150004, Қазақстан Республикасы, Солтүстік Қазақстан облысы, Петропавл қаласы, Тоқсан Би атындағы көшесі, 39-үй.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 36
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение
о Департаменте уголовно-исполнительной системы по городу Шымкенту и Туркестанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Шымкенту и Туркестанской области (далее-Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории города и области. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента, и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес Департамента: индекс: 160000, Республика Казахстан, город Шымкент, улица Майлы Кожа, здание 5.
9. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент уголовно - исполнительной системы по городу Шымкенту и Туркестанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".

5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
36-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Шымкент қаласы және Түркістан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Шымкент қаласы және Түркістан облысы бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) қала және облыс аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің заңды мекенжайы: индекс: 160000, Қазақстан Республикасы, Шымкент қаласы, Майлы-Қожа көшесі, № 5 ғимарат.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Шымкент қаласы және Түркістан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 37
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение о Департаменте по чрезвычайным ситуациям города Нур-Султана Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Приложение 37 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805.
Приложение 38
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Акмолинской области
Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 38 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805.
Приложение 39
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Актюбинской области
Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 39 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805.
Приложение 40
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте по чрезвычайным ситуациям города Алматы Комитета
по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 40 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805.
Приложение 41
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Алматинской области
Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 41 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805.
Приложение 42
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Атырауской области
Комитета по чрезвычайным ситуациям
Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Приложение 42 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805.
Приложение 43
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Восточно-Казахстанской
области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Приложение 43 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805.
Приложение 44
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
ПОЛОЖЕНИЕ
о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Жамбылской области
Комитета по чрезвычайным ситуациям
Министерства внутренних дел Республики Казахстан

5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
37-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитеті Нұр-Сұлтан қаласының төтенше жағдайлар департаменті туралы ереже
Ескерту. 37-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
38-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
Төтенше жағдайлар комитеті Ақмола облысының
Төтенше жағдайлар департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. 38-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
39-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
Төтенше жағдайлар комитеті Ақтөбе облысының
Төтенше жағдайлар департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. 39-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
40-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
Төтенше жағдайлар комитеті Алматы қаласының
Төтенше жағдайлар департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. 40-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
41-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
Төтенше жағдайлар комитеті Алматы облысының
Төтенше жағдайлар департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. 41-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
42-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
Төтенше жағдайлар комитеті Атырау облысының
Төтенше жағдайлар департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. 42-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
43-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
Төтенше жағдайлар комитеті Шығыс Қазақстан облысының
Төтенше жағдайлар департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. 43-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
44-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
Төтенше жағдайлар комитеті Жамбыл облысының
Төтенше жағдайлар департаменті туралы
ЕРЕЖЕ

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679.
Сноска. Приказ дополнен приложением 53 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 18.02.2016 № 156; в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 11.04.2023 № 287.
1. Общие положения
1. Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Алматы, Алматинской области и области Жетісу (далее-Департамент) является территориальным подразделением Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - Комитет УИС) Министерства внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющим руководство учреждениями уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы на территории города Алматы, Алматинской области и области Жетісу. Департамент взаимодействует с филиалами Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения Комитета уголовно-исполнительной системы по обеспечению жизнедеятельности учреждений УИС и трудоустройству осужденных.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679.
2. Департамент осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штамп со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Департамент вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Департамент имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента.
7. Структура и лимит штатной численности Департамента утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение Департамента: индекс 050030, Республика Казахстан, город Алматы, Турксибский район, ул.Красногорская 73 А.
9. Полное наименование Департамента – Республиканское государственное учреждение "Департамент уголовно-исполнительной системы по городу Алматы, Алматинской области и области Жетісу Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.09.2023 № 679.

Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрық 53-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 18.02.2016 № 156; жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 11.04.2023 № 287 бұйрықтарымен.
1. Жалпы ережелер
1. Алматы қаласы, Алматы және Жетісу облыстары бойынша қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі - Департамент) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) Алматы қаласы, Алматы және Жетісу облыстары аумағындағы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелеріне басшылықты жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі болып табылады. Департамент ҚАЖ мекемелерінің тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету және сотталғандарды жұмысқа орналастыру жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалдарымен өзара іс-қимыл жасайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрығымен.
2. Департамент өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департамент азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Департаментке егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. Департамент өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Департаменттің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Департаменттің орналасқан жері: индексі 050030, Қазақстан Республикасы, Алматы қаласы, Түркісіб ауданы, Красногорская көшесі, 73А-үй.
9.Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Алматы қаласы, Алматы және Жетісу облыстары бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 06.09.2023 № 679 бұйрығымен.

4. Имущество Департамента
21. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного государством, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской и коммунальной собственности.
23. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Департамента
24. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 55
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение
о Департаменте уголовно-исполнительной системы по Туркестанской области Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Приказ дополнен приложением 55 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 16.10.2018 № 721; исключено приказом Министра внутренних дел РК от 24.01.2022 № 18.
Приложение 56
к приказу Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 1 октября 2014 года № 662
Положение
о Департаменте по чрезвычайным ситуациям Туркестанской области Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Сноска. Приказ дополнен приложением 56 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 16.10.2018 № 721; исключено приказом Министра внутренних дел РК от 26.11.2020 № 805.

4. Департаменттің мүлкі
21. Департаменттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Департаменттің мүлкі оған мемлекет берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Департаментке бекітілген мүлік республикалық және коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Департамент өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
55-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің Түркістан облысы бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 24.01.2022 № 18 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 1 қазандағы
№ 662 бұйрығына
56-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті Түркістан облысының Төтенше жағдайлар департаменті туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. 56-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 26.11.2020 № 805 бұйрығымен