Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Иртышского района
Решение маслихата Иртышского района Павлодарской области от 13 марта 2014 года N 124-28-5. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 11 апреля 2014 года N 3753. Утратило силу решением маслихата Иртышского района Павлодарской области от 20 апреля 2016 года № 12-3-6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением маслихата Иртышского района Павлодарской области от 20.04.2016 № 12-3-6 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 56 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, статьей 20 Закона Республики Казахстан "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" от 28 апреля 1995 года, статьями 11, 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" от 13 апреля 2005 года, постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года N 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", в целях оказания социальной помощи нуждающимся гражданам, Иртышский районный маслихат РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными решением маслихата Иртышского района Павлодарской области от 29.10.2014 N 169-32-5 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан Иртышского района.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Иртышского районного маслихата по экономике, бюджету и социальной политике.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель внеочередной сессии Ж. Беспаев
Секретарь Иртышского районного маслихата Ж. Беспаев
Утверждены
решением Иртышского
районного маслихата
(XXVIII внеочередная
сессия, V созыв)
от 13 марта 2014 года N 124-28-5
Правила оказания социальной помощи, установления
размеров и определения перечня отдельных категорий
нуждающихся граждан Иртышского района

Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Ертіс ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидаларын бекіту туралы
Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 2014 жылғы 13 наурыздағы N 124-28-5 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 11 сәуірде N 3753 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 2016 жылғы 20 сәуірдегі N 12-3-6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 20.04.2016 N 12-3-6 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасы 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 56-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтарындағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-3 тармағына, Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 сәуірдегі "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 20-бабына, Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 11-, 16-баптарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" N 504 қаулысына сәйкес, мұқтаж азаматтарға әлеуметтік көмек көрсету мақсатында, Ертіс аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 29.10.2014 N 169-32-5 (жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Қоса беріліп отырған әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және Ертіс ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ертіс аудандық мәслихатының экономика, бюджет және әлеуметтік саясат жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Кезектен тыс
сессияның төрағасы Ж. Беспаев
Ертіс аудандық
мәслихатының хатшысы Ж. Беспаев
Ертіс аудандық мәслихатының
(V сайланған, XXVIII
кезектен тыс сессиясы)
2014 жылғы 13 наурыздағы
N 124-28-5 шешімімен
бекітілген
Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің
және Ертіс ауданының мұқтаж азаматтардың жекелеген
санаттарының тізбесін айқындаудың Қағидалары

1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Типовыми правилами оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года N 504 (далее - Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима Иртышского района, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики Павлодарской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) центральный исполнительный орган – государственный орган, обеспечивающий реализацию государственной политики в сфере социальной защиты населения;
7) трудная жизненная ситуация - ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
8) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ Иртышского района", финансируемый за счет местного бюджета, осуществляющий оказание социальной помощи;
9) уполномоченная организация – Иртышское районное отделение Павлодарского областного филиала Республиканского государственного казенного предприятия "Государственный центр по выплате пенсий Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (далее - ГЦВП);
10) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов сел и сельских округов Иртышского района для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;

1. Осы Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы N 504 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларына (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) сәйкес әзірленді және әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Ертіс ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Павлодар облысының статистикалық органдар есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;
6) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік орган;
7) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
8) уәкілетті орган – жергілікті бюджет есебінен қаржыландырылатын, әлеуметтік көмек көрсетуді жүзеге асыратын "Ертіс ауданының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
9) уәкілетті ұйым – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің мемлекеттік зейнетақы төлеу жөніндегі орталығы" (бұдан әрі – МЗТО) Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорынның Павлодар облысының зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталығы филиалының Ертіс аудандық бөлімшесі;
10) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін Ертіс ауданының ауыл және ауылдық округ әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;

11) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая уполномоченным органом в денежной и натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее - получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения маслихата Иртышского района Павлодарской области от 29.10.2014 N 169-32-5 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Лицам, указанным в статье 20 Закона Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года "О льготах и социальной защите участников, инвалидов Великой Отечественной войны и лиц, приравненных к ним" и в статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
5. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально и один раз в полугодие).
6. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи отдельно взятой категории получателей установлен по представлению акимата Иртышского района:
1) памятные даты:
Международный день пожилых людей – 1 октября;
День инвалидов Республики Казахстан – 2 воскресенье октября;
2) праздничные дни:
День Победы - 9 мая;
Международный женский день - 8 марта.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решением маслихата Иртышского района Павлодарской области от 29.10.2014 N 169-32-5 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Участковые и специальные комиссии осуществляют свою деятельность на основании положений, утверждаемых акиматом Павлодарской области.
Типовые положения о специальных и участковых комиссиях
2. Порядок определения перечня категорий получателей
социальной помощи и установления размеров социальной помощи
8. Перечень категорий получателей, предельные размеры социальной помощи, сроки обращения за социальной помощью при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара, устанавливаются акиматом Иртышского района и утверждаются решением маслихата Иртышского района согласно приложению к настоящим Правилам.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара либо наличие социально значимого заболевания;

11) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
3. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін әлеуметтік көмек деген өкілетті органмен мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі - алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондайақ атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай және заттай нысанда көрсететін көмек түсініледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 29.10.2014 N 169-32-5 (жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. "Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және соларға теңестірілген адамдарға берілетін жеңілдіктер мен оларды әлеуметтік қорғау туралы" 1995 жылғы 28 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабында және "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.
5. Әлеуметтік көмек бір рет және (немесе) мерзімді (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта бір рет) көрсетіледі.
6. Жекеленіп алынған санаттағы алушыларға әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндер мен мереке күндерінің тізбесі Ертіс ауданы әкімдігінің ұсынымы бойынша белгіленді:
1) атаулы күндер:
Халықаралық егде адамдар күні – 1 қазан;
Қазақстан Республикасының Мүгедектер күні – қазан айының 2-ші жексенбісі;
2) мереке күндері:
Жеңіс Күні – 9 мамыр;
Халықаралық әйелдер күні – 8 наурыз.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 29.10.2014 N 169-32-5 (жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
7. Учаскелік және арнайы комиссиялар өз қызметін Павлодар облысы әкімдігі бекітетін ережелердің негізінде жүзеге асырады.
Арнайы және учаскелік комиссиялар туралы үлгілік ережелерді орталық атқарушы орган бекітеді.
2. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау
және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
8. Алушылар санатының тізбесін, әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлерін, табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмекке өтініш білдіру мерзімдерін осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес Ертіс ауданының әкімдігі белгілейді және Ертіс ауданы мәслихатының шешімімен бекітіледі.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;

3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного маслихатом Иртышского района в кратном отношении к прожиточному минимуму.
Окончательный перечень оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся и проведения обследований материально-бытового положения лица (семьи) утверждается маслихатом Иртышского района.
Специальные комиссии при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуются утвержденным маслихатом Иртышского района перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
9. К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с акиматом Павлодарской области.
10. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
3. Порядок оказания социальной помощи
11. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому акиматом Иртышского района по представлению ГЦВП либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
12. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа представляет заявление с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному месту жительства;
3) сведения о составе лица (семьи) согласно приложению 1 к Типовым правилам;
4) сведения о доходах лица (членов семьи);
5) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации;
6) номер лицевого счета в банках второго уровня или в организациях, имеющих соответствующую лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций;
13. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
14. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации уполномоченный орган или аким села, сельского округа в течение одного рабочего дня направляют документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).
15. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт обследования материального положения лица (семьи) в связи с наступлением трудной жизненной ситуации, подготавливает заключение участковой комиссии о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи по формам согласно приложениям 2, 3 к Типовым правилам и направляет их в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа. Аким села, сельского округа в течение двух рабочих дней со дня получения акта и заключения участковой комиссии направляет их с приложенными документами в уполномоченный орган.

3) Ертіс ауданы мәслихаты ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы.
Азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу және адамның (отбасының) материалдық-тұрмыстық жағдайына тексеру жүргізу үшін негіздемелердің түпкілікті тізбесін Ертіс ауданының мәслихаты бекітеді.
Арнайы комиссиялар әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде Ертіс ауданының мәслихаты бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.
9. Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері Павлодар облысы әкімдігінің келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
10. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
11. Атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек алушылардан өтініштер талап етілмей МЗТО не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша Ертіс ауданы әкімдігі бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
12. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округінің әкіміне өтінішке қоса мынадай құжаттарды:
1) жеке басын куәландыратын құжатты;
2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжатты;
3) Үлгілік қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;
4) адамның (отбасы мүшелерінің) табыстары туралы мәліметтерді;
5) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын актіні және/немесе құжатты;
6) екінші деңгейдегі банктегі немесе банктік операцияларының жеке түрлерін жүзеге асыруға тиісті лицензиясы бар ұйымдарындағы жеке шот нөмірін ұсынады.
13. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
14. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде уәкілетті орган немесе ауыл, ауылдық округінің әкімі бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.
15. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді, оның нәтижелері бойынша Үлгілік қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы учаскелік комиссияның қорытындысын дайындайды және оларды уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округ әкіміне жібереді.
Ауыл, ауылдық округ әкімі учаскелік комиссияның актісі мен қорытындысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қоса беріліп отырған құжаттармен уәкілетті органға жібереді.

16. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, уполномоченный орган запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
17. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, уполномоченный орган принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
18. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии или акима села, сельского округа производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
19. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
20. Уполномоченный орган в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 16 и 17 настоящих Правил, уполномоченный орган принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя или акима села, сельского округа.
21. Уполномоченный орган письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа - с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
22. По одному из установленных оснований социальная помощь в течение одного календарного года повторно не оказывается.
23. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);
3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи), установленной по области величины прожиточного минимума.
24. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом Иртышского района на текущий финансовый год.
4. Основания для прекращения и возврата
предоставляемой социальной помощи
25. Социальная помощь прекращается в случаях:

16. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда уәкілетті орган әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
17. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда уәкілетті орган тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
18. Уәкілетті орган учаскелік комиссиядан немесе ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
19. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
20. Уәкілетті орган өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағидалардың 16 және 17-тармақтарында көрсетілген жағдайларда уәкілетті орган өтініш берушіден немесе ауыл, ауылдық округ әкімінен құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
21. Уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда - негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
22. Белгіленген негіздемелердің біреуі бойынша әлеуметтік көмек күнтізбелік бір жыл ішінде қайта көрсетілмейді.
23. Әлеуметтік көмек көрсетуден бас тарту:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;
3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы әлеуметтік көмек көрсету үшін облыс бойынша белгілеген шектен артқан жағдайларда жүзеге асырылады.
24. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру Ертіс ауданының бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті
тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
25. Әлеуметтік көмек:

1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы Иртышского района;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
26. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
5. Заключительное положение
27. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение
к Правилам оказания
социальной помощи,
установления размеров
и определения перечня
отдельных категорий
нуждающихся граждан
Иртышского района
Перечень категорий получателей и
предельный размер социальной помощи
1. Право на социальную помощь имеют следующие категории граждан:
1) участники и инвалиды Великой Отечественной войны (далее - ВОВ);
2) лица, приравненные по льготам и гарантиям к участникам ВОВ, а именно:
граждане, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Жителю блокадного Ленинграда";
бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;
лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 - 1987, 1988 - 1989 годах;
лица, принимавшие участие в боевых действиях в Афганистане, а также на территории других государств, в которых велись боевые действия, семьи погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане;
3) другие категории лиц, приравненные по льготам и гарантиям к участникам войны, а именно:
супруга (супруг) погибших военнослужащих, не вступившие в повторный брак;
лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
4) лица, проработавшие не менее шести месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ;
5) лица, достигшие пенсионного возраста, а именно:
лица, достигшие пенсионного возраста, которым назначен минимальный размер пенсии;
граждане в возрасте восьмидесяти и более лет, которым назначены минимальный размер пенсий и пособий;

1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Ертіс ауданының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
26. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5. Қорытынды ереже
27. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.
Әлеуметтік көмек көрсетудің,
оның мөлшерлерін белгілеудің
және Ертіс ауданының мұқтаж
азаматтардың жекелеген
санаттарының тізбесін
айқындаудың Қағидаларына
қосымша
Алушылар санатының тізбесі мен
әлеуметтік көмектің шекті мөлшері
1. Мынадай санаттағы азаматтардың әлеуметтік көмек алуға құқығы бар:
1) Ұлы Отан соғысының (бұдан әрі - ҰОС) қатысушылары мен мүгедектері;
2) жеңілдіктер мен кепілдіктер жағынан ҰОС қатысушыларға теңестірілген адамдар, атап айтқанда:
қоршаудағы кезеңінде Ленинград қаласының кәсіпорындарында, мекемелері мен ұйымдарында жұмыс істеген және "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен әрі "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен наградталған азаматтар;
екінші дүниежүзілік соғыс кезінде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлердің, геттолардың және басқа да еріксіз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындары;
1986 - 1987, 1988 - 1989 жылдары Чернобыль атом электрстансасы апаттың зардаптарын жоюға қатысқан тұлғалар;
Ауғанстандағы және басқа мемлекеттердің аумақтарындағы ұрыс қимылдарына қатысушылар (бұдан әрі - ұрыс қимылдарына қатысушылар), Ауғанстанның ұрыс қимылдары кезеңінде жараланудың, контузия алудың, зақымданудың немесе ауруға шалдығудың салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған қызметшілердің отбасылары;
3) жеңілдіктер мен кепілдіктер жөнінен соғысқа қатысушыларға теңестірілген адамдардың басқа да санаттары, атап айтқанда:
қаза тапқан әскери қызметшілердің қайталап некеге отырмаған зайып (жұбай);
ҰОС жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдерімен наградталған адамдар;
4) 1941 жылғы 22 маусымынан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда кемінде алты ай жұмыс істеген және ҰОС жылдарында тылдағы қажырлы еңбегі және мінсіз әскери қызметі үшін бұрыңғы КСР Одағының ордендері мен медальдерімен наградталмаған адамдар;
5) зейнеткерлік жасқа толған тұлғалар, атап айтқанда:
ең аз мөлшердегі зейнетақы тағайындалған зейнеткерлік жасқа толған тұлғалар;
ең аз мөлшердегі зейнетақы және жәрдемақы тағайындалған сексен жастағы және одан асқан азаматтар;

6) инвалиды, а именно:
инвалиды первой и второй групп;
дети-инвалиды до восемнадцати лет;
женщины (мужчины) - инвалиды, имеющие несовершеннолетних детей;
семьи, обучающие на дому детей - инвалидов;
7) малообеспеченные многодетные матери, имеющие четырех и более несовершеннолетних детей;
8) выпускники общеобразовательных школ из малообеспеченных семей и оставшиеся без попечения родителей, поступившие по гранту акима района в высшие учебные заведения;
9) малообеспеченные граждане, а именно:
безработные граждане, состоящие на учете в уполномоченном органе;
лица, освободившиеся из мест лишения свободы;
граждане, попавшие в экстремальную ситуацию вследствие ущерба, причиненного им либо их имуществу стихийным бедствием или пожаром;
женщины со сроком беременности до двенадцати недель, своевременно вставшие на учет по беременности, на весь срок беременности;
семьи из числа получателей государственной адресной социальной помощи и получателей детских пособий на детей до восемнадцати лет;
семьи со среднедушевым доходом ниже прожиточного минимума, имеющие детей на искусственном вскармливании в возрасте до одного года;
10) граждане, имеющие социально-значимые заболевания, а именно:
лица, страдающие онкологическими заболеваниями;
инфицированные вирусом иммунодефицита человека;
лица, страдающие различными формами туберкулеза.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями маслихата Иртышского района Павлодарской области от 30.07.2014 N 142-31-5 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 29.10.2014 N 169-32-5 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Социальная помощь без учета доходов предоставляется:
единовременно для категорий, указанных в:
в подпункте 1) пункта 1 настоящего Перечня, на капитальный ремонт жилья к 70-летию Победы, на основании заявления, согласно сметы расходов и документов, подтверждающих статус получателя, но не более 324 месячных расчетных показателей (далее - МРП);
подпункте 10) пункта 1 настоящего Перечня, в размере 7 МРП;
абзаце третьем подпункта 9) пункта 1 настоящего Перечня, в размере 5 МРП;
абзаце шестом подпункта 9) пункта 1 настоящего Перечня, на приобретение продуктивного крупного рогатого скота в размере до 70 МРП;
абзаце шестом подпункта 9) пункта 1 настоящего Перечня, на подготовку детей к школе в размере 5 МРП на одного ребенка;
абзаце втором подпункта 9) пункта 1 настоящего Перечня, на период прохождения трудовой реабилитации, в размере не более 30 МРП;
абзаце четвертом подпункта 9) пункта 1 настоящего Перечня, в размере до 60 МРП;

6) мүгедектер, атап айтқанда:
бірінші және екінші топтардағы мүгедектер;
он сегіз жасқа дейінгі мүгедек балалар;
кәмелетке толмаған балалары бар мүгедек әйелдер (ерлер);
мүгедек балаларды үйде тәрбиелейтін және оқытатын отбасылар;
7) төрт және одан да көп кәмелетке толмаған балалары бар аз қамтылған көпбалалы аналар;
8) аз қамтылған отбасылардан шыққан және ата-анасының қамқорынсыз қалған, аудан әкімі гранты бойынша жоғары оқу орындарына түскен жалпы білім беретін мектептердің түлектері;
9) аз қамтылған азаматтар, атап айтқанда:
уәкілетті органның есебінде тұратын жұмыссыз азаматтар;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған тұлғалар;
табиғи зілзаланың немесе өрт салдарынан олардың мүліктеріне түскен зияннан төтенше жағдайға тап болған азаматтар;
жүктілігі бойынша уақытында есепке тұрған он екі аптаға дейін мерзімдегі жүкті әйелдер, барлық жүктілік мерзіміне;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек (бұдан әрі - МАӘК) алушылар және он сегіз жасқа дейінгі балаларға балалар жәрдемақысын алушылар ішінен отбасылар;
қолдан тамақтандырылатын бір жасқа дейінгі балалардың тамағына, жан басына шаққандағы орташа табысы күнкөріс деңгейінен төмен отбасылар;
10) әлеуметтік маңызы бар ауруларына шалдыққан азаматтар, атап айтқанда:
онкология ауруларынан азап шеккен тұлғалар;
адамның иммун тапшылығы вирусына шалдыққан тұлғалар;
туберкулездің әртүрлі формаларына шалдыққан тұлғалар.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 30.07.2014 N 142-31-5 (жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.10.2014 N 169-32-5 (жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. Табыстарды санамағанда әлеуметтік көмек ұсынылады:
көрсетілген санаттар үшін біржолғы:
осы Тізбенің 1-тармағының 1) тармақшасында, өтініш негізінде, шығын сметасына және алушының мәртебесін растайтын құжаттарға сәйкес Жеңістің 70-жылдығына тұрғын үйлерін күрделі жөндеуге, бірақ 324 айлық есептік көрсеткіштер (бұдан әрі - АЕК) мөлшерінен артық емес;
осы Тізбенің 1-тармағының 10) тармақшасында, 7 АЕК мөлшерінде;
осы Тізбенің үшінші абзацта 1-тармағының 9) тармақшасында, 5 АЕК мөлшерінде;
осы Тізбенің алтыншы абзацта 1-тармағының 9) тармақшасында, өнімді ірі қара малды сатып алуға 70 АЕК дейін мөлшерінде;
осы Тізбенің алтыншы абзацта 1-тармағының 9) тармақшасында, балаларды мектепке даярлау үшін бір балаға 5 АЕК мөлшерінде;
осы Тізбенің екінші абзацта 1-тармағының 9) тармақшасында, еңбек оңтайландырудан өту кезеңіне 30 АЕК артық емес мөлшерінде;
осы Тізбенің төртінші абзацта 1-тармағының 9) тармақшасында, 60 АЕК дейін мөлшерінде;

абзаце втором подпункта 6) пункта 1 настоящего Перечня, на продуктовые наборы в размере не менее величины прожиточного минимума;
ежемесячно для категорий, указанных в:
подпункте 1) пункта 1 настоящего Перечня, на основании сведений, представленных акимом села или сельского округа, на приобретение лекарств, в размере 1 МРП;
подпункте 1) пункта 1 настоящего Перечня, на возмещение жилищно-коммунальных услуг с месяца обращения, в размере 5 МРП;
абзаце четвертом подпункта 10) пункта 1 настоящего Перечня, на усиленное питание в период прохождения амбулаторного лечения, в размере 6 МРП в течение шести месяцев.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением маслихата Иртышского района Павлодарской области от 29.10.2014 N 169-32-5 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Социальная помощь с учетом доходов предоставляется лицам, у которых наличие среднедушевого дохода не превышает порога, установленной по области величины прожиточного минимума:
ежемесячно для категорий, указанных в абзаце седьмом подпункта 9) пункта 1 настоящего Перечня, в размере 2 МРП;
единовременно для категорий, указанных в:
абзаце пятом подпункта 9) пункта 1 настоящего Перечня, в размере до 9 МРП, а также на возмещение затрат на проезд с постоянного места жительства для обследования и/или консультации до села Иртышск и/или города Павлодар и обратно, на основании направления, выданного медицинским учреждением, в соответствии с представленными проездными документами;;
абзаце втором подпункта 9) пункта 1 настоящего Перечня, на погребение граждан предпенсионного возраста (женщин старше пятидесяти семи лет, мужчин старше шестидесяти лет), состоявших на момент смерти на учете в уполномоченном органе в качестве безработного, в размере 15 МРП;
абзаце шестом подпункта 9) пункта 1 настоящего Перечня, на продуктовые наборы, в размере не менее величины прожиточного минимума.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решением маслихата Иртышского района Павлодарской области от 29.10.2014 N 169-32-5 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Ежеквартальная социальная помощь без учета доходов предоставляется для категорий, указанных в:
абзаце четвертом подпункта 6) пункта 1 настоящего Перечня, назначается и выплачивается с месяца обращения в размере 6 МРП;
абзаце втором подпункта 5) пункта 1 настоящего Перечня, на возмещение жилищно-коммунальных услуг с месяца обращения в размере 3 МРП;
абзацах втором, третьем, четвертом, пятом подпункта 2) пункта 1 настоящего Перечня, в размере 3,6 МРП.

осы Тізбенің екінші абзацта 1-тармағының 6) тармақшасында, азық-түлік жиынтығына ең төмен күнкөріс деңгейінен кем емес мөлшерінде;
ай сайын көрсетілген санаттар үшін:
осы Тізбенің 1-тармағының 1) тармақшасында ауыл немесе ауылдық округінің әкімімен ұсынылған мәліметтер негізінде, дәрі-дәрмек алуға 1 АЕК мөлшерінде;
осы Тізбенің 1-тармағының 1) тармақшасында, өтініш жасаған айдан бастап, тұрғын үй-коммуналдық қызметтерді өтеуге 5 АЕК мөлшерінде;
осы Тізбенің төртінші абзацта 1-тармағының 10) тармақшасында, амбулаторлық емдеуді өту кезеңіне алты ай аралығында жақсартылған тамаққа 6 АЕК мөлшерінде.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 29.10.2014 N 169-32-5 (жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Әлеуметтік көмек табысы есебімен облыс бойынша ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табысы бар тұлғаларға ұсынылады:
осы Тізбенің жетінші абзацта 1-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін, ай сайын 2 АЕК мөлшерінде;
көрсетілген санаттар үшін біржолғы:
осы Тізбенің 1- тармағының 9) тармақшасының бесінші абзацында, 9 АЕК дейін мөлшерінде, сондай-ақ ұсынылған жол жүру құжаттарына сәйкес медициналық мекемемен берілген жолдама негізінде, тексерілу және/немесе кеңес алу үшін тұрғылықты мекенжайынан Ертіс ауылына және/немесе Павлодар қаласына дейін және кері қайту жолына жол жүру шығындарын төлеуге;
осы Тізбенің екінші абзацта 1-тармағының 9) тармақшасында, уәкілетті органда қайтыс болған кезінде жұмыссыз ретінде есепте тұрған, зейнеткерлік жасқа жақындаған (әйелдер елу жеті жастан аса, ер адамдар алпыс жастан аса) азаматтардың жерлеуіне 15 АЕК мөлшерінде;
осы Тізбенің алтыншы абзацта 1-тармағының 9) тармақшасында, азық-түлік жиынтығына ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінен кем емес.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - Павлодар облысы Ертіс аудандық мәслихатының 29.10.2014 N 169-32-5 (жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Табыстарды санамағанда тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек көрсетілген санаттар үшін ұсынылады:
Осы Тізбенің төртінші абзацта 1-тармағының 6) тармақшасында, өтініш жасаған айынан бастап 6 АЕК мөлшерінде тағайындалып төленеді.
осы Тізбенің екінші абзацта 1-тармағының 5) тармақшасында, өтініш берген айынан бастап тұрғын үй-коммуналдық қызметтерді өтеуге 3 АЕК мөлшерінде;
осы Тізбенің екінші, үшінші, төртінші, бесінші абзацтарда 1-тармағының 2) тармақшасында, 3,6 АЕК мөлшерінде.

5. Уполномоченный орган оказывает помощь лицам с доходом, не превышающим величину прожиточного минимума для категорий, указанных в подпункте 8) пункта 1, на основании трехстороннего договора на оказание образовательных услуг, подписанного акимом района, руководителем высшего учебного заведения и студентом (выплата производится один раз в полугодие по положительным результатам лабораторно-экзаменационной сессии), а также в период обучения в высших учебных заведениях предоставляется социальная помощь на проживание, питание и проезд к месту жительства ежемесячно в размере 15 235 (пятнадцать тысяч двести тридцать пять) тенге.

5. Уәкілетті орган осы Тізбенің 1-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген санаттар үшін ең аз күнкөріс деңгейі мөлшерінен аспайтын табысы бар тұлғаларға, білім беру қызметтерін көрсетуге аудан әкімінің, жоғары оқу орынның басшысының және студенттің (төлемақы зерттеу-емтихандық сессияның болымды нәтижелері бойынша жартыжылдықта бір рет жүргізіледі) қолдары қойылған үш жақты келісім-шарт негізінде, сонымен қатар жоғары оқу орындарында оқу мерзімі кезеңіне тұру, тамақтану және мекенжайына бару үшін ай сайын 15 235 (он бес мың екі жүз отыз бес) теңге мөлшерінде әлеуметтік көмек көрсетіледі.