Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования по проведению профилактических прививок населению"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 марта 2015 года № 190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 апреля 2015 года № 10740. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 июня 2018 года № 361 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 13.06.2018 № 361 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования по проведению профилактических прививок населению".
2. Комитету по защите прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Матишев А.Б.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра национальной экономики Республики Казахстан Жаксылыкова Т.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАН":
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
___________ Т. Дуйсенова
10 марта 2015 г.
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 марта 2015 года № 190
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования
по проведению профилактических прививок населению"
1. Общие положения
1. Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования по проведению профилактических прививок населению" (далее - Санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования по проведению профилактических прививок.
2. В настоящих Санитарных правилах используются следующие понятия:

"Халыққа профилактикалық егуді жүргізу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 сәуірде № 10740 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2018 жылғы 13 маусымдағы № 361 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 13.06.2018 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 144-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Халыққа профилактикалық егуді жүргізу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті (Ә.Б. Мәтішев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық–құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Т.М. Жақсылықовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 10 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 6 наурыздағы
№ 190 бұйрығымен
бекітілген
"Халыққа профилактикалық егуді жүргізу бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. "Халыққа профилактикалық егуді жүргізу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) профилактикалық егулерді жүргізу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
2. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

1) "открытый флакон" вакцины - флакон вакцины, вводимой инъекционным способом, из которого брали вакцину без удаления пробки проколом шприца;
2) убитые вакцины - вакцины, приготовленные из убитых или инактивированных микроорганизмов, а также из отдельных компонентов микробной клетки и продуктов их жизнедеятельности;
3) живые вакцины - вакцины, приготовленные из живых микроорганизмов;
4) неблагоприятные проявления после иммунизации (далее - НППИ) – медицинский случай, имеющий место после иммунизации, вызывающий обеспокоенность у медицинского работника или населения и считающийся, что он вызван иммунизацией;
5) медицинские иммунобиологические препараты (далее – МИБП) – препараты для специфической профилактики, диагностики и лечения инфекционных и иммунных (включая аллергические) заболеваний, диагностики при помощи иммунологических методов других заболеваний и физиологических состояний, индикации инфекционных агентов и их антигенов в объектах внешней среды, оказывающие лечебный и профилактический эффект через иммунную систему.
3. При проведении профилактических прививок населению по эпидемиологическим показаниям и в случаях возникновения НППИ выносится постановление Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 4) пункта 13 статьи 21 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
4. Для проведения профилактических прививок населению используются МИБП (вакцины, анатоксины, иммуноглобулины), зарегистрированные и разрешенные к применению в Республике Казахстан, за исключением случаев установленных пунктом 3 статьи 80 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
5. Профилактические прививки против инфекций, не входящих в перечень, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2295 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки, Правил их проведения и групп населения, подлежащих плановым прививкам" (далее – Постановление № 2295) осуществляются в платных прививочных кабинетах за счет средств физических и юридических лиц.
6. Независимо от возраста, ранее не привитой ребенок или ребенок, у которого отсутствуют сведения о вакцинации, прививается первичным вакцинальным комплексом - против туберкулеза, полиомиелита, вирусного гепатита "В" (далее - ВГВ), дифтерии, коклюша, столбняка, кори, краснухи и эпидемического паротита. При наличии диагностических препаратов можно проводить предварительное изучение иммунного статуса ребенка.

1) вакцинаның "ашылған құтысы" – тығыны алып тасталмай, вакцинаны шприцпен тесіп алып, инъекциялық тәсілмен енгізілетін вакцинаның құтысы;
2) өлі вакциналар – өлі немесе белсенділігі жойылған микрорганизмдерден, сондай-ақ микробтық клетканың жекелеген компонеттерінен және олардың тіршілік әрекетінің өнімдерінен дайындалған вакциналар;
3) тірі вакциналар – тірі микроорганизмдерден дайындалған вакциналар;
4) иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер (бұдан әрі - ИКҚК) иммундаудан кейін орын алатын, медициналық қызметкердің немесе халықтың алаңдатушылығын тудыратын және иммундаудан пайда болды деп есептелетін медициналық жағдай;
5) медициналық иммундық биологиялық препараттар (бұдан әрі – МИБП) – инфекциялық және иммундық (аллергиялық ауруларды қосқанда) аурулардың өзіндік алдын алуға, диагностикалауға және емдеуге, басқа аурулардың иммунологиялық әдістері және физиологиялық жағдайлары көмегімен диагностикалауға, сыртқы орта объектілерінде инфекциялық агенттерді және олардың антигендерін индикациялауға арналған, иммундық жүйе арқылы емдеуші және профилактикалық әсер ететін препараттар.
3. Халыққа эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша профилактикалық егу жүргізу кезінде және ИКҚК пайда болған кезінде "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 21-бабы 13-тармағы 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысы шығарылады.
4. Халыққа профилактикалық егуді жүргізу үшін "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 80-бабының 3-тармағында белгіленген жағдайлардан басқа Қазақстан Республикасында тіркелген және қолдануға рұқсат берілген МИБП (вакциналар, анатоксиндер, иммуноглобулиндер) пайдаланылады.
5. "Қарсы профилактикалық егу жүргізілетін аурулардың тізбесін, оларды жүргізу ережесін және халықтың жоспарлы егілуге жатқызылатын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2295 қаулысымен (бұдан әрі – № 2295 қаулы) бекітілген тізбеге кірмейтін инфекцияларға қарсы профилактикалық егу ақылы егу кабинеттерінде жеке және заңды тұлғалардың қаражаты есебінен жүргізіледі.
6. Бұрын егілмеген бала немесе вакцинациялау туралы мәліметі жоқ бала жасына қарамастан, алғашқы вакциналық кешенмен - туберкулезге, полиомиелитке, "В" вирусты гепатитіне (бұдан әрі - ВВГ), дифтерияға, көкжөтелге, сіреспеге, қызылшаға, қызамыққа және эпидемиялық паротитке қарсы егіледі. Диагностикалық препараттар болған жағдайда баланың иммундық мәртебесін алдын ала зерделеуге болады.

2. Санитарно-эпидемиологические требования к проведению
профилактических прививок населению
7. Перед применением МИБП необходимо изучить приложенную к ней инструкцию, проверить маркировку и целостность ампулы (флакона), соответствие препарата прилагаемой инструкции.
8. Не допускается использование:
1) адсорбированного дифтерийно-столбнячного анатоксина с уменьшенным содержанием антигена (далее - АДС-М), столбнячного анатоксина (далее - АС), вакцин, содержащей адсорбированную коклюшно-дифтерийно-столбнячную вакцину с цельноклеточным (далее - АКДС) и бесклеточным коклюшным компонентом (далее - АбКДС), вакцин против вирусных гепатитов, пневмококковой инфекции и инактивированной вакцины против полиомиелита, а также других адсорбированных вакцин, подвергшихся замораживанию;
2) вакцин, подвергшихся действию повышенной температуры на основании показаний флаконного индикатора или других термоиндикаторов;
3) МИБП, в том числе вакцин и растворителей с истекшим сроком годности;
4) вакцин из открытых флаконов при несоблюдении соответствующих требований, предъявляемых к ним;
5) МИБП с нарушением целостности ампул (флаконов);
6) МИБП с неясной или отсутствующей маркировкой на ампуле (флаконе);
7) МИБП, не соответствующих описанию инструкции;
8) одноразовых шприцев с нарушением целостности упаковки и с истекшим сроком годности.
9. Лиофилизированные вакцины (против кори, паротита, краснухи, гемофильной инфекции, туберкулеза) растворяют приложенным к вакцине стандартным растворителем при строгом соблюдении правил асептики и в соответствии температуре вакцины.
10. Температура растворителя при разведении МИБП должна соответствовать температуре МИБП. Растворитель не подлежит замораживанию.
11. Обработка места введения МИБП производится 70 % спиртом, если нет других указаний в инструкциях, прилагаемых к вакцине.
12. При проведении профилактических прививок используется инструментарий (самоблокирующие шприцы, иглы, скарификаторы) одноразового пользования.
13. Допускается совмещение различных видов профилактических прививок в один день, за исключением прививки против туберкулеза. Вакцины вводятся в разные участки тела и разными шприцами.
14. Если МИБП не вводились в один и тот же день, соблюдается интервал между живыми вакцинами не менее четырех недель. Интервал между живыми и убитыми вакцинами не соблюдается.
15. При позднем завершении первичного вакцинального комплекса АбКДС-содержащими вакцинами, первая ревакцинация проводится с интервалом не менее чем 1 год, комбинированные АбКДС-содержащие вакцины с повышенным содержанием дифтерийного анатоксина, детям старше 7 лет не применяются.

2. Халыққа профилактикалық егуді жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
7. МИБП-ды қолдану алдында оған қоса берілген нұсқаулықпен танысу, ампуланың (құтының) таңбасын және бүтіндігін, препараттың қоса берілген нұсқаулыққа сәйкестігін зерделеу қажет.
8. Мыналарды:
1) құрамындағы антигені азайтылған адсорбцияланған дифтерия-сіреспе анатоксинін (бұдан әрі – АДС-М), сіреспе анатоксинін (бұдан әрі – АС), тұтас жасушалы (бұдан әрі - АКДС) және жасушасыз көкжөтел компонентті (бұдан әрі - АбКДС) адсорбцияланған көкжөтел-дифтерия-сіреспе вакцинасынан тұратын вакциналарды, вирусты гепатиттерге, пневмококк инфекциясына қарсы вакциналарды және белсенділігі жойылған полиомиелитке қарсы вакцинаны, сонымен қатар мұздатылған басқа да адсорбацияланған вакциналарды;
2) құты индикаторының немесе басқа да термоиндикаторлардың көрсеткіштерінің негізінде жоғары температураның әсеріне ұшыраған вакциналарды;
3) жарамдылық мерзімі аяқталған МИБП-ды, оның ішінде вакциналар мен еріткіштерді;
4) ашық құтылардағы вакциналарға қойылатын тиісті талаптар сақталмаған жағдайда ашық құтылардағы вакциналарды;
5) ампулалардың (құтылардың) бүтіндігі бұзылған МИБП-ды;
6) ампулада (құтыда) таңбасы жоқ немесе айқын емес МИБП-ды;
7) нұсқаулықтағы сипаттамаға сәйкес келмейтін МИБП-ды;
8) қаптамасының бүтіндігі бұзылған және жарамдылық мерзімі аяқталған бір рет қолданылатын шприцтерді пайдалануға жол берілмейді.
9. Лиофилизацияланған вакциналарды (қызылшаға, паротитке, қызамыққа, гемофильдік инфекцияға, туберкулезге қарсы) асептика қағидаларын қатаң сақтай отырып және вакцинаның температурасына сәйкес вакцинаға қоса берілетін стандартты еріткішпен араластырады.
10. МИБП-ды еріту кезінде еріткіштің температурасы МИБП-ның температурасына сәйкес келуі тиіс. Еріткішті мұздатуға болмайды.
11. МИБП-ты енгізу орнын өңдеу, егер, вакцинаға қоса берілетін нұсқаулықтарда басқа нұсқаулар болмаса, 70 % спиртпен жүргізіледі.
12. Профилактикалық егуді жүргізу кезінде бір рет пайдаланылатын аспаптар (өздігінен оқшауланатын шприцтер, инелер, скарификаторлар) пайдаланылады.
13. Туберкулезге қарсы егуді қоспағанда бір күнде әртүрлі профилактикалық егуді қосуға жол беріледі. Вакциналар дененің әр бөлігіне әртүрлі шприцтермен салынады.
14. Егер МИБП бір күнде салынбаған болса, тірі вакциналар арасында кемінде төрт апта аралық сақталады. Тірі және өлі вакциналар арасында аралық сақталмайды.
15. Құрамында АбКДС бар вакциналармен алғашқы вакциналық кешен кеш аяқталған жағдайда бірінші ревакцинациялау кемінде 1 жыл аралықпен жүргізіледі, құрамындағы дифтерия анатоксині жоғары құрамында АбКДС бар құрамдастырылған вакциналар 7 жастан асқан балаларға қолданылмайды.

16. Ранее не привитые дети старше 7 лет и взрослые должны прививаться по типу вакцинации: 2 прививки АбКДС с уменьшенным содержанием дифтерийного анатоксина с интервалом 4 недели, третья прививка проводится через 6 месяцев.
17. Экстренная профилактика столбняка проводится в соответствии с Постановлением № 2295.
18. Иммунизация детей старше 5 лет комбинированными вакцинами, содержащими Хиб-компонент, не проводится.
19. Пациентам с нарушением свертываемости крови (гемофилия) все вакцины вводят подкожно или внутрикожно с соблюдением мер предосторожности.
20. После введения иммуноглобулина или препарата крови введение вакцин против кори, краснухи и паротита откладывается не менее чем на три месяца. Без интервала между введением иммуноглобулинов или препаратов крови вводятся АКДС-содержащей вакцины, АДС-М, вакцина против туберкулеза, пневмококковой инфекции, оральная вакцина против полиомиелита (далее - ОПВ).
21. После введения вакцин против кори, краснухи, паротита, ОПВ, туберкулеза соблюдается интервал для введения иммуноглобулина не менее чем две недели. Не соблюдается интервал после введения АКДС-содержащей вакцины, вакцины против пневмококковой инфекции, АДС-М препарата.
22. При иммунизации вакциной ОПВ по эпидемиологическим показаниям интервал с ККП не соблюдается.
23. Не допускается совмещение иммунизации:
1) вакцины против желтой лихорадки с вакциной против холеры и паратифов А и В;
2) живой вакцины против брюшного тифа и вакцины против чумы;
3) комбинированной вакцины против дифтерии, столбняка, коклюша (бесклеточная), ВГВ, полиомиелита (инактивированная), гемофильной инфекции типа b и вакцины против ветряной оспы.
24. Интервалы между дозами вакцины соблюдаются в соответствии с инструкцией по применению препарата.
25. Использование "открытых флаконов" допускается при соблюдении следующих условий:
1) не истек срок годности препарата;
2) соблюдается температура хранения;
3) соблюдается стерильность;
4) отсутствуют видимые изменения вакцины.
26. "Открытые флаконы" АКДС-содержащей вакцины, АДС-М, АС, вакцины против полиомиелита, против пневмококковой инфекции, против гепатита "В" и "А" допускаются к использованию в течение трех суток при соблюдении условий, изложенных в пункте 25 настоящих Санитарных правил.
27. На этикетке "открытых флаконов" вакцин указывается дата и время открытия флаконов.
28. Не допускается перенос "открытых флаконов" из одного прививочного кабинета в другой.
29. Вакцины против кори, краснухи, паротита, туберкулеза, желтой лихорадки используются сразу или в течение шести часов после разведения, если это допускается инструкцией, с последующим уничтожением остатков вакцин.

16. Бұрын егілмеген 7 жастан асқан балалар мен ересектер вакцинациялау түрі бойынша: құрамындағы дифтерия анатоксині төмен 2 АбКДС екпесі 4 апта аралықпен егілуі тиіс, үшінші екпе 6 айдан кейін жүргізіледі.
17. Сіреспенің шұғыл профилактикасы № 2295 қаулысына сәйкес жүргізіледі.
18. 5 жастан асқан балаларды Хиб-компоненттен тұратын құрамдастырылған вакциналармен иммундау жүргізілмейді.
19. Қан ұюы (гемофилия) бұзылған пациенттерге барлық вакциналарды сақтық шараларын орындай отырып, тері астына немесе тері ішіне салады.
20. Иммуноглобулин немесе қан препараты салынғаннан кейін қызылшаға, қызамыққа және паротитке қарсы вакциналарды егу кемінде үш айға кейінге қалдырылады. Иммуноглобулиндерді немесе қан препараттарын енгізу аралығында аралық сақталмай, құрамында АКДС бар вакцина, АДС-М, туберкулезге, пневмококк инфекциясына қарсы, полиомиелитке қарсы ауыз арқылы ішетін вакцина (бұдан әрі – АПВ) егіледі.
21. Қызылшаға, қызамыққа, паротитке, АПВ, туберкулезге қарсы вакциналарды еккеннен кейін иммуноглобулинді егу үшін кемінде екі апта аралық сақталады. Құрамында АКДС бар вакцинаны, пневмококк инфекциясына қарсы вакцинаны, АДС-М препараттарын еккеннен кейін аралық сақталмайды.
22. Эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша АПВ вакцинасымен иммундау кезінде ҚҚП-пен аралық сақталмайды.
23. Иммундау кезінде мыналарды:
1) тырысқаққа және А және В паратифке қарсы вакцинамен сары қызбаға қарсы вакцинаны;
2) іш сүзегіне қарсы тірі вакцинаны және обаға қарсы вакцинаны;
3) дифтерияға, сіреспеге, көкжөтелге (жасушасыз), ВВГ-ға, полиомиелитке (белсенділігі жойылған вакцина), b түрінің гемофильді инфекциясына қарсы құрамдастырылған вакцинаны және желшешекке қарсы вакцинаны қосуға болмайды.
24. Вакцина дозаларының арасындағы аралықтар препаратты қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес сақталады.
25. "Ашылған құтыларды" пайдалануға мына:
1) препараттың жарамдылық мерзімі аяқталмаған;
2) сақтау температурасы сақталған;
3) стерильдігі сақталған;
4) вакцинаның көзге көрінетін өзгерістері болмаған жағдайларда жол беріледі.
26. Құрамында АКДС бар вакцинаның, АДС-М, АС, полиомиелитке, пневмококк инфекциясына қарсы вакциналардың, "А" және "В" гепатиттеріне қарсы вакциналардың "ашылған құтыларын" осы Санитариялық қағидалардың 25-тармағында баяндалған шарттар сақталған жағдайда үш тәулік ішінде пайдалануға жол беріледі.
27. Вакциналардың "ашылған құтыларының" заттаңбасында құтыларды ашу күні мен уақыты көрсетіледі.
28. "Ашылған құтыларды" бір егу кабинетінен екіншісіне тасымалдауға жол берілмейді.
29. Қызылшаға, қызамыққа, паротитке, туберкулезге, сары қызбаға қарсы вакциналар еріткіштермен араластырылғаннан кейін тез арада немесе егер, нұсқаулықта рұқсат етілген болса, кейіннен вакциналардың қалдықтары жойыла отырып, 6 сағат ішінде пайдаланылады.

30. МИБП, выпускаемые в ампулах, используются сразу после открытия.
31. Флаконы, в том числе с остатками вакцин, использованные для иммунизации населения на дому, при выезде прививочными бригадами уничтожаются в конце рабочего дня.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к помещениям
для проведения профилактических прививок
32. В помещении, где проводятся профилактические прививки (далее - прививочный кабинет), не допускается проведение других медицинских процедур (манипуляций).
33. Внутренняя отделка прививочного кабинета имеет гладкую поверхность, выдерживающую влажную уборку и дезинфекцию. В прививочном кабинете предусматривается наличие: естественного освещения, централизованного водоснабжения, канализации, отопления, раковины для мытья рук. При отсутствии централизованного водоснабжения и канализации в прививочном кабинете создаются условия для соблюдения персоналом санитарно-гигиенического режима и личной гигиены.
34. Прививочный кабинет оснащается следующим оборудованием:
1) холодильник достаточной емкости для хранения МИБП, обеспечивающий оптимальный температурный режим;
2) термоконтейнер или холодильная сумка для транспортировки и хранения МИБП в течение рабочего дня;
3) термоконтейнер для временного хранения МИБП в случае аварийного отключения электроэнергии;
4) рабочий стол, стулья;
5) медицинский стол для подготовки МИБП к использованию;
6) медицинский шкаф для хранения инструментов и лекарственных средств;
7) пеленальный стол и (или) медицинская кушетка;
8) бикс со стерильным материалом;
9) тонометр, термометры, одноразовые шприцы, шпатели;
10) емкость для обеззараживания остатков МИБП;
11) контейнер для безопасной утилизации использованных одноразовых шприцев (далее - КБУ).
35. Прививочный кабинет обеспечивается необходимыми лекарственными препаратами противошоковой терапии.
36. В состав выездной прививочной бригады, укомплектованной автотранспортом, термоконтейнером, прививочным материалом, одноразовыми и самоблокирующими шприцами, противошоковыми препаратами входит квалифицированный врач и прививочная медицинская сестра, имеющий допуск к проведению профилактических прививок.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к введению
вакцин и наблюдению за состоянием привитого
в поствакцинальном периоде
37. Перед проведением профилактической прививки врач, при отсутствии врача - фельдшер проводит осмотр прививаемого лица, при отсутствии противопоказаний к иммунизации оформляет допуск к проведению прививки в медицинском документе прививаемого, предоставляет прививаемому или его родителям или законному представителю полную и объективную информацию о профилактической прививке, возможных реакциях и неблагоприятных проявлениях после иммунизации, последствиях отказа от прививки.
Добровольное информированное согласие или отказ на проведение профилактических прививок оформляется в письменном виде по форме согласно приложению 1 к настоящим Санитарным правилам.

30. Ампулаларда шығарылатын МИБП ашылғаннан кейін дереу пайдаланылады.
31. Егу бригадалары тұрғындарды үйлерінде иммундау кезінде пайдаланылған құтылар, оның ішінде вакциналардың қалдықтары бар құтылар жұмыс күнінің соңында жойылады.
3. Профилактикалық егуді жүргізуге арналған үй-жайларға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
32. Профилактикалық егу жүргізілетін үй-жайда (бұдан әрі – егу кабинеті) басқа медициналық емшараларды (манипуляцияларды) жүргізуге жол берілмейді.
33. Егу кабинетінің ішкі өңделуі ылғалды жинауға және дезинфекцияға төзімді тегіс беттен тұрады. Егу кабинетінде: табиғи жарықтандырудың, орталықтандырылған сумен жабдықтаудың, кәріздің, жылудың, қол жууға арналған раковинаның болуы көзделеді. Орталықтандырылған сумен жабдықтау және кәріз болмаған жағдайда, персоналдың санитариялық-гигиеналық режимді және жеке гигиенаны сақтауы үшін жағдайлар жасалады.
34. Егу кабинеті мынадай жабдықпен жарақтандырылады:
1) қолайлы температуралық режимді қамтамасыз ететін сыйымдылығы МИБП-ды сақтау үшін жеткілікті тоңазытқыш;
2) МИБП-ды тасымалдауға және жұмыс күні ішінде сақтауға арналған термоконтейнер немесе тоңазыту сөмкесі;
3) электр қуаты апатты ажыраған жағдайда МИБП-ды уақытша сақтауға арналған термоконтейнер;
4) жұмыс үстелі, орындықтар;
5) МИБП-ды пайдалануға дайындауға арналған медициналық үстел;
6) аспаптар мен дәрілік заттарды сақтауға арналған медициналық шкаф;
7) жөргекке орау үстелі және (немесе) медициналық кушетка;
8) стерильді материал салынған бикс;
9) тонометр, термометрлер, бір рет қолданылатын шприцтер, шпательдер;
10) МИБП-дың қалдықтарын зарарсыздандыруға арналған ыдыс;
11) пайдаланылған бір рет қолданылатын шприцтерді қауіпсіз кәдеге жаратуға арналған контейнер (бұдан әрі – ҚКК).
35. Егу кабинеті шокқа қарсы терапияның қажетті дәрілік препараттарымен қамтамасыз етіледі.
36. Автокөлікпен, термоконтейнермен, егу материалымен, бір рет қолданылатын және өздігінен оқшауланатын шприцтермен, шокқа қарсы препараттармен толықтырылған көшпелі егу бригадасының құрамына білікті дәрігер және профилактикалық егу жүргізуге рұқсаты бар егу мейірбикесі кіреді.
4. Вакциналарды егуге және егілген адамның вакцинация
кезеңінен кейінгі жағдайын бақылауға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
37. Профилактикалық егу жүргізудің алдында дәрігер, ол болмағанда фельдшер егілетін адамды тексеріп-қарайды, иммундауға қарсы көрсетілімдер болмаған жағдайда егілетін адамның медициналық құжатына егу жүргізуге рұқсатты ресімдейді, егілетін адамға немесе оның ата-анасына немесе заңды өкіліне профилактикалық егу, иммундаудан кейінгі ықтимал реакциялар және қолайсыз көрсетілімдер, егуден бас тарту салдары туралы толық және объективті ақпарат береді.
Профилактикалық егуді жүргізуге ерікті ақпараттандырылған келісім немесе бас тарту осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша түрде ресімделеді.

38. Опрос прививаемого лица или его родителей, или иных законных представителей несовершеннолетних и граждан, признанных недееспособными в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан перед проведением профилактической прививки проводится по вопроснику для медицинских работников согласно приложению 2 к настоящим Санитарным правилам.
39. Противопоказания к проведению профилактических прививок указаны в приложении 3 к настоящим Санитарным правилам.
Контакт с инфекционным больным, ограничительные мероприятия не являются противопоказанием к проведению плановой прививки.
40. Организация и проведение профилактических прививок лицам, живущих с вирусом иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция) проводятся согласно приложению 4 к настоящим Санитарным правилам.
41. После получения прививки привитые лица в течение 30 минут находятся в медицинской организации под наблюдением медицинского работника, для принятия мер в случае возникновения НППИ. В последующем медицинским работником обеспечивается наблюдение на дому - в первые три дня после введения убитой или инактивированной вакцины и на 5-6 и 10-11 день после введения живой вакцины.
42. После введения АКДС-содержащей вакцины проводится профилактика НППИ с дачей парацетамола привитому лицу через один час после прививки каждые шесть часов, но не более четырех раз в сутки в дозировке 10-15 миллиграмм на 1 килограмм веса при наличии клинических показаний в течение 1-3 суток.
43. Медицинский работник при осмотре проводит разъяснительную работу с прививаемыми лицами или родителями прививаемых детей о необходимости обращения за медицинской помощью в случае возникновения НППИ.
44. Клиническими критериями при дифференциальной диагностике НППИ являются:
1) общие тяжелые реакции с повышенной температурой, фебрильными судорогами после иммунизации инактивированными вакцинами появляются в первые 3 дня после прививки;
2) реакции на живые вакцины (кроме аллергических реакций немедленного типа, которые могут появляться в первые часы после прививки) не могут появиться раньше четвертого дня и позже 12-14 дней после коревой, 20-25 дней после краснушной, тридцать дней после полиомиелитной, паротитной и комбинированных вакцин с паротитным компонентом;
3) менингеальные явления не характерны для осложнений после введения инактивированных вакцин, анатоксинов и живых вакцин, за исключением паротитной вакцины;
4) энцефалопатия не характерна для реакций на введение паротитной и полиомиелитной вакцин и анатоксинов;

38. Профилактикалық егуді жүргізу алдында егілетін адамға немесе оның ата-анасына немесе кәмелетке толмағандардың және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен белгіленген тәртіппен іс-әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтардың заңды өкілдеріне сауал жүргізу медицина қызметкерлеріне арналған сауалнама бойынша осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
39. Профилактикалық егуді жүргізуге қарсы көрсетілімдер осы Санитариялық қағидаларының 3-қосымшасында көрсетілген.
Инфекциясы бар науқаспен қарым-қатынаста болу, шектеу іс-шаралары жоспарлы егу жүргізу үшін қарсы көрсетілім болып табылмайды.
40. Адамның иммун тапшылығы вирусымен (бұдан әрі – АИТВ-инфекция) өмір сүретін адамдарға профилактикалық егуді ұйымдастыру және жүргізу осы Санитариялық қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
41. Егуді алғаннан кейін егілген адамдар ИКҚК туындаған жағдайда шаралар қабылдау үшін 30 минут бойы медициналық ұйымда медицина қызметкерінің бақылауында болады. Кейіннен медицина қызметкер өлі немесе белсенділігі жойылған вакцинаны енгізгеннен кейін алғашқы үш күнде және тірі вакцинаны енгізгеннен кейін 5-6 және 10-11 күнінде үйде бақылауды қамтамасыз етеді.
42. Құрамында АКДС бар вакцинаны енгізгеннен кейін клиникалық көрсетілімдері болған жағдайда егілген адамға егуден кейін 1 сағаттан соң әр 6 сағат сайын, бірақ тәулігіне 4 реттен көп емес 1 килограмм салмаққа 10-15 миллиграмнан 1-3 тәулік аралығында парацетамол бере отырып, ИКҚК профилактикасы жүргізіледі.
43. Медицина қызметкері тексеру кезінде ИКҚК туындаған жағдайда медициналық көмекке жүгіну қажеттігі туралы егілетін адамға немесе егілетін балалардың ата-аналарына түсіндіру жұмысын жүргізеді.
44. ИКҚК-ны дифференциалды диагностикалау кезінде мыналар клиникалық критерийлер болып табылады:
1) белсенділігі жойылған вакциналармен иммундаудан кейін жоғары температурамен, фебрильді құрысумен бірге өтетін жалпы ауыр реакциялар егуден соң алғашқы 3 күнде пайда болады;
2) тірі вакциналарға реакциялар (егуден кейін алғашқы сағаттарда пайда болатын шұғыл түрдегі аллергиялық реакциялардан басқа) қызылша вакцинасынан кейін төртінші күннен ерте және 12-14-күндерден, қызамық вакцинасынан кейін 20-25-күндерден, полиомиелит, паротит және паротит компоненті бар құрамдастырылған вакциналардан кейін отыз күннен кеш пайда бола алмайды;
3) менингеальды құбылыстар паротит вакцинасынан басқа белсенділігі жойылған вакциналарды, анатоксиндерді және тірі вакциналарды енгізгеннен кейінгі асқынуларға тән емес;
4) энцефалопатия паротит және полиомиелит вакциналарын және анатоксиндерді енгізгеннен кейінгі реакцияларға тән емес;

5) диагноз "поствакцинального энцефалита" требует, прежде всего, исключения заболеваний с общемозговой симптоматикой – опухолевых образований центральной нервной системы (далее – ЦНС), гриппа, пневмонии, менингококковой инфекции;
6) кишечные, почечные симптомы, сердечная и дыхательная недостаточности не характерны для осложнений и являются признаками сопутствующих заболеваний;
7) катаральный синдром может быть специфической реакцией на вакцину против кори, краснухи и паротита или комбинированные вакцины, содержащие один или несколько таких компонентов, если она возникает не ранее пятого дня и не позже 12-14 дня после прививки, но он не характерен для других вакцин (БЦЖ, все убитые вакцины);
8) вакциноассоциированный паралитический полиомиелит (далее – ВАПП) развивается в период с четвертого по 30 сутки после иммунизации живой полиомиелитной вакциной у привитых и до 60 суток у контактных. При этом, 80 % всех случаев ВАПП связаны с первой прививкой живой вакциной против полиомиелита, риск развития заболевания у иммунодефицитных лиц в 3-6 тысяч раз превышает таковой у здоровых. ВАПП сопровождается остаточными явлениями (вялые периферические парезы и/или параличи и мышечная атрофия).
45. Медицинский работник, получивший вызов к привитому лицу, немедленно обслуживает данный вызов, оказывает неотложную медицинскую помощь и при показаниях госпитализирует его. В случае подозрения на НППИ медицинский работник немедленно передает экстренное извещение в территориальное подразделение государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
46. Порядок учета и расследования НППИ проводится согласно приложению 5 к настоящим Санитарным правилам.
47. При расследовании случаев НППИ составляется акт эпидемиологического расследования и отчет о случаях НППИ согласно приложению 6 к настоящим Санитарным правилам.
5. Санитарно-эпидемиологические требования к учету
контингента, подлежащих профилактическим прививкам
и учет выполненных профилактических прививок
48. Для обеспечения полного охвата профилактическими прививками подлежащего иммунизации контингента проводится учет детей, проживающих на территории, силами медицинских работников медицинских организаций (фельдшерско-акушерский пункт, сельская врачебная амбулатория, поликлиника) два раза в год (весна-осень), с внесением изменений в составе детского населения в журнал переписи.
49. Проводится ежемесячное наблюдение за динамикой детского населения, с внесением в журнал переписи пофамильных данных о родившихся, умерших, прибывших или убывших лицах.

5) "вакцинадан кейінгі энцефалит" диагнозы, ең алдымен, жалпы ми симптоматикалы ауруларының – орталық жүйке жүйесі (бұдан әрі - ОЖЖ) ісіктерінің, тұмаудың, пневмонияның, менингококк инфекцияларының болмауын қажет етеді;
6) ішек, бүйрек симптомдары, жүрек функциясының жеткіліксіздігі, тыныс алу жеткіліксіздігі асқынуларға тән емес және бірге өтетін аурулардың белгілері болып табылады;
7) катаральдық синдром егуден кейін бесінші күннен ерте емес және 12-14-күндерден кешіктірмей пайда болған жағдайда қызылшаға, қызамыққа және паротитке қарсы және осындай бір немесе бірнеше комноненттері бар вакциналарға берілген өзіндік реакция болуы мүмкін, бірақ ол басқа вакциналарға (БЦЖ, барлық өлі вакциналар) тән емес;
8) вакцинамен байланыстырылған параличті полиомиелит (бұдан әрі – ВБПП) полиомиелитті тірі вакцинамен иммундалған адамдарда төртінші күннен бастап 30 тәулікке дейін және қарым-қатынаста болғандарда 60 тәулікке дейін дамиды. Бұл ретте, барлық ВБПП оқиғаларының 80%-ы полиомиелитке қарсы тірі вакцинаны бірінші егуге байланысты, аурудың иммунитет тапшылығы бар адамдарда даму қаупі оның сау адамдарда даму қаупінен 3-6 мың есеге жоғары. ВБПП қалдықты құбылыстармен (сылбыр перифериялық парездер және/немесе сал ауруы және бұлшық ет атрофиясы) бірге өтеді.
45. Егілген адамға шақыртылған медицина қызметкері осы шақыртуға тез арада қызмет көрсетеді, кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді және көрсетілімдер болған жағдайда оны ауруханаға жатқызады. ИКҚКА-ға күдіктену кезінде медицина қызметкері халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның бөлімшесіне жедел хабарлама жібереді.
46. ИКҚК-ны есепке алу және тексеру тәртібі осы Санитариялық қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
47. ИКҚК жағдайларын тексеру кезінде эпидемиологиялық тексеру актісі және ИКҚК жағдайлары туралы есеп осы Санитариялық қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес толтырылады.
5. Профилактикалық егілуге жататын контингентті есепке алуға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар және орындалған профилактикалық егуді есепке алу
48. Иммундалуы тиіс контингентті профилактикалық егулермен толық қамтуды қамтамасыз ету үшін медициналық ұйымдардың (фельдшерлік акушерлік пункт, селолық дәрігерлік амбулатория, емхана) медицина қызметкерлерінің күшімен жылына екі рет (көктем-күз) санақ журналына балалар құрамына өзгерістерді енгізе отырып, аумақта тұратын балаларды есепке алу жүргізіледі.
49. Санақ журналына туылған, қайтыс болған, келген немесе кеткен адамдардың тегі бойынша деректерді енгізе отырып, балалардың динамикасына ай сайын бақылау жүргізіледі.

50. Активное выявление детей, прибывших на обслуживаемый участок, осуществляется при посещении медицинским работником больных на дому, при обращении их за медицинской помощью в организации здравоохранения, консультативно-диагностические центры, при выборочном контроле достоверности учета детей.
51. Учет взрослого контингента проводится силами медицинских работников медицинских организаций один раз в год перед составлением планов профилактических прививок (август-сентябрь).
52. Суммарные данные о количестве населения, проживающего на обслуживаемой территории по возрастным группам, передаются в течение 14 календарных дней после окончания учета в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы.
53.Учет профилактических прививок, осуществляется соответствующими записями в учетных формах, которые хранятся в медицинских организациях по месту проведения прививок.
54. Форма 63/у "Карта профилактических прививок", утвержденная приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" хранится в виде картотеки, которая ведется по следующему принципу раскладки:
1) на детей, подлежащих прививкам в текущем году, которые распределяются по месяцам назначения прививок. После получения прививки и внесения ее в форму 63/у она перекладывается в ячейку (пакет) того месяца, на который назначена следующая прививка;
2) на детей, не подлежащих прививкам в текущем году, по годам рождения;
3) на детей временно выбывших;
4) на детей с медицинскими отводами.
55. Персональный учет профилактических прививок ведется в прививочном паспорте.
56. Координация и контроль полноты учета и охвата населения прививками возложены на местные органы государственного управления здравоохранения областей, города республиканского значения и столицы:
1) участковые врачи составляют годовые планы профилактических прививок, организуют проведение профилактических прививок и ежемесячно сдают отчеты о профилактических прививках в районные или городские поликлиники в соответствии с территориальной принадлежностью (далее – Поликлиники);
2) Поликлиники делают свод плана профилактических прививок, свод ежемесячных отчетов о профилактических прививках;
3) Поликлиники представляют сводный план профилактических прививок и сводные ежемесячные отчеты о профилактических прививках в местные органы государственного управления здравоохранения областей, города республиканского значения и столицы и в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;

50. Қызмет көрсетілетін учаскеге келген балаларды белсенді анықтауды медицина қызметкері науқастардың үйлеріне баруы кезінде, олардың денсаулық сақтау ұйымдарына, консультациялық-диагностикалық орталықтарға медициналық көмекке жүгінуі кезінде, балаларды есепке алудың дұрыстығын ішінара бақылау кезінде жүзеге асырады.
51. Ересек контингентті есепке алу профилактикалық егу жоспарларын құру алдында (тамыз-қыркүйек) жылына бір рет медициналық ұйымдардың медицина қызметкерлерінің күшімен жүргізіледі.
52. Қызмет көрсететін аумақтағы жас топтары бойынша тұрғындардың саны туралы жиынтық деректер халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның бөлімшелеріне және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына санақ аяқталғаннан кейін 14 күнтізбелік күн ішінде беріледі.
53. Профилактикалық егулерді есепке алу есепке алу нысандарына тиісті жазба жасаумен жүзеге асырылады, олар егудің жүргізілген орны бойынша медициналық ұйымдарда сақталады.
54. "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген "Профилактикалық екпелердің картасы" 63/е нысаны картотека түрінде сақталады, ол таратып салудың мына принципі бойынша жүргізіледі:
1) ағымдағы жылы егілуі тиіс балаларға, олар егуді тағайындау айлары бойынша бөлінеді. Егілгеннен және ол 63/у нысанына енгізілгеннен кейін ол келесі екпе тағайындалған айдың ұяшығына (пакетіне) қойылады;
2) ағымдағы жылы егілуі тиіс емес балаларға, туылу жылы бойынша;
3) уақытша көшіп кеткен балаларға;
4) медициналық қарсылығы бар балаларға.
55. Профилактикалық екпелердің дербес есебі егу паспортында жүргізіледі.
56. Тұрғындарды егуді толық есепке алуды және қамтуды үйлестіру мен бақылау облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына жүктелген:
1) учаскелік дәрігерлер профилактикалық егудің жылдық жоспарларын құрады, профилактикалық егу жүргізуді ұйымдастырады және ай сайын профилактикалық егулер туралы есептерді аумақтық тиесілігіне сәйкес аудандық немесе қалалық емханаларға (бұдан әрі - Емханалар) тапсырады;
2) Емханалар профилактикалық егу жоспарын жинақтайды, профилактикалық егулер туралы ай сайынғы есептердің жиынтығын жасайды;
3) Емханалар профилактикалық егудің жиынтық жоспарын және профилактикалық егулер туралы ай сайынғы жиынтық есептерді облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның бөлімшелеріне ұсынады.

4) местные органы государственного управления здравоохранения областей, города республиканского значения и столицы представляют сводный план и ежемесячные отчеты о профилактических прививках в уполномоченный орган в области здравоохранения. Территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в государственный орган сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
56-1. При составлении годового плана профилактических прививок предусматривается объем запаса вакцин и других иммунобиологических препаратов на 1 квартал следующего года.
Сноска. Санитарные правила дополнены пунктом 56-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 23.10.2015 № 677 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Санитарно-эпидемиологические требования
к учету и отчетности о движении вакцин и растворителей
57. Медицинские организации, проводящие профилактические прививки населению проводят учет вакцин, растворителей и других МИБП.
58. Медицинские организации, проводящие профилактические прививки населению, ежемесячно представляют ежемесячные отчеты о движении вакцин в поликлиники.
59. Поликлиники делают свод ежемесячных отчетов о движении вакцин и представляют сводные ежемесячные отчеты о движении вакцин в местные органы государственного управления здравоохранения областей, города республиканского значения и столицы и в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
60. Местные органы государственного управления здравоохранения областей, города республиканского значения и столицы представляют ежемесячные отчеты о движении вакцин в уполномоченный орган в области здравоохранения и государственного орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
60-1. Сроки хранения МИБП не превышают:
на центральных складах местных органов государственного управления здравоохранения областей, города республиканского значения и столицы - шести месяцев со дня поступления;
на складах медицинских организаций районов в городе, районов, городов районного значения – трех месяцев с момента поступления;
в медицинских организациях, непосредственно проводящих прививки – одного месяца с момента поступления;
в прививочных пунктах (школы, детские сады и другие организации для детей) – одной недели с момента поступления.
В случаях не использования МИБП в прививочных пунктах в установленные сроки хранения, их остатки в течение 5 рабочих дней сдаются в медицинские организации вышестоящего уровня.

4) облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары жиынтық жоспарды және профилактикалық екпелер туралы ай сайынғы есептерді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға ұсынады. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның бөлімшелері халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органға ұсынады.
56-1. Профилактикалық егулердің жылдық жоспарын құру кезінде келесі жылдың 1-тоқсанына вакциналар мен басқа да иммундық биологиялық препараттар қорының көлемі көзделеді.
Ескерту. 56-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.10.2015 № 677 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Вакциналар мен еріткіштердің қозғалысы туралы есепке алуға және есептілікке қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
57. Халыққа профилактикалық егуді жүргізетін денсаулық сақтау ұйымдары вакциналарды, еріткіштерді және басқа да МИБП-ды есепке алуды жүргізеді.
58. Халыққа профилактикалық егуді жүргізетін медициналық ұйымдар ай сайын вакциналардың айналысы туралы емханаларға айлық есептерді ұсынады.
59. Емханалар вакциналардың қозғалысы туралы айлық есептердің жиынтығын жасайды және вакциналардың қозғалысы туралы ай сайынғы жиынтық есептерді облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның бөлімшелеріне ұсынады.
60. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары вакциналардың қозғалысы туралы ай сайынғы есептерді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органға және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органға ұсынады.
60-1. МИБП-ны сақтау мерзімдері:
облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының орталық қоймаларында келіп түскен күнінен бастап алты айдан;
қаладағы аудандардың, аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың медициналық ұйымдарының қоймаларына келіп түскен сәтінен бастап үш айдан;
тікелей егу жүргізетін медициналық ұйымдарда келіп түскен сәтінен бастап бір айдан;
егу пункттерінде (мектептер, бала бақшалары және балаларға арналған басқа да ұйымдар) келіп түскен сәтінен бастап бір аптадан аспайды.
Егу пункттерінде МИБП-ны белгіленген сақтау мерзімінде пайдаланбаған жағдайда олардың қалдықтары 5 жұмыс күні ішінде жоғары тұрған деңгейдегі медициналық ұйымдарға беріледі.

Сноска. Санитарные правила дополнены пунктом 60-1 в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 23.10.2015 № 677 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Санитарно-эпидемиологические требования к уничтожению
неиспользованных остатков иммунобиологических препаратов
61. Ампулы и флаконы, содержащие неиспользованные остатки МИБП, обеззараживаются и уничтожаются медицинским работником, проводившим прививку, одним из следующих способов:
1) кипячением в течение 30 минут (вакцины против сибирской язвы - 2 часа);
2) погружением в дезинфицирующее средство, зарегистрированное и разрешенное в Республике Казахстан.
62. В целях недопущения травм и заражения, использованные одноразовые шприцы и иглы не разбираются, не подвергаются деформации, не допускается их промывка и дезинфекция, они подлежат сбору и утилизации.
63. Сразу после использования одноразовые шприцы и иглы сбрасываются в непрокалываемые, водонепроницаемые КБУ и утилизируются в установленном порядке.
64. Если 1 % ампул (флаконов) в партии МИБП не соответствуют требованиям приложенной к ней инструкции, то вся партия МИБП подлежит уничтожению, способом, указанным в пункте 61 настоящих санитарных правил.
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования по проведению
профилактических прививок населению"
Форма
Добровольное информированное согласие или отказ
на проведение профилактических прививок
Я, нижеподписавшийся (аяся)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. родителя (иного законного представителя) несовершеннолетнего)
настоящим подтверждаю то, что проинформирован (а) врачом:
1) о необходимости проведения профилактической прививки;
2) об обязательном медицинском осмотре перед проведением
профилактической прививки;
3) о возможных реакциях и неблагоприятных проявлениях после
проведения профилактической прививки;
4) о последствиях отказа;
5) о необходимости своевременного обращения в медицинскую
организацию при развитии любой реакций и НППИ.
На все возникающие вопросы получил (а) исчерпывающие
ответы:_________________
(да/нет)
Получив полную информацию:
согласен (на) р / отказываюсь р на (от) проведение (я) профилактической
прививки.
_____________________________________________________________________
(наименование препарата)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. прививаемого (ой))
Ф.И.О._______________________________________________________________
Дата "____" _____________ 20___ года Подпись _________________
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования по проведению
профилактических прививок населению"
Форма
Вопросник
для медицинских работников по опросу прививаемого лица или его
родителей или иных законных представителей несовершеннолетних и
граждан, признанных недееспособными в порядке, установленном
гражданским законодательством Республики Казахстан перед
проведением профилактической прививки
Категории
Вопросы
Да / нет
Обязательные вопросы
Общее состояние прививающегося лица (ребенка)? Наличие острого заболевания?
Наличие аллергии на какие-либо лекарства, продукты питания или вакцины?
Были ли серьезные реакции на введение какой-либо вакцины в прошлом?
Наблюдались ли судороги или патологии головного мозга и нервной системы?
Наличие астмы, заболеваний легких, сердца, почек, метаболических заболеваний (диабет)?
Дополнительные для живых вакцин
Наличие онкологического заболевания?
Наличие ВИЧ/СПИД, каких-либо других проблем со стороны иммунной системы?
Лечение в последние 3 месяца кортизоном, преднизолоном и другими стероидами, противоопухолевыми препаратами, прохождение лучевой терапии?
Проведение иммунизации за последние 4 недели?
Для взрослых
Наличие беременности или вероятность наступления беременности в течение следующего месяца?
Дополнительные сведения, которые по мнению врача являются необходимыми
Приложение 3
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования по проведению
профилактических прививок населению"
Противопоказания к проведению профилактических прививок

Ескерту. 60-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.10.2015 № 677 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Иммундық-биологиялық препараттардың пайдаланылмаған қалдықтарын жоюға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
61. МИБП-ның пайдаланылмаған қалдықтары бар ампулалар мен құтыларды егу жүргізген медицина қызметкері мынадай тәсілдердің бірімен:
1) 30 минут бойы қайнату (күйдіргі ауруына қарсы вакциналар - 2 сағат);
2) Қазақстан Республикасында тіркелген және рұқсат етілген дезинфекциялау құралына батыру арқылы зарарсыздандырады және жояды.
62. Пайдаланылған бір рет қолданылатын шприцтер және инелер жарақаттануды және ауру жұқтыруды болдырмау мақсатында бөлшектелмейді, пішіні өзгертілмейді, оларды жуу және дезинфекциялауға жол берілмейді, олар жинауға және кәдеге жаратуға жатады.
63. Пайдаланылғаннан кейін бір рет қолданылатын шприцтер мен инелер тесілмейтін, су өтпейтін ҚКК-не дереу салынады және белгіленген тәртіппен кәдеге жаратылады.
64. Егер МИБП партиясындағы 1 % ампулалар (құтылар) қоса берілген нұсқаулықтың талаптарына сәйкес келмесе, онда МИБП-дың барлық партиясы осы Санитариялық қағидалардың 61-тармағында көрсетілген тәсілмен жойылуға жатады.
"Халыққа профилактикалық
егуді жүргізу бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Профилактикалық егуді жүргізуге ерікті ақпараттандырылған
келісім немесе бас тарту
Мен, төменде қол қоюшы
_____________________________________________________________________
(кәмелет жасқа толмаған баланың ата-анасының (өзге заңды өкілінің)
Т.А.Ә.)
осы құжатпен дәрігердің мыналар туралы ақпарат бергенін растаймын:
1) профилактикалық егуді жүргізудің қажеттілігі туралы;
2) профилактикалық егуді жүргізер алдында міндетті медициналық
тексеріп-қараудан өту туралы;
3) профилактикалық егуді жүргізгеннен кейінгі ықтимал
реакциялар мен қолайсыз көрсетілімдер туралы;
4) бас тартудың салдары туралы;
5) кез келген реакция мен ИКҚК кезінде медициналық ұйымға
уақтылы жүгіну қажеттілігі туралы.
Барлық туындаған сұрақтарға толық жауап алдым:_________________
(иә/жоқ)
Толық ақпарат алып:
профилактикалық егуді жүргізуге (-ден) (мен) келісемін
/ бас тартамын
_____________________________________________________________________
(препарат атауы)
_____________________________________________________________________
(егілетін адамның Т.А.Ә.)
Т.А.Ә.
_____________________________________________________________________
Күні "____" _____________ 20___ жыл Қолы ____________________________
"Халыққа профилактикалық
егуді жүргізу бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Профилактикалық егуді жүргізу алдында егілетін адамға немесе
оның ата-анасына немесе кәмелетке толмағандардың және Қазақстан
Республикасының азаматтық заңнамасымен белгіленген тәртіпте
іс-әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтардың заңды
өкілдеріне сауал жүргізу үшін медицина қызметкерлеріне арналған
сауалнама
Санаттар
Сұрақтар
Иә / жоқ
Міндетті сұрақтар
Егілетін адамның (баланың) жалпы хал-ахуалы қандай? Жіті ауруы бар ма?
Қандай да бір дәріге, тамақ өнімдеріне немесе вакциналарға аллергиясы бар ма?
Бұрын қандай да бір вакцина салынғанда қатты реакция болды ма?
Ми мен жүйке жүйесінің тырысуы немесе патологиясы байқалды ма?
Астма, өкпе, жүрек, бүйрек ауруларының, метаболикалық аурлардың (диабет) болуы?
Тірі вакциналар үшін қосымша
Онкологиялық аурулар болды ма?
АИТВ/ЖИТС, иммундық жүйе жағынан қандай да бір проблемалар болды ма?
Соңғы 3 айда кортизонмен, преднизолонмен және басқа да стероидтермен, ісікке қарсы препараттармен емделдіңіз бе, сәулелік терапиядан өттіңіз бе?
Соңғы 4 аптада иммундау жүргізілді ме?
Ересектерге арналған
Жүктіліктің болуы немесе келесі ай ішінде жүктіліктің болу ықтималдығы?
Дәрігердің пікірінше қажетті болып табылатын қосымша мәліметтер
"Халыққа профилактикалық
егуді жүргізу бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
3-қосымша
Профилактикалық егуді жүргізуге қарсы көрсетілімдер

1. Общие постоянные противопоказания для всех видов вакцин:
1) сильная реакция, развившаяся в течение 48 часов после предыдущего введения данной вакцины (повышение температуры тела до 40 градусов Цельсия и выше, синдром длительного, необычного плача три и более часов, фебрильные или афебрильные судороги, гипотонический-гипореактивный синдром);
2) осложнение на предыдущее введение данной вакцины - немедленные аллергические реакции, в том числе анафилактический шок, развившиеся в течение 24 часов после прививки, энцефалит или энцефалопатия, развившаяся в течение семи дней после введения вакцины.
2. Постоянные противопоказания для использования живых вакцин:
1) стабильные иммунодефицитные состояния, включая ВИЧ-инфекцию;
2) злокачественные новообразования, включая злокачественные заболевания крови;
3) беременность.
3. Временные противопоказания, общие для всех видов вакцин:
1) острые заболевания центральной нервной системы (менингит, энцефалит, менингоэнцефалит) – вакцинация откладывается на срок до одного года со дня выздоровления;
2) острый гломерулонефрит – вакцинация откладывается до 6 месяцев после выздоровления; нефротический синдром – вакцинация откладывается до окончания лечения кортикостероидами;
3) острые инфекционные и неинфекционные заболевания средней и тяжелой степени тяжести вне зависимости от температуры - вакцинация разрешается через 2-4 недели после выздоровления;
4) применение при различной патологии стероидов, а также других препаратов, обладающих иммуносупрессивными свойствами;
5) больные с прогрессирующими хроническими заболеваниями не подлежат вакцинации; больные с обострением хронических заболеваний прививаются в период ремиссии.
4. Дополнительные противопоказания к отдельным видам вакцин:
1) к вакцине против туберкулеза (БЦЖ):
недоношенность (масса тела ребенка менее 2000 грамм или гестационный возраст менее 33 недель);
генерализованная инфекция БЦЖ, выявленная у лиц первой степени родства (возможность наследственного иммунодефицита);
осложненное течение поствакцинального периода, развившееся после предыдущего введения вакцины БЦЖ;
поражения центральной нервной системы – родовые травмы с неврологической симптоматикой среднетяжелой и тяжелой степени;
гемолитическая болезнь новорожденных (среднетяжелые и тяжелые формы);
внутриутробная инфекция, сепсис новорожденных;
инфицирование микобактериями туберкулеза, наличие туберкулеза в анамнезе;
положительная или сомнительная реакция Манту;
2) к живой оральной полиомиелитной вакцине (далее - ОПВ):
развитие параличей или парезов на введение предыдущей дозы ОПВ в течение 30 дней после иммунизации;
бытовой контакт с лицом, у которого иммунодефицит.
В данных случаях вакцинация может проводиться инактивированной полиомиелитной вакциной (далее - ИПВ);

1. Вакциналардың барлық түрлеріне жалпы тұрақты қарсы көрсетілімдер:
1) осы вакцинаны бұрын салғаннан кейін 48 сағат ішінде пайда болатын қатты реакция (дене қызуының Цельсий бойынша 40 градусқа және одан да жоғары көтерілуі, әдеттегіден өзгеше, ұзақ, үш және одан да көп сағат қатты жылау синдромы, фебрильді немесе афебрильді тырысулар, гипотоникалық-гипореактивті синдром);
2) осы вакцинаны бұрын салғанда болатын асқынулар – тез болатын аллергиялық реакциялар, соның ішінде егуден кейін 24 сағат ішінде пайда болатын анафилактикалық шок, вакцина салғаннан кейін жеті күн ішінде пайда болатын энцефалит немесе энцефалопатия.
2. Тірі вакциналарды пайдалануға тұрақты қарсы көрсетілімдер:
1) АИТВ-инфекциясын қоса алғандағы тұрақты иммун тапшылық жағдайы;
2) қатерлі қан ауруларын қоса алғандағы қатерлі ісік;
3) жүктілік.
3. Жалпы вакциналардың барлық түрлеріне уақытша қарсы көрсетілімдер:
1) орталық жүйке жүйесінің жіті аурулары (менингит, энцефалит, менингоэнцефалит) – вакцинациялау сауыққан күннен бір жылға дейінгі мерзімге қалдырылады;
2) жіті гломерулонефрит – вакцинациялау сауыққан соң 6 айға дейін кейінге қалдырылады; нефротиялық синдром – вакцинациялау кортикостероидтермен емделу аяқталғанға дейін кейінге қалдырылады;
3) температураға байланыссыз ауырлығы орта және ауыр дәрежедегі жіті инфекциялық және инфекциялық емес аурулар - вакцинациялау сауыққаннан кейін 2-4 аптадан соң рұқсат етіледі;
4) әртүрлі патология кезінде стероидтерді, сондай-ақ иммуносупрессивті қасиеттерге ие басқа да препараттарды қолдану;
5) біртіндеп ұлғаятын созылмалы аурулармен ауыратын науқастар вакцинациялауға жатқызылмайды; асқынатын созылмалы аурулармен ауыратын науқастар ремиссия кезеңінде егіледі.
4. Вакциналардың мынадай жекелеген түрлеріне қосымша қарсы көрсетілімдер:
1) туберкулезге қарсы вакцинаға (БЦЖ):
шала туғандық (сәби денесінің салмағы 2000 граммнан кем немесе 33 аптадан кем гестациялық жас);
алғашқы туысқандық дәрежедегі адамдарда анықталған БЦЖ генерализацияланған инфекциясы (тұқым қуалаған иммун тапшылығының ықтималдығы);
БЦЖ вакцинасын бұрын салғаннан кейін пайда болатын вакцинадан кейінгі кезеңнің асқынып өтуі;
орталық жүйке жүйесінің (бұдан әрі – ОЖЖ) зақымдануы –ауырлығы орта және ауыр дәрежелі неврологиялық симптомды туа біткен жарақат;
жаңа туған сәбилердің гемолитиялық ауруы (ауырлығы орта және ауыр түрлері);
қынап ішілік инфекциялар, жаңа туған нәрестелердегі сепсис;
туберкулездің микобактерияларын жұқтыру, анамнезінде туберкулездің болуы;
оң немесе күмәнді Манту реакциясы.
2) ауыз арқылы ішетін тірі полиомиелит вакцинасына (бұдан әрі - АПВ):
иммундаудан кейін 30 күн ішінде АПВ бұрынғы дозасын салғанда параличтің немесе шала салданудың пайда болуы;
иммун тапшылығы бар адамдармен тұрмыстық жанасу.
Осы жағдайларда вакцинациялау белсенділігі жойылған полиомиелитті вакцинамен (бұдан әрі - БПВ) жүргізілуі мүмкін.

3) к ИПВ:
немедленные аллергические реакции на неомицин или стрептомицин, используемые в производстве вакцин;
4) к адсорбированной вакцине против коклюша, дифтерии и столбняка с бесклеточным коклюшным компонентом (далее - АбКДС) и комбинированным вакцинам, содержащим АбКДС (далее – АбКДС-содержащие вакцины):
прогрессирующие заболевания центральной нервной системы: неконтролируемая эпилепсия, прогрессирующая энцефалопатия, развившаяся в течение семи дней после вакцинации, а также афебрильные судороги в анамнезе;
подтвержденная системная реакция к ингредиенту вакцины (глютаральдегид, неомицин, стрептомицин, полимиксин В), используемые в производстве вакцины;
5) к вакцине, содержащей столбнячный анатоксин (АДС-М, АС):
синдром Гийена-Барре, развившийся в течение шести недель после предыдущего введения вакцины, содержащей столбнячный анатоксин;
6) к вакцинам, содержащим аттенуированные живые вирусы:
анафилактические реакции на белок куриного яйца (если вакцинные вирусы выращивают в куриных эмбрионах), аминогликозиды, неомицин и другие антибиотики, используемые в производстве вакцин;
7) к вакцине против гриппа, полученной на куриных эмбрионах:
аллергические реакции на белок куриного яйца, компоненты среды для культивирования штаммов (белки, антибиотики и другие вещества)\;
8) к вакцине против вирусного гепатита В (далее - ВГВ) и другим рекомбинантным или комплексным вакцинам, содержащим отдельные рекомбинантные иммуногены:
немедленные аллергические реакции на компоненты дрожжеподобных грибов, бактерий или других клеток, применяемых в производстве вакцин.
Приложение 4
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования по проведению
профилактических прививок населению"
Организация и проведение профилактической прививки
лицам, живущих с вирусом иммунодефицита человека
(далее – ВИЧ-инфекция)
1. Основные принципы проведения профилактической прививки лицам, живущих с ВИЧ-инфекцией (далее - ЛЖВ):
1) профилактические прививки лиц с диагнозом ВИЧ-инфекция и детей, рожденных от ВИЧ-инфицированной матери, проводится после консультации врача центра по профилактике и борьбе со СПИД (далее – центр СПИД);
2) убитые и другие инактивированные вакцины, не содержащие живые бактерии или вирусы, не представляют опасности для людей с нарушениями иммунной системы и применяются на тех же принципах, что и для здоровых людей;

3) БПВ-ге:
вакциналарды өндіруде пайдаланылатын неомицинге немесе стрептомицинге шұғыл аллергиялық реакциялар.
4) жасушасыз көкжөтел компонентімен көкжөтелге, дифтерияға және сіреспеге қарсы адсорбцияланған вакцинаға (бұдан әрі - АбКДС) және құрамында АбКДС бар (бұдан әрі – құрамында АбКДС- вакцина бар) құрамдастырылған вакциналарға:
біртіндеп ұлғаятын орталық жүйке жүйесі аурулары: бақыланбайтын ұстама (эпилепсия), вакцинациялаудан кейін жеті күн ішінде пайда болатын біртіндеп ұлғаятын энцефалопатия, сондай-ақ сыртартқыдағы афебрильді тырысулар;
вакцина өндіруде қолданылатын вакцина ингредиентіне расталған жүйелі реакция (глютаральдегид, неомицин, стрептомицин, полимиксин В);
5) құрамында сіреспе анатоксині бар вакцинаға (АДС-М, АС):
құрамында сіреспе анатоксині бар вакцинаны бұрын салғаннан кейін алты апта ішінде пайда болатын Гийен-Барре синдромы.
6) құрамында аттенуирленген тірі вирустар бар вакциналарға:
тауық жұмыртқасының ақуызына анафилактикалық реакциялар (егер вакцина вирустары тауық эмбриондарында өсірілетін болса), вакцина өндіруде қолданылатын аминогликозидтер, неомицин және басқа да антибиотиктер.
7) тұмауға қарсы тауық эмбриондарынан алынған вакцинаға:
тауық жұмыртқасының ақуызына аллергиялық реакциялар, штаммдарды өсіруге арналған орта компоненттері (ақуыздар, антибиотиктер және басқа да заттар).
8) вирусты В гепатитіне (бұдан әрі - ВВГ) және құрамында рекомбинантты жекелеген иммуногендер бар басқа да рекомбинантты немесе кешенді вакциналарға қарсы вакцинаға:
ашытқы тәрізді саңырауқұлақ компоненттеріне, бактерияларға немесе вакциналар өндіруде қолданылатын басқа да жасушаларға тез болатын аллергиялық реакциялар.
"Халыққа профилактикалық
егуді жүргізу бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
4-қосымша
Адамның иммун тапшылығы вирусымен (бұдан әрі – АИТВ инфекциясы) өмір сүретін адамдарды профилактикалық егуді ұйымдастыру және жүргізу
1. АИТВ инфекциясымен өмір сүретін адамдарға (бұдан әрі - АӨСА) профилактикалық егу жүргізуді ұйымдастырудың негізгі қағидаттары:
1) АИТВ инфекциясы диагнозы бар адамдарға және АИТВ инфекциясын жұқтырған аналардан туған балаларға жүргізілетін профилактикалық егулер ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтың (бұдан әрі – ЖИТС орталығы) дәрігерімен кеңесуден кейін ғана өткізіледі;
2) өлі және құрамында тірі бактериялар немесе вирустар болмайтын белсенділігі жойылған басқа да вакциналар иммундық жүйесі бұзылған адамдар үшін қауіп тудырмайды және сау адамдарға арналған принциптерде қолданылады;

3) вакцины, содержащие аттенуированные вирусы, а также другие живые вакцины противопоказаны ВИЧ-инфицированным со среднетяжелой и тяжелой иммуносупрессией, включая больных с клиническим проявлением ВИЧ-инфекции;
4) у ЛЖВ, не имеющих или имеющих слабовыраженные признаки иммуносупрессии, вакцинация живыми вакцинами, проводится также как у неинфицированных ВИЧ.
2. Вакцинация против туберкулеза ЛЖВ:
1) новорожденные, родившиеся от ВИЧ-инфицированных матерей, при отсутствии клинических признаков ВИЧ-инфекции и других противопоказаний к введению данной вакцины, прививаются; не привитые в родильных отделениях в утвержденные сроки, прививаются в течение двух месяцев без предварительной пробы Манту; по истечении двух месяцев введение БЦЖ не допускается из-за риска развития генерализованной БЦЖ-инфекции;
2) не проводится повторная вакцинация БЦЖ детям с неразвившимися поствакцинальными знаками до окончательного заключения о наличии инфицированности ВИЧ;
3) ребенок, родившийся от ВИЧ-инфицированной матери, но не являющийся ВИЧ-инфицированным, допускается к ревакцинации БЦЖ в установленные сроки при отрицательных результатах пробы Манту.
3. Вакцинация ЛЖВ против кори, краснухи и эпидемического паротита:
при угрозе распространения кори, детей в возрасте 6-11 месяцев допускается однократно привить против кори. Затем, в возрасте 12-15 месяцев проводится плановая иммунизация против кори (интервал между введением вакцин составляет не менее 1 месяца).
4. Вакцинация ЛЖВ против полиомиелита:
ОПВ нельзя вводить ЛЖВ независимо от степени иммунодефицита, а также членам их семей и лицам, близко контактирующим с ними.
5. Вакцинация ЛЖВ против брюшного тифа:
живую брюшнотифозную вакцину нельзя назначать ЛЖВ вне зависимости от выраженности иммунодефицита.
6. Вакцинация ЛЖВ против желтой лихорадки:
проводится независимо от клинической стадии и тяжести иммунодефицита, в случае, если польза от вакцинации превышает риск.
7. Иммунизация ЛЖВ вакцинами, адсорбированными и комбинированными (не живыми) вакцинами:
1) АбКДС-содержащими вакцинами прививаются в установленные сроки и в рекомендуемых дозах, независимо от клинической стадии и иммунного статуса;
2) решение об иммунизации комбинированной вакциной с компонентом против гемофильной инфекции типа В (далее - Хиб) для детей до пятилетнего возраста принимает врач после оценки риска Хиб-инфекции и преимущества иммунизации;

3) аттенуирленген вирустар бар вакциналар, сондай-ақ басқа да тірі вакциналар АИТВ инфекциясының клиникалық белгілері бар науқастарды қосқанда ауырлығы орта және ауыр иммуносупрессия байқалатын АИТВ жұқтырғандарға қарсы көрсетілген;
4) иммуносупрессия белгілері байқалмайтын немесе аз байқалатын АӨСА-ды тірі вакциналармен вакцинациялау АИТВ-ын жұқтырмағандарға сияқты жүргізіледі.
2. АӨСА-ды туберкулезге қарсы вакцинациялау:
1) АИТВ инфекциясын жұқтырған аналардан туған сәбилерге АИТВ инфекциясының клиникалық белгілері және осы вакцинаны енгізуге басқа да қарсы көрсетілімдер болмаған жағдайда екпе жасалады; босандыру бөлімшелерінде белгіленген мерзімде екпе алмаған сәбилерге алдын ала Манту сынамасы жасалмай, екі ай ішінде егу жүргізіледі; екі ай өткеннен кейін генерализацияланған БЦЖ-инфекциясының даму тәуекелі себебінен БЦЖ-ны енгізуге болмайды.
2) вакцинадан кейінгі белгілер дамымаған балаларға АИТВ-ны жұқтырғандығы туралы соңғы қорытынды шыққанға дейін БЦЖ вакцинациялауы қайтадан жүргізіледі;
3) АИТВ инфекциясын жұқтырған аналардан туған, бірақ АИТВ-ны жұқтырмаған балаға Манту сынамасы теріс нәтиже көрсеткен жағдайда БЦЖ вакцинациялауын белгіленген мерзімде қайтадан жүргізуге болады.
3. АӨСА-ды қызылшаға, қызамыққа және эпидемиялық паротитке қарсы вакцинациялау:
қызылшаның таралу қаупі кезінде 6-11 ай аралығындағы балаларға қызылшаға қарсы бір рет екпе жасауға болады. Содан кейін 12-15 айларында қызылшаға қарсы жоспарлы иммундау жүргізіледі (вакциналарды енгізу арасындағы аралық 1 айды құрайды).
4. АӨСА-ды полиомиелитке қарсы вакцинациялау:
иммунитет тапшылығының деңгейіне қарамастан, АӨСА-ға, олардың отбасы мүшелеріне және жақын қарым-қатынастағы адамдарға АПВ-ны енгізуге болмайды.
5. АӨСА-ды іш сүзегіне қарсы вакцинациялау:
иммунитет тапшылығының айқын көрінуіне қарамастан, АӨСА-ға іш сүзегінің тірі вакцинасын тағайындауға болмайды.
6. АӨСА-ды сары қызбаға қарсы вакцинациялау:
вакцинациялаудан тиген пайда тәуекелден асқан жағдайда клиникалық сатыға және иммунитет тапшылығына байланыссыз жүргізіледі.
7. АӨСА-ды вакциналармен, адсорбцияланған және құрамдастырылған (өлі) вакциналармен иммундау:
1) клиникалық сатысына және иммундық мәртебесіне қарамастан, құрамында АбКДС бар вакциналармен белгіленген мерзімде және ұсынылатын дозаларда егіледі;
2) бес жасқа дейінгі балаларды В түрінің гемофильді инфекциясына (бұдан әрі - Хиб) қарсы компоненті бар құрамдастырылған вакцинамен иммундау туралы шешімді Хиб-инфекциясының тәуекелін және иммундау артықшылығын бағалағаннан кейін дәрігер қабылдайды.

3) вакцинация против вирусного гепатита "А" рекомендуются людям, имеющим высокий риск заражения вирусным гепатитом "А", независимо от наличия у них ВИЧ-инфекции и иммунодефицита;
4) вакцинация против ВГВ рекомендована ЛЖВ, у которых отсутствуют серологические маркеры ВГВ. Схему вакцинации применяют в соответствии с содержанием CD4 лимфоцитов:
если число лимфоцитов СD4 более 500 на микролитр (далее – мкл), вакцинацию проводят стандартной дозой – 20 микрограммов (далее - мкг) для взрослых, 10 мкг для детей; вакцину вводят в сроки 0,1 и 6 месяцев;
если число лимфоцитов СD4 200-500 на мкл, вакцинацию проводят по интенсивной схеме (20 мкг) в сроки 0, 1, 2 и 12 месяцев;
лицам, не ответившим на первый курс вакцинации, вводят дополнительные дозы вакцины или проводят полный курс вакцинации, используя дозу 40 мкг;
если число лимфоцитов СD4 до 200 на мкл и ЛЖВ не получает антиретровирусную терапию (далее - АРТ), сначала проводят АРТ. Вакцинацию откладывают до восстановления числа лимфоцитов СD4 более 200 на мкл;
5) вакцинация инактивированными вакцинами против гриппа проводят до начала эпидемического сезона;
6) вакцинацию против менингококковой инфекции проводят лицам, планирующим поездку в страны, эндемичные по менингококковой инфекции, независимо от их ВИЧ-статуса;
7) вакцинация против бешенства не противопоказана ЛЖВ.
Приложение 5
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования по проведению
профилактических прививок населению"
Порядок учета и расследования НППИ
1. Существуют четыре возможные причины НППИ:
1) вакцинальная реакция – реакция, вызванная некоторыми компонентами вакцины;
2) программная ошибка – реакция, вызванная ошибками при подготовке вакцины, обращении с ней или введением;
3) случайное совпадение – реакция, наблюдающаяся после иммунизации, но не вызванная вакциной или программной ошибкой;
4) реакция на инъекцию – реакция, вызванная страхом по поводу проведения инъекции (укола).
2. Патологические процессы, регистрируемые после иммунизации, могут быть следствием:
1) низкого качества вакцин или нарушения правил иммунизации;
2) обострения хронических инфекций и проявления латентных заболеваний;
3) присоединения интеркуррентных инфекций, проявлению которых может способствовать иммунизация;
4) индивидуальных особенностей организма, обусловленных конституционными генетическими факторами, снижением сопротивляемости вследствие предшествующих заболеваний, нарушениями питания, наличием специфической и неспецифической чувствительности к компонентам вакцин, а также первичных и вторичных иммунодефицитных состояний.

3) "А" вирусты гепатитіне қарсы вакцинациялау АИТВ-инфекциясының және иммунитет тапшылығының болуына қарамастан "А" вирусты гепатитін жұқтыру тәуекелі жоғары адамдар үшін ұсынылады;
4) ВВГ-ға қарсы вакцинациялау ВВГ-ның серологиялық маркерлері болмайтын АӨСА үшін ұсынылады. Вакцинациялау схемасын CD4 лимфоциттердің болуына сәйкес қолданады:
егер СD4 лимфоциттерінің саны бір микролитрге (бұдан әрі – мкл) 500-ден жоғары болса, вакцинациялауды стандартты дозамен – ересектер үшін 20 микрограммен (бұдан әрі - мкг), балалар үшін 10 мкг-мен жүргізеді; вакцинаны 0,1 және 6 ай мерзімдерде енгізеді;
егер СD4 лимфоциттерінің саны бір мкл 200-500 болса, вакцинациялауды қарқынды схема (20 мкг) бойынша 0, 1, 2 және 12 ай мерзімдерде жүргізеді;
бірінші вакцинациялау курсына жауап бермеген адамдарға вакцинаның қосымша дозаларын енгізеді немесе 40 мкг дозаны қолдана отырып, толық вакцинациялау курсын өткізеді;
егер СD4 лимфоциттерінің саны бір мкл-де 200-ге дейін болса және АӨСА-лар антиретровирусты терапия (бұдан әрі - АРТ) қабылдамаса, алдымен АРТ өткізеді. Вакцинациялауды СD4 лимфоциттерінің саны бір мкл-де 200-ден жоғары болғанға дейін қалдырады.
5) тұмауға қарсы белсенділігі жойылған вакциналармен вакцинациялауды эпидемиялық маусым басталғанға дейін жүргізеді;
6) менингококк инфекциясына қарсы вакцинациялауды менингококкты инфекция бойынша эндемиялық елдерге баруды жоспарлайтын адамдарға олардың АИТВ-мәртебесіне қарамастан жүргізеді;
7) құтырмаға қарсы вакцинациялау АӨСА-ға қарсы көрсетілмеген.
"Халыққа профилактикалық
егуді жүргізу бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
5-қосымша
ИКҚК-ні есепке алу және тексеру тәртібі
1. ИКҚК туындауы мүмкін төрт себеп бар:
1) вакциналық реакция – вакцинаның кейбір құрамынан туындайтын реакция;
2) бағдарламалық қателік – вакцинаны дайындау, қолдану немесе енгізу кезіндегі қателіктен туындаған реакция;
3) кездейсоқ сәйкес келуі – иммундаудан кейін қадағаланатын, бірақ вакцинадан немесе бағдарламалық қателіктен туындамаған реакция;
4) егуге реакция – инъекция (укол) салғаннан қорқу себебінен пайда болған реакция.
2. Иммундаудан кейін тіркелген патологиялық процестер:
1) вакцина сапасының төмендігінен немесе иммундау тәртібінің бұзылуынан;
2) созылмалы инфекциялардың асқынуынан және латенттік аурулардың пайда болуынан;
3) туындауына иммундау ықпал ететін интеркуррентті инфекциялардың бірігуінен;
4) конституциялық генетикалық факторлармен байланысқан организмнің жеке ерекшеліктері, сырқаттанушылықтың салдарынан организмнің аурулармен қарсыласуының төмендеуі, тамақтану тәртібінің бұзылуы, вакцина құрамына ерекше және қалыпты сезімталдығы және бірінші және екінші иммунды жетіспеушілік жағдайынан туындауы мүмкін.

3. Большую группу в структуре НППИ составляют интеркуррентные заболевания. Вакцинация на короткое время снижает неспецифическую резистентность организма, что клинически может проявиться в увеличении частоты различных интеркуррентных заболеваний, в обострении латентно протекающих процессов и хронических очагов инфекции. Интеркуррентные инфекции могут возникать в любой день после введения вакцины. При АКДС вакцинации заболевания, возникающие позже третьего дня, а при живых вирусных вакцинах все нарушения в состоянии ребенка до пятого и после 11-12 дня вакцинального периода, как правило, связаны не с иммунизацией, а с присоединением случайных заболеваний.
4. Целью эпидемиологического надзора (далее – эпиднадзор) за НППИ является анализ истинных причин возникновения нарушений состояния здоровья, возникших после иммунизации, для мониторинга безопасности вакцин, анализ причин и совершенствование системы мероприятий по предупреждению побочных проявлений после их применения.
5. Задачами эпиднадзора за НППИ являются:
1) выявление и регистрация НППИ, классификация НППИ;
2) определение характера и частоты НППИ для каждого препарата;
3) определение факторов риска, способствующих развитию НППИ;
4) совершенствование системы мероприятий по иммунизации.
6. Эпиднадзор за НППИ проводится на всех уровнях медицинского обслуживания населения, обязателен для всех физических и юридических лиц, занимающихся проведением иммунизации, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.
7. Каждый случай НППИ подлежит расследованию с использованием акта эпидемиологического расследования случая неблагоприятного проявления после иммунизации.
8. При подозрении или установлении диагноза НППИ в процессе наблюдения в поствакцинальном периоде или при обращении пациента за медицинской помощью медицинский работник обеспечивает:
1) оказание неотложной медицинской помощи;
2) при необходимости, госпитализацию для оказания специализированной медицинской помощи;
3) подачу экстренного извещения о случае НППИ в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в течение 24 часов с момента выявления; территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения представляется внеочередное донесение по принципу "снизу-вверх".
9. Сведения о НППИ заносятся в историю развития ребенка (форма № 112/у), карту профилактических прививок (форма № 063/у), медицинскую карту ребенка (форма № 026/у), медицинскую карту амбулаторного пациента (форма № 025/у) утвержденные приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения".
10. НППИ, подлежащие регистрации:

3. ИКҚК құрамындағы жоғары топты интеркуррентті аурулар құрайды. Вакцинация қысқа мерзімге организмнің қалыпты резистенттігін төмендетеді де, одан инфекцияның созылмалы ошағының латентті ағымындағы процестер асқынып әртүрлі интеркуррентті аурулардың жиілігінің клиникалық ұлғаюы туындауы мүмкін. Интеркуррентті инфекциялар вакцина егілгеннен кейін кез келген күні шыға беруі мүмкін. АКДС вакцинациялау кезінде үш күннен кейін, ал тірі вирусты вакциналар кезінде балада бес күнге дейін және 11-12 күннен кейін сырқаттанушылық пайда болса, онда оның иммундауға қатысы жоқ, ол кездейсоқ қосылған аурудан пайда болған болады.
4. ИКҚК-ны эпидемиологиялық қадағалаудың (бұдан әрі - эпидқадағалау) мақсаты вакцинаның қауіпсіздігінің мониторингі үшін иммундаудан кейін туындаған денсаулықтың бұзылуының нақты себептерін талдау, оларды қолданғаннан кейін пайда болатын жанама әсерлердің себебін талдау және алдын алу шараларының жүйесін жетілдіру болып табылады.
5. ИКҚК-ны эпидемиологиялық қадағалаудың міндеттері:
1) ИКҚК-ны анықтау және тіркеу, ИКҚК-ны жіктеу;
2) әрбір препарат үшін ИКҚК-ның сипаты мен жиілігін анықтау;
3) ИКҚК-ның дамуына әсер ететін тәуекел факторларын анықтау;
4) иммундау бойынша шаралар жүйесін жетілдіру болып табылады.
6. ИКҚК-ны эпидқадағалау халыққа медициналық қызмет көрсетудің барлық деңгейінде жүргізіледі, меншіктік және ведомостволық тиістілігіне қарамастан, иммундау жүргізумен айналысатын жеке және заңды тұлғалар үшін міндетті.
7. ИКҚК-ның әрбір жағдайы иммундаудан кейінгі қолайсыз көрініс жағдайын эпидемиологиялық тексеру актісін пайдалана отырып тексерілуге тиісті.
8. Вакциналаудан кейінгі кезеңдегі бақылау процесінде немесе пациент медициналық көмекке жүгінген кезде ИКҚК-ға күдік келтірілсе немесе диагноз анықталған болса медицина қызметкері:
1) шұғыл медициналық көмек көрсетуді;
2) қажеттілігіне қарай мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін ауруханаға жатқызуды;
3) ИКҚК анықталған сәттен бастап 24 сағат ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның бөлімшелеріне ИКҚК жағдайы туралы шұғыл хабарлама беруді қамтамасыз етеді; халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның бөлімшелері "төменнен-жоғары" қағидаты бойынша кезектен тыс хабарлама ұсынады.
9. ИКҚК туралы мәліметтер "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген баланың даму тарихы картасына ( № 112/е нысаны), профилактикалық екпелердің картасына (№ 063/е нысаны), баланың медициналық картасына (№ 026/е нысаны), амбулаториялық пациенттің медициналық картасына (№ 025/е нысаны) енгізіледі.
10.Тіркелуге жататын ИКҚК:

1) все случаи лимфаденитов, оститов и других состояний после введения вакцины БЦЖ;
2) все абсцессы в месте введения вакцины;
3) все случаи госпитализации после иммунизации;
4) все случаи смерти, зарегистрированные после иммунизации;
5) все случаи необычных нарушений, вызвавших беспокойство у родителей.
11. Случаи НППИ, классифицированные как связанные с проведением иммунизации подлежат государственному статистическому учету.
12. Случаи НППИ расследуются комиссионно специалистами: педиатром/терапевтом, иммунологом, эпидемиологом, при необходимости с привлечением специалистов узкого профиля (невропатолога, аллерголога, фтизиатра, инфекциониста, патологоанатома и других специалистов). Состав комиссии утверждается приказом руководителя местного органа государственного управления здравоохранения областей, города республиканского значения и столицы. По показаниям для расследования НППИ привлекаются ведущие специалисты республиканского уровня.
13. Выявление случаев НППИ осуществляется медицинскими работниками, которые проводят вакцинацию, оказывают медицинскую помощь при обращении, а также родителями (родственниками), которые могут сообщать о НППИ.
14. Предварительное эпидемиологическое расследование случаев НППИ проводится медицинским работником, выявившим данный случай.
15. При развитии неврологических заболеваний (энцефалит, миелит, полирадикулоневрит, менингит) с целью исключения интеркуррентных заболеваний можно провести серологические исследования парных сывороток (первая – в ранние сроки заболевания, вторая – через 14-21 день) для определения титров антител к вирусам гриппа, парагриппа, Коксаки, ECHO, клещевого энцефалита, аденовирусам.
16. Тяжелые формы поствакцинальной патологии могут возникнуть на фоне иммунодефицитных состояний, поражений эндокринной системы, опухолевых образований ЦНС.
17. При проведении эпидемиологического расследования:
1) учитывается анамнез заболевших, состояние их здоровья перед прививкой, время появления, продолжительность и характер первых симптомов заболевания, динамика заболевания, доврачебное лечение, исход, наличие и характер реакций на предыдущие прививки, лекарственная аллергия, лабораторные анализы пациента;
2) выясняется наличие аналогичных реакций при применении конкретной вакцины и частоты регистрации;
3) устанавливается регистрация аналогичных проявлений среди невакцинированных лиц, частота регистрации, групповая реакция в рамках одной медицинской организации;
4) устанавливается наличие связи между вакциной и НППИ.
18. В каждом случае необходимо рассматривать следующее:

1) БЦЖ вакцинасын еккеннен кейінгі лимфаденитдердің, оститтердің барлық жағдайлары және басқа жағдайлар;
2) егу жүргізген орындағы барлық абсцестер;
3) иммундаудан кейінгі барлық ауруханаға жатқызылған жағдайлар;
4) иммундаудан кейінгі барлық өлім-жітім жағдайлары;
5) ата-аналарына алаңдатушылық тудырған әдеттен тыс жағдайлардың барлығы;
11. Иммундауға қатысты пайда болған ИКҚК жағдайлары мемлекеттік статистикалық есепке алынуға жатады.
12. ИКҚК жағдайларын комиссиямен педиатр/терапевт, иммунолог, эпидемиолог мамандар тексереді, қажеттігіне қарай тар саладағы мамандарды (невропатолог, аллерголог, фтизиатр, инфекционист, патологоанатом және басқа мамандар) қатыстырады. Комиссияның құрамы облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органы басшысының бұйрығымен бекітіледі. Көрсеткіш бойынша ИКҚК-ні зерттеу үшін республикалық деңгейдегі жетекші мамандар жұмылдырылады.
13. ИКҚК жағдайларын анықтауды вакцинация жүргізетін, қаралуға келгенде медициналық көмек көрсететін медицина қызметкерлері, сондай-ақ ИКҚК туралы хабар бере алатын ата-аналары (туысқандары) жүргізеді.
14. ИКҚК жағдайын алдын ала эпидемиологиялық тексеруді осы жағдайды анықтаған медицина қызметкері жүргізеді.
15. Неврологиялық аурулардың (энцефалит, миелит, полирадикулоневрит, менингит) дамуы жағдайында интеркурренттік ауруларды анықтау мақсатында тұмау, паратұмау, Коксаки, ЕСНО, кене энцефалиті вирустарына, аденовирустарға қарсы денелердің титрлерін анықтау үшін қос сарысуға серологиялық зерттеу жүргізуге болады (біріншісін – сырқаттанудың бірінші кезеңінде, екіншісін – 14-21 күннен кейін).
16. Вакцинация кезеңінен кейінгі патологияның ауыр түрі иммунды жетіспеушілік жағдайынан, эндокринді жүйенің бұзылуынан, ОНЖ-де ісік пайда болуынан туындауы мүмкін.
17. Эпидемиологиялық тексеру жүргізу кезінде:
1) сырқаттың анаменезі, егілудің алдындағы денсаулығы, пайда болу уақыты, сырқаттың алғашқы белгілерінің ұзақтығы және сипаты, сырқаттың динамикасы, дәрігерге дейінгі емделуі, нәтижесі, алдыңғы жүргізілген егулерге реакцияның болуы, дәріге реакциясы, пациенттің зертханалық талдаулары ескеріледі.
2) нақты вакцинаны қолдану кезінде және тіркелу жиілегенде осыған ұқсас реакциялардың болуы анықталады;
3) вакцинация жүргізілмеген адамдардың арасынан осыған ұқсас жағдайдың байқалуы, тіркелу жиілігі, бір медициналық ұйым аясында топтық реакция пайда болуы анықталады;
4) ИКҚК мен вакцинаның арасында байланыстың болуы анықталады.
18. Әрбір жағдайда да мыналар қаралуы керек:

1) постоянство случаев - сходство всех случаев НППИ;
2) временная последовательность – подтверждение, что симптомы НППИ появились только после введения вакцины и временной интервал между введением вакцины и появлением клинических проявлений соответствует реакции на вакцину;
3) биологическая вероятностьвероятность того, что клинические проявления вызваны вакциной или другими сопутствующими или предшествующими причинами.
19. Отдельную группу составляют НППИ, развившиеся вследствие программных ошибок – нарушения дозы и способа введения препарата, использование неадекватного растворителя, ошибочного введения другого препарата, несоблюдения общих правил проведения профилактических прививок.
20. Расследование летальных случаев в поствакцинальном периоде проводится для установления истинных причин смерти.
21. Патологоанатомическое вскрытие и гистологическое исследование органов является основным в определении посмертного диагноза и установлении причин смерти. Набор материала на гистологическое исследование включает:
1) материалы из органов эндокринной системы, системы кроветворения (костный мозг);
2) лимфатические узлы различной локализации, в том числе региональные к месту введения препарата, миндалины;
3) кожу и подкожную клетчатку с прилежащей мышцей в месте введения препарата;
4) все отделы органов пищеварения (желудок, тонкий и толстый кишечник с солитарными фолликулами, групповыми лимфатическими фолликулами – пейеровыми бляшками, червеобразный отросток);
5) главные отделы ЦНС (кору, подкорковые ганглии, ствол мозга), при необходимости – отделы спинного мозга, системы желудочков головного мозга.
22. После завершения эпидемиологического расследования случая НППИ данные анализируются, выставляется заключительный диагноз и делается вывод о возможных причинах развития НППИ.
23. Итоги расследования с выявленными причинами развития НППИ доводится до сведения каждого медицинского работника на всех уровнях системы здравоохранения, причастного к прививочному делу.
24. При регистрации НППИ после проведения прививки против бешенства, угрожающих жизни прививаемого, введение антирабической вакцины временно приостанавливается комиссией по расследованию случаев НППИ, для решения вопроса продолжения данной прививки.
25. В случае установления связи НППИ с качеством использованной вакцины, информация передается производителю и поставщику вакцины. Образцы вакцины могут быть направлены в независимую лабораторию для подтверждения ее качества. До получения результатов исследования руководством государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения решается вопрос о возможном временном приостановлении использования данной вакцины.
По результатам расследования оформляется отчет о возникновении НППИ, согласно форме 2 к настоящему приложению, который в течение десяти дней с момента регистрации случая НППИ предоставляется в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения. При летальном исходе прилагается копия протокола патологоанатомического вскрытия и гистологического исследования.
Приложение 6
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования по проведению
профилактических прививок населению"
Форма 1
Акт
эпидемиологического расследования случаев НППИ
от "___"_____________________ 20___ г.
I. Демографические данные
1.Фамилия _______________ Имя _______________Отчество________________

1) жағдайдың тұрақтылығы – ИКҚК-ның барлық жағдайымен ұқсастығы;
2) уақытша жүйелілік – ИКҚК белгілері тек вакцина енгізгеннен кейін пайда болғанын және вакцинаның енгізілуі мен клиникалық белгілерінің пайда болуы арасындағы уақыт аралығының вакцинаға қарсы реакцияға сәйкес келетінін растау;
3) биологиялық ықтималдық – клиникалық көріністердің вакцинадан немесе басқа да қосалқы немесе алдыңғы себептерге сәйкес туындауының ықтималдығы.
19. Бағдарламалық қателік салдарынан – препарат дозасының және оны егу тәсілінің бұзылуынан, сәйкес келмейтін еріткішті пайдаланғаннан, жаңылыс басқа препаратты енгізгеннен, профилактикалық егудің жалпы ережелері сақталмағаннан дамыған ИКҚК жеке топты құрайды.
20. Вакцинация кезеңінен кейінгі өлім-жітім жағдайын зерттеу өлімнің нақты себебін анықтау үшін жүргізіледі.
21. Патологиялық анатомиялық сою және ағзаны гистологиялық зерттеу қайтыс болғаннан кейінгі диагнозды және өлімнің себебін анықтаудың негізі болып есептеледі. Материалды гистологиялық зерттеу үшін жинауға кіретіндер:
1) эндокриндік жүйе органдарының материалдары, қан өндіретін жүйелер (сүйек миы);
2) әртүрлі шектеудегі лимфалық түйіндер, оның ішінде препарат енгізген орындағы бадамшабездер;
3) препарат енгізген орындағы тері және айналасындағы бұлшық етпен бірге тері астындағы талшықтар;
4) ас қорыту органдарының барлық бөлімдері (асқазан, солитарлы фолликулдармен бірге жіңішке және тоқ ішек, топтық лимфалық фолликулалармен – пейерлі бляшкалар, құрттәріздес өсінді);
5) ОЖЖ негізгі бөлімдері (қабыршақ, қыртысастылы түйіндер, ми діңі), қажеттілігіне қарай – жұлын миының бөлімдері, бас миының қарыншалық жүйелері.
22. ИКҚК жағдайына эпидемиологиялық тексеру аяқталғаннан кейін мәліметтер талданып, қорытынды диагноз қойылады және ИКҚК-ның дамуының ықтимал себептері қорытындыланады.
23. Тексеру қорытындысы ИКҚК дамуының анықталған себептерімен бірге егу ісіне қатысы бар денсаулық сақтау жүйесінің барлық деңгейіндегі медициналық қызметкерлеріне таныстырылады.
24. Құтырмаға қарсы егу жүргізілгеннен кейін егілушінің өміріне қауіп төндіретін ИКҚК тіркелген жағдайда, осы егуді жалғастыру мәселесі шешілгенге дейін антирабикалық вакцинаны енгізуді комиссия уақытша тоқтатады.
25. ИКҚК-ның пайдаланған вакцинаның сапасымен қатынасы анықталған жағдайда өндіруші мен вакцинаны жеткізушіге хабар жіберіледі. Вакцинаның үлгісін оның сапасын анықтау үшін тәуелсіз зертханаға жіберуге болады. Зерттеудің қорытындысы алынғанға дейін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның басшылығы осы вакцинаны пайдалануды уақытша тоқтату мүмкіндігі туралы мәселені шешеді.
Тексеру қорытындылары бойынша осы қосымшаға 2-нысанға сәйкес ИКҚК туындағаны туралы есеп ресімделіп, ИКҚК жағдайының тіркелген күнінен бастап он күн ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органға жіберіледі. Қайтыс болумен аяқталған жағдайда патологиялық анатомиялық сою және гистологиялық зерттеу хаттамаларының көшірмесі қоса беріледі.
"Халыққа профилактикалық
егуді жүргізу бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық қағидаларына
6-қосымша
1-нысан
ИКҚК жағдайларын эпидемиологиялық тексеру
актісі
"___"_____________________ 20___ ж.
I. Демографиялық деректер
1.Тегі ___________________ Аты __________Әкесінің аты________________

2. Пол __________ Дата рождения (день, месяц, год) "__"_______ ____г.
3. Место работы (учебы, организованность)____________________________
4. Домашний адрес ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
II. Сведения о состоянии здоровья привитого
5. Индивидуальные особенности (недоношенность, родовая травма,
черепно-мозговая травма, предшествовавшая терапия стероидами и
т.д.)________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Перенесенные заболевания (с указанием даты и продолжительности
последнего заболевания), сопутствующие заболевания___________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Наличие противопоказаний к прививкам с момента рождения___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Сведения о предшествующих прививках (из формы 063/у)______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Наличие у привитого или членов его семьи склонности к судорожным
состояниям, необычных реакций на ранее проведенные прививки (характер
реакции)_____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Наличие контактов с инфекционными больными за последние 3 недели
до прививки _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Кем и когда проведен осмотр перед прививкой и заключение по
допуску к прививке с указанием температуры __________________________
_____________________________________________________________________
III. Сведения о прививке
12. Вид иммунизации, которая по счету________________________________

2. Жынысы _________Туылған күні (күні, айы, жылы) "___"______ ______ж.
3. Жұмыс (оқу, ұйымдастыру) орны_____________________________________
4.Үйінің мекенжайы___________________________________________________
_____________________________________________________________________
II. Егілген адамның хал-жағдайы туралы мәліметтер
5. Жеке ерекшеліктері (шала туылғандық, туу кезіндегі жарақат, бас
пен мидың жарақаты, стероидтермен жүргізілген алдыңғы терапия және
т.с.с.)______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Ауырған аурулары (соңғы ауруының күні мен ұзақтығын көрсету),
қосалқы аурулары
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Туылғаннан бастап егулерге қарсы көрсетілімдердің болуы___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Алдыңғы екпелер туралы мәліметтер (063/у нысанынан)_______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Егілген адамның немесе оның отбасы мүшелерінің тырысу жағдайына
бейім тұруы, бұрын жүргізілген егулерге ерекше реакциялардың болуы
(реакция сипаты)_____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Егуге дейінгі соңғы 3 аптада жұқпалы аурулармен ауыратын
науқастармен қарым-қатынастың болуы__________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Егу алдында тексеруді кім және қашан жүргізді және температураны
көрсетіп, егуге рұқсат ету қорытындысын кім және қашан
берді________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
III. Егу туралы мәліметтер
12. Иммундау түрі, рет санымен ______________________________________

13. Дата, доза и место введения препарата ___________________________
_____________________________________________________________________
14. Медицинская организация, проводившая иммунизацию, выявленные
нарушения в хранении, использовании__________________________________
_____________________________________________________________________
15. Квалификация лица, проводившего прививку_________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
16. Нарушения в технике проведения иммунизации ______________________
17. Какие шприцы использовались______________________________________
18. Наличие согласия родителей (опекуна) ребенка на прививку_________
_____________________________________________________________________
IV. Клиника неблагоприятного проявления после иммунизации (НППИ)
19. Общая реакция (температура, головная боль, рвота, коллапс и
т.д.), дата и время их появления_____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. Осложнения со стороны ЦНС (судороги, энцефалопатия и т.д.), время их появления_________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
21. Аллергическая реакция ___________________________________________
_____________________________________________________________________
22. Местная реакция (размеры, время их появления):
гиперемия___________________________________________________________;
отечность мягких тканей ____________________________________________;
инфильтрат, размеры_________________________________________________;
абсцесс, флегмона, холодный абсцесс, некроз, лимфаденит и
другие_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
23. Осложнения со стороны других органов (нефропатия, миокардит,
астматический, геморрагический синдром и т.д.), время их появления
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

13. Препаратты енгізу күні, дозасы және орны_________________________
_____________________________________________________________________
14. Иммундауды жүргізген медициналық ұйым, сақтауда, қолдануда
анықталған бұзушылықтар______________________________________________
_____________________________________________________________________
15. Егу жүргізген тұлғаның біліктілігі_______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
16. Иммундауды жүргізу техникасындағы бұзушылықтар __________________
17.Қандай шприцтер қолданылды _______________________________________
18. Баланың ата-анасының (қамқоршысының) егуге келісімінің болуы_____
_____________________________________________________________________
IV. Иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер клиникасы (ИКҚК)
19. Жалпы реакция (температура, бастың ауруы, құсу, коллапс және
т.б.), олардың пайда болу күні және уақыты___________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20. ОЖЖ жағынан асқынулар (құрысу, энцефалопатия және т.б.), олардың
пайда болу уақыты ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
21. Аллергиялық реакция _____________________________________________
_____________________________________________________________________
22. Жергілікті реакция (көлемі, олардың пайда болу уақыты):
гиперемия __________________________________________________________;
жұмсақ тіндердің ісінуі ____________________________________________;
инфильтрат, көлемі _________________________________________________;
абсцесс, флегмона, суық абсцесс, некроз, лимфаденит және басқалары _.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
23. Басқа органдар жағынан асқынулар (нефропатия, миокардит,
астматикалық, геморрагиялық синдром және т.б.), олардың пайда болу
уақыты_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

24. Присоединение интеркуррентных инфекций __________________________
Обострение хронических заболеваний __________________________________
_____________________________________________________________________
V. Сведения о препарате
25. Наименование препарата __________________________________________
26. Производитель вакцины ___________________________________________
27. Серия и контрольный номер ______________Срок годности ___________
28. Условия транспортировки и хранения_______________________________
29. Условия использования (когда открыта ампула или флакон) _________
_____________________________________________________________________
30. Число привитых людей:
1) данной серией препарата, в районе _______________; 2) в области
____________________;
3) в том же учреждении, тем же лицом________________________________;
4) из той же ампулы (флакона) ______________________________________.
Наличие у них реакций на иммунизацию _______________________________
____________________________________________________________________
VI. Организация медицинской помощи при возникновении НППИ
31. Дата развития НППИ "____" ____________ 20____ г.
32. Дата и место обращения за медицинской помощью "__" _____ 20___ г.
_____________________________________________________________________
33. Дата и место госпитализации "___" _____ 20___г.__________________
(приложить копию истории болезни)____________________________________
34. Данные дополнительных методов исследования_______________________
_____________________________________________________________________
35. Проведенное лечение (указать дату введения и дозировки
препаратов) ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
36. Исход НППИ_____________________________________________________.
37. В случае смерти: дата смерти "___" _______ 20___г.,
дата вскрытия "___" ______ 20___г. (Приложить копию протокола
вскрытия с подробными данными гистологического, бактериологического и
др. исследований).
38. Заключение комиссии о причинах осложнений _______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Примечание: В карте следует указать все, что по мнению комиссии
является существенным, но не предусмотрено в пунктах.
Должности и подписи членов комиссии:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата обследования "_____" _________ 20____г.
Форма 2
Отчет о случаях НППИ
(включать состояния, не относящиеся
к сопутствующим заболеваниям)*
Таблица 1
Фамилия, имя, отчество пациента
Год рождения, день, месяц, год
Адрес
Наименование вакцины, дата (день, месяц, год), доза и способ введения
Медицинская организация, проводившая вакцинацию
Дата обращения год, месяц, день
1
2
3
4
5
6
Дата госпитализации день, месяц, год
Производитель вакцины
№ серии
Срок годности
Реакция на предыдущую вакцинацию (указать вакцину, серию)
Выявленные нарушения правил вакцинации
Количество вакцины данной серии, поступившей в область
7
8
9
10
11
12
13
Количество вакцин данной серии, поступившей в район
Количество вакцин данной серии, поступившей в поселок
Количество привитых данной серией в области/ число реакций
Количество привитых данной серией в районе/ число реакций
Количество привитых данной серией в поселке/ число реакций
Окончательный диагноз
Исход: выздоровление, смерть, инвалидность
14
15
16
17
18
19
20
Таблица 2
Вид НППИ **
минута
часы
дни

24. Интеркуррентті инфекциялардың қосылуы ___________________________
Созылмалы аурулардың өршуі __________________________________________
_____________________________________________________________________
V. Препарат туралы мәліметтер
25. Препарат атауы __________________________________________________
26. Вакцинаны өндіруші_______________________________________________
27. Сериясы және бақылау нөмірі ________________Жарамдылық мерзімі___
28. Тасымалдау және сақтау шарттары__________________________________
29. Қолдану шарттары (ампула немесе құты ашылған кезде) _____________
_____________________________________________________________________
30. Егілген адамдардың саны:
1) препараттың көрсетілген сериясымен, ауданда______; 2) облыста ___;
3) бір мекемеде, бір тұлғамен ______________________________________;
4) бір ампуладан (құтыдан) _________________________________________.
Оларда иммундауға реакциялардың болуы _______________________________
_____________________________________________________________________
VI. ИКҚК пайда болған жағдайда медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
31. ИКҚК дамуының күні "____" ____________ 20____ ж.
32. Медициналық көмекке жүгіну күні және орны "___" ___ 20___ ж. ____
_____________________________________________________________________
33. Ауруханаға жатқызу күні және орны "___" _____ 20___ж. ___________
(ауру тарихының көшірмесін қоса беру қажет)__________________________
34. Қосымша зерттеу әдістерінің деректері____________________________
_____________________________________________________________________
35. Жүргізілген ем (препаратты енгізу күнін және мөлшерлемесін көрсетіңіз)__________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
36.ИКҚК нәтижесі____________________________________________________.
37. Қайтыс болу жағдайында: қайтыс болған күні: "___" ______ 20___ж.,
Өлікті ашу күні: "___" ______ 20___ж. (гистологиялық,
бактериологиялық және басқа да зерттеулердің толық деректері
көрсетілген өлікті ашу хаттамасының көшірмесін қоса беру).
38.Комиссияның асқыну себептері туралы қорытындысы __________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ескерту: Картада комиссияның пікірі бойынша маңызды болып табылатын,
бірақ тармақтарда көзделмегенің барлығын көрсету керек.
Комиссия мүшелерінің лауазымдары және қолдары:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеру күні: "_____" _________ 20____ж.
2-нысан
ИКҚК жағдайлары туралы есеп
(қосалқы ауруларға жатпайтын жағдайды енгізу)*
1-кесте
Пациенттің тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы, күні, айы
Мекенжайы
Вакцинаның атауы, енгізу күні (күні, айы, жылы), дозасы, енгізу тәсілі
Вакцинацияны жүргізген медициналық ұйым
Қаралған күні, жылы, айы, күні
1
2
3
4
5
6
Емдеуге жатқызылған күні, айы, жылы
Вакцинаны өндіруші
Сериясының №
Жарамдылық мерзімі
Алдыңғы вакцинацияға реакциясы (вакцинаны, серияны көрсету)
Вакцинациялау қағидаларының анықталған бұзушылықтары
Облысқа келіп түскен осы сериядағы вакцинаның саны
7
8
9
10
11
12
13
Ауданға келіп түскен осы сериядағы вакцинаның саны
Кентке келіп түскен осы сериядағы вакцинаның саны
Облыста осы сериямен егілген адамдардың саны/реакциялар саны
Ауданда осы сериямен егілген адамдардың саны/ реакциялар саны
Кентте осы сериямен егілген адамдардың саны/ реакциялар саны
Қорытынды диагноз
Қорытындысы: сауығу, қайтыс болу, мүгедек болу
14
15
16
17
18
19
20
2-кесте
ИКҚК түрі **
минут
сағат
күндер

1. Местная реакция в месте вакцинации:
1) инфицированный абсцесс
2) стерильный абсцесс/узелок
3) обширная припухлость, захватывающая близлежащую (ие) область (и)
4) лимфаденит (БЦЖ-ит)
5) припухлость околоушных желез
2. Общие реакции:
1) лихорадка (температура тела 39оС и выше)
2) реакция Центральной нервной системы:
- судороги фебрильные/энцефалопатия
- судороги афебрильные/энцефалит
- судороги в анамнезе (фебрильные, афебрильные подчеркнуть)
- необычный плач (пронзительный крик, продолжительность более 2 часов)
- серозный менингит
- острый вялый паралич
3. Аллергическая реакция:
1) анафилактический шок (внезапный, приводящий к кардиоваскулярному коллапсу, бронхоспазму, отеку гортани и к необходимости метода искусственного дыхания)
2) сосудистая реакция (резкая, нарастающая бледность кожных покровов с акроцианозом - картина острой надпочечниковой недостаточности)
3) сыпь (крапивница, отек Квинке и другие)
4) сыпь геморрагическая
4. Все случаи смерти, которые подозреваются медицинскими работниками или населением как связанные с вакцинацией.
5. Все случаи госпитализации, связанные с иммунизацией.
* Отчет составляется и предоставляется в государственный орган
в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения не
позднее 15 дней после регистрации случая НППИ по данной схеме.
**Интервалы между вакцинацией и началом реакции отметить в
минутах, часах и днях.

1. Вакцинацияланған жердегі жергілікті реакция:
1) жұқтырылған абсцесс
2) стерилді абсцесс/түйін
3) айналасына жайылып, ісініп, үлкеюі
4) лимфаденит (БЦЖ-ит)
5) құлақтың жанындағы бездердің ісінуі
2. Жалпы реакциялар:
1) қызба (дене температурасы 390С және одан жоғары)
2) Орталық нерв жүйесінің реакциясы:
- фебрильді тырысу/энцефалопатия
- афебрильді тырысу/энцефалиті
- анамнезіндегі тырысу (фебрильді, афебрильді астын сызып көрсету)
- әдеттегіден өзгеше жылау (қатты айқай, ұзақтығы 2 сағаттан асатын)
- серозды менингит
- жіті енжар паралич
3. Аллергиялық реакциялар:
1) анафилактикалық шок (кардиоваскулярлық коллапсқа, бронхоспазмға, жұтқыншақтың ісуіне және жасанды тыныс алу әдісін қолдану қажеттігіне алып келетін, кенеттен болатын шок)
2) тамыр реакциясы (кенеттен болатын, акроцианозды тері бетінің шапшаңдап бозаруы - жіті бүйрек бездерінің жеткіліксіздігі)
3) бөртпе (есекжем, Квинке ісігі және басқалары)
4) геморрагиялық бөртпе
4. Вакцинациямен байланысты ретінде медицина қызметкерлері немесе тұрғындар күдіктенетін өлімнің барлық түрлері.
5. Иммундаумен байланысты аурухана жатқызудың барлық түрлері.
* Есеп жасалады және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органға ИКҚК жағдайлары тіркелгеннен кейін осы сызба бойынша 15 күннен кешіктірмей ұсынылады.
**Вакцинация мен реакцияның басталуы арасындағы аралық минутпен, сағатпен және күндермен белгіленеді.