Об утверждении Правил рубок леса на участках государственного лесного фонда
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 18-02/596. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2015 года № 11894.
В соответствии с подпунктом 18-20) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила рубок леса на участках государственного лесного фонда.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
_____________ В. Школьник
"___" __________ 2015 года
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 июня 2015 года № 18-02/596
Правила рубок леса на участках государственного лесного фонда
Раздел 1. Общие положения
1. Основные положения
1. Настоящие Правила рубок леса на участках государственного лесного фонда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-20) пункта 1 статьи 13 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (далее – Лесной кодекс) и определяют порядок, сроки и способы проведения рубок леса на участках государственного лесного фонда.
2. Порядок, сроки и способы проведения рубок леса на участках государственного лесного фонда зависят от лесорастительных условий, породного состава и категории государственного лесного фонда.
В зависимости от лесорастительных условий, участки государственного лесного фонда распределяются в соответствии с Перечнем государственных лесовладельцев по лесохозяйственным районам в пределах административных областей республики согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Заготовка древесины на участках государственного лесного фонда осуществляется в порядке проведения следующих видов рубок леса:
1) главного пользования, проводимых в спелых и перестойных древостоях;

Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде ағаш кесу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/596 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 тамызда № 11894 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 13-бабы 1-тармағының 18-20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде ағаш кесу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
____________ В. Школьник
2015 жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 30 маусымдағы
№ 18-02/596 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ағаш кесу қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Негізгі ережелер
1. Осы Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде ағаш кесу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдегі Орман кодексінің (бұдан әрi – Орман кодексі) 13-бабы 1-тармағының 18-20) тармақшасына әзірленді және мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесуді жүргізу тәртiбiн, мерзiмiн және тәсiлдерiн айқындайды.
2. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесуді жүргізу тәртібі, мерзімі мен тәсілдері орманның өсу жағдайларына, тұқымдылар құрамына және мемлекеттiк орман қорының санатына байланысты.
Орманның өсу жағдайларына байланысты мемлекеттік орман қорының учаскелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Республиканың әкімшілік облыстарының шегінде орман шаруашылығы аудандары бойынша мемлекеттік орман иеленушілердің тізбесіне сәйкес бөлінеді.
3. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде сүрек дайындау мынадай ағаш кесу түрлерін жүргізу тәртібімен жүзеге асырылады:
1) пiсiп-жетiлген және қураған сүрекдiңдерде жүргізiлетін басты мақсатта пайдалану;

2) промежуточного пользования (рубок ухода за лесом, выборочных санитарных рубок и рубок, связанных с реконструкцией малоценных лесных насаждений, а также насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции, рубок единичных деревьев в молодняках);
3) прочих рубок (сплошных санитарных рубок; расчистки лесных площадей в связи со строительством гидроузлов, трубопроводов, дорог; прокладки, расчистки просек и противопожарных разрывов; уборки ликвидной захламленности; рубок для иных целей).
4. Ежегодный размер и планирование рубок леса определяется по материалам лесоустройства с учетом последующих изменений.
5. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) трелевка леса – перемещение деревьев, хлыстов или сортиментов от места валки до лесопогрузочного пункта или лесовозной дороги;
2) насаждение – однородный в определенных границах участок леса, состоящий из древесной и сопутствующей ей другой лесной растительности (древостой, подлесок, подрост и живой напочвенный покров);
3) насаждение смешанное – насаждение, имеющее в составе две и более единиц составляющих пород;
4) пасека – часть лесосеки или делянки, откуда деревья, хлысты или сортименты трелюются транспортными средствами по пасечному трелевочному волоку;
5) естественный отпад – процесс отмирания деревьев в насаждении в результате естественного изреживания с возрастом или по другим причинам;
6) трелевочный волок – кратчайший путь на лесосеке, по которому осуществляется трелевка или прямая вывозка деревьев, хлыстов, круглых или колотых сортиментов, обеспечивающая подроста, почвы, оставшихся на корню деревьев;
7) насаждение разновозрастное – насаждение, в котором древостой состоит из деревьев разных возрастных поколений с разницей в возрасте два класса возраста и более;
8) молодняк – первый возрастной период древостоя, начиная с образования подроста до жердняка;
9) главная древесная порода – древесная порода, которая в определенных лесорастительных и экономических условиях наиболее полно отвечает целям ведения лесного хозяйства;
10) длительно-постепенная рубка – рубка главного пользования, проводимая в разновозрастных древостоях, в которых полнота части насаждения, не достигшего возраста спелости, составляет не менее 0,4;
11) бонитет – показатель продуктивности леса. Зависит от условий местопроизрастания и определяется по средней высоте и среднему возрасту деревьев главной породы;
12) насаждение одновозрастное – насаждение одного возрастного поколения с наличием разницы в возрасте деревьев до двух классов возраста;

2) аралық мақсатта пайдалану (орманды күтiп-баптау мақсатында кесу, iрiктеп санитариялық мақсатта кесу және құндылығы аз орман екпелерiн, сондай-ақ қорғаныштық, су қорғау және басқа да функцияларынан айырыла бастаған екпелердi қайта жаңғыртуға байланысты кесу, балауса талдар iшiндегi бiрлi-жарым ағаштарды кесу);
3) өзге де мақсаттарда кесу (жаппай санитариялық мақсатта кесу; су тораптарын, өткiзгiш құбырларды, жолдарды салуға байланысты; орман соқпақтарын және өртке қарсы жыраларды тазарту; өтiмдi қоқырсуды жинау; өзге де мақсаттарда кесу).
4. Ағаш кесудің жыл сайынғы мөлшері және оны жоспарлау бұдан кейінгі өзгерістерді ескере отырып орман орналастыру материалдары бойынша айқындалады.
5. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) ағашты сүйретiп шығару жолы – ағаштарды, сыпталған ағаштарды немесе сортименттерді құлату орнынан ағаш тиеу бекетіне немесе ағаш тасу жолына дейін апару;
2) алқаағаш – ағаш және оған ілеспе басқа орман өсiмдiктерiнен (сүрекдiң, аласа ағаштар, өскін және топырақтың тiрi жамылғысы) тұратын белгiлi бiр шекарадағы бiртектi орман учаскесi;
3) аралас алқаағаш – екi және одан да көп ағаш тұқымдысынан тұратын алқаағаш;
4) алаңша – сүйретiп шығаратын кеспеағаш соқпағы арқылы ағаштар, сыпталған ағаштар немесе сортименттер көлiк құралдарымен сүйретiп әкетілетiн кеспеағаштың немесе мөлдектiң бiр бөлiгі;
5) ағаштың табиғи құлауы – сүрекдiңнiң жасы ұлғаюымен немесе басқа себептермен табиғи сиреуi салдарынан ағаштардың жансыздану процесі;
6) ағашты сүйретiп шығару жолы – кесiлген ағаштарды, сыпталған ағаштарды, бөрене немесе шабылған сортименттерді сүйретiп шығару жүзеге асырылатын, өскiндердiң, топырақтың және түбiрiнде қалған ағаштардың сақталуын қамтамасыз ететiн кеспеағашта ең қысқа жол;
7) әртүрлi жастағы алқаағаш – сүрекдiң жас айырмасы екі және одан көп жас сыныбындағы әртүрлі жастағы ұрпақтардың ағаштарынан тұратын алқаағаш;
8) балауса ағаш – сүрекдiңнiң өскiн пайда болғаннан бастап сырықталғанға дейiнгi алғашқы жас кезеңi;
9) басты ағаш тұқымдысы – белгiлi бiр орман өсіру және экономикалық жағдайларда орман шаруашылығын жүргiзу мақсаттарына неғұрлым толық сай келетiн ағаш тұқымдысы;
10) бiртiндеп ұзақ мерзiмдi кесу – толысу жасына жетпеген ағаштардың толымдығы кемiнде 0,4 болатын әртүрлi жастағы сүрекдiңдерде жүргiзiлетiн басты мақсатқа пайдалану үшін кесу;
11) бонитет – орман өнiмдiлiгiнiң көрсеткiшi. Өсiп-өну жағдайларына байланысты болады және басты тұқымды ағаштарының орташа биiктiгi мен орташа жасы бойынша айқындалады;
12) бiр жастағы алқаағаш – ағаштар жасындағы айырма екі жас сыныбына дейiнгi бiр жас ұрпағының алқаағашы;

13) постепенная рубка – рубка главного пользования, при которой спелый древостой вырубается в несколько приемов в течение одного или двух классов возраста;
14) преобладающая древесная порода – древесная порода, которая в составе насаждения образует большую часть его запаса в границах выдела;
15) биогруппа – группы древостоя, сформировавшиеся в результате внешних факторов (лесные пожары, климатические условия), имеющие сходные параметры по составу, структуре, происхождению и воздействию на окружающую среду;
16) насаждение вегетативное (порослевое) – насаждение, сформировавшееся из деревьев вегетативного происхождения (поросли от пня, корневых отпрысков и отводков);
17) второстепенная древесная порода – древесная порода, имеющая меньшую хозяйственную и экономическую ценность по сравнению с главной древесной породой;
18) добровольно-выборочная рубка – рубка главного пользования, при которой в первую очередь вырубаются фаутные, перестойные, спелые с замедленным ростом деревья для своевременного использования древесины и сохранения защитных свойств леса;
19) верхний склад – погрузочная площадка для хлыстов или сортиментов, расположенная на лесосеке или в непосредственной близости от нее, куда вывозится с лесосеки заготовленная древесина;
20) сплошнолесосечная рубка – рубка главного пользования, при которой весь древостой на лесосеке вырубается в один прием;
21) сплошная узколесосечная рубка – рубка главного пользования, при которой в целях последующего восстановления вырубок естественным путем за счет их обсеменения от стен леса, ширина лесосеки для горных лесов устанавливается не более 50 метров, для равнинных лесов – не более 40 метров;
22) пойменные леса – леса, произрастающие во временно затопляемых речных долинах;
23) интразональные леса – леса, которые не образуют самостоятельной зоны, а лишь включены в состав лесов одной или нескольких зон;
24) лесосека – участок леса, отведенный для рубок всех видов или находящийся в стадии рубки;
25) кулисное примыкание лесосек – примыкание лесосек, при котором очередная лесосека размещается через полосу леса, равная двойной или тройной ширине лесосеки;
26) интенсивность вырубки – доля запаса древостоя (в процентах), выбираемая при проведении очередного приема выборочных и постепенных рубок и рубок ухода;
27) направление лесосеки – расположение длинной стороны лесосеки по отношению к сторонам света;
28) направление рубки – направление, в котором каждая последующая лесосека размещается относительно предыдущей;
29) насаждение сложное – насаждение, в котором деревья образуют два и более ярусов;

13) бiртiндеп кесу – толысқан сүрекдiң бiр немесе екi жас сыныбы кезiнде бiрнеше кезекпен кесiлетiн басты мақсатта пайдалану үшiн кесу;
14) басым ағаш тұқымдысы – телiм шеқарасында алқаағаш құрамы қорының үлкен бөлiгiн құрайтын ағаш тұқымдысы;
15) биотоп – құрамы, құрылымы, шығу тегі және қоршаған ортаға әсерінің өлшемдері ұқсас сыртқы факторлардың (орман өрттері, климаттық жағдайлар) нәтижесінде қалыптасқан сүрекдің топтары;
16) вегетативтiк (бұтақшалы) алқаағаш – вегетативтік текті ағаштардан (томардан, тамыр атпаларынан және сұлатпа сабақтардан шыққан бұтақшалар) қалыптасқан алқаағаш;
17) екiншi дәрежелi ағаш тұқымдысы – басты ағаш тұқымдысымен салыстырғанда шаруашылық және экономикалық жағынан құндылығы төмен ағаш тұқымы;
18) ерiктi-iрiктеп кесу – басты мақсатта пайдалану үшiн кесу, онда бiрiншi кезекте сүректi уақтылы пайдалану және орманның қорғаныштық қасиеттерiн сақтау үшiн ұзақ тұрған, қураған, өсуi шабан толысқан ағаштар кесiледi;
19) жоғарғы қойма – кеспеағашта немесе оған тiкелей жақын маңда орналасқан, дайындалған сүрек кеспеағаштан тасып әкелiнетiн, сыпталған ағаштарға немесе сортименттерге арналған тиеу алаңы;
20) жаппай кеспеағаш кесу – басты мақсатта пайдалану үшiн кесу, мұнда кеспеағаштағы бүкiл сүрекдiң бiр кезекте кесiледi;
21) жайылма ормандар – уақытша су басып қалатын өзен жазықтарында өсетiн ормандар;
22) жаппай кеспеағашты тарлап кесу – басты мақсатта пайдалану үшін кесу, мұнда ағашы кесiлген жерлердi кейiннен орман шетiнен тұқымдануы есебiнен табиғи жолмен қалпына келтiру мақсатында кеспеағаштың енi таулы ормандарда 50 метрден артық емес, жазық ормандарда – 40 метрден артпай белгіленеді;
23) интрааймақ ормандары – дербес аймақ құрмайтын, тек бір немесе бiрнеше аймақтар ормандарының құрамына енгiзiлген ормандар;
24) кеспеағаш – кесудің барлық түрі үшін бөлінген немесе кесіліп жатқан орман учаскесі;
25) кеспеағаштың ықтырмалы жанасуы - кезектi кеспеағаш оның екі немесе үш еселi енiне тең орман жолағы арқылы орналасатын кеспеағаштардың жанасуы;
26) кесу қарқыны – iрiктеп және бiртiндеп кесудiң және күтiп-баптау мақсатында кесудiң кезектi кезеңiн жүргiзу кезiнде таңдап алынатын сүрекдiң қорының үлесi (пайызбен);
27) кеспеағаштың бағыты – кеспеағаштың ұзын жағының орналасуына байланысты;
28) кесу бағыты - кеспеағаштың ұзын жағының жарық жақтары бойынша орналасуы;
29) күрделi алқаағаш – ағаштары екі және одан да көп қабат құрайтын алқаағаш;

30) непосредственное примыкание лесосеки – взаимное расположение лесосек, при котором очередная лесосека размещается рядом с предыдущей;
31) примыкание лесосек – порядок размещения лесосек в лесном квартале или участке спелого леса, при рубках главного пользования (непосредственное, чересполосное, кулисное);
32) срок примыкания лесосеки – интервал времени, через который очередная лесосека назначается в рубку в отношении к первой;
33) чересполосное примыкание лесосеки – примыкание лесосек, при котором очередная лесосека размещается через полосу леса шириной, равной ширине лесосеки;
34) насаждение простое – насаждение, в котором деревья образуют один ярус;
35) ярус – элемент вертикальной структуры (ярусности) насаждения. В насаждении обычно выделяются один или два (редко более) яруса;
36) делянка – часть лесосеки, предназначенная для рациональной организации рубок леса, отграниченная в натуре визирами и деляночными столбами;
37) тип леса – совокупность участков с древостоями или насаждениями, объединенных однородностью лесорастительных условий, сходством происхождения, состава, напочвенного покрова и общностью лесоводственных мероприятий;
38) лесохозяйственный район – часть территории с идентичными лесоводственно-техническими способами ведения лесного хозяйства и сравнительно однородными природно-экономическими условиями;
39) предварительное возобновление леса – естественное возобновление под пологом древостоя (до проведения рубок);
40) гарь – лесная площадь, на которой насаждение уничтожено пожаром, а новое поколение леса еще не образовалось;
41) полнота древостоя – относительный показатель, определяемый соотношением сумм площадей поперечных сечений деревьев фактического и нормального (с оптимальной полнотой 1,0 по стандартным таблицам) насаждения. В молодняках полнота определяется по степени сомкнутости древесного полога;
42) класс возраста древостоя – возрастной интервал, применяемый для характеристики возрастной структуры древостоев в зависимости от породы;
43) просека – освобожденные от деревьев полосы в лесу, проложенные для обозначения границ лесных кварталов;
44) хлыст – ствол срезанного дерева, очищенный от сучьев и ветвей;
45) тугайные леса – пойменные леса, произрастающие в пустынной зоне;
46) спелый древостой – древостой, достигший установленного возраста рубки;
47) пень – прикорневая часть дерева, оставшаяся над поверхностью почвы после его валки, высотой не более 10 сантиметров (при диаметре деревьев не более 30 сантиметров) или 1/3 диаметра среза (при диаметре деревьев более 30 сантиметров);

30) кеспеағаштың тiкелей жанасуы – кезектi кеспеағаш оның алдындағы кеспеағашпен қатар орналасатын кеспеағаштардың өзара орналасуы;
31) кеспеағаштардың жанасуы – басты мақсатта пайдалану үшiн кесу кезiнде (тiкелей, аттамалы, ықтырмалық) орман орамында немесе толысқан орман учаскесiнде кеспеағаштардың орналасу тәртiбi;
32) кеспеағаштың жанасу мерзiмi – кезектi кеспеағаш бiрiншi кеспеағашқа қатысты кесуге белгіленетiн уақыт аралығы;
33) кеспеағаштың аттамалы жанасуы – кеспеағаштың жанасуы, мұнда кезектi кеспеағаш орман белдеуi арқылы кеспеағаштың енiне тең енмен орналастырылады;
34) қарапайым алқаағаш – ағаштар бар қабатты құрайтын алқағаш;
35) қабат – алқаағаштың тік құрылымының (қабаттылығының) элементi. Алқаағашта әдетте бiр немесе екi (одан көбi сирек) қабат бөлiнiп тұрады.
36) мөлдек – көрсеткiш тетiктермен және мөлдек бағандарымен табиғи күйде шектелген ағаш кесудi ұтымды ұйымдастыруға арналған кеспеағаш бөлiгі;
37) орманның түрi – бiртектi орман өсіру жағдайлары, шығу тегінiң ұқсастығы, құрамы, топырақ жамылғысы және орман өсіру іс-шараларының ортақтығы біріктірген сүрекдіңдері немесе алқаағаштары бар учаскелердiң жиынтығы;
38) орман шаруашылығы ауданы – орман шаруашылығын жүргiзудiң орман өсiру-техникалық тәсілдерi бірдей және табиғи-экономикалық жағдайлары айтарлықтай бiртектi аумақ бөлiгi;
39) орманның алдын-ала түлеуі – сүрекдің шымылдығы астындағы табиғи түлеу (кесу жүргізілгенге дейін);
40) өртең – алқаағашы өртенiп кеткен, ал орманның жаңа ұрпағы әлі құрыла қоймаған орман алқабы;
41) сүрекдiңнiң толымдылығы – нақты және қалыпты (стандартты кестелер бойынша 1,0 оңтайлы толымдығымен) алқаағаштар қималарының аудандары сомаларының арақатынасымен айқындалатын салыстырмалы көрсеткiш. Жас шыбықтарда толымдылық ағаш шымылдығының жабылу дәрежесi бойынша айқындалады;
42) сүрекдің жасының сыныбы – сүрекдiңдердiң жас құрылымын тұқымдыға қарай сипаттау үшiн қолданылатын жас аралығы;
43) соқпақ – орман орамдарының шекарасын белгiлеу үшiн тартылған ағаштардан тазартылған ормандағы белдеулер;
44) сыпталған ағаш – бұталары мен бұтақтарынан тазартылған кесiлген ағаштың діңі;
45) тоғайлы ормандар – шөлейт аймақта өсетiн жайылма ормандар;
46) толысқан сүрекдiң – белгіленген кесу жасына жеткен сүрекдiң;
47) түбір – ағаштың тамыр бөлігі, құлатқаннан кейін оның топырақ бетінде қалған тамырға таяу биіктігі 10 сантиметрден аспайтын (ағаштар диаметрі 30 сантиметрден аспайтын кезде) немесе кесу диаметрінің 1/3 (ағаштар диаметрі 30 сантиметрден асып түсетін кезде) бөлігі;

48) насаждение коренное – естественно сформировавшееся насаждение в соответствующих условиях местопроизрастания;
49) насаждение семенное – насаждение, образованное деревьями семенного происхождения;
50) горные леса – леса, расположенные в пределах горных систем и отдельных массивов с колебаниями относительных высот местности более 100 метров и средним уклоном поверхности от подножия до вершины горных хребтов более 5 градусов, а также на горных плато и плоскогорьях, независимо от величины уклона местности;
51) естественное возобновление – процесс образования нового поколения леса естественным путем;
52) насаждение чистое – насаждение, имеющее в составе не более одной единицы составляющей породы;
53) насаждение производное – насаждение, сформировавшееся на месте коренного, в результате деятельности человека или естественных природных процессов;
54) полнодревесность мелкотоварной лесопродукции – соотношение объема лесопродукции в складочных кубических метрах к лесопродукции в плотных кубических метрах;
55) куртина – часть лесного насаждения, обособленная территориально или отличающаяся внутри него какими-либо морфологическими признаками;
56) кулисные культуры – насаждения, создаваемые в виде чередующихся через определенное расстояние кулис и межкулисных пространств;
57) выборочная рубка – рубка главного пользования, при которой периодически вырубается часть деревьев, достигших спелого возраста;
58) сопутствующая древесная порода – древесные породы, способствующие ускорению роста и улучшению формы ствола главной породы.
2. Порядок подготовки и условия осуществления рубок леса
на участках государственного лесного фонда
6. Рубки леса на участках государственного лесного фонда осуществляются с учетом крутизны и экспозиции склонов.
По крутизне горные склоны подразделяются на пологие (до 10 градусов), покатые (от 11 до 20 градусов), крутые (от 21 до 30 градусов) и очень крутые (31 и более градусов).
К склонам северных экспозиций относятся северные, северо-западные, северо-восточные и восточные; южных экспозиций – южные, юго-западные, юго-восточные и западные склоны.
Крутизна склонов определяется от нижней до верхней границы выдела, если отдельные участки склона не отличаются по крутизне более чем на 5 градусов. При разнице в крутизне отдельных отрезков склона длиной более 200 метров, превышающей 5 градусов, и влекущей за собой изменение способов рубки, для каждого из них определяется своя крутизна.
7. По степени устойчивости против эрозии почвы горных склонов подразделяются на неустойчивые – мощностью до 70 сантиметров и устойчивые – мощностью более 70 сантиметров.

48) түбірлі алқаағаш – өсiп тұрған жерiнiң тиiстi жағдайларында табиғи жолмен қалыптасқан алқаағаш;
49) тұқымдық алқаағаш – тұқымдық тектi ағаштардан құралған алқаағаш;
50) тау ормандары – тау жүйелерi және жергiлiктi жердiң салыстырмалы биiктiгi 100 метрден астам мөлшерде ауытқып тұратын және тау жоталарының етегiнен шыңдарына дейінгі беткейiнiң орташа көлбеулiгi 5 градустан асатын жекелеген алқаптар шегiнде, сондай-ақ жергiлiктi жердiң көлбеулiгi көлемiне қарамастан таулы үстiрттер мен қырқаларда орналасқан ормандар;
51) табиғи түлеу – табиғи жолмен орманның жаңа ұрпағының пайда болу процесі;
52) таза алқаағаш – құрамында бір ғана құраушы тұқымды бар алқаағаш;
53) туынды алқаағаш – адам қызметiнiң немесе кәдiмгi табиғи процестер нәтижесiнде түбiрлiк алқаағаш орнында қалыптасқан алқаағаш;
54) ұсақ тауарлы орман өнімі діңнің толық сүректілігі – жиналмалы текше метрдегі орман өнімі көлемінің тығыз текше метрдегі орман өніміне арақатынасы;
55) шоқ ағаштар – орман алқаағашының аумақтық жағынан оқшау қалған немесе оның ішінде әлдеқандай морфологиялық белгілерімен ерекшеленетін бір бөлігі;
56) ықтырмалы орман екпелері – ықтырмалар мен ықтырмааралық кеңістіктің белгілі бір қашықтығынан кейін алмасу түрінде отырғызылатын екпелер;
57) iрiктеп кесу – басты мақсатқа пайдалану үшiн кесу, онда толысу жасына жеткен ағаштардың бiр бөлiгi дүркiн-дүркiн кесiлiп отырады;
58) iлеспе ағаш тұқымдысы – басты тұқымды дiңiнiң өсiп-өнуiн тездетуге және пiшiнiнiң жақсаруына ықпал ететiн ағаш тұқымдылары.
2. Мемлекеттiк орман қорының учаскелерінде ағаш
кесуге дайындалу тәртiбi және оны жүзеге асыру шарттары
6. Мемлекеттік орман қорының учаскелерiнде ағаш кесу баурайдың тіктілігі мен экспозицияларын ескере отырып жүзеге асырылады.
Тіктілігі бойынша тау беткейлері жайпақ (10 градусқа дейiн), қиялы (11 -20 градус), тік (21-30 градус) және өте тік (31 градустан жоғары) болып бөлінеді.
Солтүстiк экспозициялардың беткейлеріне солтүстiк, солтүстiк-батыс, солтүстiк-шығыс және шығыс; оңтүстiк экспозициялардың беткейлеріне – оңтүстiк, оңтүстік-батыс, оңтүстік-шығыс және батыс беткейлер жатады.
Беткейлердің тіктілігі, егер беткейдің жекелеген учаскелерi тіктілігі бойынша 5 градустан аспайтын болса, телiмнiң төменгі шекарасынан жоғарғысына дейiн анықталады. Тіктілігі 5 градустан асатын және ағаш кесу тәсiлдерiн өзгертуге әкеп соқтыратын ұзындығы 200 метрден астам жекелеген бөлiктерiнiң айырмашылығы болған жағдайда, олардың әрқайсысы үшiн өз тіктілігі айқындалады.
7. Эрозияға қарсы төзiмдiлiк дәрежесi бойынша тау баурайларының топырағы қуаттылығы 70 сантиметрге дейiн – төзiмсiз және қуаттылығы 70 сантиметрден асатын төзiмдi болып екiге бөлiнедi.

8. Предварительный отбор участков леса под рубки в натуре производится лесничим. В случае обнаружения несоответствия отдельных участков данным таксационного описания и планшетов они исключаются из рубки.
9. Отвод лесосек, перечет деревьев лесовладельцем производится в соответствии с Правилами отвода и таксации лесосек на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/161 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10693).
10. Лесовладелец осуществляет клеймение деревьев в соответствии с Правилами применения клейм в государственном лесном фонде, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 18-02/53 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10359).
11. На каждую лесосеку до проведения подготовительных работ и ее разбивки в натуре составляется технологическая карта, в которой указывают способы рубки леса и трелевки древесины, очистки мест рубок от порубочных остатков, способ воспроизводства леса, схема размещения лесовозных дорог, усов, волоков, погрузочных площадок, места расположения складов, стоянок механизмов и объектов обслуживания рабочих, площади, на которых необходимо сохранять подрост и молодняк, не подлежащие рубке деревья с охранными зонами, муравейники, требования по предохранению почв от эрозии и сохранению остающейся части древостоя.
12. Технологические карты разрабатываются государственными лесовладельцами и утверждаются его руководителем.
В случае предоставления участков государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование для заготовки древесины, технологические карты на разработку лесосек составляются специалистами лесопользователя и представляются лесовладельцу для утверждения.
13. Разработка лесосек производится в строгом соответствии с утвержденными технологическими картами, которые прикладываются к лесорубочному билету, выдаваемому государственным лесовладельцем физическим и юридическим лицам в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 18-02/40 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10676).
14. До начала лесосечных работ в соответствии с технологической картой производится разбивка в натуре лесосек на пасеки, отграничение погрузочных площадок, складов, магистральных и пасечных волоков, трасс для несущих канатов трелевочных установок, уборка опасных деревьев и другие работы.
При ровном рельефе пасеки отграничиваются прямолинейными визирами. На участках, сильно изрезанных водотоками и ложбинами, границы пасек могут быть криволинейными с сохранением установленной для них ширины.

8. Орман учаскелерiн кесуге тұрған күйінде алдын ала iрiктеудi орманшы күтуші жүргiзедi. Жекелеген учаскелердiң таксациялық сипаттама мен планшеттер деректерiне сәйкес келмеуi анықталған жағдайда олар кесуден алынып тасталады.
9. Орман иеленушінің кеспеағаштарды бөліп беруі, ағаштарды санауы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-02/161 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10693 тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде кеспеағаштар бөлу және таксациялау қағидаларына сәйкес жүргізеді.
10. Орман иеленуші Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 18-02/53 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10359 тіркелген) бекітілген Таңбалар қолдану қағидаларына орай ағаштарды таңбалауды жүзеге асырады.
11. Әрбір кеспеағашқа дайындық жұмыстары жүргізiліп, оны тұрғаны орнына қарай бөлгенге дейiн технологиялық карта жасалады, онда ағаш кесу және сүректi сүйретiп тасу, ағашы кесiлген жерлердi кесу қалдықтарынан тазарту тәсiлдерi, орманды молықтыру әдiсi; ағаш тасу жолдарын, оны сүйретіп шығаратын қиғаш жолдарды, соқпақтарды, тиеу алаңдарын орналастыру схемасы, қоймалар, механизмдер тұрақтары және жұмысшыларға қызмет көрсету объектiлерi орналасқан орындар; кесуге жатпайтын өскiндер мен жас шыбықтар сақталуға тиiс алаңдар, күзет аймақтарына алынған ағаштар, құмырсқа илеулері; топырақты эрозиядан қорғау және сүрекдіңнің қалған бөлiгiн сақтау жөнiндегi талаптар көрсетiледi.
12. Технологиялық карталарды мемлекеттiк орман иеленушілер жасап, оның басшысы бекiтедi.
Мемлекеттiк орман қорының учаскелерi сүрек дайындау үшiн ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға берiлген жағдайда кеспеағаштарды игерудің технологиялық карталарын орман пайдаланушының мамандары әзiрлеп, орман иеленушіге бекiтуге беріледі.
13. Кеспеағаштарды игеру мемлекеттік орман иеленуші "Ағаш кесу билеті мен орман билетінің нысандарын, оларды есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 18-02/40 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10676 тіркелген) сәйкес жеке және заңды тұлғаларға беретін ағаш кесу билетіне қоса тіркелетін бекiтiлген технологиялық карталарға қатаң сәйкестiкте жүргiзiледi.
14. Кеспеағаш жұмыстары басталғанға дейiн технологиялық картаға сәйкес өскен жерінде кеспеағашты алаңшаларға бөлу, тиеу алаңдарын, қоймаларды, магистралдық және алаңшалық сүйретiп шығару жолдарын, сүйрету қондырғыларының арқандарына арналған жолдарды шектеу, қауіпті ағаштарды жинау және басқа да жұмыстар жүргiзiледi.
Жер бедерi тегiс болған жағдайда алаңшалар түзу сызықты нысаналармен бөлiнедi. Су арналарымен және сай-салалармен қатты бүлiнген учаскелердегі алаңшалардың шекарасы олар үшiн белгіленген енi сақталып, қисық сызықты болуы мүмкiн.

15. Лесосеки на равнине длинной стороной закладываются перпендикулярно господствующим ветрам.
16. В горных условиях участки под рубки леса отводятся с учетом рельефа местности. Линии, ограничивающие намеченные в рубку участки, по возможности совмещаются с естественными границами (водоразделами, дорогами, обрывами и прочее).
В случаях резко пересеченного рельефа и отсутствия возможности закладки лесосеки по горизонтали, их отводят параллельно водотокам.
На противоположных склонах также возможен одновременный отвод лесосек.
17. Технологическая карта предусматривает разграничение лесосек на пасеки и прокладку волоков (технологических коридоров) шириной 3-5 метров на равнине и 5-7 метров в горных местностях. Их устраивают с учетом обхода естественных препятствий (выходы камней, заболоченные участки, куртины подроста и других). У выхода на просеку волоки следует устраивать с закруглениями шириной на равнинах до 7 метров и в горных условиях до 9 метров. Отбойные деревья на их углах от механических повреждений следует защитить специальными кожухами или сварными вилками.
18. В естественных древостоях в качестве технологических коридоров, в первую очередь используются имеющиеся дороги, просеки, тропинки и открытые промежутки между деревьями. При их достаточности на участке рубок леса, технологические коридоры не прорубаются.
19. Места складирования вырубленных деревьев и заготовленных сортиментов и погрузочные пункты древесины располагаются у дорог и квартальных просек, на прогалинах и других не занятых лесом землях.
Волоки и погрузочные площадки в пределах особо защитных участков и по руслу водотоков не размещаются.
20. Технологическая сеть волоков и погрузочных пунктов организуется с учетом их повторного использования при проведении других видов и приемов рубок леса и лесохозяйственных мероприятий.
21. Проверка подготовительных работ по рубкам леса производится в натуре по каждому лесничеству заместителем руководителя лесовладельца до начала рубок.
В процессе проверки выявляется соответствие участка утвержденному плану по площади, возрасту, составу древостоя и виду рубок леса. Устанавливается качество натурных работ по отграничению участков (тщательность прорубки и расчистки визиров, где это необходимо, наличие на углах столбов с соответствующими надписями и другие), правильность выполнения таксационных работ: разделение деревьев на качественные категории, установление разрядов высот и выбор сортиментных таблиц, перечет деревьев, материально-денежная оценка лесосек.

15. Жазық жерлердегі кеспеағаштар жел қатты соғатын жаққа ұзын жағымен көлденең тартылады.
16. Тау жағдайында орманның ағаш кесiлетiн учаскелерi жергiлiктi жер бедерi ескерiле отырып бөлiнедi. Кесуге белгiленген учаскелердi шектейтін сызықтар мүмкiндiгінше табиғи шекаралармен (cу бөлiктерiмен, жолдармен, жыралармен және басқалар) ұштастырылады.
Жер бедерi ойлы-қырлы болған және кеспеағашты көлденең тарту мүмкiндiгi болмаған жағдайларда оларды су арналарына қатарлас бөледi.
Қарама-қарсы баурайларда да кеспеағашты бір мезгiлде бөлуге болады.
17. Технологиялық карта кеспеағаштарды алаңшаларға шектеудi және жазықта енi 3-5 метрлiк және таулы жерлерде 5-7 метрлiк ағаш сүйрету жолдарын (технологиялық дәлiздер) тартуды көздейдi. Оларды табиғи кедергілерден айналып өтудi ескере отырып (шығыңқы тастар, батпақты учаскелер, өскiндер шоғыры және сол сияқтылар) орналастырады. Соқпаққа шыға берiсте ағаш сүйрету жолдары енi жазықта – 7 метрге дейiн және таулы жағдайларда 9 метрге дейiн айналып өтетiндей мөлшерде болуы тиiс. Олардың бұрылыстарындағы тосқауыл ағаштарды механикалық зақымданудан арнайы қаптамалармен немесе дәнекерленген айырлармен қорғау керек.
18. Табиғи сүрекдiңдерде технологиялық дәлiздер ретiнде бiрiншi кезекте бар жолдар, орам соқпақтары, соқпақтар және ағаштар арасындағы ашық жерлер пайдаланылады. Орманның ағаш кесу учаскесiнде олар жеткіліктi болған жағдайда технологиялық дәлiздер кесiлмейдi.
19. Кесiлген ағаштар мен дайындалған сортименттердi жинау орындары және сүрек тиеу бекеттері жолдар мен орамдық соқпақтарда, алаңқайларда, ашық жерлерде және орман көмкермеген басқа да жерлерде орналасады.
Ағаш сүйрету жолдары мен тиеу алаңдарын ерекше қорғалатын учаскелер шегiнде және су арналарының бойында орналастырмайды.
20. Ағаш сүйрету жолдары мен тиеу бекеттерiнiң технологиялық желiсi ағашты кесудiң басқа да түрлерi мен әдiстерiн және орман шаруашылығы iс-шараларын жүргiзу кезiнде олардың қайталап пайдаланылуы ескеріле отырып ұйымдастырылады.
21. Ағаш кесу бойынша дайындық жұмыстарын тексерудi орман иеленуші басшысының орынбасары әрбір орманшылық бойынша орман өсіп тұрған жерде кесу басталғанға дейiн жүргізедi.
Тексеру процесiнде учаскенiң алаңы, сүрекдiңнiң жасы, құрамы және ағаш кесудiң түрi бойынша бекiтiлген жоспарға сәйкес келуi анықталады. Учаскелердiң шекарасын бөлу бойынша далалық жұмыстардың сапасы (қажет болған жерлерде нысаналарды кесу мен тазалаудың мұқияттылығы, бұрыштарда тиiстi жазбалары бар бағаналардың болуы және басқалар), таксациялық жұмыстардың орындалу дұрыстығы: ағаштардың сапалық санаттарға бөлiнуi, биiктiк разрядтардың белгiленуi және сортименттік кестелердiң таңдалуы, ағаштардың қайта есептелуi, кеспеағаштарды материалдық-ақшалай бағалау анықталады.

Раздел 2. Рубки главного пользования на
участках государственного лесного фонда.
3. Общие положения
22. Рубки главного пользования проводятся в спелых и перестойных древостоях категории государственного лесного фонда "поле- и почвозащитные леса" и в лиственных древостоях категории государственного лесного фонда "запретные полосы лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов".
В зависимости от категорий государственного лесного фонда, условий местопроизрастания, биологических особенностей древесных пород, возрастной структуры, полноты насаждений, крутизны и экспозиции склонов, устойчивости почв против эрозии, наличия и состояния подроста главных пород, в соответствии с настоящими Правилами устанавливаются ограничения по назначению в отдельных насаждениях рубок главного пользования.
23. В категориях государственного лесного фонда, указанных в пункте 22 настоящих Правил, выделяются особо защитные участки (далее – ОЗУ), где рубки главного пользования не назначаются:
1) опушки леса шириной 100 метров, а в островных борах и саксаульниках – 200 метров по границам со степными, пустынными и другими безлесными (нелесными) пространствами, участки леса до 100 гектаров, расположенные среди безлесных пространств (колочные леса к ОЗУ не относятся);
2) участки леса, произрастающие в пределах оврагов и балок, на легко размываемых и выветриваемых грунтах, включая участки очень сухих типов леса на вершинах песчаных бугров, мокрых типов леса (кроме поймы) лесостепной и степной зон, а также полосы шириной 100 метров по периметру этих участков;
3) участки хвойного леса в радиусе 3-х километров и лиственного – 1-го километра вокруг санаториев, домов отдыха, пансионатов, школьных и альпинистских лагерей, туристских баз и других лечебных и оздоровительных учреждений, а также минеральных источников, используемых в лечебных и оздоровительных целях или имеющих перспективное значение, вокруг сельских населенных пунктов, если не выделены лесопарковые части зеленых зон; оазисов, колодцев и скважин, служащих для водоснабжения, и вокруг мест водопоя скота в песчаных пустынях;
4) защитные полосы леса шириной 500 метров с каждой стороны газопроводов и нефтепроводов в песчаных пустынях;
5) участки леса в радиусе 300 метров вокруг глухариных токов, полосы шириной 50 метров в лиственных пойменных лесах по обоим берегам рек, заселенных бобрами;

2-бөлім. Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде
басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу
3. Жалпы ережелер
22. Басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу мемлекеттік орман қорының "егiстiк және топырақ қорғайтын ормандар" санатының толысқан және қураған сүрекдiңдерiнде және мемлекеттік орман қорының "өзендер, көлдер, су қоймалары, арналар және басқа да су объектiлерi жағалауларындағы тыйым салынған орман белдеулерi" санатының жапырақты сүрекдiңдерінде жүргiзіледi.
Мемлекеттiк орман қорының санатына, өсiп тұрған жерiнiң жағдайларына, ағаш тұқымдарының биологиялық ерекшелiктерiне, алқаағаштардың жас құрылымына, толысуына, баурайлардың құламасы мен экспозицияларына, топырақтың эрозияға қарсы төзiмдiлігіне, басты тұқымдылар өскiндерiнiң болуына және олардың жай-күйiне қарай осы Қағидаларға сәйкес басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесiлетiн жекелеген алқаағаштарда мақсаты бойынша шектеулер белгiленедi.
23. Осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген мемлекеттiк орман қоры санаттарында басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу белгiленбейтiн мынадай ерекше қорғаныштық учаскелер (бұдан әрi – ЕҚУ) бөлiп алынады:
1) ені 100 метр, ал аралдағы қарағайлы және сексеуілді ормандарда – далалық, шөл және басқа да ормансыз (ағашсыз) кеңiстiктермен шекарасы бойынша – 200 метр орман пұшпағы, ормансыз кеңiстiктер арасында орналасқан 100 гектарға дейiнгi орман учаскелерi (шоқ ағашты ормандар ЕҚУ-ға жатпайды);
2) орманды дала және дала аймақтарының құм адырларының төбесiндегі ормандардың өте құрғақ түрлерiнiң, ормандардың ылғалды түрлерiнiң (жайылмадан басқа) учаскелерiн қоса алғанда, жыралар мен сайларда, сумен тез шайылатын және топырағын жел оңай ұшырып әкететiн жерлер шегінде өсетiн орман учаскелерi, сондай-ақ осы учаскелердiң периметрi бойынша енi 100 метр жолақтар;
3) шипажайлар, демалыс үйлерi, пансионаттар, мектеп және альпинистiк лагерьлер, туристік базалар мен басқа да емдеу және сауықтыру мекемелерi, сондай-ақ емдеу және сауықтыру мақсаттарында пайдаланылатын немесе перспективалық маңызы бар минералды су көздерi төңiрегіндегi, егер жасыл аймақтардың орман саябағы бөлiктерi бөлiнбесе, селолық елдi мекендер; көкорайлы өңiрлер, құдықтар және сумен жабдықтау үшін қызмет ететiн су ұңғылары төңiрегіндегі және құмды шөл далалардағы мал суаттары төңiрегiндегi қылқанды ормандардың 3 километр, ал жапырақты ормандардың 1 километр радиустағы орман учаскелерi;
4) шөл далалардағы газ және мұнай құбырларының қос қапталындағы ені 500 метрлiк қорғаныштық орман белдеулерi;
5) саңырау құр ойнағы төңiрегіндегі радиусы 300 метрлiк орман учаскелерi, кәмшат мекендеген өзендердің екi жағалауындағы жапырақты жайылма ормандарында енi 50 метрлік белдеулер;

6) участки леса с наличием реликтовых и эндемичных пород, имеющих научную и историческую ценность, а также участки леса, выполняющие специальное лесохозяйственное назначение (лесосеменные, орехоплодовые, медоносные, эталонные и плюсовые насаждения, охранные зоны в радиусе 50 метров вокруг плюсовых деревьев, генетические резерваты, постоянные пробные площади с охранной зоной вокруг них до 50 метров и другие);
7) полосы леса шириной 100 метров вдоль бровок обрывов, осыпей, оползней, а также участки леса, произрастающего на площади, не менее одной трети которой представлено выходом на поверхность камней и скальных обнажений, полосы леса шириной 100 метров по периметру этих участков;
8) участки леса, произрастающего на склонах крутизной 31 градус и более;
9) леса на рекультивированных карьерах и отвалах;
10) полосы леса шириной 500 метров в каждую сторону от трасс туристских маршрутов и троп;
11) полосы леса шириной 200 метров, расположенные вдоль гребней и линий водоразделов по границам водосбора площадью свыше 2,5 тысяч гектаров при крутизне склонов, образующих гребни водоразделов более 20 градусов;
12) полосы леса в горной местности шириной 200 метров, расположенные вдоль верхней границы с безлесными пространствами;
13) полосы леса шириной 150 метров вдоль постоянных русел снежных лавин и шириной 300 метров вдоль русел селевых потоков.
24. Рубки главного пользования также не назначаются в насаждениях с преобладанием ценных, редких, эндемичных и исчезающих древесных пород (сосны кедровой, ясеня чарынского, дуба черешчатого, ореха грецкого, можжевельников, клена Семенова, туранги, саксаула белого, каркаса, черкеза, береста, акации белой, гледичии, ольхи, рябины, лоха, яблони, груши, абрикоса, фисташки, шелковицы, миндаля, вишни) и других пород, занесенных в Красную книгу, всех кустарников, кроме тальников, гребенщика и акации желтой.
25. При прочих равных условиях насаждения в рубку главного пользования назначаются в следующей последовательности:
1) участки спелого и перестойного леса, требующие рубки по состоянию, недорубы и неиспользованные лесосеки прошлых лет, насаждения, вышедшие из подсочки;
2) лиственные леса, утрачивающие порослевую способность;
3) двухярусные насаждения с полнотой спелой части первого яруса 0,3 и выше, а второго – не менее 0,4;
4) насаждения с полнотой 0,3-0,5, под пологом которых имеется удовлетворительное либо неудовлетворительное возобновление (по шкале) главной породы, при условии создания предварительных культур или лесных культур на вырубке в течение 1-2 лет после рубки;

6) ғылыми және тарихи құндылығы бар көне және эндемикалық тұқымдар бар орман учаскелерi, сондай-ақ арнайы орман шаруашылығы мақсатын орындайтын орман учаскелерi (орман тұқымы, жаңғақ жемiсi, бал беретiн, эталонды және артықшылығы бар алқаағаштар, артықшылығы бар ағаштар төңiрегiндегі радиусы 50 метрлiк күзетiлетiн аймақтар, генетикалық резерваттар, өздерiнiң төңiрегiнде 50 метрге дейiн күзет аймағы бар тұрақты сынақ алаңдары және басқалар);
7) құламалы жарғабақтар, шөгіндiлер, көшкін топырақты жерлер бойындағы енi 100 метрлiк орман белдеулерi, сондай-ақ кемiнде үштен бiрi тау жынысының үстiне қарай көтерiлетiн құзды-жартасты жердегі алаңда өсетiн орман учаскелерi, осы учаскелердiң периметрi бойынша енi 100 метрлiк орман белдеулерi;
8) 31 градустан жоғары беткейлерде өсетін орман учаскелері;
9) қайта реттелген карьерлер мен үйiндiлердегі ормандар;
10) туристiк бағыттардың жолдары мен соқпақтардан әрбiр жағына қарай енi 500 метрлік орман белдеулерi;
11) су айырығы жоталарын құрайтын құламалығы 20 градустан асатын баурайлардағы көлемi 2,5 мың гектардан астам су қоймасының шекарасы бойынша су айырықтарының жоталар мен желiлерiн бойлай орналасқан енi 200 метрлiк орман белдеулерi;
12) ормансыз кеңiстiктерi бар жоғарғы шекараны бойлай орналасқан енi 200 метрлiк таулы жердегі орман белдеулерi;
13) қар көшкiндерiнiң тұрақты арналарын бойлай енi 150 метрлiк және сел тасқындарының арналарын бойлай орналасқан енi 300 метрлік орман белдеулерi.
24. Басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу сондай-ақ құнды, сирек кездесетін, эндемикалық және құрып бара жатқан ағаш тұқымдылары (самырсын қарағай, шарын шағаны, сағақты емен, грек жаңғағы, арша, Семенов үйеңкiсi, тораңғыл, ақ сексеуiл, таудаған, шеркес, қайыңтоз, ақ қараған, қармала, қандағаш, шетен, жиде, алма ағашы, алмұрт, өрік, пiсте, тұт, миндаль, шие) және Қызыл кiтапқа енгізiлген басқа да тұқымдылар, талдарды, жыңғыл мен сары қарағанды қоспағанда, барлық бұталар басым алқаағаштарда белгiленбейдi.
25. Алқаағаштар өзге де бiрдей жағдайларда басты мақсатта пайдалану үшiн кесуге мынадай ретпен белгіленедi:
1) өзiнiң жай-күйiне қарай кесудi қажет ететiн толысқан және қураған орман учаскелерi, толық кесiлмеген ағаштар және өткен жылдардың пайдаланылмаған кеспеағаштары, шайыры ағып таусылған алқаағаштар;
2) өзiнiң өсу қабiлетiн жоғалтып бара жатқан жапырақты ормандар;
3) бiрiншi қабаттағы толысқан бөлiгiнiң толымдылығы 0,3 және одан жоғары, ал екiншi қабаттағысы – 0,4-тен кем болмайтын қос қабатты алқаағаштар;
4) кескен соң 1-2 жыл iшiнде ағашы кесілген жерлерде алдын ала екпелер немесе орман екпелерін отырғызған жағдайда шымылдығында қанағаттанарлық дәрежеде не қанағаттанғысыз түлеген (шәкiл бойынша) толымдылығы 0,3-0,5 алқаағаштар;

5) чистые и смешанные разновозрастные насаждения с полнотой 0,5 и выше.
4. Рубки главного пользования на участках государственного
лесного фонда в равнинных лесах и лесах Казахского
мелкосопочника
26. По лесорастительным условиям равнинные леса и леса Казахского мелкосопочника подразделяются на:
1) колочные леса лесостепной и степной зон;
2) леса Казахского мелкосопочника: сосновые и лиственные;
3) южные окраины колочных лесов по мелкосопочнику;
4) южные окраины колочных лесов по равнинам;
5) ленточные боры;
6) островные сосновые леса;
7) пустынные леса;
8) интразональные леса: пойменные и тугайные леса.
27. В равнинных лесах и лесах Казахского мелкосопочника рубки главного пользования проводятся в виде сплошных узколесосечных и добровольно-выборочных рубок.
28. В насаждениях южных окраин колочных лесов по мелкосопочнику и по равнинам рубки главного пользования не проводятся вследствие их высокой прижизненной роли и трудности воспроизводства. В них назначаются только рубки ухода за лесом и санитарные рубки. На площадях, вышедших из-под сплошных санитарных рубок, в первые 1-2 года после рубок создаются лесные культуры по типам, рекомендованным в Основных положениях организации и ведения лесного хозяйства областей.
Параграф 1. Колочные леса лесостепной и степной зон
29. В коренных колочных лесах лесостепной и степной зон на участках леса площадью более 5 гектаров, независимо от наличия подроста и полноты древостоя, проводятся сплошнолесосечные рубки.
Ширина лесосеки – до 50 метров или не более двукратной высоты насаждения, длина лесосеки ограничивается размерами квартала, площадь – не более 5 гектаров, примыкание – кулисное (через 2-3 лесосеки). При ширине выдела менее 100 метров примыкание чересполосное (через одну лесосеку), срок примыкания – 2 года. Год рубки не включается в срок.
Лесосеки длинной стороной закладываются перпендикулярно господствующим ветрам. Направление рубки – против господствующих ветров.
По ветроударной стороне массива оставляется защитная полоса в пределах ширины лесосеки, которая вырубается через 2 года после вырубки последней лесосеки.
В колках площадью от 2 до 5 гектаров, независимо от полноты древостоя и наличия подроста, в целях сохранения их защитного влияния сплошнолесосечные рубки проводятся в 2 приема. В первый прием вырубается заветренная его половина. Вторая половина колка вырубается по истечении срока, необходимого для удовлетворительного возобновления вырубки и достижения подростом высоты более 1,5 метра.
В колках менее 2 гектаров рубка проводится в один прием.
При неудовлетворительном возобновлении вырубленной части колка на ней создаются лесные культуры, вторая половина насаждения назначается в рубку через три года после их посадки.

5) толымдылығы 0,5 және одан жоғары таза және аралас әртүрлi жастағы алқаағаштар.
4. Жазық жерлердегі ормандар мен Қазақтың
ұсақ шоқылы ормандарындағы мемлекеттiк орман қоры
учаскелерiнде басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу
26. Жазық жерлердегi ормандар мен Қазақтың ұсақ шоқылы ормандары орман өсу жағдайлары бойынша төмендегідей бөлiнедi:
1) орманды далалық және далалық аймақтардың шоқ ағашты ормандары;
2) Қазақтың ұсақ шоқылы ормандары: қарағайлы және жапырақты;
3) шағын адыр бойынша шоқ ағашты ормандардың оңтүстiк шетi;
4) жазық жерлер бойынша шоқ ағашты ормандардың оңтүстiк шетi;
5) қарағайлы орманды жалдар;
6) арал тәрізді қарағайлы ормандар;
7) шөлейттегi ормандар;
8) интрааймақтық ормандар: жайылмалы және тоғайлы ормандар.
27. Жазық жерлердегi ормандар мен Қазақтың ұсақ шоқылы ормандарында басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу тұтастай тар кеспеағаштық және ерiктi-iрiктеп кесу түрiнде жүргізiледi.
28. Ұсақ шоқылы ормандар және жазық жерлер бойынша шоқ ағашты ормандардың оңтүстік шетiнiң алқаағаштарында олардың өсiп тұрған кезiндегi жоғары ролi мен молықтырудың қиындығы салдарынан басты мақсатта ағаш кесу жүргiзiлмейдi. Оларда орманға күтiм жасау мақсатында кесу мен санитариялық кесу ғана белгiленедi. Жаппай санитариялық кесу болған алаңдарда кесуден кейiнгi алғашқы 1-2 жылда Облыстардың орман шаруашылығын ұйымдастыру және жүргізудің негізгі ережелерінде ұсынылған үлгідегі орман екпелері отырғызылады.
1-параграф. Орманды-далалық және
далалық аймақтардың шоқ ормандары
29. Орманды-далалық және далалық аймақтардың байырғы шоқ ормандарында көлемi 5 гектардан астам орман учаскелерінде ағаш өскіндерінің болуына және сүрекдiңнiң толымдылығына қарамастан жаппай кеспеағаштық кесу жүргізіледi.
Кеспеағаштың енi – 50 метрге дейiн немесе алқаағаш биiктігінiң екi еселiк мөлшерiнен аспайды, кеспеағаштың ұзындығы орам өлшемдерiмен шектеледi, алаңы – 5 гектардан аспайды, жанасуы – ықтырмалы (2-3 кеспеағаштан кейiн). Телiмнiң енi кемiнде 100 метрден кем болған жағдайда жанасуы – бiр белдеуден кейiн (бiр кеспеағаштан кейiн), жанасу мерзiмi – 2 жыл. Кесу жылы мерзiмге қосылмайды.
Кеспеағаштар ұзын жағымен жел басым бағытта соғатын жаққа көлденең тартылады. Ағаш кесудiң бағыты – жел басым бағытта соғатын жаққа қарсы.
Алаптың жел өтi жағында соңғы кеспеағаш кесiлгеннен кейiн 2 жылдан соң кесiлетiн кеспеағаштың енi шегiнде қорғаныштық белдеу қалдырылады.
Сүрекдiңнiң толымдылығына және ағаш өскiндерiнiң болуына қарамастан көлемi 2 гектардан 5 гектарға дейін шоқ ағаштарда олардың қорғаныштық әсерiн сақтау мақсатында жаппай кеспеағаштық кесу 2 кезекте жүргізiледi. Бiрiншi кезекте оның жел өтiндегi жартысы кесiледi. Шоқ орманның екiншi жартысы ағашы кесiлген жердi ойдағыдай қалпына келтiру және өскiннiң биiктiгі 1,5 метрден асуы үшiн қажет мерзiм аяқталғаннан кейiн iрiктеп алынады.
Ауданы 2 гектардан кем шоқ ормандар бір кезекте кесіледі.
Шоқ ағаштың кесiп алынған бөлiгі қанағаттанарлық дәрежеде қалпына келмеген жағдайда онда орман екпелері отырғызылады; алқаағаштардың екiншi жартысы олар отырғызылғаннан кейiн үш жылдан соң кесуге белгiленедi.

Основные показатели рубок главного пользования для коренных березняков и осинников приведены в строке 1 приложения 2 к настоящим Правилам.
30. В зарослях акации желтой естественного происхождения, или оставшихся в насаждениях искусственного происхождения после гибели главной породы, проводятся сплошнолесосечные рубки. Ширина лесосек – до 50 метров, примыкание непосредственное со сроком в 2 года.
Основные показатели рубок главного пользования для зарослей акации желтой приведены в строке 2 приложения 2 к настоящим Правилам.
31. Оптимальные сроки проведения рубок для образования поросли в колочных лесах – с октября до середины апреля. Заготовка леса производится без расщепа пня и обдирания его коры. Сроки рубки не ограничиваются, если на вырубке в последующем будут созданы лесные культуры.
Параграф 2. Сосновые леса Казахского мелкосопочника
32. В сосновых лесах Казахского мелкосопочника проводятся добровольно-выборочные и сплошные узколесосечные рубки.
Добровольно-выборочные рубки проводятся в простых и сложных, чистых и смешанных одновозрастных и разновозрастных насаждениях сосны влажных, свежих и сухих типов леса с полнотой 0,6-1,0, произрастающих на склонах всех экспозиций крутизной 21-30 градусов и в таких же насаждениях сухих типов леса, произрастающих на склонах всех экспозиций крутизной 0-20 градусов. Основные показатели добровольно-выборочных рубок приведены в строках 1, 2 и 3 приложения 3 к настоящим Правилам.
В древостоях с полнотой 0,8-1,0 выбирается 20-25 процентов запаса, а в насаждениях с полнотой 0,6-0,7 – 15-20 процентов. Во всех случаях полнота древостоя не снижается менее 0,5. Площадь лесосек до 10 гектаров.
Последующие приемы рубки проводятся по мере достижения полноты простых древостоев 0,6 и более или формирования сложного насаждения с полнотой первого яруса 0,3 и выше и второго с полнотой для молодняков – не менее 0,4, средневозрастных – 0,3.
33. Сплошные узколесосечные рубки проводятся в простых чистых и смешанных одновозрастных и разновозрастных насаждениях свежих и влажных типов леса, произрастающих на склонах всех экспозиций крутизной до 20 градусов. В насаждениях с недостаточным возобновлением сосны они проводятся с созданием сосновых культур в первые 2 года.
Ширина лесосек не более 40 метров, площадь – до 2 гектаров. Срок примыкания – 5 лет, не считая года рубки. Примыкание лесосек непосредственное. Лесосеки закладываются длинной стороной перпендикулярно господствующим ветрам, на склонах крутизной более 10 градусов по горизонтали, направление рубки сверху вниз по склону. Основные показатели сплошных узколесосечных рубок приведены в строке 4 приложения 3 к настоящим Правилам.

Түпкілікті қайыңдар мен көктеректер үшін басты мақсатта пайдалану үшін кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 2-қосымшасының 1-жолында келтірілген.
30. Табиғи өскен сары қараған жыңғылдарында немесе басты тұқымды жойылғаннан кейiн қалған жасанды жолмен өскен алқаағаштарда жаппай кеспеағаш кесу жүргізіледi. Кеспеағаштардың енi – 50 метрге дейiн, тiкелей жанасуы – 2 жыл мерзiмде.
Сары қараған жыңғылдары үшін басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 2-қосымшасының 2-жолында келтірілген.
31. Шоқ ормандарда ағаш өскiндерiн өсiру үшін ағаш кесудiң оңтайлы мерзiмi - қазан айынан сәуiр айының ортасына дейiн. Ағаш дайындау томарды жармай және оның қабығын сыдырмай жүргізіледі. Егер ағашы кесiлген жерлерде кейiннен орман екпелері отырғызылатын болса, кесу мерзiмiне шек қойылмайды.
2-параграф. Қазақтың ұсақ шоқысының қарағайлы ормандары
32. Қазақтың ұсақ шоқысының қарағайлы ормандарында ерiктi-iрiктеп және жаппай кеспеағашты тарлап кесу жүргiзiледi.
Ерiктi-iрiктеп кесу тіктілігі 21-30 градус барлық экспозицияның беткейлерінде өсетін толымдылығы 0,6-1,0 орманның ылғалды, таза және құрғақ түрлерi қарағайының қарапайым және күрделi, таза және аралас бiр жастағы және әртүрлi жастағы алқаағаштарында және тіктілігі 0-20 градус тiк қияның барлық экспозицияның беткейлерінде өсетiн орманның құрғақ түрлерiнiң дәл осындай алқаағаштарында жүргiзiледi. Ерiктi-iрiктеп кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 3-қосымшасының 1, 2 және 3-жолдарында келтірілген.
Толымдылығы 0,8-1,0 сүрекдiңдерде қордың 20-25 пайызы, ал толымдылығы 0,6-0,7 алқаағаштарда – 15-20 пайызы таңдап алынады. Барлық жағдайда сүрекдiңнiң толымдылығы 0,5-тен кемiмейдi. Кеспеағаш көлемi 10 гектарға дейiн.
Келесi ағаш кесу кезеңi қарапайым сүрекдiңдер толымдылығының 0,6-ға және одан көп мөлшерге немесе бiрiншi қабаттың толымдылығы 0,3 және одан көп мөлшерге жетуiне және екiншi қабаттың толымдылығы жас талдар үшін кемiнде 0,4, орта жастағылары үшін – 0,3 болып күрделi алқаағаштың қалыптасуына қарай жүргiзiледi.
33. Жаппай тар кеспеағаштық кесу тіктілігі 20 градусқа дейiнгi барлық экспозициялардың беткейлерінде өсетiн орманның таза және ылғалды түрлерiнiң қарапайым таза және аралас бiр жастағы және әртүрлi жастағы алқағаштарында жүргiзiледi. Қарағай жеткiлiктi түрде қалпына келмейтiн алқағаштарда олар алғашқы 2 жылда қарағай екпелерін отырғызу арқылы жүзеге асырылады.
Кеспеағаш енi 40 метрден аспайды, көлемi – 2 гектарға дейiн. Жанасу мерзiмi – кесу жылын есептемегенде 5 жыл. Кеспеағаштардың жанасуы – тiкелей. Кеспеағаштар ұзын жағымен жел басым бағытта соғатын жаққа қарама-қарсы, тіктілігі 10 градустан астам беткейлерде көлденең тартылады, ағаш кесудiң бағыты баурай бойынша жоғарыдан төмен қарай. Жаппай тар кеспеағаштық кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 3-қосымшасының 4-жолында келтірілген.

Параграф 3. Лиственные леса Казахского мелкосопочника
34. В лиственных лесах Казахского мелкосопочника проводятся сплошнолесосечные и добровольно-выборочные рубки.
В коренных березняках и осинниках, в насаждениях тополей и ив с полнотой 0,3-1,0 независимо от наличия подроста, а также в производных древостоях без удовлетворительного подроста сосны проводятся сплошнолесосечные рубки согласно пункту 29 настоящих Правил. Максимальная площадь лесосеки устанавливается с учетом крутизны склона и величины колка – до 2,5 гектаров. На склонах крутизной более 10 градусов они закладываются длинной стороной по горизонталям, направление рубки сверху вниз по склону. В производных насаждениях в первый год после рубки создаются культуры сосны. Срок примыкания – 3-5 лет после их посадки. Основные показатели сплошнолесосечных рубок в лиственных лесах Казахского мелкосопочника приведены в строках 1 и 2 приложения 4 к настоящим Правилам.
35. В производных смешанных с сосной древостоях и чистых лиственных насаждениях с удовлетворительным сосновым подростом назначаются добровольно-выборочные рубки по технологии, предусмотренной в пункте 32 настоящих Правил. При этом преследуется цель замены лиственных пород на хвойные. Повторяемость приемов – 15 лет, площадь лесосек до 10 гектаров. Основные показатели добровольно-выборочных рубок в лиственных лесах Казахского мелкосопочника приведены в строке 3 приложения 4 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Островные сосновые леса
36. В островных сосновых лесах проводятся добровольно-выборочные и сплошные узколесосечные рубки.
Добровольно-выборочные рубки проводятся в простых и сложных, чистых и смешанных одновозрастных и разновозрастных сосновых насаждениях с полнотой 0,6-1,0 в сухих условиях местопроизрастания. Основные показатели добровольно-выборочных рубок в островных сосновых лесах приведены в строках 1 и 2 приложения 5 к настоящим Правилам.
В простых и сложных древостоях с полнотой 0,8-1,0 интенсивность выборки по запасу составляет 25-30 процентов, с полнотой 0,6-0,7 – 15-20 процентов.
При проведении добровольно-выборочных рубок полнота древостоя не снижается менее 0,5.
Последующие приемы рубок проводятся по мере достижения полноты простых древостоев 0,6 и более или формирования сложных насаждений с полнотой первого яруса 0,3 и выше, а второго с полнотой для молодняков – не менее 0,4, средневозрастных – 0,3.
В сложных насаждениях добровольно-выборочные рубки проводятся путем изреживания спелой части. При полноте второго яруса 0,4 и более из первого яруса выбирается до 50 процентов его запаса, а при полноте 0,3 – 30 процентов. Максимальная площадь лесосек до 10 гектаров.

3-параграф. Қазақтың ұсақ шоқысының жапырақты ормандары
34. Қазақтың ұсақ шоқысының жапырақты ормандарында жаппай кеспеағаштық және ерiктi-iрiктеп кесу жүргiзiледi.
Ағаш өскiндерiнiң болуына қарамастан толымдылығы 0,3-1,0 байырғы қайыңдар мен көктеректерде, сондай-ақ қарағай өскіні жоқ қолдан өсiрiлген сүрекдiңдерiнде осы Қағидалардың 29-тармағына сәйкес жаппай кеспеағаштық кесу жүргiзiледi. Кеспеағаштың ең үлкен ауданы беткейдің тіктілігі және шоқ ағаштың 2 гектарға дейiнгi көлемi ескерiле отырып белгiленедi. Тіктілігі 10 градустан асатын беткейлерде олар ұзын жағымен көлденең тартылады, кесу бағыты баурай бойынша жоғарыдан төмен қарай. Туынды екпелерде кесуден кейiнгi бiрiншi жылы қарағай екпелері отырғызылады. Жанасу мерзiмi - олар отырғызылғаннан кейiн 3-5 жыл. Қазақтың ұсақ шоқылы жапырақты ормандарда кеспеағашты жаппай кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 4-қосымшасының 1 және 2-жолдарында келтірілген.
35. Қарағаймен араласқан туынды сүрекдiңдерде және қанағаттанарлықтай дәрежедегі қарағай өскiнi бар таза жапырақты алқаағаштарда осы Қағидалардың 32-тармағында көзделген технология бойынша ерiктi-iрiктеп кесу белгiленедi. Бұл ретте жапырақты ағаш тұқымдарын қылқан жапырақты ағаштарға алмастыру мақсаты көзделедi. Кезектердiң қайталануы – 15 жыл, кеспеағаштар көлемi 10 гектарға дейiн. Қазақтың ұсақ шоқылы жапырақты ормандарында ерiктi-iрiктеп кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 4-қосымшасының 3-жолында келтірілген.
4-параграф. Арал тәрізді қарағайлы ормандар
36. Арал тәрізді қарағайлы ормандарда ерiктi-iрiктеп және жаппай тар кеспеағаштық кесу жүргізiледi.
Ерiктi-iрiктеп кесу өсiп тұрған жерiнiң құрғақ жағдайларында қарапайым және күрделi, таза және аралас бiр жастағы және әртүрлi жастағы толымдылығы 0,6-1,0 қарағай алқаағаштарында жүргізіледi. Арал тәрізді қарағай ормандарында ерiктi-iрiктеп кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 5-қосымшасының 1 және 2-жолдарында келтірілген.
Толымдылығы 0,8-1,0 қарапайым және күрделi сүрекдіңдерде қор бойынша iрiктеу қарқындылығы 25-30 пайызды, толымдылығы 0,6-0,7 болса – 15-20 пайызды құрайды.
Ерiктi-iрiктеп кесудi өткiзу кезiнде сүрекдiңнiң толымдылығы 0,5-тен төмендемейдi.
Кесудiң кейiнгi кезектерi қарапайым сүрекдiңдердiң толымдылығы 0,6-ға және одан көп мөлшерге жетуiне немесе бiрiншi қабаттың толымдылығы 0,3 және одан жоғары күрделi алқаағаштардың қалыптасуына, ал екiншi қабатта балауса ағаштар үшiн толымдылығы – кемiнде 0,4, орта жастағылар – 0,3-ке жетуiне қарай жүргiзiледi.
Күрделi алқаағаштарда ерiктi-iрiктеп кесу толысқан бөлiгiн сирету арқылы жүргізiледi. Екiншi қабаттың толымдылығы 0,4 және одан жоғары болған жағдайда оның қорының 50 пайызына дейiн, ал толымдылығы 0,3 болған жағдайда – 30 пайызына дейiн iрiктеп алынуы мүмкiн. Кеспеағаштың ең үлкен ауданы 10 гектарға дейiн.

37. В простых и сложных разновозрастных, чистых и смешанных со вторым ярусом из сосны, независимо от наличия подроста, в свежих и влажных типах леса проводятся сплошные узколесосечные рубки. Основные показатели сплошных узколесосечных рубок в островных сосновых лесах приведены в строках 3 и 4 приложения 5 к настоящим Правилам.
В разновозрастных насаждениях к вырубке назначаются только деревья спелого и перестойного поколений леса.
Ширина лесосеки 40 метров, площадь – до 2 гектаров. Примыкание лесосек непосредственное со сроком 5 лет, не считая года рубки. Направление лесосек – перпендикулярно господствующим ветрам, направление рубки – против господствующих ветров.
В насаждениях с недостаточным возобновлением сосны они проводятся с созданием сосновых культур в первые два года.
38. В лиственных насаждениях островных сосновых лесов рубки главного пользования проводятся согласно нормативам и технологиям, предусмотренным в лиственных лесах Казахского мелкосопочника.
Параграф 5. Пустынные, пойменные и тугайные леса
39. В насаждениях черного саксаула, произрастающих на устойчивых к ветровой эрозии почвах (суглинистые, глинистые, такыровидные), проводятся сплошнолесосечные рубки с уборкой как черного, так и белого саксаула.
Ширина лесосек до 75 метров. Способ примыкания – чересполосный, срок примыкания – 3 года. Оставленные полосы назначаются в рубку при наличии на ранее вырубленных полосах более 500 штук на 1 гектар подроста саксаула в возрасте 3-5 лет или через 3-4 года после создания лесных культур при количественных нормативных показателях, обеспечивающих их перевод в покрытие лесом угодья. Основные показатели сплошнолесосечных рубок в насаждениях черного саксаула приведены в строке 1 приложения 6 к настоящим Правилам.
В саксаульниках, намеченных в рубки главного пользования с расчетом на естественное возобновление, пастьба скота прекращается за 5 лет до рубки и не проводится в течение 5 лет после рубки.
В случаях неудовлетворительного возобновления вырубок, насчитывающих менее 300 экземпляров порослевого возобновления или менее 500 штук подроста саксаула на 1 гектар в возрасте 3-5 лет, на них следует создавать лесные культуры.
При смешанном возобновлении общее количество семенного подроста умножают на коэффициент 0,6 и суммируют его с показателем порослевого возобновления, выражая все в порослевом эквиваленте.
В саксауловых насаждениях рубки проводятся в период после созревания семян и прекращения вегетации:

37. Қарағайдың екiншi қабаты бар қарапайым және күрделi әртүрлi жастағы, таза және аралас алқаағаштарда ағаш өскiндерiнiң болуына қарамастан орманның жас және ылғалды түрлерiнде жаппай тар кеспеағаштық кесу жүргізiледi. Арал тәрізді қарағайлы ормандарда жаппай тар кеспеағаштық кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 5-қосымшаның 3 және 4-жолдарында келтірілген.
Әртүрлi жастағы алқаағаштарда кесуге орманның толысқан және қурап қалған ағаштары ғана белгіленедi.
Кеспеағаштың енi – 40 метр, көлемi – 2 гектарға дейiн. Кеспеағаштардың тiкелей жанасу - мерзiмі кесу жылын есептемегенде 5 жыл. Кеспеағаштың бағыты - жел басым бағытта соғатын жаққа көлденең, кесу бағыты – жел басым бағытта соғатын жаққа – қарсы.
Қарағайдың қалпына келуi жеткiлiксiз алқаағаштарда олар алғашқы екi жылы қарағай екпелерін егу арқылы жүргізiледi.
38. Арал тәрізді қарағайлы ормандардың жапырақты екпелерiнде басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу Қазақтың ұсақ шоқысының жапырақты ормандарында көзделген нормативтер мен технологияларға сәйкес жүргізiледi.
5-параграф. Шөлдегi, жайылмалы және тоғай ормандары
39. Жел эрозиясына шыдамды топырақта (саздау, сазды, тақырлау) өсетiн қара сексеуіл алқаағаштарында қара сексеуiлдi де, ақ сексеуiлдi де жаппай кеспеағаштық кесу жүргiзiледi.
Кеспеағаш енi 75 метрге дейiн. Жанасу тәсiлi – бiр белдеуден кейiн, жанасу мерзiмi – 3 жыл. Қалдырылған белдеулер кесуге бұдан бұрын ағашы кесiлген белдеулерде 1 гектарда 3-5 жастағы 500 данадан астам сексеуiл өскiнi болған жағдайда немесе оларды орман көмкерген жерлерге ауыстыруды қамтамасыз ететiн сандық нормативтiк көрсеткiштер болған жағдайда орман екпелері отырғызылғаннан кейiн 3-4 жылдан соң белгiленедi. Қара сексеуілдің алқаағаштарында кеспеағашта жаппай кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 6-қосымшасының 1-жолында келтірілген.
Табиғи түлеудi есепке ала отырып, басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу белгіленген сексеуiл тоғайларында мал жаю кесуден 5 жыл бұрын тоқтатылады және кесуден кейiн 5 жыл бойы жүргізiлмейдi.
Өскiнмен қайта жаңғырған 300-ден аз данасы бар немесе 1 гектарда 3-5 жастағы сексеуіл өскiнiнiң 500-ден аз данасы бар ағашы кесiлген жерлер қанағаттанарлықсыз түрде қайта жаңғыртылған жағдайда оларда орман екпелерін отырғызу қажет.
Аралас түрде қайта жаңғырту кезiнде тұқымдық өскiннiң жалпы санын 0,6 коэффициентке көбейтедi және бәрiн өскiн баламасымен көрсете отырып өскiнмен қайта жаңару көрсеткiшiне қосады.
Сексеуiл екпелерiнде ағаш кесу тұқым пiсiп-жетілгеннен және вегетация тоқтатылғаннан кейiн жүргізіледі:

1) в северной подзоне полынно-солянковых пустынь (Алматинская, восточная часть Жамбылской области, Северное Приаралье) при ориентации на естественное возобновление лесосек и наличии на 1 гектаре не менее 300 экземпляров саксаула в возрасте до 30 лет, или 500 штук подроста, или необходимого суммарного количества порослеспособных экземпляров и подроста – с декабря по март;
2) в южной подзоне (западная часть Жамбылской, Южно-Казахстанская и Кызылординская области) при наличии перечисленного выше минимума – с декабря по февраль.
При искусственном восстановлении насаждений на вырубках ломка саксаула проводится в течение всего года.
40. В пойменных лесах категории государственного лесного фонда "запретные полосы лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов", за исключением особо защитных участков, назначаются сплошные узколесосечные рубки. При этом все выделы площадью более 1 гектара разбиваются на лесосеки шириной до 40 метров, примыкание – кулисное (через 2 лесосеки), а при ширине выдела менее 80 метров – чересполосное (через одну лесосеку) со сроком примыкания 2 года, не считая года рубки. Основные показатели сплошных узколесосечных рубок в пойменных лесах приведены в строке 2 приложения 6 к настоящим Правилам.
Таксационные выделы площадью менее 1 гектара назначаются в рубку целиком, независимо от их конфигурации.
Направление лесосек для всех насаждений перпендикулярно главному направлению водотока, а направление рубки – против течения.
При ширине выдела менее 40 метров, расположенного вдоль русла реки, длинная сторона лесосеки располагается вдоль реки, при этом площадь лесосеки устанавливается не более 1 гектара.
В целях обеспечения наилучшего порослевого возобновления в пойменных насаждениях рубки проводятся с сентября до начала апреля. Насаждения, потерявшие порослевую способность, вырубаются в летний период. Ветловые древостои назначаются в рубку после спада паводковых вод в летний период (до августа).
41. В зарослях тальников пойм проводятся сплошные узколесосечные рубки. Ширина лесосек – до 40 метров. Примыкание – непосредственное со сроком в 2 года. Рубки проводятся в летний период после спада талых вод. Основные показатели сплошных узколесосечных рубок в зарослях тальников пойменных лесов приведены в строке 3 приложения 6 к настоящим Правилам.

1) жусанды-тұзды шөлейттiң солтүстiк кiшi аймағында (Алматы облысы, Жамбыл облысының шығыс бөлiгi, Солтүстiк Арал өңiрi) кеспеағаштарды табиғи қайта жаңғыртуға бағдарлау кезiнде және 1 гектарда 30 жасқа дейiнгi сексеуiлдiң кем дегенде 300 данасы немесе өскiннiң 500 данасы немесе өскiн беруге қабiлеттi даналар мен өскiндердiң қажеттi жиынтық мөлшерi болған жағдайда - желтоқсаннан наурызға дейiн;
2) оңтүстiк кiшi аймақта (Жамбыл облысының батыс бөлiгі, Оңтүстiк Қазақстан және Қызылорда облыстары) - жоғарыда айтылғандар минимумнан жоғары болған жағдайда - желтоқсаннан ақпанға дейiн жүргiзiледi.
Ағашы кесiлген жерлерде алқаағаштарды жасанды жолмен қалпына келтiру кезiнде сексеуiлдi сындыру бүкiл жыл бойына жүргізіледі.
40. Ерекше қорғаныш учаскелерiн қоспағанда, "өзендер, көлдер, су қоймалары, арналар және басқа да су объектілерi жағалауларындағы тыйым салынған орман белдеулерi" мемлекеттiк орман қоры санатының өскiн арқылы қайта жаңғыратын су жайылмалы жапырақты сүрекдiңдерде жаппай тар кеспеағаштық кесу белгiленедi. Бұл ретте көлемi 1 гектардан асатын барлық телiмдер енi 40 метрге дейiнгi кеспеағаштарға бөлiнедi, жанасуы - ықтырмалы (2 кеспеағаштан кейiн), ал телiмнiң енi 80 метрден кем болған кезде – бiр белдеуден кейiн (бip кеспеағаштан кейiн), кесу жылын есептемегенде жанасу мерзiмi – 2 жыл. Жайылманың алқаағаштарында жаппай кеспеағаштық кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидалардың 6-қосымшасының 2-жолында көрсетілген.
Көлемi 1 гектардан аз таксациялық телiмдер олардың пiшiмiне қарамастан кесуге тұтастай белгiленедi.
Барлық алқаағаштар үшiн кеспеағаш бағыты су арнасының басты бағытына көлденең, ал кесу бағыты - ағынға қарама-қарсы.
Өзен арнасын бойлай орналасқан телiм енi 40 метрден кем болған кезде кеспеағаштың ұзын жағы өзенді бойлай орналасады, бұл жағдайда кеспеағаштың көлемi 1 гектардан аспайтындай болып белгіленеді.
Жайылмалы екпелердегi өскiннiң барынша жақсы қайта жаңғыруын қамтамасыз ету мақсатында ағаш кесу қыркүйектен бастап сәуiр айының басына дейiн жүргiзiледi. Өскiн беру қабiлетiн жоғалтқан екпелер жаз кезiнде кесіледі. Yйеңкілік сүрекдiңдердi ағын сулар басылғаннан кейiн жаз кезiнде (тамызға дейiн) кесу белгiленедi.
41. Жайылмалардың талды жыңғылдарында жаппай тар кеспеағаштық кесу жүргiзiледi. Кеспеағаштар енi – 40 метрге дейiн. Жанасуы – 2 жылдық мерзiммен тiкелей. Ағаш кесу қар сулары азайған соң жаз кезiнде жүргізiледi. Жайылма ормандарындағы талдар жыңғылдарында жаппай тар кеспеағаштық кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 6-қосымшасының 3-жолында келтірілген.

42. В тугайных ивняках (ива Джунгарская и Вильгельмса) и зарослях гребенщика проводятся сплошные узколесосечные рубки с шириной лесосек, не превышающей 40 метров, примыкание – чересполосное со сроком 3 года. Вырубка оставляемых полос осуществляется при условии удовлетворительного возобновления на смежной лесосеке. Основные показатели сплошных узколесосечных рубок в тугайных ивняках и зарослях гребенщика приведены в строках 4 и 5 приложения 6 к настоящим Правилам.
Время проведения рубок - зима или ранняя весна.
43. В тугайных тальниках, а также в тальниках всех других природных зон проводятся сплошные узколесосечные рубки с шириной лесосек 40 метров. Примыкание – непосредственное со сроком в 2 года. Основные показатели сплошных узколесосечных рубок в зарослях тальников всех природных зон приведены в строке 6 приложения 6 к настоящим Правилам.
Время рубок – после спада паводковых вод в летний период. Направление рубки устанавливается против течения реки с расположением длинной стороны лесосеки перпендикулярно их руслу.
5. Рубки главного пользования на участках
государственного лесного фонда в горных лесах
44. Горные леса по комплексу природных условий, породному составу древесно-кустарниковой растительности и условиям лесовозобновления разделяются на:
1) леса Казахстанского Алтая, включающие сосновые леса Калбинских нагорий, темнохвойные леса Рудного Алтая, лиственничные леса Южного Алтая, Саура и Тарбагатая;
2) хвойно-лиственные леса Северного Тянь-Шаня и Жонгарского Алатау;
3) арчево-плодовые леса Западного Тянь-Шаня и Каратау.
45. В арчево-плодовых лесах Западного Тянь-Шаня и Каратау, в сосновых лесах Калбинских нагорий рубки главного пользования не проводятся.
На горные леса Казахского мелкосопочника распространяется порядок рубок главного пользования в равнинных лесах и лесах Казахского мелкосопочника.
Параграф 1. Темнохвойные (пихтовые и еловые) леса Рудного Алтая
46. В одновозрастных пихтовых и еловых насаждениях, на пологих и покатых склонах северных экспозиций с устойчивыми и неустойчивыми почвами, а также на крутых склонах с устойчивыми почвами, проводятся сплошные узколесосечные рубки. Ширина лесосеки не более 35 метров, примыкание лесосек кулисное, через 2 лесосеки, срок примыкания 5 лет, площадь лесосеки не более 10 гектаров. Основные показатели сплошных узколесосечных рубок в темнохвойных лесах Рудного Алтая приведены в строках 1 и 2 приложения 7 к настоящим Правилам.

42. Тоғайлы талдарда (Жоңғар және Вильгельм талдары) және жыңғылдарда енi 40 метрден аспайтын кеспеағаштарда жаппай тар кеспеағаштық кесу жүргiзiледi, жанасуы – 3 жылдық мерзiммен бiр белдеуден кейiн. Қалдырылған белдеулерде ағаш кесу аралас кеспеағашта ағаштың қайта жаңаруы қанағаттанарлық деңгейде болған жағдайда жүзеге асырылады. Жайылманың алқаағаштарындағы тал тоғайлары мен жыңғылда жаппай тар кеспағаштық кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 6-қосымшасының 4 және 5-жолдарында келтірілген.
Ағаш кесудi жүргiзу уақыты - қыс немесе ерте көктем.
43. Шоқ талдарда, сондай-ақ барлық басқа табиғи аймақтардың талдарында енi 40 метр кеспеағашта жаппай тар кеспеағаштық кесу жүргiзiледi. Жанасуы – 2 жылдық мерзiммен тiкелей. Барлық табиғи аймақтардың талдарында жаппай тар кеспеағаштық кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 6-қосымшасының 6-жолында келтірілген.
Ағаш кесу уақыты – жаз кезiнде қар суының тасуы басылғаннан кейiн. Кесу бағыты кеспеағаштың ұзын жағы өзен арнасына көлденең орналасып, оның ағысына қарсы белгiленедi.
5. Тау ормандарының мемлекеттiк орман қоры
учаскелерiнде басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу
44. Тау ормандары табиғи жағдайларының кешенi, ағаш-бұта өсiмдiктерiнiң тұқымдық құрамы мен орманның қайта жаңару жағдайларына қарай төмендегідей бөлiнедi:
1) Қалба тауларының қарағайлы ормандарын, Кендi Алтайдың қою түстi қылқан жапырақты ормандарын, Оңтүстiк Алтай мен Сауырдың жапырақты ормандарын қамтитын Қазақстан Алтайының ормандары;
2) Солтүстiк Тянь-Шань мен Жоңғар Алатауының қылқан жапырақты- жапырақты ормандары;
3) Батыс Тянь-Шань мен Қаратаудың арша жемiстi ағаш ормандары.
45. Батыс Тянь-Шань мен Қаратаудың арша жемiстi ағаш ормандарында басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу жүргізiлмейдi.
Қазақтың ұсақ шоқылы тау ормандарына жазық жерлердегі ормандар мен Қазақтың ұсақ шоқылы ормандарында басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу тәртiбi қолданылады.
1-параграф. Кендi Алтайдың қою түсті қылқан
жапырақты (майқарағайлы және шыршалы) ормандары
46. Бiр жастағы майқарағай және шырша алқаағаштарында, төзiмдi және төзiмсiз топырақты солтүстiк экспозициялардың қиялы, еңiстi баурайларында, сондай-ақ топырағы төзiмдi тікті беткейлерде жаппай тар кесулер жүргiзiледi. Кеспеағаштардың ені 35 метрден аспауы тиіс, жанасуы ықтырмалы 2 кеспеағаштан кейін, жанасу мерзімі 5 жыл, кеспеағаштың ауданы 10 гектардан артық емес. Кенді Алтайдың қою түсті қылқан жапырақты ормандарында жаппай тар кесулердің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 7-қосымшасының 1 және 2-жолдарында келтірілген.

47. В разновозрастных пихтовых и еловых насаждениях с полнотой 0,6-1,0 на пологих и покатых склонах северных экспозиций с устойчивыми почвами и пологих склонах северных экспозиций с неустойчивыми почвами, если средневозрастная и приспевающая часть древостоев имеют полноту не менее 0,4, проводятся длительно-постепенные рубки. Основные показатели длительно-постепенных рубок в темнохвойных лесах Рудного Алтая приведены в строках 3 и 4 приложения 7 к настоящим Правилам.
В первый прием вырубается до 50 процентов запаса за счет удаления спелых, перестойных и фаутных деревьев. Снижение полноты насаждений устанавливается не ниже 0,4. Заключительный прием проводится при наличии хорошего (по шкале) возобновления. Срок повторяемости 30-40 лет после достижения оставшимся поколением возраста спелости. Площадь лесосеки устанавливается не более 20 гектаров.
48. Добровольно-выборочные рубки в пихтовых и еловых насаждениях с полнотой 0,6 – 1,0 проводятся:
1) в разновозрастных насаждениях на пологих и покатых склонах северных экспозиций с устойчивыми почвами, пологих склонах северных экспозиций с неустойчивыми почвами, если средневозрастная и приспевающая часть древостоев имеют полноту менее 0,4;
2) в разновозрастных насаждениях на покатых склонах северных экспозиций с неустойчивыми почвами и крутых склонах северных экспозиций с устойчивыми почвами;
3) в разновозрастных и одновозрастных насаждениях на крутых склонах северных экспозиций с неустойчивыми почвами;
4) в одновозрастных и разновозрастных насаждениях на пологих, покатых и крутых склонах южных экспозиций независимо от устойчивости почв.
Интенсивность рубки на склонах северных экспозиций с устойчивыми почвами устанавливается не более 30 процентов первоначального запаса, на склонах южных экспозиций с неустойчивыми почвами – не более 20 процентов с доведением полноты насаждений не ниже 0,5.
Второй и третий приемы проводятся в одновозрастных насаждениях через 10 лет, в разновозрастных – через 20 лет. Площадь лесосеки устанавливается не более 15 гектаров.
Основные показатели добровольно-выборочных рубок в темнохвойных лесах Рудного Алтая приведены в строках 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 приложения 7 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Еловые и пихтовые
леса Северного Тянь-Шаня и Жонгарского Алатау

47. Топырағы төзiмдi солтүстік экспозициялардың қиялы және еңiстi беткейлерінде және топырағы төзiмсiз солтүстiк экспозициялардың қиялы баурайларында толымдылығы 0,6-1,0 әртүрлi жастағы майқарағай мен шырша екпелерiнде, егер сүрекдiңдердiң орташа жастағы және өсiп-жетiлiп қалған бөлiгiнiң толымдылығы 0,4-тен кем болмаса, ұзақ мерзiмдi-бiртiндеп кесу жүргiзiледi. Кенді Алтайдың қою түсті қылқан жапырақты ормандарында ұзақ мерзiмдi – бiртiндеп кесулердің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға "Таулы ормандарда басты мақсатта пайдалану үшін кесу тәсілдері" 7-қосымшасының 3 және 4-жолдарында келтірілген.
Бiрiншi кезекте пiсiп-жетiлген, қураған және уақыты өтiп кеткен ағаштарды аластау есебiнен қордың 50 пайызына дейiн кесiледi. Алқаағаштардың толымдылығын 0,4-тен төмендетуге жол берiлмейдi. Қорытынды кезек жақсы қайта жаңғыру орын алған (шәкiл бойынша) кезде жүргiзiледi. Ағаш кесудiң қайталану мерзiмi – қалған ұрпақ пiсiп-жетiлу жасына жеткеннен кейiн – 30-40 жыл. Кеспеағаш ауданы 20 гектардан астам тағайындалмайды.
48. Толымдылығы 0,6-1,0 майқарағай мен шырша алқаағаштарында ерiктi-iрiктеп кесу:
1) егер орташа жастағы және өсiп-жетiлiп қалған сүрекдіңдердің толымдылығы 0,4-тен кем болса, топырағы төзiмдi солтүстiк экспозициялардың жайпақ және қиялы беткейлеріндегі топырағы төзiмсiз солтүстiк экспозициялардың қиялы баурайларындағы әртүрлi жастағы алқағаштарында;
2) топырағы төзiмсiз солтүстік экспозициялардың қиялы және топырағы төзiмдi солтүстiк экспозициялардың тiк баурайларында әртүрлi жастағы алқаағаштарында;
3) топырағы төзiмсiз солтүстiк экспозициялардың тiк баурайларында әртүрлi жастағы және бiр жастағы алқаағаштарда;
4) топырақтың төзiмдiлiгiне қарамастан оңтүстiк экспозициялардың жайпақ, қиялы және тiк бiр жастағы және әртүрлi жастағы алқаағаштарында жүргiзiледi.
Топырағы төзiмдi солтүстiк экспозициялардың баурайларында ағаш кесудiң қарқындылығын алқаағаштардың толымдылығын 0,5-тен төмен болмайтын мөлшерге жеткiзiп, бастапқы қордың 30 пайызынан, топырағы төзiмсiз оңтүстiк экспозициялардың беткейлерінде – 20 пайызынан астам тағайындалмайды.
Екiншi және үшiншi кезектер бiр жастағы алқаағаштарда 10 жылдан кейiн, әртүрлi жастағы алқаағаштарда – 20 жылдан кейiн жүргiзiледi. Кеспеағаштың көлемi 15 гектардан аспайтын мөлшерде белгiленедi.
Кенді Алтайдың қою түсті қылқан жапырақты ормандарында ерікті-іріктеп кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағиданың 7-қосымшасының 5, 6, 7, 8, 9, 10 және 11-жолдарында келтірілген.
2-параграф. Солтүстiк Тянь-Шань мен
Жоңғар Алатауының шыршалы және майқарағайлы ормандары

49. В одновозрастных еловых насаждениях на пологих и покатых склонах всех экспозиций с устойчивыми почвами проводятся постепенные рубки в два-три приема с вырубкой за каждый прием 30-40 процентов. Основные показатели постепенных рубок в темнохвойных лесах Северного Тянь-Шаня и Жонгарского Алатау приведены в строке 12 приложения 7 к настоящим Правилам.
50. Добровольно-выборочные рубки в еловых насаждениях с полнотой 0,6-1,0 проводятся:
1) в разновозрастных насаждениях на пологих и покатых склонах всех экспозиций независимо от устойчивости почв;
2) в одновозрастных и разновозрастных насаждениях на крутых склонах всех экспозиций независимо от устойчивости почв.
Интенсивность рубки устанавливается не более 25-30 процентов первоначального запаса с доведением полноты насаждений не ниже 0,5.
Второй и третий приемы проводятся через 25-30 лет. Площадь лесосеки устанавливается не более 15-20 гектаров в зависимости от крутизны склонов. Основные показатели добровольно-выборочных рубок в еловых насаждениях Северного Тянь-Шаня и Жонгарского Алатау приведены в строках 13 и 15 приложения 7 к настоящим Правилам.
51. В пихтовых одновозрастных и разновозрастных насаждениях на пологих, покатых и крутых склонах всех экспозиций с устойчивыми и неустойчивыми почвами проводятся добровольно-выборочные рубки.
Интенсивность рубки на крутых склонах с неустойчивыми почвами устанавливается не более 20 процентов первоначального запаса, на пологих и покатых – 30 процентов с доведением полноты насаждений не ниже 0,5. Основные показатели добровольно-выборочных рубок в пихтовых насаждениях Северного Тянь-Шаня и Жонгарского Алатау приведены в строках 14 и 16 приложения 7 к настоящим Правилам.
Площадь лесосеки устанавливается не более 15 гектаров.
Параграф 3. Лиственничные леса Южного Алтая, Саура и Тарбагатая
52. В одновозрастных лиственничных насаждениях на пологих и покатых склонах всех экспозиций с устойчивыми почвами, а также на пологих и покатых склонах всех экспозиций с неустойчивыми почвами проводятся постепенные рубки. Основные показатели постепенных рубок в лиственничных лесах Южного Алтая, Саура и Тарбагатая приведены в строках 17 и 18 приложения 7 к настоящим Правилам.
В насаждениях с полнотой 0,9-1,0 проводятся трехприемные постепенные рубки с вырубкой в первый прием до 30 процентов запаса. Во второй прием вырубается не более 40 процентов.

49. Топырағы төзiмдi барлық экспозицияның жайпақ және қиялы беткейлеріндегі бiр жастағы шыршалы алқаағаштарында әрбiр кезекте қордың 30-40 пайызы кесiлiп, екi-үш кезекте бiртiндеп кесу жүргізiледi. Солтүстік Тянь-Шанның және Жоңғар Алатауының қою түсті қылқан жапырақты ормандарында біртіндеп кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидалардың 7-қосымшасының 11-жолында келтірілген.
50. Толымдылығы 0,6-1,0 шыршалы алқаағаштарда epiкті-iрiктеп кесу:
1) топырақтың төзiмдiлiгiне қарамастан барлық экспозицияның жайпақ және қиялы беткейлеріндегі әртүрлi жастағы алқаағаштарда;
2) топырақтың төзiмділігiне қарамастан барлық экспозициялардың тiк беткейлеріндегі бiр жастағы және әртүрлi жастағы алқаағаштарда жүргiзiледi.
Ағаш кесудiң қарқындылығын алқаағаштардың толымдылығын 0,5-тен төмен болмайтын мөлшерге жеткiзiп, бастапқы қордың 25-30 пайызынан аспайтын мөлшерде тағайындалады.
Екiншi және үшiншi кезектер 25-30 жылдан кейiн өткiзiледi. Кеспеағаштың көлемi баурайлардың тіктілігіне қарай 15-20 гектардан аспайтын мөлшерде белгiленедi. Солтүстік Тянь-Шанның және Жоңғар Алатауының шыршалы алқаағаштарында ерікті-іріктеп кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 7-қосымшасының 13 және 15-жолдарында көрсетілген.
51. Топырағы төзiмдi және төзiмсiз барлық экспозициялардың жайпақ, қиялы және тiк беткейлерінде майқарағайлы бiр жастағы және әртүрлi жастағы алқаағштарда ерiктi-iрiктеп кесу жүргiзiледi.
Топырағы төзiмсiз тiк беткейлерде ағаш кесудiң қарқындылығын алқаағаштардың толымдылығын 0,5-тен төмен болмайтын мөлшерге жеткiзiп, бастапқы қордың 20 пайызынан, жайпақ және қиялы беткейлерде 30 пайызынан астам арттыруға тағайындалмайды. Солтүстік Тянь-Шанның және Жоңғар Алатауының майқарағайлы алқаағаштарында ерікті-іріктеп кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидалардың 7-қосымшасының 14 және 16-жолдарында келтірілген.
Кеспеағаштың көлемi 15 гектардан аспайтын мөлшерде белгiленедi.
3-параграф. Оңтүстiк Алтай,
Сауыр мен Тарбағатайдың балқарағай ормандары
52. Топырағы төзiмдi барлық экспозициялардың жайпақ және қиялы беткейлеріндегі, сондай-ақ топырағы төзiмсiз барлық экспозициялардың жайпақ және қиялы баурайларындағы бiр жастағы жапырақты алқағаштарда бiртiндеп кесу жүргiзiледi. Оңтүстiк Алтай, Сауыр мен Тарбағатайдың балқарағайлы ормандарындағы біртіндеп кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 7-қосымшасының 17 және 18-жолдарында көрсетілген.
Толымдылығы 0,9-1,0 алқаағаштарда бiрiншi кезекте қордың 30 пайызына дейiнгi мөлшерi кесiлiп, үш кезектi бiртiндеп кесу жүргiзiледi. Екiншi кезекте 40 пайызынан аспайтын мөлшерi кесiледi.

В насаждениях с полнотой 0,6-0,8 проводятся двухприемные постепенные рубки с выборкой в первый прием до 40 процентов запаса. Срок повторяемости рубок – 10 лет. Площадь лесосеки устанавливается не более 20 гектаров, при заключительном приеме – не более 10 гектаров.
Заключительный прием в обоих случаях проводится при наличии хорошего возобновления.
53. В разновозрастных лиственничных насаждениях, произрастающих на пологих и покатых склонах северных экспозиций с устойчивыми почвами и на пологих склонах южных экспозиций с устойчивыми почвами, если полнота древостоев, не достигших возраста спелости, составляет не менее 0,4, проводятся длительно-постепенные рубки. Основные показатели длительно-постепенных рубок в лиственничных лесах Южного Алтая, Саура и Тарбагатая приведены в строках 19 и 21 приложения 7 к настоящим Правилам.
В первый прием вырубается до 50 процентов запаса за счет удаления перестойных, спелых и фаутных деревьев, при этом полнота насаждений снижается не ниже 0,4. Заключительный прием проводится при наличии хорошего (по шкале) возобновления. Срок повторяемости – 30 лет. Площадь лесосеки устанавливается не более 10 гектаров.
54. Добровольно-выборочные рубки в лиственничных насаждениях с полнотой 0,6-1,0 проводятся:
1) в разновозрастных насаждениях на пологих и покатых склонах северных экспозиций, пологих склонах южных экспозиций с устойчивыми почвами, если полнота древостоя, не достигшего возраста спелости, составляет менее 0,4;
2) в разновозрастных насаждениях на пологих и покатых склонах всех экспозиций с неустойчивыми почвами;
3) в разновозрастных насаждениях на покатых склонах южных экспозиций с устойчивыми почвами;
4) в разновозрастных и одновозрастных насаждениях на крутых склонах всех экспозиций с неустойчивыми почвами;
5) в одновозрастных и разновозрастных насаждениях на крутых склонах всех экспозиций с устойчивыми почвами.
Интенсивность рубки на склонах с устойчивыми почвами устанавливается не более 30 процентов, на крутых склонах с неустойчивыми почвами – 20 процентов (без учета объема древесины, вырубленной на волоках). Второй и третий приемы проводятся в одновозрастных насаждениях через 10 лет, в разновозрастных – через 20 лет. Основные показатели добровольно-выборочных рубок в лиственничных лесах Южного Алтая, Саура и Тарбагатая приведены в строках 20, 22, 23, 24, 25 и 26 приложения 7 к настоящим Правилам.

Толымдылығы 0,6-0,8 алқаағаштарда бiрiншi кезекте қордың 40 пайызына дейiнгi мөлшерi iрiктеле отырып, екi кезектi бiртiндеп кесу жүргiзiледi. Ағаш кесудi қайталау мерзiмi – 10 жыл. Кеспеағаштың ауданы 20 гектардан аспайтын, соңғы кезең кезiнде – 10 гектардан аспайтын мөлшерде тағайындалады.
Екi жағдайда қорытынды кезек жақсы қайта жаңару орын алған жағдайда жүргізіледі.
53. Топырағы төзiмдi солтүстiк экспозициялардың жайпақ және қиялы баурайларында және топырағы төзiмдi оңтүстiк экспозициялардың қиялы баурайларында өсетiн әртүрлi жастағы балқарағайлы алқаағаштар, егер өсiп-жетiлу жасына жетпеген сүрекдiңдердiң толымдылығы кемiнде 0,4-тi құраса, бiртiндеп ұзақ мерзiмдi кесу жүргiзiледi. Оңтүстiк Алтай, Сауыр мен Тарбағатайдың балқарағай ормандарындағы біртіндеп ұзақ мерзімді кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 7-қосымшасының 19 және 21-жолдарында келтірілген.
Бiрiншi кезекте қураған, толысқан және көнерген ағаштарды аластау есебiнен қордың 50 пайызына дейiнгi мөлшерi кесiледi, бұл жағдайда алқаағаштардың толымдылығын 0,4 -тен төмендетiлмейді. Қорытынды кезек жақсы қайта жаңару орын алған жағдайда (шәкiл бойынша) жүргiзiледi. Қайталану мерзiмi – 30 жыл. Кеспеағаштың ауданы 10 гектардан аспайтын мөлшерде тағайындалады.
54. Толымдылығы 0,6-1,0 балқарағайлы алқаағаштарды ерiктi-iрiктеп кесу:
1) егер өсiп-жетілу жасына жетпеген сүрекдiңнiң толымдылығы 0,4-тен кем болса, топырағы төзiмдi солтүстік экспозициялардың жайпақ және қиялы беткейлеріндегі оңтүстiк экспозициялардың жайпақ беткейлеріндегі әртүрлі жастағы алқаағаштарда;
2) топырағы төзiмсiз барлық экспозициялардың жайпақ және қиялы беткейлеріндегі әртүрлi жастағы алқаағаштарда;
3) топырағы төзiмдi оңтүстiк экспозициялардың қиялы беткейлерінде әртүрлi жастағы алқаағаштарда;
4) топырағы төзiмсiз барлық экспозициялардың тiк беткейлеріндегі әртүрлi және бiр жастағы алқаағаштарда;
5) топырағы төзiмдi барлық экспозициялардың тік баурайларындағы бiр және әртүрлi жастағы алқаағаштарда жүргiзiледi.
Топырағы төзiмдi баурайларда ағаш кесудiң қарқындылығы 30 пайыздан, топырағы төзiмсiз тiк беткейлерде – 20 пайыздан аспайтын мөлшерде (ағаш сүйретiп шығару жолын тартуға кесiлген сүрек көлемiн есепке алмай) тағайындалады. Екiншi және үшiншi кезектер бiр жастағы алқаағаштарда 10 жылдан кейiн, әртүрлi жастағы алқаағаштарда – 20 жылдан кейiн жүргізiледi. Оңтүстiк Алтай, Сауырд мен Тарбағатайдың балқарағайлы ормандарындағы ерікті-іріктеп кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 7-қосымшасының 20, 22, 23, 24, 25 және 26-жолдарында келтірілген.

Площадь лесосеки на крутых склонах устанавливается не более 15 гектаров, на пологих и покатых склонах – не более 20 гектаров.
55. В лиственнично-пихтовых насаждениях первоочередной рубке подлежат деревья пихты.
Параграф 4. Лиственные леса Казахстанского Алтая,
Северного Тянь-Шаня и Жонгарского Алатау
56. В березовых насаждениях коренных и производных типов леса, независимо от наличия предварительного возобновления на пологих, покатых и крутых склонах всех экспозиций с устойчивыми и неустойчивыми почвами проводятся сплошные узколесосечные рубки.
Ширина лесосеки не более 50 метров, срок примыкания – 2 года, способ примыкания – чересполосное. Площадь лесосеки не более 10 гектаров. Основные показатели сплошных узколесосечных рубок в березовых насаждениях горных лесов приведены в строках 27 и 28 приложения 7 к настоящим Правилам.
Деревья хвойных пород (кроме усыхающих и сухостойных), не достигших возраста спелости, в рубку не назначаются.
В производных березняках при отсутствии хорошего возобновления хвойных пород после сплошной рубки при крутизне до 20 градусов производится посадка лесных культур хвойных пород.
57. В осиновых, тополевых и насаждениях ивы древовидной, произрастающих на пологих, покатых и крутых склонах всех экспозиций, независимо от типа леса и устойчивости почв, проводятся сплошнолесосечные рубки. Основные показатели сплошнолесосечных рубок в осиновых, тополевых и насаждениях ивы древовидной в горных лесах приведены в строке 29 приложения 7 к настоящим Правилам.
Единичная примесь хвойных деревьев, достигших возраста спелости, при отсутствии хвойного подроста под пологом леса, рубке не подлежит. Если под пологом древостоя имеется хорошее (по шкале) возобновление хвойных пород, то в процессе рубки хвойные деревья, достигшие возраста спелости, могут быть вырублены.
58. В зарослях горных кустарников на пологих и покатых склонах всех экспозиций проводятся сплошные узколесосечные рубки лесосеками шириной 40 метров с чересполосным примыканием, площадь лесосеки не более 2,5 гектаров. Оставляемые полосы вырубаются через 2 года после достижения порослью высоты 1 метр. Основные показатели сплошных узколесосечных рубок в зарослях кустарников горных лесов приведены в строке 30 приложения 7 к настоящим Правилам.
Раздел 3. Рубки промежуточного пользования
на участках государственного лесного фонда

Тiк беткейлерде кеспеағаштың ауданы 15 гектардан, жайпақ және қиялы беткейлерде – 20 гектардан аспайтын мөлшерде тағайындалады.
55. Балқарағайлы-майқарағайлы алқаағаштарда бiрiншi кезекте кесуге майқарағай ағаштары жатады.
4-параграф. Қазақстандық Алтайдың, Солтүстiк Тянь-Шаньның
және Жоңғар Алатауының жапырақты ағаш ормандары
56. Алдын ала қайта жаңғыруына қарамастан орманның байырғы түрлерiнiң қайыңдықтарында, ал қылқан жапырақты ағаш тұқымдары қанағаттанарлық және қанағаттанарлықсыз дәрежеде (шәкiл бойынша) қайта жаңғыруы орын алған жағдайда орманның туынды түрлерiнiң екпелерiнде жаппай кеспеағаштық кесу топырағы төзiмдi барлық экспозициялардың жайпақ, еңiстi және тiк беткейлерінде және топырағы төзiмсiз қиялы беткейлерде жүргiзiледi.
Кеспеағаштың енi – 50 метр. Кеспеағаштың жанасуы - жолақ арқылы, жанасу мерзiмi – 2 жыл, кеспеағаштың көлемi 10 гектардан аспайды. Жаппай кеспеағаш кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 7-қосымшасының 27 және 28-жолдарында келтірілген.
Толысу жасына жетпеген қылқан жапырақты ағаштар (құрғап бара жатқан және қу ағаштардан басқа) кесуге белгіленбейдi.
Байырғы қайыңдықтарда қылқанды ағаштардың жаңаруы нашар болса, онда 20 градус тіктілікке дейінгі жаппай кесулерден кейін, қылқанды ағаштардың екпелері отырғызылады.
57. Орманның түрiне және топырақтың төзiмдiлiгiне қарамастан барлық экспозициялардың жайпақ, қиялы және тiк беткейлерінде өсетiн көктерек, терек және ағашқа ұқсас тал алқаағаштарында жаппай кеспеағаштық кесу жүргiзiледi. Көктерек, терек және ағаш тәріздес тал алқаағаштарында жаппай кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 7-қосымшасының 31-жолында келтірілген.
Толысу жасына жеткен қылқан жапырақты ағаштардың бiрлi-жарым қоспасы орман шымылдығы астында қылқан жапырақты өскiн болмаған жағдайда кесуге жатпайды. Егер сүрекдiң шымылдығы астында қылқан жапырақты ағаш тұқымдыларының жақсы (шәкiл бойынша) қайта жаңғыруы орын алса, толысу жасына жеткен қылқан жапырақты ағаштар кесу процесiнде кесiлуi мүмкiн.
58. Барлық экспозициялардың жайпақ және қиялы баурайларындағы тау бұталары жыңғылдарында әр белдеуден кейiн жанасатын енi 40 метр кеспеағаштарда жаппай тар кеспеағаштық кесу жүргiзiледi, кеспеағаштың ауданы 2,5 гектардан аспайды. Қалдырылған белдеулер өскiн 1 метр биiктiкке жеткен соң 2 жылдан кейiн кесiледi. Тау ормандарындағы бұталарды жаппай тар кеспеағаштық кесудің негізгі көрсеткіштері осы Қағидаларға 7-қосымшасының 30-жолында келтірілген.
3-бөлім. Мемлекеттік орман қорының учаскелерiнде
аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу

59. В зависимости от целей и назначения рубки промежуточного пользования подразделяются на следующие виды:
1) рубки ухода за лесом;
2) выборочные санитарные рубки;
3) рубки, связанные с реконструкцией малоценных лесных насаждений, а также насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции;
4) рубка единичных деревьев в молодняках.
6. Назначение, виды и основные лесоводственные
принципы ведения рубок ухода за лесом
60. Рубки ухода за лесом проводятся с момента образования высокополнотных (0,8-1,0) насаждений и завершаются за полкласса возраста до главной рубки в насаждениях, в которых согласно пункту 1 статьи 93 Лесного кодекса рубки главного пользования допускаются, и проводятся пожизненно в насаждениях, в которых согласно пункту 2 статьи 93 Лесного кодекса и пунктам 23 и 28 настоящих Правил установлено ограничение в проведении рубок главного пользования.
61. Рубки ухода за лесом проводятся в лесах всех категорий государственного лесного фонда с учетом режимов ограничения лесопользования, установленных пунктом 1 статьи 92 Лесного кодекса.
62. В зависимости от возраста (фазы развития) и породного состава насаждений проводятся следующие виды рубок ухода за лесом: осветления, прочистки, прореживания и проходные рубки.
Целью отдельных видов рубок ухода являются:
осветления – уход за составом и регулированием густоты в смешанных молодняках. Этот вид ухода направлен на обеспечение к возрасту прочисток преобладания главных пород в составе насаждения;
прочистки – уход за составом и формой насаждений, а также регулирование его густоты;
прореживания – уход за формой ствола и кроны для улучшения качества, и структуры насаждений;
проходные рубки – уход за насаждениями в целях увеличения прироста на лучших деревьях, сокращения сроков выращивания технически спелой древесины при одновременном повышении ее качества и подготовки насаждения к главным рубкам. Виды рубок ухода и возрастные пределы их проведения на участках государственного лесного фонда в разрезе групп древесных пород приведены в приложении 8 к настоящим Правилам.
63. Рубки ухода осуществляются с учетом дальнейшего периодического пользования лесом без снижения селекционно-генетических качеств и биологической устойчивости насаждений.

59. Мақсаттары мен мiндеттерiне байланысты аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу мынадай түрлерге бөлiнедi:
1) орманды күтіп-баптау мақсатында кесу;
2) iрiктеп санитариялық мақсатта кесу;
3) құндылығы аз орман алқаағаштарын, сондай-ақ қорғаныштық, су қорғау және басқа функцияларынан айырылып бара жатқан алқаағштарды қайта жаңартуға байланысты кесу;
4) балауса ағаштар арасындағы бiрлi-жарым ағаштарды кесу.
6. Орманды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесуді жүргізудiң
міндеті, түрлері және негiзгi орман өсiру қағидаттары
60. Орманды күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу жоғары толымдылықты (0,8-1,0) алқаағаштар пайда болған сәттен бастап жүргiзiледi және басты мақсатта пайдалану үшiн кесу жасына жарты класс қалғанда аяқталады, ол Орман кодексінің 93-бабының 1-тармағына сәйкес басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесуге рұқсат беріледі және Орман кодексінің 93-бабының 2-тармағына және осы Қағидалардың 23 және 28-тармағынасәйкес басты мақсатта пайдалану үшін кесу жүргізу шектеу белгіленген алқаағаштарда өсу кезеңi бойына жүргiзiледi.
61. Орманды күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу Орман кодексiнің 92-бабының 1-тармағында белгіленген орман пайдалануды шектеу режимдерi ескерiле отырып, мемлекеттiк орман қорының барлық санаттарының ормандарында жүргізіледi.
62. Алқаағаштардың жасына (даму кезеңiне) және тұқымдылық құрамына қарай орманды күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудiң мынадай түрлерi: жарықтандыру, тазарту, сирету және өтпелi ағаш кесу жүргiзiледi.
Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудiң жекелеген түрлерiнiң мақсаты мыналар болып табылады:
жарықтандыру – аралас балауса ағаштарда құрамын күтiп-баптау және жиiлiгiн реттеу. Тазарту жасында күтiп-баптаудың осы түрi негiзiнен басты тұқымдардың алқаағаштар құрамына қажеттi мөлшерде қатысуын қамтамасыз етуге бағытталған;
тазарту – алқаағаштар құрамы мен пiшiнiн күтiп-баптау, сондай-ақ оның жиiлiгiн реттеу;
сирету – алқаағашатардың сапасы мен құрылымын жақсарту үшiн дiң мен ұшарбастың пiшiнiн күтiп-баптау;
өтпелi ағаш кесу – таңдаулы ағаштарда өскiндi көбейту, техникалық тұрғыдан толысқан сүректiң сапасын бiр мезгiлде арттыра отырып, оны өсiру мерзiмiн қысқарту және алқағаштарды басты ағаш кесулерге дайындау мақсатында алқаағаштарды баптап-күту. Кесу түрлері мен оларды жүргізу шегі ағаш топтары бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшасында келтірілген.
63. Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу екпелердiң селекциялық-генетикалық қасиеттерi мен биологиялық орнықтылығын төмендетпей, орманды одан әрi кезең-кезеңмен пайдалану ескерiле отырып жүзеге асырылады.

64. При проведении рубок ухода проводится классификация деревьев, выделяются биогруппы, в которых все экземпляры подразделяются по хозяйственным и биологическим признакам на три категории: I – лучшие, II – вспомогательные, III – подлежащие удалению:
1) к лучшим относятся – здоровые деревья главной породы, имеющие хороший рост в высоту, прямой без повреждений, полнодревесный и хорошо очищенный от сучьев ствол, хорошее укоренение, нормально охвоенную (облиствленную), равномерно развитую, узкую, островершинную с нетолстыми сучьями крону. В лиственных насаждениях предпочтение следует отдавать семенным экземплярам и формам деревьев, устойчивых к гнилям. Лучшие деревья отбираются преимущественно из экземпляров I, II и III классов роста, с учетом условий их местопроизрастания в соответствии с классификацией деревьев в насаждении по классам роста согласно приложению 9 к настоящим Правилам. В сложных насаждениях такие деревья отбираются как из первого, так и из второстепенных ярусов.
При отсутствии в отдельных группах насаждений деревьев I категории оставляются относительно лучшие из имеющихся.
Из числа лучших деревьев при уходе могут выделяться целевые деревья, которые остаются до возраста спелости. Указанные деревья выделяются с возраста прореживаний;
2) к вспомогательным относятся – деревья, преимущественно из нижней части полога или образующие второй ярус, способствующие очищению лучших деревьев от сучьев, формированию их стволов и крон, выполняющие почвозащитные и почвоулучшающие функции. К ним также относятся единичные деревья верхнего полога, не вошедшие в категорию лучших, если они расположены в просветах и на опушках, а также кустарники и деревья в подлесочной форме, если они не угнетают подрост главной породы;
3) к деревьям, подлежащим удалению относятся:
сухостойные, буреломные, отмирающие, пораженные грибковыми заболеваниями и вредителями до степени прекращения роста;
искривленные, раздвоенные, безвершинные, с крупными пасынками, с сильно разросшейся, низко опущенной кроной и большим сбегом и сильно угнетенные, если эти деревья не играют полезной роли в насаждении, после рубок ухода не смогут оправиться (имеют плоскую, шаровидную и сквозистую крону) и их вырубка не образует больших просветов;
мешающие росту и формированию крон отобранных лучших и вспомогательных деревьев (охлестывающие, затеняющие, зажимающие и так далее), представители сопутствующих пород и главной породы, если их вырубка не ведет к расстройству насаждения;
отдельные нормально развитые и не угнетенные деревья, если они образуют чрезмерно густые куртины.
В рубку могут не назначаться деревья, имеющие плохие технические качества стволов, с дуплами и гнездовьями птиц, если они произрастают обособленно и не являются сухостойными.

64. Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудi жүргiзу кезiнде ағаштарды жiктеу жүргiзiледi, барлық ағаштар шаруашылық және биологиялық белгiлерi бойынша үш санатқа: I – таңдаулылар, II – қосалқылар, III – аластауға тиiстiлер деп бөлiнетiн биотоптар бөлiп алынады:
1) таңдаулыларға – биiктеп жақсы өскен, зақымданбаған түзу, толық сүректi және бұтақтарынан жақсы тазартылған діңі бар, терең тамырланған, қылқан жапырақтары (жапырақтары) қалыпты өскен, бiркелкi дамыған, жiңiшке бұтақты, жіңішке үшкір ұшарбасы бар басты тұқымның сау ағаштары жатады. Жапырақты алқаағаштарда тұқымдық ағаштарға және шiрiкке төзiмдi ағаштардың нысандарына артықшылық беру керек. Таңдаулы ағаштар негізiнен осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес I, II және III өсу сыныптарының ағаштарынан олардың өсу орнының жағдайларын ескере отырып, алқаағаштағы ағаштардың өсу сыныптары бойынша жіктелуіне орай iрiктеп алынады. Күрделi алқаағаштарда мұндай ағаштар бiрiншi қабаттан да, екiншi дәрежелi қабаттардан да iрiктеп алынады.
Екпелердiң жекелеген топтарында I санаттағы ағаштар болмаған жағдайда өсiп тұрғандарының салыстырмалы түрде таңдаулылары қалдырылады.
Күтiп-баптау кезiнде таңдаулы ағаштар iшiнен пiсiп-жетілу жасына дейiн қалдырылатын мақсатты ағаштар бөлiп алынады. Бұл ағаштар сирету жасынан бастап бөлiнедi;
2) қосалқыларға – таңдаулы ағаштардың бұтақтарынан тазаруына, олардың дiңдерi мен ұшарбастарының қалыптасуына ықпал ететiн, топырақ қорғау және топырақ жақсарту функцияларын орындайтын негiзiнен шымылдықтың төменгi бөлiгiндегi немесе екiншi қабатты құрайтын ағаштар жатады. Оларға сондай-ақ егер олар алаңқайлар мен орман шетінде орналасқан болса, таңдаулылар санатына енбеген жоғарғы шымылдықтың бiрлi-жарым ағаштары, сондай-ақ егер олар басты тұқымның өскiнiне кедергi жасамаса, аласа ағаш нысанындағы бұталар мен ағаштар жатады;
3) аластауға жататын ағаштарға:
кеуiп қалған, дауыл әсерiнен құлаған, қураған, өсуiн тоқтату дәрежесiне дейiн саңырауқұлақ ауруларынан және зиянкестерден зақымданған;
егер бұл ағаштар алқаағаштарда пайдалы рөл атқармаса, күтiп-баптау мақсатында ағаш кесуден кейiн оңала алмаса (тегіс, шар тәрiздi және үрмелi ұшарбасы бар) және оларды кесу үлкен ашық алаңқайлар құрамаса, қисайған, қос тармақты, жоғарғы басы жоқ, iрi-iрi өгей бұтақшалары бар, қатты өсiп, ұшарбасы тым төмен иiлген және қатты сүйiрленген, көп күйзелiс көрген;
iрiктеп алынған таңдаулы және қосалқы ағаштардың өсуiне және ұшарбастарының қалыптасуына бөгет жасайтын (сабалайтын, көленкелеген, қысатын және тағы да басқалар) ағаштар, егер оларды кесу алқаағаштардың бүлiнуiне душар етсе, iлеспе тұқымдылар мен басты тұқымдының өкiлдерi;
егер олар өте қалың шоғырлар құраса, жекелеген қалыпты дамыған және күйзелмеген ағаштар жатады.
Егер олар оқшауланып өссе және кеуiп қалмаған болса, қуыстар мен құс ұялары бар, дiңдерiнiң техникалық қасиеттерi нашар ағаштар кесуге тағайындалмайды.

65. Во всех насаждениях, вовлекаемых в рубки ухода, могут применяться одновременно низовой и верховой методы уходов, которые позволяют оставлять на участках лучшие и вспомогательные (полезные) деревья, и соответственно, удалять подлежащие рубке деревья согласно классификации и установкам, приведенным в пункте 64 настоящих Правил.
66. В чистых насаждениях применяется активный низовой метод рубок ухода с вырубкой деревьев разных размеров и классов роста преимущественно из подчиненной части насаждения.
67. В смешанных и сложных насаждениях вырубка деревьев производится во всех частях полога с тем, чтобы сформировать высокопродуктивное и более устойчивое к пожарам насаждение.
68. Отбор деревьев под рубки ухода производится по отдельным биогруппам, в которых выбираются одно или несколько лучших, а затем по отношению к ним намечаются вспомогательные (полезные) деревья и подлежащие удалению деревья.
69. При осветлениях и прочистках отметка деревьев в рубку на всем участке не проводится. Для этого в типичных местах участка закладываются несколько пробных площадей или ленточная проба, которые в последующем подвергаются рубкам ухода и используются как образец для проведения ухода на всей площади.
70. При прореживаниях и проходных рубках деревья в рубку отбираются на всей площади участка с учетом равномерного размещения по ней лучших деревьев.
71. В молодняках с неравномерным распределением деревьев главной породы применяется куртинный способ рубок ухода, при котором в группах главной породы и вокруг них на расстоянии, равном половине высоты второстепенного полога, все деревья сопутствующих пород вырубаются. На остальной площади рубки ухода не проводятся.
72. В одноярусных хвойно-лиственных насаждениях полностью удаляются второстепенные породы в биогруппах хвойных пород (уход по верховому методу), слабо изреживаются густые чистые их биогруппы (уход по низовому методу) и умеренно изреживаются биогруппы лиственных пород.
73. В одноярусных лиственно-хвойных молодняках и сложных разновозрастных насаждениях с главной породой во втором ярусе вырубка деревьев лиственных пород производится на всей площади участка, при этом следует обеспечивать равномерное размещение подроста хвойных пород и преобладание последних в составе оставляемой части леса.
74. Когда хвойные породы сильно заглушены и имеют сомкнутость менее 0,5, вырубка лиственного полога производится полосами. Ширина полос устанавливается равной двум высотам второстепенного яруса. При этом в один прием уход проводится на площади не менее 50 процентов от всей площади участка, где выбираются все деревья лиственных пород и оставляются хвойные. Полосы рубок чередуются с оставляемыми защитными кулисами такой же ширины. Направление полос принимается в засушливых условиях с запада на восток, а в горных районах – поперек склона. Через 4-5 лет вырубаются деревья лиственных пород в оставленных кулисах, и одновременно производится уход за главной породой в ранее вырубленных полосах.

65. Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесуге тартылатын барлық алқаағаштар учаскелерінде таңдаулы және қосалқы (пайдалы) ағаштарды қалдыруға және тиiсiнше осы Қағидалардың 64-тармағында келтiрiлген жiктемелер мен нұсқамаларға сәйкес кесуге жататын ағаштарды аластауға мүмкiндiк беретiн күтіп-баптаудың төменгi және жоғарғы әдiстерi бiр мезгiлде қолданылады.
66. Таза алқаағаштарда негізiнен алқаағаштардың бағынысты бөлiгінен мөлшерi мен өсу сыныптары әртүрлі ағаштарды кесе отырып, күтіп-баптау мақсатында ағаш кесудiң белсендi төменгi әдiсi қолданылады.
67. Аралас және күрделi алқаағаштарда ағаштар кесу өнiмдiлігі жоғары және өрттерге барынша төзiмдi алқаағаштар қалыптастыру үшiн орман шымылдығының барлық бөлiктерiнде жүргiзiледi.
68. Күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу үшiн ағаштар iрiктеу оларда бiр немесе бiрнеше таңдаулы ағаш таңдап алынатын жекелеген биотоптар бойынша жүргiзiледi, ал содан соң оларға қосалқы (пайдалы) ағаштар және аластауға жататын ағаштар белгiленедi.
69. Жарықтандырылған және тазартылған жерлерде ағаштарды кесуге белгі салу бүкiл учаскеде жүргізiлмейдi. Бұл үшiн учаскенiң үйреншiкті жерлерiнде кейіннен мұқият кесуге ұшырайтын және бүкiл ауданда күтiп-баптау жұмысын жүргізу үшiн үлгi ретiнде пайдаланылатын бiрнеше сынақ алаңы немесе жолақтық сынама салынады
70. Сирету және өтпелi кесу кезiнде ағаштар кесуге учаскенiң бүкiл алаңында онда таңдаулы ағаштардың бiркелкi орналасуын ескере отырып iрiктеледi.
71. Басты тұқым ағаштары бiркелкi бөлiнбеген балауса ағаштарда басты тұқым топтарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудiң шоғырлық тәсiлi қолданылады, мұнда басты тұқым топтарында және екiншi дәрежелi ағаш шымылдығы биiктiгiнiң жартысына тең қашықтықта олардың айналасындағы iлеспе тұқымдардың барлық ағашы кесіледі. Қалған алаңда күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу жүргізiлмейдi.
72. Бiр қабатты қылқанды-жапырақты алқаағаштарда қылқан жапырақты ағаш тұқымдары биотоптарындағы екіншi дәрежелi тұқымдар толық аластатылады (жоғарғы әдiспен күтіп-баптау), олардың қою, таза биотоптары шамалы сиретiледi (төменгі әдiспен күтiп-баптау) және жапырақты ағаш тұқымдарының биотоптары сәл ғана сиретiледi.
73. Бiр қабатты жапырақты-қылқанды балауса ағаштарда және екiншi қабаттағы басты тұқыммен күрделi әртүрлi жастағы алқаағаштарында жапырақты тұқымды ағаштарды кесу учаскенiң бүкiл алаңында жүргiзiледi, бұл ретте қылқан жапырақты ағаш тұқымдары өскiнiнiң бiркелкi орналасуын және соңғыларының орманның қалдырылатын бөлiгiнiң құрамында басым болуын қамтамасыз ету керек.
74. Қылқан жапырақты ағаш тұқымдары тым көлегейленіп, толымдылығы 0,5-тен кем мөлшерде болса, жапырақты ағаш шымылдығын кесу белдеулермен жүргiзiледi. Белдеулер ені екiншi дәрежелi қабаттың екі биiктiгіне тең етiп белгіленедi. Бұл ретте бiріншi кезекте күтiп-баптау жапырақты ағаш тұқымдарының барлық ағаштары таңдалып, қылқан жапырақты ағаштар қалдырылатын учаскенің бүкіл алқабының кем дегенде 50 пайызында жүргізiледi. Кесу белдеулерi қалдырылатын ені дәл осындай қорғаныштық ықтырмалармен алмасып отырады. Белдеулер бағыты құрғақшылық жағдайларда батыстан шығысқа қарай, ал таулы аудандарда – баурайға көлденең күйiнде қабылданады. 4-5 жылдан соң қалдырылған ықтырмалардағы жапырақты ағаш тұқымдарының ағаштары кесіледi және бiр мезгiлде бұдан бұрын кесiлген белдеулерiндегi басты тұқымды күтiп-баптау жүргiзiледi.

75. Полосный (коридорный) уход применяется как в смешанных, так и чистых лесных культурах, когда в них вырубаются отдельные ряды кустарников, сопутствующей породы или главной породы, а в оставшихся рядах проводится селекционное изреживание.
76. В лесных культурах, созданных кулисами или полосами, снижение полноты производится исходя из полноты древостоев в кулисах или полосах при минимальном изреживании крайних рядов.
77. Рубки ухода назначаются на всех участках государственного лесного фонда, в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 92 Лесного кодекса, за исключением отдельных насаждений с хроническим недостатком или избытком влаги:
1) основными показателями необходимости назначения рубок ухода являются нежелательный с хозяйственной точки зрения состав насаждения, количество деревьев на единице площади (густота), высокая степень дифференциации стволов и полнота, сильное взаимное влияние деревьев друг на друга и общее плохое состояние древостоя;
2) смешанные насаждения в рубки ухода назначаются при условиях угнетения главной породы сопутствующими и неблагоприятного влияния последних на процесс формирования хозяйственно ценных насаждений, соответствующих лесорастительным условиям;
3) в чистых и смешанных древостоях с куртинным расположением деревьев рубки ухода назначаются независимо от их общей сомкнутости и полноты, если в отдельных куртинах (группах) имеется угроза заглушения главных пород второстепенными или чистые куртины сильно загущены;
4) производные насаждения (временные типы леса), где имеется достаточное количество жизнеспособных деревьев главных пород (хвойных, твердолиственных и др.), могут назначаться в рубки ухода независимо от их полноты.
78. Рубки ухода назначаются, прежде всего, в лучших лесорастительных условиях, в смешанных, загущенных, высокополнотных и высокобонитетных насаждениях. При прочих равных условиях рубки ухода назначаются в следующей последовательности:
1) первая очередь – осветления, прочистки и прореживания:
в культурах и молодняках главных пород, сохраненных при разработке лесосек, в случаях заглушения их нежелательными породами;
в молодняках с главными породами, находящимися под пологом второстепенных;
в смешанных молодняках с главными и второстепенными породами в одном пологе;
в чистых заглушенных молодняках ценных пород, а также в молодняках семенно-порослевого происхождения;
в смешанных насаждениях с главной породой под пологом второстепенных;

75. Белдеулiк (дәлiздiк) күтiп-баптау ілеспе тұқымды немесе басты тұқымды бұталарының жекелеген қатарлары шабылатын, ал қалған қатарларда селекциялық сирету жүргiзiлетiн аралас орман екпелеріне де, таза орман екпелерінде де қолданылады.
76. Ықтырмалармен немесе жолақтармен құрылған орман екпелерінде толымдылықты азайту шеткі қатарларды барынша аз сирете отырып ықтырмалардағы немесе жолақтардағы сүрекдіңнің толымдылығына байланысты жүргізіледі.
77. Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу ылғал үнемi жетiспейтiн немесе ол артығымен болатын жекелеген алқаағаштарды қоспағанда, Орман кодексiнің 92-бабының 2 және 3-тармақтарында сәйкес мемлекеттiк орман қорының барлық учаскелерiнде тағайындалады:
1) шаруашылық тұрғыдан алғанда қажет емес алқаағаш құрамы, алаң бiрлiгiндегi ағаштар саны (тығыздығы), дiңдердiң әртараптануының жоғары деңгейі және толымдылығы, ағаштардың бір бiрiне өзара күштi әсер етуі және сүрекдiңнiң жалпы нашар жай-күйi күтіп-баптау мақсатында ағаш кесудi белгiлеу қажеттiлігінiң негiзгi көрсеткiштерi болып табылады;
2) аралас алқаағаштар күтiп-баптау мақсатында ағаш кесуге басты тұқымдыны ілеспе тұқымдылар күйзелткен және тиісті орман өcipу жағдайларына сәйкес келетiн шаруашылық тұрғыда бағалы алқаағаштардың қалыптасу процесiне iлеспе тұқымдылар жайсыз әсер еткен жағдайларда белгiленедi;
3) ағаштар шоғыр-шоғыр болып орналасқан таза және аралас сүрекдiңдерде, егер жекелеген шоғырларда (топтарда) басты тұқымдыларды екiншi дәрежелі тұқымдылардың көлегейлеп тастау қатерi орын алса немесе таза шоғырлар қатты көлегейленiп қалған болса, олардың жалпы түйісуi мен жуандығына қарамастан күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу белгіленедi;
4) туынды алқаағаштар (уақытша орман түрлері), қай жерде бар болса, сонда басты тұқымдылардың (қылқан жапырақты, қатты жапырақты және басқалар) өмiршең ағаштарының жеткiліктi мөлшерi олардың жуандығына қарамастан күтiп-баптау мақсатында кесуге белгiленуi мүмкiн.
78. Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу ең алдымен таңдаулы орман өсiру жағдайларында аралас, көлегейленген, толымдылығы жоғары және бонитетi жоғары алқағаштарда белгiленедi. Өзге де тең жағдайларда күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу мынадай ретпен белгiленедi:
1) бірiншi кезек – жарықтандыру, тазарту және сирету;
оларды қажетсіз тұқымдылар көлегейлеп тастайтын жағдайларда, кеспеағашты игеру кезiнде сақталып қалған басты тұқымдылар мен балауса ағаштарда;
екiншi дәрежелi тұқымдылар шымылдығы астындағы басты тұқымдылары бар балауса ағаштарда;
бip шымылдықтағы басты және екiншi дәрежелi тұқымдылар бар аралас балауса ағаштарда;
бағалы тұқымдылардың көлегейленiп тасталған таза балауса ағаштарда, сондай-ақ тұқымдық-өскiннен өсіп-өнген балауса ағаштарда;
екiншi дәрежелi тұқымдылар шымылдығы астындағы басты тұқымды бар аралас алқаағаштарда;

2) вторая очередь:
прореживания в чистых насаждениях;
проходные рубки в смешанных и сложных насаждениях;
3) третья очередь – проходные рубки в чистых насаждениях.
79. Прореживания и проходные рубки при равномерном размещении деревьев назначаются в насаждениях с полнотой выше 0,7.
80. Насаждения ниже V класса бонитета и на горных склонах крутизной более 30 градусов в рубки ухода не назначаются.
81. В чистых сосновых и лиственничных лесных культурах рубки ухода назначаются в I, II и III, в смешанных – I, II, III, IV и V классах бонитета.
82. Время проведения рубок ухода:
1) в смешанных и сложных молодняках рубки ухода проводятся, как только обнаружится угроза заглушения главных пород второстепенными, а в чистых – с наступлением стесненности крон и появлением отпада. В сосновых молодняках искусственного происхождения первый уход проводится в момент смыкания крон деревьев в рядах;
2) осветления и прочистки проводятся при облиственном состоянии деревьев в течение всего вегетационного периода;
3) в густых молодняках с запоздалым изреживанием, сильно вытянутыми и недостаточно устойчивыми стволиками, а также в лиственных молодняках степной зоны их можно проводить преимущественно в весенний период;
4) в хвойных молодняках, включая лесные культуры сосны в степных районах, проводятся позднеосенние и раннезимние рубки с целью реализации вырубаемых деревьев.
Выбор объектов в рубки ухода и время их проведения осуществляется с учетом интересов охотничьего хозяйства, побочных лесных пользований и охраны природы.
83. Интенсивность и повторяемость рубок ухода:
1) интенсивность рубок ухода определяется или степенью снижения сомкнутости полога и полноты насаждений, или количеством вырубаемых стволов и запасов древесины, выраженным соответственно в процентах от числа стволов и запаса насаждения до рубок, или степенью снижения первоначальной суммы площадей сечения деревьев на 1 гектар;
2) интенсивность рубок ухода за лесом устанавливается в зависимости от назначения лесов, типа леса, состава, возраста, полноты, класса бонитета, строения, общего состояния насаждения и целевой установки рубок ухода;
3) по величине снижения показателей различаются следующие степени интенсивности рубок ухода: очень слабая – до 10 процентов, слабая – 11-20 процентов, умеренная – 21-35 процентов, сильная – 36-50 процентов и очень сильная – свыше 50 процентов;

2) екiншi кезек: таза алқаағаштарды сирету;
аралас және күрделi алқағаштардағы өтпелi кесу;
3) үшiншi кезек – таза алқаағаштарда өтпелi кесу.
79. Ағаштардың бiркелкi орналастыру кезiнде сирету мен өтпелi кесу әдетте толымдылығы 0,7-ден жоғары алқаағаштар белгiленедi.
80. Бонитетi V сыныптан төмен, тіктілігі 30 градустан жоғары алқаағаштар күтiп-баптау мақсатында ағаш кесуге белгiленбейдi.
81.Таза қарағай және балқарағай орман екпелерінде күтіп-баптау мақсатындағы кесулері I, II және III, ал араластарда – I, II, III, IV және V класс бонитеттерінде белгіленеді.
82. Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу уақыты:
1) аралас балауса ағаштарда және күрделi күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу басты тұқымдарды екiншi дәрежелі тұқымдардың көлегейлеп тастау қатерi байқала салысымен, ал таза балауса ағаштарда – ұшарбастар қысылып, жапырақтары түсе басталған бойда жүргiзiледi. Жасанды жолмен өсiрiлген қарағай балауса ағаштарында бiрiншi peт күтіп-баптау қатарлардағы ағаштардың ұшарбастары түйiскен сәттен бастап жүргiзiледi;
2) ағаштардың жапырақтары түсiп қалған жағдайда жарықтандыру мен тазарту бүкiл вегетациялық кезең бойы жүргiзiледi.
3) кеш сиретiлген, дiңдерi тым шығыңқы және жеткiлiкті дәрежеде орнықты емес қалың балауса ағаштарда, сондай-ақ далалық аймақтың жапырақты балауса ағаштарда оны негiзiнен көктем кезiнде жүргізуге болады;
4) далалық аудандардағы қарағайдың орман екпелерін қоса алғанда, қылқан жапырақты талдарда шабылатын ағаштарды сату мақсатында күздің аяғы мен қыстың басында ағаш кесуге жол беріледі.
Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу объектiлерiн және оны жүргізу уақытын таңдау аңшылық шаруашылығы, жанама орман пайдалану және табиғат қорғау мүдделерi ескерiле отырып жүргiзiледi.
83. Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудiң қарқындылығы мен қайталануы:
1) күтіп-баптау мақсатында ағаш кесудiң қарқындылығы немесе ағаш шымылдығының жабылу және екпелердiң толымдылығы деңгейiмен, немесе тиiсiнше кесуге дейiнгi дiңдер саны мен екпелер қорының пайызымен көрсетiлетiн шабылатын дiндер мен екпелер қорының мөлшерімен, немесе 1 гектарға шаққанда ағаштар кесу алаңдарының бастапқы сомасын төмендету деңгейiмен айқындалады;
2) opманды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесудiң қарқындылығы ормандардың тағайындалуына, орманның түріне, құрамына, жасына, толымдылығына, бонитет сыныбына, екпелердiң құрылымына, жалпы жай-күйiне және күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудiң мақсатына қарай белгiленедi;
3) көрсеткiштердiң төмендеу шамасы бойынша күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу қарқындылығының мынадай дәрежелерi болады: өте баяу – 10 пайызға дейiн, баяу – 11-20, бiрқалыпты – 21-35, күшті – 36-50 пайыз және өте күшті 50 пайыздан астам;

4) в молодняках интенсивность рубок ухода определяется степенью снижения сомкнутости полога. В средневозрастных и приспевающих насаждениях, а в зоне интенсивного ведения лесного хозяйства (степная и лесостепная зоны) и в древостоях в возрасте прореживаний – по таксационной полноте и запасу вырубленной древесины;
5) в молодняках приемлемы более интенсивные рубки по сравнению со средневозрастными и приспевающими насаждениями.
В смешанных насаждениях из пород, значительно различающихся быстротой роста, интенсивность выше, чем в чистых.
В насаждениях из быстрорастущих и светолюбивых пород интенсивность рубок ухода более высокая, чем в медленнорастущих и теневыносливых, а в древостоях высших бонитетов – более сильная, чем в насаждениях низшей продуктивности.
В перегущенных насаждениях из пород маловетроустойчивых, в древостоях, произрастающих на переувлажненных и мелких почвах, применяется слабая интенсивность рубок ухода;
6) повторяемость рубок ухода означает частоту проведения одного их вида на одном и том же участке.
В чистых насаждениях повторяемость реже, чем в сложных и смешанных. Чем лучше лесорастительные условия и моложе насаждения, тем рубки ухода проводятся чаще;
7) повторяемость рубок ухода в смешанных молодняках составляет 5 лет, в чистых – 10 лет, а прореживаний и проходных рубок в древостоях I, II и III бонитетов – 10 лет и в насаждениях IV и V бонитетов – 15 лет.
84. Планирование и отвод площадей под рубки ухода:
1) отвод площадей, отбор деревьев на выращивание и в рубку ухода, их клеймение и перечеты в насаждениях, за исключением молодняков, производится за год до рубки в весенне-осенний период;
2) при отводе молодняков в рубку на типичных участках закладываются контрольные пробные площади или ленточные пробы, служащие в качестве эталона для проведения осветлений и прочисток на всем участке. Их площади составляют не менее 3-5 процентов всего участка и не менее 0,5 гектара по каждому виду рубок ухода;
3) при прореживаниях и проходных рубках проводится перечет намеченных в рубку деревьев по 2-4 сантиметровым ступеням толщины, начиная с деревьев диаметром 8 сантиметров (на высоте 1,3 метра от поверхности земли) и выше, с распределением их на деловые, полуделовые и дровяные и отметкой продольной полоской и клеймением у шейки корня.
Одновременно у деревьев, отведенных в рубку, замеряется высота трех деревьев в пяти центральных ступенях толщины для последующего построения графика высот и определения разряда высот насаждения по таблицам;

4) балауса ағаштарда күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу қарқындылығы әдетте ағаш шымылдығы жабылуының төмендеу дәрежесiмен анықталады. Орта жастағы және толысушы алқаағаштарда, ал орман шаруашылығын қарқынды жүргізу аймағында (далалық және орманды далалықаймақтар) және сирету жасындағы сүрекдіңдерде – таксациялық толымдылығы мен шабылған сүрек қоры бойынша айқындалады;
5) орта жастағы және толысушы алқаағаштарды салыстырғанда балауса ағаштардың неғұрлым қарқынды ағаш кесу қолайлы болады.
Өсу шапшаңдығымен едәуiр өзгешеленетін тұқымдылардан тұратын аралас алқаағаштарда кесу қарқындылығы таза алқаағаштармен салыстырғанда жоғары.
Тез өсетiн және жарық сүйгiш тұқымдылардан тұратын екпелерде күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу қарқындылығы баяу өсетiн және көлеңкеге шыдамды алқаағаштармен салыстырғанда неғұрлым жоғары, ал бонитеттерi жоғары сүрекдiңдерде – өнiмдiлігі төмен алқаағаштармен салыстырғанда неғұрлым күштi.
Желге онша төзiмдi емес тұқымдылардан тұратын қалың алқаағаштарда, ылғалы көп және жұқа топырақтарда өсетiн сүрекдіңдерде күтіп-баптау мақсатында ағаш кесудің баяу қарқындылығы қолданылады;
6) күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудiң қайталануы олардың бiр түрiнің белгілі бір учаскеде жүргізілу жиiлiгiн бiлдiредi.
Таза алқаағаштарда қайталану күрделi және аралас алқааағаштармен салыстырғанда сирек. Орман өсу жағдайлары неғұрлым жақсы және алқаағаштар жас болса, күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу соғұрлым жиi жүргiзiлетiн болады;
7) аралас балауса ағаштарда күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудiң қайталануы 5 жылды, таза балауса ағаштарда – 10 жылды, ал I, II және III бонитеттер сүрекдiңдерiнде сирету және өтпелi кесу 10 және IV және V бонитеттер алқаағаштарында – 15 жылды құрайды.
84. Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу алаңдарын жоспарлау және бөлу:
1) өсiруге және күтiп-баптау мақсатында ағаш кесуге алаңдар бөлу, ағаштар iрiктеу, оларды таңбалау және балауса ағаштарды қоспағанда, алқаағаштарда қайта есептеу кесуге дейiн бір жыл бұрын жүргiзiледi;
2) кәдiмгі учаскелерде шыбықтарды кесуге бөлу кезiнде бүкiл учаскеде жарықтандыру мен тазарту жүргізу үшін эталон ретiнде қызмет ететiн бақылау сынақ алаңдары немесе жолақтық сынақ үлгілерi қалдырылады. Олардың көлемi бүкiл учаскенiң кемiнде 3-5 пайызын және күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудің әрбiр түрi бойынша кемiнде 0,5 гектарды құрайды;
3) сирету және өтпелi ағаш кесу кезiнде кесуге белгіленген ағаштар диаметрi 8 сантиметр (жер бетiнен 1,3 метр биiктiкте) және одан да жоғары ағаштардан бастап жуандығының 2-4 сантиметрлiк сатысы бойынша қайта есептелiп, олар iскерлiк, жартылай iскерлiк және отындық ағаштарға бөлiнiп, көлденең сызықпен белгi қойылады және тамыр мойнынан таңбаланады.
Бiр мезгілде кесуге бөлiнген ағаштарда кейіннен биіктiк кестесін жасау және кестелер бойынша алқаағаштардың биiктiк разрядын айқындау үшiн жуандығының 5 орталық сатысында үш ағаштың биiктiгi өлшенедi;

4) отвод участков под рубки ухода и закладка пробных площадей, эталонные рубки в молодняках, а также отбор деревьев в рубку при прореживаниях и проходных рубках производится под руководством лесничего или мастера леса. При этом в качестве ориентира и для практической иллюстрации используются двухсекционные (одна – контрольная, другая – показательная с рубками) постоянные пробные площади, которые закладываются на участках лесного учреждения во всех насаждениях преобладающих древесных пород и по каждому виду рубок ухода.
Основные условия проведения рубок ухода на отведенных для них участках указываются в технологической карте разработки участка по рубкам ухода.
85. Учет вырубаемой древесины проводится:
1) при осветлениях и прочистках объем всей вырубаемой древесины определяется по ее количеству, заготовленному на пробных площадях или ленточных пробах, который в свою очередь, устанавливается по таблицам объемов маломерных стволов, утвержденным для данного района или в складочных кубических метрах с последующим переводом в плотные кубические метры в соответствии с коэффициентом полнодревесности мелкотоварной лесопродукции и дров согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
2) при прореживаниях и проходных рубках запас вырубаемой древесины определяется по данным перечета назначенных в рубку деревьев. При этом по деревьям с диаметром на высоте 1,3 метра менее 8 сантиметров запас определяют в складочных кубических метрах на специально закладываемых пробных площадях с переводом на всю площадь участка. Размер таких площадей составляет 2-3 процента от площади участка, но не менее 0,5 гектара.
У деревьев с диаметром более 8 сантиметров (на высоте 1,3 метра) вычисление запаса и выхода сортиментов производится для каждой породы по разрядам высот, установленным по графику высот и сортиментным таблицам, утвержденным для данного района.
На участках рубок ухода, где предусматривается прорубка трелевочных волоков, вырубаемая на них древесина включается в объем заготавливаемой при этих рубках древесины;
3) лесорубочные билеты на прореживания и проходные рубки выписываются с учетом по числу стволов (по "пням"), а на осветления и прочистки – по количеству лесоматериалов.
Параграф 1. Особенности рубок ухода в насаждениях
различных пород, форм и возрастной структуры
86. Рубки ухода в чистых сосновых насаждениях осуществляются в соответствии с показателями рубок ухода в чистых сосновых и лиственничных насаждениях согласно приложению 11 к настоящим Правилам:

4) күтiп-баптау мақсатында ағаш кесуге учаскелер бөлу және сынау алаңдарын, балауса ағаштарда эталондық кесу, сондай-ақ сирету мен өтпелi ағаш кесу кезiнде ағаштарды кесуге iрiктеу орман күтушінің немесе орман шеберінің басшылығымен жүргiзiледi. Бұл ретте бағдар ретiнде және практика жүзiнде көрнекiлеп көрсету үшiн әрбiр орман мекемесi учаскелерінде ағаш тұқымдылары басым барлық алқаағаштарда және күтіп-баптау мақсатында ағаш кесудiң әрбiр түрi бойынша қалдырылатын екi секциялық (бiрi – бақылау, екiншiсi – үлгідегі) тұрақты сынау алаңдары пайдаланылады.
Өздерiне бөлiнген учаскелерде күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудi жүргiзудiң негізгі шарттары күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу бойынша учаскенi игерудiң технологиялық картасында көрсетiледi.
85. Кесiлетiн сүректi есепке алу:
1) жарықтандыру және тазарту кезiнде барлық шабылатын сүректiң көлемi сынақ алаңдарында немесе жолақтық сынақ үлгiлерiнде дайындалған оның мөлшерi бойынша айқындалады, ол өз кезегiнде осы аудан үшiн бекiтiлген шағын көлемдi дiндер көлемiнiң кестелерi бойынша немесе кейіннен осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес ұсақ тауарлы ағаш өнімдері мен отынның толық сүректілігі коэффициентіне сәйкес тығыз текше метрлерге көшiрiлiп, қоймалық текше метрлермен айқындалады;
2) сирету және өтпелi ағаш кесу кезiнде шабылатын сүрек қоры кесуге белгіленген ағаштарды қайта есептеу деректерi бойынша анықталады. Бұл ретте 1,3 метр биiктiкте диаметрi 8 сантиметрден аз ағаштар бойынша қор учаскенiң бүкiл көлемiне көшiре отырып, арнайы қалдырылатын сынақ алаңдарында қоймалық текше метрлермен айқындалады. Мұндай алаңдардың мөлшерi учаске көлемiнің 2-3 пайызын, бiрақ кемiнде 0,5 гектарды құрайды.
Диаметрi 8 сантиметрден астам (1,3 метр биiктiкте) ағаштарда қорды және сортты ағаштардың шығымын есептеу осы аудан үшін бекiтiлген биiктiк сызбасы мен сортты ағаштар кестелері бойынша белгiленген биiктiк разрядтары бойынша әрбiр тұқымды үшiн жүргізiледi.
Ағаш сүйрету жолдары кесу көзделген күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу учаскелерінде оларда кесiлетін сүрек осы ағаш кесу кезiнде дайындалатын көлемге енгiзiледi;
3) сирету және өтпелі кесуге ағаш кесу билеті дің саны бойынша ("түбірлер" бойынша), ал жарықтандыруға және тазартуға – ағаш материалдарының саны бойынша жазылады.
1-параграф. Тұқымдысы, пiшiнi және жас құрылымы әртүрлi
екпелерде күтіп-баптау мақсатында ағаш кесудiң ерекшелiктерi
86. Таза қарағай алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес таза қарағай және жапырақты алқаағаштарда күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу көрсеткiштеріне сәйкес жүзеге асырылады:

1) осветления в чистых сосновых насаждениях (до 1 единицы второстепенных пород) не проводятся;
2) прочистки проводятся только в загущенных сосновых молодняках с выраженной дифференциацией деревьев в биогруппах и куртинах в целях повышения их устойчивости и водного режима. Если в них размещение деревьев равномерное и не отмечаются отставшие в росте деревья, то прочистки не назначаются и начало рубок ухода отодвигается во 2 класс возраста.
В рядовых культурах сосны проводится равномерное изреживание насаждений путем удаления отставших в росте, больных и поврежденных деревьев (суковатые, многовершинные, искривленные и другие) без образования "окон" или сплошная вырубка каждого пятого ряда при ширине междурядья менее 3 метров, а также в целях устройства технологических коридоров и снижения пожароопасности дополнительно проводятся сплошные поперечные рубки шириной 10 метров через каждые 200-250 метров, формирующие из них отдельные блоки или секции культур.
В кулисных культурах сосны вырубка производится за счет отмирающих деревьев. Из опушечных рядов уборка деревьев проводится в минимальных размерах;
3) при прореживании оставляются лучшие деревья сосны и обеспечивается равномерное их размещение, убираются только больные, поврежденные и отставшие в росте экземпляры, при этом полнота древостоя не снижается меньше 0,6;
4) начальные приемы проходных рубок проводятся лишь в высокополнотных сосновых насаждениях. В насаждениях, где в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 93 Лесного кодекса запрещены рубки главного пользования, при проведении последующих приемов проходных рубок следует учитывать наличие и размещение на участках подроста сосны, при этом убираются деревья, которые мешают его росту, постепенно используя проходные рубки или рубки, применяемые к насаждениям, теряющим защитные, водоохранные и другие экологические функции, до полной замены материнского насаждения молодым поколением сосны.
Исключение здесь могут составить лишь свежие условия, где велика угроза задернения почвы при чрезмерном изреживании полога, и поэтому вырубка деревьев основного полога не проводится.
87. Рубки ухода в смешанных сосновых насаждениях осуществляются в соответствии с показателями рубок ухода в смешанных сосновых и лиственничных насаждениях согласно приложению 12 к настоящим Правилам:

1) таза қарағайлы алқаағаштарда (екiншi дәрежелi тұқымдылардың 1 бiрлiгiне дейiн) жарықтандыру жүргiзiлмейдi;
2) тазарту олардың төзiмдiлiгi мен су режимін арттыру мақсатында биотоптар мен тік қиялардағы ағаштары қисық өскен қалың қарағайлы жас өскiндерде ғана жүргiзiледi. Егер оларда ағаштардың орналасуы бiркелкi болса және өспей қалған ағаштар байқалмаса, онда тазарту тағайындалмайды және күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудi бастау мерзiмi жастың 2-сыныбына жылжытылады.
Қарағайдың қатарлы екпелеріне "саңылау" қалдырмай, бойлап өспей қалған, ауру және бүлiнген ағаштарды (бұтақты, ұшарбасы көп, қисық және басқалар) аластау арқылы екпелерді біркелкi сирету немесе қатар аралық ені 3 метрге жетпейтін әрбір бесінші қатарды жаппай кесу жүргiзiледi. Оларда сондай-ақ әрбiр бесiнші қатарды жаппай кесуге жол беріледі және технологиялық дәліздер жасау мен өрт қаупiн азайту мақсатында олардан екпелердің жекелеген блоктарын немесе секцияларын қалыптастыратын әрбiр 200-250 метр сайын орташа биiктiктегi ағаштарда енi 10 метр болатын жаппай қарама-қарсы ағаш кесу жүргiзiледi.
Қарағайдың ықтырма екпелерінде ағаш кесу жойылып бара жатқан ағаштар есебiнен жүргiзiледi. Орман шетіндегi қатарларда ағаш кесу ең аз мөлшерде жүргiзiледi;
3) сирету кезiнде қарағайдың таңдаулы ағаштары қалдырылып, оларды бiркелкi орналастыру қамтамасыз етіледі, тек ауру, зақымданған және бойлап өспей қалған дарақтар ғана жиналады, бұл ретте сүрекдіңнің толымдылығы 0,6-дан төмен түспейді;
4) өтпелi кесудiң бастапқы кезектерi толымдылығы жоғары деңгейдегi қарағай алқаағаштарында ғана жүргiзiледi. Орман кодексінің 93-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесуге тыйым салынған алқаағаштарда өтпелi кесудiң кейiнгi кезектерiн өткiзу кезiнде учаскелерде қарағай өскінінің болуын және орналасуын ескеру керек, бұл ретте өтпелi ағаш кесудi немесе аналық екпенi қарағайдың жас ұрпағымен толық ауыстырып болғанға дейiн қорғаныштық, су қорғау және басқа да экологиялық функцияларынан айырыла бастаған алқаағаштарға қолданылатын кесу тәсiлдерiн бiртiндеп пайдалана отырып, оның өсуiне бөгет жасайтын ағаштар жиналады.
Бұл арада орман шымылдығын орынсыз көп сиретiп жiберген жағдайда топырақтың құрғап қалу қатері аса зор болатын жаңа жағдайлар ғана оған кiрмейдi, сондықтан негiзгі шымылдықтағы ағаштар кесiлмейдi.
87. Аралас қарағайлы алқаағаштарда күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес аралас қарағай және балқарағай алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асырылады:

1) осветления в смешанных сосново-лиственных молодняках проводятся с момента, когда травянистая растительность становится реже, и главным конкурентом сосны выступают лиственные породы. В зависимости от лесорастительных условий их назначают в возрасте 5-15 лет при средней высоте сосны до 2-2,5 метров. Начало рубок ухода определяется временем ухудшения роста деревьев сосны в высоту.
Осветления начинаются в загущенных молодняках с участием лиственных пород в количестве более 40 процентов с 5-8 лет и при сомкнутости полога более 0,7-0,8 – с 11-13 лет. При участии лиственных пород в количестве 20-40 процентов в сомкнутых молодняках их проводят в 13-15 лет.
При недостаточном количестве деревьев сосны (с сомкнутостью крон менее 0,5-0,6) и их сильном угнетении осветления проводят полосами или куртинами. В этом случае для дополнительного поселения сосны на площадях при наличии семенников лиственный полог следует изредить до 50 процентов сомкнутости в кронах с тем, чтобы вызвать появление самосева сосны, или нужно проводить меры содействия естественному возобновлению, или создавать частичные лесные культуры.
Осветления не проводятся в молодняках, если сосна в них представлена чистыми устойчивыми группами, равномерно размещенными по площади, а также в насаждениях с сомкнутостью полога 0,7 и менее;
2) прочистки, в первую очередь, проводят в смешанных насаждениях, где осветление не было проведено своевременно, и деревья сосны чрезмерно угнетены. В таких насаждениях, не подвергавшихся систематическому уходу до 25 лет, в первую очередь, устанавливаются степень жизнеспособности деревьев сосны и возможность формирования на их основе насаждений с преобладанием сосны. Если формирование таких насаждений не представляется возможным, то назначаются реконструктивные мероприятия или формируются лиственные насаждения.
При систематическом же проведении уходов прочистки в смешанных сосновых насаждениях проводятся в соответствии с рекомендациями пункта 84 настоящих Правил;
3) при прореживаниях в смешанных сосновых насаждениях сохраняются лучшие деревья сосны и желательная примесь других пород в составе, обеспечивается равномерное их размещение по площади. Вырубаются худшие и своевременно не убранные деревья, а также лишняя примесь лиственных пород. Повторные прореживания назначаются в насаждениях при наличии факта заглушения сосны лиственными породами или при наличии большого количества отставших в росте деревьев;

1) аралас қарағайлы-жапырақты талдарда жарықтандыру шөптесін өсiмдiктер сиреп кетiп, қарағайдың басты бәсекелесі жапырақты ағаш тұқымдары болатын сәттен бастап жүргiзiледi. Орман өсу жағдайларына байланысты оны қарағайдың орташа биiктiгi 2-2,5 метр болатын 5-15 жас мөлшерiнде тағайындайды. Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу қарағай ағаштарының бойлап өсуi нашарлай бастаған уақыттан бастап айқындалады.
Жарықтандыру 40 пайыздан астам мөлшерде жапырақты ағаш тұқымдылары бар қалың өскен талдарда 5-8 жастан және орман шымылдығы 0,7-0,8-ден астам мөлшерде жанасқан жағдайда 11-13 жастан басталады. Жапырақты ағаш тұқымдылары 20-40 пайыз мөлшерде болған жағдайда майысып өскен талдарда оны 13-15 жаста өткiзедi.
Қарағай ағаштарының мөлшерi жеткiлiксiз болған жағдайда (ұшарбасының жанасуы 0,5-0,6-дан аз) және олар қатты зардап шеккенде жарықтандыруды орман жолақтарымен немесе әр тұстан ойып-ойып өткiзедi. Бұл жағдайда тұқымдықтар болған жағдайда алқаптарға қосымша қарағай отырғызу үшін жапырақты орман шымылдығын қарағайдың өз тұқымын өзi шашуын туғызу үшiн ұшарбасының жанасуын 50 пайызға дейiн сирету, немесе табиғи түлеп өсуiне жәрдемдесу шараларын жүргiзу, немесе жекелеген орман дақылдарын отырғызу керек.
Жарықтандыру, егер балауса ағаштар iшiнде қарағай таза тұрақты топтар күйінде өсiп тұрса және алаңда бiркелкi орналастырылған болса, сондай-ақ орман шымылдығының жанасуы 0,7 және одан кем алқаағаштарда жүргiзiлмейдi;
2) тазарту ең алдымен жарықтандыру дер кезiнде жүргiзілмеген және қарағай ағаштары орынсыз көп зардап шеккен аралас алқаағаштарда жүргiзiледi. 25 жасқа дейiн жүйелi күтiм жасалмаған осындай екпелерде, бiрiншi кезекте, қарағай ағаштарының өмiршеңдік деңгейi және олардың негiзiнде қарағай басым екпелер қалыптастыру мүмкiндiгi анықталады. Егер мұндай алқаағаштарды қалыптастыру мүмкiн болмаса, қайта жаңарту iс-шаралары белгіленедi немесе жапырақты ағаш алқаағаштары қалыптастырылады.
Ал күтiп-баптау жүйелi түрде жүргiзiлiп тұрған жағдайда аралас қарағайлы алқаағаштарда тазарту осы Қағидалардың 84-тармағының ұсынымдарына сәйкес жүргiзiледi;
3) аралас қарағайлы алқаағаштарда сирету жұмысын жүргiзу кезiнде қарағайдың ең таңдаулы ағаштары және басқа тұқымдардың қажеттi қоспасы құрамда сақталып қалады, олардың алаң бойынша бiркелкi орналастырылуы қамтамасыз етіледi. Нашар және дер кезiнде жиналмаған ағаштар, сондай-ақ жапырақты ағаш тұқымдыларының артық қоспасы кесіледi. Қайталама сирету алқаағаштарда қарағайды жапырақты ағаштар тұқымдылары басып кету фактісi орын алғанда немесе бойлап өспей қалған ағаштардың көп мөлшерi болғанда тағайындалады;

4) при проходных рубках примесь лиственных пород в составе верхнего полога смешанных сосновых насаждений снижается до минимума (1 единицы). Одновременно изреживается подлесок, если он затеняет самосев сосны.
При прочистках среднее расстояние между деревьями оставляется равным 1/4, а при прореживаниях и проходных рубках – 1/5 средней высоты древостоя.
При проведении всех видов рубок ухода в смешанных сосновых насаждениях в первую очередь вырубаются деревья осины, а затем березы. При регулярном проведении рубок ухода лиственная примесь по возможности переводится во второй ярус.
На песчаных почвах ряда условий произрастания, осина способствует расселению сосны, поэтому вырубка ее проводится только в целях осветления сформировавшихся устойчивых биогрупп сосны.
88. В лиственничных насаждениях рубки ухода проводятся так же, как и в сосновых. При их проведении сохраняются примесь теневыносливых пород (ель, пихта) и кустарников для формирования второго яруса и подлеска.
Интенсивность рубок ухода в лиственничных насаждениях определяется в соответствии с показателями рубок ухода для сосновых и лиственничных насаждений согласно приложениям 11 и 12 к настоящим Правилам и с учетом особенностей рубок ухода в горных лесах, изложенных в пунктах 96 и 97 настоящих Правил.
89. В чистых и смешанных кедровых насаждениях:
1) рубки ухода проводятся при их полноте 0,7 и выше. Они также проводятся в молодняках насаждений всех пород орехопромысловой зоны, имеющих более 1-2 единиц кедра в составе;
2) основной задачей при их проведении является увеличение доли участия кедра в составе насаждений, сокращение сроков начала плодоношения деревьев и повышение их орехопроизводительной способности.
При отборе участков в рубку особое внимание обращается на молодняки и средневозрастные насаждения кедра нижних частей горных склонов, расположенных вблизи дорог и на легкодоступных местах;
3) при проведении рубок ухода в кедровниках следует стремиться к формированию разновозрастных насаждений, состоящих из нескольких поколений, без образования "окон", особенно в нижней части горных склонов, где существует опасность развития травяного покрова. Непременным условием также является обеспечение деревьям кедра свободного стояния, чтобы они сформировали мощные, широкие и низко опущенные кроны;

4) өтпелi кесу кезiнде аралас қарағайлы алқаағаштардың жоғарғы шымылдығының құрамындағы жапырақты ағаш тұқымдарының қоспасы барынша азайтылады (I бiрлiк). Бiр мезгiлде майда тоғай қарағайдың өскінін көлеңкөлесе, ол сиретiлетiн болады.
Қалдырылатын ағаштар арасындағы орташа қашықтық тазарту кезiнде сүрекдiңнiң орташа биiктiгiнiң 1/4, ал сирету және өтпелi кесу кезiнде – 1/5 болуы тиiс.
Аралас қарағайлы алқаағаштарда кесудiң барлық түрiн өткiзу кезiнде бiрiншi кезекте көктерек, ал содан соң қайың ағаштары кесiледi. Күтiп-баптау мақсатында жүйелi түрде кесу кезiнде жапырақты ағаштар қоспасы мүмкiндiгiнше екiншi қабатқа көшiріледi.
Құмайт топырақтарда көктеректiң өсуiнiң бiрқатар жағдайлары қарағайдың таралуына жәрдемдеседі, сондықтан оны кесу қалыптасқан тұрақты қарағай биотоптарын жарықтандыру мақсатында ғана жүргізілуге тиiс.
88. Балқарағай алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатыңда кесу қарағай алқаағаштарындағы сияқты жүргiзiледi. Оларды жүргізу кезiнде екiншi қабат пен майда тоғай қалыптастыру үшін көлеңкеге төзiмдi тұқымдылар (шырша, майқарағай) мен бұталар қоспасы сақталады.
Балқарағай алқаағаштарында күтiп-баптау мақсатында кесу қарқындылығы осы Қағидаларға 11 және 12-қосымшаларға сәйкес қарағай және балқарағай алқаағаштары үшiн күтiп-баптау мақсатында кесу көрсеткiштерiне сәйкес және осы Қағидалардың 96 және 97-тармақтарында баяндалған тау ормандарында күтiп-баптау мақсатында кесу ерекшелiктерi ескеріле отырып айқындалады.
89. Таза және аралас самырсын екпелерiнде:
1) күтiп-баптау мақсатында кесу олардың толымдылығы 0,7 және одан жоғары болған жағдайда жүргiзiледi. Ол сондай-ақ құрамында 1-2 бiрлiктен астам самырсыны бар жаңғақ кәсiпшiлiгі аймағының барлық тұқымдылар алқаағаштарының балауса ағаштарында жүргiзiледі;
2) оны өткізу кезiндегi негiзгi мiндет алқаағаштар құрамында самырсынның болу үлесiн ұлғайту, ағаштардың жемiс бере бастау мерзiмiн қысқарту және олардың жаңғақ беру қабiлетiн арттыру болып табылады.
Кесуге учаскелер iрiктеу кезiнде жолдарға жақын маңда және келiп-кетуге оңай жерлерде орналасқан тау беткейлерiнiң төменгі бөлiктерiндегі самырсынның балауса ағаштары мен орта жастағы алқаағаштарына айрықша назар аударылады;
3) самырсын ормандарында күтiп-баптау мақсатында кесудi жүргiзу кезiнде әсiресе шөп қабатының өсiп-өну қаупi бар тау беткейлерiнiң төменгi бөлiгiнде "саңылаулардың" пайда болуына жол бермей, бiрнеше ұрпақтан тұратын әртүрлі жастағы алқаағаштардың қалыптасуына ұмтылу керек. Самырсын ағаштары жуан, кең көлемдi және төмен иiлген ұшарбасын қалыптастыруы үшін оларға емiн-еркiн өсiп тұру жағдайдың қалыптастыру да мiндетті шарт болып табылады;

4) в кедровых насаждениях в возрасте 60-80 лет, где планируется получение максимального количества орехов, рубки ухода проводятся высокой интенсивности с доведением сомкнутости древостоев до 0,3-0,4 с равномерным размещением 100-150 лучших деревьев кедра на каждом гектаре леса.
Показатели рубок ухода в кедровых насаждениях приведены в приложении 13 к настоящим Правилам.
90. Рубки ухода в еловых и пихтовых насаждениях осуществляются в соответствии с показателями рубок ухода в еловых и пихтовых насаждениях согласно приложению 14 к настоящим Правилам:
1) осветления в еловых и пихтовых молодняках не проводятся, так как эти породы достаточно теневыносливы, а период возобновления их длительный;
2) прочистки в чистых и смешанных еловых и пихтовых молодняках проводятся слабой интенсивности, при этом вырубаются ослабленные и больные особи, а также деревья с плохой формой ствола. В густых куртинах они проводятся с целью равномерного распределения деревьев по площади;
3) в елово-лиственных молодняках следует формировать разновозрастные насаждения, которые лучше противостоят ветру, снегу, вредителям и отличаются лучшими защитными свойствами;
4) в еловых и пихтовых молодняках, находящихся во втором ярусе под пологом лиственных пород, в целях формирования хвойных насаждений с примесью лиственных, при прочистках проводится сильное изреживание верхнего полога, а также густых биогрупп ели и пихты за счет угнетенных, отмирающих и поврежденных деревьев;
5) оптимальные условия для роста ели и пихты в смешанных насаждениях достигаются при коридорном (полосном) уходе сильной интенсивности. При этом на полосе шириной, равной высоте дерева верхнего полога, производится вырубка лиственных пород, а все хвойные, за исключением больных и поврежденных, и лучшие экземпляры лиственных сохраняются.
Между полосами с уходом оставляются полосы такой же ширины без ухода, в которых уход проводится при повторных прочистках;
6) прореживания в чистых еловых и пихтовых насаждениях проводятся, главным образом, в целях формирования ветроустойчивых насаждений. Лучшие деревья верхнего полога сохраняются. Полнота насаждений не снижается меньше 0,8. В чистых загущенных насаждениях, если рубки в них ранее не проводились, прореживания проводятся менее интенсивно, но повторяются чаще;

4) жаңғақтардың барынша көп мөлшерiн алу жоспарланған 60-80 жастағы самырсын алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу әрбiр гектар орманға самырсынның 100-150 таңдаулы ағашын бiркелкi орналастырып, сүрекдіңдердің жанасуын 0,3-0,4-кe жеткiзiп, жоғары жиiлiкпен жүргiзiледi.
Самырсын алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатында кесу көрсеткіштері осы Қағидаларға 13-қосымшада келтірілген.
90. Шырша және майқарағай алқаағаштарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес шырша және майқарағай алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) шырша және майқарағай балауса ағаштарында жарықтандыру жүргізiлмейдi, өйткенi бұл тұқымдылар көлеңкеге айтарлықтай төзiмдi, ал олардың қалпына келу кезеңi ұзақ мерзiмдi болып келедi;
2) таза және аралас шырша мен майқарағай балауса ағаштарында тазарту болымсыз қарқындылықпен жүргізiледi, бұл ретте әлсiреген және ауру дарақтар, сондай-ақ дiңiнiң пiшiнi нашар ағаштар кесiледi. Қалың шоқ ағаштарда ол ағаштарды алаң бойынша бiркелкi бөлу мақсатында жүргiзiледi;
3) шыршалы-жапырақты ағаш балауса ағаштарында желге, қарға, зиянкестерге жақсы қарсы тұратын және жақсы қорғаныштық қасиеттермен ерекшеленетін әртүрлі жастағы алқаағаштар қалыптастыру керек;
4) жапырақты ағаш тұқымдарының шымылдығы астында екiншi қабатта орналасқан шырша және майқарағай балауса ағаштарында жапырақты ағаштар қоспасымен қылқан жапырақты алқаағаштар қалыптастыру мақсатында тазарту кезiнде зардап шеккен, құрып бара жатқан және зақымданған ағаштар есебiнен шырша мен майқарағайдың жоғарғы шымылдығын, сондай-ақ олардың қалың биотоптарын қатты сирету жүргiзiледi;
5) аралас алқаағаштарда шырша мен майқарағайдың өсуi үшiн оңтайлы жағдайларға қарқындылығы күштi дәліздік (алқаптық) күтiп-баптау кезiнде қол жеткiзiледi. Бұл ретте жоғарғы шымылдық ағашының биiктігіне тең ендi алқапта жапырақты ағаш тұқымдылары кесiледi, ал ауру және зақымданған ағаштардан басқа барлық қылқан жапырақты ағаштар және жапырақты ағаштардың таңдаулы үлгiлерi сақталады.
Күтiп-бапталатын белдеулер арасында енi дәл осындай күтiп-бапталмайтын белдеулер қалдырылады, оларда күтiп-баптау қайталама тазарту кезiнде жүргiзiледi;
6) таза шырша және майқарағай алқаағаштарында сирету негiзiнен желге төзiмдi алқаағаштар қалыптастыру мақсатында жүргiзiледi. Жоғарғы шымылдықтың таңдаулы ағаштары сақталады. Алқаағаштардың толымдылығы 0,8-ден төмендемеуге тиiс. Егер таза қалың алқаағаштарда ағаш кесу бұдан бұрын жүргiзiлмесе, оларда сирету қарқынды жиiлiкпен жүргізiлмейдi, бiрақ жиi қайталанады;

7) в смешанных насаждениях проводится равномерное изреживание полога в целях устранения затенения ели. Вырубается лишняя примесь мягколиственных пород и их участие в составе леса снижается до 3-4 единиц. Полнота насаждений не снижается меньше 0,7;
8) в сложных насаждениях с верхним пологом из лиственных пород и нижним из ели и пихты формируются хвойные насаждения с участием лиственных пород. Изреживание верхнего яруса ведется равномерно по всей площади или отдельными группами при куртинном размещении главных пород. Одновременно проводится уход слабой интенсивности и в ярусе главных пород за счет вырубки сильно отставших в росте, больных и отмирающих деревьев.
Интенсивность рубки зависит от степени угнетенности ели и пихты. При меньшем угнетении используются рубки сильной интенсивности;
9) проходные рубки в высокополнотных чистых еловых и пихтовых насаждениях проводятся путем вырубки худших деревьев, мешающих росту лучших. Полнота насаждений не снижается меньше 0,8.
В смешанных насаждениях они назначаются в целях ухода за лучшими хвойными деревьями. Примесь лиственных пород вырубается и доводится в составе насаждения до 2 единиц.
В сложных насаждениях с участием лиственных пород в верхнем ярусе при проходных рубках ведется уход за лучшими деревьями ели и пихты. Примесь лиственных в составе насаждения снижается до 2 единиц. Одновременно в целях обеспечения возобновления проводится изреживание подлеска.
Полнота насаждений в смешанных и сложных насаждениях не снижается меньше 0,7.
91. Рубки ухода в березовых насаждениях осуществляются в соответствии с показателями рубок ухода в березовых насаждениях согласно приложению 15 к настоящим Правилам:
1) с целью перевода порослевых березняков в семенные, смешанные и сложные с участием в них хвойных пород (сосны, пихты и ели). В зависимости от количества подроста и молодняка хвойных пород и характера их размещения по площади применяются равномерные, полосные или куртинные способы рубок ухода. В колочных березняках лесостепной зоны, произрастающих по низинным местам, рубки ухода также используются в целях усиления их влияния на опреснение участков, находящихся под ними, путем уменьшения продуваемости (верховым методом), а в остальных колочных березняках, наоборот, их используют в целях усиления защитного их значения путем увеличения продуваемости насаждений (низовым методом), способствующей равномерному распределению снега;

7) аралас алқаағаштарда көлеңкеленуін жою мақсатында орман шымылдығын бiркелкi сирету жүргiзiледi. Жұмсақ жапырақты тұқымдардың артық қоспасы шауып тасталады және олардың орман құрамына қатысуы 3-4 бiрлiкке дейiн азайтылады. Алқаағаштардың толымдылығын 0,7-ден кем мөлшерге түсірiлмейдi;
8) жоғарғы шымылдығы жапырақты тұқымдардан және төменгісi шырша мен майқарағайдан тұратын күрделi алқаағаштарда жапырақты тұқымдардың қатысуымен қылқанжапырақты алқаағаштар қалыптастырылады. Жоғарғы қабатты сирету бүкiл аудан бойынша бiркелкi немесе басты тұқымдар шоғыр-шоғыр болып орналасқан жағдайда жеке топтармен жүргiзiледi. Бiр мезгілде бойлап өспей қалған, ауру және құрып бара жатқан ағаштарды шабу есебiнен басты тұқымдар қабатында да баяу қарқынды күтiп-баптау жүргiзiледi.
Ағаш шабудың қарқындылығы шырша мен майқарағайдың күйзелiске ұшырау дәрежесіне байланысты. Аз күйзелiске ұшыраған жағдайда қарқындылығы күштi ағаш кесу пайдаланылады;
9) толымдылығы жоғары дәрежедегi таза шыршалы және майқарағайлы алқаағаштарында өтпелi ағаш кесу таңдаулы ағаштардың өсуіне бөгет жасайтын нашар ағаштарды шабу жолымен жүргiзiледi. Алқаағаштарда толымдылықты 0,8-ден кем мөлшерге түсірiлмейдi.
Аралас алқаағаштарда олар таңдаулы қылқан жапырақты ағаштарды күтiп-баптау мақсатын көздейдi. Жапырақты ағаш тұқымдарының қоспасы шабылады және екпе құрамында 2 бiрлiкке дейiн жеткiзiледi.
Жоғарғы қабатта жапырақты ағаш тұқымдары қатысатын күрделi алқаағаштарда өтпелi ағаш кесу кезiнде шырша мен майқарағайдың таңдаулы ағаштарын баптап-күту жұмыстары жүргізiледi. Жапырақты ағаштар қоспасы алқаағаштарда құрамында 2 бiрлiкке дейiн азайтылады. Бiр мезгiлде қайта жаңғыртуды қамтамасыз ету мақсатында майда тоғайларды сирету жүргізiледi.
Аралас және күрделi алқаағаштарда толымдылықты 0,7 – ден кем мөлшерге түсірiлмейдi.
91. Қайың алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес қайың алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) бұтақшалы қайың ормандарын қылқан жапырақты тұқымдар (қарағай, майқарағай және шырша) араласқан тұқымдық аралас және күрделi алқаағаштарға көшiру мақсатында жүзеге асырылады. Қылқан жапырақты ағаш тұқымдыларының өскiні мен балауса ағаштарының мөлшерiне және оларды алқап бойынша орналастыру сипатына байланысты күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудiң бiркелкi, белдеулiк немесе шоғырлық тәсiлдерi қолданылады. Ойпат жерлерде өсетiн орманды дала аймағының шоқ ағашты қайындықтарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу де желдiң өтiн азайту жолымен олардың астындағы учаскелердi тұщыландыруға олардың ықпалын күшейту мақсатында пайдаланылады (жоғарғы әдiспен), ал қалған шоқ ағашты қайыңдықтарда керiсiнше оларды қардың бiркелкi бөлiнуiне жәрдемдесетiн алқаағаштардың жел өтiне ұшырауын күшейту жолымен (төменгi әдiспен) олардың қорғаныштық мәнiн күшейту мақсатында пайдаланады;

2) в чистых березовых молодняках при отсутствии в них других ценных пород осветления не проводятся.
В смешанных березовых молодняках с участием сосны, ели и пихты осветления используются для формирования желательного состава насаждений за счет увеличения участия главных и более ценных пород (которые целесообразно оставлять чистыми биогруппами) и уборки больных, отставших в росте, поврежденных и худших порослевых экземпляров березы, а также деревьев, заглушающих хвойные породы;
3) прочистки в семенных и порослевых березовых молодняках проводятся с целью устранения излишней густоты, обеспечения равномерного размещения поросли на пне и отбора для дальнейшего роста лучших экземпляров из числа деревьев семенного происхождения. При них также продолжается уход за составом насаждений, направленный на повышение примеси хвойных и других ценных пород.
В лесных культурах березы при наличии 6-8 тысяч штук экземпляров на 1 гектар при проведении первых рубок следует выбирать 15-25 процентов от запаса и 10-30 процентов имеющихся деревьев;
4) при прореживаниях в чистых березовых насаждениях оставляются лучшие деревья из семенных и порослевых экземпляров березы. Вырубаются больные, отставшие в росте и поврежденные деревья, изреживаются порослевые гнезда березы, в которых оставляется по 2-3 лучших ствола.
В смешанных насаждениях лучшие деревья отбираются как из березы, так и из других пород, примесь которых желательна в составе насаждения.
При наличии достаточного количества жизнеспособного хвойного подроста, прореживаниями формируется второй ярус из хвойных пород, а верхний березовый полог сильно изреживается. Но полнота насаждения не снижается менее 0,7;
5) проходные рубки в березовых насаждениях проводятся аналогично прореживаниям. В чистых березняках при проходных рубках продолжается уход за лучшими семенными и порослевыми деревьями березы. В смешанных березняках лучшие деревья отбираются также из числа хвойных и других ценных пород, участие которых в составе насаждения желательно. Имеющийся подлесок при уходе сохраняется, а при необходимости – омолаживается.
92. Рубки ухода в осиновых насаждениях осуществляются в соответствии с показателями рубок ухода в осиновых насаждениях согласно приложению 16 к настоящим Правилам:
1) с целью оздоровления древостоев и перевода чистых осинников в смешанные с участием хвойных пород путем оставления всех хвойных деревьев и лучших, не пораженных сердцевинной гнилью особей осины и уборки больных и отставших в росте ее экземпляров;

2) таза қайың балауса ағаштарында оларда басқа бағалы тұқымдылар болмаған жағдайда жарықтандыру жүргiзiлмейдi.
Қарағай, шырша мен майқарағай араласқан қайың балауса ағаштарында жарықтандыруды басты және неғұрлым бағалы тұқымдардың (оларды таза биотоптар күйiнде қалдырған жөн) қатысуын ұлғайту және ауру, өспей қалған, зақымданған және нашар бұтақшалы қайың ағаштарын, сондай-ақ қылқан жапырақты ағаш тұқымдыларының көлегейлеп тастайтын ағаштарды жинау есебiнен алқаағаштардың қажет құрамын қалыптастыру үшiн пайдаланады;
3) тұқымдық және бұтақшалы қайың балауса ағаштарында тазарту артық жиiлiктi жою, бұтақшалардың кесiлген түбiрде бiркелкi орналасуын қамтамасыз ету және мүмкiндiгiнше тұқымнан өсiп-өнген ағаштар iшiнен таңдаулы нұсқаларды одан әрi өсiру үшiн iріктеп алу мақсатында жүргiзiледi. Оларда қылқан жапырақты және басқа да бағалы тұқымды ағаштардың қоспасын арттыруға бағытталған алқаағаштар құрамын да күтiп-баптау одан әрi жалғасады.
Орман екпелерінде қайың 1 гектарда 6-8 мың дана болған жағдайда алғашқы ағаш кесудi өткiзу кезiнде қордың 15-25 пайызын және бар ағаштардың 20-30 пайызын таңдап алу керек;
4) таза қайың алқаағаштарында сирету жұмысын жүргiзу кезiнде қайыңның тұқымдық және бұтақшалы үлгiлерiнiң таңдаулы ағаштары қалдырылады. Aуpу, бойлап өспей қалған және зақымданған ағаштар шабылады, қайыңның бұтақшалы ұялары сиретiледi, оларда 2-3-тен таңдаулы дiндер қалдырылады.
Аралас алқаағаштарда таңдаулы ағаштар қайыңнан да, қоспасы алқаағаш құрамында болуы қажет басқа тұқымдылардан да iрiктеп алынады.
Өмiршең қылқан жапырақты өскiннiң жеткiлiктi мөлшерi болған жағдайда сирету арқылы қылқан жапырақты ағаш тұқымдарынан екiншi қабат қалыптастырылады, ал жоғарғы қайың шымылдығы көп мөлшерде сиретiледi, бiрақ алқаағаштарда толымдылық 0,7-ден кем мөлшерге төмендетiлмейдi;
5) өтпелi кесу қайың алқаағаштарда сиретуге ұқсас жүргiзiледi. Таза қайың ормандарында өтпелi кесу кезiнде қайыңның таңдаулы тұқымдық және бұтақшалы ағаштарын күтiп-баптау жалғаса бередi. Аралас қайың ормандарында таңдаулы ағаштар сонымен бiрге алқаағаш құрамына қатысуы жөн болатын қылқан жапырақты және басқа да бағалы тұқымдылар iшiнен iрiктеп алынады. Өсiп тұрған майда тоғай күтіп-баптау кезiнде сақталады, ал қажет болған жағдайда – жасартылады.
92. Көктерек алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес көктерек алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) сүрекдiңдердi сауықтыру және таза көктерек тоғайларын қылқан жапырақты ағаш тұқымдары қатысатын аралас алқаағаштарға ауыстыру мақсатында барлық қылқан жапырақты ағаштарды және өзегiн шiрiк шалмаған таңдаулы көктерек дарақтарын қалдыру және ауру, бойлап өспей қалған үлгілерiн жинау жолымен жүзеге асырылады;

2) осветления проводятся только в смешанных с сосной и лиственницей осиновых насаждениях. При их проведении производится равномерное изреживание насаждений высокой интенсивности, для максимального осветления желательных пород от угнетения. Вырубаются поврежденные, отставшие в росте, искривленные и многовершинные особи осины, заглушающие ценные породы, и оставляются лучшие ее экземпляры;
3) прочистки в чистых осиновых насаждениях не проводятся. В смешанных осиновых насаждениях при прочистках ведется уход за примесью хвойных и хозяйственно ценных лиственных пород, а также за лучшими здоровыми экземплярами осины. Осина, заглушающая ценные породы, вырубается. При наличии под пологом осины достаточного количества подроста хвойных пород производится сильное изреживание полога осины с целью перевода этих молодняков в хвойно-лиственные насаждения;
4) при прореживаниях в смешанных и чистых осиновых насаждениях уход проводится за лучшими деревьями ценных пород и осины. В качестве лучших отбирают деревья осины I и II классов роста с лучшей формой ствола. На 1 гектар оставляется не более 3000-3200 лучших деревьев, равномерно размещенных по площади;
5) в чистых осиновых насаждениях при проходных рубках продолжается уход за лучшими деревьями осины, в смешанных – за примесью ценных пород и лучшими деревьями осины.
93. Рубки ухода в насаждениях осокоря и тополя белого идентичны осинникам и осуществляются в соответствии с показателями рубок ухода в насаждениях осокоря и тополя белого согласно приложению 17 к настоящим Правилам:
1) в насаждениях тополя белого при проведении рубок ухода желательно производить обрезку нижних сучьев;
2) осветления в насаждениях осокоря и тополя белого не проводятся;
3) прочистки в насаждениях осокоря и тополя белого со значительным участием тальников ведутся, главным образом, за счет уборки последних. В молодняках при отборе лучших деревьев предпочтение отдается семенным экземплярам. Удалению подлежат деревья, отставшие в росте, больные и с плохой формой ствола. Примесь других древесных пород из числа здоровых деревьев сохраняется;
4) при проведении прореживаний и проходных рубок продолжается дальнейший уход за оставленными лучшими деревьями осокоря и тополя белого;
5) оптимальная структура в культурах тополя достигается при проведении периодического сильного изреживания.

2) жарықтандыру қарағаймен және балқарағаймен араласқан көктерек алқаағаштарында ғана жүргiзiледi. Оларды жүргiзу кезiнде қажет тұқымдарды күйзелiске ұшыраудан барынша жарықтандыру үшiн алқаағаштар жоғары қарқынмен бiркелкi сиретіледi. Зақымданған бойлап өспей қалған қисық өскен және ұшарбасы көп, бағалы тұқымдыларды көлегейлеп тастайтын көктерек дарақтары шабылып, оның таңдаулы үлгiлерi қалдырылады;
3) таза көктерек алқаағаштарында тазарту жүргiзілмейдi. Аралас көктерек тазарту кезiнде қылқан жапырақты ағаш тұқымдарының және шаруашылық тұрғыдан бағалы жапырақты ағаш тұқымдарының қоспасын, сондай-ақ көктеректiң таңдаулы сау даналарын күтiп-баптау жұмысы жүргiзiледi. Бағалы тұқымдыларды көлегейлеп тастайтын көктерек шабылады. Көктерек шымылдығы астында қылқан жапырақты ағаш тұқымдылары өскiнiнiң жеткiлiктi мөлшерi болған жағдайда осы балауса ағаштарды қылқан жапырақты-жапырақты алқаағаштарға ауыстыру мақсатында көктерек шымылдығын қатты сирету жүргізiледi;
4) аралас және таза көктерек алқаағаштарында сирету жүргiзу кезiнде күтiп-баптау бағалы тұқымдар мен көктеректiң таңдаулы ағаштарына жасалады. Таңдаулы ағаштар ретiнде діңнiң пiшiнi жақсы өсу сыныбының I-II көктерек ағаштары iрiктеп алынады. 1 гектар жерге алаң бойынша бiркелкi орналастырылған 3000-3200-ден аспайтын мөлшерде таңдаулы ағаштар қалдырылады;
5) таза көктерек алқаағаштарында өтпелi ағаш кесу кезiнде көктеректiң таңдаулы ағаштарын, араластарда - бағалы тұқымдардың қоспасын және көктеректiң таңдаулы ағаштарын күтiп-баптау жалғаса бередi.
93. Қаратерек пен ақтерек алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу көктеректермен іс жүзiнде бiрдей және осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес қаратерек пен ақтерек алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу көрсеткіштеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) ақтерек алқаағаштарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудi жүргізу кезiнде төменгi бұтақтарды кесiп тастаған жөн;
2) қаратерек пен ақтерек алқаағаштарында жарықтандыру жүргiзiлмейдi;
3) едәуір мөлшерде талдар қатысатын қаратерек пен ақтерек алқаағаштарында тазарту негізiнен соңғыларын жинау есебiнен жүргiзiледi.
Шыбықтарда таңдаулы ағаштарды iрiктеу кезiнде тұқымдық даналарға артықшылық берiледi. Бойлап өспей қалған, ауру және дiңiнiң пiшiнi нашар ағаштар аластатуға жатады. Сау ағаштар iшiндегi басқа ағаш тұқымдыларының қоспасы сақталады;
4) сирету мен өтпелi ағаш кесудi жүргiзу кезiнде қаратерек пен ақтеректiң қалдырылған таңдаулы ағаштарын одан әрi күтiп-баптау жалғаса бередi;
5) терек екпелеріндегі оңтайлы құрылымға дүркін-дүркін қатты сиретудi жүргізу кезiнде қол жеткiзiледi.

В них рубки ухода следует проводить в возрасте от 5 до 20 лет с повторяемостью 4-5 лет, так как в насаждениях старше 20 лет они не дают особого эффекта.
94. Рубки ухода в ветловых насаждениях направлены на выращивание древостоев, состоящих из деревьев хорошего роста с достаточно развитыми по длине кронами и осуществляются в соответствии с показателями рубок ухода в насаждениях ветлы согласно приложению 18 к настоящим Правилам:
1) осветления в ветловых насаждениях не проводятся;
2) прочистки проводятся в возрасте 6-10 лет, когда начинаются переплетение крон и дифференциация деревьев по высоте. При этом удаляются отставшие в росте деревья. Семенные особи ветлы сохраняются и освобождаются от заглушающей их поросли. В порослевых ветловых насаждениях, при очень обильной поросли, ее изреживание проводится с уборкой до 50 процентов числа имеющихся стволиков.
В ветловых культурах прочистки проводятся так же, как и в естественных молодняках;
3) прореживания в семенных древостоях ветлы проводятся в возрасте 11-15 лет. При их проведении удаляются отставшие в росте, усыхающие, с плохой формой ствола и кроны деревья, а в порослевых – разреживаются густые гнезда поросли и продолжается уход за имеющейся семенной ветлой;
4) при проходных рубках лучшие деревья ветлы отбираются из числа наиболее развитых крупных экземпляров. Деревья, отставшие в росте, а также мешающие росту лучших – вырубаются. Примесь других быстрорастущих пород (тополь, береза и др.) сохраняется.
95. Основной задачей рубок ухода в насаждениях ореха грецкого является повышение плодоношения и улучшение их состояния при одновременном сохранении защитной роли. Их используют для выращивания определенного количества деревьев на гектаре с хорошо развитыми кронами.
Рубки ухода в насаждениях ореха грецкого осуществляются в следующем порядке:
1) осветления проводятся один раз в возрасте 7-8 лет. При этом удаляются растения, отставшие в росте, обмерзшие и поврежденные, чтобы уменьшить излишнюю густоту насаждений;
2) прочистки проводятся в возрасте 10-15 лет для обеспечения отбора растений с хозяйственно ценными плодами при равномерном размещении растений на площади. При них предусматривается обеспечение свободного стояния деревьев, но полнота насаждений не снижается меньше 0,4;
3) в последующий период рубки ухода в насаждениях ореха грецкого направляются на формирование у деревьев хорошо развитых крон и создания максимальных условий для их плодоношения и проводятся при сомкнутости крон 0,6 и выше. Количество оставляемых деревьев на 1 гектар устанавливается по фактическому росту их в высоту с ориентацией на параметры насаждений, согласно приложению 19 к настоящим Правилам;

Оларда күтіп-баптау мақсатында ағаш кесудi 4-5 жылда қайталай отырып 5 жастан 20 жасқа дейiн жүргiзу керек, өйткенi 20 жастан асқан алқаағаштарда олар ерекше нәтиже бере қоймайды.
94. Ақтал алқаағаштарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу ұзындығы бойынша жеткiлiктi дәрежеде дамыған ұшарбастары бар жақсы өскен ағаштардан тұратын сүрекдіңдер ecipуге бағытталған және ол Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес ақтал алқаағаштарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу көрсеткiштеріне сәйкес жүзеге асырылады:
1) ақтал алқаағаштарында жарықтандыру жүргiзiлмейдi;
2) тазарту ағаштардың ұшарбастары қосыла бастайтын және олар биiктiгi бойынша айырмашылыққа ұшырайтын 6-10 жаста жүргiзіледi. Бұл ретте бойы өспей қалған ағаштар аластатылады. Ақталдың тұқымдық дарақтары сақталып оларды көлегейлеп тастаған өскіндерден босатылады. Бұтақшалы ақтал алқаағаштарында бұтақшалар тым көбейiп кеткен жағдайда оны сирету бар дiндер санының 50 пайызына дейiн жинай отырып жүргiзiледi.
Ақтал екпелерінде тазарту табиғи балауса ағаштарда сияқты жүргiзiледi;
3) ақталдың тұқымдық сүрекдiңдерiнде сирету 11-15 жаста жүргізiледi. Оларды жүргiзу кезiнде бойлап өспей қалған, кеуiп бара жатқан, дiңi мен ұшарбасының пiшiнi нашар ағаштар аластатылады, ал бұтақшалы екпелерде - бұтақшаның қалың ұялары сиретiледi және бар тұқымдық ақталды күтiп-баптау жалғаса бередi;
4) өтпелi ағаш кесу кезiнде ақталдың таңдаулы ағаштары неғұрлым дамыған iрi даналар iшiнен iрiктеп алынады. Бойлап өспей қалған, сондай-ақ басқалардың өсуiне бөгет жасайтын ағаштар шауып тасталады. Басқа шапшаң өсетiн тұқымдылардың (терек, қайың және басқалары) қоспалары сақталады.
95. Гpeк жаңғағы алқаағаштарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудің негiзгi мiндетi жемiс беруiн арттыру және қорғаныштық ролiн бiр мезгілде сақтай отырып, олардың жай-күйiн жақсарту болып табылады. Оларды ұшарбастары жақсы дамыған гектардағы ағаштардың белгiлі бiр мөлшерiн өсiру үшiн пайдаланады.
Грек жаңғағы алқаағаштарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) жарықтандыру 7-8 жаста бiр рет өткiзiледi. Бұл ретте алқаағаштардың артық жиiлiгiн азайту үшiн бойлап өспей қалған үсiкке шалынған және зақымданған өсiмдiктер аластатылады;
2) тазарту өсiмдiктердi алқапта бiркелкi орналастыра отырып шаруашылық жағынан бағалы тұқымдылары бар өсiмдiктердi iрiктеуді қамтамасыз ету үшiн 10-15 жаста жүргізiледi. Оларда ағаштардың емiн-еркiн тұруын қамтамасыз ету көзделедi, бiрақ толымдылығын 0,4-тен кем мөлшерге түсірілмейдіi;
3) грек жаңғағы алқаағаштарында күтіп-баптау мақсатында ағаш кесудiң келесi кезеңiнде ағаштарда жақсы дамыған ұшарбастар қалыптастыруға және олардың жемiс беруi үшiн барынша толық жағдай жасауға күш жұмсалып, кесу ұшарбастардың 0,6 және одан жоғары мөлшерде түйiсуi жағдайында жүргiзiледi. Бiр гектарға қалдырылатын ағаштар саны осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес алқаағаштар өлшемдерiне бағдар ұстана отырып, олардың нақты биiктеп өсуi бойынша белгiленедi;

4) при каждом приеме рубок сомкнутость насаждений ореха грецкого следует формировать с учетом периода оборота рубки, так как к моменту следующей рубки ее увеличение планируется не более 0,6, а после рубки - снижение не ниже 0,4. Периодичность ухода принимается равной периоду, необходимому для увеличения средней высоты насаждений вплоть до 8 метров на – 1 метр, а в последующем – на 2 метра. Последний прием рубок ухода проводится при средней высоте насаждения 14-15 метров, когда сомкнутость крон будет доведена после ухода до 0,4, а количество деревьев на 1 гектар – 40 штук.
В насаждениях, в которых своевременно рубки ухода не проводились, количество оставляемых деревьев увеличивается, чтобы обеспечить соответствующую сомкнутость полога;
5) вырубка деревьев ореха грецкого производится из нижней части полога. Оставляются особи с мощно развитыми кронами, хорошим ростом, хозяйственно ценными плодами, обильным плодоношением, устойчивые против болезней и вредителей. Лучшие деревья в количестве 40-80 штук на 1 гектаре отмечаются на высоте 1,3 метра от поверхности земли краской, до высоты 1,5 метра удаляются обломанные и поврежденные ветви;
6) проведение рубок ухода в насаждениях ореха грецкого сочетается с уходом за почвой в междурядьях и приствольных кругах и рубкой поросли, возникающей на пнях срубленных деревьев. Уход за кронами лучших деревьев и формирование их штамбов ведется аналогично работам, проводимым в культурах садового типа.
Параграф 2. Особенности рубок ухода в горных лесах
96. Рубки ухода в горных лесах направлены на повышение их качественного состояния, сохранение и улучшение защитного, противоэрозионного и водорегулирующего значений. Они проводятся с учетом крутизны и экспозиции склонов, полноты древостоя и устойчивости почв. При этом создаются разновозрастные и смешанные насаждения из устойчивых деревьев с хорошо развитой корневой системой и кроной. Подлесок при рубках ухода в горных лесах сохраняется и изреживается только с целью омоложения.
97. Интенсивность рубок ухода в горных лесах снижается с увеличением высоты над уровнем моря, крутизны склонов, с уменьшением устойчивости и мощности почв, а также на южных склонах.

4) ағаш кесудiң әрбiр кезеңi кезінде грек жаңғағы алқаағаштарының түйiсуiн кесу айналымының кезеңiн ескере отырып қалыптастыру керек, өйткенi келесi кесу сәтiне қарай ол 0,6-дан аспауы, ал кесуден кейiн 0,4-тен төмендемеуi жоспарланады. Күтiп-баптаудың кезеңдiлiгi екпелердiң 8 метрге дейiнгi орташа биiктiгiн 1 метрге, ал кейiннен – 2 метрге көбейту үшiн қажет кезеңге тең кезеңділiк қабылданады. Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудiң соңғы тәсiлi ұшарбастардың түйiсуi күтiп-баптаудан кейiн 0,4-ке, ал 1 гектардағы ағаштар саны 40 данаға жеткiзiлетiн алқаағаштардың орташа биiктігі 14-15 метр болуы жағдайында жүргiзiледi.
Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу дер кезiнде жүргiзiлмеген алқаағаштарда қалдырылатын ағаштар саны ағаш шымылдығының тиiстi дәрежеде түйiсуiн қамтамасыз ету үшiн көбейтіледi;
5) грек жаңғағы ағаштарын кесу негiзiнен ағаш шымылдығының төменгi бөлігiнде жүргізiледi. Ұшарбастары өте жақсы дамыған, биiк өскен, шаруашылық жағынан бағалы тұқымдары бар, мол жемiс беретiн, аурулар мен зиянкестерге қарсы төзімді дарақтар қалдырылады. 1 гектардағы 40-80 дана мөлшердегi таңдаулы ағаштар жер бетiнен 1,3 метр биiктiкте бояумен белгiленедi, оларда 1,5 метр биiктiкке дейiн дiңi тазартылады, сынған және зақымданған бұталары алып тасталады;
6) грек жаңғағының алқаағаштарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудi жүргiзу қатар аралықтардағы және дiң айналасындағы топырақты күтiп-баптаумен және кесiлген ағаштардың түбiрлерiнен шығатын бұтақшаларды кесiп тастаумен ұштастырылады. Таңдаулы ағаштардың ұшарбастарын күтіп-баптау және олардың дiңдерiн қалыптастыру бақ үлгісiндегі дақылдарда жүргiзiлетiн жұмыстарға ұқсас жағдайда жүзеге асырылады.
2-параграф. Тау ормандарында күтiп-баптау
мақсатында ағаш кесудiң ерекшелiктерi
96. Тау ормандарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу олардың сапалық жай-күйiн арттыруға, қорғаныштық, эрозияға қарсы және суды реттеушілік маңыздарын сақтауға және жақсартуға бағытталған. Ол баурайлардың құламалылығы мен экспозицияларын, сүрекдiңнiң жуандығын және топырақтың төзiмдiлігін ескере отырып жүргізiледi. Бұл ретте тамыр жүйесi мен ұшарбасы жақсы дамыған төзiмдi ағаштардан тұратын әртүрлi жастағы және аралас екпелер құрылады. Тау ормандарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу кезiнде шағын тоғайлар сақталады және жасарту мақсатында ғана сиретiледi.
97. Тау ормандарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудiң қарқындылығы теңiз деңгейiнен биiктiктiң, баурайлар құламалылығының ұлғаюына, топырақтың төзiмдiлiгі мен қуаттылығының азаюына байланысты, сондай-ақ оңтүстiк баурайларда төмендейдi.

На всех склонах крутизной до 10 градусов и на северных склонах крутизной до 20 градусов при достаточной мощности почв (более 70 сантиметров) рубки ухода ведутся так же, как в аналогичных насаждениях равнинных лесов.
Полнота оставляемой части насаждений (кроме кедровых), после проведения рубок ухода не снижается меньше:
на склонах до 20 градусов северных экспозиций – 0,7;
на склонах до 20 градусов южных экспозиций – 0,8;
на склонах выше 20 градусов северных экспозиций – 0,8;
на склонах выше 20 градусов южных экспозиций – 0,9.
На малоустойчивых почвах (супесчаные и песчаные) и на оползневых участках рубки ухода сводятся к вырубке лишь отдельных наклоненных, подверженных к вывалу деревьев.
В смешанных молодняках, при заглушении главных пород второстепенными, сомкнутость последних снижается на склонах крутизной до 20 градусов северных экспозиций – до 0,5, на южных – до 0,6; при крутизне склонов 21-30 градусов северных экспозиций – до 0,6, южных – до 0,7.
На склонах южных экспозиций проходные рубки в чистых насаждениях проводятся только при полноте 1,0. При крутизне склонов свыше 30 градусов на склонах всех экспозиций рубки ухода не назначаются.
Параграф 3. Особенности рубок ухода на участках леса
отдельных категорий государственного лесного фонда
98. На участках леса, имеющих научное значение, включая лесные генетические резерваты и государственные лесные памятники природы и на участках леса, где заложены постоянные пробные площади, рубки ухода не проводятся. Вокруг таких участков создаются охранные зоны, а сами они подлежат тщательной охране.
99. Рубки ухода в особо ценных лесных массивах и лесах ОЗУ, редких по породному составу с наличием реликтовых и эндемичных пород, а также уникальных по продуктивности и генетическим качествам предусматривают цель создания благоприятных условий для их роста и естественного возобновления.
100. Рубки ухода в орехопромысловых зонах и лесоплодовых насаждениях проводятся с целью формирования чистых или с небольшой примесью второстепенных пород древостоев с невысокой сомкнутостью полога и равномерным размещением деревьев по площади участка, что обеспечит благоприятные условия для их максимального и длительного плодоношения. Для формирования такого типа насаждений применяется метод равномерного изреживания с уходом за целевыми семенными деревьями.

Тіктілігі 10 градусқа дейiн барлық беткейлерде және топырағының қуаттылығы жеткiлiктi (70 сантиметрден астам) тіктілігі 20 градусқа дейiн солтүстiк беткейлерде күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу жазық жерлердегi ормандардың осындай алқаағаштарындағы ағаш кесу сияқты жүргiзiледi.
Күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу жүргiзiлгеннен кейiн алқаағаштардың қалдырылатын бөлiгiнiң (самырсын ағаштарынан басқа) толымдылығы мына мөлшерден кем төмендетiлмейдi:
солтүстік экспозициялардың 20 градусқа дейiнгi беткейлерінде – 0,7;
оңтүстік экспозициялардың 20 градусқа дейiнгi беткейлерінде – 0,8;
солтүстік экспозициялардың 20 градустан асатын беткейлерінде – 0,8;
оңтүстік экспозициялардың 20 градустан асатын беткейлерінде – 0,9.
Төзiмдiлiгi нашар топырақтарда (құмайт және құмды) және көшкiн болатын учаскелерде күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу құлап қалуы мүмкiн жекелеген қисайған ағаштарды ғана шабумен шектеледi.
Аралас балауса ағаштарда басты тұқымдарды екiншi дәрежелi тұқымдар көлегейлеп тастайтын кезде соңғыларының жинақталуы солтүстiк экспозициялардың тіктілігі 20 градусқа дейiнгi беткейлерінде – 0,5-ке дейiн, оңтүстiк экспозицияларда – 0,6-ға дейiн, солтүстiк экспозициялардың тіктілігі 21-30 градусқа дейiнгi беткейлерінде – 0,6-ға дейiн, оңтүстік экспозицияларда – 0,7-ге дейiн төмендейдi.
Оңтүстік экспозициялардың беткейлерінде өтпелi ағаш кесу таза алқаағаштарда толымдылығы 1,0 болған жағдайда ғана жүргiзiледi.
Беткейлер тіктілігі 30 градустан асатын барлық экспозициялардың баурайларында сирету мен өтпелi кесу, құрып бара жатқан ағаштарды шабуды қоспағанда, белгiленбейдi.
3-параграф. Мемлекеттiк орман қорының жекелеген санаттарының
орман учаскелерінде күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу ерекшелiктерi
98. Орман генетикалық резерваттары мен мемлекеттiк орман табиғат ескерткiштерiн қоса алғанда, ғылыми маңызы бар орман учаскелерiнде және тұрақты сынақ алаңдары орналасқан орман учаскелерiнде күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу жүргiзiлмейдi. Мұндай учаскелердiң айналасында қорғаныштық аймақтар құрылады, ал олардың өздерi мұқият күзетуге жатады.
99. Көне және эндемикалық тұқымдылары бар, сондай-ақ өнiмдiлiгі мен гендiк қасиеттерi бойынша бiрегей тұқымдылық құрамы жөнінен сирек кездесетiн ерекше құнды орман алаптары мен ерекше қорғаныштық учаскелердiң ормандарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу олардың өсiп-өнуi және табиғи қайта жаңғыруы үшiн жайлы жағдайлар жасауды көздейдi.
100. Жаңғақ кәсiпшiлiгі аймақтарында және орман жемiс алқаағаштарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу учаске алаңы бойынша ағаш шымылдығы болымсыз тұтасқан және ағаштар біркелкі орналасқан сүрекдiңдердiң таза немесе болымсыз қоспасы бар екiншi дәрежелi тұқымдыларын қалыптастыру мақсатында жүргізіледі, бұл олардың барынша мол және ұзақ уақыт жемiс беруі үшiн қолайлы жағдайларды қамтамасыз етеді. Осындай алқаағаштар түрiн қалыптастыру үшiн мақсатты тұқымдық ағаштарды күтiп-баптау арқылы бiркелкi сирету әдiсi қолданылады.

101. В государственных лесных полосах рубки ухода проводятся с учетом их местоположения и состояния и направлены на повышение их устойчивости и эффективности. В полосах по водоразделам они проводятся для усиления их водорегулирующих свойств. Уход проводится во всех частях полога насаждения с учетом взаимного влияния пород. Сомкнутость насаждений при каждом приеме рубки не снижается меньше 0,7-0,6.
В полосах вдоль крутых берегов речных долин, в целях перевода поверхностного стока в грунтовый и предупреждения эрозионных процессов, рубки ухода проводятся на формирование насаждений с сомкнутостью не ниже 0,8-0,7.
На пологих песчаных склонах учитываются особенности гидрологических условий и недостаточность минерального питания. При проведении рубок ухода в таких полосах обязательно сохранение подлеска и сомкнутости насаждений не ниже 0,6.
102. В городских лесах и лесопарках, испытывающих высокие рекреационные нагрузки и имеющих эстетическое и средозащитное значение, рубки ухода ведутся с целью формирования наиболее устойчивых, долговременных, декоративных насаждений и лесных ландшафтов, обеспечивающих сохранение благоприятной среды для отдыха населения и проведение культурно-оздоровительных и спортивных мероприятий.
103. Методы рубок по формированию парковых ландшафтов (открытых, полуоткрытых и закрытых) определяются строением древостоев, сомкнутостью полога и целевыми задачами и применимы как к естественным, так и к искусственным насаждениям.
104. Рубки ухода в зеленых зонах населенных пунктов и лечебно-оздоровительных учреждений направлены на выращивание устойчивых к рекреационным нагрузкам лесов. При их проведении обеспечивается сохранение примеси лиственных пород (до 2-3 единиц) и уборка деревьев с низко опущенной кроной с целью уменьшения вероятности перехода низового пожара в верховой при их возникновении.
105. В противоэрозионных лесах рубки ухода ведутся только в том случае, когда в ходе естественных процессов ухудшается функциональная их ценность. Режим рубок и способы их проведения определяются исходя из необходимости формирования разновозрастных, высокополнотных (полнота 0,7-0,8) и сложных насаждений с мощной корневой системой, со вторым ярусом и густым подлеском. В таких насаждениях трелевка и вывозка древесины от рубок ухода производится только в зимний период.

101. Мемлекеттік орман жолақтарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу олардың орналасқан жерi мен жай-күйін ескере отырып жүргізiледі және олардың төзiмдiлігі мен тиiмдiлiгін арттыруға бағытталады. Су айрығының жолақтарында олардың cу реттегiш қасиеттерін күшейту үшiн жүргізiледi. Күтiп-баптау тұқымдардың өзара әсерi ескерiле отырып, алқаағаш шымылдығының барлық бөлiктерiнде жүргiзiледi. Әрбір кесу кезеңінде алқаағаштардың тұтасуы 0,7-0,6-дан төмендемейді.
Жерүсті ағыстарын жер астына ауыстыру және эрозиялық процестердiң алдын алу мақсатында өзен аңғарларындағы тік жар қабатының жағалауындағы алқаптарда күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу тұтасуы 0,8-0,7 кем болмайтын алқаағаштарды қалыптастыру үшiн жүргiзіледi.
Құм баурайының шымылдығында гидрологиялық жағдайлардың ерекшелiктерi мен минералдық қоректiлiктiң жеткiлiксiздігі ескеріледі. Осындай алқаптарда күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу кезiнде ағаш шымылдығындағы өскiндер мен 0,6-дан кем болмайтын алқаағаштардың тұтасуын сақтау мiндетті.
102. Жоғары рекреациялық жүктемеге ұшыраған әрi эстетикалық және орта қорғау маңызы бар қалалық ормандар мен орман саябақтарында күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу халықтың демалуы үшiн қолайлы ортаны сақтауды, мәдени-сауықтыру және спорттық iс-шаралар жүргiзуді қамтамасыз ететін неғұрлым төзiмдi, ұзақ жасайтын, көрікті алқаағаштар мен орман ландшафтарын қалыптастыру мақсатында жүргiзiледi.
103. Саябақ ландшафтарын (ашық, жартылай ашық және жабық) қалыптастыру бойынша ағаш кесу әдiстерi сүрекдiңнiң құрылымымен, шымылдығының тұтасуымен және нысаналы міндеттерімен анықталады және табиғи алқаағаштарға да, жасанды екпелерге де қолданылады.
104. Елдi мекендер мен емдеу-сауықтыру мекемелерiнiң жасыл аймақтарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу рекреациялық жүктемелерге төзiмдi ормандар өсiруге бағытталған. Оларды жүргізу кезiнде жапырақты тұқымдылардың (2-3 бiрлiкке дейін) қоспасын сақтау және өрт шыққан кезде төменгі өрттің жоғарғы өртке ұласып кету ықтималдығын азайту мақсатында ұшарбасы төмен салбырап тұрған ағаштарды жинау қамтамасыз етіледі.
105. Эрозияға қарсы ормандарда күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу табиғи процестер барысында олардың функционалдық құндылығы нашарлаған жағдайда ғана жүргiзiледi. Ағаш кесу режимi мен оларды жүргiзу тәсiлдерi тамыр жүйесi мықты әртүрлі жастағы, толымдылығы жоғары (толымдылығы 0,7-0,8) және тамыр жүйесі мықты, екінші қабаты мен қалың жас өркендері бар күрделі алқаағаштарды қалыптастыру қажеттiлігі басшылыққа алына отырып анықталады. Мұндай алқаағаштарда күтiп-баптау мақсатында ағаш кесуден алынған сүректi сүйреу және тасып әкету қыс кезінде ғана жүргізiледi.

106. Рубки ухода в запретных полосах лесов по берегам рек, озер, водохранилищ, каналов и других водных объектов направлены на выращивание устойчивых смешанных насаждений с кустарником в виде подлеска, которые обеспечат скрепление верхних слоев почвы от разрушения, а также выполнят водоохранную и водорегулирующую роль. При их проведении сомкнутость насаждений не снижается меньше 0,7-0,8.
В прибрежных полосах рек, озер и других водоемов рубки ухода направлены на формирование высокополнотных древостоев, способных перевести поверхностный сток во внутрипочвенный.
Рубки ухода и трелевка древесины в этих лесах проводятся преимущественно в зимний период по промерзшему грунту.
107. Рубки ухода в защитных насаждениях на полосах отвода железных и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, магистральных трубопроводов и других линейных сооружений проводятся с целью усиления защиты данных объектов от неблагоприятных природных явлений, уменьшения загрязнения окружающей среды и шумового их воздействия на местных жителей. При их проведении обеспечивается создание смешанных насаждений сложной формы. Для более равномерного распределения снега и предотвращения снеголома верхний полог в этих насаждениях изреживается до полноты 0,6-0,7, а опушечные и почвозащитные кустарники при полной их сомкнутости изреживаются равномерно на 50 процентов. Разрубка технологических коридоров в опушке леса шириной 25-30 метров, примыкающей к дороге не производится.
108. В защитных лесных полосах вдоль железных и автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения рубки ухода проводятся в соответствии с порядком, изложенным в пункте 107 настоящих Правил.
Параграф 4. Особенности рубок ухода в
агролесомелиоративных насаждениях
109. Рубки ухода в агролесомелиоративных насаждениях (полезащитные лесные полосы и другие защитные насаждения) проводятся с учетом их назначения и в целях усиления их мелиоративного значения. При их проведении в лесных полосах создаются и поддерживаются следующие конструкции полос:
1) продуваемая – для равномерного распределения снега на полях, когда площадь просветов между стволами и приземной 1,5-метровой части полосы составляет 60-70 процентов, между кронами – 15 процентов;
2) ажурная – для ослабления вредного действия сильных ветров и пыльных бурь, когда площадь просветов в них по всему профилю (между стволами и в кронах) составляет 25-35 процентов;

106. Өзендер, көлдер, су қоймалары, арналар және басқа да су объектiлерi жағалауларындағы ормандардың тыйым салынған белдеулерінде күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу аласа ағаштар түрiнде бұталары бар, топырақтың жоғарғы қабаттарының бұзылмай нығыздалуын, сондай-ақ су қорғау және су реттеу рөлiн орындауды қамтамасыз ететін төзiмдi аралас алқаағаштар өсiруге бағытталған. Оларды жүргiзу кезiнде алқаағаштардың тұтасуы 0,7-0,8-ден азаймайды.
Өзендер, көлдер және басқа да су қоймаларының жағалауларындағы белдеулерде күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу жерүсті ағыстарын топырақ арасына ауыстыруға қабiлеттi толымдылығы жоғары сүрекдiңдер қалыптастыруға бағытталған.
Мұндай ормандарда күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу мен сүректi сүйреу қатып қалған жер арқылы қысқы кезінде жүргiзiледi.
107. Халықаралық және республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы темiр және автомобиль жолдарының, магистральды өткiзгіш құбырлары мен басқа да желiлiк құрылыстар жолақтарындағы қорғаныштық алқаағаштарда күтiп-баптау мақсатында кесу осы объектiлердi жайсыз табиғи құбылыстардан қорғауды күшейту, қоршаған ортаның ластануын және жергілікті тұрғындарға олардың шулы әсерiн азайту мақсатында жүргізiледi. Оларды жүргізу кезінде пішіні күрделi аралас алқаағаштар құру қамтамасыз етіледі. Қардың неғұрлым бiркелкi төселуi және қар басып қалмауы үшiн осы алқаағаштарда жоғарғы шымылдық 0,6-0,7 толымдылыққа дейiн сиретiледi, ал түктенетiн және топырақ қорғайтын бұталар олар толық тұйықталған жағдайда бiркелкi 50 пайыз сиретiледi. Жол жиегіндегі енi 25-30 метр орман пұшпағындағы технологиялық дәлiздерде ағаш кесу жүргізiлмейдi.
108. Халықаралық және республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы темiр және автомобиль жолдары бойындағы қорғаныштық орман жолақтарында күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу осы Қағидалардың 107-тармағында баяндалған тәртіппен жүргізіледi.
4-параграф. Аграрлық мелиоративтік алқаағаштарда
күтім жасау мақсатында ағаш кесу ерекшеліктері
109. Аграрлық мелиоративтiк алқаағаштарда (дала қорғайтын орман жолақтары мен басқа да қорғаныштық екпелер) күтiм жасау мақсатында ағаш кесу олардың мақсатын ескере отырып және олардың мелиоративтiк маңыздылығын күшейту мақсатында жүргiзiледi. Оларды жүргізу кезінде орман жолақтарында жолақтардың мынадай құрылымдары құрылады және сақталады:
1) жел соғатын жолақтар – дiңдердiң және жолақтың жер үстіндегi 1,5 метрлiк бөлігінiң арасындағы ашық жер көлемi 60-70 пайызды, ұшарбасы арасында – 15 пайызды құрайтын кезде далада қарды бiркелкi бөлу үшiн;
2) селдір жолақтар – бүкiл пішіні бойынша ашық жерлер көлемi (дiңдер мен ұшарбастар арасында) 25-35 пайызды құрайтын кезде қатты желдер мен шаңды дауылдардың терiс ықпалын әлсiрету үшiн;

3) непродуваемая (плотная) – для защиты почв от водной эрозии, а прудов и водоемов от заиливания, при данной конструкции полос сквозные просветы не создаются.
110. Возрасты проведения рубок ухода в полезащитных лесных полосах в зависимости от густоты, породного состава и состояния полос подразделяются на три периода:
1) первый период – до полного смыкания полос – с 3 до 6 лет, а для хвойных и твердолиственных – с 6 до 10 лет (осветления);
2) второй период – формирование соответствующей конструкции полосы – с 7 до 15 лет, а для твердолиственных – с 11 до 20 лет (прочистки);
3) третий период – поддержание нужной конструкции и жизнеспособности полосы – с 16 лет и старше, а для хвойных и твердолиственных – с 21 года и старше.
111. Рубки ухода в первом периоде начинаются с момента смыкания крон и направляются на улучшение условий роста главных пород, освобождение их от угнетения сопутствующими породами и кустарниками. Вырубаются, в зависимости от почвенно-климатических условий, от 25 до 50 процентов кустарников. Вырубка оставшейся части кустарников производится по мере их роста в зависимости от намеченной конструкции полосы. К концу первого периода оставляется 2500-4000, а на каштановых почвах – 1500-2500 деревьев на 1 гектар.
112. При проведении рубок ухода во втором периоде продолжается уход за главными породами и формируется конструкция полезащитной полосы с соответствующими снегораспределительными свойствами. При этом вырубаются сухостойные, больные, поврежденные, усыхающие деревья, а также здоровые деревья подгоночных пород, мешающие росту главных. На 1 гектар оставляются 2000-3000, а на каштановых почвах 1500-2000 деревьев.
При создании полос продуваемой конструкции вырубаются все кустарники, оказывающие отрицательное влияние на главные породы.
Производится обрезка боковых ветвей у всех деревьев на высоту 1 метр в лесных полосах древесно-теневого типа и на 1,5 метров – древесно-кустарникового типа. Продуваемые полосы формируются по заданному количеству просветов в кронах и стволах, а также по снегораспределительным свойствам. По ним же регулируются повторяемость уходов и их интенсивность.
При формировании полос ажурной конструкции половина кустарников вырубается равномерно по длине полосы, а остальная половина кустарников постепенно омолаживается. Производится обрезка боковых ветвей у части деревьев на высоту 1,0-1,5 метров. Сомкнутость крон древесного полога регулируется количеством просветов и характером снегораспределения. Кроны плодовых деревьев, входящих в состав насаждения, следует прореживать с целью повышения плодоношения.

3) жел соқпайтын (тығыз) жолақтар – топырақты су эрозиясынан, ал тоғандар мен су қоймаларын лайланып кетуден қорғау үшiн, жолақтардың осындай құрылымы кезінде тұтас ашық жерлер жасалмайды.
110. Қалыңдығына, тұқымдық құрамына және жолақтардың жай-күйiне байланысты дала қорғайтын орман жолақтарында күтiм жасау мақсатында ағаш кесу мынадай үш кезеңге бөлiнедi:
1) бiрiншi кезең – жолақтардың толық жанасуына дейiн – 3 жастан 6 жасқа дейiн, ал қылқан және қатты жапырақтылар үшiн - 6 жастан 10 жасқа дейiн (жарықтандыру);
2) екiншi кезең – жолақтардың тиiстi құрылымын қалыптастыру – 7 жастан 15 жасқа дейiн, ал қатты жапырақтылар үшін – 11 жастан 20 жасқа дейiн (тазарту);
3) үшiншi кезең – жолақтардың қажеттi құрылым мен тыныс-тiршiлiгін сақтау – 16 жастан бастап және одан жоғары, ал қылқан және қатты жапырақтылар үшін – 21 жастан бастап және одан жоғары.
111. Бiрiншi кезеңде күтім жасау мақсатында ағаш кесу ұшарбасының жанасу сәтiнен басталады және басты тұқымдылардың өсу жағдайын жақсартуға, оларды кедергі келтiретiн тұқымдар мен бұталардан босатуға бағытталады. Топырақ-климаттық жағдайға байланысты бұталардың 25 пайыздан 50 пайызға дейiнi кесiледi. Бұталардың қалған бөлiгiн кесу жолақтың байқалған құрылымына байланысты олардың өсiмiне қарай жүргiзiледi. Бiрiншi кезеңнiң соңына қарай 2500-4000, ал қою қызғылт топырақтарда – 1 гектарға 1500-2500 ағаш қалдырылады.
112. Екiншi кезеңде күтім жасау мақсатында ағаш кесудi жүргізу кезiнде басты тұқымдыларға күтiм жасау жалғасады және тиiстi қар бөлу қасиеттерi бар дала қорғайтын жолақтар құрылымы қалыптасады. Бұл ретте құрғап қалған, ауруға ұшыраған, бүлiнген, кеуіп бара жатқан ағаштар, сондай-ақ басты тұқымдардың өсуiне кедергi келтiретiн өсiмтал тұқымдардың сау ағаштары кесiледi. 1 гектарға 2000-3000, ал қою қызғылт топырақтарда – 1500-2000 ағаш қалдырылады.
Жел соғатын құрылым жолағын жасау кезiнде басты тұқымдыларға терiс әсерiн тигізетiн барлық бұталар кесiледi.
Көлеңкелi-сүрек түрiндегi биiктiгі 1 метр және бұталы-сүрек түріндегі биiктiгі 1,5 метр орман жолақтарындағы барлық ағаштардың бүйiр бұталарын кесу жүргiзiледi. Жел соғатын жолақтар ұшарбасы мен дiңдердегi жарық түсiру мөлшерi бойынша, сондай-ақ қар бөлу қасиеттерi бойынша қалыптастырылады. Ол арқылы күтiм жасаудың қайталанушылығы және оның қарқындылығы реттеледi.
Селдір құрылымды жолақтар қалыптастыру кезiнде бұталардың жартысына жуығы жолақтың ұзындығы бойынша бiркелкі кесiледi, ал бұталардың қалған жартысы бiртiндеп жасартылады. Биiктiгi 1,0-1,5 метр ағаш бөлiктерiнiң бүйiр бұтақтарын кесу жүргiзiледi. Сүрек шымылдығының ұшар басының тұйықталуы жарық түсіру мөлшерiмен және қар бөлу сипатымен реттеледi. Алқаағаштар құрамына кiретiн жемiс ағаштарының ұшарбастарын жемiс беруін арттыру мақсатында сиреткен жөн.

113. При рубках ухода в третьем периоде обеспечивается сохранение необходимой конструкции, жизнеспособности и долговечности полос. При этом во всех конструкциях полос вырубаются усыхающие, больные, поврежденные, сильно угнетенные деревья сопутствующих и частично главных пород. Оставляются 1500-2000, а на каштановых почвах – 1000-1500 деревьев на 1 гектар. В этот период сомкнутость крон деревьев в полосах не снижается меньше 0,7-0,8.
В целях недопущения накопления большого количества снега в полосе продуваемой конструкции и около нее, при рубках ухода производится обрезка сучьев на высоту до 2 метров у деревьев, размещенных в крайних рядах.
В полосах ажурной и непродуваемой конструкции в третьем периоде продолжается постепенная вырубка кустарников в целях его омолаживания.
114. При выращивании противоэрозионных, водорегулирующих и других защитных насаждений рубки ухода проводятся в целях поддержки сомкнутости древесного полога на уровне не менее 0,8. Одновременно ведется уход за опушками насаждений, направленный на повышение устойчивости деревьев, произрастающих на границах таких массивов.
115. В прибалочных и приовражных лесных полосах и массивах в целях оттенения откосов оврагов, предупреждения размыва почвы и сохранения снегосборных их функций рубками ухода поддерживается высокая сомкнутость полога с сохранением опушки из кустарников и пород второго яруса.
В овражно-балочных насаждениях рубки ухода проводятся так же, как и в лесных массивах.
Параграф 5. Обрезка сучьев в насаждениях, уход за опушками леса и уход за подлеском
116. К другим видам ухода за лесом относятся обрезка сучьев в насаждениях, уход за опушками леса и уход за подлеском, которые совмещаются с проведением разных видов рубок ухода в насаждениях.
117. Обрезка сучьев в хвойных насаждениях улучшает качество и увеличивает выход деловой высокосортной древесины, в мягколиственных – способствует предупреждению образования внутренней гнили, у дикоплодовых пород, кедра и ореха грецкого – усиливает плодоношение и производится в районах с интенсивным ведением лесного хозяйства:
1) на плантациях из тополей и у некоторых плодовых деревьев удаляются нижние ветви и порослевые побеги;

113. Yшiнші кезеңде күтiм жасау мақсатында ағаш кесу кезінде жолақтың қажеттi құрылымын, өмiршеңдiгін және ұзақ жасауын сақтау қамтамасыз етіледi. Бұл ретте жолақтардың барлық құрылымында күтiм жасау мақсатында ағаш кесудi жүргізу кезiнде кеуіп бара жатқан, ауруға ұшыраған, бүлінген, басты тұқымдыларға кедергі келтiретiн қатты әлсiреген ағаштар кесіледi. Шамамен 1500-2000, ал қою қызғылт топырақтарда 1 гектарға – 1000-1500 ағаштар қалдырылады. Осы кезеңде жолақтарда ағаштардың желегінің тұтасу 0,7-0,8-ден төмендетiлмейдi.
Жел соғатын құрылым жолағында және оның айналасында қардың көп мөлшерде жиналуын болдырмау мақсатында күтім жасау мақсатындағы ағаш кесу кезiнде шеткi қатарларда орналасқан ағаштардың биiктiгi 2 метр дейiнгі бұталары кесiледi.
Селдір және жел соғатын құрылым жолақтарында үшіншi кезеңде бұталарды жасарту мақсатында оларды бiртiндеп кесу жалғасады.
114. Эрозияға қарсы, су реттегіш және басқа да қорғаныштық алқаағаштар өсiру кезiнде күтiм жасау мақсатында ағаш кесу негiзiнен 0,8 кем болмайтын деңгейде сүрек шымылдығының тұйықталуын қолдау мақсатында жүргiзiледi. Ағаштардың төзiмдiлiгiн жоғарылатуға бағытталған, осындай алқаптардың шекараларында өсiрiлетiн алқаағаштардың шетіне күтiм жасау бiр уақытта жүргiзiледi.
115. Сай-салалар мен жыралар маңындағы орман жолақтары мен алқаптарда сай-саланың баурайын көлеңкелеу, топырақтың шайылуын болдырмау және күтiм жасау мақсатында ағаш кесу арқылы олардың қар жинақтау функцияларын сақтау мақсатында бұталар мен екiншi қатардағы тұқымдылардан орман шетiн сақтай отырып, орман шымылдығының жоғары тұйықталуын қолданады.
Сай-салалар мен жыраларда алқаағаштарда күтiм жасау мақсатында ағаш кесу орман алқаптарындағы сияқты жүргiзiледi.
5-параграф. Алқаағаштарда бұтақтар кесу,
орман пұшпағына күтiм жасау және орман астарына күтім жасау
116. Орманға күтім жасаудың басқа түрлеріне алқаағаштарда бұталарды кесу, орман пұшпағы мен аласа ағаштарға күтiм жасау жатады, бұл көбiнесе алқаағаштарда күтiм жасау мақсатында ағаш кесудiң бiрнеше түрлерiн біріктіру арқылы қалыптасады.
117. Қылқан жапырақты алқаағаштарда бұталарды кесу оның сапасын жақсартады және iскерлiк жоғары сортты сүректің шығуын жоғарылатады және жұмсақ жапырақты алқаағаштарда iшкi шiрiктiң пайда болуының алдын алуға жәрдемдеседi, жабайы жемiс тұқымдарында, самырсын мен грек жаңғағында - жемiс берудi жақсартады, бұл негiзiнен орман шаруашылығы қарқынды аудандарда жүргiзiледi:
1) терек плантацияларында және кейбiр жемiс ағаштарында төменгі бұтақтар мен жас өскіндер жойылады;

2) обрезка сучьев в насаждениях начинается с 10-12 лет и повторяется через 7-10 лет по мере появления мертвых и ослабленных ветвей с целью очищения ствола на высоту до 6-7 метров;
3) обрезка сучьев проводится параллельно боковой поверхности ствола, в уровень с поверхностью коры (заподлицо), без ее повреждения.
Удаление мертвых сучьев у деревьев лиственных пород производится обрезкой или обивкой шестом;
4) обрезку сучьев рекомендуется проводить ранней весной до начала вегетации. В конце лета и осенью эти работы не проводятся в целях предотвращения содействия рассеиванию спор болезнетворных грибов.
118. Уходы за опушками леса проводятся в целях повышения устойчивости приграничной его полосы. С их помощью в лесах, тяготеющих к малонаселенным районам, границы леса "закрываются" путем образования у деревьев низко опущенных крон на полосе шириной 5-10 метров, посредством изреживания полноты насаждений до 0,4-0,5 и, наоборот, в лесах, тяготеющих к густонаселенным районам, дорогам и сельскохозяйственным угодьям, где оставляются стерня, солома и сухой травостой, для предупреждения перехода степных пожаров в лесные, крона крайних деревьев повышается путем удаления низко опущенных их веток.
119. Уход за подлеском осуществляется в зависимости от роли, которую он играет в жизни леса и подроста ценных пород. При явно отрицательном влиянии его изреживают, полностью или частично вырубают, при положительном – сохраняют.
7. Выборочные санитарные рубки
120. Выборочные санитарные рубки относятся к лесозащитным мероприятиям и направлены на оздоровление древостоев путем уборки из них фаутных и зараженных болезнями и вредителями леса деревьев и назначаются при санитарном состоянии, требующем оперативного вмешательства, где проведение рубок ухода не запланировано.
121. Выборочные санитарные рубки проводятся в насаждениях с нарушенной устойчивостью, где наблюдается повышенное, по сравнению с естественным отпадом, образование и накопление свежезаселенных, усыхающих, сухостойных, ветровальных, буреломных, снеговальных, снеголомных, пораженных болезнями, заселенных стволовыми вредителями и с иными повреждениями до степени прекращения роста деревьев, имеющих средневзвешенный балл состояния от 1,6 до 3,5, определяемых по шкале санитарного состояния деревьев согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
122. Выборочные санитарные рубки не должны приводить к нарушению целостности и устойчивости насаждений. При выборочных санитарных рубках полнота насаждений не снижается ниже 0,3, а для насаждений ели и пихты – ниже 0,4.

2) алқаағаштарда бұтақтарды кесу 10-12 жаста басталады және биiктiгі 6-7 метрге дейiн дiңдердi тазарту мақсатында қурап қалған және әлсiреген бұталардың пайда болуына қарай 7-10 жыл сайын қайталанады;
3) бұтақтарды кесу дiңнiң бүйiр бетiмен қатар, қабық бетiнiң деңгейiнде, оған зақым келтiрмей жүргiзiледi.
Жапырақты тұқымды ағаштардан қураған бұтақтарды жою кесу немесе сырықпен қаптау арқылы жүргізіледі;
4) бұтақтарды кесудi ерте көктемде өсу кезеңі басталғанға дейiнгi жүргiзу ұсынылады. Жаздың аяғы мен күзде бұл жұмыстар ауру жұқтыратын саңырауқұлақ ұрықтарының таралуын болдырмау мақсатында жүргізілмейді.
118. Орман пұшпағына күтiм жасау олардың белдеулерiнiң шекаралық төзiмдiлiгiн жоғарылату мақсатында жүргізiледi. Олардың көмегімен халық аз қоныстанған аудандарға жақын ормандарда орман шекарасы алқаағаштардың толымдылығын 0,4-0,5-ке дейiн сирету арқылы енi 5-10 метр белдеуде төмен иiлген ұшарбастарын құру жолымен "жабылады" және халық тығыз қоныстанған аудандарға, жолдарға және аңыздық, сабан және құрғақ шөп қалдырылатын ауыл шаруашылық жерлерге жақын ормандарда дала өрттерiнiң орман өрттерiне ұласып кетуiнiң алдын алу үшiн, керiсiнше, шеткi ағаштардың ұшарбастары төмен иiлген олардың бұтақтарын кесу арқылы көтерiледi.
119. Аласа ағаштарға күтім жасау орман мен құнды тұқымдылардың өскiндерiнiң өмiрiнде олардың атқаратын рөлiне байланысты жүзеге асырылады. Анық терiс әсер туғызған жағдайда ол сиретiледi, толық немесе iшiнара кесiледi, оң әсерi кезiнде – сақтайды.
7. Санитариялық мақсатта ірiктеп ағаш кесу
120. Санитариялық мақсатта ірiктеп ағаш кесу орман қорғау iс-шараларына жатады және ағаштардың iшiнен өсу мерзiмi аяқталған ағаштарды және орман ауруларымен және зиянкестерiмен бүлiнгендерiн тазарту жолымен сүрекдiңдердi сауықтыруға бағытталады және күтiм жасау мақсатында ағаш кесу жоспарланбаған шұғыл араласуды талап ететiн санитариялық жағдайда тағайындалады.
121. Санитариялық мақсатта iрiктеп ағаш кесу табиғи түрде қурап қалуымен салыстырғанда ауруларға ұшыраған, дің зиянкестері жаңадан қоныстанған, қурап бара жатқан, қураған, жел, дауыл, қар құлатқан, қар сындырған, өсуі тоқтап қалғанға дейін басқа жолдармен зақымданған, осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес ағаштардың санитариялық жағдайының шәкілі бойынша анықталатын жай-күйінің орташа өлшемдi баллы 1,6-дан 3,5-ке дейiн ағаштардың пайда болуы және жиналып қалуы байқалатын төзiмдiлiгiнен айырылған алқаағаштарда жүргiзіледi.
122. Санитариялық мақсатта iрiктеп ағаш кесу екпелердiң тұтастығы мен төзiмдiлігін бұзбауға тиiс. Санитариялық мақсатта iріктеп ағаш кесу кезінде алқаағаштардың толымдылығы 0,3-тен төмендейді, ал шырша мен майқарағай екпелері үшiн 0,4-тен төмен болмауы тиiс.

В насаждениях, для которых низкополнотность является их естественным состоянием (арча, фисташка, саксаул и другие), а также в ландшафтных лесах и горных лесах ели Шренка, пораженных короедом Гаузера и микрофагом, полнота при выборочных санитарных рубках снижается до 0,3.
123. Проведение выборочных санитарных рубок планируется на основе данных лесоустройства или специального лесопатологического обследования.
124. Отбор в рубку и клеймение деревьев производится под руководством лесничих или мастеров леса.
125. Необратимо ослабленные пожаром, ветром, снегом, сильно поврежденные при лесозаготовках деревья подлежат выборке до заселения их стволовыми вредителями и поражения болезнями. При отборе деревьев в выборочную рубку руководствуются степенью повреждения (поражения) древостоя, оцениваемой баллами санитарного состояния деревьев, определяемых по шкале санитарного состояния деревьев согласно приложению 20 к настоящим Правилам, с учетом особенностей биологии вредителей и возбудителей болезней.
126. После лесных пожаров отбор деревьев в выборочные санитарные рубки производят, оценивая огневые повреждения кроны, ствола, корневых лап, общее состояние деревьев. В свежих сосняках в первые два года наиболее достоверным признаком жизнестойкости деревьев является высота нагара на стволах (опасен ожог нижней части зоны тонкой коры), в сухих и очень сухих типах – ожог корневых лап и корневой шейки (критическая степень – 75 процентов окружности и более). Сходным образом оценивают лиственницу и кедр. Менее устойчивая ель, береза и пихта реагируют на повреждение огнем общим ослаблением, угнетением, усыханием. Срочной уборке на гарях подлежат также поваленные деревья.
К выборочным санитарным рубкам следует приступать немедленно после повреждения деревьев огнем и заканчивать рубки на весенних гарях – до 1 июня следующего года, раннелетних – до 1 августа, позднелетних и осенних – до 1 мая следующего года.
127. При вывале или поломке деревьев ветром, уборке подлежат полностью или частично вываленные или поломанные деревья; при этом разработку поврежденного леса осуществляют в следующие сроки: при позднелетнем и осенне-зимнем повреждении – до 1 мая, при весеннем – до 1 июля, при раннелетнем – до 1 августа. Крупные по площади участки ветровала и бурелома разрабатывают за 1-2 года, корректируя надзором сроки и очередность рубок.

Жуандығының төмен болуы олардың табиғи жай-күйi болып табылатын алқаағаштарда (арша, пiсте, сексеуiл және басқалары), сондай-ақ Гаузер қабық кеміргіші мен микрофаг қоныстанған ландшафты ормандарда және Шренк шыршасының таулы ормандарында санитариялық мақсатта iрiктеп ағаш кесу кезiнде толымдылық 0,3-тен төмендетілмейді.
123. Санитариялық мақсатта iрiктеп ағаш кесудi жүргізу орман орналастыру деректерi немесе арнайы орман патологиялық тексеру негізiнде жоспарланады.
124. Ағаштарды кесуге iрiктеу және таңбалау орман күтушілердің, орман шеберлерінің басшылығымен жүргiзіледi.
125. Өртпен, желмен, қармен әлсiреген, ағаш дайындау кезінде қатты бүлiнген ағаштар оларға дiң зиянкестері қоныстанғанға және олар ауруларға ұшырағанға дейiн iрiктеуге жатады. Ағаштарды iрiктеп кесуге таңдау кезінде зиянкес пен ауру қоздырғыштар биологиясының ерекшелiктерін ескере отырып, осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес Ағаштардың санитариялық жағдайының шәкілі бойынша анықталатын сүрекдіңнің бүліну (зақымдану) дәрежесі басшылыққа алынады.
126. Орман өрттерiнен кейiн санитариялық мақсатта ағаш кесуге ағаштарды iрiктеудi ұшарбасының, дiңiнiң, түп табандарының отпен бүлiнуiн, ағаштардың жалпы жай-күйiн бағалай отырып жүргiзедi. Жас қарағайларда алғашқы екі жылда дiңдердегi күйiк биiктiгi (қабығы жұқа аймақтың төменгі бөлiгiнiң күйігі қауiптi), сондай-ақ құрғақ және өте құрғақ түрлерде – түп табандары мен тамыр мойындарының күюі (айналасының қауiптi деңгейi 75 пайыз немесе одан көп) ағаштардың тiршiлiк етуге бейiмдiлiгiнiң неғұрлым шынайы белгiлерi болып табылады. Балқарағай мен көктерек ұқсас сипатта бағаланады. От шалу салдарынан төзiмсiздеу шырша, қайың және майқарағай жалпы әлсiрейдi, келбетінен айрылады, қурайды. Өртеңдерде жедел кесуге құлаған ағаштар да жатады.
Санитариялық мақсатта iрiктеп ағаш кесуге ағаштар отпен бүлiнгеннен кейін шұғыл түрде кірісу қажет және кесуді көктемгi өртеңдерде – келесі жылдың 1 маусымына дейiн, ерте жазда – 1 тамызға дейін, кешiрек жазда және күзде – келесі жылдың 1 мамырына дейiн аяқтау қажет.
127. Ағаштарды жел сұлатқан немесе сындырған кезде толық немесе iшiнара құлаған немесе сынған ағаштар тазартуға жатады; бұл ретте бүлінген орманды игеруді мынадай мерзiмдерде жүзеге асырады: жаздың аяғында және күз-қыста бүлінген кезде – 1 мамырға дейiн, көктемде – 1 шілдеге дейiн, жаздың басында – 1 тамызға дейiн. Алаңы жағынан жел сұлатқан және дауыл құлатқан көлемдi учаскелер ағаш кесу мерзімдерi мен кезектiлігін қадағалау арқылы өзгерте отырып, 1-2 жылда игереді.

128. В насаждениях, поврежденных снегом и ожеледью, обязательной рубке подлежат деревья с повреждением 2/3 кроны и более, а также поваленные деревья. Рекомендуемый срок уборки этих деревьев – до 1 июля, но не позднее 1 мая следующего года.
129. Выборка деревьев, заселенных стволовыми вредителями, производится в очагах их размножения, возникших в насаждениях, поврежденных или ослабленных пожарами, ветром, снегом, засухой, чрезмерным увлажнением, промышленными выбросами, хвое-листогрызущими насекомыми, корневыми гнилями и другими опасными болезнями, иными причинами или комплексом причин.
При отборе, клеймении и вырубке свежезаселенных деревьев руководствуются признаками, характеризующими их заселенность вредными насекомыми при разных типах отмирания деревьев, биологическими особенностями древесной породы и видов вредителей, зональными и погодными условиями, при этом ведущим индикатором на хвойных породах является заселенность короедами.
130. В хвойных насаждениях, пораженных корневой губкой и опенком, вырубке подлежат деревья III и IV категорий состояния, причем выборка пораженных указанными болезнями и усохших деревьев производится также и вокруг участков усыхания.
При наличии в очагах корневых гнилей, повышенной численности стволовых вредителей выборку больных деревьев приурочивают к выборке свежезаселенных деревьев с учетом сроков развития насекомых и особенностей их биологии, инфекционного фона болезней, фазы очага.
Аналогично проводят выборочную санитарную рубку в очагах опенка в дубравах и других лиственных насаждениях.
Сочетание выборочных санитарных рубок с другими защитными и лесохозяйственными мероприятиями в очагах корневой губки, а также интенсивность рубок определяется в каждом конкретном случае.
131. В сосновых насаждениях все деревья, зараженные смоляным раком серянкой, подлежат вырубке.
132. В дубовых лесах, пораженных сосудистым микозом, уборке подлежат деревья IV, V и VI категорий состояния, а в очагах голландской болезни ильмовых – деревья III и IV категорий. Рубку предпочтительно проводить в осенне-зимний период, при этом отбор и клеймение этих деревьев приурочивают к выборке свежезаселенных деревьев и проводят ее в сроки, учитывающие биологию опасных видов насекомых, определенные санитарными правилами в лесах, утверждаемыми согласно пункту 3 статьи 67 Лесного кодекса (далее – санитарные правила в лесах).

128. Қар және мұз қату салдарынан бүлiнген алқаағаштарда ұшарбасының 2/3 және одан астамы бүлiнген ағаштар, сондай-ақ құлаған ағаштар мiндетті түрде кесуге жатады. Мұндай ағаштарды тазартудың ұсынылған мерзiмдерi – 1 шiлдеге дейiн, бiрақ келесi жылдың 1 мамырынан кешіктiрiлмейдi.
129. Дiң зиянкестері қоныстанған ағаштарды iрiктеу өрттермен, жел сұлатқан, қар басқан, қурап қалған, шамадан тыс ылғалданған, өндiрiстiк қалдықтармен, қылқан жапырақ кемiргіш жәндіктермен, тамыр шiруiмен және басқа да қауiптi аурулармен, өзге де себептермен немесе себептер кешенiмен бүлiнген немесе әлсiреген алқаағаштарда пайда болған олардың көбею ошақтарында жүргiзiледi.
Зиянкестер жаңадан қоныстанған ағаштарды iрiктеу, таңбалау және кесу кезiнде ағаштардың құруының түрлi типтері кезiнде зиянды жәндiктердiң қоныстануын сипаттайтын белгiлердi, cүpeк тұқымдары мен зиянкестер түрлерiнiң биологиялық ерекшелiктерiн, аймақтық және ауа райының жағдайын басшылыққа алады, бұл ретте қылқан жапырақты тұқымдарда қабық кемiргiштердiң қоныстануы жетекшi индикатор болып табылады.
130. Тамыр аузы мен саңырауқұлақ бүлдiрген қылқан жапырақты алқаағаштарда жай-күйінің III және IV санатты ағаштары кесуге жатады, бұл ретте аталған аурулармен бүлінген және құрғап қалған ағаштарды iрiктеу кеуіп қалған учаскелерде де жүргiзiледi.
Түбiр шiрiктерiнiң ошақтары болған, дiң зиянкестерiнiң саны көбейiп кеткен жағдайларда ауру ағаштарды iрiктеудi жәндiктердiң даму мерзімдерi олардың биологиясының ерекшелiктерi, аурулардың таралу жайы, ошақтың кезеңi ескеріле отырып, жаңадан отырғызылған ағаштарды iрiктеуге тұспа-тұс келтiредi.
Емен ағаштары мен басқа да жапырақты алқаағаштардағы саңырауқұлақ ошақтарында санитариялық мақсатта iрiктеп ағаш кесу ұқсас жүргiзiледi.
Тамыр ауруы ошақтарында санитариялық мақсатта ірiктеп ағаш кесудi басқа да қорғаныштық және орман шаруашылығы iс-шараларымен ұштастыру, сондай-ақ ағаш кесу қарқындылығы әрбiр нақты жағдай бойынша айқындалады.
131. Қарағай алқаағаштарында серянка – шайыр iсiгiмен зақымданған барлық ағаштар кесіледі.
132. Тамыр микозасымен зақымданған емен ормандарында жай-күйі IV, V және VI санаттағы ағаштар, ал III және IV санаттағы шегiршiн ағаштарының голланд аурулары ошақтарындағы ағаштар тазартуға жатады. Ағаш кесудi күзгi-қысқы кезеңде жүргізген дұрыс, бұл ретте осы ағаштарды iрiктеу және таңбалау зиянкестер жаңадан қоныстанған ағаштарды iрiктеумен тұспа-тұс келтiрiледі және оны Орман кодексінің 67-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілетін ормандардағы санитариялық қағидаларда (бұдан әрі – ормандардағы санитариялық қағидалар) айқындалған жәндiктердiң қауiптi түрлерiнiң биологиясын ескеретiн мерзiмдерде жүргiзедi.

133. В очагах некрозно-раковых заболеваний пихты, лиственницы и лиственных пород выборку больных деревьев производят при поражении ранами более 1/2 окружности ствола, а также усыхающих и сухостойных, заселенных или отработанных стволовыми вредителями деревьев.
134. При поражении хвойных и хозяйственно-ценных лиственных пород гнилевыми болезнями стволов выборке подлежат деревья с плодовыми телами. Жизнеспособные деревья с дуплами (до 3-5 штук/гектар) оставляются для содействия расселению полезных птиц и зверей. Оставляются также дуплистые деревья, которые служат убежищем энтомофагам, если таковые обнаружены на данном участке леса.
В насаждениях осины, березы и ивы, пораженных стволовыми гнилями, выборочные санитарные рубки проводятся лишь в ценных участках лесов (особо охраняемые природные территории и санитарно-гигиенические леса) при общей степени пораженности не более 20 процентов деревьев. При большей пораженности стволовыми гнилями в лесах всех категорий проводятся сплошные санитарные рубки.
135. Деревья с паразитическими растениями – омелой, ремнецветником или ломоносом, можжевельником и другими, вырубают лишь в случае их сильного угнетения; на менее ослабленных деревьях вырезают пораженные паразитом ветви. Эту работу выполняют в ценных участках лесов преимущественно в зимнее время.
136. В зоне промышленного загрязнения атмосферы (загазованность, запыленность, задымленность) следует проводить периодическую выборку заселенных стволовыми вредителями деревьев с учетом сроков развития вредных насекомых, а также деревья IV, V и VI категорий состояния.
137. В насаждениях с наличием механических поврежденных деревьев, и деревьев, поврежденных копытными животными, вырубке подлежат деревья с повреждением стволов и корневой шейки на половину их окружности и более (при повреждении корневых лап – более половины их наземной поверхности), имеющие признаки поражения древесины гнилью, рогохвостами или другими древоразрушающими насекомыми, а также поломанные, поваленные, усыхающие и усохшие.
138. В тугайных лесах пустынной зоны выборочные санитарные рубки проводят при наличии усыхания до 30 процентов от числа деревьев и полноте насаждения 0,6-0,9. При проведении данных рубок не следует снижать полноту ниже 0,5, а по берегам рек в запретных полосах – 0,7. Наиболее эффективным мероприятием, направленным на оздоровление тугайных лесов, сочетающим в себе профилактику с прямым уничтожением вредителей, является выборка свежезаселенных деревьев.
Основными признаками заселения вредителями деревьев в тугайных лесах являются: снижение прироста, укорачивание побегов, уменьшение размеров листьев, изреживание кроны. Дополнительные признаки: буровая мука, высыпающаяся при прокладке ходов под корой и в древесине личинками усачей, златок и других скрытностволовых вредителей; насечки, прогрызаемые наманганским и пестрым лоховыми усачами; колпачки яйцекладок узкотелых златок; места с растреснутой, потемневшей корой и вытекающем соке (бляхи), образующие при поселении златок (малая тополевая, узкотелая турангиловая и узбекистанская), наманганского усача и других вредителей.

133. Майқарағай, балқарағай және жапырақты тұқымдылардың некроздың iсiк шалған ошақтарында ауру ағаштарды iрiктеу, дiңнiң айналасының 1/2 астамы жаралармен зақымданған кезде, сондай-ақ кеуiп бара жатқан және кеуiп кеткен, дiң зиянкестері қоныстанған немесе өңделген кездерде жүргiзіледi.
134. Қылқан жапырақты және шаруашылық тұрғыдан құнды жапырақты тұқымдылары дiңдердiң шiрiк ауруларына ұшыраған кезде жемiс беретін ағаштар кесуге жатады. Қуыстары бар өмiршең ағаштар (3-5 дана/гектарға дейiн) пайдалы құстар мен аңдардың қоныстануына ықпал ету үшін қалдырылады. Сол сияқты қуыс ағаштар қалдырылады, егер орманның осы учаскесiнде олар анықталса этномофагтар баспанасы ретiнде қызмет етедi.
Дiң шiрiктерімен бүлiнген көктерек, қайың және тал алқаағаштарында санитариялық мақсатта iрiктеп ағаш кесу ағаштардың жалпы бүлiнуi 20 пайыздан аспайтын кезде ормандардың құнды учаскелерiнде (ерекше қорғалатын аумақтар мен санитариялық-гигиеналық ормандар) ғана жүргізiледi. Дiң шiрiгімен айтарлықтай зақымданған кезде омандардың барлық санаттарында санитариялық мақсатта жаппай кесу жүргізіледі.
135. Паразитті өсiмдiктерi - омела, ремневцветник немесе ломонос, арша және басқалар бар ағаштар келбетiн айтарлық жойған жағдайда ғана кесiледi; шамалы әлсiреген ағаштарда паразит зақымдаған бұтақтар кесіледi. Бұл жұмыстарды орманның құнды учаскелерінде көбiнесе қысқы уақытта орындайды.
136. Атмосфераның өндiрiстiк ластануы (газданған, шаң басқан, түтiн шыққан) аймағында зиянды жәндiктердiң даму мерзiмдерiн ескере отырып дiңдiк зиянкестер қоныстанған ағаштарға, сондай-ақ жай-күйi IV, V және VI санаттағы ағаштарға кезең-кезеңiмен iрiктеудi жүргiзу қажет.
137. Механикалық жолмен бүлiнген ағаштар және тұяқты жануарлар бүлдiрген ағаштары бар алқаағаштарда дiңдерi мен тамыр мойындарының жартысы және одан да көп мөлшерi зақымданған ағаштар (тамыр табандары бүлiнген кезде - олардың жер үстiндегi бөлiгiнiң жартысынан астамы), сүректiң шiрiкпен, мүйiздi кемiргiштермен немесе ағашты бүлдiретiн басқа да жәндiктермен бүліну белгiлерi бар, сондай-ақ сынған, құлаған, кеуіп бара жатқан және кеуiп қалған ағаштар кесуге жатады.
138. Шөлейт аймақтың тоғайлы ормандарында санитариялық мақсатта iрiктеп ағаш кесу ағаштардың 30 пайызға дейiн кеуiп кетуi және алқаағаштар толымдылығы 0,6-0,9 болған кезде жүргiзiледi. Осы ағаш кесуді жүргізу кезiнде ағаштың жуандығы 0,5-тен, ал тыйым салынған белдеулердегi өзендер жағалауы бойынша – 0,7-ден төмен болмауы тиіс. Тоғайлы ормандарды сауықтыруға бағытталған, зиянкестердi тікелей жоюға қатысты алдын алуды қамтитын неғұрлым тиiмдi iс-шара зиянкестер жаңадан қоныстанған ағаштарды iрiктеу болып табылады.
Тоғайлы ормандарда ағаштарға зиянкестердiң қоныстануының негізгі белгілерi: өсiмінiң төмендеуi, өркендердің қысқаруы, жапырақтар көлемiнiң азаюы, ұшарбасының сиреуi болып табылады. Қосымша белгілері: мұртты қоңыз, зер қоңыз және дің ішіне жасырынатын басқа да зиянкестер құрттарының қабық астынан және сүректе жол салуы кезiнде шашылып түсетiн қоңыр түсті ұлпа; наманган және жиделік шұбар мұртты қоңыздар кемiретiн ағаш кертiктерi; ұзынша зер қоңыздардың жұмыртқа салатын қалпақшалары; зер қоңыздар (теректiк кiшкентай, торанғылдық ұзынша және өзбекстандық), наманган мұртты қоңызы және басқалар зиянкестері қоныстанған кезде пайда болатын қабығы жарылған, қарайып кеткен және сөлi (бляхтар) ағып жатқан орындар.

Отвод деревьев в рубку производится после их заселения насекомыми. Календарные сроки устанавливаются исходя из биологии вредителей. Рубка деревьев производится через 1-2 недели после отвода.
139. Рубка деревьев проводится в осенне-зимний период. Срок окончания вывозки древесины – до конца мая.
140. В насаждениях ели Шренка в горной зоне убирают короедные деревья со светло-зеленой, интенсивно осыпающейся хвоей и обесхвоенные в предыдущем году. Работы производятся осенью, зимой или ранней весной (март, апрель) – до начала лета вредителей. Сроки их проведения конкретизируются с учетом погодных условий, вертикальной зональности и биологическими особенностями вредителей.
141. В насаждениях арчи убираются деревья сильно ослабленные и заселенные вредителями леса, с обесхвоенной кроной на 75 процентов, а также с пожелтевшей хвоей.
8. Рубки, связанные с реконструкцией
малоценных лесных насаждений, а также насаждений, теряющих
защитные, водоохранные и другие функции
142. Рубки, связанные с реконструкцией малоценных лесных насаждений, а также насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции, направлены на повышение эффективности использования покрытых лесом земель и представляют собой замену растущего на нем древостоя новым поколением более продуктивного и более соответствующего к условиям роста данного участка насаждения.
Указанные рубки проводятся во всех категориях государственного лесного фонда, в категориях государственного лесного фонда, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 2 статьи 44 Лесного кодекса проводятся только по разрешению уполномоченного органа при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы на рабочий проект реконструкции лесов, разрабатываемый проектно-изыскательской организацией, специализирующейся в этой области.
143. Площади лесов, нуждающихся в проведении указанных рубок, определяются в период очередного лесоустройства. Под реконструкцию назначаются насаждения производных (временных) типов леса, а также древостои, расстроенные по разным причинам, распадающиеся, не имеющие большого хозяйственного значения и полностью выполнившие свои защитные функции.
144. При реконструкции малоценных насаждений используется метод посадки сплошных лесных культур с корчевкой пней или без корчевки и частичных лесных культур с полосной обработкой почвы.
Учет объема работ по реконструкции малоценных насаждений осуществляется как по запасу вырубленной древесины, так и по площади.

Ағаштарды кесуге бөлу оларға жәндiктер қоныстанғаннан кейін жүргізіледі. Күнтiзбелiк мерзiмдер зиянкестер биологиясы басшылыққа алына отырып белгiленедi. Ағаштар кесу бөлінгеннен кейiн 1-2 аптадан соң жүргiзiледi.
139. Ағаштарды кесу күзгі-қысқы кезеңде жүргiзіледі. Сүректi тасып әкетудi аяқтау мерзiмi – мамырдың аяғына дейiн.
140. Таулы аймақта Шренк шыршалары алқаағаштарында ашық сары, өткен жылда қылқан жапырақтары қарқынды түскен және селдiреген қабық кемiргiш ағаштар кесiледi. Жұмыстар күзде, қыста немесе ерте көктемде (наурыз, сәуiр) – зиянкестер ұша бастағанға дейiн жүргізiледi. Оларды жүргiзу мерзімдерi ауа райы жағдайларын, тік аймақтылықты және зиянкестердің биологиялық ерекшеліктерін ескере отырып нақтыланады.
141. Арша алқаағаштарында қатты әлсiреген және зиянкестер қоныстанған, ұшарбасы 75 пайызға селдiреген, сондай-ақ қылқан жапырақтары сарғайған ағаштар кесiледi.
8. Құндылығы төмен орман алқаағаштарын, сондай-ақ қорғаныштық,
су сақтау және басқа да функцияларын жоғалта бастаған
алқаағаштарды қайта жаңғыртуға байланысты кесулер
142. Құндылығы төмен орман алқаағаштарын, сондай-ақ қорғаныштық, су сақтау және басқа да функцияларын жоғалта бастаған екпелердi қайта жаңартуға байланысты ағаш кесулер орман көмкерген жерлердi тиiмдi пайдалануға бағытталған және сол жерде өсiп тұрған сүрекдiңдi неғұрлым өнiмдi әрi алқаағаштардың осы учаскелерде өсу жағдайына айтарлықтай сәйкес келетiн жаңа ұрпағына айырбастауды бiлдiредi.
Мемлекеттiк орман қорының барлық санаттарында, Орман кодексінің 44-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында аталған мемлекеттік орман қорының санаттарында аталған кесулер осы салада мамандандырылған жобалау-іздестіру ұйымы әзірлейтін ормандарды қайта жаңартудың жұмыс жобасына мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде уәкiлеттi органның рұқсаты бойынша ғана жүргiзіледi.
143. Аталған кесулерді жүргiзудi қажет ететін ормандар алаңдары кезектi орман орналастыру кезеңiнде анықталады. Қайта жаңартуға орманның жасанды (уақытша) түрлерінің алқаағаштары, сондай-ақ түрлi себептермен бұзылған, ыдыраған, зор шаруашылық маңызы жоқ және өзiнiң қорғаныштық функцияларын толық орындаған алқаағаштар тағайындалады.
Құндылығы төмен алқаағаштарды қайта жаңарту арнайы дайындалған жобалар бойынша жүзеге асырылады.
144. Құндылығы төмен алқаағаштарды қайта жаңарту кезiнде томарларды қопару арқылы немесе қопарусыз орман екпелерін жаппай және топырақты белдеудi өңдей отырып, орман ағаштарын бiртiндеп отырғызу әдiсi пайдаланылады.
Құндылығы төмен алқаағаштарды қайта жаңарту жөнiндегі жұмыстардың көлемiн есепке алу кесiлген сүрек қоры бойынша да, алаңы бойынша да жүзеге асырылады.

9. Рубки единичных деревьев в молодняках
145. Рубки единичных деревьев в молодняках входят в состав промежуточного пользования и направлены на уборку семенников, выполнивших свое назначение, и отдельных деревьев, сохранившихся от материнского насаждения в виде недорубов.
146. Рубки единичных деревьев в молодняках осуществляются с учетом состояния и густоты молодняков способами и методами, исключающими их повреждение. Валка деревьев при них производится в сторону изреженной части молодняков, полян, тропинок и старых волоков, а трелевка древесины – сортиментами.
147. В молодняках, произрастающих в границах заповедных зон и заповедного ядра особо охраняемых природных территорий и особо защитных участков, единичные деревья, не требующие рубки по состоянию, не убираются.
Раздел 4. Прочие рубки на участках государственного лесного фонда
Сноска. Правила дополнены заголовком раздела 4 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Особенности проведения прочих рубок на участках государственного лесного фонда
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 25.12.2015 № 19-1/1124 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
148. Прочие рубки (сплошные санитарные рубки; расчистка лесных площадей в связи со строительством гидроузлов, трубопроводов, дорог; прокладка просек и противопожарных разрывов; рубки для иных целей) проводятся в соответствии с настоящими Правилами во всех категориях государственного лесного фонда, кроме категорий государственного лесного фонда, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 2 статьи 44 Лесного кодекса, в которых прочие рубки проводятся только по разрешению уполномоченного органа при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы согласно пункту 2 статьи 93 Лесного кодекса.
Работы по уборке ликвидной захламленности и сухостойных деревьев проводятся во всех категориях государственного лесного фонда, кроме категорий государственного лесного фонда с заповедным режимом ограничения лесопользования.
11. Сплошные санитарные рубки
149. Сплошные санитарные рубки проводятся в целях уборки леса, поврежденного в результате массовых вспышек болезней и вредителей леса, лесных пожаров или других неблагоприятных природных явлений до состояния полного прекращения роста, и направлены как на ликвидацию их последствий, так и на расчистку лесных площадей для создания на них лесных культур или содействия их естественному возобновлению.

9. Балауса ағаштар арасындағы бiрлi-жарым ағаштарды кесу
145. Балауса ағаштар арасынан бiрлi-жарым ағаштарды кесу аралық пайдалану құрамына кiредi және өзiнiң мақсатын орындаған тұқымдық ағаштар мен толық кесiлмеген түрдегi аналық алқаағаштардан сақталған жекелеген ағаштарды жинауға бағытталған.
146. Балауса ағаштар арасындағы бiрлi-жарым ағаштарды кесу оларды бүлдірмейтін тәсілдер мен әдiстер арқылы балауса ағаштардың жай-күйін және қалыңдығын ескере отырып жүзеге асырылады.
147. Қорық аймақтарының және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қорық ядросы мен ерекше қорғаныштық учаскелердiң шекараларында өсетiн балауса ағаштар да жай-күйi бойынша кесудi қажет етпейтiн бiрлі-жарым ағаштар кесiлмейдi.
4-бөлім. Мемлекеттік орман қоры учаскелеріндегі басқа кесулер
Ескерту. Қағидалар 4-бөлімнің атауымен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өзге де мақсаттарға кесу жүргізу ерекшеліктері
Ескерту. 10-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 25.12.2015 № 19-1/1124 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
148. Басқа кесулер (санитариялық мақсатта жаппай кесу; су тораптарын, құбыр желілерін, жолдар салуға байланысты орман алқаптарын тазарту; орман соқпақтары мен өртке қарсы үзілімдер тарту; басқа мақсаттар үшін кесу), басқа мақсаттар үшін кесу Орман кодексінің 93-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған жағдайда уәкілетті органның рұқсаты бойынша ғана жүргізілетін Орман кодексінің 44-бабының 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында аталған мемлекеттік орман қорының санаттарынан басқа, мемлекеттік орман қорының барлық санаттарында осы Қағидаларға сәйкес жүргізіледі.
Өтімді қоқыс пен қураған ағаштарды жинау жұмыстары шектеулі орман пайдаланудың қорықтық режимі бар мемлекеттік орман қорының санаттарынан басқа, мемлекеттік орман қорының барлық санаттарында жүргізіледі.
11. Санитариялық мақсатта жаппай кесу
149. Санитариялық мақсатта жаппай ағаш кесулер орман аурулары мен зиянкестерiнiң жаппай етек алуы, орман өрттерi немесе басқа да қолайсыз табиғи құбылыстар салдарынан олардың өсуi толық тоқтап қалған жағдайға дейiн зақымданған орманды тазарту мақсатында жүргізіледi және олардың зардаптарын жоюға да, оларда орман дақылдарын отырғызу немесе олардың табиғи қайта жаңаруына жәрдемдесу үшiн орман алқаптарын тазартуға да бағытталған.

150. Сплошные санитарные рубки проводятся в насаждениях 3 класса устойчивости, имеющих средневзвешенный балл состояния от 3,6 до 5,0, определяемых в соответствии со Шкалой санитарного состояния деревьев и категорий устойчивости насаждений согласно приложениям 19 и 20 к настоящим Правилам.
Санитарная рубка считается сплошной, если полнота оставшегося после рубки неповрежденного насаждения будет составлять 0,2 и менее.
151. Сплошные санитарные рубки назначаются независимо от возраста, когда выборочные санитарные рубки уже не могут оздоровить насаждения и приводят к снижению полноты насаждений ниже 0,3; для насаждений ели и пихты – ниже 0,4.
152. В насаждениях, намечаемых в сплошную санитарную рубку, в обязательном порядке производится лесопатологическое обследование, в котором принимают участие заместитель руководителя лесовладельца, лесничий, инженер-лесопатолог, а при необходимости и другие специалисты лесного хозяйства.
Материалы обследования утверждаются лесовладельцем.
153. В выделах, где намечается сплошная санитарная рубка, для характеристики лесопатологического состояния насаждений, закладываются прямоугольные, круговые или ленточные пробные площади и общая площадь проб составляет, при величине обследуемого участка до 100 гектаров – не менее 2 процентов от его площади; свыше 100 гектаров – 1 процент.
154. По результатам лесопатологического обследования составляется акт осмотра поврежденных участков леса, в котором указываются: категория государственного лесного фонда, таксационная характеристика насаждений, причины их повреждения, обоснование необходимости проведения сплошной санитарной рубки, срочность рубки и намеченные сроки ее проведения, меры по обеспечению последующего возобновления и мероприятия, необходимые для предупреждения распада смежных насаждений.
155. При проведении сплошных санитарных рубок площадь каждой делянки устанавливается не более 5 гектаров, на участках гарей более 100 гектаров – не более 25 гектаров, при ликвидации в ленточных борах последствий крупных лесных пожаров (верховых) площадью более 1000 гектаров площадь делянки устанавливается по площади квартала.
Сноска. Пункт 155 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.03.2024 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156. Разрешение на проведение сплошных санитарных рубок выдается уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 93 Лесного кодекса.

150. Санитариялық мақсатта жаппай ағаш кесу осы Қағидаларға 19 және 20-қосымшаларға сәйкес Ағаштардың санитариялық жай-күйінің шәкіліне және алқаағаштардың төзімділік санатына сәйкес анықталатын орташа өлшемдi балы 3,6-дан 5,0-ге дейiнгі төзiмдiлiгi 3-сыныпты алқаағаштарда жүргiзiледi.
Санитариялық мақсатта жаппай ағаш кесу, егер кесуден кейін қалған зақымданбаған алқаағаштың толымдылығы 0,2-нi құраса және одан төмен болса, жаппай кесу болып саналады.
151. Санитариялық мақсатта жаппай ағаш кесу іріктеп санитариялық мақсатта кесу алқаағаштарды енді сауықтыра алмайтын және алқаағаштар толымдылығын 0,3-тен төмендетіп жіберетін; шырша мен майқарағай алқаағаштары үшiн – 0,4-тен төмендетіп жіберетін кезде жасына қарамастан тағайындалады.
152. Санитариялық мақсатта жаппай ағаш кесуге белгіленген алқаағаштарда орман иеленуші басшысының орынбасары, орман күтуші, орман патолог-инженерi, ал қажет болған жағдайда орман шаруашылығының басқа да мамандары қатысатын орман патологиялық зерттеу мiндеттi түрде жүргiзiледi.
Тексеру материалдарын орман иеленуші бекiтедi.
153. Санитариялық мақсатта жаппай ағаш кесу белгiленген телімде алқаағаштардың орман патологиялық жай-күйiнiң сипаттамасы үшiн тік бұрышты немесе ұзына бойына созылған сынақ алаңдары салынады және жалпы сынақ алаңы тексерiлетiн учаскенiң көлемi 100 гектарға дейiн болған жағдайда – оның алаңының 2 пайызынан; 100 гектардан жоғары болған жағдайда – 1 пайызынан кем болмауы тиiс.
154. Орман патологиялық тексерудің нәтижелері бойынша орманның бүлінген учаскелерін қарап шығу актісі жасалады, онда: мемлекеттік орман қорының санаты, алқағаштардың таксациялық сипаттамасы, олардың бүліну себептері, санитариялық мақсатта жаппай ағаш кесу қажеттігінің негіздемесі, ағаш кесудің шұғылдылығы және оны жүргізудің белгіленген мерзімі, кейіннен жалғастыруды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар және аралас алқаағаштардың ыдырауының алдын алу үшін қажет іс-шаралар көрсетіледі.
155. Санитариялық мақсатта жаппай ағаш кесудi жүргiзу кезiнде әрбiр мөлдек алаңы 5 гектардан аспайтындай, 100 гектардан астам өртеңдер учаскелерінде – 25 гектардан аспайтындай мөлшерде, 1000 гектардан астам ірі орман өрттерінің (жоғарғы) зардаптарын жою кезінде мөлдек алаңы кварталдың ауданымен белгіленеді.
Ескерту. 155-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 06.03.2024 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
156. Санитариялық мақсатта жаппай ағаш кесудi жүргiзуге рұқсатты Орман кодексінің 93-бабының 2-тармағына сәйкес уәкiлеттi орган бередi.

157. При сплошной санитарной рубке обеспечивается соблюдение следующих условий:
1) вырубаемая площадь, при невозможности ее зарастания естественным путем, назначается под лесные культуры в первую очередь;
2) за смежными здоровыми насаждениями устанавливается лесопатологическое наблюдение, в них производится своевременная выборка больных и свежезаселенных стволовыми вредителями деревьев и уборка захламленности.
158. Участки ветровала, бурелома, гари или насаждения, усохшие в результате повреждений насекомыми или пораженные болезнями, требующие сплошной санитарной рубки, во избежании распространения пожаров, размножения вредных насекомых и потери древесиной технических качеств, разрабатываются в течение года с тщательной очисткой площадей от порубочных остатков и захламленности.
159. Хвойные насаждения, расстроенные ветровалом, буреломом или поврежденные хвоегрызущими насекомыми (при наличии признаков усыхания и заселения стволовыми вредителями), а также поврежденные верховыми или низовыми пожарами, отводятся в рубки в первую очередь.
12. Рубки, связанные с прокладкой квартальных просек, созданием
противопожарных разрывов и уборкой ликвидной захламленности
160. Рубки, связанные с прокладкой просек и созданием противопожарных разрывов, их расчисткой, а также рубки для иных целей, осуществляются на основании материалов лесоустройства, генеральных планов противопожарного устройства лесов:
1) при первоначальной организации квартальной сети лесного учреждения;
2) при изменении разряда лесоустройства лесов лесных учреждений;
3) в случаях существенного пересмотра системы охраны и защиты леса в сторону улучшения;
4) при проведении рубок для иных целей (разделении массивов хвойных молодняков на блоки размером не более 25 гектаров).
161. Рубки, связанные с прокладкой квартальных просек и противопожарных разрывов, проводятся в соответствии с порядком, установленными настоящими Правилами для проведения сплошных рубок.
162. Объемы рубок, связанных с прокладкой квартальных просек и противопожарных разрывов, определяются по запасу древесины и площади рубок, исходя из их нормативной ширины и протяженности.
163. Уборка ликвидной захламленности и сухостойных деревьев проводится в эстетических целях и в целях профилактики лесных пожаров, при наличии сухостойных и упавших деревьев в результате естественного отпада.
13. Рубки, связанные с расчисткой лесных
площадей в связи со строительством
164. Рубки, связанные с расчисткой лесных площадей под строительство объектов (гидроузлы, трубопроводы, дороги, линии электропередачи и другие линейные сооружения) осуществляются в виде полос или массивов путем сплошной вырубки леса в соответствии с порядком проведения сплошных рубок, установленным настоящими Правилами.
Объем рубок по расчистке лесных площадей учитывается по количеству заготавливаемых лесоматериалов.

157. Санитариялық мақсатта жаппай ағаш кесу кезiнде мынадай шарттарды сақтау қамтамасыз етіледі:
1) ағашы кесiлетін алқап оның өсуi табиғи түрде мүмкiн болмайтын жағдайда бiрiншi кезекте орман екпелерін отырғызуға тағайындалады;
2) аралас сау алқаағаштарға орман патологиялық қадағалау белгіленедi, оларда ауру және діңдік зиянкестер жаңадан пайда болған ағаштарды уақтылы іріктеу және қоқыстардан тазарту жүргiзiледi.
158. Санитариялық мақсатта жаппай ағаш кесудi талап ететiн жел сұлатқан, дауыл құлатқан, зиянкестер бүлдiрген немесе аурулармен зақымдану нәтижесiнде кеуіп кеткен өртеңдер немесе екпелер учаскелерi өрттердiң таралуын, зиянды жәндiктердiң көбеюiн болдырмау және сүректің техникалық сапаларын жоғалтпау мақсатында алаңдарды кесiлгеннен кейiнгi қалдықтар мен қоқыстардан ұқыпты тазарту арқылы бір жыл ішінде игерiледi.
159. Жел сұлатқан, дауыл құлатқан немесе қылқан жапырақтык емiргiш жәндіктер бүлдірген (кеуiп қалу және дiң зиянкестерінiң қоныстану белгiлерi болған кезде), сондай-ақ жоғарғы немесе төменгi өрттер зақымдаған қылқан жапырақты алқаағаштар кесуге бiріншi кезекте шығарылады.
12. Орамдық соқпақтар тартуға, өртке қарсы үзілімдер
салуға және өтімді қоқысты жинауға байланысты ағаш кесу
160. Орман соқпақтарын тартуға және өртке қарсы үзілімдер салуға, оларды тазартуға байланысты ағаш кесу, сондай-ақ басқа да мақсаттар үшін ағаш кесу орман орналастыру материалдары, ормандардың өртке қарсы жабдықтаудың бас жоспарлары негізiнде:
1) орман мекемесінің орамдық желiсiн бастапқы ұйымдастыру кезiнде;
2) орман мекемелерiнiң орман орналастыру разрядын өзгерту кезiнде;
3) орманды күзету және қорғау жүйесiн жақсарту жағына қарай елеулі түрде қайта қарау жағдайларында;
4) өзге мақсаттар үшін ағаш кесуді жүргізу кезінде (қылқан жапырақты балауса ағаштар алаптарын 25 гектардан аспайтын мөлшерде блоктарға бөлу) жүзеге асырылады.
161. Орамдық соқпақтар мен өртке қарсы үзілімдер тартуға байланысты ағаш кесу осы Қағидаларда белгіленген тәртіпке сәйкес жаппай ағаш кесу үшін жүргiзiледi.
162. Орамдық соқпақтар мен өртке қарсы үзілімдер тартуға байланысты ағаш кесу көлемi сүрек қоры мен ағаш кесу алаңы бойынша олардың нормативтiк ені мен ұзындығын негiзге ала отырып айқындалады.
163. Өтімдi қоқыстарды және қураған ағаштарды жинау эстетикалық мақсаттарда және табиғи құлаудың нәтижесінде қураған және жерде жатқан ағаштар болған жағдайда орман өрттерiнiң алдын алу мақсатында жүргiзiледi.
13. Құрылысқа байланысты орман алқаптарын тазарту үшін ағаш кесу
164. Құрылыс объектілерін (су тораптары, құбыр желілері, жолдар, электр тарту желілері және басқа да желілік құрылыстар) салу үшін орман алқаптарын тазартуға байланысты ағаш кесу осы Қағидаларда белгіленген жаппай ағаш кесуді жүргізу тәртібіне сәйкес жаппай ағаш кесу жолымен жолақтар немесе алқаптар түрiнде жүзеге асырылады.
Орман алқаптарын тазарту бойынша ағаш кесу көлемi дайындалатын ағаш материалдарының мөлшері бойынша ескеріледi.

Раздел 5. Лесоводственно-экологические
требования к проведению рубок леса
165. При отводе лесосек для проведения рубок главного пользования деревья хвойных и твердолиственных пород, не достигшие возраста спелости, в рубку не назначаются.
В насаждениях, примыкающих к невозобновившимся вырубкам, отвод лесосек под сплошные и заключительный прием постепенной рубки проводится только при наличии естественного возобновления с оценкой "хорошо" в соответствии со шкалами оценки естественного возобновления на не покрытых лесом угодьях и под пологом леса согласно приложению 22 к настоящим Правилам, или создания лесных культур.
166. Ширина пасеки на лесосеках при сплошных узколесосечных рубках устанавливается:
1) в равнинных лесах и лесах Казахского мелкосопочника – не более полуторной высоты древостоев;
2) в горных лесах при крутизне склона до 15 градусов не более двукратной высоты древостоев.
167. В насаждениях, намеченных для проведения рубок главного пользования с расчетом на воспроизводство леса естественным путем, пастьба скота прекращается в хвойных и твердолиственных древостоях, включая саксауловые, за пять лет до рубки.
168. Заготовка и трелевка древесины на лесосеках проводится способами и средствами, исключающими возникновение эрозии почв, исключающими или ограничивающими отрицательное воздействие на состояние лесов, водоемов и других природных объектов, обеспечивающими сохранение подроста и молодняка хозяйственно ценных пород в соответствии со шкалами оценки естественного возобновления на не покрытых лесом угодьях и под пологом леса согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
На склонах крутизной более 10 градусов в лесах Казахского мелкосопочника и более 15 градусов в горных лесах тракторная трелевка проводится только по волокам.
Трелевка древесины проводится как хлыстами, так и в сортиментах.
169. В процессе рубок леса, в бесснежный период, следует использовать лесозаготовительную технику, имеющую удельное давление на грунт не более 0,4-0,5 килограммов на квадратный сантиметр.
170. Для подавляющей части вырубаемых деревьев применяется направленная валка деревьев, которая на пасеках проводится вершиной к волоку под углом не более 45 градусов. Бессистемная валка леса и трелевка древесины не проводится.
Во всех древостоях, произрастающих на переувлажненных суглинистых и глинистых почвах, проведение рубок леса проводится только в зимний период.

5-бөлім. Ағаш кесуді жүргiзуге қойылатын
орман өсіру-экологиялық талаптар
165. Басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесуді жүргізу үшін кеспеағаштар бөлу кезiнде толысу жасына жетпеген қылқан жапырақты және қатты жапырақты ағаш тұқымдылары кесуге белгiленбейдi.
Қайта жаңармаған ағашы кесiлген жерлерге жанасатын алқаағаштарда кеспеағаштарды жаппай кесуге бөлу және бiртiндеп кесудiң соңғы кезегі бөлу осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес орман көмкермеген жерлерде және орман аясында табиғи түлеуді бағалау шәкілдеріне сәйкес "жақсы" деген бағамен табиғи қайта жаңару немесе орман екпелерін отырғызу орын алған жағдайда ғана жүргізiледi.
166. Жаппай тар кеспеағаштық кесу кезiнде кеспеағаштардағы алаңшаның енi:
1) жазық жерлердегі ормандарда және Қазақтың ұсақ шоқылы ормандарында – сүрекдіңдердiң бiр жарым еселік биiктігінен аспайтын мөлшерде;
2) беткейдің құламалығы 15 градусқа дейiнгі тау ормандарында – сүрекдiңдердiң екi еселiк биiктiгiнен аспайтын мөлшерде белгiленедi.
167. Орманның табиғи жолмен қайта жаңаруын есепке ала отырып басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесудi жүргізу үшiн белгiленген алқаағаштарда мал жаю сексеуiл сүрекдіңдерін қоса алғанда, қылқан жапырақты және қатты жапырақты сүрекдіңдерде ағаш кесуден бес жыл бұрын тоқтатылады.
168. Кеспеағаштарда сүрек дайындау мен оны сүйретiп шығару топырақ эрозиясының пайда болуына жол бермейтiн, ормандардың, су айдындарының және басқа да табиғи объектiлердiң жай-күйiне теріс әсер етпейтiн немесе оны шектейтiн, шаруашылық жағынан бағалы тұқымдылардың өскiнi мен балауса ағаштарын сақтауды қамтамасыз ететiн тәсiлдермен және құралдармен осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес Орман көмкермеген жерлерде және орман аясында табиғи түлеуін бағалау шәкілдеріне сәйкес жүргiзіледі.
Қазақтың ұсақ шоқылы ормандарында құламалығы 10 градустан астам және тау ормандарында 15 градустан астам беткейлерде трактормен сүйретiп шығару соқпақтар арқылы ғана жүргізіледі.
Сүректi сүйретiп шығару сыпталған ағаш түрiнде де, сортименттер түрiнде де жүргізіледi.
169. Ағаш кесу процесiнде қарсыз кезеңде жерге үлестi қысымы бір шаршы сантиметрге 0,4-0,5 килограмнан аспайтын ағаш дайындау техникасын пайдалану керек.
170. Кесілетін ағаштардың басым көпшiлiгі үшiн ағаштарды бір бағытта құлату әдiсi қолданылады, ол алаңшаларда 45 градустан аспайтын бұрышпен сүйретiп шығару жолына қарай төбесi жағымен жүргізiледi. Ағаштарды жүйесiз құлату мен сүйретіп шығару жүргізiлмейдi.
Тым ылғалданған саз балшықты және балшықты топырақтарда өсетiн барлық сүрекдіңдерде ағаш кесудi жүргiзу қыс кезінде ғана атқарылады.

171. На лесосеках после завершения каждого приема постепенных и выборочных рубок количество деревьев с сильными повреждениями (обдир коры одной трети от окружности ствола, повреждение корней, облом кроны более трети от всей массы) на склонах крутизной до 15 градусов устанавливается не более 8 процентов, а на склонах более 15 градусов – не более 12 процентов от общего числа оставляемых на корню деревьев.
172. На лесосеках, где планируется последующее естественное возобновление, в процессе лесозаготовок обеспечивается сохранность семенников, семенных групп, куртин и полос:
1) на лесосеках сплошных рубок, где намечено естественное возобновление (за исключением узколесосечных), оставляются обсеменители в виде ветроустойчивых семенных куртин. В сосновых горных лесах обсеменители оставляются в количестве 15-20 штук на 1 гектар группами по 3-5 деревьев равномерно расположенных по площади;
2) в чистых лиственничниках и с примесью березы обсеменители оставляются группами по 3-5 деревьев лиственницы не менее 25-30 штук, а в лиственнично-пихтовых насаждениях – 30-35 деревьев главной породы на 1 гектар;
3) в лиственных производных насаждениях с примесью хвойных пород, произрастающих на дренированных почвах, оставляются смешанные хвойно–березовые куртины площадью 0,1-0,25 гектара с расстоянием между ними около 100 метров. На слабо дренированных почвах размер куртин доводится до 0,3-0,4 гектара, а расстояние между ними увеличивается до 150-200 метров;
4) обсеменители не оставляются на лесосеках:
с хорошим естественным возобновлением в соответствии с показателями шкал оценки естественного возобновления на не покрытых лесом угодьях и под пологом леса согласно приложению 22 к настоящим Правилам, или намеченных под искусственное восстановление;
лиственных пород;
5) обсеменители в виде групп и единичных деревьев отмечают легким соскабливанием (подрумяниванием) коры на стволах и нумеруют краской. Отграничение семенных куртин производится путем легких затесок на коре с внешней стороны граничных деревьев и подскабливанием коры вокруг ствола на угловых деревьях. Семенники и деревья в семенных группах, а также граничные деревья семенных куртин метятся краской.
173. При проведении лесосечных работ обеспечивается соблюдение правил пожарной безопасности в лесах (далее – правила пожарной безопасности в лесах) и санитарных правил в лесах, утверждаемых соответственно пункту 2 статьи 63 и пункту 3 статьи 67 Лесного кодекса, а также не допускается незаконные рубки леса.
В местах рубок, по истечении установленных сроков заготовки и вывозки древесины, не допускается оставлять недорубы и заготовленную древесину.

171. Кеспеағаштарда бiртiндеп және iрiктеп кесудiң әрбiр кезегі аяқтағаннан кейiн құламалығы 15 градусқа дейiнгі баурайларда қатты бүлiнген (дiң сыртының үштен бiрiнiң қабығын сыдыру, тамырларының зақымдануы, бүкіл массасының үштен бiрiнен астамы мөлшерiнде ұшарбасының сынуы) ағаштар санының түбiрiнде қалдырылатын ағаштардың жалпы санының 8 пайызынан, ал құламалығы 15 градустан астам беткейлерде – 12 пайызынан аспауы белгіленеді.
172. Кейiннен табиғи қайта жаңарту жоспарланып отырған кеспеағаштарда ағаш дайындау процесiнде тұқымдықтардың, тұқымдық топтардың, шоқ ағаштар мен жолақтардың сақталуы қамтамасыз етіледі:
1) табиғи қайта жаңарту белгiленген жаппай кесілетін кеспеағаштарда (тар кеспеағаштық кесудi қоспағанда) желге төзiмдi тұқымдықтар түрiндегi тұқым шашқыштар қалдырылады. Қарағайлы тау ормандарында тұқым шашқыштар оларды алаң бойынша бiркелкi орналасқан 3-5 ағаштан тұратын топтармен 1 гектарға 15-20 дана мөлшерiнде қалдырылады;
2) таза және қайың араласқан балқарағай ағаштарында тұқым шашқыштар 3-5 ағаштан тұратын топтармен кемiнде 25-30 дана, ал балқарағай-майқарағай алқаағаштарында – 1 гектарға басты тұқымның 30-35 ағашы қалдырылады;
3) шым топырақта өсетiн қылқан жапырақты ағаш тұқымдары араласқан жапырақты туынды алқаағаштарда араларындағы қашықтық 100 метрге жуық болатын көлемi 0,1-0,25 гектар аралас қылқан жапырақты-қайың шоқ ағаштары қалдырылады. Нашар шымдалған топырақтарда шоқ ағаштар мөлшерi 0,3-0,4 гектарға дейiн жеткiзiледi, ал олардың арасындағы қашықтық 150-200 метрге дейiн ұлғайтылады;
4) тұқым шашқыштар:
осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес орман көмкермеген жерлерде және орман аясында табиғи түлеуін бағалау шәкілдерінің көрсеткіштеріне сәйкес табиғи түлеуі жақсы немесе жасанды жолмен қалпына келтіру белгіленген;
жапырақты тұқымдылар кеспеағаштарында қалдырылмайды.
5) ағаштар топтары және бiрлi-жарым ағаштар түрiндегi тұқым шашқыштарды дiңдерiнің қабықтарын жеңiл-желпi қырып (шырайландырып) белгiлеп, бояумен нөмiрлейдi. Тұқымдық топтасын ағаштардың шебін белгілеу шектесетiн ағаштарын сыртқы жағында қабығын жеңiл сүйкеу және бұрыштағы ағаштарда дiң қабығын айнала қыру жолымен жүргізiледi. Тұқымдықтар мен тұқымдық топтардағы ағаштар, сондай-ақ тұқымдық ағаштар бояумен белгiленедi.
173. Кеспеағаш жұмыстарын жүргізу кезінде Орман кодексінің 63-бабының 2-тармағына және 67-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілетін ормандардағы өрт қауіпсіздігі қағидаларын (бұдан әрі – ормандардағы өрт қауіпсіздігі қағидалары) және ормандағы санитариялық қағидаларды сақтау қамтамасыз етіледі, сондай-ақ ағаштың заңсыз кесілуіне жол берілмейді.
Ағаш кесiлген жерлерде, сүрек дайындау және оны тасып әкетудің белгіленген мерзімдері аяқталғаннан кейiн толық кесiлмеген ағаштарды және дайындалған сүректі қалдыруға жол берiлмейдi.

174. В случаях оставления на лесосеках на пожароопасный сезон срубленных деревьев, они очищаются от сучьев, заготовленная лесопродукция собирается в штабеля или поленницы. При этом места рубок с оставшимися на лето древесиной и (или) порубочными остатками приводится в надлежащее противопожарное и санитарное состояние с последующей доочисткой лесосек в весенний период.
175. В саксаульниках при проведении рубок главного пользования исключается применение тросового способа заготовки. Ломка саксаула производится вручную или с использованием тумервала, рабочая часть которого устанавливается на уровне 40 сантиметров от поверхности земли.
176. После лесосечных работ лесопользователи оправляют сохранившийся подрост путем освобождения его от порубочных остатков и завала землей, вырубают и убирают вместе с порубочными остатками сломанный и сильно поврежденный подрост; ликвидируют возникшие очаги эрозии почвы путем заравнивания промоин, установки фашин, укладки и уплотнения порубочных остатков, приводят места верхних складов и погрузочных площадок в состояние, пригодное для проведения работ по воспроизводству лесов.
177. Площадь занятой под верхними складами и погрузочными площадками на лесосеке менее 10 гектаров устанавливается не более 4 процентов от площади лесосеки, а свыше 10 гектаров – не более 2 процентов.
178. В процессе лесозаготовок общая площадь минерализации почв, вместе со всеми площадями волоков и погрузочных площадок, устанавливается не более 20 процентов от общей площади лесосеки, кроме чистых тополевых и осиновых насаждений.
179. Очистка лесосек от порубочных остатков (сучьев, веток, вершин) производится одновременно с рубкой леса с целью использования порубочных остатков, улучшения условий возобновления леса, а также предупреждения и устранения опасности возникновения лесных пожаров, размножения вредных для леса насекомых и грибных болезней.
180. Порубочные остатки используются, в первую очередь, для промышленной переработки и реализации населению. В этих случаях они укладываются в кучи на прогалинах и в просветах (окнах) древостоя вдоль волоков и у дорог с соблюдением правил пожарной безопасности в лесах.
181. При отсутствии возможности использования порубочных остатков, очистка лесосек производится следующими способами:
1) путем измельчения порубочных остатков до 1 метра по длине и равномерного их разбрасывания по всей площади вырубки;

174. Кесiлген ағаштар өрт қаупі бар кезеңде кеспеағаштарда қалдырылған жағдайларда олар бұтақтарынан тазартылады, дайындалған ағаш өнiмiн қатар-қатар немесе текшелеп жиналады. Бұл ретте жазға қалдырылған сүрегi және (немесе) ағаш кесу қалдықтары бар ағаш кесу орындары көктем кезінде тиiсті өртке қарсы және санитариялық жай-күйге келтiріліп, кейіннен кеспеағаш қосымша тазартылады.
175. Басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесудi жүргізу кезiнде сексеуiл тоғайларында дайындаудың сым арқанмен сүйреп тарту тәсiлi қолданылмайды. Сексеуiлдi сындыру қолмен немесе тумервалды пайдалана отырып жүргізіледi, оның жұмыс бөлiгі жер бетiнен 40 сантиметр деңгейде орнатылады.
176. Кеспеғаштық жұмыстардан кейiн орман пайдаланушылар өскiндi ағаш кесу қалдықтары мен топырақ үйiндiлерiнен босату жолымен қалған өскiндi түзетiп қояды, сынған және қатты зақымданған өскiндi ағаш кесу қалдықтарымен бiрге кеседі және жинайды; ой-шұңқырларды тегiстеу, фашиндер орнату, ағаш кесу қалдықтарын төсеу және нығыздау жолымен топырақ эрозиясының пайда болған ошақтарын жояды, жоғарғы қоймалар мен тиеу алаңдары орналасқан жерлердi ормандарды молықтыру жөнiндегi жұмыстарды жүргізуге жарамды күйге келтiреді.
177. 10 гектардан аз кеспеағашта жоғарғы қоймалар мен тиеу алаңшалары орналасқан алаң кеспеағаш алаңының 4 пайызынан аспайтын, ал 10 гектардан астам алаңда – 2 пайызынан аспайтын мөлшерде белгіленеді.
178. Ағаш дайындау кезінде топырақты минералдаудың жалпы ауданы ағаш сүйрететін жолдар мен тиеу алаңшаларының бүкіл ауданымен қоса алғанда, таза терек және көктерек алқаағаштарынан басқа, кеспеағаштың жалпы ауданының 20 пайызынан аспайтын мөлшерде белгіленеді.
179. Кеспеағаштарды ағаш кесу қалдықтарынан (бұталардан, бұтақтардан, ағаш ұшынан) тазарту ағаш кесу қалдықтарын пайдалану, орманның қайта жаңарту жағдайларын жақсарту, сондай-ақ орман өрттерiнiң шығуының, орман үшiн зиянды жәндiктердiң көбеюiнiң және саңырауқұлақ ауруларының алдын алу және қатерiн жою мақсатында ағаш кесумен бiр мезгiлде жүргiзіледi.
180. Кесілген ағаш қалдықтары бiрiншi кезекте өнеркәсiптiк өңдеу және халыққа сату үшiн пайдаланылады. Бұл жағдайларда олар ормандардағы өрт қауiпсiздiгі қағидаларын сақтай отырып, ағаш сүйретiп шығаратын соқпақтар бойы мен жолдарда сүрекдiңнiң алаңқайлары мен бос жерлерiнде (саңылауларда) үйiп қойылады.
181. Ағаш кесу қалдықтарын пайдалану мүмкiндiгi болмаған жағдайда кеспеағашты тазарту мынадай тәсiлдермен:
1) ағаш кесу қалдықтарын ұзындығы 1 метрге дейiн ұсақтап, оларды ағашы кесiлген бүкiл алаңға бiркелкi шашып тастау жолымен;

2) путем выноса за пределы лесосеки на участки не занятые лесом и складирования в кучи с последующим их сжиганием в сроки согласно правилам пожарной безопасности в лесах;
3) на больших площадях гарей, во избежание остепболднения участка или предотвращения эрозии почв, путем измельчения порубочных остатков до состояния щепы специальными механизмами и равномерного их разбрасывания по всей площади гари.
Способы очистки мест рубок указываются лесовладельцем в лесорубочном билете.
При проведении рубок в зимний период со снеговым покровом глубиной более 50 сантиметров очистка лесосек, как исключение, проводится весной, до наступления пожароопасного сезона.
Сноска. Пункт 181 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.03.2024 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
182. Состояние естественного возобновления леса после рубок устанавливается путем учета подроста, сохранившегося после всех лесозаготовительных операций, очистки мест рубок и оправки подроста, а его жизнеспособность – при освидетельствовании мест рубок. Оценка возобновления определяется по шкалам оценки естественного возобновления на не покрытых лесом угодьях и под пологом леса согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
По результатам учета составляется акт, в котором указываются количество и процент сохранности подроста, общая характеристика его состояния и размещение по площади, оценка ожидаемого возобновления вырубки желательными породами, необходимость проведения мероприятий по воспроизводству леса на вырубках и их способы.
183. В зависимости от сезона заготовки и способа рубки обеспечивается сохранность подроста и молодняка на пасеках от 50 до 80 процентов его количества, учтенного до рубки, в соответствии с нормативными показателями сохранения подроста на вырубках в горных, равнинных и лесах Казахского мелкосопочника согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
184. При наличии на вырубках хорошего возобновления желательных пород проведение мероприятий по воспроизводству леса на них не требуется, а при удовлетворительном возобновлении намечаются меры содействия естественному возобновлению или частичные лесные культуры.
185. На вырубках хвойных пород, не обеспеченных естественным возобновлением, лесопользователями проводятся работы по посадке лесных культур из хозяйственно ценных пород в течение двух лет после рубки.

2) кеспеағаштан тыс ағашы жоқ жерге шығарып, ормандардағы өрт қауіпсіздігі қағидаларына сәйкес кейіннен оларды жағып жіберетіндей етіп бір жерге үйіп қою жолымен жүргізiледi;
3) үлкен өрт аймақтарында жазықтықты болдырмау немесе топырақ эрозиясын алдын алу үшін ағаш кесу қалдықтарын арнайы механизмдердің көмегімен массаға дейін ұнтақтау және оларды бүкіл өртенген аумаққа біркелкі тарату.
Ағаш кесу орындарын тазарту тәсiлдерiн орман иеленушi ағаш кесу билетінде көрсетедi.
Қар қалыңдығы 50 сантиметрден асатын қысқы кезеңде ағаш кесудi жүргiзу кезiнде кеспеағашты тазарту, ерекшелiк ретiнде, көктемде өрт қаупi бар маусым басталғанға дейiн жүргізiледi.
Ескерту. 181-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 06.03.2024 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
182. Ағаш кесуден кейiн орманның табиғи қайта жаңаруының жай-күйi барлық ағаш дайындау операцияларынан кейiн сақталып қалған өскiн, ағаш кесу орындарын тазартуды және өскiннiң түзетілуiн есепке алу арқылы, ал оның өмiршеңдiгі ағаш кесу орындарын куәландыру кезiнде анықталады. Қайта жаңартуды бағалау осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес Орман көмкермеген жерлерде және орман аясында табиғи түлеуді бағалау шәкілдері бойынша айқындалады.
Есептеу нәтижелерi бойынша акт жасалып, онда өскіннің мөлшерi мен сақталу пайызы, оның жай-күйiнiң жалпы сипаттамасы және алаң бойынша орналасуы, ағашы кесiлген жердің қажет тұқымдылармен күтілетін қайта жаңаруын бағалау, ағашы кесiлген жерлердегi орманды молықтыру жөнінде iс-шаралар өткiзу қажеттiлiгi мен олардың тәсілдерi көрсетіледi.
183. Осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес Таулы, жазық жерлердегі ормандар мен Қазақтың шағын адырлы ормандарындағы ағашы кесілген өскіндерді сақтап қалудың нормативтік көрсеткіштері бойынша дайындау маусымына және ағаш кесу тәсілiне байланысты алаңшадағы өскiн мен балауса ағаштардың сақталуы оның ағаш кесуге дейiн есепке алынған мөлшерiнiң 50 пайызынан 80 пайызына дейiнгі мөлшері қамтамасыз етіледі.
184. Ағашы кесiлген жерлерде қажеттi тұқымдылардың жақсы қайта жаңаруы орын алған жағдайда оларда орманды молықтыру жөнiнде iс-шаралар жүргiзу қажет болмайды, ал қанағаттанарлық дәрежеде қайта жаңарған жағдайда табиғи қайта жаңаруға жәрдемдесу шаралары немесе iшiнара орман екпелері белгiленедi.
185. Табиғи қайта жаңарумен қамтамасыз етiлмеген қылқан тұқымды ағаштар кесiлген жерлерде орман пайдаланушылар ағаш кесуден кейiн екі жыл iшiнде шаруашылық жағынан бағалы тұқымдылардың орман екпелерін отырғызу жөнiнде жұмыстар жүргiзедi.

186. На сплошных вырубках всех лесообразующих пород с проведенными мероприятиями по содействию естественному возобновлению леса, созданными лесными культурами или оставленными под естественное заращивание, а также в 10-метровых полосах примыкающих к внешней стороне вырубки, проведение пастьбы скота и сенокошения производится только после достижения большей частью подроста высоты, исключающей повреждения его вершин животными.
187. Лесопользователи, при осуществлении ими лесопользования на участках государственного лесного фонда, в соответствии с подпунктом 12) статьи 38 Лесного кодекса осуществляют при рубках главного пользования на участках государственного лесного фонда воспроизводство на площади, равной двукратному размеру вырубленной площади, в соответствии с лесоустроительным проектом, включая возобновление леса.
Приложение 1
к Правилам рубок леса на участках
государственного лесного фонда
Перечень государственных лесовладельцев по лесохозяйственным
районам в пределах административных областей республики
Лесохозяйственные районы
Административная область
Наименования государственных лесовладельцев (лесничества, квартала)
1
2
3
Лесостепная зона
Березово-осиновые колочно-массивные леса
Березово-осиновые колочные леса
Костанайская,
Северо-Казахстанская
Северо-Казахстанская
Узункольское, Урицкое
"Акан-Серэ", Аккаинское, Булаевское, Есильское, Жамбылское, Мамлютское, Кызылжарское, Пресновское, Сергеевское, Соколовское
Государственный национальный природный парк (далее ГНПП) "Кокшетау": Айыртауский филиал (все без сосновых лесов Казахского мелкосопочника), рубки главного пользования не проводятся
Бурлукское, Орлиногорское (все без сосновых лесов Казахского мелкосопочника)
Степная зона
Березово-осиновые колочные леса
Акмолинская
Костанайская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
ГПНН "Бурабай", ГНПП "Кокшетау": Зерендинский филиал и воспроизводственый участок (далее – ВУ) "Орманды булак" (все без сосновых лесов Казахского мелкосопочника), рубки главного пользования не проводятся Куйбышевское, Маралдинское, Урумкайское (все без сосновых лесов Казахского мелкосопочника), ГНПП "Буйратау": Ерейментауский филиал, рубки главного пользования не проводятся "Букпа", Ерейментауское
Аракарагайское, Басаманское, Боровское, Пригородное, Семиозерное (все без островных сосновых лесов), Михайловское, Тарановское, Усаковское
Баянаульский ГНПП (все без сосновых лесов Казахского мелкосопочника), рубки главного пользования не проводятся Максимо-Горьковское, Павлодарское, Урлютюбское (все без пойменных лесов)
ГНПП "Кокшетау": Арыкбалыкский и Шалкарский филиалы, (все без сосновых лесов Казахского мелкосопочника), рубки главного пользования не проводятся
Сосновые леса Казахского мелкосопочника
Акмолинская
Карагандинская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
ГПНН "Бурабай", ГНПП "Кокшетау": Зерендинский филиал и ВУ "Орманды булак" (все без березово-осиновых колков), Кокшетауский лесной селекционный центр, рубки главного пользования не проводятся Куйбышевское, Маралдинское, Урумкайское (все без березово-осиновых колков), "Акколь", "Барап", Больше-Тюктинское, Кенесское, Красноборское, Мало-Тюктинское, Отрадненское, Степногорское, Сандыктауское учебно-производственное лесное хозяйство
Каркаралинский ГНПП, рубки главного пользования не проводятся Кувское
Баянаульский ГНПП (все без березово-осиновых колков), рубки главного пользования не проводятся
Бурлукское, Орлиногорское (все без березово-осиновых колочных лесов)
Островные сосновые боры
Костанайская
Аракарагайское, Басаманское, Боровское, Пригородное, Семиозерное (все без березово-осиновых колочных лесов)
Ленточные боры
Восточно-Казахстанская
Павлодарская
Государственный природный резерват (далее – ГПР) "Семей орманы" (без Жарминского филиала ГПР), рубки главного пользования не проводятся
ГПР "Ертiс орманы", рубки главного пользования не проводятся
Южные окраины колочных лесов по мелкосопочнику
Акмолинская
Карагандинская
Республиканское государственное предприятие "Жасыл-Аймак", рубки главного пользования не проводятся
Карагандинское, Темиртауское
Южные окраины колочных лесов по равнинам
Актюбинская
Костанайское
Западно-Казахстанская
Актюбинское, Мартукское, Хобдинское, (все без пойменных лесов), Карабутакское
Камышнинское
Акжаикское, Бурлинское, Уральское, Чингирлауское, Январцевское (все без пойменных лесов)
Пойменные леса
Актюбинская
Западно-Казахстанское
Павлодарская
Актюбинское, Мартукское, Хобдинское (все без южных окраин колочных лесов по равнинам)
Бурлинское, Уральское, Чингирлауское, Январцевское (все без южных окраин колочных лесов по равнинам)
Максимо-Горьковское, Павлодарское, Урлютюбское (все без березово-осиновых колочных лесов)
Полупустынная зона
Южные окраины колочных лесов по мелкосопочнику
Карагандинская
Актогайское, Жанааркинское, Улытауское
Южные окраины колочных лесов по равнинам
Актюбинская
Темирское, Уилское
Пойменные леса
Западно-Казахстанская
Акжаикское (без южных окраин колочных лесов по равнинам), Тайпакское (Антоновское, Караултобинское и Алмалыкское лесничества), Чапаевское
Пустынная зона
Южные окраины колочных лесов по равнинам
Актюбинская
Западно-Казахстанская
Больше-Барсукское
Урдинское
Пойменные леса
Атырауская
Западно-Казахстанская
Атырауское, Индерское (Индерский участок), Курмангазинское
Тайпакское (Тайпакское и Степное лесничества)
Саксауловые и тугайные леса
Алматинская
Атырауская
Жамбылская
Кызылординская
Мангистауская
Южно-Казахстанская
Алакольское (Приалакульское лесничество, Учаральское лесничество – квартала 1-26, 36), Жаркентское (Коктальское лесничество – квартала 29-112, Илийское лесничество – квартала 39-180), Талды-Корганское (Каратальское лесничество), Шелекское (Нуринское лесничество), Баканасское, Борлитобинское, Каскеленское, Куртинское, Уштобинское, Уйгурское (Кетменское лесничество – квартала 214-235)
Индерское (Миялинский участок)
Акыртюбинское, Жамбылское, Меркенское (без горных лесов), Аккольское, Байзакское, Бурылбайталское, Коктерекское, Коскудукское, Луговское, Мойынкумское, Сарысуское
Аральское, Жалагашское, Жанакорганское, Казалинское, Кармакчинское, Кызылординское, Сырдарьинское, Шиелийское
Бейнеуское, Самское
Сырдарья-Туркестанский государственный региональный природный парк, рубки главного пользования не проводятся, Отрарское, Созакское, Шардаринское, Бадамское
Горные леса
Сосновые леса Калбинских нагорий
Восточно-Казахстанская
Асубулакское, Самарское
Темнохвойные леса Рудного Алтая
Восточно-Казахстанская
Верх-Убинское, Зыряновское, Лениногорское, Мало-Убинское, Пихтовское, Усть-Каменогорское, Черемшанское
Лиственичные леса Южного Алтая, Саура и Тарбагатая
Восточно-Казахстанская
Катон-Карагайский ГНПП, рубки главного пользования не проводятся Большенарымское, Зайсанское, Курчумское, Маркакольское
Хвойно-лиственные леса Северного Тянь-Шаня и Жонгарского Алатау
Алматинская
Жонгар-Алатауский ГНПП, Иле-Алатауский ГНПП, ГНПП "Көльсай көлдері", Чарынский ГНПП, рубки главного пользования не проводятся
Алакольское (Коктуминское лесничество – квартала 12-258, 260, 263-266, 272-292, 301-304, 315, 316, 324-338, Учаральское лесничество – квартала 27-35, 37), Борлитобинское, Жаркентское (Коктальское лесничество – квартала 1-28, Лесновское лесничество, Илийское лесничество – квартала 1-38, 181-183), Жонгарское, Кегенское, Нарынкольское, Талдыкорганское (Текелийское, Коксуское лесничества), Уйгентасское, Уйгурское (Аксуское лесничество, Кетменское лесничество – квартала 104-171), Шелекское (Табан-Карагайское, Шелекское лесничества)
Арчево-плодовые леса Западного Тянь-Шаня и Каратау
Жамбылская
Южно-Казахстанская
Акыртобинское, Жамбылское, Меркенское (без саксауловых и тугайных лесов), Жуалынское, Каракунузское, Кордайское
Сайрам-Угамский ГНПП, рубки главного пользования не проводятся Отрарское ГУ (Каратауское лесничество)
Приложение 2
к Правилам рубок леса на участках
государственного лесного фонда
Рубки главного пользования в колочных лесах
лесостепной и степной зон
Характеристика насаждений, поступающих в рубку
Способ рубки
Общая полнота до рубки
Выборка по запасу
Срок примыкания, лет
Ширина лесосеки, метр
Максимальная площадь лесосеки, гектар
Наименование хозяйственных мероприятий и количество приемов рубки
при полноте
процент вырубки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1. Коренные березняки и осинники, независимо от наличия подроста
колки более 5 гектаров
СР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
2
50
5
На вырубках насаждений березы с полнотой 0,3-0,4 создаются лесные культуры этой породы

186. Орманның табиғи қайта жаңаруына жәрдемдесу жөнiндегі іс-шаралар өткiзiлген, орман екпелері отырғызылған немесе табиғи өсiп-өнуге қалдырылған орман құрайтын барлық тұқымдылардың жаппай ағаш кесiлген жерлерде, сондай-ақ ағашы кесiлген жердiң сыртқы жағына жанасқан 10 метрлiк белдеулерде мал жаю мен шөп шабу өскiннiң көп бөлiгi жануарлардың оның жоғары басын бүлдіруiне мүмкiндiк бермейтін биiктiкке жеткеннен кейін жүргізiледi.
187. Орман пайдаланушылар мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдалануды жүзеге асырған кезде олар Орман кодексінің 38-бабының 12) тармақшасына сәйкес мемлекеттік орман қоры учаскелерінде басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кескен кезде орманның қайта түлеуін қоса алғанда, орман орналастыру жобасына сәйкес ағашы кесілген алаңның екі еселенген мөлшеріне тең алаңда ағаш отырғызуды жүзеге асырады.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
ағаш кесу қағидасына
1-қосымша
Республиканың әкiмшiлiк облыстары шегiнде орман шаруашылығы
аудандары бойынша мемлекеттік орман иеленушілердің тiзбесi
Орман
шаруашылығы
аудандары
Әкімшілiк
облыс
Мемлекеттік орман иеленушiлердің
(орманшылықтың, орамның) атауы
1
2
3
Орманды дала аймағы
Қайыңды-
көктеректi шоқ
орманды-алапты
ормандары
Қайыңды-
көктеректі шоқ
ормандар
Қостанай,
Солтүстік
Қазақстан
Солтүстік
Қазақстан
Ұзынкөл, Урицкий
"Ақан-Сері", Аққайың, Булаев,
Есіл, Жамбыл, Мамлютский,
Қызылжар, Пресновский,
Сергеевский, Соколовский
Мемлекеттік ұлттық табиғи парк
(бұдан әрі - МҰТП) "Көкшетау":
Айыртау филиалы (барлығы
Қазақтың ұсақ шоқысындағы
қарағай ормандарысыз) Басты
мақсатта пайдалану үшін кесуге
тыйым салынады
Бұрлық, Орлиногорский (барлығы
Қазақтың ұсақ шоқысындағы
қарағай ормандарысыз)
Далалық аймақ
Қайыңды-
көктеректі шоқ
ормандар
Ақмола
Қостанай
Павлодар
Солтүстік
Қазақстан
МҰТП "Бурабай", МҰТП "Көкшетау":
Зеренді филиалы және "Орманды
бұлақ" МУ (бұдан әрі-МУ),
Куйбышев, Ұрымқай (барлығы
Қазақтың ұсақ шоқысындағы
қарағай ормандарысыз). Басты
мақсатта пайдалану үшін кесуге
тыйым салынады
Куйбышевский, Маралды, Ұрымқай
(барлығы Қазақтың ұсақ
шоқысындағы қарағай
ормандарысыз), МҰТП "Бұйратау":
Ерейментау филиалы. Басты
мақсатта пайдалану үшін кесуге
тыйым салынады "Бұқпа",
Ерейментау
Арақарағай, Басаман, Бурабай,
Пригородный,Семиозерный
(барлығы қарағайдың арал тәрізді
ормандарысыз),
Михайловский,Тарановский,
Усаковский
МҰТП Баянауыл (барлығы Қазақтың
ұсақ шоқысындағы қарағай
ормандарысыз). Басты мақсатта
пайдалану үшін кесуге тыйым
салынады
Максим Горький, Павлодар,
Үрлітүп (барлығы жайылма
ормандарысыз)
МҰТП "Көкшетау": Арықбалық және
Шалқар филиалдары (барлығы
Қазақтың ұсақ шоқысындағы
қарағай ормандарысыз)
Қазақтың ұсақ
шоқысындағы
қарағай
ормандары
Ақмола
Қарағанды
Солтүстік Қазақстан
МҰТП "Бурабай", МҰТП "Көкшетау":
Зеренді филиалы және "Орманды
бұлақ" МУ, (барлығы
қайың-көктерек шоқ
ормандарысыз), Көкшетау орман
тұқым орталығы. Басты мақсатта
пайдалану үшін кесуге тыйым
салынады Куйбышевский, Маралды,
Ұрымқай (барлығы қайың-көктерек
шоқ ормандарысыз), "Ақкөл",
"Барап", ҮлкенТүкті, Кеңес,
Краснобор, Кіші Түкті, Отрадный,
Степногор, Сандықтау
оқу-өндірістік орман
шаруашылығы,
МҰТП Қарқаралы. Басты мақсатта
пайдалану кесуіне тыйым салынады
Қу
Бұрлық, Орлиногор (барлығы
қайың-көктерек шоқ ормандарысыз)
Қарағайлы шоқ
ормандар
Қостанай
Арақарағай, Басаман, Боровской,
Пригородный, Семиозерный
(барлығы қайың-көктерек шоқ
ормандарысыз)
Жалды ормандар
Шығыс Қазақстан
Павлодар
"Семей орманы" мемлекеттік
табиғи резерват (бұдан әрі-МТР)
(МТР Жарма филиалысыз). Басты
мақсатта пайдалану кесуіне тыйым
салынады
МТР "Ертiс орманы". Басты
мақсатта пайдалану үшін кесуге
тыйым салынады
Ұсақ шоқының
шоқ
ормандарының
оңтүстік шеті
Ақмола
Қарағанды
"Жасыл-Аймақ" Республикалық
мемлекеттік кәсіпорны. Басты
мақсатта пайдалану үшін кесуге
тыйым салынады
Қарағанды, Теміртау
Жазықтағы шоқ
ормандардың
оңтүстік шеті
Ақтөбе
Қостанай
Батыс Қазақстан
Ақтөбе, Мәртөк, Қобда (барлығы
жайылма ормандарысыз),
Қарабұтақ, Камышнинский
Ақжайық, Бөрлі, Шыңғырлау, Орал,
Январцевский (барлығы жайылма
ормандарысыз)
Жайылма
ормандары
Ақтөбе
Батыс
Қазақстан
Павлодар
Ақтөбе, Мәртөк, Қобда (барлығы
жазықтағы шоқ ормандардың
оңтүстік шетінсіз)
Шыңғырлау, Орал, Бөрлі, Январцев
(барлығы жазықтағы шоқ
ормандардың оңтүстік шетінсіз)
Максим Горький, Павлодар,
Үрлітүп (барлығы
қайың-көктеректі шоқ ормансыз).
Шөлейт аймақ
Ұсақ шоқының
шоқ
ормандарының
оңтүстік шеті
Қарағанды
Ақтоғай, Жаңаарқа, Ұлытау
Жазықтағы шоқ
ормандарының
оңтүстік шеті
Ақтөбе
Темір, Ойыл
Жайылма
ормандары
Батыс Қазақстан
Ақжайық (жазықтағы шоқ
ормандардың оңтүстік шетінсіз),
Тайпақ (Антонов, Қарауылтөбе
және Алмалық орманшылықтары),
Чапаевский
Шөлді аймақ
Жазықтағы шоқ ормандарының оңтүстік шеті
Ақтөбе
Батыс
Қазақстан
Үлкен Борсық
Орда
Жайылма
ормандары
Атырау
Батыс
Қазақстан
Атырау, Индер (Индер учаскесі),
Құрманғазы Тайпақ (Тайпақ және
Степное орманшылықтары)
Сексеуіл және
тоғайлы
ормандар
Алматы
Атырау
Жамбыл
Қызылорда
Маңғыстау
Оңтүстік Қазақстан
Алакөл (Алакөл өңірі
орманшылығы, Үшарал орманшылығы
–1-26, 36-орамдар), Жаркент
(Көктал орманшылығы –
29-112-орамдар, Іле орманшылығы
– 39-180-орамдар), Талдықорған
(Қаратал орманшылығы), Шелек
(Нұра орманшылығы), Бақанас,
Бөрлітөбе, Қаскелен, Күрті,
Үштөбе, Ұйғыр (Кетпен
орманшылығы –214-235-орамдар)
Индер (Миялы учаскесі)
Ақыртөбе, Жамбыл, Мерке (таулы
ормандарсыз), Ақкөл, Байзақ,
Бурылбайтал, Көктерек, Қосқұдық,
Луговое, Мойынкұм, Сарысу
Арал, Жалағаш, Жаңақорған,
Қазалы, Қармақшы, Қызылорда,
Сырдария, Шиелі
Бейнеу, Сам.
Сырдария-Түркістан мемлекеттік
өңірлік табиғи парк. Басты
мақсатта пайдалану үшін кесуге
тыйым салынады.
Отырар, Созақ, Шардара, Бадам
Таулы ормандар
Қалба
тауларының
қарағайлы
ормандары
Шығыс
Қазақстан
Асубұлақ, Самар
Кенді Алтайдың
қалың қылқан
жапырақты
ормандары
Шығыс
Қазақстан
Жоғарғы Үлбі, Зырян,
Лениногорск, Кіші Үлбі,
Пихтовский, Өскемен, Черемшан
Оңтүстік
Алтай, Сауыр
және
Тарбағатайдың
жапырақты
ормандары
Шығыс
Қазақстан
Катонқарағай МҰТП. Басты
мақсатта пайдалану үшін кесуге
тыйым салынады Үлкен Нарын,
Зайсан, Күршім, Марқакөл
Солтүстік
Тянь-Шань және
Жоңғар
Алатауының
қылқанды-
жапырақты
ормандары
Алматы
Жоңғар-Алатау МҰТП, Іле-Алатау
МҰТП, МҰТП "Көлсай көлдері",
МҰТП Шарын. Басты мақсатта
пайдалану үшін кесуге тыйым
салынады
Алакөл (Көктұма орманшылығы –
12-258, 260, 263-266, 272-292,
301-304, 315, 316,
324-338-орамдар, Үшарал
орманшылығы – 27-35,
37-орамдар), Бөрлітөбе, Жаркент
(Көктал орманшылығы –
1-28-орамдар, Лесновское
орманшылығы, Іле орманшылығы
–1-38, 181-183 -орамдар),
Жоңғар, Кеген, Нарынқол,
Талдықорған (Текелі, Көксу
орманшылығы), Үйгентас, Ұйғыр
(Ақсу орманшылығы, Кетпен
орманшылығы – 104-171-орамдар),
Шелек (Табан-Қарағай, Шелек
орманшылығы)
Батыс
Тянь-Шаньнің
және
Қаратаудың
арша-жидекті
ормандары
Жамбыл
Оңтүстік Қазақстан
Ақыртөбе, Жамбыл, Меркі
(сексеуіл және тоғайлы
ормандарсыз), Жуалы, Қарақоныз,
Қордай
Сайрам-Өгем МҰТП. Басты
пайдалану мақсатында кесуге
тыйым салынады
Отырар ММ (Қаратау орманшылығы)
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
ағаш кесу қағидасына
2-қосымша
Орманды дала мен далалық аймақтардың шоқ
ормандарында басты мақсатта пайдалану үшін кесу
Кесуге түсетін
алқаағаштардың
сипаттамасы
Кесу
тәсі
лі
Кесуге
дейінгі
жалпы
толымдылығы
Қор бойынша
іріктеу
Жанасу
мерзімі,
жыл
Кеспе-
ағаштың
ені,
метр
Кеспеағаштың ең
үлкен алаңы,
гектар
Шаруашылық шаралар
атауы және кесу
кезектерінің саны
толымдылығында
кесу
проценті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.Өскіннің болуына қарамастан байырғы шоқ қайыңдар мен көктеректер 5 гектардан астам шоқ ормандар

4. Простые и сложные чистые и смешанные одновозрастные и разновозрастные, независимо от наличия подроста сосны
Все экспозиции
0-20
Свежие, влажные
СУР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
5
40
2
При недостаточном количестве подроста сосны в первые 2 года проводится восстановление лесов путем создания лесных культур
Примечания:
1. ДВР – добровольно-выборочные рубки, СУР – сплошные узколесосечные рубки;
2. Сух. – сухие сосняки, св. – свежие, вл. – влажные;
3. При сплошных узколесосечных рубках (СУР) в разновозрастных сосняках вырубаются только совокупности деревьев спелых и перестойных поколений леса.
Приложение 4
к Правилам рубок леса на участках
государственного лесного фонда
Рубки главного пользования в лиственных лесах Казахского
мелкосопочника
Характеристика насаждений, поступающих в рубку
Экспозиция и крутизна склонов, градусов
Способ рубки
Общая полнота до рубки
Выборка по запасу
Повторяемость приемов, срок примыкания лесосек, лет
Ширина лесосеки, метр
Максимальня площадь лесосеки, гектар
Примечание
при полноте
процент выборки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1. Коренные березняки и осинники, тополевники и ивняки независимо от наличия подроста:
колки более 5 гектаров
Все экспозиции
0-30
СР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
5
40
2,5
На вырубках березовых насаждений с полнотой 0,3-0,4 создаются лесные культуры
колки от 2 до 5 гектаров
Все экспозиции
0-30
СР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
**
*
2,5
* Колки вырубаются в два приема:
в первый – заветренная его половина
** Второй прием проводится при достижении подростом высоты 1,5 метра, а при посадке лесных культур – через 3 года
колки 2 гектаров и менее
Все экспозиции
0-30
СР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
***
2
*** Колок вырубается в один прием
2. Производные чистые березняки и осинники без подроста сосны:
колки более 5 гектаров
Все экспозиции
0-30
СР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
5
40
2
Насаждения естественные или сформировавшиеся в результате рубок прошлых лет
колки от 2 до 5 гектаров
Все экспозиции
0-30
СР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
**
*
2
* Колки вырубаются в два приема:
в первый – заветренная его половина
** Второй прием проводится при достижении подростом высоты 1,5 метра, а при посадке лесных культур – через 3 года
колки 2 гектаров и менее
Все экспозиции
0-30
СР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
***
-
2,5
3. Производные смешанные с сосной и чистые при удовлетворительном сосновом подросте
Все экспозиции
0-30
ДВР
0,6-1,0
0,9-1,0
0,6-0,8
20
15
15
-
10
0,3-0,5
Рубки не проводятся
Примечания:
ДВР – добровольно-выборочные рубки;
СР – сплошнолесосечные рубки.
Приложение 5
к Правилам рубок леса на участках
государственного лесного фонда
Рубки главного пользования в островных сосновых лесах
Характеристика насаждений, поступающих в рубку
Способ рубки
Группы типов леса
Общая полнота до рубки
Выборка по запасу
Повторяемость, срок примыкания лесосек, лет
Ширина лесосеки, метр
Максимальная площадь лесосеки, гектар
Примечание
при полноте
процент выборки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

4. Қарағай
өскіндеріні
болуына
қарамастан,
қарапайым
және
күрделі,
таза және
аралас
бiркелкі
Барлық
экспо-
зици-
ялар
0-20
ылғал-
дылығы
жеткі-
лікті,
құрғақ
ЖТК
0,3-1,0
0,3-1,0
100
5
40
2
және
әртүрлi
жастағы
0,3-0,5
кесу жүргізілмейді
Ескертпелер: 1. ЕІК - ерікті іріктеп кесу, ЖТК - жаппай
кеспеағашты тарлап кесу;
2. Құр. - құрғақ қарағайлар, ылғ.жет. – ылғалдылығы жеткілікті, ыл. – ылғалды;
3. Әртүрлі жастағы қарағайларды жаппай кеспеағашты тарлап кесу
кезінде (ЖТК) ормандардың толысқан және көнерген ағаштарының жиынтығы
ғана кесіледі.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
ағаш кесу қағидасына
4-қосымша
Қазақтың ұсақ шоқылы жапырақты
ормандарында басты мақсатта пайдалануға ағаш кесу
Кесуге
түсетiн
алқаағаштардың
сипаттамасы
Беткей
лердің
экспозициясы
мен
тікті
лігі,
градус
Кесу
тәсі
лі
Кесуге
дейінгі
жалпы
толымдылығы
Қор бойынша
іріктеу
Кезек
тің
қайта
лануы,
алқап
тың
жанасу
мер
зімі,
жыл
Кеспе
ағаш
тың
ені,
метр
Кеспе
ағаш
тың
ең
үлкен
алаңы,
гектар
Ескертпе
толым дылығында
ірік
теу
про
цент
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1. Өскiннiң
болуына
қарамастан
байырғы
қайыңдар мен
көктеректер,
теректер
және талдар
көлемi 5
гектардан
астам шоқ
ағаштар
Барлық
экспози-
циялар
0-30
ЖК
0,3-1,0
0,3-1,0
100
5
40
2,5
Толымдылығы -
0,3-0,4 қайың
алқаағаштары
кесілген
жерлерде орман
екпелері
егіледі
2 гектардан
- 5 гектарға
шоқ ағаштар
Барлық
экспози-
циялар
0-30
ЖК
0,3-1,0
0,3-1,0
100
**
*
2,5
* Шоқ ағаштар
екi кезекпен
кесiледi –
біріншісі оның
жел өтіндегі
жартысы
** Екiншi
кезек
өскiндерiнiң
биіктігі 1,5
метр жеткен
кезде, ал
орман
екпелерін
отырғызу
кезiнде - 3
жылдан кейін
жүргiзiледi
2 гектар
және одан
төмен шоқ
ағаштар
Барлық
экспоө
зициялар
0-30
ЖК
0,3-1,0
0,3-1,0
100
***
2
***Шоқ ағаштар
бір кезекпен
кесіледі
2. Қарағай
өскiнiсiз
ауыспалы
таза қайың
және
көктерек,
5 гектардан
астам шоқ
ағаштар
Барлық
экспоө
зициялар
0-30
ЖК
0,3-1,0
0,3-1,0
100
5
40
2
Табиғи немесе
өткен
жылдардағы
кесу
нәтижесiнде
қалыптасқан
алқаағаштар
2 га-дан
5 гектарға
дейінгі шоқ
ағаштар
Барлық
экспоө
зициялар
0-30
ЖК
0,3-1,0
0,3-1,0
100
**
*
2
* Шоқ ағаштар
екi кезекпен
кесiледi -
біріншісі оның
жел өтіндегі
жартысы
** Екiншi
кезек
өскiндерiнiң
биіктігі 1,5
метр жеткен
кезде, ал
орман
екпелерін
отырғызу
кезiнде - 3
жылдан кейін
жүргiзiледi
2 гектар
және одан
төмен шоқ
ағаштар
Барлық
экспоө
зициялар
0-30
ЖК
0,3-1,0
0,3-1,0
100
***
2,5
***Шоқ ағаштар
бір кезекпен
кесіледі
3. Аралас
туынды және
таза қарағай
өскiндерімен
қанағатө
танарлық
Барлық
экспоө
зициялар
0-30
ЕІК
0,6-1,0
0,9-1,0
0,6-0,8
20
15
15
-
10
0,3-0,5
Кесу жүргізілмейді
Ескертпелер: ЕІК – ерікті іріктеп кесу; ЖК – жаппай кеспеағаш кесу
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
ағаш кесу қағидасына
5-қосымша
Арал тәрізді қарағайлы ормандарда
басты мақсатта пайдалануға ағаш кесу
Кесуге
түсетiн
алқаө
ағаштардың
сипаттамасы
Кесу
тәсі
лі
Орман типтерінің
топө
тары
Кесуге
дейінгі
жалпы
толымө
дылығы
Қор
бойынша
іріктеу
Кезекө
тің
қайта
лануы,
алқап
тың
жанасу
мер
зімі,
жыл
Кеспе
ағаш
тың
ені,
метр
Кеспе
ағаш
тың
ең
үлкен
ала
ңы,
гек-
тар
Ескертпе
толымдылығында
ірік
теу
про
цент
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

4. Сложные разновозрастные чистые и смешанные со вторым ярусом из сосны ( в графах 4 и 5 указана суммарная полнота ярусов) независимо от наличия подроста
СУР
Свежие, влажные
0,3-1,0
0,3-1,0
100 спелых и перестойных
5
40
2
При недостаточном количестве подроста в первые 2 года проводится восстановление лесов путем создания лесных культур
Примечания:
1. ДВР – добровольно-выборочные рубки, СУР – сплошные узколесосечные рубки;
2. При сплошных узколесосечных рубках (СУР) в разновозрастных сосняках вырубаются только совокупности деревьев спелых и перестойных поколений леса;
3. Рубки березово-осиновых колков в островных сосновых лесах проводятся в соответствии с правилами рубок главного пользования в колочных лесах лесостепной и степной зон (приложение 2 к настоящим Правилам).
Приложение 6
к Правилам рубок леса на участках
государственного лесного фонда
Рубки главного пользования в пустынных, пойменных, тугайных
лесах и тальниках
Характеристика насаждений, поступающих в рубку
Способ рубки
Общая полнота до рубки
Выборка по запасу
Срок примыкания, лет
Ширина лесосеки, метр
Максимальная площадь лесосеки, гектар
Примечание
при полноте
процент выборки
1
2
3
4
5
7
8
9
10
Пустынные леса
1. Чистые и смешанные (до 4 единиц включительно белого саксаула) черносаксауловые одновозрастные и разновозрастные на устойчивых к ветровой эрозии почвах
СР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
3
75
10
Оставленные полосы назначаются в рубку при наличии на вырубленных полосах более 500 штук на 1 гектар подроста саксаула в возрасте 3-5 лет или через 3-4 года после создания лесных культур
Примыкание чересполосное
Пойменные леса
2. Лиственные насаждения (тополь, ива древовидная, ветла и др.) чистые и смешанные, одновозрастные и разновозрастные
СУР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
2
40
1
Примыкание кулисное, при ширине выдела менее 80 метров - чересполосное
3. Тальники
СУР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
2
40
2
Примыкание непосредственное
Тугайные леса,
4. Ивняки древовидные (ива джунгарская и Вильгельмса) чистые и смешанные одновозрастные и разновозрастные
СУР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
3
40
2
Примыкание чересполосное
5. Гребенщик
СУР
0,3-1,0
0,3-1,0
100
2
40
2
Примыкание непосредственное
Тальники всех природных зон

4. Қарағай
өскіндерiнiң
болуына
қарамастан
қарағайдан
екі қабатты
(4 және 5 –
бағандарда
қабаттардың
жиынтық
толымдылығы
көрсетілген)
таза және
аралас
күрделi
әртүрлі
жастағы
ЖТК
ылғал-
дылығы
жеткі-
лікті,
ылғал-
ды
0,3-1,0
0,3-1,0
100
толы-
сқан
және
кө-
нер-
ген
5
40
2
Қарағай
өскінінің
көлемі
жеткіліксіз
болғанда
алғашқы 2
жылда орман
дақылдарын
отырғызу
жолымен
ормандарды
қалпына
келтіру
жүргізіледi
Ecкертпе: 1. ЕІК –ерікті іріктеп кесу, ЖТК - жаппай кеспеағашты
тарлап кесу;
2. Әртүрлі жастағы қарағайларды жаппай кеспеағашты тарлап кесу
(ЖТК) кезінде ормандардың толысқан және көнерген ағаштарының жиынтығы
ғана кесіледі;
3. Аралды қарағайлы ормандарда қайың-көктерек шоқ ағаштарын
кесу орманды дала және далалық аймақтардың шоқ ағаштары ормандарында
басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу ережелеріне сәйкес
жүргізіледі (осы Ережеге 2-қосымша).
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
ағаш кесу қағидасына
6-қосымша
Шөлейт, жайылма, тоғайлы және тал ормандарында
басты мақсатта пайдалануға ағаш кесу
Кесуге
түсетiн
алқаағаштардың
сипаттамасы
Кесу
тәсілі
Кесуге
дейінгі
жалпы
толым
дылығы
Қор бойынша
іріктеу
Жанасу
мер-
зімі,
жыл
Кеспе
ағаштың
ені,
метр
Кеспе
ағаштың
ең
үлкен
алаңы,
гектар
Ескертпе
то
лым
дылы
ғында
ірік
теу про
цент
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Шөлейт ормандар
1. Топырақ-
тың жел
эрозиясына
төзімді таза
және аралас
(ақ сексе-
уiлдi
қосқанда 4
бiрлiкке
дейiн) қара
сексеуiлдi
бiр
жастағылары
және әртүрлi
жастағылары
ЖК
0,3-1,0
0,3-1,0
100
3
75
10
Қалған белдеулер.
3-5 жастағы
сексеуіл
өскінінің ағашы
кесілген
белдеулерде 1 га
500 данадан
астамы болған
жағдайда немесе
орман екпелерін
еккеннен кейiн
3-4 жыл сайын
кесуге берiледi.
Белдеулер арқылы
жанасу
Жайылма ормандары
2. Жапырақты
алқаағаштар
(терек,
сүрек тектес
тал, үйеңкi
және басқ.)
таза және
аралас, бiр
жастағылары
және
әр-түрлi
жастағылары
ЖТК
0,3-1,0
0,3-1,0
100
2
40
1
Ықтырмалы жанасу,
телiмнiң енi 80
метр кезiнде -
белдеулер
арқылы жанасу
3. Шоқ
талдар
ЖТК
0,3-1,0
0,3-1,0
100
2
40
2
Тікелей жанасу
Тоғайлы ормандар
4. Сүрек
тектес
талдар
(Жоңғар және
Вильгельм
талдары)
таза және
аралас бiр
жастағылары
және
әртүрлi
жастағылары
ЖТК
0,3-1,0
0,3-1,0
100
3
40
2
Белдеулер арқылы
жанасу
5. Жыңғыл
ЖТК
0,3-1,0
0,3-1,0
100
2
40
2
Тікелей жанасу
Барлық табиғи аймақтардың өзен жайылмалары бойынша талды ормандар

11-15
-
16 и более
4-5
61 и более
61-160
61 и более
51 и более
41 и более
-
Приложение 9
к Правилам рубок леса на участках
государственного лесного фонда
Классификация деревьев в насаждении по классам роста
Классы роста
Характеристика деревьев по классам роста
I класс
деревья исключительно господствующие, прегосподствующие, имеющие толстый ствол, хотя и не всегда самые высокие, но обладающие широкой раскидистой, мощной кроной, чаще всего с толстыми сучьями, расположенными почти от самого основания ствола. Эти деревья пользуются огромным притоком солнечной энергии, развивают мощную корневую систему и извлекают из почвы много воды и питательных веществ. Они встречаются в лесу единично
II класс
деревья господствующие, обычно самые высокие или почти самые высокие, но с более тонким стволом и не такой мощной кроной, как предыдущие. Они составляют наряду с деревьями III класса основную часть всякого нормального древостоя
III класс
деревья согосподствующие, более мелкие, но еще имеющие открытую для солнца вершину. Они также преобладают в лесу
IV класс
деревья угнетенные, мелкие, тонкие, ущемленные в пологе, часто совсем почти не получающие прямого солнечного света. Среди них выделяются две категории особей: а — равномерно угнетенные со всех сторон и имеющие узкие во все стороны расходящиеся кроны; б — флагообразные, с кроной, развитой лишь в одну сторону ввиду чрезмерного угнетения соседями с других сторон
V класс
деревья отмирающие и мертвые. Первые числятся под рубрикой а, вторые составляют особую категорию б. Это деревья сильно отставшие в росте, попавшие под полог господствующих деревьев, не имеющие непосредственного доступа света, причем первые из них еще живые, на них есть остатки недоразвитой хвои и мелких листьев, вторые уже мертвые, представляющие собой сухостой, который, падая, образует валеж
Приложение 10
к Правилам рубок леса на участках
государственного лесного фонда
Полнодревесность мелкотоварной лесопродукции и дров
Сортименты
Переводные коэффициенты
для пересчета складочных кубометров в плотные
для пересчета плотных кубометров в складочные
1
2
3
Хворост неочищенный, толщиной в комле до 4 сантиметров и при длине ствола, метр:
4-6
2-4

11-15
-
Өтпелі
ағаш
кесу
Көлемі
бойынша
күшейіп
өсуі
1-3
4-5
41 және
одан көп
61 және
одан көп
61-160
61-160
41 және
одан көп
61 және
одан көп
41 және
одан
көп
51 және
одан көп
31 және
одан көп
41 және
одан көп
16 және
одан көп
-
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
ағаш кесу қағидасына
9-қосымша
Алқаағаштардағы ағаштардың өсу кластары бойынша бөлінуі
Жас кластары
Жас кластары бойынша ағаштардың сипаттамасы
I класс
діңінің төмен жағынан басталатын жуан бұтақтары,
қуатты кең таралған бөрікбасы бар, биіктігі әрқашан
биік болмаса да діңі жуан басым ағаштар. Бұл ағаштар
күн энергиясының үлкен қуатын пайдаланады, тамыр
жүйесі мықты дамыған және топырақтан су мен құнарлы
заттарды көп алады. Олар орманда сирек жекелеп
кездеседі.
II класс
басым ағаштар, әдетте ең биік немесе биік ағаштар
бірақ алдындағымен салыстырғанда діңі жіңішкелеу
және бөрікбасы да кішілеу. Олар III класс
ағаштарымен бірге қалыпты сүрекдіңдердің негізін
құрайды.
III класс
басым ағаштар, бірақ кішірек болса да ұшар бастары
күн сәулесіне ашық. Олар да орманда басым.
IV класс
бұғауланған ұсақ, жіңішке,орман астарында қалған,
көп жағдайда күн сәулесі түспейтін ағаштар. Олардың
ішінде екіге бөлінеді: а — бөрікбастары барлық
жағынан бірдей қысылған және жіңішке; б — жалау
тәріздес, басқа қасындағы ағаштардың әсерінен
бөрікбастары бірақ жағына қарай дамыған
V класс
қурап бара жатқан және өлген ағаштар. Алғашқылары а
айдарына жатады, ал екіншілері б айдарына жатады.
Бұл ағаштар басым ағаштардың астарында өсу жағынан
қатты артта қалған ағаштар, бұларға күн сәулесі
түспейді, олардың алғашқылары тірі, толық дамымаған
қылқандары мен жапырақтары бар. Ал екіншілері өлген,
қураған ағаштар, олар құлап орманда шөмшек құрады.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
ағаш кесу қағидасына
10-қосымша
Ұсақ тауарлы орман өнімдерi мен отындық
ағаштың толық сүректiк сипатының кестесі
Сортименттер
Көшiру коэффициенттерi
Қоймалық
текшеметрлердi
нығыз текше метрге
қайта есептеу үшiн
Нығыз текшеметрлерді
қоймалық текше
метрлерге қайта
есептеу
1
2
3
Қалыңдығы 4 см
дейін топырақ
жабысқан және
діңнің ұзындығы:
4-6
2-4 м болатын
тазартылмаған
шөпшек

250
197
98
78
47
33
24
19
Приложение 20
к Правилам рубок леса на участках
государственного лесного фонда
Шкала санитарного состояния деревьев
Балл категории
Признаки состояния деревьев по породам
хвойные
лиственные
I – без признаков ослабления
Крона густая, хвоя зеленная, усыхания, повреждений нет
Крона густая, листва зеленная, усыхания, повреждений нет
II - ослабленные
Крона слабо ажурная; хвоя зеленая, светло-зеленая или объедена (обожжена) не более, чем на1/3; усыхание отдельных ветвей повреждение отдельных корневых лап, местное повреждение ствола
Крона слабо ажурная; листва рано опадает или объедена до 25 процентов; усыхание отдельных ветвей; местное поражение ствола и корневых лап; единичные водяные побеги
III – сильно ослабленные
Крона сильно ажурная; хвоя светло-зеленая или серая или матовая, либо отъедена (обожжена) до 2/3, прироста очень слабый, усыхание до 2/3 кроны, повреждения корневых лап или ствола, окольцовывающие их до 2/3; попытки поселения стволовых вредителей; плодовые тела грибов или иные признаки сильного поражения ствола
Крона сильно ажурная; листва очень мелкая, светлая, рано желтеет и опадает, прирост очень слабый или отсутствует; усыхает до 2/3 кроны повреждение ствола и корневых лап на 2/3 их окружности; сокотечение на стволах и скелетных сучьях; попытки поселения или местные поселения стволовых вредителей; обильные водяные побеги; плодовые тела грибов на стволе
IV – усыхающие
Крона сильно ажурная; хвоя серая, желтоватая или желто-зеленая, осыпается, прирост очень слабый или отсутствует; усыхание более 2/3 ветвей; повреждение ствола и корневых лап более 23 окружности; признаки заселения стволовыми вредителями
Усохло или усыхает более 2/3 кроны; повреждение более 2/3 окружности ствола и корневых лап; признаки заселения стволовыми вредителями усыхающие водяные побеги
V – свежий сухостой (текущего года)
Серая, желтая или бурая, частично осыпающаяся хвоя, частичное опадение коры, признаки заселения ли вылета стволовых вредителей
Листва усохла, увяла или отсутствует; частичное опадение коры; признаки заселения или вылета стволовых вредителей
VI – старый сухостой (прошлых лет)
Хвоя отсутствует; кора и мелкие веточки осыпались частично или полностью; вылетные отверстия стволовых вредителей; под корой грибница дереворазрушающих грибов
Листва отсутствует; кора и мелкие веточки осыпались частично или полностью; вылетные отверстия стволовых вредителей; под корой грибница дереворазрушающих грибов
Примечания:

250
197
98
78
47
33
24
19
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
ағаш кесу қағидасына
20-қосымша
Ағаштардың санитарлық жай-күйінің шәкiлi
Балл
санаты
Тұқымы бойынша ағаштардың жай-күйiнiң белгілерi
қылқан жапырақты
жапырақты
1
2
3
І - әлсiреу
белгiсi жоқ
Ұшар басы қалың, қылқан
жапырақтары жасыл, кеуiп
кетпеген, бүлiнбеген
Ұшар басы қалың, жапырақтары
жасыл, кеуіп кетпеген,
бүлінгендері жоқ
II -
әлсiреген
Ұшар басы болар-болмас
өрнектелген; қылқан жапы-рақтары
жасыл немесе 1/3 аспайтын бөлігi
желiнген;
жекелеген бұтақтары кеуiп кеткен,
жекелеген түп табандары бүлiнген,
дiңдерi жергiлiктi бүлiнген
Ұшар басы болар-болмас
өрнектелген; жапырақтары ерте
тү-седі немесе 25 процент дейін
желінген; жекелеген бұтақтары
кеуіп кеткен, діңдері мен түп
табандары жергілікті зақымданған;
бірліжарым қысыр өркендер
ІІІ -
өте
әлсіреген
Ұшар басы айтарлықтай өрнектелген;
қылқан жапы-рақтары ашық жасыл
немесе сұр немесе күңгiрт, не 2/3
дейiн желінген; өсуi өте нашар,
кебуi ұшар басының 2/3 дейiн, түп
табандары немесе дiңi бүлiнген, 2/3
дейiн оларды көмкерген; дiң
зиянкестерінiң
қоныстану әрекетi;
саңырауқұлақтардың жеуге жарамды
бөлiктерi немесе өзге де дiңнiң
айтарлық бүлiну белгілерi
Ұшар басы айтарлықтай
өрнектелген; жапырақтары өте
ұсақ, ашық түсті, ерте сарғаяды
және түседi, өсуi өте нашар
немесе жоқ; кебуi ұшар басының
2/3 дейiн, түп табандары немесе
дiңi бүлiнген, 2/3 дейiн оларды
көмкерген; дiңдер мен қаңқа
бұтақшаларынан сөл ағызу; дiң
зиянкестерінiң қоныстануы мен
жергiлiктi қоныстану әрекеті;
қысыр өркендердiң көбеюi; діңде
саңырауқұлақтардың жарамды
бөлiктерi
ІV - кеуіп
кеткен
Ұшар басы айтарлықтай өрнектелген;
қылқан жапырақтары сары немесе сары
жасыл, түсетiн, өсуi өте нашар
немесе жоқ; бұтақтардың 2/3 астамы
кеуiп кеткен; дiң мен түп
тамырлардың бүлінуi 2/3 көп бөлігін
көмкерген; дiңдiк зиянкестердiң
қоныстану белгілерi
Ұшар басының 2/3 көбi кепкен
немесе кеуiп бара жатқан; дiң мен
түп тамырлардың бүлiнуi 2/3 көп
бөлiгiн көмкерген; діңдік
зиянкестердiң қоныстану
белгілерi, қысыр өркендердiң
кебуi
V - жас қу-
рап қалған
ағаштар
(ағымдағы
жылғы)
Сұр, жасыл немесе қоңыр, қылқан
жапырақтары бiр-тiндеп түсетiн,
қабықтары бiртiндеп түскен, діңдiк
зиянкестердiң қоныстану немесе ұшып
кету белгiлерi
Жапырақтары қурап кеткен, солып
қалған немесе жоқ; қаб-ықтары
бiртiндеп түскен, дiңдiк
зиянкестердiң қоныстану немесе
ұшып кету белгiлерi
VI - үлкен
қурап қал-
ған ағаштар
(өткен жыл-
дардағы)
Қылқан жапырақтары жоқ; қабығы мен
ұсақ бұтақша-лары бiртіндеп немесе
толық түскен; дiңдiк зиянкес-тердiң
ұшу саңылаулары бар; ағаш бүлдіретін
саңы-рауқұлақтар алаңқайы
Жапырақтары жоқ; қабығы мен ұсақ
бұтақшалары бiртiндеп немесе
толық түскен; діңдiк
зиянкестердiң ұшу саңылаулары
бар; ағаш бүлдiретiн
саңырауқұлақтар алаңқайы
Ескертпелер:

1) Шкала конкретизируется в различных очагах вредителей, болезней, других повреждений с учетом особенностей, причины ослабления и устойчивости древесной породы;
2) При перечете на пробных площадях обязательно указывается заселенность деревьев III-IV категорий стволовыми вредителями и пораженность болезнями, для чего в перечетной ведомости предусматриваются соответствующие графы;
3) Ветровал, бурелом и снеговал учитываются отдельно с указанием степени заселенности стволовыми вредителями;
4) При необходимости более детального учета деревьев по их состоянию в отдельных очагах вредителей и болезней проводится выделение дополнительных категорий;
5) Средневзвешенный балл санитарного состояния древостоя (Б) определяется по формуле:
Б = (Z1х№1 + Z2х№2 + Z3х№3 + Z4х№4 + Z5х№5 + Z6х№6): (№1+№2+№3+№4+№5+№6)
где: Z1-Z6 – категория состояния деревьев с первого по шестой;
№ 1-6 – число деревьев на пробе с соответствующей категорией состояния;
При определении балла санитарного состояния древостоев учитываются все деревья, относящиеся с I по IV категориям их состояния.
Приложение 21
к Правилам рубок леса на участках
государственного лесного фонда
Категории состояния (классы устойчивости) насаждений
Показатели
Характеристика состояния (классы устойчивости) насаждений по категориям
I класс - биологически устойчивые
II класс - с нарушенной устойчивости
III класс - утратившие устойчивость
1
2
3
4
Текущий отпад
В пределах естественного, происходит преимущественно за счет деревьев низших диаметров
В два и более раз превышает величину естественного отпада и происходит за счет деревьев основного полога с диаметром близким к среднему диаметру древостоя или более его
Характер усыхания
Единичный, редко групповой
Преимущественно групповой, куртинный, иногда диффузный
Куртинный, диффузный или сплошной
Целостность древостоя после вырубки усыхающих и усохших деревьев
Сохраняется при значительном снижении полноты
Сохраняется при снижении полноты не ниже предельно установленного
Не сохраняется при снижении полноты ниже установленного предела
Поврежденность пораженность вредителями и болезнями
Отсутствует или единична
Может быть значительной
Может быть массовой
Преобладающие категории состояния деревьев в составе живой части древостоя
Преобладают деревья без признаков ослабления
При значительной доле деревьев без признаков ослабления увеличена доля ослабленных усыхающих и усохших деревьев
Преобладают ослабленные, усыхающие и усохшие деревья, деревья без признаков ослабления составляют меньшую долю
Примечание: текущий отпад по таблицам хода роста.
Приложение 22
к Правилам рубок леса на участках
государственного лесного фонда
Шкалы оценки естественного возобновления на не покрытых лесом
угодьях и под пологом леса
Таблица 1
Шкала оценки естественного возобновления сосны под пологом леса в
равнинных лесах и лесах Казахского мелкосопочника
Основные группы типов леса
Количество самосева и подроста, тысяч штук на 1 гектар
Групповой подрост, количество групп на 1 гектар

1) Шәкiл сүрек тұқымдарының ерекшелiктерiн, әлсiреу себептерi
мен төзiмдiлiгiн ескере отырып, зиянкестердiң, аурулардың және
басқа да бүлiнудiң түрлі ошақтарында нақтыланады;
2) Сынақ алқаптарын қайта есептеу кезiнде ІІІ-IV-санаттағы
ағаштарға дiңдiк зиянкестердiң қоныстануы мен аурулармен
зақымдануы мiндеттi түрде көрсетіледi, ол үшiн қайта есептеу
ведомосiнде тиiсті бағандар көзделедi;
3) Желсұлатпа, дауыл құлату және қар басу діңдiк зиянкестердiң
қоныстану деңгейi көрсетіле отырып, есепке алынады;
4) Ағаштарды егжей-тегжейлi есепке алу қажет болған жағдайда
зиянкестер мен аурулардың жекелеген ошақтарында олардың
жай-күйi бойынша қосымша санаттар бөлу жүргізіледі;
5) Сүрекдiңнiң санитарлық жай-күйiнiң орташа өлшемдiк баллы (Б)
мына формула бойынша есептеледi:
Б = (Z1 N1+ Z2 N2+ Z3 N3+ Z4 N4+ Z5 N5+ Z6 N6): (N1+ N2+ N3+
N4+ N5+ N6)
онда: Z1-Z6 - бiрден алтыға дейiнгі ағаштардың жай-күйiнiң
санаты;
N1-N6 - жай-күйiнiң тиiстi санаты бар сынақтағы ағаштар саны;
Сүрекдіңдердiң санитарлық жай-күйiнiң баллын анықтау кезiнде
олардың жай-күйiнiң I-VI-санаттарға жататын барлық ағаштар
ескеріледi.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
ағаш кесу қағидасына
21-қосымша
Алқаағаштардың жай-күйінiң санаты (төзiмдiлiк сыныбы)
Көрсеткіштері
Алқаағаштардың жай-күйi санатының
(төзiмдiлiк сыныбының) көрсеткiштерi
I сынып -
биологиялық
төзiмдi
II сынып -
төзiмдiлiгi
бұзылған
III сынып -
төзiмдiлiгiнен
айрылған
1
2
3
4
Ағымдағы
құлауы
Табиғи шегiнде
диаметрi төмен
ағаштар есебiнен
басым болады
Екi немесе одан да көп рет табиғи түрде
құлазу көлемiн арттырады және диаметрі
сүрекдіңнің орташа немесе одан да көп
диаметріне жақын негізгі салық
ағаштарының есебiнен болады
Кеуiп кету
сипаты
Жалқы, сирек
топтық
Басымды топтық, шоқ
ағаштық, кейде
диффузды
Шоқ ағаштық,
диффузды немесе
тұтас
Кеуiп бара жатқан
және кеуiп кеткен
ағаштарды кесуден
кейiн сүрекдiңнiң
бүтіндігі
Толымдылығының
елеусiз төмендеуi
кезiнде сақталады
Белгiленген шектен
төмен болмайтын
толымдылығының
елеусiз төмендеуi
кезiнде сақталады
Белгiленген шектен
төмен
толымдылығының
елеусiз төмендеуi
кезiнде сақталмайды
Зиянкестер мен
аурулардан
бүлiнушiлiк
зақымданушылық
Әлсiреу белгісi жоқ
ағаштары бар
Әлсiреген, кеуiп
бара жатқан және
кеуiп кеткен
ағаштар бар,
әлсiреу белгiсi жоқ
ағаштар төмен
үлесті құрайды
Ескертпе. Ағымдағы құлатылуы өсу барысы кестесi бойынша анықталады.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде
ағаш кесу қағидасына
22-қосымша
Орманмен қамтылмаған және орман аясындағы табиғи
түлеуін бағалау шәкілісінің көрсеткіштерінің бағалары
1-кесте
Жазық жерлердегі ормандар мен Қазақтың ұсақ шоқылы
орман аясында қарағайдың табиғи түлеп өсуін бағалау шәкілі
Орманның
негізгі
топтары
Өздігiнен тұқымдануы
және өскіндер саны, мың дана/га
Топтық
өскін,
1 гектарға
топтар
саны
өз тұқымы
нан өскенде
биіктігі

более 11,5
6,5 – 11,5
более 10
5,5 - 10
более 8
4,5 - 8
более 500
400
Коэффициент перевода подроста в "условный"
0,4
0,6
0,7
0,8
Примечание:
Порядок пользования шкалой, приведенной в таблице 1:
при наличии под пологом леса или на вырубке одной высотной группы подроста, оценка возобновления дается по данным соответствующей графы таблицы;
при наличии двух и более высотных групп подроста, количество его в каждой группе умножают на соответствующий коэффициент перевода, полученные данные суммируют и сравнивают с показателями графы "всего с учетом переводных коэффициентов";
если полученная сумма "условного" подроста выше показателя, указанного в числителе данной графы, то возобновление считается "хорошим" и никаких дополнительных мероприятий по лесовосстановлению, кроме сохранения подроста, не планируется, а полнота формируемого насаждения ожидается в пределах 0,8 – 1,0;

11,5 астам
6,5- 11,5
10 астам
5,5-10
8 астам
4,5-8
500 астам
400
Өскінді
"шартты"
түрге көшіру
коэффициенті
0,4
0,6
0,7
0,8
1-кестедегі шәкілді қолдану тәртібі.
Орман аясында қарағайдың табиғи түлеп өсуiн бағалау шәкiлiн
қолдану мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
1. Орман аясында немесе ағаш кесiлген жерде бiр биiктiк
тобындағы өскiн болған жағдайда қарағайдың түлеп өсуiнiң бағасы
кестенiң тиiсті бағанының деректерi бойынша берiледi.
2. Екi және одан да көп биiктiк топтарының өскiнi болған
жағдайда әрбiр топтағы оның саны тиiстi ауыстыру коэффициентiне
көбей-тiледi, алынған деректер қосылып, "ауыстыру коэффициенттерiн
ескере отырып, барлығы" бағанының көрсеткiштерiмен салыстырылады.
Егер "шартты" өскiннiң алынған сомасы осы бағанның бөлгiшiнде
келтiрiлген көрсеткiштен жоғары болса, түлеп өсу "жақсы" болып
есептеледi және өскiндi сақтаудан басқа орманды қалпына келтiру
жөнiнде ешқандай қосымша шаралар жоспарланбайды, ал қалыптасып келе
жатқан өскiннiң толымдылығы 0,8-1,0 мөлшерiнде болады деп күтiледi.
Егер "шартты" түрге көшiрiлген өскiннiң саны алымында
келтiрiлген көрсеткiштерге сәйкес келсе, түлеп өсу "қанағаттанарлық"

если количество переведенного подроста в "условный" соответствует показателям, указанным в знаменателе, то возобновление считается "удовлетворительным". В этом случае следует ожидать формирование насаждений с полнотой 0,5 – 0,7. На отдельных вырубках с наличием прогалин и окон нужно создавать частичные лесные культуры;
если количество подроста окажется меньше минимальных показателей оценочной шкалы, то возобновление считается "недостаточным". В этом случае ожидается формирование древостоев с полнотой 03 – 0,4. На таких участках следует проводить лесовосстановительные мероприятия.
Таблица 2
Шкала оценки естественного возобновления сосны на вырубках в
равнинных лесах и лесах Казахского мелкосопочника
Основные группы типов леса
Количество самосева и подроста, тысяч штук на 1 гектар
Групповой подрост, количество групп на 1 гектар
самосев высотой менее 0,1 метра
подрост по группам высот, метр
мелкий, 0,1-0,5
средний, 0,6-1,5

болып есептеледi. Бұл жағдайда жуандығы 0,5-0,7 екпелер қалыптасады
деп күту керек. Алаңқайлары мен дәлiздерi бар жекелеген ағаш кесiлген
жерлерде жеке орман дақылдарын құру керек.
Егер өскiн саны бағалау шәкiлiнiң ең төменгi көрсеткiштерiнен
аз болып шықса, түлеп өсу "жеткiлiксiз" болып есептеледi. Бұл
жағдайда жуандығы 0,3-0,4 ағаштар қалыптасады деп күтiледi. Мұндай
учаскелерде орманды қалпына келтiру жөнiндегi ic-шараларды жүргiзу
қажет.
2-кесте
Жазық жерлердегi ормандар мен Қазақтың ұсақ шоқылы
ормандарының ағашы кесiлген жерлерiнде қарағайдың
табиғи түлеп өсуiн бағалау шәкiлi
Орманның
негізгі
топтары
Өздігiнен тұқымдануы
және өскіндер саны, мың дана/га
Топтық
өскін, 1
гектарға
топтар
саны
өз
тұқымынан
өскенде
биіктігі
0,1
метрден
кем
биіктік топтары бойынша өскін, м
ұсақ
0,1-0,5
метр
орташа
0,6-1,5
метр

0,6 – 1,1
Коэффициенты перевода подроста в "условный"
0,9
0,95
1,0
Порядок пользования шкалой, приведенной в таблице 3:
при наличии на вырубке какой-либо одной высотной группы подроста или порослевых кустов от пней спелых деревьев оценка возобновления дается по данным соответствующей графы таблицы;
при наличии двух и более высотных групп подроста количество его в каждой высотной группе умножают на соответствующий коэффициент перевода и полученные данные суммируют и сравнивают с данными графы "всего с учетом переводных коэффициентов";
если подрост или молодняк "сажается" на пень после рубки древостоя, то оценка дается по последней графе таблицы, путем суммирования количества возобновления по каждой высотной группе, умноженного на переводные коэффициенты;
количество возобновления, указанное в числителе, характеризуется оценкой "хорошо", в знаменателе – "удовлетворительно", при меньших значениях – "недостаточно".
при куртинном возобновлении и наличии прогалин, занимающих более половины площади, оценка возобновления снижается на одну степень;

0,6-1,1
Өскінді
"шартты"
түрге көшіру
коэффициенті
0,9
0,95
1,0
3-кестедегі келтірілген шәкілді қолдану тәртібі:
ағаш кесілген жерде өсіп-жетілген ағаштар түбірлерінен
әлдеқандай бір биіктік тобындағы өскін немесе өркендік бұталар өсіп
шыққан жағдайда қайыңның түлеп өсуінің бағасы кестенің тиісті
бағанының деректері бойынша беріледі;
екі және одан көп биіктік топтарының өскіні болған жағдайда
әрбір биіктік тобындағы оның саны тиісті көшіру коэффициентіне
көбейтіледі, алынған деректер қосылып, "көшіру коэффициенттерін
ескере отырып барлығы" бағанының деректерімен салыстырылады;
егер өскін немесе жас тал ағаш кесілгеннен кейін түбірмен
"қабысып кетсе", баға көшіру коэффициенттеріне соңғы бағаны бойынша
беріледі;
алымында көрсетілген түлеп өскен саны "жақсы", бөлімінде –
"қанағаттанарлық", аз мөлшерде болса – "жеткіліксіз" деген бағамен
сипатталады;
тік қия беткейлерде түлеп өскен және алқаптың тең жартысынан
астамын алып жатқан алаңқайлар болған жағдайда түлеп өсу бағасы бір
дәрежеге төмендетіледі;
ағашы кесілген жерде шығу тегі әртүрлі өскіндер болған жағдайда

при наличии на вырубке подроста различного происхождения оценка возобновления осуществляется суммированием количества семенных и порослевых растений, умноженных на коэффициент 0,1, а также всех пневых порослевых кустов, независимо от возраста срубленных деревьев, и сравнением полученного показателя с данными последней графы таблицы;
по данной же шкале производится оценка естественного возобновления тополя, ивы древовидной и ольхи.
Таблица 4
Шкала оценки естественного возобновления осины на вырубках в
равнинных лесах и лесах Казахского мелкосопочника
Основные группы типов леса
Высоты и количество растений, тысяч штук на 1 гектар
до 1,5 метров
до 2, 6 метров
свыше 4 метров
Свежие и влажные
более 60
20-60
более 20
10-20
более 10
8-10
Сырые
более 70
25-70
более 25
15-25
более 15
10-15
Примечание. В числителе указано количество растений, обеспечивающее возобновление леса на вырубках с оценкой - "хорошо", в знаменателе - "удовлетворительно", при меньших значениях - "недостаточно".
Таблица 5
Шкала оценки естественного возобновления твердолиственных пород
семенного происхождения в равнинных лесах и лесах Казахского
мелкосопочника
Оценка возобновления
Степень влажности почв
Количество подроста высотой 0,5 метров и выше, тысяч штук на 1 гектар
Мероприятия по восстановлению лесов
Хорошее
Сухие
Свежие
Влажные
более 4
более 3
более 2
Проведение лесовосстановительных мероприятий не требуется
Удовлетворительное
Сухие
Свежие
Влажные
2-4
1-3
1-2
Проведение частичных культур или мер содействия возобновлению
Недостаточное
Сухие
Свежие
Влажные
2 и менее
1 и менее
1 и менее
Создание лесных культур
Примечание. В твердолиственном низкоствольном хозяйстве возобновление считается "хорошим" при наличии более 400 пней с порослью, "удовлетворительным" – от 200 до 400 пней, при меньшем количестве – "недостаточным".
Таблица 6
Шкала оценки естественного возобновления саксаула черного и белого
Оценка возобновления
Качество подроста в возрасте 3-5 лет, штук на 1 гектар
Саксаул черный
Саксаул белый
Хорошее
Удовлетворительное
Недостаточное
Отсутствует
Более 1000
500-1000
200-500
200 и менее
Более 500
200-500
100-200
100 и менее
Таблица 7
Шкала оценки естественного возобновления тугайных лесов
Оценка возобновления
Количество подроста, штук на 1 гектар
в возрасте до 3 лет
в возрасте от 3 лет и более
Хорошее
более 3000
более 1500
Удовлетворительное
1500-3000
800-1500
Недостаточное
1500 и менее
800 и менее
Таблица 8
Шкала оценки естественного возобновления сосны
Калбинских нагорий
Оценка возобновления
Количество возобновления, тысяч штук на 1 гектар
высотные группы, метр
под пологом леса
на вырубках
до 0,5
0,51-1,5
более 1,5
всего с учетом коэффициента перевода
до 0,5
0,51-1,5
более 1,5
всего с учетом коэффициента перевода
Хорошее
более 25
более 12
более 8
более 9
более 15
более 7
более 5

түлеп өсу бағасы 0,1 коэффициентке көбейтілген тұқымдық және өркендік
өсімдіктердің, сондай-ақ кесілген ағаштардың жасына қарамастан
түбірден өсіп шыққан барлық өркендік бұталардың санын қосып, алынған
көрсеткішті кестенің соңғы бағанының деректерімен салыстыру арқылы
жүзеге асырылады;
теректің, ағаш тектес талдың және қандағаштың табиғи түлеп
өсуін бағалау осы шәкіл бойынша жүргізіледі.
4-кесте
Жазық жерлердегі ормандар мен Қазақтың
ұсақ шоқылы ормандарының ағашы кесілген жерлерінде
көктеректің табиғи түлеп өсуін бағалау шәкілі
Орман түрлерінің
негізгі топтары
Өсімдіктердің биіктігі мен саны мың дана/га
1,5 метрге дейін
2,6 метрге дейін
4,0 метрден астам
Ылғалдылығы жеткілікті
және ылғалды
60 астам
20-60
20 астам
10-20
10 астам
8-10
Сызды
70 астам
25-70
25 астам
15-25
15 астам
10-15
Ескертпе. Алымында ағаш кесілген жерлерде орманның түлеп өсуін
– "жақсы", бөлімінде –"қанағаттанарлық", аз мөлшерде – "жеткіліксіз"
деген баға беруге түрткі болатын өсімдіктер саны көрсетілген.
5-кесте
Жазық жерлердегі ормандар мен Қазақтың ұсақ шоқылы
ормандарында тұқым текті қатты жапырақты
ағаштардың табиғи түлеп өсуін бағалау шәкілі
Түлеп өсуін бағалау
Топырақтың ылғалдылық дәрежесі
Биіктігі 0,5 метр және одан жоғары өскін саны мың дана/га
Орманды қалпына келтіру шаралары
Жа
Қуаң
Ылғалдылығы жеткілікті
Ылғалды
4 астам
3 астам
2 астам
Орманды қалпына
келтіру шаралары
қажет емес
Қанағаттанарлық
Қуаң
Ылғалдылығы жеткілікті
Ылғалды
2-4
1-3
1-2
Жекелеген дақылдар
егу немесе түлеп
өсуге ықпал ету
шаралары
Жеткіліксіз
Қуаң
Ылғалдылығы жеткілікті
Ылғалды
2 астам
1 астам
1астам
Орман дақылдарын
егу
Ескертпе. Тапал діңді қатты жапырақты ағаш өсіретін
шаруашылықта түлеп өсу жас шыбықтар өскен 400-ден астам түбір
болғанда– "жақсы", 200-400 дана болғанда –"қанағаттанарлық", одан аз
мөлшерде болғанда – "жеткіліксіз" деп есептеледі.
6-кесте
Қара және ақ сексеуілдің табиғи түлеп өсуін бағалау шәкілі
Түлеп өсуін
бағалау
3-5 жастағы өскіндердің сапасы, дана/гектарда
Қара сексеуіл
Ақ сексеуіл
Жақсы
1000 астам
500 астам
Қанағаттанарлық
500-1000
200-500
Жеткіліксіз
200-500
100-200
Жоқ
200 және одан астам
100 және одан төмен
7-кесте Тоғайлы ормандардың табиғи түлеп өсуін бағалау шәкілі
Түлеп өсуін
бағалау
Өскіндер саны, дана/гектарда
3 жасқа дейің
3 және одан да үлкен
жастағы
Жақсы
3000 астам
1500 астам
Қанағаттанарлық
1500-3000
800-1500
Жеткіліксіз
1500 және одан аздау
800 және одан аздау
8-кесте Қалба таулары қарағайының табиғи түлеп өсуін бағалау шәкілі
Түлеп өсуін
бағалау
Түлеп өсу мөлшері, мың дана/гектарда
биіктік топтары, метр
орман аясында
кесілген жерлерде
0,5
дейін
0,51-
1,50
1,5
астам
көшіру
коэффи-
циентін
ескере
отырып,
барлығы
0,5
дейін
0,51-
1,50
1,5
астам
көшіру
коэффи-
циентін
ескере
тырып,
барлығы
Жақсы
25 астам
12 астам
8 астам
9 астам
15
астам
7
астам
5 астам