Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сфере нотариальной деятельности
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 649 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 833. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12698. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 6 ноября 2018 года № 1529 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 ноября 2018 года № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции РК от 06.11.2018 № 1529 и Министра национальной экономики РК от 06.11.2018 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
В соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) проверочный лист деятельности государственных нотариусов, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) проверочный лист деятельности должностных лиц аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сельских округов, уполномоченных на совершение нотариальных действий, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) проверочный лист деятельности нотариусов, занимающихся частной практикой (частных нотариусов), согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) проверочный лист деятельности территориальных нотариальных палат, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) критерии степени рисков в сфере нотариальной деятельности, согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 245 "Об утверждении форм проверочных листов и Критериев оценки степени рисков в сфере нотариальной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации за № 7100, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 15 мая 2012 года № 138-139 (26957-26958));
2) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 35 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 245 "Об утверждении форм проверочных листов и Критериев оценки степени рисков в сфере нотариальной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации за № 7450, опубликован в газетах "Казахстанская правда" от 26 мая 2012 года, № 154-156 (26973-26975), "Егемен Қазақстан" от 26 мая 2012 года, № 269-273 (27347), в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 3, 2012 года (дата выхода тиража 20 июня 2012 года);

Нотариаттық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 649 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 833 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12698 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 6 қарашадағы № 1529 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 6 қарашадағы № 60 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 06.11.2018 № 1529 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.11.2018 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 1-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мына:
1) мемлекеттік нотариустардың қызметін тексеру парақтар осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң әкiмдерi аппараттарының нотариаттық iс-әрекеттер жасауға уәкiлеттi лауазымды адамдарын тексеру парақтар осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жеке практикамен айналысатын нотариустар (жекеше нотариустар) тексеру парақтар осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес;
4) аумақтық нотариаттық палаталардың қызметін тексеру парақтар осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес;
5) нотариаттық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Мына:
1) "Нотариаттық қызмет саласындағы тексеру парағының нысанын және тәуекел дәрежесінің бағалау өлшемдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2011 жылғы 29 маусымдағы № 245 бұйрығы (Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7100 тіркелді, 2012 жылғы 15 мамырдағы № 236-241 (27315) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң "Нотариаттық қызмет саласындағы тексеру парағының нысанын және тәуекел дәрежесiнiң бағалау өлшемдерiн бекiту туралы" 2011 жылғы 29 маусымдағы № 245 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 35 бұйрығы (Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7450 тіркелді, 2012 жылғы 26 мамырдағы № 269-273 (27347) "Егемен Қазақстан"; 2012 жылғы 26 мамырдағы, № 154-156 (26973-26975) "Казахстанская правда" газеттерінде, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында, 2012 жылғы № 3 (тираждың шыққан уақыты 2012 жылғы 20 маусымында) жарияланды);

3) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 августа 2014 года № 257 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации за № 9710, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 10 сентября 2014 года).
3. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
2) ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным периодом и к 20 января года, следующего за отчетным годом, публиковать сводные данные ведомственной отчетности о проведенных проверках и их результатах, а также в разрезе областей и городов Астана и Алматы на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр юстиции
Республики Казахстан
_____________Б.Имашев
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________Е.Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
по правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан ________________С. Айтпаева
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
________________ М. Кусаинов
Приложение 1
к совместному приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 г. № 649
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 г. № 833
ПРОВЕРОЧНЫЙ ЛИСТ
деятельности государственных нотариусов
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Ф.И.О. (при его наличии) проверяемого субъекта ______________________
_____________________________________________________________________
ИИН проверяемого субъекта ___________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Соблюдение проверяемым субъектом требований законодательства о нотариате при совершении нотариальных действий
2
Соблюдение проверяемым субъектом требований законодательства о нотариате при осуществлении нотариального делопроизводства
3
Своевременное предоставление нотариусом сведений и информации уполномоченному органу в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма об операциях, подлежащих финансовому мониторингу
4
Регистрация нотариальных действий в электронном реестре Единой нотариальной информационной системы (ЕНИС)
Должностное (ые) лицо (а):
___________________________________ _______________ _________________
(Ф.И.О. при его наличии, должность) (подпись)
Руководитель
проверяемого субъекта:
___________________________________ _______________ _________________
(Ф.И.О. при его наличии, должность) (подпись)
Приложение 2
к совместному приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 г. № 649
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 г. № 833
ПРОВЕРОЧНЫЙ ЛИСТ
деятельности должностных лиц аппаратов акимов
городов районного значения, поселков, сельских округов,
уполномоченных на совершение нотариальных действий
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Ф.И.О. (при его наличии) проверяемого субъекта ______________________
_____________________________________________________________________
ИИН проверяемого субъекта _________ _________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие решения аттестационной комиссии территориального органа юстиции о наделении должностного лица правом совершать нотариальные действия
2
Соблюдение проверяемым субъектом требований законодательства о
нотариате при совершении нотариальных действий
3
Соблюдение проверяемым субъектом требований законодательства о
нотариате при осуществлении нотариального делопроизводства
4
Регистрация нотариальных действий в электронном реестре Единой
нотариальной информационной системы (ЕНИС)
Должностное (ые) лицо (а):
___________________________________ _______________ _________________
(Ф.И.О. при его наличии, должность) (подпись)
Руководитель
проверяемого субъекта:
___________________________________ _______________ _________________
(Ф.И.О. при его наличии, должность) (подпись)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 г. № 649
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 г. № 833
ПРОВЕРОЧНЫЙ ЛИСТ
деятельности нотариусов, занимающихся частной практикой
(частных нотариусов)
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Ф.И.О. (при его наличии) проверяемого субъекта ______________________
_____________________________________________________________________
ИИН проверяемого субъекта __________ ________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Наличие государственной лицензии, выданной на право осуществления нотариальной деятельностью
2
Наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности
частного нотариуса
3
Наличие помещения, пригодного для беспрепятственного доступа граждан и представителей юридических лиц, соблюдения тайны совершения нотариальных действий и условий для обеспечения сохранности нотариального делопроизводства
4
Соблюдение проверяемым субъектом требований законодательства о нотариате при совершении нотариальных действий
5
Соблюдение проверяемым субъектом требований законодательства о нотариате при осуществлении нотариального делопроизводства
6
Своевременное предоставление нотариусом сведений и информации уполномоченному органу в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма об операциях, подлежащих финансовому мониторингу
7
Регистрация нотариальных действий в электронном реестре Единой нотариальной информационной системы (ЕНИС)
Должностное (ые) лицо (а):
___________________________________ _______________ _________________
(Ф.И.О. при его наличии, должность) (подпись)
Руководитель
проверяемого субъекта:
___________________________________ _______________ _________________
(Ф.И.О. при его наличии, должность) (подпись)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 г. № 649
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 г. № 833
ПРОВЕРОЧНЫЙ ЛИСТ
деятельности территориальных нотариальных палат
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ___________________________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта __________________________________
_____________________________________________________________________
ИИН проверяемого субъекта (объекта) _________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Организация по накоплению, хранению и использованию нотариальных документов
2
Организация страхования частными нотариусами гражданско-правовой ответственности
3
Организация стажировки
лиц, претендующих на право занятия нотариальной
деятельностью
4
Организация обучений
частных нотариусов
Должностное (ые) лицо (а):
___________________________________ _______________ _________________
(Ф.И.О. при его наличии, должность) (подпись)
Руководитель
проверяемого субъекта:
___________________________________ _______________ _________________
(Ф.И.О. при его наличии, должность) (подпись)
Приложение 5
к совместному приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 г. № 649
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 г. № 833
Критерии оценки степени рисков
в сфере нотариальной деятельности
1.Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере нотариальной деятельности (далее - Критерии) разработаны в соответствии с Предпринимательским Кодексом Республики Казахстан от 29 ноября 2015 года и Методикой формирования государственными органами (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) системы оценки риска, утвержденной приказом и.о. министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 722 для отнесения проверяемых субъектов, осуществляющих нотариальную деятельность к степеням риска.

3) "Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 22 тамыздағы № 257 бұйрығы (Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9710 тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 10 қыркүйекте жарияланды) күшін жойды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын қамтамасыз етсін;
2) ай сайын есеп беру кезеңінен кейінгі айдың 10 күніне және есеп беру жылынан кейінгі жылдың 20 қаңтары күніне Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында облыстардың, Астана және Алматы қалалары бойынша жүргізілген тексерістер және олардың нәтижелері туралы ведомстволық есеп берудің жиынтық деректерін жарияласын.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекші орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
_____________Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
________________Е. Досаев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_____________ М. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 649 және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 833 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік нотариустардың қызметіне қатысты
ТЕКСЕРУ ПАРАҒЫ
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган_____________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт______________________________________
(№, күні)
Тексерілетін бақылау субъектінің Т.А.Ә. (болған жағдайда)____________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің ЖСН ________________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы_________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Тексерілетін субъектінің нотариаттық әрекеттер жасаған кезде нотариат туралы заңнаманы сақтауы
2
Тексерілетін субъектінің нотариаттық iс жүргiзу жасаған кезде нотариат туралы заңнаманы сақтауы
3
Тексерілетін субъектімен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға уақытсыз хабарлама және мәлімдеме бергенін сақтауы
4
Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйесінде нотариаттық іс-әрекеттерді электрондық реестрде тіркеуі
Лауазымды адам (адамдар):
___________________________ ___________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
___________________________ ___________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы:
___________________________ ___________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 649 және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 833 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң әкiмдерi аппараттарының нотариаттық iс-әрекеттер жасауға уәкiлеттi лауазымды адамдарының қызметтеріне қатысты ТЕКСЕРУ ПАРАҒЫ
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган_____________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт______________________________________
(№, күні)
Тексерілетін бақылау субъектінің Т.А.Ә. (болған жағдайда)____________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің ЖСН_________________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы_________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Лауазымды адамға нотариаттық іс-әрекеттер жасау құқығын беру туралы аттестациялық комиссияның шешімі болуы
2
Тексерілетін субъектінің нотариаттық әрекеттер жасаған кезде нотариат туралы заңнаманы сақтауы
3
Тексерілетін субъектінің нотариаттық iс жүргiзу жасаған кезде нотариат туралы заңнаманы сақтауы
4
Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйесінде нотариаттық іс-әрекеттерді электрондық реестрде тіркеуі
Лауазымды адам (адамдар):
___________________________ ___________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
___________________________ ___________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы:
___________________________ ___________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 649 және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 833 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Жеке практикамен айналысатын нотариустардың
(жекеше нотариустар) қызметіне қатысты
ТЕКСЕРУ ПАРАҒЫ
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган_____________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт______________________________________
(№, күні)
Тексерілетін бақылау субъектінің Т.А.Ә. (болған жағдайда)____________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің ЖСН_________________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы_________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына берілген мемлекеттік лицензиясының болуы
2
Жекеше нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру шартының болуы
3
Жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар өкiлдерiнiң еркiн кiрiп-шығуына, нотариаттық iс-әрекеттер жасаудың құпиялылығын сақтауға және нотариаттық iс жүргiзудiң сақталуын қамтамасыз ету үшiн жағдай жасауға жарамды үй-жайының болуы
4
Тексерілетін субъектімен нотариаттық әрекеттер жасаған кезде нотариат туралы заңнаманы сақтауы
5
Тексерілетін бақылау субъектімен нотариаттық iс жүргiзуді жасаған кезде нотариат туралы заңнаманы сақтауы
6
Тексерілетін субъектімен Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауы
7
Бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйесінде нотариаттық іс-әрекеттерді электрондық реестрде тіркеуі
Лауазымды адам (адамдар):
___________________________ ___________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
___________________________ ___________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы:
___________________________ ___________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 649 және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 833 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Аумақтық нотариаттық палатаның қызметіне қатысты
ТЕКСЕРУ ПАРАҒЫ
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган_____________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт______________________________________
(№, күні)
Тексерілетін бақылау субъектінің атауы_______________________________
_____________________________________________________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) БСН____________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы ________________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Нотариаттық құжаттарды жинақтау, сақтау және пайдалану жөніндегі функцияларын ұйымдастыру
2
Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыруды ұйымдастыруы
3
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдардың тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру
4
Жекеше нотариустарды оқытуды ұйымдастыру
Лауазымды адам (адамдар):
___________________________ ___________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
___________________________ ___________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы:
___________________________ ___________ __________________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 649 және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 833 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Нотариаттық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері
1. Жалпы ережелер
1. Нотариаттық қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) 2015 жылғы 29 қарашадағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 25 қарашадағы № 722 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспанғанда) тәуекелді бағалау жүйесін қалыптастыруы әдістемесіне сәйкес нотариаттық қызметті жүзеге асыратын тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін әзірленеді.

2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) проверяемый субъект – физическое лицо, осуществляющее нотариальную деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О нотариате", должностные лица аппаратов акима городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, уполномоченных на совершение нотариальных действий, территориальные нотариальные палаты;
2) субъективные критерии оценки степени риска (далее - субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта (объекта);
3) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства в результате осуществления нотариальной деятельности нотариусами, должностными лицами аппаратов акима городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, уполномоченных на совершение нотариальных действий, а также территориальных нотариальных палат при осуществлении своей деятельности, с учетом степени тяжести его последствий;
4) грубые нарушения – нарушения, связанные с отсутствием договора страхования гражданско-правовой ответственности частного нотариуса; несоответствие помещения пригодного для беспрепятственного доступа физических лиц и представителей юридических лиц; несоблюдение тайны совершения нотариальных действий и условий для обеспечения сохранности нотариального делопроизводства; наличие информации, поступивших от государственных органов, физических и юридических лиц; наличие подтвержденных фактов жалобы или обращения в отношении проверяемого субъекта; несообщение субъектом контроля в течение месяца в территориальный орган юстиции сведений об изменении им фамилии, имени, отчества, а также местонахождения его помещения; занятие предпринимательской деятельностью, наличие факта приостановления действия лицензии;
5) значительные нарушения – несвоевременное предоставление нотариусом сведений и информации уполномоченному органу в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма об операциях, подлежащих финансовому мониторингу; не организация обучения частных нотариусов, стажировки лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью; не создания частных нотариальных архивов, организации их функций по накоплению, хранению и использованию нотариальных документов; несоблюдение Правил совершения нотариальных действий нотариусами; наличие поступивших жалоб или обращения в отношении субъекта контроля; нарушения нотариусом законодательства Республики Казахстан при совершении нотариальных действий, повлекшие нарушение прав и законных интересов государства, физических и юридических лиц; привлечение субъекта контроля к административной, дисциплинарной ответственности, осуществление деятельности субъектом контроля вне учетной регистрации;

2. Осы критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тексерілетін субъект - "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нотариаттық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар, аумақтық нотариаттық палаталар;
2) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері (бұдан әрі - субъективтік критерийлер) - нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлері;
3) тәуекел - нотариустардың нотариаттық қызметті жүзеге асыруы нәтижесінде, тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру мүмкіндігінің пайда болуы, салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдылығы;
4) өрескел бұзушылықтар – жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру шартының болмауына; жеке және заңды тұлғалар өкiлдерiнiң еркiн кiрiп-шығуына қолайлы үй-жайының сәйкес келмеуіне; нотариаттық iс-әрекеттер жасаудың құпиялылығын сақтау және нотариаттық іс-жүргізу сақтығын қамтамасыз ету талаптарын орындамауына; мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен ақпараты болуына; тексерілетін субъектісіне қатысты арыз немесе шағымның расталу фактісінің болуына; нотариус өзiнiң тегiн, атын, әкесiнiң атын сондай-ақ оның үй-жайының орналасқан жерін өзгерткенi туралы мәлiметтердi аумақтық әдiлет органына бiр ай iшiнде хабарламауына; кәсіпкерлік қызметпен айналысуына байланысты бұзушылықтар;
5) елеулі бұзушылықтар - нотариустың қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға мәліметтер мен ақпаратты уақытылы ұсынбағаны; аумақтық нотариалдық палата тарапынан нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдардың тағылымдамадан өтуін және жекеше нотариустарды оқытуды ұйымдастырмауы; жекеше нотариаттық мұрағаттарды құрмау, олардың нотариаттық құжаттарды жинақтау, сақтау және пайдалану жөніндегі функцияларын ұйымдастырмауы; нотариустардың нотариаттық іс-әрекеттерді жүзеге асыру ережесін сақтамауы; бақылау субъектісіне қатысты шағымның түсу фактісінің орын алуы; нотариустың нотариаттық іс-жүргізуді жүзеге асыру барысында мемлекет, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзуға алып келетін Қазақстан Республикасының заң талаптарын сақтамауы; әкімшілік, тәртіптік жауаптылыққа тарту; бақылау субъектісінің есептік тіркеуден тыс қызметті жүзеге асыруы.

6) незначительные нарушения – нарушения, связанные с несвоевременным предоставлением нотариальными палатами информации о своей деятельности; несоблюдение субъектами контроля требований законодательства о нотариате при осуществлении нотариального делопроизводства.
3. Критерии оценки степени риска для выборочных проверок в сфере нотариальной деятельности формируются посредством субъективных критериев.
2. Субъективные критерии
4. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка риска.
5. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления проверяемых субъектов (объектов), нарушающих законодательство.
Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;
2) информация, поступившая от государственных органов, физических и юридических лиц;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений.
6. На основании имеющихся источников информации субъективные критерии подразделяются на три степени нарушения: грубые, значительные, незначительные.
Для отнесения проверяемого субъекта к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится выборочная проверка.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
где:
Рз – показатель значительных нарушений;
Р1 – общее количество значительных нарушений;
Р2 - количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
где:
Рн – показатель незначительных нарушений;
Р1 – общее количество незначительных нарушений;
Р2 - количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (
Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
Р =
Рз +
Рн
где:
Р - общий показатель степени риска;
Рз - показатель значительных нарушений;
Рн - показатель незначительных нарушений.
Субъективные критерии оценки степени риска приведены в Приложении к настоящим Критериям.
По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) относится:

6) болмашы бұзушылықтар - нотариалдық палаталардың өздерінің қызметі жайлы ақпаратты уақытылы ұсынбауы, Бақылау субъектілерінің нотариаттық іс-жүргізуді жүзеге асыру барысында нотариат туралы заң талаптарын сақтамауы;
3. Нотариаттық қызмет саласында ішінара тексерулер үшін тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері субъективті критерийлер арқылы қалыптастырылады.
2. Субъективті критерийлер
4. Субъективті критерийлер:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.
5. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау заңнаманы бұзатын тексерілетін субъектілерді (объектілерді) анықтау үшін қажет.
Тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздерінен пайдаланады:
1) бұрынғы тексерулер нәтижелері. Бұл ретте, бұзушылықтың ауыртпалық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) тексеру парағында көрсетілген заңнама талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді;
2) мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен ақпарат;
3) расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны.
6. Қолда бар ақпарат көздері негізінде субъективті критерийлер бұзушылықтың үш дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы.
Тексерілетін субъектіні тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін келесі тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есептеу тәртібі пайдаланылады.
Тексерілетін субъектіге бір өрескел бұзушылық анықталған кезде тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 100 теңеледі және оған қатысты ішінара тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаған жағдайда онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы көрсеткіштердің бұзушылықтары бойынша қосынды мәні есептелінеді.
Елеулі бұзушылықтардың көрсеткіштерін анықтаған кезде 0,7 коэффициенті қолданылады және ол көрсеткіш мына формула бойынша есептелінеді:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
мұндағы:
Рз – елеулі көрсеткіштердің мәні;
Р1 – елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – елеулі бұзушылықтардың анықталған саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін анықтаған кезде 0,3 коэффициенті қолданылады және ол көрсеткіш мына формула бойынша есептелінеді:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
мұндағы:
Рн – болмашы көрсеткіштердің мәні;
Р1 – болмашы бұзушылықтардың жалпы саны;
Р2 – болмашы бұзушылықтардың анықталған саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (УР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
Р =
Рз +
Рн
мұндағы:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Рн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлер осы Критерийлерге қосымшада келтірілген.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъект (объект) мыналарға:

1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 включительно и в отношении него проводится выборочная проверка;
2) не относится к высокой степени риска – при показателе степени 0 до 60 и в отношении него не проводится выборочная проверка.
При анализе и оценке степени риска не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного проверяемого субъекта (объекта).
Кратность проведения выборочной проверки не может быть чаще одного раза в год.
Анализ получаемых сведений и оценка по показателям осуществляется один раз в год до первого апреля следующего года. Анализируемым периодом является прошедший год.
Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на отчетный период с апреля текущего года до апреля следующего года по результатам проводимого анализа и оценки, утвержденных первым руководителем регулирующего государственного органа. Списки выборочных проверок направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за 15 календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
Списки выборочных проверок составляются с учетом:
приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
нагрузки на должностных лиц, осуществляющих проверки государственного органа.
Приложение
к Критериям оценки степени риска
в сфере нотариальной деятельности
Субъективные критерии к оценке степени риска
деятельности проверяемых субъектов
Источник информации
Критерии
Степень нарушения
Результаты предыдущих проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении перечисленных требований)
Наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности частного нотариуса
Грубое
Соответствие помещения пригодного для беспрепятственного доступа физических лиц и представителей юридических лиц, требованиям к помещению нотариуса, утвержденным приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 29
Грубое
Соблюдение проверяемым субъектом требований законодательства о нотариате при осуществлении нотариального делопроизводства, в соответствии с Правилами по нотариальному делопроизводству, утвержденными приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 32.
Незначительное
Соблюдение тайны совершения нотариальных действий и условий для обеспечения сохранности нотариального делопроизводства
Грубое
Наличие факта приостановления действия лицензий на право занятия нотариальной деятельностью
Грубое
Наличие факта привлечения проверяемого субъекта к административной ответственности в течение года
Значительное
Наличие факта привлечения проверяемого субъекта к дисциплинарной ответственности по Кодексу чести нотариуса в течение года
Значительное
Осуществление деятельности проверяемым субъектом вне учетной регистрации
Значительное

1) 60-тан бастап 100-ді қоса алғанға дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізілгенде – жоғары тәуекел дәрежесіне;
2) 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде және оған қатысты іріктеп тексеру жүргізілмегенде - жоғары дәрежеге жатқызылмаған тәуекел дәрежесіне жатады.
Тәуекел дәрежесін талдау мен бағалау кезінде нақты тексерілетін субъектіге (объектіге) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті критерийлердің деректері қолданылмайды.
Ішінара тексеру жүргізу мерзімділігі жылына бір реттен аспауы тиіс.
Алынған мәліметтер талдауы және көрсеткіштер бойынша бағалау жылына бір рет келесі жылдың бірінші сәуіріне дейін жүргізіледі. Талдау кезеңі болып өткен жыл табылады.
Ішінара тексерулер реттеуші мемлекеттік органдардың бірінші басшысы бекіткен жүргізілген талдау және бағалау нәтижелері бойынша ағымдағы жылдың сәуірінен бастап келесі жылдың сәуіріне дейін есептік кезеңге қалыптастырылатын ішінара тексерулер тізімдері негізінде жүргізіледі. Ішінара тексерулер тізімі тиісті есептік кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есептер бойынша уәкілетті органға жіберіледі.
Ішінара тексерулердің тізімдері:
субъективті критерийлер бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдығын;
мемлекеттік органды тексеруді жүзеге асыратын лауазымды адамдарға түсетін жүктемелерді ескере отырып жасалады.
Нотариаттық қызмет саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
критерийлеріне қосымша
Тексерілетін субъектіге қатысты тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері
Ақпарат көзі
Критерийлер
Бұзушылық дәрежесі
Бұрынғы тексерулер нәтижелері (ауыртпалық дәрежесі көрсетілген талаптарды сақтамау жағдайында белгіленеді)
Жекеше нотариустың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру шартының болуы
Өрескел
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 29 бұйрығымен бекітілген Нотариустың үй-жайы талаптарына жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар өкiлдерiнiң еркiн кiрiп-шығуына қолайлы үй-жайының сәйкес келуі
Өрескел
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 32 бұйрығымен бекітілген Нотариаттық іс жүргізу жөніндегі ережесіне сәйкес тексерілетін субъектілердің нотариаттық іс-жүргізуді жүзеге асыру барысында нотариат туралы заң талаптарын сақтауы
Болмашы
Нотариаттық iс-әрекеттер жасаудың құпиялылығын сақтау және нотариаттық іс-жүргізу сақтығын қамтамасыз ету талаптарын орындауы
Өрескел
Нотариаттық қызметпен айналасу құқығына лицензиясы қолданысының тоқтатыла тұру фактісінің болуы
Өрескел
Тексерілетін субъектінің бір жыл ішінде әкімшілік жауаптылыққа тартылу фактісінің болуы
Елеулі
Тексерілетін субъектінің бір жыл ішінде Нотариустың ар-намыс кодексі бойынша тәртіптік жауаптылыққа тартылу фактісінің болуы
Елеулі
Тексерілетін субъектінің қызметті есептік тіркеусіз жүзеге асыруы
Елеулі

Соблюдение Правил совершения нотариальных действий нотариусами, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2012 года № 31
Значительное
Сообщение проверяемым субъектом в течение месяца в территориальный орган юстиции сведений об изменении им фамилии, имени, отчества, а также местонахождения его помещения.
Грубое
Своевременное предоставление проверяемым субъектом уполномоченному органу в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу
Значительное
Занятие предпринимательской деятельностью
Грубое
Организация обучения частных нотариусов и стажировки лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью;
Значительное
Создание частных нотариальных архивов, организации их функций по накоплению, хранению и использованию нотариальных документов
Значительное
Своевременное предоставление нотариальными палатами информации о своей деятельности
Незначительное
Информация, поступившая от государственных органов, физических и юридических лиц
Наличие фактов вынесения судами частных постановлений или определений в отношении проверяемого субъекта
Грубое
Наличие фактов вынесения судом вступившего в законную силу решения о признании сделки, удостоверенной проверяемым субъектом недействительной, в котором указана его вина
Грубое
Наличие фактов вынесения судом вступившие в законную силу решения, в отношении проверяемого субъекта, согласно обоснованных жалоб на нотариальные действия или незаконного отказа в их совершении, в котором указана его вина
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
Наличие одной и более подтвержденной жалобы или обращения
Грубое

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 31 қаңтардағы № 31 бұйрығымен бекітілген Нотариустардың нотариаттық іс-әрекет жасау ережесін сақтауы
Елеулі
Тексерілетін субъектінің өзiнiң тегiн, атын, әкесiнiң атын өзгерткенi, сондай-ақ үй-жайының орналасқан жерінің өзгергені туралы мәлiметтердi аумақтық әдiлет органына бiр ай iшiнде хабарлауы
Өрескел
Тексерілетін субъектінің Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы хабарламаны уәкілетті органға уақытылы ұсынуы
Елеулі
Кәсіпкерлік қызметпен айналысуы
Өрескел
Жекеше нотариустардың нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдардың тағылымдамадан өтуі жөнінде оқытуды ұйымдастыруы
Елеулі
Жекеше нотариаттық мұрағаттарды құрмау, олардың нотариаттық құжаттарды жинақтау, сақтау және пайдалану жөніндегі функцияларын ұйымдастыруы
Елеулі
Нотариаттық палаталардың өз қызметі бойынша хабарламаны уақытылы ұсынуы
Болмашы
Мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен ақпарат
Соттың тексерілетін субъектіге қатысты жеке қаулы немесе ұйғарым шығару фактісінің орын алуы
Өрескел
Соттың заңды күшіне енген бақылау субъектісінің кінәсі көрсетілген, ол куәландырған мәмілені жарамсыз деп тану бойынша шешім шығару фактісінің болуы
Өрескел
Соттың заңды күшіне енген бақылау субъектісіне қатысты нотариаттық іс-әрекетке қатысты немесе оларды жүзеге асырудан заңсыз бас тарту туралы негізді арыздарға сәйкес шешім шығару фактісінің болуы
Өрескел
Расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны
Бір арыз немесе шағымның расталу фактісінің болуы
Өрескел