О внесении изменений и дополнений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 106 "Об утверждении перечня видов физкультурно-спортивных организаций и правил их деятельности, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 19 мая 2016 года № 136. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2016 года № 13753
В соответствии с подпунктом 47) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2014 года «О физической культуре и спорте» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 106 «Об утверждении перечня видов физкультурно-спортивных организаций и правил их деятельности, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10012, опубликованный в информационно-правовой системе «Әділет» 26 января 2015 года) следующие изменения и дополнения:
в заголовок на государственном языке внесено изменение, текст на русском языке не меняется;
в пункте 1:
подпункты 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) изложить в следующей редакции:
«2) Правила деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для инвалидов в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила деятельности Центра подготовки олимпийского резерва, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила деятельности Центра олимпийской подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила деятельности школы высшего спортивного мастерства, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила деятельности детско-юношеских клубов физической подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 6 к настоящему приказу;

"Спорт резерві мен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу үдерісін жүзеге асыратын түрлі дене шынықтыру-спорттық ұйымдарының тізбесін және олардың қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 106 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 19 мамырдағы № 136 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 31 мамырда № 13753 болып тіркелді
«Дене шынықтыру және спорт туралы» 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 47) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Спорт резерві мен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу үдерісін жүзеге асыратын түрлі дене шынықтыру-спорттық ұйымдарының тізбесін және олардың қызмет қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10012 болып тіркелген, 2015 жылғы 26 қаңтарда «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«Спорт резерві мен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары түрлерінің тізбесін және олардың қызметі қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақта:
2)3)4)5)6)7)8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектерге арналған спорт мектептерінің қызметі қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиада резервін даярлау орталығының қызметі қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиадалық даярлау орталығының қызметі қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын жоғары спорт шеберлігі мектептерінің қызметі қағидалары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар мен жасөспірімдердің дене даярлығы клубтарының қызметі қағиидалары;

7) Правила деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Правила деятельности профессиональных спортивных клубов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 8 к настоящему приказу;»;
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
«9) Правила деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями, в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 8-1 к настоящему приказу.»;
в Перечне видов физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденном указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Детско-юношеская спортивная школа, спортивная школа для инвалидов.»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Спортивный клуб, спортивный клуб для инвалидов.»;
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
«8. Центр спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями.»;
в Правилах деятельности детско-юношеских спортивных школ, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Правила деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса»;
пункт 1 изложить следующей редакции:
«1. Настоящие Правила деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее - Правила) определяют порядок деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для инвалидов (далее – спортивные школы).»;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. К детско-юношеским спортивным школам относятся неспециализированные детско-юношеские спортивные школы, специализированные детско-юношеские спортивные школы, специализированные детско-юношеские спортивные школы олимпийского резерва.»;
пункт 5 изложить в новой редакции:
«5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу жиыны процесі жүзеге асырылатын спорт клубтарының, мүгедектерге арналған спорт клубтарының қызметі қағидалары;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын кәсіпқой спорт клубтарының қызметі қағидалары;»;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) осы бұйрыққа 8-1-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығының қызметі қағидалары.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорттық ұйымдарының тізбесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Балалар-жасөспірімдер спорт мектебі, мүгедектерге арналған спорт мектебі.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Спорт клубы, мүгедектерге арналған спорт клубы.»;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
«8. Дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды оқу-жаттығу жиыны процесінде даярлауда жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері қызметінің қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектерге арналған спорт мектептерінің қызметі қағидалары»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектерге арналған спорт мектептерінің қызметі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектерге арналған спорт мектептерінің (бұдан әрі – спорт мектептері) қызметі тәртібін анықтайды.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне мамандандырылмаған балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, олимпиада резервінің мамандандырылған балалар-жасөспірімдер спорт мектептері жатады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:

1) резервный состав - спортсмены, не вошедшие в состав основных групп отделений по видам спорта, но занимающиеся под руководством тренеров-преподавателей данной школы;
2) спортивные нормативы – контрольно-переводные требования, предъявляемые к учащимся спортивных школ с учетом выполнения ими определенных спортивных упражнений по видам спорта, выполнение которых является основным условием для перевода в соответствующую группу;
3) постоянный состав – спортсмены, зачисленные приказом директора спортивной школы в контингент спортивной школы.»;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
«9. Зачисление, перевод, отчисление и выпуск учащихся оформляется приказом директора спортивной школы по представлению тренера-преподавателя учащегося.»;
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
«10-1. Возраст учащихся для зачисления в группы начальной подготовки по видам спорта определен согласно приложения 1-1 к настоящим Правилам.»;
подпункт 3 пункта 12 изложить в следующей редакции:
«3) при условии выполнения спортивных нормативов, предусмотренных для этих групп и утвержденных директором спортивной школы.»;
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
«13. Учащиеся, не сдавшие спортивные нормативы, в последующие группы не переводятся. Данные учащиеся на основании решения педагогического совета спортивной школы продолжают обучение повторный год на данном этапе подготовки, но не более одного раза.
14. Учащиеся, выполнившие спортивные нормативы соответствующего года обучения, но не достигшие установленного возраста для перевода в группу следующего года обучения, переводятся по решению педагогического совета досрочно.»;
подпункт 2) пункта 19 изложить в следующей редакции:
«2) учебно-тренировочные занятия на выездных и не выездных учебно-тренировочных сборах;»;
пункт 24 изложить в следующей редакции:
«24. Для подготовки команд и учащихся спортивных школ, допущенных к участию в областных, города республиканского значения и столицы, в республиканских и международных соревнованиях, спортивные школы в пределах финансирования проводят выездные учебно-тренировочные сборы и сборы, проводящиеся на выездных и не выездных учебно-тренировочных сборах, расположенных непосредственно в данном населенном пункте продолжительностью до восемнадцати календарных дней к областным, города республиканского значения и столицы, до двадцати одного календарного дня к республиканским и до двадцати четырех календарных дней к международным соревнованиям, а также восстановительные сборы по окончанию соревновательного сезона, общее количество которых не превышает сто пятьдесят календарных дней в году.»;

1) резервтік құрам – спорт түрлері бойынша бөлімшілердің негізгі топтарының құрамына кірмеген, бірақ осы мектептің жаттықтырушы-оқытушыларының басшылығымен шұғылданатын спортшылар;
2) спорттық нормативтері – орындалуы тиісті топқа ауысу үшін негізгі шарт болып табылатын оқушылардың спорт түрлерінен белгілі бір спорттық жаттығуларды орындауын есепке ала отырып, спорт мектептерінің оқушыларына қойылатын бақылау-ауыстыру талаптары;
3) тұрақты құрам – спорт мектебінің контингентіне директордың бұйрығымен қабылданған спортшылар.»;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Оқушыларды қабылдау, ауыстыру, оқудан шығару және олардың оқуды бітіруі жаттықтырушы-оқытушының оқушыға ұсынымы бойынша спорт мектебі директорының бұйрығымен ресімделеді.»;
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
«10-1. Спорт түрлері бойынша алғашқы даярлау топтарына қабылдау үшін оқушылардың жасы осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес айқындалған.»;
12-тармақтың 3-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) осы топтарға арналған және спорт мектебінің директоры бекіткен спорттық нормативтерді орындаған жағдайда жүзеге асырылады.»;
13 және 14-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Спорттық нормативтерді тапсырмаған оқушылар келесі топтарға ауыстырылмайды. Осы оқушылар спорт мектебі педагогикалық кеңесі шешімінің негізінде осы даярлау кезеңінде бір реттен артық емес оқу жылында қайтадан оқуды жалғастырады.
14. Тиісті оқу жылының спорттық нормативтерді орындаған, бірақ келесі оқу жылындағы топқа ауысу үшін белгіленген жасқа жетпеген оқушылар, педагогикалық кеңестің шешімімен мерзімінен бұрын ауыстырылады.»;
19-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) көшпелі оқу-жаттығу жиындарындағы және көшпелі емес оқу-жаттығу жиындарындағы оқу-жаттығу сабақтары;»;
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«24. Облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, республикалық және халықаралық жарыстарға қатысуға жіберілген спорт мектептерінің командалары мен оқушыларын дайындау үшін спорт мектептері қаржыландыру шегінде тікелей осы елді мекенде орналасқан оқу-жаттығу жиындарында өтетін ұзақтығы он сегіз күнтізбелік күнге дейін облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жарыстарға, ұзақтығы жиырма бір күнтізбелік күнге дейін республикалық және ұзақтығы жиырма төрт күнтізбелік күнге дейін халықаралық жарыстарға көшпелі оқу-жаттығу жиындары мен жиындар, сондай-ақ жарыс маусымы аяқталған соң қалпына келтіру жиындарын өткізеді, олардың жалпы саны жылына жүз елу күнтізбелік күннен аспауы тиіс.»;

пункты 26 и 27 изложить в следующей редакции:
«26. Продолжительность одного занятия:
1) в спортивно-оздоровительных группах и группах начальной подготовки – не более двух-трех академических часов;
2) в учебно-тренировочных группах при не менее чем четырехразовых занятиях в неделю - не более трех-четырех академических часов, при занятиях от двадцати часов и более в неделю - не более четырех академических часов, при двухразовых тренировочных занятиях в день – не более трех академических часов;
3) в группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства - не более четырех академических часов.
27. Занятия в учебно-тренировочных группах, группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства ведет основной тренер-преподаватель по виду спорта.
Для оказания помощи в учебно-тренировочном процессе привлекается дополнительный тренер-преподаватель. В видах спорта, включенных в первую группу, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, привлекаются тренеры-преподаватели по смежным видам спорта, по общефизической подготовке, а также тренер-судоводитель, тренер-консультант, тренер-сервисмен, тренер-смазчик, тренер-техник, тренер-врач, тренер-механик, тренер-оружейник, ветеринарный врач, зоотехник, кузнец, конюх, шорник, коновод, тренер-массажист, инструктор-берейтор (пятиборье), хореограф, аккомпаниатор, психолог, сервисмен-заточник коньков, сервисмен-смазчик лыж.
Директор, заместитель директора и инструктор-методист спортивной школы ведут тренерско-преподавательскую работу при наличии соответствующего высшего профессионального образования и квалификационной категории. При этом оплата за тренерско-преподавательскую работу не должна превышать 0,5 ставки.»;
пункты 2930 и 31 изложить в следующей редакции:
«29. В своей структуре спортивные школы имеют постоянный и резервный состав.
30. Контингент учащихся, количество учебных групп, годовой расчет учебных часов и штатное расписание в спортивной школе, имеющей республиканский статус, утверждается ежегодно не позднее первого сентября директором спортивной школы по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган).
Контингент учащихся, количество учебных групп, годовой расчет учебных часов и штатное расписание в спортивной школе, имеющей областной, городской и районный статус, утверждается ежегодно не позднее первого сентября директором спортивной школы по согласованию с соответствующим местным исполнительным органом в области физической культуры и спорта (далее – местный исполнительный орган).
Формирование групп начальной подготовки первого года обучения по видам спорта производится до первого октября календарного года.

26 және 27-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«26. Бір сабақтың ұзақтығы:
1) спорттық-сауықтыру топтарында және алғашқы даярлау топтарында - екі-үш академиялық сағаттан аспауы тиіс;
2) оқу-жаттығу топтарында аптасына кемінде төрт рет сабақ өткізу кезінде - үш-төрт академиялық сағаттан аспауы тиіс, аптасына жиырма сағат және одан да көп жүктемесі бар топтарда – төрт академиялық сағаттан аспауы тиіс, күніне екі рет жаттығу сабағы болған кезде – үш академиялық сағаттан аспауы тиіс;
3) спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарында – төрт академиялық сағаттан аспауы тиіс.»;
27. Оқу-жаттығу топтарында, спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарында сабақты спорт түрі бойынша негізгі жаттықтырушы-оқытушы жүргізеді.
Оқу-жаттығу процесінде көмек көрсету үшін қосымша жаттықтырушы-оқытушы тартылады. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес бірінші топқа енгізілген спорт түрлерінде аралас спорт түрлерi бойынша, жалпы дене шынықтыру дайындығы бойынша жаттықтырушы-оқытушылар, сонымен қатар, жаттықтырушы-кеме жүргізуші, жаттықтырушы-кеңесші, жаттықтырушы-сервисмен, жаттықтырушы-майлаушы, жаттықтырушы-техник, жаттықтырушы-дәрігер, жаттықтырушы-механик, жаттықтырушы-қару-жарақ жасақтаушы, мал дәрігері, зоотехник, ұста, ат бағушы, әбзелші, жылқышы, жаттықтырушы-массажшы, нұсқаушы-берейтор (бессайыс), хореограф, аккомпониатор, психолог, сервисмен-конькиді қайраушы, сервисмен-шаңғы майлаушы тартылады.
Спорт мектебінің директоры, директордың орынбасары және нұсқаушы-әдіскер тиісті жоғары кәсіптік білімі және біліктілік санаты болған кезде жаттықтырушы-оқытушылық жұмысты жүргізеді. Бұл ретте жаттықтырушы-оқытушылық жұмыс үшін төлем 0,5 ставкадан аспауы тиіс.»;
2930 және 31-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«29. Спорт мектептерінің құрылымында тұрақты және резервтік құрам болады.
30. Республикалық мәртебесі бар спорт мектебіндегі оқушылар контингентін, оқу топтарының санын, оқу сағаттарының жылдық есебін және штаттық кестені жыл сайын бірінші қыркүйектен кешіктірмей дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісім бойынша спорт мектебінің директоры бекітеді.
Облыстық, қалалық және аудандық мәртебесі бар спорт мектебіндегі оқушылар контингентін, оқу топтарының санын, оқу сағаттарының жылдық есебін және штаттық кестені жыл сайын бірінші қыркүйектен кешіктірмей дене шынықтыру және спорт саласындағы тиісті жергілікті атқарушы органмен (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) келісім бойынша спорт мектебінің директоры бекітеді.
Спорт түрлері бойынша бірінші оқу жылының алғашқы даярлау топтарын жасақтау күнтізбелік жылдың бірінші қазанына дейін жүргізіледі.

31. Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп определены согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп среди инвалидов определены согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Тренеры-преподаватели комплектуют резервные группы начальной подготовки, количество которых составляет не менее 50 % от количества учащихся групп начальной подготовки первого года обучения по видам спорта. Тренеры-преподаватели составляют ежемесячный отчет о количестве учащихся резервных групп начальной подготовки.
Количество учащихся в группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства в фигурном катании для спортивных и танцевальных пар составляет четыре человека.»;
пункт 32 исключить;
пункт 33 изложить в следующей редакции:
«33. В группы высшего спортивного мастерства спортивных школ переводятся учащиеся, получившие в игровых видах спорта, кокпаре, конькобежном спорте, шорт-треке, легкой атлетике разряд «Кандидат в мастера спорта», в остальных видах спорта - не ниже «Мастер спорта Республики Казахстан».
В группы спортивного совершенствования спортивных школ переводятся учащиеся, получившие в игровых видах спорта, кокпаре, конькобежном спорте и легкой атлетике первый спортивный разряд, в остальных видах спорта – разряд «Кандидат в мастера спорта».
В учебно-тренировочные группы спортивных школ зачисляются учащиеся, прошедшие обучение на этапе начальной подготовки не менее одного учебного года.»;
подпункт 2) пункта 35 изложить в следующей редакции:
«2) в учебно-тренировочных группах – с учетом стабильности состава групп, выполнения нормативных показателей по общей и специальной физической подготовке, результатов, достигнутых в спортивных соревнованиях и наличия не ниже второго юношеского спортивного разряда, подготовки из числа выпускников судей по спорту;»;
часть вторую пункта 39 изложить в следующей редакции:
«На тренерских советах не реже одного раза в месяц, рассматриваются вопросы учебно-тренировочной, воспитательной работы, индивидуального планирования подготовки учащихся, участия в соревнованиях, заслушиваются сообщения и доклады тренеров-преподавателей по спорту по совершенствованию методики тренировочного процесса, проведения открытых тренировочных занятий с последующим их обсуждением и обменом опытом работы.»;
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 1-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;

31. Оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес айқындалған.
Мүгедектер арасындағы оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес айқындалған.
Жаттықтырушы-оқытушылар бастауыш даярлықтың резервтік тобын жасақтайды, оның саны спорт түрі бойынша алғашқы оқу жылының алғашқы даярлық тобындағы оқушылардың санынан кемінде 50%-ын құрайды. Жаттықтырушы-оқытушылар алғашқы даярлықтың резервтік топтарындағы оқушылардың саны туралы ай сайын есеп жасайды.
Спорттық және би жұптары үшін мәнерлеп сырғанаудан спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарында оқушылардың саны төрт адамды құрайды.»;
32-тармақ алып тасталсын;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«33. Спорт мектептерінің жоғары спорт шеберлігі топтарына ойын спорты түрлерінен, көкпардан, коньки спортынан, шорт-тректен, жеңіл атлетикадан «Спорт шеберіне үміткер» разрядын, ал қалған спорт түрлерінде «Қазақстан Республикасының спорт шебері» дәрежесінен төмен емес атақ алған оқушылар ауыстырылады.
Спорт мектептерінің спорттық жетілдіру топтарына ойын спорты түрлерінен, көкпардан, коньки спортына және жеңіл атлетикадан бірінші спорттық разряд, ал қалған спорт түрлерінде «Спорт шеберіне үміткер» дәрежесін алған оқушылар ауыстырылады.
Спорт мектептерінің оқу-жаттығу топтарына алғашқы даярлық кезеңінде кемінде бір оқу жылында оқыған оқушылары қабылданады.»;
35-тармақтың 2) тармақшысы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) оқу-жаттығу топтарында – топ құрамының тұрақтылығы, жалпы және арнайы дене дайындығының нормативтік көрсеткіштерін орындауын, спорттық жарыстарда қол жеткізген нәтижелерін және кемінде екінші жасөспірімдік спорттық разрядының болуын, түлектер арасынан спорт төрешілерін дайындауды есепке алып;»;
39-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жаттықтырушылар кеңестерінде бөлімшелердің аға жаттықтырушы-оқытушыларының басшылығымен айына бір реттен кем емес оқу-жаттығу, тәрбие жұмысы, оқушыларды даярлаудың жеке жоспары, жарыстарға қатысу мәселелері қарастырылады, спорт бойынша жаттықтырушы-оқытушылардың жаттығу процесі, кейіннен оларды талқылай және жұмыс тәжірибесімен алмаса отырып, ашық жаттығу сабақтарын өткізу әдістемелерін жетілдіру жөніндегі хабарламалар мен баяндамалар тыңдалады.»;
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 1-1-қосымшамен толықтырылсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;

приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 3-1 согласно приложению 5 к настоящему приказу;
в Правилах деятельности Центра подготовки олимпийского резерва, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
в пункт 1 вносятся изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 5 изложить в новой редакции:
«5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) старший тренер – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров по виду спорта и занимающийся непосредственно учебно-тренировочной деятельностью;
2) переменный состав – состав спортсменов, привлекаемых на время учебно-тренировочных сборов и соревнований, зачисленных в Центр;
3) личный тренер – физическое лицо, имеющее образование в области физической культуры и спорта и осуществляющее личную подготовку спортсмена в ходе учебно-тренировочного процесса и его состязательной деятельности, максимально сосредоточенный на спортсмене подготовкой которого он занимается;
4) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства и качества учебно-тренировочного процесса спортсменов;
5) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований;
6) единый календарь спортивно-массовых мероприятий – официальный документ, регламентирующий планирование и проведение учебно-тренировочной работы Центра на календарный год;
7) международные соревнования - состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие представители не менее пяти государств.»;
подпункты 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 8 изложить в следующей редакции:
«6) создание комплексных научных групп, восстановительных и лечебных кабинетов;»;
7) проведение семинаров, совещаний, конференций;
8) привлечение других специалистов Республики Казахстан и других стран на договорной основе;
9) принятие иностранных спортсменов юношеского, юниорского и молодежного возрастов и специалистов для проведения совместных учебно-тренировочных сборов;
10) заключение договоров о спортивной деятельности со спортсменами и тренерами, в том числе с тренерами зарубежных стран, по согласованию с Местным органом;

3-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 3-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиада резервін даярлау орталығының қызметі қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиада резервін даярлау орталығының қызметі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – Жергілікті орган) құратын Олимпиада резервін даярлау орталықтарының (бұдан әрі – Орталық) қызметі тәртібін айқындайды.»;
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
«5. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) аға жаттықтырушы – спорт түрлерi бойынша жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты жүзеге асыратын және оқу-жаттықтырушылық қызметпен тiкелей айналысатын спорт жаттықтырушысы;
2) ауыспалы құрам – Орталық құрамына қабылданған, оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде тартылатын спортшылар құрамы;
3) жеке жаттықтырушы – дене шынықтыру және спорт саласында білімі бар және спортшының оқу-жаттығу процесі мен жарысушылық қызметінің барысында оның жеке дайындығын жүзеге асыратын, өзі даярлайтын спортшыға барынша көңіл бөлетін жеке тұлға;
4) оқу-жаттығу жиыны – спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылатын іс-шара;
5) спорт түрi – спорттың құрамдас бөлігі, оның ерекше белгілері жаттығатын ортасы, дене жаттығуларының жиынтығы немесе зияткерлік қабілеті мен жарыс ережелері болып табылады;
6) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі – Орталықтың күнтізбелік жылға арналған оқу-жаттығу жұмысын жоспарлауды және өткізуді регламенттейтін ресми құжат;
7) халықаралық жарыстар – кемінде бес мемлекеттің өкiлдерi қатысатын спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрінен сайыстар.»;
8-тармақтың 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«6) кешенді ғылыми топтар, қалпына келтіру және емдеу кабинеттерін құру;
7) семинарлар, кеңестер, конференциялар өткізу;
8) Қазақстан Республикасының және өзге елдердің басқа мамандарын шарт негізінде жұмысқа тарту;
9) бірлескен оқу-жаттығу жиындарына жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар жасындағы шетелдік спортшылар мен мамандарды жұмысқа қабылдау;
10) спортшылармен және жаттықтырушылармен, оның ішінде Жергілікті органмен келісім бойынша шетелдік жаттықтырушылармен шарт жасасу;

11) обеспечение участия спортсменов, тренеров и других работников Центра в международных и республиканских спортивных соревнованиях, учебно-тренировочных сборах согласно единому календарю спортивно-массовых мероприятий.»;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
«13. Состав спортсменов, тренеров (отделений по видам спорта), единые календари спортивно-массовых мероприятий утверждаются руководителям Центра по согласованию с Местным органом ежегодно до 20 января по летним видам спорта, до 20 мая – по зимним видам спорта.»;
подпункт 2) пункта 30 изложить в следующей редакции:
«2) единый календарь спортивно-массовых мероприятий на год;»;
приложение изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
в Правилах деятельности Центра олимпийской подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
в пункт 1 вносятся изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 5 изложить в новой редакции:
«5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) старший тренер – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров по виду спорта и занимающийся непосредственно учебно-тренировочной деятельностью;
2) переменный состав – состав спортсменов, привлекаемых на время учебно-тренировочных сборов и соревнований, зачисленных в Центр;
3) личный тренер – физическое лицо, имеющее образование в области физической культуры и спорта и осуществляющее личную подготовку спортсмена в ходе учебно-тренировочного процесса и его состязательной деятельности, максимально сосредоточенный на спортсмене подготовкой которого он занимается;
4) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства и качества учебно-тренировочного процесса спортсменов;
5) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований;
6) единый календарь спортивно-массовых мероприятий – официальный документ, регламентирующий планирование и проведение учебно-тренировочной работы Центра на календарный год;

11) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесіне сәйкес спортшылардың, жаттықтырушылардың және Орталықтың басқа да қызметкерлерінің халықаралық және республикалық спорттық жарыстарға, оқу-жаттығу жиындарына қатысуын қамтамасыз ету.»;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Спортшылардың, жаттықтырушылардың (спорт түрлері бойынша бөлімшелер) құрамы, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі Жергілікті органның келісімі бойынша Орталық басшысымен жыл сайын жазғы спорт түрлері бойынша 20 қаңтарға дейін, қысқы спорт түрлері бойынша 20 мамырға дейін бекітіледі.»;
30-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) бір жылға арналған спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі;»
қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиадалық даярлау орталығының қызметі қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
«1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиадалық даярлау орталығының қызметі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – Уәкілетті орган) құратын Олимпиадалық даярлау орталықтарының (бұдан әрі – Орталық) қызметі тәртібін айқындайды.»;
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
«5. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) аға жаттықтырушы – спорт түрлерi бойынша жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты жүзеге асыратын және оқу-жаттықтырушылық қызметпен тiкелей айналысатын спорт жаттықтырушысы;
2) ауыспалы құрам – Орталық құрамына қабылданған, оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде тартылатын спортшылар құрамы;
3) жеке жаттықтырушы – дене шынықтыру және спорт саласында білімі бар және спортшының оқу-жаттығу процесі мен жарысушылық қызметінің барысында оның жеке дайындығын жүзеге асыратын, өзі даярлайтын спортшыға барынша көңіл бөлетін жеке тұлға;
4) оқу-жаттығу жиыны – спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылатын іс-шара;
5) спорт түрi – спорттың құрамдас бөлігі, оның ерекше белгілері жаттығатын ортасы, дене жаттығуларының жиынтығы немесе зияткерлік қабілеті мен жарыс ережелері болып табылады;
6) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі – Орталықтың күнтізбелік жылға арналған оқу-жаттығу жұмысын жоспарлауды және өткізуді регламенттейтін ресми құжат;

7) международные соревнования – состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие представители не менее пяти государств.»;
в пункте 8:
подпункты 6), 7) изложить в следующей редакции:
«6) обеспечивает участие спортсменов, тренеров и других работников Центра в международных спортивных соревнованиях, учебно-тренировочных сборах в Казахстане и за его пределами согласно единому календарю спортивно-массовых мероприятий;
7) заключает договоры о спортивной деятельности со спортсменами и тренерами, в том числе с тренерами зарубежных стран, по согласованию с уполномоченным органом;»;
подпункт 12) исключить;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
«13. Состав спортсменов, тренеров (отделений по видам спорта), единый календарь спортивно-массовых мероприятий утверждается руководителем Центра по согласованию с Уполномоченным органом ежегодно по летним олимпийским видам спорта до 20 января, по зимним олимпийским видам спорта – до 20 мая.»;
подпункт 2) пункта 30 изложить в следующей редакции:
«2) единые календари спортивно-массовых мероприятий на год;»;
приложение изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
в Правилах деятельности школ высшего спортивного мастерства, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;
в Правилах деятельности детско-юношеского клуба физической подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
в Правилах деятельности спортивных клубов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Правила деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для инвалидов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее - Правила) определяют порядок деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для инвалидов (далее - клубы).»;

7) халықаралық жарыстар – кемінде бес мемлекеттің өкiлдерi қатысатын спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрінен сайыстар.»;
8-тармақта:
6), 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«6) спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай күнтiзбесіне сәйкес спортшылардың, жаттықтырушылардың және Орталықтың басқа да қызметкерлерінің халықаралық спорттық жарыстарға, Қазақстандағы оқу-жаттығу жиындарына қатысуын қамтамасыз етеді;
7) спортшылармен және жаттықтырушылармен, оның ішінде уәкілетті органмен келісім бойынша шетелдік жаттықтырушылармен спорттық қызмет туралы шарттар жасасады;»;
12) тармақша алып тасталсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Спортшылардың, жаттықтырушылардың (спорт түрлері бойынша бөлімшелер) құрамын, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі Уәкілетті органның келісімі бойынша Орталық басшысымен жыл сайын жазғы спорт түрлері бойынша 20 қаңтарға дейін, қысқы спорт түрлері бойынша 20 мамырға дейін бекітіледі.»;
30-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) бір жылға арналған спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі;»;
қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын жоғары спорт шеберлігі мектептерінің қызметі қағидаларында:
1-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар мен жасөспірімдердің дене даярлығы клубтарының қызметі қағидаларында:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу жиыны процесі жүзеге асырылатын спорт клубтарының қызметі қағидасында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын спорт клубтарының, мүгедектерге арналған спорт клубтарының қызметі қағидалары»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын спорт клубтарының, мүгедектерге арналған спорт клубтарының қызметі қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) спорт клубтарының, мүгедектерге арналған спорт клубтарының (бұдан әрі - клубтар) қызметі тәртібін айқындайды.»;

пункт 3 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) развития спорта высших достижений среди инвалидов.»;
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
«5. Деятельность клубов по видам спорта осуществляется путем:
1) планирования дальнейшего развития физической культуры и спорта;
2) распространения информации о своей деятельности;
3) осуществления финансирования спортивно-массовых соревнований, спартакиад и других массовых физкультурно-оздоровительных мероприятий;
4) клубы не реже двух раз в год проводят заседания, на которых обсуждаются отчеты и работа комиссий, секций, групп, команд с подведением итогов проведения физкультурно-оздоровительных и спортивно-массовых мероприятий, а также рассматриваются предложения по дальнейшему совершенствованию деятельности клубов.
6. Руководство клубами и деятельностью клубов осуществляется в соответствии со своим уставом.»;
дополнить приложением согласно приложению 10 к настоящему приказу;
в Правилах деятельности профессиональных спортивных клубов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Настоящие Правила деятельности профессиональных спортивных клубов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее - Правила) определяют порядок деятельности профессиональных спортивных клубов (далее - клубы).»;
пункт 5 изложить в новой редакции:
«5. Клубы создаются в целях:
1) развития спорта высших достижений в Республике Казахстан;
2) развития спортивного и олимпийского, паралимпийского, сурдлимпийского движений;
3) подготовки спортсменов международного класса.»;
в пункте 7:
подпункты 7), 8), 9), 10) изложить в следующей редакции:
«7) вступление в международные некоммерческие неправительственные спортивные объединения;
8) осуществление финансирования спортивных соревнований, учебно-тренировочных сборов, других спортивных мероприятий;
9) создание и организация работы общественных комиссий тренерского совета, судейских коллегий по видам спорта;
10) своевременное осуществление спортсменам, тренерам и другим специалистам клуба выплат в соответствии с заключенным договором о спортивной деятельности;»;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
«15) осуществление выплат, предусмотренных в договоре о спортивной деятельности, в период временного приостановления спортивной деятельности спортсмена, тренера и других работников клуба, вызванного спортивной травмой;»;
дополнить приложением 11 к настоящему приказу.

3-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) мүгедектер арасында жоғары спорт жетістіктерін дамыту.»;
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Спорт түрлері бойынша клубтардың қызметі:
1) дене шынықтыру мен спорттың бұдан әрі дамуын жоспарлау;
2) өз қызметі туралы ақпаратты тарату;
3) спорттық-бұқаралық спорттық жарыстардың, спартакиадалардың және басқа да дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларын қаржыландыруды жүзеге асыру;
4) клубтар жылына кемінде екі рет отырыстар өткізеді, оларда дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу қорытындыларын шығарумен, комиссиялардың, секциялардың, топтардың есептері мен жұмысы талқыланады, сондай-ақ клубтардың қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі ұсыныстар қарастырылады.
6. Клубтарды ұйымдастыру мен қызметіне басшылық ету өздерінің жарғыларына сәйкес жүзеге асырылады.»;
4-тараудың тақырыбы және 8-тармағы алып тасталсын;
осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын кәсіпқой спорт клубтарының қызметі қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын кәсіпқой спорт клубтарының қызметі қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) кәсіпқой спорт клубтарының (бұдан әрі - клубтар) қызметі тәртібін айқындайды.»;
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
«5. Спорт түрлері бойынша кәсіптік клубтар мына мақсаттарда құрылады:
1) Қазақстан Республикасында жоғары жетістіктер спортын дамыту;
2) спорттық, олимпиадалық, паралимпиадалық, сурдлимпиадалық қозғалыстарды дамыту;
3) халықаралық дәрежедегі спортшыларды дайындау.»;
7-тармақта:
7), 8), 9), 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«7) халықаралық коммерциялық емес үкіметтік емес спорттық бірлестіктерге кіру;
8) спорт жарыстарын, оқу-жаттығу жиындарын, басқа да спорт іс-шараларын қаржыландыруды жүзеге асыру;
9) спорт түрлері бойынша жаттықтырушылар кеңесі, төрешілер алқасының қоғамдық комиссиясын құру және жұмысын ұйымдастыру;
10) спортшыға, жаттықтырушыға және клубтың өзге де маманына спорттық қызмет туралы жасалған шартқа сәйкес төлемдерді уақтылы төлеу;»;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) спорттық жарақатқа байланысты спортшының, жаттықтырушының және клубтың басқа да қызметкерінің спорттық қызметі уақытша тоқтатылған кезеңде спорттық қызмет туралы шартта көзделген төлемдерді жүзеге асыру;»;
осы бұйрыққа 11-қосымшамен толықтырылсын.

3. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (Канагатов Е.Б.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа для официального опубликования в информационно-правовой системе «Әділет» на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копий в печатном и электронном виде, заверенных гербовой печатью и удостоверенных электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан                       А. Мухамедиулы
Приложение 1 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 136
Приложение 1
к Правилам деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных школ для
инвалидов, в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс по
подготовке спортивного резерва и
спортсменов высокого класса
Форма
Личная карточка спортсмена
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) _______ Дата, год рождения
_________ Вид спорта ________
Год, месяц начала занятий спортом ___________ Спортивная школа ______
Спортивное общество _____________________ Город _______________
таблица 1
Группы
Год обучения
Дата обследования
Физическое развитие
Медицинское заключение
рост
вес
длина стопы
сила сгибателей кисти
ЖЕЛ
МПК
Мл/
мин
МПК
Мл
/мин/кг
Исходные данные при зачислении в спортивные школы:
Начальной подготовки
1
2
Учебно-тренировочные
1
2
3
4
5
Спортивного совершенствования
1
2
3
Высшего спортивного мастерства
Весь период
Расшифровка аббревиатур:
ЖЕЛ – жизненная емкость легких;
МПК – максимальное потребление кислорода;
Мл – миллилитр;
Мин – минута;
Кг – килограмм.
таблица 2
Группы
Год обучения
ОФП
СФП
Лучший спортивный результат
Соревновательно-тренировочная деятельность
Бег 30 м
Бег 6 мин
Бег 10 сек

3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті (Е.Б. Қанағатов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данадағы көшірмесін қоса бере отырып, электрондық тасығышта осы бұйрықтың көшірмелерін Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жариялау үшін жолдауды;
3) осы тіркелген бұйрықты алған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде, баспа және электрондық түрде, елтаңбалы мөрімен расталған және осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған оның көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күн ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі               А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 136 бұйрығына
1-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі
спортшыларды даярлау жөніндегі
оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын
балалар-жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектерге арналған спорт мектептері
қызметі қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Спортшының жеке карточкасы
Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған кезде) ____ Туған жылы, айы, күні ___
Спорт түрі __________________________________________________________
Спортпен шұғылдану сабақтарының басталған жылы, айы _________________
Спорт мектебі _______________________________________________________
Спорт қоғамы _____________________________ Қала _____________________
1-кесте
Топтар
Оқу жылы
Тексерілген күні
Физикалық дамуы
Медициналық қорытынды
бойы
салмағы
табанының ұзындығы
саусақтарды жұму күші
ӨӨК
ОЕП Мл/ мин
ОЕП Мл /мин/кг
Спорт мектеп қабылданған кездегі бастапқы мәліметтер:
Алғашқы даярлық
1
2
Оқу-жаттығу
1
2
3
4
5
Спорттық жетілдіру
1
2
3
Жоғары спорт шеберлігі
Барлық кезең
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ӨӨК – өкпенің өмірлік көлемі;
ОЕП – оттегін ең көп пайдалану.
Мл – миллилитр;
Мин – минут;
Кг – килограмм.
2-кесте
Топтар
Оқу жылы
ЖДД
АД
Үздік спорттық көрсеткіш
Бәсекелестік жаттығу қызметі
30 м жүгіру
6 мин. жүгіру
10 сек. жүгіру

Челночный бег 3*10 м
Прыжок в длину с места
Подтягивание
Бросок мяча сидя 2 кг
Прыжок вверх по Абалакову
Количество соревнований
Количество стартов
Количество соревновательных дней
Исходные данные:
Начальной подготовки
1
2
Учебно-тренировочные
1
2
3
4
5
Спортивного совершенствования
1
2
3
Высшего спортивного мастерства
Весь период
Отметки о переводе на следующий этап подготовки и выпуске из
спортивной школы:
в учебно-тренировочные группы ________________________________;
в группы спортивного совершенствования _______________________;
в группы высшего спортивного мастерства ______________________;
выпуск _______________________________________________________;
Тренер-преподаватель _________________________________________;
Старший тренер-преподаватель__________________________________.
Расшифровка аббревиатур:
ОФП – общефизическая подготовка;
СФП – специальная физическая подготовка;
Сек – секунда;
М – метр;
Мин – минута;
Кг – килограмм.
Приложение 2 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 136
Приложение 1-1
к Правилам деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных школ для
инвалидов, в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс по
подготовке спортивного резерва и
спортсменов высокого класса
Возраст учащихся для зачисления в группы
начальной подготовки по видам спорта
Виды спорта
Возраст
1.
Фигурное катание

3*10 м айналма жүгіру
Орнында тұрып ұзындыққа секіру
Тартылу
Допты отырып лақтыру 2 кг
Абалаков бойынша жоғарыға секіру
Жарыстар саны
Сөре саны
Жарыстар күндерінің саны
Бастапқы мәліметтер:
Алғашқы даярлық
1
2
Оқу-жаттығу
1
2
3
4
5
Спорттық жетілдіру
1
2
3
Жоғары спорт шеберлігі
Барлық кезең
Келесі даярлық кезеңіне өту және мектепті бітіру туралы белгілер:
оқу-жаттығу топтарына ______________________________________________;
спорттық жетілдіру топтарына _______________________________________;
жоғары спорт шеберлігі топтарына ___________________________________;
бітіру _____________________________________________________________;
Жаттықтырушы-оқытушы _______________________________________________;
Аға жаттықтырушы-оқытушы ___________________________________________.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖДД – жалпы дене дайындығы.
АД – арнайы даярлық.
Сек – секунд;
М – метр;
Мин – минут;
Кг – килограмм.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 136 бұйрығына
2-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі
спортшыларды даярлау жөніндегі
оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын
балалар-жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектерге арналған спорт мектептері
қызметі қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Спорт түрлері бойынша алғашқы даярлау
топтарына қабылдау үшін балалардың жастары
Спорт түрі
Жас
1.
Мәнерлеп сырғанау

4-5 лет
2.
Гимнастика спортивная, гимнастика художественная, теннис, хоккей с шайбой
5-8 лет
3.
Акробатика, спортивные танцы, гольф, настольный теннис, бадминтон
6-8 лет
4.
Воднолыжный спорт, гандбол, плавание, прыжки в воду, прыжки на батуте, синхронное плавание, ушу, фристайл, шахматы, шашки, тогызкумалак, виды каратэ, водное поло, парусный спорт, спортивное ориентирование, спортивное скалолазание
7-9 лет
5.
Городошный спорт, футбол, спортивный туризм, фехтование, таэквондо

4-5 жас
2.
Спорттық гимнастика, көркем гимнастика, теннис, шайбалы хоккей
5-8 жас
3.
Акробатика, спорттық би, гольф, үстел теннисі, бадминтон
6-8 жас
4.
Су шаңғы спорты, гандбол, жүзу, суға секіру, батуттта секіру, синхрондық жүзу, ушу, фристайл, шахмат, дойбы, тоғызқұмалақ, каратэ спортының түрлері, су добы, желкен спорты, спорттық бағдарлау, спорттық құзырға өрмелеу
7-9 жас
5.
Қалашық спорт, футбол, спорт туризмі, семсерлесу, таэквондо

8-10 лет
6.
Баскетбол, бейсбол, биатлон, волейбол, конькобежный спорт, легкая атлетика, лыжные гонки, лыжное двоеборье, прыжки на лыжах с трамплина, регби, хоккей на траве, хоккей с мячом, шорт-трек, қазақ күресі, самбо, гребной слалом
9-11 лет
7.
Атлетизм, бильярдный спорт, бокс, велоспорт, вольная борьба, греко-римская борьба, гиревой спорт, гребля академическая, гребля на байдарках и каноэ, дзюдо, кикбоксинг, муайтай (тай-бокс), санный спорт, современное пятиборье (биатл, триатл), триатлон, тяжелая атлетика (юноши), конный спорт, национальные виды конного вида спорта

8-10 жас
6.
Баскетбол, бейсбол, биатлон, волейбол, коньки тебу спорты, жеңіл атлетика, шаңғы жарысы, шаңғы екісайысы, тұғырдан шаңғымен секіру, регби, көкалдағы хоккей, допты хоккей, шорт-трек, қазақ күресі, самбо, есу слаломы
9-11 жас
7.
Атлетизм, бильярд спорты, бокс, велоспорт, еркін күрес, грек-рим күресі, гір спорты, академиялық есу, байдарка мен каноэде есу, дзюдо, кикбоксинг, муайтай (тай-бокс), шана спорты, қазіргі бессайыс (биатл, триатл), триатлон, ауыр атлетика (жасөспірімдер), ат спорты, ат спортының ұлттық түрлері

10-12 лет
8.
Все виды спорта, культивируемые среди инвалидов
7-11 лет
9.
Саят (кусбеги) – охота с ловчими птицами
10-13 лет
10.
Стрельба из лука
11-13 лет
11.
Стрельба стендовая, стрельба пулевая
12-14 лет
12.
Тяжелая атлетика (женский пол)
13-14 лет
Приложение 3 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 136
Приложение 2
к Правилам деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных школ для
инвалидов, в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс по
подготовке спортивного резерва и
спортсменов высокого класса
Форма
Карта спортивной школы
Место нахождения _________________, принадлежность__________________,
вид (ы) спорта ________________, год открытия _______________________
таблица 1
Этапы подготовки
Год обучения
Количество учебных групп, учащихся
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
групп
учащихся
групп
учащихся
групп
учащихся
групп
учащихся
Начальный
1
2
Учебно-тренировочный
1
2
3
4
5
Спортивного совершенствования
1
2
3
Высшего спортивного мастерства
Весь период
Всего
Качественный состав учащихся (квалификация)
таблица 2
Возраст учащихся
Мастер спорта международного класса
Мастер спорта
Кандидат в мастера спорта
1 спортивный разряд
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
Подготовка спортивного резерва
таблица 3
Состав сборной команды Республики Казахстан
Количество учащихся
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
Основной состав
Молодежный состав
Юношеский состав
Вновь подготовлено
таблица 4
Квалификация
Количество учащихся
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
Мастер спорта международного класса
Мастер спорта
Количество учащихся, принявших участие в соревнованиях
таблица 5
Состав
Занятые места
Международные
Республиканские
Областные
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
201__г.
Учащиеся
1-3 место в 10-ке
Количество призовых личных и командных мест
таблица 6
Уровень соревнований
201___г.
201___г.
201___г.
201___г.
Международные
Республиканские
Областные
Директор _____________________________________
Заведующий по учебной части___________________
Старший тренер _______________________________
Приложение 4 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 136
Приложение 3
к Правилам деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных школ для
инвалидов, в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс по
подготовке спортивного резерва и
спортсменов высокого класса
Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп
Группы
(по этапам обучения)
Период обучения
Количество часов в неделю
Количество человек в группах по видам спорта (минимальная численность)
1
2
3
4
5
6
7
8
Первая группа
Вторая группа
Третья группа
Четвертая группа
Пятая группа
Высшего спортивного мастерства
Весь
период
32 часа
36 часов
(при наличии в составе группы члена сборной команды Республики Казахстан)
3 человека
5 человек
4 человека
2 человека
2 человека
Спортивного совершенствования
Первый год обучения
24 часа
5 человек
6 человек
6 человек
2 человека
3 человека
Второй год обучения
26 часов
4
человека
6
человек
5
человек
2
человека
3
человека
Свыше
двух лет обучения
28 часов
4 человека
6 человек
5 человек
2 человека
3 человека
Учебно-тренировочные
Первый год обучения
12 часов
8 человек
10 человек
10 человек
4 человека
5 человек
Второй год обучения
14 часов
8 человек
10 человек
10 человек
4 человека
4 человека
Третий год обучения
18 часов
6 человек
10 человек
8 человек
3 человека
4 человека
Свыше
трех лет обучения
20 часов
6 человек
10 человек
8 человек
3 человека
3 человека
Начальной подготовки
Первый год обучения
8 часов
10 человек
12 человек
14 человек
5 человек
8 человек
Свыше
одного года обучения
10 часов
8 человек
12 человек
12 человек
5 человек
6 человек
Спортивно-оздоровительные
Весь период
6 часов
16 человек
16 человек
18 человек
8 человек
12 человек
Примечания:

10-12 жас
8.
Мүгедектер арасында дамып келе жатқан бүкіл спорт түрлері
7-11 жас
9.
Саят (құсбегі) – аң аулауға шығу
10-13 жас
10.
Садақтан ату
11-13 жас
11.
Стенд ату, нысана көздеу
12-14 жас
12.
Ауыр атлетика (әйел жынысы)
13-14 жас
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 136 бұйрығына
3-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі
спортшыларды даярлау жөніндегі
оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын
балалар-жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектерге арналған спорт мектептері
қызметі қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Спорт мектебінің картасы
Орналасқан жері ____________________, жабдықтар ____________________,
Спорт түрі (түрлері) _____________, ашылған жылы Жинақтау ___________
1-кесте
Даярлау кезеңдері
Оқу жылы
Оқушылардың, оқу топтардың саны
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
топтар
оқушылар
топтар
оқушылар
топтар
оқушылар
топтар
оқушылар
Алғашқы
1
2
Оқу-жаттығу
1
2
3
4
5
Спорттық жетілдіру
1
2
3
Жоғары спорт шеберлігі
Барлық кезең
Барлығы
Оқушылардың сапалық құрамы (біліктілігі)
2-кесте
Оқушылардың жасы
Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Спорт шебері
Спорт шеберіне үміткер
1 спорттық разряд
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201__ж.
201_ж.
201_ж.
201_ж.
201__ж.
201__ж.
Спорт резервін даярлау
3-кесте
Қазақстан Республикасы құрама командасының құрамы
Оқушылардың саны
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
Негізгі құрам
Жастар құрамы
Жасөспірімдер құрамы
Қайта даярланған
4-кесте
Біліктілігі
Оқушылардың саны
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Спорт шебері
Жарыстарға қатысқан оқушылардың саны
5-кесте
Құрамы
Иеленген орындары
Халықаралық
Республикалық
Облыстық
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
201__ж.
Оқушылар
10-ғы 1-3 орын
Жүлделі жеке және командалық орындар саны
6-кесте
Жарыс деңгейі
201___ж.
201___ж.
201___ж.
201___ж.
Халықаралық
Республикалық
Облыстық
Директор ______________
Оқу бөлімінің меңгерушісі __________________
Аға жаттықтырушы __________
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 136 бұйрығына
4-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі
спортшыларды даярлау жөніндегі
оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын
балалар-жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектерге арналған спорт мектептері
қызметі қағидаларына
3-қосымша
Оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы
Топтар (оқу кезеңдері бойынша)
Оқу кезеңі
Бір аптадағы оқу сағаттары
Спорт түрлері бойынша топтардағы адам саны (ең төменгі саны)
1
2
3
4
5
6
7
8
Бірінші топ
Екінші топ
Үшінші топ
Төртінші топ
Бесінші топ
Жоғары спорт шеберлігі
Кезең бойы
32 сағат
36 сағат (топ құрамында Қазақстан Республикасы құрама командасының мүшесі болған жағдайда)
3 адам
5 адам
4 адам
2 адам
2 адам
Спорттық жетілдіру
Бірінші оқу жылы
24 сағат
5 адам
6 адам
6 адам
2 адам
3 адам
Екінші оқу жылы
26 сағат
4 адам
6 адам
5 адам
2 адам
3 адам
Екінші оқу жылынан астам
28 сағат
4 адам
6 адам
5 адам
2 адам
3 адам
Оқу-жаттығу
Бірінші оқу жылы
12 сағат
8 адам
10 адам
10 адам
4 адам
5 адам
Екінші оқу жылы
14 сағат
8 адам
10 адам
10 адам
4 адам
4 адам
Үшінші оқу жылы
18 сағат
6 адам
10 адам
8 адам
3 адам
4 адам
Үш оқу жылынан астам
20 сағат
6 адам
10 адам
8 адам
3 адам
3 адам
Алғашқы даярлау
Бірінші оқу жылы
8 сағат
10 адам
12 адам
14 адам
5 адам
8 адам
Бір оқу жылынан астам
10 сағат
8 адам
12 адам
12 адам
5 адам
6 адам
Спорттық-сауықтыру
Кезең бойы
6 сағат
16 адам
16 адам
18 адам
8 адам
12 адам
Ескертулер:

1. Количество человек в группах по видам спорта относящихся к первой, второй, третьей, четвертой и пятой группе:
1) первая группа: акробатика, биатлон, бобслей, гимнастика спортивная, гимнастика художественная, горнолыжный спорт, лыжное двоеборье, лыжные гонки, конькобежный спорт, шорт-трек, конный спорт, легкоатлетические многоборья, метания и прыжки с шестом, парусный спорт, прыжки в воду, прыжки на батуте, прыжки на лыжах с трамплина, санный спорт, плавание, синхронное плавание, скалолазание, стрельба из лука, стрельба пулевая, стрельба стендовая, современное пятиборье (биатл, триатл), фигурное катание, фристайл, фехтование, велоспорт (трек, шоссе, маутинбайк), водно-лыжный спорт, автомобильный, мотоциклетный, водно-моторный, подводный, самолетный, вертолетный, парашютный, планерный, дельтапланерный виды спорта, спортивная ходьба, марафонский бег, триатлон, полиатлон, теннис и прикладные виды спорта;
2) вторая группа: игровые виды спорта, кокпар;
3) третья группа: все остальные виды спорта;
4) четвертая группа: национальные виды конного спорта (байга, аламан байга, жорга, кыз куу, аударыспак, тенге алу, жамбы ату), гребной слалом, гребля на байдарках и каноэ, академическая гребля, пляжный волейбол;
5) пятая группа: теннис, саят (кусбеги) - охота с ловчими птицами (сокол, ястреб, беркут).
Приложение 5 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 136
Приложение 3-1
к Правилам деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных школ для
инвалидов, в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс по
подготовке спортивного резерва и
спортсменов высокого класса
Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп среди
инвалидов
Группы (по этапам обучения)
Период обучения
Количество часов в неделю
Количество человек в группах «с поражением опорно-двигательного аппарата», «с нарушением органов зрения», «с нарушением органов слуха», «с ограниченными интеллектуальными возможностями» (минимальная численность)
1
2
3
4
5
6
7
с поражением опорно-двигательного аппарата
с нарушением органов зрения
с нарушением органов слуха
с ограниченными интеллектуальными возможностями
Высшего спортивного мастерства
Весь период
32 часа 36 часов (при наличии в составе группы члена сборной команды Республики Казахстан)
2 человека
2 человека
2 человека
2 человека
Спортивного совершенствования
Первый год обучения
24 часа
2 человека
2 человека
2 человека
2 человека
Второй год обучения
26 часов
2 человека
2 человека
2 человека
2 человека
Свыше двух лет обучения
28 часов
2 человека
2 человека
2 человека
2 человека
Учебно-тренировочные
Первый год обучения
12 часов
3 человека
4 человека
4 человека
4 человека
Второй год обучения
14 часов
3 человека
3 человека
4 человека
4 человека
Третий год обучения
18 часов
3 человека
3 человека
3 человека
3 человека
Свыше трех лет обучения
20 часов
2 человека
3 человека
3 человека
3 человека
Начальной подготовки
Первый год обучения
8 часов
5 человек
5 человек
5 человек
5 человек
Свыше одного года обучения
10 часов
4 человека
5 человек
5 человек
5 человек
Спортивно-оздоровительные
Весь период
6 часов
5 человек
6 человек
6 человек
6 человек
Приложение 6 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 136
Приложение
к Правилам деятельности Центра подготовки
олимпийского резерва, в котором
осуществляется учебно-тренировочный
процесс по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса
Форма
Фото
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА СПОРТСМЕНА

1. Бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші топтарға жататын спорт түрлері бойынша топтардағы адам саны:
1) бірінші топ: акробатика, биатлон, бобслей, спорттық гимнастика, көркем гимнастика, тау шаңғы спорты, шаңғы қоссайысы, шаңғы жарысы, коньки спорты, ат спорты, жеңіл атлетикалық көпсайыстар, лақтыру және сырықпен секіру, желкенді спорт, суға секіру, батутта секіру, шаңғымен трамплиннен секіру, шана спорты, жүзу, үйлесімді жүзу, тауға өрмелеу, садақтан ату, нысана көздеу, стенд ату, қазіргі бессайыс (биатл, триатл), мәнерлеп сырғанау, фристайл, семсерлесу, велоспорт (трек, шоссе, маутинбайк), су-шаңғы спорты, автомобиль, мотоцикл, су-мотор, су астындағы, ұшақ, тікұшақ, парашют, планер, дельтапланер спорт түрлері, спорттық жүріс, марафондық жүгіру, триатлон, полиатлон, теннис және қолданбалы спорт түрлері;
2) екінші топ: ойын спорты түрлері, көкпар;
3) үшінші топ: қалған барлық спорт түрлері;
4) төртінші топ: ат спортының ұлттық түрлері (бәйге, аламан бәйге, жорға, қыз қуу, аударыспақ, теңге ілу, жамбы ату), есу слаломы, байдарка мен каноэде есу, академиялық есу, жағажай волейболы;
5) бесінші топ: теннис, саятшылық (құс бегі) – құсты аңға салу (сұңқар, қаршыға, бүркіт).
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 136 бұйрығына
5-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі
спортшыларды даярлау жөніндегі
оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын
балалар-жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектерге арналған спорт мектептері
қызметі қағидаларына
3-1-қосымша
Мүгедектер арасындағы оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және
топтардың толықтырылуы
Топтар (оқу кезеңдері бойынша)
Оқу кезеңі
Бір аптадағы оқу сағаттары
«тірек қимыл аппараты зақымдалған», «көру қабілеті зақымдалған», «есту қабілеті зақымдалған», «интеллектуалды мүмкіндігі шектеулі» мүгедек тұлғалардың топтарында адамдардың саны (ең төменгі саны)
1
2
3
4
5
6
7
тірек-қимыл аппараты зақымдалған
көру органы қабілеті бұзылған
есту қабілеті зақымдалған
интелектуалдық мүмкіндіктері шектеулі
Жоғары спорт шеберлігі
Кезең бойы
32 сағат
36 сағат (топ құрамында Қазақстан Республикасы құрама командасының мүшесі болған жағдайда)
2 адам
2 адам
2 адам
2 адам
Спорттық жетілдіру
Бірінші оқу жылы
24 сағат
2 адам
2 адам
2 адам
2 адам
Екінші оқу жылы
26 сағат
2 адам
2 адам
2 адам
2 адам
Екінші оқу жылынан астам
28 сағат
2 адам
2 адам
2 адам
2 адам
Оқу-жаттығу
Бірінші оқу жылы
12 сағат
3 адам
4 адам
4 адам
4 адам
Екінші оқу жылы
14 сағат
3 адам
3 адам
4 адам
4 адам
Үшінші оқу жылы
18 сағат
3 адам
3 адам
3 адам
3адам
Үш оқу жылынан астам
20 сағат
2 адам
3 адам
3 адам
3 адам
Алғашқы даярлау
Бірінші оқу жылы
8 сағат
5 адам
5 адам
5 адам
5 адам
Бір оқу жылынан астам
10 сағат
4 адам
5 адам
5 адам
5 адам
Спорттық-сауықтыру
Кезең бойы
6 сағат
5 адам
6 адам
6 адам
6 адам
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 136 бұйрығына
6-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі
спортшыларды даярлау жөніндегі
оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын
Олимпиада резервін даярлау орталығының
қызметі қағидаларына
қосымша
Нысан
Сурет
СПОРТШЫНЫҢ ЖЕКЕ КАРТОЧКАСЫ

1. Фамилия ____________________________________________________
2. Имя ________________________________________________________
3. Отчество (при наличии)______________________________________
4. Дата рождения ______________________________________________
(день, месяц, число)
5. Место рождения _____________________________________________
(область, район, город, село)
6. Образование ________________________________________________
(уровень образования, наименование учебного заведения)
7.
№ документа удостоверяющего личность
___________________________________
13.
Антропометрические данные спортсмена:
Рост___сантиметра (ов), вес ____килограмм (ов)
8.
Индивидуальный идентификационный номер
_____________________________________
Размер костюма:______________________
9.
Спортивное звание
_____________________________________
Размер головного убора: _____________
10.
Личный тренер (Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
_____________________________________
Размер обуви:________________________
11.
Знание языков _______________________
Место постоянного проживания:
_____________________________________
12.
Контактный телефон: _________________
14.
Вид спорта __________________________
Выступления на республиканских и международных спортивных
соревнованиях:
п/п
Наименование соревнований
Место, сроки и дата (по хронологии) проведения
Планируемый результат
Показанный результат
1
2
Подпись спортсмена _______________ Подпись тренера ____________
Приложение 7 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 136
Приложение
к Правилам деятельности
Центра олимпийской подготовки, в котором
осуществляется учебно-тренировочный
процесс по подготовке спортивного
резерва и спортменов высокого класса
Форма
Фото
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА СПОРТСМЕНА
1. Фамилия ____________________________________________________
2. Имя ________________________________________________________
3. Отчество (при наличии)______________________________________
4. Дата рождения ______________________________________________
(день, месяц, число)
5. Место рождения _____________________________________________
(область, район, город, село)
6. Образование ________________________________________________
(уровень образования, наименование учебного заведения)
7.
№ документа удостоверяющего личность
___________________________________
13.
Антропометрические данные спортсмена:
Рост___сантиметра (ов), вес ____килограмм (ов)
8.
Индивидуальный идентификационный номер
_____________________________________
Размер костюма:______________________
9.
Спортивное звание
_____________________________________
Размер головного убора: _____________
10.
Личный тренер (Фамилия, Имя, Отчество (при наличии)
_____________________________________
Размер обуви:________________________
11.
Знание языков _______________________
Место постоянного проживания:
_____________________________________
12.
Контактный телефон: _________________
14.
Вид спорта __________________________
Выступления на республиканских и международных спортивных
соревнованиях:
п/п
Наименование соревнований
Место, сроки и дата (по хронологии) проведения
Планируемый результат
Показанный результат
1
2
Подпись спортсмена ________________ Подпись тренера ___________
Приложение 8 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 19 мая 2016 года № 136
Приложение 1
к Правилам деятельности школ высшего
спортивного мастерства, в которых
осуществляется учебно-тренировочный
процесс по подготовке спортивного
резерва и спортсменов высокого класса
Форма
Фото
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА СПОРТСМЕНА

1. Тегі _______________________________________________________
2. Аты_________________________________________________________
3. Әкесінің аты (болған кезде)_________________________________
4. Туған күні__________________________________________________
(күні, айы, жылы)
5. Туған жері__________________________________________________
(облыс, қала)
6. Білімі______________________________________________________
(білім деңгейі, оқу орнының атауы)
7.
Жеке басын куәландыратын құжаттың № ___________________
13.
Спортшының антропометрлік деректері:
Бойы___сантиметр, салмағы __килограмм.
8.
Жеке сәйкестендіру нөмірі______________
Костюмінің мөлшері ___________
9.
Спорттық атағы________________
Бас киімінің мөлшері: ________
10.
Жеке жаттықтырушысы __________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған кезде)
Аяқ киімінің мөлшері: ________
11.
Тілдерді меңгеруі ____________
Тұрақты тұратын жері: ________
12.
Байланыс телефоны:____________
14.
Спорт түрі ___________________
Республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуы
Р/С
Жарыстың атауы
Өткізу мерзімі мен орны (хронолия бойынша)
Жоспарланған нәтиже
Көрсеткен нәтижесі
1
2
Спортшының жеке қолы ____________ Жаттықтырушының қолы ______________
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 136 бұйрығына
7-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі
спортшыларды даярлау жөніндегі
оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын
Олимпиадалық даярлау орталығының
қызметі қағидаларына
қосымша
Нысан
Сурет
СПОРТШЫНЫҢ ЖЕКЕ КАРТОЧКАСЫ
1. Тегі _____________________________________________________________
2. Аты_______________________________________________________________
3. Әкесінің аты (болған кезде)_______________________________________
4. Туған күні________________________________________________________
(күні, айы, жылы)
5. Туған жері________________________________________________________
(облысы, қаласы)
6. Білімі____________________________________________________________
(білім деңгейі, оқу орнының атауы)
7.
Жеке басын куәландыратын құжаттың № ___________________
13.
Спортшының антропометрлік деректері:
Бойы___сантиметр, салмағы __килограмм.
8.
Жеке сәйкестендіру нөмірі____________
Костюмінің мөлшері ___________
9.
Спорттық атағы _______________
Бас киімінің мөлшері: ________
10.
Жеке жаттықтырушысы __________
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған кезде)
Аяқ киімінің мөлшері: ________
11.
Тілдерді меңгеруі ____________
Тұрақты тұратын жері: ________
12.
Байланыс телефоны:____________
14.
Спорт түрі ___________________
Республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуы
Жарыстың атауы
Өткізу мерзімі мен орны (хронолия бойынша)
Жоспарлаған нәтижесі
Көрсеткен нәтижесі
1
2
Спортшының қолы _________________ Жаттықтырушының қолы ______________
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 19 мамырдағы
№ 136 бұйрығына
8-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі
спортшыларды даярлау жөніндегі
оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын
жоғары спорт шеберлігі мектептерінің
қызметі қағидаларына
1-қосымша
Нысан
СПОРТШЫНЫҢ ЖЕКЕ КАРТОЧКАСЫ

Приложение 8-1 к приказу Министра
культуры и спорта Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Правила деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с
ограниченными физическими возможностями, в которых
осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке
спортивного резерва и спортсменов-инвалидов высокого класса
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов-инвалидов высокого класса (далее – Правила) определяют порядок деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями (далее – Центр).
2. Центр является юридическим лицом и в своей деятельности руководствуются нормативными правовыми актами Республики Казахстан по государственному имуществу, по физической культуре и спорту и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами и уставом Центра.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) старший тренер – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров по виду спорта и занимающийся непосредственно учебно-тренировочной деятельностью;
2) переменный состав – состав спортсменов-инвалидов, привлекаемых на время учебно-тренировочных сборов и соревнований, зачисленных в Центр;
3) личный тренер – физическое лицо, имеющее образование в области физической культуры и спорта и осуществляющее личную подготовку спортсмена-инвалида в ходе учебно-тренировочного процесса и его состязательной деятельности, максимально сосредоточенный на спортсмене-инвалиде подготовкой которого он занимается;
4) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства и качества учебно-тренировочного процесса спортсменов-инвалидов;
5) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований;
6) единый календарь спортивно-массовых мероприятий – официальный документ, регламентирующий планирование и проведение учебно-тренировочной работы Центра на календарный год;
7) международные соревнования – состязания по виду спорта среди спортсменов-инвалидов (команд), в которых принимают участие представители не менее пяти государств.
Глава 2. Порядок деятельности Центра
4. Подготовка спортсменов-инвалидов осуществляется круглогодично, но не более 250 дней в год на одного спортсмена-инвалида в соответствии с перспективными программами подготовки спортсменов-инвалидов.

8-1-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі мүгедек-спортшыларды
даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Дене
мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау
орталығының қызметі қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі мүгедек-спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығының қызметі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығының (бұдан әрі – Орталық) қызметі тәртібін айқындайды.
2. Орталық заңды тұлға болып табылады және өз қызметінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік, дене шынықтыру және спорт жөніндегі нормативтік құқықтық актілерін және өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Қағидаларды және Орталық жарғысын басшылыққа алады.
3. Осы Қағидалар мынадай ұғымдар қолданылады:
1) аға жаттықтырушы – спорт түрлерi бойынша жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты жүзеге асыратын және оқу-жаттықтырушылық қызметпен тiкелей айналысатын спорт жаттықтырушысы;
2) ауыспалы құрам – Орталық құрамына қабылданған, оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде тартылатын мүгедек-спортшылар құрамы;
3) жеке жаттықтырушы – дене шынықтыру және спорт саласында білімі бар және мүгедек-спортшының оқу-жаттығу процесі мен жарысушылық қызметінің барысында оның жеке дайындығын жүзеге асыратын, өзі даярлайтын мүгедек-спортшыға барынша көңіл бөлетін жеке тұлға;
4) оқу-жаттығу жиыны – мүгедек-спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылатын іс-шара;
5) спорт түрi – спорттың құрамдас бөлігі, оның ерекше белгілері жаттығатын ортасы, дене жаттығуларының жиынтығы немесе зияткерлік қабілеті мен жарыс ережелері болып табылады;
6) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі – Орталықтың күнтізбелік жылға арналған оқу-жаттығу жұмысын жоспарлауды және өткізуді регламенттейтін ресми құжат;
7) халықаралық жарыстар – кемінде бес мемлекеттің өкiлдерi қатысатын мүгедек-спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрінен сайыстар.
2-тарау. Орталықтың қызмет тәртібі
4. Мүгедек-спортшыларды даярлау жыл бойы жүзеге асырады, бірақ мүгедек-спортшыларды дайындаудың перспективалық бағдарламасына сәйкес бір мүгедек-спортшыға 250 күннен аспауы керек.

5. Спортсмены-инвалиды, систематически показывающие высокие спортивные результаты (неоднократные победители и призеры международных соревнований) и имеющие перспективу повышения своих спортивных показателей передаются в штатные сборные или сборные команды Республики Казахстан.
6. Результаты спортсменов-инвалидов, показанные на международных соревнованиях, засчитываются Центру и организациям, представивших спортсменов-инвалидов.
7. Старший тренер Центра разрабатывает перспективную программу подготовки спортсменов-инвалидов и согласовывает с директором Центра, а также контролирует ее выполнение совместно с привлекаемыми тренерами, организует работу по подготовке спортсменов-инвалидов и их выступление на соревнованиях, проводит регулярный анализ результатов выступлений спортсменов-инвалидов на соревнованиях, реализует перспективные программы и планы подготовки обучающихся и контролирует выполнение индивидуальных планов учебно-тренировочной работы, организует и проводит патриотическую и воспитательную работу со спортсменами-инвалидами.
8. Личный тренер проводит тренировочные занятия по индивидуальному плану спортсменов-инвалидов и работает под непосредственным руководством старшего тренера Центра.
9. Спортсмены-инвалиды юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возраста, перешедшие в штатные сборные или сборные команды Республики Казахстан по видам спорта остаются в переменном составе Центра.
10. В Центр зачисляются:
1) спортсмены-инвалиды юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возрастов, спортсменов-инвалидов по видам спорта в Центрах и являющиеся победителями и призерами чемпионатов (первенств) Республики Казахстан или международных соревнований, а также спортсмены-инвалиды, входящие в сборные команды Республики Казахстан по видам спорта;
2) спортсмены-инвалиды по игровым видам спорта, являющиеся членами юношеских, юниорских, молодежных и взрослых сборных команд Республики Казахстан;
3) тренеры не ниже высшего уровня квалификации второй категории.
11. Контингент Центра имеет переменный состав.
12. Отделение по виду спорта формируется из числа спортсменов-инвалидов по каждой возрастной категории и составляет не более тройного состава к наибольшему числу состава команды, которая допускается для участия в международных соревнованиях.
13. Состав тренеров на один вид спорта в каждой возрастной группе составляет не более 4 единиц.
14. Состав спортсменов-инвалидов, тренеров (отделений по видам спорта), единый календарь спортивно-массовых мероприятий утверждается руководителем Центра по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – Уполномоченный орган) ежегодно по летним паралимпийским, сурдлимпийским видам спорта до 20 января, по зимним паралимпийским, сурдлимпийским видам спорта до 20 мая.

5. Жүйелі түрде жоғары спорттық нәтижелер көрсететін (халықаралық жарыстардың бірнеше мәрте жеңімпаздары мен жүлдегерлері) және келешекте өзінің спорттық көрсеткіштерін арттыратын мүгедек-спортшылар Қазақстан Республикасының штаттағы құрамына немесе құрама командасына жіберіледі.
6. Халықаралық жарыстарда мүгедек-спортшының көрсеткен нәтижелері Орталыққа да, мүгедек-спортшыны Орталыққа ұсынған ұйымға да бірдей есептеледі.
7. Орталықтың аға жаттықтырушысы мүгедек-спортшыларды дайындаудың келешек бағдарламасын әзірлейді және Орталықтың директорымен келіседі, сондай-ақ шақырылған жаттықтырушылармен бірлесіп, оның орындалуын бақылауға алады, мүгедек-спортшыларды дайындауды және оларды жарыстарға қатыстыруды ұйымдастырады, мүгедек-спортшылардың жарыстарға қатысу нәтижелеріне әрдайым талдау жасайды, мүгедек-спортшылардың дайындық жоспарларын және келешектегі бағдарламаларын іске асырады, оқу-жаттығу жұмысының жеке жоспарларының орындалуын бақылайды, мүгедек-спортшылармен патриоттық және тәрбиелік жұмыстарды ұйымдастырады және өткізеді.
8. Жеке жаттықтырушы мүгедек-спортшының жеке жоспары бойынша жаттығу жүргізеді және Орталықтың аға жаттықтырушысының басшылығымен жұмыс істейді.
9. Қазақстан Республикасының штаттағы құрамасына немесе құрама командаларына өткен жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар мен ересектер жасындағы мүгедек-спортшылар Орталықтың ауыспалы құрамында қалады.
10. Орталыққа мыналар қабылданады:
1) Орталықтарда спорт түрлерінен мүгедек-спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар мен ересектер жасындағы және Қазақстан Республикасы чемпионаттарының (біріншіліктерінің) немесе халықаралық жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын мүгедек-спортшылар, сондай-ақ спорт түрлерінен Қазақстан Республикасы құрама командаларының құрамына кіретін мүгедек-спортшылар;
2) спорттың ойын түрлері бойынша Қазақстан Республикасының жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер құрама командаларының мүшелері болып табылатын мүгедек-спортшылар;
3) жоғары деңгейдегі екінші біліктілік санатынан төмен емес жаттықтырушылар.
11. Орталықтың контингенті ауыспалы құрамда болады.
12. Спорт түрлерінен бөлімдер әр жас санаты бойынша мүгедек-спортшылар қатарынан қалыптасады және халықаралық жарыстарға қатысуға жіберілетін команда құрамының ең көп санынан үш құрамнан артық емес құрайды.
13. Бір спорт түрінен әр жас топтағы жаттықтырушылар құрамы 4 бірліктен аспауы тиіс.
14. Мүгедек-спортшылардың, жаттықтырушылардың (спорт түрлері бөлімшелер бойынша) құрамы, спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісімі бойынша Орталық басшысымен жыл сайын жазғы паралимпиялық, сурдлимпиялық спорт түрлері бойынша 20 қаңтарға дейін, қысқы паралимпиялық, сурдлимпиялық спорт түрлері бойынша 20 мамырға дейін бекітеледі.

15. На один вид спорта по каждой возрастной категории (юношеский, юниорский, молодежный и взрослый) директором Центра по согласованию с Уполномоченным органом назначается один старший тренер сборной команды Республики Казахстан по: юношескому, юниорскому, молодежному и взрослому возрастам.
16. Состав спортсменов-инвалидов и тренеров пересматривается по окончании тренировочного и соревновательного цикла на основании решения Центра по согласованию с Уполномоченным органом, но не более двух раз в год на каждое отделение по виду спорта, за исключением случаев, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 19 настоящих Правил.
17. Спортсмены-инвалиды, привлекаемые к централизованной подготовке в Центре, представляют следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность;
2) копию удостоверения о присвоении спортивного звания;
3) копию медицинской документации по форме 088/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 «Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697 (справка медико-санитарной экспертизы (МСЭК) по месту жительства);
4) копию заключения республиканского Центра спортивной медицины и реабилитации или врачебно-физкультурного диспансера о состоянии здоровья спортсмена и перспективы его занятий данным видом спорта (в произвольной форме);
5) личную карточку спортсмена-инвалида по форме, согласно приложению к настоящим Правилам;
6) подтверждение спортивных результатов (копия протокола соревнований).
18. Тренеры, привлекаемые к подготовке спортсменов-инвалидов в Центре, представляют следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность;
2) копию приказа о присвоении квалификационной категории;
3) копию медицинской документации по форме 086/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 «Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения», зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697.
19. Спортсмен-инвалид отчисляется из Центра по следующим основаниям:
1) снижение спортивных результатов в соответствии с индивидуальным планом, в части завоевания медалей и мест на соревнованиях;
2) по состоянию здоровья на основании медицинского заключения;
3) применение запрещенных субстанций и запрещенных методов;

15. Орталық директоры уәкілетті органның келісімімен бір спорт түрінен барлық жас санаты бойынша (жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер) жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер санаты бойынша Қазақстан Республикасының бір аға жаттықтырушысын тағайындайды.
16. Осы Қағидалардың 19-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайлардан басқа, спорт түрінен әр бөлімдегі мүгедек-спортшылардың және жаттықтырушылардың құрамы уәкілетті органның келісімі бойынша, Орталықтың шешімімен жаттығу және жарыс кезеңі аяқталғаннан кейін қайта қаралады, бірақ жылына екі реттен аспауы тиіс.
17. Орталықта орталықтандырылған дайындыққа тартылатын мүгедек-спортшылар келесі құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
2) спорттық атақ беру туралы куәліктің көшірмесін;
3) «Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген бұйрығымен бекітілген 088/у нысандағы медициналық құжаттамасының көшірмесін (тұрғылықты жері бойынша мүгедектер тапсыратын (МССК) медициналық-санитарлық сараптамасының анықтамасы);
4) республикалық Спорттық медицина және оңалту орталығының немесе дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерінің спортшының денсаулығы және оның осы спорт түрімен келешекте одан әрі шұғылдануы туралы қорытындысының (еркін нысанда) көшірмесін;
5) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедек-спортшының жеке картасын;
6) спорттық нәтижелердің растамаларын (жарыс хаттамаларының көшірмесін).
18. Орталықта мүгедек-спортшыны дайындауға тартылатын жаттықтырушылар келесі құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
2) біліктілік санатын беру туралы бұйрықтың көшірмесін;
3) «Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген бұйрығымен бекітілген 086/у нысандағы медициналық құжаттамасының көшірмесі.
19. Мүгедек-спортшы Орталықтан келесі негіздер бойынша шығарылады:
1) жеке жоспарына сәйкес жарыстарда медальдар және орындар иелену бөлігінде спорттық нәтижелерінің төмендеуі;
2) медициналық қортынды негізінде денсаулық жағдайына;
3) тыйым салынған субстанциялар мен әдістер құралдарды қолдануына;

4) нарушение правил трудового распорядка Центра.
20. В отделениях по видам спорта Центра создаются тренерские советы по каждому виду спорта, состоящие из председателя и членов. Члены тренерского совета назначаются из числа тренеров. Председателем тренерского совета назначается старший тренер Центра по виду спорта.
Для участия в заседаниях тренерского совета привлекаются заинтересованные специалисты Центра и заинтересованных организаций не имеющие права голоса.
21. Тренерский совет рассматривает вопросы по подготовке или участию спортсменов-инвалидов, тренеров и других специалистов Центра в спортивных соревнованиях.
22. Заседание тренерского совета проводятся при наличии не менее 2/3 от общего числа членов тренерского совета.
23. Решение тренерского совета принимается большинством голосов его членов. Решение тренерского совета оформляется протоколом и подписывается председателем и членами тренерского совета. Голос председателя тренерского совета является решающим.
24. Для медицинского наблюдения и диагностики состояния функциональной подготовки спортсменов-инвалидов, проведения профилактических мероприятий и оптимизации восстановительных процессов Центр обеспечивается необходимым медицинским помещением и оборудованием, необходимыми медикаментами и средствами медицинского назначения в пределах выделяемого финансирования.
25. Спортивные врачи совместно с тренерами Центра осуществляют врачебное наблюдение за спортсменами-инвалидами в период учебно-тренировочных сборов и соревнований. Результаты врачебных наблюдений используются тренерами для коррекции индивидуальных планов подготовки спортсменов-инвалидов.
26. Два раза в год спортсмены-инвалиды Центра проходят медицинское обследование в Республиканском центре спортивной медицины и реабилитации и в медицинских учреждениях.
27. Центр для организации учебно-тренировочной работы имеет следующую документацию:
1) годовой план работы Центра;
2) единые календари спортивно-массовых мероприятий на год;
3) протоколы соревнований и анализы выступлений спортсменов-инвалидов Центра;
4) индивидуальные планы подготовки спортсменов-инвалидов;
5) личные карточки спортсменов-инвалидов, тренеров;
6) списки спортсменов-инвалидов и тренеров;
7) формы обязательных статистических данных.
Приложение
к Правилам деятельности
Центра спортивной подготовки для
лиц с ограниченными физическими
возможностями в котором
осуществляется учебно-тренировочный
процесс по подготовке спортивного
резерва и спортменов-инвалидов
высокого класса
Форма
Фото
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА СПОРТСМЕНА

4) Орталықтың еңбек тәртібі қағидаларын бұзуына байланысты.
20. Орталықтың спорт түрлерінен бөлімдерінде әр спорт түрі бойынша төрағасынан және мүшелерінен тұратын жаттықтырушылар кеңесі құрылады. Жаттықтырушылар кеңесінің мүшелері жаттықтырушылардан тағайындалады. Орталықтың спорт түрі бойынша аға жаттықтырушысы Жаттықтырушылар кеңесінің төрағасы болып тағайындалады.
Жаттықтырушылар кеңесінің отырысына қатысу үшін Орталықтың мүдделі мамандары және дауыс беру құқығы жоқ мүдделі ұйымдардың мамандары тартылады.
21. Жаттықтырушылар кеңесі Орталықтың мүгедек-спортшыларының, жаттықтырушыларының және басқа мамандарының спорттық жарыстарға дайындалуы мен қатысуына қатысты мәселелерді қарастырады.
22. Жаттықтырушылар кеңесінің отырысы жаттықтырушылар кеңесі мүшелерінің жалпы саны 2/3-ден кем болмаған жағдайда өткізіледі.
23. Жаттықтырушылар кеңесінің шешімі оның мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады. Жаттықтырушылар кеңесінің шешімі хаттамамен ресімделеді және оған жаттықтырушылар кеңесінің төрағасы мен мүшелері қол қояды. Жаттықтырушылар кеңесінің төрағасының даусы шешуші болып табылады.
24. Мүгедек-спортшыларды медициналық бақылау және олардың функционалдық дайындығын диагностикалау үшін Орталықтың алдын-алу іс-шараларын өткізу және қалпына келтіру процесін оңтайландыруға бөлінген қаражат шегінде қажетті медициналық үй-жаймен, жабықтармен, қажетті дәрі-дәрмекпен және медициналық мақсаттағы құралдармен қамтамасыз етіледі.
25. Спорт дәрігерлері Орталықтың жаттықтырушыларымен бірлесіп, оқу-жаттығу жиыны мен жарыстар кезінде мүгедек-спортшыларға дәрігерлік бақылауды жүзеге асырады. Дәрігерлік бақылаудың нәтижелерін жаттықтырушылар мүгедек-спортшылардың жеке дайындық жоспарларын түзету үшін пайдаланады.
26. Орталықтың мүгедек-спортшылары жылына екі рет Республикалық спорттық медицина және оңалту орталығында және медициналық мекемелерде тереңдетілген медициналық тексеруден өтеді.
27. Орталықтың оқу-жаттығу жұмысын ұйымдастыру үшін келесі құжаттамалары болады:
1) Орталықтың жылдық жоспары;
2) жылдық спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі;
3) жарыс хаттамалары мен Орталық мүгедек-спортшыларының қатысуының талдамалары;
4) мүгедек-спортшыларды даярлаудың жеке жоспарлары;
5) мүгедек-спортшының, жаттықтырушының жеке карточкалары;
6) мүгедек-спортшылар мен жаттықтырушылардың тізімі;
7) статистикалық деректердің міндетті нысандары.
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі мүгедек-спортшыларды
даярлау жөніндегі оқу-жаттығу
процесі жүзеге асырылатын
дене мүмкіндіктері шектеулі
тұлғаларға арналған спорттық
даярлау Орталығының қызметі
қағидаларына қосымша
Нысан
Сурет
МҮГЕДЕК-СПОРТШЫНЫҢ ЖЕКЕ КАРТОЧКАСЫ