О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 июня 2011 года № 355 "Об утверждении Положения о деятельности центров по профилактике и борьбе с синдромом приобретенного иммунодефицита"
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 июля 2016 года № 602. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2016 года № 14090. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-64.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 04.07.2022 № ҚР ДСМ-64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 июня 2011 года № 355 "Об утверждении Положения о деятельности центров по профилактике и борьбе с синдромом приобретенного иммунодефицита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7055, опубликован в газете "Юридическая газета" от 5 августа 2011 года № 112 (2102) внести следующее изменение:
Положение о деятельности центров по профилактике и борьбе с синдромом приобретенного иммунодефицита, утвержденное указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление в печатном и электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня подписания в одном экземпляре на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;

"Жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтардың қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 маусымдағы № 355 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 8 шілдедегі № 602 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 10 тамызда № 14090 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-64 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2022 № ҚР ДСМ-64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 32-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтардың қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 маусымдағы № 355 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7055 болып тіркелген, 2011 жылғы 5 тамызда № 112 (1928) "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтардың қызметі туралы ереже осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін баспа және электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір данада "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімдік баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

5) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице–министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение
к приказу Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 8 июля 2016 года № 602
Утверждено
приказом исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 июня 2011 года № 355
Положение
о деятельности центров по профилактике
и борьбе с синдромом приобретенного иммунодефицита
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о деятельности центров по профилактике и борьбе с синдромом приобретенного иммунодефицита (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 32 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
2. Положение регулирует деятельность организаций здравоохранения, оказывающих помощь в сфере профилактики вируса иммунодефицита человека (далее – ВИЧ) и синдрома приобретенного иммунодефицита (далее – СПИД) (далее – центры по профилактике и борьбе со СПИД).
3. Центры по профилактике и борьбе со СПИД создаются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на профилактику, диагностику и лечение ВИЧ-инфекции.
4. Центры по профилактике и борьбе со СПИД действуют в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными актами Республики Казахстан и настоящим Положением.
5. Центры по профилактике и борьбе со СПИД обеспечивают ведение первичной медицинской документации в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697).
6. К центрам по профилактике и борьбе со СПИД относятся:

5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 8 шілдедегі
№ 602 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 6 маусымдағы
№ 355 бұйрығымен бекітілген
Жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтардың қызметі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтардың қызметі туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 32-бабының 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Ереже адамның иммун тапшылығы вирусы (бұдан әрі – АИТВ) мен жұқтырылған иммун тапшылығы синдромы (бұдан әрі – ЖИТС) (бұдан әрі – ЖИТС-тің профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтар) саласында көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін реттейді.
3. ЖИТС-тің профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтар АИТВ инфекциясының профилактикасына, диагностикалауға және емдеуге бағытталған іс-шараларды уақтылы өткізу мақсатында құрылады.
4. ЖИТС-тің профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтар Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне және осы Ережеге сәйкес жұмыс істейді.
5. ЖИТС-тің профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтар "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) сәйкес бастапқы медициналық құжаттама нысандарын жүргізуді қамтамасыз етеді.
6. ЖИТС-тің профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтарға мыналар жатады:

1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр по профилактике и борьбе со СПИД" Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее – РЦ СПИД);
2) Центры по профилактике и борьбе со СПИД областей, города республиканского значения и столицы (далее – региональные центры СПИД).
Глава 2. Деятельность центров по профилактике
и борьбе с синдромом приобретенного иммунодефицита
Параграф 1. Функции Республиканского государственного
предприятия на праве хозяйственного ведения
"Республиканский центр по профилактике и борьбе со СПИД"
Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
7. РЦ СПИД является субъектом здравоохранения, который осуществляет организацию профилактики, диагностики и лечения ВИЧ-инфекции и СПИД.
8. РЦ СПИД осуществляет следующие функции:
1) вносит предложения в Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (далее – Министерство) по основным стратегическим направлениям развития в области ВИЧ (СПИД), разработке проектов нормативных правовых актов, методических рекомендаций, протоколов (стандартов), учетно-отчетных форм;
2) предоставляет отчетность в Министерство в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 марта 2013 года № 128 "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных субъектов здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8421);
3) проводит мониторинг и оценку мероприятий в рамках реализации Государственной программы развития здравоохранения Республики Казахстан "Денсаулық" на 2016-2019 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 176 (далее – Указ от 15 января 2016 года № 176), по вопросам ВИЧ (СПИД), деятельности региональных центров СПИД;
4) осуществляет организационно-методическое руководство и координацию работы региональных центров СПИД, межведомственное, межсекторальное взаимодействие, координацию деятельности международных, неправительственных организаций по вопросам ВИЧ-инфекции на территории Республики Казахстан;
5) осуществляет подготовку материалов по вопросам ВИЧ-инфекции для рассмотрения на заседаниях Национального Координационного совета по охране здоровья при Правительстве Республики Казахстан, коллегиях Министерства, межведомственных и межсекторальных совещаниях;

1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің "ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі республикалық орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – ЖИТС РО);
2) Облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың ЖИТС-тің профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтары (бұдан әрі – өңірлік ЖИТС орталықтары).
2-тарау. Жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі орталықтардың қызметі
1-параграф. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің "ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының функциялары
7. ЖИТС РО АИТВ инфекциясы мен ЖИТС-тің профилактикасы, диагностикалау және емдеуді ұйымдастыратын денсаулық сақтау субъектісі болып табылады.
8. ЖИТС РО мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігіне (бұдан әрі – Министрлік) АИТВ (ЖИТС) саласындағы негізгі стратегиялық даму бағыттары, нормативтік құқықтық актілердің, әдістемелік ұсынымдардың, хаттамалардың (стандарттардың), тіркеу-есептеу нысандарының жобаларын әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізеді;
2) Министрлікке "Денсаулық сақтау субъектілерінің әкімшілік деректерін жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 6 наурыздағы № 128 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8421 болып тіркелген) сәйкес есептерді ұсынады;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 176 Жарлығымен (бұдан әрі – 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 176 Жарлық) бекітілген Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2016-2019 жылдарға арналған "Денсаулық" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде АИТВ (ЖИТС) мәселелері, өңірлік ЖИТС орталықтарының қызметі бойынша іс-шараларды мониторингілеуді және бағалауды жүргізеді;
4) өңірлік ЖИТС орталықтарының жұмысына ұйымдастыру-әдістемелік басшылықты және үйлестіруді, ведомствоаралық, сектораралық өзара іс-қимылды, Қазақстан Республикасының аумағында АИТВ инфекциясы мәселелері бойынша халықаралық, үкіметтік емес ұйымдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Денсаулық сақтау жөніндегі Ұлттық Үйлестіру кеңесінің отырыстарында, Министрліктің алқаларында, ведомствоаралық және сектораралық кеңестерде қарау үшін АИТВ инфекциясы мәселелері бойынша материалдарды дайындауды жүзеге асырады;

6) осуществляет взаимодействие и научно-техническое сотрудничество с организациями, в том числе международными, по вопросам ВИЧ-инфекции;
7) осуществляет выезды в региональные центры СПИД с целью оказания организационно-методической помощи;
8) проводит совещания с региональными центрами СПИД по вопросам ВИЧ-инфекции;
9) осуществляет мониторинг и анализ эпидемиологической ситуации, скрининга различных групп населения в Республике Казахстан;
10) осуществляет мониторинг за проведением эпидемиологического слежения за распространенностью (далее – ЭСР) ВИЧ-инфекции среди уязвимых групп населения;
11) осуществляет мониторинг реализации профилактических мероприятий для населения, в том числе для уязвимых групп;
12) осуществляет организацию и мониторинг информационной работы по профилактике ВИЧ-инфекции в Республике Казахстан;
13) оказывает консультативную помощь в подготовке врачей и средних медицинских работников по вопросам ВИЧ-инфекции, организует и проводит семинары, тренинги, совещания и научно-практические конференции;
14) проводит диагностику ВИЧ и ВИЧ–ассоциированных заболеваний, осуществляет лабораторный мониторинг за эффективностью лечения, проводит другие лабораторные исследования, в том числе при возникновении сложности в диагностике;
15) осуществляет организацию системы менеджмента качества;
16) осуществляет контроль качества серологического этапа ЭСР ВИЧ-инфекции в уязвимых группах;
17) осуществляет внешний и внутренний контроль качества лабораторной диагностики ВИЧ-инфекции, архивирование положительных образцов сывороток;
18) осуществляет координацию деятельности региональных лабораторий по внедрению автоматизации и информатизации лабораторного процесса;
19) проводит генотипирование ВИЧ и мониторинг за распространением субтипов и лекарственно-устойчивых штаммов ВИЧ-1 в Республике Казахстан;
20) осуществляет мониторинг планирования антиретровирусных препаратов региональными центрами;
21) осуществляет мониторинг мероприятий за предоставлением антиретровирусной терапии (далее – АРТ) и профилактики передачи ВИЧ от матери ребенку (далее – ППМР);
22) оказывает консультативную помощь по вопросам лечения ВИЧ и ВИЧ – ассоциированных заболеваний;
23) обеспечивает работу электронных баз (электронного слежения за случаями ВИЧ-инфекции, эпидемиологического слежения за распространенностью ВИЧ-инфекции в уязвимых группах, мониторинга и оценки мероприятий по ВИЧ-инфекции, учета клиентов профилактических программ), а также проводит оценку полноты и качества данных.

6) АИТВ инфекциясы мәселелері бойынша ұйымдармен, оның ішінде, халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылды және ғылыми-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
7) ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсету мақсатында өңірлік ЖИТС орталықтарына сапарларды жүргізеді;
8) АИТВ инфекциясы мәселелері бойынша өңірлік ЖИТС орталықтарымен кеңес өткізеді;
9) Қазақстан Республикасында халықтың әртүрлі топтарының скринингін, эпидемиологиялық жағдайының талдауын және мониторингін жүзеге асырады;
10) халықтың осал топтарының арасында АИТВ инфекциясының таралушылығына эпидемиологиялық бақылау жасауға (бұдан әрі – ТЭБ) мониторингті жүзеге асырады;
11) халық, оның ішінде, осал топтар үшін профилактикалық іс-шараларды жүзеге асыруға мониторингті жүзеге асырады;
12) Қазақстан Республикасында АИТВ инфекциясының профилактикасы бойынша ақпараттық жұмысты ұйымдастыруды және мониторингті жүзеге асырады;
13) АИТВ инфекциясы мәселелері бойынша дәрігерлерді және орта медицина қызметкерлерін даярлауға консультациялық көмек көрсетеді, семинарларды, тренингтерді, кеңестерді және ғылыми-практикалық конференцияларды ұйымдастырады және өткізеді;
14) АИТВ мен АИТВ-ға ұқсас ауруларға диагностика жүргізеді, емнің тиімділігіне зертханалық мониторингті жүзеге асырады, оның ішінде, диагностикада қиындық туындаған жағдайда басқа да зертханалық зерттеулерді жүзеге асырады;
15) сапа менеджменті жүйесін ұйымдастыруды жүзеге асырады;
16) осал топтардағы АИТВ-инфекциясына ТЭБ серологиялық кезеңінің сапасын бақылауды жүзеге асырады;
17) АИТВ инфекциясын зертханалық диагностикалау сапасына сыртқы және ішкі бақылауды, сарысулардың оң үлгілерін мұрағаттауды жүзеге асырады;
18) зертханалық үрдісті автоматтандыруды және ақпараттандыруды енгізу бойынша өңірлік зертханалардың қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
19) АИТВ генотиптеуді және Қазақстан Республикасында субтиптер мен АИТВ-1 дәріге көнбейтін штамдарының таралушылығына мониторингті жүргізеді;
20) өңірлік орталықтармен антиретровирустық препараттарды жоспарлауды мониторингтеуді жүзеге асырады;
21) антиретровирустық терапияны (бұдан әрі – АРТ) ұсынуға және АИТВ-ның анадан балаға берілуінің профилактикасы (бұдан әрі – АББП) жөніндегі іс-шараларға мониторингті жүзеге асырады;
22) АИТВ-ны және АИТВ-ға ұқсас ауруларды емдеу мәселелері бойынша консультациялық көмек көрсетеді;
23) электрондық базаның жұмысын (АИТВ инфекциясының жағдайларына электрондық бақылау, осал топтарда АИТВ инфекциясының таралушылығына эпидемиологиялық бақылау, АИТВ инфекциясы бойынша іс-шараларға мониторинг және бағалау, профилактикалық бағдарламалардың клиенттерін есепке алу) қамтамасыз етеді, сондай-ақ, деректердің толықтығы мен сапасына бағалау жүргізеді.

Параграф 2. Функции региональных центров СПИД
9. Региональные центры СПИД являются субъектами здравоохранения, которые осуществляют профилактику, диагностику и лечение ВИЧ-инфекции и СПИД.
10. Региональные центры СПИД осуществляют следующие функции:
1) вносят предложения в местные органы государственного управления здравоохранением, а также в РЦ СПИД по основным стратегическим направлениям развития ВИЧ (СПИД), разработке проектов нормативных правовых актов, методических рекомендаций, протоколов (стандартов), учетно-отчетных форм;
2) обеспечивают учет и отчетность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
3) осуществляют координацию мероприятий по профилактике, диагностике и лечению ВИЧ-инфекции в регионе;
4) осуществляют межсекторальное и межведомственное взаимодействие с целью оказания организационно-методической помощи и реализации мероприятий по профилактике ВИЧ-инфекции;
5) вносят предложения в местные органы государственного управления по вопросам ВИЧ-инфекции на координационные советы, коллегии, межведомственные, межсекторальные совещания;
6) участвуют в разработке профилактических программ по ВИЧ-инфекции совместно с местными исполнительными органами, местными органами государственного управления здравоохранения, различными ведомствами и общественными объединениями;
7) реализуют мероприятия, утвержденные Указом от 15 января 2016 года № 176, и программы развития территории по вопросам ВИЧ-инфекции, целевых профилактических и образовательных программ для различных групп населения;
8) оказывают методическую помощь организациям здравоохранения, общественным объединениям и различным ведомствам по вопросам профилактики ВИЧ-инфекции;
9) предоставляют комплексный пакет услуг уязвимым группам населения, а также осуществляют мониторинг и оценку эффективности профилактических программ;
10) осуществляют организацию и проведение эпидемиологического мониторинга за заболеваемостью и распространенностью ВИЧ-инфекции, анализ эпидемиологической ситуации в регионах;
11) осуществляют организацию и проведение ЭСР ВИЧ-инфекции среди уязвимых групп населения;
12) проводят обучение медицинских работников по вопросам ВИЧ-инфекции, оказывают консультативную помощь по профилактике заражения ВИЧ-инфекцией персонала и больных в медицинских организациях;
13) осуществляют анализ полноты и качества отбора подлежащего контингента для обследования на ВИЧ по эпидемиологическим и клиническим показаниям в медицинских организациях;

2-параграф. Өңірлік ЖИТС орталықтарының функциялары
9. Өңірлік ЖИТС орталықтары АИТВ инфекциясы мен ЖИТС-тің профилактикасын, диагностикасын және емдеуді жүзеге асыратын денсаулық сақтау субъектілері болып табылады.
10. Өңірлік ЖИТС орталықтары мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына, сондай-ақ, ЖИТС РО-ға АИТВ (ЖИТС) негізгі стратегиялық даму бағыттары бойынша, нормативтік құқықтық актілердің, әдістемелік ұсынымдардың, хаттамалардың (стандарттардың), тіркеу-есеп беру нысандарының жобасын әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізеді;
2) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес есепке алуды және есептілікті қамтамасыз етеді;
3) өңірде АИТВ инфекциясының профилактикасы, диагностикасы және емдеу бойынша іс-шараларды үйлестіруді жүзеге асырады;
4) АИТВ инфекциясының профилактикасы және ұйымдастыру-әдістемелік көмек көрсету жөніндегі іс-шараларды іске асыру мақсатында сектораралық және ведомствоаралық өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
5) АИТВ инфекциясы мәселелері бойынша мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының үйлестіру кеңестеріне, алқаларға, ведомствоаралық, сектораралық кеңестерге ұсыныстар енгізеді;
6) жергілікті атқарушы органдармен, денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен, әртүрлі ведомстволармен және қоғамдық бірлестіктермен бірлесіп АИТВ инфекциясы бойынша профилактикалық бағдарламаларды әзірлеуге қатысады;
7) 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 176 Жарлықпен бекітілген іс-шараларды және АИТВ инфекциясы мәселелері бойынша аумақтарды дамыту бағдарламасын, халықтың әртүрлі топтарына арналған нысаналы профилактикалық және танымдық бағдарламаларды іске асырады;
8) АИТВ инфекциясының профилактикасы мәселелері бойынша денсаулық сақтау ұйымдарына, қоғамдық бірлестіктерге және әртүрлі ведомстволарға әдістемелік көмек көрсетеді;
9) халықтың осал топтарына қызметтердің кешенді пакетін ұсынады, сондай-ақ, профилактикалық бағдарламалардың тиімділігіне мониторингті және бағалауды жүргізеді;
10) АИТВ инфекциясымен сырқаттанушылық пен таралушылығына эпидемиологиялық мониторингті ұйымдастыру мен жүргізуді, өңірлерден эпидемиологиялық жағдайға талдауды жүзеге асырады;
11) халықтың осал топтарының арасында АИТВ инфекциясына ТЭБ ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асырады;
12) медицина қызметкерлерін АИТВ инфекциясының мәселелері бойынша оқытуды жүргізеді, медициналық ұйымдарда персоналдар мен науқастарға АИТВ инфекциясын жұқтырудың профилактикасы бойынша консультациялық көмек көрсетеді;
13) медициналық ұйымдарда эпидемиологиялық және клиникалық көрсетілімдері бойынша АИТВ-ға тексерілу үшін тиісті контингентті іріктеудің толықтығы мен сапасына талдауды жүзеге асырады;

14) осуществляют информирование населения через средства массовой информации о путях передачи и мерах профилактики ВИЧ-инфекции, разработку и распространение информационных материалов для различных групп населения;
15) осуществляют мероприятия системы менеджмента качества, архивирование положительных образцов сывороток;
16) проводят диагностику ВИЧ и ВИЧ–ассоциированных заболеваний, лабораторный мониторинг за эффективностью лечения и другие лабораторные исследования;
17) осуществляют организацию и проведение серологического этапа ЭСР ВИЧ-инфекции в уязвимых группах;
18) обеспечивают организацию медицинской помощи в пределах гарантированного объема бесплатной медицинской помощи ВИЧ- инфицированным;
19) обеспечивают предоставление услуг до- и послетестового консультирования;
20) обеспечивают доступ населения, при наличии показаний, к постконтактной антиретровирусной профилактике;
21) осуществляют профилактические мероприятия по снижению риска передачи ВИЧ-инфекции от матери ребенку;
22) организуют динамическое наблюдение за больными ВИЧ-инфекцией в соответствии с действующими протоколами диагностики и лечения;
23) проводят мониторинг за приверженностью и эффективностью антиретровирусного лечения;
24) осуществляют взаимодействие с медицинскими организациями первичной медико-санитарной помощи в обеспечении химиопрофилактики и лечения ВИЧ-ассоциированных заболеваний;
25) осуществляют организацию и проведение паллиативной помощи, психологической поддержки ВИЧ-инфицированным;
26) проводят внутренний контроль качества медицинских услуг и обеспечивают работу службы поддержки пациентов;
27) обеспечивает работу электронных баз (электронного слежения за случаями ВИЧ-инфекции, эпидемиологического слежения за распространенностью ВИЧ-инфекции в уязвимых группах, мониторинга и оценки мероприятий по ВИЧ-инфекции, учета клиентов профилактических программ), а также проводит оценку полноты и качества данных.

14) АИТВ инфекциясының берілу жолдары мен профилактикасы шаралары туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдары арқылы халыққа хабарлауды, халықтың әртүрлі топтары үшін ақпараттық материалдарды әзірлеуді және таратуды жүзеге асырады;
15) сапа менеджменті жүйесінің іс-шараларын, сарысудың оң үлгілерін мұрағаттауды жүзеге асырады;
16) АИТВ мен АИТВ-ға ұқсас ауруларға диагностиканы, емнің тиімділігіне зертханалық мониторингті, басқа да зертханалық зерттеулерді жүргізеді;
17) осал топтардағы АИТВ инфекциясына ТЭБ серологиялық кезеңін ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асырады;
18) АИТВ жұқтырғандарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмекті ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
19) тестілеуге дейінгі және кейінгі консультациялық қызметті ұсынуды қамтамасыз етеді;
20) көрсетілімдер болған кезде халықтың байланыстан кейінгі антиретровирустық профилактикаға қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
21) АИТВ инфекциясының анадан балаға берілу қауіпін төмендету бойынша профилактикалық іс-шараларды жүзеге асырады;
22) қолданыстағы диагностика мен емдеу хаттамаларына сәйкес АИТВ инфекциясымен ауыратын науқастарға динамикалық бақылауды ұйымдастырады;
23) антиретровирустық емнің бейілділігі мен тиімділігіне мониторинг жүргізеді;
24) АИТВ-ға ұқсас аурулардың химиопрофилактикасы мен емін қамтамасыз етуде алғашқы медициналық-санитариялық көмектің медициналық ұйымдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
25) АИТВ жұқтырғандарға паллиативтік көмекті, психологиялық қолдауды ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асырады;
26) медициналық қызметтердің сапасына ішкі бақылауды жүргізеді және пациенттерді қолдау қызметінің жұмысын қамтамасыз етеді;
27) электрондық базаның жұмысын (АИТВ инфекциясының жағдайларына электрондық бақылау, осал топтарда АИТВ инфекциясының таралушылығына эпидемиологиялық бақылау, АИТВ инфекциясы бойынша іс-шаралардың мониторингі мен бағалау, профилактикалық бағдарламалардың клиенттерін есепке алу) қамтамасыз етеді, сондай-ақ, деректердің толықтығы мен сапасына бағалау жүргізеді.