О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 708 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 832 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области защиты прав ребенка"
Совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 645 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 83. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2018 года № 17807
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 85 и пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 708 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 832 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области защиты прав ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12844, опубликован 11 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты прав ребенка";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности органов управления образования местных исполнительных органов, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности организаций образования по обеспечению права детей на образование, организации питания и подвоза, согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;

"Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 708 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 832 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 645 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 83 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 қарашада № 17807 болып тіркелді
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 85-бабының 2-тармағы 3)-тармақшасына және 141-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 708 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 832 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12844 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 11 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін және тексеру парақтарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес балалардың білім алуға құқығын қамтамасыз ету, тамақтандыруды және тасымалдауды ұйымдастыру бойынша білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы;

6) проверочный лист в области защиты прав ребенка в отношении деятельности организаций образования по реализации права детей на отдых, оздоровление и досуг, согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.";
приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложениями 3, 4, 5 и 6 согласно приложениям 3, 4, 5 и 6 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Ерсаинов Е.Е.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А. и вице-министра национальной экономики Республики Казахстан Жумангарина С.М.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_____________ Е. Сагадиев
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
"____" ____________ 201 года
_______________
"СОГЛАСОВАН"
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
"____" ____________ 201 года
_______________
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"____" ____________ 201 года
_______________
Приложение 1
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 26 ноября 2018 года № 645
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 26 ноября 2018 года № 83
Приложение 1
к совместному приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 708 и
исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 832
Критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка

6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес балалардың демалуға, сауықтырылуға және бос уақытын ұйымдастыруға құқығын іске асыру бойынша білім беру ұйымдарының қызметіне қатысты баланың құқықтарын қорғау саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
1 және 2-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес 3, 4, 5 және 6-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Е.Е. Ерсаинов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электронды түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі С.М. Жұманғаринге жүктелсiн.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитетінің төрағасы
201 жылғы "___"___________
_______________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
201 жылғы "___"___________
________________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
201 жылғы "___"___________
_______________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 26 қарашадағы
№ 645 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 26 қарашадағы
№ 83 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 708 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика Министрінің
міндетін атқарушы
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 832 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области защиты прав ребенка (далее – Критерии) разработаны для отбора проверяемых органов управления образования местных исполнительных органов, организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания, организаций образования по обеспечению прав детей на образование, организацию питания, подвоза, отдыха, оздоровления и досуга, с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) риск – вероятность возникновения условий, препятствующих детям реализовывать свои права жить и воспитываться в семье, получение права на образование, отдых, оздоровление, досуг, социальную помощь и поддержку, воспитание и всестороннее развитие в организациях для детей;
2) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимый органом контроля, с целью назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
4) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
5) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя только те требования к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
6) субъекты контроля – органы управления образования местных исполнительных органов, организации образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, специальные организации образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания, организации образования по обеспечению прав детей на образование, организацию питания, подвоза, отдыха, оздоровления и досуга.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Баланың құқықтарын қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері (бұдан әрі – Критерийлер) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында тексерілетін жергілікті атқарушы органдардың білім басқармасының органдарын, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары, девиантты мінез-құлықты балаларға арналған және ерекше режимде ұстайтын арнаулы білім беру ұйымдары, балалардың білім алу, тамақтануын, тасымалын, демалысын, сауықтырылуы мен бос уақытын ұйымдастыру құқықтарын қамтамасыз ету жөніндегі білім беру ұйымдарын іріктеу үшін әзірленген.
2. Осы Критерийлерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел – балаларға отбасында өмір сүру және тәрбиелену, білім алу, демалысын, сауықтырылуы мен бос уақытын ұйымдастыру, әлеуметтік көмек пен қолдауға ие болу, балаларға арналған ұйымдарда тәрбиелену және жан-жақты даму құқықтарын іске асыруға кедергі келтіретін жағдайлардың пайда болу мүмкіндігі;
2) тәуекелдерді бағалау жүйесі –бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау өткізу мақсатында бақылау органы өткізетін іс-шаралар кешені;
3) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті критерийлері (бұдан әрі – объективті критерийлер) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
4) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті критерийлері (бұдан әрі – субъективті критерийлер) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызмет нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері;
5) тексеру парағы – орындалмауы адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндіретін бақылау субъектілері (объектілері) қызметіне қойылатын талаптарды қамтитын талаптар тізбесі;
6) бақылау субъектілері – жергілікті атқарушы органдардың білім басқармасының органдары, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары, девиантты мінез-құлықты балаларға арналған және ерекше режимде ұстайтын арнаулы білім беру ұйымдары, балалардың білім алу, тамақтануын, тасымалын, демалысын, сауықтырылуы мен бос уақытын ұйымдастыру құқықтарын қамтамасыз ету жөніндегі білім беру ұйымдары.

Глава 2. Способы проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
3. Критерии для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
4. По объективным критериям субъекты (объекты) контроля распределяются к высокой и не отнесенной к высокой степени риска:
1) к высокой степени риска относятся органы управления образования местных исполнительных органов, организации образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, специальные организации образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания;
2) к не отнесенной к высокой степени риска относятся организации образования по обеспечению прав детей на образование, организацию питания, подвоза, отдыха, оздоровления и досуга.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются внеплановые проверки и профилактический контроль с посещением и без посещения субъекта (объекта) контроля.
В отношении субъектов (объектов) контроля, не отнесенных к высокой степени риска, применяются внеплановые проверки и профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля.
5. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля утверждается первым руководителем государственного органа.
В срок до 10 декабря года, предшествующего году проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, и до 10 мая текущего календарного года утвержденные полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля направляются в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов для формирования полугодового сводного списка проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
6. Для оценки степени рисков используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями;

2-тарау. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізуге арналған тәсілдер
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау өткізу критерийлер объективті және субъективті критерийлер арқылы қалыптасады.
1-параграф. Объективті критерийлер
4. Объективті критерийлер бойынша бақылау субъектілері (объектілері) жоғары және жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған болып бөлінеді:
1) жоғары тәуекел дәрежесіне жергілікті атқарушы органдардың білім басқармасының органдары, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары, девиантты мінез-құлықты балаларға арналған және ерекше режимде ұстайтын арнаулы білім беру ұйымдары жатады;
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмағандарға балалардың білім алу, тамақтануын, тасымалын, демалысын, сауықтырылуы мен бос уақытын ұйымдастыру құқықтарын қамтамасыз ету жөніндегі білім беру ұйымдары жатады.
Объективті критерийлер бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару және бармау арқылы профилактикалық бақылау жүргізу қолданылады.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) жоспардан тыс тексерулер мен бақылау субъектісіне (объектісіне) бармау арқылы профилактикалық бақылау жүргізу қолданылады.
5. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жарты жылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімі бірінші басшысымен бекітіледі.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейінгі және ағымдағы күнтізбелік жылдың 10 мамырына дейінгі мерзімде бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің бекітілген жартыжылдық тізімдерін бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық жиынтық тізімін қалыптастыру үшін құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
6. Тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын, оның ішінде мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;

2) результаты профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
3) наличие подтвержденных жалоб и обращений;
4) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации).
7. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации определяются субъективные критерии, которые в соответствии с критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Грубое нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере защиты прав детей, образования, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", нарушение права на получение образования, порядка оказания социальной поддержки в период получения образования, организации питания, отдыха, оздоровления, досуга, порядка содержания детей в организациях образования, прав на получение необходимых выплат несовершеннолетними, нарушения, подтвержденные при рассмотрении жалоб и обращений физических и юридических лиц, а также неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
Значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере защиты прав детей, образования в части приема на обучение, организации учета детей дошкольного и школьного возраста, устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, создания условий в организациях для воспитания и обучения.
Незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере защиты прав детей, образования в части предоставления административных данных.
Параграф 2. Субъективные критерии
8. Субъективные критерии определяются согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Критериям.
1) Субъективные критерии деятельности органов управления образования местных исполнительных органов.
2) Субъективные критерии деятельности организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.

2) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы;
4) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілетін профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілетін профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар).
7. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтардың бірлі-жарымды немесе жүйелілігі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдердің талдауына байланысты реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау критерийлеріне сәйкес бұзушылық дәрежесі – өрескел, елеулі және елеуліс болып айқындалатын субъективті критерийлер айқындалады.
Өрескел бұзушылық – Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікті талап ететін білім беру, балалардың құқықтарын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілермен белгіленген талаптарының бұзылуы, орта білім алуға конституциялық құқықтың, білім алу кезеңіндегі әлеуметтік қолдау көрсету тәртібінің, тамақтануды ұйымдастырудағы, білім беру ұйымдарында балаларды күтіп-бағу тәртібінің, кәмелетке толмағандардың қажетті төлемдерді алу құқықтарының бұзылуы, жеке және заңды тұлғалардың шағымдар мен өтініштерін қарастыру кезінде дәлелденген бұзушылықтар, сондай-ақ бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау.
Елеулі бұзушылық – білім беру, балалардың құқықтарын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген оқуға қабылдау мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды есепке алу, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орналастыру, білім беру ұйымдарында оқуға және тәрбиелеуге жағдай жасау бойынша талаптардың бұзылуы.
Елеуліс бұзушылық– білім беру, балалардың құқықтарын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген әкімшілік деректерді электронды түрде беру бойынша талаптардың бұзылуы.
2-параграф. Субъективті критерийлер
8. Субъективті критерийлер осы Критерийлердің 1, 2 және 3 қосымшаларына сәйкес айқындалады.
1) Жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары қызметінің субъективті критерийлері.
2) Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау жүйесіндегі ұйымдар қызметінің субъективті критерийлері.

3) Субъективные критерии деятельности специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
9. При выявлении одного грубого нарушения, субъекту (объекту) контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя нарушений значительной степени применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
∑ Рз = (∑ Р2 х 100/∑ Р1) х 0,7
где:∑ Рз – показатель значительных нарушений;
∑ Р1 – требуемое количество значительных нарушений;
∑ Р2 - количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя нарушений незначительной степени применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
∑ Рн = (∑ Р2 х 100/∑ Р1) х 0,3
где:∑ Рн – показатель незначительных нарушений;
∑ Р1 – – требуемое количество незначительных нарушений;
∑ Р2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска (∑ Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
∑ Р = ∑ Рз +∑ Рн где:
∑ Р – общий показатель степени риска;
∑ Рз – показатель значительных нарушений;
∑ Рн – показатель незначительных нарушений.
10. По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
11. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля не может быть чаще одного раза в год.
При анализе и оценке степени рисков не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля.
12. Списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъектов (объектов) контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области защиты
прав ребенка
Субъективные критерии деятельности органов управления образования местных исполнительных органов
Критерии
Степень нарушений
1. Наличие подтвержденных жалоб и обращений
1
Наличие подтвержденной жалобы или обращения на органы управления образованием и на деятельность организаций, находящихся в ведении органов управления образованием
грубое

3) Девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдары қызметінің субъективті критерийлері.
3-тарау. Субъективті критерийлер бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
9. Бір өрескел бұзушылық болған жағдайда бақылау субъектісіне (объектісіне) 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылық анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.
Маңызды дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициент есепке алынады және аталған көрсеткіш төмендегідей формула бойынша есептеледі:
Рз = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,7
онда:
Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Елеусіз дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициент есепке алынады және аталған көрсеткіш төмендегідей формула бойынша есептеледі:
Рн = (
Р2 х 100/
Р1) х 0,3
онда:
Рн – елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші;
Р1 – елеусіз бұзушылықтардың талап етілетін саны;
Р2 – анықталған елеусіз бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (
Р) 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және көрсеткіштерді қосу жолдары арқылы төмендегідей формула бойынша айқындалады:
Р =
Рз +
Рн
онда:
Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
Рз – елеулі дәрежедегі бұзушылықтардың көрсеткіші;
Рн – елеуліс бұзушылықтардың көрсеткіші.
10. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі):
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 61-ден бастап 100-ді қоса алғанға дейін болса және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілсе – жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылады;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 60-қа дейін болса және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмесе – жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған болып саналады.
11. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жиілігі жылына бір реттен аспауы тиіс.
Тәуекел дәрежесін талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бұрын есепке алынған және қолданылған субъективті критерийлердің деректері қолданылмайды.
12. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүргізілетін профилактикалық бақылау тізімдері субъективті критерийлер бойынша ең жоғары тәуекел дәрежесі көрсеткіші бар бақылау субъектілерінің (объектілерінің) басымдылығын ескере отырып жасалады.
Баланың құқықтарын қорғау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлеріне
1-қосымша
Жергілікті атқарушы органдардың білім беруді басқару органдары қызметінің субъективті критерийлері
Критерийлер
Бұзушылық дәрежесі
1. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
1.
Білім беруді басқару органдарына және білім беруді басқару органдарының қарамағындағы ұйымдардың қызметіне расталған шағым немесе өтініштің болуы
өрескел

3. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
1
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля.
грубое
4. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем
1
Предоставление недостоверных сведений об усыновлении детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, в электронном формате
незначительное
2
Предоставление недостоверных сведений о трудоустройстве и занятости выпускников организаций образования из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в электронном формате
незначительное
3
Предоставление недостоверных сведений по обеспечению жильем детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в электронном формате
незначительное
4
Предоставление недостоверных сведений об организации подвоза обучающихся, проживающих в сельских населенных пунктах, где отсутствуют организации образования, в электронном формате
незначительное
5
Предоставление недостоверных сведений об организации горячего и буфетного питания обучающихся общеобразовательных школ, в электронном формате
незначительное
6
Предоставление недостоверных сведений о работниках организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в электронном формате
незначительное
7
Предоставление недостоверных сведений о сети детских оздоровительных лагерей и численности в них учащихся, в электронном формате
незначительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в области защиты
прав ребенка
Субъективные критерии деятельности организаций образования, здравоохранения и социальной защиты населения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
Критерии
Степень нарушений
1. Наличие подтвержденных жалоб и обращений
1.
Наличие подтвержденной жалобы или обращения
грубое

3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар)
1
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдардың белгіленген мерзімде орындалмалуы
өрескел
4. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері
1
Қазақстан Республикасы азаматы болып табылатын, асырап алынған балалар туралы анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
2
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар есебінен білім беру ұйымдары бітірушілерінің жұмысқа орналасу мен қамту туралы анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
3
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды тұрғын үймен қамтамасыз ету бойынша анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
4
Білім ұйымдары жоқ ауылдық елді мекендерде тұратын оқушыларға тасымалдауды ұйымдастыру туралы анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
5
Жалпы білім беретін мектептерде білім алушыларға ыстық және буфеттік тамақ ұйымдастыру туралы анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
6
Жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының қызметкерлері туралы анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
7
Балаларды сауықтыру лагерьлерінің желісі және ондағы оқушылардың саны туралы анық емес мәліметтерді электронды түрде беру
елеуліс
Баланың құқықтарын қорғау
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау критерийлеріне
2-қосымша
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру, денсаулық сақтау және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдары қызметінің субъективті критерийлері
Критерийлер
Бұзушылық дәрежесі
1. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
1.
Расталған шағым немесе өтініштің болуы
өрескел

2. Результаты профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1
Наличие решения местных исполнительных органов о направлении ребенка в организацию
значительное
2
Наличие социально-бытовых условий, направленных на поддержание жизнедеятельности воспитанников организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в быту (наличие места проживания, помещений, оснащенных мебелью и (или) специализированным оборудованием, для реабилитационных и лечебных, образовательных, культурных мероприятий, обучения навыкам самообслуживания, основам бытовой ориентации, предоставления одежды, обуви и мягкого инвентаря, транспортных услуг; обеспечение бытовым обслуживанием; создание условий для профессионального самоопределения и творческого труда с необходимым оборудованием, предоставлением благоприятных условий, приближенных к семейным, способствующих умственному, эмоциональному, духовному и физическому развитию воспитанников)
значительное
3
Организация и проведение медико-социального обследования; обеспечение ухода с учетом состояния здоровья; оказание консультативной помощи, проведение профилактических и реабилитационных мероприятий социально-медицинского характера
значительное
4
Социально-психологический патронаж психологическое консультирование; оказание психологической помощи; психологическая коррекция
значительное
5
Наличие социально-педагогических услуг, направленных на педагогическую коррекцию и обучение с учетом физических возможностей и умственных способностей
значительное
6
Наличие коррекционно-педагогического сопровождения; содействие в получении образования с учетом физических возможностей и умственных способностей
значительное
7
Наличие юридического консультирования в области предоставления специальных социальных услуг, оказание помощи в оформлении документов, имеющих юридическое значение; содействие органам опеки и попечительства в устройстве детей в семью, в том числе на усыновление, попечение, патронат, под опеку
значительное
8
Наличие документов, подтверждающих соблюдение права детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на причитающиеся им алименты, пособия и другие социальные выплаты
грубое
9
Соблюдение запрета снимать с банковских счетов воспитанников средства, поступившие от алиментов, пособий и других социальных выплат
грубое
10
При отсутствии жилища наличие документов на соблюдение права детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на его получение
грубое
11
В случаях выявления у детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, жилища наличие акта технического, санитарного состояния жилища с указанием зарегистрированных лиц, а также лиц, фактически проживающих в обследуемом жилище
грубое
12
В случаях выявления у детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, жилища наличие описи находящегося в нем имущества с указанием отличительных признаков каждого
грубое
13
Наличие типового договора о сдаче в внаем (аренду) жилище детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
грубое
14
Наличие банковского счета детей, для перечисления средств от сдачи в внаем (аренду) жилище детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей
грубое
15
Наличие отчетов (не реже одного раза в шесть месяцев в произвольной форме) по управлению жилищем подопечного, содержащий сведения о состоянии жилища, действиях, осуществляемых в отношении данного жилища
грубое
16
Выполнение обязанностей и норм педагогической этики педагогическими работниками
значительное
17
Выполнение обязанностей руководителем или иным должностным лицом организации образования по сохранности здоровья воспитанников
значительное
18
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, попечительского советов), подтверждающих их деятельность
значительное
19
Наличие у педагогических работников специального педагогического или профессионального образования по соответствующим профилям
значительное
20
Соблюдение сроков прохождения аттестации педагогических работников
значительное
21
Соблюдение сроков повышения квалификации и переподготовки кадров
значительное
22
Наличие документов, подтверждающих трудоустройство детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
значительное

2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төмендегідей талаптардың сақталмау жағдайында белгіленеді)
1
Жергілікті атқарушы органдардың баланы ұйымдарға жіберу туралы шешімдерінің болуы
елеулі
2
Жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдар тәрбиеленушілерінің тұрмыстағы тыныс-тіршілігін қолдауға бағытталған әлеуметтік-тұрмыстық қызметтердің бар болуы (оңалту және емдеу, білім беру, мәдени іс-шаралар, өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларына, тұрмыстық бағдарлау негіздеріне оқыту үшін жиһазбен және (немесе) мамандандырылған жабдықпен жабдықталған тұратын жердің, үй-жайлардың болуы; киім, аяқ киім және жұмсақ инвентарь ұсыну; көліктік қызмет көрсету; тұрмыстық қызмет көрсетумен қамтамасыз ету; қажетті жабдықтармен кәсіби өзін-өзі анықтау және шығармашылық еңбек үшін жағдай жасау; ақыл-ой, эмоционалдық, рухани және дене бітімінің дамуына ықпал ететін отбасылық жақындатылған қолайлы жағдайлар беру)
елеулі
3
Медициналық-әлеуметтік тексеру өткізу және ұйымдастыру; денсаулық жағдайын ескере отырып күтімді қамтамасыз ету; консультациялық көмек көрсету, әлеуметтік-медициналық сипаттағы профилактикалық және оңалту іс-шараларын жүргізу
елеулі
4
Әлеуметтік-психологиялық патронаж психологиялық кеңес беру, психологиялық көмек көрсету; психологиялық жай-күйін түзету
елеулі
5
Дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, педагогикалық түзету мен оқытуға бағытталған әлеуметтік-педагогикалық қызметтердің болуы
елеулі
6
Түзету-педагогикалық сүйемелдеудің болуы; дене мүмкіндіктері мен ақыл-ой қабілеттерін ескере отырып, білім алуға жәрдемдесу
елеулі
7
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласында заң консультациясының болуы, заңды маңызы бар құжаттарды ресімдеуге көмек көрсету; қорғаншы және қамқоршы органдарға балаларды отбасына орналастыруға, оның ішінде асырап алуға, қорғаншылыққа, патронатқа, қамқоршылыққа алуға жәрдемдесу
елеулі
8
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығын-сыз қалған балалардың өздеріне тиесілі алименттерге, жәрдемақыларға және басқа да әлеуметтік төлемдерге құқығының сақталуын растайтын құжаттардың болуы
өрескел
9
Тәрбиеленушілердің алименттерден, жәрдемақылардан түскен қаражаттарын және басқа да әлеуметтік төлемдерін банк шоттарынан алуға тыйымның сақталуы
өрескел
10
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығын-сыз қалған балалардың тұрғын үйі болмаған жағдай-да, оны алуға құқығын сақтау үшін құжаттардың болуы
өрескел
11
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларда тұрғын үйінің бар екені анықталған жағдайда тексерілетін тұрғын үйде тіркелген адамдарды, сондай-ақ нақты тұратын адамдарды көрсете отырып, тұрғын үйдің техникалық, санитариялық жай-күйі туралы актінің болуы
өрескел
12
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларда тұрғын үйінің бар екені анықталған жағдайда әрқайсысының ерекше белгілерін көрсете отырып, тұрғын үйдегі мүлік тізімдемесінің болуы
өрескел
13
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беру туралы үлгілік шарттың болуы
өрескел
14
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың тұрғын үйін жалға (жалдауға) беруден түскен қаражатты аудару үшін балалардың банктік шоттарының болуы
өрескел
15
Тұрғын үйдің жай-күйі, осы тұрғын үйге қатысты жүзеге асырылатын іс-әрекеттер туралы мәліметтерді қамтитын қамқорлыққа алынушының тұрғын үйін басқару жөніндегі есептердің (кемінде алты айда бір рет еркін нысанда) болуы
өрескел
16
Педагог қызметкерлердің педагогтік әдеп нормалары мен міндеттерін орындауы
елеулі
17
Білім беру ұйымы басшысының немесе өзге де лауазымды тұлғасының тәрбиеленушілердің денсаулығын сақтау бойынша міндеттерін орындауы
елеулі
18
Білім беру ұйымы бекіткен алқалық органдардың (педагогикалық, қамқоршылық кеңестердің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстар хаттамаларының болуы
елеулі
19
Педагог қызметкерлердің тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімінің болуы
елеулі
20
Педагог қызметкерлердің аттестаттаудан өту мерзімдерінің сақталуы
елеулі
21
Кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау мерзімдерінің сақталуы
елеулі
22
Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығын-сыз қалған балалардың жұмысқа орналасуын растайтын құжаттардың бар болуы
елеулі

2. Результаты профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
1
Соблюдение специальных условий содержания несовершеннолетних в специальных организациях образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания
грубое
2
Соблюдение норм раздельного размещения несовершеннолетних женского и мужского пола с обязательным условием изолированности спальных корпусов по возрастам
грубое
3
Соблюдение сроков пребывания несовершеннолетних в специальных организациях образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания
грубое
4
Соблюдение норм обеспечения одеждой, обувью и мягким инвентарем несовершеннолетних, содержащихся в специальных организациях образования
значительное
5
Соблюдение сроков извещения Комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав по месту жительства несовершеннолетнего о его выпуске, с приложением характеристики и рекомендаций о необходимости проведения мер индивидуальной профилактики
значительное
6
Соблюдение перечня заболеваний, препятствующих содержанию и обучению несовершеннолетних в специальных организациях образования и организациях образования с особым режимом содержания
значительное
7
Соблюдение требований к выпуску несовершеннолетних из специальных организаций образования для детей с девиантным поведением и с особым режимом содержания
значительное
8
Соблюдение сроков повышения квалификации и переподготовки кадров
значительное
9
Наличие у педагогических работников специального педагогического или профессионального образования по соответствующим профилям
значительное
10
Соблюдение сроков прохождения аттестации педагогических работников
значительное

2. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төмендегідей талаптардың сақталмау жағдайында белгіленеді)
1
Девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында кәмелетке толмағандарды күтіп-бағу үшін арнайы жағдайлардың сақталуы
өрескел
2
Кәмелетке толмағандардың жасына және жынысына қарай жатын корпустарын міндетті түрде оқшаулау шартымен бөлек топтарда орналастыру нормаларының сақталуы
өрескел
3
Кәмелетке толмағандардың девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында болу мерзімінің сақталуы
өрескел
4
Арнаулы білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін кәмелетке толғандарды киім-кешекпен, аяқ киіммен және жұмсақ инвентарьмен қамтамасыз ету нормаларының сақталуы
елеулі
5
Кәмелетке толмағанның мінездемесі мен жеке профилактика шараларын жүргізу қажеттілігі туралы ұсынымдарды қоса бере отырып, оны шығару туралы тұрғылықты жері бойынша Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияларды хабарлау мерзімінің сақталуы
елеулі
6
Арнайы білім беру ұйымдарында және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында кәмелетке толмағандарды ұстауға және оқытуға кедергі келтіретін аурулар тізбесінің сақталуы
елеулі
7
Кәмелетке толмағандарды девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнаулы және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарынан шығаруға қойылатын талаптардың орындалуы
елеулі
8
Кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау мерзімдерінің сақталуы
елеулі
9
Педагог қызметкерлердің тиісті бейіні бойынша арнайы педагогикалық немесе кәсіптік білімінің болуы
елеулі
10
Педагог қызметкерлердің аттестаттаудан өту мерзімдерінің сақталуы
елеулі