Об утверждении Правил и сроков реализации пилотного проекта по совершенствованию администрирования налога на добавленную стоимость на основании информационной системы электронных счетов-фактур с применением системы управления рисками (пилотный проект)
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 3 октября 2019 года № 1084. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2019 года № 19445. Действовал до 01.07.2023 в соответствии с пунктом 3 настоящего постановления.
Об утверждении Правил и сроков реализации пилотного проекта по совершенствованию администрирования налога на добавленную стоимость на основании информационной системы электронных счетов-фактур с применением системы управления рисками (пилотный проект)
Сноска. Действовал до 01.07.2023 в соответствии с пунктом 3 настоящего постановления.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см.
п. 3.
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.06.2022 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки реализации пилотного проекта по совершенствованию администрирования налога на добавленную стоимость на основании информационной системы электронных счетов-фактур с применением системы управления рисками (пилотный проект).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 1 июля 2023 года.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.06.2022 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан-Министр финансов
А. Смаилов
Утверждены
приказом Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 октября 2019 года № 1084
Правила и сроки реализации пилотного проекта по совершенствованию администрирования налога на добавленную стоимость на основании информационной системы электронных счетов-фактур с применением системы управления рисками (пилотный проект)

Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің негізінде қосылған құн салығын әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы (пилоттық жоба)
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 3 қазандағы № 1084 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 4 қазанда № 19445 болып тіркелді. Бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеге дейін қолданыста болды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 01.07.2023 дейін (осы бұйрықтың 3 т. қараңыз).
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабы 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе мемлекеттік тіліндегі мәтіні өзгермейді, орыс тілінде өзгертіледі - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.06.2022 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің негізінде қосылған құн салығын әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдері (пилоттық жоба) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2023 жылғы 1 шілдеге дейін қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.06.2022 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары- Қаржы министрі
А. Смаилов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 3 қазандағы
№ 1084 бұйрығына
қосымша
Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің негізінде қосылған құн салығын әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдері (пилоттық жоба)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки реализации пилотного проекта по совершенствованию администрирования налога на добавленную стоимость на основании информационной системы электронных счетов-фактур с применением системы управления рисками (пилотный проект) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) в целях содействия налогоплательщикам путем проведения мероприятий по устранению причин и условий, способствующих совершению нарушений налогового законодательства Республики Казахстан, и определяют порядок и сроки реализации пилотного проекта.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.06.2022 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) Комитет – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
2) НДС – налог на добавленную стоимость;
3) орган государственных доходов – Комитет, а также территориальные органы государственных доходов, на территории которых зарегистрированы по месту нахождения налогоплательщики, являющиеся участниками пилотного проекта;
4) извещение – извещение об устранении нарушений, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля;
5) уведомление – уведомление об устранении нарушений, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля;
6) электронный счет-фактура (далее – ЭСФ) – документ, выписанный посредством информационной системы ЭСФ и соответствующий требованиям норм налогового законодательства и Правилам выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и его формы, утвержденным приказом Первого заместителя Премьер – Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 370 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18583);
7) ИС ЭСФ – информационная система уполномоченного органа, посредством которой осуществляются прием, обработка, регистрация, передача и хранение счетов-фактур, выписанных в электронной форме.
Глава 2. Участники пилотного проекта
3. Участниками пилотного проекта являются:
1) плательщики НДС, которые отнесены к высокой степени риска, определенной на основании системы управления рисками, основанной на анализе данных по приобретҰнным и реализованным товарам, работам и услугам;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің негізінде қосылған құн салығын әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдері (пилоттық жоба) (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабы 1-1-тармағына сәйкес тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің негізінде қосылған құн салығын әкімшілендіруді жетілдіру және Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзушылық жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жолымен салық төлеушілерге жәрдемдесу, сондай-ақ пилоттық жобаны іске асыру тәртібін айқындау мақсатында әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.06.2022 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Комитет - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті;
2) ҚҚС - қосылған құн салығы;
3) мемлекеттік кірістер органы - Комитет, Департамент, сондай-ақ Пилоттық жобаның қатысушлары ретінде айқындылған, салық төлеушілердің орналасқан орны бойынша тіркелген аумақтағы аумақтық мемлекеттік кірістер органдары;
4) Хабарлама - камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама;
5) Хабарлама - камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар туралы хабарлама;
6) электрондық шот-фактура - ЭШФ ақпараттық жүйесіні арқылы және салық заңнамасы нормаларының талаптарына және шот-фактураны электронды нысанда жазып беру қағидаларын сәйкес жазып берілген құжат;
7) ЭШФ АЖ - Комитеттің ақпараттық ресурсы болып табылатын және электрондық шот-фактураны электронды нысанда жазып берілетін Комитеттің ақпаратық жүйесі.
2-тарау. Пилоттық жобаның қатысушылары
3. Пилоттық жобаның қатысушылары:
1) алынған және өткізілген тауарлар, жұмыстар және қызметтер бойынша мәліметтерді талдау негізінде, тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде анықталған жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған ҚҚС төлеушілер;

2) налогоплательщики (контрагенты), являющиеся получателями товаров, работ, услуг согласно ЭСФ, выписанным налогоплательщиками, которые отнесены к высокой степени риска;
3) органы государственных доходов.
Глава 3. Права и обязанности участников пилотного проекта
4. Налогоплательщик вправе:
1) самостоятельно устранять причины и условия, способствующие совершению нарушений налогового законодательства, путем отзыва ЭСФ, по которым налогоплательщик отнесен к высокой степени риска;
2) получать от органов государственных доходов разъяснения по вопросам отнесения к высокой степени риска, за исключением критериев системы управления рисками, являющихся конфиденциальной (служебной) информацией.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.03.2021 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Налогоплательщик обязан:
1) исполнять уведомления, направленные в порядке, установленном настоящими Правилами;
2) представлять по требованию органов государственных доходов копии документов, подтверждающих факт осуществления финансово-хозяйственной операции.
6. Органы государственных доходов вправе:
1) проводить камеральный контроль до истечения срока представления налоговой отчетности;
2) требовать в ходе реализации пилотного проекта от налогоплательщика, который отнесен к высокой степени риска, предоставления документов, подтверждающих факт осуществления финансово-хозяйственной операции.
3) ежемесячно размещать на официальном сайте Комитета http://kgd.gov.kz не позднее 5 числа следующего месяца следующие перечни налогоплательщиков:
по которым произведено ограничение выписки ЭСФ;
по которым в рамках ограничения произведен отзыв выписки ЭСФ.
При этом данные перечни являются актуальными на первое число месяца, в котором произведено размещение, с нарастающим итогом.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.12.2019 № 1421 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.03.2021 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Органы государственных доходов обязаны:
1) предоставлять налогоплательщикам разъяснения по основаниям применения иной формы налогового администрирования, за исключением критериев системы управления рисками, являющихся конфиденциальной (служебной) информацией;

2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған, салық төлеушілер жазылып берген ЭШФ сәйкес тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын салық төлеушілер (контрагенттер);
3) мемлекеттік кірістер органдары болып табылады.
3-тарау. Пилоттық жобаның қатысушыларының құқықтары мен міндеттемелері
4. Салық төлеуші:
1) салық төлеуші тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған ЭШФ қайтарып алу жолымен салық заңнамасын бұзушылық жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды өздігінен жоюға;
2) құпия (қызметтік) ақпараттар болып табылатын тәуекел басқару жүйесінің өлшемшарттарын қоспағанда, жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызу жөнінде мемлекеттік кірістер органдарынан түсініктемелер алуға құқылы;
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2021 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Салық төлеуші:
1) Осы Ережемен анықталған тәртіппен жолдалынған хабарламаларды орындауға;
2) қаржылық-шарушалық операцияларды жүзеге асыруын растайтын құжаттардың көшірмесін мемлекеттік кірістер органдарының талап етуі бойынша ұсынуға міндетті.
6. Мемлекеттік кірістер органдары:
1) салық есептілігін ұсыну мерзімі аяқталғанға дейін камералдық бақылау жүргізуге;
2) пилоттық жобаны іске асыру барысында жоғары тәуекел деңгейіне жатқызылған салық төлеушіден қаржы-шаруашылық операциясын жүзеге асыру фактісін растайтын құжаттарды ұсынуды талап етуге;
3) ай сайын келесі айдың 5 күнінен кешіктірмей Комитеттің http://kgd.gov.kz ресми сайтында орналастыруға салық төлеушілердің мынадай:
ЭШФ жазып беруге шектеу жасалған;
шектеу шеңберінде ЭШФ жазып беруі қайтарып алынған тізбелерін орналастыруға.
Бұл ретте осы тізбелер өсу қорытындысымен орналастыру жүргізілген айдың бірінші күніне өзекті болып табылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2019 № 1421 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2021 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
7. Мемлекеттік кірістер органдары:
1) құпия (қызметтік) ақпараттарға жататын тәуекелелдерді басқару жүйесінің өлшемшарттарын қоспағанда, салықтық әкімшілендірудің өзгеше нысанын қолдану негіздері жөнінде түсініктемелер ұсынуға;

2) представлять налогоплательщикам пояснения по критериям, не являющимся конфиденциальной информацией.
Глава 4. Порядок исполнения уведомлений
8. Уведомления, направленные в рамках настоящих Правил, подлежат исполнению в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения (получения).
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.06.2022 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исполнением налогоплательщиком уведомления признается:
1) в случае согласия с указанными в уведомлении нарушениями – отзыв выписанных ЭСФ, по которым налогоплательщик отнесен к высокой степени риска;
2) в случае несогласия с указанными в уведомлении нарушениями – предоставление налогоплательщиком пояснения с приложением копий документов, подтверждающих факт осуществления финансово-хозяйственной операции.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 18.03.2021 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. В случае признания уведомления неисполненным с вынесением органами государственных доходов решения в порядке, предусмотренном пунктом 4 статьей 96 Налогового кодекса, приостановление расходных операций по банковским счетам участников пилотного проекта, указанных в подпункте 2) пункта 3 настоящих Правил, не производится.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 18.03.2021 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок и сроки реализации пилотного проекта
10. Комитет еженедельно формирует перечень налогоплательщиков, указанных в подпункте 1) пункта 3 настоящих Правил.
11. Комитет в течение 1 (одного) рабочего дня после присвоения налогоплательщику высокой степени риска направляет:
1) уведомление в адрес налогоплательщика с указанием выписанных ЭСФ (при их наличии), по которым налогоплательщик отнесен к высокой степени риска. При этом дата выписки таких ЭСФ не может быть раньше первого января 2019 года;
2) оповещение в ИС ЭСФ о том, что налогоплательщик отнесен к высокой степени риска и, что при неисполнении уведомления будет применено ограничение доступа к ИС ЭСФ в части выписки ЭСФ.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.06.2022 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) құпия ақпарат болып табылмайтын өлшемшарттары жөнінде түсініктемелер ұсынуға міндетті.
4-тарау. Хабарламаларды орындау тәртібі
8. Осы Қағидалардың шеңберінде жолданған хабарламалар ол тапсырылған (алған) күннен кейінгі күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде орындауға жатады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.06.2022 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Хабарламаларды
1) егер де, көрсетілген хабарламадағы бұзушылықтармен келіскен жағдайда–салық төлеуші тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған жазып берілген ЭШФ қайтарып алған жағдайда;
2) егер де, көрсетілген хабарламадағы бұзушылықтармен келіспеген жағдайда-салық төлеуші қаржы-шаруа операцияларын нақтылайтын, құжаттардың көшірмесін қоса отырып түсінік ұсынған жағдайда салық төлеушінің орындағаны болып танылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2021 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Хабарлама Салық кодексінің 96-бабы 4-тармағымен көзделген тәртіппен мемлекеттік кірістер органдарының шешім шығаруымен орындалмаған деп танылған жағдайда, осы Қағидалардың 3-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген пилоттық жобаға қатысушыларының банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру жүргізілмейді.
Ескерту. Қағида 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2021 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Жобаның іске асыру тәртібі және мерзімдері
10. Комитет апта сайын осы Қағидалардың 4-тармағы 1) тармақшасынада айқындалған шарттарға сәйкес келетін салық төлеушілердің тізімін қалыптастырады.
11. Комитет салық төлеушіге жоғары тәуекел дәрежесін берген соң 1 (бір) жұмыс күні ішінде:
1) салық төлеуші жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған жазып берілген ЭШФ (олар болған кезде) көрсете отырып, салық төлеушінің атына хабарлама. Бұл ретте осындай ЭШФ күні 2019 жылғы бірінші қаңтардан бұрын жазылмайды;
2) ЭШФ АЖ салық төлеушінің жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылатындығы туралы хабардар ету және, егер хабарлама орындалмаған жағдайда, ЭШФ жазып беру бөлігінде ЭШФ АЖ кіруге шектеу қолданылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.06.2022 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Органы государственных доходов на постоянной основе проводят мониторинг исполнения направленных уведомлений.
13. Органы государственных доходов в течение пяти рабочих дней со дня исполнения налогоплательщиком уведомления проводят анализ отозванных ЭСФ и представленных пояснений.
14. Органы государственных доходов производят применение ограничения доступа к ИС ЭСФ в части выписки ЭСФ в следующих случаях и сроки:
1) в течение 1 (одного) рабочего дня после завершения анализа пояснения, при условии, что такое пояснение не содержит сведений, указанных в пункте 2 статьи 96 Налогового кодекса;
2) в течение 1 (одного) рабочего дня после истечения срока исполнения уведомления, при условии, что такое уведомление не исполнено.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.06.2022 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. Органами государственных доходов в течении 1 (одного) рабочего дня после дня применения ограничения доступа к ИС ЭСФ в части выписки ЭСФ направляется:
1) в ИС ЭСФ оповещение о применении системы управления рисками при таком ограничении доступа к ИС ЭСФ в части выписки ЭСФ, а также о неисполнении уведомления;
2) извещение в web-приложение "Кабинет налогоплательщика" налогоплательщика, который согласно данным ЭСФ является получателем товаров, работ, услуг.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.06.2022 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При исполнении уведомления органы государственных доходов в течение 1 (одного) рабочего дня после дня исполнения такого уведомления отменяют применение ограничения доступа к ИС ЭСФ в части выписки ЭСФ с одновременным оповещением об этом участников пилотного проекта в ИС ЭСФ.
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 09.06.2022 № 573 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В случае ограничения выписки ЭСФ сроки его выписки, предусмотренные статьей 413 Налогового кодекса, приостанавливаются до снятия такого ограничения.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 18.03.2021 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Мемлекеттік кірістер органы тұрақты негізде жіберілген хабарламаларды орындалуын бақылайды.
13. Мемлекеттік кірістер органы салық төлеушілер Хабарламаны орындаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, қайтарып алынған ЭШФ және берілген түсіндірулерге талдау жүргізеді.
14. Мемлекеттік кірістер органдары мынадай жағдайларда және мерзімдерде:
1) осындай түсіндірулер Салық кодексінің 96-бабы 2-тармағында көрсетілген мәліметтер қамтылмаған жағдайда, түсіндіруді талдау аяқталған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
2) осындай хабарлама орындалмаған жағдайда, хабарламаны орындау мерзімі өткеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ЭШФ жазып беру бөлігінде ЭШФ АЖ қолжетімділікті шектеуді қолданады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.06.2022 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-1.Мемлекеттік кіріс органдары ЭШФ жазып беру бөлігінде ЭШФ АЖ қол жеткізуді шектеуді қолданғаннан күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде жібереді:
1) ЭШФ АЖ-де ЭШФ жазып беру бөлігінде ЭШФ АЖ-не қолжетімділікті осындай шектеу кезінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану туралы, сондай-ақ хабарламаның орындалмауы туралы құлақтандыру;
2) ЭШФ деректеріне сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы болып табылатын салық төлеушінің "Салық төлеушінің кабинеті" web-қосымшасына хабарлама.
Ескерту. Қағида 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.06.2022 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Хабарлама орындалған жағдайда мемлекеттік кірістер органдары осындай хабарлама орындалғаннан күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұл туралы пилоттық жобаға қатысушыларды ЭШФ АЖ-де бір мезгілде хабардар ете отырып, ЭШФ жазып беру бөлігінде ЭШФ АЖ-не кіруге шектеуді қолдануды жояды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 09.06.2022 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. ЭШФ жазып беру шектелген жағдайда Салық кодексінің 413-бабында көзделген оны жазып беру мерзімдері мұндай шектеу алып тасталғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 16-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2019 № 1421 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 18.03.2021 № 232 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

17. Камеральный контроль и исполнение уведомления об устранении нарушений, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля, осуществляется в порядке, определҰнном главой 10 Налогового кодекса, за исключением особенностей, предусмотренных настоящими Правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.12.2019 № 1421 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В случае исполнения уведомления одним из способов, установленных пунктом 9 настоящих Правил, по налогоплательщику снимается степень риска, присвоенная в рамках пилотного проекта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 26.12.2019 № 1421 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Камералдық бақылау және камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындау, осы Қағидаларда көзделген ерекшеліктерді қоспағанда, Салық кодексінің 10-тарауында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 17-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2019 № 1421 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Хабарламаны осы Қағидалардың 9-тармағында белгіленген тәсілдердің бірімен орындаған жағдайда, салық төлеуші бойынша пилоттық жобаның шеңберінде берілген тәуекел дәрежесі алынып тасталады.
Ескерту. 18-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 26.12.2019 № 1421 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.