Об утверждении Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 сентября 2020 года № 62. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 сентября 2020 года № 21187. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 41.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 01.06.2022 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025".
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 19 "Об утверждении Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18436, опубликован 4 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
2) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2019 года № 91 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 18 марта 2019 года № 19 "Об утверждении Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19631, опубликован 27 ноября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту развития предпринимательства в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;

"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылай қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 7 қыркүйектегі № 62 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 9 қыркүйекте № 21187 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 41 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.06.2022 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылай қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 18 наурыздағы № 19 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18436 болып тіркелген, 2019 жылғы 4 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
2) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 18 наурыздағы № 19 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 20 қарашадағы № 91 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19631 болып тіркелген, 2019 жылғы 27 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
3. Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
Приложение к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2020 года № 62
Правила проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" (далее – Правила) разработаны в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968 "Об утверждении Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" (далее – Программа) и Механизмом кредитования приоритетных проектов, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм) и определяют порядок проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Программы.
2. Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – финансовое агентство) осуществляет мониторинг реализации Программы/Механизма в части субсидирования ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/договорам исламского финансирования/договорам исламского лизинга/ставки купонного вознаграждения по облигациям, гарантирования по кредитам и предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей на основании Постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства".
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:

3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Р. Даленов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 7 қыркүйегі
№ 62 бұйрыққа
қосымша
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылай қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылай қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысына және "Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру тетігіне (бұдан әрі – Тетік) сәйкес әзірленді және Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылай қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
2. "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қаржы агенттігі) "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 Қаулысының негізінде кредиттер/қаржылық лизинг шарттары/исламдық қаржыландыру шарттары/исламдық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемелерін/облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау, кредиттер бойынша кепілдік беру және жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру бөлігінде Бағдарламаның/Тетіктің іске асырылуын мониторингілеуді жүзеге асырады.
3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:

1) региональный координатор Программы – определяемое акимом области, столицы, города республиканского значения структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения);
2) банк – банк второго уровня, участвующий в Программе, включая акционерное общество "Банк Развития Казахстана" и (или) банк второго уровня, участвующий в Механизме;
3) банковский кредит (далее – кредит) – сумма денег, предоставляемая банком предпринимателю на основании договора о предоставлении банковского займа на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования. К банковскому кредиту также относится и кредитная линия.
Для исламского банка кредит понимается как финансирование – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые исламским банком предпринимателю в соответствии с договором финансирования;
4) договор о предоставлении банковского займа/микрокредита (далее – договор займа) – письменное соглашение, заключенное между банком/МФО и предпринимателем, по условиям которого предпринимателю предоставляется кредит. К договору займа также относится соглашение об открытии кредитной линии.
Для исламского банка договор займа понимается как договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и предпринимателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит предпринимателю – покупателю или продавцу товара. К договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и предпринимателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования). Под коммерческим кредитом понимается финансирование исламскими банками торговой деятельности предпринимателя в качестве торгового посредника путем продажи предпринимателю товара с отсрочкой или рассрочкой платежа по цене продажи товара, складывающейся из цены товара и наценки на товар;
5) грант – государственные средства, выделяемые грантополучателю на безвозмездной основе в соответствии с договором о предоставлении грантов для реализации новых бизнес-идей согласно условиям Программы;
6) грантополучатель – субъект малого предпринимательства, которому согласно решению конкурсной комиссии предоставляется грант для реализации новой бизнес-идеи;
7) договор о предоставлении гранта – трехстороннее письменное соглашение, определяемое согласно Правилам предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках Программы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060;

1) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі айқындайтын, Бағдарламаның облыстық (астана, республикалық маңызы бар қала) деңгейде іске асырылуына жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
2) банк – "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамын қоса алғанда, Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк және (немесе) Тетікке қатысатын екінші деңгейдегі банк;
3) банктік кредит (бұдан әрі – кредит) – мерзімділік, төлемділік, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және нысаналы пайдалану шарттарында банктік қарыз беру туралы шарттың негізінде банктің кәсіпкерге беретін ақша сомасы. Банктік кредитке кредиттік желі де жатады.
Ислам банкі үшін кредит – ислам банкінің кәсіпкерге қаржыландыру шартына сәйкес беретін тауар үшін төлемді кейінге шегеру немесе бөліп төлеудегі қаржыландыру ретінде түсініледі;
4) банктік қарыз/микрокредит беру туралы шарт (бұдан әрі – қарыз шарты) – банк/МҚҰ мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша кәсіпкерге кредит беріледі. Қарыз шартына кредиттік желіні ашу туралы келісім де жатады.
Ислам банкі үшін қарыз шарты ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім – қаржыландыру шарты ретінде түсініледі, оның талаптары бойынша ислам банкі кәсіпкерге – тауарды сатып алушыға немесе сатушыға коммерциялық кредит береді. Қаржыландыру шартына бас қаржыландыру келісімі де жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит беру (қаржыландыру) туралы жеке шарттар жасасады. Коммерциялық кредит деп ислам банкінің кәсіпкердің сауда қызметін кәсіпкерге тауарды тауар бағасы мен тауардың үстеме бағасынан тұратын тауарды сату бағасы бойынша төлемнің мерзімін ұзарту немесе бөліп төлеу арқылы сату жолымен сауда делдалы ретінде қаржыландыруы түсініледі;
5) грант – Бағдарлама шарттарына сәйкес жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін гранттар беру туралы шартқа сәйкес өтеусіз негізде грант алушыға бөлінетін мемлекет қаражаты;
6) грант алушы – жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін конкурстық комиссия шешіміне сәйкес грант берілетін шағын кәсіпкерлік субъектісі;
7) грант беру туралы шарт – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген Бағдарлама шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес айқындалатын үшжақты жазбаша келісім;

8) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан;
9) мониторинг проекта – мониторинг деятельности предпринимателя/грантополучателя/эмитента, проводимый финансовым агентством совместно с представителями банка/лизинговой компании/МФО или грантополучателем/эмитентом путем проверки фактической реализации проекта в соответствии с условиями Программы/Механизма, в том числе путем выезда на место реализации проекта;
10) гарантия – обязательство финансового агентства перед банком/МФО отвечать за исполнение обязательств предпринимателя по уплате части основного долга по договору займа, вытекающего из договора гарантии, в пределах суммы гарантии;
11) гарантирование – форма государственной поддержки предпринимателей, используемая в виде предоставления частичной гарантии в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредиту предпринимателя на условиях, определяемых Программой/Механизмом, Правилами гарантирования по кредитам в рамках Программы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 (далее – Правила гарантирования) и договором гарантии;
12) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, определяемое согласно Правилам гарантирования;
13) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, отдельные субъекты предпринимательства, осуществляющие свою деятельность в рамках Программы, и субъекты частного предпринимательства, осуществляющие свою деятельность в рамках Механизма, юридические лица, зарегистрированные на территории Международного финансового центра "Астана", а также юридические лица, реализующие проекты на территории Республики Казахстан за счет средств фондов прямых инвестиций;
14) конкурсная комиссия – коллегиально-совещательный орган с участием представителей местных исполнительных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, отраслевых экспертов, региональных средств массовой информации, в составе не менее 10 (десять) человек (председателем конкурсной комиссии не может быть представитель местных исполнительных органов);
15) целевое использование кредита/гранта/лизинга/средств, от размещенных облигаций – использование предпринимателем/ грантополучателем/эмитентом кредита/гранта/лизинга/средств, от размещенных облигаций, полученного (-ых) по договору займа/договору о предоставлении гранта/договору финансового лизинга/проспекту выпуска облигаций, на цели, установленные договором займа/договором о предоставлении гранта/договором финансового лизинга/ проспектом выпуска облигаций и решением финансового агентства/конкурсной комиссии, соответствующие условиям Программы/Механизма.
Целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату, получение и использование (в рамках деятельности не противоречащей условиям Программы/Механизму) предпринимателем/грантополучателем/эмитентом в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями Программы/Механизма, за исключением проектов гарантирования, по которым подтверждением целевого использования будет являться подтверждение оплаты предпринимателем в полном объеме сделки по приобретению актива/работ/услуг и (или) достижению других целей, в соответствии с условиями Программы/Механизма;

8) жоба – кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын бизнестің түрлі бағыттарындағы іс-қимылдар мен іс-шаралар жиынтығы;
9) жобаны мониторингтеу – қаржы агенттігі банктің/лизингтік компанияның/МҚҰ немесе грант алушының/эмитенттің өкілдерімен бірлесіп жобаның Бағдарлама/Тетік шарттарына сәйкес іс жүзінде іске асырылуын тексеру, оның ішінде жоба іске асырылатын жерге барып тексеру жолымен өткізетін кәсіпкердің/грант алушының/эмитенттің қызметін мониторингтеу;
10) кепілдік – қаржы агенттігінің кәсіпкердің кепілдік беру шартынан туындайтын қарыз шарты бойынша негізгі борыштың бір бөлігін кепілдік сомасы шегінде төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындағаны үшін банк/МҚҰ алдында жауап беру міндеттемесі;
11) кепілдік беру – Бағдарламада/Тетікте, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген Бағдарлама шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру қағидаларында (бұдан әрі – Кепілдік беру қағидалары) және кепілдік беру шартында айқындалатын талаптарда кәсіпкердің кредиті бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету ретінде ішінара кепілдік беру түрінде пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау нысаны;
12) кепілдік беру шарты – Кепілдік беру қағидаларына сәйкес айқындалатын үшжақты жазбаша келісім;
13) кәсіпкер – өз қызметін Бағдарлама шеңберінде жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі, жекелеген кәсіпкерлік субъектілері және өз қызметін Тетік шеңберінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген, сондай-ақ жобаларды Қазақстан Республикасының аумағында тікелей инвестициялар қорларының қаражаты есебінен іске асыратын заңды тұлғалар;
14) конкурстық комиссия – жергілікті атқарушы органдар, қоғамдық бірлестіктер, ғылыми-білім беру мекемелері өкілдерінің, салалық сарапшылардың, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарының қатысуымен құрылатын, құрамында кемінде 10 (он) адам бар алқалы-кеңесші орган (жергілікті атқарушы органдардың өкілі конкурстық комиссияның төрағасы бола алмайды);
15) кредиттің/гранттың/лизингтің/орналастырылған облигациялардан алынған қаражаттың нысаналы пайдаланылуы – кәсіпкердің/грант алушының/эмитенттің қарыз шартында/грант беру туралы шартта/қаржылық лизинг шартында/облигациялар шығарылымының проспектісінде белгіленген мақсаттарға қарыз шарты/грант беру туралы шарт/қаржылық лизинг шарты/облигациялар шығарылымының проспектісі бойынша және Бағдарламаның/Тетіктің шарттарына сәйкес келетін қаржы агенттігі/конкурстық комиссия шешімі бойынша алынған кредитті/грантты/лизингті/орналастырылған облигациялардан алынған қаражатты пайдалануы.
Нысаналы пайдалану кәсіпкердің активті/жұмыстарды/көрсетілетін қызметтерді сатып алу және (немесе) Бағдарламаның/Тетіктің талаптарына сәйкес басқа мақсаттарға қол жеткізу жөніндегі мәмілені толық көлемде төлегенін растау болып табылатын кепілдік беру жобаларын қоспағанда, жиынтығында кәсіпкердің/грант алушының/эмитенттің активті/жұмыстарды/көрсетілетін қызметтерді толық көлемде төлегенін, алғанын және пайдаланғанын (Бағдарлама/Тетік талаптарына қайшы келмейтін қызмет шеңберінде) және (немесе) Бағдарламаның/Тетіктің талаптарына сәйкес басқа мақсаттарға қол жеткізгенін растайтын тиісті құжаттармен расталады.

16) договор финансового лизинга – письменное соглашение, заключенное между лизинговой компанией/банком и предпринимателем по условиям которого лизинговая компания, участвующая в Программе /банк предоставляет предпринимателю финансовый лизинг.
Для исламской лизинговой компании – письменное соглашение, заключенное между исламской лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого исламская лизинговая компания предоставляет предпринимателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды);
17) лизинговая компания (в том числе исламская лизинговая компания) – юридическое лицо, не являющееся банком, осуществляющее свою деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О финансовом лизинге" и участвующее в Программе;
18) лизинговая сделка (лизинг) – совокупность согласованных действий участников лизинга, направленных на установление, изменение и прекращение гражданских прав и обязанностей;
19) микрокредит (далее – кредит) – деньги, предоставляемые организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, заемщику в национальной валюте Республики Казахстан в размере и порядке, определенных Законом Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", на условиях платности, срочности и возвратности;
20) организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность (далее – МФО) – микрофинансовая организация осуществляющая деятельность по предоставлению микрокредитов;
21) мониторинговый отчет – отчет о мониторинге составленный финансовым агентством, подписанный банком/лизинговой компанией/МФО/региональным координатором Программы/грантополучателем/эмитентом по форме, установленной финансовым агентством;
22) представитель держателей облигаций – профессиональный участник рынка ценных бумаг, который не является аффилированным лицом эмитента данных облигаций, действующий в интересах держателей облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения на основании договора, заключенного с эмитентом, в процессе обращения облигаций на вторичном рынке ценных бумаг, выплаты вознаграждения по облигациям и их погашения;
23) центральный депозитарий – специализированное некоммерческое акционерное общество, осуществляющее виды деятельности, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг";
24) портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа – форма предоставления субсидий предпринимателям в рамках установленного финансовым агентством лимита для банка/МФО, на условиях определяемых Правилами предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микро предпринимательства в рамках Программы, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 (далее – Правила портфельного субсидирования и гарантирования);

16) қаржы лизингі шарты – лизингтік компания/банк пен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарты бойынша Бағдарламаға қатысушы лизингтік компания/банк кәсіпкерге қаржы лизингін ұсынады.
Исламдық лизингтік компания үшін – исламдық лизингтік компания мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарты бойынша исламдық лизингтік компания кәсіпкерге мүлікті (лизинг затын) лизинг шарттарында (жалға беру) ұсынады.
17) лизингтік компания (оның ішінде исламдық лизингтік компания) – банк болып табылмайтын, өз қызметін "Қаржы лизингі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асыратын және Бағдарламаға қатысатын заңды тұлға;
18) лизингтік мәміле (лизинг) – лизингке қатысушылардың азаматтық құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, өзгертуге және тоқтатуға бағытталған келісілген іс-қимыл жиынтығы;
19) микрокредит (бұдан әрі – кредит) – микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым қарыз алушыға "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мөлшерде және тәртiппен төлемділік, мерзімділік және қайтарымдылық шарттарында Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында беретiн ақша;
20) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым – (бұдан әрі – МҚҰ) – микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымы;
21) мониторингтік есеп – қаржы агенттігі белгілеген нысан бойынша банк/лизингтік компания/МҚҰ/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі/грант алушы/эмитент қол қойған, қаржы агенттігі жасаған мониторинг туралы есеп;
22) облигацияларды ұстаушылардың өкілі – бағалы қағаздардың қайталама нарығында облигациялардың айналысы, облигациялар бойынша сыйақы төлеу және оларды өтеу процесінде эмитентпен жасалған шарт негізінде купондық сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесі бар облигацияларды ұстаушылардың мүддесінде әрекет ететін, осы облигациялар эмитентінің үлестес тұлғасы болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы;
23) орталық депозитарий – "Бағалы қағаздар нарығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыратын мамандандырылған коммерциялық емес акционерлік қоғам;
24) сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін портфельдік субсидиялау – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген Бағдарлама шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді ұсыну қағидаларында (бұдан әрі – Портфельдік субсидиялау және кепілдік беруді ұсыну қағидалары) айқындалатын шарттарда кәсіпкерлерге банк/МҚҰ үшін қаржы агенттігі белгілеген лимит шеңберінде субсидиялар беру нысаны;

25) портфельное частичное гарантирование – форма предоставления гарантий предпринимателям в рамках установленного финансовым агентством лимита для банка/МФО, на условиях, определяемых Правилами портфельного субсидирования и гарантирования;
26) портфельное гарантирование – форма предоставления гарантий предпринимателям в рамках установленного финансовым агентством лимита для банка на условиях, определяемых Правилами гарантирования;
27) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной основе, выплачиваемые финансовым агентством банку/лизинговой компании/МФО/эмитенту в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
28) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем/эмитентом банку/лизинговой компании/МФО/держателю облигации в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу/выпущенным облигациям в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя/эмитента;
29) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, определяемое согласно Правилам субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Программы и (или) Правилам субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках Программы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060;
30) отчетный период – календарный отчетный период, который начинается 1 января и заканчивается 31 декабря;
31) франчайзинг (комплексная предпринимательская лицензия) – предпринимательская деятельность, при которой правообладатель комплекса исключительных прав предоставляет его в пользование на возмездной основе другому лицу;
32) эмитент – предприниматель, осуществляющий выпуск облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.12.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Осуществление мониторинга финансовым агентством
4. Мониторинг проекта осуществляется согласно плану мониторинга на соответствующий финансовый год, утверждаемому финансовым агентством и (или) в случаях, определенных настоящими Правилами, договорами/соглашениями, заключенными Фондом с банком/лизинговой компанией/МФО/предпринимателем/грантополучателем/эмитентом в рамках Программы, нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регламентирующими порядок проведения мониторинга финансовым агентством по проектам предпринимателей, а также по запросу регионального координатора Программы, суда, правоохранительных и иных государственных органов.

25) портфельдік ішінара кепілдік беру – Портфельдік субсидиялау және кепілдік беруді ұсыну қағидаларында айқындалатын шарттарда банк/МҚҰ үшін қаржы агенттігі белгілеген лимит шеңберінде кәсіпкерлерге кепілдіктер беруді ұсыну нысаны;
26) портфельдік кепілдік беру – Кепілдік беру қағидаларында айқындалатын шарттарда қаржы агенттігінің банк үшін белгілеген лимит шеңберінде кәсіпкерлерге кепілдіктер беруді ұсыну нысаны;
27) субсидиялар – субсидиялау шарттары негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ/эмитентке өтеусіз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
28) субсидиялау – кәсіпкердің/эмитенттің банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ/облигация ұстаушыға кредиттер/лизинг/шығарылған облигациялар бойынша сыйақы ретінде болашақта кәсіпкердің/эмитенттің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас ретінде төлейтін шығыстарын ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны;
29) субсидиялау шарты – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысымен бекітілген Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына және (немесе) Бағдарлама шеңберінде ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына сәйкес айқындалатын үшжақты жазбаша келісім;
30) есепті кезең – 1 қаңтардан басталатын және 31 желтоқсанда аяқталатын күнтізбелік есепті кезең;
31) франчайзинг (кешенді кәсіпкерлік лицензия) – айрықша құқықтар кешенінің құқық иеленушісі оны өтеулі негізде басқа тұлғаға пайдалануға беретін кәсіпкерлік қызмет;
32) эмитент – купондық сыйақының субсидияланатын мөлшерлемесі бар облигациялар шығаруды жүзеге асыратын кәсіпкер.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қаржы агенттігінің мониторингілеуді жүзеге асыруы
4. Жобаны мониторингілеу қаржы агенттігі бекітетін тиісті қаржы жылына арналған мониторинг жоспарына сәйкес және (немесе) осы Қағидаларда, Қор Бағдарлама шеңберінде банкпен/лизингтік компаниямен/МҚҰ/кәсіпкермен/грант алушымен/эмитентпен жасасқан шарттарда/келісімдерде, қаржы агенттігінің кәсіпкерлердің жобалары бойынша мониторинг жүргізу тәртібін регламенттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған жағдайларда, сондай-ақ Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің, соттың, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдардың сұратуы бойынша жүзеге асырылады.

5. Для оказания услуг мониторинга уполномоченный орган по предпринимательству (далее – уполномоченный орган) на ежегодной основе заключает с финансовым агентством договор о государственных закупках услуг.
6. Услуги финансового агентства по проведению мониторинга проектов в рамках настоящих Правил, осуществляются на основании договора о государственных закупках услуг и оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета на соответствующий финансовый год.
7. Финансовое агентство осуществляет подготовку и утверждение плана мониторинга на следующий календарный год по проектам не позднее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до начала нового периода мониторинга в следующем календарном году.
8. Порядок и сроки проведения мониторинга проектов определяются согласно плану мониторинга и корректируются в зависимости от количества проектов, подлежащих мониторингу, требований заказчиков в рамках агентских соглашений и иных договоров, по которым финансовое агентство осуществляет функции мониторинга.
9. Мониторинг проекта не проводится по проектам предпринимателей, по которым кредиты на дату проведения мониторинга погашены либо субсидирование/гарантирование по ним прекращено на основании решения финансового агентства, а также по проектам грантового финансирования, по которым на дату проведения мониторинга осуществлен возврат средств, в том числе согласно решению конкурсной комиссии. Исключение составляют проекты, по которым финансовым агентством ранее был предоставлен дополнительный срок для подтверждения соответствия проекта (целевого использования) условиям Программы.
10. Мониторинг проекта проводится без выезда на место реализации проекта по проектам гарантирования, в том числе портфельного частичного гарантирования/портфельного гарантирования, а также по кредитам предпринимателей, направленным на цели пополнения оборотных средств.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.12.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. По проектам субсидирования, направленным на инвестиционные цели, финансовое агентство осуществляет выезд на место реализации проекта (визуальное подтверждение реализации проекта) по истечению инвестиционной фазы проекта (после окончания срока исполнения условий по заключенному с контрагентом контракту/договору), но не позднее 1 (одного) года после выдачи кредита. В последующем, сроки выезда на место реализации проекта определяются согласно дополнительному сроку, предоставленному финансовым агентством.

5. Кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) мониторинг қызметін көрсету үшін жыл сайынғы негізде қаржы агенттігімен мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасады.
6. Осы Қағидалар шеңберінде қаржы агенттігінің жобаларға мониторинг жүргізу бойынша көрсететін қызметтері көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт негізінде жүзеге асырылады және уәкілетті орган тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
7. Қаржы агенттігі жобалар бойынша келесі күнтізбелік жылға арналған мониторинг жоспарын келесі күнтізбелік жылы мониторинг жүргізудің жаңа кезеңі басталғанға дейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей дайындауды және бекітуді жүзеге асырады.
8. Жобаларға мониторинг жүргізу тәртібі мен мерзімдері мониторинг жоспарына сәйкес айқындалады және мониторингіленуге жататын жобалардың санына, тапсырыс берушінің қаржы агенттігінің мониторинг функциясын жүзеге асыруына негіз болатын агенттік келісімдер мен өзге де шарттар шеңберіндегі талаптарына байланысты түзетіледі.
9. Кәсіпкердің мониторинг жүргізу күніне кредиттері өтелген не қаржы агенттігінің шешімі негізінде субсидиялау/кепілдік беру тоқтатылған жобалары бойынша, сондай-ақ конкурстық комиссияның шешіміне сәйкес мониторинг жүргізу күніне қаражатты қайтару жүзеге асырылған гранттық қаржыландыру жобалары бойынша жобаны мониторингілеу жүргізілмейді. Бұл шарт қаржы агенттігі бұған дейін жобаның Бағдарлама шарттарына сәйкестігін (нысаналы пайдалануды) растау үшін қосымша мерзім берген жобаларға қолданылмайды.
10. Жобаны мониторингтеу кепілдік беру жобалары бойынша, оның ішінде портфельдік ішінара кепілдік беру/портфельдік кепілдік беру жобалары бойынша, сондай-ақ кәсіпкерлердің айналым қаражатын толтыру мақсаттарына бағытталған кредиттері бойынша жоба іске асырылатын жерге бармай жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Инвестициялық мақсаттарға бағытталған субсидиялау жобалары бойынша қаржы агенттігі жобаның инвестициялық фазасы аяқталғаннан кейін (контрагентпен жасалған келісімшарт/шарт бойынша талаптардың орындалу мерзімі аяқталғаннан кейін), бірақ кредит берілгеннен кейін 1 (бір) жылдан кешіктірмей жоба іске асырылатын жерге барады (жобаның іске асырылуын көзбе-көз растайды). Кейіннен жоба іске асырылатын жерге бару мерзімдері қаржы агенттігі берген қосымша мерзімге сәйкес айқындалады.

Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.12.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Мониторинг проекта осуществляется на основании информации, предоставляемой банком/лизинговой компанией/МФО/представителем держателей облигаций и предпринимателем/грантополучателем/эмитентом по письменному уведомлению/запросу Фонда.
Глава 3. Функции финансового агентства при проведении мониторинга
13. При проведении мониторинга субсидируемых проектов финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг целевого использования нового кредита/лизинга предпринимателем/облигационного займа эмитентом, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, представляемых банком/лизинговой компанией/МФО/эмитентом/представителем держателей облигаций;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя/эмитента на основании данных, представляемых банком/лизинговой компанией/центральным депозитарием;
3) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового лизинга);
4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя/эмитента условиям Программы или Механизма и (или) решению финансового агентства;
14. При проведении мониторинга гарантируемых проектов финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг целевого использования кредита предпринимателя, с которым заключен договор гарантии, на основании данных и документов, представляемых банком/МФО и предпринимателем;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, представляемых банком/МФО, и (или) информации полученной финансовым агентством из иных достоверных источников, не противоречащих законодательству Республики Казахстан;
3) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям Программы или Механизма и (или) решению финансового агентства;
15. При проведении мониторинга проектов грантового финансирования для реализации новых бизнес-идей финансовое агентство осуществляет:
1) мониторинг целевого использования гранта;
2) мониторинг деятельности грантополучателя по выполнению бизнес-проектов по истечении 1 (одного) года со дня получения гранта;
3) мониторинг выполнения грантополучателем условий по созданию новых рабочих мест;
4) мониторинг выполнения грантополучателем условий договора о предоставлении гранта.
16. Для осуществления функций мониторинга проекта финансовое агентство запрашивает у предпринимателя/грантополучателя и (или) банка/лизинговой компании/МФО/эмитента/представителя держателей облигаций необходимые документы, подтверждающие целевое использование кредита/лизинга/гранта/ средств, от размещенных облигаций и соответствие проекта условиям Программы или Механизма, а также информацию, относящуюся к предмету мониторинга проекта, в том числе составляющую коммерческую, банковскую и налоговую тайну (при наличии согласия субъектов предпринимательства по представлению сведений о налогоплательщике).
В случаях, когда требуется дополнительное подтверждение проекта предпринимателя/грантополучателя/эмитента условиям Программы или Механизма и целевого использования средств финансовое агентство может направить письменный запрос для предоставления дополнительных документов предпринимателем/грантополучателем и (или) банком/лизинговой компанией/МФО/эмитентом/представителем держателей облигаций для мониторинга проекта и предоставить дополнительный срок для проведения повторного мониторинга.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Жобаны мониторингілеу Қордың жазбаша хабарлауы/сұратуы бойынша банк/лизингтік компания/облигация ұстаушылардың өкілі және кәсіпкер/грант алушы/эмитент беретін ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
3-тарау. Қаржы агенттігінің мониторинг жүргізу кезіндегі функциялары
13. Субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу кезінде қаржы агенттігі:
1) банк/лизингтік компания/МҚҰ/эмитент/облигация ұстаушылардың өкілі ұсынатын деректер мен құжаттардың негізінде субсидиялау шартын жасасқан кәсіпкердің жаңа кредитті/лизингті/ эмитенттің облигациялық қарызды нысаналы пайдалануын мониторингілеуді;
2) банк/лизингтік компания/орталық депозитарий ұсынатын деректер негізінде кәсіпкердің/эмитенттің төлем тәртібін мониторингілеуді;
3) жобаның іске асырылуын (қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасының пайдаланылуын) мониторингілеуді;
4) жобаның және (немесе) кәсіпкердің/эмитенттің Бағдарлама немесе Тетік шарттарына және (немесе) қаржы агенттігінің шешіміне сәйкестігін мониторингілеуді жүзеге асырады.
14. Кепілдік берілетін жобаларға мониторинг жүргізген кезде қаржы агенттігі:
1) банк/МҚҰ және кәсіпкер ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде кепілдік беру шартын жасасқан кәсіпкердің кредитті нысаналы пайдалануын мониторингілеуді;
2) банк/МҚҰ ұсынатын деректер және (немесе) қаржы агенттігі Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де анық дереккөздерден алған ақпарат негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингілеуді;
3) жобаның және (немесе) кәсіпкердің Бағдарлама немесе Тетік шарттарына және (немесе) қаржы агенттігінің шешіміне сәйкестігін мониторингілеуді жүзеге асырады.
15. Қаржы агенттігі жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу кезінде:
1) гранттың нысаналы пайдаланылуын мониторингілеуді;
2) грантты алған күннен бастап 1 (бір) жыл өткеннен кейін грант алушының бизнес-жобаларды орындау бойынша қызметін мониторингілеуді;
3) грант алушының жаңа жұмыс орындарын құру жөніндегі шарттарды орындауын мониторингілеуді;
4) грант алушының грант беру туралы шарттың талаптарын орындауын мониторингілеуді жүзеге асырады.
16. Жобаны мониторингілеу функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі кәсіпкерден/грант алушыдан және (немесе) банктен/лизингтік компаниядан/МҚҰ/эмитенттен/облигация ұстаушылардың өкілінен кредиттің/лизингтің/гранттың/орналастырылған облигациялардан алынған қаражаттың нысаналы пайдаланылуын және жобаның Бағдарлама немесе Тетік шарттарына сәйкестігін растайтын қажетті құжаттарды, сондай-ақ жобаны мониторингілеу нысанасына жататын ақпаратты, оның ішінде коммерциялық, банктік және салықтық құпияны құрайтын ақпаратты сұратады (салық төлеуші туралы мәліметтерді ұсыну бойынша кәсіпкерлік субъектілерінің келісімі бар болса).
Кәсіпкер/грант алушы/эмитент жобасының Бағдарлама немесе Тетік шарттарына сәйкестігін және қаражаттың нысаналы пайдаланылуын қосымша растау талап етілген жағдайларда, қаржы агенттігі кәсіпкердің/грант алушының және (немесе) банктің/лизингтік компанияның/ МҚҰ/эмитенттің/облигация ұстаушылар өкілінің жобаны мониторингілеу үшін қосымша құжаттар ұсынулары үшін жазбаша сұрау салу жіберуі және қайта мониторинг жүргізу үшін қосымша мерзім беруі мүмкін.

Глава 4. Порядок проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Программы
Параграф 1. Мониторинг субсидируемых проектов
17. В рамках мониторинга проекта финансовое агентство в срок не позднее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до даты начала мониторинга направляет банку/лизинговой компании/МФО уведомление о проведении мониторинга в рамках Программы/Механизма c перечнем проектов, подлежащих мониторингу, сроками проведения мониторинга и перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга субсидируемых проектов согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В рамках мониторинга проекта финансовое агентство в срок не позднее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до даты начала мониторинга направляет эмитенту/представителю держателей облигаций уведомление о проведении мониторинга в рамках Программы со списком проектов, подлежащих мониторингу, сроками проведения мониторинга и перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга проектов при субсидировании ставки купонного вознаграждения по облигациям согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Список проектов, подлежащих мониторингу, формируется из общего пула действующих договоров субсидирования, заключенных за соответствующий период, подлежащих мониторингу, за исключением проектов предпринимателей, по которым кредиты на дату проведения мониторинга погашены либо субсидирование по ним прекращено на основании решения финансового агентства.
Перечень проектов, профинансированных в рамках первого направления Программы по инструменту портфельное субсидирование, подлежащих мониторингу, формируется выборочно из общего пула действующих договоров субсидирования, заключенных за соответствующий период и направленных на инвестиционные цели. По смешанным кредитным линиям мониторинг проводится только по инвестиционным траншам.
Срок представления документов, необходимых для проведения мониторинга проекта, отражается в уведомлении финансового агентства с учетом даты начала мониторинга проекта.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.12.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Банк/лизинговая компания/МФО не позднее, чем за 10 (десять) рабочих дней до даты начала мониторинга письменно уведомляет предпринимателей, указанных в уведомлении финансового агентства, о проведении мониторинга.
18-1. Финансовое агентство проводит внеплановый мониторинг по проектам, профинансированным в рамках первого направления Программы по инструменту портфельного субсидирования при получении уведомления от Банка/МФО об установлении следующих фактов:

4-тарау. Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылай қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу тәртібі
1-параграф. Субсидияланатын жобаларды мониторингілеу
17. Жобаны мониторингтеу шеңберінде қаржы агенттігі мониторинг басталатын күнге дейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей банкке/лизингтік компанияға/МҚҰ Бағдарлама/Тетік шеңберінде мониторингтеуге жататын жобалар тізбесі, мониторинг жүргізу мерзімдері және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі бар мониторинг жүргізу туралы хабарлама жолдайды.
Жобаны мониторингтеу шеңберінде қаржы агенттігі мониторинг басталатын күнге дейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей эмитентке/облигация ұстаушылар өкіліне Бағдарлама шеңберінде мониторингтеуге жататын жобалар тізімі, мониторинг жүргізу мерзімдері және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау кезінде жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі бар мониторинг жүргізу туралы хабарлама жолдайды.
Мониторингтеуге жататын жобалар тізімі мониторинг жүргізу күніне кредиттері өтелген не қаржы агенттігінің шешімі негізінде оларды субсидиялау тоқтатылған кәсіпкерлердің жобаларын қоспағанда, мониторингтеуге жататын тиісті кезеңде жасалған қолданыстағы субсидиялау шарттарының жалпы пулынан қалыптастырылады.
Портфельдік субсидиялау құралы бойынша Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде қаржыландырылған, мониторингтеуге жататын жобалар тізбесі тиісті кезеңге жасалған және инвестициялық мақсаттарға бағытталған қолданыстағы субсидиялау шарттарының жалпы пулынан іріктеліп қалыптастырылады. Аралас кредиттік желілер бойынша мониторинг инвестициялық транштар бойынша жүргізіледі.
Жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсыну мерзімі жобаны мониторингтеу басталатын күн ескеріле отырып, қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Банк/лизингтік компания/МҚҰ мониторинг басталатын күнге дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей қаржы агенттігінің мониторинг жүргізу туралы хабарламасында көрсетілген кәсіпкерлерді жазбаша хабардар етеді.
18-1. Қаржы агенттігі банктен/МҚҰ-дан мынадай:

1) нецелевого использования кредита/микрокредита;
2) несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям Программы.
При этом, срок проведения внепланового мониторинга отражается в соответствующем уведомлении финансового агентства.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1, в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 02.12.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Банк/лизинговая компания/МФО/эмитент/представитель держателей облигаций представляют финансовому агентству документы, необходимые для проведения мониторинга субсидируемых проектов в срок до даты начала мониторинга проекта, отраженной в уведомлении финансового агентства.
20. Финансовое агентство в сроки проведения мониторинга, указанные в соответствующем уведомлении, осуществляет мониторинг проекта, в том числе с выездом на место реализации проекта с учетом пунктов 10 и 11 настоящих Правил.
21. Порядок проведения мероприятий по приостановлению, прекращению и возобновлению субсидирования по проекту предпринимателя/эмитента в результате проведенного мониторинга, осуществляется согласно Правил субсидирования, Правил субсидирования при финансировании исламскими банками, Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения и Правил портфельного субсидирования и гарантирования.
Параграф 2. Мониторинг гарантируемых проектов
22. В рамках мониторинга гарантируемых проектов финансовое агентство в срок не позднее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до даты начала мониторинга направляет банку/МФО уведомление о проведении мониторинга в рамках Программы и (или) Механизма со списком проектов, подлежащих мониторингу, сроками проведения мониторинга и перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
22-1. Перечень проектов, профинансированных в рамках первого направления Программы по инструменту портфельное частичное гарантирование, подлежащих мониторингу формируется финансовым агентством выборочно из общего пула действующих договоров гарантирования, заключенных за соответствующий период и направленных на инвестиционные цели (по смешанным кредитным линиям мониторинг проводится только по инвестиционным траншам).
Сноска. Правила дополнены пунктом 22-1, в соответствии с приказом Министра национальной экономики РК от 02.12.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) кредитті/микрокредитті мақсатсыз пайдалану;
2) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарлама шарттарына сәйкес келмеу фактілерінің анықталғаны туралы хабарлама алған кезде портфельдік субсидиялау құралы бойынша Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде қаржыландырылған жобалар бойынша жоспардан тыс мониторинг жүргізеді.
Бұл ретте жоспардан тыс мониторинг жүргізу мерзімі қаржы агенттігінің тиісті хабарламасында көрсетіледі.
Ескерту. Қағида 18-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Банк/лизингтік компания/МҚҰ/эмитент/облигация ұстаушылар өкілі қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген жобаны мониторингілеу басталған күнге дейінгі мерзімде қаржы агенттігіне субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынады.
20. Тиісті хабарламада көрсетілген мониторинг жүргізу мерзімінде қаржы агенттігі жобаны мониторингілеуді, оның ішінде осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарын ескере отырып, жоба іске асырылатын жерге барып мониторингілеуді жүзеге асырады.
21. Кәсіпкердің/эмитенттің жобалары бойынша жүргізілген мониторинг нәтижесінде субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта жалғастыру бойынша іс-шараларды жүргізу тәртібі Субсидиялау қағидаларына, Ислам банктерінің қаржыландыруы кезінде субсидиялау қағидаларына, Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына және Портфельдік субсидиялау мен кепілдік беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
2-параграф. Кепілдік берілетін жобаларды мониторингілеу
22. Кепілдік берілетін жобаларды мониторингілеу шеңберінде қаржы агенттігі мониторинг басталатын күнге дейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей банкке/МҚҰ Бағдарлама және (немесе) Тетік шеңберінде мониторингіленуге жататын жобалар тізімі, мониторинг жүргізу мерзімдері және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес кепілдік берілетін жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі бар мониторинг жүргізу туралы хабарлама жолдайды.
22-1. Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде қаржыландырылған, мониторингтеуге жататын портфельдік ішінара кепілдік беру жобаларының тізбесін қаржы агенттігі тиісті кезеңде жасалған және инвестициялық мақсаттарға бағытталған қолданыстағы кепілдік беру шарттарының жалпы пулынан ішінара қалыптастырады (аралас кредиттік желілер бойынша мониторинг тек инвестициялық транш бойынша жүргізіледі).
Ескерту. Қағида 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

23. Банк/МФО не позднее, чем за 10 (десять) рабочих дней до даты начала мониторинга письменно уведомляет предпринимателей, указанных в уведомлении финансового агентства о проведении мониторинга.
24. Банк/МФО представляет финансовому агентству перечень документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов в срок до даты начала мониторинга, отраженной в уведомлении финансового агентства.
25. Финансовое агентство осуществляет мониторинг проекта в сроки, указанные в уведомлении финансового агентства.
26. Порядок проведения мероприятий по аннулированию гарантии или снижению суммы гарантии пропорционально сумме кредита, использованного по нецелевому назначению по проекту предпринимателя в результате проведенного мониторинга осуществляется согласно Правилам гарантирования.
27. Банк/МФО осуществляет мониторинг проекта предпринимателя, который включает ежемесячный текущий мониторинг хода реализации проекта (-ов) предпринимателя. Отчет о текущем мониторинге хода реализации проекта (-ов) предпринимателей в рамках первого/второго направления Программы и в рамках Механизма, подготовленный банком/МФО по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам представляется финансовому агентству отдельно в разрезе программ не позднее 5 (пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, посредством информационных систем, предназначенных для сбора и обмена информацией, подписанный электронной цифровой подписью в соответствии с законодательством Республики Казахстан, или в письменном виде (при предоставлении отчета в письменном виде, электронная форма отчета дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного финансовым агентством).
Сноска. Пункт 27 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.12.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Финансовое агентство не проводит мониторинг целевого использования кредита предпринимателем/ мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям Программы или Механизма и (или) решению финансового агентства по проектам, получившим гарантию финансового агентства в рамках портфельного гарантирования, профинансированным в рамках второго направления Программы. Мониторинг указанных проектов проводится в случаях, когда предпринимателем не исполняются обязательства по погашению суммы основного долга по договору займа в течение 60 (шестидесяти) календарных дней (или в иной срок, установленный договором гарантии).
По проектам, получившим гарантию в рамках инструмента портфельного частичного гарантирования по первому направлению Программы в случаях неисполнения предпринимателем обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору в течение 60 (шестьдесят) календарных дней (или в иной срок, установленный договором гарантии), финансовое агентство проводит мониторинг только по инвестиционным проектам (по смешанным кредитным линиям мониторинг проводится только по инвестиционным траншам).

23. Банк/МҚҰ мониторинг басталатын күнге дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей қаржы агенттігінің мониторинг жүргізу туралы хабарламасында көрсетілген кәсіпкерлерді жазбаша түрде хабардар етеді.
24. Банк/МҚҰ қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген мониторинг басталған күнге дейінгі мерзімде қаржы агенттігіне кепілдік берілетін жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынады.
25. Қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген мерзімде қаржы агенттігі жобаны мониторингілеуді жүзеге асырады.
26. Кепілдікті жою немесе кепілдік сомасын жүргізілген мониторинг нәтижесінде кәсіпкердің жобасы бойынша нысаналы пайдаланылмаған кредит сомасына пропорционалды түрде азайту жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібі Кепілдік беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
27. Банк/МҚҰ кәсіпкер жобасының (-ларының) іске асырылу барысына ай сайынғы ағымдағы мониторингті қамтитын кәсіпкердің жобасын мониторингтеуді жүзеге асырады. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бағдарламаның бірінші/екінші бағыты шеңберінде және банк/МҚҰ дайындаған Тетік шеңберінде кәсіпкерлер жобасының (-ларының) іске асырылу барысын ағымдағы мониторингтеу туралы есеп қаржы агенттігіне есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) күнінен кешіктірілмей, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған, ақпарат жинауға және алмасуға арналған ақпараттық жүйелер арқылы немесе жазбаша түрде бағдарламалар бөлінісінде бөлек ұсынылады (есеп жазбаша түрде ұсынылған кезде есептің электрондық нысаны қаржы агенттігі айқындаған жауапты орындаушының электрондық мекенжайына қосымша жіберіледі).
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Қаржы агенттігі кәсіпкердің кредитті мақсатты пайдалануының мониторингін/жобаның және (немесе) кәсіпкердің Бағдарламаның немесе Тетіктің шарттарына және (немесе) Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде қаржыландырылған, портфельдік кепілдік беру шеңберінде қаржы агенттігінің кепілдігін алған жобалар бойынша қаржы агенттігі шешімінің сәйкестігіне мониторинг жүргізбейді. Көрсетілген жобалардың мониторингі кәсіпкер қарыз шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде (немесе кепілдік беру шартында белгіленген өзге де мерзімде) орындамаған жағдайларда жүргізіледі.
Бағдарламаның бірінші бағыты бойынша портфельдік ішінара кепілдік беру құралы шеңберінде кепілдік алған жобалар бойынша кәсіпкер кредиттік шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде (немесе кепілдік беру шартында белгіленген өзге де мерзімде) орындамаған жағдайда, қаржы агенттігі инвестициялық жобалар бойынша ғана мониторинг жүргізеді (аралас кредиттік желілер бойынша мониторинг инвестициялық транш бойынша ғана жүргізіледі).

Сноска. Пункт 28 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.12.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Финансовое агентство ежемесячно до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, представляет уполномоченному органу отчет о гарантировании в рамках первого и второго направления Программы и в рамках Механизма по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Мониторинг проектов, по которым предоставлены государственные гранты
30. В рамках мониторинга проектов грантового финансирования финансовое агентство:
1) ведет реестр грантополучателей в сроки и по форме, утвержденной финансовым агентством;
2) проводит мониторинг целевого использования средств, полученных грантополучателем, и представляет региональному координатору Программы отчет о реализации грантополучателями бизнес-проектов.
31. По проектам грантового финансирования финансовое агентство в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней до даты проведения мониторинга направляет грантополучателю и региональному координатору программы уведомление о проведении мониторинга проекта грантополучателя в рамках Программы с указанием сроков проведения мониторинга и перечнем документов, необходимых для проведения мониторинга проектов грантового финансирования согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Список проектов, подлежащих мониторингу, формируется из общего пула заключенных договоров о предоставлении гранта за соответствующий период, подлежащий мониторингу.
Срок представления документов, необходимых для проведения мониторинга, отражается в уведомлении финансового агентства с учетом даты начала мониторинга проекта.
32. Грантополучатель представляет финансовому агентству перечень документов, необходимых для проведения мониторинга проектов грантового финансирования в срок до даты начала мониторинга, отраженной в уведомлении финансового агентства.
33. Финансовое агентство в сроки проведения мониторинга, указанные в уведомлении финансового агентства, осуществляет мониторинг проекта, в том числе с выездом на место реализации проекта.
34. В случае, если грантополучатель в сроки проведения мониторинга не представил необходимый пакет документов для мониторинга, либо невозможно определить его местонахождение, финансовое агентство составляет акт о невозможности проведения мониторинга в связи с не предоставлением/отказом в предоставлении грантополучателем сведений для проведения мониторинга проекта по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам в срок до даты начала мониторинга, который направляется региональному координатору Программы.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Қаржы агенттігі ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесі) күніне дейін уәкілетті органға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бағдарламаның бірінші және екінші бағыты шеңберінде және Тетік шеңберінде кепілдік беру туралы есепті ұсынады.
3-параграф. Мемлекеттік гранттар берілген жобаларды мониторингілеу
30. Гранттық қаржыландыру жобасын мониторингілеу шеңберінде қаржы агенттігі:
1) қаржы агенттігі бекіткен нысан бойынша және мерзімдерде грант алушылардың тізілімін жүргізеді;
2) грант алушы алған қаражаттың нысаналы пайдаланылуына мониторинг жүргізеді және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне грант алушылардың бизнес-жобаларды іске асыруы туралы есеп ұсынады.
31. Гранттық қаржыландыру жобалары бойынша қаржы агенттігі мониторинг жүргізу күніне дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей грант алушыға және бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне Бағдарлама шеңберінде грант алушының жобасына мониторинг жүргізу мерзімдері мен осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесін көрсете отырып мониторинг жүргізу туралы хабарлама жолдайды.
Мониторингіленуге жататын жобалардың тізімі мониторингіленуге жататын тиісті кезеңдегі грант беру туралы жасалған шарттардың ортақ пулынан қалыптастырылады.
Мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсыну мерзімі жобаны мониторингілеудің басталу күні ескеріле отырып, қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетіледі.
32. Грант алушы қаржы агенттігіне қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген мониторинг басталатын күнге дейінгі мерзімде гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесін ұсынады.
33. Қаржы агенттігінің хабарламасында көрсетілген мониторинг жүргізу мерзімінде қаржы агенттігі жобаны мониторингілеуді, оның ішінде жоба іске асырылатын жерге барып мониторингілеуді жүзеге асырады.
34. Егер грант алушы мониторинг жүргізу мерзімінде мониторинг үшін қажетті құжаттардың топтамасын ұсынбаса не оның орналасқан жерін айқындау мүмкін болмаса, қаржы агенттігі Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жіберілетін мониторинг басталған күнге дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаға мониторинг жүргізуге арналған мәліметтерді грант алушының ұсынбауына/ұсынудан бас тартуына байланысты мониторинг жүргізудің мүмкін еместігі туралы акт жасайды.

35. При выявлении финансовым агентством нецелевого использования грантополучателем средств гранта, невыполнения бизнес-проекта и (или) невыполнения предпринимателем условий по созданию новых рабочих мест, и (или) условий договора о предоставлении гранта, финансовое агентство письменно уведомляет регионального координатора Программы о данных фактах не позднее 5 (пяти) рабочих дней после подписания мониторингового отчета сторонами для дальнейшего вынесения вопроса на рассмотрение конкурсной комиссии.
36. Порядок рассмотрения и принятия решения по проектам с выявленными замечаниями в результате проведенного мониторинга финансового агентства, осуществляется согласно Правилам предоставления государственных грантов.
Параграф 4. Мониторинг соответствия проекта предпринимателя критериям эффективности по Программе и Механизму
37. Финансовое агентство проводит мониторинг соответствия нового инвестиционного проекта и (или) проекта, направленного на модернизацию и расширение производства предпринимателя, пополнение оборотных средств и франчайзинг, в том числе получившие государственную поддержку в период с 2017 по 2019 годы в рамках первого и второго направления Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", критериям эффективности в рамках Программы (за исключением проектов портфельного субсидирования и портфельного частичного гарантирования, профинансированных в рамках первого направления Программы), а также соответствия критериям эффективности новых и действующих проектов в рамках Механизма. На кредиты, 100% которые направлены на рефинансирование текущих обязательств, требования о достижении критериев эффективности не распространяются.
Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.12.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. В целях проведения мониторинга критериев эффективности по Программе или Механизму, которые предусматривают сохранение/увеличение среднегодовой численности рабочих мест, увеличение объемов фонда оплаты труда, объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет за отчетный период, рост дохода (дохода от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности), финансовое агентство использует информацию, полученную на основании данных Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и информацию согласно выписке из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам и (или) налоговые декларации, предоставленные банком/МФО/лизинговой компанией и (или) предпринимателем в ходе проведения мониторинга эффективности проектов.

35. Қаржы агенттігі грант алушының грант қаражатын нысаналы пайдаланбауын, бизнес-жобаны орындамауын және (немесе) кәсіпкердің жаңа жұмыс орындарын құру бойынша шарттарды және (немесе) грант беру туралы шарттың талаптарын орындамауын анықтаған кезде қаржы агенттігі Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне тараптар мониторингілеу есебіне қол қойғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей аталған мәселені кейіннен конкурстық комиссияның қарауына шығару үшін осы фактілер туралы жазбаша хабарлайды.
36. Қаржы агенттігі жүргізген мониторинг нәтижесінде анықталған ескертулері бар жобаларды қарау және олар бойынша шешім қабылдау тәртібі Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
4-параграф. Кәсіпкер жобасының Бағдарлама мен Тетік бойынша тиімділік өлшемшарттарына сәйкестігін мониторингілеу
37. Қаржы агенттігі кәсіпкердің өндірісін жаңғыртуға және кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға және франчайзингке бағытталған, оның ішінде "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының бірінші және екінші бағыттары шеңберінде 2017-2019 жылдар кезеңінде мемлекеттік қолдау алған жаңа инвестициялық жобаның және (немесе) жобаның бағдарлама шеңберіндегі тиімділік өлшемшарттарына (Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде қаржыландырылған портфельдік субсидиялау және портфельдік ішінара кепілдік беру жобаларын қоспағанда), сондай-ақ Тетік шеңберінде жаңа және қолданыстағы жобалардың тиімділік өлшемшарттарына сәйкестігіне мониторинг жүргізеді. 100% ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттер үшін тиімділік өлшемшарттарына қол жеткізу туралы талаптар қолданылмайды.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Жұмыс орындарының жылдық орташа санын сақтауды/ұлғайтуды, еңбекақы төлеу қорының көлемін, есепті кезеңде бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемін ұлғайтуды, кірістің (өткізуден түсетін кірістің: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны) өсуін көздейтін Бағдарлама немесе Тетік бойынша тиімділік өлшемшарттарына мониторинг жүргізу мақсатында қаржы агенттігі Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің деректері негізінде алынған ақпаратты және бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы жеке шоттан үзінді көшірмеге сәйкес ақпаратты, сондай-ақ жобалардың тиімділігіне мониторинг жүргізу барысында банк/МҚҰ/лизингтік компания және (немесе) кәсіпкер ұсынған әлеуметтік төлемдер және (немесе) салық декларациясы бойынша ақпаратты пайдаланады.

Сноска. Пункт 38 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.12.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Определение объема производства (в денежном выражении) осуществляется финансовым агентством на основании статистических данных, годовой статистической отчетности предпринимателя, отражающих объем производства промышленной продукции (товаров, услуг).
Сноска. Пункт 39 – в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.12.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Отчетной датой при расчете критериев эффективности является начало следующего финансового года вне зависимости от даты решения финансового агентства.
41. Для определения изменения показателей среднегодовой численности рабочих мест, объема фонда оплаты труда, дохода от реализации (стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности), объема производства (в денежном выражении), финансовым агентством сравниваются показатели после истечения отчетного периода с аналогичными показателями на начало отчетной даты.
42. Для определения изменения объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) финансовое агентство рассчитывает среднее значение налоговых выплат отчетных периодов по сравнению с показателями на начало отчетной даты.
43. По проектам предпринимателей, направленным на инвестиционные цели критерии эффективности могут быть подтверждены по истечению инвестиционной фазы проекта, то есть после окончания срока исполнения работ/услуг, оказываемых по заключенному с поставщиком контракту/договору. Срок для подтверждения критериев эффективности по таким проектам может быть увеличен на основании решения финансового агентства, но не более чем на 1 (один) финансовый год.
44. По проектам начинающих предпринимателей, одобренным финансовым агентством в год регистрации субъекта частного предпринимательства, при определении изменений среднегодовой численности рабочих мест учитываются рабочие места, созданные предпринимателем при открытии бизнеса.
45. По проектам предпринимателей, которые осуществляют свою деятельность на территории специальных экономических зон Республики Казахстан либо относящихся к субъектам естественных монополий, а также имеющие льготное налогообложение или освобожденные от уплаты налогов либо имеющие иные преференции и льготы, определенные согласно законодательству Республики Казахстан, критерии эффективности по всем показателям учитываются с учетом данной специфики. По проектам предпринимателей, относящимся к субъектам естественных монополий критерии эффективности, которые предусматривают сохранение/увеличение среднегодовой численности рабочих мест и увеличение объемов фонда оплаты труда могут не браться в расчет для определения достижения предпринимателем показателей эффективности проекта в случаях, когда такой прирост невозможен исходя из требований законодательства Республики Казахстан. Аналогичный подход применяется и при расчете объема уплаченных налогов по предпринимателям исходя из специфики видов деятельности, по которым в соответствии с нормативами законодательства Республики Казахстан предусмотрено льготное налогообложение.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) айқындауды қаржы агенттігі кәсіпкердің өнеркәсіп өнімдерін (тауарлар, көрсетілетін қызметтер) өндіру көлемін көрсететін статистикалық деректері, жылдық статистикалық есептілігі негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Тиімділік өлшемшарттарын есептеу кезінде есепті күн қаржы агенттігі шешімінің күніне қарамастан келесі қаржы жылының басы болып табылады.
41. Жұмыс орындарының жылдық орташа саны, еңбекақы төлеу қорының көлемі, өткізуден түскен кіріс (негізгі қызметтен өткізілген тауарлар, жұмыстар, көрсетілген қызметтер құны), өндіріс көлемі (ақшалай мәндегі) көрсеткіштерінің өзгеруін айқындау үшін қаржы агенттігі есепті кезең аяқталғаннан кейінгі көрсеткіштерді есепті күннің басындағы ұқсас көрсеткіштермен салыстырады.
42. Төленетін салық (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің өзгеруін айқындау үшін қаржы агенттігі есепті күннің басындағы көрсеткіштермен салыстырғандағы есепті кезеңдегі салық төлемдерінің орташа мәнін есептейді.
43. Кәсіпкерлердің инвестициялық жобаларға бағытталған жобалары бойынша тиімділік өлшемшарттары жобаның инвестициялық фазасы аяқталғаннан кейін, яғни өнім берушімен жасалған келісімшарт/шарт бойынша көрсетілетін жұмыстарды/қызметтерді орындау мерзімі аяқталғаннан кейін расталады. Мұндай жобалар бойынша тиімділік өлшемшарттарын растау мерзімі қаржы агенттігінің шешімі негізінде ұзартылуы мүмкін, бірақ 1 (бір) қаржы жылынан аспайтын мерзімге ұзартылады.
44. Қаржы агенттігі жеке кәсіпкерлік субъектісін тіркеу жылында мақұлдаған, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің жобалары бойынша жұмыс орындарының жылдық орташа санының өзгеруін айқындау кезінде кәсіпкер бизнесті ашу кезінде құрған жұмыс орындары ескеріледі.
45. Өз қызметін Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық аймақтарында жүзеге асыратын не табиғи монополиялар субъектілеріне жатқызылатын, сондай-ақ жеңілдікті салық салынатын немесе салықтарды төлеуден босатылған не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған өзге де преференциялар мен жеңілдіктерді иеленетін кәсіпкерлердің жобалары бойынша барлық көрсеткіштер бойынша тиімділік өлшемшарттары осы ерекшелік ескеріле отырып есепке алынады. Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары ескеріле отырып мұндай өсім мүмкін емес болған жағдайларда, табиғи монополия субъектілеріне жатқызылатын кәсіпкерлердің жобалары бойынша жұмыс орындарының жылдық орташа санын сақтауды/арттыруды және еңбекақы төлеу қорын ұлғайтуды көздейтін тиімділік өлшемшарттары кәсіпкердің жобаның тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуін айқындау үшін есепке алынбауы мүмкін. Осыған ұқсас әдіс Қазақстан Республикасы заңнамасының нормативтеріне сәйкес жеңілдікті салық салу көзделген қызмет түрлерінің өзіндік ерекшеліктері ескеріле отырып, кәсіпкерлер бойынша төленген салықтар көлемін есептеу кезінде де қолданылады.

Глава 5. Оформление результатов мониторинга
46. По итогам мониторинга финансовым агентством формируется отчет о мониторинге, который визируется уполномоченным (-ми) представителем (-ми) финансового агентства и банка/лизинговой компании/МФО/регионального координатора Программы/грантополучателя (только при наличии замечаний/нарушений в отчете о мониторинге) /эмитента/представителя держателей облигаций в срок не более 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения последними. По проекту, по которому выдано несколько кредитов (траншей)/грантов, составляется один отчет по мониторингу.
47. В случае отказа банка/лизинговой компании/МФО/регионального координатора Программы/грантополучателя/эмитента/представителя держателей облигаций от подписания отчета по мониторингу, в связи с несогласием с выводами финансового агентства, а также в случае не представления сведений, необходимых для проведения мониторинга, финансовое агентство составляет акт об отказе в подписании отчета о мониторинге по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
48. Финансовое агентство представляет дополнительные сроки для устранения замечаний по проектам предпринимателей/эмитентов/грантополучателей, находящихся на стадии строительства, оформления правоустанавливающих документов, реализации проекта и при наличии следующих основных объективных причин:
1) на дату проведения мониторинга кредит не освоен или освоен частично (линия освоена не полностью, средства находятся на расчетном счете для последующей оплаты за товар/работу/услугу);
2) не поставлены товары/работы/услуги, приобретенные в рамках кредита и не произведен монтаж оборудования (при необходимости);
3) не завершены строительные/реконструкционные/ремонтные работы, проведенные в том числе на средства кредита;
4) не получен акт приемки/акт ввода в эксплуатацию объекта, построенного в том числе на средства кредита;
5) не представлены в полном объеме документы, подтверждающие соответствие заемщика/кредита/ проекта условиям Программы/Механизма и целевое использование кредита (счет-фактуры, накладные и другие) (при наличии обоснований их непредставления заемщиком на момент проведения мониторинга);
6) не подтверждено создание рабочих мест согласно решению конкурсной комиссии (по проектам грантового финансирования).
49. Финансовое агентство доводит до уполномоченного органа результаты мониторинга в рамках заключенного договора о государственных закупках согласно условиям, указанным в договоре о государственных закупках.
Приложение 1
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2025"
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга субсидируемых проектов

5-тарау. Мониторинг нәтижелерін ресімдеу
46. Қаржы агенттігі мониторинг қорытындылары бойынша мониторинг туралы есепті қалыптастырады, қаржы агенттігінің және банктің/лизингтік компанияның/МҚҰ/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің/грант алушының (мониторинг туралы есепте ескертулер/бұзушылықтар болса ғана)/эмитенттің уәкілетті өкілі (-дері)/облигация ұстаушылардың өкілі оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оған бұрыштама қол қояды. Бірнеше кредит (транш)/грант берілген жоба бойынша бір мониторинг есебі жасалады.
47. Банк/лизингтік компания/МҚҰ/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі/ грант алушы/эмитент/облигация ұстаушылардың өкілі қаржы агенттігінің тұжырымдарымен келіспеуіне байланысты мониторинг жөніндегі есепке қол қоюдан бас тартқан, сондай-ақ мониторинг жүргізу үшін қажетті мәліметтерді ұсынбаған жағдайда, қаржы агенттігі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мониторинг туралы есепке қол қоюдан бас тарту туралы акт жасайды.
48. Қаржы агенттігі кәсіпкерлердің/эмитенттердің/грант алушылардың салыну, құқық белгілейтін құжаттарды ресімдеу, жобаны іске асыру сатысындағы жобалары бойынша және мынадай:
1) мониторинг жүргізу күніне кредит игерілмеген немесе ішінара игерілген (желі толығымен игерілмеген, қаражат тауарға/жұмысқа/көрсетілетін қызметке кейіннен ақы төлеу үшін есеп айырысу шотында);
2) кредит шеңберінде сатып алынған тауарлар жеткізілмеген/жұмыстар орындалмаған/қызметтер көрсетілмеген және жабдықты монтаждау жүргізілмеген (қажет болған жағдайда);
3) құрылыс/реконструкциялық/жөндеу жұмыстары, оның ішінде кредит қаражатына жүргізілген құрылыс/реконструкциялық/жөндеу жұмыстары аяқталмаған;
4) объектіні, оның ішінде кредит қаражатына салынған объектіні қабылдау актісі/пайдалануға беру актісі алынбаған;
5) қарыз алушының/кредиттің/жобаның Бағдарлама/Тетік шарттарына сәйкестігін және кредиттің нысаналы пайдаланылуын растайтын құжаттар (шот-фактуралар, жүкқұжаттар және басқалар) толық көлемде ұсынылмаған (қарыз алушы мониторинг жүргізу сәтінде оларды ұсынбауына негіздемелер болған жағдайда);
6) конкурстық комиссия шешіміне сәйкес жұмыс орындарын құру расталмаған (гранттық қаржыландыру жобалары бойынша) сияқты негізгі объективті себептер болған кезде ескертулерді жою үшін қосымша мерзім береді.
49. Қаржы агенттігі мемлекеттік сатып алу туралы жасалған шарт шеңберіндегі мониторинг нәтижелерін мемлекеттік сатып алу туралы шартта көрсетілген талаптарға сәйкес уәкілетті органның назарына жеткізеді.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылай қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Субсидияланатын жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі

1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, в случае отсутствия данных документов экономическое заключение кредитного менеджера банка/лизинговой компании/МФО, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Справка о ссудной задолженности предпринимателя по состоянию на момент проведения мониторинга, с расшифровкой по статьям задолженностей (основной долг, вознаграждение, пени, штрафы), с выделением просроченной части или акт сверки между банком/лизинговой компанией/МФО и предпринимателем. В справке необходимо указать наличие/отсутствие ареста счетов предпринимателя.
3. Документы, подтверждающие целевое использование (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа, а также визуальное подтверждение:
1) факта оплаты за товар, работу, услугу или другие цели, предусмотренные договором займа: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие платежные документы, не противоречащие законодательным номам Республики Казахстан;
2) факта получения товаров, выполнения работ, оказания услуг и достижения других целей, предусмотренных договором займа: договоры/контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации, акты приема-передачи;
3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документы, подтверждающие право собственности на земельный участок/право аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, уведомление конечного заемщика о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией уполномоченного органа Республики Казахстан.
4. Документы, подтверждающие собственное участие по проектам в рамках Программы с суммой свыше 180 (ста восьмидесяти) миллионов тенге (при предоставлении денежных средств – выписка со счета предпринимателя, при предоставлении движимого/недвижимого имущества – документы, подтверждающие право собственности на имущество, в том числе на имущество третьих лиц).
5. Документы банка/лизинговой компании/МФО, подтверждающие возврат предпринимателю комиссий, сборов и (или) иных платежей, связанных с кредитом, либо заключением договора финансового лизинга.
6. Документы, подтверждающие исполнение критериев эффективности по проекту (выписка из лицевого счета предпринимателя о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам и (или) налоговые декларации предпринимателя и (или) бухгалтерская/статистическая отчетность).
Для целей проведения мониторинга Программы/Механизма финансовое агентство может запросить дополнительные документы, не вошедшие в вышеперечисленный перечень.
Приложение 2
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2025"
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга проектов при субсидировании ставки купонного вознаграждения по облигациям

1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды, аталған құжаттар болмаған жағдайда банктің/лизингтік компанияның/МҚҰ кредиттік менеджерінің экономикалық қорытындысы не жобаның мәнін ашып көрсететін басқа да құжаттар.
2. Мониторинг жүргізу сәтіндегі жағдай бойынша берешектердің баптарын толық жаза отырып (негізгі борыш, сыйақы, өсімпұлдар, айыппұлдар), мерзімінен кешіктірілген бөлігін бөліп көрсете отырып, кәсіпкердің несиелік берешегі туралы анықтама немесе банк/лизингтік компания/МҚҰ мен кәсіпкер арасындағы салыстырып тексеру актісі. Анықтамада кәсіпкердің шотына тыйым салудың бар/жоғы көрсетілуі қажет.
3. Қарыздың нысаналы пайдаланылуын (инвестициялық мақсаттар, сондай-ақ айналым қаражатын толтыру үшін) растайтын құжаттар, сондай-ақ:
1) тауарға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке немесе қарыз шартында көзделген басқа мақсаттарға ақы төлеу фактісін көрнекі растау: төлем тапсырмалары, шетелдік валютаға аударуға арналған өтініштер, фискалдық чектер, банктік шоттан үзінді көшірмелер (тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейінгі), кіріс кассалық ордерге арналған түбіртектер және Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларына қайшы келмейтін басқа да төлем құжаттары;
2) тауарларды алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету және қарыз шартында көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізу фактісін көрнекі растау: шарттар/келісімшарттар, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, кедендік жүк декларациялары, қабылдау-тапсыру актілері;
3) құрылыс-монтаж жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) жүзеге асырылған жағдайда: ҚМЖ жүзеге асырылып жатқан жер учаскесіне меншік құқығын/жер учаскесін жалдау құқығын растайтын құжаттар, түпкілікті қарыз алушының ҚМЖ жүргізудің басталғаны туралы хабарламасы, Қазақстан Республикасының уәкілетті органында тіркелген пайдалануға беру/қабылдау актілері.
4. Сомасы 180 (бір жүз сексен) миллион теңгеден асатын Бағдарлама шеңберіндегі жобалар бойынша жеке қатысуды растайтын құжаттар (ақша қаражаты берілген кезде – кәсіпкердің шотынан үзінді көшірме, жылжымалы/жылжымайтын мүлік берілген кезде – мүлікке, оның ішінде үшінші тұлғалардың мүлкіне меншік құқығын растайтын құжаттар).
5. Кредитке не қаржылық лизинг шартын жасауға байланысты комиссиялардың, алымдардың және (немесе) өзге де төлемдердің кәсіпкерге қайтарылуын растайтын банктің/лизингтік компанияның/МҚҰ құжаттары.
6. Жоба бойынша тиімділік өлшемшарттарының орындалуын растайтын құжаттар (кәсіпкердің жеке шотынан алынған бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме және (немесе) кәсіпкердің салық декларациялары және (немесе) бухгалтерлік/статистикалық есептілік).
Қаржы агенттігі Бағдарламаға/Тетікке мониторинг жүргізу мақсаты үшін жоғарыда көрсетілген тізбеге енбеген қосымша құжаттарды сұрата алады.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылай қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау кезінде жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі

1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Документы, подтверждающие наличие обеспечения по облигациям.
3. Зарегистрированный уполномоченным органом по государственному регулированию рынка ценных бумаг проспект выпуска облигаций (изменения к нему).
4. Отчет о субсидировании Центрального депозитария, содержащий информацию о ISINе облигаций, количестве облигаций на счетах держателей облигаций по состоянию на дату проведения мониторинга, общей сумме вознаграждения, переведенного центральным депозитарием на банковские счета держателей облигаций, количестве/сумме неразмещенных облигаций, сумме, полученной центральным депозитарием от эмитента, либо отчет от представителя держателей облигаций, содержащий данную информацию.
5. Документы, подтверждающие целевое использование (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа, а также визуальное подтверждение:
1) факта оплаты за товар, работу, услугу или другие цели, предусмотренные договором займа: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие платежные документы, не противоречащие законодательным номам Республики Казахстан;
2) факта получения товаров, выполнения работ, оказания услуг и достижения других целей, предусмотренных договором займа: договоры/контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации, акты приема-передачи;
3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документы, подтверждающие право собственности на земельный участок/право аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, уведомление конечного заемщика о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией уполномоченного органа Республики Казахстан.
6. Документы, подтверждающие исполнение критериев эффективности по проекту (выписка из лицевого счета предпринимателя о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам и (или) налоговые декларации предпринимателя и (или) бухгалтерская/статистическая отчетность).
Для целей проведения мониторинга Программы/Механизма финансовое агентство может письменно запросить дополнительные документы, не вошедшие в вышеперечисленный перечень.
Приложение 3
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2025"
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга гарантируемых проектов

1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды не жобаның мәнін ашатын басқа да құжаттар.
2. Облигациялар бойынша қамтамасыз ету құралының болуын растайтын құжаттар.
3. Бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті орган тіркеген облигациялар шығарылымының проспектісі (оған енгізілген өзгерістер).
4. Облигациялардың ISIN нөмірі, мониторинг жүргізу күніндегі жағдай бойынша облигация ұстаушылардың шоттарындағы облигациялар саны, облигация ұстаушылардың банктік шоттарына орталық депозитарий аударған жалпы сыйақы сомасы, орналастырылмаған облигациялар саны/сомасы, орталық депозитарий эмитенттен алған сома туралы ақпаратты қамтитын Орталық депозитарийдің субсидиялау туралы есебі не осы ақпаратты қамтитын облигация ұстаушылардың өкілінен алынған есеп.
5. Қарыздың нысаналы пайдаланылуын (инвестициялық мақсаттар, сондай-ақ айналым қаражатын толтыру үшін) растайтын құжаттар, сондай-ақ:
1) тауарға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке немесе қарыз шартында көзделген басқа мақсаттарға ақы төлеу фактісін көрнекі растау: төлем тапсырмалары, шетелдік валютаға аударуға арналған өтініштер, фискалдық чектер, банктік шоттан үзінді көшірмелер (тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейінгі), кіріс кассалық ордерге арналған түбіртектер және Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларына қайшы келмейтін басқа да төлем құжаттары;
2) тауарларды алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету және қарыз шартында көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізу фактісін көрнекі растау: шарттар/келісімшарттар, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, кедендік жүк декларациялары, қабылдау-тапсыру актілері;
3) құрылыс-монтаж жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) жүзеге асырылған жағдайда: ҚМЖ жүзеге асырылып жатқан жер учаскесіне меншік құқығын/жер учаскесін жалдау құқығын растайтын құжаттар, түпкілікті қарыз алушының ҚМЖ жүргізудің басталғаны туралы хабарламасы, Қазақстан Республикасының уәкілетті органында тіркелген пайдалануға беру/қабылдау актілері.
6. Жоба бойынша тиімділік өлшемшарттарының орындалуын растайтын құжаттар (кәсіпкердің жеке шотынан алынған бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме және (немесе) кәсіпкердің салық декларациялары және (немесе) бухгалтерлік/статистикалық есептілік).
Қаржы агенттігі Бағдарламаға/Тетікке мониторинг жүргізу мақсаты үшін жоғарыда көрсетілген тізбеге енбеген қосымша құжаттарды сұрата алады.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылай қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Кепілдік берілетін жобаларға мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі

1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение, в случае отсутствия данных документов экономическое заключение кредитного менеджера банка/МФО, либо другие документы, раскрывающие суть проекта.
2. Справка о ссудной задолженности предпринимателя по состоянию на момент проведения мониторинга, с расшифровкой по статьям задолженностей (основной долг, вознаграждение, пени, штрафы), с выделением просроченной части или акт сверки между банком/МФО и предпринимателем. В справке необходимо указать наличие/отсутствие ареста счетов предпринимателя.
3. Документы, подтверждающие наличие обеспечения по кредиту/кредитной линии (договоры залога и дополнительные соглашения к ним).
4. Документы, подтверждающие исполнение банком/МФО и (или) предпринимателем особых условий действительности гарантии и прочих условий гарантирования.
5. Справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках на залоговое имущество. Предоставление справки осуществляется при проведении мониторинга по проекту с наличием просроченной задолженности свыше 60 календарных дней (если иной срок не установлен договором гарантии) по кредиту предпринимателя.
6. Документы, подтверждающие оформление кредита/кредитной линии (договор займа (по всем выданным траншам), а также дополнительные соглашения к нему (при наличии), заключенный с предпринимателем).
7. Документы, подтверждающие перечисление денег конечному заемщику по кредиту/кредитной линии (выписка с банковского счета предпринимателя (с даты получения проверяемого транша/займа, до даты фактического освоения), платежное поручение оператора и (или) платежный ордер).
8. Документы, подтверждающие целевое использование (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) займа: подтверждающие факт оплаты за товар, работу, услугу или другие цели, предусмотренные договором займа (платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие платежные документы, не противоречащие законодательным номам Республики Казахстан).
9. Документы, подтверждающие собственное участие по проектам в рамках Программы с суммой свыше 180 (ста восьмидесяти) миллионов тенге (при предоставлении денежных средств – выписка со счета предпринимателя, при предоставлении движимого/недвижимого имущества – документы, подтверждающие право собственности на имущество, в том числе на имущество третьих лиц).

1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды, аталған құжаттар болмаған жағдайда банктің/ХҚҰ-ның кредиттік менеджерінің экономикалық қорытындысы не жобаның мәнін ашатын басқа да құжаттар.
2. Мониторинг жүргізу сәтіндегі жағдай бойынша берешектердің баптарын толық жаза отырып (негізгі борыш, сыйақы, өсімпұлдар, айыппұлдар), мерзімінен кешіктірілген бөлігін бөліп көрсете отырып, кәсіпкердің несиелік берешегі туралы анықтама немесе банк/МҚҰ мен кәсіпкер арасындағы салыстырып тексеру актісі. Анықтамада кәсіпкердің шотына тыйым салудың бар/жоғы көрсетілуі қажет.
3. Кредит/кредиттік желі бойынша қамтамасыз етудің болуын растайтын құжаттар (кепіл шарттары және оларға қосымша келісімдер).
4. Банктің/МҚҰ және (немесе) кәсіпкердің кепілдіктің ерекше жарамдылық талаптарын және өзге де кепілдік беру талаптарын орындағанын растайтын құжаттар.
5. Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және кепіл мүлкінің техникалық сипаттамалары туралы анықтама. Анықтама беру кәсіпкердің кредиті бойынша күнтізбелік 60 күннен артық (егер кепілдік шартында өзге мерзім белгіленбесе) кешіктірілген берешегі бар жоба бойынша мониторинг жүргізу кезінде жүзеге асырылады.
6. Кредиттің/кредиттік желінің ресімделуін растайтын құжаттар (кәсіпкермен жасалған қарыз шарты (барлық берілген транштар бойынша), сондай-ақ оларға қосымша келісімдер (бар болса).
7. Кредит/кредиттік желі бойынша түпкі қарыз алушыға ақша аударуды растайтын құжаттар (кәсіпкердің банк шотынан үзінді көшірме (тексерілетін транш/қарыз алынған күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейін), оператордың төлем тапсырмасы және (немесе) төлем ордері).
8. Қарыздың нысаналы пайдаланылуын (инвестициялық мақсаттар, сондай-ақ айналым қаражатын толтыру үшін) растайтын құжаттар: тауарға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке немесе қарыз шартында көзделген басқа мақсаттарға ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар (төлем тапсырмалары, шетелдік валютаға аударуға арналған өтініштер, фискалдық чектер, банктік шоттан үзінді көшірмелер (тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейінгі), кіріс кассалық ордерге арналған түбіртектер және Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларына қайшы келмейтін басқа да төлем құжаттары).
9. Сомасы 180 (бір жүз сексен) миллион теңгеден асатын Бағдарлама шеңберіндегі жобалар бойынша жеке қатысуды растайтын құжаттар (ақша қаражаты берілген кезде – кәсіпкердің шотынан үзінді көшірме, жылжымалы/жылжымайтын мүлік берілген кезде – мүлікке, оның ішінде үшінші тұлғалардың мүлкіне меншік құқығын растайтын құжаттар).

10. Документы банка/ МФО, подтверждающие возврат предпринимателю комиссий, сборов и (или) иных платежей, связанных с кредитом, либо заключением договора финансового лизинга.
11. Документы, подтверждающие исполнение критериев эффективности по проекту (выписка из лицевого счета предпринимателя о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам и (или) налоговые декларации предпринимателя и (или) бухгалтерская/статистическая отчетность).
Для целей проведения мониторинга Программы/Механизма финансовое агентство может письменно запросить дополнительные документы, не вошедшие в вышеперечисленный перечень.
Приложение 4
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2025"
Форма
Отчет акционерного общества "_____________" о текущем мониторинге хода реализации проектов предпринимателей в рамках первого/второго направления Программы/Механизма (нужное указать) за период с __________________ по ______________________ года
№ п/п
Наименование банка/МФО
Место обращения субъекта частного предпринимательства (регион)
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)/бизнес-идентификационный номер (БИН) заемщика
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Юридический статус (товарищество с ограниченной ответственностью, индивидуальный предприниматель, крестьянское хозяйство, предпринимательский кооператив)
№ договора банковского займа/соглашения об открытии кредитной линии/договора микрокредита
Дата договора банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии/договора микрокредита
Наименование программы (направление программы)
6
7
8
9
продолжение таблицы
Срок кредита
Сумма кредита
Ставка вознаграждения по кредиту
Льготный период по погашению основного долга
Льготный период по выплате вознаграждения
Дата выдачи по кредиту (транша)
Сумма фактической выдачи средств
Остаток задолженности основного долга на отчетную дату
Номер договора гарантии
10
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы
Дата договора гарантии
Сумма гарантии Финансового агентства
Сумма исполнения обязательства Финансового агентства по гарантии
Сумма просроченной задолженности по основному долгу
Количество дней просрочки по основному долгу
Количество просроченных дней по оплате вознаграждения
Объект кредитования (инвестиционный кредит/пополнение оборотных средств)
Код по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
19
20
21
22
23
24
25
26
продолжение таблицы
Бизнес по проекту (стартовый/действующий)
Период доступности по договору банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии/ договору микрокредита
Дата решения уполномоченного органа банка/МФО
Кредитная линия (возобновляемая (ВКЛ)/ не возобновляемая (НКЛ)/смешанная (СКЛ)/ банковский заем (БЗ)/ микрокредит
27
28
29
30
Должностное лицо ________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Ответственный работник ________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Должность Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 5
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2025"
Форма
Отчет о гарантировании в рамках первого и второго направления Программы и в рамках Механизма
№ п/п
Наименование области
Сумма кредита по договору банковского займа/ договору микрокредита
Сумма фактической выдачи средств
Сумма гарантии финансового агентства
Сумма исполненных обязательств финансовым агентством по гарантиям
1
2
3
4
5
6
Должностное лицо ________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Ответственный работник ________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, печать (при наличии)
Приложение 6
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2025"
Перечень документов, необходимых для проведения мониторинга проектов грантового финансирования

10. Кредитке не қаржылық лизинг шартын жасауға байланысты комиссиялардың, алымдардың және (немесе) өзге де төлемдердің кәсіпкерге қайтарылуын растайтын банктің/МҚҰ құжаттары.
11. Жоба бойынша тиімділік өлшемшарттарының орындалуын растайтын құжаттар (кәсіпкердің жеке шотынан алынған бюджетпен есеп айырысудың жай-күйі туралы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша үзінді көшірме және (немесе) кәсіпкердің салық декларациялары және (немесе) бухгалтерлік/статистикалық есептілік).
Қаржы агенттігі Бағдарламаға/Тетікке мониторинг жүргізу мақсаты үшін жоғарыда көрсетілген тізбеге енбеген қосымша құжаттарды сұрата алады.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылай қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"_____________" акционерлік қоғамының_______________ жылдан __________________ жылға дейінгі кезеңге арналған Бағдарламаның/Тетіктің (қажеттісін көрсетіңіз) бірінші/екінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылу барысына ағымдағы мониторинг туралы есебі
р/с №
Банктің/ МҚҰ атауы
Жеке кәсіпкерлік субъектісі жүгінген орын (өңір)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)/бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
Заңды мәртебесі (жауапкершілігі шектеулі серіктестік, жеке кәсіпкер, шаруа қожалығы, кәсіпкерлік кооперативі)
Банктік қарыз шартының/кредиттік желіні ашу туралы келісімнің/ микрокредит шартының №
Банктік қарыз шартының/Кредиттік желіні ашу туралы келісімнің/ микрокредит шартының күні
Бағдарламаның атауы (бағдарлама бағыты)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Кредит мерзімі
Кредит сомасы
Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең
Сыйақы төлеу бойынша жеңілдікті кезең
Кредит (транш) бойынша берілген күні
Нақты берілген қаражат сомасы
Есепті күнге негізгі борыш берешегінің қалдығы
Кепілдік шартының нөмірі
10
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы
Кепілдік шартының күні
Қаржы агенттігі кепілдігінің сомасы
Қаржы агенттігінің кепілдік бойынша міндеттемелерін орындау сомасы
Негізгі борыш бойынша мерзімі өткен берешек сомасы
Негізгі борыш бойынша мерзімі өткен күндер саны
Сыйақы төлеу бойынша мерзімі өткен күндер саны
Кредит беру объектісі (инвестициялық кредит/айналым қаражатын толтыру)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша коды
19
20
21
22
23
24
25
26
кестенің жалғасы
Жоба бойынша бизнес (енді басталатын/жұмыс істеп тұрған)
Банктік қарыз шарты/Кредиттік желіні ашу туралы келісім/ микрокредит шарты бойынша қолжетімділік кезеңі
Банктің/МҚҰ уәкілетті органы шешімінің күні
Кредиттік желі (қайта жалғастырылатын (ҚЖКЖ)/ жалғастырылмайтын (ЖКЖ)/аралас (АКЖ)/ банктік қарыз (БҚ)/ микрокредит
27
28
29
30
Лауазымды тұлға _______________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
(қолы, мөр (болған жағдайда)
Жауапты жұмыскер _____________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
(қолы, мөр (болған жағдайда)
Лауазымы                   Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылай қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Бағдарламаның бірінші және екінші бағыты шеңберінде және Тетік шеңберінде кепілдік беру туралы есеп
р/с №
Саланың атауы
Банктік қарыз шарты/ микрокредит шарты бойынша кредит сомасы
Нақты берілген қаражат сомасы
Қаржы агенттігі кепілдігінің сомасы
Қаржы агенттігінің кепілдіктер бойынша орындаған міндеттемелерінің сомасы
1
2
3
4
5
6
Лауазымды тұлға _______________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
(қолы, мөр (болған жағдайда)
Жауапты жұмыскер ______________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
(қолы, мөр (болған жағдайда)
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылай қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Гранттық қаржыландыру жобаларына мониторинг жүргізу үшін қажетті құжаттар тізбесі

1. Бизнес-план, технико-экономическое заключение.
2. Документы, подтверждающие целевое использование (как на инвестиционные цели, так и на пополнение оборотных средств) суммы гранта:
1) подтверждающие факт оплаты за товар, работу, услугу или другие цели, предусмотренные договором о предоставлении гранта: платежные поручения, заявления на перевод в иностранной валюте, фискальные чеки, выписки с банковского счета (с даты выдачи проверяемого транша/займа по дату фактического освоения), квитанции к приходному кассовому ордеру и другие платежные документы, не противоречащие законодательным номам Республики Казахстан;
2) подтверждающие получение товаров, выполнение работ, оказание услуг и достижения других целей, предусмотренных договором банковского займа: договоры/контракты, счета-фактуры, накладные, грузовые таможенные декларации, акты приема-передачи;
3) в случае осуществления строительно-монтажных работ (далее – СМР): документ, подтверждающий право собственности на земельный участок/право аренды земельного участка, на котором осуществляется СМР, уведомление конечного заемщика о начале производства СМР, акты ввода/приемки в эксплуатацию с регистрацией уполномоченного органа Республики Казахстан.
3. Документы, подтверждающие софинансирование расходов на реализацию бизнес-проекта собственными средствами в размере не менее 10 % от суммы предоставляемого гранта, а также визуальное подтверждение (при предоставлении денежных средств – выписка со счета предпринимателя, при предоставлении движимого/недвижимого имущества – документы, подтверждающие право собственности на имущество).4. Документы, подтверждающие выполнение мероприятий целевой бизнес-программы (бизнес-проекта), в соответствии с планом мероприятий бизнес-проекта по форме согласно приложению к договору о предоставлении гранта на реализацию новых бизнес-идей.
5. Копии налоговых деклараций грантополучателя, по форме, не противоречащей нормам законодательства Республики Казахстан, подтверждающие создание новых рабочих мест.
6. Документы, подтверждающие ход реализации бизнес-проекта, в том числе, документы, подтверждающие реализацию произведенной продукции, выполненных работ, предоставленных услуг в рамках бизнес-проекта.
Для целей проведения мониторинга Программы/Механизма финансовое агентство может письменно запросить дополнительные документы, не вошедшие в вышеперечисленный перечень.
Приложение 7
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2025"
Форма
"___" ___________ 20___ года
Акт о невозможности проведения мониторинга, в связи с не предоставлением/отказом
в предоставлении грантополучателем сведений для проведения мониторинга проекта
Мы, нижеподписавшиеся,_________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) директора/заместителя директора,
_____________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) специалиста(-ов)
составили настоящий Акт о том, что ___.___.___ года (наименование банка/лизинговой
компании/МФО/грантополучателя/эмитента) не предоставил/отказал в предоставлении
сведений, необходимых для проведения мониторинга проекта.
Директор/Заместитель Директора
Регионального филиала финансового агентства
_________________________________________________ ___________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)             подпись, печать (при наличии)
Специалист Регионального филиала финансового агентства
__________________________________________________ ___________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)             подпись, печать (при наличии)
Приложение 8
к Правилам проведения
мониторинга проектов,
реализуемых в рамках программ
финансовой поддержки
предпринимательства в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2025"
Форма
" ____ " _______ 20___ года
Акт об отказе в подписании отчета о мониторинге
Мы, нижеподписавшиеся, ________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) директора/заместителя директора
финансового агентства,
____________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) специалиста (-ов)
финансового агентства
составили настоящий Акт о том, что ___.___.___года
Региональным филиалом АО
"Фонда развития предпринимательства "Даму" в (наименование банка/лизинговой
компании/МФО/грантополучателя/эмитента) был направлен (способ отправки (нарочным,
заказным письмом) (наименование документа (отчет о Документальном мониторинге
проектов/Мониторинговый отчет по проекту), полученный (наименование подразделения
банка/лизинговой компании/МФО/грантополучателя/эмитента) ___.___.___года, что
подтверждается (квитанция о вручении, отметка канцелярии о получении), для подписания
в срок до ___.___.___года.
По состоянию на ___.___.___ года данный отчет о мониторинге не подписан
уполномоченным представителем (наименование банка/ лизинговой компании/МФО)/
эмитентом/грантополучателем
(нужное отразить).
Директор/Заместитель Директора Регионального филиала финансового агентства
_____________________________________________________ __________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)             подпись, печать (при наличии)
Специалист Регионального филиала финансового агентства
______________________________________________________ _________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)             подпись, печать (при наличии)

1. Бизнес-жоспар, техникалық-экономикалық қорытынды.
2. Грант сомасының нысаналы қолданылуын (инвестициялық мақсаттар, сондай-ақ айналым қаражатын толтыру үшін) растайтын құжаттар:
1) тауарға, жұмысқа, көрсетілетін қызметке немесе грант беру туралы шартта көзделген басқа мақсаттарға ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар: төлем тапсырмалары, шетелдік валютаға аударуға арналған өтініштер, фискалдық чектер, банктік шоттан үзінді көшірмелер (тексерілетін транш/қарыз берілген күннен бастап іс жүзінде игерілген күнге дейінгі), кіріс кассалық ордерге арналған түбіртектер және Қазақстан Республикасының заңнамалық нормаларына қайшы келмейтін басқа да төлем құжаттары;
2) тауарларды алу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету және банктік қарыз шартында көзделген басқа да мақсаттарға қол жеткізу фактісін растайтын құжаттар: шарттар/келісімшарттар, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, кедендік жүк декларациялары, қабылдау-тапсыру актілері;
3) құрылыс-монтаж жұмыстары (бұдан әрі – ҚМЖ) жүзеге асырылған жағдайда: ҚМЖ жүзеге асырылып жатқан жер учаскесіне меншік құқығын/жер учаскесін жалдау құқығын растайтын құжат, түпкілікті қарыз алушының ҚМЖ жүргізудің басталғаны туралы хабарламасы, Қазақстан Республикасының уәкілетті органында тіркелген пайдалануға беру/қабылдау актілері.
3. Бизнес-жобаны іске асыру шығыстарын берілетін грант сомасының кемінде 10 % мөлшеріндегі жеке қаражатпен қоса қаржыландыруды растайтын құжаттар, сондай-ақ көрнекі растау құралдары (ақша қаражаты берілген кезде – кәсіпкердің шотынан үзінді көшірме, жылжымалы/жылжымайтын мүлік берілген кезде – мүлікке меншік құқығын растайтын құжаттар).
4. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға грант беру туралы шартқа қосымшаға сәйкес нысан бойынша бизнес-жобаның іс-шаралар жоспарына сәйкес нысаналы бизнес-бағдарлама (бизнес-жоба) іс-шараларының орындалғанын растайтын құжаттар.
5. Грант алушының Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына қайшы келмейтін нысан бойынша жаңа жұмыс орындарының құрылғандығын растайтын салық декларацияларының көшірмелері.
6. Бизнес-жобаның іске асырылу барысын растайтын құжаттар, оның ішінде бизнес-жоба шеңберінде өндірілген өнімнің, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өткізілгенін растайтын құжаттар.
Қаржы агенттігі Бағдарламаға/Тетікке мониторинг жүргізу мақсаты үшін жоғарыда көрсетілген тізбеге енбеген қосымша құжаттарды жазбаша сұрата алады.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылай қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20___ жылғы "___" _________
Грант алушының жобаға мониторинг жүргізуге арналған мәліметтерді ұсынбауына/ұсынудан бас тартуына байланысты мониторинг жүргізудің мүмкін еместігі туралы акт
Біз, төменде қол қоюшылар,_____________________________________
директордың/директор орынбасарының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда),
_____________________________________________________________
маман (-дар)ның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
___.___.___ жылы (банктің/лизингтік компанияның/МҚҰ/грант алушының/эмитенттің
атауы) жобаға мониторинг жүргізу үшін қажетті мәліметтерді ұсынбағаны/ұсынудан
бас тартқаны туралы осы Актіні жасадық.
Қаржы агенттігінің өңірлік
филиалының директоры/
директорының орынбасары
_____________________________                   ___________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             қолы, мөр (болған жағдайда)
Қаржы агенттігінің өңірлік
филиалының маманы
_____________________________                   ___________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             қолы, мөр (болған жағдайда)
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлікті
қаржылай қолдау
бағдарламалары шеңберінде іске
асырылатын жобаларға
мониторинг жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
20___ жылғы "___" _________
Мониторинг туралы есепке қол қоюдан бас тарту туралы акт
Біз, төменде қол қоюшылар, ____________________________________
қаржы агенттігі директорының/директоры орынбасарының тегі, аты,
әкесінің аты (болған жағдайда),
_____________________________________
қаржы агенттігі маман(-дар)ының тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда)
(банк бөлімшесінің/лизингтік компанияның/МҚҰ/грант алушының/эмитенттің атауы)
___ жылғы .___.___ алғанын растайтын (табыс етілгені туралы түбіртек, кеңсенің
алғаны туралы белгісі), "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ өңірлік филиалы ___
жылғы .___.___ дейін қол қою үшін (банктің /лизингтік компанияның/МҚҰ/ грант
алушының/эмитенттің атауы) (құжаттың атауы (Жобалардың құжаттамалық
мониторингі туралы есеп/Жоба бойынша мониторингтік есеп) (жіберілу тәсілі
(қолға, тапсырыс хат) жолдағаны туралы осы Актіні жасадық.
_____жылғы _____ жағдай бойынша мониторинг туралы осы есепке (банктің/лизингтік
компанияның/МҚҰ атауы) уәкілетті өкілі/эмитент/грант алушы (қажеттісін көрсетіңіз)
қол қойған жоқ.
Қаржы агенттігінің өңірлік
филиалының директоры/
директордың орынбасары
_____________________________                   ___________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             қолы, мөр (болған жағдайда)
Қаржы агенттігінің өңірлік
филиалының маманы
_____________________________                   ___________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)             қолы, мөр (болған жағдайда)