О внесении изменений и дополнения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры"
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 6 января 2022 года № 1. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 января 2022 года № 26487
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Типовых квалификационных характеристиках должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Квалификационные характеристики должностей специалистов: бухгалтера, экономиста, юриста, специалиста по кадрам, переводчика определены в квалификационных характеристиках отдельных должностей специалистов государственных учреждений и казенных предприятий, общих для всех сфер деятельности, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 1 сентября 2016 года № 775 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14281).
Квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов научных работников, специалистов в области программного обеспечения, по государственным закупкам и иного инженерно-технического персонала определены в квалификационном справочнике должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденном приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Должностные обязанности:
руководит творческой, производственной, хозяйственной и финансовой деятельностью зрелищной и театрально-зрелищной организации (далее – Организация);
обеспечивает сохранность и эффективное использование имущества;
организует работу по борьбе с коррупцией;
определяет политику и стратегию деятельности Организации;
организует финансовое и материальное обеспечение, разработку календарных и перспективных репертуарных планов, проката репертуара, выпуска новых и возобновляемых постановок (спектаклей, концертов, цирковых представлений);
утверждает составы постановочных групп и исполнителей, эскизы и макеты оформления, планы и графики работ над новыми и возобновляемыми постановками (спектаклями, концертами, цирковыми представлениями);
принимает меры по обеспечению Организации квалифицированными кадрами и развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию условий труда, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе, организует работу по борьбе с коррупцией;
распределяет отдельные направления работы заместителей директора, руководителей творческих, производственных подразделений и должностным лицам Организации;
заключает договора или совершает сделки, обеспечивает представление необходимой отчетности;
заключает и расторгает трудовые договора с работниками Организации;
издает приказы, представляет интересы Организации в суде, государственных органах и Организациях;
обеспечивает контроль за осуществлением требований безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшылары, мамандары және басқа дақызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2022 жылғы 6 қаңтардағы № 1 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 13 қаңтарда № 26487 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15495 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бухгалтер, экономист, заңгер, кадрлар жөніндегі маман, аудармашы мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 1 қыркүйектегі № 775 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14281 болып тіркелген) бекітілген барлық қызмет салаларына ортақ мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар мамандарының жекелеген лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында айқындалған.
Басшылар мен мамандар, ғылыми қызметкерлер, бағдарламалық қамтамасыз ету саласындағы, мемлекеттік сатып алу жөніндегі мамандар және өзге де инженерлік-техникалық персонал лауазымдарының біліктілік сипаттамалары Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген) басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында айқындалған.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Лауазымдық міндеттері:
Ойын-сауық және театрлық ойын-сауық ұйымының (бұдан әрі – Ұйым) шығармашылық, өндірістік, шаруашылық және қаржылық қызметіне басшылық етеді;
мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
сыбайлас жемқорлықпен күрес жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
Ұйым қызметінің саясаты мен стратегиясын белгілейді;
қаржылық және материалдық қамтамасыз етуді, күнтізбелік және ұзақмерзімді репертуарлық жоспарларды әзірлеуді, репертуарды жалға беруді (прокат), жаңа және қайта қойылатын қойылымдарды (спектакльдер, концерттер, цирк көрсетілімдерін) шығаруды ұйымдастырады;
қойылымдық топтар мен орындаушылардың құрамын, безендіру эскиздерін және макеттерін, жаңа және қайта қойылатын қойылымдардың (спектакльдер, концерттер, цирк көрсетілімдерін) жұмыс жоспарлары мен кестелерін бекітеді;
Ұйымды білікті мамандармен қамтамасыз ету және олардың кәсіби білімдері мен тәжірибелерін дамыту, еңбек жағдайларын жасау, ұжымда қолайлы психологиялық ахуалды қалыптастыру жөніндегі шараларды қабылдайды, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
директор орынбасарларына, шығармашылық, өндірістік бөлімшелердің басшыларына және Ұйымның лауазымдық тұлғаларына жұмыстың жеке бағыттарын бөледі;
шарттарды және мәмілелерді жасайды, қажетті есептіліктердің ұсынылуын қамтамасыз етеді;
Ұйым қызметкерлерімен еңбек шарттарын жасасады және бұзады;
бұйрықтар шығарады, сотта, мемлекеттік органдарда және ұйымдарда Ұйымның мүддесіне өкілдік етеді;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан (далее – Конституция);
Бюджетный кодекс Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс);
Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – Кодекс об административных правонарушениях);
Трудовой кодекс Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс);
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках";
Правила оказания доврачебной медицинской помощи, утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-223/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21721) (далее – правила оказания доврачебной медицинской помощи).";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О рекламе", "О культуре", "О противодействии коррупции";
принципы создания и изготовления всех компонентов сценического оформления постановок, историю декорационного искусства, историю театра;
правила оказания доврачебной медицинской помощи.";
пункт 210 изложить в следующей редакции:
"210. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "О ветеринарии", "О культуре";
основы зоотехнической и ветеринарной службы, биологию животных и птиц;
правила оказания доврачебной медицинской помощи.";
пункт 284 изложить в следующей редакции:
"284. Должностные обязанности:
руководит производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью учреждения, осуществляет контроль над сохранностью и эффективным использованием имущества организации, организует работу по борьбе с коррупцией;
определяет политику и стратегию деятельности организации, координирует работу его подразделений по формированию, хранению, музейного фонда, а также, охраны и использованию памятников истории и культуры Республики Казахстан в интересах государства и общества;
руководит разработкой и осуществлением планов, программ и проектов музея (музея-заповедника), координирует работу структурных подразделений по их выполнению по направлениям деятельности;
руководит научно-исследовательской деятельностью, обеспечивает проведение мероприятий, направленных на пропаганду и популяризацию культурных ценностей, историко-культурного наследия народа Казахстана;
обеспечивает сотрудничество с организациями культуры и искусств Республики Казахстан и зарубежных стран;
принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию условий труда, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе;
распределяет отдельные направления работы между заместителями директора, руководителями и специалистами структурных подразделений и филиалов;
заключает и расторгает договора, совершает сделки, выдает доверенности, обеспечивает представление необходимой отчетности, издает приказы, представляет интересы организации в суде, государственных органах и организациях;
обеспечивает контроль за осуществлением требований безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности.";
пункт 285 изложить в следующей редакции:

"6. Білуі тиіс:
Қазақстан Республикасының Конституциясын (бұдан әрі – Конституция);
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін (бұдан әрі – Бюджет кодексі);
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі);
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (бұдан әрі – Еңбек кодексі);
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-223/2020 бұйрығымен бекітілген Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21721 болып тіркелген) (бұдан әрі – дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидалары).";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Жарнама туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
қойылымдарды сахналық безендірудің барлық компоненттерін жасау және әзірлеу қағидаларын, декорация өнерінің тарихын, театр тарихын;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау қағидаларын, дәрігерге дейінгі медициналық көмек негіздерін, санитариялық қағидалар мен нормаларды;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын.";
210-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"210. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Ветеринария туралы", "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
зоотехникалық және ветеринариялық қызмет негіздерін, жануарлар мен құстар биологиясын;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын.";
284-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"284. Лауазымдық міндеттері:
мекеменің өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржылық-экономикалық қызметіне басшылық жасайды, ұйым мүлкін сақтау және тиімді пайдалануды бақылауды жүзеге асырады, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
ұйымның саясаты мен стратегиясын белгілейді, оның бөлімшелерінің музей қорын қалыптастыру, сақтау бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекет және қоғам мүддесі үшін қорғау және пайдалану бойынша жұмысын үйлестіреді;
музейдің (музей-қорықтың) жоспарларын, бағдарламалары мен жобаларын жасау және жүзеге асыруға басшылық етеді, қызмет бағыттары бойынша олардың орындалуы жөнінде құрылымдық бөлімшелердің жұмысын үйлестіреді;
ғылыми-зерттеу қызметіне жетекшілік етеді, Қазақстан халқының мәдени құндылықтарын, тарихи-мәдени мұрасын насихаттау мен дәріптеуге бағытталған іс-шаралардың өткізілуін қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасының және шет елдердің мәдениет және өнер ұйымдарымен ынтымақтастықты қамтамасыз етеді;
ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімдері мен тәжірибесін дамыту, еңбек жағдайларын жасау, ұжымда жайлы психологиялық ахуалды қалыптастыру бойынша шараларды қолданады;
директордың орынбасарлары, құрылымдық бөлімшелер мен филиалдардың жетекшілері мен мамандары арасында жұмыстың жекелей бағыттарын бөледі;
шарттарды жасайды және бұзады, мәмілелер жасайды, сенімхаттар береді, қажетті есептілікті ұсынуды қамтамасыз етеді, бұйрықтар шығарады, сотта, мемлекеттік органдарда және өзге ұйымдарда ұйымның мүддесіне өкілдік етеді;
еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптарының орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді.";
285-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"285. Должен знать:
Конституцию;
Гражданский кодекс Республики Казахстан (далее – Гражданский кодекс);
Бюджетный кодекс;
Кодекс об административных правонарушениях;
Предпринимательский кодекс Республики Казахстан (далее – Предпринимательский кодекс);
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
правила оказания доврачебной медицинской помощи.";
пункт 287 изложить в следующей редакции:
"287. Должностные обязанности:
осуществляет свою деятельность под общим руководством первого руководителя во взаимодействии с руководителями структурных подразделений организации;
принимает участие в разработке концепции, планов, программ и проектов по направлениям деятельности, контролирует работу по их выполнению;
обеспечивает проведение научных исследований, разработку методических пособий в области музейного дела, охраны и использования объектов историко-культурного наследия;
обеспечивает их целостность и сохранность, состояние и правильную постановку их учета, консервации и реставрации;
руководит работой по управлению финансами;
обеспечивает соблюдение финансовой дисциплины, своевременное и полное выполнение договорных обязательств, оформление финансово-хозяйственных операций с поставщиками, заказчиками;
обеспечивает состояние движения и целевого использования финансовых средств, результаты финансово-хозяйственной деятельности;
обеспечивает составление перспективных и текущих финансовых планов, и бюджетов денежных средств;
осуществляет руководство работой хозяйственной и технической служб, обеспечивающих функционирование систем освещения, отопления, вентиляции, кондиционирования;
обеспечивает соблюдение внутреннего трудового распорядка и режима работы организации;
осуществляет контроль за исполнением решений директора организации;
обеспечивает разработку мероприятий по проведению аттестации и рационализации рабочих мест, осуществляет подбор кадров для структурных подразделений организацией и рекомендует их руководителю учреждения.";
пункт 312 изложить в следующей редакции:
"312. Должен знать:
Конституцию;
Трудовой кодекс;
законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О Национальном архивном фонде и архивах", "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
правила оказания доврачебной медицинской помощи.";

"285. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (бұдан әрі – Азаматтық кодекс);
Бюджет кодексін;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін;
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі (бұдан әрі – Кәсіпкерлік кодекс);
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын.";
287-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"287. Лауазымдық міндеттері:
өз қызметін бірінші басшының жалпы басшылығымен ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің жетекшілерімен өзара әрекеттестікте жүзеге асырады;
қызмет бағыты бойынша тұжырымдамаларды, жоспарларды, бағдарламаларды және жобаларды жасауға қатысады, олардың орындалуы бойынша жұмыстарды бақылайды.
музей ісі, тарихи-мәдени мұра нысандарын қорғау және пайдалану саласында ғылыми-зерттеулердің жүргізілуін, әдістемелік құралдардың жасалуын қамтамасыз етеді.
олардың тұтастығы мен сақталымын, жағдайын және дұрыс есепке алынуын, консервациялануы мен қалпына келтірілуін қамтамасыз етеді.
қаржыны басқару жұмысына басшылық етеді;
қаржы тәртібінің сақталуын, шарттық міндеттемелердің уақтылы және толықтай орындалуын, жеткізушілермен, тапсырыс берушілермен жасалатын қаржылық-шаруашылық операциялардың рәсімделуін қамтамасыз етеді;
қаржылық қаражаттар қозғалысы жағдайын және мақсатты жұмсалуын, қаржылық-шаруашылық қызмет нәтижелерін қамтамасыз етеді;
келешекке арналған және ағымдағы қаржылық жоспарларының және ақша қаражаттары бюджетінің жасалуын қамтамасыз етеді;
жарықтандыру, жылу беру, желдету, салқындату жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін шаруашылық және техникалық қызметтер жұмысына басшылықты жүзеге асырады;
ұйымның ішкі еңбек тәртіптемесі мен жұмыс тәртібін сақталуын қамтамасыз етеді;
ұйым директоры шешімдерінің орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
жұмыс орындарын аттестаттау және оңтайландыру жүргізу бойынша іс-шараларды әзірлеуді қамтамасыз етеді, ұйымның құрылымдық бөлімшелері үшін кадрларды іріктеуді жүзеге асырады және оларды мекеме басшысына ұсынады.";
312-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"312. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын.";

дополнить главой 8-1 следующего содержания:
"Глава 8-1. Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций реставрационных работ
Раздел 1. Должности руководителей
Параграф 1. Директор организации реставрационных работ
451-1. Должностные обязанности:
руководит производственной, административно-хозяйственной и финансово-экономической деятельностью организации;
осуществляет контроль над сохранностью и эффективным использованием имущества организации, организует работу по борьбе с коррупцией;
определяет политику и стратегию деятельности организации, координирует работу его подразделений, филиалов при осуществлении уставной деятельности, при выполнении научно-реставрационных работ, а также охраны и использованию памятников истории и культуры Республики Казахстан в интересах государства и общества;
руководит разработкой и осуществлением планов, программ, связанных с научно-реставрационными работами, а также охраны и использованию памятников истории и культуры Республики Казахстан;
руководит научно-исследовательской деятельностью, обеспечивает проведение мероприятий, направленных на пропаганду и популяризацию историко-культурного наследия народа Казахстана;
обеспечивает сотрудничество с организациями культуры Республики Казахстан и зарубежных стран;
принимает меры по обеспечению организации квалифицированными кадрами, развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию условий труда;
распределяет отдельные направления работы между заместителями директора, руководителями и специалистами структурных подразделений и филиалов.
451-2. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции", "О государственном имуществе", "О государственных закупках", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
правила оказания доврачебной медицинской помощи.
451-3. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: инженерные, обрабатывающие и строительные (архитектура, строительство) и/или бизнес, управление и право (экономика) и стаж работы по специальности и на должностях управленческого персонала в организациях культуры не менее 5 лет.
Параграф 2. Заместитель директора организации реставрационных работ
451-4. Должностные обязанности:
осуществляет свою деятельность во взаимодействии с руководителями структурных подразделений организации и филиалами;
принимает участие в разработке концепции, планов, программ и проектов по направлению деятельности организации, контролирует работу по их выполнению;
обеспечивает проведение работ по исследованию памятников, участвует в разработке методических пособий в области научно-реставрационных, исследовательских работ в целях охраны и использования объектов историко-культурного наследия;
обеспечивает целостность и сохранность объектов историко-культурного наследия, состояние и правильную постановку их учета консервации и реставрации;
обеспечивает своевременное и полное выполнение договорных обязательств, оформление финансово-хозяйственных операций с поставщиками, заказчиками;
обеспечивает составление перспективных и текущих планов организации;
обеспечивает соблюдение внутреннего трудового распорядка и режима работы организации;
осуществляет контроль за исполнением решений директора организации;
обеспечивает разработку мероприятий по проведению аттестации и рационализации рабочих мест, осуществляет подбор кадров для структурных подразделений организации и рекомендует их директору организации.

мынадай мазмұндағы 8-1-тараумен толықтырылсын:
"8-1-тарау. Реставрациялау жұмыстары ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-бөлім. Басшылық лауазымдары
Параграф 1. Реставрациялау жұмыстары ұйымының директоры
451-1. Лауазымдық міндеттері:
ұйымның өндірістік, әкімшілік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін басқарады;
ұйым мүлкінің сақталуына және тиімді пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша жұмысты ұйымдастырады;
ұйым қызметінің саясаты мен стратегиясын айқындайды, жарғылық қызметті жүзеге асыру кезінде, ғылыми-реставрациялау жұмыстарын орындау кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекет пен қоғамның мүддесі үшін қорғау және пайдалану кезінде оның бөлімшелерінің, филиалдарының жұмысын үйлестіреді;
ғылыми-реставрациялау жұмыстарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау мен пайдалануға байланысты жоспарларды, бағдарламаларды әзірлеуге және жүзеге асыруға басшылық етеді;
ғылыми-зерттеу қызметіне басшылық жасайды, Қазақстан халқының тарихи-мәдени мұрасын насихаттау мен танымал етуге бағытталған іс-шаралардың өткізілуін қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасының және шет елдердің мәдениет ұйымдарымен ынтымақтастықты қамтамасыз етеді;
ұйымды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін дамыту, еңбек жағдайларын жасау жөнінде шаралар қабылдайды;
директордың орынбасарлары, құрылымдық бөлімшелер мен филиалдардың басшылары мен мамандары арасында жұмыстың жекелеген бағыттарын бөледі.
451-2. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын.
451-3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
инженерлік, өңдеу және құрылыс (сәулет, құрылыс) және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша мәдениет ұйымдарында және басшылық персонал лауазымдарда 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 2. Реставрациялау жұмыстары ұйымы директорының орынбасары
451-4. Лауазымдық міндеттері:
өз қызметін ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің басшыларымен және филиалдармен өзара іс-қимылда жүзеге асырады;
ұйым қызметінің бағыты бойынша тұжырымдаманы, жоспарларды, бағдарламаларды және жобаларды әзірлеуге қатысады, олардың орындалуы бойынша жұмысты бақылайды;
ескерткіштерді зерттеу бойынша жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз етеді, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану мақсатында ғылыми-реставрациялау, зерттеу жұмыстары саласында әдістемелік құралдарды әзірлеуге қатысады;
тарихи-мәдени мұра объектілерінің бүтіндігін және сақталуын, консервациялау мен реставрациялаудың жай-күйі мен оларды дұрыс есепке алуды қамтамасыз етеді;
шарттық міндеттемелердің уақтылы және толық орындалуын, жеткізушілермен, тапсырыс берушілермен қаржылық-шаруашылық операциялардың ресімделуін қамтамасыз етеді;
ұйымның перспективалық және ағымдағы жоспарларын құруды қамтамасыз етеді;
ұйымның ішкі еңбек тәртібі мен жұмыс режимінің сақталуын қамтамасыз етеді;
ұйым директоры шешімдерінің орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
аттестаттауды өткізу және жұмыс орындарын ұтымды ету жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді қамтамасыз етеді, ұйымның құрылымдық бөлімшелері үшін кадрларды іріктеуді жүзеге асырады және оларды ұйым директорына ұсынады.

451-5. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции", "О государственном имуществе", "О государственных закупках", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия;
правила оказания доврачебной медицинской помощи.
451-6. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: инженерные, обрабатывающие и строительные (архитектура, строительство) и/или бизнес, управление и право (экономика) и стаж работы в сфере культуры не менее 5 лет или на должностях управленческого персонала в организациях культуры не менее 3 лет.
Параграф 3. Директор филиала организации реставрационных работ
451-7. Должностные обязанности:
осуществляет свою деятельность под общим руководством директора организации, взаимодействует с заместителем директора, руководителями структурных подразделений организации;
осуществляет контроль над сохранностью и эффективным использованием имущества филиала, организует работу по борьбе с коррупцией;
принимает участие в разработке концепции, планов, программ и проектов по направлениям деятельности организации, контролирует работу по их выполнению;
руководит работой по административно-хозяйственным и финансовым вопросам филиала;
принимает участие в рассмотрении и согласовании возникающих в ходе научно-реставрационных работ изменений проектных решений, оперативно решает вопросы по замене (при необходимости) материалов, изделий, конструкций (без снижения качества научно-реставрационных работ);
обеспечивает соблюдение финансовой дисциплины, своевременное и полное выполнение договорных обязательств, оформление финансово-хозяйственных операций с поставщиками, заказчиками;
обеспечивает состояние движения и целевого использования финансовых средств, результаты финансово-хозяйственной деятельности филиала;
обеспечивает составление перспективных и текущих финансовых планов, и денежных средств филиала;
принимает меры по обеспечению филиала квалифицированными кадрами, развитию их профессиональных знаний и опыта, созданию условий труда;
обеспечивает соблюдение работниками производственной и трудовой дисциплины, требований безопасности и охраны труда, противопожарной защиты.
451-8. Должен знать:
Конституцию;
Бюджетный кодекс;
Трудовой кодекс;
Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции", "О государственном имуществе", "О государственных закупках", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия;
правила оказания доврачебной медицинской помощи.

451-5. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын.
451-6. Біліктілікке қойылатын талаптар:
инженерлік, өңдеу және құрылыс (сәулет, құрылыс) және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мәдениет саласында 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе мәдениет ұйымдарында басшылық персонал лауазымдарда 3 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 3. Реставрациялау жұмыстары ұйымы филиалының директоры
451-7. Лауазымдық міндеттері:
өз қызметін ұйым директорының жалпы басшылығымен жүзеге асырады, директордың орынбасарымен, ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің басшыларымен өзара іс-қимыл жасайды;
филиал мүлкінің сақталуына және тиімді пайдаланылуына бақылауды жүзеге асырады, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша жұмысты ұйымдастырады;
ұйым қызметінің бағыттары бойынша тұжырымдамаларды, жоспарларды, бағдарламалар мен жобаларды әзірлеуге қатысады, олардың орындалуы бойынша жұмысты бақылайды;
филиалдың әкімшілік-шаруашылық және қаржы мәселелері бойынша жұмысты басқарады;
ғылыми-реставрациялау жұмыстары барысында туындайтын жобалық шешімдердің өзгерістерін қарауға және келісуге қатысады (қажет болған жағдайда) материалдарды, бұйымдарды, конструкцияларды (ғылыми-реставрациялау жұмыстарының сапасын төмендетпей) ауыстыру жөніндегі мәселелерді жедел шешеді;
қаржылық тәртіптің сақталуын, шарттық міндеттемелердің уақтылы және толық орындалуын, жеткізушілермен, тапсырыс берушілермен қаржылық-шаруашылық операциялардың ресімделуін қамтамасыз етеді;
қаржы қаражатының қозғалысы мен мақсатты пайдаланылуының жай-күйін, филиалдың қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелерін қамтамасыз етеді;
филиалдың перспективалық және ағымдағы қаржы жоспарларын және ақша қаражатын жасауды қамтамасыз етеді;
филиалды білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін дамыту, еңбек жағдайларын жасау бойынша шаралар қабылдайды;
қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау бойынша өндірістік және еңбек тәртібін сақталуын қамтамасыз етеді.
451-8. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Бюджет кодексін;
Еңбек кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын.

451-9. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: инженерные, обрабатывающие и строительные (архитектура, строительство) и/или бизнес, управление и право (экономика) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Параграф 4. Руководитель структурного подразделения (сектора, отдела, группы) организации реставрационных работ
451-10. Должностные обязанности:
руководит работой структурного подразделения, обеспечивает его деятельность;
организует работу и эффективное взаимодействие курируемых им сотрудников, направляет их деятельность на повышение эффективности работы организации;
осуществляет контроль за соответствием требованиям законодательства, устава, внутренних документов, приказов, распоряжений, инструкций, договоров и других документов правового характера, подготавливаемых в организации;
участвует в разработке и осуществлении мер по обеспечению сохранности собственности организации, укреплению договорной и финансовой дисциплины;
осуществляет контроль за разработкой и оформлением меморандумов, договоров и других соглашений с отечественными и зарубежными организациями независимо от форм собственности;
обеспечивает выполнение организацией обязательств перед государственным бюджетом, накопительными пенсионными и страховыми фондами, поставщиками, заказчиками и кредиторами, включая банки, а также выполнение хозяйственных и трудовых договоров (контрактов);
обеспечивает соблюдение законности в деятельности организации и осуществлении ее хозяйственно-экономических, административных, внешних связей, использование правовых средств для финансового управления и функционирования в рыночных условиях, укрепления договорной и финансовой дисциплины, регулирования социально-трудовых отношений;
участвует в разработке и внедрении мероприятий по повышению эффективности использования материальных ресурсов (экономии материальных ресурсов, снижения затрат, связанных с их приобретением, доставкой и хранением, замене дорогостоящих и дефицитных материалов, использовании местных ресурсов, отходов производства и вторичного сырья), а также норм расхода материалов и производственных запасов;
участвует в работе по формированию и расширению хозяйственных связей с поставщиками, освоению новых, более выгодных товарных рынков, отслеживанию конъюнктуры рынка;
принимает участие в разработке перспективных и годовых планов материально-технического обеспечения организации, подготовку расчетов и обоснований к ним;
обеспечивает исполнение документов, регламентирующих работу структурного подразделения;
организует работу по повышению квалификации работников (реставраторов), обеспечивает соблюдение ими правил по безопасности и охране труда, пожарной, производственной безопасности и трудового распорядка.

451-9. Біліктілікке қойылатын талаптар:
инженерлік, өңдеу және құрылыс (сәулет, құрылыс) және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
Параграф 4. Реставрациялау жұмыстары ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (сектордың, бөлімнің, топтың) жетекшісі
451-10. Лауазымдық міндеттері:
құрылымдық бөлімшенің жұмысын басқарады, оның қызметін қамтамасыз етеді;
жетекшілік ететін қызметкерлердің жұмысын және тиімді өзара іс-қимылын ұйымдастырады, олардың қызметін ұйым жұмысының тиімділігін арттыруға бағыттайды;
заңнама, жарғы, ішкі құжаттар, бұйрықтар, өкімдер, нұсқаулықтар, шарттар мен басқа да ұйымда дайындалатын құқықтық сипаттағы құжаттардың талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады;
ұйым меншігінің сақталуын қамтамасыз ету, шарттық және қаржылық тәртіпті нығайту жөніндегі шараларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысады;
меншік нысанына қарамастан отандық және шетелдік ұйымдармен меморандумдардың, шарттардың және басқа да келісімдердің әзірленуіне және ресімделуіне бақылауды жүзеге асырады;
ұйымның банктерді қоса алғанда, мемлекеттік бюджет, жинақтаушы зейнетақы және сақтандыру қорлары, жеткізушілер, тапсырыс берушілер және кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындауын, сондай-ақ шаруашылық және еңбек шарттарының (келісім-шарттардың) орындалуын қамтамасыз етеді;
ұйымның қызметінде және оның шаруашылық-экономикалық, әкімшілік, сыртқы байланыстарын жүзеге асыруда заңдылықтың сақталуын, қаржылық басқару және нарықтық жағдайларда жұмыс істеу, шарттық және қаржылық тәртіпті нығайту, әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу үшін құқықтық құралдарды пайдалануды қамтамасыз етеді;
материалдық ресурстарды пайдаланудың тиімділігін арттыру (материалдық ресурстарды үнемдеу, оларды сатып алумен, жеткізумен және сақтаумен байланысты шығындарды азайту, қымбат және тапшы материалдарды алмастыру, жергілікті ресурстарды, өндіріс қалдықтары мен қайталама шикізатты пайдалану) жөніндегі іс-шараларды, сондай-ақ материалдар мен өндірістік қорлардың шығыс нормаларын әзірлеуге және енгізуге қатысады;
жеткізушілермен шаруашылық байланыстарды қалыптастыру және кеңейту, жаңа, неғұрлым тиімді тауар нарықтарын игеру, нарық конъюнктурасын қадағалау бойынша жұмысқа қатысады;
ұйымды материалдық-техникалық қамтамасыз етудің перспективалық және жылдық жоспарларын әзірлеуге, оларға есептер мен негіздемелер дайындауға қатысады;
құрылымдық бөлімшенің жұмысын регламенттейтін құжаттардың орындалуын қамтамасыз етеді;
қызметкерлердің (реставраторлардың) біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, олардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша, өрт, өндірістік қауіпсіздік және еңбек тәртібі жөніндегі қағидалардың сақталуын қамтамасыз етеді.

451-11. Должен знать:
Конституцию;
Гражданский кодекс,
Кодекс об административных правонарушениях,
Бюджетный кодекс;
Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции", "О государственном имуществе", "О государственных закупках", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия;
правила оказания доврачебной медицинской помощи.
451-12. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: инженерные, обрабатывающие и строительные (архитектура, строительство) и/или бизнес, управление и право (экономика, юриспруденция) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.
Раздел 2. Должности специалистов организации реставрационных работ
Параграф 1. Археолог
451-13. Должностные обязанности:
выполняет комплекс археологических исследований;
выполняет археологические исследования в полевых и камеральных условиях;
осуществляет раскопку, сбор предметов, археологической информации и материала, а также их документирование;
анализирует, систематизирует, обобщает обнаруженные предметы, информацию и фактические материалы;
составляет графические археологические материалы изучаемого района (схемы, карты, разрезы, планы);
самостоятельно и с участием специалистов составляет отчеты об археологических результатах работ и разрабатывает другие археологические материалы (сообщения, доклады, расчеты);
соблюдает методические положения, инструкции и требования по археологическим работам;
составляет коллекции предметов и материалов, определяет характеристики находок.
451-14. Должен знать:
Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах", "О культуре", "О противодействии коррупции", "О государственном имуществе", "О государственных закупках", "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия";
основы экономики и трудового законодательства;
методические материалы, касающиеся методов проведения археологических исследований;
археологическую изученность и сведения об археологии района работ;
перспективы развития археологических работ, требования, предъявляемые к раскопкам;
порядок планирования и финансирования археологических работ;
современные методы, организацию и средства проведения археологических исследований;
виды и способы археологических работ, а также основные параметры техники и технологии их производства;
требования, предъявляемые к качеству археологических работ и археологическим материалам;
правила оказания доврачебной медицинской помощи.

451-11. Білуі тиіс:
Конституцияны;
Азаматтық кодексін;
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін;
Бюджет кодексін;
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын.
451-12. Біліктілікке қойылатын талаптар:
инженерлік, өңдеу және құрылыс (сәулет, құрылыс) және/немесе бизнес, басқару және құқық (экономика, құқықтану) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.
2-бөлім. Реставрациялау жұмыстары ұйымы мамандарының лауазымдары
Параграф 1. Археолог
451-13. Лауазымдық міндеттері:
археологиялық зерттеулер кешенін орындайды;
далалық және камералдық жағдайларда археологиялық зерттеулер жүргізеді;
қазба жұмыстарын, заттарды, археологиялық ақпараттар мен материалдарды жинауды, сондай-ақ оларды құжаттауды жүзеге асырады;
табылған заттарды, ақпаратты және нақты материалдарды талдайды, жүйелейді, жинақтайды;
зерттелетін ауданның графикалық археологиялық материалдарын (сызбалар, карталар, қималар, жоспарлар) жасайды;
өз бетінше және мамандардың қатысуымен жұмыстардың археологиялық нәтижелері туралы есептер жасайды және басқа археологиялық материалдарды (хабарламалар, баяндамалар, есептер) әзірлейді;
археологиялық жұмыстар бойынша әдістемелік ережелерді, нұсқаулықтар мен талаптарды сақтайды;
заттар мен материалдар жинағын құрастырады, табылған заттардың сипаттамасын анықтайды.
451-14. Білуі тиіс:
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Мәдениет туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Мемлекеттік сатып алулар туралы", "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
экономика және еңбек заңнамасының негіздерін;
археологиялық зерттеулер жүргізу әдістеріне қатысты әдістемелік материалдарды;
археологиялық зерттелгендігі және жұмыс ауданының археологиясы туралы мәліметтерді;
археологиялық жұмыстардың даму перспективаларын, қазба жұмыстарына қойылатын талаптарын;
археологиялық жұмыстарды жоспарлау және қаржыландыру тәртібін;
археологиялық зерттеулерді жүргізудің қазіргі заманғы әдістерін, ұйымдастыруын және құралдарын;
археологиялық жұмыстардың түрлері мен тәсілдерін, сондай-ақ оларды өндіру техникасы мен технологиясының негізгі параметрлерін;
археологиялық жұмыстар мен археологиялық материалдардың сапасына қойылатын талаптарды;
дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын.

451-15. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по направлениям: искусство и гуманитарные науки (история, археология и этнология, музейное дело и охрана памятников) и стаж работы по специальности не менее 5 лет.";
приложение к указанным Типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение
к приказу И.о. Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 6 января 2022 года № 1
Приложение
к Типовым квалификационным
характеристикам должностей
руководителей, специалистов
и других служащих государственных
организаций культуры
Алфавитный указатель должностей служащих
№ п/п
Наименование должностей служащих
Страница
1
2
3

451-15. Біліктілікке қойылатын талаптар:
өнер және гуманитарлық ғылымдар (тарих, археология және этнология, музей ісі және ескерткіштерді қорғау) бағыттары бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша 5 жылдан кем емес жұмыс өтілі.";
көрсетілген Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрдің м.а.
А. Раимкулова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің м.а.
2022 жылғы 6 қаңтардағы
№ 1 бұйрығына қосымша
Мемлекеттік мәдениет
ұйымдары басшылары,
мамандары және
басқа да қызметшілері
лауазымдарының үлгілік
біліктілік сипаттамаларына
қосымша
Қызметшілер лауазымдарының алфавиттік көрсеткіші
№ п/п
Наименование должностей служащих
Страница
1
2
3
1-тарау. Жалпы ережелер