"Қазақстан Республикасының 1994 жылға арналған нақтыланған республикалық бюджетi туралы" Қазақстан Республикасы Заңын күшiне енгiзу жөнiнде
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Қаулысы 1994 жылғы 14 шiлде N 138-ХIII
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi қаулы етедi:
1. "Қазақстан Республикасының 1994 жылға арналған нақтыланған республикалық бюджетi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы Z941000_ жарияланған күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне:
- нарық бағасы бойынша сатылатын бензинге салық салуды енгiзуге; өз балансында тұрғын үй қоры жоқ заңды тұлғалардан алынатын жергiлiктi салыққа; қымбат бағалы металдармен операциялар жасаудан түсетiн түсiмдерге қатысты бөлiгi бойынша "Қазақстан Республикасындағы салық жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына толықтырулар енгiзу туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қарауына енгiзу;
- Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен бiрлесе отырып қысқа мерзiмдi бағалы қағаздарды /қазыналық вексельдердi/ аукциондық негiзде сатуды жүзеге асыру;
- "Қазақстан Республикасындағы салық жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Заңы бұзылып қабылданған салық салу және кедендiк баж бойынша жеңiлдiк беруге қатысты шешiмдердiң күшiн жою туралы мәселенi қарау;
- Экономиканы қайта құру қорының қаржысын бөлген кезде 1994-1995 жылдардағы жылыту маусымына әзiрлiкке байланысты басым бағыт ретiнде халық шаруашылығының энергетикалық және мұнай-газ саласы объектiлерiнiң шығындарын анықтау;
- жергiлiктi бюджеттер қаражаты есебiнен отынмен жабдықтайтын ұйымдардың табысы аз азаматтарға сұйық және қатты отынды жеңiлдiкпен беруге байланысты шығындарын өтеудi қарастыру;
- бөлiнген қаржы мен субвенцияларды республика аймақтары арасында бөлу қағидаттарын екi ай мерзiм iшiнде айқындап, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң келiсуiне енгiзу;
- республикалық бюджет шығыстарының құрылымын қарап, оның құрамында жалпы республикалық мәнi бар барлық шығыстарды қарастыру;
- республиканың жоғары оқу орындары бойынша қабылдау жоспарын кезең-кезеңмен /1994-1995 оқу жылдарынан бастап/ қысқарту /20 процент/ туралы мәселенi қарау және оларды шарттық негiзде кадрлар даярлауға көшiру;
- елшiлiктер аппаратының адам санын және оларды ұстауға арналған шығыстарды тәртiпке келтiру;/
- 1995 жылға арналған бюджеттен Қазақстан Республикасының шет елдердегi сауда өкiлдiктерiн ұстауға арналған шығыстарды шығарып тастау туралы мәселенi қарау;
- "Қазақстан Республикасының 1994 жылға арналған нақтыланған республикалық бюджетi туралы" Қазақстан Республикасы Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын оның 1994 жылғы 9 ай iшiндегi атқарылу қорытындылары бойынша өзгерiстер мен толықтыруларын ескере отырып әзiрлеу және Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiне табыс ету;

О введении в действие Закона Республики Казахстан "Об уточненном республиканском бюджете Республики Казахстан на 1994 год"
Постановление Веpховного Совета Республики Казахстан от 14 июля 1994 года
Верховный Совет Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Ввести в действие Закон Республики Казахстан "Об уточненном республиканском бюджете Республики Казахстан на 1994 год" со дня опубликования.
2. Поручить Кабинету Министров Республики Казахстан:
- подготовить и внести на рассмотрение Верховного Совета Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан о внесении дополнений в Закон Республики Казахстан "О налоговой системе в Республике Казахстан" в части введения налога на бензин, реализуемый по рыночной цене; местного налога с юридических лиц, не имеющих на своем балансе жилого фонда; поступлений от операций с драгоценными металлами;
- осуществить совместно с Национальным Банком Республики Казахстан продажу на аукционной основе краткосрочных ценных бумаг (казначейских векселей);
- рассмотреть вопрос об отмене решений в части предоставления льгот по налогообложению и таможенным пошлинам, принятых в нарушение Закона Республики Казахстан "О налоговой системе в Республике Казахстан";
- определить при распределении сумм Фонда преобразования экономики в качестве приоритетов расходы на объекты энергетической и нефтегазовой отраслей народного хозяйства, связанных с подготовкой к 1994-1995 г.г. отопительному сезону;
- предусмотреть за счет средств местных бюджетов возмещение топливо-снабжающим организациям расходов, связанных с льготным предоставлением малообеспеченным гражданам жидкого и твердого топлива;
- уточнить в двухмесячный срок принципы распределения отчислений и субвенций между регионами республики и внести на согласование в Верховный Совет Республики Казахстан;
- рассмотреть структуру расходов республиканского бюджета, предусмотрев в его составе все расходы общереспубликанского значения;
- рассмотреть вопрос о поэтапном (начиная с 1994-1995 учебного года) сокращении (на 20 процентов) плана приема по высшим учебным заведениям республики и переводу их на подготовку кадров на договорной основе;
- упорядочить численность аппарата посольств и расходы на их содержание;
- рассмотреть вопрос об исключении из бюджета на 1995 год расходов на содержание торговых представительств Республики Казахстан за рубежом;
- подготовить и представить Верховному Совету Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об уточненном республиканском бюджете Республики Казахстан на 1994 год" с учетом изменений и дополнений по итогам его исполнения за 9 месяцев 1994 года;

- халықтың табысы аз топтарын әлеуметтiк қорғау мақсатында бюджеттiң кiрiс бөлiгiндегi айқындалған резервтердi және шығыс бөлiгiн қайта бөлудi ескере отырып, "Қазақстан Республикасының 1995 жылға арналған мемлекеттiк бюджетi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеуге 1994 жылғы қыркүйектен бастап кiрiсу;
- сыртқы қарыздарды алуға арналған мемлекетаралық келiсiмдерге келiсу мен оларды бекiту тәртiбiн әзiрлеу және оны Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесiне қарауға табыс ету тапсырылсын.
3. Жоғарғы Кеңестiң Бақылау Палатасына Экономиканы қайта құру қоры қаражатының, алынған және сыртқы экономикалық қызметке, шетел инвестицияларын пайдалануға бағытталған қаражаттың, сондай-ақ мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруден алынатын қаражатты пайдалану тиiмдiлiгiн тексеру тапсырылсын.
4. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi "Қазақстан
Республикасының 1994 жылға арналған нақтыланған республикалық
бюджетi туралы" Заңды жүзеге асыру жөнiнде қажеттi шаралар
қолдансын, сондай-ақ бұрын қабылданған шешiмдердi соған
сәйкестендiретiн болсын.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Кеңесiнiң Төрағасы

- приступить к разработке проекта Закона Республики Казахстан "О государственном бюджете Республики Казахстан на 1995 год" с сентября 1994 года, с учетом выявленных резервов в доходной части и перераспределением расходной части бюджета в целях социальной защиты малообеспеченных слоев населения;
- разработать порядок согласования и утверждения межгосударственных соглашений на получение внешних займов и представить его на рассмотрение в Верховный Совет Республики Казахстан.
3. Поручить Контрольной палате Верховного Совета проверить эффективность использования средств Фонда преобразования экономики, средств полученных и направляемых на внешнеэкономическую деятельность, использование иностранных инвестиций, а также средств, получаемых от приватизации государственного имущества.
4. Кабинету Министров Республики Казахстан принять необходимые
меры по реализации Закона "Об уточненном республиканском бюджете
Республики Казахстан на 1994 год", а также привести в соответствие с
ним ранее принятые решения.
Председатель
Верховного Совета Республики
Казахстан