Апелляциялық кеңес туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 85 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 20 қыркүйектегі № 1421 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 20.09.2018 № 1421 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылы 12 қаңтардағы Заңын жүзеге асыру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Апелляциялық кеңес туралы ереже бекітілсін.
2. "Апелляциялық кеңестің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 12 наурыздағы № 81 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6154 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында, 2010 жылғы, № 12 жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2012 жылғы 24 ақпандағы
№ 85 бұйрығымен бекітілген
Апелляциялық кеңес туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Апелляциялық кеңес туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Заңына (бұдан әрі - Селекциялық жетістіктер туралы заң), Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасының Патент заңы" Заңына (бұдан әрі - Патент заңы) және Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 26 шілдедегі "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Заңына (бұдан әрі - Тауар таңбалары туралы заң) сәйкес әзірленді.
2. Апелляциялық кеңес Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) алқалы органы болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 26.11.2014 № 335 бұйрығымен.
3. Апелляциялық кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдары мен халықаралық шарттарын, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
4. Ережеде келесі ұғымдар қолданылады:
1) апелляциялық кеңес - "Қазақстан Республикасының Патент заңы", "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы", "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес берілетін қарсылықтар бойынша дауларды сотқа дейін қарау жөніндегі Министрліктің алқалы органы;

Об утверждении Положения об апелляционном совете
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 85. Отменен приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 20 сентября 2018 года № 1421.
Сноска. Отменен приказом Министра юстиции РК от 20.09.2018 № 1421.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 12 января 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об апелляционном совете.
2. Признать утратившим силу приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 12 марта 2010 года № 81 "О некоторых вопросах апелляционного совета" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6154, опубликованный в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, 2010 год, № 12).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр Б. Имашев
Утверждено
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 24 февраля 2012 года № 85
Положение об апелляционном совете
1. Общие положения
1. Положение об апелляционном совете (далее - Положение) разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений" (далее - Закон о селекционных достижениях), Законом Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "Патентный закон Республики Казахстан" (далее - Патентный закон) и Законом Республики Казахстан от 26 июля 1999 года "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" (далее - Закон о товарных знаках).
2. Апелляционный совет является коллегиальным органом Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Министерство).
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра юстиции РК от 26.11.2014 № 335.
3. В своей деятельности Апелляционный совет руководствуется Конституцией Республики Казахстан, международными договорами и законами Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. В Положении используются следующие понятия:
1) апелляционный совет - коллегиальный орган Министерства по досудебному рассмотрению споров по возражениям, подаваемым в соответствии с Законами Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров", Патентным законом Республики Казахстан;

2) сараптама жасау ұйымы - мемлекеттік монополияға жатқызылған салаларда (тауар таңбаларын, қызмет көрсету таңбаларын, тауар шығарылған жерлердің атауларын, өнертабыстарды, пайдалы модельдерді, өнеркәсіптік үлгілерді, селекциялық жетістіктерді қорғау саласында қызметтер көрсету) қызметті жүзеге асыратын Министрлікке ведомстволық бағынысты ұйым;
3) тараптар — Апелляциялық кеңесте қарсылықтарды қарауға қатысушы жеке және/немесе заңды тұлғалар;
4) апелляциялық кеңестің алқасы - апелляциялық кеңесте қарсылықты қарау бойынша апелляциялық кеңестің алқалы органы.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 26.11.2014 № 335 бұйрығымен.
2. Апелляциялық кеңестің негізгі мақсаттары мен функциялары
5. Апелляциялық кеңестің негізгі мақсаты Селекциялық жетістіктер туралы заңға, Патент заңына және Тауар таңбалары туралы заңға сәйкес берілетін қарсылықтар бойынша дауларды сотқа дейін қарау болып табылады.
6. Апелляциялық кеңестің негізгі функциялары:
1) Министрлікке келіп түсетін қарсылықтарды қабылдау, Апелляциялық кеңесте қарауға қарсылық материалдарын тіркеу және қалыптастыру;
2) Апелляциялық кеңес отырыстарын дайындау және өткізу, Апелляциялық кеңестің шешімдерін жасау.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 26.11.2014 № 335 бұйрығымен.
3. Апелляциялық кеңестің негізгі құқықтары
7. Апелляциялық кеңес өз құзыретінің шегінде:
1) Апелляциялық кеңеске жүктелген мәселелер бойынша тараптардан қажетті ақпаратты сұрауға және алуға;
2) дауларды қарау үшін мемлекеттік органдардың және сараптама жасау ұйымының тиісті салалардағы мамандарына тартуға, сондай-ақ қажет болған жағдайда жұмыстық кездесулер ұйымдастыру;
2-1) Үкіметтік емес ұйымдардың өкілдерін олардың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестің алқа отырыстарына қатыстыру;
3) өз алқа отырыстарында тараптардың өкілдерін тыңдап, оларға сұрақтар қоюға құқылы.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 26.11.2014 № 335 бұйрығымен.
4. Апелляциялық кеңестің қызметін ұйымдастыру
8. Апелляциялық кеңестің және оның алқасының құрамын Қазақстан Республикасының Әділет министрі бекітеді.
9. Апелляциялық кеңесті төраға басқарады. Төраға болмаған кезде оның функцияларын төрағаның орынбасары атқарады.
10. Апелляциялық кеңестің төрағасы:
1) оның қызметін басқарады;
2) Апелляциялық кеңестің алқа отырысының кестесін, сондай-ақ Апелляциялық кеңестің алқа отырыстары өткізілетін орны мен уақытын белгілейді;

2) экспертная организация - организация, подведомственная Министерству, осуществляющая деятельность в сферах, отнесенных к государственной монополии (оказание услуг в области охраны товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров, изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений);
3) стороны - физические и/или юридические лица, участвующие в рассмотрении возражений в апелляционном совете;
4) коллегия апелляционного совета - коллегиальный орган апелляционного совета по рассмотрению возражений в апелляционном совете.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 26.11.2014 № 335.
2. Основные задачи и функции Апелляционного совета
5. Основной задачей апелляционного совета является досудебное рассмотрение споров по возражениям, подаваемым в соответствии с Законом о селекционных достижениях, Патентным законом и Законом о товарных знаках.
6. Основными функциями апелляционного совета являются:
1) ведение приема возражений, поступающих в Министерство, регистрация и формирование материалов возражений к рассмотрению в Апелляционном совете;
2) подготовка и проведение заседаний Апелляционного совета, уведомление сторон, составление решений Апелляционного совета.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 26.11.2014 № 335.
3. Основные права Апелляционного совета
7. Апелляционный совет в пределах своей компетенции вправе:
1) запрашивать и получать от сторон информацию, необходимую для выполнения возложенных на него задач;
2) привлекать для рассмотрения споров специалистов соответствующего профиля из государственных органов и сотрудников экспертной организации, а также организовывать при необходимости рабочие встречи;
2-1) привлекать к заседаниям коллегий совета представителей неправительственных организаций по вопросам, входящим в их компетенцию;
3) заслушивать на заседаниях коллегий представителей сторон и задавать им вопросы.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 26.11.2014 № 335.
4. Организация деятельности апелляционного совета и его коллегии
8. Состав апелляционного совета и его коллегии утверждается Министром юстиции Республики Казахстан.
9. Апелляционный совет возглавляет председатель. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя.
10. Председатель апелляционного совета:
1) руководит его деятельностью;
2) определяет график заседания коллегии апелляционного совета, а также место и время проведения заседаний коллегии Апелляционного совета;

3) Апелляциялық кеңестің алқа отырыстарын шақырады және оларға төрағалық етеді.
11. Апелляциялық кеңестің алқа отырыстарының материалдары төрағамен келісілгеннен кейін отырысқа дейін он күннен кешіктірілмей Апелляциялық кеңес алқасының әрбір мүшесіне хабарланады.
12. Апелляциялық кеңестің жұмыс органының функциялары Министрліктің Зияткерлік меншік құқығы департаментінің Апелляциялық кеңестің, тауар таңбасын жалпыға бірдей белгілі деп тану, аттестациялық және апелляциялық комиссиялардың қызметін қамтамасыз ету жөніндегі басқармасына жүктеледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 26.11.2014 № 335 бұйрығымен.
13. Апелляциялық кеңестің жұмыс органы:
1) Апелляциялық кеңес мүшелерінің және оның қызметіне тартылған мамандардың жұмысын үйлестіреді;
2) қарсылық материалдарын жинау мен талдауды қамтамасыз етеді және бақылайды;
3) Апелляциялық кеңестің шешімдерінің орындалуын бақылайды.
14. Апелляциялық кеңестің хатшысы Апелляциялық кеңестің мүшесі болып табылмайды және Апелляциялық кеңестің алқа отырыстарының кестесі бойынша ұсыныстар, қажетті құжаттар, материалдар дайындауды және отырыс өткізілгеннен кейін шешім жобаларын ресімдеуді жүзеге асырады.
15. Апелляциялық кеңес өзінің отырыстарын қажеттілігіне қарай Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарымен бекітілген отырыстардың кестесіне сәйкес өткізеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 26.11.2014 № 335 бұйрығымен.
16. Апелляциялық кеңестің алқа отырыстары оның кемінде 2/3 мүшелері қатысса, заңды болып саналады.
17. Апелляциялық кеңестің шешімдері ашық дауыс беру арқылы отырысқа қатысушы Апелляциялық кеңестің алқа мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Егер дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.

3) созывает заседания коллегии Апелляционного совета и председательствует на них.
11. Материалы заседания коллегии апелляционного совета после согласования с председателем доводятся до каждого члена коллегии апелляционного совета не позднее, чем за 10 дней до даты проведения заседания.
12. Функции рабочего органа апелляционного совета возлагаются на Управление по обеспечению деятельности апелляционного совета, комиссии по признанию товарного знака общеизвестным, аттестационной и апелляционной комиссий Департамента по правам интеллектуальной собственности Министерства.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра юстиции РК от 26.11.2014 № 335.
13. Рабочий орган апелляционного совета:
1) координирует работу членов апелляционного совета и привлеченных к ее деятельности специалистов;
2) обеспечивает и контролирует сбор и анализ материалов возражений;
3) контролирует выполнение решений Апелляционного совета.
14. Секретарь Апелляционного совета не является, членом Апелляционного совета и осуществляет подготовку предложений к графику заседаний коллегий Апелляционного совета, необходимых документов, материалов и оформление проектов решений после проведения заседания.
15. Апелляционный совет проводит заседания своих коллегий по мере необходимости в соответствии с графиком заседаний, утверждаемым курирующим заместителем Министра юстиции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра юстиции РК от 26.11.2014 № 335.
16. Заседания коллегии Апелляционного совета считаются правомочными, если на них присутствует не менее 2/3 ее членов.
17. Решения Апелляционного совета принимаются большинством голосов путем открытого голосования и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов коллегии Апелляционного совета, участвующих в заседании. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.