Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2016 жылғы 16 қарашадағы № 1/HҚ бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2019 жылғы 9 сәуірдегі № 30/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 09.04.2019 № 30/НҚ бұйрығымен.
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 2-тармағының 3) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 қарашадағы № 704 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпараттандыру орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Атамқұлов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2016 жылғы 16 қарашадағы
№ 1/нқ бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігінің Аэроғарыш комитеті туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) реттеушілік, іске асырушылық және бақылау функцияларын жүзеге асыратын, сондай-ақ Министрліктің ғарыш қызметі саласындағы стратегиялық функцияларын орындауға қатысушы ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрлері мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында ашылатын шоттары болады.

Об утверждении Положения об Аэрокосмическом комитете Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
Приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 ноября 2016 года № 1/НҚ. Утратил силу приказом и.о. Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 9 апреля 2019 года № 30/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности РК от 09.04.2019 № 30/НҚ.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 44 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2016 года № 704 "Некоторые вопросы Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение об Аэрокосмическом комитете Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан".
2. Аэрокосмическому комитету Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет";
2) направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение на интернет-ресурсе Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
3. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Атамкулов
Утверждено
приказом Министра оборонной
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
от 16 ноября 2016 года № 1/НҚ
Положение об Аэрокосмическом комитете Министерства оборонной и
аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
1. Аэрокосмический комитет Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – Комитет) является ведомством Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим регулятивные, реализационные и контрольные функции, а также участвующим в выполнении стратегических функций Министерства в области космической деятельности.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер Комитетке заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілсе, ол мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарабы болуына құқығы бар.
6. Комитет өз құзыреті шегіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен төрағаның бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің келісімі бойынша Министрліктің Жауапты хатшысы бекітеді.
8. Комитеттің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есiл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, № 8, "Министрліктер үйі" ғимараты, 12-кіреберіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.05.2017 № 92/нқ бұйрығымен.
9. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі. Комитеттің қысқартылған атауы – "Қазғарыш".
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитеттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттемелерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен түскен кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Негізгі міндеттер, функциялар, құқықтар мен
міндеттемелер
13. Міндеттері:
1) ғарыш қызметі саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруға қатысу және іске асыру;
2) Қазақстан Республикасының ғарыш саласын қалыптастыру және дамыту;
3) ғарыш технологиялары мен қызметтерінің нарығын қалыптастыру үшін жағдайлар жасау;
4) Қазақстан Республикасы ғарыш қызметінің заңнамалық және шарттық-құқықтық базасын жасау;
5) ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттік басқару және мемлекеттік бақылау;
6) Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалға алуы бойынша жұмыстарды өз құзыреті шегінде үйлестіру.
14. Функциялары:
1) ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттік саясаттың өз құзыреті шегінде іске асырылуын қамтамасыз етеді;
2) ғарыш қызметі саласында халықаралық ынтымақтастықты өз құзыреті шегінде ұйымдастырады;
3) ғарыш қызметi саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыруға және халықаралық ұйымдар мен шет мемлекеттерде Қазақстан Республикасының мүдделерiн бiлдiруге қатысады;

4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждается ответственным секретарем Министерства по согласованию с Министром оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
8. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан 010000, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік ел, дом № 8, здание "Дом Министерств", 12 подъезд.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра оборонной и аэрокосмической промышленности РК от 22.05.2017 № 92/НҚ.
9. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Аэрокосмический комитет Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан". Сокращенное наименование Комитета – "Казкосмос".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельности, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности
13. Задачи:
1) участие в формировании и реализация государственной политики в области космической деятельности;
2) формирование и развитие космической отрасли Республики Казахстан;
3) создание условий для формирования рынка космических технологий и услуг;
4) создание законодательной и договорно-правовой базы космической деятельности Республики Казахстан;
5) государственное управление и государственный контроль в области космической деятельности;
6) координация работ в пределах своей компетенции по аренде Российской Федерацией комплекса "Байконур".
14. Функции:
1) обеспечивает в пределах своей компетенции реализацию государственной политики в области космической деятельности;
2) организует в пределах своей компетенции международное сотрудничество в сфере космической деятельности;
3) участвует в осуществлении международного сотрудничества в области космической деятельности и представление интересов Республики Казахстан в международных организациях и иностранных государствах;

4) ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізуді қоса алғанда, ғарыш қызметі саласындағы жобалар мен бағдарламаларды іске асыруды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
5) ғарыш қызметі саласындағы жобаларға салалық сараптаманы жүзеге асырады;
6) Қазақстан Республикасы үшін жасалатын, ғарыш техникасын өндіруге арналған мемлекеттік тапсырмалардың тізбесі бойынша Министрлікке ұсыныстар енгізеді;
7) ғарыш қызметi саласындағы аяқталған жобалар бойынша нәтижелердi қабылдауды ұйымдастырады;
8) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және келіседі;
9) ғарыш инфрақұрылым объектілерін құруға, пайдалануға және дамытуға шығындар нормативтерін әзірлейді;
10) ғарыш қызметi саласындағы техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттарды әзiрлеуге қатысады;
11) Қазақстан Республикасының аумағынан ғарыш объектілерін ұшыру, сондай-ақ оны одан тыс жерлерде ғарыш қызметіне қазақстандық қатысушылар жүзеге асыратын жағдайда ұшыру туралы шешімдерді қабылдайды және келісу тәртібін әзірлейді;
12) ғарыш кеңістігін пайдалану саласындағы қызметке қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;
13) ғарыш объектiлерiн және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу тәртiбiн әзiрлейдi;
14) ғарышкерлiкке кандидаттарды iрiктеу және ғарышкерлiкке кандидат, ғарышкер мәртебесiн беру тәртiбiн әзiрлейдi;
15) Қазақстан Республикасының ғарышкерлер жасағы туралы ереженi әзiрлейді;
16) ғарышкерлiкке кандидатқа, ғарышкерге қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде алған жарақатының, мертiгуiнiң, ауруының салдарынан мүгедектiк белгiленген кезде, сондай-ақ ол қызметтiк мiндеттерiн атқаруға байланысты қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда бiржолғы өтемақы төлеу тәртiбiн әзiрлейдi;
17) Қазақстан Республикасының аумағында, сондай-ақ ғарыш кеңiстiгiнде ғарыш жүйелерiн құру және пайдалану (қолдану) қағидаларын әзiрлейдi;
18) Қазақстан Республикасының аумағында ғарыш зымыран кешендерiн құру және пайдалану (қолдану) қағидаларын әзiрлейдi;
19) ғарыш қызметi саласындағы аяқталған жобалар бойынша нәтижелердi қабылдау тәртiбiн әзірлейді;
20) жеке және (немесе) заңды тұлғаларға ғарыш аппараттары транспондерлерiн ұсыну тәртiбiн әзiрлейдi;
21) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен бірлесіп, Жерді қашықтықтан зондтау ғарыш жүйесі ұлттық операторының ғарыш түсірілімдерін жоспарлау, Жерді ғарыштан қашықтықтан зондтау деректерін алу, өңдеу және тарату тәртібін әзірлейді;

4) организовывает и обеспечивает реализацию проектов и программ в области космической деятельности, включая проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
5) осуществляет отраслевую экспертизу проектов в области космической деятельности;
6) вносит предложения в Министерство по перечню государственных заданий на производство космической техники, создаваемой для Республики Казахстан;
7) организовывает приемку результатов по завершенным проектам в области космической деятельности;
8) разрабатывает и согласовывает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты;
9) разрабатывает нормативы затрат на создание, эксплуатацию и развитие объектов космической инфраструктуры;
10) участвует в разработке технических регламентов и национальных стандартов в области космической деятельности;
11) разрабатывает порядок согласования и принятия решений о запусках космических объектов с территории Республики Казахстан, а также за ее пределами в случае их осуществления казахстанскими участниками космической деятельности;
12) разрабатывает квалификационные требования, предъявляемые к деятельности в сфере использования космического пространства;
13) разрабатывает порядок государственной регистрации космических объектов и прав на них;
14) разрабатывает порядок отбора кандидатов в космонавты и присвоения статуса кандидата в космонавты, космонавта;
15) разрабатывает положение об отряде космонавтов Республики Казахстан;
16) разрабатывает порядок выплаты единовременной компенсации кандидату в космонавты, космонавту при установлении инвалидности, наступившей в результате травмы, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, а также в случае его гибели (смерти) в связи с исполнением служебных обязанностей;
17) разрабатывает правила создания и эксплуатации (применения) космических систем на территории Республики Казахстан, а также в космическом пространстве;
18) разрабатывает правила создания и эксплуатации (применения) космических ракетных комплексов на территории Республики Казахстан;
19) разрабатывает порядок приемки результатов по завершенным проектам в области космической деятельности;
20) разрабатывает порядок предоставления транспондеров космических аппаратов физическим и (или) юридическим лицам;
21) разрабатывает совместно с Министерством обороны Республики Казахстан порядок планирования космических съемок, получения, обработки и распространения данных дистанционного зондирования Земли из космоса национальным оператором космической системы дистанционного зондирования Земли;

22) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен бірлесіп, дәлдігі жоғары спутниктік навигация жүйесі ұлттық операторының спутниктік навигациялық қызметтерді ұйымдастыру және ұсыну тәртібін әзірлейді;
23) пайдаланудан шығарылған ғарыш объектiлерi мен техникалық құралдарды кәдеге жаратудың тәртiбiн әзiрлейдi;
24) өнімнің экспортын, реэкспортын, импортын, транзитін және қайта өңделуін келісу бойынша экспорттық бақылау жүйесінің мемлекеттік органдары жұмысына өз құзыреті шегінде қатысады;
25) ғарыш кеңiстiгiн пайдалану саласында лицензиялауды жүзеге асырады;
26) ғарыш объектiлерiн және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеуді жүзеге асырады;
27) лицензиаттың Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған рұқсаттық бақылауды жүзеге асырады;
28) ғарыш қызметі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
29) ғарыш қызметін жүзеге асыру кезінде іздестіру, авариялық-құтқару жұмыстарын ұйымдастыруға, сондай-ақ аварияларды тексеруге өз құзыреті шегінде қатысады;
30) ғарыш объектiлерiнiң тiркелiмiн жүргiзедi;
31) ғарыш кеңiстiгiне ұшырылатын Қазақстан Республикасының ғарыш объектiлерiнiң таңбалануы бойынша ұсыныстарды әзірлейді;
32) Ресей Федерациясының "Байқоңыр" ғарыш айлағынан жүзеге асыратын ғарыш аппараттарын ұшырудың және зымырандарды сынақтық ұшырудың жоспарлары бойынша жыл сайынғы қорытынды дайындықты ұйымдастырады және оның iске асырылуына мониторинг жүргізеді;
33) Ресей Федерациясы жалға алған "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерi мен мүлкiнiң сақталу және пайдалану жағдайларын бақылауды жүзеге асыруға қатысады;
34) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, Қазақстан Республикасының қарамағындағы "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiне ғарыш айлағы персоналының, Байқоңыр қаласы тұрғындарының, лауазымды тұлғалардың, делегациялардың, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің, туристердің, қалаға жеке істері бойынша келетін азаматтардың – Қазақстан Республикасы азаматтарының және Ресей Федерациясы азаматтарының кiруiне рұқсат беру туралы шешiм қабылдайды;
35) мемлекеттік қызметтердің стандарттары мен регламенттерін әзірлейді;
36) Қазақстан Республикасы үшiн жасалатын ғарыш техникасы өндiрiсiне арналған мемлекеттiк тапсырмалардың іске асырылуын қамтамасыз етеді;
37) ғарышта орналасқан және қашықтықтан зондтаудың (ғарыш мониторингінің) бақылау құралдарын пайдалана отырып, қоршаған ортаның жай-күйiне бақылау жүйесiнің жұмыс істеуін ұйымдастыру;
38) су объектiлерiнiң мемлекеттік мониторингiн су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен бiрлесiп жүзеге асырады;

22) разрабатывает совместно с Министерством обороны Республики Казахстан порядок организации и предоставления спутниковых навигационных услуг национальным оператором системы высокоточной спутниковой навигации;
23) разрабатывает порядок утилизации космических объектов и технических средств, выведенных из эксплуатации;
24) участвует в работе государственных органов системы экспортного контроля по согласованию экспорта, реэкспорта, импорта, транзита и переработки продукции в пределах своей компетенции;
25) осуществляет лицензирование в сфере использования космического пространства;
26) осуществляет государственную регистрацию космических объектов и прав на них;
27) осуществляет разрешительный контроль, направленный на обеспечение соблюдения лицензиатом законодательства Республики Казахстан;
28) осуществляет государственный контроль в области космической деятельности;
29) участвует в пределах своей компетенции в организации поисковых, аварийно-спасательных работ, а также в расследовании аварий при осуществлении космической деятельности;
30) ведет регистр космических объектов;
31) вносит предложения по маркировке космических объектов Республики Казахстан, запускаемых в космическое пространство;
32) организует подготовку ежегодного заключения по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур", осуществляемых Российской Федерацией, и проводит мониторинг их реализации;
33) участвует в осуществлении контроля за сохранностью и условиями эксплуатации объектов и имущества комплекса "Байконур", арендуемых Российской Федерацией;
34) принимает решения о допуске персонала космодрома, жителей города Байконыр, должностных лиц, делегаций, представителей средств массовой информации, туристов, лиц, прибывающих в город по частным делам - граждан Республики Казахстан и граждан Российской Федерации на объекты комплекса "Байконур", находящиеся в ведении Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
35) разрабатывает стандарты и регламенты государственных услуг;
36) обеспечивает реализацию государственных заданий на производство космической техники, создаваемой для Республики Казахстан;
37) организует функционирование системы наблюдений за состоянием окружающей среды с использованием средств наблюдения космического базирования и дистанционного зондирования (космического мониторинга);
38) осуществляет совместно с уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, в области охраны окружающей среды, в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения государственный мониторинг водных объектов;

39) "Байқоңыр" кешенiнiң зымыран-ғарыш қызметiнің әсеріне ұшырайтын аумақтарда қоршаған ортаның жай-күйiн бақылау жүйесiнің жұмыс істеуін ұйымдастырады;
40) 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға беру шарты бойынша жұмыстарды заңнамада белгіленген тәртіппен үйлестiрудi жүзеге асырады;
41) ғарышкерлерге үміткерлерді даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі қызметті ұйымдастырады және үйлестіреді, сондай-ақ ғарыш қызметі саласындағы кадрлардың біліктілігін арттырады және қайта даярлайды;
42) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
15. Комитеттің құқықтары мен міндеттемелері:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
2) Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінен, мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажеттi ақпарат пен материалдарды сұратады және алады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді;
4) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мәжілістер, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және өзге де іс-шаралар өткізеді;
5) жетекшілік ететін қызмет бағыттары бойынша консультативтiк-кеңесшi органдар (жұмыс топтарын, комиссиялар, кеңестер) құру бойынша ұсыныстар енгізеді;
6) өз құзыретіне қатысты мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартады;
7) Комитетке жүктелген міндеттер мен функцияларды іске асыруды қамтамасыз етеді;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтайды;
9) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсіндірмелер әзірлейді;
10) Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен мемлекеттік органдарына бұл туралы ресми сауал жолданған жағдайда өз құзыреті шегінде және заңнама шеңберінде қажетті материалдар мен анықтамаларды ұсынады;
11) Комитеттің теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз етеді;
12) бухгалтерлік есеп жүргізеді;
13) Министрлікке бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасайды және ұсынады;
14) Комитетке бөлінетін бюджетті қаражаттың толық, уақытылы және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
15) "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алу рәсімдерін өткізеді;
16) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асырады.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
16. Басшылық етуді Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапкершілікте болатын Төраға жүзеге асырады.

39) организует функционирование системы наблюдений за состоянием окружающей среды на территориях, подверженных влиянию ракетно-космической деятельности комплекса "Байконур";
40) осуществляет координацию работ по договору аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года;
41) организует и координирует деятельность по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кандидатов в космонавты, космонавтов, а также повышению квалификации и переподготовке кадров в области космической деятельности;
42) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Права и обязанности Комитета:
1) издает приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивает и получает от структурных подразделений Министерства, государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносит предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводит совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
5) вносит предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности;
6) привлекает соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) обеспечивает реализацию возложенных на Комитет задач и функций;
8) соблюдает законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
9) готовит разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
10) представляет необходимые материалы и справки в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае официального запроса об этом структурными подразделениями Министерства и государственными органами;
11) обеспечивает сохранность государственной собственности, находящейся на балансе Комитета;
12) ведет бухгалтерский учет;
13) составляет и предоставляет бухгалтерскую и финансовую отчетность в Министерство;
14) обеспечивает полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных Комитету;
15) проводит процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках";
16) осуществляет иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
3. Организация деятельности Комитета
16. Руководство осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.

17. Төраға заңнамада белгіленген тәртіппен лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Төрағаның Қазақстан Республикасының заңнамасында сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Комитет төрағасы Комитеттің құрылымдық және штат кестесі бойынша ұсыныстарды Министрліктің басшылығына ұсынады.
20. Комитет төрағасының өкілеттігі:
1) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымдық тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерден басқа, Комитет қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
2) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымдық тұлғалардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерден басқа, Комитет қызметкерлерінің іссапар, еңбек демалысын беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, ынталандыру, үстемақылар төлеу және сыйақы беру, сондай-ақ тәртіптік жауапкершілігі мәселелерін шешеді;
3) өз құзыреті шегінде бұйрықтарға қол қояды;
4) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекітеді;
5) Комитеттің Заң басқармасына жетекшілік етеді;
6) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитеттің атынан әрекет етеді;
7) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекетке бағытталған шаралар қабылдайды және дербес жауапкершілікте болады;
8) өзінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша шешім қабылдайды. Комитеттің төрағасы болмаған кезеңде, оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
21. Төраға қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
Қажет болған жағдайда, құрылымдық бөлімшеге жетекшілік ететін Төраға орынбасарының орналасқан жері Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Заңымен бекітілген "Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Байқоңыр қаласының мәртебесі және ондағы атқарушы өкімет органдарын құрудың тәртібі мен олардың мәртебесі туралы" келісімінің 10-бабы 3-тармағына сәйкес Байқоңыр қаласында орналасуы мүмкін.
Ескерту. 21-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 22.05.2017 № 92/нқ бұйрығымен.
4. Комитеттің мүлкі
22. Комитеттің жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
23. Комитет мүлкі оған мемлекет берген мүліктің есебінен, сондай-ақ құны Комитеттің теңгерімінде көрсетілетін өзге де мүліктерден қалыптасады.
24. Комитетке бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.

17. Председатель назначается на должность и освобождается от должности в установленном законодательством порядке.
18. Председатель имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Председатель Комитета представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатному расписанию Комитета.
20. Полномочия Председателя Комитета:
1) назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
2) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, а также дисциплинарной ответственности работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
3) в пределах своей компетенции издает приказы;
4) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета;
5) курирует Юридическое управление Комитета;
6) представляет интересы Комитета в государственных органах и иных организациях;
7) принимает меры по противодействию коррупции в Комитете и несет за это персональную ответственность;
8) принимает решения по вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
21. Председатель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
В случае необходимости, местом нахождения заместителя Председателя Комитета, ответственного за деятельность структурного подразделения в соответствии с пунктом 3 статьи 10 Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе города Байконур, порядке формирования и статусе его органов исполнительной власти, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года может быть определен г. Байконыр.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными приказом Министра оборонной и аэрокосмической промышленности РК от 22.05.2017 № 92/НҚ.
4. Имущество Комитета
22. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество.
23. Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Комитета.
24. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.

25. Комитеттің егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған бөлінген қаражаттары есебінен алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де жолмен билік етуге құқығы жоқ.
26. Комитеттің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі осы ереженің қосымшасында келтірілген.
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
26. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасы
Қорғаныс және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігінің
Аэроғарыш комитеті"
ережесіне қосымша
Аэроғарыш комитетінің қарамағындағы ұйымдардың
тiзбесi
Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар:
1) Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Аэроғарыш комитетінің "Инфракос" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
2) Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Аэроғарыш комитетінің "Ғарыш-Экология" ғылыми-зерттеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Акционерлік қоғамдар:
1) "Бәйтерек" Қазақстан-Ресей бірлескен кәсіпорны" акционерлік қоғамы;
2) "Республикалық ғарыштық байланыс орталығы" акционерлік қоғамы;
3) "Қазақстан Ғарыш Сапары" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
4) "Ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы" акционерлік қоғамы.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестік:
1) "Ғалам" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.

25. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
26. Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета, приведен в приложении к настоящему положению.
5. Реорганизация и ликвидация Комитета
26. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению Аэрокосмического
комитета Министерства оборонной
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Перечень организаций, находящихся
в ведении Аэрокосмического комитета
Республиканские государственные предприятия:
1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Инфракос" Аэрокосмического комитета Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
2) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Научно-исследовательский центр "Ғарыш-Экология" Аэрокосмического комитета Министерства оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
Акционерные общества:
1) акционерное общество "Совместное Казахстанско-Российское предприятие "Байтерек";
2) акционерное общество "Республиканский центр космической связи";
3) акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан Ғарыш Сапары";
4) акционерное общество "Национальный центр космических исследований и технологий.".
Товарищество с ограниченной ответственностью:
1) товарищество с ограниченной ответственностью "Ғалам".