Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің қарамағындағы аумақтық органдарының ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 28 шілдедегі № 347 бұйрығы.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 15-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.08.2023 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының батыс өңіраралық басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының оңтүстік өңіраралық басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті жоғарыда аталған республикалық мемлекеттік мекемелердің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін, сонымен қатар осы бұйрықтың жүзеге асырылуы бойынша барлық қажетті шараларды қабылдасын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі экологиялық реттеу, бақылау және мемлекеттік инспекция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды қамтамамыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
М. Мырзағалиев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушысының
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 347 бұйрығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының батыс өңіраралық басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 22.10.2018 № 417 бұйрығымен.

Об утверждении положений территориальных органов, находящихся в ведении Министерства энергетики Республики Казахстан
Приказ исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июля 2016 года № 347.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 15 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.08.2023 № 319 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
Положение республиканского государственного учреждения "Западное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Положение республиканского государственного учреждения "Южное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию вышеуказанных республиканских государственных учреждений в органах юстиции, а также принять все необходимые меры по реализации настоящего приказа.
3. Комитету экологического регулирования, контроля и государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней;
2) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 июля 2016 года № 347
Положение республиканского государственного учреждения "Западное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан"
Сноска. Положение в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.10.2018 № 417.

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.08.2023 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының батыс өңіраралық басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) аумақтық органы болып табылады.
2. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерге, Министрдің бұйрықтарына, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртаңбасы, белгіленген үлгідегі бланкісі бар.
4. Заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, Басқарма мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
5. Басқарма өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Басқарма басшысының бұйрықтары мен Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
6. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
7. Басқарманың толық атауы:
мемлекеттік тілде - "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының батыс өңіраралық басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде - республиканское государственное учреждение "Западное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан";
8. Басқарманың заңды мекенжайы:Қазақстан Республикасы, 060011, Атырау қаласы, Әбілқайыр хан даңғылы, 38.
Ескерту. 8- тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 10.11.2020 № 380 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
10. Басқарманың қызметін қаржыландыру республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
11. Басқармаға Басқарманың функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
12. Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.08.2023 № 319 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Республиканское государственное учреждение "Западное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" (далее – Управление) является территориальным органом Министерства энергетики Республики Казахстан (далее – Министерство).
2. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Министра энергетики Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца.
4. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
6. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
7. Полное наименование Управления:
на государственном языке – "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының батыс өңіраралық басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке – республиканское государственное учреждение "Западное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан";
8. Юридический адрес Управления: Республика Казахстан, 060011, город Атырау, проспект Абулхайыр хана, 38.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 10.11.2020 № 380 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. Учредительным документом Управления является настоящее Положение.
10. Финансирование деятельности Управления осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
11. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
12. Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

2-тарау. Басқарманың негізгі мақсаттары, функциялары, құқықтары және міндеттері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.08.2023 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Міндеті: өз құзыреті шегінде көмірсутектер мен уран өндіру бөлігінде жер қойнауын пайдалану, мұнай-газ, мұнай-химия өнеркәсібі, көмірсутек шикізатын тасымалдау, мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіру, газ және газбен жабдықтау, магистральдық құбырлар саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және қамтамасыз ету болып табылады.
14. Функциялары:
Басқарма заңнамамен белгіленген тәртіпте мына функцияларды жүзеге асырады:
1) өз құзыреті шегінде ұлттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл салаларында Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерін сақтауды қамтамасыз етеді;
2) белгіленген тәртіпте, жер қойнауын пайдалану, көмірсутектер, газ және газбен жабдықтау салаларындағы есептік деректерді, қызмет туралы ақпаратты әзірлейді және Министрліктің Көмірсутектер және жер қойнауын пайдалану салаларындағы мемлекеттік бақылау департаментіне ұсынады;
3) рұқсаттық бақылау жүргізеді;
4) мынадай салаларда мемлекеттік бақылау жүргізеді:
көмірсутектер бойынша және уран өндіру жөніндегі жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы талаптарының сақталуына;
көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібінің сақталуына;
уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушылардың тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібінің сақталуына;
мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiруге;
өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының магистральдық құбыры туралы заңнамасының сақталуына;
газ және газбен жабдықтау саласында;
жер қойнауын пайдалану саласында көмірсутектерді және уран өндіру бойынша жобалау құжаттары ережелерінің сақталуына;
уран өндіру кезінде жер қойнауының ұтымды және кешенді пайдаланылуына;
5) жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарттардың, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімдердің шарттарын сақтауына бақылауды жүргізеді;
6) белгіленген тәртіпте жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану жөніндегі талаптарды бұзу салдарынан келтірілген залал мөлшерін айқындайды;

Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности Управления
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.08.2023 № 319 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
13. Задача: реализация и обеспечение государственной политики в сферах недропользования в части касающейся углеводородов и добычи урана, нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, транспортировки углеводородов, производства отдельных видов нефтепродуктов, газа и газоснабжения, магистрального трубопровода.
14. Функции:
Управление в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) обеспечивает в пределах своей компетенции соблюдение законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области национальной безопасности, защиты государственных секретов, гражданской защиты, мобилизационной подготовки и мобилизации, по противодействию коррупции;
2) составляет и представляет Департаменту государственного контроля в сферах углеводородов и недропользования Министерства в установленном порядке отчетные данные, информацию о деятельности в сферах недропользования, углеводородов, газа и газоснабжения;
3) осуществляет разрешительный контроль;
4) осуществляет государственный контроль в следующих сферах:
за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании при проведении операций по недропользованию по углеводородам и добыче урана;
за соблюдением недропользователями порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов;
за соблюдением недропользователями порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по добыче урана;
за производством отдельных видов нефтепродуктов;
за соблюдением законодательства Республики Казахстан о магистральном трубопроводе в пределах своей компетенций;
в сфере газа и газоснабжения;
за соблюдением положений проектных документов в сферах недропользования в части касающейся углеводородов и добычи урана;
за рациональным и комплексным использованием недр при добыче урана;
5) осуществляет контроль за соблюдением недропользователями условий контрактов на недропользование, в том числе соглашений о разделе продукции;
6) определяет размер ущерба, причиненного вследствие нарушения требований по рациональному и комплексному использованию недр в установленном порядке;

7) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама жасайды;
8) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес реттелетін салаларға тексеру және профилактикалық бақылау нысанында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
9) реттелетін салалардағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бекітілген профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдерін орындауды қамтамасыз етеді;
10) бақылаудағы аумақ шеңберінде жер қойнауын пайдалану объектілерін жою және консервациялау бойынша жұмыстар аяқталғаннан кейін оларды қабылдауды жүзеге асырады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген құзыретi шегiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi жүргiзеді және істерді қарастырады;
12) Басқарманың нормативтік құқықтық актілерін және нормативтік техникалық құжаттарын әзірлеуге, сондай-ақ өз құзыреті шегінде мемлекеттік және салалық бағдарламаларды әзірлеу мен іске асыруға қатысады;
13) нормативтік құқықтық актілерге қатысты құқықтық мониторинг жүргізеді, және жүргізілген құқықтық мониторинг нәтижесінде оларға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзу немесе олардың күшi жойылды деп тану жөнiндегi ұсыныстарды Министрлікке уақтылы ұсынады;
14) Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Көмірсутектер және жер қойнауын пайдалану салаларындағы мемлекеттік бақылау департаментіне келісу үшін өз құзыреті шегінде қызметті жүзеге асыру және ұстауға қажетті тауарларда, жұмыстарда және көрсетілетін қызметтерге деген қажеттілікті жолдайды;
15) Бюджет және қаржылық рәсімдер департаментіне өз құзыреті шегінде қызметті қамтамасыз етуге қажетті тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға техникалық өзіндік ерекшеліктерін ұсынады;
16) өз құзыреті шегінде қызметті жүзеге асыру және ұстауға қажетті тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға мемлекеттік сатып алу туралы шарттарына қол қояды;
17) жеткізушілерден өз құзыреті шегінде қызметті жүзеге асыру және ұстауға қажетті тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді қабылдайды және оларға сәйкес қаржылық құжаттарға қол қояды;
18) сотқа жүгінеді және құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу бойынша істерді сотпен қарастыру кезінде қатысады;
19) нормативтік-құқықтық актілерді, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды орындап, құзыреті шегінде мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізеді;

7) составляет предписание об устранении выявленных нарушений по результатам профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
8) осуществляет государственный контроль в форме проверки и профилактического контроля в регулируемых сферах в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
9) обеспечивает исполнение утвержденных полугодовых списков проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля в регулируемых сферах;
10) осуществляет приемку работ по ликвидации и консервации объектов недропользования по их завершению в пределах подконтрольной территории;
11) осуществляет производство и рассматривает дела об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законодательными актами Республики Казахстан;
12) участвует в разработке нормативных правовых актов и нормативных технических документов Управления, а также в разработке и реализации государственных и отраслевых программ в пределах своей компетенции;
13) осуществляет правовой мониторинг нормативных правовых актов, и по результатам правового мониторинга своевременно направляет предложения по внесению в них изменений и (или) дополнений или признанию их утратившими силу в Министерство;
14) направляет на согласование в Департамент государственного контроля в сферах углеводородов и недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан потребность в товарах, работах и услуг, необходимых для содержания и осуществления деятельности в пределах своей компетенции;
15) предоставляет в Департамент бюджета и финансовых процедур технические спецификации на приобретение товаров, работ и услуг, необходимых для обеспечения деятельности в пределах своей компетенции;
16) подписывает договоры о государственных закупках на приобретение товаров, работ и услуг, необходимых для содержания и осуществления деятельности в пределах своей компетенции;
17) принимает от поставщиков товары, работы и услуги, необходимые для содержания и осуществления деятельности в пределах своей компетенции и подписывает соответствующие к ним финансовые документы;
18) обращаются в суд и участвуют при рассмотрении судом дел по нарушениям законодательства Республики Казахстан в пределах компетенции;
19) исполняет нормативные правовые акты, стратегические и программные документы, достижение целей и задач в пределах компетенции;

20) құзыреті шегінде Министрліктің Стратегиялық және Операциялық жоспарларына ұсыныстарды әзірлеуге, жүзеге асыруға, дайындауға қатысады;
21) алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 27.09.2024 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
22) жетекшілік ететін мәселелер бойынша құжат айналымы мен ақпараттық ағымдарды қысқартуды қамтамасыз етеді;
23) қалыптастырылған істерді мұрағатқа өткізуді жүзеге асырады;
24) жетекшілік ететін мәселелер бойынша Министрліктің тапсырмаларына актілер және жауап жобаларын сапалы және уақтылы дайындауды қамтамасыз етеді;
25) өз құзыреті шегінде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарауды жүзеге асырады, сондай-ақ олардың орындалуына талдауды, бағалау және бақылауды және тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асырады;
26) Басқарма жұмысының сапасын және өнімділігін жоғарылату мақсатында қызметтерінің бағыттары бойынша ішкі бақылау жүргізеді;
27) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң актiлерiнде көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 24.08.2023 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 27.09.2024 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
15. Басқарманың өз өкілеттіктері шегінде мыналарға құқығы бар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте реттелетін салалардағы тексерілетін объектілерге бақылауға қатысу кезінде кедергісіз кіруге;
2) басқармаға жүктелген функцияларды бақылау жүргізу кезінде заңнамамен белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардың және ведомстволық бағынышты ұйымдардың мамандарын, консультанттарын және сарапшыларын жұмысқа тартуға;
3) атқарушы органдардан, жер қойнауын пайдаланушылардан және өзге ұйымдардан, сонымен қатар азаматтардан жер қойнауын пайдалануға қатысты құжаттарды, мәліметтерді, оның ішінде реттелетін салалардағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға қажетті материалдар мен ақпаратты сұратуға және алуға;
4) "Қазақстан Республикасының отын-энергетикалық кешенінің ахуалдық-талдамалық орталығы" АҚ-дан мұнай мен газды және мұнай өнімдерін өндіру, тасымалдау, өңдеу көлемдері туралы ақпаратты сұратуға;
5) "Қазақстан Республикасының отын-энергетикалық кешенінің ахуалдық-талдамалық орталығы" АҚ-дан жер қойнауын пайдаланушылар бойынша ақпаратты, оның ішінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердегі және кадрлардағы оқытулар және т.б. бойынша мониторинг нәтижелерін сұратуға;

20) в пределах компетенции участвует в разработке, реализации, выработке предложений к Стратегическому и Операционному планам Министерства;
21) исключен приказом Министра энергетики РК от 27.09.2024 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22) обеспечивает сокращение документооборота и информационных потоков по курируемым вопросам;
23) осуществляет передачу сформированных дел в архив;
24) обеспечивает качественную и своевременную подготовку проектов актов и ответов на поручения Министерства по курируемым вопросам;
25) осуществляет в пределах своей компетенции рассмотрение обращений физических и юридических лиц, а также анализ, оценку и контроль за их исполнением и государственное регулирование в сфере защиты прав потребителей;
26) осуществляет внутренний контроль по направлениям деятельности Управления с целью повышения качества и производительности его работы;
27) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 24.08.2023 № 319 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 27.09.2024 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Управление в пределах своих полномочий имеет право:
1) при участии в контроле в регулируемых сферах беспрепятственно посещать проверяемые объекты, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) в установленном законодательством порядке привлекать к работе специалистов, консультантов и экспертов государственных органов и подведомственных организаций при проведении контроля возложенных на Управление функций;
3) запрашивать и получать от исполнительных органов, недропользователей и иных организаций, а также граждан документы, сведения, необходимые материалы и информацию, в том числе по вопросам осуществления контроля в регулируемых сферах;
4) запрашивать от АО "Ситуационно-аналитического центра топливно-энергетического комплекса Республики Казахстан" информацию об объемах добычи, транспортировки, переработки нефти и газа и нефтепродуктов;
5) запрашивать от АО "Ситуационно-аналитического центра топливно-энергетического комплекса Республики Казахстан" информацию по недропользователям, в том числе результаты мониторинга по закупам товаров, работ и услуг, местного содержания товаров, работ, услуг и кадрах, обучения и т.д.;

6) "Қазақстан Республикасының отын-энергетикалық кешенінің ахуалдық-талдамалық орталығы" АҚ-дан жер қойнауын пайдаланушылармен жер қойнауын пайдалану бойынша операциялар жүргізу кезінде сатып алынған тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілген қызметтердің тізбесін сұратуға;
7) Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен "Қазақстан Республикасының отын-энергетикалық кешенінің ахуалдық-талдамалық орталығы" АҚ-дан жетекшілік ететін салалардағы қажетті ақпаратты (есептер, түскен шағымдар мен жолданымдар, қолайсыз жағдайлар (авариялар) және т.б. бойынша) сұратуға;
8) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын бұзушылықтарды анықтаған кезде заңнамамен белгіленген тәртіппен сәйкес шараларды қолдануға;
9) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген құзырет шегінде әкімшілік құқықбұзушылық туралы істерді жүргізуге және қарауға, сондай-ақ тиісті органдарға тұлғаларды әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы материалдарды жолдауға;
10) нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу бойынша ұсыныстарды енгізуге және актілердің бастамашы жобаларын Министрліктің салалық департаменттеріне қарастыруға беруге;
11) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалық актілерімен белгіленген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 24.08.2023 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Басқарманың міндеттері:
1) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша жүргізуді қамтамасыз ету шаралары және әкімшілік-құқықтық ықпал ету шараларын жүргізу;
2) реттелетін салаларда заңнама бұзушылықтарын жою бойынша шараларды қолдану;
3) реттелетін салаларда заңнаманың сақтамауы жағдайларындағы талаптарының бұзылуы туралы iстер бойынша сот талкылауларына талаптар қою және талапкер болуға қатысу;
4) алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің 27.09.2024 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
5) Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер беру;
6) өз құзыреті шегінде және заңнама шеңберінде, бұл жөнінде Министрліктің құрылымдық бөлімшелері мен мемлекеттік органдар ресми сұрау жағдайда қажетті материалдар мен анықтамаларды ұсыну;
7) Басқарма қызметкерлерінің әкімшілік мемлекеттік қызметшілер этикасы нормаларын сақтауын қамтамасыз ету;
8) Министрлік басшылығына немесе құқық қорғау органдарына белгілі болған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жағдайлары туралы назарына жеткізу;

6) запрашивать от АО "Ситуационно-аналитического центра топливно-энергетического комплекса Республики Казахстан" перечень приобретенных недропользователями товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию;
7) запрашивать от структурных подразделений Министерства и АО "Ситуационно-аналитического центра топливно-энергетического комплекса Республики Казахстан" необходимую информацию (по отчетам, поступившим жалобам и обращениям, неблагоприятным происшествиям (авариям) и т.д.) в курируемых сферах;
8) в случае выявления нарушений действующего законодательства Республики Казахстан принимать соответствующие меры в установленном законодательством порядке;
9) осуществлять производство и рассматривать дела об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законодательными актами Республики Казахстан, а также направлять в соответствующие органы материалы о привлечении лиц к административной или уголовной ответственности;
10) вносить предложения по разработке нормативных правовых актов и направлять на рассмотрение в отраслевые департаменты Министерства инициативные проекты таких актов;
11) осуществлять иные права, установленные действующими законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 24.08.2023 № 319 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
16. Обязанности Управления:
1) проводить меры административно-правового воздействия, меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении;
2) принимать меры по устранению нарушений законодательства в регулируемых сферах;
3) принимает участие в предъявлении исковых требовании и выступлении истцом в судебных разбирательствах по делам о нарушениях требований законодательства в регулируемых сферах;
4) исключен приказом Министра энергетики РК от 27.09.2024 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
6) представлять необходимые материалы и справки в пределах своей компетенции и в рамках законодательства в случае официального запроса об этом структурными подразделениями Министерства и государственными органами;
7) обеспечение соблюдения сотрудниками Управления норм этики административных государственных служащих;
8) доведение до сведения руководства Министерства или до правоохранительных органов о ставших известными случаях коррупционных правонарушений;

9) Басқарма қызметкерлері қызметтік міндеттерін атқаруда гендерлік кемсітушілікке жол бермеу;
10) Басқармаға жүктелген функцияларды заңнамаға және осы Ережеге сәйкес уақтылы және сапалы орындау.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 27.09.2024 № 346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Басқарма жұмысын ұйымдастыру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.08.2023 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне, Президент актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзінің негізгі міндеттері мен функцияларын іске асыру үшін қажетті өкілеттіктерді иеленеді.
18. Басқарманы Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің келісімі бойынша Министрліктің Аппарат басшысы қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын басшы басқарады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2021 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Басқарма басшысы болмаған уақытта оның міндеттерін уақытша атқару орынбасарына не Министрліктің Аппарат басшысының бұйрығымен Басқарманың өзге қызметкеріне жүктеледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2021 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Басқарманың басшысына және басшының орынбасарына демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстеме ақылар төлеу және сыйлық ақы беру, тәртіптік жаза қолдану мәселелері Министрліктің Аппарат басшысының бұйрығымен ресімделеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2021 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Басқарма басшысының келісімі бойынша Министрліктің Аппарат басшысы лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босататын басшының орынбасары болады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 23.02.2021 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Басшы Басқарманың қызметін ұйымдастырады, басшылық етеді және Басқармаға жүктелген міндеттерді орындауға және өзінің функцияларын жүзеге асыруға жеке жауапкершілікте болады.

9) недопущение гендерной дискриминации при исполнении функциональных обязанностей сотрудниками Управления;
10) своевременно и качественно выполнять возложенные в соответствии с законодательством и настоящим Положением на Управление функций.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 27.09.2024 № 346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Организация деятельности Управления
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.08.2023 № 319 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
17. Управление обладает полномочиями, необходимыми для реализации его основных задач и функций, в соответствии с законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
18. Управление возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Руководителем аппарата Министерства по согласованию с Министром энергетики Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2021 № 63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19. Во время отсутствия руководителя Управления временное исполнение его обязанностей возлагается на Заместителя либо на иного сотрудника Управления приказом Руководителя аппарата Министерства.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2021 № 63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
20. Вопросы предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, наложения дисциплинарного взыскания руководителю и заместителю руководителя Управления оформляется приказом Руководителя аппарата Министерства.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2021 № 63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
21. Руководитель имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности Руководителем аппарата Министерства по согласованию с руководителем Управления.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 23.02.2021 № 63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
22. Руководитель организует и руководит работой Управления, несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.

23. Басшының өкілеттіктері:
1) өзінің орынбасарының және Басқарма қызметкерлерінің міндеттері мен жауапкершіліктерін анықтайды;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарма қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте Басқарма қызметкерлерін тәртіптік жазаға тартады және мадақтау шараларын қолданады;
4) өзге мемлекеттік органдарда және ұйымдарда Басқарманың мүддесін білдіреді;
5) басқарманың бұйрықтарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге құжаттарға қол қояды;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
24. Басшының орынбасары:
1) өз өкілеттіктері шегінде Басқарманың қызметін үйлестіреді;
2) Басшы болмаған кезде Басқармаға жалпы басшылықты жүзеге асырады және Басқармаға жүктелген міндеттерді орындауға және өз функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады;
3) Басшы жүктеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
25. Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Басқарма атынан басқа құрылымдық бөлімшелерге жіберілетін құжаттарға Басшы, ал ол болмаған жағдайда оны алмастыратын адам қол қояды.
4-тарау. Басқарманың мүлкі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.08.2023 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Басқарма жедел басқару құқығында оқшауланған мүлікке ие.
Басқарманың мүлкі оған мемлекет, Министрліктің атынан берілген мүліктің, сондай-ақ олардың құны басқарманың теңгерімінде көрсетілетін негізгі қор және айналым қаражаттарынан, сондай-ақ өзге мүліктің есебінен қалыптасады.
27. Басқармаға бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
28. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.08.2023 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Басқарманы қайта ұйымдастыру және жою Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушысының
2016 жылғы 28 шілдедегі
№ 347 бұйрығына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының оңтүстік өңіраралық басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 22.10.2018 № 417 бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 16.07.2021 № 233 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

23. Руководитель:
1) определяет обязанности и ответственность своего заместителя и сотрудников Управления;
2) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает и освобождает от должностей работников Управления;
3) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения работников Управления;
4) представляет интересы Управления в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы Управления и иные документы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
24. Заместитель Руководителя:
1) координирует деятельность Управления в пределах своих полномочий;
2) в период отсутствия Руководителя осуществляет общее руководство деятельностью Управления и несет персональную ответственность
за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций;
3) осуществляет иные функции, возложенные Руководителем.
25. Документы, направляемые от имени Управления по вопросам, входящим в компетенцию Управления, подписываются Руководителем, а в случае отсутствия – лицом его замещающим.
Глава 4. Имущество Управления
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.08.2023 № 319 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
26. Управление имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему государством в лице Министерства, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается на балансе Управления.
27. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к республиканской собственности.
28. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация Управления
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.08.2023 № 319 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
29. Реорганизация и ликвидация Управления осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 июля 2016 года № 347
Положение республиканского государственного учреждения "Южное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан"
Сноска. Положение в редакции приказа Министра энергетики РК от 22.10.2018 № 417.

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 24.08.2023 № 319 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының оңтүстік өңіраралық басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) аумақтық органы болып табылады.
2. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілерге, Министрдің бұйрықтарына, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады, мемлекеттік тілдегі атауымен мөрі және мөртаңбасы, белгіленген үлгідегі бланкісі бар.
4. Заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілген болса, Басқарма мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
5. Басқарма өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Басқарма басшысының бұйрықтары мен Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
6. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
7. Басқарманың толық атауы:
мемлекеттік тілде - "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының оңтүстік өңіраралық басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде - республиканское государственное учреждение "Южное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан";
8. Басқарманың заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 120008, Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы, Нұрсұлтан Назарбаев даңғылы, 27, тұрғын емес үй-жай 3.
Ескерту. 8- тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 16.07.2021 № 233 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
10. Басқарманың қызметін қаржыландыру республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
11. Басқармаға Басқарманың функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
12. Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 24.08.2023 № 319 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Республиканское государственное учреждение "Южное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан" (далее – Управление) является территориальным органом Министерства энергетики Республики Казахстан (далее – Министерство).
2. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Министра энергетики Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца.
4. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
5. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
6. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
7. Полное наименование Управления:
на государственном языке – "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мұнай-газ кешеніндегі мемлекеттік инспекциясының оңтүстік өңіраралық басқармасы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке – республиканское государственное учреждение "Южное межрегиональное управление государственной инспекции в нефтегазовом комплексе Министерства энергетики Республики Казахстан";
8. Юридический адрес Управления: Республика Казахстан, 120008, Кызылординская область, город Кызылорда, проспект Нурсултана Назарбаева, 27, нежилое помещение 3
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 16.07.2021 № 233 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. Учредительным документом Управления является настоящее Положение.
10. Финансирование деятельности Управления осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
11. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
12. Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.