"Қызылорда қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнiң Ережесiн бекiту туралы
Қызылорда облысы Қызылорда қаласы әкімдігінің 2016 жылғы 17 мамырдағы № 5357 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Мемлекеттiк мүлiк туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңына және "Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органының үлгi ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 Жарлығына сәйкес Қызылорда қаласының әкiмдiгi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған "Қызылорда қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнiң Ережесi бекiтiлсiн.
2. "Қызылорда қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнiң Ережесiн бекiту туралы" Қызылорда қаласы әкiмдiгiнiң 2015 жылғы 16 ақпандағы № 2855 қаулысының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 4906 тіркелген, 2015 жылғы 11 наурыздағы № 10 "Кызылорда Таймс", 2015 жылғы 12 наурыздағы № 19 "Ақмешіт апталығы" газеттерінде және 2015 жылғы 12 наурыздағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қаулының орындалуын бақылау Қызылорда қаласы әкiмiнiң орынбасары А.Шәменовке жүктелсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қызылорда қаласының әкімі Н. Нәлібаев
Қызылорда қаласы әкiмдiгiнiң
2016 жылғы 17 мамырдағы
№ 5357 қаулысымен бекiтiлген
"Қызылорда қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесiнiң Ережесi
1. Жалпы ережелер
1. "Қызылорда қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi (әрi қарай - Бөлiм) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, тұрғын үй қоры саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органы болып табылады.
2. Бөлiмнiң мынадай ведомстволары бар:
1) Шаруашылық жүргiзу құқығындағы "Қызылорда су жүйесi" мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорны;
2) "Тұрғын үй Қызылорда" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi;
3) "Қазақстан Республикасының бiрiншi Президентi атындағы паркi" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi;
4) "Қызылорда Сыр суы" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi;
5) "Қызылорда тазалығы" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi.

Об утверждении Положения коммунального государственного учреждения "Кызылординский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции"
Постановление акимата города Кызылорда Кызылординской области от17 мая 2016 года № 5357
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан" акимат города Кызылорды ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение коммунального государственного учреждения "Кызылординский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции".
2. Признать утратившим силу постановление акимата города Кызылорда от 16 февраля 2015 года № 2855 "Об утверждении Положения коммунального государственного учреждения "Кызылординский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №4906, опубликовано в газетах "Кызылорда таймс" от 11 марта 2015 года №10, "Ақмешіт апталығы" от 12 марта 2015 года №19 и в информационно-правовой системе "Әділет" от 12 марта 2015 года).
3. Контроль за исполнением постановления возложить на заместителя акима города Кызылорды Шаменова А.
4. Настоящее постановления вводится в действие со дня подписания.
Аким города Кызылорды Н. Налибаев
Утвержден постановлением
акимата города Кызылорда
от "17" мая 2016 года № 5357
Положение коммунального государственного учреждения "Кызылординский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции"
1. Общие положения
1. Коммунальное государственное учреждения "Кызылординский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции" (далее - Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда.
2. Отдел имеет ведомства:
1) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Кызылордатеплоэлектроцентр";
2) Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Кызылорда Су жуйеси";
3) Товарищество с ограниченной ответственностью "Тұрғын үй Қызылорда";
4) Товарищество с ограниченной ответственностыо "Парк имени первого Президента Республики Казахстан";
5) Товарищество с ограниченной ответственностью "Қызылорда Сыр суы";
6) Товарищество с ограниченной ответственностью "Қызылорда тазалығы".

3. Бөлiм өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлiм - мемлекеттiк мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Бөлiм азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
6. Бөлiмге егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Бөлiм өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен Бөлiм басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
8. Бөлiм құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледi.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жерi: индекс 120014, Қазақстан Республикасы, Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы, Ы.Жахаев көшесi №16.
10. Мемлекеттiк органның толық атауы - "Қызылорда қалалық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және тұрғын үй инспекциясы бөлiмi" коммуналдық мемлекеттiк мекемесi.
11. Осы Ереже Бөлiмнiң құрылтай құжаты болып табылады.
12. Бөлiмнiң қызметiн каржыландыру республикалық және жергiлiктi бюджеттерiнен, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi бюджетiнен (сметасынан) жүзеге асырылады.
13. Бөлiм кәсiпкерлiк субъектiлерiмен Бөлiмнiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
14. Бөлiмнiң жұмыс режимi:
1) Бөлiмнiң жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы аптасына 40 сағат жұмыс iстейдi;
2) Бөлiмнiң жұмыс уақыты жергiлiктi уақыт бойынша сағат 09.00-де басталып, сағат 19.00-де аяқталады. Сағат 13.00-ден сағат 15.00-ге дейiн үзiлiс;
3) Бөлiм сенбi және жексенбi күндерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген мереке күндерi жұмыс iстемейдi.
Егер Бөлiм заңнамалық актiлермен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер республикалық бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. Бөлiмнiң негiзгi мiндеттерi, функциялары, құқықтары мен мiндеттерi
15. Бөлiмнiң миссиясы:
1) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, тұрғын үй қоры саласындағы мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру.
2) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне тұрғын үй инспекциясының лауазымды тұлғаларының тексеру жүргізуі арқылы тұрғын үй қоры саласында мемлекеттік бақылау жүргізу.

3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел - является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Отдела и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Отдела утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: индекс 120014, Республика Казахстан, Кызылординская область, город Кызылорда, улица Ы.Жахаева №16.
10. Полное наименование государственного органа - коммунальное государственное учреждения "Кызылординский городской отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Отдела.
12. Финансирование деятельности Отдела осуществляется из республиканского и местных бюджетов, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан.
13. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Отдела.
14. Режим работы Отдела:
1) нормальная продолжительность рабочего времени Отдела 40 часов в неделю;
2) время работы Отдела с 09.00 часов до 19.00 часов местного времени. Перерыв: с 13.00 часов до 15.00 часов;
3) в субботу и в воскресенье, а также в установленные законодательством Республики Казахстан праздничные дни, Отдел не работает.
Если Отделу законодательными актами предоставлено право осуществлять, приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности Отдела
15. Миссия Отдела:
1) реализация жилищно-коммунального хозяйства и жилищного фонда.
2) государственный контроль в области жилищного фонда, осуществляемый посредством проведения проверки должностными лицами жилищной инспекции общего имущества участников кондоминиума.

16. Бөлiмнiң мiндеттерi:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық зерттеуді ұйымдастыру;
2) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізудің тізбесін және кезектілігін айқындау;
3) кондоминиум объектісін басқару органы ұсынған кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлерін жүргізуге арналған, тұрғын үй көмегінің қатысуымен қаржыландырылатын шығыстардың сметасын келісу;
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстарды қабылдау жөніндегі комиссияларға қатысу бойынша өкілеттіктерді жүзеге асырады.
5) энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру саласында мемлекеттiк саясатты жүргiзудi қамтамасыз етедi;
6) тұрғын үй - коммуналдық шаруашылығын дамытады;
7) тұрғын үйдi (тұрған ғимаратты) маусымдық пайдалануға дайындау жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыруға;
8) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiне күрделi жөндеудiң жекелеген түрлерi бойынша орындалған жұмыстың сапасына мемлекеттiк бақылау функцияларын жүзеге асыру;
9) тұрғын үй қорын сақтау және тиiсiнше пайдалану жөнiнде iс-шаралар ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
10) тұрғын үй инспекциясының кондоминиум объектiсiн басқару органдарының тұрғын үй қорын сақтау және тиiсiнше пайдалану жөнiндегi қызметiн бақылау жөнiндегi жұмысын ұйымдастыру;
11) жергiлiктi мемлекеттiк басқару мүддесiнде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергiлiктi атқарушы органдарға жүктелетiн өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру.
17. Бөлiмнiң функциялары:
1) энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру саласындағы iс-шараларды облыстық маңызы қаланың даму бағдарламасына енгiзудi қамтамасыз етедi, сондай-ақ энергия үнемдеу және энергия тиiмдiлiгiн арттыру саласында ақпараттық қызметтi жүзеге асырады;
2) қаланың су құбырларын, тазарту құрылыстарын, жылу мен электр желiлерiн және басқа да көлiктiк және инженерлiк инфрақұрылымдар объектiлерiнiң құрылысын салуды және пайдалануды ұйымдастырады;
3) авариялық үй-жайларды бұзуды ұйымдастырады;
4) көркейту, көгалдандыру саласындағы жұмыстар (алаңдар, фонтан, сквер, суарылатын каналдар, көше жарығы жұмыстары) оларды күтiп ұстау және пайдалану;
5) көшенi және сәндiк-қызметтiк жарықтандыру желiлерiн күту және жөндеу;
6) канализациялар, суағарлар желiлерiн жөндеу;
7) арықтар мен каналдарды жөндеу, күтiп ұстау;
8) саябақтарды, скверлердi, гүлзарларды, фонтандарды жөндеу және ұстау;
9) ескерткiштердi, скульптураларды, сынтастарды жөндеу және ұстау;
10) қалалық қорымды және жерлеу орындарын күтiп ұстау, туысы жоқтарды жерлеу;

16. Задачи Отдела:
1) организация технического обследования общего имущества объекта кондоминиума;
2) определение перечня, периодов и очередности проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
3) согласование сметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, представленной органом управления объекта кондоминиума, финансируемых с участием жилищной помощи;
4) участие в комиссиях по приемке выполненных работ по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.
5) обеспечивает проведение государственной политики в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
6) развития жилищно-коммунального хозяйства;
7) осуществлением мероприятий по подготовке жилого дома (жилого здания) к сезонной эксплуатации;
8) государственный контроль над качеством работ, выполненных по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
9) обеспечивают организацию мероприятий по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;
10) организуют работу жилищной инспекции по контролю деятельности органов управления объектом кондоминиума по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;
11) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
17. Функции Отдела:
1) обеспечивает включение мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности в программу развития соответствующего города областного значения, а также осуществляет информационную деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
2) организует строительство и эксплуатацию водопроводов, очистных сооружений, тепловых и электрических сетей и других объектов транспортной и инженерной инфраструктуры;
3) организует снос аварийного жилья;
4) в сфере благоустройства, озеленения (капитальный ремонт, и содержание площадок, фонтанов, скверов, каналов, уличного освещения);
5) содержанием и ремонтом сетей уличного освещения и декоративно - функционального освещения;
6) ремонтом сетей ливневых канализаций, ливнестоков;
7) содержание, ремонт арыков и каналов;
8) с содержание и ремонт парков, скверов, бульваров, цветников, фонтанов;
9) содержание и ремонт памятников, скульптур, мемориалов;
10) содержанием городского кладбища и мест захоронения, захоронение без родных;

11) көше бойындағы ағаштарды күтiп ұстау, жаңадан берiлген көше аттарын iлу;
12) қаланы мерекелiк шараларға безендiру;
13) қаланың даңғылдары мен көшелерiн күту және көркейту, жүретiн жолдарды, тротуарларды, жаяу жүргiншiлер жолдарын және қаланың санитарлық тазалығын қамтамасыз ету;
14) мемлекеттiк тапсырыс бойынша жұмыстарды атқаратын мердiгерлiк ұйымдар жұмыстарын бақылау;
15) жабын материалдарына қарамастан жол құбырларын, арық желiлерiн күтiп-ұстау және оларды қайта жарақтандыру;
16) саябақтар, скверлер, көше желектерi, қорғанышты жасыл аймақты күтiп-ұстау, оларды қайта жарақтандыру және кеңейту, көгалдар мен гүлзарларды бөлу, күркелер, қоршаулар, жаяу жүргiншiлер жолдары, билбордттар, бордюрлар, аяқ су лотоктары, аялдамалар, аллеялар, ортақ пайдаланылатын жасыл желек алаңдары, пандустар, фонтандардың, бассейндердiң тiрек қабырғаларын, аялдамаларды күтiп-ұстау, скульптураларды, орындықтарды, гүл құмыраларын, көлеңкелi қалқаларды және басқа шағын саулет үлгiлерi элементтерiн, көшелер мен жасыл алқаптарда қоқыс салатын сауыттарды орнату, бау-бақша-саябақ шаруашылықтарында, гүл шаруашылығы мен питомниктер жерлерiнде суару құбырларын, ауыз су фонтандарын және саябақтарды, скверлердi, көшелердi, жолдарды, алаңдарды, жағалауларды көркейту және көгалдандыру, қажеттi ғимараттарды, шаруашылықты күтiп-ұстау (тұрғын үйлерден басқа) және алаңнан тыс инженерлiк желiлердi күтiп-ұстау;
17) санитарлық тазалау, жылжымалы биодәретханалар алу және орнату;
18) коммуналдық кәсiпорындар мен ұйымдар үшiн және елдi - мекендердi көркейту, көгалдандыру және санитарлық тазалау жөнiндегi жұмыстарды атқаратын ұйымдар, автомобиль көлiгi үшiн механизмдер, құрал-жабдықтар (соның iшiнде монтажды қажет ететiн), арнайы машиналар мен жабдықтар алу;
19) қорымдарды кеңейту және сумен жабдықтауды, көгалдандыруды, қорымдарға баратын жолдарды орнатуды қоса отырып көркейту;
20) осы тiзiмде көрсетiлген обьектiлердi жөндеудегi және жарақтандыруға арналған жобалау-сметалық құжаттарды әзiрлейдi, тиiстi қызметтермен бiрлесе отырып тұрғын үй қорының, оның инженерлiк құрал жабдықтарының, техникалық жағдайын, өз құзыры шегiне қызметтерi мемлекеттiк мекемеге жүктелген қолданыстағы нормативтiк - техникалық және жобалық құжаттарға сәйкес оны күтiп ұстау мен жөндеу жөнiндегi кешендi шаралардың уақытылы орындалуын бақылау;
21) жер қазу жұмыстарына - ордер беру;
22) құраған ағаштар мен бұтақтарды кесу, балақтау, жасыл желектердi көшiрiп егу жұмыстарына рұқсат беру;
23) мемлекеттiк мұқтажы үшiн жер телiмдерi мен онын үстiндегi жылжымайтын мүлiктердi сатып алу жұмыстарын ұйымдастыру;

11) содержание деревьев улиц и вывешивания название новых улиц;
12) оформлением города к праздничным мероприятиям;
13) содержанием и благоустройством проспектов и улиц города, санитарной очисткой города проезжей части, проездов, тротуаров, пешеходных переходов;
14) контролем деятельности подрядных организаций, выполняющих работу по государственному заказу;
15) содержанием и реконструкцией независимо от материалов покрытия, дорожных труб, арычной сети; благоустройство;
16) содержанием, реконструкцией и расширением садов, бульваров, скверов, уличных насаждений, защитных зеленых зон, разбивки газонов и цветников, сооружения беседок, оград, тротуаров, билбордов, бордюров, лотков, остановок, аллея площадок в зеленых насаждениях общего пользования, пандусов, подпорных стенок фонтанов, бассейнов, остановок; установки скульптур, скамеек, цветочных ваз, теневых навесов, пергол и других элементов малых архитектурных форм, урн на улицах и зеленых массивах, устройства поливочных водопроводов, питьевых фонтанчиков защитных и санитарных зон, в пределах черты населенных мест; благоустройства и озеленения парков, скверов, улиц, проездов, площадей, набережных; содержание оранжерей с необходимыми зданиями, хозяйственными постройками (кроме жилых домов) и вне площадных инженерных сетей;
17) санитарная очистка, приобретении и установки передвижных биотуалетов;
18) приобретением для коммунальных предприятий и организаций, выполняющих работы по благоустройству, озеленению и санитарной очистке населенных мест, автомобильного транспорта, механизмов, оборудования (в т.ч. требующего монтажа), спецмашин и инвентаря;
19) благоустройством и расширением кладбищ, включая водоснабжение, озеленение и устройства подъездных дорог к ним;
20) разработку проектно-сметной документацию на ремонт и реконструкция объектов, указанных в данном перечне, организует с соответствующими службами проверку использования жилищного фонда и придомовых территорий по своему назначению, а также технического состояния жилищного оборудования, а также своевременного выполнения комплекса мероприятий по его содержанию и ремонту в соответствии с действующими нормативно-техническими и проектными документами, возложенных на государственное учреждение функций в пределах его компетенции;
21) выдача ордера - на раскопку земляных работ;
22) выдача разрешений на срезку, кронирование сухих деревьев и стволов, пересадку зеленых насаждений;
23) организовать работы по приобретению земельных участков и недвижимости на нем для государственных нужд;

24) кондоминиум объектiсiнде және үйдiң маңындағы аумақта үй-жай (пәтер) меншiк иесiнiң ортақ мүлкiн қолдану, күтiп-ұстау, пайдалану және жөндеу тәртiбiнiң сақталуына;
25) тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда) үйге ортақ жылуды, энергияны, газды және су ресурстарын есептейтiн аспаптардың болуына;
26) кондоминиум объектiсiндегi үй-жай меншiк иелерiнiң ортақ мүлiктiң және оның инженерлiк жабдықтарының техникалық жай-күйiне, қолданыстағы нормативтiк-техникалық және жобалық құжаттамаларға сәйкес оны күтiп-ұстау мен жөндеу бойынша жұмыстарды уақытында орындалуына;
27) қабылданған шешiмдердi және анықталған бұзушылықтарды жою жөнiндегi нұсқаманы орындауға;
28) кондоминиум объектiсiне техникалық паспорттар дайындау жөнiндегi шығыстарды өтеудi бюджет қаражаты есебiнен қамтамасыз етедi;
29) коммуналдық тұрғын үй қорынан берiлетiн тұрғын үйлердi азаматтардың меншiгiне берудi жүзеге асыру;
30) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн техникалық зерттеудi ұйымдастыру;
31) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiне күрделi жөндеудiң жекелеген түрлерiн жүргiзудiң тiзбесiн, мерзiмдiлiгiн және кезектiлiгiн айқындау;
32) кондоминиум объектiсiн басқару органы ұсынған кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiне күрделi жөндеудiң жекелеген түрлерiн жүргiзуге арналған, тұрғын үй көмегiнiң қатысуымен қаржыландырылатын шығыстардың сметасын келiсу;
33) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiне күрделi жөндеудiң жекелеген түрлерi бойынша орындалған жұмыстарды қабылдау жөнiндегi комиссияларға қатысу;
34) жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарайды және жауап бередi.
18. Шаруашылық жүргiзу құқығындағы "Қызылордажылуэлектрорталығы" мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорны:
1) электр энергиясын өндiру және көтерме бағамен сату;
2) жылу энергиясын өндiру, беру, бөлу және (немесе) жабдықтау;
3) оттегi өндiру және тарату;
4) электр станциясын пайдалану және қысыммен жұмыс жасайтын қазандарын, сауыттарын, құбыр жүйелерiн жөндеу;
5) электр қуатын подстанция арқылы тасымалдау;
6) электр энергиясын бөлшектеме тұтынушыларға қайта сату мақсатында сатып алу;
7) тұрғын үй өжiре жайларында орналасқан жылу жүйелердiң жылу сауыттары мен құбырларды және (магистралдық, тартқыш) құбырларды капиталдық, орта және ағымды жөндеуден өткiзу;
8) электр және жылу энергетика саласындағы технологиялық байланыстармен реттелетiн барлық қызмет түрлерi;
9) қысыммен жұмыс iстейтiн қазандықтарды, түтiктердi және құбырлар мен жылу жүйелерiн жасап дайындау, жөндеу және пайдалану;
10) жылу қуатымен қамтамасыз ететiн нысандарды және жылу жүйелерiн салу, солардың нобайларын және жобалау-сметалық құжаттарын жасау;

24) соблюдением порядка использования, содержания, эксплуатации и ремонта общего имущества собственников помещений (квартир) в объекте кондоминиума и территорий прилегающей к объекту;
25) наличием в жилых домах (жилых зданиях) общедомовых приборов учета тепло-, энерго-, газо- и водоресурсов;
26) техническим состоянием общего имущества собственников помещений в объекте кондоминиума и его инженерного оборудования, своевременным выполнением работ по его содержанию и ремонту в соответствии с действующими нормативно-техническими и проектными документами;
27) выполнением принятых решений и предписаний по устранению выявленных нарушений;
28) обеспечивают возмещение расходов по изготовлению технических паспортов на объект кондоминиума за счет бюджетных средств;
29) осуществляют передачу в собственность гражданам жилищ из коммунального жилищного фонда;
30) организация технического обследования общего имущества объекта кондоминиума;
31) определение перечня, периодов и очередности проведения отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
32) согласованиесметы расходов на проведение отдельных видов капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, представленной органом управления объекта кондоминиума, финансируемых с участием жилищной помощи;
33) участие в комиссиях по приемке выполненных работ по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
34) рассматривает и дает ответы на обращение граждан физических и юридических лиц.
18. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Кызылордатеплоэлектроцентр":
1) производство и оптовая продажа электрической энергии;
2) производство, передача, распределение и (или) снабжение тепловой энергии;
3) производство и реализация кислорода;
4) эксплуатация электрических станций и ремонт котлов, сосудов и трубопроводов, работающих под давлением;
5) транзит электроэнергии через подстанцию;
6) покупка с целью перепродажи электрической энергии розничным потребителям;
7) капитальный, средний и текущие ремонты трубопроводов (магистральных, распределительных) тепловых сетей и трубопроводов системы отопления подвальных помещений жилых домов;
8) все виды деятельности, технологически связанных с регулируемыми услугами, в сферах электра и тепло энергетики;
9) изготовление, ремонт и эксплуатация котлов, сосудов и трубопроводов, работающих под давлением и тепловых сетей;
10) строительство объектов теплоснабжения и тепловых сетей, разработка их схем и проектно-сметные документации;

11) жылу қуатымен қамтамасыз ететiн нысандардың, қысыммен жұмыс iстейтiн қазандықтардың, түтiкшелердiң және құбырларды, сонымен бiрге жылу жүйелерiнiң құрылысын, жөндеуiн және қайта жаңғыртуын техникалық сүйемелдеу мен техникалық қадағалау.
19. Шаруашылық жүргiзу құқығындағы "Қызылорда су жүйесi" мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорыны:
1) тұтынушыларды стандарт талаптарына сәйкес сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету;
2) су, кәрiз жүйелерiн пайдалану, жоба жасау, кеңейту мен жаңғырту, жаңа технологиялар өндiру және әр түрлi жобаларды енгiзу жұмыстарын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүргiзiледi;
3) заңды және жеке тұлғалармен қызмет көрсету бағытында келiсiм-шарттар жасау (су жүйелерi және канализация);
4) шығын сулардың барлық көлемiн есепке алу, сараптама жүргiзу;
5) су жүйелерiндегi ақауларды уақытылы жөндеу жұмыстарын жүргiзедi;
6) барлық тұтынушыларға белгiлi ауыз су мен кәрiз су мөлшерiн бекiту, ауыз суды үнемдеп, дұрыс пайдалану жөнiндегi iс-шараларды дайындау;
7) су жүйелерiнiң, құбырлардың және су қоймаларының, сыртқы инженерлiк желiлер мен құрылыстарды және iшкi инженерлiк жүйелердi, конструкциялар мен жабдықтарды коррозиядан қорғау жағдайына тексеру жүргiзедi, сондай-ақ берiлетiн судың сапасына есеп жүргiзу;
8) суды пайдаланғаны үшiн алымдарды жинау және құбырлардың ағымдағы және күрделi жөндеулерiн уақытылы жүргiзу;
9) жаңа құбырлар желiлерiн жүргiзу жөнiндегi құрылыс, жер жұмыстары;
10) көп пәтерлi тұрғын үйлердi, тұрғын үйлердi тұрғын-эксплуатациялық қызмет көрсету және кондоминиум объектiлердi басқару.
20. "Тұрғын үй Қызылорда" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi:
1) көп пәтерлi тұрғын үйлердi күтiп ұстау қызметiн жүргiзу;
2) инженерлiк коммуникацияларына жөндеу жүргiзу;
3) көп пәтерлi тұрғын үйлердiң аумақтарын санитарлық тазалау, көркейту және көгалдандыру қызметтерiн жүргiзу;
4) қала аумағында абаттандыру;
5) қала көшелерiне санитарлық тазалау және көгалдандыру;
6) қала аумағындағы автотұрақтарға қызмет көрсету жұмыстары.
21. "Қазақстан Республикасының бiрiншi Президентi атындағы паркi" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi:
1) инжинирингтiк қызметтер керсету кезiнде парк орынын санитарлық тазалау, су жолдарын жаңадан жүргiзу, көгалдандыру, каналдар қазу, тағы басқа да инжиниринг қызмет керсету;
2) парктi көркейту, көгалдандыру жұмыстарын жоба шешiмдерiн сақтай отырып, құрылыс нормаларымен ережелерiне сай техникалық-экономикалық қызмет көрсету;
3) жоғарғы органдар бекiтетiн құн-жобалар, парктi құрудың бас жобаларымен, парктiң инженерлiк және жер шаруашылық қалпын орналастыру, жобаларына қорытынды дайындау, жобалар жұмыстарына тапсырыс беру;

11) техническое сопровождения и технический надзор за ходом строительства, реконструкции и ремонт объектов теплоснабжения, котлов, сосудов и трубопроводов, работающих под давлением, а также в тепловых сетях.
19. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Кызылорда Су жуйеси":
1) обеспечение водопотребителей качественной питьевой водой в соответствии требованиям;
2) осуществление эксплуатации, проектирования, расширения и реконструкции водопроводных, канализационных сетей и сооружений, проводит работы по внедрению новых технологий и различных проектов в порядке и соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
3) заключение договоров с физическими и юридическими лицами, на оказание услуг (водоснабжения и канализации);
4) проводить учет и анализ всех видов потерь объема воды;
5) проводить своевременное работы по устранению авариных сетей;
6) утверждение лимита отпуска питьевой воды и приема стоков для всех потребителей, экономия питьевой воды, разработка мероприятий по рациональному использованию;
7) проводит проверки за состоянием водозаборов, резервуаров, специальные работы по устройству наружных инженерных сетей, сооружений и внутренних инженерных систем, по защите конструкции и оборудования труб, и водоводов, а так же за состоянием качества подаваемой воды;
8) сбор средств за использование водой и вовремя осуществление текущего и капитального ремонта труб;
9) строительные, земляные работы по проведению новых водопроводных линий;
10) жилищно-эксплуатационное обслуживание жилых домов, многоквартирных жилых домов и управление кондоминиум.
20. Товарищество с ограниченной ответственностью "Тұрғын үй Қызылорда":
1) содержание обслуживание многоквартирных жилых домов;
2) ремонт инженерно-коммуникационных систем;
3) санитарная очистка, благоустройства и озеленение территории многоквартирных жилых домов;
4) благоустройство на территории города;
5) санитарная очистка и озеленение улиц города;
6) обслуживание автостоянок на территории города.
21. Товарищество с ограниченной ответственности "Парк имени первого Президента Республики Казахстан":
1) оказание инжиниринговых услуг, санитарная очистка парка, проведение новых водных путей, озеленение, рытье каналов и другие инжиниринговые услуги;
2) оказание техническо-экономических услуг, согласно строительным нормам и проектному решению по охудожествлению и озеленению парка;
3) утверждение проектных стоимостей высшими органами, распределение инженерных и земельно-хозяйственных работ, составление главных проектов строительства парка, подготовка заключений к проектам, дача заданий по проектным работам;

4) парктiң көркейту жұмыстарын, канал, қарықтар қазу жұмыстарынан кейiн жол және топырақ қабаттарын уақытында қалпына келтурiдегi жұмыстар қызметiн көрсету;
5) құрылыс жобасын дайындау;
6) механизмдердiң қызметi;
7) құрылыс-монтаждау жұмыстарды жүргiзу;
8) сыртқы инженерлiк жүйелерiн салу;
9) iшкi инженерлiк жүйелерiн орналастыру жұмыстары;
10) жер талабын нормаға келтiрiп тегiстеу және плантажный соқамен айдау, дизель агрегатымен тамырларды тазалау;
11) схемаға сәйкес егiлетiн ағаштарға арнайы питомник ұйымдастыру;
12) iшкi, сыртқы жарығына құжаттар дайындау;
13) коммерциялык-делдалдық қызмет;
14) сыртқы-экономикалыққызмет;
15) құрылыс-монтаж жұмыстары.
22. "Қызылорда Сыр суы" жауапкершiлiгi серiктестiгi:
1) Қызылорда қаласының елдi мекендерге су шаруашылығын және кәрiз жүйелерiнiң қызметiн көрсету;
2) Қызылорда қаласының ауылдық елдi мекендерге суды есептеудiң жеке аспабын орнату.
23. "Қызылорда тазалығы" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi:
1) коммуналдық меншiк болып табылатын айыппұл автотұрақтар қызметiн атқаруды ұйымдастыру.
24. Бөлiмнiң құқықтары:
1) Бөлiмнiң құрылымындағы инженерлiк-коммуникация және энергетика, көркейту-көгалдандыру секторларының жұмысын ұйымдастыру;
2) азаматтардан, кәсiпорындардан, ұйымдардан және мекемелерден Бөлiмге жүктелген жұмыстарды орындау үшiн қажеттi мәлiметтердi, анықтамаларды, құжаттарды сұрауға және алуға;
3) Бөлiм функцияларымен талапкер ретiнде сотта талап-арыз беруге, наразылық бiлдiруге;
4) бақылау жүргiзуге байланысты мәселелер бойынша қажеттi құжаттарды, анықтамаларды, ауызша және жазбаша түсiнiктемелердi бақылау объектiлерiнен сұратуға және белгiленген мерзiмде алуға;
5) Бөлiм заңды тұлғамен мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi уәкiлеттi органның заңды тұлға мен тиiстi саланың уәкiлеттi органымен өзара қарым-қатынастары, заңды тұлғаның әкiмшiлiгi мен оның еңбек ұжымының арасындағы өзара қарым-қатынастары қолданыстағы заңдылыққа сәйкес реттеледi.
3. Бөлiмнiң қызметiн ұйымдастыру
25. Бөлiм басшылықты Бөлiмгежүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бiрiншi басшы жүзеге асырады.
26. Бөлiмнiң бiрiншi басшысын қала әкiмi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
27. Бөлiмнiң бiрiншi басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
28. Бөлiмнiң бiрiншi басшысының өкiлеттiгi:
1) Бөлiмнiң басшысы қызметкерлерiнiң құқықтық-сыбайлас және құқықтық бұзушылықтарға дербес жауап бередi;

4) организация услуг по укладке дорог и земельных слоев по окончании работ по охудожествлению, проведения каналов, арыков;
5) подготовление строительных проектов;
6) услуги по механизмам;
7) проведение строительно-монтажных работ;
8) строительство внешних инженерных сетей;
9) проведение работ по установлению внутренних инженерных сетей;
10) выравнивание, согласно установленным нормам, и прокатывание плантажным катком земли, очищение корней дизельным агрегатом;
11) организация питомника соответственно схеме посадка деревьев;
12) подготовление документацию внутреннему и внешнему освешениям;
13) коммерческо-посредническая деятельность;
14) внешне-экономическая деятельность;
15) строительно-монтажные работы.
22. Товарищество с ограниченной ответственностью "Қызылорда Сыр суы":
1) оказания услуги водопроводных и канализационных сетей населенных пунктов города Кызылорда;
2) установление личных приборов водосчетчика населенных пунктов города Кызылорда.
23. Товарищество с ограниченной ответственностью "Қызылорда тазалығы":
1) работы по обслуживанию штрафных автостоянок коммунальной собственности.
24. Права Отдела:
1) в структуру Отдела входят сектор энергетики и инженерно-коммуникации, благоустройства и озеленение;
2) запрашивать и получать от граждан, предприятий, организации и учреждений сведений, справки, документы, необходимых для выполнения возложенных на функций Отдела;
3) предъявлять претензии, подавать иски в судах в качестве истца с функциями Отдела;
4) запрашивать и получать в установленный им срок от объектов контроля необходимые документы, справки, устные и письменные объяснения по вопросом, связанным с проведением контроля;
5) взаимоотношения между юридическим лицом и уполномоченным органом по государственному имуществу, юридическим лицом и уполномоченным органом соответствующей отрасли, Отдела и его трудовым коллективом регулируется в соответствии с действующим законодательством.
3. Организация деятельности Отдела
25. Руководство Отдела осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел задач и осуществление им своих функций.
26. Первый руководитель Отдела назначается на должность и освобождается от должности акимом города.
27. Первый руководитель Отдела имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
28. Полномочия первого руководителя Отдела:
1) за корупционно-правовые и правовые нарушение сотрудников отвечает персонально руководитель Отдела;

2) өзiне бағынысты қызметкерлерiнiң мiндеттерi мен өкiлеттiлiктерiн айқындайды;
3) заңдарда белгiленген тәртiппен Бөлiмнiң қызметкерлерiне тәртiптiк жаза қолданады;
4) Бөлiмнiң актiлерге қол қояды;
5) Қазақстан Республикасының Заңнамасына сәйкес Бөлiм барлық мемлекеттiк органдарда және басқа да ұйымдарда ұсынады;
6) Бөлiмнiң құзiретiне кiретiн мәселелер бойынша барлық кәсiпорындар, ұйымдар мен бөлiмшелерге ұсыныстар мен тапсырма бередi;
7) Бөлiм қызметкерлерiнiң бiлiктiлiк талаптарын бекiтедi;
8) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Бөлiмнiң қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
9) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Бөлiмнiң қызметкерлерiн марапаттайды және тәртiптiк жазалар қабылдайды;
10) гендерлiк теңдiк саясатын жүзеге асыру жұмыстарын ұйымдастырады;
11) тексеру жүргiзген уақытта қызметтiк куәлiгiн көрсеткен кезде тексерiлетiн объектiге баруға;
12) тексеру жүргiзу кезiнде кез келген қажеттi ақпаратты сұратуға, тексеру нысанына жататын құжаттардың тұпнұсқасымен танысуға құқығы бар;
13) тексерудi "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргiзуге;
14) тексеру жүргiзу кезеңiнде тексерiлетiн объектiнiң белгiленген жұмыс режимiне кедергi келтiрмеуге;
15) тексеру жүргiзу нәтижесiнде алынған құжаттар мен мәлiметтердiң сақталуын қамтамасыз етуге;
16) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күтiп-ұстау ережелерiнiң бұзылуы туралы актiлер жасауға;
17) кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күтiп-ұстау ережелерiн бұзушылықтарды жою туралы орындалуы мiндеттi нұсқама шығаруға мiндеттi;
18) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкiлеттiлiктердi жүзеге асырады.
Бөлiмнiң бiрiншi басшысы болмаған кезеңде оның өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
29. Бөлiмнiң аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын бөлiм басшысы басқарады.
4. Бөлiмнiң мүлкi
30. Бөлiмнiң заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болу мүмкiн.
Бөлiмнiң мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
31. Бөлiмге бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
32. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Бөлiм, өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.

2) определяет обязанности и полномочия своих подчиненных;
3) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на работников Отдела;
4) подписывает акты Отдела;
5) в соответствии законодательством Республики Казахстан представляет Отдел другим государственным органам и организациям;
6) дает поручения и рекомендации всем предприятиям, организациям и отделениям по вопросам, входящим в полномочия Отдела;
7) утверждает квалификационные требования сотрудников Отдела;
8) в соответствии с законодательством назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Отдела;
9) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Отдела;
10) организует работы по реализаций политики гендерного равенства;
11) при предъявлении служебного удостоверения посещают проверяемый объект во время проведения проверки;
12) при проведении проверки запрашивают любую необходимую информацию, знакомятся с оригиналами документов, относящихся к предмету проверки;
13) проводят проверки в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан";
14) не препятствуют установленному режиму работы проверяемого объекта в период проведения проверки;
15) обеспечивают сохранность полученных документов и сведений, полученных в результате проведения проверки;
16) составлять акты о нарушениях правил содержания общего имущества объекта кондоминиума;
17) выносить обязательные для исполнения предписания по устранению нарушений правил содержания общего имущества объекта кондоминиума;
18) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
29. Аппарат Отдела возглавляется, руководителем отдела, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Имущество Отдела
30. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
31. Имущество, закрепленное за Отделом, относится к коммунальной собственности.
32. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.

5. Бөлiмдi қайта ұйымдастыру және тарату
33. Бөлiмдi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бөлiмнiң қарамағындағы ұйымдардың тiзбесi:
Шаруашылық жүргiзу құқығындағы "Қызылордажылуэлектрорталығы" мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорны;
Шаруашылық жүргiзу құқығындағы "Қызылорда су жүйесi" мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорны;
"Тұрғын үй Қызылорда" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi;
"Қазақстан Республикасының бiрiншi Президентi атындағы паркi" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi;
"Қызылорда Сыр суы" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi;
"Қызылорда тазалығы" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi.

5. Реорганизация и упразднение Отдела
33. Реорганизация и упразднение Отдела осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций находящихся в ведении Отдела:
Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Кызылордатеплоэлектроцентр";
Государственное комунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Кызылорда Су жуйеси";
Товарищество с ограниченной ответственностью "Тұрғын үй Қызылорда";
Товарищество с ограннченной ответственностыо "Парк имени первого Президента Республики Казахстан";
Товарищество с ограниченной ответственностью "Кызылорда Сыр суы";
Товарищество с ограниченной ответственностью "Кызылорда тазалыгы".