"Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 34 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 19 тамыздағы № 378 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 12 сәуірдегі № 153 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.04.2017 № 153 бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 қыркүйектегі № 34 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9775 болып тіркелген, 2014 жылғы 28 қазандағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінің ережесінде:
14-тармақта:
12), 13), 17), 19), 20), 21), 22) тармақшалар алынып тасталсын;
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) табиғи монополиялар саласына жатқызылатын тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту тәртібі бөлігінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының тұжырымдамасын, концессиялық ұсынысты, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның конкурстық құжаттамасын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының жобасын, оның ішінде оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде келісу;";
24), 27), 30) тармақшалар алынып тасталсын;
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган белгілеген тәртіппен энергияөндіруші ұйымдар үшін жеке тариф бекіту;";
56) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"56) табиғи монополиялар салаларында және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекіткен табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) тізбесіне енгізу үшін ұсыныстар әзірлеу;";
65) тармақша алынып тасталсын;
66) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"66) реттелетін нарықтарда үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерінің мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және жүргізу;";
71) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"71) мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың бәсекелестікті шектеуге және (немесе) жоюға бағытталған актілерінің, әрекеттерінің (әрекетсіздігінің) жолын кесу;";
75) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"75) реттелетін нарықтарда үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектiлерiнiң қызметін мониторингiлеуді жүзеге асыру;";
77) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"77) нарық субъектiлерi, мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың бәсекелестікті қорғау салысында Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық фактiлерi бойынша Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген тәртіппен тергеу жүргізу;";
83) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"83) бәсекелестікті қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда құқық қорғау органдарына тауар нарықтарындағы бәсекелестіктің жай-күйі туралы талдамалық ақпарат пен басқа да мониторингілер деректерін ұсыну;";
85) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"85) мыналардың:
экономикалық шоғырландыруды жүзеге асыру туралы өтінішхаттың;
мемлекеттік кәсіпорынды, акцияларының (үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғаны және олармен аффилиирленген тұлғаларды құру туралы өтінішхаттың;
нарық субъектiлерi ұсынатын өнiмнiң монополиялық түрлерi бойынша, өндiру мен өткізу көлемдері, өткiзiлетiн монополиялық тауарлардың босатылу бағалары мен табыстылық деңгейі туралы тоқсан сайынғы ақпараттың нысандарын белгілеу және айқындау;";
92) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"92) мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға өздері қабылдаған актiлердi жою немесе оларды өзгерту туралы, бұзушылықтарды тоқтату, сондай-ақ өздерi жасаған Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне қайшы келетін келiсiмдердi бұзу немесе өзгерту туралы және бәсекелестікті қамтамасыз етуге бағытталған іс-қимылдардың жасау туралы орындалуға мiндеттi нұсқамалар енгiзу;";

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 34 "Об утверждении Положения о Комитете по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 августа 2016 года № 378. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 12 апреля 2017 года № 153.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 12.04.2017 № 153.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2014 года № 34 "Об утверждении Положения о Комитете по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9775, опубликованный в Информационно-правовой системе "Әділет" 8 октября 2014 года) следующие изменения и дополнение:
в Положении о Комитете по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
в пункте 14:
подпункты 12), 13), 17), 19), 20), 21), 22) исключить;
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) согласование концепции проекта государственно-частного партнерства, концессионного предложения, технико-экономического обоснования проекта государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта, конкурсной документации проекта государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта, проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, в том числе при внесении в них изменений и (или) дополнений в части порядка формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на товары, работы и услуги, относящиеся к сфере естественных монополий;";
подпункты 24), 27), 30) исключить;
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) утверждение индивидуального тарифа для энергопроизводящих организаций в порядке, установленном уполномоченным органом осуществляющим руководство в области электроэнергетики;";
подпункт 56) изложить в следующей редакции:
"56) разработка предложений для включения в перечень регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий, утверждаемого уполномоченным органом осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и регулируемых рынках;";
подпункт 65) исключить;
подпункт 66) изложить в следующей редакции:
"66) формирование и ведение государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение на регулируемых рынках;";
подпункт 71) изложить в следующей редакции:
"71) пресечение актов, действий (бездействий) государственных органов, местных исполнительных органов, направленных на ограничение и (или) устранение конкуренции;";
подпункт 75) изложить в следующей редакции:
"75) осуществление мониторинга деятельности субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение на регулируемых рынках;";
подпункт 77) изложить в следующей редакции:
"77) проведение расследования по фактам нарушения законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции субъектами рынка, государственными органами, местными исполнительными органами в порядке, установленном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 83) изложить в следующей редакции:
"83) представление правоохранительным органам аналитической информации и данных мониторингов о состоянии конкуренции на товарных рынках, в случаях установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты конкуренции;";
подпункт 85) изложить в следующей редакции:
"85) установление и определение форм:
ходатайства об осуществлении экономической концентрации;
ходатайства о создании государственного предприятия, юридического лица, более пятидесяти процентов акций (долей) которых принадлежит государству, и аффилированных с ними лиц;
ежеквартальной информации, представляемой субъектами рынка по монопольным видам продукции, об объемах производства и реализации, отпускных ценах и уровне доходности реализуемых монопольных товаров;";
подпункт 92) изложить в следующей редакции:
"92) внесение государственным органам, местным исполнительным органам обязательные для исполнения предписания об отмене или изменении принятых ими актов, о прекращении нарушений, а также расторжении или изменении заключенных ими соглашений, противоречащих Предпринимательскому кодексу Республики Казахстан, и о совершении действий, направленных на обеспечение конкуренции;";

мынадай мазмұндағы 94-1), 94-2), 94-3), 94-4), 94-5) және 94-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"94-1) Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасының нормаларын қолдану туралы ақпаратты таратуды және адал бәсекелестікті насихаттауды жүзеге асыру;
94-2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құқық қорғау органдарына жедел іздестіру іс-шараларын жүргізу туралы жүгіну;
94-3) нарық субъектісінің, мемлекеттік органның, жергілікті атқарушы органның лауазымды адамына Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнамасын бұзуға әкеп соғуы мүмкін әрекеттерді жасауға жол бермеу туралы алдын ала ескерту жіберу;
94-4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда тауар нарықтарында мемлекет реттейтін бағалар қолданылатын өнімдердің, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің номенклатурасы бойынша ұсыныстар әзірлеу;
94-5) табиғи монополиялар субъектілері тарифтерінің (бағаларының, алымдар мөлшерлемелерінің) және тарифтік сметаларының жобаларына талдау мен сараптама жүргізу мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңес құру және ол туралы ережені бекіту;
94-6) реттелетін нарықтарда үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерінің мемлекеттік тізілімінің нысанын бекіту;".
"Комитеттің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі" деген бөлім алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) бес жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың көшірмелерін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күннен бастап енгiзiледi.
Министр Қ. Бишімбаев

дополнить подпунктами 94-1), 94-2), 94-3), 94-4), 94-5) и 94-6) следующего содержания:
"94-1) осуществление распространения информации о применении норм законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции и пропаганду добросовестной конкуренции;
94-2) обращение в правоохранительные органы о проведении оперативно-розыскных мероприятий в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
94-3) направление должностному лицу субъекта рынка, государственного органа, местного исполнительного органа предостережения о недопустимости совершения действия (действий), которое (которые) может (могут) привести к нарушению законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции;
94-4) выработка предложений по номенклатуре продукции, товаров и услуг, на которые применяются регулируемые государством цены на товарных рынках, в случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
94-5) создание экспертного совета по вопросам проведения анализа и экспертизы проектов тарифов (цен, ставок, сборов) и тарифных смет субъектов естественных монополий и утверждения положения о нем;
94-6) утверждение формы государственного реестра субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение на регулируемых рынках;".
раздел "Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета" исключить.
2. Комитету по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) направление в течение пяти рабочих дней копии настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с момента его подписания.
Министр
К. Бишимбаев