"Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 2 наурыздағы № 52 бұйрығы.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 25.09.2023 № 257 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 22 ақпандағы № 85 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 25.09.2023 № 257 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2017 жылғы 2 наурыздағы
№ 52 бұйрығымен бекітілген
"Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесі
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 25.09.2023 № 257 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 12.05.2023 № 125 (15.05.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет және Министрлік тиісінше) туристік қызмет, ойын бизнесі, лотереялар және лотерея қызметі салаларында басшылықты жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 25.09.2023 № 257 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Комитет индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 2 марта 2017 года № 52.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 25.09.2023 № 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2017 года № 85 "О некоторых вопросах Министерства культуры и спорта Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Комитет индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 25.09.2023 № 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр А. Мухамедиулы
Утверждено
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 2 марта 2017 года № 52
Положение государственного учреждения "Комитет индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 25.09.2023 № 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Положение - в редакции приказа и.о. Министра культуры и спорта РК от 12.05.2023 № 125 (вводится в действие с 15.05.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Комитет индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан" (далее – Комитет и Министерство соответственно) осуществляет руководство в сферах туристкой деятельности, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 25.09.2023 № 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, қазақ тілінде өз атауы бар мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер оған сәйкес уәкілеттік берілсе, Комитеттің мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы ретінде қатынасуына құқығы бар.
6. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Комитеттің орналасқан жері: 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, № 8 үй, "Министрліктер үйі" ғимараты, 15-кіреберіс.
9. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті" мемлекеттік мекемесі".
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 25.09.2023 № 257 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Комитет қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің мақсаттары, құқықтары мен міндеттері
13. Мақсаттары:
1) туристік қызмет саласындағы, ойын бизнесі, лотереялар және лотерея қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;
2) туристік қызмет, ойын бизнесі, лотереялар және лотерея қызметі саласындағы басшылықты, салааралық үйлестіруді және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру;
3) құзыреті шегіндегі Комитетке жүктелген өзге де міндеттер.
14. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен құқықтық актілер қабылдауға;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;

3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение Комитета: 010000, город Астана, Есильский район, проспект Мәңгілік Ел, дом 8, здание "Дом министерств", подъезд № 15.
9. Полное наименование Комитета – государственное учреждение "Комитет индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра туризма и спорта РК от 25.09.2023 № 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
11. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
12. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Комитета.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Комитета
13. Задачи:
1) формирование и реализация государственной политики в сферах туристской деятельности, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности;
2) осуществление руководства, межотраслевой координации и государственного регулирования в сферах туристской деятельности, игорного бизнеса, лотереи и лотерейной деятельности;
3) иные задачи, возложенные на Комитет, в пределах компетенции.
14. Права и обязанности:
1) принимать в пределах своей компетенции правовые акты в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;

3) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарының қолжетімділігін қамтамасыз ету;
4) мемлекеттік қызмет алушылардың мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы хабардар болуын қамтамасыз ету;
5) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бақылау жөніндегі уәкілетті органға, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалауды жүргізу үшін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға тиісті ақпарат беруге қатысу;
6) мемлекеттік қызмет алушылардың шағымдары мен өтініштерін қарау;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
8) осы Ережеге және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Комитетке жүктелген функцияларды уақтылы және сапалы орындау;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру.
15. Комитет функциялары:
1) Комитетпен реттелетін салалардағы нормативтік-құқықтық актілерді және құқықтық актілерді, келісімдерді, меморандумдарды және шарттарды әзірлеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын қолдану тәжірибесін жинақтау және оны жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
2) өз құзыреті шегінде туристік қызмет саласындағы халықаралық шарттарды әзірлейді, жасасады және орындайды, сондай-ақ халықаралық ұйымдарда және халықаралық іс-шараларда мемлекеттің туризм саласындағы мүдделерін білдіреді және олардың жұмысына қатысады;
3) мүдделi министрлiктермен және басқа да атқарушы органдармен бiрлесiп, туристердiң қорғалуы мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
4) Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-3-бабында көзделген Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі субъектілерінің міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету;
5) Министрліктің Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісінің функцияларын жүзеге асыратын заңды тұлғаны айқындау бойынша конкурсты өткізуі;
6) туристiк салаға инвестициялар тарту жөнiндегi бiрыңғай саясатты қалыптастыруға және iске асыруға қатысу;
7) туристік қызмет саласындағы салааралық және өңіраралық үйлестіруді, туристік қызметті жүзеге асыратын отандық, шетелдік және халықаралық туристік, қоғамдық және басқа да ұйымдармен және тұлғалармен өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асыру;
8) техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті органмен бірлесе отырып, туристік қызмет саласындағы стандарттау аясындағы қызметті реттеу;

3) обеспечивать доступность стандартов государственных услуг;
4) обеспечивать информированность получателей государственных услуг о порядке оказания государственных услуг;
5) участвовать в предоставлении соответствующей информации в уполномоченный орган по оценке качества оказания государственных услуг и контроля за качеством оказания государственных услуг, уполномоченный орган в сфере информатизации для проведения оценки качества оказания государственных услуг;
6) рассматривать жалобы и обращения получателей государственных услуг;
7) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
8) своевременно и качественно выполнять возложенные в соответствии с настоящим Положением и законодательством Республики Казахстан на Комитет функции;
9) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции Комитета:
1) разработка нормативных правовых и правовых актов, соглашений, меморандумов и договоров а также обобщение практики применения законодательства Республики Казахстан в сферах регулируемых Комитетом и внесение предложений по их совершенствованию;
2) в пределах своей компетенции разработка, заключение и исполнение международных договоров в области туристской деятельности а также представление интересов государства в области туризма в международных организациях и на международных мероприятиях и участие в их работе;
3) организация обеспечения защиты и безопасности туристов совместно с заинтересованными министерствами и другими исполнительными органами;
4) обеспечение исполнения субъектами системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма обязательств, предусмотренных статьей 27-3 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан";
5) проведение конкурса по определению Министерством юридического лица, осуществляющего функции администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма;
6) участие в формировании и реализации единой политики по привлечению инвестиций в туристскую отрасль;
7) осуществление межотраслевой и межрегиональной координации в области туристской деятельности, взаимодействие с отечественными, зарубежными и международными туристскими, общественными и другими организациями и лицами, осуществляющими туристскую деятельность;
8) совместно с уполномоченным органом в сфере стандартизации регулирование деятельности в сфере стандартизации в области туристской деятельности;

9) Қазақстан мен оның туристік мүмкіндіктері туралы ақпаратты халықаралық туристік нарықта және мемлекет ішінде, оның ішінде туристік қызмет саласындағы республикалық және халықаралық көрмелер мен жәрмеңкелер өткізу жолымен тарату;
10) туристiк қызметтi жүзеге асыратын тұлғаларды және туристердi уақытша болатын елдегi (жердегi) ықтимал қауiптер туралы хабардар ету;
11) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес турагенттердің, гидтердің, экскурсоводтардың және туризм нұсқаушыларының қызметті бастағаны туралы хабарлама берген мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу;
12) туроператордың шығу туризм саласындағы туристі міндетті сақтандыру шартын жасау жөніндегі міндеттерді орындауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
13) Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
14) әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы заңнаманың белгіленген тәртіппен хаттамалар толтыру, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстерді қарау және әкімшілік жаза қолдану;
15) соттарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап-арыздар беру;
16) Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарын қорғау бойынша әрекеттерді жүзеге асыру туралы Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризмі саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесі әкімшісінің шешімін келісу;
17) "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңына және Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" заңнамасына сәйкес ойын бизнесі саласындағы қызметті лицензиялауды жүзеге асыру;
18) ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинауды және талдауды жүзеге асыру;
19) өзі айқындайтын тәртіппен ақпаратты жүйелі түрде жинауды және интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино белгілерінің болуы - болмауы тұрғысына талдауды жүзеге асыру;
20) тотализаторлар мен букмекер кеңселері кассаларының тізілімін жүргізеді;
21) лицензиардың электрондық тізілімін жүргізу;
22) ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақталуын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
23) ойын бизнесін ұйымдастырушының "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесі мен нысандарын әзірлейді;

9) распространение информации о Казахстане и его туристских возможностях на международном туристском рынке и внутри государства, в том числе путем проведения республиканских и международных выставок и ярмарок в области туристской деятельности;
10) информирование лиц, осуществляющих туристскую деятельность, и туристов о возможных опасностях для туристов в стране (месте) временного пребывания;
11) ведение государственного электронного реестра турагентов, гидов, экскурсоводов и инструкторов туризма, подавших уведомление о начале деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
12) осуществление государственного контроля за выполнением туроператором в сфере выездного туризма обязанности по заключению договора обязательного страхования туриста;
13) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристской деятельности;
14) в установленных законодательством случаях и порядке составление протоколов об административных правонарушениях, а также рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административного взыскания;
15) предъявление в суды исков в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) согласование решения администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма об осуществлении действий по защите прав граждан Республики Казахстан;
17) осуществление лицензирования деятельности в сфере игорного бизнеса в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" и законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
18) осуществление сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса;
19) осуществление систематического сбора информации и анализ содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино в порядке, им определяемом;
20) ведение реестра касс тотализаторов и букмекерских контор;
21) ведение электронного реестра лицензиара;
22) осуществление контроля за соблюдением организаторами игорного бизнеса законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, а также за соблюдением законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
23) разработка перечня и формы документов, подтверждающих соответствие организатора игорного бизнеса квалификационным требованиям, установленным статьей 13 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе", а также по организации и проведению лотереи;

24) ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілікті ұсыну нысанын, ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинауды және талдауды жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу;
25) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелерін әзірлеу;
26) туристік қызмет саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды әзірлеу;
27) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру парақтарын әзірлеу;
28) туристік қызмет көрсетуге арналған үлгілік шартты әзірлеу;
29) туризм саласындағы мамандарды кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға қойылатын жалпы талаптарды әзірлеу;
30) Қазақстан Республикасында жеке кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын турагенттік қызметтің басталуы, гид, экскурсовод және туризм нұсқаушысының қызметі туралы хабарламаға қосымша үшін мәліметтер нысандарын әзірлеу;
31) Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігімен Қазақстан Республикасы азаматтарының шығу туризм саласындағы құқықтарына кепілдік беру жүйесінің әкімшісі функцияларын жүзеге асыратын заңды тұлғаны айқындауы бойынша конкурс өткізу қағидаларын әзірлеу;
32) тау шаңғысы курорттары үшін жабдықтар мен техника сатып алу бойынша кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын әзірлеу;
33) кәсіпкерлік субъектілерінің санитариялық-гигиеналық тораптарды ұстауға жұмсаған шығындарының бір бөлігін субсидиялау қағидаларын әзірлеу;
34) Қазақстан Республикасының аумағында кәмелетке толмаған жолаушыларды әуеде тасымалдау кезінде туристік өнімге енгізілген билеттің құнын субсидиялау қағидаларын әзірлеу;
35) әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидаларын әзірлеу;
36) кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын әзірлеу;
37) туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне жүргізушінің орнын қоспағанда, отыруға арналған сыйымдылығы сегіз орыннан асатын автомобиль көлік құралдарын сатып алу жөніндегі шығындардың бір бөлігін өтеу қағидаларын әзірлеу;
38) туристік қызмет объектілерін салу, реконструкциялау кезінде кәсіпкерлік субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын әзірлеу;
39) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
40) туроператорлық қызметке қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу;
41) лотереяларды өткізу қағидаларын әзірлеу;

24) разработка формы представления отчетности организатора игорного бизнеса, правила осуществления сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса;
25) разработка полугодовых графиков проведения проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
26) разработка формы, предназначенной для сбора административных данных в области туристской деятельности;
27) разработка критериев оценки степени риска, проверочных листов совместно с уполномоченным органом по предпринимательству;
28) разработка типового договора на туристское обслуживание;
29) разработка общих требований к профессиональной подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов в области туризма;
30) разработка форм сведений для приложения к уведомлению о начале турагентской деятельности, деятельности гида, экскурсовода и инструктора туризма, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей;
31) разработка правил проведения конкурса по определению Министерством туризма и спорта Республики Казахстан юридического лица, осуществляющего функции администратора системы гарантирования прав граждан Республики Казахстан в сфере выездного туризма;
32) разработка правил возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов;
33) разработка правил субсидирования части затрат субъектов предпринимательства на содержание санитарно-гигиенических узлов;
34) разработка правил субсидирования стоимости билета, включенного в туристский продукт, при воздушной перевозке несовершеннолетних пассажиров на территории Республики Казахстан;
35) разработка правил субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста;
36) разработка правил возмещения части затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса;
37) разработка правил возмещения части затрат по приобретению автомобильных транспортных средств вместимостью более восьми мест для сидения, исключая место водителя, субъектам предпринимательства, осуществляющим туристскую деятельность;
38) разработка правил возмещения части затрат субъектов предпринимательства при строительстве, реконструкции объектов туристской деятельности;
39) разработка подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
40) разработка квалификационных требований, предъявляемых к туроператорской деятельности;
41) разработка правил проведения лотерей;

42) туристерді орналастыру орындарын жіктеу қағидаларын әзірлеу;
43) туристік көрсетілетін қызметтер ұсыну қағидаларын әзірлеу;
44) туристік маршруттар мен соқпақтардың мемлекеттік тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу;
45) басым туристік аумақтарды қалыптастыру, олардың жұмыс істеу және оларды басқару қағидаларын әзірлеу;
46)туристендіру картасын әзірлеу;
47) салалық, субъектілік және объектілік қағидаттар бойынша Қазақстан Республикасындағы туризм бағыттарының сыныптауышын қалыптастыру;
48) ұлттық туристік брендтер тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеу;
49) туризм инфрақұрылымын салу және жетілдіру жөніндегі қызметті үйлестіру;
50) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарына күтіп-ұстау кезінде шығынның бір бөлігі өтелетін санитариялық-гигиеналық тораптар тізбесін қарастыру;
51) туристік саланы дамыту бойынша іздестіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру;
52) әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығынын субсидиялау;
53) ақпаратты қабылдау, есепке алу және сақтау, сондай-ақ салықтардың және бюджетке төленетін төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылық жасауды жүзеге асыратын мемлекеттік органды қоса алғанда, оны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге адамдарға беру қағидаларын белгілеу;
54) ақпаратты жүйелі түрде жинауды жүзеге асыру және интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино белгілерінің болуы мәніне талдауды жүзеге асыру;
55) мөлшерлемелерді есепке алу орталығын жүргізуді жүзеге асыру;
56) Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі, сондай-ақ қылмыстық жолмен алынған кірісті заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
57) Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген басқа функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту.15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Туризм және спорт министрінің м.а. 25.09.2023 № 257 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Комитет Төрағасының қызметін ұйымдастыру кезіндегі мәртебесі мен өкілеттігі
16. Комитетті басқару Комитет Төрағасымен жүзеге асырылады, ол Комитетке жүктелген міндеттерді орындауға және оның өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапкершілікті атқарады.
17. Комитет Төрағасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Комитет Төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және босатылатын орынбасарлары болады.

42) разработка правил классификации мест размещения туристов;
43) разработка правил предоставления туристских услуг;
44) разработка правил формирования и ведения государственного реестра туристских маршрутов и троп;
45) разработка правил формирования, функционирования приоритетных туристских территорий и управления ими;
46) разработка карты туристификации;
47) формирование классификатора направлений туризма в Республике Казахстан по отраслевому, субъектному и объектному принципам;
48) разработка правил формирования и ведения реестра национальных туристских брендов;
49) координация деятельности по строительству и совершенствованию инфраструктуры туризма;
50) рассмотрение переченя санитарно-гигиенических узлов, по которым возмещается часть затрат при их содержании местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы;
51) организация проведения изыскательских работ по развитию туристской отрасли;
52) субсидирование затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста;
53) установление правил приема, учета и хранения информации, а также передачи ее иным лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан, включая государственный орган, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
54) разработка правил осуществления систематического сбора информации и анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино;
55) осуществление ведения центра учета ставок;
56) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности, а также противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
57) осуществление иных функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра туризма и спорта РК от 25.09.2023 № 257 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Статус и полномочия Председателя Комитета при организации его деятельности
16. Руководство Комитета осуществляется Председателем Комитета, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих полномочий.
17. Председатель Комитета назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Председатель Комитета имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

19. Комитет Төрағасының уәкілеттілігі:
1) Министрліктің Аппарат басшысына Комитеттің құрылымы мен штаттық кестесі бойынша ұсынымдар ұсынады;
2) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерін, Комитеттің құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
3) өз құзыреті шегінде адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қозғамайтын бұйрықтар шығарады;
4) заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады (Комитет Төрағасы орынбасарларын қоспағанда);
5) Комитет қызметкерлерінің іс-сапары, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемақы мен сыйлықақы төлеу, сондай-ақ тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелерін шешеді (Комитет Төрағасы орынбасарларын қоспағанда);
6) қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдарда және басқа ұйымдарда Комитеттің атынан әрекет етеді;
7) Комитеттегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралар қабылдауға дербес жауапкершілікті артады;
8) оның құзыретіне жататын басқа мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Комитет төрағасы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Комитет төрағасы өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындайды.
4-тарау. Комитеттің мүлігі
21. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүліктің, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) пен Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Комитет өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Комитетінің қарамағындағы ұйымдарының тізбесі:
"Kazakh Tourism" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы";
"Халықаралық туризм және меймандостық университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы".

19. Полномочия Председателя Комитета:
1) представляет Руководителю аппарата Министерства предложения по структуре и штатному расписанию Комитета;
2) утверждает положения о структурных подразделениях Комитета, должностные инструкции работников структурных подразделений Комитета;
3) в пределах своей компетенции издает приказы, не затрагивающие права и свободы человека и гражданина;
4) в установленном законодательством порядке назначает на должность и освобождает от должностей работников Комитета (за исключением заместителей Председателя Комитета);
5) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, а также привлечения к дисциплинарной ответственности работников Комитета (за исключением заместителей Председателя Комитета);
6) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
7) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
8) принимает решения по другим вопросам, относящимся к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Комитета
21. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также иного имущества, (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
23. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Комитета
24. Реорганизация и упразднение Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. Перечень организаций, находящихся в ведении Комитета:
акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Tourism";
некоммерческое акционерное общество "Международный университет туризма и гостеприимства".