2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу кезіндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігімен өзара іс-қимыл тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № 202 және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2020 жылғы 13 қаңтардағы № 11-1-4/11 бірлескен бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 қазандағы № 1049 қаулысымен бекітілген Ұлттық санақтарды жүргізу қағидасы мен мерзімдерінің 7-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 266-52) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 19 маусымдағы № 419 қаулысымен бекітілген 2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған 2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу кезіндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігімен өзара іс-қимыл тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
2) осы бірлескен бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты орындау үшін олардың қатыстылығы бөлігінде лауазымды адамдарға жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау қызметтің тиісті бағытына жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық тараптардың соңғысы қол қойған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_____________Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
________ М. Тілеуберді
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының 2019 жылғы
30 желтоқсандағы № 202
және
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2020 жылғы 13 қаңтардағы
№ 11-1-4/11 бірлескен
бұйрығымен бекітілді
2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу кезіндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігімен өзара іс-қимыл тәртібі

Об утверждении Порядка взаимодействия Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан с Министерством иностранных дел Республики Казахстан при проведении национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году
Совместный приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года № 202 и Министра иностранных дел Республики Казахстан от 13 января 2020 года № 11-1-4/11
В соответствии с подпунктом 2) пункта 7 Правил и сроков проведения национальных переписей, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2010 года № 1049, подпунктом 266-52) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, а также пунктом 3 Плана мероприятий по проведению национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2019 года № 419, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый Порядок взаимодействия Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан с Министерством иностранных дел Республики Казахстан при проведении национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году.
2. Комитету по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
2) направление настоящего совместного приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) настоящий совместный приказ довести до должностных лиц для исполнения в части, их касающейся.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих соответствующее направление деятельности заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан и заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его подписания последним из сторон.
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан       __________Н. Айдапкелов
Министр иностранных дел
Республики Казахстан       __________М. Тлеуберди
Утвержден
совместным приказом
Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан
от 30 декабря 2019 года № 202
и Министра иностранных дел Республики Казахстан
от 13 января 2020 года № 11-1-4/11
Порядок взаимодействия Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан с Министерством иностранных дел Республики Казахстан при проведении национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 19 маусымдағы № 419 қаулысымен Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағы 2020 жылғы 1-30 қазан аралығындағы кезеңде өткізу мерзімдері (бұдан әрі - халық санағы) және 2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілді.
2. Халық санағын өткізу кезіндегі орталық және жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіру Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 22 тамыздағы № 208 бұйрығымен 2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын дайындау мен өткізуге байланысты ұйымдастырушылық және нұсқаушылық мәселелерді шешуге арналған арнайы комиссияға жүктелген, оның құрамына Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінен Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасары (келісім бойынша) енгізілген.
3. Жоспарға және "2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізуге арналған санақ парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2019 жылғы 7 қазандағы № 11 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19465 болып тіркелген) (бұдан әрі - бұйрық) сәйкес халық санағына үй шаруашылығының құрамына кіретін, елімізде тұрақты тұратын барлық респонденттер (Қазақстан Республикасының азаматтары, шетел азаматтары, азаматтығы жоқ адамдар), соның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік билік органдары саласы бойынша (дипломатиялық корпус) қызметтік міндеттерді орындауға немесе ұзақ қызметтік іссапарға (олармен бірге жүрген отбасының мүшелерін қоса алғанда) байланысты 12 ай және одан көп мерзімге шетелде жүрген Қазақстан Республикасының азаматтары; Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бірақ қызметтік іссапарға, келісімшарт бойынша жұмысқа, оқуға ("Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасы бойынша оқитындарды қоса алғанда - олардың елдегі болмаған мерзіміне қарамастан) 12 айдан аз мерзімге шетелге кеткен адамдар; Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын және шетелге демалуға, емделуге, туыстарына немесе таныстарына қонаққа уақытша кеткен адамдар (олардың болмау мерзіміне қарамастан) (бұдан әрі - шетелде жүрген Қазақстан Республикасының азаматтары) жатады.
Халық санағын өткізу кезінде халықты есепке алу Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша 2020 жылғы 30 қыркүйектен 1 қазанға қараған 00:00 сағат сәтіндегі жағдай бойынша жүзеге асырылады.
Халық санағы ақпаратты жинаудың екі әдісін пайдаланумен өткізіледі:

Глава 1. Общие положения
1. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2019 года № 419 "О проведении национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году" утверждены сроки проведения национальной переписи населения Республики Казахстан в период с 1 по 30 (далее – перепись населения) и План мероприятий по проведению национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году (далее – План).
2. Координация деятельности центральных и местных исполнительных органов при проведении переписи населения приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 августа 2019 года № 208 возложена на специальную комиссию для решения организационных и инструктивных вопросов, связанных с подготовкой и проведением национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году, в состав которой от Министерства иностранных дел Республики Казахстан включен первый заместитель Министра иностранных дел Республики Казахстан (по согласованию).
3. В соответствии с Планом, а также приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 7 октября 2019 года № 11 "Об утверждении переписных листов для проведения национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19465) (далее – приказ) переписи населения подлежат все постоянно проживающие в стране респонденты, входящие в состав домашнего хозяйства (граждане Республики Казахстан, иностранные граждане, лица без гражданства), в том числе граждане Республики Казахстан, находящиеся за границей со сроком 12 месяцев и более в связи с выполнением служебных обязанностей по линии органов государственной власти Республики Казахстан (дипломатический корпус) или с длительной служебной командировкой (включая находящихся вместе с ними членов их семей); лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно выехавшие за границу на срок менее 12 месяцев в служебную командировку, на работу по контрактам, на учебу (включая обучающихся по международной образовательной программе "Болашак" – независимо от срока их отсутствия в стране); лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан и временно выехавшие за границу на отдых, лечение, в гости к родственникам или знакомым (независимо от срока их отсутствия) (далее – граждане Республики Казахстан, находящиеся за границей). Учет населения при проведении переписи населения осуществляется по состоянию на момент 00:00 часов по времени города Нур-Султана с 30 сентября на 1 октября 2020 года.
Перепись населения проводится с использованием двух методов сбора информации:

1) интервьюерлердің респонденттерге 2020 жылғы 1-30 қазан аралығында планшетті пайдалана отырып электрондық санақ парақтарын толтыруы арқылы сауал салуы (Қазақстан Республикасының аумағында);
2) халық санағының басталуымен біруақытта 2020 жылғы 1-15 қазан аралығында алғашқы 15 (он бес) күнтізбелік күн халық санағы Интернет желісі арқылы "www.sanaq.gov.kz" мамандандырылған сайтында онлайн режимде өткізіледі.
2-тарау. Шетелде жүрген Қазақстан Республикасы азаматтарының санағын ұйымдастыру
4. Шетелде жүрген Қазақстан Республикасы азаматтарының санағын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі іс-шаралар Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментіне (бұдан әрі - ҚР СІМ КҚД) жүктеледі.
5. ҚР СІМ КҚД шетелде жүрген Қазақстан Республикасы азаматтарының санағы мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің елшіліктермен, бас консулдықтармен және шетелдердегі Қазақстан Республикасының тұрақты өкілдіктерімен (бұдан әрі - Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері) өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді.
3-тарау. Шетелде жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарын санақтан өткізу тәртібі
6. Шетелде жүрген Қазақстан Республикасының азаматтары "www.sanaq.gov.kz" сайтында электрондық санақ парақтарын онлайн-режимде өз бетінше толтыру арқылы өтеді. Қазақстан Республикасы азаматтарының санақтан өз бетінше өту мүмкіндігі болмаған жағдайда ҚР шетелдегі мекемелері үй-жаймен және Қазақстан Республикасының азаматтарын баланстағы бар ұйымдастыру техникаларынан Интернетке шығатын компьютермен қамтамасыз етеді.
7. Санақтан Интернет желісі арқылы онлайн режимде өту кезінде шетелде жүрген Қазақстан Республикасының азаматтары "www.sanaq.gov.kz" сайтында тіркеуден өтулері тиіс.Тіркеуден және авторизациядан сәтті өткеннен кейін, оларға толтырылуы қажет санақ парақтарының электрондық нұсқалары қолжетімді болады. Толтырылған санақ парақтары автоматты түрде ҚР ҰЭМ СК Санақ деректерінің базасына түседі.

1) опрос респондентов интервьюерами путем заполнения электронных переписных листов с использованием планшета с 1 по 30 октября 2020 года (на территории Республики Казахстан);
2) одновременно с началом переписи населения в первые 15 (пятнадцать) календарных дней с 1 по 15 октября 2020 года перепись населения проводится в онлайн режиме посредством сети Интернет на специализированном сайте "www.sanaq.gov.kz".
Глава 2. Организация переписи граждан Республики Казахстан, находящихся за границей
4. Мероприятия по организации и проведению переписи граждан Республики Казахстан, находящихся за границей, возлагаются на Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее – ДКС МИД РК).
5. ДКС МИД РК обеспечивает взаимодействие Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан по вопросам переписи граждан Республики Казахстан, находящихся за границей, с посольствами, генеральными консульствами и постоянными представительствами Республики Казахстан в зарубежных странах (далее – загранучреждения РК).
Глава 3. Порядок проведения переписи граждан Республики Казахстан, находящихся за границей
6. Граждане Республики Казахстан, находящиеся за границей, проходят перепись населения путем самозаполнения электронных переписных листов в онлайн режиме на сайте "www.sanaq.gov.kz". В случае отсутствия у граждан Республики Казахстан возможности пройти перепись самостоятельно, загранучреждения Республики Казахстан обеспечивают граждан Республики Казахстан помещением и компьютером с выходом в Интернет из имеющейся на балансе оргтехники.
7. При прохождении переписи в онлайн режиме посредством сети Интернет, граждане Республики Казахстан, находящиеся за границей должны пройти регистрацию на сайте "www.sanaq.gov.kz". После успешной регистрации и авторизации, для них будут доступны электронные версии переписных листов, которые следует заполнить. Заполненные переписные листы автоматически попадают в Базу данных переписи КС МНЭ РК.