"Қостанай облысы әкімдігінің мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2021 жылғы 20 қазандағы № 481 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қостанай облысы әкімдігінің мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Қостанай облысы әкімдігінің мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген Ережені заңнамада белгіленген тәртіпте әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы қаулыны оны ресми жарияланғаннан кейін Қостанай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қостанай облысының әкімі А. Мұхамбетов
Әкімдіктің
2021 жылғы 20 қазандағы
№ 481 қаулысымен
бекітілген
"Қостанай облысы әкімдігінің мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - Қостанай облысы әкімдігінің 06.01.2022 № 3 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қостанай облысы әкімдігінің мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) облыс аумағында мәдениет және тілдерді дамыту саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың осы Ереженнің қосымшасында көрсетілген ведомстволық бағынысты ұйымдары бар.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге және Басқарманың регламентіне сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление культуры акимата Костанайской области"
Постановление акимата Костанайской области от 20 октября 2021 года № 481.
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Управление культуры акимата Костанайской области".
2. Государственному учреждению "Управление культуры акимата Костанайской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции в установленном законодательством порядке;
2) в течение двадцати календарных дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Костанайской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Костанайской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Костанайской области А. Мухамбетов
Утверждено
постановлением акимата
от 20 октября 2021 года
№ 481
Положение о государственном учреждении "Управление культуры акимата Костанайской области"
Сноска. Положение - в редакции постановления акимата Костанайской области от 06.01.2022 № 3 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление культуры акимата Костанайской области" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры и развития языков на территории области.
2. Управление имеет подведомственные организации, указанные в приложении к настоящему Положению.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением и Регламентом Управления.

4. Басқарма мемлекеттік мекеме ретінде ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы мемлекеттік тілде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Басқарманың, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Басқарма өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіпте Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 110000, Қостанай облысы, Қостанай қаласы, Әл-Фараби даңғылы, 60-үй.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармада кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттігі болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге жол берілмейді.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) Қазақстан Республикасы халқының мәдениетін қайта түлетуге, сақтауға, дамытуға және таратуға бағытталған шаралар қабылдау;
2) ұлттық және әлемдік мәдениет құндылықтарына баулу арқылы азаматтарды патриоттық және эстетикалық тәрбиелеу үшін жағдайлар жасау;
3) мәдени құндылықтарға еркін қол жеткізуді қамтамасыз ету;
4) мемлекеттік мәдениет ұйымдарының инфрақұрылымын дамытуды қамтамасыз ету және материалдық-техникалық базасын нығайту;
5) талантты тұлғаларды қолдауды қамтамасыз ету;
6) мәдениет саласында Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуді, тұтастығын бұзуды, мемлекет қауіпсіздігіне нұқсан келтіруді, соғысты, әлеуметтік, нәсілдік, ұлттық, діни, тектік-топтық және рулық астамшылықты, сондай-ақ қатыгездік пен зорлық-зомбылыққа бас ұруды насихаттауға немесе үгіттеуге жол бермеу жөнінде шаралар қолдану;
7) мәдени құндылықтарды заңсыз әкетуге және әкелуге, оларға меншік иесі құқығының басқаға заңсыз берілуіне кедергі жасау, оларды кез келген заңсыз иеленуден қайтарып алуға шаралар қолдану;

4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, 110000, Костанайская область, город Костанай, проспект Аль-Фараби, дом 60.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. В Управлении не допускается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) принятие мер, направленных на возрождение, сохранение, развитие и распространение культуры народа Республики Казахстан;
2) создание условий для патриотического и эстетического воспитания граждан путем приобщения к ценностям национальной и мировой культуры;
3) обеспечение свободного доступа к культурным ценностям;
4) обеспечение развития инфраструктуры и укрепление материально-технической базы государственных организаций культуры;
5) обеспечение поддержки талантливых личностей;
6) принятие мер по недопущению в области культуры пропаганды или агитации насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, а также культа жестокости и насилия;
7) препятствие незаконному вывозу и ввозу, незаконной передаче правомочий собственника на культурные ценности, принятие мер к их возврату из любого незаконного владения;

8) мәдениет саласындағы халықаралық ынтымақтастық үшін жағдайлар жасау;
9) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес азаматтардың ұлттық-мәдени бірлестіктерге қатысу еркіндігін, мәдениет ұйымдарын құруды, шетелдегі отандастармен мәдени байланыстарды кеңейтуге қатысуды қоса алғанда, ұлттық және мәдени өзіндік ерекшелігін қорғау және дамыту құқықтарын іске асыруды қамтамасыз ету;
10) Қазақстан халқының ұлттық мәдени игілігі мен мәдени мұрасын қорғауға және дамытуға, Қазақстан Республикасының бірыңғай мәдени кеңістігін нығайтуға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ іс-шараларды қолдау;
11) тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтау, есепке алу, зерттеу және олардың жай-күйіне мониторинг жүргізу;
12) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласында мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету;
13) тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану саласындағы халықаралық ынтымақтастыққа жәрдемдесу;
14) тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық жұмыстар және ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізу кезінде тарихи-мәдени мұра объектілерінің тарихи, сәулет-көркемдік бейнесінің сақталуын қамтамасыз ету.
15) мемлекеттік, мемлекеттік емес ұйымдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қызметінде тілдерді қолдануға байланысты туындайтын қоғамдық қатынастарды реттеу;
16) Қазақстан халқының тілдерін үйрену мен дамыту үшін жағдайлар жасау;
17) латынграфикалық әліпбиі негізінде қазақ тілін жаңғырту.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
заңнамада белгіленген тәртіппен басқармасының, оның ішінде соттарда құқықтары мен мүдделерін қорғауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
Басқарманың құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша заңды және жеке тұлғаларға түсінікте беру;
қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын сақтау;
Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың, сондай-ақ Қостанай облысы әкімінің және әкімдігінің актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындау;
Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған өзге де міндеттері.
15. Функциялары:
1) мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен облыстың театр және музыка өнері, мәдени-демалыс қызметі және халық шығармашылығы, кітапхана және музей ісі саласындағы мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру, тарату жөнінде облыстың жергілікті атқарушы органына ұсыныстар енгізеді;

8) создание условий для международного сотрудничества в области культуры;
9) обеспечение реализации прав граждан на охрану и развитие национальной и культурной самобытности, включая свободу участия в национально-культурных объединениях, создание организаций культуры, участие в расширении культурных связей с соотечественниками за рубежом в соответствии с законами Республики Казахстан;
10) организация и проведение мероприятий, а также поддержка мероприятий, направленных на охрану и развитие национального культурного достояния и культурного наследия народа Казахстана, укрепление единого культурного пространства Республики Казахстан;
11) выявление, учет, исследование и мониторинг состояния объектов историко-культурного наследия;
12) обеспечение государственного контроля в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия;
13) содействие международному сотрудничеству в сфере охраны и использования объектов историко-культурного наследия;
14) обеспечение сохранности исторического, архитектурно-художественного облика объектов историко-культурного наследия при проведении археологических работ и научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;
15) регулирование общественных отношений, возникающих в связи с употреблением языков в деятельности государственных, негосударственных организаций и органов местного самоуправления;
16) создание условий для изучения и развития языков народа Казахстана;
17) модернизация казахского языка на основе латинографического алфавита.
14. Полномочия:
1) права:
организация и осуществление в установленном законодательством порядке защиты прав и интересов Управления, в том числе в судах;
дача юридическим и физическим лицам разъяснений по вопросам, отнесенным к компетенции Управления;
иные права в соответствии с действующим законодательством;
2) обязанности:
соблюдение норм действующего законодательства Республики Казахстан;
качественное и своевременное исполнение актов и поручений Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов, а также акима и акимата Костанайской области;
иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) реализует государственную политику в области культуры;
2) вносит предложения в местный исполнительный орган области по созданию, реорганизации, ликвидации государственных организаций культуры области в сфере театрального и музыкального искусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по согласованию с уполномоченным органом;

3) театр және музыка өнерін, мәдени-демалыс қызметін және халық шығармашылығын, кітапхана және музей ісін дамыту бойынша облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдайды және үйлестіреді, облыс мекемелерінің мәдениет саласындағы қызметін қамтамасыз етеді;
4) көркемөнерпаздар ұжымдарына "Халықтық" немесе "Үлгілі" атағын беру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
5) шығармашылық қызметтің әртүрлі салаларында облыстық (өңірлік) байқаулар, фестивальдер мен конкурстар өткізуді ұйымдастырады;
6) уәкілетті органмен келісу бойынша шығармашылық қызметтің әртүрлі салаларында республикалық конкурстар мен фестивальдер өткізуді ұйымдастыруға құқылы;
7) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мәдени құндылықтарын есепке алу, қорғау, консервациялау және реставрациялау, сондай-ақ пайдалану, елдің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
8) мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөніндегі сараптама комиссиясын құрады және ол туралы ережені бекітеді;
9) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдары қызметінің мониторингін жүзеге асырады және уәкілетті органға ақпаратты, сондай-ақ белгіленген нысандағы статистикалық есептерді ұсынады;
10) облыс деңгейінде ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуді жүзеге асырады;
11) облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
12) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
13) облыстың мәдени мақсаттағы объектілерін жөндеу жөніндегі тапсырысшы болады;
14) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды дамытуға жәрдемдеседі;
15) мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік береді;
16) талантты жастарды және перспективалы шығармашылық ұжымдарды іздестіруге және қолдауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асырады;
17) мәдениет саласында әлеуметтік маңызы бар іс-шаралар өткізуді жүзеге асырады;
18) ұлттық мәдени игілік объектілерінің ерекше режимінің сақталуын қамтамасыз етеді;
19) бюджет қаражаты көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді қаржыландыруға арналған мемлекеттік шығармашылық тапсырысты бекітеді;
20) мемлекеттік шығармашылық тапсырыс қызметтерін көрсетушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз етеді;
21) мемлекеттік шығармашылық тапсырысты электрондық және жалпыға қолжетімді форматта орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және нысаналы игерудің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді;

3) поддерживает и координирует деятельность государственных организаций культуры области по развитию театрального и музыкального искусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела, обеспечивает деятельность учреждений области в области культуры;
4) организует работу по присвоению звания "Народный" или "Образцовый" коллективам художественной самодеятельности;
5) организует проведение областных (региональных) смотров, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой деятельности;
6) вправе организовывать проведение республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности по согласованию с уполномоченным органом;
7) организует работу по учету, охране, консервации и реставрации, а также использованию культурных ценностей области, города республиканского значения, столицы, увековечению памяти видных деятелей культуры страны;
8) создает экспертную комиссию по временному вывозу культурных ценностей и утверждает положение о ней;
9) осуществляет мониторинг деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, и предоставляет в уполномоченный орган информацию, а также статистические отчеты установленной формы;
10) осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий на уровне области;
11) проводит аттестацию государственных организаций культуры области;
12) в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью в области культуры;
13) выступает заказчиком по ремонту объектов культурного назначения области;
14) организует работу по сохранению историко-культурного наследия, содействует развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
15) выдает свидетельство на право временного вывоза культурных ценностей;
16) осуществляет комплекс мероприятий, направленных на поиск и поддержку талантливой молодежи и перспективных творческих коллективов;
17) осуществляет проведение социально значимых мероприятий в области культуры;
18) обеспечивает соблюдение особого режима объектов национального культурного достояния;
19) утверждает государственный творческий заказ на финансирование творческих кружков для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
20) обеспечивает размещение государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного творческого заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
21) обеспечивает исполнение всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного творческого заказа в электронном и общедоступном форматах;

22) тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтауды, есепке алуды, сақтауды, зерделеуді, пайдалануды және олардың жай-күйінің мониторингін қамтамасыз етеді;
23) тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етеді;
24) тиісті аумақтарды экономикалық және әлеуметтік дамыту жоспарларында жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін есепке алуды, сақтауды, зерделеуді, ғылыми-реставрациялау жұмыстарын және археологиялық жұмыстарды ұйымдастыру жөніндегі іс-шараларды көздейді;
25) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі ғылыми-реставрациялау жұмыстарын және (немесе) археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялауды келіседі;
26) қала құрылысы жобаларын әзірлеу және бекіту кезінде уәкілетті органмен келісу бойынша барлық санаттағы тарих және мәдениет ескерткіштерін анықтау, зерделеу, сақтау жөніндегі іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді;
27) тиісті елді мекендердің бас жоспарларына тарихи-сәулет тірек жоспарларын енгізу жөніндегі жұмысты жүргізеді;
28) қорғау міндеттемелерін ресімдейді және береді, тарих және мәдениет ескерткіштерінің меншік иелері мен пайдаланушыларының оларды орындауын бақылайды;
29) Қостанай облысының тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау жөніндегі комиссияның жұмысын ұйымдастырады;
30) монументті өнер құрылыстарын орнату бойынша жұмыс жүргізеді;
31) мемориалдық тақталарды орнату бойынша жұмыс жүргізеді;
32) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінде жоспарланған ғылыми-реставрациялау жұмыстарының ғылыми-жобалау құжаттамасын қарайды және келіседі;
33) уәкілетті органмен келісу бойынша тарихи-мәдени мұра объектілерін жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштері деп таниды және оларды тарихи-мәдени сараптама қорытындысының негізінде Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізеді;
34) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткішін мәртебесінен айырады және уәкілетті органмен келісу бойынша тарихи-мәдени сараптама қорытындысының негізінде оны Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен шығарады;
35) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің пайдалануыны және күтіп-ұстау тәртібіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
36) халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі жұмыстарды қоспағанда, жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарының және археологиялық жұмыстардың жүргізілуіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;

22) обеспечивает выявление, учет, сохранение, изучение, использование и мониторинг состояния объектов историко-культурного наследия;
23) обеспечивает проведение научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;
24) предусматривает мероприятия по организации учета, сохранения, изучения, научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения и археологических работ в планах экономического и социального развития соответствующих территорий;
25) согласовывает лицензирование деятельности по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры и (или) археологических работ;
26) по согласованию с уполномоченным органом при разработке и утверждении градостроительных проектов обеспечивает выполнение мероприятий по выявлению, изучению, сохранению памятников истории и культуры всех категорий;
27) ведет работу по внесению в генеральные планы соответствующих населенных пунктов историко-архитектурных опорных планов;
28) оформляет и выдает охранные обязательства, контролирует их выполнение собственниками и пользователями памятников истории и культуры;
29) организует работу комиссии по охране памятников истории и культуры Костанайской области;
30) ведет работу по установлению сооружений монументального искусства;
31) ведет работу по установлению мемориальных досок;
32) рассматривает и согласовывает научно-проектную документацию научно-реставрационных работ, планируемых на памятниках истории и культуры местного значения;
33) по согласованию с уполномоченным органом признает объекты историко-культурного наследия памятниками истории и культуры местного значения и включает их в Государственный список памятников истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы;
34) лишает памятник истории и культуры местного значения его статуса и исключает его из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы по согласованию с уполномоченным органом;
35) осуществляет государственный контроль за использованием и порядком содержания памятников истории и культуры местного значения;
36) осуществляет государственный контроль за проведением научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры местного значения и археологических работ, за исключением работ на памятниках истории и культуры международного и республиканского значения;

37) орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының аумақтық бөлімшелерінің, облыстың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының және ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппараттарының Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
38) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасы талаптарының анықталған бұзушылықтарын жою туралы ұсынымдар береді, өкілеттіктері шегінде бұзушылықтарға жол берген адамдарды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдайды;
39) мемлекеттік тілді және басқа тілдерді дамытуға бағытталған облыстық маңызы бар шаралар кешенін жүзеге асырады;
40) облыстық ономастика комиссиясының қызметін қамтамасыз етеді;
40-1) азаматтарды тіл қағидаты бойынша кемсітушілікке жол бермеу жөнінде түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
41) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қостанай облысы әкімдігінің 12.02.2024 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 23.07.2024 № 292 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқармаға басшылықты Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бiрiншi басшысының өкілеттігі:
1) Басқарма қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
2) Басқарманың құрылымын, құрылымдық бөлімшелері туралы ережені және қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
3) міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарын бекітеді;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Басқарманың атынан мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда әрекет етеді;
5) бірінші қол қою құқығына ие;
6) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапкершілікте болады;
7) Басқарма қызметкерлерінің орындауы үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
8) Басқарма қызметкерлерін көтермелеу, материалдық көмек көрсету шараларын қабылдайды және тәртіптік жаза қолданады;

37) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках территориальными подразделениями центральных государственных органов и их ведомств, местными исполнительными органами области, района, города областного значения и аппаратами акима села, поселка, сельского округа;
38) дает рекомендации об устранении выявленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан о языках, в пределах полномочий принимает меры по привлечению лиц, допустивших нарушения, к ответственности, установленной законами Республики Казахстан;
39) осуществляет комплекс мер областного значения, направленных на развитие государственного и других языков;
40) обеспечивает деятельность областной ономастической комиссии;
40-1) проводит разъяснительную работу по недопущению дискриминации граждан по языковому принципу;
41) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлениями акимата Костанайской области от 12.02.2024 № 65 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 23.07.2024 № 292 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) назначает на должности и освобождает от должностей работников Управления;
2) утверждает структуру, положения о структурных подразделениях и должностные инструкции работников Управления;
3) утверждает план финансирования по обязательствам и платежам;
4) представляет Управление в государственных органах, иных организациях в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) обладает правом первой подписи;
6) несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции;
7) издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения работниками Управления;
8) принимает меры поощрения, оказания материальной помощи и налагает дисциплинарные взыскания на работников Управления;

9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарманың өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қостанай облысы әкімдігінің мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеге
қосымша
"Қостанай облысы әкімдігінің мәдениет басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындардың тізбесі
1. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Қостанай облыстық тарихи-өлкетану мұражайы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
2. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Ыбырай Алтынсариннің Қостанай облыстық мемориалдық мұражайы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Лисаков Жоғарғы Тобыл тарихы мен мәдениеті мұражайы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
4. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Рудный тарихи-өлкетану мұражайы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
5. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Б. Майлин атындағы тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
6. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Денисов тарихи-өлкетану мұражайы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
7. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Арқалық қаласындағы дала өлкесі тарихы облыстық мұражайы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

9) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению о государственном учреждении "Управление культуры акимата Костанайской области"
Перечень государственных учреждений и предприятий, находящихся в ведении государственного учреждения "Управление культуры акимата Костанайской области"
1. Коммунальное государственное учреждение "Костанайский областной историко-краеведческий музей" Управления культуры акимата Костанайской области.
2. Коммунальное государственное учреждение "Костанайский областной мемориальный музей Ибрая Алтынсарина" Управления культуры акимата Костанайской области.
3. Коммунальное государственное учреждение "Лисаковский музей истории и культуры Верхнего Притоболья" Управления культуры акимата Костанайской области.
4. Коммунальное государственное учреждение "Рудненский историко-краеведческий музей" Управления культуры акимата Костанайской области.
5. Коммунальное государственное учреждение "Историко-краеведческий музей имени Б. Майлина" Управления культуры акимата Костанайской области.
6. Коммунальное государственное учреждение "Денисовский историко-краеведческий музей" Управления культуры акимата Костанайской области.
7. Коммунальное государственное учреждение "Областной музей истории степного края в городе Аркалык" Управления культуры акимата Костанайской области.

8. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Торғайдың Жангелдин мұражайлар кешені" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
9. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "А. Иманов атындағы Амангелді мемориалдық мұражайы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
10. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Ыбырай Алтынсарин атындағы облыстық балалар мен жасөспірімдер кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
11. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Л.Н. Толстой атындағы Қостанай облыстық әмбебап ғылыми кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
12. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Арқалық қаласындағы облыстық № 2 әмбебап ғылыми кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
13. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Тарихи-мәдени мұраны зерттеу, реставрациялау және қорғау орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
14. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Ілияс Омаров атындағы Қостанай облыстық қазақ драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
15. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Облыстық орыс драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
16. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Арқалық қазақ жасөспірімдер театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
17. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Облыстық қуыршақтар театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
18. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Е. Өмірзақов атындағы Қостанай облыстық филармониясы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
19. Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Облыстық көркемөнерпаздардың халық шығармашылығы мен кинобейнеқор орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
20. "Тілдарын" облыстық тілдерді оқыту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

8. Коммунальное государственное учреждение "Жангельдинский комплекс музеев Торгая" Управления культуры акимата Костанайской области.
9. Коммунальное государственное учреждение "Амангельдинский мемориальный музей имени А. Иманова" Управления культуры акимата Костанайской области.
10. Коммунальное государственное учреждение "Областная библиотека для детей и юношества имени Ибрая Алтынсарина" Управления культуры акимата Костанайской области.
11. Коммунальное государственное учреждение "Костанайская областная универсальная научная библиотека имени Л.Н. Толстого" Управления культуры акимата Костанайской области.
12. Коммунальное государственное учреждение "Областная универсальная научная библиотека № 2 в городе Аркалык" Управления культуры акимата Костанайской области.
13. Коммунальное государственное учреждение "Центр исследования, реставрации и охраны историко-культурного наследия" Управления культуры акимата Костанайской области.
14. Коммунальное государственное казенное предприятие "Костанайский областной казахский театр драмы имени Ильяса Омарова" Управления культуры акимата Костанайской области.
15. Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной русский драматический театр" Управления культуры акимата Костанайской области.
16. Коммунальное государственное казенное предприятие "Аркалыкский казахский театр юного зрителя" Управления культуры акимата Костанайской области.
17. Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной кукольный театр" Управления культуры акимата Костанайской области.
18. Коммунальное государственное казенное предприятие "Костанайская областная филармония имени Е. Умурзакова" Управления культуры акимата Костанайской области.
19. Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной центр самодеятельного народного творчества и киновидеофонда" Управления культуры акимата Костанайской области.
20. Коммунальное государственное учреждение "Областной центр обучения языкам "Тілдарын".