"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ведомстволары мен аумақтық бөлімшелері туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы № 16 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 9 тамыздағы № 383 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ведомстволары мен аумақтық бөлімшелері туралы ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы № 16 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшада:
6-тарау алып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшада:
13-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары үшін қылмыстық-процестік заңнамада белгіленген құзыреті шегінде анықтауды жүзеге асыру.";
14-тармақ мынадай мазмұндағы 46), 47), 48), 49), 50), 51), 52), 53), 54), 55), 56) және 57) тармақшалармен толықтырылсын:
"46) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары үшін қылмыстық-процестік заңнамада белгіленген құзыреті шегінде сотқа дейінгі тергеуді жүргізу;
47) тергеу және заңда көзделген өзге де процестік әрекеттерді жүргізу кезінде соттардың ұйғарымдарын, судьялардың қаулыларын, прокурорлардың жазбаша тапсырмаларын орындау;
48) өрт туралы істерді анықтау бойынша қызмет нәтижелеріне талдау жүргізу;
49) құзыреті шегінде анықтау қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілердің әзірленген жобаларына ұсыныстар енгізу;
50) құқық қорғау және арнайы органдардың қызметтерімен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
51) қылмыстық істерді тоқтата тұрудың және тоқтатудың негізділігін зерделеу;
52) қылмыстық құқық бұзушылықтарды ашу үшін ақпараттық-аналитикалық жүйелерді пайдалану;
53) қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау және талдау, оларды жою жөнінде шаралар қолдану;
54) қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою туралы құзыретті мекемелерге ұсынымдар жолдау;
55) азаматтарды қабылдауды жүзеге асыру, азаматтардың, лауазымды адамдардың ауызша және жазбаша арыздарын, өтініштері мен ұсыныстарын уақтылы және толық қарау, олар бойынша шешімдер қабылдау;
56) есепке алу-тіркеу тәртібіне бақылауды жүзеге асыру;
57) Қазақстан Республикасының кодекстерінде, заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де іс-қимылдарды жүзеге асыру.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № 16 "Об утверждении положений о ведомствах и территориальных подразделениях Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 383
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № 16 "Об утверждении положений о ведомствах и территориальных подразделениях Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в приложении 1 к указанному приказу:
главу 6 исключить;
в приложении 2 к указанному приказу:
пункт 13 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) осуществление дознания в пределах компетенции, установленной уголовно-процессуальным законодательством для органов государственной противопожарной службы.";
пункт 14 дополнить подпунктами 46), 47), 48), 49), 50), 51), 52), 53), 54), 55), 56) и 57) следующего содержания:
"46) производство досудебных расследований в пределах компетенции, установленной уголовно-процессуальным законодательством для органов государственной противопожарной службы;
47) исполнение определений судов, постановлений судей, письменных поручений прокуроров при производстве следственных и иных, предусмотренных законом, процессуальных действий;
48) проведение анализа результатов деятельности по дознанию дел о пожарах;
49) внесение предложений в разработанные проекты нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность дознания в переделах компетенции;
50) взаимодействие со службами правоохранительных и специальных органов и другими организациями;
51) изучение обоснованности приостановления и прекращения уголовных дел;
52) использование информационно-аналитических систем для раскрытия уголовных правонарушений;
53) установление и анализ причин и условий, способствующих совершению уголовных правонарушений, принятие мер по их устранению;
54) направление представлений в компетентные учреждения об устранении причин и условий, способствующих совершению уголовных правонарушений;
55) осуществление приема граждан, своевременное и полное рассмотрение устных и письменных заявлений, обращений и предложений граждан, должностных лиц, принятие по ним решения;
56) осуществление контроля за учетно-регистрационной дисциплиной;
57) осуществление иных действий предусмотренных кодексами, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";

мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Комитет анықтау органы ретінде заңнамалық актілерге, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзінің негізгі міндеттері мен функцияларын іске асыру үшін қажетті өкілеттіктерге ие.";
15-тармақта:
3) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2), 5-3), 5-4), 5-5), 5-6), 5-7), 5-8), 5-9), 5-10), 5-11), 5-12), 5-13), 5-14), 5-15), 5-16), 5-17) және 5-18) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) қылмыстық құқық бұзушылықтарды ашу және тергеу кезінде басқа органдарға, ұйымдарға және лауазымды адамдарға орындалуы міндетті тапсырмалар беру;
5-2) іс жүргізіліп жатқан материалдар мен қылмыстық істер бойынша азаматтарды, лауазымды адамдарды, заңды тұлғалардың өкілдерін шақыру, олардан түсініктемелер, құжаттар, олардың көшірмелерін алу, жауап алу, сондай-ақ дәлелсіз себеппен келуден жалтарған адамдарды белгіленген тәртіппен күштеп әкелу;
5-3) сотқа дейінгі іс жүргізу бойынша міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін мамандандырылған есепке алуды, ақпараттық жүйелерді пайдалану;
5-4) азаматтардың жекелеген учаскелер мен аумақтарға кіруін шектеу немесе уақытша тыйым салу, жедел-іздестіру іс-шаралары мен тергеу әрекеттерін жүргізу кезінде оларды белгілі бір жерден кетпеуге міндеттеу;
5-5) коммерциялық, банктік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген талаптарды сақтай отырып, кедергісіз және өтеусіз, қозғалған қылмыстық істер бойынша меншік нысанына қарамастан мемлекеттік органдар мен ұйымдардан, оның ішінде қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алу және оларды ашу мақсатында анықтау мен тергеуді жүзеге асыратын арнайы органдардан ақпарат пен материалдар алу;
5-6) заңды және жеке тұлғаларға қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөнінде орындалуы міндетті ұсынымдар беру;
5-7) анықтаушыларды тағылымдамадан өткізу және олардың біліктілігін арттыру (қайта мамандандыру) жөнінде, сондай-ақ материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізу;
5-8) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді жүзеге асыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, жетілдіру және іске асыру жөнінде ұсыныстар енгізу;
5-9) құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестерге, семинарларға, конференцияларға қатысу;
5-10) жүктелген функцияларды орындау үшін қажетті құжаттарды, анықтамаларды, есептерді және басқа да мәліметтерді сұрату және алу;

дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Комитет как Орган дознания обладает полномочиями, необходимыми для реализации его основных задач и функций, в соответствии с законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.";
в пункте 15:
подпункт 3) исключить;
дополнить подпунктами 5-1), 5-2), 5-3), 5-4), 5-5), 5-6), 5-7), 5-8), 5-9), 5-10), 5-11), 5-12), 5-13), 5-14), 5-15), 5-16), 5-17) и 5-18) следующего содержания:
"5-1) при раскрытии и расследовании уголовных правонарушений давать обязательные для исполнения поручения другим органам, организациям и должностным лицам;
5-2) по находящимся в производстве материалам и уголовным делам вызывать граждан, должностных лиц, представителей юридических лиц, получать от них объяснения, документы, их копии, производить допросы, а также в установленном порядке подвергать приводу лиц, уклоняющихся от явки без уважительной причины;
5-3) использовать специализированные учеты, информационные системы, обеспечивающие решение задач по досудебному производству;
5-4) ограничивать или временно запрещать доступ граждан на отдельные участки и территории, обязывать их не покидать определенное место при проведении оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий;
5-5) беспрепятственно и безвозмездно с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну, получать по возбужденным уголовным делам информацию и материалы от государственных органов и организаций, независимо от форм собственности, в том числе от специальных органов, осуществляющих дознание и следствие, в целях предупреждения и раскрытия уголовных правонарушений;
5-6) давать обязательные для исполнения представления юридическим и физическим лицам по устранению причин и условий, способствующих совершению уголовных правонарушений;
5-7) вносить предложения по стажировке и повышению квалификации (переквалификации) дознавателей, а также по улучшению материально-технического обеспечения;
5-8) вносить предложения по разработке, совершенствованию и реализации нормативных правовых актов по вопросам осуществления досудебного производства по уголовным делам;
5-9) участвовать в совещаниях, семинарах, конференциях по вопросам, входящим в компетенцию;
5-10) запрашивать и получать документы, справки, расчеты и другие сведения, необходимые для выполнения возложенных функций;

5-11) есептерді, статистикалық деректерді, мәліметтерді сұрату;
5-12) адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қорғау;
5-13) жасалған немесе дайындалып жатқан кез келген қылмыстық құқық бұзушылық туралы арыздар мен хабарларды қабылдау, тіркеу және қарау, сондай-ақ арыз берушіге заңнамада белгіленген мерзімде арызды қарау нәтижелері туралы толық және анық ақпарат беру;
5-14) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары үшін қылмыстық-процестік заңнамада белгіленген құзыреті шегінде қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді жүзеге асыру;
5-15) анықтау жүргізу кезінде заңда көзделген құпияны қамтамасыз ету, қылмыстық процеске қатысушылардың және өзге де адамдардың өмірін, денсаулығын, ар-намысын, қадір-қасиетін және мүлкін қорғау жөнінде заңнамаларда көзделген шараларды қолдану;
5-16) іздестіру, тергеу және заңда көзделген өзге де процестік іс-қимылдарды жүргізу кезінде судьялардың қаулыларын, прокурордың жазбаша тапсырмаларын орындау;
5-17) сотқа дейінгі іс жүргізуді тексеру және есепке алу-тіркеу тәртібіне бақылау жүргізу үшін анықтаушылардың оқиға орнына шығуын жүзеге асыру;
5-18) қылмыстық құқық бұзушылықтарды, оларды жасаған адамдарды, қылмыстық істерді есепке алу құжаттарын, анықтаушылардың жұмыс нәтижелері туралы есептерді жасау және ұсыну";
көрсетілген бұйрыққа 5-қосымшада:
14-тармақ мынадай мазмұндағы 53-1), 53-2) және 53-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"53-1) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу барысында сот актілерін, судьялардың талаптарын, прокурордың қаулыларын, ұйғарымдарын және талаптарын, анықтаушының жазбаша тапсырмаларын орындайды;
53-2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құзыретіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алуды және оларды ашуды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
53-3) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құзыретіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүзеге асырады;";
көрсетілген бұйрыққа 6-қосымшада:
14-тармақ мынадай мазмұндағы 53-1), 53-2) және 53-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"53-1) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу барысында сот актілерін, судьялардың талаптарын, прокурордың қаулыларын, ұйғарымдарын және талаптарын, анықтаушының жазбаша тапсырмаларын орындайды;
53-2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құзыретіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алуды және оларды ашуды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
53-3) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құзыретіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүзеге асырады;";
көрсетілген бұйрыққа 7-қосымшада:
14-тармақ мынадай мазмұндағы 53-1), 53-2) және 53-3) тармақшалармен толықтырылсын:

5-11) запрашивать отчеты, статистические данные, сведения;
5-12) защищать права и свободы человека и гражданина;
5-13) принимать, регистрировать и рассматривать заявления или сообщения о любом совершенном или готовящемся уголовном правонарушении, а также представлять заявителю полную и достоверную информацию о результатах рассмотрения заявления в установленные законодательством сроки;
5-14) осуществлять досудебное производство по уголовным делам в пределах компетенции установленной уголовно-процессуальным законодательством для органов государственной противопожарной службы;
5-15) обеспечивать предусмотренную законом тайну при производстве дознания, принимать предусмотренные законодательством меры по охране жизни, здоровья, чести, достоинства и имущества участников уголовного процесса и иных лиц;
5-16) исполнять постановления судей, письменные поручения прокурора при производстве розыскных, следственных и иных предусмотренных законом процессуальных действий;
5-17) осуществлять выезд дознавателей на места происшествий, для проведения проверок ведения досудебного производства и контроля за учетно-регистрационной дисциплиной;
5-18) составлять и представлять документы учета уголовных правонарушений, лиц, их совершивших, уголовных дел и отчеты о результатах работы дознавателей;";
в приложении 5 к указанному приказу:
пункт 14 дополнить подпунктами 53-1), 53-2) и 53-3) следующего содержания:
"53-1) исполняет судебные акты, требования судей, постановления, предписания и требования прокурора, письменные поручения дознавателя в ходе досудебного производства по уголовным делам;
53-2) в пределах своей компетенции организует и осуществляет предупреждение и раскрытие уголовных правонарушений отнесенных к компетенции органов государственной противопожарной службы;
53-3) осуществляет досудебное расследование по уголовным правонарушениям, отнесенным к компетенции органов государственной противопожарной службы;";
в приложении 6 к указанному приказу:
пункт 14 дополнить подпунктами 53-1), 53-2) и 53-3) следующего содержания:
"53-1) исполняет судебные акты, требования судей, постановления, предписания и требования прокурора, письменные поручения дознавателя в ходе досудебного производства по уголовным делам;
53-2) в пределах своей компетенции организует и осуществляет предупреждение и раскрытие уголовных правонарушений отнесенных к компетенции органов государственной противопожарной службы;
53-3) осуществляет досудебное расследование по уголовным правонарушениям, отнесенным к компетенции органов государственной противопожарной службы;";
в приложении 7 к указанному приказу:
пункт 14 дополнить подпунктами 53-1), 53-2) и 53-3) следующего содержания:

"53-1) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу барысында сот актілерін, судьялардың талаптарын, прокурордың қаулыларын, ұйғарымдарын және талаптарын, анықтаушының жазбаша тапсырмаларын орындайды;
53-2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құзыретіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алуды және оларды ашуды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
53-3) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құзыретіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүзеге асырады;";
көрсетілген бұйрыққа 20-қосымшада:
14-тармақ мынадай мазмұндағы 53-1), 53-2) және 53-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"53-1) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу барысында сот актілерін, судьялардың талаптарын, прокурордың қаулыларын, ұйғарымдарын және талаптарын, анықтаушының жазбаша тапсырмаларын орындайды;
53-2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құзыретіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алуды және оларды ашуды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
53-3) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құзыретіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүзеге асырады;";
көрсетілген бұйрыққа 21-қосымшада:
14-тармақ мынадай мазмұндағы 53-1), 53-2) және 53-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"53-1) қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу барысында сот актілерін, судьялардың талаптарын, прокурордың қаулыларын, ұйғарымдарын және талаптарын, анықтаушының жазбаша тапсырмаларын орындайды;
53-2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құзыретіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алуды және оларды ашуды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
53-3) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құзыретіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша сотқа дейінгі тергеуді жүзеге асырады;";
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Өртке қарсы қызмет комитетінің, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитетінің төрағалары және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрілігінің облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана Төтенше жағдайлар департаменттерінің бастықтары осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бір апталық мерзімде құрылтай құжаттарға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық әділет органдарын хабардар етілуін қамтамасыз етсін.

"53-1) исполняет судебные акты, требования судей, постановления, предписания и требования прокурора, письменные поручения дознавателя в ходе досудебного производства по уголовным делам;
53-2) в пределах своей компетенции организует и осуществляет предупреждение и раскрытие уголовных правонарушений отнесенных к компетенции органов государственной противопожарной службы;
53-3) осуществляет досудебное расследование по уголовным правонарушениям, отнесенным к компетенции органов государственной противопожарной службы;";
в приложении 20 к указанному приказу:
пункт 14 дополнить подпунктами 53-1), 53-2) и 53-3) следующего содержания:
"53-1) исполняет судебные акты, требования судей, постановления, предписания и требования прокурора, письменные поручения дознавателя в ходе досудебного производства по уголовным делам;
53-2) в пределах своей компетенции организует и осуществляет предупреждение и раскрытие уголовных правонарушений отнесенных к компетенции органов государственной противопожарной службы;
53-3) осуществляет досудебное расследование по уголовным правонарушениям, отнесенным к компетенции органов государственной противопожарной службы;";
в приложении 21 к указанному приказу:
пункт 14 дополнить подпунктами 53-1), 53-2) и 53-3) следующего содержания:
"53-1) исполняет судебные акты, требования судей, постановления, предписания и требования прокурора, письменные поручения дознавателя в ходе досудебного производства по уголовным делам;
53-2) в пределах своей компетенции организует и осуществляет предупреждение и раскрытие уголовных правонарушений отнесенных к компетенции органов государственной противопожарной службы;
53-3) осуществляет досудебное расследование по уголовным правонарушениям, отнесенным к компетенции органов государственной противопожарной службы;".
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Председателям Комитета противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Комитета по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и начальникам департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить в недельный срок со дня подписания настоящего приказа извещение территориальных органов юстиции областей, городов республиканского значения и столицы о внесенных изменениях и дополнениях в учредительные документы.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі генерал-майор
Ю. Ильин

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан генерал-майор
Ю. Ильин