Сырым ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 2022 жылғы 22 желтоқсандағы № 27-3 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Сырым ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшысы Ш.Дуйсенгалиева
Сырым аудандық мәслихатының
2022 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 27-3 шешіміне қосымша
Сырым ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Сырым ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметті осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемаларын (карталарын) осы Жоспардың 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14-қосымшаларына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Сырымскому району на 2023-2024 годы
Решение Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22 декабря 2022 года № 27-3
В соответствие с Законом Республики Казахстан "О пастбищах" и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Сырымскому району на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Секретарь маслихата Ш.Дуйсенгалиева
Приложение
к решению Сырымского
районного маслихата
от 22 декабря 2022 года № 27-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Сырымскому району на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сырымскому району на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) схемы (карты) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 к настоящему Плану;

4) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26-қосымшаларына сәйкес;
5) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталарын осы Жоспардың 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38-қосымшаларына сәйкес;
6) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемаларын осы Жоспардың 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50-қосымшаларына сәйкес;
7) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемаларын осы Жоспардың 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62-қосымшаларына сәйкес;

4) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно Приложениям 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 к настоящему Плану;
5) карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ,38 к настоящему Плану;
6) схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 к настоящему Плану;
7) схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62 к настоящему Плану;

8) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемаларын осы Жоспардың 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74-қосымшаларына сәйкес;
9) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.

8) схемы размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе согласно приложениям 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 к настоящему Плану;
9) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.

10) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карталарын осы Жоспардың 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86 қосымшаларына сәйкес.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер;
екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері;
малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданады.

10) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложениям 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

46828
4196
16290
26342
0
0
Ауданның климаты тым континенталды, қысы біршама суық, жазы ыстық әрі қуаң, аңызақты келеді. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – 15 – 40°С, шілде айында + 25 + 30 °С. Жауынның орташа түсімі- 30 мм, жылдық – 100-150 мм.
Топырағы солтүстігінде сұр, құмайтты сұр, бозғылт сұр, Өлеңті аңғары мен жайылмасында шалғынды, шалғынды-батпақты топырақ қалыптасқан.
Аудан бойынша ең үлкен өзендерге Шідерті, Өлеңті және Бұлдырты жатады.

46828
4196
16290
26342
0
0
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -15; -40°С, в июле +25; +30°С. Средний годовой размер осадков составляет – 100-150 мм; среднем 30 мм.
На севере почва серая, песчано-серая, бледно-серая, в пойме и долине Уленты сформировался луговые, луговые – припойменные почвы.
К самым крупным рекам в районе относится река Чидерта, Улента и Булдурта.

Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығының 6 қосымшасы 1 кестеге сәйкес бір ауыл шаруашылығы жануарларына су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормалары анықталады.
Ауданда 31 мал қорымдары, 24 сібір жарасы көмінділері және 12 ветеринариялық пукттер бар.
Қазіргі уақытта Сырым ауданында мүйізді ірі қара 59495 бас, ұсақ мал 109137 бас, 29057 бас жылқы және 97 түйе саналады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 172 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығына сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы: Ірі қара мал – 8,5 гектар, қой мен ешкі – 1,7 гектар, жылқы – 10,2 гектар, түйе – 11,9 гектар.
Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы
Табиғи аймақ
Экологиялық географиялық аудандар (кіші аймақтар)
Жайылым типі (басымы)
Жайылымның орташа өндіру шығымдылығы / жемшөп өлшемі, центнер/ гектар белдем тармағы
Қалпына келтірілген және деградацияланған алқаптардағы ауыл шаруашылығы жануарларының 1 басына арналған жайылым алаңының нормасы, гектар
Ірі қара мал
Ірі қара мал
Ірі қара мал
Ірі қара мал
қалпына келтірілген
қалпына келтірілген
қалпына келтірілген
қалпына келтірілген
қалпына келтірілген
қалпына келтірілген
қалпына келтірілген
қалпына келтірілген
Далалы
Орташа құрғақ дала
Көделі - бетегелі - жусанды

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с таблицей 1 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545.
В районе действуют 31 скотомогильников, 24 сибиреязвенные захоронения, 12 ветеринарных пунктов.
В настоящее время в Сырымском районе насчитывается крупного рогатого скота 59 495 голов, мелкого рогатого скота 109 137 голов, 29 057 голов лошадей и 97 голов верблюдов.
Согласно Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", Приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 172 О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" норматив нагрузки на 1 голову в умеренно-сухой степи составляет: крупный рогатый скот – 8,5 гектар, овцы и козы – 1,7 гектар, лошади – 10,2 гектар, верблюды – 11,9 гектар.
Предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ
Природ-ная зона
Эколого-географический район (подзона)
Тип пастбищ (преобла- дающий)
Средняя валовая урожайность пастбищ валовая/ кормовая единица, центнер/ гектар по подзонам
Норма площади пастбищ на 1 голову сельскохозяйственных животных, на восстановленных и деградированных угодьях, гектар
крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
лошади
верблюды
по типам пастбищ
по под-зоне
по типам пастбищ
по под-зоне
по типам пастбищ
по под-зоне
по типам пастбищ
по под-зоне
Степная
Умеренно-сухая степь
Ковылыно-типчаково-полынные