Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитеті мемлекеттік мекемесінің аумақтық органдарының ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитеті Төрағасының 2023 жылғы 6 қазандағы № 95-НҚ бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 03 қазандағы № 18 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті туралы ереженің 20-тармағының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология комитеті мемлекеттік мекемесінің аумақтық органдарының ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Геология комитеті Төрағасының 2023 жылғы 15 наурыздағы № 11-НҚ бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеттің Заң басқармасы Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық нысандағы көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

Об утверждении положений территориальных органов республиканского государственного учреждения Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан от 6 октября 2023 года № 95-НҚ.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 11) пункта 20 Положения о Комитете геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного Министром промышленности и строительства Республики Казахстан от 03 октября 2023 года № 18, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Положение республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Востказнедра" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Запказнедра" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Севказнедра" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Положение республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Центрказнедра" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Положение республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Южказнедра" согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказ Председателя Комитета геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 15 марта 2023 года № 11-НҚ "Об утверждении положений территориальных органов республиканского государственного учреждения Комитета геологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан".
3. Юридическому управлению Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитетінің төраға орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық
1) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 16-тармағы 22) тармақшасын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі;
2) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Батысқазжерқойнауы" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 16-тармағы 22) тармақшасын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі;
3) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 16-тармағы 22) тармақшасын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі;
4) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 16-тармағы 22) тармақшасын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі;
5) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" республикалық мемлекеттік мекемесі ережесінің 16-тармағы 22) тармақшасын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға Е. Акбаров
Бұйрыққа 1- қосымша
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания, за исключением:
1) подпункта 22) пункта 16 Положения Республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Востказнедра", которые действуют до 1 января 2024 года в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании";
2) подпункта 22) пункта 16 Положения Республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Запказнедра", которые действуют до 1 января 2024 года в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании";
3) подпункта 22) пункта 16 Положения Республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Севказнедра", которые действуют до 1 января 2024 года в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании";
4) подпункта 22) пункта 16 Положения Республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Центрказнедра", которые действуют до 1 января 2024 года в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании";
5) подпункта 22) пункта 16 Положения Республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Южказнедра", которые действуют до 1 января 2024 года в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании".
Председатель Е. Акбаров
Приложение 1
к приказу
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Востказнедра"
Глава 1. Общие положения

1. "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Шығысқазжерқойнауы" ӨД) Шығыс Қазақстан облысының және Абай облысы аумағында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру салаларындағы функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады.
2. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымында:
1) Өскемен өңірлік инспекциясы;
2) Семей өңірлік инспекциясы бар.
3. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары және осы "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің (бұдан – әрі Министрлік) Аппарат басшысымен бекітіледі.
9. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 070004, Өскемен қаласы, Тоқтаров көшесі, 35.
10. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
11. Осы Ереже "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаты болып табылады.

1. Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Востказнедра" (далее – МД "Востказнедра") является территориальным органом республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения недр, воспроизводства минерально-сырьевой базы на территории Восточно-Казахстанской области и области Абай.
2. МД "Востказнедра" имеет в своей структуре:
1) Усть-Каменогорскую региональную инспекцию;
2) Семейскую региональную инспекцию.
3. МД "Востказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Востказнедра" (далее - Положение).
4. МД "Востказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Востказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Востказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Востказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Востказнедра" утверждается Руководителем аппарата Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром промышленности и строительства Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Востказнедра": Республика Казахстан, 070004, город Усть-Каменогорск, улица Тохтарова, 35.
10. Полное наименование МД "Востказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Востказнедра".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Востказнедра".

12. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) мемлекет меншігіндегі, сондай-ақ иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензиялар және жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензиялар шарттарының сақталуын бақылау;
3) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысу;
4) тарихи шығындар мөлшерін, геологиялық ақпарат алудың құны мен талаптарын айқындау;
5) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу;
6) жерасты сулары бөлігінде мемлекеттік су кадастрын жүргізуге қатысу;
7) су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған жеке және заңды тұлғалар жүргізетін су қорғау іс-шараларын келісу;
8) кең таралған пайдалы қазбалар бойынша геологиялық және тау-кен бөлінісін беру және қайта ресімдеу;
9) су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды беру;
10) жер қойнауына мемлекеттік геологиялық зерттеуді ұйымдастыру және өткізу;
11) жер қойнауын геологиялық зерттеу және оның кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды реттеу;
12) жер қойнауын геологиялық зерттеу, сондай-ақ оның кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
13) уранды және кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды қоспағанда, пайдалы қатты қазбаларды барлау мен өндіру жөніндегі операциялардың жүргізілуіне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
14) Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнамасының геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, оның сақталуы мен анықтығы жөніндегі талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;

12. Финансирование деятельности МД "Востказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Востказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Востказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения недр, воспроизводства минерально-сырьевой базы.
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация, обобщение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
2) контроль соблюдения недропользователями условий лицензии на геологическое изучение недр и лицензии на использование пространства недр;
3) участие в разработке программы управления государственным фондом недр;
4) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
5) ведение единого кадастра государственного фонда недр;
6) участие в ведении государственного водного кадастра в части подземных вод;
7) согласование водоохранных мероприятий, проводимых физическими и юридическими лицами, направленных на предотвращение водных объектов от истощения;
8) выдача и переоформление геологических и горных отводов по общераспространенным полезным ископаемым;
9) выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов;
10) организация и проведение государственного геологического изучения недр;
11) регулирование операций по геологическому изучению и использованию пространства недр;
12) осуществление государственного контроля за операциями по геологическому изучению, а также использованию пространства недр;
13) осуществление государственного контроля за проведением операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, за исключением операций по добыче урана и общераспространенных полезных ископаемых;
14) осуществление государственного контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в сфере недропользования по учету, хранению, сохранности и достоверности геологической информации;

15) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әкімшілік істі қарау;
16) техногендік минералдық түзілімдерді орналастырудың қолданыстағы объектілерін мемлекеттік есепке алуды ұйымдастыру және жүргізу;
17) жер қойнауының мемлекеттік мониторингін, геологиялық ақпаратты жинауды және жинақтап қорытуды жүзеге асыруға қатысу;
18) өздігінен ағып жататын иесіз гидрогеологиялық және авариялық мұнайгаздық ұңғымаларды жою мен консервациялауды өткізу және ұйымдастыру;
19) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк балансын жүргізу;
20) геологиялық ақпаратты жариялау немесе оған ашық қолжетімділік жасау арқылы ашып көрсету;
21) тәулігіне 1000 текше метрге дейін жерасты сулары учаскелері қорларының мемлекеттік сараптамасын ұйымдастыру және жүргізу;
22) 01.01.2024 дейін қолданыста болды – осы бұйрықтың 5-тармағын қараңыз.
23. Минералды жерасты суларын қоспағанда, тәулігіне елу текше метрден бастап алу лимиттерімен жерасты суларын тартуға және (немесе) пайдалануға арнайы су пайдалануға рұқсат беруін келісу.
24) жер қойнауы кеңістігін пайдаланудың салдарын жою актісіне қол қою жөніндегі комиссияны құру;
25) жер қойнауын пайдаланушының теңгеріміне ұңғымаларды, технологиялық бірлікті қабылдау және беру;
26) мемлекеттік бақылау жүргізуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
27) тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы актіні ресімдеу және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеу;
28) тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды ұзарту туралы қосымша актіні ресімдеу және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеу;
29) өз құзыреті шегінде мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерді сақтауды қамтамасыз ету;
30) елді мекендерді, өнеркәсіп кешендерін және (немесе) басқа да шаруашылық объектілерін жобалауға және салуға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органының аумақтық бөлімшелерімен келісу бойынша алдағы уақытта құрылыс салынатын учаске астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқ екендігі немесе олардың елеусіз екендігі туралы қорытындысын келісу;
31) облыстың жергілікті атқарушы органымен анықталатын кен іздеушілікке арналған аумақтарды келісу;
32) жер қойнауы учаскесінде мемлекеттік есепте тұрған және кең таралған пайдалы қазбалар болып табылмайтын пайдалы қатты қазбалар ресурстарының жоқ екенін растайтын қорытынды беру.

15) рассмотрение административных дел в соответствии с Кодексом РК "Об административных правонарушениях";
16) организация и ведение государственного учета действующих объектов размещения техногенных минеральных образований;
17) участие в осуществлении государственного мониторинга недр, сбора и обобщения геологической информации;
18) организация и проведение ликвидации и консервации бесхозных самоизливающихся гидрогеологических и аварийных нефтегазовых скважин;
19) ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых;
20) раскрытие геологической информации путем ее опубликования или предоставления к ней открытого доступа;
21) организация и проведение государственной экспертизы запасов участков подземных вод до 1000 кубических метров в сутки;
22) действовал до 01.01.2024 в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 настоящего приказа;
23) согласование выдачи разрешения на специальное водопользование на забор и (или) использование подземных вод с лимитами изъятия от пятидесяти кубических метров в сутки, за исключением минеральных подземных вод;
24) создание комиссии по подписанию акта ликвидации последствий использования пространства недр;
25) принятие и передача недропользователю на баланс скважин, технологических единиц;
26) внесение предложений по совершенствованию проведения государственного контроля;
27) оформление и регистрация в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам акта о назначении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
28) оформление и регистрация в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам дополнительного акта о продлении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
29) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в пределах своей компетенции в области защиты государственных секретов;
30) согласование заключения местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы об отсутствии или малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки при проектировании и строительстве населенных пунктов, промышленных комплексов и (или) других хозяйственных объектов;
31) согласование определяемых местными исполнительными органами областей территории предназначенных для старательства;
32) выдача заключения подтверждающее отсутствие на заявленном участке недр ресурсов твердых полезных ископаемых, числящихся на государственном учете и не являющихся общераспространенным полезным ископаемым;

33) пайдалануға берілетін жер қойнауы учаскелерінің шекараларын айқындау, геологиялық ақпаратты пайдалану және 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген басқа да мәселелер бойынша құзыретті органмен өзара іс-қимыл жасау және үйлестіру;
34) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 374 бұйрығымен бекітілген "Жер қойнауын пайдаланушының пайдалы қатты қазбаларды барлау және өндіру, кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде есептерді ұсыну қағидаларында" (бұдан әрі - Қағидалар), 4-тармағының 4) тармақшасын қоспағанда, 4 және 5-тармақтарында көзделген есептер, мәліметтерді жинақтау мақсаттары үшін ақпаратты, есептерді қағаз тасығышта қабылдау;
35) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2018 жылғы 31 мамырдағы № 419 бұйрығымен бекітілген "Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі есептердің нысандарын бекіту туралы" қағидасына сәйкес есептерді қағаз және электрондық тасығышта қабылдау;
36) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияларға өтінішті келісу;
37) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге және зерттеуге арналған аумақтарды келісу;
38) "Жер қойнауын пайдаланушылардың геологиялық есептерді және өндірілген пайдалы қатты қазбалар, кең таралған пайдалы қазбалар туралы есептерді, сондай-ақ өндірілген бағалы металдар мен асыл тастар туралы есепті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2018 жылғы 25 мамырдағы № 392 бұйрығының 8 тармағына сәйкес және "Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларын және Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 бұйрығының 10 және 24 тармақтарына сәйкес өндірілген пайдалы қазбалардың есептерін қабылдау;
39) құпия болып табылмайтын геологиялық ақпаратқа, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған, өздері берген лицензиялар туралы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ету;
40) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң актiлерiнде, Министрдің және Геология комитетінің бұйрықтарында көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру.
17. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құқықтары мен міндеттері:
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің мыналарға:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығаруға;

33) взаимодействие и координация с компетентным органом по определению границ предоставляемых в пользование участков недр, использованию геологической информации и другим вопросам, предусмотренным Кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании";
34) прием на бумажном носителе, для целей обобщения сведений, отчетов, предусмотренных пунктами 4 и 5 "Правил представления недропользователями отчетов при проведении операций по разведке и добыче твердых полезных ископаемых, добыче общераспространенных полезных ископаемых" (далее - Правила), утвержденный приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 374, за исключением подпункта 4) пункта 4 Правил;
35) прием на бумажном и электронном носителе отчетов, предусмотренных Правилами "Об утверждении форм отчетов по геологическому изучению недр" (далее - Правила), утвержденным приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 419 и согласно статье 90 Кодекса РК "О недрах и недропользовании";
36) согласование заявления, предназначенных для лицензий на добычу общераспространенных полезных ископаемых;
37) согласование территорий, предназначенных для разрешений на разведку и добычу общераспространенных полезных ископаемых;
38) прием отчетов о добытых полезных ископаемых, предусмотренных пунктом 8 Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 392 "Правила представления недропользователями геологических отчетов и отчетов о добытых твердых полезных ископаемых, общераспространенных полезных ископаемых, а также отчета о добытых драгоценных металлах и драгоценных камнях" и пунктами 10 и 24 Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393 "Правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и Правил предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам";
39) обеспечение доступа к геологической информации, не являющейся конфиденциальной, а также к информации о выданных им лицензиях на недропользование;
40) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства, приказами Министра Республики Казахстан и приказами Комитета геологии.
17. Права и обязанности МД "Востказнедра":
МД "Востказнедра" имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;

2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізуге;
5) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асырады
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
8) Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету;
3-тарау. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшылықты басшы жүзеге асырады, "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің аппарат басшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитетінің төрағасымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;

2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) создавать консультативно-совещательные органы (рабочие и экспертные группы, комиссии, Совет) по курируемым направлениям деятельности МД "Востказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Востказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Востказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Востказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Востказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
8) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности МД "Востказнедра"
18. Руководство МД "Востказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Востказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Востказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Руководителем аппарата Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Председателем Комитета.
21. Полномочия руководителя МД "Востказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Востказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Востказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Востказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Востказнедра"в других государственных органах и иных организациях;

5) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін белгіленген тәртіптегі бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
22. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД кадрлық жұмыстар бойынша іс-жүргізу орталықтандырылған тәртіппен Өнеркәсіп және құрылыс Министрлігінің тиісті бөлімшесінде жүзеге асырылады.
23. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысының орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
24. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД теңгерімінде олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
25. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұйрыққа 2 - қосымша
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Батысқазжерқойнауы" ӨД) Атырау, Маңғыстау, Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларында функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады.

5) подписывает приказы МД "Востказнедра";
6) утверждает план работы МД "Востказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Востказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом установленного порядка.
22. Руководитель МД "Востказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Востказнедра".
Кадровое делопроизводство МД "Востказнедра" осуществляется в централизованном порядке в соответствующем подразделении Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
23. Заместители руководителя МД "Востказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Востказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Востказнедра"
25. МД "Востказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Востказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Востказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Востказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Востказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Востказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Востказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Запказнедра"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Запказнедра" (далее - МД "Запказнедра") является территориальным органом республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы на территориях Атырауской, Мангистауской, Актюбинской и Западно-Казахстанской областей".

2. "Батысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Ақтөбе өңірлік инспекциясы;
2) Атырау өңірлік инспекциясы;
3) Батыс Қазақстан өңірлік инспекциясы;
4) Маңғыстау өңірлік инспекциясы бар.
3. "Батысқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары және осы "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Батысқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Батысқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Батысқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Батысқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің (бұдан – әрі министрлік) аппарат басшысымен бекітіледі.
9. "Батысқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 030020, Ақтөбе қаласы, Астана ауданы, Ш. Қалдаяқов көшесі, 5 "б".
10. "Батысқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Батысқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. "Батысқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.

2. МД "Запказнедра" имеет в своей структуре:
1) Актюбинскую региональную инспекцию;
2) Атыраускую региональную инспекцию;
3) Западно-Казахстанскую региональную инспекцию;
4) Мангистаускую региональную инспекцию.
3. МД "Запказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Запказнедра" (далее – Положение).
4. МД "Запказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Запказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Запказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Запказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Запказнедра" утверждается Руководителем аппарата Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром промышленности и строительства Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Запказнедра": Республика Казахстан, 030020, город Актобе, район Астана, ул. Ш. Калдаякова, 5 "б".
10. Полное наименование МД "Запказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Запказнедра".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Запказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Запказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Запказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Запказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.

2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Батысқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Батысқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді;
8) Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету.
3-тарау. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшылықты басшы жүзеге асырады, "Батысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Батысқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің аппарат басшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті төрағасымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Батысқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Батысқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін белгілінген тіртіптегң бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
22. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
"Батысқазжерқойнауы" ӨД кадрлық жұмыстар бойынша іс-жүргізу орталықтандырылған тәртіппен Өнеркәсіп және құрылыс Министрлігінің тиісті бөлімшесінде жүзеге асырылады.
23. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Батысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.

2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Запказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Запказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
8) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности МД "Запказнедра"
18. Руководство МД "Запказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Запказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Запказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Руководителем аппарата Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Председателя Комитета.
21. Полномочия руководителя МД "Запказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Запказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Запказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Запказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Запказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Запказнедра";
6) утверждает план работы МД "Запказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Запказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом установленного порядка.
22. Руководитель МД "Запказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Запказнедра".
Кадровое делопроизводство МД "Запказнедра" осуществляется в централизованном порядке в соответствующем подразделении Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
23. Заместители руководителя МД "Запказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Запказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.

4-тарау. "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
24. "Батысқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Батысқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
25. "Батысқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Батысқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұйрыққа 3- қосымша
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД) Қостанай, Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларында функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады.
2. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Қостанай өңірлік инспекциясы;
2) Солтүстік Қазақстан өңірлік инспекциясы;
3) Ақмола өңірлік инспекциясы бар.
3. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтарына және осы "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.

Глава 4. Имущество МД "Запказнедра"
24. МД "Запказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Запказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Запказнедра".
25. Имущество, закрепленное за МД "Запказнедра", относится к республиканской собственности.
26. МД "Запказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Запказнедра"
27. Реорганизация и ликвидация МД "Запказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Севказнедра"
Глава1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Севказнедра" (далее - МД "Севказнедра") является территориальным органом республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы на территориях Костанайской, Акмолинской и Северо-Казахстанской областей.
2. МД "Севказнедра" имеет в своей структуре:
1) Костанайскую региональную инспекцию;
2) Северо-Казахстанскую региональную инспекцию;
3) Акмолинскую региональную инспекцию.
3. МД "Севказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Севказнедра" (далее – Положение).
4. МД "Севказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.

5. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің (бұдан-әрі министрлік) аппарат басшысымен бекітіледі.
9. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 020000, Көкшетау қаласы, Сәтпаев көшесі, 1, корпус "Б".
10. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
11. Осы Ереже "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) мемлекет меншігіндегі, сондай-ақ иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру;
2) жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензиялар және жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензиялар шарттарының сақталуын бақылау;
3) мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасын әзірлеуге қатысу;
4) тарихи шығындар мөлшерін, геологиялық ақпарат алудың құны мен талаптарын айқындау;
5) мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу;
6) жерасты сулары бөлігінде мемлекеттік су кадастрын жүргізуге қатысу;
7) су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған жеке және заңды тұлғалар жүргізетін су қорғау іс-шараларын келісу;

5. МД "Севказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Севказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Севказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Севказнедра" утверждается Руководителем аппарата Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром промышленности и строительства Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Севказнедра": Республика Казахстан, 020000, город Кокшетау, улица Сатпаева, 1, корпус "Б".
10. Полное наименование МД "Севказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Севказнедра".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Севказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Севказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Севказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Севказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения недр, воспроизводства минерально-сырьевой базы.
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация, обобщение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства;
2) контроль соблюдения недропользователями условий лицензии на геологическое изучение недр и лицензии на использование пространства недр;
3) участие в разработке программы управления государственным фондом недр;
4) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
5) ведение единого кадастра государственного фонда недр;
6) участие в ведении государственного водного кадастра в части подземных вод;
7) согласование водоохранных мероприятий, проводимых физическими и юридическими лицами, направленных на предотвращение водных объектов от истощения;

39) құпия болып табылмайтын геологиялық ақпаратқа, сондай-ақ жер қойнауын пайдалануға арналған, өздері берген лицензиялар туралы ақпаратқа қолжетімділікті қамтамасыз ету;
40) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң актiлерiнде, Министрдің және Геология комитетінің бұйрықтарында көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асыру.
17. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құқықтары мен міндеттері:
"Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің мыналарға:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығаруға;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізуге;
5) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
"Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді;
8) Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету.
3-тарау. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшылықты "басшылықты басшы жүзеге асырады, "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің аппарат басшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Экология геология және табиғи ресурстар министрлігінің қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.

39) обеспечение доступа к геологической информации, не являющейся конфиденциальной, а также к информации о выданных им лицензиях на недропользование;
40) осуществление иных полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, Правительства, приказами Министра Республики Казахстан и приказами Комитета геологии.
17. Права и обязанности МД "Севказнедра":
МД "Севказнедра" имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) создавать консультативно-совещательные органы (рабочие и экспертные группы, комиссии, Совет) по курируемым направлениям деятельности МД "Севказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Севказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Севказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Севказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Севказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
8) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности МД "Севказнедра"
18. Руководство МД "Севказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Севказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Севказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Руководителем аппарата Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Председателем Комитета.

21. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысының мақсаттары:
1) өз орынбасарларының және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
22. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
"Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД кадрлық жұмыстар бойынша іс-жүргізу орталықтандырылған тәртіппен Өнеркәсіп және құрылыс Министрлігінің тиісті бөлімшесінде жүзеге асырылады.
23. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
24. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
25. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұйрыққа 4 - қосымша
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер

21. Полномочия руководителя МД "Севказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Севказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Севказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Севказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Севказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Севказнедра";
6) утверждает план работы МД "Севказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Севказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом установленного порядка.
22. Руководитель МД "Севказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Севказнедра".
Кадровое делопроизводство МД "Севказнедра" осуществляется в централизованном порядке в соответствующем подразделении Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
23. Заместители руководителя МД "Севказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Севказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Севказнедра"
24. МД "Севказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Севказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Севказнедра".
25. Имущество, закрепленное за МД "Севказнедра", относится к республиканской собственности.
26. МД "Севказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Севказнедра"
27. Реорганизация и ликвидация МД "Севказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
к приказу
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Центрказнедра"
Глава1. Общие положения

1. "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Орталыққазжерқойнауы" ӨД) Павлодар, Ұлытау және Қарағанды облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларында функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады.
2. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Қарағанды өңірлік инспекциясы;
2) Ұлытау өңірлік инспекциясы
3) Павлодар өңірлік инспекциясы бар.
3. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары және осы "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің (бұдан-әрі Министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 100012, Қарағанды қаласы, Бұхар Жырау даңғылы, 47.
10. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".

1. Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Центрказнедра" (далее - МД "Центрказнедра") является территориальным органом республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы на территориях Павлодарской, Улытауской и Карагандинской областей.
2. МД "Центрказнедра" имеет в своей структуре:
1) Карагандинскую региональную инспекцию;
2) Улытаускую региональную инспекцию;
3) Павлодарскую региональную инспекцию.
3. МД "Центрказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Центрказнедра" (далее - Положение).
4. МД "Центрказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Центрказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Центрказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Центрказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Центрказнедра" утверждается Руководителем аппарата Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром промышленности и строительства Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Центрказнедра": Республика Казахстан, 100012, город Караганда, проспект Бухар Жырау, 47.
10. Полное наименование МД "Центрказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Центрказнедра".

2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізуге;
5) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша консультативтік-кеңесші органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне кіреді:
1) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді;
8) Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету.
3-тарау. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшылықты "Орталыққазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;

2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) создавать консультативно-совещательные органы (рабочие и экспертные группы, комиссии, Совет) по курируемым направлениям деятельности МД "Центрказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Центрказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Центрказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Центрказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Центрказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
8) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности МД "Центрказнедра"
18. Руководство МД "Центрказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Центрказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Центрказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Руководителем аппарата Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Председателем Комитета.
21. Полномочия руководителя МД "Центрказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Центрказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Центрказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Центрказнедра" за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Центрказнедра"в других государственных органах и иных организациях;

5) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін тәпртіппен белгіленген бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
22. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД кадрлық жұмыстар бойынша іс-жүргізу орталықтандырылған тәртіппен Өнеркәсіп және құрылыс Министрлігінің тиісті бөлімшесінде жүзеге асырылады.
23. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4-тарау. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүлкі
24. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Орталыққазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
25. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бұйрыққа 5 - қосымша
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ 1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД) Алматы, Жетісу, Жамбыл, Қызылорда және Түркістан облыстарының, сондай-ақ Алматы мен Шымкент республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу және минералдық-шикізат базасын өндіру салаларында функцияларды жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық органы болып табылады.

5) подписывает приказы МД "Центрказнедра";
6) утверждает план работы МД "Центрказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Центрказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом установленного порядка.
22. Руководитель МД "Центрказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Центрказнедра".
Кадровое делопроизводство "Центрказнедра" осуществляется в централизованном порядке в соответствующем подразделении Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
23. Заместители руководителя МД "Центрказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Центрказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на него на них Председателем Комитета.
Глава 4. Имущество МД "Центрказнедра"
24. МД "Центрказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Центрказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Центрказнедра".
25. Имущество, закрепленное за МД "Центрказнедра", относится к республиканской собственности.
26. МД "Центрказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Центрказнедра"
27. Реорганизация и ликвидация МД "Центрказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5
к приказу
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Южказнедра"
Глава 1. Общие положения
1. Республиканское государственного учреждение Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Южказнедра" (далее - МД "Южказнедра") является территориальным органом республиканского государственного учреждения "Комитет геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы на территориях Алматинской, Жетысуской, Жамбылской, Кызылординской и Туркестанской областей, а также городов республиканского значения Алматы и Шымкент.

2. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Жамбыл өңірлік инспекциясы;
2) Түркістан өңірлік инспекциясы;
3) Қызылорда өңірлік инспекциясы;
4) Талдықорған өңірлік инспекциясы;
5) Жетісу өңірлік инспекциясы бар.
3. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары және осы "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің (бұдан-әрі Министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 050046, Алматы қаласы, Абай даңғылы,191, 8-қабат.
10. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
"Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі".
11. Осы Ереже "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.

2. МД "Южказнедра" имеет в своей структуре:
1) Жамбылскую региональную инспекцию;
2) Туркестанскую региональную инспекцию;
3) Кызылординскую региональную инспекцию;
4) Алматинскую региональную инспекцию.
5) Жетысускую региональную инспекцию.
3. МД "Южказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Южказнедра" (далее - Положение).
4. МД "Южказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Южказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Южказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Южказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Южказнедра" утверждается Руководителем аппарата Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром промышленности и строительства Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Южказнедра": Республика Казахстан, 050046, город Алматы, проспект Абая, 191, 8 этаж.
10. Полное наименование МД "Южказнедра":
Республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан "Южказнедра".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Южказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Южказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Южказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Южказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.

2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтау;
3) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді;
8) Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің сақталуын қамтамасыз ету.
3-тарау. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшылықты "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің аппарат басшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Комитет төрағасымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін тәртіппен белгіленген бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
22. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
"Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД кадрлық жұмыстар бойынша іс-жүргізу орталықтандырылған тәртіппен Өнеркәсіп және құрылыс Министрлігінің тиісті бөлімшесінде жүзеге асырылады.
23. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.

2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Южказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Южказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
8) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности МД "Южказнедра"
18. Руководство МД "Южказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Южказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Южказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Руководителем аппарата Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Председателем Комитета.
21. Полномочия руководителя МД "Южказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Южказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Южказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Южказнедра" за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Южказнедра"в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Южказнедра";
6) утверждает план работы МД "Южказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Южказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом установленного порядка.
22. Руководитель МД "Южказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Южказнедра".
Кадровое делопроизводство МД "Южказнедра" осуществляется в централизованном порядке в соответствующем подразделении Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
23. Заместители руководителя МД "Южказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Южказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.

4-тарау. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
24. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
25. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
26. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

Глава 4. Имущество МД "Южказнедра"
24. МД "Южказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Южказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Южказнедра".
25. Имущество, закрепленное за МД "Южказнедра", относится к республиканской собственности.
26. МД "Южказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация МД "Южказнедра"
27. Реорганизация и ликвидация МД "Южказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.