"Мемлекеттік жастар саясаты саласындағы қызмет" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2023 жылғы 15 желтоқсандағы № 521-НҚ бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Мемлекеттік жастар саясаты саласындағы қызмет" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің Жастар және отбасы істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық бекітілген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қ. Ысқақов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрлігі
Бұйрығымен
бекітілген
"Мемлекеттік жастар саясаты саласындағы қызмет" кәсіптік стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандартты қолдану саласы: "Мемлекеттік жастар саясаты саласындағы қызмет" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) жастар жұмысын жүзеге асыру және оның дамуын жоспарлау үшін қажетті қызметкерлердің құзыреттерін бағалауға арналған. Кәсіптік стандарт "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді және білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды анықтайды.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;

Об утверждении профессионального стандарта "Деятельность в сфере государственной молодежной политики"
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 15 декабря 2023 года № 521-НҚ
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Деятельность в сфере государственной молодежной политики".
2. Комитету по делам молодежи и семьи Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий
обязанности Министра
К. Искаков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Профессиональный стандарт "Деятельность в сфере государственной молодежной политики"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Деятельность в сфере государственной молодежной политики" (далее – профессиональный стандарт) предназначен для оценки компетенций сотрудников, необходимых для осуществления молодежной работы и планирования ее развития. Профессиональный стандарт разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и определяет требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;

2) дағды – кәсіптік міндетті толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті;
3) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат берілмей жүргізілетін білім беру түрі;
4) кәсіп – жеке адам жүзеге асыратын және орындалуы үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін қызмет түрі;
5) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
6) кәсіптік біліктілікті тану – кандидаттың кәсіптік стандарттардың талаптарына, ал олар болмаған кезде біліктілік талаптарына сәйкестігін бағалау және ол туралы шешім қабылдау рәсімі;
7) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беру ескеріле отырып, білімге, машыққа, дағдыға, жұмыс тәжірибесіне, біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
8) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіптер сыныптауышы – Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын кәсіптердің атауларын көрсететін және оларды орындалатын жұмыстардың түріне сәйкес дағды деңгейі мен оған мамандану бойынша сыныптайтын стандарттау жөніндегі құжат;
9) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіптік міндетті орындауға мүмкіндік беретін дағдыны қолдану қабілеті;
10) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлі-жарым іс-әрекетті физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
11) формалды емес білім беру – оқыту орны, мерзімдері мен нысаны ескерілмей, білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдар жоспарлаған, ұйымдастырған және жүзеге асыратын және оқыту нәтижелерін растаушы құжат беріле отырып жүргізілетін білім беру түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар пайдалынылады:
1) БА – басшылар лауазымдарының біліктілік анықтамалығы;
2) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
3) ЖРО – жастар ресурстық орталығының;
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
5) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Мемлекеттік жастар саясаты саласындағы қызмет".
5. Кәсіптік стандарттың коды: М84120.

2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
5) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
6) признание профессиональной квалификации – процедура оценки и принятия решения о соответствии кандидата требованиям профессиональных стандартов, а при их отсутствии - квалификационным требованиям;
7) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
8) Национальный классификатор занятий Республики Казахстан – документ по стандартизации, отражающий наименования занятий, применяемых на территории Республики Казахстан, и классифицирующий их по уровню и специализации навыков в соответствии с видом выполняемых работ;
9) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
10) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
11) неформальное образование – вид образования, запланированный, организованный и осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
1) КС – квалификационный справочник должностей руководителей;
2) ЕТКС – Единый тарифно-квалификационный справочник;
3) МРЦ – молодежный ресурсный центр;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
5) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Деятельность в сфере государственной молодежной политики".
5. Код профессионального стандарта: М84120.

6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету: M секциясы кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет:
84 Мемлекеттік басқару және қорғаныс; міндетті әлеуметтік қамсыздандыру;
84.1 Жалпы сипатты мемлекеттік басқару, әлеуметтік-экономикалық басқару;
84.12 Әлеуметтік қамсыздандырудан басқа, медициналық қызмет көрсетуді, білім беру, мәдени қызмет көрсетуді және басқа да әлеуметтік қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін мекемелердің қызметін реттеу;
84.12.0 Әлеуметтік қамсыздандырудан басқа, медициналық қызмет көрсетуді, білім беру, мәдени қызмет көрсетуді және басқа да әлеуметтік қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін мекемелердің қызметін реттеу.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Мемлекеттік жастар саясаты саласындағы жастармен жұмысты ұйымдастыруды, жастарға кеңес беруді және жастарға арналған іс-шараларды өткізуді қамтиды.
Осы Стандартта сипатталған барлық кәсіптерге мынадай білім талаптары қолданылады: еңбекті қорғау ережелері мен нормалары; қауіпсіздік техникасы; өндірістік санитария және өрттен қорғау; құжаттамалық қамтамасыз ету және іскерлік хат алмасу ережесі; іскерлік қарым-қатынас этикасы, мемлекеттік және орыс тілдерінде сауатты ауызша және жазбаша сөйлеу; кеңсе бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Орталықтың директоры (меңгерушісі) (жастарға ақпарат, жастарға консультативтік қызметтер, жастарға әлеуметтік-психологиялық көмек) – СБШ 7-ші деңгейі;
2) Жастармен жұмыс жөніндегі маман – СБШ 5-ші деңгейі.
3-тарау. Мамандықтар карточкасы
9. "Орталықтың директоры (меңгерушісі) (жастарға ақпарат, жастарға консультациялық қызметтер, жастарға әлеуметтік-психологиялық көмек)" кәсіптік карточкасы
Топтың коды:
1210-0-020
Қызмет атауының коды:
1210-0
Кәсіптің атауы:
Орталықтың директоры (меңгерушісі) (жастарға ақпарат, жастарға консультативтік қызметтер, жастарға әлеуметтік-психологиялық көмек)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктіліктің кіші деңгейі
-
БТБА, КС және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Ақпарат, діни қызмет, азаматтық қоғам, жастар және отбасы саласындағы азаматтық қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 11 қазандағы № 394 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19478 тіркелген).
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары/жоғары оқу орнынан кейінгі
Мамандығы:
6B01 Педагогикалық ғылымдар
6B02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
6B03 Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат

6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
Секция M профессиональная, научная и техническая деятельность:
84 Государственное управление и оборона; обязательное социальное обеспечение;
84.1 Государственное управление общего характера и управление социально-экономическое политикой общества;
84.12 Регулирование деятельности учреждений здравоохранения, образования, культуры и других социальных услуг, кроме социального обеспечения;
84.12.0 Регулирование деятельности учреждений здравоохранения, образования, культуры и других социальных услуг, кроме социального обеспечения.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность в сфере государственной молодежной политики включает организацию работы с молодежью, консультацию молодежи и проведения мероприятий для молодежи.
На все профессии, описанные в данном стандарте, распространяются следующие требования по знаниям: правила и нормы охраны труда; техники безопасности; производственной санитарии и противопожарной защиты; правила документационного обеспечения и деловой переписки; этика деловых отношений, грамотная устная и письменная речь на государственном и русском языках; использование офисного программного обеспечения.
8. Перечень карточек профессий:
1) Директор (заведующий) центра (информации для молодежи, консультативных услуг молодежи, социально-психологической помощи молодежи) – 7 уровень в ОРК;
2) Работник по делам молодҰжи – 5 уровень в ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Директор (заведующий) центра (информации для молодежи, консультативных услуг молодежи, социально-психологической помощи молодежи)"
Код группы:
1210-0-020
Код наименования занятия:
1210-0
Наименование профессии:
Директор (заведующий) центра (информации для молодежи, консультативных услуг молодежи, социально-психологической помощи молодежи)
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 11 октября 2019 года № 394 "Об утверждении реестра должностей гражданских служащих в сфере информации, религиозной деятельности, гражданского общества, молодежи и семьи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19478).
Уровень профессионального образования
Высшее/послевузовское образование
Специальность
6B01 Педагогические науки
6B02 Искусство и гуманитарные науки
6B03 Социальные науки, журналистика и информация

6B04 Бизнес, басқару және құқық
"Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 13 қазандағы № 569 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17565 тіркелген).
Бейресми және информалды біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
1210-0-057 Орталықтың директоры
Қызметтің негізгі мақсаты
Ұйым мен барлық деңгейдегі мемлекеттік органдар арасындағы ынтымақтастықты қамтамасыз ету
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары::
1. Жастар ресурстық орталығының (бұдан әрі - ЖРО) жұмысын басқару және ұйымдастыру;
2. Жастармен жұмыс жөніндегі мамандардың жұмысын үйлестіру және олардың құзыреттерін арттыру;
3. Жастар жұмысын дамыту және жастар жұмысының сапасын арттыруға жәрдемдесу.
Қосымша еңбек функциялары
-
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясы 1:
ЖРО жұмысын басқару және ұйымдастыру
Дағды 1
ЖРО қызметін ұйымдастыру
Қабілет:
1. ЖРО қызметіне басшылық жасау және оның жұмысының нәтижелері үшін жауапты болу;
2. Өңірлік қажеттіліктер мен ерекшеліктерді ескере отырып, жастардың өзекті сұраныстары негізінде ЖРО дамытудың перспективалық жоспарларын әзірлеуді ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
3. Іс-шараларға және кездесулерге қатысу, тәжірибе алмасу мақсатында басқа ЖРО басшыларымен өзара іс-қимыл жасау;
4. ЖРО қызметтері туралы халықты хабардар етуді ұйымдастыру мақсатында іскерлік келіссөздер жүргізу және көпшілік алдында сөз сөйлеу әдістерін қолдану, әлеуметтік әріптестермен іскерлік қатынастар орнату;
5. Жаңа техника мен технологияларды, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті түрлерін қолдану;
6. ЖРО мамандары үшін қауіпсіз және салауатты еңбек жағдайларын жасау, ұжымда қолайлы психологиялық ахуалды сақтау мәселелерін шешу;
7. ЖРО-ның қаржы-шаруашылық қызметіне басшылық жасау.
Білім:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
3. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
4. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік жастар саясатының 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 247 қаулысы;
5. "Жастар ресурстық орталықтары туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 444 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19619 тіркелген);
6. ЖРО қызметі мен мамандану ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Жастармен жұмыс жөніндегі мамандардың жұмысын үйлестіру және олардың құзыреттерін арттыру
Дағды 1: Жастармен жұмыс жөніндегі мамандардың жұмысын ұйымдастыру
Қабілет:

6B04 Бизнес, управление и право
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 октября 2018 года № 569 "Об утверждении Классификатора направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17565).
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий:
1210-0-057 Директор центра
Основная цель деятельности
Обеспечение сотрудничества между организацией и государственными органами всех уровней
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Руководство и организация работы МРЦ;
2. Координация работы специалистов по работе с молодежью и повышение их компетенций;
3. Развитие молодежной работы и содействие повышению качества молодежной работы.
Дополнительные трудовые функции
-
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Руководство и организация работы МРЦ
Навык 1
Организация деятельности МРЦ
Умения:
1. Руководить деятельностью МРЦ и нести ответственность за результаты его работы;
2. Организовывать и обеспечивать разработку перспективных планов развития МРЦ на основе актуальных запросов молодежи, с учетом региональных потребностей и особенностей;
3. Принимать участия в мероприятиях и встречах, взаимодействовать с руководителями других МРЦ с целью обмена опытом;
4. Проводить деловые переговоры и использовать приемы публичных выступлений, устанавливать деловые отношения с социальными партнерами с целью организации информирования населения об услугах МРЦ;
5. Использовать новейшую технику и технологии, прогрессивные формы управления и организации труда;
6. Решать вопросы по созданию безопасных и здоровых условий труда для специалистов МРЦ, соблюдению благоприятной психологической атмосферы в коллективе;
7. Руководить финансово-хозяйственной деятельностью МРЦ.
Знания:
1. Конституция Республики Казахстан;
2. Трудовой кодекс Республики Казахстан;
3. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике";
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 247 "Об утверждении Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы";
5. Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 444 "Об утверждении типового положения о молодежных ресурсных центрах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19619);
6. Знания особенностей деятельности и специализации МРЦ.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Координация работы специалистов по работе с молодежью и повышение их компетенций
Навык 1: Организация работы специалистов по работе с молодежью
Умения:

1. Мемлекеттік жастар саясатын іске асырудың белсенді шараларын ұйымдастыруды жоспарлау;
2. Еңбек және өндірістік тәртіпті нығайту бойынша жұмыстар жүргізу;
3. Көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау;
4. Операциялық және перспективалық жоспарлау қағидаттарын, мониторинг және бақылау дағдыларын қолдану;
5. Тиімді жобалық менеджмент дағдыларын меңгеру;
6. Қызметкердің біліктілік деңгейін жетілдіру бойынша жоспарларды әзірлеу дағдыларын меңгеру;
7. Қызметкерлерге білім беру бағдарламаларын әзірлеу, тренингтер мен білім беру іс-шараларын өткізу.
Білім:
1. Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік жастар саясатының 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 247 қаулысы;
4. "Жастар ресурстық орталықтары туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 444 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19619 тіркелген);
5. ЖРО қызметі мен мамандану ерекшеліктерін білу.
6. Оқытуды жүргізудің теориясы мен әдістемесі (оқыту стилі, қалауы және т.б.);
7. Бейресми білім беру әдістерін білу;
8. Бейресми оқытуды бағалау (процестерді, бағалау механизмдері мен құралдарын білу);
9. ҚР іс қағаздарын жүргізу және ҚР мен ұйымның басқа да заңнамалық актілерінің теориясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі
ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
Жастар жұмысын дамыту және жастар жұмысының сапасын арттыруға жәрдемдесу
Дағды 1 (кәсіби міндет): Жастарға көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру бойынша жоспар әзірлеу
Қабілет:
1. ЖРО-ның стратегиялық құжаттары мен даму жоспарларын әзірлеу;
2. Мамандардың лауазымдық нұсқаулықтарын орындауын, сапасы мен мерзімі бойынша құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру;
3. Көрсетілетін қызметтердің сапасына мониторинг жүргізу;
4. Жобаны басқарудың тиімді әдістерін қолдану.
Білім:
1. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
2. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік жастар саясатының 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 247 қаулысы;
3. "Жастар ресурстық орталықтары туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 444 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19619 тіркелген);

1. Планировать организацию активных мер реализации государственной молодежной политики;
2. Проводить работы по укреплению трудовой и производственной дисциплины;
3. Контролировать качество оказываемых услуг;
4. Применять принципы операционного и перспективного планирования, навыки мониторинга и контроля;
5. Владеть навыками эффективного проектного менеджмента;
6. Владеть навыками разработки планов по совершенствованию уровня квалификации сотрудника;
7. Разрабатывать образовательные программы, проводить тренинги и образовательные мероприятия для сотрудников.
Знания:
1. Конституция Республики Казахстан;
2. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике";
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 247 "Об утверждении Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы";
4. Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 444 "Об утверждении типового положения о молодежных ресурсных центрах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19619);
5. Знания особенностей деятельности и специализации МРЦ;
6. Теория и методика проведения обучения (стили обучения, предпочтения и т.д.); 7. Знания методов неформального образования;
8. Оценка неформального обучения (знание процессов, механизмов оценки и инструментов);
9. Теория делопроизводства РК и других законодательных актов РК и организации.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Развитие молодежной работы и содействие повышению качества молодежной работы
Навык 1
Разработка плана по повышению качества предоставляемых услуг для молодежи
Умения:
1.Разрабатывать стратегические документы и планы развития МРЦ;
2. Осуществлять контроль за исполнением специалистами их должностных инструкций, исполнения документов по качеству и срокам;
3. Проводить мониторинг качества оказываемых услуг;
4. Использовать эффективные методы проектного менеджмента.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике";
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 247 "Об утверждении Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы";
3. Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 444 "Об утверждении типового положения о молодежных ресурсных центрах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19619);

4. ЖРО қызметі мен мамандану ерекшеліктерін білу;
5. Шешімдерді басқару теориясы мен дағдылары;
6. Менеджмент теориясы және ұйымдастырушылық психология негіздері;
7. Өкілеттілікті табыстау, жоспарлау, мониторинг және бақылау теориясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Бастамашылық, жауапкершілік, тиімділік, шығармашылық, коммуникативтілік, икемділік, өзін-өзі дамыту, білімдарлық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіп атауы
6
Мекемелердің, ұйымдардың және кәсіпорындардың бірінші басшылары
6
Орталық директоры
10. "Жастармен жұмыс жөніндегі маман" кәсіптік карточкасы:
Код:
3412-0-003
Топ коды:
3412-0
Кәсіп:
Жастармен жұмыс жөніндегі маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5
СБШ бойынша біліктіліктің кіші деңгейі
-
БТБА, КС және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіптік білім деңгейі
Кәсіптік-техникалық білім
Мамандығы:
02 Өнер және гуманитарлық ғылымдар
03 Әлеуметтік ғылымдар және ақпарат
04 Бизнес, басқару және құқық
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің мамандықтары мен біліктіліктерінің сыныптауышын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 500 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17564 тіркелген).
Бейресми және информалды біліммен байланыс
Қажет емес
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
3412-0-005 Әлеуметтік жұмыс жөніндегі қызметкер
Қызметтің негізгі мақсаты
Мемлекеттік жастар саясатын іске асыру, жастарға қызмет көрсету
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жастарды ақпараттандыруды және оларға кеңес беруді қамтамасыз ету;
2. Білім беру бағдарламалары арқылы жастардың дамуына ықпал ету;
3. ЖРО-ға жүгінген тұлғалардың қажеттіліктерін зерделеу, жастардың қажеттіліктері мен үміттерін анықтау.
Қосымша еңбек функциялары
-
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функциясы 1:
Жастарды ақпараттандыруды және оларға консультация беруді қамтамасыз ету
Дағды 1
Жастарға консультация беру
Қабілет:
1. Жастарға бастапқы консультация берумен айналысу, қажет болған жағдайда жастарды мамандарға, уәкілетті мемлекеттік органдарға және өзге де ұйымдарға жіберу;

4. Знания особенностей деятельности и специализации МРЦ;
5. Теория и навыки управления решениями;
6. Теория менеджмента и основы организационной психологии;
7. Теория делегирования, планирования, мониторинга и контроля.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Требования к личным компетенциям
Инициативность, ответственность, результативность, креативность, коммуникативность, гибкость, саморазвитие, эрудированность.
Списков технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Первые руководители учреждений, организаций и предприятий
6
Директор центра
10. Карточка профессии "Работник по делам молодҰжи"
Код:
3412-0-003
Код наименования занятия:
3412-0
Наименование профессии:
Работник по делам молодҰжи
Уровень квалификации по ОРК
5
Подуровень квалификации по ОРК
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 11 октября 2019 года № 394 "Об утверждении реестра должностей гражданских служащих в сфере информации, религиозной деятельности, гражданского общества, молодежи и семьи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19478).
Уровень профессионального образования
Профессионально-техническое образование
Специальность:
02 Искусство и гуманитарные науки
03 Социальные науки и информации
04 Бизнес, управление и право
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 500 "Об утверждении Классификатора специальностей и квалификаций технического и профессионального, послесреднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17564).
Связь с неформальным и информальным образованием
Не требуется
Другие возможные наименования профессий:
3412-0-005 Работник по социальной работе
Основная цель деятельности
Реализация государственной молодежной политики, предоставление услуг для молодежи
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Обеспечивать информирование и консультирование молодежи;
2. Содействовать развитию молодежи посредством образовательных программ;
3. Изучать потребности лиц, обратившихся в МРЦ, определить потребности, и ожидания молодежи.
Дополнительные трудовые функции
-
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1:
Обеспечивать информирование и консультирование молодежи
Навык 1
Проведение консультаций для молодежи
Умения:
1. Заниматься первичным консультированием молодежи, при необходимости направлять молодых людей к специалистам, уполномоченным государственным органам и иным организациям;

2. Жастарға сенімді және жүйелі ақпарат беру;
3. Жастармен жұмыс істеу үшін қажетті коммуникативтік дағдыларды меңгеру
Білім:
1. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
2. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік жастар саясатының 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 247 қаулысы;
3. "Жастар ресурстық орталықтары туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 444 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19619 тіркелген);
4. Жастарға арналған мемлекеттік қолдау шаралары туралы өзекті ақпаратты білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі
ұсынылады
Еңбек функциясы 2:
Білім беру бағдарламалары арқылы жастардың дамуына ықпал ету
Дағды 1
Жастар үшін оқыту іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу
Қабілет:
1. Оқыту іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу;
2. Дайын білім беру материалдарын пайдалану және бейімдеу;
3. Топтық басқару және фасилитация, тәлімгерлік дағдылары;
4. Жастарға көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту үшін қажеттілік сауалнамалары мен кері байланыс сауалнамаларын жүргізу.
Білім:
1. Жастардың әртүрлі жас топтарының психологиялық және әлеуметтік ерекшеліктерін білу;
2. Белсенді тыңдау мен вербалды емес қарым-қатынастың әртүрлі формалары мен элементтерін білу;
3. Бейресми білім беру әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі
ұсынылады
Еңбек функциясы 3:
ЖРО-ға жүгінген тұлғалардың қажеттіліктерін зерделеу, жастардың қажеттіліктері мен үміттерін анықтау
Дағды 1
Жастарға көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру бойынша жоспар әзірлеу
Қабілет:
1. Жастардан кері байланыс алу арқылы жастардың ақпараттық қажеттіліктерін анықтау;
2. Ақпаратты/деректерді жинау, өңдеу және талдау дағдылары;
3. Бағалау нәтижелерімен жұмыс істеу қабілеті және рефлексия жүргізу.
Білім:
1. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
2. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік жастар саясатының 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 247 қаулысы;
3. "Жастар ресурстық орталықтары туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 444 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19619 тіркелген);
4. Деректерді жинауға арналған сауалнама технологияларын білу;
5. Деректерді талдаудың теориясы мен негізгі әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі
ұсынылады
Еңбек функциясы 4:
Жастарға арналған жобаларды әзірлеу, іске асыру және бағалау
Дағды 1
Басқарушылық тәсілдерді, цифрлық технологияларды пайдалана отырып, жастарға арналған жобаларды ұйымдастыру, әзірлеу
Қабілет:

2. Предоставлять молодым людям достоверную и систематизированную информацию;
3. Владеть коммуникативными навыками, необходимыми для работы с молодежью.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике";
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 247 "Об утверждении Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы";
3. Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 444 "Об утверждении типового положения о молодежных ресурсных центрах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19619);
4. Знание актуальной информации о мерах государственной поддержке для молодежи.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Содействовать развитию молодежи посредством образовательных программ
Навык 1
Организация и проведение обучающих мероприятий для молодежи
Умения:
1. Организовывать и проводить обучающие мероприятия;
2. Использовать и адаптировать готовые образовательные материалы;
3. Навыки группового управления и фасилитации, менторства;
4. Проводить анкеты потребности и анкеты обратной связи для улучшения качества предоставляемых услуг для молодежи.
Знания:
1. Знание психологических и социальных особенностей разных возрастных групп молодежи;
2. Знание различных форм и элементов активного слушания и невербального общения;
3. Знания методов неформального образования.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Изучать потребности лиц, обратившихся в МРЦ, определить потребности, и ожидания молодежи
Навык 1
Разработка плана по повышению качества предоставляемых услуг для молодежи
Умения:
1. Выявлять информационные потребности молодежи, получая от молодых людей обратную связь;
2. Навыки сбора, обработки и анализа информации/данных;
3. Способность к работе с результатами оценки и проведение рефлексии.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике"";
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 247 "Об утверждении Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы";
3. Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 444 "Об утверждении типового положения о молодежных ресурсных центрах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19619);
4. Знание опросных технологий для сбора данных;
5. Знание теории и базовых методов анализа данных.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 4:
Разработка, реализации и оценка проектов для молодежи
Навык 1
Организация, разработка проектов используя управенческие подходы, цифровые технологии для молодежи
Умения:

1. Ұйымдастырушылық басқару және ұйымның саясаты мен бағдарламасын дамыту, мониторинг және бағалау;
2. Ақпаратты/деректерді жинау, өңдеу және талдау дағдылары;
3. Аудиториямен жұмыс істеу қабілеті;
4.Көшбасшылық, делегация, жоспарлау, жәрдемдесу, коммуникация;
5.Қаржылық менеджмент, адам ресурстарын басқару және дамыту, қаражат жинау, коммуникация, мүдделерді қорғау, желі құру.
Білім:
1. "Мемлекеттік жастар саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
2. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік жастар саясатының 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 247 қаулысы;
3. "Жастар ресурстық орталықтары туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 444 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19619 тіркелген);
4. Жоба және ресурстарды басқару негіздерін білу;
5. Деректерді талдаудың теориясы мен негізгі әдістерін білу.
6. Ақпараттық, коммуникациялық және әлеуметтік медиа құралдарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Бастамашылық, жауапкершілік, тиімділік, шығармашылық, коммуникативтілік, икемділік, өзін-өзі дамыту, білімдарлық.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі
Кәсіп атауы
5
Әлеуметтік қызметкер
5
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі қызметкер
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
11. Мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі.
Орындаушы: Есекеева М.М., m.esekeeva@mki.gov.kz, 74-05-08.
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Жастар және отбасы істері комитеті.
Орындаушы: Есекеева М.М., m.esekeeva@mki.gov.kz, 74-05-08.
"Жастар" ғылыми-зерттеу орталығы" ЖШС.
Орындаушылар:
Қайдарова Т.Қ., t.kaidarova@eljastary.kz, 27-04-36.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 23 қараша 2023 жылғы №01- 04/12 хаттама.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 13 қазандағы 2023 жылғы № 3346 қорытындысы.
15. Қазақстан Республикасы "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 3 қарашадағы 2023 жылғы № 14790/30 сараптамалық қорытындысы.
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2023 ж.
17. Бағдарлы жаңарту күні: 05.11.2026 ж.

1. Организационное управление и развитие, политики и программы организации, мониторинг и оценка;
2. Навыки сбора, обработки и анализа информации/данных;
3. Способность к работе с аудиторией;
4. Лидерство, делегирование, планирование, содействие, коммуникация;
5. Финансовый менеджмент, управление и развитие человеческих ресурсов, сбор средств, коммуникация, защита интересов, создание сетей.
Знания:
1. Закон Республики Казахстан "О государственной молодежной политике"";
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 247 "Об утверждении Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан на 2023 – 2029 годы";
3. Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 444 "Об утверждении типового положения о молодежных ресурсных центрах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19619);
4. Знание основы управления проектами, ресурсами;
5. Знание теории и базовых методов анализа данных.
6. Знания информационных, коммунникационных и инструментов социального медиа.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Требования к личным компетенциям
Инициативность, ответственность, результативность, креативность, коммуникативность, гибкость, саморазвитие, эрудированность.
Списков технических регламентов и национальных стандартов
-
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
5
Социальный работник
5
Работник по социальной работе
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа: Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
Исполнитель: Есекеева М.М., m.esekeeva@mki.gov.kz, 74-05-08.
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Комитет по делам молодежи и семьи Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
Исполнители: Есекеева М.М., m.esekeeva@mki.gov.kz, 74-05-08.
ТОО "Научно-исследовательский центр "Молодежь".
Исполнители:
Кайдарова Т.К., t.kaidarova@eljastary.kz, 27-04-36.
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: протокол от 23 ноября 2023 года № 01-04/12.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 13 октября 2023 года № 3346 .
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" экспертное заключение от 3 ноября 2023 года № 14790/30.
16. Номер версии и год выпуска выпуск: версия 1, 2023 г.
17. Дата ориентировочной актуализации: 05.11.2026 г.