"Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін жаңа редакцияда бекіту туралы
Маңғыстау облысы Қарақия ауданы әкімдігінің 2023 жылғы 18 шілдедегі № 149 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес, Қарақия ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ереже жаңа редакцияда бекітілсін.
2. "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде оның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Маңғыстау облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
осы қаулының ресми жарияланғаннан кейін оның Қарақия ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
жоғарыда көрсетілген Ереженің заңнамада белгіленген тәртіпте әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді жүзсін.
3. Қарақия ауданы әкімдігінің 2018 жылғы 25 маусымдағы № 151 "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесін жаңа редакцияда бекіту туралы" қаулысы жойылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімі аппаратының басшысы Б.Ерденбаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Әкім С. Төретаев
Қарақия ауданы әкімдігінің
2023 жылғы 18 шілдедегі
№ 149 қаулысымен бекітілген
"Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Ережесі
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Қарақия ауданы әкімідігінің 04.02.2025 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі –Қарақия ауданы әкімінің аппараты) әкімнің және жергілікті мемлекеттік басқарудың қызметін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Қарақия ауданы әкімі аппаратының ведомстволары жоқ.
3. Қарақия ауданы әкімінің аппараты өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении в новой редакции Положения государственного учреждения "Аппарат акима Каракиянского района"
Постановление акимата Каракиянского района Мангистауской области от 18 июля 2023 года № 149.
В соответствии со статьями 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан от 1 сентября 2021 года №590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Каракиянского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить в новой редакции Положение о государственном учреждении "Аппарат акима Каракиянского района".
2. Государственному учреждению "Аппарат акима Каракиянского района" обеспечить:
в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Мангистауской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Каракиянского района после его официального опубликования;
произвести регистрацию вышеуказанного Положения в регистрирующем органе в установленном законодательством порядке.
3. Признать утратившим постановление акимата Каракиянского района от 25 июня 2018 года № 151 "Об утверждении в новой редакции Положения государственного учреждения "Аппарат акима Каракиянского района".
4. Контроль за исполнением настоящего поставновления возложить на руководителя аппарата района Ерденбаеву Б.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким С. Торетаев
Утверждено постановлением
акимата Каракиянского района
от 18 июля 2023 года № 149
Положение государственного учреждения "Аппарат акима Каракиянского района"
Сноска. Положение в редакции постановление акимата Каракиянского района Мангистауской области от 04.02.2025 № 17 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима Каракиянского района" (далее- аппарат акима района) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области в сфере обеспечения деятельности акима и местного государственного управления.
2. Аппарат акима Каракиянского района не имеет ведомств.
3 Аппарат акима Каракиянского района осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. Қарақия ауданы әкімінің аппараты мемлекеттік мекеменің ұйымдық - құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және қазақ тілінде өз атауы бар мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Қарақия ауданы әкімінің аппараты азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Қарақия ауданы әкімінің аппараты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық - құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Қарақия ауданы әкімінің аппараты өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 130300, Маңғыстау облысы, Қарақия ауданы, Құрық ауылы, Досан Батыр көшесі, 8 ғимарат.
10. Осы Ереже Қарақия ауданы әкімі аппаратының құрылтай құжаты болып табылады.
11. Қарақия ауданы әкімі аппаратының қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Қарақия ауданы әкімінің аппаратына кәсіпкерлік субъектілерімен "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің өкілеттіліктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Қарақия ауданы әкімінің аппаратына заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) мемлекеттік егемендікті, конституциялық құрылысты қорғау және нығайту, Қазақстан Республикасының қауіпсіздігін, аумақтық тұтастығын, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз ету бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің саясатын – өмірге қосу;
2) Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамыту стратегиясын іске асыру, ауданда мемлекеттік, әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттарын жүзеге асыру және әлеуметтік, экономикалық үрдістерді басқару, осы мақсаттар үшін барлық жергілікті атқарушы билік органдарының келісіп қызмет етуін қамтамасыз ету;

4. Аппарат акима Каракиянского района является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Аппарат акима Каракиянского района вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Аппарат акима Каракиянского района имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Аппарат акима Каракиянского района по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя аппарата акима Каракиянского района и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности аппарата акима Каракиянского района утверждаются в соответствии законодательством Республики Казахстан .
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, 130300, Мангистауская область, Каракиянский район, село Курык, улица Досан Батыра, здание 8.
10. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Аппарат акима Каракиянского района".
11. Финансирование деятельности государственного учреждения "Аппарат акима Каракиянского района" осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Государственному учреждению "Аппарат акима Каракиянского района" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Аппарат акима Каракиянского района".
Если государственному учреждению "Аппарат акима Каракиянского района" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход местного бюджета.
Глава 2. Обязанности и полномочия государственного учреждения
13. Обязанности:
1) проведение в жизнь политики Президента Республики Казахстан по охране и укреплению государственного суверенитета, конституционного строя, обеспечению безопасности, территориальной целостности Республики Казахстан, прав и свобод граждан;
2) реализация стратегии социально-экономического развития Республики Казахстан, осуществление основных направлений государственной, социально-экономической политики и управление социальными, экономическими процессами в районе, обеспечение в этих целях согласованного функционирования всех органов местной исполнительной власти;

3) заңдылықты және құқықтық тәртіпті нығайту, азаматтардың құқықтық таным деңгейін арттыру және елдің қоғамдық-саяси өмірінде олардың белсенді азаматтық көзқарас ұстануы бойынша шараларды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасы Заңдарының, Қазақстан Республикасы Президенті және Үкіметінің актілерінің орындалуын ұйымдастыру және орындалуын қамтамасыз ету және ауданның аумағында орналасқан кәсіпорындардың, ұйымдардың, мекемелердің және азаматтардың оларды орындауын бақылау;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттер.
14. Өкілеттіктері:
1) "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құқықтары:
мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті құжаттарды, қорытындыларды, материалдарды және мәліметтерді сұратуға және алуға;
аудан әкімінің және аудан әкімдігінің нормативтік-құқықтық актілерінің жобасын дайындауға ұсыныстар енгізуге және қатысуға;
аудан әкімі аппаратының құрылымдық бөлімдерін, аудан әкімдігіне ведомстволық бағыныстағы мекемелерді құру, қайта құру, тоқтату мәселелері бойынша ұсыныстарды енгізуге;
өзінің құзыретіндегі мәселелер бойынша "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі бөлімдерінің басшыларына, ведомстволық бағыныстағы ұйымдарға, мекемелерге қажетті тапсырмалар беруге;
Қарақия ауданы әкімдігі және әкім аппараты атынан сотта талапкер және жауапкер болуға;
заңамада қарастырылған өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға.
15. Функциялары
1) аудандағы ішкі саясат пен экономикалық жағдайларды талдайды, оның дамуын болжайды, ауылдар мен ауылдық округтер әкімдері аппараттарының, аудан әкіміне және әкімдігіне бағыныстағы жергілікті атқарушы органдардың және лауазымды тұлғалардың жұмыстарын талдайды; қоғамдық пікірлерді зерделейді, аудан әкімінің және әкімдік мүшелерінің сұраған мәселелері бойынша ақпарат дайындайды;
2) әкімдіктің және әкімнің құзыретіне жататын мәселелер бойынша басқа мемлекеттік органдар мен ұйымдардан түскен ақпараттарды, өтініштерді және ұсыныстарды жинауды және өңдеуді жүзеге асырады;
3) аудан әкімінің және әкімдігінің нормативтік құқықтық актілерінің бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз ету;
4) аудан әкімі аппаратының құрылымдық бөлімшелерінде, ауыл мен ауылдық округтер әкімдерінің аппаратында атқарушы тәртіп жағдайына талдау жүргізеді және әкімді ақпараттандырады;
5) аппарат жұмысын жоспарлайды, әкімдік отырыстарының, кеңестердің, семинарлардың және басқа да іс-шаралардың өткізілуін, оларды дайындау мен өткізуді ұйымдастырады;
6) аудан әкіміне бағынысты мемлекеттік басқару органдарының қызметіндегі өзара іс-қимыл мен үйлесімді қамтамасыз етеді;

3) осуществление мер по укреплению законности и правопорядка, повышению уровня правосознания граждан и их активной гражданской позиции в общественно-политической жизни страны;
4) организация и обеспечение исполнения законов Республики Казахстан, актов Президента и Правительства Республики Казахстан и контроль за их исполнением, расположенными на территории района предприятиями, организациями, учреждениями и гражданами;
5) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права государственного учреждения акимата Каракиянского района:
запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимые документы, заключения, материалы и сведения;
принимать участие и вносить предложения по разработке проектов нормативных правовых актов акимата района и акима района;
вносить предложения по вопросам создания, реорганизации, объединения и ликвидации структурных отделов аппарата акима района, подведомственных учреждений акимата района;
по вопросам своей компетенции давать необходимые поручения руководителям отделов государственного учреждения "Аппарат акима Каракиянского района", подведомственным организациям, учреждениям;
быть истцом и ответчиком в суде от имени акимата и аппарата акима Каракиянского района;
осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством.
15. Функции
1) анализирует внутриполитической и экономической ситуации в районе, прогнозирует ее развитие, анализирует работу аппаратов акимов сел и сельских округов, местных исполнительных органов и должностных лиц, подчиненных акиму и акимату района; изучает общественное мнение, готовит акиму и членам акимата района информации по запрашиваемым вопросам;
2) осуществляет сбор, обработку информации, обращений и предложений, поступающей из других государственных органов и организаций, по вопросам относящимся к компетенции акимата и акима;
3) обеспечивает опубликование в средствах массовой информации нормативных правовых актов акима и акимата района;
4) проводит анализ состояния исполнительной дисциплины в структурных подразделениях аппарата акима района, аппаратах акимов сел и сельских округов и информирует акима;
5) планирует работу Аппарата, организует проведение заседаний акимата, совещаний, семинаров и других мероприятий, их подготовку и проведение;
6) обеспечивает взаимодействие и координацию деятельности органов государственного управления, подчиненных акиму района;

7) Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің, облыс әкімінің және әкімдігінің, аудан әкімінің және әкімдігінің актілерінің және тапсырмаларының және басқа да нормативтік құқықтық актілерінің орыналуына бақылауды жүзеге асырады;
8) әкімнің, әкімдік мүшелерінің тапсырмасы бойынша тұрақтылық негізде тексерулер жүргізеді, қажет болған жағдайда тиісті лауазымды тұлғалардың ауызша түсініктемелерін тыңдайды және жазбаша түсініктемелерін талап етеді;
9) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі комиссиясының, әкімдік жанындағы терроризмге қарсы комиссиясының жұмысын қамтамасыз етеді;
10) жұмылдыру дайындығы, азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлар мәселелері жөнінде аудан әкімі мен әкімдігінің, аудандық атқарушы органдардың қызметін қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
11) құпия іс құжаттарын жүргізуді қамтамасыз етеді;
12) Аппаратта іс жүргізуді қолданыстағы заңнамаларға сәйкес жүргізеді;
13) қызметтік құжаттар мен азаматтардың өтініштерін қарайды;
14) басшылықтың азаматтарды қабылдауын ұйымдастырады;
15) мемлекеттік тілді кең түрде қолдануға бағытталған шараларды қабылдайды;
16) жұмыстың тәсілі мен әдістерін жақсарту, жаңа ақпараттық технологияны енгізу жөніндегі жұмыстарды жүргізеді;
17) еңбек ақы қорының дұрыс жұмсалуын бақылауды, лауазымдық жалақылардың белгіленуін жүзеге асырады;
18) белгіленген уақытта дебиторлық берешектерді өндіріп алады және кредиторлық берешектерді өтейді;
19) Аппарат бойынша айлық, тоқсандық және жылдық есептерді құрады;
20) банктік құжаттарды өңдейді;
21) мемлекеттік сатып алу бойынша жұмыстарды жүзеге асырады;
22) аудан әкіміне бағынысты мемлекеттік органдардың қызметінің құқықтық мәселелерін қарау кезінде сотта, сондай-ақ басқа да ұйымдарда белгіленген тәртіппен аудан әкімі аппаратының мүдделерін ұсынады;
23) нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді және аудан әкімі аппаратының құқықтық мәселелер жөніндегі құжаттарын дайындайды, нормативтік құқықтық актілерге мониторинг жүргізуді тұрақты түрде үйлестіреді;
24) аудан әкімі аппаратында Қазақстан Республикасының заңнамасын насихаттау, жалпыға бірдей құқықтық оқытуды ұйымдастыру жөніндегі жыл сайынғы іс-шараларды әзірлейді және жүзеге асырады;
25) заңнамалық актілермен көзделген жағдайларда, аудан әкімі аппаратының құзыретіне жататын құқықтық мәселелер бойынша аудан әкімі аппаратының атынан түсініктеме дайындайды;
26) аудан әкімі аппаратына келіп түсетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің жүйелендірілген есебін және олардың сақталуын ұйымдастырады;
27) аудан әкімі аппаратының норма шығармашылық қызметін талдайды және талдау нәтижелері бойынша аудан әкімі аппаратының басшысына оны жетілдіру және анықталған кемшіліктерді жою жөнінде ұсыныстар енгізеді;

7) осуществляет контроль за исполнением актов и поручений Президента, Правительства Республики Казахстан, акима и акимата области, акима и акимата района и других нормативных правовых актов;
8) проводит на постоянной основе проверки по поручению акима, членов акимата, при необходимости заслушивает устные объяснения и истребует письменные объяснения соответствующих должностных лиц;
9) обеспечивает работу комиссии во вопросам противодействия коррупции, антитеррористической комиссии при акимате;
10) осуществляет реализацию государственной политики в сфере защиты, направленную на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций и их последствий на региональном уровне;
11) обеспечивает организацию секретных документов;
12) ведет делопроизводство в Аппарате в соответствии с действующим законодательством;
13) рассматривает служебные документы и обращения граждан;
14) организует прием граждан руководством;
15) принимает меры, направленные на расширение сферы применения государственного языка;
16) проводит работу по улучшению стиля и методов работы, внедрению новых информационных технологий;
17) осуществляет контроль за правильностью расходования фонда оплаты труда, установления должностных окладов;
18) взыскивает в установленные сроки дебиторскую и погашает кредиторскую задолженности;
19) составляет месячные, квартальные и годовые отчеты по аппарату;
20) обрабатывает банковские документы;
21) осуществляет работу по государственным закупкам;
22) представляет в установленном порядке интересы аппарата акима района в суде, а также в других организациях при рассмотрении правовых вопросов деятельности государственных органов подотчетных акиму района;
23) разрабатывает проекты нормативных правовых актов и готовит документы аппарата акима района по правовым вопросам, координирует на постоянной основе в аппарате акима района ведение мониторинга нормативных правовых актов;
24) разрабатывает и реализует ежегодные мероприятия по пропаганде законодательства Республики Казахстан, организации правового всеобуча в аппарате акима района;
25) готовит в случаях, предусмотренных законодательными актами, разъяснения от имени аппарата акима района по правовым вопросам, относящимся к компетенции аппарата акима района;
26) организует систематизированный учет и хранение поступающих в аппарат акима района нормативных правовых актов Республики Казахстан;
27) анализирует нормотворческую деятельность аппарата акима района и по результатам анализа вносит руководителю аппарата акима района предложения по ее совершенствованию и устранению выявленных недостатков;

28) мемлекеттік органның дербес басқару стратегиясын әзірлейді және іске асырады;
29) мемлекеттік органның кадр, оның ішінде мамандық және біліктілік бойынша қажеттілігін талдайды және жоспарлайды;
30) мемлекеттік органның кадр құрамын қалыптастырады және конкурстық іріктеуді ұйымдастырады;
31) мемлекеттік органның кадр мониторингін жүргізеді және кадрлық іс жүргізуді, оның ішінде "е-қызмет" дербес басқарудың ақпараттық жүйесі арқылы жүргізеді;
32) мемлекеттік орган кадрларының кәсіби дамуын, оның ішінде қайта даярлау, біліктілігін арттыру, тағылымдамалардан өтуін ұйымдастыру арқылы қамтамасыз етеді;
33) конкурстық, аттестаттау, тәртіптік және кадр мәселелері жөніндегі өзге де комиссиялардың қызметін ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
34) мемлекеттік қызметке кіру, өткеру және тоқтату рәсімдерін сақтауды қамтамасыз етеді;
35) мемлекеттік қызметшілердің қызметіне бағалау жүргізуді ұйымдастырады, олардың аттестаттау рәсімдерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
36) мемлекеттік органда еңбек заңнамасы мен мемлекеттік қызмет туралы заңнаманың орындалуын қамтамасыз етеді, еңбек режимі мен жағдайларының сақталуын, сондай-ақ мемлекеттік қызметте болуға байланысты шектеулердің сақталуын қамтамасыз етеді;
37) мемлекеттік қызметшілердің әлеуметтік және құқықтық қорғалуын қамтамасыз етеді, мемлекеттік орган басшысына оларды көтермелеу және ынталандыру бойынша ұсыныстарды енгізеді;
38) өзінің құзыреті шегінде Қарақия ауданы әкімдігінің Регламентін сақтауды қамтамасыз етеді;
39) аудан әкімінің бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара байланысын қамтамасыз етеді;
40) "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3-тарау. Мемлекеттік орган басшысының мәртебесі, өкілеттігі
16. Қарақия ауданы әкімінің аппаратына басшылықты "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын аудан әкімі аппаратының басшысы жүзеге асырады.
17. Қарақия ауданы әкімі аппаратының басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Қарақия ауданы әкімінің аппарат басшысының өкілеттігі:
1) аудан әкімінің бекітуіне "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені, аудан әкімі орынбасарларының арасында міндеттерді бөлу, "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штаттық құрамы бойынша ұсыныстар енгізеді;
2) Қарақия ауданы әкімдігінің мамандарының жұмысын үйлестіреді, "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі бөлімдерінің және өзге құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады және бағыттайды, өзге мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;

28) разрабатывает и реализует стратегии управления персоналом государственного органа;
29) анализирует и планирует потребность государственного органа в кадрах, в том числе по специальностям и квалификациям;
30) формирует кадровый состав государственного органа и организует конкурсный отбор;
31) проводит мониторинг кадров государственного органа и ведение кадрового делопроизводства, в том числе посредством информационной системой управления персоналом "е-қызмет";
32) обеспечивает профессиональное развитие кадров государственного органа, в том числе путем организации переподготовки, повышения квалификации, стажировок;
33) организует и обеспечивает деятельность конкурсной, аттестационной, дисциплинарной и иных комиссий по кадровым вопросам;
34) обеспечивает соблюдение процедур поступления, прохождения и прекращения государственной службы;
35) организует проведение оценки деятельности государственных служащих, обеспечивает соблюдения процедур их аттестации;
36) обеспечивает исполнение в государственном органе трудового законодательства и законодательства о государственной службе, обеспечение соблюдения режима и условий труда, а также ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе;
37) обеспечивает социальную и правовую защищенность государственных служащих, вносит руководителю государственного органа предложения по их поощрению и мотивации;
38) обеспечивает соблюдения Регламента акимата Каракиянского района в пределах своей компетенции;
39) обеспечивает взаимосвязи акима района со средствами массовой информации;
40) реализует иные функции, возложенные на государственное учреждение "Аппарат акима Каракиянского района".
Глава 3. Статус, полномочия руководителя государственного органа
16. Руководство аппаратом акима Каракиянского района осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Аппарат акима Каракиянского района" задач и осуществление им своих функций.
17. Руководитель аппарата акима Каракиянского района назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия руководителя аппарата акима Каракиянского района:
1) представляет на утверждение акиму района Положение о государственном учреждении "Аппарат акима Каракиянского района", вносит предложения по распределению обязанностей между заместителями акима района, структуре и штатной численности государственного учреждения "Аппарат акима Каракиянского района";
2) координирует работу специалистов акимата Каракиянского района, организует и направляет работу отделов и иных структурных подразделений государственного учреждения "Аппарат акима Каракиянского района", обеспечивает взаимодействие с иными государственными органами;

3) әкімшілік және көмекші персоналдарды (жұмыскерлер мен техникалық) жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
4) қызметкерлердің іссапарларының, тағылымдамадан өтудің және біліктілігін арттырудың тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
5) аудан әкімдігі мен аудан әкімінің актілерінің орындалуы мен қадағалануына, оның тапсырмаларының орындалуына бақылау жұмысын үйлестіреді;
6) аудан әкіміне қол қою және қарау үшін әкімдіктің қаулыларының, аудан әкімінің шешімдерінің және өкімдерінің және аудан әкімдігіне жолданған басқа да материалдарды ұсынады;
7) бұйрықтар шығарады;
8) ішкі еңбек тәртібін белгілейді;
9) құжат айналымын ұйымдастыруды және қадрлық қызмет жұмысын, орындаушы және еңбек тәртібін сақтауды бақылайды;
10) өз құзыреті шегінде қызметтік және қаржылық құжаттамаларға қол қояды;
11) заңнамада белгіленген тәртіпке сәйкес ерекшеленген қызметкерлерді көтермелеу және лауазымдық тұлғаларды тәртіптік жазаға тарту бойынша аудан әкіміне ұсыныстар енгізеді;
12) өз құзыреті шегінде және аудан әкімінің шешімін қажет етпейтін мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, басқа да ұйымдармен хат алмасулар жүргізеді;
13) мекеменің атынан сенімхатсыз іс-әрекет жасайды, барлық ұйымдарда оның мүдделерін қорғайды;
14) шарттар жасасады, сенімхаттар береді;
15) банктік есеп шоттарын ашады және заңнамаға сәйкес өзге де мәмілелерді жасайды;
16) ауданның өкілді органы – Қарақия ауданының мәслихатымен, аудандық бөлімшелерімен, бұқаралық ақпарат құралдарымен, қоғамдық ұйымдармен және азаматтармен тұрақты негізде байланысты қамтамасыз етеді;
17) ауданның кадр саясатын жүзеге асыруды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
18) аудан әкімі аппаратында сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағытталған шараларды қабылдайды;
19) Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік құпия туралы" Заңының тәртібін сақтауды және мобилизациялық және құпия құжаттарды сақтап қою жұмысын құпия тәртіпте қамтамасыз етеді;
20) тұрғындар алдында аудан әкімінің есептік кездесулерін дайындау және өткізу бойынша ұйымдастырылған шараларды қамтамасыз етеді;
21) азаматтармен жеке қабылдау өткізеді;
22) аудан әкімінің тапсырмаларын орындайды;
23) ауданда мемлекеттік қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
24) осы Ережеде көрсетілген, сондай-ақ аудан әкімі оған жүктеген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
25) Қарақия ауданы әкімі аппаратының басшысы, "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ұйғарған жағдайда, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу үдерістерінің заңнамада белгіленген тәртіпте орындалысын жүзеге асырады.
Қарақия ауданы әкімінің аппарат басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.

3) принимает на работу и увольняет административный и вспомогательный персонал (работников и технических);
4) утверждает порядок и планы по командировкам, стажировкам и повышениям квалификации работников;
5) координирует работу по контролю за исполнением и соблюдением актов акимата района и акима района, исполнением его поручений;
6) представляет на подпись и рассмотрение акиму района проекты постановлений акимата, решений и распоряжений акима района и другие адресуемые акиму района документы и материалы;
7) издает приказы;
8) устанавливает внутренний трудовой распорядок;
9) контролирует соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины, работу кадровой службы и организацию документооборота;
10) подписывает служебную и финансовую документацию в пределах компетенции;
11) в установленном законодательством порядке вносит предложения акиму района по поощрению отличившихся работников и привлечению к дисциплинарной ответственности должностных лиц;
12) ведет переписку с государственными органами, иными организациями по вопросам, входящим в компетенцию и не требующим решения акима района;
13) без доверенности действует от имени учреждения, представляет его интересы во всех организациях;
14) заключает договоры, выдает доверенности;
15) открывает банковские счета и совершает иные сделки в соответствии с законодательством;
16) обеспечивает на постоянной основе связь с представительным органом района - маслихатом Каракиянского района, районными подразделениями, средствами массовой информации, общественными организациями и гражданами;
17) организует и обеспечивает реализацию кадровой политики района;
18) принимает меры, направленные на противодействие коррупционным правонарушениям, и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
19) обеспечивает соблюдение требований Закона Республики Казахстан "О госудасртвенных секретах" и обеспечения режима секретности при работе с мобилизационными и секретными документами;
20) обеспечивает организационные мероприятия по подготовке и проведению отчетных встреч акима района перед населением;
21) проводит личный прием граждан;
22) выполняет поручения акима района;
23) организует работу по оказанию государственных услуг в районе;
24) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Положением, а также возложенные на него акимом района.
25) Руководитель аппарата акима Каракиянского района, в случае определения государственного учреждения "Аппарат акима Каракиянского района" - администратором бюджетной программы, осуществляет в установленном законодательством порядке выполнение процедур организации и проведения государственных закупок.
Исполнение полномочий руководителя аппарата акима Каракиянского района в период его отсутствия осуществляется лицом, его заменяющим, в соответствии с действующим законодательством.

4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
19. "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оралымды басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесіне бекітіп берілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, аудан әкімі аппаратының өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. "Қарақия ауданы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырыл.

Глава 4. Имущество государственного органа
19. Государственное учреждение "Аппарат акима Каракиянского района" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество государственного учреждения "Аппарат акима Каракиянского района" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Аппарат акима Каракиянского района", относится к коммунальной собственности.
21. Аппарат акима района не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Аппарат акима Каракиянского района" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.