Қостанай облысы әкімдігінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № 514 "Қостанай облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2023 жылғы 17 қазандағы № 445 қаулысы
Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қостанай облысы әкімдігінің "Қостанай облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" 2021 жылғы 12 қарашадағы № 514 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Қостанай облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде:
15-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"15. Функциялары:
1) облыстағы жұмыс күшіне деген сұраныс пен ұсынысты талдайды, болжайды және уәкілетті мемлекеттік органды хабардар етеді;
2) өңірлік жұмыспен қамту картасын бекітеді және іске асырады;
3) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ететін іс-шараларды өткізеді;
4) жұмыстан босату және жұмыс орындарын қысқарту тәуекелдері бар ұйымдардың мониторингін жүзеге асырады;
5) кәсіпкерлік бастаманы дамыту арқылы жұмыс орындарын құруды қолдауды жүзеге асырады;
6) жұмыссыздарға, жұмыс іздеп жүрген адамдарға әлеуметтік көмек көрсету мониторингін жүзеге асырады;
7) ауыр жұмыстардағы, зиянды, қауіпті еңбек жағдайлары бар жұмыстардағы жұмыс орындарын есепке алмай, жұмыс орындары санының екіден төрт пайызына дейінгі мөлшерінде мүгедектігі бар адамдар үшін жұмыс орындарының квотасын белгілейді;
8) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) және өңірлік комиссиялар туралы ережені бекітеді;
9) ұлттық жобалар, облысты дамыту жоспарлары, өңірлік жұмыспен қамту картасы аясында жұмыс орындарын құру мониторингін жүзеге асырады;
10) жұмыс күшінің мобильділігін арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына арналған елді мекендердің тізбесін бекітеді;
11) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалармен және мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасайды;
12) өздерінің қарауындағы арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъектілерді құруды және олардың қызметін үйлестіреді;
13) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілердің арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсынуын жүзеге асырады;
14) халықтың арнаулы әлеуметтік қызметтерге деген қажеттілігіне талдау жүргізеді;

О внесении изменений и дополнения в постановление акимата Костанайской области от 12 ноября 2021 года № 514 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление координации занятости и социальных программ акимата Костанайской области"
Постановление акимата Костанайской области от 17 октября 2023 года № 445
Акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Костанайской области "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление координации занятости и социальных программ акимата Костанайской области" от 12 ноября 2021 года № 514 следующие изменения и дополнение:
в Положении о государственном учреждении "Управление координации занятости и социальных программ акимата Костанайской области" утвержденном указанным постановлением:
пункт 15 изложить в новой редакции:
"15. Функции:
1) анализирует, прогнозирует спрос и предложения рабочей силы в области и информирует уполномоченный государственный орган;
2) утверждает и реализует региональную карту занятости;
3) проводит мероприятия, обеспечивающие содействия занятости населения;
4) осуществляет мониторинг организаций с рисками высвобождения и сокращения рабочих мест;
5) осуществляет поддержку создания рабочих мест через развитие предпринимательской инициативы;
6) осуществляет мониторинг оказания социальной помощи безработным, лицам, ищущим работу;
7) устанавливает квоты рабочих мест для лиц с инвалидностью в размере от двух до четырех процентов от численности рабочих мест без учета рабочих мест на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда;
8) утверждает положения о районных (городских) и региональных комиссиях по вопросам занятости населения;
9) осуществляет мониторинг создания рабочих мест в рамках национальных проектов, планов развития области, региональной карты занятости;
10) утверждает перечень населенных пунктов для добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы;
11) взаимодействует с физическими и юридическими лицами и государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг;
12) координируют создание и деятельность субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, находящихся в их ведении;
13) осуществляет предоставление субъектами, предоставляющие специальные социальные услуги, гарантированного объема специальных социальных услуг;
14) проводит анализ потребности населения в специальных социальных услугах;

15) халықтың арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген қажеттілігіне статистикалық талдау, болжау жүргізуді қамтамасыз етеді;
16) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілерді кадрмен қамтамасыз етуді, әлеуметтік қызметкерлерді кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
17) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жүйесін дамыту жөнінде шаралар қабылдайды;
18) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілгеннен тыс көлемінің тізбесін және оларды ұсыну тәртібін әзірлейді және облыстың жергілікті өкілді органына бекітуге ұсынады;
19) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген қажеттілікті бағалау мен айқындау жөніндегі көрсетілетін қызметтер бойынша мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастырады;
20) мүгедектігі бар адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қосымша әлеуметтік көмек шараларын ұсынады;
21) мүгедектігі бар адамдарды оңалтуды жүзеге асыратын ұйымдарды құруға ықпал етеді;
22) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды кәсіптік оқытуды (қайта оқытуды) ұйымдастырады;
23) мүгедектігі бар адамдарды оңалту жөніндегі мамандарды, оның ішінде ымдау тілі мамандарын, Брайльдің рельефті-ноқатты қарпімен оқу және жазу жөніндегі мамандарды даярлауды, қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
24) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес Қостанай облысының аумағында мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік көмекті, медициналық, әлеуметтік, кәсіптік оңалтудың орындалуын ұйымдастырады;
25) жеке бағдарламаға сәйкес мүгедектігі бар адамдардың және мүгедектігі бар балалардың санаторий-курорттық емделуін қамтамасыз етеді;
26) мүгедектігі бар адамдарды жеке бағдарламаға сәйкес техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдармен және (немесе) арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз етеді;
27) мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы ұсынылатын тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің өнім беруші мәлімдеген сипаттамаларының мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышына сәйкестігін мониторингтеуді жүзеге асырады.
28) мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп, мәдени, ағарту және өзге де іс-шараларын ұйымдастырады;
29) мүгедектігі бар адамдарға қайырымдылық және әлеуметтік көмек көрсетуді үйлестіреді;

15) обеспечивает проведение статистического анализа, прогнозирования потребности населения в специальных социальных услугах;
16) организует кадровое обеспечение субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации социальных работников;
17) принимает меры по развитию системы предоставления специальных социальных услуг;
18) разрабатывает и представляет на утверждение местному представительному органу области перечень и порядок предоставления сверхгарантированного объема специальных социальных услуг;
19) осуществляет государственные закупки, а также размещает государственный социальный заказ по предоставлению специальных социальных услуг и услуг по оценке и определению потребности в специальных социальных услугах;
20) предоставляет дополнительные меры социальной помощи лиц с инвалидностью, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
21) способствует созданию организаций, осуществляющих реабилитацию лиц с инвалидностью;
22) организует профессиональное обучение (переобучение) лиц с инвалидностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
23) организует подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов по реабилитации лиц с инвалидностью, в том числе специалистов жестового языка, специалистов по чтению и письму рельефно-точечным шрифтом Брайля;
24) организует на территории Костанайской области социальную помощь лицам с инвалидностью, выполнение медицинской, социальной, профессиональной реабилитации в соответствии с Социальным Кодексом Республики Казахстан;
25) обеспечивает санаторно-курортное лечение лиц с инвалидностью и детей с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой;
26) обеспечивает лиц с инвалидностью техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами и (или) специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой;
27) осуществляет мониторинг заявленных поставщиком характеристик товаров и (или) услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью через портал социальных услуг, на соответствие классификатору технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью;
28) организует совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью культурные, просветительские и иные мероприятия;
29) координирует оказание благотворительной и социальной помощи лицам с инвалидностью;

30) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы өңірлік үйлестіру кеңесінің қызметін қамтамасыз етеді;
31) мыналарды:
денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің ұсынылуына мониторинг жүргізуді;
халықтың денсаулық сақтау саласындағы арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге деген қажеттілігіне талдау жүргізуді қамтамасыз етеді;
32) халықтың әлеуметтік осал топтарына әлеуметтік көмек көрсетуді үйлестіреді;
33) Ұлы Отан соғысына қатысушыларды және жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша соларға теңестірілген адамдарды, соғысқа қатысушыларға теңестірілген адамдардың басқа санатттарын санаторий-курорттық емдеуді қамтамасыз етеді;
34) тоқсан сайын Қостанай облысы бойынша кедейлік шегін есептейді және мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырады;
35) облыстың аудандары мен қалаларының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар органдарының жұмысын үйлестіреді;
36) жұмыспен қамтуды үйлестіру, әлеуметтік бағдарламалар және халықтың көші-қоны саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді;
37) өз құзыреті шегінде кедейлікті төмендету, халықтың өмір сүру деңгейін және табыстарын арттыру жөніндегі шараларды әзірлеуге қатысады;
38) әлеуметтік серіктестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі облыстық комиссия үйлестірушісінің функцияларын жүзеге асырады;
39) жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді және жоғары тұрған органдарға енгізеді;
40) Басқарманың құзыреті шегінде статистикалық, ведомстволық есептілікті дайындайды және ұсынады, автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді жүргізу мониторингін жүзеге асырады;
41) қандас мәртебесін беру немесе ұзарту туралы шешім қабылдайды, қандас куәлігін береді;
42) қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылдайды;
43) қандастар мен қоныс аударушыларды уақытша орналастыру орталықтарының қызметін ұйымдастырады;
44) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бөлген квота шегінде жұмыс берушілерге Қостанай облысының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат береді немесе ұзартады, сондай-ақ көрсетілген рұқсаттарды тоқтата тұрады және кері қайтарады;
45) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтамалар береді және ұзартады;
46) өз құзыреті шегінде гендерлік саясатты іске асырады;
47) пана іздеген адамның куәлігін береді;

30) обеспечивает деятельность регионального координационного совета в области социальной защиты лиц с инвалидностью;
31) обеспечивает:
ведение мониторинга предоставления специальных социальных услуг в области здравоохранения;
проведение анализа потребностей населения в специальных социальных услугах в области здравоохранения;
32) координирует оказание социальной помощи социально уязвимым слоям населения;
33) обеспечивает санаторно-курортное лечение участников Великой Отечественной войны и лиц, приравненных по льготам и гарантиям к ним, других категорий лиц, приравненных к участникам войны;
34) рассчитывает ежеквартально черту бедности по Костанайской области и размещает сведения в средствах массовой информации;
35) координирует работу органов занятости и социальных программ районов, городов области;
36) разрабатывает проекты правовых актов в сфере координации занятости, социальных программ и миграции населения;
37) участвует в разработке мер по снижению бедности, повышению уровня жизни и доходов населения в пределах своей компетенции;
38) осуществляет функции координатора областной комиссии по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений;
39) разрабатывает и вносит предложения в вышестоящие органы по совершенствованию действующего законодательства Республики Казахстан в области координации занятости и социальных программ;
40) готовит и представляет статистическую, ведомственную отчетность, осуществляет мониторинг ведения автоматизированных информационных систем в пределах компетенции Управления;
41) принимает решение о присвоении или продлении статуса кандаса, выдает удостоверение кандаса;
42) принимает решение о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев;
43) организует деятельность центров временного размещения кандасов и переселенцев;
44) в пределах квоты, распределенной уполномоченным органом по вопросам миграции населения, выдает или продлевает работодателям разрешения на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности в пределах Костанайской области, а также приостанавливают и отзывает указанные разрешения;
45) выдает и продлевает справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
46) реализует гендерную политику в пределах своей компетенции;
47) выдает свидетельство лица, ищущего убежище;

48) босқын мәртебесін беру, ұзарту, одан айыру және оны тоқтату рәсімдерін жүзеге асырады;
49) босқын куәлігін береді;
50) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды, олар бойынша қажетті шаралар қабылдайды;
51) жұмыспен қамтуды үйлестіру, әлеуметтік бағдарламалар және халықтың көші-қоны саласында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.";
көрсетілген Ережеге қосымшада:
2-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. Қостанай облысы әкімдігі жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Мүгедектігі бар адамдарға арналған Жітіқара өңірлік оңалту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Қостанай облысы әкімдігі жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Мүгедектігі бар адамдарға арналған Қостанай облыстық оңалту орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.";
мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:
"13. Қостанай облысы әкімдігі жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының "Қостанай облысы бойынша Еңбек мобильділігі орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.".
2. "Қостанай облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген Ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтыру туралы әділет органдарына хабарлауды;
2) осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін оның Қостанай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қостанай облысының әкімі Қ. Ақсақалов

48) осуществляет процедуры присвоения, продления, лишения и прекращения статуса беженца;
49) выдает удостоверение беженца;
50) рассматривает обращения физических и юридических лиц, принимает по ним необходимые меры;
51) осуществляет иные функции в соответствии с нормами действующего законодательства Республики Казахстан в сфере координации занятости, социальных программ и миграции населения.";
в приложении к указанному Положению:
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Коммунальное государственное учреждение "Житикаринский региональный реабилитационный центр для лиц с инвалидностью" Управления координации занятости и социальных программ акимата Костанайской области.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Коммунальное государственное учреждение "Костанайский областной реабилитационный центр для лиц с инвалидностью" Управления координации занятости и социальных программ акимата Костанайской области.";
дополнить пунктом 13 следующего содержания:
"13. Коммунальное государственное учреждение "Центр трудовой мобильности по Костанайской области" Управления координации занятости и социальных программ акимата Костанайской области.".
2. Государственному учреждению "Управление координации занятости и социальных программ акимата Костанайской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) извещение органов юстиции о внесенных изменениях и дополнении в вышеуказанное Положение;
2) в течение пяти календарных дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Костанайской области после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Костанайской области.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким Костанайской области К. Аксакалов