"Өскемен тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 10 қаңтардағы № 83 қаулысы
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласы әкімдігінің 20.02.2025 № 606 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 40-бабының 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 124-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес, Өскемен қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес "Өскемен қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже бекітілсін.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Өскемен қаласы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылсын.
3. Өскемен қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі:
1) осы қаулыны Өскемен қаласы әкімінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін:
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласы әкімдігінің 20.02.2025 № 606 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі).
4. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Өскемен қаласы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Өскемен қаласының әкімі Ж. Омар
Өскемен қаласы әкімдігінің
2023 жылғы 10 қаңтардағы
№ 83 қаулысына 1 қосымша
"Өскемен қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Өскемен қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бөлім) әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі елді мекендердің шекарасында мемлекеттік бақылау салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады, тұрғын үй шаруашылығы, газ және газбен жабдықтау, сондай-ақ елді мекендер шекарасында өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына мемлекеттік қадағалауды жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел жилищных отношений города Усть-Каменогорска"
Постановление акимата города Усть-Каменогорска Восточно-Казахстанской области от 10 января 2023 года № 83
Сноска. Заголовок изложен в новой редакции на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением акимата города Усть - Каменогорска Восточно-Казахстанской области от 20.02.2025 № 606 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 40 Административного процедурно-процессуального кодекса Ресублики Казахстан, статьей 124 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат города Усть-Каменогорска ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении "Отдел жилищных отношений города Усть-Каменогорска" согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Отменить некоторые постановления акимата города Усть-Каменогорска согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Отдел жилищных отношений города Усть-Каменогорска" обеспечить:
1) размещение настоящего постановления на официальном интернет ресурсе акимата города Усть-Каменогорска;
2) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления акимата города Усть - Каменогорска Восточно-Казахстанской области от 20.02.2025 № 606 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
4. Контроль за исполнением данного постановления возложить на курирующего заместителя акима города Усть-Каменогорска.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Усть-Каменогорска Ж. Омар
Приложение 1
к постановлению акимата
города Усть-Каменогорска
от 10 января 2023 года № 83
Положение о государственном учреждении "Отдел жилищных отношений города Усть-Каменогорска"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел жилищных отношений города Усть-Каменогорска" (далее-Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах государственного контроля в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в сфере управления жилищным фондом, газа и газоснабжения, а также государственного надзора в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в области промышленной безопасности за соблюдением требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств.

2. Бөлімнің ведомствосы бар – Өскемен қаласы әкімдігінің "Аумақтық басқару орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ тілінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Бөлім азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Бөлім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Бөлім басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Бөлімнің штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Өскемен қаласының әкімдігімен бекітіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласы әкімдігінің 20.02.2025 № 606 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі).
9. Бөлімнің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, Шәкәрім даңғылы, 180, пошталық индекс 070018;
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласы әкімдігінің 20.02.2025 № 606 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі).
10. Осы Ереже Бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлім қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Бөлім кәсіпкерлік субъектілерімен Бөлімнің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Бөлімге заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) тұрғын үй қатынастары саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын іске асыру;
2) тұрғын үй қорын басқару, газ және газбен жабдықтау салаларындағы мемлекеттік бақылау;

2. Отдел имеет ведомство-коммунальное государственное учреждение "Центр территориального управления" акимата города Усть-Каменогорска.
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Отдела и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Лимит штатной численности Отдела утверждается акиматом города Усть-Каменогорска в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления акимата города Усть - Каменогорска Восточно-Казахстанской области от 20.02.2025 № 606 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
9. Местонахождение Отдела: Республика Казахстан, Восточно-Казахстанская область, город Усть-Каменогорск, проспект Шәкәрім, 180, почтовый индекс 070018.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления акимата города Усть - Каменогорска Восточно-Казахстанской области от 20.02.2025 № 606 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
10. Настоящее Положение является учредительным документом Отдела.
11. Финансирование деятельности Отдела осуществляется из местного бюджета.
12. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Отдела.
Если Отделу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация основных направлений государственной политики в сфере жилищных отношений;
2) государственный контроль в сферах управления жилищным фондом, газа и газоснабжения;

3) қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзырет шегінде қала аумағында мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексерулер жүргізу;
тексеру жүргізу барысында кез келген қажетті ақпаратты сұратуға, тексеру нысанасына қатысты құжаттардың түпнұсқасымен танысу;
мемлекеттік органдардан, басқа да ұйымдардан басқармаға жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты сұраулар жіберу және алу;
талап қоюға, сотта талапкер және жауапкер ретінде әрекет ету;
тұрғын үй қатынастары саласындағы қызметті жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес тиісті саланың акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакетін және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қатысу үлестерін, мемлекеттік заңды тұлғалар құқығының субъектісін иелену және пайдалану құқықтарын жүзеге асыру, оның ішінде уәкілетті органдардың құзыретіне жататын шешімдер қабылдау;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған басқа да құқықтарды жүзеге асыру.
2) міндеттері:
тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін объектінің белгіленген жұмыс режиміне кедергі жасамау;
тексеру нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету;
мемлекттік тұрғын үй қорынан үйді жекешелендіру туралы өтінішпен жүгінген тұлғаларға экологиялық куәліктер берудің жарамдылығы, жылжымайтын мүліктің болуы (болмауы), иеліктен шығарылуы туралы мәліметтер беру, уәкілетті органдарға сұрау салулар жіберу;
кондоминиум объектісін басқару үшін тұрғын үйді басқарушыны (менеджерді) немесе заңды тұлғаны таңдау немесе жалдау туралы шешім қабылдай отырып, пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің жиналысын өткізуге бастамашылық ету;
барлық ұйымдарда өз құзыреті шегінде Бөлімнің және мемлекеттің мүдделерін білдіруге және олардың құқықтарын қорғау;
әзірлеушісі Бөлім болып табылатын әкімнің және әкімдіктің нормативтік құқықтық актілеріне құқықтық мониторингті жүзеге асыруға және оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу не олардың күші жойылды деп тану бойынша уақтылы шаралар қабылдау;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған басқа да міндеттерді жүзеге асыру.

3) государственный надзор в области промышленной безопасности за соблюдением требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств;
4) обеспечение жильем граждан, состоящих на учете нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) реализация государственных программ на территории города в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
проводить проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
при проведении проверки запрашивать любую необходимую информацию, знакомиться с оригиналами документов, относящихся к предмету проверки;
направлять запросы и получать от государственных органов, иных организаций информацию, необходимую для осуществления функции возложенных на Отдел;
предъявлять иски, выступать в судах в качестве истца и ответчика;
вносить предложения в совершенствовании деятельности в сферах жилищных отношений;
осуществлять права владения и пользования государственным пакетом акции акционерных обществ и долями участия в товариществах с ограниченной ответсвенностью, субъекта права государственных юридических лиц, в том числе, принимать решения аналогично компетенции уполномоченных органов соответствующей отрасли согласно законодательству Республики Казахстан о государственном имуществе;
осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан в сфере жилищных отношений.
2) обязанности:
не препятствовать установленному режиму работы проверяемого объекта в период проведения проверки;
обеспечивать сохранность документов и сведений, полученных в результате проводимой проверки;
направлять запросы в уполномоченные органы о предоставлении сведений на предмет действительности выдачи экологических удостоверений, о наличии (отсутствии), отчуждении недвижимого имущества лицам, обратившимся с заявлениями о приватизации жилья из государственного жилищного фонда;
инициировать проведение собрания собственников квартир, нежилых помещений с решением вопроса о выборе или найме управляющего жилым домом (менеджера) либо юридического лица для управления объектом кондоминиума;
представлять интересы Отдела и государства и защищать их права в пределах компетенции во всех организациях;
осуществлять правовой мониторинг нормативных правовых актов акима и акимата, разработчиком которых является Отдел и своевременно принимать меры по внесению в них изменений и (или) дополнений, или признанию их утратившими силу;
выполнять иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

15. Функциялары:
1) Өскемен қаласының аумағындағы кондоминиум субъектілерінің қызметіне лауазымды тұлғалардың тексерулер жүргізу;
2) тұрғын үй қорын сақтау және дұрыс пайдалану жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
3) мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру:
кондоминиум объектісінде және кондоминиум объектісіне іргелес аумақта пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің ортақ мүлкін пайдалану, күтіп ұстау, пайдалану және жөндеу тәртібінің сақталуы;
пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің кондоминиум объектісін басқару нысанын таңдау, ағымдағы жинақ шотын ашу тәртібінің сақталуы;
көппәтерлі тұрғын үйлерде (тұрғын ғимараттарда) жылу, энерго, газ және су ресурстарын есепке алудың жалпыға ортақ үй аспаптарының болуы;
кондоминиум нысанындағы ортақ мүліктің және оның инженерлік жабдығының техникалық жай-күйін, құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік-техникалық және жобалау құжаттарына сәйкес оны күтіп ұстау және жөндеу бойынша жұмыстардың уақтылы орындалуы;
тұрғын үйдің маусымдық пайдалануға дайындау бойынша іс-шаралардың жүзеге асырылуы;
анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданған шешімдер мен нұсқаулардың орындалуы;
Өскемен қаласының шекарасында тұрмыстық және коммуналдық тұтынушыларды газбен жабдықтау жүйелерінің тұрмыстық баллондары мен объектілерін қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуы;
кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстардың сапасы;
4) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңын және кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау жөніндегі қағидаларды бұзушылықтарды жою жөнінде орындалуы міндетті нұсқамалар (ұсынулар) шығару;
5) тұрғын үй қатынастары туралы және жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жергілікті бюджет қаражаты есебінен пайдаланудағы көппәтерлі тұрғын үйлерге мемлекеттік техникалық зерттеп-қарау (кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін айқындай отырып) жүргізуді, сондай-ақ кондоминиум объектісіне техникалық паспорттарды және көппәтерлі тұрғын үй орналасқан жер учаскесіне, сондай-ақ көппәтерлі тұрғын үй пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері жиналысының шешімі негізінде көппәтерлі тұрғын үй пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелерінен тиісті өтініш келіп түскен жағдайда, үй жанындағы жер учаскесіне құжаттарды дайындауды және дайындау жөніндегі шығыстарды өтеуді ұйымдастыру;

15. Функции:
1)проведение проверок должностными лицами деятельности субъектов кондоминиума на территории города Усть-Каменогорска;
2)обеспечение организации мероприятий по сохранению и надлежащей эксплуатацией жилищного фонда;
3)осуществление государственного контроля за:
соблюдением порядка использования, содержания, эксплуатации и ремонта общего имущества собственников квартир и нежилых помещений в объекте кондоминиума и территории прилегающей к объекту кондоминиума;
соблюдением процедуры избрания формы управления обхъектом кондоминиума собственниками квартир, нежилых помещений, открытием текущего сберегательного счета;
наличием в многоквартирных жилых домах (жилых зданиях) общедомовых приборов учета тепло, энерго, газа и водоресурсов;
техническим состоянием общего имущества в объекте кондоминиума и его инженерного оборудования, своевременным выполнением работ по его содержанию и ремонту в соответствии с действующими нормативно-техническими и проектными документами Республики Казахстан в области строительства и жилищно-коммунального хозяйства;
осуществлением мероприятий по подготовке жилого дома к сезонной эксплуатации;
выполнением принятых решений и предписаний по устранению выявленных нарушений;
соблюдением требований безопасной эксплуатации бытовых баллонов и объектов систем газоснабжения бытовых и коммунально-бытовых потребителей в пределах границ города Усть-Каменогорска;
качеством работ, выполненных по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
4) вынесение обязательных для исполнения предписаний (представлений) по устранению нарушений Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и правил по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объектом кондоминиума;
5)организация проведения за счет средств местного бюджета государственного технического обследования функционирующих многоквартирных жилых домов (с определением общего имущества объекта кондоминиума), а также изготовления и возмещения расходов по изготовлению технических паспортов на объект кондоминиума и документов на земельный участок, расположенный под многоквартирным жилым домом, а также на придомовой земельный участок в случае поступления соответствующего обращения от собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома на основании решения собрания собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о жилищных отношениях и государственной регистрации прав на недвижимое имущество;

6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізудің тізбесін, кезеңділіктерін және кезектілігін айқындау;
7) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге арналған шығыстар сметасын келісу;
8) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу бойынша орындалған жұмыстарды қабылдау жөніндегі комиссияларға қатысу;
9) Бөлімнің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша қала әкімінің және әкімдігінің құқықтық және нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын әзірлеу;
10) пәтердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері өтініш жасаған кезде кондоминиум объектісін басқару және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп ұстау жөніндегі есептің бар-жоғы бойынша бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу;
10-1) тұрғын үй қатынастары туралы заңнамасымен қарастырылған жағдайларда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тұрғын үй инспекциясының көппәтерлі тұрғын үйдің кондоминиум объектісін басқару үшін уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау қағидаларына сәйкес уақытша басқарушы компанияны айқындау және тағайындау;
11) мемлекеттік тұрғын үй қорының апатты тұрғын үйлерін күту, күтіп ұстау:
мемлекеттік тұрғын үй қорының апатты және тозған үйлерін қысқы уақытта күтіп ұстау;
апатты және тозған үйлерді жылыту маусымына дайындау бойынша сантехникалық жұмыстар жүргізу;
мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру (пәтерді ағымдағы жөндеу);
12) тұрғын үй қорын басқару, газ және газбен жабдықтау салаларындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі қаланың шекаралары шегіндегі бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
12-1) тұрмыстық жене коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газ тұтыну жүйелерін және газ жабдығын қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
12-2) топтық резервуарлық қондырғылар иелерінің тізілімін жүргізу және интернет-ресурста жариялау;
13) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қала шекаралары шегінде қауіпті техникалық құрылғыларды атап айтқанда, 0,07 мегапаскальдан асатын қысыммен және (немесе) 115 Цельсий градустан асатын судың қайнау температурасы кезінде жұмыс істейтін бу және су жылыту қазандықтарын (жылумен жабдықтау ұйымдары), 0,07 мегапаскальдан асатын қысыммен жұмыс істейтін ыдыстар, жүк көтергіш механизмдер, эскалаторлар, аспалы жолдар, фуникулерлер, лифтілер, траволаторлар, көтергіштер, әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі мүмкіндіктері шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуын қадағалау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;

6)определение перечня, периодов и очередности проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
7)согласование сметы расходов на проведение капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
8)принятие участия в комиссиях по приемке выполненных работ по капитальному ремонту общего имущества объекта кондоминиума;
9)разработка проектов правовых и нормативных правовых актов акима и акимата города по вопросам входящих в компетенцию Отдела;
10) проведение профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля по наличию отчета по управлению объектом кондоминиума и содержанию общего имущества объекта кондоминиума при обращении собственников квартир, нежилых помещений;
10-1) в случаях, предусмотренных законодательством о жилищных отношениях, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке определение и назначение временной управляющей компании в соответствии с правилами определения и назначения жилищной инспекцией временной управляющей компании для управления объектом кондоминиума многоквартирного жилого дома;
11) аварийное обслуживание, содержание жилых домов государственного жилищного фонда:
содержание аварийных и ветхих домов государственного жилого фонда в зимний период";
санитарно-технические работы по подготовке аварийных и ветхих домов к отопительному сезону;
организация сохранения государственного жилого фонда (текущий ремонт квартир);
12) осуществление государственного контроля в отношении субъектов контроля в пределах границ города на объектах социальной инфраструктуры в сферах управления жилищным фондом, газа и газоснабжения;
12-1) осуществление государственного контроля за соблюдением требований безопасной эксплуатации газопотребляющих систем и газового оборудования бытовых и коммунально-бытовых потребителей;
12-2) ведение и опубликование на интернет-ресурсе реестр владельцев групповых резервуарных установок;
13) осуществление государственного контроля и надзора в отношении субъектов контроля и надзора в пределах границ города на объектах социальной инфраструктуры в области промышленной безопасности за соблюдением требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств, а именно, паровые и водогрейные котлы, работающие под давлением более 0,07 мегапаскаля и (или) при температуре нагрева воды более 115 градусов по Цельсию (организации теплоснабжения), сосуды, работающие под давлением более 0,07 мегапаскаля, грузоподъемные механизмы, эскалаторы, канатные дороги, фуникулеры, лифты, траволаторы, подъемники для лиц с ограниченными возможностями (лиц с инвалидностью) на объектах социальной инфраструктуры;

14) әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінің қауіпті техникалық құрылғыларын есепке қоюды және есептен шығаруды жүзеге асыру;
14-1) әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі кауіпті өндірістік объектілерді салуға, кеңейтуге, реконструкциялауға, жаңғыртуға, консервациялауға және жоюға арналған жобалау кұжаттамасын келісу;
15) қаланың шекаралары шегінде тұрғын үй қорын басқару, газ және газбен жабдықтау саласындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде мемлекеттік бақылауды, сондай қаланың шекаралары шегінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуын мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыру кезінде қаланың жергілікті атқарушы органның интернет-ресурсында:
мемлекеттік бақылау және мемлекеттік қадағалау объектілері мен субъектілері туралы;
тексеру кестелері және олардың нәтижелері туралы;
анықталған кемшіліктер туралы, сондай-ақ әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану талаптарын сақтау туралы жасалған актілер мен шығарылған нұсқамалар туралы;
қаланың шегінде құрылған жай серіктестіктердің тізілімін қалыптастыру және жүргізу туралы ақпаратты қамтамасыз ету;
16) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін, көппәтерлі тұрғын үйдің үй жанындағы жер учаскесін күтіп-ұстау сапасын бақылау және коммуналдық қызметтерді ұсыну бойынша нормативтік және әдістемелік құжаттарды дайындауға қатысу, сондай-ақ бақыланатын объектілердің иелеріне, көппәтерлі тұрғын үйлерді, әлеуметтік инфрақұрылым объектілерін басқаруды және күтіп-ұстауды жүзеге асыратын кәсіпорындарға, ұйымдарға немесе азаматтарға, оның ішінде жеке және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес келіп түскен өтініштер бойынша консультациялық көмек көрсету;
17) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кондоминиум объектісін мемлекеттік тіркеу үшін құжаттарды ұсыну;
18) мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді есепке алуды және бөлуді қамтамасыз ету;
19) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді жалдау, жекешелендіру шарттарын, ордерлердің телнұсқаларын жасасу және беру, қажет болған жағдайларда жалға алушыны және оның отбасы мүшелерін сот тәртібімен тану жөнінде шаралар қабылдау мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілген тұрғын үйді немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйді пайдалану құқығының күші жойылған, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жалдау ақысының берешегін өндіріп алу;

14) осуществление постановки на учет и снятие с учета опасных технических устройств объектов социальной инфраструктуры;
14-1) согласование проектной документации на строительство, расширение, реконструкцию, модернизацию, консервацию и ликвидацию опасных производственных объектов на объектах социальной инфраструктуры;
15) при осуществлении государственного контроля в пределах границ города на объектах социальной инфраструктуры в сферах управления жилищным фондом, газа и газоснабжения, а также государственного надзора в отношении субъектов надзора в пределах границ города на объектах социальной инфраструктуры в области промышленной безопасности за соблюдением требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств обеспечение прозрачности своей деятельности путем размещения на интернет-ресурсе местного исполнительного органа города информации:
об объектах и субъектах государственного контроля и государственного надзора;
о графиках проверок и их результатах;
о выявленных недостатках, а также о составленных актах и вынесенных предписаниях о соблюдении требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры;
о формировании и ведении реестра образованных простых товариществ в пределах города;
16) участие в подготовке нормативных и методических документов по контролю качества содержания общего имущества объекта кондоминиума, придомового земельного участка многоквартирного жилого дома и предоставлению коммунальных услуг, а также оказание консультационной помощи владельцам подконтрольных объектов, предприятиям, организациям или гражданам, осуществляющим управление и содержание многоквартирных жилых домов, объектов социальной инфраструктуры, в том числе физическим и юридическим лицам по обращениям, поступившим в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
17) представление документов для государственной регистрации объекта кондоминиума в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации прав на недвижимое имущество;
18) обеспечение учета и распределения жилья из государственного жилищного фонда;
19) организация работы по обеспечению жильем отдельных категорий граждан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, заключение и выдача договоров найма жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, приватизации, дубликатов ордеров, в необходимых случаях принятие мер по признанию в судебном порядке нанимателя и членов его семьи утратившими право пользования жилищем из государственного жилищного фонда или жилищем, арендованным местным исполнительным органом в частном жилищном фонде в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, взыскание задолженности арендной платы;

20) заңнамада көзделген шарттарда және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйлерді Қазақстан Республикасы азаматтарының меншігіне беруді жүзеге асыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
21) мемлекеттік тұрғын үй қорына түгендеу жүргізу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
22) коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрған Қазақстан Республикасы азаматтарының кезектілік тізімдеріне, оның ішінде мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалға алған тұрғын үйге мұқтаж азаматтарды есепке қоюдың және кезектілігінің электрондық базасын пайдалана отырып, жыл сайын түгендеу жүргізу;
23) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жылжымайтын тұрғын мүлікті анықтау, иесіз, мирасқорлары жоқ деп тану және кейіннен оны қаланың коммуналдық меншігіне беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
24) Өскемен қаласы әкімінің жанындағы тұрғын үй комиссиясының қызметін ұйымдастыру;
25) Бөлімнің құзыреті шегінде мемлекеттік қызмет көрсету;
26) тексеру жүргізу кезінде қызметтік куәлігін көрсеткен кезде тексерілетін объектіге бару;
27) қалаға бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын, сондай-ақ пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің көппәтерлі тұрғын үйде лифтілерді жөндеуге және ауыстыруға, күрделі жөндеуге байланысты ақшаны қайтаруын қамтамасыз ету қағидаларын әзірлеу;
28) жергілікті бюджет қаражаты болған кезде қалаға бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды және қаржыландыруды жүзеге асыру;
28-1) көппәтерлі тұрғын үйді бюджет қаражаты есебінен күрделі жөндеу жургізуді талап ететін көппәтерлі тұрғын үйлердің тізбесіне енгізген кезде кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу үшін жобалау ұйымын айқындауға және жобалау-сметалык кұжаттаманы дайындауға жергілікті бюджет қаражатының есебінен конкурс өткізу;
29) жергілікті бюджеттен қаражат болған жағдайда көппәтерлі тұрғын үйлердегі лифттерді жөндеуді және ауыстыруды қаржыландыруды тұрғын емес үй-жайлардың пәтер иелерінің қаражатты қайтаруды қамтамасыз ету шартымен ұйымдастыру;
30) жергілікті бюджеттен қаражат болған жағдайда, тұрғын емес үй-жайлардың пәтер иелерінің қаражатын қайтару шартымен көппәтерлі тұрғын үйлерді күрделі жөндеуге қаржыландыруды және ұйымдастыруды қамтамасыз ету;

20) организация работы по осуществлению передачи в собственность граждан Республики Казахстан жилищ из государственного жилищного фонда на условиях, предусмотренных законодательством, и в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
21) организация работы по проведению инвентаризации государственного жилищного фонда;
22) ежегодное проведение инвентаризации списков очередности граждан Республики Казахстан, состоящих на учете нуждающихся в жилище из коммунального жилищного фонда, в том числе с использованием электронной базы постановки на учет и очередности граждан, нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде;
23) организация работы в соответствии с законодательством Республики Казахстан по выявлению, признанию недвижимого жилого имущества бесхозяйным, выморочным и последующей передаче его в коммунальную собственность города;
24) организация деятельности жилищной комиссии при акимате города Усть-Каменогорска;
25) оказание государственных услуг в пределах компетенции Отдела;
26) посещение проверяемого объекта во время проведения проверки при предъявлении служебного удостоверения;
27) разработка правил организации и проведения мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика городу, а также правила обеспечения возвратности денег собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома;
28) осуществление при наличии средств местного бюджета организации и финансирования мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика городу;
28-1) при включении многоквартирного жилого дома в перечень многоквартирных жилых домов, требующих проведения капитального ремонта за счет бюджетных средств, проведение конкурса на определение проектной организации и изготовление проектно-сметной документации на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума за счет средств местного бюджета;
29) при наличии средств местного бюджета осуществлять организацию финансирования ремонта и замены лифтов в многоквартирных жилых домов с условием обеспечения возвратности средств собственников квартир нежилых помещений;
30) при наличии средств местного бюджета осуществлять организацию и финансировние капитального ремонта многоквартирных жилых домов с условием обеспечения возвратности средств собственников квартир нежилых помещений;

30-1) газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтарында жұмыстар жүргізгені (тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушылардың газбен жабдықтау жүйелері объектілері бөлігінде);
газ пайдалану, газбен жабдықтау жүйелерінің объектілерін пайдалану қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды бұзғаны;
Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасының талаптарын бұзғаны үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасау;
31) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласы әкімдігінің 20.02.2025 № 606 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі).
3-тарау. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Бөлімнің басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Бөлімнің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Бөлімнің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасары болады.
19. Бөлімнің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасымен және осы Ережемен анықталған өз құзіретіне сәйкес Бөлім қызметінің мәселелерін шешеді;
2) Бөлім құрылымын дербес айқындайды;
3) Бөлімнің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша белгіленген тәртіпте кеңестер шақырады;
4) Бөлім қызметкерлерінің өкілеттігін анықтайды;
5) барлық ұйымдарда Бөлімнің мүдделерін ұсынады;
6) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша қажетті шаралар қабылдайды және ол үшін дербес жауапкершілікте болады;
7) заңнамамен қарастырылған басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Бөлімнің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырылады.
20. Бөлімнің бірінші басшысы өз орынбасарының міндеттері мен өкілеттіктерінің шеңберінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4-тарау. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Бөлімнің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

30-1) составление протоколов об административных правонарушениях за:
производство работ в охранных зонах объектов систем газоснабжения (в части объектов систем газоснабжения бытовых и коммунально-бытовых потребителей);
нарушение требований по использованию газа, безопасности эксплуатации объектов систем газоснабжения;
нарушение требований жилищного законодательства Республики Казахстан;
31) осуществление в интересах местного государственного управления иных функций, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением акимата города Усть-Каменогорска Восточно-Казахстанской области от 20.02.2025 № 606 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Статус и полномочия руководителя государственного органа
16. Руководство Отделом осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Отдела назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Отдела имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Отдела:
1) решает вопросы деятельности Отдела в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением;
2) самостоятельно определяет структуру Отдела;
3) созывает в установленном порядке совещания по вопросам, входящим в компетенцию Отдела;
4) определяет полномочия работников Отдела;
5) представляет интересы Отдела во всех организациях;
6) принимает необходимые меры по противодействию коррупции и несет за это персональную ответственность;
7) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законодательством.
Исполнение полномочий первого руководителя Отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Руководитель Отдела определяет обязанности и круг полномочий своего заместителя в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество государственного органа
21. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

22. Бөлімге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Бөлімді қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Өскемен қаласы әкімдігінің
2023 жылғы 10 қаңтардағы
№ 83 қаулысына 2 қосымша
Өскемен қаласы әкімдігінің кейбір жойылған қаулыларының тізбесі
1. Өскемен қаласы әкімдігінің 2018 жылғы 23 қаңтардағы № 412 "Өскемен қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" қаулысы.
2. Өскемен қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 3702 "Өскемен қаласы әкімдігінің 2018 жылғы 23 қаңтардағы № 412 "Өскемен қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" қаулысымен и бекітілген "Өскемен қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесіне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" қаулысы.
2. Өскемен қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 26 қаңтардағы № 201 "Өскемен қаласы әкімдігінің 2018 жылғы 23 қаңтардағы № 412 "Өскемен қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы" қаулысына өзгерістер енгізу туралы" қаулысы.

22. Имущество, закрепленное за Отделом, относится к коммунальной собственности.
23. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Отдела осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к постановлению акимата
города Усть-Каменогорска
от 10 января 2023 года № 83
Перечень некоторых отмененных постановлений акимата города Усть-Каменогорска
1. Постановление акимата города Усть-Каменогорска от 23 января 2018 года № 412 "Об утверждении Положения государственного учреждения Отдел жилищных отношений города Усть-Каменогорска";
2. Постановление акимата города Усть-Каменогорска от 26 октября 2020 года № 3702 "О внесении изменений и дополнений в Положение о государственном учреждении "Отдел жилищных отношений города Усть-Каменогорска" утвержденного постановлением акимата города Усть-Каменогорска от 23 января 2018 года № 412 "Об утверждении положения государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Усть-Каменогорска";
3. Постановление акимата города Усть-Каменогорска от 26 января 2022 года № 201 "О внесении изменений в постановление акимата города Усть-Каменогорска от 23 января 2018 года № 412 "Об утверждении положения государственного учреждения "Отдел жилищных отношений города Усть-Каменогорска".