Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі объектілеріндегі қызметтік, тұрмыстық, өндірістік үй-жайлар мен аумақты жинау үшін сабын-жуғыш заттармен, құрал-сайман мен және құралдармен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 11 шiлдедегi № 718 бұйрығы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 69-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі объектілеріндегі қызметтік, тұрмыстық, өндірістік үй-жайлар мен аумақты жинау үшін сабын-жуғыш заттармен, құрал-сайман мен және құралдармен қамтамасыз етудің заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери инфрақұрылым бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2023 жылғы 11 шілдедегі № 472 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізу қағидалары 10-тармағының талаптарына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33059 болып тіркелген) осы бұйрықты қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-полковник
Р. Жақсылықов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2024 жылғы 11 шілде
№ 718 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі объектілеріндегі қызметтік, тұрмыстық, өндірістік үй-жай мен аумақты жинау үшін сабын-жуғыш заттармен, құрал-сайман мен және құралдармен қамтамасыз етудің заттай нормалары
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Сандық сипаттағы норма
Қолданыс мерзімі
Қолдану саласы
Нормалардың анықтамасын және қолданылуын нақтылайтын сипаттама
1
2
3
4
5
6
7

Об утверждении натуральных норм обеспечения мыломоющими средствами, инструментами и инвентарем для уборки служебных, бытовых, производственных помещений и территорий на объектах Министерства обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 11 июля 2024 года № 718
В соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы обеспечения мыломоющими средствами, инструментами и инвентарем для уборки служебных, бытовых, производственных помещений и территорий на объектах Министерства обороны Республики Казахстан.
2. Главному управлению военной инфраструктуры Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан в электронном виде в течение пяти рабочих дней со дня его подписания на казахском и русском языках в соответствии с требованиями пункта 10 Правил ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 июля 2023 года № 472 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33059);
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны Республики Казахстан
генерал-полковник
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от "11" июля 2024 года № 718
Натуральные нормы обеспечения мыломоющими средствами, инструментами и инвентарем для уборки служебных, бытовых, производственных помещений и территорий на объектах Министерства обороны Республики Казахстан
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Норма в количественном выражении
Срок эксплуатации
Область применения
Характеристики, конкретизирующие определение и применение норм
1
2
3
4
5
6
7

1. Қызметтік, тұрмыстық және өндірістік үй-жайды жинау
1
Иіс сабын
(сұйық сабын)*
дана
4
1 ай
Қолды дезинфекциялау және тазарту үшін
Санитариялық торапқа 400 г
Аурудың таралуын болдырмау мақсатында
2
Шүберек
шаршы м
4
1 ай
Санитариялық торапты жуып-жинау үшін
Санторапта бір тазалаушыға еден жуу үшін
Аурудың таралуын болдырмау мақсатында
3
Шүберек
шаршы м
4
1 ай
Үй-жайды жуып-жинау үшін
Үй-жайда еден жууға арналған 1 тазалаушыға
Аурудың таралуын болдырмау мақсатында
4
Фланель (микрофибра)
дана
4
1 ай
Үй-жайды жинау, жиһаз бен кеңсе жабдығын сүрту үшін
Бір тазалаушыға
Респираторлық аурудың таралуын болдырмау мақсатында
5
Тазартқыш зат
литр
0,5
1 ай
Унитаздың төменгі жағын тазарту үшін
1 құрылғыға (санторап/унитаз)
Дәретханада гигиенаны сақтау
6
Белизна, хлор (хлорамин)
литр
0,5
1 ай
Дәретхананы ағарту, дезодорациялау және дезинфекциялау үшін
1 унитазға
Дәретханада гигиенаны сақтау
7
Ауа тазартқыш**
дана
1
1 ай
Жағымсыз иісті жою үшін
санторапқа
Ауаға табиғи хош иіс шашып, жағымсыз иістен қорғау арқылы бөлмеде қосымша жайлылықты қамтамасыз ететін зат
8
Дәретхана қағазы**
орам
4
1 ай
Жеке гигиеналық мақсатта пайдалану үшін
1 кабинаға
Дәретханада гигиенаны сақтау
9
Еден жуатын швабра
дана
1
12 ай
Еден жуу кезінде жағдай жасау үшін
1 тазалаушыға
Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
10
Унитаз щеткасы
дана
1
12 ай
Унитазды таза ұстау үшін
1 унитазға
Дәретхананы гигиеналық жағдайда ұстауға арналған құрал
11
Сыпырғыш
дана
1
6 ай
Үй-жайды жинау кезінде жағдай жасау үшін
1 тазалаушыға
Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
12
Қоқыс жинайтын қалақ
дана
1
12 ай
Үй-жайды жинау кезінде қоқыс жинау үшін
1 тазалаушыға
Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
13
Шелек
дана
1
12 ай
Үй-жайды жинау кезінде сұйықтық құятын ыдыс
1 тазалаушыға
Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
14
Полиэтилен қапшық***
пакет
20
1 ай
Бір рет пайдалану және қоқыс салынған ыдысқа тастау үшін
1 жұмыс орнына қоқыс үшін
Тұрмыста пайдалану үшін шығыс материалы
2. Аумақты тазалау
15
Үшкір күрек****
дана
1
24 ай
Жер қазу жұмысында пайдалану үшін
1 мекемеге
Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
16
Қалақты күрек****
дана
1
24 ай
Жер қазу жұмысында пайдалану үшін
1 мекемеге
Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
17
Мұздан тазартатын қырғыш
дана
2
24 ай
Қысқы жағдайда аумақты мұздан тазарту кезінде пайдалану үшін
1 мекемеге
Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
18
Биялай
жұп
1
1 ай
Қолды кірден, шаңнан және қажалудан қорғау үшін
1 адамға
Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
19
Сыпырғыш****
дана
1
12 ай
Аумақты жинау кезінде жағдай жасау үшін
1 мекемеге
Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
20
Темір қалақ****
дана
1
12 ай
Аумақты жинау кезінде қоқыс жинау үшін
1 мекемеге
Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
21
Темір шелек****
дана
1
12 ай
Аумақты жинау кезінде қоқыс салынатын ыдыс
1 мекемеге
Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
22

1. Уборка служебных, бытовых и производственных помещений
1
Мыло туалетное (жидкое мыло)*
шт.
4
1 месяц
Для дезинфекции и очищения рук
400 гр. на санузел
В целях исключения распространения заболеваний
2
Ветошь
метр кв.
4
1 месяц
Для влажной уборки санузлов
для пола на одного
уборщика для санузлов
В целях исключения распространения заболеваний
3
Ветошь
метр кв.
4
1 месяц
Для влажной уборки помещений
для пола на одного
уборщика для помещений
В целях исключения распространения заболеваний
4
Фланель (микрофибра)
шт.
4
1 месяц
Для уборки помещений, протирки мебели и офисного оборудования
на 1 уборщика
В целях исключения распространения респираторных заболеваний
5
Чистящее средство
литр
0,5
1 месяц
Для удаления загрязнений в нижней части унитаза
на 1 прибор (санузлы/унитазы)
Подержание гигиены в туалете
6
Белизна, хлорка (хлорамин)
литр
0,5
1 месяц
Для отбеливания, дезодорирования и дезинфекции унитазов
на 1 унитаз
Подержание гигиены в туалете
7
Освежитель воздуха**
шт.
1
1 месяц
Для устранения неприятных запахов
для санузлов
Устройство обеспечивающее в помещении дополнительный комфорт путем защиты от неприятных запахов за счет насыщения воздуха натуральнми ароматами
8
Туалетная бумага**
рулон
4
1 месяц
Для использования в личных гигиеничкеских целях
на 1 кабину
Подержание гигиены в туалете
9
Швабра для мытья пола
шт.
1
12 месяцев
Для создания условий при мытье пола
1 на уборщика
Инвентарь для обеспечения условий труда
10
Ерши для унитазов
шт.
1
12 месяцев
Для содержания в чистоте унитаза
1 на унитаз
Инвентарь для поддержки гигенических условий в туалете
11
Веник
шт.
1
6 месяцев
Для создания условий при уборке помещения
1 на уборщика
Инвентарь для обеспечения условий труда
12
Совок для сбора мусора
шт.
1
12 месяцев
Для сбора мусора при уборке помещения
1 на уборщика
Инвентарь для обеспечения условий труда
13
Ведро
шт.
1
12 месяцев
Емкость для наполнения жидкости при уборке помещения
1 на уборщика
Инвентарь для обеспечения условий труда
14
Мешковина полиэтиленовая ***
пакет
20
1 месяц
Для одноразового использования и выбрасывания в емкости с находящимися в них отходами
для мусора на 1 рабочее место
Расходный материал для использования в быту
2. Уборка территории
15
Лопата штыковая ****
шт.
1
24 месяца
Для использования при землянных работах
на 1 учреждение
Инвентарь для обеспечения условий труда
16
Лопата совковая
****
шт.
1
24 месяца
Для использования при землянных работах
на 1 учреждение
Инвентарь для обеспечения условий труда
17
Скребок для удаления льда
шт.
2
24 месяца
Для использования в зимних условия при очистке территории от льда
на 1 учреждение
Инвентарь для обеспечения условий труда
18
Рукавицы
пара
1
1 месяц
Для защиты рук от грязи, пыли и трения о твердых предметах
на 1 человека
Инвентарь для обеспечения условий труда
19
Метла ****
шт.
1
12 месяцев
Для создания условий при уборке территории
на 1 учреждение
Инвентарь для обеспечения условий труда
20
Совок металлический ****
шт.
1
12 месяцев
Для сбора мусора при уборке территории
на 1 учреждение
Инвентарь для обеспечения условий труда
21
Ведро металлическое ****
шт.
1
12 месяцев
Емкость для наполнения мусора при уборке территоррии
на 1 учреждение
Инвентарь для обеспечения условий труда
22

15-25 метрлік суару шлангісі
дана
1
24 ай
Гүл, көгал, ағаш суару және аумақта сумен басқа да жұмыс істеу үшін
1 объектіге
Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
23
Бір осьті жүк арбасы
дана
1
84 ай
Аумақты жинау кезінде түскен жапырақты, қоқысты және басқа да қалдықты жинау үшін
2 штатты аула тазалағышқа Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
24
Шөп шапқыш
дана
1
84 ай
Тегіс жерді өңдеу кезінде шөп шабу үшін
2 штатты аула тазалағышқа Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
25
Триммер
дана
1
84 ай
Көгал қырқу, ағаштың бұтасы мен жас бұтағын кесу үшін
2 штатты аула тазалағышқа Еңбек жағдайын қамтамасыз етуге арналған құрал
Ескертпе:
*1 адамға 1 айға (24 жұмыс күні) 30 г. Есептеу қабаттағы жеке құрам санынан жүргізіледі.
** мерзімді әскери қызметшілер жоқ тек әкімшілік ғимаратта қолданылады.
***1 қоқыс жәшігіне есебінен, бұл ретте санторапта толған кезде күн сайын ауыстырылады.
****жеке құрам санына қарай 10 адамға 1 құралдан.

Поливочный шланг на 15-25 метров
шт.
1
24 месяца
Для полива цветов, газона, деревьев и прочих работ с водою на территории
на 1 объект
Инвентарь для обеспечения условий труда
23
Тележка грузовая одноосная
шт.
1
84 месяца
Для уборки листвы, мусора и других отходов при уборке территории
на 2 штатных дворника
Инвентарь для обеспечения условий труда
24
Газонокосилка
шт.
1
84 месяца
Для скашивания травы при обработке ровных участков
на 2 штатных дворника
Инвентарь для обеспечения условий труда
25
Триммер
шт.
1
84 месяца
Для стрижки газонов, подрезки кустов и молодых ветвей деревьев
на 2 штатных дворника
Инвентарь для обеспечения условий труда
Примечание:
*- из расчета на 1 человека 30 гр. на 1 месяц (при 24 рабочих дней). Расчет производится от количества личного состава на этаже.
**- применяется только для административных зданий, где отсутствуют солдаты срочной службы.
***- из расчета на 1 мусорную корзину, при этом в санузлах смена производится ежедневно при наполнении.
****- исходя от количества личного состава соотношение на 10 человек 1 инвентарь