Астрахан ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Астрахан аудандық мәслихатының 2024 жылғы 1 қарашадағы № 8С-28-2 шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, Астрахан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Астрахан ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астрахан аудандық мәслихатының төрағасы М.Қожахмет
Астрахан аудандық
мәслихатының
2024 жылғы 29 қарашадағы
№ 8С-29-3 шешіміне
қосымша
Астрахан ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Астрахан ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) осы Жоспардың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері.
2) Астрахан ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға құқық белгілейтін құжаттар (1-қосымша) негізінде жер пайдаланушылар жерлерінің санаттары бөлінісінде Астрахан ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) 2025 - 2029 жылдарға арналған.
3) осы Жоспардын 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геобот
аникалық зерттеу мәліметтері;
4) осы Жоспардын 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
5) осы Жоспардын 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметте;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Астраханскому району на 2025 - 2029 годы
Решение Астраханского районного маслихата Акмолинской области от 1 ноября 2024 года № 8С-28-2
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию", Астраханский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Астраханскому району на 2025 - 2029 годы, согласно приложениям к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней, после дня его первого официального опубликования.
Председатель Астраханского районного маслихата М.Қожахмет
Приложение к решению
Астраханского районного маслихата
от 29 ноября 2024 года
№ 8С-29-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Астраханскому району на 2025 - 2029 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Астраханскому району на 2025-2029 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра согласно приложения 1 к настоящему Плану;
2) схему (карту) расположения пастбищ на территории Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1) к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Астраханскому району на 2025-2029 годы;
3) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложения 2 к настоящему Плану;
4) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
5) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложения 3 к настоящему Плану;

6) осы Жоспардын 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
7) осы Жоспардын 5-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша жайылымдарды алмастыру схемасы;
8) осы Жоспардын 6-қосымшасына сәйкес Астрахан ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы);
9) осы Жоспардын 7-қосымшасына сәйкес Астрахан ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
10) осы Жоспардын 8-қосымшасына сәйкес Астрахан ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
11) осы Жоспардын 9-қосымшасына сәйкес Астрахан ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
12) осы Жоспардын 10-қосымшасына сәйкес Астрахан ауданы бойынша 2025 - 2026 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
13) осы Жоспардын 11-қосымшасына сәйкес Астрахан ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, олардың иелері көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы – жайылым пайдаланушылардың, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректердің, мәдени және құрғақ жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтердің және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректердің тұлғалар деректерді ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Астрахан ауданында 12 ауылдық округ бар, соның ішінде:

6) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев по форме согласно приложения 4 к настоящему Плану;
7) рекомендуемые схемы пастбищеоборота согласно приложения 5 к настоящему Плану;
8) схемы (карты) пастбищеоборотов для нужд населения к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Астраханскому району на 2025-2029 годы согласно приложения 6 к настоящему Плану;
9) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Астраханскому району на 2025-2029 годы согласно приложения 7 к настоящему Плану;
10) Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Астраханскому району на 2025-2029 годы согласно приложения 8 к настоящему Плану;
11) Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Астраханскому району на 2025-2029 годы согласно приложения 9 к настоящему Плану;
12) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Астраханскому району на 2025-2029 годы согласно приложения 10 к настоящему Плану;
13) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Астраханскому району на 2025-2029 годы согласно приложения 11 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированным по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно - территориальному делению в Астраханском районе имеются 12 сельских округов, в том числе:

1. Астрахан ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Астрахан ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 49 140,5 га, оның ішінде егістік – 22 466,0 га, жайылым жерлері – 20260,7 га, шабындық жерлері – 3 192,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 36 397,0 га;
елді мекендердің жері – 5 337,5 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 3 297,6 га;
су қорының жерлері – 905,0 га;
қордағы жерлер – 1679,7 га, оның ішінде жайылымдар -1 502,4 бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Астрахан ауылдық округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол жыл бойына ғана емес, сонымен қатар күн ішінде температураның күрт өзгеруімен көрінеді. Қысы ұзақ және қатал, жазы ыстық және құрғақ.
Астрахан ауылдық округінің жер пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда аймақтық топырақ қуаты аз қара-қызғылт және қуаты аз қара-қоңыр терең қайнаған топырақ болып табылады.
2024 жылдың 1 қаңтарына Астрахан ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы ) ірі қара мал 3588 бас, 4487 бас ұсақ мал, 2814 бас жылқы.
Астрахан ауылында:
ірі қара мал 2440 бас, оның ішінде 1687 бас сиырлар, ұсақ мал 828 бас, жылқы 88 бас.
Жайылым көлемі 2 366,0 га құрайды.
Тобылжан ауылында:
ірі қара мал 688 бас, оның ішінде 313 бас сиырлар, ұсақ мал 400 бас, жылқы 265 бас.
Жайылым көлемі 898,0 га құрайды.
Жаңабірлік ауылында:
ірі қара мал 480 бас, оның ішінде 267 бас сиырлар, ұсақ мал 632 бас, жылқы 40 бас.
Жайылым көлемі 896,0 га құрайды.
Астрахан ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1449 бас, ұсақ мал 245 бас, 862 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 10 739,0 га құрайды.
Астрахан ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Барлығы: 16 401,4 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер - 1502,4 га. Елді мекендер шегінде 4 160,0 га жайылым бар.
Астрахан ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
2. Новочеркасск ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Новочеркасск ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 47 429,9 га, оның ішінде егістік – 26 004,0 га, жайылым жерлері – 18197,8 га, шабындық жерлері – 702,0 га.
Жер санаттары бойынша:

1. Астраханский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Астраханского сельского округа 49 140,5 га, из них пашни – 22 466,0 га, пастбищные земли – 20260,7 га, сенокосные угодья – 3 192,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 36 397,0 га;
земли населенных пунктов – 5 337,5 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 3 297,6 га;
земли водного фонда – 905,0 га;
земли запаса – 1679,7 га, в том числе пастбищ -1 502,4 га.
По природным условиям территория Астраханского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, которая выражается в крайне резкой смене температур не только в течении года, но и в течение суток. Зима довольно продолжительная и суровая, лето жаркое и сухое.
Землепользование Астраханского сельского округа расположено в зоне сухих степей, где зональными почвами являются темно-каштановые маломощные и темно-каштановые глубоковскипающие маломощные почвы.
На 1 января 2024 года в Астраханском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 3588 голов, мелкого рогатого скота 4487 голов, 2814 головы лошадей.
в селе Астраханка:
крупного рогатого скота 2420 голов, в том числе коров 1687 голов, мелкого рогатого скота 828 голов, 88 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 366,0 га.
в селе Таволжанка:
крупного рогатого скота 688 голов, в том числе коров 313 головы, мелкого рогатого скота 400 голов, 265 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 898,0 га.
в селе Жанаберлик:
крупного рогатого скота 480 голова, в том числе коров 267 голов, мелкого рогатого скота 632 голов, 40 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 896,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Астраханского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1449 голов, мелкого рогатого скота 245 голов, 862 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 10 739,0 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Астраханскому сельскому округу имеются всего 16 401,4 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса - 1502,4 га. В черте населенных пунктов числится 4 160,0 га пастбищ.
В Астраханском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
2. Новочеркасский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Новочеркасского сельского округа 47 429,9 га, из них пашни – 26 004,0 га, пастбищные земли – 18197,8 га, сенокосные угодья – 702,0 га.
По категориям земли подразделяются на:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 39 828,8 га;
елді мекендердің жері – 5 241,3 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 2,3 га;
су қорының жерлері – 483,0 га;
қордағы жерлер – 730 га, оның ішінде жайылымдар - 1120,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Новочеркасск ауылдық округінің аумағы күрт континентальды құрғақ климат аймағында орналасқан. Климаттың континенталдылығы континенталды ауа массаларының Орталық Сібірден көшуіне және белсенді циклондық қызмет аймақтарынан қашықтығына байланысты.
Ауылдық округ аумағында қуаты аз қара-қызғылт және шалғынды-қызғылт топырақтар жиі кездеседі.
2024 жылдың 1 қаңтарына Новочеркасск ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы ) ірі қара мал 2001 бас, 2113 бас ұсақ мал, 783 бас жылқы, оның ішінде:
Новочеркасск ауылында:
ірі қара мал 1097 бас, оның ішінде 774 бас сиырлар, ұсақ мал 1358 бас, жылқы 395 бас.
Жайылым көлемі 1 726,0 га құрайды.
Приишимка ауылында:
ірі қара мал 379 бас, оның ішінде 186 бас сиырлар, ұсақ мал 205 бас, жылқы 125 бас.
Жайылым көлемі 830,0 га құрайды.
Өндіріс ауылында:
ірі қара мал - 525 бас, оның ішінде 320 бас сиырлар, ұсақ мал – 550 бас, жылқы 263 бас.
Жайылым көлемі 1 824,0 га құрайды.
Новочеркасск ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1063 бас, ұсақ мал – 63 бас, 706 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 13 122,8 га құрайды.
Новочеркасск ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Барлығы: 18 622,8 га жайылымдық жерлер бар, соның ішінде қордағы жерлер – 1120,0 га. Елді мекен шегінде 4 380,0 га жайылым бар.
Новочеркасск ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
3. Есіл ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Есіл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 106 379,9 га, оның ішінде егістік – 87 529,1 га, жайылым жерлері – 12399,4 га, шабындық жерлері – 240,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 96 052,0 га;
елді мекендердің жері – 6 216,9 га;
су қорының жерлері – 1 969,0 га;
қордағы жерлер – 1383,2 га, оның ішінде жайылымдар – 1102,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Есіл ауылдық округінің аумағы континенттілігімен сипатталады. Бұл қыстың ауырлығында, жаздың жоғары температурасында, ауа температурасының үлкен жылдық және тәуліктік амплитудасында және жауын-шашынның аздығында көрінеді.
Топырақ жамылғысы бойынша Есіл ауылдық округінің жер пайдалануы қоңыр топырақ аймағына жатады. Алайда, аймақтық қара каштан топырақтарымен қатар интрозональды типтегі топырақтар бар – шалғынды, шалғынды-батпақты және басқалар.

земли сельскохозяйственного назначения – 39 828,8 га;
земли населенных пунктов – 5 241,3 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 2,3 га;
земли водного фонда – 483,0 га;
земли запаса – 730 га, в том числе пастбищ – 1120,0 га.
По природным условиям территория Новочеркасского сельского округа расположена в зоне резко - континентального засушливого климата. Континентальность климата обусловлена переносом континентальных воздушных масс из Центральной Сибири и удаленностью от районов активной циклонической деятельности.
На территории сельского округа чаще всего встречаются темно-каштановые маломощные и лугово-каштановые почвы.
На 1 января 2024 года в Новочеркасском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2001 голов, мелкого рогатого скота 2113 голов, 783 головы лошадей. Из них:
в селе Новочеркасское:
крупного рогатого скота 1097 голов, в том числе коров 774 голов, мелкого рогатого скота 1 358 голов, 395 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 726,0 га.
в селе Приишимка:
крупного рогатого скота 379 голов, в том числе коров 186 голов, мелкого рогатого скота 205 голов, 125 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 830,0 га.
в селе Ондирис:
крупного рогатого скота 525 голова, в том числе коров 320 голов, мелкого рогатого скота 550 голов, 263 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 824,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Новочеркасского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1063 голов, мелкого рогатого скота 63 голов, 706 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 13 122,8 га. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Новочеркасскому сельскому округу имеются всего 18 622,8 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса – 1120,0 га. В черте населенных пунктов числится 4 380,0 га пастбищ.
В Новочеркасском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
3. Есильский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта. Общая площадь территории Есильского сельского округа 106 379,9 га, из них пашни – 87 529,1 га, пастбищные земли – 12399,4 га, сенокосные угодья – 240,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 96 052,0 га;
земли населенных пунктов – 6 216,9 га;
земли водного фонда – 1 969,0 га;
земли запаса – 1383,2 га, в том числе пастбищ – 1102,0 га.
По природным условиям территория Есильского сельского округа характеризуется континентальностью. Она выражается в суровости зимы, высоких летних температурах, больших годовых и суточных амплитудах температур воздуха и малом количестве осадков.
По почвенному покрову землепользование Есильского сельского округа относится к зоне каштановых почв. Однако, наряду с зональными темно-каштановыми почвами имеются почвы интрозонального типа – луговые, лугово-болотные и другие.

2024 жылдың 1 қаңтарына Есіл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1403 бас, 878 бас ұсақ мал, 570 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Зеленое ауылында:
ірі қара мал 663 бас, оның ішінде 379 бас сиырлар, ұсақ мал 303 бас, жылқы 113 бас.
Жайылым көлемі 764,0 га құрайды.
Шілікті ауылында:
ірі қара мал 520 бас, оның ішінде 331 бас сиырлар, ұсақ мал 908 бас,ұсақ мал 356 бас, жылқы 286 бас.
Жайылым көлемі 1 050,0 га құрайды.
Степное ауылында:
ірі қара мал - 220 бас, оның ішінде 120 бас сиырлар, ұсақ мал – 219 бас, жылқы 171 бас.
Жайылым көлемі 2 120,0 га құрайды.
Есіл ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 63 бас, ұсақ қара мал 146 бас, 285 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 8 281,2 га құрайды.
Есіл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Барлығы: 13 317,2 га жайылымдық жерлер, оның ішінде қордағы жерлер – 1102,0 га. Елді мекен шегінде 3 934,0 га жайылым бар.
Есіл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
4. Қызылжар ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Қызылжар ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 56 692,0 га, оның ішінде егістік – 28 862,5 га, жайылым жерлері – 2197,9 га, шабындық жерлері – 3 190,7 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 46 784,6 га;
елді мекендердің жері – 6 150,3 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 0,1 га; су қорының жерлері – 1 442,0 га;
қордағы жерлер – 1158,9 га оның ішінде жайылым -947,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Қызылжар ауылдық округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол жыл бойына ғана емес, сонымен қатар күн ішінде температураның күрт өзгеруімен көрінеді. Қысы ұзақ және қатал, жазы ыстық және құрғақ.
Қызылжар ауылдық округінің жер пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда аймақтық топырақ қуаты аз қара-қызғылт және қуаты аз қара-қоңыр терең қайнаған топырақ болып табылады.
2024 жылдың 1 қаңтарына Қызылжар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы ) ірі қара мал 2819 бас, 2105 бас ұсақ мал, 515 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жаңа-Тұрмыс ауылында:

На 1 января 2024 года в Есильском сельском округе насчитывается (личное подворье населения ) крупного рогатого скота 1403 голов, мелкого рогатого скота 878 голов, 570 голов лошадей. Из них:
в селе Зеленое:
крупного рогатого скота 663 голов, в том числе коров 379 голов, мелкого рогатого скота 303 голов, 113 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 764,0 га.
в селе Шиликты: крупного рогатого скота 520 голов, в том числе коров 331 голов, мелкого рогатого скота 356 голов, голов 286 лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 050,0 га.
в селе Степное: крупного рогатого скота 220 голов, в том числе коров 120 голов, мелкого рогатого скота 219 голов, 171 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 120,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Есильского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 63 голов, мелкого рогатого скота 146 голов, 285 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 8 281,2 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Есильскому сельскому округу имеются всего 13 317,2 га пастбищных угодий в том числе земли запаса – 1102,0 га. В черте населенных пунктов числится 3 934,0 га пастбищ.
В Есильском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
4. Кызылжарский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта. Общая площадь территории Кызылжарского сельского округа 56 692,0 га, из них пашни – 28 862,5 га, пастбищные земли – 2197,9 га, сенокосные угодья – 3 190,7 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 46 784,6 га;
земли населенных пунктов – 6 150,3 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0,1 га;
земли водного фонда – 1 442,0 га;
земли запаса – 1158,9 га в том числе пастбищ -947,0 га.
По природным условиям территория Кызылжарского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, которая выражается в крайне резкой смене температур не только в течении года, но и в течение суток. Зима довольно продолжительная и суровая, лето жаркое и сухое.
Землепользование Кызылжарского сельского округа расположено в зоне сухих степей, где зональными почвами являются темно-каштановые маломощные и темно-каштановые глубоковскипающие маломощные почвы.
На 1 января 2024 года в Кызылжарском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2819 голов, мелкого рогатого скота 2105 голов, 515 головы лошадей. Из них:

ірі қара мал 1749 бас, оның ішінде 1390 бас сиырлар, ұсақ мал 1163 бас, жылқы 367 бас.
Жайылым көлемі 2 602,0 га құрайды.
Акимовка ауылында:
ірі қара мал 595 бас, оның ішінде 415 бас сиыр, ұсақ мал 370 бас, жылқы 52 бас.
Жайылым көлемі 1 451,0 га құрайды.
Оксановка ауылында:
ірі қара мал - 505 бас, оның ішінде 330 бас сиырлар, ұсақ мал – 572 бас, жылқы 96 бас.
Жайылым көлемі 1 254,0 га құрайды.
Қызылжар ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1646 бас, ұсақ қара мал 540 бас, 42 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 14 731,4 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Қызылжар ауылдық округі бойынша Барлығы: 20 985,4 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер - 947,0 га.елді мекендер шегінде 5 307,0 га жайылым бар.
Қызылжар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
5. Острогорск ауылдық округі. Округте 2 ауылдық елді мекен бар.
Острогорск ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 35 674,2 га, оның ішінде егістік – 21 358,5 га, жайылым жерлері – 9376 га, шабындық жерлері – 1 882,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 28 660,5 га;
елді мекендердің жері 3 670,2 га;
су қорының жерлері – 392,0 га;
қордағы жерлер –2060 га, оның ішінде жайылым жерлері - 2060,0 га бөлінеді .
Табиғи жағдайлары бойынша Острогорск ауылдық округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның күрт континенталдылығы, ол күнделікті және маусымдық температураның күрт ауытқуымен, ауаның жоғары құрғақтығымен, жауын-шашынның аздығымен көрінеді. Қыс жиі ериді, көктем тез, ыстық ұзақ жазмен ауыстырылады.
Острогорск ауылдық округінің аумағы оңтүстік және қара қоңыр топырақ аймағының шекарасында орналасқан. Жер жамылғысы бір қалыпты емес, жер бедерінің әртүрлі түрлері мен элементтеріне, топырақ түзетін жыныстарға байланысты.
2024 жылдың 1 қаңтарына Острогорск ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы ) ірі қара мал 3147 бас, 1857 бас ұсақ мал, 525 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Новый Колутон ауылында:
ірі қара мал 2049 бас, оның ішінде 1210 бас сиырлар, ұсақ мал 1016 бас, жылқы 181 бас.
Жайылым көлемі 1 255,0 га құрайды.
Қаракөл ауылында:
ірі қара мал 1098 бас, оның ішінде 747 бас сиырлар, ұсақ мал 834 бас, жылқы 344 бас.

в селе Жана-Турмыс: крупного рогатого скота 1749 голов, в том числе коров 1390 голов, мелкого рогатого скота 1163 голов, 367 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 602,0 га.
в селе Акимовка: крупного рогатого скота 595 голов, в том числе коров 415 голов, мелкого рогатого скота 370 голов, 52 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 451,0 га.
в селе Оксановка:
крупного рогатого скота 505 голов, в том числе коров 330 голов, мелкого рогатого скота 572 голов, голов 96 лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 254,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кызылжарского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1646 голов, мелкого рогатого скота 540 голов, 42 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 14 731,4га.Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылжарскому сельскому округу имеются всего 20 985,4 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса - 947,0 га. В черте населенных пунктов числится 5 307,0 га пастбищ.
В Кызылжарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
5. Острогорский сельский округ. В округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Острогорского сельского округа 35 674,2 га, из них пашни – 21 358,5 га, пастбищные земли – 9376 га, сенокосные угодья – 1 882,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 28 660,5 га;
земли населенных пунктов – 3 670,2 га;
земли водного фонда – 392,0 га;
земли запаса – 2060 га в том числе земли пастбищ -2060,0 га
По природным условиям территория Острогорского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его резкая континентальность, которая выражается в резких колебаниях суточных и сезонных температур, высокой сухости воздуха, небольшим количеством осадков. Зима отличается частыми оттепелями, весна бурная, быстро сменяющаяся жарким продолжительным летом.
Территория Острогорского сельского округа лежит на границе зоны южных и темнокаштановых почв. Почвенный покров неоднороден, зависит от различных видов и элементов рельефа, почвообразующих пород.
На 1 января 2024 года в Острогорском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 3 147 голов, мелкого рогатого скота 1867 голов, 525 голов лошадей. Из них:
в селе Новый Колутон:
крупного рогатого скота 2049 голов, в том числе коров 1210 голов, мелкого рогатого скота 1016 голов, 181 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 255,0 га.
в селе Караколь:
крупного рогатого скота 1098 голов, в том числе коров 747 головы, мелкого рогатого скота 834 голов, 344 голов лошадей.

Жайылым көлемі 917,0 га құрайды.
Острогорск ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2554 бас, ұсақ қара мал 776 бас, 98 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 5 420,0 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Острогорск ауылдық округі бойынша Барлығы: 9 652,0 га жайылымдық жер бар, оның ішінде қордағы жерлер – 2060,0 га. Елді мекендер шегінде 2 172,0 га жайылым бар.
Острогорск ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
6. Первомай ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Первомай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 70 839,2 га, оның ішінде егістік – 52 146,0 га, жайылым жерлері – 13735,7 га,шабындық жерлері 818,2 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 63 355,9 га;
елді мекендердің жері – 4 705,0 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 65,4 га; су қорының жерлері – 559,0 га;
қордағы жерлер – 484,0 га, оның ішінде жайылымдар-484,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Первомай ауылдық округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол жыл бойына ғана емес, сонымен қатар күн ішінде температураның күрт өзгеруімен көрінеді. Қысы ұзақ және қатал, жазы ыстық және құрғақ.
Первомай ауылдық округінің жер пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда шалғынды типтік, шалғынды сортаң топырақ кең таралған.
2024 жылдың 1 қаңтарына Первомай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы ) ірі қара мал 3989 бас, 738 бас ұсақ мал, 466 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Первомай ауылында:
ірі қара мал 1941 бас, оның ішінде 1330 бас сиырлар, ұсақ мал 248 бас, жылқы 162 бас.
Жайылым көлемі 1 174,0 га құрайды.
Лозовое ауылында:
ірі қара мал 533 бас, оның ішінде 313 бас сиырлар, ұсақ мал 169 бас, жылқы 80 бас.
Жайылым көлемі 632,0 га құрайды.
Камышенка ауылында:
ірі қара мал - 1515 бас, оның ішінде 980 бас сиырлар, ұсақ мал – 330 бас, жылқы 224 бас.
Жайылым көлемі 1 650,0 га құрайды.
Первомай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 891 бас, ұсақ қара мал 328 бас, 76 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 10 391,7 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Первомай ауылдық округі бойынша Барлығы: 14 331,7 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер-484,0 га. Елді мекендер шегінде 3 456 га жайылым бар.
Первомай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Площадь пастбищ составляет 917,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Острогорского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2554 голов, мелкого рогатого скота 776 голова, 98 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 5 420,0 га. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Острогорскому сельскому округу имеются всего 9 652,0 га пастбищных угодий в том числе земли запаса – 2060,0 га. В черте населенных пунктов числится 2 172,0 га пастбищ.
В Острогорском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
6. Первомайский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Первомайского сельского округа 70 839,2 гектар, из них пашни – 52 146,0 гектар, пастбищные земли – 13735,7 гектар, сенокосные угодья – 818,2 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 63 355,9 га;
земли населенных пунктов – 4 705,0 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 65,4 га;
земли водного фонда – 559,0 га;
земли запаса – 484 га, в том числе пастбищ – 484,0 га.
По природным условиям территория Первомайского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, которая выражается в крайне резкой смене температур не только в течении года, но и в течение суток. Зима довольно продолжительная и суровая, лето жаркое и сухое.
Землепользование Первомайского сельского округа расположено в зоне сухих степей, где наибольшее распространение получили луговые типичные, луговые солонцеватые почвы.
На 1 января 2024 года в Первомайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения ) крупного рогатого скота 3989 голов, мелкого рогатого скота 738 голов, 466 голов лошадей. Из них:
в селе Первомайка:
крупного рогатого скота 1941 голов, в том числе коров 1330 голов, мелкого рогатого скота 248 голов, 162 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 174,0 гектар.
в селе Лозовое:
крупного рогатого скота 533 голов, в том числе коров 313 голов, мелкого рогатого скота 169 голов, 80 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 632,0 га.
в селе Камышенка:
крупного рогатого скота 1515 голов, в том числе коров 980 головы, мелкого рогатого скота 330 голов, 224 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 650,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Первомайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 891 голов, мелкого рогатого скота 328 голов, 76 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 10 391,7 га. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Первомайскому сельскому округу имеются всего 14 331,7 га пастбищных угодий в том числе земли запаса – 484,0 га. В черте населенных пунктов числится 3 456,0 га пастбищ.
В Первомайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

7. Николаев ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Николаев ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 55 569,6 га, оның ішінде егістік – 29 963,0 га, жайылым жерлері – 23914,6 га, шабындық жерлері – 826,6 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 44 649,0 га;
елді мекендердің жері – 5 397,7 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 42,0 га; су қорының жерлері – 765,0 га;
қордағы жерлер – 3907,0 га, оның ішінде жайылымдар-3907,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Николаев ауылдық округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол маусымдық және күнделікті температураның күрт секірулерінде көрінеді.
Николаев ауылдық округінің жер пайдалануы саздақ құмды және қиыршық тасты аллювиалды топырақтардан тұрады, олар үшінші саздарда, ал кей жерлерде қатты палеозой жыныстарында орналасқан.
2024 жылдың 1 қаңтарына Николаев ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 3002 бас, бас ұсақ мал 3292 , 1015 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Петровка ауылында:
ірі қара мал 1466 бас, оның ішінде 1005 бас сиырлар, ұсақ мал 1302 бас, жылқы 330 бас.
Жайылым көлемі 2 547,0 га құрайды.
Өрнек ауылында:
ірі қара мал 573 бас, оның ішінде 425 бас сиырлар, ұсақ мал 805 бас, жылқы 423 бас.
Жайылым көлемі 868,0 га құрайды.
Жамбыл ауылында:
ірі қара мал - 863 бас, оның ішінде 580 бас сиырлар, ұсақ мал – 1183 бас, жылқы 262 бас.
Жайылым көлемі 1 478,0 га құрайды.
Николаев ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1945 бас, ұсақ мал 813 бас, 277 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 14 268,3 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Николаев ауылдық округі бойынша Барлығы: 22 659,3 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер – 3907,0 га. Елді мекендер шегінде 4 893,0 га жайылым бар.
Николаев ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
8. Старый Колутон ауылдық округі. Округте 4 ауылдық елді мекен бар.
Старый Колутон ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 48 655,6 га, оның ішінде егістік – 21 496,0 га, жайылым жерлері – 18452,7 га, шабындық жерлері – 6 882,0 га.
Жер санаттары бойынша:

7. Николаевский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Николаевского сельского округа 55 569,6 гектар, из них пашни – 29 963,0 га, пастбищные земли – 23914,6 га, сенокосные угодья – 826,6 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 44 649,0 га;
земли населенных пунктов – 5 397,7 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 42,0 га;
земли водного фонда – 765,0 га;
земли запаса – 3907,7 га, в том числе пастбищ – 3907,0 га.
По природным условиям территория Николаевского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, выражающаяся в резких скачках сезонных и суточных температур.
Землепользование Николаевского сельского округа сложено суглинистыми супесчаными и гравийно-галечными аллювиальными грунтами, лежащими на третичных глинах, а местами на твердых палеозойных породах.
На 1 января 2024 года в Николаевском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 3002 голов, мелкого рогатого скота 3292 голов, 1015 голов лошадей. Из них:
в селе Петровка:
крупного рогатого скота 1466 голов, в том числе коров 1005 голов, мелкого рогатого скота 1302 голов, 330 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 547,0 га.
в селе Орнек:
крупного рогатого скота 673 голов, в том числе коров 425 голов, мелкого рогатого скота 805 голов, 423 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 868,0 га.
в селе Жамбыл:
крупного рогатого скота 863 голов, в том числе коров 580 головы, мелкого рогатого скота 1183 голов, 262 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 478,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Николаевского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1914 голов, мелкого рогатого скота 813 голов, 277 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 14 268,3 га. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Николаевскому сельскому округу имеются всего 22 659,3 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса – 3907,0 га. В черте населенных пунктов числится 4 893,0 га пастбищ.
В Николаевском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
8. Староколутонский сельский округ. В округе имеются 4 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Староколутонского сельского округа 48 655,6 га, из них пашни – 21 496,0 га, пастбищные земли – 18452,7 га, сенокосные угодья – 6 882,0 га.
По категориям земли подразделяются на:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 41 357,7 га;
елді мекендердің жері – 3 661,9 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 0,1 га;
су қорының жерлері – 1 204,0 га;
қордағы жерлер – 1271,0 га, оның ішінде жайылымдар – 1271,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Старый Колутон ауылдық округінің аумағы көктемгі-жазғы кезеңнің құрғақшылығымен, жоғары жазғы және төмен қысқы температуралармен, жылдар бойынша атмосфералық жауын-шашынның жеткіліксіз және тұрақсыз мөлшерімен сипатталатын күрт континенталды климат аймағында орналасқан.
Старый Колутон ауылдық округінің жерді пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда аймақтық топырақ қуаты аз қара-қызғылт және қуаты аз қара-қоңыр терең қайнаған топырақ болып табылады.
2024 жылдың 1 қаңтарына Старый Колутон ауылдық округінде (халықтың жеке аула) ірі қара мал 3561 бас, 2740 бас ұсақ мал, 1427 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Старый Колутон ауылында:
ірі қара мал 1661 бас, оның ішінде 1061 бас сиырлар, ұсақ мал 991 бас, жылқы 578 бас.
Жайылым көлемі 873,0 га құрайды.
Еңбек ауылында:
ірі қара мал 576 бас, оның ішінде 351 бас сиырлар, ұсақ мал 437 бас, жылқы 175 бас.
Жайылым көлемі 345,0 га құрайды.
Ковыленка ауылында:
ірі қара мал 1385 бас, оның ішінде 486 бас сиырлар, ұсақ мал 743 бас, жылқы 415 бас.
Жайылым көлемі 960,0 га құрайды.
Қоскөл ауылында:
ірі қара мал 560 бас, оның ішінде 397 бас сиырлар, ұсақ мал 566 бас, жылқы 259 бас.
Жайылым көлемі 804,0 га құрайды.
Старый Колутон ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2269 бас, ұсақ қара мал 61 бас, 282 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 12 979,7 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Старый Колутон ауылдық округі бойынша Барлығы: 17 232,7 га жайылымдық жер бар, оның ішінде қордағы жерлер – 1271,0 га. Елді мекендер шегінде 2 982,0 га жайылым бар.
Старый Колутон ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
9. Ұзынкөл ауылдық округі. Округте 3 ауылдық елді мекен бар.
Ұзынкөл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 156 255,1 га, оның ішінде егістік – 95 434,1 га, жайылым жерлері – 44413,4 га, шабындық жерлері – 6020,0 га.
Жер санаттары бойынша:

земли сельскохозяйственного назначения – 41 357,7 га;
земли населенных пунктов – 3 661,9 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0,1 га;
земли водного фонда – 1204,0 га;
земли запаса – 1271 га в том числе пастбищ – 1271,0 га.
По природным условиям территория Староколутонского сельского округа расположена в зоне резко-континентального климата, для которого характерна засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры, недостаточное и неустойчивое по годам количество атмосферных осадков.
Землепользование Староколутонского сельского округа расположено в зоне сухих степей, где зональными почвами являются темно-каштановые маломощные и темно-каштановые глубоковскипающие маломощные почвы.
На 1 января 2024 года в Староколутонском сельском округе насчитывается (личное подворье населения ) крупного рогатого скота 3561голов, мелкого рогатого скота 2740 голов, 1427 головы лошадей. Из них:
в селе Старый Колутон:
крупного рогатого скота 1661 голов, в том числе коров 1061 голов, мелкого рогатого скота 991 голов, 578 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 873,0 га.
в селе Енбек:
крупного рогатого скота 576 голов, в том числе коров 351 голов, мелкого рогатого скота 437 голов, 175 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 345,0 га.
в селе Ковыленка:
крупного рогатого скота 1385 голов, в том числе коров 486 голов, мелкого рогатого скота 743 голов, 415 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 960,0 га.
в селе Коскуль:
крупного рогатого скота 560 голов, в том числе коров 397 головы, мелкого рогатого скота 566 голов, 259 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 804,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Староколутонского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2269 голов, 61 голов мелкого рогатого скота, 282 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 12 979,7 га. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Староколутонскому сельскому округу имеются всего 17 232,7 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса – 1271,0 га. В черте населенных пунктов числится 2 982,0 га пастбищ.
В Староколутонском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
9. Узункольский сельский округ. В округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Узункольского сельского округа 156 255,1 га, из них пашни – 95 434,1 га, пастбищные земли – 44413,4 га, сенокосные угодья – 6020,0 га.
По категориям земли подразделяются на:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 121 351,2 га;
елді мекендердің жері – 12 770,8 га;
су қорының жерлері – 3 424,0 га;
қордағы жерлер – 12963 га, оның ішінде жайылымдар - 14 862,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Ұзынкөл ауылдық округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол жыл бойына ғана емес, сонымен қатар күн ішінде температураның күрт өзгеруімен көрінеді. Қысы ұзақ және қатал, жазы ыстық және құрғақ.
Ұзынкөл ауылдық округінің жер пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан. Жерді пайдалану аумағында ең көп таралған каштан карбонатты топырақтар болды.
2024 жылдың 1 қаңтарына Ұзынкөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1541 бас, 1494 бас ұсақ мал, 1360 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Ұзынкөл ауылында:
ірі қара мал 792 бас, оның ішінде 481 бас сиырлар, ұсақ мал 801 бас, жылқы 664 бас.
Жайылым көлемі 7 623,0 га құрайды.
Алғабас ауылында:
ірі қара мал 536 бас, оның ішінде 360 бас сиырлар, ұсақ мал 508 бас, жылқы 543 бас.
Жайылым көлемі 2 007,0 га құрайды.
Бұлақты ауылында:
ірі қара мал 213 бас, оның ішінде 122 бас сиырлар, ұсақ мал 185 бас, жылқы 153 бас.
Жайылым көлемі 1 973,0 га құрайды.
Ұзынкөл ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 411 бас, ұсақ мал 1 169 бас, 93 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 20 740,3 га құрайды.
Ұзынкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Барлығы: 46 360,4 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде қордағы жерлер-14 862,0 га. елді мекендер шегінде 11 603,0 га жайылым бар.
Ұзынкөл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
10. Колутон ауылдық округі. Округте 2 ауылдық елді мекен бар.
Колутон ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 34 305,5 га, оның ішінде егістік – 11007 га, жайылым жерлері – 16157,9 га, шабындық жерлері – 4065,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 22 890,6 га;
елді мекендердің жері – 4 156,0 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 0 га;
су қорының жерлері – 952,0 га;
қордағы жерлер – 4 373,0 га, оның ішінде жайылымдар-4 373,0 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Колутон ауылдық округінің аумағы көктемгі-жазғы кезеңнің құрғақшылығымен, жоғары жазғы және төмен қысқы температуралармен, жылдар бойынша атмосфералық жауын-шашынның жеткіліксіз және тұрақсыз мөлшерімен сипатталатын күрт континенталды климат аймағында орналасқан.
Колутон ауылдық округінің жерді пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда аймақтық топырақ қуаты аз қара-қызғылт және қуаты аз қара-қоңыр терең қайнаған топырақ болып табылады.

земли сельскохозяйственного назначения – 121 351,2 га;
земли населенных пунктов – 12 770,8 га;
земли водного фонда – 3 424,0 га;
земли запаса – 12963 га в том числе пастбищ – 14 862,0 га.
По природным условиям территория Узункольского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, которая выражается в крайне резкой смене температур не только в течении года, но и в течение суток. Зима довольно продолжительная и суровая, лето жаркое и сухое.
Землепользование Узункольского сельского округа расположено в зоне сухих степей. Наибольшее распространение на территории землепользования получили каштановые карбонатные почвы.
На 1 января 2024 года в Узункольском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1541 голов, мелкого рогатого скота 1494 голов, 1360 головы лошадей. Из них:
в селе Узунколь:
крупного рогатого скота 792 голов, в том числе коров 481 головы, мелкого рогатого скота 801 голов, 664 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 7 623,0 га.
в селе Алгабас:
крупного рогатого скота 536 голов, в том числе коров 360 голов, мелкого рогатого скота 508 голов, 543 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 007,0 га.
в селе Булакты:
крупного рогатого скота 213 голов, в том числе коров 122 голов, мелкого рогатого скота 185 голов, 153 головы лошади.
Площадь пастбищ составляет 1 973,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Узункольского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 555 голов, мелкого рогатого скота 977 голов, 1035 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 20 740,3 га. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Узункольскому сельскому округу имеются всего 46 360,4 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса – 14 862,0 га. В черте населенных пунктов числится 11 603,0 га пастбищ.
В Узункольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
10. Колутонский сельский округ. В округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Колутонского сельского округа 34 305,5 га, из них пашни – 11 007,0 га, пастбищные земли – 16157,9 га, сенокосные угодья – 4065,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 22 890,6 га;
земли населенных пунктов – 4 156,0 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0 га;
земли водного фонда – 952,0 га;
земли запаса – 4373,0 га, в том числе пастбищ – 4 373,0 га.
По природным условиям территория Колутонского сельского округа расположена в зоне резко-континентального климата, для которого характерна засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры, недостаточное и неустойчивое по годам количество атмосферных осадков.
Землепользование Колутонского сельского округа расположено в зоне сухих степей, где зональными почвами являются темно-каштановые маломощные и темно-каштановые глубоковскипающие маломощные почвы.

2024 жылдың 1 қаңтарына Колутон ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы ) ірі қара мал 1201 бас, 1610 бас ұсақ мал, 468 бас жылқы бар.
Оның ішінде:
Колутон ауылында:
ірі қара мал 896 бас, оның ішінде 658 бас сиырлар, ұсақ мал 990 бас, жылқы 297 бас.
Жайылым көлемі 2938,0 га құрайды.
Бірлік ауылында:
ірі қара мал 305 бас, оның ішінде 186 бас сиырлар, ұсақ мал 620 бас, жылқы 171 бас.
Жайылым көлемі 997,0 га құрайды.
Колутон ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы құрайды: ірі қара мал 166 бас, ұсақ қара мал 408 бас, 96 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 7817,9 га құрайды.
Колутон ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Барлығы: 16 125,9 га жайылымдық жерлер, оның ішінде қордағы жерлер-4373,0 га бар. Елді мекен шегінде 3935,0 га жайылым бар.
Колутон ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
11. Жалтыр ауылының округі. Округте 4 ауылдық елді мекен бар.
Жалтыр ауылының округі аумағының жалпы көлемі 49 507,4 га, оның ішінде егістік – 17 357,0 га, жайылым жерлері – 21765,6 га, шабындық жерлері – 3796,7 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 32 941,9 га;
елді мекендердің жері – 11 563,2 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 801,4 га га;
су қорының жерлері – 502,0 га;
қордағы жерлер – 1488,4 га, оның ішінде жайылымдар - 1088,3 га бөлінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Жалтыр ауылы округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол жыл бойына ғана емес, сонымен қатар күн ішінде температураның күрт өзгеруімен көрінеді. Қысы ұзақ және қатал, жазы ыстық және құрғақ.
Жалтыр ауылы округінің жер пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда аймақтық топырақ қуаты аз қара-қызғылт және қуаты аз қара-қоңыр терең қайнаған топырақ болып табылады.
2024 жылдың 1 қаңтарына Жалтыр ауылының округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 3612 бас, 13880 бас ұсақ мал, 1296 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жалтыр ауылында:
ірі қара мал 1098 бас, оның ішінде 512 бас сиырлар, ұсақ мал 2328 бас, жылқы 351 бас.

На 1 января 2024 года в Колутонском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1201 голов, мелкого рогатого скота 1610 голов, 468 головы лошадей. Из них:
в селе Колутон:
крупного рогатого скота 896 голов, в том числе коров 658 голов, мелкого рогатого скота 990 голов, 297 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2938,0 га.
в селе Берлик:
крупного рогатого скота 305 голов, в том числе коров 186 голов, мелкого рогатого скота 620 голов, 171 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 997,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Колутонского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 166 голов, 408 голов мелкого рогатого скота, 96 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 7817,9 га. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Колутонскому сельскому округу имеются всего -16 125,9 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса – 4373,0 га. В черте населенных пунктов числится 3 935,0 га пастбищ.
В Колутонском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
11. Жалтырский сельский округ. В округе имеются 4 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Жалтырского сельского округа 49 507,4 га, из них пашни – 17 357,0 га, пастбищные земли – 21765,6 га, сенокосные угодья – 3796,7 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 32 941,9 га;
земли населенных пунктов – 11563,2 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 801,4 га;
земли водного фонда –502,0 га;
земли запаса – 1488,4 га в том числе пастбищ – 1088,3 га.
По природным условиям территория Жалтырского сельского округа расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, которая выражается в крайне резкой смене температур не только в течении года, но и в течение суток. Зима довольно продолжительная и суровая, лето жаркое и сухое.
Землепользование Жалтырского сельского округа расположено в зоне сухих степей, где зональными почвами являются темно-каштановые маломощные и темно-каштановые глубоковскипающие маломощные почвы.
На 1 января 2024 года в Жалтырском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 3612 голов, мелкого рогатого скота 13880 голов, 1296 головы лошадей. Из них:
в селе Жалтыр:
крупного рогатого скота 1098 голов, в том числе коров 512 голов, мелкого рогатого скота 2328 голов, 351 голов лошадей.

Жайылым көлемі 2781,0 га құрайды.
Жарсуат ауылында:
ірі қара мал 2514 бас, оның ішінде 1503 бас сиырлар, ұсақ мал 11552 бас, жылқы 945 бас.
Жайылым көлемі 2711,0 га құрайды.
Жайылым көлемі 927,0 га құрайды.
Жалтыр ауылының округінде ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1948 бас, ұсақ мал 11745 бас, 759 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 11788,2 га құрайды.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Жалтыр ауылдық округінде Барлығы: 21 881,5 га жайылымдық жер бар, оның ішінде қордағы жерлер – 1088,3 га.елді мекендер шегінде 9 005,0 га жайылым бар.
Жалтыр ауылының округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
12. Каменка ауылының округі. Округте 1 ауылдық елді мекен бар.
Каменка ауылының округі аумағының жалпы көлемі 22 629,2 га, оның ішінде егістік – 14 978,0 га, жайылым жерлері – 6285,5 га, шабындық жерлері – 378,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 19 769,8 га;
елді мекендердің жері – 2 044,4 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 17,0 га;
су қорының жерлері – 145,0 га;
қордағы жерлер – 884,7 га, оның ішінде жайылымдар-416,0 га .
Табиғи жағдайлары бойынша Каменка ауылы округінің аумағы орташа қуаң аймақта орналасқан. Климаттың басты ерекшелігі-оның континенталдылығы, ол жыл бойына ғана емес, сонымен қатар күн ішінде температураның күрт өзгеруімен көрінеді. Қысы ұзақ және қатал, жазы ыстық және құрғақ.
Каменка ауылы округінің жер пайдалануы құрғақ дала аймағында орналасқан, мұнда аймақтық топырақ қуаты аз қара-қызғылт және қуаты аз қара-қоңыр терең қайнаған топырақ болып табылады.
2024 жылдың 1 қаңтарына Каменка ауылының округінде (халықтың жеке ауласы ) ірі қара мал 441 бас, 594 бас ұсақ мал, 80 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Каменка ауылында:
ірі қара мал 441 бас, оның ішінде 248 бас сиырлар, ұсақ мал 594 бас, жылқы 80 бас.
Жайылым көлемі 1 387,0 га құрайды.
Каменка ауылында ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 76 бас, 24 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 4 413,8 га құрайды.
Каменка ауылында ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Барлығы: 6 216,8 га жайылымдық жерлер, оның ішінде қордағы жерлер-416,0 га бар. Елді мекен шегінде 1 387,0 га жайылым бар.
Каменка ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰҚМ – ұсақ қара мал;
га – гектар.
Астрахан ауданы бойынша

Площадь пастбищ составляет 2781,0 га.
в селе Жарсуат:
крупного рогатого скота 2514 голов, в том числе коров 1503 голов, мелкого рогатого скота 11552 голов, 945 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2711,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Жалтырского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1948 голов, мелкого рогатого скота 11745 голов, 759 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 11788,2 га. Для обеспечения сельскохозяйственных животных в Жалтырском сельском округе имеются всего 21 881,5 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса – 1088,3 га. В черте населенных пунктов числится 9 005,0 га пастбищ.
В Жалтырском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
12. Село Каменка. В округе имеется 1(один) сельский населенный пункт.
Общая площадь территории округа села Каменка 22 629,2 га, из них пашни – 14 978,0 га, пастбищные земли – 6285,5 га, сенокосные угодья – 378,0 га. По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 19 769,8 га;
земли населенных пунктов – 2 044,4 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 17,0 га;
земли водного фонда – 145,0 га;
земли запаса – 884,7 га, в том числе пастбищ – 416,0 га.
По природным условиям территория округа села Каменка расположена в умеренно засушливой зоне. Главной чертой климата является его континентальность, которая выражается в крайне резкой смене температур не только в течении года, но и в течение суток. Зима довольно продолжительная и суровая, лето жаркое и сухое.
Землепользование округа села Каменка расположено в зоне сухих степей, где зональными почвами являются темно-каштановые маломощные и темно-каштановые глубоковскипающие маломощные почвы.
На 1 января 2024 года в округе села Каменка насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 441 голов, мелкого рогатого скота 594 голов, 80 голов лошадей. Из них:
в селе Каменка:
крупного рогатого скота 441 голов, в том числе коров 248 голов, мелкого рогатого скота 594 голов, 80 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 387,0 га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах округа села Каменка составляет: крупного рогатого скота 76 голов, 24 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 4 413,8 га. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по округу села Каменка имеются всего 6 216,8 га пастбищных угодий, в том числе земли запаса – 416,0 га. В черте населенных пунктов числится 1 387,0 га пастбищ.
В округе села Каменка сервитуты для прогона скота не установлены.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
га – гектар
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию

2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Нысан
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
Астрахан ауданының жер санаттары бойынша жайылымдарды бөлу туралы 1 - кесте мың. гектар
Ауылдық округтердің атауы
Жерлер санаттары
Жалпы жерлер
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
орман қорының
су қорының
Астрахан а/о

по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Форма
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель Астраханского района тыс. га
Наименование сельских округов
Категории земель
Итого земель
Код классификатора административно-территориальных объектов
сельско
хозяй-ственного назначения
населенных пунктов
промышлен-ности, транспорта, связи и иного не с/х назнач.
особо охраняемых природных территорий
лесного фонда
водного фонда
запаса
Астраханский с/о

344,0
"Байду-Агро" ЖШС
150440017375
01-002-044-071
618,0
6
"НиКо инвест" ЖШС
61140014006
01-002-044-075
76,0
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымшасына
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Астрахан ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымшасына
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Новочеркасск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымшасына
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Есіл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымшасына
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Қызылжар ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымшасына
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Острогорск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымшасына
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Первомай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымшасына
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Николаев ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымшасына
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Старый Колутон ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Ұзынкөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Колутон ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Жалтыр ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің жер пайдаланушылар бөлінісінде Астрахан ауданының Каменка ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
4-кесте. Қосымша қажет жайылымдар
Р/с №
Босалқы жерлерден қажетті қосымша жайылымдар, гектар
Қосымша берілетін жайылымдар алаңы, гектар
жайылым пайдаланушыларға жерді пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар
жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойыншахалық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар, гектар
Астрахан а/о

344,0
ТОО "Байду-Агро"
150440017375
01-002-044-071
618,0
6
ТОО "НиКо инвест"
61140014006
01-002-044-075
76,0
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Астраханскому району
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Астраханского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Астраханскому району
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Новочеркасского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Астраханскому району
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Есильского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Астраханскому району
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кызылжарского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Астраханскому району
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Острогорского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании
правоустанавливающих документов
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Астраханскому району
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Первомайского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Астраханскому району
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Николаевского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Астраханскому району
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Староколутонского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Астраханскому району
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Узункольского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Астраханскому району
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Колутонского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Астраханскому району
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жалтырского сельского округа Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Астраханскому району
на 2025 - 2029 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Каменка Астраханского района в разрезе категорий земель землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица 4. Требуемые дополнительные пастбища
п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, гектар
Дополнительно предоставляемые пастбища, гектар
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья
Астраханский с/о

594
0
80
24
0
0
Итого:
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Астрахан ауданының Астрахан, Новочеркасск, Есіл, Қызылжар, Острогорск, Первомай, Николаев, Старый Колутон, Ұзынкөл, Колутон, Жалтыр ауылдық округтері және Каменка ауылы үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Ауылдық округі
Жылдар
1-қаша
2-қаша
3-қаша
4-қаша
Астрахан
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Новочеркасск
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Есіл
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Қызылжар
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Острогорск
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Первомай
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Николаев
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Старый Колутон
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Ұзынкөл
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Колутон
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Жалтыр
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Каменка ауылы
2025
демалушы қаша
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
2026
күзгі маусым 3
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
демалушы қаша
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 - жылына қашаларды пайдалану кезегі. 2027-2029 маусымдық жайылым маршруттары ағымдағы жылдың табиғи-климаттық жағдайларына сәйкес белгіленетін болады.
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Астрахан ауданы Астрахан ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)

594
0
80
24
0
0
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Рекомендуемые схема пастбищеоборотов, приемлемая для Астраханского, Новочеркасского, Есильского, Кызылжарского, Острогорского, Первомайского, Николаевского, Староколутонского, Узункольского, Колутонского, Жалтырского сельских округов и села Каменка Астраханского района
Сельский округ
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
Астраханский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Новочеркасский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Есильский
2025
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
2026
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
Кызылжарский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Острогорский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Первомайский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Николаевский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Староколутонский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Узункольский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Колутонский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Жалтырский
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
село Каменка
2025
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
отдыхающий
загон
2026
отдыхающий
загон
летний сезон 2
осенний сезон 3
весенне-летний сезон 1
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году. 2027-2029 годы очередность использования по климатическим условиям в соответствии текущих лет.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Астраханского сельского округа Астраханского района

Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Астрахан ауылдық округінде 20260,7 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 10 739,0 га. Қордағы жерлер – 1679,7 га. Елді мекендер шекарасында ауылды қосқанда – 4 160,0 га жайылымдық жер бар. Астраханка -2 366,0 га, Таволжанка ауылы – 898,0 га, Жаңаберлік ауылы – 896,0 га. Жайылым – 1122,0 га " Астрахан ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтық мұқтаждағы ұшін оларды ЖҚК ұстау бойынша берілген.
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Астрахан ауданы Новочеркасск ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Новочеркасск ауылдық округінде 18197,8 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 13 122,8 га. Қордағы жерлер – 730 га. Елді мекендер шекарасында ауылды қосқанда 4380,0 га жайылымдық жер бар. Новочеркасск -1726,0 га, Приишимка ауылы – 830,0 га, Өндіріс – 1824,0 га. Жайылым – 1901,8 га "Новочеркасск ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтық мұқтаждағы ұшін оларды ЖҚК ұстау бойынша берілген.
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6- қосымша
Астрахан ауданы Есіл ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін Есіл ауылдық округінде 112399,4 гектар жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 8281,2 га. Қордағы жерлер – 1383,2 га. Елді мекендер шекарасында ауылды қосқанда 3934,0 га жайылымдық жер бар. Зеленое –739,0 га, Шілікті ауылы –1050,0 га, Степное –2120,0 га. Жайылым – 538,9 га "Есіл ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтық мұқтаждағы ұшін оларды ЖҚК ұстау бойынша берілген.
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Астрахан ауданы Қызылжар ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Қызылжар ауылдық округі бойынша 2197,9 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 14 731,4 га. Қордағы жерлер – 1158,9 га. Елді мекендер шегінде 5 307,0 га жайылым бар, оның ішінде Жаңа-тұрмыс ауылында – 2 602,0 га, Акимовка ауылында – 1 451,0 га, Оксановка ауылында – 1 254,0 га. Жайылым – 533,4 га "Қызылжар ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтық мұқтаждағы ұшін оларды ЖҚК ұстау бойынша берілген.
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Астрахан ауданы Острогорск ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Острогорск ауылдық округі бойынша 9376 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 5 420,0 га. Қордағы жерлер – 2 060,0 га. Елді мекендер шегінде 2 172,0 га жайылым бар, оның ішінде Новый Колутон ауылында – 1 255,0 га, Қаракөл ауылында – 917,0 га,
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Астрахан ауданы Первомай ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Первомай ауылдық округі бойынша 13735,7 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –10 391,7 га. Қордағы жерлер – 484,0 га. Елді мекендер шегінде 3 456,0 га жайылым бар, оның ішінде Первомайка ауылында – 1 174,0 га, Лозовое ауылында – 632,0 га, Камышенка ауылында – 1 650,0 га.
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Астрахан ауданы Николаев ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Астраханскому сельскому округу имеется 20260,7 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -10 739,0 га. Земли запаса –1679,7 га. В черте населенных пунктов числится 4 160,0 га. пастбищ, в том числе в с. Астраханка -2 366,0 га, с. Таволжанка – 898,0 га. с.Жанаберлик – 896,0 га. Пастбища -1122,0 га передано в ГУ "Аппарат акима Астраханского сельского округа" для нужд населения
.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Новочеркасского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Новочеркасскому сельскому округу имеется 18197,8 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -13 122,8 га. Земли запаса –730 га. В черте населенных пунктов числится 4 380,0 га пастбищ, в том числе в с. Новочеркасское -1 726,0 га, с.Приишимка – 830,0 га, с. Ондирис – 1 824,0 га. Пастбища -1901,8 га передано в ГУ "Аппарат акима Новочеркасского сельского округа" для нужд населения по содержанию их ЛПХ.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Есильского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Есильскому сельскому округу имеется 112399,4 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -8281,2 га. Земли запаса – 1383,2 га. В черте населенных пунктов числится 3 934,0 га пастбищ, в том числе в с. Зеленое – 739,0 га, с.Шиликты – 1 050,0 га, с. Степное – 2 120,0 га. Пастбища -538,9 га передано в ГУ "Аппарат акима Есильского сельского округа" для нужд населения по содержанию их ЛПХ
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Кызылжарский сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылжарскому сельскому округу имеется 2197,9 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -14 731,4 га. Земли запаса – 1158,9 га. В черте населенных пунктов числится 5 307,0 га пастбищ, в том числе в с. Жана-Турмыс – 2 602,0 га, с.Акимовка – 1 451,0 га, с. Оксановка – 1 254,0 га. Пастбища -533,4 га передано в ГУ "Аппарат акима Кызылжарского сельского округа" для нужд населения по содержанию их ЛПХ
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Острогорского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Острогорскому сельскому округу имеется 9376 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -5 420,0 га Земли запаса –2060 га. В черте населенных пунктов числится 2 172,0 га пастбищ, в том числе в с. Новый Колутон – 1 255,0 га, с.Каракол – 917,0 га,
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Первомайского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Первомайскому сельскому округу имеется 13735,7 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -10391,7 га. Земли запаса – 484,0 га. В черте населенных пунктов числится 3 456,0 га пастбищ, в том числе в с. Первомайка – 1 174,0 га, с.Лозовое – 632,0 га, с. Камышенка – 1 650,0 га.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Николаевского сельского округа Астраханского района

Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Николаев ауылдық округі бойынша 23914,6 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –13 859,3 га. Қордағы жерлер – 3907,0 га. Елді мекендер шегінде 4 893,0 га жайылым бар, оның ішінде Петровка ауылында – 2 547,0 га, Өрнек ауылында – 868,0 га, Жамбыл ауылында – 1 478,0 га.
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Астрахан ауданы Старый Колутон ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Старый колутон ауылдық округі бойынша 18452,7 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –12 979,7 га. Қордағы жерлер – 1271,0 га. Елді мекендер шегінде 2 982,0 га жайылым бар, оның ішінде Старый Колутон ауылында – 873,0 га, Еңбек ауылында – 345,0 га, Ковыленка ауылында-960,0 га, Қоскөл ауылында-804,0 га. Жайылым – 2413,0 га "Старый Колутон ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтық мұқтаждағы ұшін оларды ЖҚК ұстау бойынша берілген.
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Астрахан ауданы Ұзынкөл ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ұзынкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 44413,4 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 19 895,4 га. Қордағы жерлер – 12963 га. Елді мекендер шегінде -11 603,0 га жайылым бар, оның ішінде Ұзынкөл ауылында – 7 623,0 га, Алғабас ауылында – 2 007,0 га, Бұлақты ауылында – 1 973,0
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Астрахан ауданы Колутон ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Колутон ауылдық округі бойынша 16 157,9 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –7 817,9 га. Қордағы жерлер –4 373,0 га. Елді мекендер шегінде 3935,0 га жайылым бар, оның ішінде Колутон ауылында – 2938,0, Бірлік ауылында – 997,0 га. Жайылым – 1591,9 га "Колутон ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтық мұқтаждағы ұшін оларды ЖҚҚ ұстау бойынша берілген.
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Астрахан ауданы Жалтыр ауылдық округінің халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Жалтыр ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 21765,6 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –11 788,2 га. Қордағы жерлер –1488,4 га. Елді мекендер шегінде 9005,0 га жайылым бар, оның ішінде Жалтыр ауылында– 2781,0 га, Жарсуат ауылында– 2711,0 га. Жайылым – 851,2 га "Жалтыр ауылдық округінің әкімнің аппараты" ММ-ге халықтық мұқтаждағы ұшін оларды ЖҚҚ ұстау бойынша берілген.
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Астрахан ауданы Каменка ауылының халықтың қажеттілігіне арналған жайылым айналымының схемасы (картасы)
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Каменка ауылында 6 285,5 га жайылымдық жер бар. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –4413,8 га. Қордағы жерлер –884,7 га. Елді мекендер шегінде 1 387,0 га жайылым бар, оның ішінде Каменка ауылында-1 387,0 га,
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Астрахан ауданының Астрахан ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Николаевскому сельскому округу имеется 23914,6 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -13 859,3 га. Земли запаса – 3907,0 га. В черте населенных пунктов числится 4 893,0 га пастбищ, в том числе в с. Петровка – 2 547,0 га, с.Орнек – 868,0 га, с. Жамбыл – 1 478,0 га.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Староколутонского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Староколутонскому сельскому округу имеется 18452,7 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -12 979,7 га. Земли запаса – 1271,0 га. В черте населенных пунктов числится 2 982,0 га пастбищ, в том числе в с. Старый Колутон – 873,0 га, с.Енбек – 345,0 га, с. Ковыленка – 960,0 га, с.Коскуль – 804,0 га. Пастбища - 2413,0 га передано в ГУ "Аппарат акима Староколутонского сельского округа" для нужд населения по содержанию их ЛПХ
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Узункольского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Узункольскому сельскому округу имеется 44413,4 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -19 895,4 га. Земли запаса – 12963,0 га. В черте населенных пунктов числится -11 603,0 га пастбищ, в том числе в с. Узунколь – 7 623,0 га, с.Алгабас – 2 007,0 га, с. Булакты – 1 973,0 га.
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Колутонского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Колутонскому сельскому округу имеется 16 125,9 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -7817,9. Земли запаса – 4373,0 га. В черте населенных пунктов числится 3935,0 га пастбищ, в том числе в с.Колутон – 2938,0 с. Берлик – 997,0 га. Пастбища -1591,9 га передано в ГУ "Аппарат акима Колутонского сельского округа" для нужд населения по содержанию их ЛПХ
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищ для нужд населения Жалтырского сельского округа Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жалтырскому сельскому округу имеется 21765,6 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -11788,2 га. Земли запаса – 1488,4 га. В черте населенных пунктов числится 9005,0 га пастбищ, в том числе в с. Жалтыр– 2781,0 га, с. Жарсуат– 2711,0 га. Пастбища -851,2 га, передано в ГУ "Аппарат акима Жалтырского сельского округа" для нужд населения по содержанию их ЛПХ
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема (карта) пастбищ для нужд населения села Каменка Астраханского района
Для обеспечения сельскохозяйственных животных в селе Каменка имеется 6285,5 га пастбищных угодий. Из них земли с/назначения -4413,8 га. Земли запаса – 884,7 га. В черте населенных пунктов числится 1 387,0 га пастбищ, в том числе в с. Каменка – 1 387,0 га,
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Астраханского сельского округа Астраханского района

Сыртқы шекаралар-47 904,1 га, ішкі шекаралар – 9 565,0 га
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Астрахан ауданының Новочеркасск ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар -46 754, га, ішкі шекаралар-110 168,5 га
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Астрахан ауданының Есіл ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-110 168,5 га, ішкі шекаралар – 7 757,3 га
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7-қосымша
Астрахан ауданының Қызылжар ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-57 278,4 га, ішкі шекаралар – 14 198,0 га
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7- қосымша
Астрахан ауданының Острогорск ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-32 203,1 га, ішкі шекаралар – 4 200,0 га
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7- қосымша
Астрахан ауданының Первомай ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-70 209,8 га, ішкі шекаралар – 10 251,7 га
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7- қосымша
Астрахан ауданының Николаев ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-55 608,8 га, ішкі шекаралар – 14 268,3 га
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7- қосымша
Астрахан ауданының Старый Колутон ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-47 709,6 га, ішкі шекаралар – 11 786,7га
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7- қосымша
Астрахан ауданының Ұзынкөл ауылдық округі жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.

Внешние границы – 47 904,1 га, внутренние границы – 9 565,0 га
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Новочеркасского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -46 754,2 га, внутренние границы – 110 168,5 га
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Есильского сельского округа Астраханского района
Внешние границы - 110 168,5 га, внутренние границы – 7 757,3 га
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Кызылжарского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -57 278,4 га, внутренние границы – 14 198,0 га.
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Острогорского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -32 203,1 га, внутренние границы – 4 200,0 га
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Первомайского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -70 209,8 га, внутренние границы – 10 251,7 га
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Николаевского сельского округа Астраханского района
Внешние границы - 55 608,8 га, внутренние границы – 14 268,3 га
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Староколутонского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -49 709,6 га, внутренние границы – 11 786,7 га
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Узункольского сельского округа Астраханского района

Сыртқы шекаралар-89 606,7 га, ішкі шекаралар – 20 740,3 га
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7- қосымша
Астрахан ауданының Колутон ауылы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-34 305,5 га га, ішкі шекаралар – 7 818,0 га
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7- қосымша
Астрахан ауданының Жалтыр ауылы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-50 420,4 га, ішкі шекаралар – 12 210,5 га
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
7- қосымша
Астрахан ауданының Каменка ауылы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Сыртқы шекаралар-23 129,2 га, ішкі шекаралар – 5 263,7 га
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл шаруашылық жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) анықталады.
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы: ірі қара мал – 100 литр, жылқы - 80 литр, ұсақ мал-10 литр.
Аудан аумағында суаратын немесе суландыратын каналдар жоқ.
Астрахан ауданының Астрахан ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Астрахан ауданының Новочеркасск ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Астрахан ауданының Есіл ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Астрахан ауданының Қызылжар ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Астрахан ауданының Острогорск ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Астрахан ауданының Первомай ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 8-қосымша
Астрахан ауданының Николаев ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Астрахан ауданының Старый Колутон ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Астрахан ауданының Ұзынкөл ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 8-қосымша
Астрахан ауданының Колутон ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
8-қосымша
Астрахан ауданының Жалтыр ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 8-қосымша
Астрахан ауданының Каменка ауылының жайылым пайдаланушылардың су тұтынуға қол жеткізу схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
9-қосымша
Астрахан ауданының Астрахан ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
9-қосымша
Астрахан ауданының Новочеркасск ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 9-қосымша
Астрахан ауданының Николаев ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 9-қосымша
Астрахан ауданының Ұзынкөл ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 9-қосымша
Астрахан ауданының Колутон ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 9-қосымша
Астрахан ауданының Жалтыр ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
9-қосымша
Астрахан ауданының Каменка ауылының жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
10-қосымша
Астрахан ауданының Астрахан ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
10-қосымша
Астрахан ауданының Новочеркасск ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
10-қосымша
Астрахан ауданының Есіл ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
10-қосымша
Астрахан ауданының Қызылжар ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
10-қосымша
Астрахан ауданының Острогорск ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
10-қосымша
Астрахан ауданының Первомай ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
10-қосымша
Астрахан ауданының Николаев ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
10-қосымша
Астрахан ауданының Старый Колутон ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
10-қосымша
Астрахан ауданының Ұзынкөл ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 10-қосымша
Астрахан ауданының Колутон ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 10-қосымша
Астрахан ауданының Жалтыр ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 10-қосымша
Астрахан ауданының Каменка ауылы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Астрахан ауданы бойынша
2025 - 2029 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
11-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдык округтердің атауы
2025 жылғы қашалар саны
2026 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Астрахан
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
2
Новочеркасск
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
3
Есіл
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
4
Қызылжар
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
5
Острогорск
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
6
Первомай
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
7
Николаев
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
8
Старый Колутон
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
9
Ұзынкөл
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
10
Колутон
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
11
Жалтыр
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ
12
Каменка ауылы
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
КЖМ
ДҚ
ЖКМ

Внешние границы -89 606,7 га, внутренние границы – 20 740,3 га
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Колутонского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -34 305,5 га, внутренние границы – 7 818,0 га
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры Жалтырского сельского округа Астраханского района
Внешние границы -50 420,4 га, внутренние границы – 12 210,0 га
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры села Каменка Астраханского района
Внешние границы -23 129, 2 га, внутренние границы – 5 263,7 га
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное: крупный рогатый скот – 100 литров, лошади – 80 литров, мелкий рогатый скот - 10 литров. Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Астраханского сельского округа Астраханского района
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Новочеркасского сельского округа Астраханского района
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Есильского сельского округа Астраханского района
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Кызылжарского сельского округа Астраханского района
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Острогорского сельского округа Астраханского района
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Первомайского сельского округа Астраханского района
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Николаевского сельского округа Астраханского района
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Староколутонского сельского округа Астраханского района
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Узункольского сельского округа Астраханского района
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Колутонского сельского округа Астраханского района
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам Жалтырского сельского округа Астраханского района
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Каменка Астраханского района
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Астраханского сельского округа Астраханского района
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Новочеркасского сельского округа Астраханского района
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Николаевского сельского округа Астраханского района
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Узункольского сельского округа Астраханского района
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Колутонского сельского округа Астраханского района
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища Жалтырского сельского округа Астраханского района
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища села Каменка Астраханского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Астраханском сельском округе Астраханского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Новочеркасском сельском округе Астраханского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Есильском сельском округе Астраханского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Кызылжарском сельском округе Астраханского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Острогорском сельском округе Астраханского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Первомайском сельском округе Астраханского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Николаевском сельском округе Астраханского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Староколутонском сельском округе Астраханского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Узункольском сельском округе Астраханского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Колутонском сельском округе Астраханского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Жалтырском сельском округе Астраханского района
Приложение 10
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в селе Каменка Астраханского района
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Астраханскому району на 2025-2029 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов
в 2025 году
Количество загонов
в 2026 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Астраханский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
2
Новочеркасский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
3
Есильский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
4
Кызылжарский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
5
Острогорский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
6
Первомайский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
7
Николаевский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
8
Староколутонс-кий
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
9
Узункольский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
10
Колутонский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
11
Жалтырский
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС
12
село Каменка
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ВЛС
ОЗ
ЛОС

Ескерту: 2027-2029 маусымдық жайылым маршруттары ағымдағы жылдың табиғи-климаттық жағдайларына сәйкес белгіленетін болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қаша.

Примечание: 2027-2029 сезонные маршруты выпаса будут установлены в соответствии природно-климатическим условиям текущего года.
расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.