Шортанды ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеудің тәртібі мен шарттарын айқындау туралы
Ақмола облысы Шортанды ауданы әкімдігінің 2024 жылғы 15 қазандағы № А-4/231 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы №1193 "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлеріне, қазыналык кәсіпорындар қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" қаулысының 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, Шортанды ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Шортанды ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі КММ) қосымшаға сәйкес қызметкерлердің лауазымдық айлық ақыларына көтермелеу үстемеақыларын белгілеу тәртібі мен шарттарын анықтау.
2. Шортанды ауданының ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне (оның ішінде А3/3, С2, C3) санаттарының қызметкерлері лауазымдық жалақыдан 50% - ға (елу пайыз) дейінгі мөлшерде жергілікті бюджет қаражаты есебінен лауазымдық жалақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгіленсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Шортанды ауданы әкімінің орынбасары Ш.Х. Ахметоваға жүктелсін.
4. Осы қаулы қол қойылғаннан кейін қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Шортанды ауданы әкімінің міндетін атқарушы А.Махфуз
Шортанды ауданы әкімдігінің
2024 жылғы 15 қазандағы
№ А-4/231 қаулысына
қосымша
Аудандық бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеудің тәртібі мен шарттары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" аудандық бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық жалақыларына көтермелеу үстемеақыларын белгілеудің осы тәртібі мен шарттары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы No 1193 қаулысының 5-тармағының 3) тармақшасы негізінде әзірленді және аудандық бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеудің тәртібі мен шарттарын айқындайды.

Об определения порядка и условий установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного учреждения "Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Шортандинского района
Постановление акимата Шортандинского района Акмолинской области от 15 октября 2024 года № А-4/231
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 3 пункта 5 Постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года №1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", акимат Шортандинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников коммунального государственного учреждения (далее по тексту КГУ) "Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Шортандинского района согласно приложению.
2. Установить за счет средств местного бюджета стимулирующие надбавки к должностными окладам работников КГУ "Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Шортандинского района (в том числе работники категории А3/3, С2, С3) в размере до 50% (пятидесяти процентов) от должностного оклада.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Шортандинского района Ахметову Ш.Х.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности акима Шортандинского района А.Махфуз
Приложение к постановлению акимата
Шортандинского района
от 15 октября 2024 года
№ А-4/231
Порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников КГУ "Молодежный ресурсный центр" отдела внутренней политики, культуры, развития языков и спорта Шортандинского района Глава 1. Общие положения
1. Настоящий порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностыми окладам работников организиций, финансируемых из районного бюждета разработан на основании подпункта 3) пункта 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года №1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий" и определяет порядок и условия установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников организаций, финансируемых из районного бюджета.

2. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 1-бабы 1-тармағының 37) тармақшасына сәйкес жалақы-қызметкердің біліктілігіне, орындалатын жұмыстың күрделілігіне, санына, сапасына және жағдайларына, сондай-ақ өтемақы және ынталандырушы сипаттағы төлемдерге байланысты еңбегі үшін сыйақы.
3. Мемлекеттік басқару органы-жарғыға сәйкес коммуналдық мемлекеттік мекеменің немесе мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорынның уәкілетті органы болып табылатын тиісті саладағы мемлекеттік мекеме.
4. Бюджеттік ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеуте арналған бюджет қаражаты мемлекеттік ұйымды қаржыландыру жоспарында (даму жоспарында) әрбір қаржы жылында көзделуге тиіс.
2 тарау. Аудандық бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеу шарттары
5. Ынталандырушы үстемеақылар персоналды ынталандыру және білікті кадрлар құрамын сақтау мақсатында белгіленетін төлемдер болып табылады.
6. Осы қаулыда көрсетілген бюджеттік ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде, "Мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы органдарының, қызметкерлеріне сыйлықақы беру, материалдық көмек көрсету және лауазымдық жалақыларына үстемеақылар белгілеу, сондай-ақ мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге бонустар төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 29 тамыздағы №1127 қаулысында көзделген материалдық көмектің және ынталандырушы төлемдердің бұрыннан бар түрлеріне қосымша төлемдер болып табылады.
7. Бюджеттік ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеу қызметкерлердің еңбегін ынталандырудың төленген түрлерін тоқтату үшін негіз болып табылмайды (сылықаққылар, қосымша ақылар, лауазымдарды қоса атқарғаны үшін, қамту аймағын кеңейткені үшін үстемеақылар, үстеме жұмыс және т.б.).
8. Бюджеттік ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлеу күнтізбелік жыл ішінде жүзеге асырылады.
9. Ынталандырушы үстемеақылар еңбекақының негізгі көрсеткіштерін, бюджет мүмкіндіктерін талдауға негізделе отырып және Қазақстан Республикасының заңнамасы өзгерген жағдайда жыл сайынғы негізде қайта қаралуы мүмкін.
10. Шортанды ауданның бюджеті, сондай-ақ кәсіпорындардың меншікті қаражаты бюджеттік ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар төлемдерін қаржыландыру көзі болып табылады.
11. Мемлекеттік басқару органы мемлекеттік органдардың штаттан тыс қызметкерлері мен ведомстволық бағынысты ұйымның қызметкерлері үшін мемлекеттік мекеменің және ведомстволық бағынысты ұйымның бірінші басшысының ұсынысы негізіңде лауазымдық айлықақыларға ынталандырушы үстемеақылардың мөлшерін белгілейді.
3 тарау. Аудандық бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларына ынталандырушы үстемеақылар белгілеу тәртібі

2. В соответствии с подпунктом 37) пункта 1 статьи 1 Трудового кодекса Республики Казахстан заработная плата – вознаграждение за труда в зависимости от квалификации работника, сложности, количества, качества и условий выполняемой работы, а также выплаты компенсационного и стимулирующего характера.
3. Орган государственного управления – государственное учреждение соответствущей отрасли, являющееся уполномоченным органом коммунального государственного учреждения или государственного коммунального казенного предприятия в соответствии с уставом.
4. Бюджетные средства на выплату стимулирующих надбавок к должностными окладам работников бюджетных организаций должны быть предусмотрены в плане финансирования (плане развития) государственной организаций каждый финансовый год.
Глава 2. Условия установления стимулиующих надбавок к должностным окладам работников организаций, финансируемых из районного бюджета
5. Стимулирующие надбавки являются выплатами устанавливаемыми с целью мотивирования персонала и сохранения квалифицированного кадрого состава.
6. Стимулирующие надбавки к должностным окладам работников бюджетных организаций, отраженные в настоящем постановлении, являются дополнительными выплатами к уже имеющимся видам материальной помощи и стимулирующих выплат, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан, постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2001 года №1127 "Об утверждении Правил премирования, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам работников органов Республики Казахстан за счет средств государственного бюджета".
7. Выплата стимулирующих надбавок к должностными окладам работников бюджетных организаций не является основанием для прекращения выплаченных видов стимулирования труда работников (премии, доплаты, надбавки за совмещение должностей, за расширение зоны покрытия, сверхурочные и др.).
8. Выплата стимулирующих надбавок к должностным окладам работников бюджетных организаций осуществляется в течение календарного года.
9. Стимулирующие надбавки могут быть пересмотрены на ежегодной основе, исходя из анализа основных показателей оплаты труда, возможностей бюджета и в случае изменения законодательства Республики Казахстан.
10. Источником финансирования выплат стимулирующих надбавок к должностным окладам работников бюджетных организаций является бюджет Шортандинского района, а также собственные средства предприятий.
11. Орган государственного управления устанавливает размер стимулирующих надбавок к должностным окладам для внештатных сотрудников государственных органов и работников подведомственной организации на основании представления первого руководителя государственного учреждения и подведомственной организации.
Глава 3. Порядок установления стимулирующих надбавок к должностным окладам работников организаций, финансируемых из районного бюджета

12. Мемлекеттік басқару органы ынталандырушы үстемеақылардың белгіленген мөлшерінің негізінде қосымша бюджет қаражатына қажеттілікті қалыптастырады және бюджеттік өтінімді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға жібереді.
13. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті үәкілетті орган Қазақстан Республикасы бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес Шортанды ауданының бюджетінен ынталандыру үстеме төлеуді жүзеге асыру үшін қажетті бюджет қаражатын көздейді және бюджет жобасын Шортанды ауданының мәслихатына жібереді.
14. Уәкілетті орган ынталандырушы үстемеақылардың мөлшерін белгілегеннен кейін мемлекетік мекеменің және коммуналдық мемлекеттік мекеменің/кәсіпорынның басшысы қызметкерлерге ынталандырушы үстемеақылар төлеу туралы бұйрық шығарады.
15. Мемлекеттік мекеменің және коммуналдық мемлекеттік мекеменің/кәсіпорынның басшысы еңбек және/немесе атқарушылық тәртіпті бұзған жағдайда, өз қызметкерлерінің ынталандыру үстемесінің мөлшерін жеке тәртіппен қайта қарауға құқылы.
16. Ынталандырушы үстемеақылар қызметкер сынақ мерзімінде болған кезеңде төленбейді.
17. Тиісті лауазым санатының функциялары уақытша орындалған жағдайда ынталандырушы үстемеақылар төленбейді.

12. Орган государственного управления на основании установленного размера стимулирующих надбавок формирует потребность в дополнительных бюджетных средствах и направляет бюджетную заявку в местный уполномоченный орган по государственному планированию.
13. Местный уполномоченный орган по государственному планированию в соответствии с требованиями бюджетного законодательства Республики Казахстан предусматривает необходимые для осуществления выплат стимулирующих надбавок бюджетные средства из бюджета Шортандинского района и направляет проект бюджета в маслихат Шортандинского района.
14. После установления уполномоченным органом размеров стимулирующих надбавок, руководитель государственного учреждения и коммунального государственного учреждения/предприятия издает приказ о выплате работникам стимулирующих надбавок.
15. Руководитель государственного учреждения и коммунального государственного учреждения/предприятия вправе пересмотреть в индивидуальном порядке размер стимулирующей надбавки своих сотрудников, в случае нарушения последними трудовой и/или исполнительской дисциплины.
16. Стимулирующие надбавки не выплачиваются в период нахождения работника на испытательном сроке.
17. Стимулирующие надбавки не выплачиваются в случае временного исполнения функций соответствующей категории должности.