Алматы облысы Алатау қаласының жергілікті өзін-өзі басқару аумақтық кеңесінің Ережесін бекіту туралы
Алматы облысы Алатау қалалық мәслихатының 2024 жылғы 19 шілдедегі № 6-15 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6 бабының 2-5 тармағына, "Жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестері туралы үлгілік ережені бекіту" туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің бұйрығына сәйкес, Алатау қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Алатау қаласының жергілікті өзін-өзі басқару аумақтық кеңесінің Ережесін осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім қабылданған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Алатау қаласы мәслихатының төрағасы Р. Абилова
Алатау қаласы мәслихатының 2024 жылғы 19 шілдедегі № 6-15 шешіміне қосымша
Алматы облысы Алатау қаласының жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестері туралы ереже
1. Негізгі ережелер
1. Осы Алматы облысы Алатау қаласының жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестері туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестері туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 703 бұйрығына сәйкес әзірленді және республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қала әкімдігі (бұдан әрі – Әкімдік) жанындағы жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңестерінің негізгі міндеттерін, құру және қызметін тоқтату тәртібін, өкілеттіктерін, қызмет нысанын, қабылданатын шешімдерінің мәртебесін, басшыларын сайлау тәртібін айқындайды.
2. Жергілікті өзін-өзі басқарудың аумақтық кеңесі (бұдан әрі – Кеңес) қалалық мәслихат депутаттарын сайлау бойынша бір немесе бірнеше сайлау округінің шекараларындағы тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың жұмыс істеуі, аумақтың санитариялық жай-күйі (бұдан әрі – аумақтық маңызы бар мәселелер) және құқық бұзушылықтардың алдын алу мәселелері бойынша республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қала әкімінің (бұдан әрі – Әкім) халықпен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша республикалық маңызы бар қала, астана, облыстық маңызы бар қала мәслихатының (бұдан әрі – Мәслихат) шешімдері негізінде құрылатын әкімдік жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Кеңестің негізі міндеттері, қызмет нысаны және өкілеттіктері
3. Кеңестің негізгі міндеттері:
аумақтық маңызы бар мәселелерді шешу және құқық бұзушылықтардың алдын алу бойынша азаматтардың құқықтарын іске асыруға жәрдемдесу; азаматтармен жұмыс істеуде өкілді және атқарушы органдарға көмек көрсету болып табылады.

Об утверждении Положения о территориальном совете местного самоуправления города Алатау Алматинской области
Решение маслихата города Алатау Алматинской области от 19 июля 2024 года № 6-15
В соответствии с пунктом 2-5 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан "Об утверждении Типового Положения о территориальных советах местного самоуправления", маслихат города Алатау РЕШИЛ:
1. Утвердить Положение о территориальном совете местного самоуправления города Алатау, согласно приложения к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня принятия.
Председатель маслихата города Алатау Р. Абилова
Приложение к решению маслихата города Алатау "19" июля 2024 года № 6-15
Положение о территориальном совете местного самоуправления города Алатау Алматинской области
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о территориальном совете местного самоуправления города Алатау Алматинской области (далее – Положение) разработанна основании Типового положения о территориальных советах местного самоуправления по приказу Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 703 "Об утверждении Типового положения о территориальных советах местного самоуправления", которое определяет основные задачи, порядок создания и прекращения деятельности, полномочия, форму деятельности, статус принимаемых решений, порядок избрания руководителя территориальных советов местного самоуправления при акимате города республиканского значения, столицы, города областного значения (далее – Акимат).
2. Территориальный совет местного самоуправления (далее – Совет) является консультативно-совещательным органом при Акимате, создаваемым на основании решения маслихата города республиканского значения, столицы, города областного значения (далее – Маслихат) по вопросам взаимодействия акима города республиканского значения, столицы города областного значения (далее – Аким) с населением по вопросам функционирования жилищно-коммунальных хозяйств, санитарного состояния территории (далее – вопросы территориального значения) и профилактике правонарушений в границах одного или нескольких избирательных округов по выборам депутатов городского маслихата.
2. Основные задачи, форма деятельности и полномочия Совета
3. Основными задачами Совета являются:
содействие в реализации прав граждан по решению вопросов территориального значения и профилактике правонарушений; оказание помощи представительным и исполнительным органам в работе с гражданами.

4. Кеңестің өкілеттіктері:
мемлекеттік органдарға аумақтық маңызы бар мәселелер және құқық бұзушылықтардың алдын алу бойынша ұсыныстар енгізу;
мемлекеттік органдардан Кеңестің міндеттерін іске асыру үшін қажетті ақпаратты, материалдарды сұрату және алу, аумағына кіру шектелген мекемелер мен ұйымдарды қоспағанда, Кеңес шекарасы шегіндегі аумақтық маңызы бар мәселелерді шешумен байланысты мекемелер мен ұйымдарға бару; кеңес шекарасы шегінде абаттандыру, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, санитариялық жағдай және құқық бұзушылықтың алдын алу мәселелері бойынша азаматтардың пікірлерін зерделеу, талдау және ескеру; азаматтарды тұрғын үй және үй маңы аумақтарының сақталуын, пайдаланылуын, жөнделуін, абаттандырылуын жақсарту мәселелерін шешуге тарту;
кеңес шекарасы шегінде құқық бұзушылықтардың алдын алу бойынша қызметті жүзеге асыруға жәрдемдесу;
кеңес шекарасы шегінде полицияның учаскелік инспекторларының жұмысын жақсарту бойынша уәкілетті органдарға ұсыныстар енгізу болып табылады.
5.Кеңес қызметінің нысандары:
аумақтық маңызы бар мәселелер бойынша азаматтарды қабылдау;
Алатау қаласының әкіммен, депутаттармен және басқа лауазымды тұлғалармен азаматтардың өтініштері бойынша жергілікті маңызы бар мәселелерді талқылау;
аумақтық маңызы бар мәселелер бойынша азаматтардың Әкіммен, мәслихат депутаттарымен және басқа лауазымды тұлғалармен кездесулерін ұйымдастыру;
құқық бұзушылықтарды жасауға төзбеушілікті насихаттауды жүзеге асыру; азаматтармен құқық бұзушылықтардың алдын алуға бағытталған түсініктемелік-құқықтық жұмыстарды жүргізу;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтің басқа да нысандары болып табылады.
3. Кеңесті құру тәртібі
6. Кеңес Мәслихаттың шешімі негізінде қалалық мәслихат депутаттарын сайлау бойынша бір немесе бірнеше сайлау округтерінің шекарасында Әкім ұсынған құрамда құрылады;
қалада құрылатын Кеңестің саны туралы, олардың шекаралары және сандық құрамы туралы ұсыныстарды тиісті Әкімдік Мәслихатқа ұсынады.
7. Кеңестің дербес құрамын еңбек ұжымдары, қоғамдық ұйымдар, пәтер иелері кооперативтерінің ұсынымы бойынша қалалық мәслихат депутаттарын сайлау бойынша бір немесе бірнеше сайлау округтерінің тұрғындары арасынан Алату қаласының әкімі айқындайды және Алатау қаласының мәслихатымен бекітіледі;
кеңестің құрамына Кеңестің шекарасына кіретін сайлау округтері бойынша сайланған қалалық мәслихаттың депутаттары кіре алады;
кеңестің құрамына кәмелетке толмаған адамдар, сот әрекетке қабілетсіз деп таныған адамдар, сондай-ақ сот үкімімен бас бостандығынан айыру орындарындағы адамдар кірмейді;
кеңес құрамының саны тақ сан;
кеңестің дербес құрамы әрбір бес жыл сайын Алатау қаласының әкімнің ұсынысы бойынша жаңартылады.
8. Кеңес туралы ережені осы Үлгілік ереженің негізінде Алатау қаласының әкімдігі әзірлейді және Алатау қаласының мәслихатымен бекітеді.

4. Полномочиями Совета являются:
внесение в государственные органы предложений по вопросам территориального значения и профилактике правонарушений; запрашивание и получение от государственных органов информации, материалов, необходимых для реализации задач Совета; посещение учреждений и организаций, связанных с решением вопросов территориального значения в пределах границ Совета, за исключением учреждений и организаций, вход на территорию которых ограничен; изучение, анализ и учет мнения граждан по вопросам благоустройства, жилищно-коммунального хозяйства, санитарного состояния и профилактики правонарушений в пределах границ Совета; привлечение граждан к решению вопросов улучшения сохранности, эксплуатации, ремонта, благоустройства жилых домов и придомовых территорий;
содействие в осуществлении деятельности по профилактике правонарушений в пределах границ Совета;
внесение предложений в уполномоченные органы по улучшению работы участковых инспекторов полиции в пределах границ Совета
5.Формами деятельности Совета являются:
прием граждан по вопросам территориального значения; обсуждение с акимом города Алатау, депутатами и другими должностными лицами вопросов местного значения по обращениям граждан;
организация встреч граждан с акимом города Алатау, депутатами маслихатов и другими должностными лицами по вопросам территориального значения;
осуществление пропаганды нетерпимости к совершению правонарушений;
проведение разъяснительно-правовой работы с гражданами направленной на профилактику правонарушений;
другие формы деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок образования Совета
6. Совет создается на основании решения маслихата города Алатау в границах одного или нескольких избирательных округов по выборам депутатов городского маслихата в составе, предложенном акимом города Алатау.
Предложения о количестве создаваемых Советов в городе, об их границах и численном составе вносятся в маслихат города Алатау соответствующим акиматом города Алатау.
7. Персональный состав Совета определяется акимом города Алатау из числа жителей одного или нескольких избирательных округов по выборам депутатов городского маслихата по представлению трудовых коллективов, общественных организаций, кооперативов собственников квартир и утверждается маслихатом.
8. В состав Совета могут входить депутаты городского маслихата, избранные по избирательным округам, входящим в границы Совета. В состав Совета не входят несовершеннолетние лица, лица, признанные судом недееспособными, а также лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда. Численный состав Совета нечетный. Персональный состав Совета обновляется каждые пять лет по предложению акима города Алатау.
8. Положение о Совете разрабатывается акиматом города Алатау на основе настоящего Типового положения и утверждается маслихатом города Алатау.

4. Кеңестің төрағасы
9. Кеңестің төрағасын Кеңес құрамы арасынан Алатау қаласының әкімі ұсынған кандидатуралар арасынан қоғамдық бастамада Кеңес мүшелері сайлайды.
Кеңестің төрағасы:
кеңеске жүктелген жұмысты ұйымдастырады және міндеттер мен функциялардың уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз етеді;
кеңестің отырыстарын дайындайды және жүргізеді, шешімдерге, отырыс хаттамаларына және басқа да құжаттарға қол қояды;
кеңестің аумағында тұратын халыққа Кеңестің шешімдерін жеткізеді және олардың орындалуын бақылауды ұйымдастырады;
кеңес аумағындағы аумақтық маңызы бар мәселелерді қарайтын мемлекеттік билік органдарында, ұйымдар мен мекемелерде Кеңестің мүдделерін білдіреді;
кеңестің тапсырмасы бойынша өзге де мәселелерді шешеді.
5. Кеңестің қызметін ұйымдастыру
10. Кеңестің бірінші отырысын Алатау қаласының әкімі немесе ол уәкілеттік берген адам ашады;
кеңестің бірінші отырысында ашық дауыс берумен Кеңестің төрағасы және хатшысы сайланады;
хатшы жұмыс жоспарын әзірлеуді қамтамасыз етеді, отырысқа материалдарды дайындауды ұйымдастырады, отырыстың өтетін орны, уақыты және күн тәртібі туралы Кеңес мүшелеріне хабарлайды, отырыстың хаттамасын ресімдейді және іс жүргізеді.
11. Кеңес жұмысының негізгі нысаны отырыстар болып табылады. Кеңес отырыстары оның жалпы құрамының кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда заңды деп саналады.
Кеңес отырыстары ашық болып табылады.
12. Кеңес шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және егер оған Кеңестің қатысып отырған мүшелерінің көпшілік дауысы берілсе, қабылданды деп саналады. Дауыс тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады. 13.Кеңестің шешімі ұсынымдық сипатқа ие.
14. Кеңес отырыстарына Алатау қаласының әкімі немесе ол уәкілеттік берген адам қатыса алады.
15. Кеңестің шешімі хаттама түрінде ресімделеді және Алатау қаласының әкім аппараты мен тиісті мекемелер мен ұйымдарға жолданады.
6. Кеңес қызметінің тоқтатылуы.
16. Кеңес қызметі тиісті Мәслихаттың шешімі бойынша тоқтатылады.

4. Председатель Совета
9. Председатель Совета избирается на общественных началах членами Совета из числа кандидатур, представленных акимом города Алатау из состава Совета.
Председатель Совета:
организовывает работу и обеспечивает своевременное и качественное выполнение задач и функций, возложенных на Совет;
готовит и ведет заседания Совета, подписывает решения, протоколы заседаний и другие документы;
доводит до сведения населения, проживающего на территории Совета, решения Совета и организует контроль за их выполнением;
представляет интересы Совета в органах государственной власти, организациях и учреждениях, рассматривающих вопросы территориального значения на территории Совета;
решает иные вопросы по поручению Совета.
5. Организация деятельности Совета
10. Первое заседание Совета открывает аким города Алатау или уполномоченное им лицо. На первом заседании Совета открытым голосованием избираются председатель и секретарь Совета.
Секретарь обеспечивает разработку плана работы, организовывает подготовку материалов к заседанию, оповещает членов Совета о месте, времени проведения и повестке дня заседания, оформляет протокол заседания и ведет делопроизводство.
11. Основной формой работы Совета являются заседания. Заседания Совета считаются правомочными при участии в них не менее двух третей от общего числа их состава.
Заседания Совета являются открытыми.
12. Решения Совета принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов присутствующих членов Совета.
При равенстве голосов, голос председателя является решающим.
13.Решения Совета носят рекомендательный характер.
14. На заседании Совета может присутствовать аким города Алатау или уполномоченное им лицо.
15.Решение Совета оформляется в виде протокола и направляется в аппарат акима города Алатау и соответствующие учреждения и организации.
6. Прекращение деятельности Совета.
16. Деятельность Совета прекращается по решению маслихата города Алатау.