Семей қаласының 2024-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарын басқару жөніндегі бағдарламасын бекіту туралы
Абай облысы Семей қаласы мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 38/200-VIII шешімі
Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 365–бабы, 3-тармағының 1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Коммуналдық қалдықтарын басқару жөніндегі бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 154-п бұйрығына сәйкес, Семей қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Семей қаласының 2024-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтар басқару бағдарламасын осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Семей қаласы мәслихат төрағасының м.а. К. Шапатов
Семей қаласы мәслихатының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 38/200-VIII шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
АБАЙ ОБЛЫСЫ СЕМЕЙ ҚАЛАСЫНЫҢ 2024-2028 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРЫН БАСҚАРУ ЖӨНІНДЕГІ БАҒДАРЛАМАСЫ
ӘЗІРЛЕУШІ
"CSDConsulting" ЖШС
___________________
Директор МельниковаО.В.
Семей қаласы, 2024 жыл
МАЗМҰНЫ
КІРІСПЕ 8
1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР ЖӘНЕ СЕМЕЙ ҚАЛАСЫН ДАМЫТУДЫҢ СТРАТЕГИЯЛЫҚ ЖОСПАРЛАРЫ 9
2. СЕМЕЙ ҚАЛАСЫНЫҢ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРЫН БАСҚАРУДЫҢ ҚОЛДАНЫСТАҒЫ ЖҮЙЕСІН ТАЛДАУ. СОҢҒЫ 5 ЖЫЛДАҒЫ НЕГІЗГІ КӨРСЕТКІШТЕРДІҢ ДИНАМИКАСЫ 11
2.1 Коммуналдық қалдықтардың түзілуі және морфологиялық құрамы 11
2.2 Қалдықтарды басқару саласындағы қолданыстағы нормативтік актілер 12
2.3 Қалдықтарды жинау және шығарумен тұрғындардың қамтылуы 15
2.4 Коммуналдық қалдықтарды жинау, жинақталуы және бөлек жинау 15
2.5 Коммуналдық қалдықтарды тасымалдау 17
2.6 Коммуналдық қалдықтарды қалпына келтіру 18
2.7 Тағам қалдықтарын жинау және қайта өңдеу бойынша қолданыстағы жағдайды талдау 19
2.8 Құрамында қауіпті заттары бар коммуналдық қалдықтарды (құрамында сынабы бар, медициналық, ЭЭЖҚ және басқалары) басқарудың ағымдық жай-күйін талдау 19
2.9 Тұрғындардан ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын шығару бойынша ағымдық жағдайды талдау 20
2.10 Қалдықтарды көму 21
2.11 Рұқсат етілмеген үйінділер 21
2.12 Қалдықтарды басқару шараларына бөлінген қаржыларды талдау 21
3. СЕМЕЙ ҚАЛАСЫНЫҢ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРЫН БАСҚАРУДЫҢ АҒЫМДЫҚ ЖАЙ-КҮЙІ ТУРАЛЫ ҚОҒАМДЫҚ КӨЗҚАРАС 22
4. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ САЛАСЫНДАҒЫ НЕГІЗГІ МӘСЕЛЕЛЕР. SWOTТАЛДАУ 24
5. УӘКІЛЕТТІ ОРГАНДАР ҮШІН БАҚЫЛАУ ШАРАЛАРЫНА ҚАТЫСТЫ ЗАҢНАМАЛАРДЫҢ ТАЛАПТАРЫН ТАЛДАУ 25

Об утверждении Программы управления коммунальными отходами города Семей на 2024-2028 годы
Решение маслихата города Семей области Абай от 25 декабря 2024 года № 38/200-VIII
В соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 154-п "Об утверждении Программы управления коммунальными отходами", маслихат города Семей РЕШИЛ:
1. Утвердить Программу по управлению коммунальными отходами по городу Семей на 2024-2028 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. председателя маслихата города Семей К. Шапатов
УТВЕРЖДЕНА
hешением маслихата города
Семей
от 25 декабря 2024 года
№ 38/200-VIII
ПРОГРАММА ПО УПРАВЛЕНИЮ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ ГОРОДА СЕМЕЙ ОБЛАСТИ АБАЙ НА 2024-2028 ГГ.
РАЗРАБОТЧИК
ТОО "CSD Consulting"
___________________
Директор МельниковаО.В.
г. Семей, 2024 год
Содержание
ВВЕДЕНИЕ 9
1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ И СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ПЛАНЫ РАЗВИТИЯ Г. СЕМЕЙ 10
2. АНАЛИЗ СУЩЕСТВУЮЩЕЙ СИСТЕМЫ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ Г. СЕМЕЙ. ДИНАМИКА ОСНОВНЫХ ПОКАЗАТЕЛЕЙ ЗА ПОСЛЕДНИЕ 5 ЛЕТ 12
2.1 Образование и морфологический состав коммунальных отходов 12
2.2 Действующие нормативные акты в сфере управления отходами 13
2.3 Охват населения сбором и вывозом 15
2.4 Сбор, накопление и раздельный сбор коммунальных отходов 16
2.5 Транспортировка коммунальных отходов 18
2.6 Восстановление коммунальных отходов 18
2.7 Анализ существующей ситуации по сбору и переработке пищевых отходов 19
2.8 Оценка текущего состояния управления опасными составляющими коммунальных отходов (ртутьсодержащие, медицинские, ОЭЭО и пр.) 19
2.9 Анализ существующей ситуации по вывозу крупногабаритных и строительных отходов от населения 21
2.10 Захоронение отходов 21
2.11 Несанкционированные свалки 22
2.12 Анализ выделенных средств на мероприятия по управлению отходами 22
3. ОБЩЕСТВЕННОЕ МНЕНИЕ О ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ СИСТЕМЫ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ Г. СЕМЕЙ 23
4. ВЫВОДЫ И ОСНОВНЫЕ ПРОБЛЕМЫ В СФЕРЕ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ. SWOT АНАЛИЗ 25
5. АНАЛИЗ ТРЕБОВАНИЙ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА, КАСАЮЩИХСЯ МЕР КОНТРОЛЯ ДЛЯ УПОЛНОМОЧЕННЫХ ОРГАНОВ 26

6. ҚАЗАҚСТАНДАҒЫ ЖӘНЕ ШЕТЕЛДЕГІ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ ӘДІСТЕРІН ТАЛДАУ 30
6.1 Қазақстанда коммуналдық қалдықтарды басқару тәжірибесі 30
6.2 Шетелдерде коммуналдық қалдықтарды басқарудың озық тәжірибесі және әдістері 42
7. СЕМЕЙ ҚАЛАСЫНЫҢ 2024-2028 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ МАҚСАТЫ, МІНДЕТТЕРІ ЖӘНЕ НЫСАНАЛЫ КӨРСЕТКІШТЕРІ 57
7.1 2028 жылға дейін коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін болжау 57
7.2 Бағдарлама мақсаты және міндеттері 58
7.3 Бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері 58
8. СЕМЕЙ Қ. 2024-2028 ЖЫЛДАРДАҒЫ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТПЕН МІНДЕТТЕРГЕ ҚОЛ ЖЕТКІЗУ ЖОЛДАРЫ 59
8.1 Семей қаласының 2024-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасының қойылған міндеттеріне жету жолдары 61
8.1.1 Ұйымдастырушылық-әкімшіліктік басқаруды жақсарту 61
8.1.2 Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау мен қалпына келтіруді дамыту және қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды басқару инфрақұрылымын жаңғырту. 62
8.1.3 Семей қаласы тұрғындарының қалдықтарды басқару, соның ішінде қалдықтарды бөлек жинау саласындағы қызығушылықтары мен хабардарлық деңгейін жоғарылату 68
9. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БОЙЫНША БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУҒА ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР 70
10. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ МОНИТОРИНГІ 71
11. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ БОЙЫНША ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ 72
1-қосымша 81
2-қосымша 85
3-қосымша 86
3-қосымша 86
ТЕРМИНДЕР ЖӘНЕ АНЫҚТАМАЛАР
Биоыдырайтын қалдықтар - анаэробты немесе аэробты ыдырауға қабілетті қалдықтар, соның ішінде бау-бақша және саябақ қалдықтары, сондай-ақ тамақ өнеркәсібінің қалдықтарымен салыстырылатын тамақ қалдықтары, макулатура.
Қалдықтарды көму – қалдықтарды алу ниетінсіз, шектеусіз мерзім аралығында қауіпсіз сақтау үшін арнайы бекітілген орындарда жинау.
Коммуналдық қалдықтар – тұтыну қалдықтары, құрамына кіретіндер:
1) аралас қалдықтар және қағаз және картон, шыны, металл, пластмасса, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма, қораптар, пайдаланылған электрлік және электрондық жабдықтар, батареялар мен аккумляторлар секілді үй шаруашылығында бөлек жиналған қалдықтар;
2) аралас қалдықтар және өзінің сипаты мен құрамы бойынша үй шаруашылығындағы қалдықтарға ұқсас болып келетін басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар.
Контейнерлік алаңдар – коммуналдық қалдықтарды жинақтауға арналған арнайы алаңдар, мұнда коммуналдық қалдықтарды тасымалдауды жүзеге асыратын мамандандырылған көлікке арналған жүру жолдары бар коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер орнатылады;
Ірі көлемді қалдықтар – шаруашылық әрекет барысында (тұрмыстық техника, жиһаз және басқалары) өзінің тұтынушылық қасиетін жойған және өзінің көлемі бойынша тек мамандандырылған көлік құралдарымен ғана тасымалдау мүмкіндігі бар тұтыну қалдықтары.
Тұтыну қалдықтары – адамның тіршілігі барысында түзілген қалдықтар, толық немесе ішінара өзінің тұтынушылық қасиетін жойған өнімдер және (немесе) бұйымдар, олардың қораптары және басқа заттар немесе олардың қалдықтары, агрегатты күйіне қарамастан, пайдалану мерзімі немесе жарамдылық мерзімі өтіп кеткен, сонымен қатар, меншік иесі өз бетінше немесе құжат арқылы тұтыну қалдығы разрядына өткен қалдықтар.
Электрондық және электрлік жабдық қалдықтары – Жарамсыз немесе қолданыстан шыққан, қалдық қатарына жатқызылатын электрондық және электрлік жабдықтар, сонымен қатар, оның тораптары, бөліктері, бөлшектері.
Тамақ қалдықтары - тамақ өнімдерін өндіру және тұтыну нәтижесінде пайда болатын, тамақ өнеркәсібінде түзілетін қалдықтармен салыстырылатын қалдықтар.
Қалдықтарды көму полигондары -. қалдықтарды алу ниетінсіз, арнайы жабдықталған, экологиялық, құрылыс және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес келетін орынға тұрақты орналастыру.
Қалдықтарды бөлек жинау - ары қарай мамандандырылған басқаруды жеңілдету мақсатында түрлері немесе топтары бойынша бөлек жиналған қалдықтар.
Қалдықтарды жинау – жеке және заңды тұлғалардан мамандандырылған ұйымдарға ары қарай қайта қалпына келтіруге немесе жоюға бағыттау мақсатында қалдықтарды қабылдауды ұйымдастыру бойынша іс-әрекеттер.
Мамандандырылған ұйымдар – коммуналдық қалдықтарды жинау, сұрыптау, тасымалдау, қалпына келтіру және (немесе) жою бойынша іс-әрекеттерді жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар;
Құрылыс қалдықтары - ғимараттарды, құрылыстарды, өнеркәсіптік нысандарды, жолдарды, инженерлік және басқа коммунакциялардың құрылысы немесе оларды бұзу, сұрыптау, қайта жабдықтау, жөндеу (соның ішінде капиталдық) барысында түзілетін қалдықтар.
Тұрмыстық қатты қалдықтар - қатты күйдегі коммуналдық қалдықтар.
Қалдықтарды тасымалдау – жинау, сұрыптау, қайта өңдеу, қалпына келтіру және (немесе) жою барысында түзілген, жинақталған қалдықтарды мамандандырылған көлік құралдары көмегі арқылы тасымалдаумен байланысты іс-әрекеттер.
Қалдықтар жою – термиялық, химиялық немесе биологиялық үдерістер нәтижесінде көлемі маңызды түрде төмендейтін және (немесе) қалдықтардың физикалық жай-күйі мен химиялық құрамы өзгеретін, бірақ өнім өндіру немесе энергия алу мақсатында қолданылмайтын қалдықтарды жою тәсілі.
Қалдықтарды басқару - қалдықтар түзілгеннен бастап, соңғы жойғанға дейінгі жүзеге асырылатын опеарциялар.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинаудың орталықтандырылған жүйесі – меншік нысаны және іс-әрекет түріне қарамастан, тұрғын үйлерде және (немесе) жеке тұрған ғимараттарда (құрылыстарда) тұратын немесе өзінің іс-әрекетін жүзеге асыратын, сонымен қатар, меншік иелігінде контейнерлік алаңдары мен контейнерлері жоқ, немесе жалпы пайдаланылатын жерде тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметін жүзеге асыру үшін контейнерлік алаңдары мен контейнерлері бар жеке және заңды тұлғаларды қамтамасыз ету мақсатында жергілікті атқарушы органмен ұйымдастырылатын жүйе.
ҚЫСҚАРТУЛАР
ҰСБ
Ұлттық статистика бюросы
ММ
Мемлекеттік мекеме
Семей қ. ТШБ
Абай облысы Семей қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі
ЕО
Еуропалық Одақ
ЖК
Жеке кәсіпкер
ІКҚ
Ірі көлемді қалдықтар
КА
Контейнерлік алаңдар
ҚР ЭТРМ
Қазақстан Республикасының экология және табиғи ресурстар министрлігі
ШОК
Шағын және орта кәсіпкерлік
ЖАО
Жергілікті атқарушы орган
ҚҚЗ
Қалдықтарды қайта өңдейтін зауыт
ҚСК
Қоқыс сұрыптайтын кешен
ҚШҰ
Қоқыс шығаратын ұйым
ҚҚС
Қосымша құн салығы
ҮЕҰ
Үкіметтік емес ұйым
ЭЭЖҚ
Электрондық және электрлік жабдықтар қалдықтары
ҚСБҚ
Құрамында сынабы бар қалдықтар
КЖП
Кеңейтілген жауапкершілік принципі
ТЭН
Техникалық-экономикалық негіздеме
ТҚҚ
Тұрмыстық қатты қалдықтар
ТРБ
Абай облысының табиғи ресурстар және табиғатты реттеу басқармасы
ҚР ЭК
Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексі
БАҒДАРЛАМА ПАСПОРТЫ
Атауы

6. ОБЗОР МЕТОДОВ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ В КАЗАХСТАНЕ И ЗА РУБЕЖОМ 30
6.1 Практика управления коммунальными отходами в Казахстане 30
6.2 Наилучшая практика и методы управления коммунальными отходами за рубежом 42
7. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ Г. СЕМЕЙ НА 2024-2028ГГ. 57
7.1 Прогноз объемов образования коммунальных отходов до 2028 г. 57
7.2 Цели и задачи Программы 58
7.3 Целевые показатели Программы 58
8. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И ЗАДАЧ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ Г. СЕМЕЙ НА 2024-2028ГГ. 59
8.1 Пути достижения поставленных задач Программы управления коммунальными отходами г. Семей на 2024-2028гг. 61
8.1.1 Улучшение организационно-административного управления 61
8.1.2 Модернизация инфраструктуры по управлению коммунальными отходами для развития раздельного сбора и восстановления и обеспечения безопасного захоронения коммунальных отходов. 62
8.1.3 Повышение уровня осведомленности и заинтересованности населения г. Семей по управлению отходами, в том числе в области раздельного сбора отходов 68
9. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ ДЛЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ ПО УПРАВЛЕНИЮ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ 70
10. МОНИТОРИНГ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ 71
11. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ 72
Приложение 1 81
Приложение 2 85
Приложение 3 87
Приложение 3 87
ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ
Биоразлагаемые отходы - отходы, которые способны подвергаться анаэробному или аэробному разложению, в том числе садовые и парковые отходы, а также пищевые отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, макулатура.
Захоронение отходов – складирование отходов в местах, специально установленных для их безопасного хранения в течение неограниченного срока, без намерения их изъятия.
Коммунальные отходы - отходы потребления, включающие:
1) смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;
2) смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Контейнерные площадки – специальные площадки для накопления коммунальных отходов, на которых размещаются контейнеры для сбора коммунальных отходов, с наличием подъездных путей для специализированного транспорта, осуществляющего транспортировку коммунальных отходов;
Крупногабаритные отходы – отходы потребления и хозяйственной деятельности (бытовая техника, мебель и другое), утратившие свои потребительские свойства и по своим размерам исключающие возможность транспортировки на специализированных транспортных средствах.
Отходы потребления - отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, полностью или частично утратившие свои потребительские свойства продукты и (или) изделия, их упаковка и иные вещества или их остатки, срок годности либо эксплуатации которых истек независимо от их агрегатного состояния, а также от которых собственник самостоятельно физически избавился либо документально перевел в разряд отходов потребления.
Отходы электронного и электрического оборудования – отнесенное к отходам, непригодное или вышедшее из употребления электронное и электрическое оборудование, в том числе его узлы, части, детали.
Пищевые отходы - отходы, сопоставимые с отходами пищевой промышленности, образующиеся в результате производства и потребления продуктов питания.
Полигон захоронения отходов - специально оборудованное место постоянного размещения отходов без намерения их изъятия, соответствующее экологическим, строительным и санитарно-эпидемиологическим требованиям.
Раздельный сбор отходов - сбор отходов раздельно по видам или группам в целях упрощения дальнейшего специализированного управления ими.
Сбор отходов - деятельность по организованному приему отходов от физических и юридических лиц специализированными организациями в целях дальнейшего направления таких отходов на восстановление или удаление.
Специализированные организации – индивидуальные предприниматели или юридические лица, осуществляющие деятельность по сбору, сортировке, транспортировке, восстановлению и (или) удалению коммунальных отходов.
Строительные отходы - отходы, образующиеся в процессе сноса, разборки, реконструкции, ремонта (в том числе капитального) или строительства зданий, сооружений, промышленных объектов, дорог, инженерных и других коммуникаций.
Твердые бытовые отходы - коммунальные отходы в твердой форме.
Транспортировка отходов - деятельность, связанная с перемещением отходов с помощью специализированных транспортных средств между местами их образования, накопления в процессе сбора, сортировки, обработки, восстановления и (или) удаления.
Уничтожение отходов – способ удаления отходов путем термических, химических или биологических процессов, в результате применения которого существенно снижаются объем и (или) масса и изменяются физическое состояние и химический состав отходов, но который не имеет в качестве своей главной цели производство продукции или извлечение энергии.
Управление отходами - операции, осуществляемые в отношении отходов с момента их образования до окончательного удаления.
Централизованная система сбора твердых бытовых отходов– система, организуемая местными исполнительными органами в рамках обеспечения физических и юридических лиц независимо от форм собственности и вида деятельности, проживающих (находящихся) и (или) осуществляющих свою деятельность в жилых домах либо отдельно стоящих зданиях (сооружениях) и не имеющих на праве собственности контейнерных площадок и контейнеров, а также имеющих на праве собственности контейнерные площадки и контейнеры, расположенные на землях общего пользования, услугами по сбору, транспортировке твердых бытовых отходов.
СОКРАЩЕНИЯ
БНС
Бюро национальной статистики
ГУ
Государственное учреждение
ЖКХ г. Семей
Отдел жилищно-коммунального хозяйства города Семей области Абай
ЕС
Европейский Союз
ИП
Индивидуальный предприниматель
КГО
Крупногабаритные отходы
КП
Контейнерная площадка
МЭПР РК
Министерство экологи и природных ресурсов Республики Казахстан
МСП
Малое и среднее предпринимательство
МИО
Местный исполнительный орган
МПЗ
Мусороперерабатывающий завод
МСК
Мусоросортировочный комплекс
МВО
Мусоровывозящая организация
НДС
Налог на добавленную стоимость
НПО
Неправительственная организация
ОЭЭО
Отходы электронного и электрического оборудования
РСО
Ртутьсодержащие отходы
РОП
Принцип расширенной ответственности
ТЭО
Технико-экономическое обоснование
ТБО
Твердые бытовые отходы
УПР
Управления природных ресурсов и регулирования природопользования области Абай
ЭК РК
Экологический кодекс Республики Казахстан
ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ
Наименование

Абай облысы Семей қаласының 2024-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарын басқару жөніндегі бағдарламасы
Әзірлеугеарналғаннегіздеме
Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексі. 2021 жылдың 2-қаңтарындағы № 400-VI ҚРЗ
Жергілікті атқарушы органдарға коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі Бағдарламаны әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдар, ҚР Экология және табиғи ресурстар министрлігінің 18.05.2023 ж. №154б бұйрығы.
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
"Абай облысы Семей қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық бөлімі" ММ
Бағдарламамақсаты
Бағдарламаның мақсаты полигондарға жіберілетін қалдықтардың көлемін төмендету және қайта өңдеу үлесін жоғарылату үшін коммуналдық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, қалпына келтіру және жою бойынша қажетті инфрақұрылымды қалыптастыру және жаңғырту болып табылады. Бағдарлама Абай облысындағы және Семей қаласының коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы бекітілген нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған.
Бағдарлама міндеттері
1.Қаладағы ұйымдастырушылық-әкімшілік басқаруды жақсарту.
2. Коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша инфрақұрылымды жаңғырту.
3. Коммуналдық қалдықтарды сұрыптау және қалпына келтіруді дамыту.
4. Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көму.
5. Қалдықтарды басқару бойынша жұртшылықтың хабардарлығын жоғарылату.
Қаржыландыру көлемі
1-ші кезең (2025ж.) – 328 млн. теңге (жергілікті бюджет)
2-ші кезең (2025-2026 жж.)- 6 022,4 млн. теңге (облыстық бюджет)
3-ші кезең (2026–2028 жж.) – 6-8 млрд. теңге, "Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ арқылы.
* Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, қаржыландыру көздері бойынша шығындар қосындысына "Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ арқылы Семей қаласының коммуналдық қалдықтарын басқару жөніндегі инфрақұрылымын құру бойынша жобаларды жүзеге асыру және Абай облысының қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шаралар жоспары шеңберіндетиісті қаржылық жылдың республикалық және жергілікті бюджетін бекіту және нақтылауды ескере отырып, түзетулер енгізілетін болады.
Бағдарламаны орындаушылар
Семей қаласының әкімдігі, Семей қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы бөлімі, Абай облысындағы табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы, коммуналдық қалдықтарды жинаумен, шығарумен, қалпына келтірумен және көмумен айналысатын субъектілер, мемлекеттік мекемелер, әлеуметтік нысандар, заңды тұлғалар, жеке кәсіпкерлер, ҮЕҰ, тұрғындар және басқа да мүдделі тараптар.
Кезеңдері
5 жыл: 2024 – 2028 жж.
КІРІСПЕ
Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарлама коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы ағымдық жай-күйді талдау және қалдықтарды басқару жүйесін жақсарту бойынша қойылған мақсаттар мен міндеттерді жетілдіруге бағытталған іс-шаралар тізбегін қарастыратын стратегиялық құжат болып табылады.

Программа по управлениюкоммунальными отходами города Семей области Абай на 2024-2028 гг.
Основание для разработки
Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК.
Методические рекомендации местным исполнительным органам по разработке Программы по управлению коммунальными отходами, приказ №154п от 18.05.2023г. Министерства экологии и природных ресурсов РК.
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства города Семейобласти Абай"
Цель Программы
Целью Программы является модернизация и функционирование необходимой инфраструктуры по сбору, транспортировке, сортировке, восстановлению и удалению коммунальных отходов для повышения доли переработки и снижения объемов отходов, направляемых на полигоны. Программа также нацелена на достижение установленных целевых показателей в сфере управления коммунальными отходами области Абай и г. Семей.
Задачи Программы
1.Улучшение организационно-административного управления в городе
2.Модернизация инфраструктуры по управлению коммунальными отходами
3. Развитие сортировки и восстановления коммунальных отходов
4. Безопасное захоронение коммунальных отходов
5.Повышение осведомленности общественности по управлению отходами
Объем финансирования
1-ый этап (2025 г.) – 328 млн. тенге (местный бюджет)
2-ой этап (2025-2026 гг.)- 6 022,4 млн. тенге (областной бюджет)
3-ий этап (2026–2028 гг.) – 6-8 млрд. тенге через АО "Фонд развития промышленности".
*Суммы расходов по источникам финансирования будут корректироваться с учетом утверждения и уточнения республиканского и местного бюджетов на соответствующий финансовый год в соответствии с законодательством Республики Казахстан в рамках Плана мероприятий по охране окружающей среды области Абай и реализации Проекта по созданию инфраструктуры по управлению коммунальными отходами г. Семей через АО "Фонд развития промышленности".
Исполнители Программы
Акимат г. Семей, Отдел жилищно-коммунального хозяйства города Семей, Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Абай, субъекты по сбору, вывозу, восстановлению и захоронению коммунальных отходов, государственные учреждения, социальные объекты, юридические лица, индивидуальные предприниматели, НПО, население и прочие заинтересованные стороны.
Период
5 лет: 2024 – 2028 гг.
ВВЕДЕНИЕ
Программа по управлению коммунальными отходами представляет собой стратегический документ, который включает в себя анализ текущей ситуации в области управления коммунальными отходами и перечень мероприятий, направленных на достижение установленных целей и задач по совершенствованию системы управления отходами.

Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарлама Қазақстан Республикасы Экологиялық Кодексінің (ары қарай – ҚР ЭК) 365-бабына және ҚР экология және табиғи ресурстар министрлігінің 18.05.2023 жылғы №154 бұйрығымен бекітілген "Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны әзірлеу бойынша жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік ұсыныстарына" сәйкес әзірленген.
Бағдарлама халықаралық тәжірибенің басым бағыттарын ескеріп, ұлттық стратегиялық, бағдарламалық және концептуалдық құжаттарды негізге ала отырып әзірленген.
Бағдарламаны әзірлеу барысында Семей қаласының коммуналдық қалдықтарын басқару жөніндегі ағымдық жағдайға талдау жасалынды, тұрғындардың көзқарастарын ескеру мақсатында сауалнама жүргізілді, мәселелер айқындалды және экологиялық заңнама талаптарына сәйкес, Семей қаласының аумағында коммуналдық қалдықтарды басқарудың экологиялық қауіпсіз және экономикалық тиімді жүйесін құруға бағытталған іс-шаралар кешені әзірленді.
Бағдарламаны жүзеге асыру Семей қаласындағы коммуналдық қалдықтарды басқару жүйесін жетілдіруге мүмкіндік береді, атап айтқанда, қалдықтарды басқару инфрақұрылымы жаңғыртылатын болады (контейнерлер, контейнерлік алаңдар, қоқыс шығаратын көліктер), қалдықтарды бөлек жинау енгізіледі, автоматтандырылған сұрыптау желісі іске қосылады, коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көму үшін жаңа полигон салынады, ТҚҚ ескі полигонының жер аумағын қалпына келтіру жүргізіледі, қалдықтарды бөлек жинау және қалдықтармен дұрыс жұмыс істеу бойынша тұрғындардың хабардарлық деңгейі жоғарылайтын болады.
Осылайша, Бағдарламаны жүзеге асыру коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін азайтумен қатар, Семей қаласының қоршаған ортасына қалдықтардың теріс әсерін төмендетіп, коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы Қазақстан Республикасы мен Абай облыстарының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуге мүмкіндік береді.
1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР ЖӘНЕ СЕМЕЙ ҚАЛАСЫН ДАМЫТУДЫҢ СТРАТЕГИЯЛЫҚ ЖОСПАРЛАРЫ
Семей қаласы Қазақстанның шығысында орналасқан, 2022 жылдан бастап, Абай облысының әкімшіліктік орталығы болып табылады.
Қала климаты айқын континентальды климатпен сипатталады, қысы суық және жазы соған сәйкес ыстық.
Негізгі жер үсті су ағыны Ертіс өзені болып табылады, оның екі жағалауында Семей қаласы орналасқан.
Халық саны 2024 жылдың 1 наурызында 330 966 адамды құрады, оның ішінде 314 024 қалалық тұрғындар, 16 942 ауылдық тұрғындар.
Семей қаласы тау-кен және қайта өңдеу өнеркәсіптерінің, электр энергиясын өндіру мен таратудың, жылу және сумен жабдықтаудың, ауыл шаруашылығының, сауданың, мәдени және білімнің ірі орталығы болып табылады.
Қалада республиканың орталық, солтүстік және шығыс бөлігін оңтүстік өңірлермен байланыстыратын темір жол магистралы орналасқан. Қаланың басқа облыстармен байланысы су жолдарымен, автокөлік жолдарымен және әуе кеңістігімен де жүзеге асырылады.
Семей – қалалық әкімшілік орталығы. Қала әкімшілігінің құрамына Семейден басқа 14 ауылдық округтер кіреді.
1-кесте. Семейдің қалалық әкімшілік құрамына кіретін ауылдық округтер
Ауылдық округтер
Тұрғын пункттер
1
Абралы ауылдық округі
Абралы ауылы
2
Айнабұлақ ауылдық округі
Айнабұлақ ауылы
3
Ақбұлақ ауылдық округі
Ақбұлақ ауылы
4
Алғабас ауылдық округі
Алғабас ауылы
5
Ертіс ауылдық округі
Прииртыш ауылы, Мұқыр ауылы
6
Новобаженскийауылдық округі
Новобаженово ауылы, Бұлақ ауылы
7
Озерский ауылдық округі
Озерки ауылы
8
Приречный ауылдық округі
Приречное ауылы
9
Жиеналы
Букенчи ауылы
10
Достык
Чекоман ауылы
11
Қараөлең ауылдық округі
Кайнар ауылы
12
Көкентау ауылдық округі
Кокентау ауылы
13
Шүлбі кенттік әкімшілігі
Шүлбі кенті
14
Шаған кенттік әкімшілігі
Шаған кенті
Қалдықтарды басқару мәселелері республикалық және жергілікті деңгейде де өзекті болып табылады. Қазақстан Республикасының стратегиялық құжаттарындатұрғындарды қалдықтарды жинау және шығару қызметімен қамту, бөлек жинауды ендіру, қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесін арттыру, полигондарға көмілетін қалдықтардың көлемін төмендету, полигондар санын азайту және т.б. қарастырған.

Программа по управлению коммунальными отходами разработана согласно статье 365 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – ЭК РК) и методическим рекомендациям местным исполнительным органам по разработке Программы по управлению коммунальными отходами, приказ №154п от 18.05.2023г., Министерства экологии и природных ресурсов РК.
Программа разработана с учетом приоритетов национальных стратегических, программных и концептуальных документов, а также международного опыта.
В процессе разработки Программы проведен анализ текущей ситуации по управлению коммунальными отходами в г. Семей,опрос мнения населения, выявлены проблемы и разработан комплекс мер, направленных на создание экологически безопасной и экономически эффективной системы управления коммунальными отходами на территории г.Семей в соответствии с требованиями экологического законодательства.
Реализация Программы приведет к совершенствованию системы управления коммунальными отходами в г.Семей, в частности, будет модернизована инфраструктура по управлению отходами (контейнеры, контейнерные площадки, мусоровозы), внедрен раздельный сбор отходов, запущена автоматизированная сортировочная линия, построен новый полигон для безопасного захоронения коммунальных отходов, произведена рекультивация старого полигона ТБО, повышена осведомлҰнность по правильному обращению с отходами и раздельному сбору отходов.
Таким образом, реализация Программы будет способствовать снижению объемов образования коммунального отходов и их негативного влияния на окружающую среду в г. Семей, достижению целевыхпоказателей области Абай и Республики Казахстан в сфере управления коммунальными отходами.
1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ И СТРАТЕГИЧЕСКИЕ ПЛАНЫ РАЗВИТИЯ Г. СЕМЕЙ
Город Семей находится на востоке Казахстана, является административным центром области Абай с 2022 года.
Климат города характеризуется ярко выраженным континентальным климатом с холодной зимой и относительно жарким летом.
Основным поверхностным водотоком является река Иртыш, на обоих берегах которой и расположен г. Семей.
Численность населения на 1 марта 2024 года составила 330 966 человек, из них 314 024 городское население, 16 942 сельское население.
Город Семей является крупным центром горнодобывающей и обрабатывающей промышленности, производством и распределением электроэнергии,тепло- и водоснабжения, сельского хозяйства, торговли, культуры и образования.
Город расположен на железнодорожной магистрали, связывающей центральные, северные и восточные части республики с южными регионами. Связь города с другими областями осуществляется также водными путями, сетью автомобильных дорог и воздушным сообщением.
Семей – центр городской администрации. В состав городской администрации, кроме Семей входят также 14 сельских округов.
Таблица 1. Сельские округа входящие в состав городской администрации Семей
Сельский округ
Населенные пункты
1
Абралинский сельский округ
Село Абралы
2
Айнабулакский сельский округ
Село Айнабулак
3
Акбулакский сельский округ
Село Акбулак
4
Алгабасский сельский округ
Село Алгабас
5
Иртышский сельский округ
Село Прииртышское, село Мукур
6
Новобаженский сельский округ
Село Новобаженово, село Булак
7
Озерский сельский округ
Село Озерки
8
Приречный сельский округ
Село Приречное
9
Жиеналинский
Село Букенчи
10
Достыкский
Село Чекоман
11
Караоленский сельский округ
Село Кайнар
12
Кокентауский сельский округ
Село Кокентау
13
Шульбинская поселковая администрация
Поселок Шульбинск
14
Чаганская поселковая администрация
Поселок Чаган
Вопросы управления отходами являются актуальными как на республиканском, так и на местном уровнях. Стратегические документы Республики Казахстан устанавливают необходимость повышения охвата населения сбором и вывозом, внедрения раздельного сбора, увеличения доли утилизации и переработки отходов, снижения объемов отходов, захораниваемых на полигонах, сокращения количества полигонов и пр.

Қазақстан Республикасының "жасыл" экономикаға өту тұжырымдамасына сәйкес, 2030 жылға қарай ТҚҚ шығарумен тұрғындарды 100%-бенқамтуды қамтамасыз ету, 2030 жылға қарай қайта өңделетін қалдықтардың үлесін 40%-ға арттыру, ал 2030 жылға қарай ТҚҚ полигондарының 95%-ын экологиялық талаптар мен нормаларға сәйкестендіру қарастырылған. Тұжырымдаманың нысаналы индикаторлары жергілікті атқарушы органдар үшін негізгі бағыттаушы құрал болып табылады.
Көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің стратегиясына (Қазақстан Республикасы Президентінің 2.02.2023 жылғы Жарлығы) сәйкес, қалдықтарды басқару жүйесін декарбонизациялау бойынша негізгі қадамдар ретінде қалдықтардың түзілу көлемін қысқарту, ТҚҚ жинау және сұрыптаумен толық қамтуды жеделдетіп ендіру және қайта өңделетін және қордаланатын қалдықтардың үлесін арттыру болып табылады.
Қазақстан Республикасының стратегиялық көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шаралар Семей қаласы мен Абай облысының бағдарламалық құжаттарында көрініс тапты.

В соответствии Концепцией по переходу Республики Казахстан к "зеленой"экономике к 2030 году население должно быть обеспечено 100% вывозом ТБО, к 2030 году необходимо довести долю переработки отходов до 40%, к 2030 году 95% полигонов ТБО должны соответствовать экологическим требованиям и санитарным нормам. Целевые индикаторы Концепции являются ориентирами для местных исполнительных органов.
Согласно Стратегии достижения углеродной нейтральности (Указ Президента Республики Казахстан от 2.02.023г) основными шагами по декарбонизации системы управления отходами будет выступать сокращение объемов образования отходов, ускоренное внедрение полного охвата сбором и сортировкой ТБО и увеличение доли перерабатываемых и компостируемых отходов.
Для достижения стратегических показателей Республики Казахстан мероприятия по управлению коммунальными отходами нашли отражение в программных документах области Абай и города Семей.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 маусымдағы №707 Қаулысына сәйкесСемей қаласының 2025 жылға дейінгі қолданыстағы Бас жоспарында тұрмыстық қатты қалдықтар полигонының құрылысы мен қоқыс сұрыптайтын зауыт құрылысы алдын-ала қарастырылған.
Табиғи мұраны сақтау және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қолайлы ортаны құру үшін Семей қаласының 2040 жылға дейінгі дамуының жаңа бас жоспарының жобасында Семей қаласында ТҚҚ арналған жаңа заманауи полигон құрылысы мен қоқыс сұрыптайтын кешенді іске қосу, қалдықтарды бөлек жинауды ендіру жоспарлануда.

Согласно действующему Генеральному плану города Семей до 2025 года, Постановлению Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2011 года № 707 предусмотрено строительство мусоросортировочного завода и строительство полигона твердо бытовых отходов.
Согласно проекту нового Генерального плана развития города Семей до 2040 г. длясоздания благоприятной среды, обеспечения экологической безопасности и сохранения природного наследия планируется внедрение раздельного сбора, запуск мусоросортировочного комплекса и строительство нового современного полигона для ТБО в городе Семей.

Абай облысының 2023-2027 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық дамуының кешенді жоспарына сәйкес, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 31 қаңтардағы №63 Қаулысында Семей қаласында ТҚҚ полигонының құрылысы және республикалық және жергілікті бюджет есебінен қоқыс сұрыптайтын желіні орналастыру үшін ТҚҚ полигонындаангар құрылысы алдын-ала қарастырылған. .
ТҚҚ жаңа полигонының құрылысы және сұрыптау желісіне арналған ангар жөніндегі жоспарлар бюджеттік құрал есебінен Абай облысының 2023-2025 жж қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарына енгізілген.
Абай облысының 2023-2025 жж арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарында жергілікті бюджет есебінен ТҚҚ жинау пункттерінің желілерін қалпына келтіру және кеңейту жөніндегі іс-шаралар қарастырылған.

Согласно Комплексному плану социально-экономического развития области Абай на 2023 – 2027 годы, Постановлению Правительства Республики Казахстан от 31 января 2023 года № 63 предусмотрено строительство полигона ТБО в г. Семей и строительство сооружения (ангар) на полигоне ТБО для размещения мусоросортировочной линии за счет республиканского и местного бюджета.
Планы по строительству нового полигона ТБО и ангара для сортировочной линии также включены в План мероприятий по охране окружающей среды области Абай на 2023-2025 гг.за счет бюджетных средств.
Также в План мероприятий по охране окружающей среды области Абай на 2023-2025 гг предусмотрено мероприятие по восстановлениюи расширению сети пунктов сбора ТБО за счет местного бюджета.

Абай облысы Семей қаласының 2024-2028 жылдардағы әлеуметтік-экономикалық даму жоспарына сәйкес, бизнес құралдары есебінен "Дайын өнім шығарумен автокөліктерді (доңғалақтарын) пайдалану барысында түзілетін қалдықтарды қайта өңдеу бойынша кешен құрылысы" жоспарлануда.
Коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі осы бағдарламада жоғарыда айтылған құжаттар мен іс-шаралардың барлығы қарастырылған, себебі ол салалық құжат болып табылады және нақты іс—шаралар мен қадамдарды, орындалу мрезімдерін және қаржыландыру көздерін қамтиды. Салалық бағдарламадағы барлық стратегиялық жоспарлар мен бағдарламаларды үйлестіру қалдықтарды басқаруға жүйелік тәсілді қамтамасыз етеді, іс-шараларды жүзеге асыру тиімділігін арттырады және Семей қаласы мен Абай облысына арналған нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуге қолайлы жағдайлар жасайды.

Согласно Плану социально – экономического развития города Семей области Абай на 2024 – 2028 годы за счет средств бизнеса планируется "Строительство комплекса по переработке отходов, образующихся при эксплуатации автомобильного транспорта (шины) с выпуском готовой продукции".
В данной Программе по управлению коммунальными отходами отражены все вышеупомянутые документы и мероприятия, так как она является отраслевой и детально раскрывает конкретные мероприятия и шаги, сроки исполнения и источники финансирования. Интеграция всех стратегических планов и программ в отраслевую Программу обеспечит системный подход к управлению отходами, повысит эффективность реализации мероприятий и создаст благоприятные условия для достижения целевых показателей для области Абай и г. Семей.

2. СЕМЕЙ ҚАЛАСЫНЫҢ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРЫН БАСҚАРУДЫҢ ҚОЛДАНЫСТАҒЫ ЖҮЙЕСІН ТАЛДАУ. СОҢҒЫ 5 ЖЫЛДАҒЫ НЕГІЗГІ КӨРСЕТКІШТЕРДІҢ ДИНАМИКАСЫ
2.1 Коммуналдық қалдықтардың түзілуі және морфологиялық құрамы
Коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін талдау үшін Ұлттық статистика бюросының (ары қарай – ҰСБ) соңғы 5 жылдағы, яғни 2018-2022 жылдар аралығындағы мәліметтері талданды.
2-кесте. Семей қаласының 2018-2022 жж жиналған, тасымалданған, сұрыпталған және көмілген қалдықтарының көлемі
Семей қаласы

2. АНАЛИЗ СУЩЕСТВУЮЩЕЙ СИСТЕМЫ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ Г. СЕМЕЙ. ДИНАМИКА ОСНОВНЫХ ПОКАЗАТЕЛЕЙ ЗА ПОСЛЕДНИЕ 5 ЛЕТ
2.1 Образование и морфологический состав коммунальных отходов
Для анализа объемов образования коммунальных отходов были проанализированы данные Бюро национальной статистики (далее – БНС) за 5 лет, т.е. за период 2018-2022 гг.
Таблица 2. Объем собранных, транспортированных, отсортированных и захороненных отходов по г. Семей за 2018-2022 гг.
г. Семей

2022 жылғы мәліметтер бойынша жиналған 52 844 тонна коммуналдық қалдықтардың 84% ТҚҚ полигонына көмілген. Абай облысының табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасының ақпараттары бойынша қаладағы ТҚҚ қайта өңдеу үлесі 2022-2023 жылғы мәліметтер бойынша 16 -17 % құрады.
Коммуналдық қалдықтардың морфологиялық құрамы
Семей қаласындағы коммуналдық қалдықтардың морфологиялық құрамына зерттеулер 2020 жылы Еуразиялық қайта құру және даму банкінің "Семей қаласы және Өскемен қаласының ТҚҚ секторын басқару жүйесін жаңғырту бойынша жобалар" ТЭН әзірлеу барысында жүргізілді.

По данным за 2022 года из собранных 52 844 тонн коммунальных отходов 84% отходов были захоронены на полигоне ТБО.По информации Управления природных ресурсов и регулирования природопользования области Абай в настоящее время доля переработки ТБО в городе составляет порядка 16 -17 %, данные за 2022-2023 гг.
Морфологический состав коммунальных отходов
Исследования морфологического состава коммунальных отходов в г. Семей были проведены в 2020 году при разработке ТЭО к "Проектам по модернизации систем управления в секторе ТБО в г. Усть-Каменогорск и г.Семей" по проекту Европейского банка развития и реконструкции.

Жүргізілген зерттеулер нәтижесінде Семей қаласындағы коммуналдық қалдықтардың келесідей құрамы анықталды: органикалық қалдықтар – 24,3%, шыны– 5,5%, пластмасса – 7,6%, қағаз және картон қалдықтары – 4,5%, ұсақ фракция/күл– 38,0%.
ТҚҚ морфологиялық құрамын анықтау бойынша бұрын орындалған жұмыстардың нәтижесі көрсеткендей, коммуналдық қалдықтардың құрамына тұрғындардың тіршілігі де ықпал етеді. Мысалы, қаланың басым бөлігін жеке секторлар құрайды және олар қатты отындарды пайдаланатындықтан, коммуналдық қалдықтардың құрамында күл/күл-қож қалдықтары да бар. Сонымен қатар, қалдықтардың көптеген түрлерін тұрғындардың өздері декәдеге жаратады(тұрмыстық пештерде жағу, жем-қор ретінде үй жануарларын тамақтандыру).
Қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу барысында ТҚҚ морфологиялық құрамына жеке зерттеулер жүргізілмеген. ТҚҚ қайта өңдеу салаларын тиімді дамыту және технологияларды ендіру үшін ТҚҚ құрамына жүйелік зерттеулерді жүргізу қажет.

В результате проведенных исследований в г. Семей был определен следующий состав коммунальных отходов: органические отходы – 24,3%, стекло – 5,5%, пластмасса – 7,6%, отходы бумаги и картона – 4,5%, мелкая фракция/зола – 38,0%.
Согласно ранее выполненным работам по определению морфологического состава ТБО, следует отметить, что на состав коммунальных отходов влияет жизненный уклад населения. Например, частный сектор занимает большую часть города, и используется твердое топливо, соответственно в составе коммунальных отходов большую часть занимает зола/золошлаковые отходы. Также многие виды отходов утилизируется населением самостоятельно (сжигание в бытовых печах, использование в виде корма для животных).
Отдельные исследования морфологического состава ТБО при расчете норм образования и накопления отходов не проводились.Для эффективного развития отрасли переработки ТБО и внедрения технологии необходимо проведение системных исследований состава ТБО.

2.2 Қалдықтарды басқару саласындағы қолданыстағы нормативтік актілер
Қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары
Семей қаласы мәслихатының 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 21/154-VII шешімімен коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары бекітілген.
3-кестеде коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары келтірілген.
3-кесте. Семей қаласындағы коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары
№
Коммуналдық қалдықтардың жинақталу нысандары
Есептік бірлік

2.2 Действующие нормативные акты в сфере управления отходами
Нормы образования и накопления отходов
Нормы образования и накопления коммунальных отходов утверждены решением Маслихата г. Семей от 31 декабря 2021 года № 21/154-VII.
Нормы образования и накопления коммунальных отходов приведены в таблице 3.
Таблица 3. Нормы образования и накопления коммунальных отходов по г. Семей
№
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица

5,61
29.
Монша, сауналар
1 м2 жалпы ауданынан
0,18
30.
Қала аумағындағы заңды, жаппай ұйымдастырылатын іс-шаралар, саябақ қалдықтары
1000 қатысушы
0,16
31.
Бау-бақша кооперативтері
1 телім
0,46
Семей қаласында коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормасына сәйкес жайлы жабдықталған үйлерден қалдықтардың түзілу және жинақталуының жылдық нормалары бір адамға 2,13 м3 (426 кг) және жайлы жабдықталмаған үйлерден (жеке сектордан) бір тұрғынға 2,48 м3 (496 кг) құрайды.

5,61
29.
Бани, сауны
1 м2 общей площади
0,18
30.
Юридические, организующие массовые мероприятия на территории города, парковые отходы
1000 участников
0,16
31.
Садоводческие кооперативы
1 участок
0,46
Согласно нормам образования и накопления коммунальных отходов по г. Семей годовая норма образования и накопления отходов от благоустроенных домовладений составляет 2,13 м3 (426 кг) отходов на одного жителя и 2,48 м3 (496 кг) на одного жителя неблагоустроенных домовладений (частного сектора).

Халық үшін тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге арналған тарифті есептеу әдістемесіне (ҚР экология, геология және табиғи ресурстар Министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі №377 Бұйрығы) сәйкес, коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығы 0,2 тонна/м3 құрайды.
ТҚҚ тығыздық коэффициенті 0.2-0.3 т/м3"өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастырудың шекті нормативтерінің жобасын әзірлеу әдістемесінің" (Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғау Министрінің 2008 жылғы 18-сәуірдегі №100-ө Бұйрығына № 16 қосымша және "Тұрмыстық қатты қалдықтар полигонынан атмосфераға зиянды заттардың шығарындыларын есептеу бойынша әдістеме" 9-ө, Қазақстан Республикасы қоршаған орта және су ресурстары Министрінің 2014 жылғы 12-маусымдағы №221-Ө Бұйрығына №11 қосымша) 2,44 тармағында келтірілген.
Коммуналдық қалдықтардың түзілуін есептеу келесі түрде жүргізіледі:
Қалдық көлемі, м3 = халық саны, адам * коммуналдық қалдықтардың түзілу нормасы, м3.
Қалдықтардың нақты көлемі, м3 = 330 966 адам (1.03.2024бойынша) * 2,13 м3/адамға = 704 957,58 м3.
Қалдық салмағы, тонна = қалдық көлемі, м3 * ТҚҚ орташа тығыздығы, тонн/м3
Қалдық салмағы = 704 957,58 м3 * 0,2 тонн/м3= 140 991қалдық тонна.

Средняя плотность коммунальных отходов согласно Методики расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов (Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 14 сентября 2021 года № 377) составляет 0,2 тонн/м3.
Коэффициент плотности ТБО 0.2-0.3 т/м3 приведен также в п.2.44 "Методики разработки проектов нормативов предельного размещения отходов производства и потребления" (Приложение № 16 к приказу Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 18 апреля 2008 года № 100-п и п.9 "Методики по расчету выбросов загрязняющих веществ в атмосферу от полигонов твердых бытовых отходов", Приложение № 11 к приказу Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 12 июня 2014 года № 221-Ө).
Расчет образования коммунальных отходов производится следующим образом:
Объем отходов, м3 = численность населения, человек * норму образования коммунальных отходов, м3.
Фактический объем отходов, м3 = 330 966 человек (на 1.03.2024)* 2,13 м3/на чел = 704 957,58 м3.
Вес отходов, тонн = объем отходов, м3 * среднюю плотность ТБО, тонн/м3
Вес отходов = 704 957,58 м3 * 0,2 тонн/м3= 140 991тонн отходов.

Осылайша, Семей қаласындағы коммуналдық қалдықтардың түзілуінің жыл сайынғы орташа нормативтік көлемі 704 мың м3 тонна ТҚҚ немесе 140 мың тонна қалдықтарды құрайды. Бұл жылына түзілетін - 57-58 мың тонна. қалдықтардың нақты мөлшеріне сәйкес келмейді.
Семей қаласы бойынша тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму үшін тұрғындарға арналған тарифтер
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму үшін тұрғындарға арналған тарифтерСемей қаласының Мәслихатының 2022 жылғы 29 шілдедегі №27/215-VII шешіміне сәйкес бекітілген.
4-кесте. Семей қаласындағыТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму үшін тұрғындарға бекітілген тарифтер
Атауы
Есептік бірлік
Теңге (ҚҚС)
Жабдықталған үй иелерінен
Айына 1-тұрғынға

Таким образом, средний ежегодный нормативный объем образования коммунальных отходов в г. Семей составляет 704 тыс. м3 ТБО или 140 тыс. тонн отходов. Это не соответствует фактическому количеству образования отходов в год – 57-58 тыс.тонн.
Тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по городу Семей
Тариф для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов утверждены согласно решению Маслихата г. Семей от 29 июля 2022 года № 27/215-VII.
Таблица 4. Утвержденный тариф для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронения ТБО по г. Семей
Наименование
Расчетная единица
Тенге (без НДС)
Домовладения благоустроенные
в месяц с 1-го жителя

420
Жабдықталмаған үй иелерінен
489,01
Бірлікке шаққандағы жылдық тариф (көлемі)
1 м3
2366,19
Тариф бекітілгеніне қарамастан, нақты тәжірибе жүзінде жеке сектор тұрғындары бір үйге арналған ТҚҚ жинау және шығару қызметтеріне шамамен 1500-2000 теңге төлейді. Жеке секторларда ТҚҚ-дан басқа күлдер де түзіледі және тұрғындар күлді шығару үшін де ақы төлейді. Қоқыстарды шығару контейнерлердің толу шамасына немесе қоқыс шығарудың бекітілген кестесіне сәйкес тұрғындардың талаптары бойынша жүзеге асырылады.
Коммуналдық қалдықтарды шығару үшін шағын қоқыс шығаратын компаниялар тұрғындармен жеке келісім-шартқа отырады. Жеке секторлардың көптеген тұрғындары келісім-шартқа отырудан және жинау мен шығаруға төлем төлеуден бас тартады. Тұрғындардың пікірінше, оларда қалдықтар түзілмейді, түзілген қалдықтардың бір бөлігін жануарларды қоректендірсе, бір бөлігін өртейді.
2.3 Қалдықтарды жинау және шығарумен тұрғындардың қамтылуы
ҚР ЭТРМ мәліметтеріне сүйенсек, 2023 жылы республикада ТҚҚ жинау және шығару бойынша қызметтермен тұрғындардың 81 % қамтылған.
ҰСБ мәліметтеріне сәйкес, Семей қаласында қоқыс шығаратын ұйымдардың қызметін пайдаланған тұрғындар саны 121 мың адамды құраған. 2022-2023 жылдар бойынша мәліметтер ҰСБ сайтында көрсетілмеген.
5-кесте. Семей қаласындағы қоқыс шығаратын ұйымдардың қызметін пайдаланған тұрғындар саны
Семей қаласы

420
Домовладения не благоустроенные
489,01
Годовой тариф на единицу (объем)
1 м3
2366,19
Несмотря на то, что тарифы установлены, на практике жители частного сектора оплачивают за услуги сбора и вывоза ТБО за дом, примерно 1500- 2000 тенге.Это связано с тем, что кроме ТБО в частном секторе образуется зола, и жители платят за вывоз золы. Вывоз осуществляется по требованию жильцов по мере наполнения контейнера по заявкеили поустановленному графику вывоза.
Для вывоза коммунальных отходов небольшие мусоровывозящие компании заключают индивидуальные договора с жильцами. Но многие жители частного сектора отказываются заключать договоры и платить за сбор и вывоз. Жильцы утверждают, что у них не образуются отходы, так как часть они скармливают животным и часть сжигают.
2.3 Охват населения сбором и вывозом
Согласно данным МЭПР РК по Республике за 2023 год услугами по сбору и вывозу ТБО было охвачено 81 % населения.
Согласно данным БНС,в 2021году количество жителей г. Семей регулярно обслуживаемое мусоровывозящими организациями составило 121 тыс.человек. Данные за 2022-2023 год на сайте БНС отсутствуют.
Таблица 5. Количество населения г. Семей, регулярно обслуживаемое мусоровывозящими организациями
г. Семей

2017
2018
2019
2020
2021
*2022-2023
ҚШҰ қызметін пайдаланған тұрғындар саны, адам
26 234
89 554
106 028
109 585
121 320
160 000
*Семей қаласының ҚШҰ ақпараттары бойынша 2022-2023 жылдардағы мәліметтер
"Семей Тазалық" ЖШС-мен ұсынылған мәліметтерге сәйкес, қалада ТҚҚ жинайтын барлық ұйымдардың тізімінде жалпы саны 160 000 адам бар, бұл қала халқының 48% (қала халқы 01.03.2024 жылы 330 966 адамды құрады) құрайды. Осы жағдайда Семей қаласы тұрғындарының 90-95% қалдықты шығарумен қамтылған. Яғни ұйымүй иелігінде тұратын адамның нақты санын растай алмауымен сипатталады, тұрғындарының саны туралы ресми ақпаратқа қол жеткізу мүмкіндігі жоқтығымен түсіндіріледі.

2017
2018
2019
2020
2021
*2022-2023
Количество человек обслуживаемое МВО, человек
26 234
89 554
106 028
109 585
121 320
160 000
*Данные за 2022-2023 гг. по информации МВО г. Семей
В соответствии с данными, предоставленными ТОО "Семей Тазалык", в общей сложности в списках потребителей всех организаций по сбору ТБО в городе числится примерно 160 000 человек, это 48% населения города (численность населения на 1.03.2024 составила 330 966 человек).При этомвывозом охвачено 90-95% населения города Семей.Это объясняется тем, что организации не могут подтвердить фактическое количество людей, проживающих в домовладениях, не имеют доступ к официальным данным о количестве населения.

Сонымен қатар, Семейде абоненттік қарыз секілді мәселелер бар. Қарыз адамдар саны 160 000, қоқыс шығаратын компаниялардың ақпараттары бойынша тұрғындардың 20% көрсетілген тарифті уақытылы төлемейді, сол себепті абоненттік қарыздар бар.
2.4 Коммуналдық қалдықтарды жинау, жинақталуы және бөлек жинау
Жеке тұлғалардан коммуналдық қалдықтарды жинау және жинақталуы
Жайлы жабдықталған үйлерде (көпқабатты тұрғын үйлерде) және жалпы пайдалану орындарында коммуналдық қалдықтарды жинау және жинақтау әртүрлі типтегі контейнерлермен жабдықталған арнайы контейнерлік алаңдарда жүргізіледі. Контейнерлік алаңдардан қоқыстарды шығару күн сайын жүзеге асырылады.
Семей қаласында 560 жабдықталған алаңдар бар, онда ТҚҚ арналған 3111 бірлікті контейнерлер орнатылған. Контейнер алаңдарының жағдайы мен ұсыныстар 1-қосымшада келтірілген.
6-кесте. Семей қаласы бойынша контейнерлер саны
Атауы
Контейнер
1,1 м3
Контейнер
0,75
Абонент саны
"Семей-Тазалык" ЖШС
1041бірл.
1604бірл.
136722 адам
"Веретенникова А.А." ДК
59 бірл.
103 бірл.
7240 адам
"Петлин А.Б." ДК
-
60 бірл.
3948 адам
"Непорожний М.В. ДК
-
54 бірл.
2894 адам
"ТБО СЕРВИС" ЖШС
27 бірл.
163 бірл.
9463 адам
БАРЛЫҒЫ
1127 бірл.
1984 бірл.
160 267 адам
Жайлы емес секторларда (жеке үйлерде) коммуналдық қалдықтар контейнерлік емес тәсілмен әрбір үйден қапшықпен, ыдыспен және басқа да сыйымдылықтармен жинақталады немесе әрбір үйдің алдындағы көшеде орналасқан контейнерлік тәсілмен шығарылады. Қоқыстарды шығару кесте бойынша немесе тұрғындардың тапсырысы бойынша жүзеге асырылады.
Бөлек жинау
Жайлы жабдықталған секторлар мен қоғамдық орындар екінші шикізатты бөлек жинауға арналған контейнерлермен жабдықталған. Қалада ТҚҚ бөлек жинау ПЭТ бөтелкелер мен макулатура үшін сары торлар/контейнерлерде, ал шынылар үшін көк контейнерлерде жүзеге асырылады.
2021 жылы бекітілген "ТҚҚ бөлек жинау және сұрыптауды ендіру бойынша жобаны жүзеге асырудың жол картасы" шеңберінде қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер және оларға қызмет көрсетуге 6 бірлікті арнайы техника "ӨКМ Операторы" ЖШС-не берілді (қазіргі уақытта "Жасыл Даму" деп аталады). Қоқыс шығаратын көліктер мен бөлек жинауға арналған контейнерлер қаладағы "Хазипов Р.С." ЖК сенімді басқаруға берілген.
Жайлы жабдықталған сектордағы контейнерлік алаңдарда орнатылған ПЭТ бөтелкелер мен макулатураға арналған торларға/контейнерлерге қызмет көрсетумен "Хазипов Р.С." ЖК айналысады. Семей қаласы бойынша қалдықтарды бөлек жинау үшін барлығы шыныға арналған көк қоңырау күлтелі контейнерлер – 548 дана, сары торлы контейнерлер – 1148 дана.
Бөлек жиналған екінші шикізат қабылдау пункттеріне немесе қайта қалпына келтіру үшін мамандандырылған қайта өңдейтін компанияларға өткізіледі.
Жайлы жабдықталмаған секторларда тұрғындар коммуналдық қалдықтарды бөлмейді, негізінде тағамдық қалдықтарды үй жануарларына береді, қағаз, картон және ағаштарды үй пештеріне пайдаланады.
Жалпы, контейнерлік алаңдарға қарағанда тұрғындардың басым көпшілігі қалдықтарды сұрыптамайтыны анықталды, қалдықтарды тұрғындар араластырған күйде тастайды. Қалдықтарды бөлек жинау туралы халықтың ақпараттануын жоғарылату үшін жұмыстарды күшейту керек.
Заңды тұлғалардан коммуналдық қалдықтарды жинау және жинақтау

Также в г. Семей существует проблема абонентской задолженности. Из охваченных 160 000 человек, по информации мусоровывозящих компаний 20% населения не платят установленный тариф своевременно, соответственно имеется абонентская задолженность.
2.4 Сбор, накопление и раздельный сбор коммунальных отходов
Сбор и накопление коммунальных отходов у физических лиц
Сбор и накопление коммунальных отходов в благоустроенном секторе (в многоэтажных жилых домах) и местах общего пользования осуществляется на специальных контейнерных площадках, которые оснащены контейнерами различных типов. Вывоз с контейнерных площадок осуществляется ежедневно.
В г. Семей на 560оборудованных площадках установлено 3111 ед. контейнеров для ТБО. Состояние контейнерных площадок и рекомендации представлены в Приложении 1.
Таблица 6. Количество контейнеров и абонентов по г. Семей
Наименование
Контейнер
1,1 м3
Контейнер
0,75
Количество абонентов
ТОО "Семей-Тазалык"
1041 ед.
1604 ед.
136722 чел.
ИП "Веретенникова А.А."
59 ед.
103 ед.
7240 чел.
ИП "Петлин А.Б."
-
60 ед.
3948 чел.
ИП "Непорожний М.В.
-
54 ед.
2894 чел.
ТОО "ТБО СЕРВИС"
27 ед.
163 ед.
9463 чел.
ИТОГО
1127 ед.
1984 ед.
160 267 чел.
В неблагоустроенном секторе (в частных домах) коммунальные отходы собираются от каждого домовладения в мешках, в пакетах, бочках и прочих видах тары, безконтейнерным вывозомили же в контейнерах, которые расположены на улицах перед домами. Вывоз осуществляется согласно графику или по заявке жильцов.
Раздельный сбор
Для раздельного сбора вторичного сырья контейнерные площадки благоустроенного сектора и общественные места оснащены контейнерами. Раздельный сбор ТБО в городеосуществляется через желтые сетки/контейнеры для ПЭТ бутылок и макулатуры, синие контейнеры для стекла.
Контейнеры для раздельно сбора и 6 ед. специальной техники для их обслуживаниябыли переданыТОО "Оператором РОП" (в настоящее время АО "Жасыл-Даму") в рамках "Дорожной карты по реализации проекта по внедрению раздельного сбора и сортировки ТБО", утвержденного в 2021 году. Контейнеры для раздельного сбора и мусоровозы были переданы городом в доверительное управление ИП "Хазипов Р.С".
Обслуживанием сеток/контейнеров для ПЭТ бутылок и макулатуры, которые установлены на контейнерных площадках благоустроенного секторазанимается ИП "Хазипов Р.С.". Всего по г. Семей для раздельного сбора установлены синие колокольчатыеконтейнеры для стекла – 548 шт., желтые сетчатые– 1148 шт.
Раздельно собранное вторичное сырье реализуется в пункты приема вторичного сырья или специализированным перерабатывающим компаниям по восстановлению.
В неблагоустроенном секторе жители коммунальные отходы не разделяют, в основном пищевые отходы скармливают домашним животным, бумагу, картон, дерево сжигают в домашних печах.
В целом, при осмотре контейнерных площадках было выявлено, что не все жители разделяют отходы, отходы складируются жителями в смешанном виде. Необходимо усилить работу с населением по повышению осведомленности о раздельном сборе.
Сбор и накопление коммунальных отходов у юридических лиц

2024 жылдың 1-қаңтары бойынша Семей қаласында шағын және орта кәсіпкерліктің 30 339 субъектісі әрекет етеді. Қолданыстағы шағын кәсіпкерлік субъектілерінің құрылымының негізгі үлесі келесідей: жеке кәсіпкерлер – 25 511 бірлік(84 %), заңды тұлғалар – 3 773 бірлік ((12%), шаруа және фермерлік шаруашылық – 1 115 бірлік (4 %). ШОК іс-әрекетінің негізгі саласы сауда, өнеркәсіп, транспорттық қызметтер.
Қаладағы жоғарғы оқу орындарының желісі келесідей: 3 ЖОО, орта-арнайы оқу орындары – 29 колледж, оның 13 (44,8%) мемлекеттік және 16 (55,2%) мемлекеттік емес колледждер.
Семей қаласының жалпы білім беру мекемелерінің желісін 139 білім беру ұйымдары құрайды, соның ішінде: 68 жалпы орта білім беретін мектептер (күндізгі), 4 негізгі жалпы білім беру мектептері, 3 жеке меншіктегі мектеп, 60 мектепке дейінгі ұйымдар (оның ішінде 15 мемлекеттік балабақша, 21 шағын орталықтар, 45 жеке меншіктегі балабақшалар) құрайды. Сонымен қатар, 8 қосымша білім беру мекемелері бар. 2023 жылдың 1 қыркүйегі бойынша жалпы білім беру мектептеріндегі оқушылар саны 1 сынып пен 11 сынып аралығында – 48 948 оқушы, мектепке даярлық тобында 51 440 оқушылар есепке алынған. Мектепке дейінгі тәрбие және білім берумен қамтылған 1 жастан 6 жас аралығындағы балалар саны – 11588, бұл жалпы санның 81% құрайды, 3 жастан 6 жасқа дейінгі аралықтағы балалар 100% құрайды.
Тұрғындарға медициналық көмек көрсететін 84 медициналық ұйым бар, оның ішінде 16 стационарлы мекемелер (жеке меншіктегі – 10), амбулаторлық – 45 (жекеменшіктегі 28).
Қалада 4 кітапхана (филиалдары – 17), 2 клуб, тіл орталықтары, қалалық достық үйі, қалалық мәдениет сарайы, "Семей" КДЦ жұмыс істейді. Дене шынықтырумен және спортпен айналысу үшін қалада 395 спорттық нысандар бар.
Коммерциялық ұйымдар, мекемелер және жеке ұйымдар ТҚҚ арналған контейнермен жабдықталған және келісілген келісім-шарт негізінде жұмыс істейді. Бірқатар ірі заңды тұлғалар ТҚҚ өз күштерімен Семей қаласындағы ТҚҚ полигонына жібереді және полигонмен келісім-шартқа отырады.
Экологиялық заңдылықта алдын-ала қарастырылғандай, Семей қаласының барлық заңды тұлғалары мен жеке кәсіпкерлеріне бекітілген келісім-шартқа сәйкес қызмет көрсетіледі.
ҚР ЭК 367-бабына сәйкес, орталықтандырылған жүйені пайдалану барысында тұрғын үйлерде немесе жеке тұрған ғимараттарда (құрылыстарда) іс-әрекетін жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер осы Кодекске сәйкес жергілікті атқарушы органдармен анықталған тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауды және тасымалдауды жүзеге асыратын қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерімен ТҚҚ тасымалдау жөніндегі келісім-шартқа отыруға міндетті.
Орталықтандырылған жүйеге жатпайтын қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің қызметтерін пайдалану барысында жеке ғимараттарда (құрылыстарда) іс-әрекеттерін жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" заңына сәйкес рұқсаттар мен хабарламалар реестріне қосылған қалдықтарды басқару саласындағы кәсіпкерлік субъектілерімен ТҚҚ тасымалдауға келісім-шартқа отыруға міндетті.
"Семей Тазалык" ЖШС және оның мердігерлік ұйымдары барлық қалдықтарды ТҚҚ қалалық полигонына тасымалдайды және коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау көлемі бойынша статистикалық есептемелерді береді. Статистикалық мәліметтер ТҚҚ полигонына заңды тұлғалардан жиналған және тасымалданған қалдықтар туралы мәліметтер жиынтығынан тұрады.

На 1 января 2024 года в г. Семей действуют 30 339 субъектов малого и среднего предпринимательства. В структуре действующих субъектов малого предпринимательства основная доля приходится на индивидуальных предпринимателей – 25 511 ед. (84 %), юридических лиц – 3 773 ед. (12%), крестьянские и фермерские хозяйства – 1 115 ед. (4 %). Основной сферой деятельности МСП выступает торговля, промышленность, транспортные услуги.
Сеть высших учебных заведений города представлена 3 ВУЗами, средне – специальных учебных заведений – 29 колледжей, из которых 13 государственных (44,8%) и 16 негосударственных (55,2%).
Сеть общеобразовательных учреждений г. Семей представлена 139 организациями образования, в том числе: 68 средними общеобразовательными школами (дневными), 4 основными общеобразовательными школами, 3 частными школами, 60 дошкольными организациями (в т. ч. 15 государственными детскими садами, 21 мини-центрами,45 частными детскими садами). Также функционируют 8 учреждений дополнительного образования. Численность учащихся в общеобразовательных школах на 1 сентября 2023 года составляет с 1 по 11 класс – 48 948 учащихся, с предшколой – 51 440 учащихся. Всего детей от 1 до 6 лет, охваченных дошкольным воспитанием и обучением, - 11 588, что составляет 81% от общего количества, охват от 3 до 6 лет составляет 100%.
Медицинскую помощь населению оказывают 84 медицинских организации, в том числе 16 стационарных учреждений (частные – 10), амбулаторных – 45 (частных – 28).
В городе функционируют 4 библиотеки (филиалов – 17), 2 клуба, центр обучения языков, Городской Дом дружбы, Городской Дворец культуры, КДЦ "Семей". Для занятий физической культурой и спортом в городе функционируют 395 спортивных объектов.
Коммерческие предприятия, учреждения и частные организации снабжены контейнерами для ТБО и обслуживаются согласно заключенным договорам. Некоторые крупные юридические лица вывозят ТБО собственными силами на полигон ТБО г. Семейи заключают договор с полигоном.
Все юридические лица и индивидуальные предприниматели г. Семей обслуживаются согласно заключенным договорам, как это предусмотрено в экологическом законодательстве.
Согласно статье 367ЭК РК юридические лица и индивидуальные предприниматели, осуществляющие деятельность в жилых домах или отдельно стоящих зданиях (сооружениях) при пользовании централизованной системой обязаны заключить договор на транспортировку ТБО с субъектами предпринимательства в сфере управления отходами, осуществляющими сбор и транспортировку твердых бытовых отходов, определенными местными исполнительными органами в соответствии с настоящим Кодексом.
Юридические лица и индивидуальные предприниматели, осуществляющие деятельность в отдельно стоящих зданиях (сооружениях), при пользовании услугами субъектов предпринимательства в сфере управления отходами, не относящихся к централизованной системе, обязаны заключить договор на транспортировку ТБО с субъектами предпринимательства в сфере управления отходами, включенными в реестр разрешений и уведомлений в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
ТОО "Семей Тазалык" и субподрядные организации вывозят все отходы на городской полигон ТБО и сдают статистические отчеты по объему сбора и транспортировки коммунальных отходов. Статистические данные включают в себя информацию по всем собранным и транспортированным отходам от юридических лиц на полигон ТБО.

2.5 Коммуналдық қалдықтарды тасымалдау
ҰСБ мәліметтеріне сәйкес, 2022 жылы Семей қаласындағы коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарумен айналысатын кәсіпорындар мен ұйымдар саны 12 жекеменшіктегі кәсіпорындарды құрайды.
ҚР ЭК сәйкес, ТҚҚ жинау және тасымалдауды жүзеге асыру үшін кәсіпкерлік субъектілері ҚР ЭТРМ-не іс-әрекеттің басталғандығы туралы хабарлама беруі керек. ҚР ЭТРМ реестрі бойыншаСемей қаласында 27 компания қызмет көрсетеді. Семей қаласындағы кәсіпкерлік іс-әрекетті жүзеге асыратын субъектілер тізімі 2-қосымшада көрсетілген.
Семей қаласындағы ТҚҚ жинау және тасымалдауды жүзеге асыратын негізгі компания "Семей Тазалык" ЖШС болып табылады. "Семей-Тазаык" ЖШС 2022 жылы Семей қаласы бойынша ТҚҚ нарығына қатысушылардың анықтау бойынша конкурс (тендер) жеңімпазы болып танылған. ТҚҚ шығару бойынша қызметтер "Семей Тазалык" ЖШС мен "Абай облысы Семей қаласының тұрғын-үй коммуналдық шаруашылығы бөлімі" ММ арасында 3 жыл мерзімге берілген 2022 жылдың 28 желтоқсанындағы №1 келісім-шарт негізінде жүзеге асырылады.
Кейбір учаскелер бойынша "Семей Тазалык" ЖШС үшін мердігерлік қызмет көрсететін келесі ұйымдар жұмыс жасайды: "Непорожний М. В."ЖК, "Веретенников А.А., ЖК, "Кожамжаров Б.К."ЖК, "Петлин А.Б."ЖК, "Сегизбаев Е.Ж."ЖК, "Сегизбаева К. С."ЖК.
ТҚҚ жинау және шығару бойынша қызмет көрсететін "Семей-Тазалык" ЖШС және барлық ЖК 2024 жылдың 10 сәуірінен бастап ЭТРМ реестрінде тұр және қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау бойынша, қауіпсіз қалдықтарды қалпына келтіру және жою бойынша іс-әрекеттерінің басталғандығы немесе қысқартылғандығы туралы хабарламаны қабылдау талондары бар.
Семей қаласында ТҚҚ тасымалдау үшін жалпы саны 40 мамандандырылған техника іске қосылған, олардың барлығы GPS-датчикпен жабдықталған.
ҚШҰGPS-бағдарламаны күнделікті жұмыстарға пайдаланады, шығару кестесін тексереді және қойылған міндеттердің орындалуын қадағалайды, сонымен қатар, ТҚҚ полигонына тасымалдаудағы өздерінің құзыреттерін қорғайды, отын шығынын қадағалайды.
2.6 Коммуналдық қалдықтарды қалпына келтіру
Республика бойынша ТҚҚ қайта өңдеу үлесінің артуы 2014 жылы 2,6%-дан 2023 жылы 23,9%-ға дейін артты.
ТҚҚ және бөлек жиналған екінші шикізат Семей қаласының ТҚҚ полигонына шығарылады, полигон аумағында қоқыс сұрыптайтын желі бар.
Контейнерлік алаңдардан шығарылған қалдықтар осы сұрыптау желісі арқылы сұрыпталады. Пластикті ыдыстар, картон қағаздары, шыны, қара металл сынықтары, түсті металдар (көбінесе алюминий ыдыстары) және автокөлік доңғалақтары арнайы қорапқа сығылып салынады және кәсіпорын-делдалдар сату үшін дайындалады. Жинақтаушылар екінші шикізатты, соның ішінде пластик, қағаз және картон қалдықтарын Алматыдағы, ҚХР және Ресейдегі мамандандырылған қайта өңдеушілерге сатады. Сұрыпталған ПЭТ ыдыстары 2023 жылдан бастап Семей қаласындағы "KAZPETF" ЖШС филиалына өткізіледі.
Айта кету керек, Семей қаласында қалдықтарды екінші реттік қайта өңдеу дамымаған. Мысалы, шыны қалдықтары жиналғанымен, Абай облысында оны қайта өңдейтін мүмкіндіктер жоқ. Шыны ыдыстарын қайта өңдеу үшін Алматы, Қытай және Ресейге транспорттық шығындарға байланысты өткізу қиын, себебі арақашықтықтары алыс.
Семей қаласында екінші шикізатты жинау және қайта өңдеу бойынша әртүрлі мамандандырылған субъектілер бар.
"Ерсалимова Айтжан Жетписбаевна"ЖК -қағаз және картон қалдықтарын жинау.
Семей қаласындағы "KAZPETF" ЖШС филиалы – ПЭТ-ыдыстарды қайта өңдеу.
Семей қаласындағы "Қалдықтарды басқару жөніндегі қазақстандық оператор" ЖШС филиалы – ЭЭЖҚ, ҚСБҚ, доңғалақтарды және басқа да коммуналдық қалдық түрлерін жинау және қайта өңдеу.
"Металл Трейд VKO" ЖШС, "Восток ВЦМ" ЖШС, "AbaiLom" ЖШС, "АзияМетком" ЖШС және басқалары – қара металл сынықтары, түсті металдар (негізінен алюминий ыдыстары);
"Эйкос" ЖШС–дайын өнім шығару барысында автокөлікті (доңғалақтарын) пайдалану барысында түзілетін қалдықтарды қайта өңдеу.

2.5 Транспортировка коммунальных отходов
Согласно данным БНС, в 2022 году число предприятий и организаций по сбору и вывозу коммунальных отходов в г. Семей составляет12 частных предприятий.
Для осуществления сбора и транспортировки ТБО согласно ЭК РК, субъекты предпринимательства должны подать уведомление о начале деятельности в МЭПР РК. Согласно реестру МЭПР РК в г. Семей осуществляют деятельность 27 компаний. Перечень субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в г. Семей представлен в приложении 2.
Основной компанией по сбору и вывозу ТБО по г. Семей является ТОО "Семей-Тазалык. ТОО "Семей-Тазалык" в 2022 году признано победителем конкурса (тендера) по определению участников рынка ТБО по г. Семей. Услуги по вывозу твҰрдых бытовых отходов осуществляются согласно договору №1 от "28" декабря 2022 года, заключенному между ТОО "Семей-Тазалык" и ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства город Семей области Абай" сроком на три года.
По некоторым участкам следующие организации оказывают субподрядные услуги для ТОО "Семей-Тазалык: ИП "Непорожний М. В.", ИП "Веретенников А.А.", ИП "Кожамжаров Б.К.", "Петлин А.Б.", ИП "Сегизбаев Е.Ж.", ИП "Сегизбаева К. С.".
ТОО "Семей-Тазалык" и все ИП, оказывающие услуги по сбору и вывозу ТБО, состоят в реестре МЭПР от 10 апреля 2024 года и имеют талон о приеме уведомления о начале или прекращении деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов, восстановлению и уничтожению неопасных отходов.
Для транспортировки ТБО в г.Семей всего задействованы 40 ед. специализированной техники, все оснащенные GPS-датчиками.
МВО используют GPS-программу для повседневной работы, проверяют график вывоза и следят за выполнением поставленных задач, так же могут обезопасить себя в качестве доказательств своей компетенции в транспортировке именно на полигон ТБО, также контролировать расход топлива.
2.6 Восстановление коммунальных отходов
Рост доли переработки ТБО по Республике увеличился с 2,6% в 2014 году до 23,9% в 2023 году.
Вывоз ТБО и раздельно собранного вторичного сырья осуществляется на полигон ТБО г.Семей, на территории которого имеется мусоросортировочная линия.
Отходы, вывезенные из контейнерных площадок, проходят сортировку на данной сортировочной линий. После сортировки пластиковая тара, отходы бумаги картона, стекло, лом черных металлов, цветных металлов (в основном алюминиевые банки) и автомобильные шины прессуются в тюки и подготавливаются для продажи предприятиям– посредникам. Сборщики продают вторичное сырье, в частности, пластик, отходы бумаги и картона специализированным переработчикам, которые находятся в Алматы, КНР или России.Отсортированная ПЭТ тара с 2023 года передается вфилиал ТОО "KAZPETF" в г. Семей.
Необходимо отметить, что в г. Семей не развит рынок вторичной переработки отходов.Например, отходы стекла просто собираются, так как отсутствуют возможности их переработки в области Абай. Транспортные расходы, являются основным препятствием для переработки отходов стекла из-за больших расстояний до Алматы, Китая или России.
В г. Семей присутствуют различные специализированные субъекты по сбору и переработке некоторых видов вторичного сырья.
ИП "ЕрсалимоваАйтжанЖетписбавена" - сбор отходов бумаги и картона.
Филиал ТОО "KAZPETF" в г. Семей – переработка ПЭТ тары.
Филиал ТОО "Казахстанский оператор по управлению отходами" в г. Семей – сбор и переработка ОЭЭО, РСО, шины и прочие виды коммунальных отходов.
ТОО "Металл Трейд VKO", ТОО "Восток ВЦМ", ТОО "AbaiLom", ТОО "АзияМетком" и пр– лом черных металлов, цветных металлов (в основном алюминиевые банки);
ТОО "Эйкос" - переработка отходов, образующихся при эксплуатации автомобильного транспорта (шины) с выпуском готовой продукции.

2021 бекітілген "ТҚҚ бөлек жинау және сұрыптауды ендіру бойынша жобаны жүзеге асырудағы жол картасы" шеңберінде "ӨКМ операторы" ЖШС-не ( қазіргі уақытта "Жасыл Даму" АҚ) "SABO" фирмасының автоматты сұрыптау желісінің жабдықтары берілген. Сұрыптау желісінің өндірістік қуаттылығы жылына 100 000 тонна. Сұрыптау желісі пайдалану үшін іске қосылмаған, олай болса ТҚҚ қоймаларда сақтаулы.
Семей қаласында ТҚҚ жаңа полигонының құрылысы жоспарлануда. Семей қаласы әкімдігінің 07.04.2020 жылғы №60 қаулысымен ТҚҚ жаңа полигонының құрылысы үшін 100 га аумақты жер телімі бөлінген. Жаңа полигон аумағында осы сұрыптау желісі орнатылып, іске қосылатын болады.
2.7 Тағам қалдықтарын жинау және қайта өңдеу бойынша қолданыстағы жағдайды талдау
Тұрғындардың тағам қалдықтары жалпы ағынмен жинақталып, қолданыстағы ТҚҚ полигонына жіберіледі. Қалада тағам қалдықтарын бөлек жинауға арналған контейнерлер жоқ.
ҚР ЭК 2021 жылдан бастап, тағам қалдықтарын көмуге тиым салынған. Биоыдырайтын коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды тұрақтандыру үшін және оларды қордаландыру арқылы қайта қалпына келтіру және тағам қалдықтарын көмуге тиым салу талаптарын сақталуын қадағалау жұмыстарын күшейту керек.
2.8 Құрамында қауіпті заттары бар коммуналдық қалдықтарды (құрамында сынабы бар, медициналық, ЭЭЖҚ және басқалары) басқарудың ағымдық жай-күйін талдау
Құрамында сынабы бар қалдықтар (ҚСБҚ)
Семей қаласында ҚСБҚ жинау және кәдеге жарату жүйесі қарастырылмаған. ҚСБҚ жинаудың ұйымдасқан жүйесінің болмауы қауіпті қалдықтардың ТҚҚ арналған контейнерге түсу арқылы экологиялық қауіп төндіруі бойынша мәселелер кездеседі.
ҚР ЭК-де қалдық категориясына өткен материалдар мен өнімдерге (доңғалақтар, электрондық және электрлік жабдықтар, қораптар, қағаздар, пайдаланылған майлар, токтың химиялық көздері, сынабы бар қалдықтар), сонымен қатар басқа да қауіпті қалдықтарға талаптар қалдықтардың жеке түрлерін басқару саласындағы ұлттық стандарттармен бекітіледі.
Бүгінде ҚР СТ. 1513 ҚСБҚ. Ресурссақтау. Технологиялық циклдің барлық кезеңдеріндегі қалдықтармен жұмыс жасау. ҚСБҚ жіктеу және қайта өңдеу әдістері. Негізгі ережелер атты стандарт бар.
ҚР 2012 жылдың 13 қаңтарындағы "Энергияны үнемдеу және энерготиімділікті арттыру туралы" №541-IV Заңына сәйкес, республикалық мәндегі қала, астана және аудандық жергілікті атқарушы органдар (облыстық маңызы бар қалалар) тұрғындарда бұрын қолданылған құрамында сынабы бар энергияны үнемдейтін шамдарды кәдеге жаратуды ұйымдастыруға жауапты
Жеке тұлғалардан ҚСБҚ жинау жүйесін әкімдік ұйымдастыруы қажет. Мамандандырылған контейнерлерге қызмет көрсететін соның ішінде құрамында сынабы бар шамдар мен қоректік көздерді қайта өңдеу және тасымалдау мамандандырылған ұйымдарды таңдаумен байланысты шығындар бюджеттік құрал есебінен жабылуы керек. Мамандандырылған ұйымдарды таңдау үшін конкурс (тендер) жүргізу керек, таңдалған компанияның лицензиясы және барлық көрсетілген талаптарға сәйкес болуы керек.
Заңды тұлғалардан түзілетін ҚСБҚ қалдықтар келісім негізінде мамандандырылған компаниялармен кәдеге жаратылады.
ҚСБҚ кәдеге жаратуға беру туралы мамандандырылған ұйымдармен келісім-шартқа отыру бойынша қаладағы барлық мемлекеттік мекемелерге және ұйымдарға профилактикалық жұмыстарды жүргізу қажет.
Электрондық және электрлік жабдық қалдықтары (ЭЭЖҚ)
Жеке тұлғаларда түзілетін электрлік және электрондық жабдық қалдықтарын (ары қарай – ЭЭЖҚ) басқару жүйесі Семей қаласында қалыптаспаған.
Негізінде жеке тұлғаларда түзілетін ЭЭЖҚ ТҚҚ арналған контейнерлерге тасталынады, ары қарай қоқыс тасымалдайтын ұйымдармен ТҚҚ полигонына шығарылады, және қоршаған ортаға зиян келтіре отырып, сол полигондарға көміледі.
Полигондарға тасталынған ЭЭЖҚ таттанып, қышқылданады, оның құрамындағы әртүрлі ауыр металдар топырақ пен жер асты суларына түседі, сол себепті, оларды ТҚҚ полигонына көмуге тиым салынады.
ҚР ЭК 365 бабында көрсетілген, құрамында қауіпті заттары бар коммуналдық қалдықтар (ЭЭЖҚ, құрамында сынабы бар қалдықтар, аккумляторлар және басқа да қауіпті компоненттер) бөлек жинақталып, мамандандырылған компанияларға қайта қалпына келтіру үшін берілуі керек. Осы талаптарға сәйкес, заңды тұлғалар ЭЭЖҚ мамандандырылған ұйымдарға қайта қалпына келтіру үшін өткізуге міндетті.
Семей қаласының нарығында ЭЭЖҚ кәдеге жарату бойынша қызметтерді"Қалдықтарды басқару жөніндегі қазақстандық оператор" ЖШС филиалы ұсынады.
Осы жағдайда, ЖАО тұрғындардан ЭЭЖҚ жинау және кәдеге жарату жүйесін ұйымдастырып, заңды тұлғалардың ҚР ЭК 365 бабының талаптарын сақтауын қатаң бақылауды күшейту керек.
Медициналық қалдықтар

ТОО "Оператором РОП" (в настоящее время АО "Жасыл-Даму") рамках "Дорожной карты по реализации проекта по внедрению раздельного сбора и сортировки ТБО", утвержденного в 2021 году передано оборудование автоматической сортировочной линии фирмы "SABO". Производственная мощность сортировочной линии100 000 тонн ТБО в год.Сортировочная линия не введена в эксплуатацию, следовательно ТБО находятся на хранении на складах.
В г. Семей планируется строительство нового полигона ТБО. Для строительства нового полигона ТБО постановлением акимата г. Семей от 07.04.2020 года № 610 выделен земельный участок, площадью 100 га. На территории нового полигона будет установлена данная сортировочная линия.
2.7 Анализ существующей ситуации по сбору и переработке пищевых отходов
Пищевые отходы от населения также собираются в общем потокеи поступают на захоронение на существующий полигон ТБО. Контейнеры для раздельного сбора пищевых отходов в городе отсутствуют.
В ЭК РК с 2021 года введен запрет на захоронение пищевых отходов. Необходимо усилить работу по стимулированию раздельного сбора биоразлагаемых коммунальных отходов и их восстановлению, в том числе путем компостирования, и контролю за соблюдением требования по запрету захоронения пищевых отходов.
2.8 Оценка текущего состояния управления опасными составляющими коммунальных отходов (ртутьсодержащие, медицинские, ОЭЭО и пр.)
Ртутьсодержащие отходы (РСО)
В г.Семей отсутствует система сбора и утилизации РСО у населения. В связи с не налаженной системой сбора РСО существует проблема попадания опасных отходов в контейнеры для ТБО, что влечет за собой экологические риски.
Согласно ЭК РК требования к материалам и продукции, перешедшие в категорию отходов (шины, электронное и электрическое оборудование, упаковка, бумага, отработанные масла, химические источники тока, ртутьсодержащие отходы), а также другими опасными отходами устанавливаются национальными стандартами в области управления отдельными видами отходов.
На сегодняшний день в РК действует стандарт СТ РК 1513 РСО Ресурсосбережение. Обращение с отходами на всех этапах технологического цикла. Классификация и методы переработки РСО. Основные положения.
Согласно закону РК "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" от 13 января 2012 года № 541-IV местные исполнительные органы городов республиканского значения, столицы и местные исполнительные органы районов (городов областного значения) ответственны за организацию утилизации ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, бывших в употреблении у населения.
Акимату необходимо организовать систему сбора РСО у физических лиц. Расходы, связанные с выбором специализированной организации, обслуживанием специализированных контейнеров, в том числе с транспортировкой и переработкой ртутьсодержащих ламп и источников питания, должны покрываться за счет бюджетных средств. Для выбора специализированной организации необходимо проведения конкурса (тендера), выбранная компания должна иметь лицензию и соответствовать всем установленным требованиям.
Отходы РСО, образующиеся у юридических лиц, утилизируются специальными компаниями на договорной основе. Необходимо проведение профилактической работы со всеми государственными учреждениями и организациями в городе по заключению договоров со специализированными организациями по передаче РСО на утилизацию.
Отходы электронного и электрического оборудования (ОЭЭО)
Система управления отходами электрического и электронного оборудования (далее – ОЭЭО), образующимися у физических лиц в г. Семей отсутствует.
Как правило, образующиеся у физических лиц ОЭЭО удаляются в контейнеры для ТБО, далее вывозятся мусоровывозящими организациями на полигон ТБО, где захораниваются, нанося вред окружающей среде.
ОЭЭО в условиях полигона подвергаются коррозии и окислению, а содержащиеся в них различные тяжелые металлы попадают в почву и грунтовые воды, поэтому их захоронение на полигоне ТБО запрещено.
Согласно статье 365 ЭК РК установлено, что опасные составляющие коммунальных отходов (ОЭЭО, ртутьсодержащие отходы, батарейки, аккумуляторы и прочие опасные компоненты) должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям. Согласно данному требованию, юридические лица ОЭЭО должны передавать на восстановление специализированным организациям.
На рынке г. Семей услуги по утилизации ОЭЭО предоставляет Филиал ТОО "Казахстанский оператор по управлению отходами".
Таким образом, МИО необходимо организовать систему сбора и утилизации ОЭЭО для населения и усилить контроль за соблюдением юридическими лицами выполнения требовании статьи 365 ЭК РК.
Медицинские отходы

Семей қаласында тұрғындарға медициналық көмек көрсететін 84 медициналық ұйым бар, оның ішінде 16 стационарлық мекемелер (жекеменшіктегі – 10), амбулаториялық - 45 (жекеменшіктегі – 28).
Семей қаласындағы медициналық қалдықтарды кәдеге жарату бойынша келісім-шарт Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алулар" Заңына сәйкес жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік Кодексіне сәйкес монополияландыруға рұқсат етілмейді.
Семей қаласында медициналық қалдықтарды кәдеге жаратумен "Биовторполимер" ЖШС айналысады.
2.9 Тұрғындардан ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын шығару бойынша ағымдық жағдайды талдау
Ірі көлемді қалдықтар
Семей қаласының аумағында ірікөлемді қалдықтар (ары қарай – ІКҚ) (тұрмыстық техника, жиһаз және басқалары) бөлек жинақталмайды, себебі, оларды шығаратын арнайы орындар жоқ. ІКҚ контейнерлік алаңдарға шығарылады.
Контейнерлік алаңдардан ІКҚ шығарумен "Зеленстрой Семей" ЖШС айналысады. ІКҚ ТҚҚ полигонына шығарылады.
Оған қоса, экологиялық заңнама талаптарына сәйкес, ірі көлемді қалдықтарға жеке тұлғалар өз бетінше шығаруға мүмкіндік болатындай арнайы ұйымдастырылған орындар болуы керек.Мұндай орындар Семей қаласында жоқ, сондықтан әкімдік үшін маңызды міндет осындай орындарды құру және ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын тасымалдау бойынша мамандандырылған компанияларды анықтау.
Құрылыс қалдықтары
Семей қаласы тұрғындарынан құрылыс қалдықтарыТҚҚ жалпы ағынымен бірге жинақталады және қолданыстағы полигонға келіп түседі, себебі, оларды жинайтын арнайы орындар жоқ. Тұрғындарда жинақталған құрылыс қалдықтарын шығарумен қалада ешкім айналыспайды. Олар контейнерлік алаңдарда жинақталады және осы учаскелерге қызмет көрсететін ҚШҰ араласқан қалдықтарды ТҚҚ полигонына шығарады.
2021 жылдан бастап, құрылыс қалдықтарын көмуге тиым салу енгізілді. ҚР ЭК сәйкес құрылыс немесе жылжылмалы мүліктерге жөндеу жұмыстарын жүргізетін жеке тұлғалар өз бетінше құрылыс қалдықтарын ЖАО-мен ұйымдастырылған арнайы орындарға шығаруы керек. Әкімдіктің маңызды міндеті осындай орындарды құру және құрылыс қалдықтарын тасымалдау бойынша мамандандырылған компанияларды анықтау болып табылады.
2.10 Қалдықтарды көму
2023 жылы республика бойынша ТҚҚ полигондарының саны 3016 бірлікті құрады, оның тек 624 (21%) ғана экологиялық және санитарлық нормаларға сәйкес келеді. ҚР ЭТРМ мәліметтеріне сүйенсек, Абай облысында экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға жауап беретін барлығы – 5 (2,9%) полигон бар.
Қазіргі уақытта коммуналдық қалдықтар ТҚҚ қалалық полигондарына көміледі. Полигон Семей қаласы әкімдігінің меншігінде. Полигон Семей қаласы әкімінің 2014 жылғы №777 қаулысымен "Хазипов Р.С." ЖК-не 2 жылға жалға берілген. 2018 жылы тамыз айында әкімдік пен "Хазипов Р.С." ДК жалға алу мерзімін 2067 жылдың 27 тамызына дейін созуды болжамдап, қосымша келісімге қол қойды. Полигон аумағы 69,11 га ол Семей-Қайнар трассасынан 7 км қашықтықта орналасқан.
Бүгінде полигонға 4 590 716 тонна коммуналдық қалдық төгілген. Көмуге рұқсат (жинақталу шегі) 2024 жылдың соңына дейін.
Қалдықтарды қабылдау барысында таразыға өлшейді және қалдықтардың\сапасын тексеру визуалды жүргізіледі.
Полигонды санитарлық-техникалық полигонға жатқызуға болмайды, себебі, негіздемелерді герметизациялау құбылысы жоқ, күл фильтратын жинау және қайта өңдеу жүйесі жоқ, жан-жағы қоршалмаған.
Семей қаласында жаңа ТҚҚ полигонының құрылысы жоспарлануда. ТҚҚ жаңа полигонының құрылысынан кейін ескі полигон аэропортқа жақындау болғандықтан жабылады және полигон аумағын рекультивациялау жүргізу жоспарлануда.

В г. Семей медицинскую помощь населению оказывает 84 медицинских организации, в том числе 16 стационарных учреждений (частные – 10), амбулаторных – 45 (частные – 28).
Договоры на утилизацию медицинских отходов лечебные учреждения г. Семей заключают в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках". Монополизация в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан не допускается.
Утилизацией медицинских отходов в г. Семей занимает ТОО "Биовторполимер".
2.9 Анализ существующей ситуации по вывозу крупногабаритных и строительных отходов от населения
Крупногабаритные отходы
На территории г.Семейкрупногабаритные отходы (далее – КГО) (бытовая техника, мебель и др.) не собираются раздельно, так как отсутствуют специальные места для их вывоза. КГО выносятся на контейнерную площадку.
Вывозом КГО сконтейнерных площадок занимается ТОО "Зеленстрой Семей". КГО вывозится на полигон ТБО.
Вместе с тем, крупногабаритные отходы должны размещаться на специально организованных площадках, куда, в соответствии с экологическим законодательством, физические лица могли бы самостоятельно их вывозить.Таких мест в г. Семей нет, поэтому важной задачей для акимата является их создание и определение специализированной компании по транспортировке КГО и строительных отходов.
Строительные отходы
Строительные отходы от населения г. Семей также собираются в общем потоке ТБО и поступают на захоронение на существующий полигон, так как нет специальных мест для их сбора. Вывозом строительных отходов от населения никто не занимается. Они накапливаются на контейнерных площадках и МВО, обслуживающий данный участок вывозит со смешанными отходам на полигон ТБО.
С 2021 года введен запрет на захоронение строительных отходов. Согласно ЭК РК физические лица, осуществляющие строительство или ремонт недвижимых объектов, производят самостоятельный вывоз строительных отходов в специальные места, организованные МИО. Важной задачей для акимата является создание мест и определение специализированной компании по транспортировке строительных отходов.
2.10 Захоронение отходов
В 2023 году количество полигонов ТБО по республике составило 3016 ед., из них соответствуют экологическим и санитарным нормам – 624 (21%). Согласно данным МЭПР РК в области Абай всего – 5 (2,9%) полигонов,соответствуют экологическим и санитарно-эпидемиологическим нормам.
В настоящее время захоронение коммунальных отходов осуществляется на городском полигоне ТБО. Полигон находится в собственности акимата города Семей. Полигон передан в аренду ИП "Хазипову Р.С." сроком на 2 года постановлением Акима города Семей № 777 от декабря 2014 года. В августе 2018 года Акимат и ИП "Хазипов Р.С." подписали дополнительное соглашение к договору аренды с возможностью продления срока аренды до 27 августа 2067 года.Площадь полигона составляет 69,11 га находится на 7-м километре трассы Семей-Кайнар.
На сегодняшний день на полигоне захоронено порядка 4590 716тонн коммунальных отходов. Разрешение на захоронение (лимит на накопление) действует до конца 2024 г.
При приеме отходов осуществляется взвешивание и визуальный контроль отходов / проверка качества.
Полигон нельзя отнести к санитарно-техническим полигонам, так как отсутствует герметизация основания, отсутствует система сбора и обработки свалочного фильтрата, отсутствует система сбора и обработки газа, отсутствует полное ограждение
В г. Семей планируется строительство нового Полигона ТБО. После строительства нового полигона ТБО, старый полигон будет закрыт из-за близости к аэропортуи планируются работы по рекультивации территории полигона.

2.11 Рұқсат етілмеген үйінділер
Жыл сайын "Қазақстан ғарыш Сапары" космостық мониторингі арқылы рұқсатсыз үйінділер учаскелері анықталады. ҚР ЭТРМ 2023 жылдағы есептемесіне сәйкес, Абай облысында космостық мониторинг арқылы 347 ұйымдастырылмаған (рұқсатсыз) үйінділер анықталған, олардың барлығы да жойылды. Семей қаласында 2023 жылы рұқсатсыз үйінділерді жоюға 54 млн теңге жұмсалған болатын.
Рұқсатсыз үйінділердің пайда болуының басты себептері жинау және шығару қызметімен тұрғындардың төмен қамтылуы, тарифті төлеуден бас тарту немесе қалдықтардан құтылудың баламалы, заңсыз жолдарын, тәсілдерін іздеу, ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын арнайы жинақтау орындарының болмауы және т.б.
2.12 Қалдықтарды басқару шараларына бөлінген қаржыларды талдау
Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодекс талаптарын орындау мақсатында Семей қаласының әкімдігі қажетті инфрақұрылымды құрумен қамтамасыз етеді. Семей қаласының ТКШ мәліметтері бойынша қалдықтарды басқару жөніндегі іс-шараларға 494 млн теңге жұмсалды. Қаржылық құралдар контейнерлік алаңдарды жөндеу мен құрылысына, контейнерлерді сатып алуға және рұқсатсыз үйінділерді жоюға жұмсалған.
7-кестеде 2023 жылғы нақты мәліметтер және 2024 жылға жоспарланған шығындар келтірілген.
7-кесте. Семей қаласында қалдықтарды басқару шараларына шығындар
Атауы
Нақты шығындар, теңге
Жоспарланған шығындар, теңге
2023
2024-2025
Контейнерлерді сатып алу, металдық, пластикалық контейнерлерді, пластикке арналған торлы контейнерлерді және т.б. сатып алу
360 млн. теңге
120 млн. теңге
Контейнерлік алаңдарды жөндеу және құрылысы
80 млн. теңге
120 млн. теңге
Рұқсатсыз үйінділерді жою
54 млн. теңге
60 млн. теңге
БАРЛЫҒЫ
494 млн. теңге
300 млн. теңге
2026-2027 жылдардағы ТҚҚ полигон құрылысы бойынша іс-шараларды жүзеге асыру үшін облыстық бюджеттен 6 022,4 млн теңге, оның ішінде полигон құрылысына – 3 830,0 млн. теңге, сұрыптау желілері үшін ангар құрылысына 2 192,4 млн теңге алдын-ала қарастырылған.
Семей қаласындағы қалдықтарды басқару жүйесін экологиялық заңнама талаптарына сәйкестендіру үшін жаңғырту талап етіледі. Жаңа контейнерлерді, қоқыс шығаратын көліктерді сатып алу керек, санитарлық талапқа жауап беретін контейнерлік алаңдарды құру қажет, ірі көлемді және құрылыс қалдықтарын жинауға арналған арнайы орындарды ұйымдастыру керек, экологиялық, құрылыстық және санитарлық талаптарға жауап беретін полигонды салу, қалдықтарды бөлек жинауды ұйымдастыру, қалдықтарды қайта өңдеуді, ұйымдастыру, құрамында қауіпті заттары бар коммуналдық қалдықтарды ашу және т.б. керек. Мұның барлығы да облыстық, жергілікті бюджетте немесе жеке құралдар есебінен алдын-ала қарастырылуы керек.

2.11 Несанкционированные свалки
Ежегодно посредством космического мониторинга "ҚазақстанҒарышСапары" выявляются участки несанкционированных свалок. Согласно отчету МЭПР РК по итогам 2023 г. в рамках космического мониторинга в области Абай выявлено 347 несанкционированных свалок, все они были ликвидированы. На ликвидацию несанкционированных свалок в 2023 году по г. Семей было затрачено 54 млн. тенге.
Причиной возникновения несанкционированных свалок является низкий охват населения сбором и вывозом, уклонение от оплаты тарифа или поиск альтернативных, незаконных способов избавления от отходов, отсутствие специальных мест для сбора КГО и строительных отходов и пр.
2.12 Анализ выделенных средств на мероприятия по управлению отходами
В целях выполнения требований Экологического кодекса Республики Казахстан, акимат г. Семей обеспечивает функционирование необходимой инфраструктуры.По данным ЖКХ г. Семей в 2023 году затраты на мероприятия по управлению отходами составили 494 млн. тенге. Средства выделяются на ремонт и строительство контейнерных площадок, на закуп контейнеров и ликвидацию несанкционированных свалок.
В таблице 7 приведены фактические данные за 2023 и планируемые затраты на 2024 гг.
Таблица 7. Затраты на мероприятия по управлению отходами г. Семей
Наименование
Фактические затраты, тенге
Планируемые затраты, тенге
2023
2024-2025
Затраты на закуп контейнеров металлических контейнеров, пластиковых, сеток для пластика и пр.
360 млн. тенге
120 млн. тенге
Ремонт и строительство контейнерных площадок
80 млн. тенге
120 млн. тенге
Ликвидация несанкционированных свалок
54 млн. тенге
60 млн. тенге
ИТОГО
494 млн. тенге
300 млн. тенге
Для реализации мероприятий по строительству полигонов ТБО в 2026-2027 годах предусмотрены средства из областного бюджета в сумме 6 022,4 млн. тенге, из них на строительство полигона – 3 830,0 млн. тенге, строительство ангара для линии сортировки – 2 192,4 млн. тенге.
Система управления отходами г. Семей для приведения в соответствие с требованиями экологического законодательства требует модернизации. Необходимо закупать новые контейнеры, мусоровозы, строить контейнерные площадки, отвечающие санитарным требованиям, организовать специальные места сбора крупногабаритных и строительных отходов, построить полигоны в соответствии с экологическими, строительными и санитарными требованиями, организовать раздельный сбор отходов, организовать переработку отходов, открыть пункты приема опасных составляющих коммунальных отходов и др. Все это требует дополнительных затрат, которые должны быть предусмотрены в областном, местном бюджете или за счет частных средств.

3. СЕМЕЙ ҚАЛАСЫНЫҢ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРЫН БАСҚАРУДЫҢ АҒЫМДЫҚ ЖАЙ-КҮЙІ ТУРАЛЫ ҚОҒАМДЫҚ КӨЗҚАРАС
Семей қаласының қалдықтарын басқару туралы ағымдық жай-күйді бағалау және қоғамдық көзқарасты талдау үшін тұрғындар арасында онлайн сауалнама (ВАТСАП) жүргізіледі. Қоғамдық көзқарасты талдау әлеуметті желілер арқылы онлайн дауыс беру жолымен жүргізілді. Сауалнамада 8 сұрақ қарастырылды, атап айтқанда шығару жиілігі, контейнерлік алаңдардың жай-күйі, бөлек жинауға деген дайындық, қолданыстағы тариф туралы көзқарасы және басқалары. Онлайн сауалнамаға тұрғындар арасынан 320 адам қатысты.
Сауалнама ағымдық жай-күйді бағалау, коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару жүйесін жақсартуға тұрғындардың ой-пікірлерін ескеру мақсатында жүргізілді.
1-сурет. Сауалнамаға қатысқан тұрғындардың жастық категориясы
Тұрғындардың арасынан сауалнамаға қатысқандардың басым бөлігі жасы 35-55 және 21-35 жас аралықтағы тұрғындар.
2-сурет. Семей қаласындағы қоқысты жинау және шығару жүйесінің жай-күйін бағалау нәтижелері
Семей қаласындағы тұрғындарға жүргізілген сауалнамаға сәйкес, жауап бергендердің 53,1% Семей қаласындағы қоқысты жинау мен шығарудың жай -күйін (шығару жиілігі, контейнерлік алаңдардың жай-күйі және басқалары) – қанағаттанарлық емес деп есептейді.
3-сурет. Тұрғындардың қалдықтарды бөлек жинауға дайындығын бағалау
Семей қаласындағы сауалнамаға қатысқан тұрғындардың 59,4% қалдықтарды бөлек жинауға дайын екендігін, ал 18,8 % қалдықтарды сұрыптайтынын көрсетті.
Сонымен қатар, сауалнамаға қатысқандардың 56,3% қалдықтарды бөлек жинау қаладағы тазалықты сақтауға қосқан үлесіміз деп көрсетті. Ал 62,5% қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көмудің қолданыстағы тарифі (475-553 теңге) қол жетімді деп көрсетті. Сауалнамаға қатысқандардың 56,3%ЖАО тарапынан қалдықтармен дұрыс жұмыс жасау (бөлек жинау, өртеуге тиым салу, қайта өңдеу және т.б.)туралы тұрғындарға ақпараттық жұмыстар жүргізілмейтіндігін атап көрсетті.
Сауалнама нәтижелері бойынша сауалнамаға қатысқан тұрғындардың басым бөлігі қоқыстарды шығару жиілігіне, контейнерлік алаңдар мен контейнерлердің жай-күйіне көңілі толмайтындарын жеткізген. Қанағаттанбаудың мұндай жоғары пайызы қалалықтардың өмір сапасын жоғарылату үшін қалдықтарды басқару инфрақұрылымын жақсарту қажеттілігін көрсетті.
Сауалнамаға жауап бергендердің 59,9% қалдықтарды бөлек жинауға дайын екендігін көрсетті. Яғни, тұрғындардың басым көпшілігі экологиялық жауаптылықтың маңыздылығын түсінетіндігін және экологиялық бастамашыл істерге қатысуға дайын екендігін көрсетеді. Бұл қаладағы қалдықтарды бөлек жинау жүйесін ендіруге негіз болып табылады.

3. ОБЩЕСТВЕННОЕ МНЕНИЕ О ТЕКУЩЕЙ СИТУАЦИИ СИСТЕМЫ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ Г. СЕМЕЙ
Для анализа общественного мнения и оценки текущей ситуации по управлению отходами г. Семей был проведен онлайн опрос среди жителей. Анализ общественного мнения, проводился путем онлайн голосования через социальные мессенджеры (WhatsApp, Telegram). Опрос включал в себя 8 вопросов, такие как частота вывоза, состояние контейнерных площадок, готовность к раздельному сбору, мнение о существующем действующем тарифе и пр. В онлайн опросе населения приняли участие 320 человек.
Опроспроводилсядля оценки текущей ситуации, улучшения системы сбора и вывоза коммунальных отходов с учетом мнения населения.
Рисунок 1. Возрастная категория населения участвовавших в опросе
В опросе населения в основном участвовали лица в возрасте 35-55 лет и 21-35 лет.
Рисунок 2. Результат оценки состояния системы сбора и вывоза мусора в г. Семей
Согласно проведенному опросу жителей г. Семей, 53,1% опрошенных считают состояние системы сбора и вывоза мусора в городе Семей (частоту вывоза, состояние контейнерных площадок и пр.) - неудовлетворительным.
Рисунок 3. Оценка готовности населения к раздельному сбору
59,4% опрошенных населения г. Семей готовы к раздельному сбору, 18,8 % населения уже сортируют отходы.
Также для 56,3% опрошенных стимулированием для раздельного сбора является вклад в поддержание чистоты в городе.62,5% опрошенных считают существующий тариф на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение отходов (475-553 тенге) - приемлемым. 56,3 опрошенных ответили, что в городе не проводитсяинформационная работа для населения о правильном обращении с отходами (раздельный сбор, запрет на сжигание, переработка и пр.) со стороны МИО.
По результатам опроса более половины опрошенных людей недовольны частотой вывоза, состоянием контейнерных площадок и контейнеров. Такой высокий процент неудовлетворенности свидетельствует о необходимости улучшения инфраструктуры управления отходами для повышения качества жизни горожан.
Положительным моментом является готовность 59,9% опрошенных к раздельному сбору отходов. Это показывает, что большинство жителей осознают важность экологической ответственности и готовы принять участие в экологических инициативах. Это я является основой для внедрения систем раздельного сбора отходов в городе.

Сауалнамаға алынған тұрғындардың 56,3%-ы үшін басты тұрақтандырғыш күш қаланың тазалығын қолдауға үлес қосу. Бұл тұрғындардың басым бөлігінің қала экологиясы мен тазалығына қамқорлық танытуға ынталы екендігін көрсетеді, яғни мұндай құбылыстар экологиялық бағдарлама мен жобаларды жүзеге асыруға жағымды фактор болып табылады. Ал сауалнамаға қатысқандардың 56,3%-ы қалада қалдықтармен дұрыс жұмыс жасау туралы ақпараттық жұмыстар жеткіліксіз жүргізілетіндігін көрсетті. Бұл жергілікті атқарушы органдар үшін тез арада шешім қабылдауды талап ететін маңызды белгі болып табылады. Осы бағыт бойынша бөлек жинауды дұрыс түсіндіру, жағуға тиым салу және қалдықтарды қайта өңдеу қажеттілігі және тағы басқаларын қоса алғанда тұрғындар арасында ағартушылық жұмыстар күшейтілетін болады.
4. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ САЛАСЫНДАҒЫ НЕГІЗГІ МӘСЕЛЕЛЕР.SWOTТАЛДАУ
Жүргізілген талдау қорытындысы бойынша Семей қаласындағы коммуналдық қалдықтарды басқару саласының күшті және әлсіз жақтары, қауіптері мен мүмкіндіктері анықталды.
8-кесте. Күшті және әлсіз жақтары, қауіптері мен мүмкіндіктеріне SWOT-талдау
Күшті жақтары
Әлсіз жақтары
Семей қаласының дамыған инфрақұрылымы;
Ауданда ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша көпжақты мамандандырылған кәсіпорындардың бар болуы;
Аудандағы өнеркәсіптік кәсіпорындардың көптігі;
ТҚҚ заманауи жаңа үлгідегі полигон құрылысы және коммуналдық қалдықтарды жинау, тасымалдау және қайта өңдеу жүйесін дамытуға бизнестің қызығушылығы.
Бөлек жинаудың төменгі деңгейі.
Тұрғындардағы құрамында қауіпті заттары бар қалдықтарды жинау жүйесінің болмауы;
Аз қуатты сұрыптау желісінің бар болуы;
Қалдықтарды бөлек жинаудың төменгі үлесі;
Семей қаласындағы ТҚҚ қолданыстағы полигонының артық толуы;
Коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеу ережелері туралы тұрғындардың ақпараттануының төменгі деңгейі.
Мүмкіндіктері
Қауіптер
Қайталама шикізатты жинау және қайта өңдеуге жергілікті бизнестің қызығушылық танытуы;
Қайталама шикізаттың әртүрлі түрлерімен жұмыс істеу үшін қондырғылардың кеңейтілген ассортименттері, заманауи технологиялардың бар болуы;
Алынатын қайталама шикізаттың көлемінің артуы, көмуге жіберілетін қалдықтар үлесінің азаюы.
Қоршаған ортаға кері әсердің төмендеуі;
"Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ арқылы субсидиялау
Айналмалы экономикаға тартылуы мүмкін бағалы қайталама шикізаттарды жоғалту;
Полигон аумағында органикалық қалдықтардың парникті газдарды соның ішінде метанды бөле отырып ыдырауы;
Су, топырақ бетінің ластануы;
Құрылыстық және ірі көлемді қалдықтарды жинау және қайта өңдеу жүйесінің жолға қойылмауынан апатты үйінділердің түзілуі.
Бағдарлама шеңберінде тұрғындардың қажеттілігі мен қайта өңдеуді дамытуда бизнестің қызығушылықтарын, қалдықтардың түзілетін түрлері бойынша Семей қаласының ерекшеліктерін ескере отырып, экологиялық заңнама талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқарудың ұтымды және экологиялық қауіпсіз жүйесін ұйымдастыру қажет.

Для 56,3% опрошенных главным стимулом для раздельного сбора является вклад в поддержание чистоты в городе. Это говорит о том, что большинство жителей мотивированы заботой о чистоте и экологии города, что является положительным фактором для реализации экологических проектов и программ.56,3% опрошенных считают, что в городе недостаточно проводится информационная работа по вопросам правильного обращения с отходами. Это важный сигнал для местных исполнительных органов. По данному направлению будет усилена просветительская работа среди населения, включая разъяснение правил раздельного сбора, запрета на сжигание и необходимости переработки отходов и прочее.
4. ВЫВОДЫ И ОСНОВНЫЕ ПРОБЛЕМЫ В СФЕРЕ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ. SWOT АНАЛИЗ
По итогам проведенного анализа выявлены следующие слабые и сильные стороны, угрозы и возможности в сфере управления коммунальными отходами в г. Семей.
Таблица 8. SWOT анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз
Сильные стороны
Слабые стороны
Развитая инфраструктура в г. Семей;
Наличие в районе множества специализированных предприятий по сбору и транспортировке ТБО;
Множество промышленных предприятий в районе;
Заинтересованность бизнеса в развитии системы сбора, транспортировки и переработки коммунальных отходов, и строительства нового современного полигона ТБО.
Низкий уровень раздельного сбора
Отсутствие системы сбора опасных составляющих коммунальных отходов у населения;
Наличие сортировочной линии малой мощности;
Низкая доля переработки отходов;
Переполненность существующего полигона ТБО в г. Семей;
Низкий уровень информированности населения о правилах обращения с коммунальными отходами;
Возможности
Риски
Заинтересованность местного бизнеса и сборе и переработке вторичного сырья;
Наличие современных технологий, широкого ассортимента установок для обращения с различными видами вторичного сырья;
Уменьшение доли отходов, поступающих на захоронение, увеличение объемов извлекаемого вторсырья;
Снижение негативного воздействия на окружающую среду.
Субсидии через АО "Фонд развития промышленности"
Потеря ценных вторичных ресурсов, которые должны быть вовлечены в циркулярную экономику;
Разложение органических отходов в теле полигона с выделением парниковых газов, в том числе метана;
Загрязнение поверхностных вод, почвы;
Образование стихийных свалок вследствие не налаженной системы сбора и переработки строительных и крупногабаритных отходов;
В рамках Программы необходимо организовать рациональную и экологически безопасную систему управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства с учетом специфики г. Семей, образующихся видов отходов, заинтересованности бизнеса в развитии переработки и потребности населения.

5. УӘКІЛЕТТІ ОРГАНДАР ҮШІН БАҚЫЛАУ ШАРАЛАРЫНА ҚАТЫСТЫ ЗАҢНАМАЛАРДЫҢ ТАЛАПТАРЫН ТАЛДАУ
Бағдарлама шеңберінде қалдықтарды басқару саласындағы уәкілетті органдардың бақылау шаралары талданды:
 "Абай облысы Семей қаласының әкімінің аппараты" ММ;
 "Абай облысы Семей қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының бөлімі" ММ;
 "Абай облысындағы табиғи ресурстар және табиғатты пайдалану басқармасы" ММ;
Абай облысы экология департаменті;
Абай облысы полиция департаменті;
Абай облысы санитарлық-эпидемиологиялық департаменті.
"Абай облысы Семей қаласының әкімінің аппараты" ММ:
"Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы):
-коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша нысандардың құрылысына және (немесе) орналастыруға, соның ішінде контейнерлік алаңдарды жабдықтауға және қайталама шикізатты қабылдау пункттеріне жер телімдерін бөледі және жер телімдерінің шекараларын рәсімдеуді қамтамасыз етеді;
- сәйкес аумақ шеңберінде коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы жеке және заңды тұлғалардың қызметтеріне бақылауды жүзеге асырады.
Әкімдіктің қызметіне кіретіндер:
-Контейнерлік алаңдардың (КА) құрылысы және жаңғырту, контейнерлерді жаңарту;
-Заманауи типтегі тереңдетілген КА желілерінің құрылысы;
-Құрылыстық және ірікөлемді қалдықтарды жинауға арналған алаңдарды ұйымдастыру;
-Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды жүзеге асыруды ұйымдастыру;
-Қалдықтарды бөлек жинау үшін арнайы контейнерлерді орнату. ҚР ЭТРМ м.а., 2021 жылғы 2 желтоқсандағы №482 бұйрығына сәйкес жергілікті атқарушы органдар контейнерлік алаңдарда бөлек жинауға арналған (2-ден кем емес) контейнерлердің қажетті санымен қамтамасыз ету керек;
-Тұрғындардан құрамында сынабы бар қалдықтарды жинау жүйесін ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
-Тұрғындарда түзілетін ҚСБҚ жинау үшін орнатылатын арнайы әмбебап контейнерлерді орнатуды және қызмет көрсетуді бақылау;
-кондоминиум нысандарын басқару органдарының қызметін бақылау және ұйымдастыру, олар арнайы әмбебап контейнерлерді сақтау жөніндегі шараларды қамтамасыз етуге, контейнерге қызмет көрсететін мамандандырылған кәсіпорынмен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға, оларға еркін қол жеткізуді қамтамасыз етуге, тұрғындармен түсіндіру жұмыстарын жүргізуге, контейнерге бөгде заттарды сақтауға, контейнерге бөгде жарнамаларды, хабарландыруларды және т. б. жапсыруға жол бермеуге міндетті;
-тұрғындар үшін үшін демеркуризациялау жөніндегі шаралар кешенін іске асыруға және құрамында сынабы бар қалдықтарға арналған контейнерлерді жөндеуге (ауыстыруға) мамандандырылған кәсіпорындардың жұмыстарын сатып алу үшін қаражат бөлу жолымен халық арасында пайдалануда болған құрамында сынабы бар энергия үнемдейтін шамдарды қайта өңдеуді ұйымдастыру.

5. АНАЛИЗ ТРЕБОВАНИЙ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА, КАСАЮЩИХСЯ МЕР КОНТРОЛЯ ДЛЯ УПОЛНОМОЧЕННЫХ ОРГАНОВ
В рамках программы были проанализированы меры контроля уполномоченных органов, которые касаются сферы управления отходами:
ГУ "Аппарат акима города Семей области Абай";
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства города Семей области Абай";
ГУ "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Абай";
Департамент экологии области Абай;
Департамент полиции области Абай;
Департамент санитарно-эпидемиологического контроля области Абай,
ГУ "Аппарат акима города Семей области Абай":
В соответствии с Правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (Приказ и.о. Министра здравоохранения РК от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020):
- выделяет земельные участки под строительство и (или) размещение объектов по управлению коммунальными отходами, в том числе для обустройства контейнерных площадок и пунктов приема вторичного сырья, и обеспечивают оформление границ земельных участков;
- осуществляет контроль за деятельностью физических и юридических лиц в области обращения с коммунальными отходами в пределах соответствующей территории.
В функции акимата входят:
-строительство и модернизация контейнерных площадок (КП), обновление контейнеров;
-строительство сети заглубленных КП современного типа;
-организация площадок для сбора строительных и крупногабаритных отходов;
-организация осуществления раздельного сбора коммунальных отходов;
-установка специальных контейнеров для раздельного сбора отходов. Согласно Приказу и.о. МЭГПР РК от 2 декабря 2021 года № 482 местные исполнительные органы должны обеспечить установку необходимого количества контейнеров для раздельного сбора (не менее 2) на контейнерных площадках;
-организация системы сбора ртутьсодержащих отходов (РСО) у населения и обеспечение:
-контроля за установкой и обслуживанием специальных универсальных контейнеров, устанавливаемых для сбора РСО, образовавшихся у населения;
-контроля и организации деятельности органов управления объектом кондоминиума, которые обязаны обеспечивать меры по сохранности специальных универсальных контейнеров, осуществлять взаимодействие со специализированным предприятием, обслуживающим контейнеры, обеспечивать свободный доступ к ним, вести разъяснительную работу с жильцами, не допускать складирование в контейнер посторонних предметов, наклеивание на контейнер посторонних реклам, объявлений и т.д.;
-организации переработки ртутьсодержащих энергосберегающих ламп, находившихся в употреблении у населения путем выделения средств для приобретения работ (услуг) специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО.

ҚР ЭК, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алулар туралы" Заңы (4-тарау) және коммуналдық қалдықтарды басқару ережелеріне (ҚР ЭГТРМ м.а. 2021 жылғы 28 желтоқсандағы №508 Бұйрығы) сәйкес тұрғындарға арналған демеркуризация және ҚСБҚ арналған контейнерлерді жөндеу (алмастыру) туралы кешенді шараларды жүзеге асыруға мамандандырылған кәсіпорындардың қызметтерін (жұмыстарын) алу үшін жергілікті атқарушы билік органдары конкурс (тендер) жүргізуі тиіс.
-Қайталама шикізатты қабылдау пункттерін ұйымдастыруға, кәсіпкерлерді тартуға әкімшіліктік көмек көрсету;
-Тұрғындардан жинақталатын қайталама шикізатты қабылдау пункттерінің санын арттыру;
-Қауіпті қалдықтарды басқару және осы үдерісті бақылау бойынша қызмет көрсететін мамандандырылған кәсіпорындармен келісім-шартқа отыру қажеттілігі туралы заңды тұлғалармен түсіндірмелі жұмыстарды жүргізу;
-Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару бойынша қызмет көрсету тәртібі мен кестесі және шарты бекітілген келісім-шартқа қол қою арқылы конкурстық (тендерлік) негізде ТҚҚ жинау және тасымалдауды жүзеге асыратын компанияны анықтау. Конкурс тәсілі арқылы мемлекеттік сатып алулар "Мемлекеттік сатып алулар" туралы ҚР Заңының 4 бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
- қалдықтарды бөлек жинауды қоса алғанда қалдықтарды тиімді басқаруды ұйымдастыру үшін тұрғындарға ақпараттық-түсіндірмелік жұмыстарды жүргізу;
-Спутниктік навигациялық жүйенің(GPS) мәліметтері бойынша тұрмыстық қатты қалдықтарды шығаруды жүзеге асыратын көлік құралдарының қозғалысын бақылап отыратын ақпараттық жүйені ендіру;
-Тұрғылықты жері бойынша тіркелген азаматтардың санын идентификациялау мақсатында тұрғындарды тіркеу туралы мәліметтер, ТҚҚ шығару бойынша қызмет көрсететін мамандандырылған ұйымдарға қол жетімділікті қамтамасыз ету.
Абай облысы Семей қаласының мәслихат аппараты тұрғындарға арналған тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтерін және коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын бекітеді.
"Абай облысындағы табиғи ресурстар және табиғатты пайдалану басқармасы" ММбекітілген заңнамалық тәртіпті негізге ала отырып, өздерінің құзыреттілік шеңберінде қалдықтарды басқару бойынша келесі қызметтерді орындайды:
-Экологиялық заңнамаға сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару ережелерін, экологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз етумен, жинау, тасымалдау, көму және кәдеге жаратуды қоса алғанда, коммуналдық қалдықтарды бақылауды жүзеге асырады;
-Мемлекеттік-жеке әріптестік туралы келісімге отыру арқылы көмуге жатқызылатын коммуналдық қалдықтардың көлемін қысқартуға және қайта пайдалануға, қайта өңдеуге, кәдеге жаратуға, оларды дайындаудың деңгейін арттыруға, коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін төмендетуге бағытталған экономикалық құралдар мен шараларды әзірлейді.
-Өзінің құзыреттілік шеңберінде қалдықтарды басқару бағдарламасымен келіседі;
-Қалдықтардың түзілу көлемін төмендетуге, оларды қайта пайдалану деңгейін жоғарылатуға, көмуге жатқызылатын қалдықтардың көлемін азайтуға бағытталған экономикалық тұрақтандырғыштармен шараларды әзірлейді;
-Қалдықтарды басқару бойынша іс-шаралар мен бағдарламалардың орындалуына бақылауды жүзеге асырады.
Абай облысы экология департаменті келесі қызметтерді атқарады:
-Құзыреттілік шеңберінде жеке және заңды тұлғалардың іс-әрекеттеріне бақылауды жүзеге асырады;
-Қоғамдық тыңдауларға қатысады;
-Өзінің құзыреттілік шеңберінде мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізеді;
-Табиғатты қорғау шараларының жоспарымен келіседі;
-Құзыреттілік шегінде нысандарға қоршаған ортаға эмиссия беруге рұқсат береді және қоршаған ортаға эмиссия шектерін белгілейді;
-Мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асырады;
-Полигон құрамы мен полигонға қалдықтарды орналастыру талаптарының сақталуын жүзеге асырады;
-Егер де, табиғатпайдаланушыэкологиялықнормалар мен талаптарды, экологиялықнемесеөзге де рұқсаттардакөзделгентабиғатпайдаланушарттарынбұзған, қоршағанортағажәне (немесе) халықденсаулығына аса ірінұқсанкелтіргенжағдайларда, ҚазақстанРеспубликасыныңзаңнамасындабелгіленгентәртіппентабиғатпайдалануғаарналғанэкологиялықжәнеөзге де рұқсаттардытоқтататұрунемесеоларданайыружөніндеұсыныстарды енгізеді.
"Абай облысы Семей қаласыныңтұрғынүй-коммуналдықшаруашылық бөлімі" ММқалдықтарды басқару саласында келесі қызметтерді жүзеге асырады:

Согласно ЭК РК, Закону Республики Казахстан "О государственных закупках" (Глава 4) и Правилам управления коммунальными отходами (Приказ и.о. МЭГПР РК от 28 декабря 2021 года № 508) приобретение специализированных предприятий на реализацию комплекса мер по демеркуризации для населения и на ремонт (замену) контейнеров для РСО проводится посредством конкурса (тендера) работ (услуг);
-оказание административного содействия предпринимателям в организации пунктов приема вторичного сырья;
-увеличение количества пунктов приема вторичных ресурсов от населения;
-проведение разъяснительной работы с юридическими лицами о необходимости заключения договоров со специализированными предприятиями на оказание услуг по управлению опасными отходами и контроль этого процесса;
-определение компаний по сбору и транспортировке ТБО на конкурсной (тендерной) основе с подписанием договора, в котором установлен порядок, условия и график оказания услуг по сбору и вывозу коммунальных отходов. Государственные закупки способом конкурса осуществляются в соответствии с главой 4 Закона РК "О государственных закупках";
-проведение информационно-разъяснительной работы с населением по организации эффективного управления отходами, в том числе по раздельному сбору отходов;
-внедрение информационной системы отслеживания движения транспортных средств, осуществляющих вывоз твердых бытовых отходов, по данным спутниковых навигационных систем (GPS);
-обеспечение доступа для специализированных организаций, оказывающих услуги по вывозу ТБО, к сведениям о регистрации населения в целях идентификации количества граждан, зарегистрированных по месту жительства.
Аппарат маслихата города Семей области Абай утверждает нормыобразования и накопления коммунальных отходов и тарифы на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов для населения.
ГУ "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Абай" в установленном законодательством порядке, в пределах своей компетенции, осуществляет следующие функции по управлению отходами:
-осуществляет контроль за управлением коммунальными отходами, включая сбор, транспортировку, захоронение и утилизацию, с обеспечением соблюдения экологических требований в соответствии с экологическим законодательством, правилами управления коммунальными отходами;
-разрабатывает мероприятия и экономические инструменты, направленные на снижение объемов образования коммунальных отходов, повышение уровня их подготовки к повторному использованию, переработки, утилизации и сокращению объемов коммунальных отходов, подлежащих захоронению, в том числе посредством заключения договора о государственно-частном партнерстве.
-согласовывает программы управления отходами в пределах своей компетенции;
-разрабатывает мероприятия и экономические стимулы, направленные на снижение объемов образования отходов, повышение уровня их повторного использования, сокращение объемов отходов, подлежащих захоронению;
-осуществляет контроль за исполнение программ и мероприятий по управлению отходами.
Департамент экологии области Абай осуществляет следующие функции:
-осуществляет контроль за деятельностью физических и юридических лиц в пределах компетенции;
-принимает участие в общественных слушаниях;
-проводит государственную экологическую экспертизу в пределах своей компетенции;
-согласовывает планы природоохранных мероприятий;
-выдает разрешения на эмиссии в окружающую среду объектов в пределах компетенции и устанавливает в них лимиты на эмиссии в окружающую среду;
-осуществляет государственный экологический контроль;
-осуществляет контроль за соблюдением требований к размещению отходов на полигонах и содержанию полигонов;
-в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, вносит предложения по приостановлению или лишению экологических и иных разрешений на природопользование в случаях нарушения природопользователем экологических норм и требований, условий природопользования, предусмотренных экологическим или иным разрешением, причинения особо крупного ущерба окружающей среде и (или) здоровью населения.
ГУ "Отдел жилищно-коммунального хозяйства города Семей области Абай" осуществляет следующие функции по управлению отходами:

-коммуналдық қалдықтарды жинау (соның ішінде бөлек жинау), жинақтау, тасымалдау, өңдеу, кәдеге жарату, зарарсыздандыру, көму бойынша іс-әрекеттерді ұйымдастыруға қатысуды қамтамасыз етеді. ТҚҚ жинау және шығару Қазақстан Республикасы индустрия және инфрақұрылымды дамыту Министрінің м.а., 2020 жылы 29 сәуірдегі №249 Бұйрығымен бекітілген коммуналдық қызметтер тізіліміне қосылған;
-қалдықтарды қоймалау және кәдеге жарату орындарының аумағын анықтайды;
-қалдықтарды басқару жағдайында пайда болатын табиғи және техногенді сипаттағы ТЖ алдын-алу және жою бойынша іс-шараларды жүзеге асырады;
-қалдықтарды жинау және шығарумен айналысатын мамандандырылған ұйымдардың қызметіне бақылауды жүзеге асырады;
-қалдықтарды рұқсатсыз орналастыруға кінәлі тұлғаларды айқындайды;
-нақты әрекеттер және құртуға жол берген тұлғаларға қатысты оларды әкімшіліктік жауаптылыққа тарту үшін жергілікті полиция өкілдеріне және санитарлық-эпидемиологиялық бақылау органдарына ақпараттарды жібереді;
-тұрғындарда түзілетін тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтерін және коммуналдық қалдықтарды түзілу және жинақталу нормаларын мәслихатқа бекітуге әзірлейді және ұсынады;
-жеке және заңды тұлғаларға қалдықтарды жинау, кәдеге жарату және тасымалдау тәртібін түсіндіреді;
-сенімді аумақтағы қалдықтардың түзілуі мен жинақталуы туралы ақпараттарды жинаумен айналысады.
Қалдықтарды жинаумен және шығарумен айналысатын мамандандырылған ұйымдардың қызметтері:
Абай облысы тұрғын пункттері мен қала аумағын абаттандыру ережелеріне сәйкес (Абай облысы қала және тұрғын пункттер аумағын абаттандыру ережелерін бекіту туралы. Абай облысы мәслихатының шешімі, 2023 жыл 15 қараша, № 9/67-VIIІ) қала және тұрғын пункттер аумағын абаттандыру мақсатында контейнерлік алаңдармен контейнерлерді пайдаланатын мамандандырылған кәсіпорындар:
-контейнерлік алаңдар, контейнерлер және оған жақын жатқан аумақтардың санитарлық ержелерге сәйкестігін қамтамасыз етеді;
-ары қарай пайдалануға жарамсыз контейнерлерді алмастырады және уақытылы жөндеу жұмыстарын жүргізеді;
-Контейнерлік алаңдар мен контейнерлерді үнемі жуу, шыбындар мен кеміргіштерге қарсы үнемі дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау бойынша іс-шараларды қабылдайды.
Семей қаласының ІІМ органдарының полиция қызметінің қызметкерлері ҚР 2014 жылғы 5 шілдедегі № 235-V әкімшіліктік құқық бұзушылық туралы Кодекстің 344- бабы "Қалдықтарды басқару жөніндегі экологиялық талаптардың бұзылуы" негізінде қалдықтарды басқаруды бақылау қызметтерін орындайды:
1. Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген, қалдықтардың жеке түрлерін көмуге тыйым салуды бұзу - бұзушылық жасау нәтижесінде алынған экономикалық пайда сомасынан бір жүз пайыз мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

-обеспечивает участие в организации деятельности по, накоплению, сбору (в том числе раздельному), транспортировке, обработке, утилизации, обезвреживанию, захоронению коммунальных отходов. Сбор и вывоз ТБО включены в Перечень коммунальных услуг, утвержденных Приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 249;
-определяет в пределах своей территории места складирования и утилизации отходов;
-осуществляет мероприятия по предотвращению и ликвидации ЧС природного и техногенного характера, возникающих при управлении отходами;
-осуществляет контроль за деятельностью специализированных организаций, занимающихся сбором и вывозом отходов;
-выявляет лиц, виновных в несанкционированном размещении отходов;
-направляет информацию в органы санитарно-эпидемиологического контроля, местную полицию по фактам и в отношении лиц, допустивших нарушения для привлечения их к административной ответственности;
-разрабатывает и представляет на утверждение маслихату нормы образования и накопления коммунальных отходов и тарифы на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов для населения;
-разъясняет юридическим и физическим лицам порядок сбора, утилизации и транспортировки отходов;
-осуществляет сбор информации по образованию и сбору отходов на вверенной территории.
Функции специализированных организаций, занимающихся сбором и вывозом отходов:
В соответствии с Правилами благоустройства территорий городов и населенных пунктов области Абай (Об утверждении Правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов области Абай. Решение маслихата области Абай от 15 ноября 2023 года № 9/67-VIIІ) специализированные организации, эксплуатирующие контейнерные площадки и контейнеры в целях благоустройства территорий городов и населенных пунктов:
-обеспечивают санитарное содержание контейнерных площадок, контейнеров и прилегающих к ним территорий;
-производят своевременный ремонт и замену непригодных к дальнейшему использованию контейнеров;
-принимают меры по обеспечению контейнерных площадок и контейнеров регулярной мойкой, дезинфекцией, дезинсекцией, дератизацией против мух и грызунов.
Сотрудники полицейской службы органов МВД г.Семей выполняют функции контроля по управлению отходами на основании Кодекса РК Об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года № 235-V в соответствии со ст.344 Нарушение экологических требований по управлению отходами:
1. Нарушение запрета на захоронение отдельных видов отходов, предусмотренного экологическим законодательством Республики Казахстан, – влечет штраф в размере ста процентов от суммы экономической выгоды, полученной в результате совершения нарушения.

2. Қалдықтарды жинақтауға немесе көмуге арналмаған арнайы белгіленген орындарда оларды жинап қою, сол сияқты қалдықтарды экологиялық рұқсатсыз немесе қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияда мәлімделмеген қалдықтарды көму –жеке тұлғаларға – елу, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бұзушылық нәтижесінде алынған экономикалық пайда сомасының бір жүз пайызы, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз пайызы мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
3. Қалдықтарды жинақтау, жинау, тасымалдау, есепке алу, қалпына келтіру, жою және залалсыздандыру жөніндегі экологиялық талаптарды бұзу – жеке тұлғаларға – қырық, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
4. Қалдықтарды басқару жөніндегі операцияларға қойылатын экологиялық талаптарды бұзу –жеке тұлғаларға – жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне үш жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
5. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған, ал ірі кәсіпкерлік субъектілері үш жыл ішінде қайталап жасаған әрекет –қауіпті қалдықтарды қайта өңдеуге, залалсыздандыруға, кәдеге жаратуға және (немесе) жоюға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұрып, жеке тұлғаларға – бір жүз, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
"Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Абай облысының санитариялық-эпидемиологиялық бақылау департаменті Семей қалалық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау басқармасы" РММ жүзеге асырады:
-"Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының орындалуын қадағалау. 3 тарау. Қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар.
-Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес тұрғындардың санитарлық-эпидемиологиялық саулығын қадағалау және емдік мақсатта бақылау, тексеруді жүзеге асыру бойынша әдістемелік нұсқаулықтар, үйлестіру, бақылау-қадағалау әрекеттерінің нәтижелілігі мен тиімділігін жоғарылату бойынша іс-әрекеттер.

2. Складирование отходов вне специально установленных мест, не предназначенных для их накопления или захоронения, а равно захоронение отходов без экологического разрешения или отходов, не заявленных в декларации о воздействии на окружающую среду, – влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста месячных расчетных показателей, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста процентов, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот процентов от суммы экономической выгоды, полученной в результате нарушения.
3. Нарушение экологических требований по накоплению, сбору, транспортировке, учету, восстановлению, удалению и обезвреживанию отходов – влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
4. Нарушение экологических требований к операциям по управлению отходами – влечет штраф на физических лиц в размере двадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере трехсот месячных расчетных показателей.
5. Действие, предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года, а субъектами крупного предпринимательства – в течение трех лет после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей, с приостановлением действия лицензии на переработку, обезвреживание, утилизацию и (или) уничтожение опасных отходов.
РГУ "Семейское городское Управление санитарно-эпидемиологического контроля Департамента санитарно-эпидемиологического контроля области Абай Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения РК" осуществляет:
-контроль за исполнением Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления". Глава 3. Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, обезвреживанию, транспортировке отходов потребления;
-деятельность по повышению эффективности и результативности контрольно-надзорной деятельности, координации, методическому руководству по осуществлению проверок, профилактического контроля и надзора в сферах санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

6. ҚАЗАҚСТАНДАҒЫ ЖӘНЕ ШЕТЕЛДЕГІ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ ӘДІСТЕРІН ТАЛДАУ
6.1 Қазақстанда коммуналдық қалдықтарды басқару тәжірибесі
Қазақстанда қалдықтарды басқарудың кешенді жүйесін құру 2007 жылы ең алғаш рет ҚР ЭК қабылдаумен басталып, Қазақстан Республикасының "жасыл" экономикаға өту туралы тұжырымдамасы (Қазақстан Республикасы Президентінің №577 жарлығымен 2014 жылдың 30 мамырында бекітілген), (ары қарай – Тұжырымдама) қабылданған 2014 жылға дейін белсенді жүргізіліп келді.
Қалдықтарды басқару жүйесін құру және жетілдіру тұжырымдаманың негізгі бағыттарының бірі болып белгіленді және келесі тәсілдерді пайдалана отырып, жүзеге асырылу керек деп көрсетілді:
а) ландшафттарды жан-жақты қорғау және қызметтердің толық спектрін ұсына отырып, қалдықтарды кәдеге жаратудың келісілген жүйесін құру;
б) қайта өңдеу және қайталама пайдалану арқылы, сонымен қатар, қалдықтарды кәдеге жарату есебінен отынды алу, пайдалы заттар мен материалдарды шығару есебінен полигондар санын қысқарту;
в) өнімдерді құнды құру тізбегінде және оның шеңберінен тыс көп айналымда пайдалану арқылы экономиканың тұйық циклін дамыту;
г) қоршаған ортаға техногенді әсерді төмендету және экологиялық жағдайды жақсарту.

6. ОБЗОР МЕТОДОВ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ В КАЗАХСТАНЕ И ЗА РУБЕЖОМ
6.1 Практика управления коммунальными отходами в Казахстане
Создание комплексной системы управления отходами в Казахстане началось с принятием первого ЭК РК в 2007 году и активно продолжилась в 2014 года, когда была принята Концепция по переходу Республики Казахстан к "зеленой" экономике (Утверждена указом Президента Республики Казахстан от 30 мая 2014 года №577) (далее – Концепция).
Формирование и совершенствование системы управления отходами обозначено одним из основных направлений в Концепции и должно быть реализовано с использованием следующих подходов:
а) создание согласованной системы утилизации отходов с предоставлением полного спектра услуг и всесторонней охраной ландшафтов;
б) сокращение числа полигонов с переходом к широкому применению переработки и вторичного использования, а также извлечения полезных веществ и материалов, получения топлива за счет утилизации отходов;
в) развитие экономики замкнутого цикла с многооборотным использованием продукции как в рамках, так и вне цепочки создания стоимости;
г) улучшение экологической ситуации и снижение техногенного влияния на окружающую среду.

"Жасыл" экономиканың мақсаттық индикаторларын орнатудың маңыздылығы бар, соның бірі 2030 жылға дейін тұрғындарды қоқысты шығару қызметімен толыққанды қамти отырып, қалдықтарды кәдеге жаратуды 100%-ға жеткізу, қоқысты санитарлық сақтауды 95%-ға дейін және қайта өңделген қалдық үлесін 40%-ға дейін жеткізу.
Қайта өңдеудің тапсырылған деңгейіне қол жеткізу ТҚҚ бөлек жинауды ендіру жолымен, қайта өңделген материалдан алынатын пайданы ескере отырып, рентабельділіктің нақты нормасымен осы салаға жұмсалған инвестиция мен операциялық шығындарды жабуға кепілдік беретін тарифті есептеу әдістемесін анықтаумен, пайдаланылғаннан кейінгі қораптар, электрондық және электрлік жабдықтарды, транспорттық құралдарды, аккумляторларды, жиһаз және басқа да тауарлардың қалдықтарын жинауға және кәдеге жаратуға шығындардың бір бөлігін жабу есебінен ӨКМ принциптерін ендіру, саланы дамыту үшін бюджеттік ресурс есебінен шағын тұрғын пункттердегі муниципалдық құрылым деңгейінде және үлкен қалаларда мемлекеттік-жеке әріптестік арқылы инвестицияларды тарту механизмдерін әзірлеу арқылы болжамданады.

Большое значение имеет установление целевых индикаторов "зеленой экономики", одним из которых является утилизация отходов с покрытием населения вывозом ТБО до 100%, санитарным хранением мусора до 95% и повышением доли переработанных отходов до 40% до 2030 года.
Достижение заявленного уровня переработки предполагается путем введения раздельного сбора ТБО, определения методики расчета тарифа, гарантирующего покрытие операционных затрат и инвестиций в эту сферу с определенной нормой рентабельности с учетом получаемой прибыли от переработанных материалов, внедрения принципа РОП с целью покрытия части расходов на сбор и утилизацию отходов упаковки, электронного и электрического оборудования, транспортных средств, аккумуляторов, мебели и других товаров после использования, разработка механизма привлечения инвестиций, в том числе через государственно-частное партнерство в больших городах и на уровне муниципальных образований в небольших населенных пунктах за счет бюджетных ресурсов для развития отрасли.

Қалдықтарды басқару саласындағы жаңа реттеулер 2021 жылдың 2 қаңтарында қабылданған № 400-VI ЗРК Экологиялық Кодексінде көрсетілген. Экологиялық Кодекске қалдықтарды иерархиялық басқару принциптері, қалдықтарды басқару бойынша кәсіпорындардың іс-әрекеттерін мемлекеттік реттеуді лицензиялау және хабарламалық тәртіп арқылы жүзеге асыру енгізілген. Қалдықтарды басқару бойынша операциялар нақты көрсетілген: қалдықтардың жинақталуы, қалдықтарды жинау, қалдықтарды тасымалдау, қалдықтарды қалпына келтіру, қалдықтарды жою.
Қалдықтарды бөлек жинауға талаптар көрсетілген. Тұрмыстық қатты қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік-жеке әріптестікті жүзеге асыру мүмкіндігі айқындалған.

Новое регулирование в области управления отходами отражено в Экологическом кодексе от 2 января 2021 года № 400-VI ЗРК. Экологическим кодексом внедрен принцип иерархии управления отходами, осуществление государственного регулирования деятельности предприятий по управлению отходами: лицензирование и уведомительный порядок. Четко определены операции по управлению отходами: накопление отходов, сбор отходов, транспортировка отходов, восстановление отходов, удаление отходов.
Прописаны требования к раздельному сбору отходов. Отмечена возможность реализации государственно-частного партнерства в области управления твердыми бытовыми отходами.

Ұлттық статистика бюро мәліметтері бойынша 2023 жылы Қазақстандағы жалпы жиналған қалдық көлемі 4 142 952 тоннаны құрады, жиналған коммуналдық қалдықтар көлемі 3 298 415 тоннаны құраған (9-кесте). Қазақстанда бір жылда жиналған қалдықтардың жалпы көлемі 8%-ға артқан.
9-кесте - 2023 жыл бойынша жиналған және тасымалданған коммуналдық қалдықтардың жалпы көлемі
Кәсіпорындардың өзі шығарған қалдықтарын қоса алғандағы жиналған қалдықтардың жалпы көлемі
Оның ішінде
Жиналған коммуналдық қалдықтардың көлемі
Қазақстан Республикасы

По данным Бюро национальной статистики в 2023 году общий объем собранных отходов в Казахстане составил 4 142 952 тонн, объем собранных коммунальных отходов составил 3 298 415 тонн (Таблица 9).Общий объем собранных отходов в Казахстане за год вырос на 8%.
Таблица 9 -Общий объем собранных и транспортированных коммунальных отходов в 2023 году
Общий объем собранных отходов, с учетом отходов самовывозящих предприятий
Из них
объем собранных коммунальных отходов
Республика Казахстан

120
Жиналған ТҚҚ 70%-ы9 өңірде шоғырланған, олар – Алматы, Қарағанды, Ақтөбе, Павлодар, Ұлытау, Атырау облыстары, сонымен қатар, ірі қалаларда – Алматы, Астана және Шымкентте.
Коммуналдық қалдықтардың басым бөлігін көше қалдықтары құрайды: 282,5 мың тонна. Одан кейін макулатура, картон және қағаз қалдықтар (119,9 мың тонна), нарық қалдықтары (107,2 мың тонна), пластмасса, пластик, полиэтилен (84,4 мың тонна), тағам қалдықтары (60,3 мың тонна), сынған шынылар (31,7 мың тонна), металдар (5 мың тонна), киім және тоқыма (1,2 мың тонна), электрондық және электрлік жабдықтар (296 тонна). Басқа араласқан қалдықтар  2,6 млн тоннаны құрайды.

120
Больше 70% собранных ТБО концентрируется в 9 регионах – Алматинской, Карагандинской, Актюбинской, Павлодарской, Улытауской, Атырауской областях, а также в крупных городах – Алматы, Астане и Шымкенте.
Большую часть коммунальных отходов составили отходы от уборки улиц: 282,5 тысячи тонн. Далее следуют макулатура, картон и отходы бумаги (119,9 тысячи тонн), отходы рынков (107,2 тысячи тонн), пластмасса, пластик, полиэтилен (84,4 тысячи тонн), пищевые отходы (60,3 тысячи тонн), стеклобой (31,7 тысячи тонн), металлы (5 тысяч тонн), одежда и текстиль (1,2 тысячи тонны), электронное и электрическое оборудование (296 тонн). Прочие смешанные отходы составили 2,6 млн тонн.

2023 жылғы сұрыпталған қалдықтар көлемі1,3 млн тоннаны құрады, бұл 2022 жылмен салыстырғанда 6,8 %-дан жоғары екендігін байқауға болады.
ТҚҚ қайта өңдеу мен екінші реттік пайдаланудың төменгі деңгейі байқалады. 2023 жылдың мамыр айындағы жағдай бойынша еліміздің 207 қалалары және аудандардың ішінен қалдықтарды бөлек жинау әртүрлі кезеңдерде тек 139 қала мен аудандарда ғана ендірілген, ал сұрыптау 103 қала мен аудандарда ендірілген.
Шамамен тұрмыстық қатты қалдықтардың төртінші бөлігі (25%) қайта өңдеуге жіберіледі. ТҚҚ жоғары шамасы байқалатын кейбір өңірлерде қайта өңдеу деңгейі 20%-дан артпайды. Мысалы, ТҚҚ қайта өңдеу және екінші реттік пайдалану мемлекеттік деңгейден де төмен өңірлер: Алматы қаласы (18%), Алматы (17,1%), Жетісу (17,8%), Ақтөбе (15%) облыстарында, ең төменгі көрсеткіштер – Ақмола (7,9%), Абай (1,6%), Ұлытау (0,1%) облыстарында.
Energyprom мәліметтері бойынша, Қазақстан қоқыстарды қайта өңдеу деңгейі бойынша 179 елдің ішінде 175 орында (2022ж). Рейтингте Қазақстан дамыған елдерден ғана емес, ЕУЭК және Орталық Азия елдерінен де қалып отыр. Йель университетінің сарапшылары көрсеткендей, Қазақстанда 2022 жылы қалдықтарды қайта өңдеу коэффициенті 3,8 тең, ал бұл кезде әлемде ең жоғары қол жеткізілген коффициент 67,1 болатын.
ҚР ЭТРМ мәліметтері бойынша, 2023 жылы тұрмыстық қатты қалдықтардың 3016 полигоны бар деп есептелді, оның ішінде экологиялық және санитарлық нормаларға тек 624 ғана сәйкес келеді.
Экологиялық және санитарлық нормаларға сәйкес келетін полигондардың аз бөлігі Павлодарда – 5 (321 полигонның жалпы санынан 1,56%), Солтүстік Қазақстанда - 11 полигон (450-ден 2,4 %) және Абай облысында – 5 (170-тен 2,9%).
Қазақстандағы ең үлкен мәселе апатты немесе рұқсат етілмеген үйінділердің үлкен санының бар болуы. 2023 жылдың 15 желтоқсанында 5543 апатты үйінділер айқындалып, оның 4388 жойылды.
Республика бойынша ТҚҚ 2000 полигоны бар, олардың ресми жер телімдері бар болғанымен, ҚР заңнама талаптарына сәйкес келмейді – тарату қоры, жинау және қоқыс газын және фильтратты жіберу жүйесі, қоршауы, өлшеу жабдықтары, дезинфекциялық ванналары, полигонның жұмысшы жобасы, ҚОӘБ жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптама шешімі, қоршаған ортаға эмиссияға рұқсаттар жоқ.
Елімізде қандай да бір құжаттары жоқ 400 жуық үйінді бар, кейбірінің жер теліміне деген актісі де жоқ (әсіресе 1000 адамнан артық емес алыс шалғайдағы ауылдық тұрғындарда), сол себепті аумақты санитарлық тазалау шеңберінде оларды жабу талап етіледі.
"Жасыл экономикаға" өту тұжырымдамасына сәйкес, 2030 жылға қарай ТҚҚ полигондарының 95% экологиялық талаптар мен санитарлық ережелерге сәйкес болуы керек.

Объем отсортированных отходов в 2023 году составил 1,3 млн тонн, это на 6,8 % больше в сравнении с 2022 годом.
Отмечается низкий уровень переработки и вторичного использования ТБО. По состоянию на май 2023 года из 207 городов и районов страны раздельный сбор отходов на разных этапах внедрен только в 139, а сортировка – в 103 городах и районах.
Приблизительно четверть (25%) твердых бытовых отходов уходит на переработку. В некоторых регионах с высокой концентрацией ТБО уровень переработки не превышает 20%. Так, уровень переработки и вторичного использования ТБО ниже странового показателя в г.Алматы (18%), Алматинской (17,1%), Жетысуской (17,8%), Актюбинской (15%) областях, крайне низкие – Акмолинской (7,9%), Абайской (1,6%), Улытауской (0,1%) областях.
По данным Energyprom, Казахстан по уровню переработки мусора занимает 175-ю строчку в мире из 179 стран (2022 г.). В рейтинге Казахстан отстаҰт не только от развитых стран, но и от соседей по ЕАЭС и государств Центральной Азии. Аналитики Йельского университета указывают, что коэффициент переработки отходов в Казахстане в 2022 г был равен 3,8, в то время как максимальный достигнутый в мире коэффициент составил 67,1.
По данным МЭПР РК в 2023 году по республике насчитывалось 3016 полигонов твердых бытовых отходов, из которых экологическим и санитарным нормам соответствуют лишь 624.
Меньше всего полигонов, соответствующих экологическим и санитарным нормам, отмечается в Павлодарской – 5 (1,56% от общего количества полигонов 321), Северо-Казахстанской - 11 полигонов (2,4 % из 450) и области Абай – 5 (2,9% из 170).
Большой проблемой в Казахстане является наличие огромного количества стихийных свалок. На 15 декабря 2023 года выявлено 5543 стихийных свалки, из которых ликвидированы 4388.
По республике имеется свыше 2000 полигонов ТБО, которые имеют оформленные земельные участки, но не соответствуют требованиям законодательства РК - отсутствуют ликвидационный фонд, системы для сбора и отведения фильтрата и свалочного газа, ограждения, весовые оборудования, дезинфекционная ванна, рабочий проект полигона, заключение государственной экологической экспертизы на проекты ОВОС, разрешение на эмиссии в окружающую среду.
По стране функционируют около 400 свалок без какой-либо документации, даже отсутствует акт на земельный участок (в основном в отдаленных сельских населҰнных пунктах с населением не более 1000 человек), что требует их закрытия в рамках санитарной очистки территорий.
Согласно Концепции по переходу к "зеленой экономике" к 2030 году 95% полигонов ТБО должны соответствовать экологическим требованиям и санитарным правилам.

2021 жылдың 2 қаңтарында қабылданған ҚР ЭК нормаларын жүзеге асыру үшін 2021 жылдың 14 қыркүйегінде Қазақстан Республикасының экология, геология және табиғи ресурстар Министрі "Халық үшін тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге тарифтерді есептеу әдістемесін бекіту туралы" Бұйрыққа қол қойды.
ҚР ЭК 367 бабының 3-тармағына сәйкес тұрғындар жариялық келісім негізінде ТҚҚ жинаудың орталықтандырылған жүйесін пайдалануға міндетті және мәслихатпен бекітілген тариф шеңберінде қалдықтарды тасымалдау қызметтерін төлеуі керек (ТҚҚ полигонына өз бетінше шығару тұрғын пункттер нарығында қоқыс шығаратын компаниялар болмаған жағдайда да шығарылады).
ҚР ТҚҚжинауға тарифтер үш категория бойынша бекітіледі: 1)көпқабатты үйлерде тұратын жеке тұлғалар үшін(абаттандырылған үйлер); 2) жеке жер телімі бар жеке жер үйлерде тұратын жеке тұлғалар үшін; 3) кәсіпкерлер үшін.
Тәжірибе көрсеткендей, қалалармен өңірлердің басым көпшілігі тарифтерді қайта қарап, бекіте бермейді. Мысалы, 2022 жылы Қазақстанның 89 қаласының тек 11 қаласы (немесе 12%) ҚР жаңа ЭК талаптарына сәйкес тарифтерді бекітті. ТҚҚ тарифтері 7 жыл бойы қарастырылмаған шамамен 89-280 теңге көлемінде қалып қойған өңірлерде де бар.
Ұлттық статистика бюросының мәліметтерінше, 2023 жылдың маусым айында елімізде қоқыс шығарудың орташа тарифі бір адамға 403 теңгені құрады. 2022 жылдың маусым айымен салыстырғанда, тариф 31% қымбаттады. Ең жоғары тариф Алматы қаласында – 718 теңге, Ақтауда – 504 теңге (маусым, 2022 жыл – 250 теңге), Оралда – 496 теңге (маусым 2022 ж. – 286 теңге). Қоқыс шығарудың төменгі бағасы Тараз қаласында тіркелді – 94 теңге.
Елдің әртүрлі өңірлеріндегі мамандандырылған компания қызметкерлерінің еңбек ақысы мен отын, басқа да материалдарға деген шығындардың артуы тарифтердің көтерілуіне себепші болды. Қазақстанның оңтүстігінде, шығысында және батысындағы қоқыс шығарумен айналысатын көптеген компаниялар тарифтердің сәйкессіздігінен өз жұмыстарында көптеген маңызды мәселелерге жолығуда.
Қазақстанның құжаттарында және әлемдік кеңістікте қалдықтарды басқару иерархиясы көрсетілген, ең кең таралған қалдықтарды кәдеге жаратудың тәсілі оны полигондарға көму болып табылады.
Коммуналдық қалдықтарды полигондарға және үйінділерге орналастыру үлкен қауіптерді төндіреді. Жиналған коммуналдық қалдықтардың құрамымен бірге қауіпті компоненттер (электрондық және электрлік жабдықтар, батарейкалар, аккумляторлар, сынап бар шамдар және т.б.) полигондарда біртіндеп ыдырап, ауа, жерасты суларын, топырақты уландыратын заттарды түзеді. Сонымен қатар, коммуналдық қалдықтардың құрамында құнды қайталама шикізат (пластик, қағаз, картон, шыны және басқалары) болады, оларды алып, кәдеге жаратуға және қайта өңдеуге жіберу керек.
ТҚҚ полигондарының қоршаған ортаға маңызды әсері бар және топыраққа, суға газдардың бөлінуін, экожүйені жоюдың алдын-алу және т.б. мақсаттарда тазалау мен сүзгілеудіңкөптеген жүйелерін пайдаланған күннің өзінде де маңызды экологиялық мәселелерді туындатады.
Қазақстанда сыра мен сүт өнімдерінен босаған шыны ыдыстар қайта пайдаланылады. Ал қайта өңдеуге қағаз, картон, пластиктің көптеген түрлері, шыны, алюминий және басқалары жіберіледі. Қайталама шикізаттан 20-дан астам дайын өнім өндіріледі: гофрокартон, санитарлық-гигиеналық бұйымдар, тұрмысқа арналған әртүрлі заттар (шелек, ыдыс, тегене (шылапшын), тостаған, гүлге арналған ыдыстар, киімілгіш), полимерлі-құмды бұйымдар, химиялық талшық және т.б.
2024 жылдан бастап, қалдықтарды басқарумен айналысатын мамандандырылған ұйымдарға төлем төлеу жүйесі жаңартылатын болады. Ақшалай төлемдердің көлемін бекіту туралы Үкімет қаулысының жобасы меморгандармен келісілді және бекіту үшін ҚР Үкіметінің Аппаратына енгізілді.

В реализацию норм ЭК РК, принятого 2 января 2021 года, 14 сентября 2021 года был подписан Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Об утверждении Методики расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов.
Согласно пункту 3 статьи 367 ЭК РК население обязано пользоваться централизованной системой сбора ТБО на основании публичных договоров и оплачивать услуги за транспортировку отходов согласно, утвержденным маслихатом, тарифам (самостоятельный вывоз ТБО на полигон возможен в случае отсутствия на рынке населенного пункта мусоровывозящей компании).
Тарифы на сбор ТБО в РК устанавливаются для трех категорий: 1) физические лица, проживающие в многоквартирных домах (благоустроенные жилища), 2) физические лица, проживающие в частных домах с собственным земельным участком, 3) для предпринимателей.
Практика показывает, что не все города и регионы пересматривают и утверждают тарифы. Например, в 2022 году из 89 городов Казахстана только 11 городов (или 12%) утвердили тарифы согласно требованиям нового ЭК РК. Есть регионы, где тарифы ТБО не пересматривались 7 лет и составляют 89 - 280 тенге.
По данным Бюро национальной статистики в июне 2023 года средний тариф за вывоз мусора по стране составил 403 тенге за одного человека. По сравнению с июнем 2022 года тариф подорожал на 31%. При этом максимальный тариф зарегистрирован в городах Алматы – 718 тенге, Актау – 504 тенге (июнь 2022 года – 250 тенге), Уральск – 496 тенге (июнь 2022 г. – 286 тенге). Минимальная цена за вывоз мусора зафиксирована в Таразе – 94 тенге.
Необходимость повышения тарифов связана с растущими расходами на материалы, топливо и оплату труда сотрудников специализированных компаний в различных регионах страны. Многие компании, занимающиеся вывозом мусора, особенно на юге, в центре и на западе Казахстана, сталкиваются с серьезными проблемами в своей работе из-за несоответствующих реалиям тарифов.
Несмотря на то, что в мировом масштабе и в документах Казахстана установлена иерархия управления отходами, самым распространенным способом утилизации отходов в стране является их захоронение на полигонах.
Наибольшую обеспокоенность вызывает размещение на полигонах и свалках коммунальных отходов. В состав совместно собранных коммунальных отходов попадают опасные компоненты (электронное и электрическое оборудование, батарейки, аккумуляторы, ртутьсодержащие лампы и прочие), которые на полигонах постепенно разлагаясь, образуют вещества, отравляющие воздух, землю, грунтовые воды. В то же время в составе коммунальных отходов содержится ценное вторичное сырье (пластик, бумага, картон, стекло и прочее), которое должно быть извлечено и направлено на утилизацию и переработку.
Полигоны ТБО имеют значительное влияние на окружающую среду и могут вызывать серьезные экологические проблемы даже при использовании многочисленных систем очистки и фильтрования: загрязнения почвы, воды, выделение газов, уничтожение экосистем и др.
В Казахстане повторно используется стеклянная тара из-под пива и молочных продуктов. На переработку направляются такие виды отходов, как бумага, картон, многие виды пластика, стекло, алюминий и др. Из вторичного сырья производятся более 20 наименований готовой продукции: гофрокартон, санитарно-гигиенические изделия, различные предметы для быта (ведра, посуда, тазики, чашки, цветочные горшки, плечики для одежды), полимернопесчаные изделия, химические волокна и т.д.
С 2024 года возобновляются выплаты спецпредприятиям по управлению отходами. Принят Приказ по утверждению порядка осуществления выплат. Проект постановления Правительства по утверждению размеров денежных выплат согласован с госорганами и внесен в Аппарат Правительства РК для утверждения.

2016 жылдан бастап Қазақстанда сынап бар шамдарды және приборларды, металл сынықтарын, пайдаланылған майларды және сұйықтықтарды, батареяларды, электрлік және электрондық жабдық қалдықтарын көмуге тиым енгізілді; 2019 жылдан бастап пластмасса, қағаз және шыны қалдықтарын көмуге тиым салынды; 2021 жылдан бастап тағам және құрылыс қалдықтарын көмуге тиым салу күшіне енгізілді. Осы мәселелерді шешу үшін бекітілген заңнамаға сәйкес, қалдықтарды бөлек жинау талаптарын нақты ұстану қажет: сәйкес контейнерлердің бар болуы, мамандандырылған компанияларға қайта өңдеуге беру және т.б. Мұндай тәжірибе тек ірі қалаларда бірақ жеткілікті деңгейде емес.
Экологиялық заңнамаға сәйкес, жергілікті атқарушы органдар жеке тұлғалардың өз бетінше құрылыс және ірі көлемді қалдықтарды шығаратын, жинайтын арнайы орындарды ұйымдастыруы қажет. Еліміздің басым өңірлерінде, әсіресе ауылдық тұрғын пункттерде ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын жинайтын арнайы орындар жоқ.
2024 жылдың 1 шілдесінен бастап, Қазақстанда жаңа Стандарт күшіне енгізіледі: ол тұрғын-коммуналдық шаруашылық. Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау және шығару. Қазақстандық стандарттау және метрология институтымен әзірленген жалпы талаптар. ТҚҚ және ІКҚ жинау мен шығаруды ұйымдастыру бойынша қызметтер.
Қазақстанда әлемдік тәжірибенің мүмкіндіктерін пайдалануды ескере отырып, қалдықтарды басқару жүйесін толығымен қалыптастыру қажет және қайталама ресурстарды өткізудің қолданыстағы нарығының тәжірибелерін жетілдіру керек.
Қазақстанның ірі қалаларында ТҚҚ басқарудың өзіндік тәжірибесі қалыптасқан.
Астана қаласы.
Коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарумен 25 кәсіпорын айналысады, оның ішінде 4 мемлекеттік, 20 жекеменшіктік және 1 шетелдік компания. GPS-датчик бар 100 бірлікті қоқыс шығаратын көліктер іске қосылған. Заңды тұлғалар келісілген келісім-шарт шеңберіне сәйкес қызмет көрсетеді.
2018 жылдан бастап қалдықтардың екі фракциясы бойынша бөлек жинау енгізілген: "ылғалды" (тағам қалдықтары) және "құрғақ" (қағаз, пластик, шыны, металл). "Құрғақ" фракциялы қалдықтарды жинау үшін пластикті сары контейнерлер, ал "ылғалды" фракциялар үшін - жасыл пластикалық және мырышталған контейнерлер пайдаланылады (4-сурет). Әртүрлі типтегі қалдықтар түсі бойынша ажыратылатын жеке қоқыс шығаратын көліктермен тасымалданады.
4-сурет. Астана қаласындағы қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер
Жиналған коммуналдық қалдықтардың көлемі: 2022 ж. - 210 395 т, 2021 ж. – 118 677 т., 2020 ж. – 96 643 т.
Қоқыстар "Евро-4" экологиялық кластағы мамандандырылған машиналары, қоқысшығаратын техникаларының заманауи паркі бар "Clean City NC" -мен шығарылады. Барлық көліктер GPS трекермен жарақтандырылған.
Қоқыс "Astana Recycling Plant" ЖШС қоқысты қайта өңдейтін (ары қарай – ҚҚЗ) зауыттың аумағына шығарылады. Тәулігіне 100-ға тоннаға жуық ТҚҚ сұрыпталуға және қайта өңделуге келіп түседі, сұрыптау барысында ірі көлемді қоқыстар (картонды қораптар, орайтын пенопласт, полиэтиленді қаптар, шынылар), пластикалық бөтелкелер, қара және түсті металлдар, пластиктің барлық түрлері, полиэтилен, полипропилен, жеңіл ескі фракциялар, органикалық қалдықтар бөлініп алынады.

В Казахстане с 2016 года введен запрет на захоронение ртутьсодержащих ламп и приборов, металлолома, отработанных масел и жидкостей, батарей, отходов электрического и электронного оборудования; с 2019 года запрещено захоронение пластмассы, бумаги и стекла; с 2021 года вступил в силу запрет на захоронение пищевых и строительных отходов. Для решения этих вопросов необходимо четкое следование требованиям раздельного сбора отходов, установленное законодательством: наличие соответствующих контейнеров, вывоз на переработку специализированным предприятиям и др. Такая практика имеет место только в крупных городах и не в достаточном объеме.
Согласно экологическому законодательству местными исполнительными органами должны быть организованы специальные места сбора, куда физические лица могли бы самостоятельно вывозить крупногабаритные и строительные отходы. В большинстве регионов страны, особенно в сельских населенных пунктах, специальные места сбора КГО и строительных отходов отсутствуют.
В Казахстане с 1 июля 2024 года вводится в действие новый Стандарт: Жилищно-коммунальное хозяйство. Сбор и вывоз твердых бытовых отходов. Общие требования, разработанный Казахстанским институтом стандартизации и метрологии. Услуга по организации сбора и вывоза ТБО и КГО.
В Казахстане необходимо полное формирование системы управления отходами с учетом возможности использования мирового опыта и совершенствования практики действующего рынка сбыта вторичных ресурсов.
В крупных городах Казахстана установилась своя практика управления ТБО.
Город Астана.
Сбором и вывозом коммунальных отходов занимаются 25 предприятий, в том числе 4 государственных, 20 частных и 1 иностранная кампания. Задействованы 100 ед. мусоровозов, оснащенные GPS-датчиками. Юридические лица обслуживаются согласно заключенным договорам.
С 2018 года в городе внедрен раздельный сбор отходов по двум фракциям: "мокрая" (пищевые отходы) и "сухая" (бумага, пластик, стекло, металл). Для сбора отходов "сухой" фракции используются пластиковые желтые контейнеры, для "мокрой" - пластиковые зеленые и оцинкованные металлические контейнеры (Рис.4) Отходы разного типа вывозят на отдельных мусоровозах, также различающихся по цветам.
Рисунок 4 - Контейнеры для раздельного сбора отходов в г. Астана
Объем собранных коммунальных отходов: 2022 г. - 210 395 т, 2021 г. – 118 677 т., 2020 г. – 96 643 т.
Вывоз мусора осуществляет ТОО "CleanCity NC", которое имеет современный парк мусоровывозящей техники, специализированных машин экологического класса "Евро-4". Все транспортные средства оснащены GPS трекерами.
Вывоз мусора производится на территорию мусороперерабатывающего завода (далее МПЗ)ТОО "AstanaRecyclingPlant". В сутки на сортировку и переработку поступают около 1000 тонн ТБО, из которых в процессе сортировки отделяются крупногабаритный мусор (картонные короба, упаковочный пенопласт, полиэтиленовые мешки, стекло), пластиковые бутылки, черный и цветной металл, все виды пластика, полиэтилена, полипропилена, легкие утильные фракции, органические отходы.

ҚҚЗ қайта жөндеу шеңберінде 2022 жылы Stadler автоматты қоқысты қайта өңдейтін кешен орнатылған. Сұрыпталған қайталама шикізаттар ПНД-түйіршіктер, ПВД-түйіршіктер, ПЭТ-флекстер, ұнтақталған полипропилен, ПЭТ-пластиндер секілді дайын өнімдерді алу үшін қайта өңдеуге жіберіледі. 2022 жылы ҚҚЗ келіп түскен 799700 тонна қалдықтардан 316753 тонна (39,6 %) сұрыпталған; келіп түскен қалдықтардың 13-15% қайта өңделген.
Қалада қайталама шикізатты қабылдайтын 175 пункт бар:
Металлдарды қабылдау – 75;
Пайдаланылған аккумляторлық батареяларды жинау – 23,
Заттарды қабылдау – 44.
Қалған пункттер макулатура, пластмасса, полиэтилен, полипропилен, ПЭТ-бөтелкелерді және т.б. қабылдайды.
Астана қаласындағы ТҚҚ полигоны ҚР заңдылығының талаптарына сәйкес жоспарланған еліміздегі жалғыз полигон. 2022 жылы полигонға жіберілген қалдықтардың жылдық көлемі – 54 769,51 тонна, ал ТҚҚ жатпайтын қалдықтар – 127 859,53 тоннаны құрады.
Шақпатас карьерінің пайдаланылған кен орны болып табылатын "Северная гряда" карьер орынына құрылыс қалдықтарын қабылдау, жинау және қайта өңдеу алаңдары ұйымдастырылған. Алаңда құрылыс қалдықтарын қайта өңдеуге арналған (асфальт, кірпіш, бетон және басқалары) 196 000 м3/жылына қуатты ұсақтағыш кешен орнатылған.
Астана қаласында тұрғындардан нан қалдықтарын жинау бойынша пилотты жоба жүзеге асырылуда. 2022 жылы сәуір айында өзінің қаражаты есебінен қалада 1300 контейнер орнатқан инвестормен меморандумға қол қойылды. Тәулігіне қалада 1 тонна деңгейінде нан қалдықтары жинақталады. Нан қалдықтары топырақты тыңайту мақсатында қолданылатын өнімді шығару жоспарлануда, ал жалпы қазіргі таңда үй жануарларын (балықтар, мысықтар, иттер) қоректендіруге арналған түйіршіктерді өндіру үшін пайдаланылады.
2013 жылдан бастап, елімізде бірінші рет ведомстволық әкімдіктен, бюджеттік ұйымдардан және тұрғындардан түзілетін сынап бар қалдықтарды демеркуризациялау бойынша жоба іске қосылды. Сынап бар қалдықтарды жинауға арналған қызғылт сары 609 контейнер орнатылған.
Медициналық қалдықтарды кәдеге жаратумен 15 ұйым, ал электрондық қалдықтарды жинау және қайта өңдеу қалдықтарымен 5 компания айналысады.
Қалада "Қалдықтар" автоматты ақпараттық жүйесі әзірленіп, іске қосылатын болады. Бұл жүйе қалдықтарды орналастыру үдерістерін басқару сапасы мен бақылаудың толықтығын қамтамасыз етеді, өңірлік операторлар үшін қалдықтарды орналастыру үшін іс-әрекеттің тазалығын көрсетеді, қалдықтарды бөлек жинау үдерістерінің тиімділігін жоғарылатады.
Алматы қаласы
Қалдықтарды басқару жүйесі қалдықтардың түзілуін қадағалаудың, оларды жинау мен сақтауды, кәдеге жаратудың және зарарсыздандыруды бақылаудың ұйымдастырушылық шараларынан тұрады.

nullВ рамках реконструкции МПЗ в 2022 году установлен автоматический мусороперерабатывающий комплекс Stadler. Отсортированное вторичное сырьҰ направляется на переработку с получением готовой продукции – ПНД-гранулы, ПВД-гранулы, ПЭТ-флексы, дробленный полипропилен, ПЭТ-пластины". В 2022 г. из поступивших на МПЗ 799700 т отходов отсортировано 316753 т (39,6 %); переработано 13-15% поступивших отходов.
В городе функционирует 175 пунктов прима вторсырья:
прием металла – 75;
сбор отработанных аккумуляторных батарей – 23.
прием вещей – 44.
Остальные пункты принимают макулатуру, пластмассу, полиэтилен, полипропилен, ПЭТ бутылки и др.
Полигон ТБО г. Астана является единственным в стране полигоном, спроектированным в соответствии с требованиями законодательства РК. Годовой объем ввезенных на полигон в 2022 г. отходов - 482947,97 тонн, в т.ч. 300318,93 т ТБО, строительные отходы - 54769,51 т, отходы, не относящиеся к ТБО - 127 859,53 т.
Организована площадка по приему, складированию и переработке строительных отходов на месте карьера "Северная гряда", являющегося отработанным месторождением щебеночного карьера. На Площадке установлен дробильный комплекс мощностью 196 000 м3/год, предназначенный для переработки строительных отходов (асфальт, кирпич, бетон и др.).
Осуществляется пилотный проект по сбору отходов хлеба от населения г. Астана. В апреле 2022 года заключили меморандум с инвестором, который за счҰт собственных средств установил в городе 1300 контейнеров.В сутки в городе собирается порядка 1 тонны отходов хлеба. Отходы хлеба используются для производства гранул для питания домашних животных (рыб, собак, кошек), в перспективе планируется выпуск продукта, применяемого при удобрении почвы.
С 2013 года успешно реализуется первый в стране проект по демеркуризации ртутьсодержащих отходов, образующихся у населения и бюджетных организациях, подведомственных акимату. Установлены 609 контейнеров оранжевого цвета для сбора ртутьсодержащих отходов.
Утилизацией медицинских отходов занимаются более 15 организаций, сбором и переработкой электронных отходов – 5 компаний.
В городе разработана и внедряется автоматизированная информационная система "Отходы". Данная система обеспечивает полноту контроля и качества управления процессами размещения отходов, создает прозрачность деятельности по размещению отходов для региональных операторов, повышает эффективность процессов раздельного сбора отходов.
Город Алматы
Система управления отходами включает в себя организационные меры отслеживания образования отходов, контроль за их сбором и хранением, утилизацией и обезвреживанием.

Бүгінде Алматы қаласында ТҚҚ жинау және шығару бойынша қызметті ұсыну 100 % құрайды – қызмет көрсететін ұйымдар саны – 67, бірақ қаланың 70% "Тәртіп" ЖШС кәсіпорыны қамтамасыз етеді. Ал 25 ұйым қалдықтарды жинау және тасымалдаумен айналысады.
ҚР Ұлттық статистика бюросының мәліметтерінше, 2021 жылы Алматы қаласында коммуналдық қалдықтарды жинау және шығарумен айналысатын мамандандырылған кәсіпорындармен 481 479 тонна қалдықтар жиналды, 480 393 тонна қалдықтар тасымалданды, оның 21962 тоннасы көму үшін полигонға жіберілді, ал қайта өңдеуге және қоқысты қайта өңдеу ұйымдарына – 458431 тонна ТҚҚ жіберілді.
2019 жылдан бастап қалдықтарды басқару сызбасының өзгерісіне байланысты полигонға көмуге бұрын жіберілген қалдықтардың көлемі азайды: 2017 ж. – 100%, 2019 ж. – 11,5%, 2020 ж. – 9%, 2021 ж. – 4,6%. Қалған қалдықтар мүдделі тараптармен қайта өңдеуге жіберіледі.
Алматы қаласында ТҚҚ жинау үшін қоқыс контейнерлері, көппәтерлі тұрғын үйлерде қоқыс қабылдау камералары орнатылған, сонымен қатар қалдықтарды ыдыссыз жинау әдістері бар.
2024 жылдың 1 мамырынан бастап Алматыда тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, шығару, кәдеге жарату, қайта өңдеу және көмуге келесідей тарифтер белгіленді: жайлы жабдықталған және жабдықталмаған үйлердің жеке тұлғалары – айына 1 тұрғынға 718,5 теңгені (ҚҚС-мен); заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлік субъектілері үшін –3303,9 тг/ 1 куб.м (ҚҚС-сыз), тұрмыстық қатты қалдықтарды қайта өңдеуге және көмуге тарифтер – 5600 теңге 1 тоннасына.
Бұл сомаға контейнерлік алаңдардан қалдықтарды жинау және қоқыс сұрыптайтын кәсіпорындарға оларды тасымалдау, қалдықтарды сұрыптау, ары қарай өңдеу үшін пайдалы компоненттерін алу, кәдеге жаратылмайтын фракцияларын полигонға тасымалдау, қалдықтарды полигонға қабылдау және көму жатады.
Қоқысшығаратын 25 ұйымның (ҚШҰ) барлығы Қоқыс сұрыптайтын кешенмен (ҚСК) келісімге отырған, ТҚҚ бұрынғыдай полигонға емес керісінше ҚШК сұрыптау үшін тасымалданады.
Алматы қаласындағы негізгі қоқыс шығаратын ұйым "Тәртіп АҚ" ЖШС болып табылады.
Алматы қаласында контейнерлердің алуан түрлері орналасқан, соның ішінде тереңдетілген контейнерлер де бар (5- сурет).
5-сурет – Алматы қаласында орнатылған қоқыс контейнерлерінің алуан түрлері
Стандартты қоқыстық металл ыдыстары аз және орташа көлемді шикізатқа арналған. Тереңдетілген контейнерлер жерге тереңдетіліп орналастырылады, бұл қоқыстың дұрыс жинақталуына мүмкіндік береді, кеңістік үнемделеді және қалдықтардың көп бөлігін жинауға қабілетті. Жерасты контейнерлері "қоңырау" іспеттес, қоймаларда есептеу 2,5-5 м3 қалдықтарға есептелген.
Пайдаланылатын контейнерлік парктің жыл сайынғы тозуын және қосымша тағы да контейнерлер орнату қажеттілігін назарға ала отырып, Алматы қаласының әкімдігі жыл сайын контейнерлік паркті жаңарту бойынша жұмыстарды жүргізеді.
ҚШҰ және қалдықтарды қайта өңдеумен айналысатын кәсіпорындар бірлесе отырып, қайталама шикізатты барынша сапалы жинау және оның көлемін ұлғайту үшін қалдықтарды бөлек жинауды кезең-кезеңімен енгізу және қайталама шикізатты қабылдау пункттерінің желісін кеңейту бойынша жұмыстарды жүргізуде.

На сегодняшний день город Алматы 100% обеспечен предоставлением услуг по сбору и вывозу ТБО – их оказывают 67 организаций, при этом более 70% населении города обслуживается предприятием ТОО "АК Тәртіп". Всего 25 организаций занимаются сбором и транспортировкой ТБО.
По данным Бюро национальной статистики РК, в 2021 году в г. Алматы специализированными предприятиями по сбору и вывозу коммунальных отходов собрано 481479 тонн отходов, транспортировано 480393 тонн, из них на полигоны для захоронения - 21962 тонн, на переработку и в мусороперерабатывающие организации - 458431 тонн ТБО.
Благодаря изменению схемы управления отходами с 2019 года уменьшились объемы отходов, направляемых ранее на захоронение на полигон: 2017 г. – 100%, 2019 г. – 11,5%, 2020 г. – 9%, 2021 г. – 4,6%. Остальные отходы направляются на переработку сторонним организациям.
Для сбора ТБО в Алматы установлены мусорные контейнеры, мусороприемные камеры жилых многоквартирных домов, а также имеет место бестарный способ сбора.
С 1 мая 2024 года в Алматы введены следующие тарифы насбор,вывоз,утилизацию,переработкуизахоронениетвердыхбытовыхотходов: физические лица благоустроенного и неблагоустроенного домовладения – 718,5 тг/1 житель в месяц (с НДС); юридические лица и субъекты частного предпринимательства – 3303,9 тг/ 1 куб.м (без НДС), тариф на переработку и захоронение твердых бытовых отходов для юридических лиц и субъектов частного предпринимательства – 5600 тг/ 1 тонна.
В эту сумму входит оказание услуг по сбору отходов с контейнерных площадок и транспортировку их на мусоросортировочные предприятия, сортировка отходов, извлечение полезных фракций на дальнейшую переработку, перевозка неутильных фракций, прием и захоронение отходов на полигоне.
Всеми 25 мусоровывозящими организациями (МВО) заключены договоры с Мусоросортировочным комплексом (МСК) на транспортировку ТБО на МСК для обеспечения сортировки, а не на полигон, как ранее.
Основной мусоровывозящей организацией в г. Алматы является ТОО "АҚ Тәртіп".
В Алматы установлены различные виды контейнеров, в том числе заглубленные контейнеры (рис. 5).
Рисунок 5 - Различные виды мусорных контейнеров, установленные в г.Алматы
Стандартные мусорные металлические баки предназначены для мало- и среднегабаритного сырья. Заглубленные контейнеры располагают в углублениях под землей, чтобы удобнее было складировать мусор, экономилось пространство и собиралось больше отходов. Подземные контейнеры "колокол" рассчитаны на складирование 2,5-5 м3 отходов.
Принимая во внимание ежегодный износ эксплуатируемого контейнерного парка и необходимость в установке дополнительных контейнеров, акиматом г. Алматы ежегодно ведется работа по обновлению контейнерного парка.
Для более качественного сбора вторсырья и увеличения его объемов совместно с МВО и предприятиями, занятыми переработкой отходов, ведется работа по поэтапному внедрению раздельного сбора отходов и расширению сети пунктов приема вторсырья.

Контейнерлік алаңдарға пластикалық қалдықтарды жинау үшін 1000-нан астам торлы контейнерлер орнатылды, мемлекеттік мекемелерде, мектептерде және басқа да орындарда қораптардың әртүрлі түрлерін жинауға арналған 1000 дана экобокс орналастырылды, нан-тоқаш өнімдерінің қалдықтарын жинауға арналған 300 арнайы контейнер бар.
Алматыда тұңғыш экологиялық станция - "MEGA Alma-Ata" СОО жанындағы қайталама шикізатты қабылдаудың кешенді пункті ашылды (3-сурет).
Экостанцияда қайта өңделетін шикізаттарды(сұйықтық пен тамақ қалдықтары жоқ барынша таза қалдықтар)тастауға арналған түрлі-түсті контейнерлер бар. Экостанция пластмассаның бірнеше түрін қабылдайды: (PET 1, HDPE 2, LDPE 4, PP 5 деп таңбаланатын), GL 70 таңбаланған түссіз әйнек, металл, қалайы банкалар (ALU 41), ірі және ұсақ электроника, батареялар, макулатура, кәдімгі және гофрленген картон (6-сурет).
6-сурет - "MEGA Alma-Ata" СОО жанындағыэкологиялық станция.
7-сурет – Қайталама шикізатқа арналған түрлі-түсті контейнерлер
Алматы қаласының аумағында және жақын маңдағы аудандарда қалдықтардың кәдеге жаратылатын фракцияларын жинаумен және қайта өңдеумен 37 шағын және орта бизнес кәсіпорындары айналысады, ал қайталама шикізатты қабылдайтын 89 пункт бар. "Kazakhstan West Recycling" ЖШС-мен Алматы қаласының аумағында қайталама шикізатты қабылдайтын 4 пункт орнатылды. Павильондардың барлығы автономды, "Kazakhstan West Recycling" ЖШС және "ӨКМ операторы" ЖШС қаражаты есебінен дайындалған (10 000 тоннаға жуық қайта өңделетін шикізат жиналған).
Қалада қайталама шикізатты қабылдау пункттерінің жалпы санына назар аударсақ, онда макулатураны қабылдау пункттерінің басым бөлігі -25,8%, заттардың қажетсіз, бірақ жарамды қалдықтарын қабылдау пункттері -22,5%, пластик -12,4%, шыны -10,1%, полиэтилен -9%, электрондық қалдықтар – 5,6%, қара және түсті металдар – 4%, тоқыма-4%, аккумуляторлар, құрамында сынап бар және медициналық қалдықтар - 2,2%, резеңке техникалық бұйымдар – 1,1% құрайды.
Алматы қаласында УРЛ-2М жетілдірілген термовакуумды демеркуризациялық қондырғыларда жұмыс істейтін құрамында сынабы бар аспаптар мен бұйымдарды (ҚСАБ) қайта өңдеумен айналысатын екі кәсіпорын жұмыс істейді: өнімділігі сағатына 200 дана "Сынап плюс" ЖШС және "Ecoalmaty" ЖШС, мұндашамдарды, термометрлерді және басқа да бұйымдарды қайта өңдеудің орташа жылдық көлемі 160 - 170 мың бірлікті құрайды. Қалада қауіпті қалдықтарды басқару шеңберінде тұрғындардан құрамында сынабы бар шамдарды және аспаптарды жинау бойынша пилоттық жоба іске асырылды - ПИК алдындағы 10 учаскеде қауіпті қалдықтарды жинауға арналған арнайы контейнерлер орнатылған.

На контейнерных площадках установлены свыше 1000 сетчатых контейнеров для сбора пластиковых отходов, размещено 1000 шт. экобоксов в госучреждениях, школах и других местах для сбора разных видов упаковки, имеется 300 специальных контейнеров для сбора отходов хлебобулочных изделий.
Открыта первая в Алматы экологическая станция – комплексный пункт приема вторсырья возле ТРЦ "MEGA Alma-Ata" (Рис. 3).
На экостанции находятся разноцветные контейнеры, в которые следует выбрасывать вторсырье (желательно чистым, без остатков жидкости и пищи).Экостанция принимает несколько видов пластика (с маркировкой PET 1, HDPE 2, LDPE 4, PP 5), бесцветное стекло маркировки GL 70, металл, консервные банки (ALU 41), крупную и мелкую электронику, батарейки, макулатуру, обычный и гофрированный картон (Рис. 6).
Рисунок 6 - Экологическая станция возле ТРЦ "MEGA Alma-Ata".
Рисунок 7 -Разноцветные контейнеры для вторсырья
На территории города Алматы и ближайших пригородных районах, сбором и переработкой утильных фракций отходов занимаются 37 предприятий малого и среднего бизнеса, имеется 89 пунктов приема вторсырья. ТОО "KazakhstanWestRecycling" на территории города Алматы установлен 4 пункта по приему вторсырья. Павильоны автономные, изготовлены за счет средств ТОО "KazakhstanWestRecycling" и ТОО "Оператор РОП" (собраны около 10000 тонн вторсырья).
В городе из общего количества пунктов приема вторсырья, больше всего пунктов приема макулатуры -25,8%, пунктов приема ненужных, но исправных отходов вещей -22,5%, пластик -12,4%, стекло -10,1%, полиэтилен -9%, эктронные отходы – 5,6%, черные и цветные металлы – 4%, текстиль - 4%, аккумуляторы, ртутьсодержащие и медицинские отходы по 2,2%, резинотехнические изделия – 1,1%.
В городе Алматы действуют два предприятия по переработке ртутьсодержащих приборов и изделий (РСПИ), работающие на усовершенствованных термовакуумныхдемеркуризационных установках УРЛ-2М: ТОО "Сынап плюс" и ТОО "EсoAlmaty" производительностью 200 шт. в час, среднегодовой объем переработки ламп, термометров и др. изделий 160 - 170 тыс.ед. В рамках управления опасными отходами реализован пилотный проект по сбору от населения отработавших ртутьсодержащих ламп и приборов - на 10 участках перед КСК установлены специальные контейнеры для сбора опасных отходов.

2018 жылы Алматыда "Green Recycle" ЖШС (ҚСК) қоқыс сұрыптау кешені құрылды, мұнда қалдықтар ары қарай сұрыпталу үшін түсірілетін орын болып табылады. Кешеннің жобалық қуаттылығы - алдағы 5 жылдағы Алматыда түзілетін ТҚҚ-ның барлық көлемін ескере отырып, жылына 550 мың тоннаны құрайды деп есептеледі. Қоқыс сұрыптау кешені қуаты бойынша ең ірі және Қазақстандағы және ТМД-дағы ЕО талаптарына жауап беретін жалғыз зауыт болып табылады. Зауыт Италияның MacPresse (R.S.P SA)өндірісінің жабдықтарымен жабдықталған. Кешеннің өндірістік қуаттылығы қалада түзілетін қалдықтардың барлық көлемін (жылына 550 мың тонна) қабылдауға және өңдеуге мүмкіндік береді. Қазіргі уақытта зауыт тәулігіне 1200 тоннадан астам ТҚҚ сұрыптайды. Жиналған ТҚҚ-дан пластик, макулатура, шыны, металл, целлофан және шүберек алынады. ҚТҚ кәдеге жарату үлесі шамамен 8% құрайды.
Қаланың барлық қоқыстары ҚШҰ Алматы облысының Айтей, Али кенттеріндегі мен Талғар қаласындағы полигондарға шығарады. Қалалық полигонның басқарушы компаниясы "KazWaste Conversion" ЖШС болып табылады.
Алматы қаласы үшін ТҚҚ жұмыс істеу саласындағы маңызды міндет қайталама шикізатты жинау және өңдеу үлесін ұлғайту болып табылады. Қайталама шикізатқа сұранысты арттыру және қалдықтардан жасалған бұйымдар нарығын қалыптастыру үшін қатты коммуналдық қалдықтардан алынған қайталама шикізатты пайдалана отырып, өнімдерге, жұмыстарға, қызметтерге сұранысты ынталандыру қажет.
Шымкент
Шымкент қаласында қала тұрғындарында түзілетін қатты тұрмыстық қалдықтармен жұмыс істеудің типтік сызбасы жұмыс істейді: тұрғындар - ТҚҚ контейнерлік алаңдары - аралас сақтау - автокөлікпен шығару - ТҚҚ полигоны – полигонда қайталама шикізатты жинау (пластик, шыны ыдыстар, қағаз және картон, металл) - қайта өңдеуге беру - қалған қалдықтарды көму. Жеке сектордан қатты тұрмыстық қалдықтар аптаның белгілі бір күндерінде (аптасына бір немесе екі рет) кесте бойынша шығарылады және одан әрі ҚТҚ полигонына тасымалданады.
Шымкент қаласы халқының 98,8%-ы қалдықтарды жинау және тасымалдау қызметтерімен қамтылған.
Заңды тұлғаларда түзілетін қалдықтарды мемлекеттік органдарға есеп бермейтін басқа компаниялар мен жеке кәсіпкерлер шығарады.
Қаланың коммуналдық қалдықтары Ақтас-1 НП қоқыс полигонына шығарылады. Полигон 2015 жылдан бастап жұмыс істейді, ол Шымкент қаласынан 18 км қашықтықта орналасқан. Полигон аумағында өнімділігі күніне 600 тонна қатты-тұрмыстық қалдықтарды сұрыптайтын зауыт (""GreenLine" қоқыс өңдеу зауыты " ЖШС) бар, алайда бүгінгі күні бұл зауыт жұмыс істемейді.

В 2018 году в Алматы создан Мусоросортировочный комплекс ТОО "GreenRecycle" (МСК), который является местом разгрузки отходов для дальнейшей сортировки. Проектная мощность комплекса - 550 тыс. тонн в год с учетом всего объема ТБО Алматы с перспективой на ближайшие 5 лет. Мусоросортировочный комплекс является крупнейшим по мощности и единственным заводом, отвечающим требованиям ЕС в Казахстане и в СНГ. Оборудование завода производства MacPresse (R.S.P SA), Италия. Производственные мощности комплекса позволяют принять и обработать весь объем отходов, производимый городом (550 тыс. тонн в год). В настоящее время завод ежесуточно сортирует более 1200 тонн ТБО. Из собранных ТБО извлекаются пластик, макулатура, стекло, металл, целлофан и ветошь. Доля утилизации ТБО составляет примерно 8%.
Весь мусор города вывозится МВО на полигоны Алматинской области в поселках Айтей, Али и в городе Талгар. Управляющей компанией городского полигона является ТОО "KazWaste Conversion".
Для условий города Алматы важнейшей задачей в сфере обращения с ТБО является увеличение доли сбора и переработки вторичного сырья. Для повышения спроса на вторичное сырье и формирование рынка изделий из отходов нужно стимулировать спрос на продукцию, работы, услуги с применением вторичного сырья, полученного из твердых коммунальных отходов.
Шымкент
В г.Шымкент действует типичная схема обращения с твердыми бытовыми отходами, поступающими от городского населения: население - контейнерные площадки ТБО - смешанное хранение - вывоз автотранспортом - полигон ТБО – сбор вторичного сырья на полигоне (пластик, стеклотара, бумага и картон, металл) - передача на переработку - захоронение остальных отходов. Твердые бытовые отходы от частного сектора вывозятся по графику в определенные дни недели (один или два раза в неделю) и далее транспортируются на полигон ТБО.
98,8% населения г.Шымкент охвачено услугами по сбору и транспортировке отходов.
Отходы от юридических лиц вывозят другие компании и индивидуальные предприниматели, которые не отчитываются государственным органам.
Коммунальные отходы города вывозятся на мусорный полигон в НП Актас-1.Полигон территориально размещен на расстоянии 18 км от города Шымкент, функционирует с 2015 г. На территории полигона имеется сортировочный завод производительностью 600 тонн твердо-бытовых отходов в день (ТОО "Мусороперерабатывающий завод "GreenLine"), однако на сегодняшний день завод не функционирует.

Қазіргі уақытта коммуналдық қалдықтар Ақтас-1 қалалық полигонында қолмен сұрыпталады. Қалдықтарды сұрыптау2023 жылдың 9 айында 26,24% құрады.
2023жылғадейінШымкенттеқаттытұрмыстыққалдықтардыжинауға,тасымалдауға,сұрыптауғажәнекөмуге арналған тарифтері Қазақстан бойынша ең төменгі тарифтер болатын. 2023жылғы3сәуірдеШымкент қаласы мәслихатыныңдепутаттарытарифтердікөтеру үшін дауыс берді.Халықүшінқаттытұрмыстыққалдықтардыжинауға,тасымалдауға,сұрыптауғажәнекөмуге арналған тарифтердібекіту туралы Шымкентқаласымәслихатының2023жылғы3сәуірдегі№2/16-VIII шешіміменШымкентқаласы бойынша мынадайтарифтербелгіленді:жекесекторүшін-413тг(+106%),абаттандырылғансекторүшін–378тг(+121%), заңды тұлғалар үшін – 2,389мыңтг(+71%).
Тұрғындардан қалдықтарды 13 кәсіпкер қабылдайды. Олар: пластикалық бөтелкелер, қағаз, картон, металл банкалар, целлофан, сөмкелер, шыны, шамамен айына 4 мың тонна қалдық жинақталады.
Пластикті қабылдау кәсіпорны Шымкент қаласы мен Түркістан облысының шекарасында орналасқан "Грин Лайн Технологолоджи Групп" зауыты болып табылады. Картон мен қағаз қаланың өнеркәсіптік аймағында орналасқан "БумПром" ЖШС целлюлозасына өңделеді, металл банкалар қаланың өнеркәсіптік аймағындағы жеке тұлғаларда балқытылады.
Шымкент қаласында құрылыс қалдықтарын жинау және шығару ұйымдастырылмаған.Нәтижесінде ірі құрылыс қоқыстары қолайсыз жерлерде жинақталған, өйткені қалада ірі көлемді қоқыстар мен құрылыс қалдықтары үшін арнайы контейнерлер орнатылмаған.
2023 жылғы (01.10.2023 ж.жағдай бойынша) waste.gharysh.kz геопортал мәліметтері бойынша 26 рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орны анықталды. Қазіргі уақытта барлық апатты полигондар тазартылды. Өткен жылдармен салыстырғанда анықталған апатты полигондар санының төмендегені байқалады. Осылайша, жалпы 2020 жылы 88 рұқсат етілмеген қалдықтарды орналастыру орны, 2019 жылы – 122 орын, 2018 жылы – 320 орын анықталды.
2021 жылдың желтоқсанында Ақтас-1 полигонының жанында "Green line "МӨЗ" ЖШС-на құрылыс қалдықтарын қабылдау және қайта өңдеу алаңын ұйымдастыру үшін ауданы 26 га жер телімі 3 жылға уақытша пайдалануға берілді. Қазіргі уақытта алаңда құрылыс қалдықтарын қабылдау жүзеге асырылуда. Бірақ құрылыс қалдықтарының түсу көлемінің болмауына байланысты алаңда оларды қайта өңдеу жүйесі енгізілмеген.
Шымкент қаласында қалдықтарды тиімді басқару жобасын әзірлеу жоспарлануда, қалдықтарды кәдеге жарату зауытын салу үшін инвесторларды тарту бойынша жұмыстар жүргізілуде.
Қостанай
Қостанай қаласы бойынша 550 контейнерлік алаң (КА) бар, онда 1 984 контейнер орналасқан. КА-ға тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы қатты тұрмыстық, сұйық, құрылыс және қалдықтардың өзге де түрлерін шығару, кәдеге жарату, қайта өңдеу және көму жөніндегі шаруашылық қызметтерді жүзеге асыратын "Тазалық-2012" ЖШС, "Горизонт-2014" ЖШС және "Экопром" ЖШС бірнеше кәсіпорындары қызмет көрсетеді.

В настоящее время сортировкакоммунальных отходов осуществляется вручную на городском полигоне Актас-1. Доля сортировки отходов за 9 месяцев 2023 года составила 26,24%.
До 2023 года в Шымкенте были одни из самых низких в Казахстане тарифов на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов.  3 апреля 2023 г. депутаты маслихата г. Шымкент проголосовали за повышение тарифов. Решением маслихата города Шымкент от 3 апреля 2023 года № 2/16-VIII.  Об утверждении тарифов для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по городу Шымкент установлены следующие тарифы: для частного сектора - 413 тг (+106%), для благоустроенного сектора – 378 тг (+121%), для юрлиц – 2,389 тыс. тг (+71%).
Принимают отходы от населения 13 предпринимателей. Это: пластиковые бутылки, бумага, картон, металлические банки, целлофан, мешки, стекло, порядка 4 тысяч тонн отходов в месяц.
Предприятием по приему пластика является завод "Грин Лайн Технолоджи Групп", который расположен на границе города Шымкент и Туркестанской области. Картон и бумага перерабатываются в целлюлозу ТОО "БумПром"в промышленной зоне города, металлические банки переплавляют в чушки частные лица в промышленной зоне города.
В городе Шымкент не организован сбор и вывоз строительных отходов. В результате крупный строительный мусор сваливается в недопустимых местах, т.к. в городе отсутствуют специальные контейнеры для крупногабаритного мусора и строительных отходов.
По данным геопортала waste.gharysh.kz в 2023 году (по состоянию на 01.10.2023г.) было выявлено 26 несанкционированных мест размещения отходов. В настоящее время все стихийные свалки очищены. По сравнению с предыдущими годами наблюдается снижение количества выявленных стихийных свалок. Так, в 2020 году было выявлено 88 несанкционированных мест размещения отходов, в 2019 году – 122 места, в 2018 году – 320 мест.
В декабре 2021 года возле полигона Актас-1 ТОО "МПЗ "Greenline" был выделен во временное пользование на 3 года земельный участок площадью 26 га для организации площадки по приему и переработке строительных отходов. В настоящее время на площадке осуществляется прием строительных отходов. Но в связи с отсутствием объема поступления строительных отходов на площадке не внедрена система их переработки.
В городе Шымкент планируется разработка проекта по эффективному управлению отходами, проведена работа по привлечению инвесторов для строительства завода по утилизации отходов.
Костанай
По городу Костанай насчитывается 550 контейнерных площадок (КП), на которых расположено 1 984 контейнеров. КП обслуживаются несколькими предприятиями ТОО "Тазалык-2012", ТОО "Горизонт-2014" и ТОО "Экопром", которые осуществляют хозяйственную деятельность по вывозу, утилизации, переработке и захоронению твердых бытовых, жидких, строительных и иных видов отходов в области жилищно-коммунального хозяйства.

Тұрмыстық қатты қалдықтарды сұрыптау "2*2" ЖШС, "Дорофеева" ЖК (eco-city), "НПК ЭКОПРОМ" ЖШС, "Атамекен 4 плюс" ЖШС және "Ибрагимова"ЖК жүргізіледі.
"Тазалық-2012" ЖШС балансында 120 бірлік арнайы техника, ТҚҚ арналған 1769 контейнер, "кәріздік қарау люктері" және "ішкі қауіпсіздік торлары"секілді өнімдерін шығаратын полиэтиленді қайта өңдеу цехы, бокстар, әкімшілік ғимараты бар, "Северный" ТҚҚ полигоны (1999 жылы құрылған, жалпы ауданы 30, 9 га) бар. 2022 жылғы қазандағы жағдай бойынша полигондағы ТҚҚ көлемі 5 814 198 015 м3 құрайды, бұл полигонның толымдылығының 85%-ын құрайды. Алайда, құрылыс қоқыстарын әкетуге және қайта өңдеуге шектер қойылған, құрылыс қоқыстары полигонда 4 мың тоннадан аспайтын көлемде ғана орналастырылады. Полигонға 438,56 тонна (274,1 м3) құрылыс қоқысы шығарылды.
"Горизонт-2014" ЖШС тұрмыстық қатты қалдықтарды шығару, сұрыптау және көму бойынша шаруашылық қызметті жүзеге асырады. Кәсіпорын тұрғындардан қалдықтарды 215 контейнердің 54 контейнерлік алаңынан әкетеді. "Горизонт-2014" ЖШС балансында Тобыл қаласының оңтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан жалпы ауданы 37 га полигон орналасқан. Полигонда сұрыптау желісі бар. 2022 жылғы 14 қазандағы жағдай бойынша полигондағы ТҚҚ көлемі - 156 127 тонна, бұл полигон толымдылығының 19% құрайды.
Барлық жерде 5 түрлі контейнерлер орнатылған; еуро контейнерлер; 0,75 текше метрге арналған темір контейнерлер; ПЭТ қалдықтары үшін торлы; шыныға, пластикке, сыра банкасына және қағазға арналған темір; люминесцентті шамдарға, батареяларға және т.б. арналған контейнерлер.
Ұлттық статистика бюросының деректері бойынша Қостанай қаласында жиналған қалдықтардың жалпы көлемі 2022 жылы 99 926 тоннаны, коммуналдық қалдықтар - 72 545 тоннаны құрады.
2022 жылдың қыркүйегінде Қостанай қаласы бойынша қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге халық үшін тарифтер бекітілді: абаттандырылған сектор үшін - бір адамға 404,25 теңге; абаттандырылмаған сектор үшін-482,16 теңге; заңды тұлғалар үшін-2526,59 теңге/1 м3.
Қостанайда қоқысты сұрыптаумен соңғы жылдары белсенді айналысады.
Пластикке арналған торлы металл контейнерлерді "Атамекен 4 плюс" ЖШС 2015 жылы орнатқан және осындай қалдықтарды жинаумен және шығарумен айналысады. Шыны мен қағаз да бөлек жиналады. Бірақ әзірге мұндай қалдықтарға арналған контейнерлер сирек кездеседі. Аулаларда пластикке арналған торлы контейнерді, сондай - ақ екі бөлікке бөлінген контейнерді біріктіретін "экологиялық бұрыштар" бар, олардың бірі шыны қалдықтар үшін қолданылса, екіншісі қағаз қалдықтарына арналған (8-сурет). Қостанайда мұндай экологиялық бұрыштардың барлық саны - 12. Қағазды, әйнекті және пластикті "мені тамақтандырыңыз"деп жазылған жасыл контейнерлерге тастауға болады. Қостанай бойынша мұндай контейнерлердің 200-ге жуығы орнатылған. "Атамекен 4 плюс" ЖШС-де 4 цех жұмыс істейді: қағаз, сұрыпталатын полиэтилен қаптамасы, шыны және пластик қалдықтары.
8-сурет – Үй аулаларындағы экобұрыштар

Сортировку твердых бытовых отходов производят ТОО "2*2", ИП "Дорофеева" (eco-city), ТОО "НПК ЭКОПРОМ", ТОО "Атамекен 4 плюс" и ИП "Ибрагимова".
На балансе ТОО "Тазалык-2012" находятся спецавтотехника в количестве 120 единиц, 1769 контейнеров для ТБО, цех по переработке полиэтилена с выпуском продукции "канализационные смотровые люки" и "внутренние решетки безопасности", боксы, административное здание, полигон ТБО "Северный" (основан в 1999 году, общая площадь которого составляет 30, 9 га). По состоянию на октябрь 2022 года объем ТБО на полигоне составляет 5 814 198 015 м3, что составляет 85% заполняемости полигона. Однако, на вывоз и переработку строительного мусора имеется лимит, строительный мусор размещается на полигоне не больше 4-х тысяч тонн. На полигон вывезено 438,56 тонн (274,1 м3) строительного мусора.
ТОО "Горизонт-2014" осуществляет хозяйственную деятельность по вывозу, сортировке и захоронению твердых бытовых отходов. Предприятие производит вывоз у населения с 54 контейнерных площадок из 215 контейнеров. На балансе ТОО "Горизонт-2014" находится полигон общей площадью 37 Га, расположенный в Юго-Восточной части города Тобыл. На полигоне имеется сортировочная линия. По состоянию на 14 октября 2022 года объем ТБО на полигоне – 156 127 тонн, что составляет 19% заполняемости полигона.
Повсеместно установлены контейнеры 5-и видов; евро контейнеры; железные контейнеры на 0,75 куб.м.; сетчатые для ПЭТ отходов; железные для стекла, пластика, пивной банки и бумаги; для люминистентных ламп, батереек и прочее.
По данным Бюро национальной статистики общий объем собранных отходов в г.Костанай в 2022 году составил 99 926 тонн, коммунальных отходов - 72 545 тонн.
В сентябре 2022 года утверждены тарифы для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов по городу Костанай: для благоустроенного сектора - 404,25 тенге на человека; неблагоустроенного сектора - 482,16 тенге; юридических лиц -2526,59 тенге/1 м3.
Сортировкой мусора в Костанае активно занимаются в последние годы.  Сетчатые металлические контейнеры для пластика установило ТОО "Атамекен 4 плюс" в 2015 году и занимается сбором и вывозом таких отходов. Стекло и бумагу также собирают отдельно. Но пока контейнеры для таких отходов встречаются нечасто. Во дворах созданы "экоуголки", которые объединяют сетчатый контейнер для пластика, а также контейнер, разделенный на две части, одна из которых предназначена для стеклянных отходов, а вторая - для бумажных (Рис. 8).Всего в Костанае таких экоуголков 12. Бумагу, стекло и пластик можно сбрасывать в зеленые контейнеры с надписью "Накорми меня". Таких по Костанаю установлено около 200. В ТОО "Атамекен 4 плюс" работают 4 цеха: бумажный, тот, в котором сортируют полиэтиленовую упаковку, стекольный и для отходов из пластика.
Рисунок 8 – Экоуголок во дворе дома

Қостанайда қалдықтар қолмен сұрыпталады, сұрыпталған қалдықтар Ресейге және Қазақстанның басқа өңірлеріндегі кәсіпорындарға қайта өңдеуге жіберіледі. Қайта өңделетін жалғыз қоқыс бұл қағаз. Одан "Жас қанат" құс фабрикасына қажетті жұмыртқа науалары жасалады. Ай сайын, ЖШС-тен 120 тонна сұрыпталған шыны, 40 тонна бөтелке және 150-200 тонна қағаз жөнелтіледі.
Қостанайда қалдықтарды бөлек жинау жыл сайын танымал бола түсуде. Әр жылдағы сұрыпталған қалдықтардың көлемі 15-20% - ға артып келеді.
Қостанайда пайдаланылған батареяларды, құрамында сынап бар қалдықтарды, ескі заттарды жинайтын (қабылдайтын) компаниялар бар.Мысалы, Ecolab Recycling ЖШС компаниясы батареяларды ішінара өзі кәдеге жаратады, ал олардың кейбір элементтерін Челябинск қаласына қайта өңдеуге жібереді. Аталған компанияның кеңсесіне жарамдылық мерзімі өткен дәрі-дәрмектерді (есірткіден басқа): таблеткаларды, капсулаларды, ампулаларды, мұрынға арналған спрейлерді және т.б. тапсыруға болады. Ecolab Recycling ЖШС бұл қалдықтарды өртеп жібереді.
"Хелпер" заттарды қайта пайдалану қызметі киім, аяқ киім, сөмкелер, аксессуарлар, кітаптар, ойыншықтар қабылдайды (сурет. 9). Қостанайда осындай заттарды қабылдаумен айналысатын екі әлеуметтік дүкен бар.
9-сурет – "Хелпер" заттарды қайта пайдалану сервисі
Жалпы, Қостанайда 1 қоқыс сұрыптайтын кешенді, 4 қоқыс тиеу станцияларын және 2 ТҚҚ сақтау полигондарын салу жоспарлануда. Тиісінше500данажәне15дана көлемінде көлемі0,75м3және8м3контейнерлердің2түрі және арнайы автокөліктің2түрі: 15 дана көлеміндеКО 427-72 қоқыстасығышжәне15данакөлеміндеМКТ-150 қоқыс тасығыш сатып алынады.
Қазақстанда коммуналдық қалдықтарды басқарудың оң тәжірибесі қалыптасып келеді.
6.2 Шетелдерде коммуналдық қалдықтарды басқарудың озық тәжірибесі және әдістері
Қалдықтар көлемін, оның ішінде тұрмыстық қатты қалдықтарды азайту міндеті көптеген елдерде ұлттық, аймақтық және қалалық жоспарларында көрініс тапты, онда құнды компоненттердің пайда болуын болдырмау және кәдеге жарату шараларын енгізу арқылы қалдықтар көлемін азайту жоспарлары жасалынды.
Қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы міндеттерді шешу үшін осындай ретпен басымдықтарды бөлген жөн деп танылды:
- қалдықтардың пайда болуын болдырмау;
- қалдықтардағы қауіпті заттардың құрамын және олардың келтірген залалын барынша азайту;
- пайдаланылған қалдықтар компоненттерін кәдеге жарату, қайта пайдалану, қайта өңдеу және компосттау;
- артық жылуды кәдеге жарату арқылы қалдықтарды экологиялық таза қайта өңдеу (қалдықтарды термиялық залалсыздандыру жағдайында);
- қалдықтардың қалған бөлігін экологиялық таза жою (көму).
Географиялық, мәдени, экономикалық, демографиялық және әлеуметтік факторларға, сондай-ақ тиісті инфрақұрылымның даму дәрежесіне негізделген қалдықтарды басқару тәсілдерінде өзіне тән айырмашылық бар.
Еуропалық Одақта (бұдан әрі – ЕО) қоршаған ортаны қорғау саласында белгілі бір пайдалы тәжірибе орын алған: мүше мемлекеттердің заңнамасын және міндеттемелерді орындау практикасын бақылайтын институттың болуы; осы саладағы дауларды шешу жөніндегі сот тетігінің болуы; жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ экологиялық құқықтарды қорғау жөніндегі үкіметтік емес ұйымдар үшін елеулі кепілдіктердің болуы, мінез-құлқы және т. б.
ЕО – да қалдықтарды басқару жөніндегі қызметті үйлестіруді Еуропалық Қоршаған ортаны қорғау агенттігі (European Environmental Agency, EEA) жүзеге асырады, ал қалдықтармен қызметті лицензиялауды және бақылауды мүше елдердің Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі ұлттық агенттіктері (Environmental Protection Agency, EPA) жүргізеді.
ЕО-ның көптеген елдерінде белсенді – "ұлттық идея" деңгейінде – қалдықтарды басқару тәжірибесінде көрініс табатын мемлекеттік экологиялық саясат жүргізілуде. Қалдықтарды басқаруда келесі нәтижелерге қол жеткізілді:
қалдықтарды басқарудың ұлттық саясаты мен қалдықтарды басқару жоспарлары келісілді;
қалдықтар бойынша негіздемелік заңнама қабылданды;
қалдықтарды тұрақты басқару жүйелері құрылды;
қалдықтардың жіктелуі және түгендеу жүйелері жасалды.
ЕО-да қалдықтарды басқарудың тиімділігін қамтамасыз ету үшін келесі құралдар қолданылады:
бақылау механизмдері;
инфрақұрылымның болуы;
институционалдық мүмкіндіктер, қоғамның қатысуы және ақпараттың қолжетімділігі;
хабардарлықты жақсарту және оқыту;
экономикалық және қаржылық құралдар;
қалдықтардың трансшекаралық қозғалысын басқару;
халықаралық ынтымақтастықтың тиімді тетіктері.
Еуростатистиканың мәліметтері бойынша еуропалық елдер арасындағы озық тәжірибелер Швецияда, Швейцарияда, Германияда, Австрияда, Францияда байқалады.
Швеция –қалдықтарды қайта өңдеу бойынша әлемдегі көшбасы елдердің бірі. Ел экономикасында өзіндік "экологиялық" сектор құрылған, ол әртүрлі салалардағы кәсіпорындар мен компанияларды біріктіреді және қалдықтардан энергия алу және тереңнен қайта өңдеу есебінен жоғары қосылған кұнды құруды қамтамасыз етумен қатар тұрақты дамудың міндеттерін шешуге бағытталады. Соңғы онжылдықта қол жеткізген жағымды нәтижелер қалдықтарды кәдеге жарату саласындағы шведтік технологиялар, жабдықтар мен консалтинг саласын әлемдегі жетекші рөлге көтерілуіне ықпал етті.
Елде кез-келген қалдықтар қайталама шикізаттың, энергияның және қоректік заттардың маңызды көзі ретінде қарастырылады. Қалдықтарды қайта өңдеу мен кәдеге жаратуды жоспарлау қоғамның қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету жөніндегі өзекті құрылымдық міндет ретінде бағаланады және мемлекеттік деңгейде жүзеге асырылады. Мемлекет жоспарлаған шараларды қолданылатын нарықтық тетіктермен және салық тетіктерімен табысты іске асыру жергілікті өзін – өзі басқару органдары-коммуналар (муниципалитеттер) деңгейінде қамтамасыз етіледі.

В Костанае отходы только сортируют, причем делают это вручную, а после вывозят на переработку на предприятия в России и другие регионы Казахстана. Единственное, что перерабатывают - это бумага. Из нее на птицефабрике "Жас канат" делают лотки для яиц. Ежемесячно из ТОО отправляют 120 тонн отсортированного стекла, 40 тонн бутылок и 150-200 тонн бумаги.
Разделение отходов в Костанае с каждым годом становится все более популярным. Ежегодно объем отсортированных отходов увеличивается на 15-20%.
В Костанае есть компании, которые собирают (принимают) отработанные батарейки, ртутьсодержащие отходы, старые вещи. Например, компания ТОО EcolabRecycling частично батарейки утилизирует сама, а некоторые их элементы отправляет на глубокую переработку в Челябинск. В офис указанной компании можно сдать и лекарства с истекшим сроком годности (кроме наркотических препаратов): таблетки, капсулы, ампулы, назальные спреи и прочее. ТОО EcolabRecycling эти отходы сжигает.
Сервис повторного использования вещей "Хелпер" принимает одежду, обувь, сумки, аксессуары, книги, игрушки (Рис. 9). Аналогичный прием вещей в Костанае ведут два социальных магазина.
Рисунок 9 - Сервис повторного использования вещей "Хелпер"
В целом планируется строительство 1 мусоросортировочного комплекса, 4 мусороперегрузочных станций и 2 полигонов складирования ТБО. Будут закуплены 2 вида контейнеров объемом 0,75 м3 и 8 м3 в количестве 500 шт. и 15 шт. соответственно, и 2 вида спецавтотранспорта: мусоровоз КО 427-72 в количестве 15 ед. и мусоровоз МКТ-150 в количестве 15 ед.
В Казахстане сложился определенный положительный опыт управления коммунальными отходами.
6.2 Наилучшая практика и методы управления коммунальными отходами за рубежом
Задача сокращения объемов отходов, в том числе ТБО, получила развитие в национальных, региональных и городских планах во многих странах, где составлены планы по сокращению объемов отходов за счет внедрения мероприятий по предотвращению образования и утилизации ценных компонентов.
Для решения задач в области обращения с отходами признано целесообразным выделять приоритеты в такой последовательности:
- предотвращение образования отходов;
- максимально возможное снижение содержания опасных веществ в отходах и ущерба, причиняемого ими;
- максимально возможная утилизация, вторичное использование, рециклинг и компостирование используемых компонентов отходов;
- экологически чистая переработка отходов с утилизацией избыточного тепла (в случае термического обезвреживания отходов);
- экологически чистое удаление (захоронение) оставшейся части отходов.
Существует различие в подходах к управлению отходами, основанное на географических, культурных, экономических, демографических и социальных факторах, а также на степени развития соответствующей инфраструктуры.
В Европейском Союзе (далее – ЕС) имеет место определенный полезный опыт в сфере охраны окружающей среды: наличие института, контролирующего законодательство государств-членов и практику выполнения обязательств; наличие судебного механизма по разрешению споров в данной сфере; наличие существенных гарантий для физических и юридических лиц, а также неправительственных организаций по защите нарушенных прав экологического характера и т. Д.
В ЕС координацию деятельности по обращению с отходами осуществляет Европейское Агентство по Окружающей Среде (European Environmental Agency, EEA), а лицензирование деятельности с отходами и контроль ведут национальные Агентства по Охране Окружающей Среды стран – членов (Environmental ProtectionAgency, EPA).
Во многих странах ЕС проводится активная – на уровне "национальной идеи" – государственная экологическая политика, отражающаяся и на практиках управления отходами. Достигнуты следующие результаты в управлении отходами:
согласованы национальная политика управления отходами и планы управления отходами;
принято рамочное законодательство по отходам;
созданы системы устойчивого управления отходами;
разработана классификация отходов и системы инвентаризации.
Для обеспечения эффективности управления отходами в ЕС используются следующие инструменты:
контрольные механизмы;
наличие инфраструктуры;
институциональные возможности, участие общества и доступность информации;
улучшение осведомленности и обучение;
экономические и финансовые инструменты;
управление трансграничными передвижениями отходов;
эффективные механизмы международного сотрудничества.
Среди европейских стран наилучший опыт управления отходами по данным евростатистики отмечен в Швеции, Швейцарии, Германии, Австрии и Франции.
Швеция –один из мировых лидеров по переработке отходов.В экономике страны создан эффективный самостоятельный "экологический" сектор, объединяющий компании и предприятия различных отраслей и обеспечивающий, наряду с решением задач устойчивого развития, создание высокой добавленной стоимости за счет глубокой переработки и генерации энергии из отходов. Положительные результаты, достигнутые за последние десятилетия, обеспечили шведским технологиям, оборудованию и консалтингу в области утилизации отходов лидирующие позиции в мире.
Любые отходы рассматриваются в стране как важный источник вторичного сырья, энергии и питательных веществ. Планирование переработки и утилизации отходов оценивается как насущная структурная задача по обеспечению нормального функционирования общества и осуществляется на государственном уровне. Успешная реализация планируемых государством мер обеспечена рыночными механизмами и налоговыми рычагами, применяемыми на уровне местных органов самоуправления – коммун (муниципалитетов).

Жергілікті қалдықтарды басқару қауымдастығының Avfall Sverige мәліметтері бойынша, Швецияда тұрмыстық қалдықтардың 99% жойылады. Бұл әлемдегі ең жоғары көрсеткіштердің бірі. Осылайша шведтер қалдықтарды энергияға тиімді айналдыруды үйренді. Елдегі қалдықтардың жартысына жуығы мұқият сұрыпталғаннан кейін өртеледі. Пластмасса, қағаз, тамақ қалдықтары биогазды қайта өңдеуге немесеөндіруге кетеді. Елдегі 32 қоқыс шығаратын зауыт жыл сайын шведтер шығарған 2 миллион тоннадан астам қоқысты өртейді. Алайда, жергілікті шикізат жеткіліксіз, сондықтан патшалық оны басқа елдерден сатып алады. Қалдықтардың негізгі жеткізушілері-Норвегия, Ирландия және Ұлыбритания елдері.
Қалдықтарды қайта өңдеу саласында Швеция кәдеге жаратуды толыққанды энергетикалық шикізатқа айналдырған флагманға айналды. Ел астанасының маңында ең жетілдірілген және ірі зауыттардың бірі жұмыс істейді. Мұнда күн сайын түсетін қоқыстардың 95% - ы ел үшін қажетті энергия мен ресурстарға айналады, олар үйлерді жылытуға және қаланың ыстық сумен жабдықтау қажеттіліктерін ішінара жабуға бағытталады.
10-сурет – Швециядағы қоқыс өртейтін зауыт
Үкіметтіңелдіңэкологиялыққауіпсіздігісаласындағыбастыміндеттерінің бірі халықтыңүйде, табиғатта, түрлімекемелердежәнеөнеркәсіптікнысандардамінез-құлықмәдениетіне тәрбиелеу. Шведтер бала кезіненалманы, кәмпиттің қорабын қайконтейнергежәне калайтастаукеректігінбіледі. Дене шынықтыружәнемузыкаменқатар, барлықбалабақшалардажеке пән бар —ол қоқыстықайтаөңдеу. Мұндайтүсіндіружұмыстарымектептерде, соданкейінуниверситеттердежалғасын табады.
Қалдықтардыбасқаруғаел тұрғындарының барлығықатысады. Бұлреттежауапкершіліксалаларынақтыбөлінген. Қатардағышведтерқалдықтардыүйдесұрыптауғажәнеолардыжақынжердегіжинауорындарынажеткізугежауапты болып табылады. Ел тұрғындарықағаз, пластик, металл, шыны, батареялардыбөлек-бөлек жинайды. Тұрмыстыққалдықтардыкәдегежаратуүшінарнайыконтейнерлерқолданылады.
Елде қалдықтарды түстер бойынша бөлу әдеттегідей қалыптасқан: жасыл – тамақ қалдықтары үшін, көк – газеттер мен қағаздар үшін, сары – қарапайым қағаздан бөлек тасталатын қағаз қаптамалары үшін, қызғылт сары – пластикалық қаптамалар үшін, сұр – металл ыдыстар үшін, ал ақ – энергия алу үшін жағуға болатын қалған басқа қалдықтар үшін. Сонымен қатар, шведтер мөлдір және түрлі-түсті шыныны, электрониканы және батареялар сияқты қауіпті қалдықтарды бөлек жинайды.
Муниципалитеттер қалалық қоқыстарды жинауға жауапты — оны қарапайым қала тұрғындары ғана емес, мейрамханалар, дүкендер мен кеңселер де шығарады. Сонымен қатар, қалада оны қарай өңдеу зауыттарына тасымалдаумен айналысады. Әрбір муниципалитетте қалдықтарды басқару бойынша егжей-тегжейлі іс-қимыл жоспары бар. Онда қалдықтарды және олардың қаупін қалай азайтуға ниетті екендігі туралы толық ақпарат берілген. Қалдықтарды қайта пайдалануға дайындау да муниципалдық міндет болып саналады.
Өндірушілер қаптаманы, сондай-ақ пайдалану мерзімі өткен тауарларды, соның ішінде: электр тауарларын, доңғалақтарды, автомобильдерді, батареяларды, фармацевтикалық өнімдерді кәдеге жаратуға жауапты. Бұл оларды өңдеуге оңай және қоршаған ортаға зиянды заттары аз өнімдерді жасауға ынталандырады.
Кәсіпорындарда зиянды заттардың мөлшерін азайту үшін жаңа технологиялар жасалу үстінде.

По данным местной ассоциации по управлению отходами AvfallSverige, в Швеции утилизируется 99% бытовых отходов. Это один из самых высоких показателей в мире. При этом шведы научились эффективно превращать отходы в энергию. Почти половина отходов в стране сжигается — но только после тщательной сортировки. Пластмасса, бумага, пищевые отходы идут на переработку или производство биогаза.32 мусоросжигающих заводов в стране ежегодно сжигают более 2 млн тонн мусора, произведенного шведами. Однако местного сырья недостаточно, поэтому королевство закупает его у других стран. Основные поставщики отходов — Норвегия, Ирландия и Великобритания.
В сфере переработки отходов Швеция стала флагманом по части преобразования утиля в полноценное энергетическое сырье. В пригороде столицы работает один из самых модернизированных и крупных заводов. Здесь до 95% ежедневно поступающего мусора трансформируется в необходимые для страны энергию и ресурсы, направляясь на последующий обогрев домов и частично покрывая нужды города в горячем водоснабжении.
Рисунок 10 – Мусоросжигающий завод в Швеции
Главные задачи правительства в сфере экологической безопасности страны – это воспитание культуры поведения населения дома, на природе, в различных учреждениях и на промышленных объектах.Шведы с детства знают, в какой контейнер выкинуть яблоко, а в какой — коробку от конфет. Наряду с физкультурой и музыкой во всех детсадах существует отдельный предмет — переработка мусора. Такая разъяснительная работа продолжается в школах, а затем в университетах.
В управлении отходами участвуют все. При этом сферы ответственности четко разделены. Рядовые шведы отвечают за домашнюю сортировку отходов и их доставку в ближайшие пункты сбора. Жители страны раздельно собирают бумагу, пластик, металл, стекло, батарейки. Для утилизации бытовых отходов используются специальные контейнеры.
В стране принято разделение отходов по цветам: зеленый – для пищевых отходов, синий – для газет и бумаг, желтый – для бумажной упаковки, которую утилизируют отдельно от обычной бумаги, оранжевый – для пластиковой упаковки, серый – для металлической тары, а белый – для оставшихся отходов, которые можно сжечь для получения энергии. Кроме того, шведы отдельно собирают прозрачное и цветное стекло, электронику и опасные отходы — например, батарейки.
Муниципалитеты несут ответственность за весь сбор городского мусора — того, который производят не только обычные горожане, но и рестораны, магазины и офисы. Кроме того, город занимается его транспортировкой на перерабатывающие заводы. Каждый муниципалитет имеет детальный план действий по управлению отходами. В нем прописана подробная информация о том, как он намерен сокращать количество отходов и уменьшать опасность, которую они представляют. Подготовка к вторичному использованию отходов также является муниципальной обязанностью.
Производители ответственны за утилизацию упаковки, а также товаров с истекшим сроком эксплуатации, в том числе: электротоваров, шин, автомобилей, батареек, фармацевтической продукции. Это стимулирует их разрабатывать продукты, которые легче поддаются переработке и содержат меньше веществ, вредных для окружающей среды.
На предприятиях создаются новые технологии для сведения к минимуму количества вредных веществ.

Швециядағы үй қалдықтарының тек 0,7% - ы полигондарда көму арқылы жойылады. Еуроодақ бойынша бұл көрсеткіш 34% құрайды.
Елде қалдық дұрыс сұрыпталмаса, айыппұл салынады, ал дұрыс сұрыптағаны үшін сыйақы беріледі. Мысалы, көптеген супермаркеттерде, дәріханаларда және жанармай құю бекеттерінде шыны ыдыстарды, пластикалық бөтелкелерді, шамдарды және ұсақ электрониканы қабылдауға арналған арнайы құрылғылар орнатылған.
Швейцария - полигондар мен қоқыс полигондарын толығымен басқарған әлемдегі санаулы елдердің бірі. 1986 жылы қалдықтармен жұмыс істеудің негізгі принциптері мемлекет деңгейінде анықталды. Олардың пікірінше, қоқыспен байланысты барлық іс-әрекеттерхалық пен қоршаған ортаны қорғауға бағытталған заң талаптарына негізделуі керек. Сонымен қатар, барлық қайта өңдеу жүйелері экологиялық тұрғыдан үйлесімді болуы керек, ал Швейцария өз аумағындағы барлық қоқыстарды қайта өңдеуі керек. Шығару кезінде, нұсқауларға сәйкес, қалдықтарды кәдеге жарату үдерісінде өнімнің тек екі түрі қалуы керек: қайта өңделетін заттар және сақтауға арналған қалған қалдықтар. 2000 жылдан бастап қоқыс полигондарына ресми түрде тиым салынды.
Жалпы алғанда, бүкіл ел бойынша үй шаруашылықтары қоқыстарының жартысынан азы қайта өңделеді. Сонымен қатар, әйнек, пластик, картон, металл толығымен дерлік қайталама қолдануға беріледі.
Қалдықтардың қалған бөлігі арнайы зауыттарда жағылады, онда плазманы жағудың және сүзудің күрделі технологиясының арқасында түтін қоршаған ортаға, адамдар мен жануарларға зиянсыз болады. Қоқысты жағу процесінде күл өте құнды. Одан көптеген құнды элементтер алынады. Бұл негізінен металдар, тіпті алтын сияқты қымбат металдар. Ол арнайы технологиялар арқылы арнайы кәсіпорындарда өндіріледі. Бірақ күлден алынатын ең үлкен металл-алюминий, оның саны ондаған тоннаға жетеді. Зауыттар өндіретін энергиямен тұрғын үйлер жылытылады.
Швейцарияның әр қаласында қалдықтарды бөлек жинауға арналған 150-ге жуық арнайы контейнер орнатылған. Бұл пластик, шыны, металл, қағаз, картон, биологиялық қалдықтар және қалған қоқыстарға арналған ыдыстар.
Қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлерге тастау үшін сізге ақы төлеудің қажеті жоқ, ал сұрыпталмайтындар үшін бір пакет үшін шамамен бір жарым еуро төлеуге тура келеді. Мұндай пакеттерді сатып алмағандар үшін алдымен ескертеді, содан кейін айыппұл салынады.
Әр үйдің жанында контейнерлердің 4 түрі бар:
- қоңыр түс - биологиялық ыдырайтын қалдықтар, көбінесе тамақ қалдықтары үшін;
-көк түс - шыны ыдыстарға арналған;
- сұр түс - қағаз бен картонға арналған;
- жасыл - басқа да тұрмыстық қалдықтарға арналған.
11-сурет қалдықтар үшін контейнерлер
Швейцариядатапсырылатынбөтелкелер саны бойыншаәлемдекөшбастаптұр-ыдыстың 90%-дан астамышынынықайтаөңдеузауыттарынақайтарылады. Кейбір сыра бөтелкелеріндүкенгеқайтарғанкездеғана депозитті қайтарып алуға болады. Басқа жағдайларда, бөтелкелерді тапсыратындар бұл үшін ештеңе алмайды. Бірақ сонымен бірге қақпақтарды алып тастап, бөтелкелер мен банкаларды шынының түсіне қарай сұрыптау керек. Ақ, қоңыр, жасыл – жеке-дара.
Қағаз картоннан бөлек өңделеді (картонды қайта өңдеу қымбатырақ), сондықтан азаматтардан бұларды бөлек тапсыру талап етіледі. Елде өндірілген баспа өнімдерінің үштен біріне жуығы қайта өңделетін заттарды қабылдау орындарына қайтарылады.

Всего 0,7% домашних отходов в Швеции утилизируется путем захоронений на полигонах. По Евросоюзу этот показатель составляет 34%.
За неправильную сортировку в стране штрафуют, а за правильную — премируют. Например, в большинстве супермаркетов, аптек и на автозаправках стоят специальные аппараты по приему стеклотары, пластиковых бутылок, лампочек и мелкой электроники.
Швейцария - одна из немногих стран мира, которая полностью справилась со свалками и мусорными полигонами В 1986 году на уровне государства были определены основные принципы работы с отходами. Согласно им, вся работа, связанная с мусором, должна базироваться на требованиях закона, направленных на защиту людей и окружающей среды. Кроме того, все системы утилизации отходов должны быть экологически совместимы, а Швейцарии необходимо утилизировать весь мусор на собственной территории. На выходе, согласно руководящим принципам, в процессе утилизации отходов должно оставаться только два типа продукции: перерабатываемые вещества и остаточные отходы для хранения. Мусорные полигоны официально были запрещены в 2000 году.
В совокупности по всей стране перерабатывается чуть меньше половины всего мусора домохозяйств. Причем почти полностью вторичному использованию подвергаются стекло, пластик, картон, металл.
Остальная масса отходов подвергается сжиганию на специальных заводах, в которых благодаря сложной технологии сжигания плазмой и фильтрации дым оказывается безвредным для экологии, людей и животных. В процессе сжигания мусора очень ценным оказывается пепел. Из него добывают много ценных элементов. В основном это металлы, причем, даже драгоценные, например, золото. Его по особым технологиям добывают на специальных предприятиях. Но самый массовый металл, который добывают из пепла, это алюминий, его количество исчисляется десятками тонн. Энергия, которая вырабатывается заводами, идет на отопления жилых домов.
В каждом городе Швейцарии установлено около 150 специальных контейнеров для раздельного сбора отходов. Это пластиковые, стеклянные, металлические, бумажные, картонные, биологические отходы и емкость для остального мусора.
За выброс отходов в контейнеры для раздельного сбора платить не надо, в то время как за несортируемый придется заплатить примерно по полтора евро за один пакет. Тех, кто не покупает такие пакеты, пытаются вычислить и сначала предупреждают, а потом штрафуют.
Около каждого дома стоят 4 вида контейнеров:
- коричневый для биоразлагаемых отходов – большей частью это пищевые отходы
- синий для стеклотары
- серый для бумаги и картона
- зеленый для большинства прочих бытовых отходов.
Рисунок 11 – Контейнеры для отходов
Швейцария лидирует в мире по количеству сдаваемых бутылок — более 90% тары возвращается на заводы по вторичной переработке стекла. Только при возвращении некоторых пивных бутылок в магазин, можно получить обратно свой залог. В остальных случаях, те, кто сдают бутылки, ничего за это не получают. Но при этом еще должны снять крышки и рассортировать бутылки и банки в зависимости от цвета стекла. Белое, коричневое, зеленое — отдельно.
Бумага перерабатывается отдельно от картона (переработка картона стоит дороже), поэтому от граждан требуют сдавать одно отдельно от другого. Почти треть печатной продукции, произведенной в стране, возвращается в пункты приема вторсырья.

Швейцарияда сатылатын барлық батареялардың 60% -ы кері қайтарылады және қоқыс жәшігіне тасталынбайды. Бөлек тапсырылатындар: РЕТ-бөтелкелер, ескі электр аспаптары мен үй техникасы, құрылыс қоқыстары, күндізгі жарық шамдары, консерві банкалары (тапсырушылар қаңылтырды магниттік сығындының көмегімен өздігінен басуға міндетті), жануарлардың мәйіттері (бұл үшін ақы төлеу керек, бірақ оларды көмуге тыйым салынады), өсімдік майының қалдықтары, машина майының қалдықтары (жеке көлікте майды өз бетінше ауыстыруға тиым салынады, майды ауыстыру тек КҚС 50 франк төлей отырып ауыстыру керек).
Дүкендерде арнайы дискілерге, шамдарға, батареяларға, су сүзгілеріне арналған контейнерлер бар. Дүкендер кәдеге жарату үшін сол жерден сатып алуға болатын кейбір тауарларды қабылдауға міндетті. Бизнеске арналған үлкен жабдықты сатып алғанда, оның құнына болашақта кәдеге жарату құны да қоса кіреді.
12-сурет – Қалдықтарға арналған арнайы контейнерлер
Көшелердеескікиімдергеарналғанүлкенконтейнерлер, алюминий банкаларғаарналғансарыконтейнерлер, батареяларғаарналғанконтейнерлер, теміржәне алюминий банкалар мен киімдер, өсімдікжәне машина майынтөгугеарналғанконтейнерлер, шприцтергеарналғанрезервуарлар бар.
Ірі көлемді қалдықтар сұрыптау және өртеу зауыттары жанындағы арнайы қабылдау пункттеріне тапсырылады. Жыл сайын 150 келіге дейін ТҚҚ-ны тегін тапсыруға рұқсат етіледі, егер көп болса-белгілі бір соманы төлеуге тура келеді. Жеке көлікпен қабылдау пунктіне жетуге мүмкіндігі жоқ тұрғындарға ыңғайлы болу үшін қалдықтарды ТҚҚ қабылдаумен айналысатын және ірі көлік тораптарында орналасқан арнайы рельсті автобустар арқылы зауытқа жіберуге болады.
Швейцариядағы көшелер үнемі тазаланып отырады және рұқсат етілмеген жерде қалдықтарды шығарғаны үшін айыппұл салынады.
Германия бұл қалдықтармен күресудің ең сәтті еуропалық мысалдарының бірі. Оның тұрғындары қоқыстарды 1980-жылдардың аяғында бөлек жинай бастады, ал қазір Германияда терең сұрыптау жүйесі дамыған. Германияның мемлекеттік бағдарламалары барлық салалардың, соның ішінде қалдықтарды басқару саласындағы ғылымның кешенді жұмысына бағытталған. Германияда 1990 жылы қалдықтарды жинау, тарату және қайта өңдеумен айналысатын Duales System Deutschland AG мамандандырылған ұйымы құрылды. Осы жылдар ішінде ұйым көптеген қосалқы мердігерлік ұйымдармен (500-ден астам) және қалдықтарды басқару саласындағы нарықтағы жұмыс жүйесімен үлкен құрылымға айналды. Қызметті жүзеге асыруға арналған шығыстар тауар өндірушілерден алынатын лицензиялық алымдар есебінен өтеледі, оның орнына олар қаптамада "жасыл нүкте"белгісін пайдалану құқығын алады.
Үйге бекітілген алаңда кем дегенде үш контейнер болуы керек-тамақ қалдықтары, пластиктер, қораптар мен қаптамалар үшін, және қағаз бен картон үшін. Шараптан, майдан немесе джемнен босаған шыны бөтелкелер мен банкалар —— көшедегі жеке қоғамдық цистерналарға тасталынады. Сусындарға арналған контейнерлерді барлық желілік дүкендерде орнатылған арнайы фандомат қабылдағыштарына тапсыруға болады. Сонымен қатар, пластикалық бөтелкенің немесе банканың құны әр сусынның бағасына кіреді және контейнерді тапсырғаннан кейін бұл артық төлемді қайтаруға болады.
Ірі көлемді қалдықтар полигондарға дербес немесе тасымалдаушылардың көмегімен шығарылады. Киімді қайырымдылық ұйымдары қабылдайды, ал батареялар-бұл үшін арнайы қораптар орнатылған дүкендер бар.

60% всех продаваемых в Швейцарии батареек сдаются обратно и не выбрасываются в мусорное ведро.Отдельно сдаются: РЕТ-бутылки, старые электрические приборы и домашняя техника, строительный  мусор, лампы дневного света, консервные банки (сдающие обязаны самостоятельно спрессовать жесть с помощью магнитного пресса), трупы животных (за это надо платить, но закапывать их запрещается), остатки растительного масла, остатки машинного масла (менять масло в собственном автомобиле категорически запрещено , только на СТО за 50 франков).
В магазинах стоят специальные контейнеры, которые предназначены для компакт-дисков, лампочек, батареек, фильтров от воды. Магазины обязаны принимать на утилизацию некоторые из товаров, которые там можно купить. При покупке крупногабаритного оборудования для бизнеса в цену входит стоимость его будущей утилизации.
Рисунок 12 – Специальные контейнеры для отходов
Отдельно на улицах стоят большие контейнеры для старой одежды, желтые контейнеры для алюминиевых банок, контейнеры для батареек, железных и алюминиевых банок и одежды, контейнеры для слива растительного и машинного масла, бачки для шприцов
Габаритные отходы также сдаются на специальные приемные пункты при сортировочных и мусоросжигательных заводах. Бесплатно разрешается сдать до 150 килограмм ТБО ежегодно, если больше – придется заплатить определенную сумму. Для удобства жителей, у которых нет возможности доехать до пункта приема на личном транспорте, отходы можно отправить на завод в специальных рельсовых автобусах, которые расположены на крупных транспортных узлах и занимаются приемом ТБО.
Улицы в Швейцарии регулярно убираются, а за выброс отходов в несанкционированном месте предполагаются штрафы.
Германия является одним из самых успешных европейских примеров борьбы с отходами. Ее жители начали раздельно собирать мусор еще в конце 1980-х годов, и сейчас в Германии сложилась система глубокой сортировки. Государственные программы Германии направлены на комплексную работу всех отраслей, в том числе и науки в области управления отходами. В Германии в 1990 году была создана специализированная организация DualesSystemDeutschland AG, которая занимается сбором, распределением и переработкой отходов. За годы работы организация преобразовалась в структуру с огромным количеством субподрядных организаций (более 500) и налаженной системой работы на рынке в сфере управления отходами. Расходы на осуществление деятельности компенсируются за счет лицензионных сборов с производителей товаров, взамен они получают право использовать на упаковке знак "Зеленая точка".
На приписанной к дому площадке должно быть, как минимум, три контейнера — для пищевых отходов, для пластика, пакетов и упаковок и для бумаги и картона. Стеклянные бутылки и банки — из-под вина, масла или джема — относят в отдельные общественные баки на улице. А тару от напитков можно сдать в специальные приемники — фандоматы, установленные во всех сетевых магазинах. При этом стоимость пластиковой бутылки или банки включена в цену почти каждого напитка, и, сдав емкость, эту переплату можно вернуть.
Крупногабаритные отходы вывозятся на свалки самостоятельно, либо при помощи грузчиков. Одежду принимают благотворительные организации, а батарейки — магазины, где для этого устанавливают специальные коробки.

Тұрғындар үшін ең бастысы-қалдықтарды жалпы контейнерлерге дұрыс орау. Барлық федералды штаттарда осы нормаларды бұзғаны үшін айыппұлдар айтарлықтай ерекшеленеді — дұрыс емес жерге лақтырылған қалдықтар үшін €30-дан €75-ке дейін төлеуге болады. Резервуарда қалған ескі шкаф немесе тоңазытқыш €50-2500 тұрады. Сонымен қатар, егер құқық бұзушы табылмаса, онда басқарушы компания мұндай қоқысты шығару шығындарын кіреберістегі барлық пәтерлер арасында тең бөледі.
Әр үй қоқысты шығарғаны үшін төлейді. Басқарушы компаниялар тарифтерді тұрғылықты жеріне, пәтерлер санына, кіреберістегі бактардың көлемі мен санына қарай белгілейді. Орташа алғанда, ірі қалаларда төлем жылына €150-300 құрайды. Контейнерлер жертөле қабаттарында немесе аулаларда бөлек бөлмелерде, бірақ кілтпен жабылатын арнайы қақпаның артында орналастырылады.
Қалдықтарды басқару жүйесінде үй шаруашылықтары қалдықтарының 90%-дан астамы қайта өңделеді. 2021 жылғы мәліметтер бойынша "қайталама" материалдардан 68% қағаз, 94% шыны және 45% болат өндірілген.
Германия-әлемдегі ең жоғары өңдеумен айналысатын мемлекет. Қайта өңдеудің жалпы көрсеткішін есептеудің әртүрлі әдістері бар болса да, Германия өндіретін барлық қалдықтардың шамамен 56% өңдейді.
АустрияГерманияданкейінәлемдеекіншіорында. Аустриякейбірөнімдердіңполигондарғатүсуінетолықтыйым салу арқылықайтаөңделетінқалдықтардыңпайызынарттырды. Әдетте, бес пайыздан асатын органикалық көміртегі шығарындыларының жалпы деңгейі бар кез-келген өнімді полигонға тастауға рұқсат етілмейді. Ол қандай да бір жолмен қайта өңделуі керек. Мұндай қатаң заңнама соңғы бірнеше жылда Аустрияда қайта өңдеу деңгейінің айтарлықтай өсуіне ықпал етті.
Аустрияда қалдықтарды сұрыптау бағдарламасы мемлекеттік деңгейде қабылданған. Кәдімгі жинау пункттері қалдықтардың алты сыныбын қарастырады: шыны, металл, қағаз, органикалық қалдықтар, пластмасса және сұрыпталмайтын қалдықтар. Әр контейнер өз түсімен белгіленеді және белгілі бір кесте бойынша толуына байланысты арнайы қоқыс жинайтын машина алып кетеді. Көппәтерлі үйлерде сұрыпталған қалдықтарын орналастыратын резервуарлары бар жеке бөлме бөлінген, мұнда тұрғындар сұрыпталған қалдықтарын салады.
Аустрия тұрғындары жинау және кәдеге жарату үшін салық төлейді. Аустриядағы контейнерлер 10 мың адамға 1 тармақ есебінен орнатылады. Сыртқы жағынан, олар кішкентай, бірақ негізгі қоқыс контейнері жер астында орналасқан және көлемі шамамен 600 литрге жетеді. Аустриядағы қоқыс жинайтын машиналар вакуумдық түтіктермен жабдықталған, бұл қалдықтарды жинау үдерісін жылдамдатады.
Кейбір орындарда қалдықтардың алты сыныбынан басқа жинауға арналған контейнерлер саны әлдеқайда көп — тоқыма өнімдерін, мысалы, киім немесе зығыр, аяқ киім, ашық және қара шыны, батареялар және т.б. бөлек тапсыруға болады. Үйсіздерге ескі киімдерді тапсыруға болатын контейнерлер де бар.
Австрияда, ЕО-ның басқа елдеріндегідей, қаптаманың кепілдік құны туралы түсінік бар. Контейнерді қайтару үшін жеңілдік беру жиі кездеседі.
Қалдықтарды жинау мен өңдеуді жеке компаниялар да, муниципалитеттер де жүзеге асырады. Жиналған қалдықтардың жартысына жуығы өртеуге жатқызылады. Жоғары температурада сүзу және жағу технологияларының арқасында ҚЖЗ қоршаған ортаға зиян келтірмейді. Қоқыстың жануы нәтижесінде тұрғын үйлер мен әлеуметтік мекемелердің қажеттіліктерін қамтамасыз ететін электр және жылу энергиясы өндіріледі. Қалдықтарды жағудың негізгі мақсаттарының бірі — елдің мұнайға, газға және атом энергетикасына тәуелділігін азайту.
Аустрияда қайта өңдеу мәселелерінде еуропалық принциптер де бар: бөтелкелердің 60% - на дейін қайта өңдеу, пластикті қайта пайдалану, құрылыс қалдықтарын қайта өңдеу. Аустриядағы биологиялық қалдықтардан ауыл шаруашылығына қажетті компост өндіріледі.
Францияның қалдықтар нарығында 300-ге жуық компания бар. Олардың ішіндегі ең үлкені - Seche Environnement және SUEZ. Француз қоқыс шығаратын компаниялары бұл Францияда жұмыс істейтін компаниялар ғана емес. олар өз технологияларын әлемдік нарыққа экспорттайды. Барлық компаниялардың кең қызмет саласы бар: қалдықтарды шығарудан бастап, оларды орналастыруға, көмуге, өртеу зауыттарының жұмысы нәтижесінде пайда болған күлді өңдеуге дейін.
Францияда қалдықтарды жинау және қайта өңдеу жүйесі "экономика үшін тиімді – экология үшін қауіпсіз"деген ұранмен жұмыс жасайды.
Француздар қалдықтарды фракциялар бойынша алуан түсті контейнерлерге сұрыптайды. Сұрыпталатын қалдықтардың мөлшері аймаққа байланысты өзгереді. Көбінесе үш контейнер бар: жасыл контейнер - шыныға арналған; сары қақпағы бар цистерналар – әртүрлі қаптамаларға – пластиктен, картоннан немесе металдан жасалған; кез келген басқа түсті қақпағы бар цистерналар – қайта өңделмейтін қалдықтарға, мысалы, тағамға арналған.
Бұлжытпай сақталатын ереже: шыны қоқыстың астына бөлек контейнер бөлінеді. Бірақ ел тұрғындары көбінесе аралас қалдықтарға қайта өңдеуге болатын пластикті салады. Бірақ кәдеге жарату зауыттарында мұндай қоқыс енді сұрыпталмайды, тек өртеледі, өйткені оны қалдықтардың басқа түрлерінен оқшаулау тиімсіз болып табылады.
Кеәбір өңірлерде тұрғындар тамақ қалдықтарын бөлек тастайды, бұл фракциялар биоотын немесе тыңайтқыш өндіруге жұмсалады.
Стандартты емес заттар үшін арнайы жинау орталықтары бар, оған қайта өңделетін қоқыстарды өз бетінше апару керек. Бұл батареялар, шамдар, пластикалық ойыншықтар, терезе әйнектері және т.б. болуы мүмкін. Көбіне мұндай қабылдау пункттері ірі дүкендерде болуы мүмкін.
Азаматтардың өздері сұрыптаған қалдықтары кәсіпорындардағы фракцияларға бөліну кезеңінен өтеді. Бұл автоматты түрде жасалады, бірақ қызметкерлер сұрыптаудың соңғы кезеңін бақылайды және фракциялардан кездейсоқ түскен басқа қалдықтарды таңдайды.
Қайталама шикізат көзі ретінде пайдалануға болмайтын қалдықтар ғана көмуге жатады.
Францияның өртеу қондырғыларында енгізілген технологиялар қауіпсіз және зауыттарды тұрғын үйлерге жақын орналастыруға мүмкіндік береді. Кәсіпорын қызметкерлері ауаға шығарылатын шығарындылардағы зиянды заттардың көрсеткіштерін мұқият қадағалайды. Зауыттарда зиянды заттардың құрамын ең төменгі мәндерге дейін төмендететін газ тазарту жүйесі орнатылған. Өртеу зауыттары электр энергиясы мен жылуды сатудан үлкен табыс алады, бұл кіріс тіпті қалдықтарды жағудан түскен кірістен де асып түседі.
Францияда "Eco-Emballages" компаниясы орама материалдарының қалдықтарын азайту мәселелері бойынша кадрлар даярлауды жүзеге асырады.
Америка континентінде АҚШ тәжірибесіназараударарлық.
АҚШ-тақалдықтарменжұмысістеудіқоршағанортанықорғауагенттігі (EPA) ресурстардысақтаужәнеқалпынакелтірутуралыЗаңына сәйкесбақылайды (ResourceConservationandRecoveryAct, 1976). Осы Заңғасәйкес, әрштаттыңэкологиялықдепартаментіөнеркәсіптікжәнемуниципалдықалдықтардыбасқарудыңкешендіжоспарларын
әзірлейді, яғни АҚШ-та қалдықтардыкәдеге жаратуды талапететінұлттықзаңжоқ, ал штаттар мен жергіліктіөзін-өзібасқаруоргандарықалдықтардыкәдеге жаратудың өзіндікталаптарынендіруі мүмкін.
21-ғасырдың басынан бастап АҚШ-та Reduce, Reuse and Recycle (RRR) ұлттық бағдарламасы жұмыс істейді. Reduce-тұтынуды азайту. Бұл қолда бар заттарды пайдалану арқылы жаңа заттарды сатып алудан бас тартуды, сондай-ақ қайта өңдеуге қиын материалдардан жасалған заттарды алып тастауды білдіреді. Reuse-қайта өңделген заттарды пайдалану. Recycle-заттарды қайта өңдеуге немесе кәдеге жаратуға тапсыру.

Для жителей главное правильно расфасовать отходы по контейнерам общего пользования. Штрафы за нарушение этих норм во всех федеральных землях существенно отличаются — за выкинутые в неположенном месте отходы можно заплатить от €30 до €75. Оставленный у бака старый шкаф или холодильник обойдется в €50–2500. При этом если нарушителя не получится найти, то расходы за вывоз такого мусора управляющая компания поделит поровну между всеми квартирами в подъезде.
Платит за вывоз мусора каждое домохозяйство. Управляющие компании устанавливают тарифы в зависимости от места проживания, числа квартир, объема и количества баков на подъезд. В среднем в крупных городах плата составляет €150–300 в год. Контейнеры расположены в отдельных помещениях, либо на подвальных этажах, либо во дворах, но за специальной калиткой, закрывающейся на ключ.
В системе управления отходами рециклируется свыше 90 % отходов домохозяйств. По данным за 2021 г. из "вторичных" материалов произведено 68 % бумаги, 94 % стекла и 45 % стали.
Германия – страна с самым высоким уровнем переработки в мире. Несмотря на то, что существуют различные способы расчета общего показателя вторичной переработки, Германия перерабатывает около 56% всех отходов, которые она производит.
Австрия занимает второе место в мире после Германии по переработке отходов. Австрия увеличила процент перерабатываемых отходов, введя полный запрет на попадание определенных продуктов на свалки. Как правило, любой продукт, общий уровень выбросов органического углерода в котором превышает пять процентов, не разрешается выбрасывать на свалку. Он должен быть каким-либо образом переработан. Такого рода строгое законодательство привело к значительному увеличению уровня переработки в Австрии за последние несколько лет.
В Австрии программа сортировки отходов была принята на государственном уровне. Обычные пункты сбора предусматривают шесть классов отходов: стекло, металл, бумага, органические отходы, пластмасса и несортируемые отходы. Каждый контейнер помечен своим цветом, и по определенному графику в зависимости от рассчитанной наполняемости их забирает специальная мусороуборочная машина. В многоквартирных домах под отходы отведена отдельная комната с баками, в которые жильцы относят свои отсортированные отходы.
За сбор и утилизацию жители Австрии уплачивают налог. Контейнеры в Австрии устанавливаются из расчета 1 пункт на 10 тысяч человек. Внешне они небольшие, но основная емкость для мусора располагается под землей и по объему достигает порядка 600 литров. Мусороуборочные машины в Австрии оснащены вакуумными трубками, что ускоряет процесс сбора отходов.
Кроме шести классов отходов на некоторых пунктах сбора контейнеров намного больше — отдельно можно сдать текстильную продукцию, например, одежду или белье, отдельно обувь, светлое и темное стекло, батарейки и так далее. Есть контейнеры, куда можно сдавать старую одежду для бездомных.
В Австрии также, как и в других странах ЕС, есть понятие залоговой стоимости упаковки. Распространено предоставление скидки за возврат тары.
Сбором и переработкой отходов занимаются как частные компании, так и муниципалитеты. Около половины собираемых отходов подлежит сжиганию. Благодаря технологиям фильтрации и сжигания при высоких температурах, МСЗ не наносят вреда окружающей среде. В результате сгорания мусора вырабатывается электрическая и тепловая энергия, которая обеспечивает нужды жилых домов и социальных учреждений.  Одна из основных целей сжигания отходов — снижение зависимости страны от нефти, газа и атомной энергетики.
В вопросах переработки в Австрии также действуют европейские принципы: переработка до 60% бутылок, повторное использование пластика, переработка строительных отходов. Из биологических отходов в Австрии производится компост, поступающий в сельское хозяйство.
Рынок отходов Франции насчитывает около 300 компаний. Крупнейшие из них – SecheEnvironnement и SUEZ. Французские мусорные компании — это не просто компании, которые работают во Франции. Они экспортируют свои технологии на мировой рынок. У всех компаний обширная сфера деятельности: начиная вывозом отходов и заканчивая их размещением, захоронением, переработкой золы, которая образовалась в результате работы мусоросжигательных заводов.
Во Франции система сбора и переработки отходов действует под девизом: "Выгодно для экономики – безопасно для экологии".
Французы сортируют отходы строго по фракциям в контейнеры разных цветов. Количество сортируемых видов отходов разнится в зависимости от региона. Чаще всего контейнеров три: зеленый контейнер – для стекла; баки с желтой крышкой – для различных упаковок – пластиковых, картонных или металлических; баки с крышкой любого другого цвета – для неперерабатываемых отходов, например, пищевых.
Правило, которое соблюдается неукоснительно: под стеклянный мусор отводится отдельная емкость. А вот в смешанные отходы жители страны часто помещают и пластик, который вполне поддается вторичной переработке. Но на заводах по утилизации такой мусор уже не сортируют, а просто сжигают, потому что вычленять его из иных видов отходов невыгодно.
В регионах, где пищевые отходы жители выбрасывают отдельно, эта фракция идет на изготовление биотоплива или удобрений.
Для нестандартных вещей существуют специальные центры по сбору, куда нужно отвозить перерабатываемый мусор самостоятельно. Это могут быть батарейки, лампочки, пластиковые игрушки, оконные стҰкла и т.д. Часто пункты по приҰму бывают в крупных магазинах.
Те отходы, которые собраны посредством сортировки гражданами, проходят этап разделения на фракции на предприятиях. Это производится автоматически, однако сотрудники контролируют финальную стадию сортировки и выбирают из фракций случайно попавшие иные отходы.
Захоронению подлежат только те отходы, которые не могут быть использованы вторично.
Технологии, внедренные на мусоросжигательных предприятиях Франции, безопасны и позволяют размещать заводы в непосредственной близости к жилым постройкам. Сотрудники предприятий тщательно отслеживают показатели вредных веществ в выделяемых в воздух выбросах. На заводах установлена система газоочистки, позволяющая свести до минимальных значений содержание вредных веществ. Мусоросжигательные заводы получают большой доход от продажи электроэнергии и тепла, эта выручка превышает даже доход от приема отходов на сжигание.
Во Франции компания "Eco-Emballages" осуществляет подготовку кадров по вопросам минимизации отходов упаковочных материалов.
На американском континенте заслуживает внимания опыт США.
В США обращение с отходами контролируется Агентством по охране окружающей среды (EPA) в соответствии с Законом о сохранении и восстановлении ресурсов (ResourceConservation and RecoveryAct, 1976). Согласно данному закону, экологический департамент каждого штата разрабатывает комплексные планы по управлению промышленными и муниципальными отходами, т.е. в США не существует национального закона, предписывающего утилизацию отходов, и органы власти штатов и местные органы власти могут вводить собственные требования по утилизации отходов
С начала 21 века в США действует национальная программа Reduce, Reuse and Recycle (RRR). Reduce — сокращение потребления. Это подразумевает отказ от приобретения новых вещей в пользу использования имеющихся, а также отказ от вещей из трудно перерабатываемых материалов. Reuse — использование вещей из переработанного вторсырья. Recycle — сдача вещей на переработку или утилизацию.

Қоқысты сұрыптау тәжірибесі АҚШ - та біраз уақыттан бері бар, жалпы 2000 жылға қарай американдық тұрмыстық қалдықтардың 32% - ы қайта өңделіп, 7% - ы өртенді. Мұндай нәтижелерге сұрыптау үдерісінің арқасында қол жеткізілді. 90-шы жылдар мен 2000-шы жылдардың басында қайта өңдеуге арналған 9700 қалдықтарды жинау бағдарламасы іске қосылды және 3800 қайта өңделген шикізатты сұрыптау және қайта өңдеу зауыттары салынды.
АҚШ-та қалдықтарды жинаудың бірнеше модельдері бар. Әрбір муниципалитеттің өзі аумақта қайсысы жұмыс істейтінін таңдауға құқылы.
Модельдердің бірі үй шаруашылықтарының қалдықтарын бөлек пакеттерге жинауды қарастырады: тамақ қалдықтары бір пакетке, сұрыпталмаған қалдықтар екінші пакетке. Бұл сөмкелер қоқыс жәшігіне жіберіледі. Қағазды қоқыс жәшігінің жанына қою керек, ал бөтелкелер мен банкалар арнайы контейнерлерге тасталынады.
Егер үйде қоқыс жәшігі болмаса, онда, әдетте, әр түрлі қалдықтарға арналған бірнеше контейнерлер жақын жерде орналастырылады. Бірқатар штаттарда қоқыс жинауға арналған бөлек бөлімдері бар арнайы қоқыс таситын көліктер қалдықтарды алып кетеді.
Модельдердің бірі қалдықтардың жеке шығарылуын қамтиды: тұрғындарға шыны, қағаз, пластмасса және т.б. қалдықтарды алуға келгенде хабарланады. Тұрғын белгіленген уақытта қалдықтарды шығарады, ал жұмысшылар оны жинайды. Қалдықтарды сұрыптайтын азаматтар үшін олар тегін шығарылады. Көлікті күтуді ұнатпайтындар үшін дүкендердің жанына қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлер орнатылады. Көбінесе мұндай резервуарлардың жанында киім мен аяқ киімге арналған арнайы ыдыстар бар. Жақсы ескі заттарды мұқтаж адамдарға беруге болады. Ал тұрмыстық техника дүкендерінде батареяларды жинауға арналған контейнерлер орнатылады. Сұрыпталған қалдықтар тегін шығарылады.
Бөтелкенің немесе банканың құны тауардың құнына салынады, оны бөтелкені арнайы құрылғыға тапсыру арқылы қайтаруға болады,
Полигонға қалдықтарды беру құны қайта өңдеу компаниясында кәдеге жаратудан әлдеқайда қымбат.
Америкалықтар қалдықтарды бөлек тапсырып, қайта өңдеуді қолдағаны тиімдірек. Әйтпесе, олар тез арада минусқа кіруі мүмкін, себебі, олар қалдықтарды шығару үшін көбірек төлеуге мәжбүр болады.
Ірі көлемді немесе конструкциялық күрделі қалдықтарды (жиһаз, электроника, интерьер заттары, құрылыс қоқыстары және т.б.) орталықтандырылған шығару shredding days деп аталатын жылына екі-үш рет жүзеге асырылады. Бұл әдетте Рождестводан кейін (қоқысқа шығарылатын шыршалардың көптігіне байланысты) және Тәуелсіздік күніне дейін 4 шілдеде болады. Егер ескі заттарды осы күндерге дейін сақтайтын жер болмаса, оларды арнайы компанияға қоңырау шалу арқылы өз есебінен алып тастауға болады. Ақша жұмсағысы келмейтіндерге арналған нұсқа — гараж сатылымы.

Практика сортировки мусора существует в США уже довольно давно: к 2000 году 32% американских бытовых отходов перерабатывались, а 7% - сжигались. Таких результатов удалось достичь благодаря сортировке. В 90-е – начале 2000-х были запущены 9700 программ по сбору отходов для переработки и построены 3800 заводов по сортировке и переработке вторичного сырья.
В США действует несколько моделей по сбору отходов. Каждое муниципальное образование само вправе выбрать, какая из них будет работать на территории.
Одна из моделей предусматривает сбор отходов домохозяйствами в отдельные пакеты: пищевые отходы в один пакет, то, что не сортируется — в другой. Эти мешки отправляются в мусоропровод. Бумагу нужно положить рядом с мусоропроводом, а бутылки и банки выкидывают в спецконтейнеры.
Если в доме нет мусоропровода, то, как правило, недалеко ставят несколько контейнеров для разных видов отходов. В ряде штатов за отходами приезжают специальные мусоровозы с раздельными отсеками для сбора мусора.
Одна из моделей предполагает личный выброс отходов: жителей информируют, когда приедут за стеклом, бумагой, пластиком и прочим. Житель в обозначенное время выносит отходы, а рабочие его собирают. Для тех граждан, которые сортируют отходы, их вывозят бесплатно. Для тех, кто не любит ждать транспорт, возле магазинов устанавливают контейнеры по раздельному сбору отходов. Часто возле таких баков стоит и специальная емкость для одежды и обуви. Приличные старые вещи можно передать нуждающимся. А в магазинах бытовой техники устанавливают емкости для сбора батареек. Рассортированные отходы вывозят бесплатно,
Стоимость бутылки или банки закладывается в стоимость товара, ее можно вернуть, сдав бутылку в специальный аппарат,
Стоимость передачи отходов на полигон значительно дороже утилизации в перерабатывающей компании.
Американцам выгоднее сдавать отходы раздельно и поддерживать переработку. В противном случае они остаются в минусе в прямом смысле — им придется больше платить за вывоз отходов.
Централизованный вывоз крупногабаритных или конструкционно сложных отходов (мебель, электроника, предметы интерьера, строительный мусор и т.д.) осуществляется два или три раза в год, в так называемые shreddingdays. Обычно это происходит после Рождества (из-за большого количества выбрасываемых елок) и перед Днем Независимости, 4 июля. Если складировать старые вещи до этих дней негде, их можно вывезти за свой счет, посредством звонка в специальную компанию. Вариант для тех, кто не хочет тратиться — гаражная распродажа.

Тұрмыстық қалдықтарды дұрыс "жеткізбегені" үшін санкциялар көп. Қоғамдық орындарда немесе автомобиль жолдарының бойында қалдықтарды шығарғаны үшін шамамен 1000 доллар айыппұл салынады. Тұрмыстық қалдықтарды шығару ережелерін бұзғаны үшін-шамамен $2500 (штаттарда сома өзгеріп отырады), коммерциялық кәсіпорындар үшін бұл көрсеткіш көбірек. Қалдықтар құрамында зиянды заттар немесе химиялық заттардың бар болуы үшін 10 жылға бас бостандығынан айыруға және шамамен 6500 доллар айыппұл салуға болады.
Қалдықтарды қайта өңдеу саласы мемлекет тарапынан жақсы қолдауға ие, бірақ қаржылық тұрғыдан емес. Мысалы, көптеген Штаттардың әкімшіліктері өнімді тек қайта өңделген қалдықтардан сатып алуға ниетті. АҚШ-та коммуналдық қалдықтардың 35% қайта өңдеуге жіберіледі.
АҚШ-тың бірқатар штаттары "ақылды" қоқыс жәшіктерін тестілеуде. Ішінде олардың толықтығын бақылайтын арнайы датчиктер орналастырылған. Қазір олар ұзақ уақыт автономды жұмыс істей алатын және деректерді ұзақ қашықтыққа жібере алатын датчиктер шығарады.
Америка Құрама Штаттарындағы көптеген полигондар метанды қайта өңдеумен айналысады. Ол электр қуатын беру үшін қолданылады. Бірнеше жылдан кейін полигондар жыл сайын 30 миллиард киловатт береді деп болжануда.
Шындығында, қоқыс сазға (топыраққа зиян келтірмеу үшін) шамамен он жыл бойы арнайы контейнерге орналастырылады. Үстіне саз қабаты салынып, шөп отырғызылады. Аппаратура газды қабылдайды және оны электр станцияларына тасымалдайды. Осылайша, қалдықтар баламалы энергияның бір түріне айналады.
Жалпы, АҚШ-тың қалдықтарды сұрыптау және қайта өңдеу сапасы Батыс Еуропа мен Жапонияның кейбір елдерінен артта қалды.
2021 жылдың қарашасында АҚШ қоршаған ортаны қорғау агенттігі (U.S. Environmental Protection Agency, EPA) қатты тұрмыстық қалдықтарды жоюдың ұлттық Стратегиясын жариялады. Стратегия ТКҚ кәдеге жарату саласын жақсартуға және халық үшін экологиялық әділеттілікті қамтамасыз етуге бағытталған. Стратегияның басты мақсаты-2030 жылға қарай ТКҚ кәдеге жарату бойынша 50% нысаналы көрсеткішке қол жеткізу.
Азия елдерінің арасында Жапония, Оңтүстік Корея және Қытайдың тәжірибесі назар аударарлық.
Жапония-қалдықтарды тиімді басқарудың жарқын мысалы. Аралдар қоқысқа құрылды, тас жолдар салынып, ағаштар өсіріледі. 2021 жылға қарай Жапония қоқыс полигондарынан толықтай құтылды-мұнда қалдықтардың 90% қайта өңдеуге жіберіледі.
Қайта өңдеуге болмайтын қоқыстар өртеледі, ал полигондарды минимумға дейін азайтуға тырысады. Жинау, қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесінде қалдықтармен жұмыс істеудің мөлдір, өзара тиімді және соған қарамастан міндетті, заңды түрде жазылған нысаны құрылды.

Санкций за неправильную "поставку" бытовых отходов много. За выброс отходов в общественном месте или вдоль автодорог грозит штраф порядка $1000. За нарушения правил выброса бытовых отходов – около $2500 (сумма варьируется в разных штатах), для коммерческих предприятий цифра больше. За содержание в отходах вредных для здоровья веществ или химикатов можно получить 10 лет тюрьмы и штраф приблизительно $6500.
Отрасль по переработке отходов имеет хорошую поддержку со стороны государства, причем, не только финансовую. Например, администрации многих штатов намерено покупают продукцию только из переработанных отходов. В США во вторичную переработку отправляют 35% коммунальных отходов.
В ряде штатов США тестируют "умные" мусорные баки. Внутри помещают специальные датчики, которые следят за их наполняемостью. Сейчас производят датчики, которые долго могут работать автономно и передавать данные на большие расстояния.
На многих свалках в Соединенных штатах занимаются утилизацией метана. Его используют для подачи электроэнергии. Предполагается, что спустя несколько лет полигоны будут выдавать до 30 миллиардов киловатт ежегодно.
Фактически мусор размещают на глину (чтобы не навредить почве) в специальную емкость примерно на десять лет. Сверху укладывают слой глины и высаживают траву. Аппаратура принимает газ и транспортирует его на электростанции. Таким образом отходы становятся одним из видов альтернативной энергетики.
В целом по качеству сортировки и переработки отходов США отстают от некоторых стран Западной Европы и Японии.
В ноябре 2021 г. Агентство США по охране окружающей среды (U.S. Environmental ProtectionAgency, EPA) опубликовало Национальную стратегию по утилизации твердых коммунальных отходов. Стратегия сфокусирована на улучшении отрасли утилизации ТКО и обеспечении экологической справедливости для населения. Главная цель Стратегии – достижение 50%-го целевого показателя по утилизации ТКО к 2030 г.
Среди азиатских стран заслуживает внимания опыт Японии, Южной Кореи и Китая.
Япония – яркий пример эффективного обращения с отходами. На мусоре создают острова, строят автотрассы и выращивают деревья. К 2021 году Япония практически полностью избавилась от мусорных полигонов — 90 % отходов здесь отправляется на переработку.
Все что невозможно переработать сжигают, а полигоны стремятся сократить до минимума. В системе сбора, переработки и утилизации создана прозрачная, взаимовыгодная, и тем не менее обязательная, юридически прописанная, форма обращения с отходами.

Қалдықтарды сұрыптау ерікті-мәжбүрлі әдіспен халыққа жүктелген. Жапондықтар қалдықтарды 4-тен 30-ға дейін бірнеше фракцияларға бөледі. Қаланың әр ауданындағы жергілікті муниципалитеттер қалдықтарды қалай және нені сұрыптау керектігін, қанша фракцияға бөлу керектігін белгілейді. Қалдықтардың әдеттегі саны-11-15.
Тұрғындар қалдықтарды 4 санат бойынша сұрыптайды: тұрмыстық қалдықтар, қайта өңделмейтін органикалық заттар; қайта өңделетін қалдықтар — қағаз, картон, металл, шыны, пластик; күрделі қалдықтар — электроника, тұрмыстық электр аспаптары, батареялар; ірі көлемді қалдықтар — ірі тұрмыстық техника, жиһаз.
Қалдықтарды жинау алаңдарында кәдеге жарату ережелері бар түсіндірме тақтайшалар, ал тауарлары бар қаптамаларда қайта өңдеу туралы ақпарат бар.
Қалдықтардың әр түрі муниципалитет белгілеген аптаның өз күнінде үйлерінен шығарылады. Мәселен, аптасына екі рет өртелетін қалдықтар алынады, ал қағаз екі аптада бір рет қана алынады. Ірі қалдықтар ақылы түрде шығарылады.
Ынталандыру жүйесі де, өте қатаң айыппұлдар жүйесі де бар (сомасы бірнеше жүз доллар). Егер айыппұл төленбесе-қоқысты үйден шығаруды тоқтатады, ал қоқыс жинау халық үшін жаңа санкцияларға әкеледі. Сондықтан бұзушылар мүмкіндігінше тез есептеуге тырысады.
Қалдықтарды шығару конкурстық негізде таңдалатын жергілікті операторға демеушілік жасай отырып, мемлекеттік бюджетті қаржыландырады. Нәтижесінде қайта өңдеу бизнесі шикізатты тегін алады.
Ондаған жылдар ішінде Жапонияда қоқыс өртейтін көптеген зауыттар салынды. Сонымен қатар, ел атмосфераға диоксиндердің аз шығарылуына қол жеткізді, ал күл тасталынбайды, керісінше құрылыста қолданылады, бетонға араластырылады, жол төсеуде және жасанды аралдар жасауда қолданылады.
Плазмалықгаздандыруарқылыжану 1200 градус Цельсий температурасындажүзегеасырылады. Плазмалықгазсыздандырукезіндеқауіпсіз материал алынады. Негізіненбиологиялықтыңайтқыштар ретінде өңделмейтін тамаққалдықтарыжағылады. Бұлауаны таза ұстауғамүмкіндікберіпқанақоймай, кәсіпорынныңөзінжәнеішінарақаланыэлектрқуатыменқамтамасызететінбірегейқайтаөңдеутехнологиясы.
13 – сурет –Осакадағы Майшима қоқыс өртеу зауыты
Кәсіпорынаумағының 25 % — өртеугеарналғанпештер, ал 75% - тазалау қондырғылары. Каустикалық газдарды көпөлшемді сүзу арқылы өртеу қондырғыларын тұрғын үй секторына жақын жерде қауіпсіз орналастыруға болады.
Жапонияда "моттайнай" қалдықтармен жұмыс істеудің ерекше мәдениеті қалыптасты:"оны толығымен пайдаланбайынша тастамаңыз". Қоршағанәлемгеұқыптықарауматериалдықжәнеруханиресурстарғада таралады. Мұндаолар барынша жоғары қайтаөңдеугеұмтылады — қалдықтардыазайтуғанаемес, соныменқатарқолда бар ресурстардысақтауға бағытталады.

Сортировка отходов возложена на население добровольно-принудительным методом. Японцы делят отходы на несколько фракций, от 4 до 30. Местные муниципалитеты в каждом районе города устанавливают правила, как и что сортировать, на сколько фракций делить отходы. Обычное число видов отходов 11-15.
Жители сортируют отходы по 4 категориям: бытовые отходы, органика, не подлежащая переработке; перерабатываемые отходы — бумага, картон, металл, стекло, пластик; сложные отходы — электроника, бытовые электроприборы, батарейки; габаритные отходы — крупная бытовая техника, мебель.
На площадках по сбору отходов есть поясняющие таблички с правилами утилизации, а на упаковках с товарами — информация по переработке.
Каждый вид отходов вывозят из домов в свой день недели, установленный муниципалитетом. Так, например, дважды в неделю забирают сжигаемые отходы, а бумагу лишь раз в две недели. Крупногабаритные отходы вывозят за отдельную плату.
Существует как система поощрения, так и система довольно жестких штрафов (сумма в несколько сотен долларов). Если не оплатить штраф – мусор перестанут вывозить из дома, а складирование мусора приведет к новым санкциям для населения. Поэтому нарушителей стараются вычислить как можно быстрее.
Вывоз отходов финансирует государственный бюджет, спонсируя местного оператора, который выбирается на конкурсной основе. В итоге бизнес по переработке почти бесплатно получает сырье.
За десятилетия в Японии было построено большое количество мусоросжигательных заводов. Более того, страна достигла низкого выброса в атмосферу диоксинов, а пепел и золу не выбрасывают, а используют в строительстве, подмешивают в бетон, используют при укладке дорог и создании искусственных островов.
Сжигание производят путем плазменной газификации, которая проходит при температуре в 1200 градусов по Цельсию. При плазменной дегазификации на выходе получается безопасный материал. Сжигают преимущественно пищевые отходы, которые не перерабатывают в биологические удобрения. Это уникальная технология утилизации, которая не только позволяет сохранять воздух чистым, но и питает электричеством само предприятие и частично город.
Рисунок 13– Мусоросжигательный завод Майшима в Осаке
25 % площади предприятия занимают печи для сжигания, а 75 % — очистные сооружения. Благодаря многомерной фильтрации едких газов, мусоросжигающие заводы можно безопасно размещать поблизости от жилого сектора.
В Японии сформировалась особая культура обращения с отходами "моттаинай": "Не выбрасывай, пока полностью не использовал". Бережное отношение к окружающему миру распространяется и на материальные, и на духовные ресурсы. Здесь стремятся к максимальному рециклингу — не только сократить количество отходов, но также сохранить имеющиеся ресурсы.

Оңтүстік Корея бүгінде қалдықтарды бөлек жинау мен қайта өңдеудің тиімді жүйесінің мысалдарын көрсете отырып, қалдықтарды басқару бойынша әлемде алдыңғы қатарда. 20 ғасырдың 90-шы жылдарының ортасына дейін ел қалдықтар саласында күрделі мәселелерге тап болды. Реформаларды енгізудің және халықты барынша тартудың арқасында бұл мәселеде тәртіп орнатып қана қоймай, экологиялық жағдайды айтарлықтай жақсартуға мүмкіндік туды. Бірнеше жыл ішінде корейлер қалдықтарды ұтымды пайдалануға мүмкіндік беретін, тіпті қайта өңдеуге және қайта пайдалануға болмайтын жүйені дамытып, автоматтандыруға айналдыра алды.
Корея Республикасы қоршаған ортаны қорғау министрлігінің мәліметтері бойынша Кореяда қалдықтарды қайта өңдеу деңгейі 86%, ал коммуналдық қалдықтар 61% құрайды.
Корейлер үшін қоқыстарды сұрыптау-бұл қалдықтардың түрін ғана емес, сонымен қатар олардың қоршаған ортаға теріс әсерін де ескеретін тұтас жүйе. Сұрыптау критерийлері: тамақ қалдықтары (тамақ қалдықтары үшін бөлек пакетте); картон және картонға ұқсас қалың қағаз; пластик (кез келген жеке пакетте); көбік; металл, оның ішінде алюминий және қалайы банкалар (кез келген жеке пакетте); шыны банкалар мен бөтелкелер (кез келген жеке пакетте); басқа тұрмыстық қоқыстар; тұрмыстық техника, электроника; жиһаз; батареялар, шамдар; киім.
Қоқыстарды сақтауға арналған заманауи тұрғын үй кешендерінде әртүрлі контейнерлерден, резервуарлардан, үлкен сөмкелерден басқа, қол жууға арналған раковина, кір жуғыш машиналар, қауіпсіздік камералары, жарықтандыру бар бүкіл павильондар салынуда.
14-сурет –Оңтүстік Кореяның заманауи тұрғын кешендеріндегі қоқысты сақтау павильондары
Қаттытұрмыстыққалдықтардыжинаужәнешығаруқатаңтүрдекестебойыншакөбінесеаптасынабірретжүргізіледі. Шығарукестесінеқарамастан,тастауғаболатынқалдықтардыңкейбіртүрлері бар: тамаққалдықтары, қалдықтар, киім, аяқкиімжәнебасқа да санаттар.
ОңтүстікКореядағықалдықтардыбасқарутөлемі адамдардыңрезервуарларғақаншақалдықсалатынынабайланысты. Көппәтерлітұрғынүйкешендерінде RFID карталарынқолданатынарнайыконтейнерлержиіқолданылады. Қоқысжәшігініңқақпағы RFID картасынажауап беру арқылыашылады, қалдықтардыңмазмұнышығарылады, соданкейінсалмақбекітіліп, саны шығарылады. Айдыңсоңында сома есептеледіжәнепәтерақысыбойыншатүбіртеккеенгізіледі. Азық-түлікқалдықтарынаарналғанарнайыэлектрондыконтейнерлер бар, оларқалдықтардыөлшейдіжәнеолардыңмассасынабайланыстыадамныңарнайысәйкестендірукартасынаақытөлейді. Кейінірекбұлқалдықтаржануарларғаарналғанжем, тыңайтқышнемесе биогаз шығарады. Осылайшатамаққалдықтарының 95% жойылады.
Қалдықтардысұрыптауғаарналғаннұсқаулықегжей-тегжейліжәнеқатаң: пластикалықбөтелкелер, шыныбұйымдаржәне металл банкаларғанабөлекжәнеаптаныңбелгілібіркүндеріндежиіқабылданады. Араласқоқыс пен тамаққалдықтарыүшінсатыпалуды қажет ететінарнайыпакеттер бар. Бұлқалдықтардыбасқапакеттергенемесеқораптарғатастауғаболмайды: коммуналдыққызметолардыалмайды. Қайтаөңдеугетапсыраралдында картон қораптарданжәнеқағазданбарлықмүмкінжапсырмалар мен таңбаларды алыптастаукерек.
Қалдықтармен жұмыс істеу ережелерін сақтамаған жағдайда тұрғындарға айыппұлдар қарастырылған: мысалы, егер қалдықтар дұрыс емес күнде шығарылса, онда 300 мың Оңтүстік Корея вон айыппұл салынады. Егер қалдықтар мүлдем сұрыпталмаса, млн-ға дейінге Оңтүстік Корея вонынан айыппұл салынады.
ТҚҚ -ны сұрыптаудың бүкіл жүйесі қоқысты одан әрі өңдеу мүмкіндігінше тиімді болатындай етіп жасалған. Оңтүстік Корея қайта өңделетін қалдықтардың үлесі бойынша ғана емес, сонымен қатар аралас қалдықтарды кәдеге жаратудың заманауи технологияларын енгізу бойынша көшбасшылардың бірі болып табылады. Елде арнайы автоматты қондырғыларда өңделетін және тыңайтқыштар мен құрама жемге айналатын тамақ қалдықтарын өңдеу дамыған.
Оңтүстік Кореяның қалдықтарды басқару жүйесі әлемдегі ең озық жүйелердің бірі болып саналады. Оны дамыту құралдары өндірушілердің кеңейтілген міндеттемелері - ОКМ принципі болды, ол өнім өндірушілерге оларды өндіру нәтижесінде пайда болатын қалдықтарды жинау және қайта өңдеу міндеттемесін жүктейді. Елде ресурстар полигонға түсудің орнына қайта пайдаланылатын және қайта өңделетін айналмалы экономиканы құру мақсатында олардың бүкіл өмірлік циклі бойынша ресурстарды басқару саясаты жүзеге асырылды. Қалдықтардың көп мөлшерін өндіретін кәсіпорындарға қайта өңдеу бойынша жеке мақсаттар қойылады. Тауарлар мен қаптамалар мүмкіндігінше қайта өңделуі керек деген талап енгізілді. Өндірушілер қайта өңдеу үшін әртүрлі мөлшерлемелер бойынша төлейді.
Оңтүстік Кореяның қайта өңдеу жүйесі әлемде бірінші орында. Ресми мәліметтерге сәйкес, Оңтүстік Корея Жапония мен Аустриямен қатар әлемдегі ең жақсы қоқыс өңдеу жүйесі бойынша танылған елдердің жалпы көлемінің 60% - дан астамын алады.
ҚТҚ сұрыптау және престеу қалдықтарды кәдеге жаратудың экологиялық қауіпсіз және жоғары кірісті жүйесін құрудың негізі болып табылады.
Жанғыш қалдықтарға көп нәрсе түседі. Оңтүстік Корея Жапония мен АҚШ - пен бірге ең заманауи жану технологиясын – плазмалық газдандыруды қолданады. Бүкіл үдеріс мүмкіндігінше автоматтандырылған және экологиялық таза.
Қытайда 2017 жылдың наурыз айында қоқыс пен тұрмыстық қалдықтарды міндетті түрде сұрыптау жүйесін енгізу жоспары жарияланды. Бұл ҚХР-ның әртүрлі бейінді министрліктері бірлесіп әзірлеген және бақылайтын жоба болды.

Южная Корея сегодня занимает передовые позиции в мире по управлению отходами, демонстрируя примеры эффективной системы раздельного сбора и переработки отходов. До середины 90-х годов 20 века страна столкнулась с серьезными проблемами в области отходов. Благодаря введению реформ и максимальному вовлечению населения удалось не только навести порядок в этом вопросе, но и значительно улучшить экологическую обстановку. За несколько лет корейцы смогли разработать и наладить до автоматизма систему, позволяющую рационально использовать отходы, даже такие, что не поддаются переработке и повторному использованию.
По данным министерства окружающей среды Республики Корея уровень переработки отходов в Корее – 86%, а коммунальных отходов – 61%.
Сортировка мусора для корейцев – это целая система, где учитывается не только тип отходов, но также их негативное влияние на окружающую среду. Критерии сортировки:пищевые отходы (в отдельный пакет для пищевых отходов); картон, и плотная бумага схожая с картоном; пластик (в любой отдельный пакет); пенопласт; металл, в том числе алюминиевые и жестяные банки (в любой отдельный пакет); стеклянные банки и бутылки (в любой отдельный пакет); прочий бытовой мусор; бытовая техника, электроника; мебель; батарейки, лампочки; одежда.
В современных жилых комплексах для хранения мусора строят целые павильоны, в которых помимо различных контейнеров, баков, больших мешков, есть раковина для мытья рук, стиральные машины, камеры видеонаблюдения, освещение.
Рисунок 14– Павильоны для хранения мусора в современных жилых комплексах Южной Кореи
Сбор и вывоз ТБО происходят строго по расписанию, чаще всего один раз в неделю. Есть некоторые виды отходов, которые можно выбрасывать вне зависимости от расписания вывоза: остатки пищи, объедки, одежда, обувь и некоторые другие категории.
Плата за обращение с отходами в Южной Корее зависит от того, сколько отходов люди кладут в баки. В многоквартирных жилых комплексах часто используются специальные контейнеры с применением RFID-карт. Крышка мусорного контейнера открывается, реагируя на RFID-карту, выбрасывается содержимое отходов, после чего фиксируется вес, и выдается количество. В конце месяца высчитывается сумма и вносится в квитанцию по квартирной плате. Есть специальные электронные контейнеры для пищевых остатков, которые взвешивают отходы и в зависимости от их массы начисляют плату на специальную идентификационную карту человека. Позже из этих отходов производят корм для животных, удобрения или биогаз. Таким образом утилизируется 95% пищевых отходов.
Руководство по сортировке отходов подробное и строгое: пластиковые бутылки, стеклянные изделия и металлические банки принимают раздельно и часто только в определенные дни недели. Для смешанного мусора и пищевых отходов есть специальные пакеты, которые надо покупать. Выбрасывать эти отходы в других пакетах или коробках нельзя: коммунальная служба их не заберҰт. Перед сдачей на переработку все возможные этикетки и наклейки с картонных коробок, и бумаги необходимо обязательно убирать.
За несоблюдение правил обращения с отходами для населения предусмотрены штрафы: например, если вынести отходы в неправильный день, можно получить штраф в 300 тысяч южнокорейских вон. А если вообще не сортировать отходы, можно получить штраф до миллиона южнокорейских вон.
Вся система сортировки ТБО построена таким образом, чтобы дальнейшая переработка мусора была максимально эффективной. Южная Корея является одним из лидеров не только по доле перерабатываемых отходов, но и по внедрению современных технологий по утилизации смешанных отходов. В стране развита переработка пищевых отходов, которые обрабатываются в специальных автоматических установках и превращают в удобрения и комбикорма.
Южнокорейская система управления отходами считается одной из самых передовых в мире. Инструментов для ее развития стал РОП – принцип расширенной ответственности производителей, который налагает на производителей продукции обязательство собирать и перерабатывать отходы, образующиеся в результате их производства. В стране реализована политика управления ресурсами на протяжении всего их жизненного цикла с целью построения экономики замкнутого цикла, в которой ресурсы повторно используются и перерабатываются, а не оказываются на свалке. Предприятиям, производящим большое количество отходов, ставятся индивидуальные цели по переработке. Введено требование, чтобы товары и упаковка максимально подлежали вторичной переработке. Производители платят за переработку по разным ставкам.
Система переработки отходов Южной Кореи занимает первое место в мире. По официальным данным Южная Корея наравне с Японией и Австрией занимает более 60% от общего объема стран, признанных по самой лучшей системе переработки мусора в мире.
Сортировка и прессование ТБО является основой построения экологически безопасной и высокодоходной системы утилизации отходов.
В сгораемые отходы попадает очень многое. Южная Корея, наряду с Японией и США применяет самую современную технологию сжигания – плазменную газификацию. Весь процесс максимально автоматизирован и экологически безопасный.
В Китае в марте 2017 года был опубликован План, внедряющий систему обязательной сортировки мусора и бытовых отходов. Это был проект, который совместно разрабатывался и контролировался разными профильными министерствами КНР.

"Тұрмыстық қалдықтарды жіктеу жүйесін енгізу жоспарына" сәйкес Қытайдағы тұрмыстық қалдықтар 4 санатқа бөлінеді: 1) тамақ қалдықтары (тамақ қалдықтары, сүйектер, көкөністердің тамырлары мен жапырақтары, қабығы); 2) қайта өңделетін қоқыс (пластик, қағаз, шыны, металл және мата); 3) қауіпті қалдықтар, яғни құрамында адам денсаулығына зиянды ауыр заттар бар қалдықтар немесе қоршаған ортаға нақты немесе ықтимал зиян келтіретін қалдықтар (батареялар, флуоресцентті шамдар, сынап термометрлері, кейбір тұрмыстық техника, жарамдылық мерзімі өткен дәрі-дәрмектер); 4) басқа қоқыс, осы санатқа жоғарыда аталған үш санаттың ешқайсысына жатпайтын барлық қалдықтар кіреді (дәретхана қағазы, патчтар, темекі тұқылдары, азық-түлік қораптары).
2018 жылдан бастап ҚХР қалдықтарды басқару саласындағы дамудың жаңа, қатаң және радикалды векторын қабылдады, оларды импорттау үшін шекараларды жауып, бірқатар реформалар енгізді. Бес жыл ішінде Қытай "жаһандық қоқыс үйіндісінен" (трансшекаралық қоқыс ағындарының жартысынан көбі осында жіберілді, жыл сайын 50 миллион тоннадан астам қоқыс әкелінеді) шетелдік қалдықтарсыз елге айналды. Қытайдың жаңа саясаты "ұлттық қылыш"деп аталады. Шетелде сатып алынатын қоқыс көлемін ел 20 есе азайтты. Нәтижесінде пластикалық және қағаз қалдықтарының негізгі жеткізушілері шұғыл түрде жаңа нарықтарды іздеуге мәжбүр болды.
2020 жылдың сәуірінде Қытайда қоршаған ортаның қатты тұрмыстық қалдықтармен ластануын болдырмау және бақылау бойынша қатаң шараларды қарастыратын маңызды заң қабылданды. Жыл соңына дейін елдің 50-ге жуық қаласы қалдықтарды міндетті сұрыптауды енгізіп, қолдана бастады. Мемлекет бұл шаралардың салмақты инвестициялармен орындалуын қолдады. Бүкіл елде қоқыстарды сұрыптау және қайта өңдеу құрылыстарының құрылысын жүзеге асыруға 17 миллиард еуродан астам қаражат жұмсалды. Қоқысты қайта өңдеу және сұрыптау бойынша сапалы, жұмыс істейтін жүйені әзірлеу және енгізу үшін 2,5 миллиард еуро жұмсалды. Тағы 2 миллиард билік тамақ қалдықтарын қайта өңдеуге инвестиция салды.
2025 жылы қоқыспен күресті жан-жақты күшейту және ретке келтіру жоспарлануда. Үкіметтің жоспарында нақты сандар: қоқысты қайта өңдеу деңгейін 60% - ға дейін арттыруға қол жеткізу, 2021 жылдың соңындағы көрсеткіш кезінде - 40% - дан аспау; күн сайын кемінде 800 мың тонна қалдықтарды жағуды қамтамасыз ету, 2021 жылдың соңындағы көрсеткіш кезінде-600 мың тоннадан аспау.
2021 жыл Қытайдағы экологиялық өркендеудің гүлденуі болды. Өмір сүру деңгейінің жоғарылауы ел тұрғындарына экологияға ұқыпты қарауға мүмкіндік берді. Бүгінгі таңда қабылданған шаралар өз нәтижелеріне қол жеткізуде, ал Қытай қоқыс қалдықтары бойынша өткір мәселені шешілетін мәселелердің қатарына жатқызуы мүмкін.

Согласно "Плану внедрения системы классификации бытовых отходов", бытовые отходы в Китае подразделяются на 4 категории: 1) пищевые отходы (остатки пищи, кости, корни и листья овощей, кожура); 2) перерабатываемый мусор (пластик, бумага, стекло, металл и ткань); 3) опасные отходы, то есть отходы, которые содержат тяжелые вещества, вредные для здоровья человека, или отходы, наносящие фактический или потенциальный вред окружающей среде (батарейки, люминесцентные лампы, ртутные термометры, некоторые бытовые приборы, лекарства с истекшим сроком годности); 4) другой мусор, в эту категорию входит все те отходы, которые не попадают ни в одну из трех вышеперечисленных категорий (туалетная бумага, пластыри, окурки, коробки от пищевых продуктов)
Начиная с 2018 КНР приняло новый, жесткий и радикальный вектор развития в области обращения с отходами, закрыв границы для их импорта и введя ряд реформ. За пять лет Китай превратился из "глобальной свалки" (сюда направлялось более половины трансграничных мусорных потоков, ежегодно ввозилось более 50 миллионов тонн мусора) в страну, свободную от зарубежных отходов.Новая политика Китая получила название "Национальный меч". Объемы закупаемого за границей мусора страна сократила почти в 20 раз. В итоге основным поставщикам пластиковых и бумажных отходов пришлось экстренно искать новые рынки сбыта.
В апреле 2020 года в Китае был принят важный Закон, предусматривающий более строгие меры по предотвращению и контролю загрязнения окружающей среды твердыми отходами.  Уже к концу года почти 50 городов страны внедрили и стали использовать обязательную сортировку отходов.Государство поддерживало исполнение данных мер весомыми инвестициями. В реализацию строительства сооружений по сортировке и переработке мусора во всей стране было вложено более 17 миллиардов евро.  Для того, чтобы разработать и внедрить качественную, работающую систему по переработке и сортировке мусора, было потрачено 2,5 миллиарда евро. Еще 2 миллиарда власти вложили в переработку отходов пищевых отходов.
В 2025 году планируется всемерно усилить и упорядочить борьбу с мусором. В планах правительства конкретные цифры: добиться повышения уровня переработки мусора до 60%, при показателе на конец 2021 года- не более 40%;обеспечить сжигание не менее 800 тыс. тонн отходов ежедневно, при показателе на конец 2021 года- не более 600 тыс.тонн.
2021 год стал расцветом экологического процветания в Китае. Повышение уровня жизни позволило жителям страны бережней относиться к экологии. Сегодня принятые меры достигают своих результатов, а Китай может причислить остро стоящую проблему по мусорным отходам к числу решаемых.

2021 жылы Қытай шетелдік қалдықтар үшін шекараны жауып тастады. Елдегіқоқыскөлемі 25 миллион тоннаданасады. БірақбүгіндеҚытайбұлмәселенішешеалады.
Егербұрынқытайлықтарүшінқоқыстыкүнінебірнешереткелетінкөліккесөмкенілақтыруболса, бүгіндебұлмәселегедегенкөзқарасайтарлықтайөзгерді.
Әрқаладапластиктіқабылдайтынкөптегенмобильдістанциялар бар. Қажетболса, макулатураны, пластикті, металдардыжәнекөбіктіқоқысжинаушыларғатапсыруғаболады. Бұлқайтаөңдеуарқылыақшатабатынадамдардыңбүкілкәсібиқауымдастығы. Оларкүнсайынүшвелосипедпенқалакөшелерінешығып, аулалардыаралап: "мен сеніңқоқысыңдысатыпаламын!" деп айқайлайды.
ТұрғындардықалдықтардықайтаөңдеугежіберугеынталандыруүшінБейжіңніңмиллиондағантұрғындары
қалабилігіненүштүрлі
түстішелекалды, олардыңәрқайсысықоқыстыңжекетүрінеарналған. Соныменқатар, Бейжіңметросындажүруүшін бос пластикалық
бөтелкелерментөлеугеболады.
Пайдаланылғанжиырмабөтелкеніжинап, соданкейіноларды метро станцияларындағымашиналардыңбірінетүсіріп, тегін билет алужеткілікті.
Көшелердегіурналар да ерекшеболды. Оларекібөлімнентұрады:" қалпынакелтірілетінқалдықтар "және"басқақалдықтар". Көпұзамайдұрысемесбөлімдеқалғанқоқысүшінайыппұлдарсалынатын болады.
Сонымен қатар, басқа шектеулер мен ережелер белсенді түрде енгізілуде. Мысалы, кафеге немесе мейрамханаға келіп, шырынға тапсырыс беру арқылы келуші қоршаған ортаны ластамау үшін әдеттегі сабан сабанын алмайды. Мұндай қарапайым шара қоқыстың жылдық салмағын 200 тоннаға азайтуға көмектеседі.Мемлекет пластикалық пакеттермен мәселені пысықтауда. Қытайдағы барлық супермаркеттер экологиялық таза сауда құралдарын – қағаз пакеттер мен мата дүкендерін пайдалануға бағытталған.
Бүгінгі таңда Қытайда қағаз және картон өнімдерін өндіру үшін пайдаланылатын талшық көлемінің шамамен 60% қайта өңделетін материалдардан жасалған. ҚХР өңдеу өндірістеріне әлемнің түкпір-түкпірінен металл, пластик, макулатура тасымалданады. Мұнда жаңа ойыншықтар, киім-кешек, ыдыс-аяқ қайта өңделетін материалдардан жасалады, автомобиль өнеркәсібі үшін алюминий өндіріледі.
Белсенді қайта өңдеуге қарамастан, Қытай қалдықтарының 65% - ы полигондарда, олардың көпшілігі белгіленген санитарлық және экологиялық талаптарға жауап бермейді. 2020 жылы Бейжің шекарасында орналасқан 73 полигон жойылып, қоқыс электр қуатын өндіруге жіберілді. Елде осындай тәжірибе бар: 2008 жылдан бастап Бейжіңде қоқыс ЖЭС жұмыс істейді.Күніне ол шамамен бір жарым мың тонна қалдықтарды жағып, өндірілген энергия үшін ақша алады. Оған орнатылған генераторлар ескі шиналарды, киімдерді, медициналық және тамақ қалдықтарын қоса алғанда, әртүрлі қоқыстарды қайта өңдеуге қабілетті.
Қазіргі уақытта Қытайда 500-ге жуық қоқыс шығаратын зауыт жұмыс істейді.

В 2021 году Китай закрыл границу для иностранных отходов. Собственный объем мусора в стране превышает 25 миллионов тонн. Но сегодня Китай уже в состоянии справиться с этой проблемой.
Если раньше выкинуть мусор для китайца значило просто закинуть пакет в машину, которая приезжала несколько раз в день, то сегодня отношение к этому вопросу значительно поменялось.
В каждом городе стоит множество мобильных станций, которые принимают пластик. При желании макулатуру, пластик, металлы и пенопласт можно сдать сборщикам мусора. Это целое профессиональное сообщество людей, которые зарабатывают перепродажей вторсырья. Они каждый день выезжают на своих трехколесных велосипедах на улицы городов и ездят по дворам, выкрикивая: "Куплю ваш мусор!".
Чтобы мотивировать жителей сдавать отходы на переработку миллионы жителей Пекина получили в подарок от властей города три разноцветных ведра, каждое из которых предназначено для отдельного вида мусора. Кроме того, за проезд в пекинском метро можно заплатить пустыми пластиковыми бутылками. Достаточно накопить примерно двадцать использованных бутылок, а потом опустить их в один из автоматов на станциях метро и получить бесплатный билет.
Урны на улицах тоже стали особенными. Они состоят из двух отсеков: "recyclablewaste" и "other waste". Вскоре за мусор, оставленный не в том отсеке, будут начисляться штрафы.
Помимо этого, активно внедряются и другие ограничения, и правила. Например, придя в кафе или ресторан и заказав сок, посетитель не получает привычную для использования трубочку-соломинку, чтобы не загрязнять окружающую среду. Такая простая мера помогает сократить годовой вес мусора на 200 тонн.
Государство прорабатывает вопрос с пластикатовыми пакетами. Все супермаркеты Китая ориентируются на использование экологичных средств для покупок – бумажные пакеты и тканевые шоперы.
Сегодня около 60% объема волокна, используемого для производства бумаги и продукции из картона, в Китае производится из вторсырья. На перерабатывающие производства КНР со всего мира везут металл, пластик, макулатуру. Здесь из вторсырья изготавливают новые игрушки, одежду, посуду, производят алюминий для автопромышленности.
Несмотря на активную переработку отходов, 65% китайских отходов оказывается на свалках, многие из которых не отвечают установленным санитарным и экологическим требованиям. В 2020 году 73 свалки, расположенные в черте Пекина, ликвидировали, а мусор пустили на производство электричества. Подобный опыт в стране уже есть: с 2008 года в Пекине работает мусорная ТЭС.В день она сжигает около полутора тысяч тонн отходов и получает деньги за выработанную энергию. Генераторы, установленные на ней, способны переработать самый разный мусор, включая старые покрышки, одежду, медицинские и пищевые отходы.
В настоящее время в Китае работает около 500 мусоросжигающих заводов.

Шэньчжэнь қаласында қалдықтардан энергия өндіретін әлемдегі ең ірі Shenzhen East Waste-to-Energy Plant өртеу зауыты салынуда. Зауыт тәулігіне 5000 тонна қалдықтарды, яғни барлық қалдықтардың үштен бірін жағады, бұл қаланың 20 миллион тұрғыны шығаратын қалдық. Зауыт қалдықтарды жағу мен электр энергиясын өндірудің заманауи технологиясын қолданады және Шэньчжэнь тұрғындары үшін білім беру орталығына айналады.
15-сурет -Шэньчжэнь қаласындағы ҚӨЗ
Қалдықтарды энергияға қайта өңдеудің технологиялық процесі түтін газдарын сұрыптауды, жағуды, көп деңгейлі сүзуді қамтиды. Зауыттың дөңгелек қасбетіндегі бөлмелердің табиғи желдетілуін қамтамасыз ететін көптеген әдістер бар, ал арнайы ішкі оқшаулау кәсіпорынды үнсіз етеді. Зауыттың айналасында әдемі ландшафттық саябақ бар, ол сонымен қатар зауыттың оқшаулануына ықпал етеді.
Қалдықтарды басқару саласындағы оң халықаралық тәжірибені талдау шет елдерде қолданылатын қалдықтарды басқару саласындағы қызмет нәтижелерін жақсарту жөніндегі шараларды бес үлкен топқа бөлуге болатындығын көрсетті: заңнамалық база, стратегиялар және қалдықтармен жұмыс істеуді жоспарлау; айналмалы экономика қағидаттарын пайдалану; мемлекеттік органдардың өзара іс-қимылының институционалдық негіздерін белгілеу; муниципалдық қызметтердің тұрмыстық қатты қалдықтарды кәдеге жарату; жеке сектормен өзара іс-қимыл жасау.
Көптеген шет елдерде қалдықтармен жұмыс істеудің негізгі аспектілерін реттеуді қамтамасыз ететін заңнама бар: муниципалды, өнеркәсіптік және қауіпті қалдықтарды жіктеу, жинау, тасымалдау және өңдеу.
Көптеген елдерде қалдықтарды тиімді басқару бағдарламаларын орындау халықтың белсенді қатысуымен және қалдықтарды бөлек жинауымен ғана мүмкін болады. Тиімді бөлу кезінде пайда болған қалдықтардың 90% - на дейін қайта өңдеуге болады. Қазіргі уақытта қоқысты қолмен сұрыптаудың орнына автоматтандырылған, механикаландырылған сұрыптауды қолдану дамыды, нәтижесінде қоқыс фракцияларының ең көп мөлшері бөлінеді.
Тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау, шығару және қайта өңдеу үдерістерін басқаруды жергілікті өзін-өзі басқару органдары жүзеге асырады. Шет мемлекеттердің көпшілігінде қатты тұрмыстық қалдықтарды басқару саласында басымдықтар әзірленді, қалдықтардың белгілі бір түрлерін қайта өңдеу бойынша бірқатар шектеулер мен технологиялар қалыптастырылды.
ТҚҚ термиялық өңдеу технологияларының даму үрдісі және инсинерация (жағу) технологиясынан газдандыру және пиролиз технологияларына көшу үрдісі анықталды.
Барлық дерлік шет елдерде қалдықтарды көму полигондарының саны азайып келеді. Инженерлік-дайындалған полигондарда да қалдықтарды көму қалдықтарды жоюдың ең нашар нұсқасы болып саналады.
Тұтастай алғанда қалдықтар ағынын басқарудағы басымдықтардың келесі тәртіппен белгіленді:
- қалдықтардың пайда болуын болдырмау үшін барлық мүмкіндіктерді пайдалану;
- қалдықтардың барлық пайдалы фракцияларын қайталама пайдалану, соның ішінде оларды энергия көзі ретінде пайдалану;
- жойылмайтын фракцияларды экологиялық тұрғыдан дұрыс көму, соның ішінде қатаң бақыланатын өртеу.

В городе Шэньчжэнь строят крупнейший в мире мусоросжигательный завод ShenzhenEast Waste-to-EnergyPlant, который будет производить энергию из отходов. Завод будет сжигать 5000 тонн отходов в день, то есть треть всех отходов, что производят 20 миллионов жителей города. Завод будет использовать современную технологию сжигания отходов и производства электроэнергии, а также станет центром образования для жителей Шэньчжэня.
Рисунок 15 – МСЗ в г. Шэньчжэнь
Технологический процесс переработки отходов в энергию включает досортировку, сжигание, многоуровневую фильтрацию дымовых газов. В круговом фасаде завода создано множество проемов, которые обеспечивают естественную вентиляцию помещений, а специальная внутренняя изоляция делает предприятие практически бесшумным. Вокруг завода разбит красивый ландшафтный парк, который также способствует изоляции завода.
Анализ положительного международного опыта в сфере управления отходами показал, что применяемые в зарубежных странах меры по улучшению результатов деятельности в сфере управления отходами можно разделить на пять больших групп: законодательная база, стратегии и планирование обращения с отходами; использование принципов экономики замкнутого цикла; установление институциональных рамок взаимодействия государственных органов власти; усиление роли муниципальных служб в утилизации твердых бытовых отходов; взаимодействие с частным сектором.
В большинстве зарубежных стран действует законодательство, обеспечивающее регулирование ключевых аспектов в сфере обращения с отходами: классификация, сбор, транспортировка и обработка муниципальных, промышленных и опасных отходов.
В большинстве стран выполнение программ по эффективному управлению отходами возможно только при активном участии населения и раздельном сборе отходов. При эффективном разделении возможно перерабатывать до 90 % образующихся отходов.В настоящее время получило развитие применение автоматизированной механизированной сортировки мусора взамен ручной, в результате которой выделяется наибольший объем утильных фракций.
Управление процессами сбора, вывоза и переработки твердых бытовых отходов осуществляется местными органами власти. В большинстве зарубежных государств были выработаны приоритеты в сфере управления твердыми бытовыми отходами, сформированы ряд ограничений и технологий по переработки тех или иных видов отходов.
Выявлена тенденция развития технологий термической переработки ТБО и тенденция перехода от технологии инсинерации (сжигания) к технологиям газификации и пиролиза.
Практически во всех зарубежных странах сокращается количество полигонов захоронения отходов.Захоронение отходов даже на инженерно-подготовленных полигонах признается наихудшим вариантом уничтожения отходов.
В целом установлен следующий порядок приоритетов в управлении потоками отходов:
- использование всех возможностей для предотвращения образования отходов;
- вторичное использование всех полезных фракций отходов, включая применение их как источника энергии;
- экологически правильное захоронение не утилизируемых фракций, включая строго контролируемое сжигание.

7. СЕМЕЙ ҚАЛАСЫНЫҢ 2024-2028 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ МАҚСАТЫ, МІНДЕТТЕРІ ЖӘНЕ НЫСАНАЛЫ КӨРСЕТКІШТЕРІ
7.1 2028 жылға дейін коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемін болжау
2028 жылға дейін коммуналдық қалдықтардың пайда болу көлемінің болжамын анықтау барысында халықтың өсу болжамын ескере отырып жүргізілді. Семей қаласының тұрғындары санының өсуін болжау үшін Ұлттық статистика бюросының деректері және Семей қаласын дамытудың 2040 жылға дейінгі жаңа Бас жоспарының жобасы пайдаланылды.

7. ЦЕЛИ, ЗАДАЧИ И ЦЕЛЕВЫЕ ПОКАЗАТЕЛИ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ Г. СЕМЕЙ НА 2024-2028ГГ.
7.1 Прогноз объемов образования коммунальных отходов до 2028г.
Прогноз объемов образования коммунальных отходов до 2028 года был проведен с учетом прогноза роста населения. Для прогноза роста количества жителей г. Семей были использованы данные Бюро национальной статистики и проект нового Генерального плана развития города Семей до 2040 г.

12-кесте –Семей қаласы халқының 2024-2028 жылдардағы жобалық санын болжау
Халық саны, адам
Жыл басындағы нақты саны
Жыл соңындағы болжамдық саны, адам
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
Семей қ.
309079
328787
332 403
336 060
339 756
343 464
347272
2023-2028 жылдаркезеңіне Семей қаласыхалқыныңжобалықсанынесептеудинамикасынесептеудесоңғыжылдардағыдемографиялықбақылаулардың
табиғиөсукөрсеткіштеріқабылданды (орташажылдықөсуқарқыны – 1,1%). Халықтыңөсуболжамыбойыншатиісіншекоммуналдыққалдықтардыңтүзілукөлеміөсетінболады. Осығанбайланысты Семей қаласыныңкоммуналдыққалдықтардыбасқаружүйесінжаңғыртуқажет.
Халықтыңболжамдыөсуікоммуналдыққалдықтардыңтүзілукөлемініңұлғаюын да болжайды (16-сурет).
16-сурет. 2028 дейін коммуналдық қалдықтардың көлемінің болжамдық өсуі
2028 жылға дейінгі коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемінің болжамы халықтың өсу болжамы мен бір адамға шаққанда 2,13 м3 / қалыптасудың қолданыстағы бекітілген нормасын ескере отырып жүргізілді. Демек, Семей қаласында коммуналдық қалдықтардың түзілу көлемінің орташа жылдық жоспарлы өсуі шамамен 143 мың тонна қалдықты құрайды. Қалдықтар көлемінің жоспарланып отырған ұлғаюына байланысты экологиялық заңнаманың талаптарына сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқарудың қолданыстағы жүйесін жаңғырту қажет. Бұл жүйе оларды уақытылы шығаруды, бөлек жинауды, сұрыптауды және басқа да қажетті шараларды қамтамасыз етеді.
7.2 Бағдарлама мақсаты және міндеттері
Бағдарламаның мақсаты қайта өңдеу үлесін арттыру және полигондарға жіберілетін қалдықтар көлемін азайту үшін коммуналдық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сұрыптау, қалпына келтіру және жою бойынша қажетті инфрақұрылымды жаңғырту және жұмыс істеу болып табылады. Бағдарлама сонымен қатар Абай облысының және жалпы Қазақстан Республикасының коммуналдық қалдықтарын басқару саласында белгіленген нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған.
Бағдарлама міндеттері:
1. Ұйымдастырушылық-әкімшіліктік басқаруды жақсарту
2. Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды және қалпына келтіруді, қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды басқару инфрақұрылымын жаңғырту.
3. Семей қаласында қалдықтарды басқару, соның ішінле қалдықтарды бөлек жинау саласындағы тұрғындардың қызығушылықтары мен хабардарлық деңгейін жоғарылату.
7.3 Бағдарламаның нысаналы көрсеткіштері
БағдарламаныңнысаналыкөрсеткіштеріҚРжәнеАбайоблысыныңстратегиялыққұжаттарыныңталаптарына - ҚазақстанРеспубликасының"жасылэкономикаға"көшуіжөніндегіТұжырымдамаға, көміртегібейтараптығына қол жеткізустратегиясына, Абай облысының 2023-2027 жылдарға арналған әлеуметтік–экономикалықдамуыныңкешендіжоспарына, Абайоблысыныңқоршағанортаны қорғау жөніндегі 2023-2025 жылдарға арналған іс-шараларжоспарынасәйкесбелгіленген. Нысаналыкөрсеткіштерқалдықтардыжинаужүйесінжетілдіругежәне қайта өңдеуүлесінарттыруғабағытталған.

Таблица12 Прогноз перспективной численности населения города Семей на 2024-2028 гг.
Численность населения, человек
Фактическая численность на начало года
Прогнозируемая численность на конец года, человек
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
г. Семей
309079
328787
332 403
336 060
339 756
343 464
347272
В расчете динамики расчета проектной численности населения города Семей на период 2023-2028 гг. были приняты показатели естественного прироста последних лет демографических наблюдений(средний годовой темп прироста – 1,1%). По прогнозу роста населения соответственно будут расти объемы образования коммунальных отходов. Связи с эти необходимо модернизировать систему управления коммунальными отходами г. Семей.
Прогнозируемый рост населения предполагает также увеличение объемов образования коммунальных отходов (рисунок 16).
Рисунок 16. Прогнозируемый рост объемов коммунальных отходов до 2028 г
Прогноз объемов образования коммунальных отходов до 2028 года был проведен с учетом прогноза роста населения и существующей утвержденной нормы образования в 2,13 м3/на чел.Следовательно, средний годовой планируемый рост объема образования коммунальных отходов в городе Семей составляет примерно 143 тыс. тонн отходов. В связи с планируемым увеличением объемов отходов необходимо модернизировать существующую систему управления коммунальными отходами в соответствии с требованиями экологического законодательства.Эта система должна обеспечивать их своевременный вывоз, раздельный сбор, сортировку и другие необходимые мероприятия.
7.2 Цели и задачи Программы
Целью Программы является модернизация и функционирование необходимой инфраструктуры по сбору, транспортировке, сортировке, восстановлению и удалению коммунальных отходов для повышения доли переработки и снижения объемов отходов,направляемых на полигоны. Программа также нацелена на достижениеустановленных целевых показателейв сфере управления коммунальными отходами области Абай и Республики Казахстан в целом.
Задачи Программы:
1. Улучшение организационно-административного управления
2. Модернизация инфраструктуры по управлению коммунальными отходами для развития раздельного сбора и восстановления, и обеспечения безопасного захоронения коммунальных отходов.
3.Повышение уровня осведомленности и заинтересованности населения г. Семей по управлению отходами, в том числе в области раздельного сбора отходов.
7.3 Целевые показатели Программы
Целевые показатели Программы установлены в соответствии с требованиями стратегических документов РК и области Абай - Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике",Стратегии достижения углеродной нейтральности, Комплексному плану социально-экономического развития области Абай на 2023 – 2027 годы, Плану мероприятий по охране окружающей среды области Абай на 2023-2025 гг.
Целевые показатели направлены на совершенствование системы сбора и повышения доли переработки отходов.

100%
8. СЕМЕЙ Қ. 2024-2028 ЖЫЛДАРДАҒЫ КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БАҒДАРЛАМАСЫНЫҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ, ҚОЙЫЛҒАН МАҚСАТПЕН МІНДЕТТЕРГЕ ҚОЛ ЖЕТКІЗУ ЖОЛДАРЫ
Семей қ. 2024-2028 жылдардағы коммуналдық қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламасының нысаналы көрсеткіщтеріне негізгі үш міндет арқылы қол жеткізілетін болады:
1. Ұйымдастырушылық-әкімшілік басқаруды жақсарту
Ұйымдастыру-әкімшілік шараларға тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға және тасымалдауға арналған тарифтерді қайта қарау, тендер жеңімпаздарымен ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасу, ҚШҰ-ға дербес деректерді бермей халықты тіркеу туралы мәліметтерге қол жеткізуді ұсыну, абаттандыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және т.б. кіреді. Ұйымдастырушылық-әкімшілік іс-шараларды іске асыру айтарлықтай шығындарды талап етпейді, бірақ жергілікті атқарушы органдар жұмысының тиімділігін арттыруға және экологиялық заңнама талаптарына сәйкестікке ықпал етеді.
2.Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинауды дамыту, қалпына келтіру және қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды басқару инфрақұрылымын жаңғырту
Коммуналдық қалдықтарға қойылатын талаптарды белгілейтін негізгі құжаттар 2021 жылы қабылданған ҚР ЭК, коммуналдық қалдықтарды басқару қағидалары, қалдықтарды бөлек жинауға, оның ішінде техникалық, экономикалық және экологиялық орындылығын ескере отырып, міндетті түрде бөлек жинауға жататын қалдықтардың түрлеріне немесе топтарына (түрлерінің жиынтығына) қойылатын талаптар, қалалар мен Абай облысы елді мекендерінің аумағын абаттандыру қағидалары болып табылады.
17-сурет. Экологиялық заңнамаға сәйкес коммуналдық қалдықтарды басқару сызбасы
17-суретте ҚР экологиялық заңнамасына сәйкес қалдықтарды басқару сызбасы көрсетілген:
- бөлек жинау, "құрғақ" және "дымқыл" фракциялар;
- коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерін бөлек жинау;
- қалдықтардың әрбір санаты (фракциясы) үшін бөлек шығару;
- ІКҚ мен құрылыс қалдықтарының міндетті бөлінуі;
- көму алдында міндетті түрде сұрыптау;
- қалдықтардың жеке түрлерін полигонда көмуге тиым салу.
Экологиялық заңнаманың коммуналдық талаптарына қолданыстағы басқару жүйесінің сәйкес келуі үшін Семей қаласының инфрақұрылымын жаңғыртуды жүзеге асыру жоспарлануда. Инфрақұрылымды жаңғырту айтарлықтай инвестицияларды қажет етеді. Семей қаласында мамандандырылған ұйымдар бұл жұмыстарды мемлекеттік субсидияларды пайдалана отырып жүзеге асыруға мүдделі. Семей қаласының коммуналдық қалдықтарды басқару инфрақұрылымын жаңғыртуды "Өнеркәсіпті дамыту қоры"АҚ арқылы жүзеге асыру жоспарлануда.
Заңнамаға сәйкес, "Жасыл Даму" АҚ коммуналдық қалдықтарды басқару саласын инфрақұрылымдық дамыту бойынша көмек көрсетеді. "Жасыл Даму" АҚ қызметінің негізгі бағыттары:
- ӨКМ күшіне енетін тауарлардың (өнімдердің) қалдықтарын жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді және кәдеге жаратуды ұйымдастыру;
- бизнесті кеңінен тарта отырып, қоқыс өңдеу саласын инфрақұрылымдық дамытуға жәрдемдесу;
- "жасыл" технологиялардыенгізудііскеасыру.
"Өнеркәсіптідамытуқоры" АҚ арқылы"Жасыл Даму" АҚ ҚазақстанРеспубликасындақалдықтардыжинау, тасымалдаужәнеқайтаөңдеутехнологияларыненгізу, қалдықтардықайтаөңдеузауыттарын салу, қалдықтардыбасқарудыжүзегеасыратынұйымдардыңматериалдық-техникалықбазасынжетілдіру, қоршағанортаныңжай-күйінжақсартужөніндегіжобаларға 200 млрд.теңгебағыттаудыжоспарлапотыр.
"Өнеркәсіптідамытуқоры" АҚ желісі бойыншаСемей қаласыныңкоммуналдыққалдықтарынбасқаруинфрақұрылымынжаңғыртужобасышеңберінде құрылысқалдықтарынаарналғанучаскелердіорналастыраотырып, ұсақтаужелісін, гумустыөндіруүшінтамаққалдықтарынқайтаөңдеужелісінжәнеқауіптіқалдықтарғаарналғанинсинераторды
орнатаотырып, қоқыссұрыптаужелісі бар жаңаТҚҚ полигонынсалуғаүлестікқатысужоспарлануда. Сондай-ақжекесектордан ТҚҚ, тамаққалдықтарын, күл-қожқалдықтарынтасымалдауғаарналғанмамандандырылғантехниканы, ал медициналық, ветеринариялыққалдықтардытасымалдауғаарналғанарнайытехниканысатыпалу жоспарлануда.

100%
8. ОСНОВНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ, ПУТИ ДОСТИЖЕНИЯ ПОСТАВЛЕННЫХ ЦЕЛЕЙ И ЗАДАЧ ПРОГРАММЫ УПРАВЛЕНИЯ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ Г. СЕМЕЙ НА 2024-2028ГГ.
Целевые показателиПрограммы по управлению коммунальными отходами г. Семей на 2024-2028 годы будут достигнутычерез три основныезадачи:
1.Улучшение организационно-административного управления
Организационно-административные меры включают в себя пересмотр тарифов на сбор и транспортировку твердых бытовых отходов, заключение долгосрочных контрактов с победителями тендеров, предоставление доступа к сведениям о регистрации населения для МВО без передачи персональных данных, внесение изменений и дополнений в Правила благоустройства и прочее. Реализация организационно-административных мероприятий не требует значительных затрат, но способствует повышению эффективности работы местных исполнительных органов и соответствие требованиям экологического законодательства.
2.Модернизация инфраструктуры по управлению коммунальными отходами для развития раздельного сбора, восстановления и обеспечения безопасного захоронения коммунальных отходов.
Основными документами, устанавливающими требования к коммунальным отходам, являются ЭК РК, принятый в 2021 году, Правила управления коммунальными отходами, Требования к раздельному сбору отходов, в том числе к видам или группам (совокупности видов) отходов, подлежащим обязательному раздельному сбору с учетом технической, экономической и экологической целесообразности, Правила благоустройства территории городов и населенных пунктов области Абай.
Рисунок 17 Схема управления коммунальными отходами согласно экологическому законодательству
На рисунке 17 отображена схема управления отходами согласно экологическому законодательству РК, предусматривающая:
-раздельный сбор, "сухая" и "мокрая" фракции;
-раздельный сбор опасных составляющих коммунальных отходов;
-раздельный вывоз для каждой категории (фракции) отходов;
-обязательное отделение строительных отходов и КГО;
-обязательная сортировка перед захоронением;
-запрет на отдельные виды отходов для захоронения на полигоне.
Для соответствия существующей системы управления коммунальными требованиям экологического законодательства планируется осуществитьмодернизацию инфраструктуры г. Семей. Модернизация инфраструктуры требует значительных инвестиций.В г. Семей специализированные организации заинтересованы в осуществлении этих работ с использованием государственных субсидий.Модернизацию инфраструктуры по управлению коммунальными отходами г. Семей планируется осуществить через АО "Фонд развития промышленности".
Согласно законодательству АО "Жасыл Даму", оказывает содействие по инфраструктурному развитию отрасли управления коммунальными отходами. Основными направлениями деятельности АО "Жасыл Даму" является:
-организация сбора, транспортировки, переработки и утилизации отходов товаров (продукции), подпадающих под действие РОП;
-содействие инфраструктурному развитию мусороперерабатывающей отрасли с широким вовлечением бизнеса;
-реализация внедрения "зеленых" технологий.
АО "ЖасылДаму" через АО "Фонд развития промышленности" планирует направит 200 млрд. тенге на проекты по внедрению в Республике Казахстан технологий сбора, транспортировки и переработки отходов, строительству заводов по переработке отходов, совершенствованию материально-технической базы организаций, осуществляющих управление отходами, на улучшение состояния окружающей среды.
В рамках проекта по модернизации инфраструктуры по управлению коммунальными отходами г. Семей по линии АО "Фонд развития промышленности" планируется долевое участие строительства нового полигона ТБО с мусоросортировочной линией с размещением участков для строительных отходов, с установкой дробильной линии,линии переработки пищевых отходов для производства гумуса и установкиинсинератора для опасных отходов. Также закуп специализированной техники для транспортировки ТБО, пищевых отходов, золошлаковых отходов с частного сектора, а спецтехника для транспортировки медицинских, ветеринарных отходов.

Бұлжобаның бастамашыл тобы Семей қаласыныңқолданыстағымамандандырылғанұйымдары ("Семей-Тазалық" ЖШС)болып табылады. Жобабойыншажалпыжоспарланған бюджет шамамен 6-8 млрд. теңгеніқұрайды.
Жобаныіскеасыружеке катеориялар бойынша қалдықтардың түзілу көлемінен заңды тұлғалар мен тұрғындардағы қайталама шикізатты жинау және қайта өңдеу үлесінің артуына әкеледі: қайталамашикізат (пластик, қағазжәнешыны); құрылыс, ірікөлемді,тамақ, медициналықжәнекоммуналдыққалдықтардыңқауіптіқұрамдасбөліктері.
3. Семей қаласындағы қалдықтарды басқару, соның ішінде қалдықтарды бөлек жинау саласындағы тұрғындардың қызығушылықтары мен хабардарлық деңгейін жоғарылату
Семей қаласында жұртшылықты хабардар ету қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы экологиялық заңдылық талаптарын сақтауды және жеке жинауды ендіру арқылы коммуналдық қалдықтармен жұмыс істеудің экологиялық тұрақты және дұрыс әдістерімен оқыту және ақпараттандыру арқылы жүзеге асырылады.
8.1 Семей қаласының 2024-2028 жылдарға арналған коммуналдық қалдықтарды басқару бағдарламасының қойылған міндеттеріне жету жолдары
8.1.1 Ұйымдастырушылық-әкімшіліктік басқаруды жақсарту
ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтерін экономикалық тұрғыдан жүйелі және уақытылы қайта қарау
Тарифтерді есептеуге негіз болып табылатын құжат "Халық үшін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмугеарналған тарифті есептеу әдістемесін бекіту туралы" (Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 377 бұйрығы).
Әдістемеге сәйкес тұрмыстық қатты қалдықтарды жинауға, тасымалдауға, сұрыптауға және көмуге тарифтерді есептеу өзіндік құн арқылы жүргізіледі, мұнда, калькуляция баптары бойынша топтастырылған ТҚҚ жинауды, тасымалдауды, сұрыптауды және көмуді жүзеге асыратын нарық қатысушыларының нақты және/немесе нормативті шығындары көрсетіледі.
Қызметтердің толық өзіндік құны ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму бойынша жұмыстарды орындау шығындарының қосындысы, сонымен қатар, жалпы пайдалану және пайдаланудан тыс шығындардың қосындысы ретінде анықталады.
Калькуляциялық бірліктің өзіндік құны ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша толық өзіндік құнды жиналған және шығарылған ТҚҚ көлеміне бөлу арқылы, ТҚҚ сұрыптау бойынша толық өзіндік құнды сұрыпталған ТҚҚ көлеміне бөлу арқылы, ТҚҚ көму бойынша толық өзіндік құнды көмілген ТҚҚ көлеміне бөлу арқылы анықталады.
Калькуляция баптарынан көріп отырғанымыздай, тариф шамасы жылдан жылға өзгеріп отырады, себебі, жиналған, шығарылған, сұрыпталған, көмілген қалдықтардың көлемдік шамасы да өзгеріп отырады. Сол себепті, уақытылы индексация жүргізіп, тарифтерді қайта есептеу тұру қажет, бұл мамандандырылған компаниялардың экономикалық жай-күйінің төмендеп кетуінің алдын-алады.

Инициатором данного проекта будут выступать существующие специализированные организации г. Семей (ТОО "Семей-Тазалык). Общий планируемый бюджет по проекту составляет около 6-8 млрд.тенге.
Реализация проекта приведет к увеличение доли сбора и переработки вторичного сырья у населения и у юридических лиц от объема образования отходов по отдельным категориям: вторичного сырья (пластика, бумаги и стекла); строительных, крупногабаритных, пищевых, медицинских и опасных составляющих коммунальных отходов.
3.Повышение уровня осведомленности и заинтересованности населения г. Семей по управлению отходами, в том числе в области раздельного сбора отходов.
Осведомление об общественности в г. Семей будет осуществляться через информирование и обучение правильным и экологически устойчивым методам обращения с коммунальными отходами, в частности внедрения раздельного сбора и соблюдения требований экологического законодательства по обращению с отходами.
8.1 Пути достижения поставленных задач Программы управления коммунальными отходами г. Семей на 2024-2028гг.
8.1.1 Улучшение организационно-административного управления
Своевременный и экономически обоснованный пересмотр тарифов на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО
Основой для расчета тарифов является "Методика расчета тарифа для населения на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение твердых бытовых отходов" (Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 сентября 2021 года № 377).
Согласно указанной Методике, расчет тарифа производится через себестоимость, которая отражает фактические и/или нормативные затраты участников рынка, осуществляющих сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО, сгруппированные по статьям калькуляции.
Полная себестоимость услуг определяется как сумма затрат на выполнение работ по сбору, транспортировке, сортировке и захоронению ТБО, а также общеэксплуатационных и внеэксплуатационных расходов.
Себестоимость калькуляционной единицы определяется путем суммирования полной себестоимости по сбору и транспортировке ТБО, деленной на объем собранных и вывезенных ТБО, полной себестоимости по сортировке ТБО, деленной на объем сортируемых ТБО и полной себестоимости по захоронению ТБО, деленной на объем захороненных ТБО.
Из статей калькуляции видно, что величина тарифа меняется из года в год, так как меняются величины объемов собранных, вывезенных, сортируемых, захороненных отходов. Поэтому необходимо своевременно проводить индексацию и перерасчет тарифов, чтобы не ухудшалось экономическое состояние специализированной компании.

ҚР Экологиялық Кодексінде тарифтерді қайта қарастырудың нақты мерзімі көрсетілмеген, бірақ 2023 жылдың маусым айында ҚР бәсекені қорғау және дамыту Агенттігі мен ҚР ЭГТРМ бірлесе отырып, ТҚҚ басқару саласындағы бәсекені дамыту жөніндегі жол картасын қабылдады. Жол картасында 2 жылда 1 рет ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму тарифтерін қайта қарау қажеттілігі көрсетілген.
ТҚҚ жинау, тасымалдау, сұрыптау және көму бойынша қызметтерге тендерден жеңіп алғандар және ЖАО арасындағы ұзақ мерзімдік келісім-шартқа отыру
ТҚҚ жинау және шығару жөніндегі қызметтердің сапасын арттыру үшін коммуналдық қалдықтарды басқаруға бәсекелестік негізде ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасу қажет. Ұзақ мерзімді келісімшарттар ТҚҚ жинау және шығару жөніндегі субъектілерге компанияларды дамытуға өз қаражатын салуға мүмкіндік береді. Ұзақ мерзімді келісімшарттарды орындау барысында алынған нәтижелерді талдау арқылы көрсетілген қызметтердің сапасын бағалауға болады.
Ұзақтығы 5-10 жылдан кем емес келісімшарттар жасасу нұсқаларын қарау маңызды болып табылады.
Халықпен жариялық келісім шарттарына көшу
ҚР ЭК 367-бабына сәйкес тұрғын үйлерде тұратын жеке тұлғалар жария шарттар негізінде орталықтандырылған жүйені пайдалануға және жергілікті өкілді орган бекіткен тарифтерге сәйкес қалдықтарды тасымалдау қызметтеріне ақы төлеуге міндетті болып табылады.
Төлемақы жинауды арттыру үшін жария келісім шартын жасасу тәжірибесін барынша пайдалану қажет. Жария оферта түріндегі келісім мамандандырылған компаниялардың веб-сайттарында және қала әкімдігінің ресми сайтында танысу үшін қолжетімді болады. Осындай шарттардың негізінде коммуналдық қызметтердің бірыңғай есеп айырысу орталығының (ББО) жүйесіне немесе басқа да ыңғайлы тәсілмен ТҚҚ жинау мен шығаруға тарифті енгізу жолымен ақы жинау жүзеге асырылатын болады. Жария шарттарды пайдалану ТҚҚ шығару жөніндегі қызметтер үшін алым мен төлем көлемін арттырады және халыққа ыңғайлы болуын қамтамасыз етеді.
Дербес деректерді бермей ҚШҰ үшін халықты тіркеу туралы мәліметтерге қол жеткізуді ұсыну
Халықты тіркеу туралы мәліметтерге қол жеткізуге қатысты әкімдіктің мамандандырылған ұйымдармен өзара іс-қимылын күшейту қажет.
Азаматтарды тұрғылықты, уақытша болатын (тұратын) жері бойынша тіркеу кезінде жаңа тіркеу мекенжайы туралы мәліметтер "Жеке тұлға" (әкімшілік – ҚР ӘМ) мемлекеттік мәліметтер базасына ІІМ ақпараттық жүйесінен нақты уақыт аралығында беріледі, бұл мәліметтер банкінің эталоны болып табылады және ҚР барлық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктер) үшін қолжетімді болады.
Осы интеграция шеңберінде ЖАО ТҚҚ жинау, шығару, қайта өңдеу және көму үшін төлемдерді дұрыс есептеуге мүмкіндік беретін мекенжай бойынша тіркелген азаматтардың саны туралы мәліметтерді иесіздендірілген түрде (дербес деректерді берусіз) ҚШҰ-ға беретін болады.
ІКҚ және құрылыс қалдықтарын арнайы ұйымдастырылған орындардан оларды ТҚҚ жаңа полигонына қайта өңдеу үшінтасымалдауға конкурстар (тендер) өткізу.
Жылжымайтын нысандарды салуды және (немесе) жөндеуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес құрылыс қоқыстарын арнайы орындарға немесе қоқыс шығарушы ұйымдармен келісім-шарт бойынша өз бетінше шығаруды жүргізуі қажет.
Әкімдіктер бюджет бөліп, ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын жинауға және шығаруға конкурс (тендер) ұйымдастыруы қажет.

В Экологическом кодексе РК не установлены точные сроки пересмотра тарифов, однако в июне 2023 года совместно с МЭПР РК и Агентством по защите и развитию конкуренции РК принята Дорожная карта по развитию конкуренции в сфере управления ТБО. В Дорожной карте указана необходимость пересматривать тариф на сбор, транспортировку, сортировку и захоронение ТБО 1 раз в 2 года.
Заключение долгосрочных контрактов между МИО и победителями тендеров на услуги по сбору, транспортировке, сортировке и захоронению ТБО
Для повышения качества услуг по сбору и вывозу ТБО необходимо заключение долгосрочных контрактов на управление коммунальными отходами на конкурентной основе. Долгосрочные контракты позволят субъектам по сбору и вывозу ТБО вкладывать собственные средства в развитие компаний. Путем анализа результатов, полученных в ходе выполнения долгосрочных контрактов, можно оценить качество оказанных услуг.
Рассмотрение вариантов заключения контрактов продолжительностью не менее 5 -10 лет представляется важным.
Переход на договоры публичной оферты с населением
Согласно статье 367 ЭК РК физические лица, проживающие в жилых домах, обязаны пользоваться централизованной системой на основании публичных договоров и оплачивать услуги за транспортировку отходов согласно утвержденным местным представительным органом тарифам.
Для повышения сбора платы необходимо максимально использовать практику заключения договора публичной оферты. Соглашение в форме публичной оферты будет доступно для ознакомления на веб-сайтах специализированных компаний и на официальном сайте акимата города. На основе таких договоров будет осуществляться сбор платы, путем включения тарифа на сбор и вывоз ТБО в систему единого расчетного центра коммунальных услуг (ЕРЦ) или другим удобным способом. Использование публичных договоров повысит объем сбора и оплаты за услуги по вывозу ТБО и обеспечит удобство для населения.
Предоставление доступа к сведениям о регистрации населения для МВО без передачи персональных данных
Необходимо усилить взаимодействие Акимата со специализированными организациями в отношении доступа к сведениям о регистрации населения.
При регистрации граждан по месту жительства, временного пребывания (проживания) сведения о новом адресе регистрации передаются в режиме реального времени из информационной системы МВД в Государственную базу данных "Физические лица" (администратор – МЮ РК), которая является эталонным банком данных и доступ к которой обеспечен всем государственным и местным исполнительным органам (акиматы) РК.
В рамках данной интеграции МИО будут предоставлять МВО сведения о количестве зарегистрированных граждан по адресу в обезличенном виде (без передачи персональных данных), что позволит корректно начислять платежи за сбор, вывоз, переработку и захоронение ТБО.
Проведение конкурса (тендер) на транспортировку КГО и строительных отходов от специально организованных мест до мест их переработки на новый полигон ТБО.
Физическим и юридическим лицам, осуществляющим строительство и (или) ремонт недвижимых объектов, необходимо производить самостоятельный вывоз строительного мусора на специальные места или по договору с мусоровывозящими организациями, согласно Экологическому кодексу Республики Казахстан.
Акимату необходимо выделить бюджет и организовать конкурс (тендер) на сбор и вывоз КГО и строительных отходов.

8.1.2 Коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау мен қалпына келтіруді дамыту және қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету үшін коммуналдық қалдықтарды басқару инфрақұрылымын жаңғырту.
8.1.2.1 Бөлек жинауды ендіру
"Құрғақ" және "ылғалды" фракцияларды бөлек жинауды ендіру
Түзілу көздерінен қалдықтарды бөлек жинау экологиялық заңнаманың міндетті талаптарының бірі болып табылады. ҚР ЭК 321 бабына сәйкес бөлек жинау келесі фракциялар бойынша жүргізіледі:
1) "құрғақ" (қағаз, картон, металл, пластика және шыны);
2) "ылғалды" (немесе дымқыл) (тамақ қалдықтары, органикалық және басқалар).
"Ылғалды" фракция құрамы мен сипаты бойынша үй шаруашылығы қалдықтарына ұқсас араласқан, органикалық, тағамдық қалдықтардан тұрады.
"Құрғақ" фракция қағаз, картон, металл, пластика жәнешыныдантұрады.
Контейнерлер саны тұрғындар санына, қалдықтардың жинақталу нормасына, сақтау мерзіміне және басқа да қажетті факторларға сәйкес анықталады.
ҚР ЭГТРМ м.а. 2021 жылғы 2 желтоқсандағы №482 бұйрығына сәйкес жергілікті атқарушы органдар контейнерлік алаңдарда бөлек жинау үшін контейнерлердің (кем дегенде 2) қажетті санын орнатуды қамтамасыз ету керек және контейнерлер саны тұрғындар санымен, қалдықтардың жиналу санымен, оларды сақтау мерзімдері мен басқа да қажетті факторлармен анықталады.
Қалдықтарды бөлек жинауға арналған әрбір контейнерлер қазақ және орыс тілінде таңбалануы (жазба) керек, онда мыналар көрсетілуі керек:
-Жиналатын қалдық түрі (фракциясы) туралы ақпараттық жапсырма/жазба;
-Контейнердің меншік иесі туралы мәліметтер (атауы, телефоны);
-Контейнер қызмет көрсететін ұйым атауы.
Егер де таңбалау түрлі-түсті контейнерге жапсырылатын болса, онда контрасты түспен орындалуы керек.
Әр түрлі типтегі қалдықтар жеке қоқыс таситын көліктерге шығарылады. Бұл бөлу қалдықтарды тиімдірек өңдеуге және қайта өңдеу деңгейін арттыруға мүмкіндік береді.
Контейнерлік алаңдарды санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестендіру
Семей қаласында 560 контейнерлік алаң бар, олардың бір бөлігі санитарлық нормалар мен экологиялық талаптарға сәйкес келмейді.Контейнерлік алаңдар саны Семей қаласы бойынша жеткіліксіз.
Семей қ. қосымша контейнерлік алаңдарын орналастыру қажет (500 бірлік) және қолданыстағы контейнерлік алаңдарды санитарлық нормаларға сәйкестендіру керек.
Семей қаласының контейнерлік алаңдарын "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық талабына (ары қарай -ережелер) сәйкестендіру керек:
- тұрғын пункттерде контейнерлік алаңдарды тұрғын және қоғамдық ғимараттардан, балалар нысандарынан, спорттық алаңдардан және уақытша орналасуды қоспағанда (вахталық кенттер, тұрақты емес нысандар мен құрылыстар) тұрғындардың демалатын орындарынан 25 м кем емес қашықтыққа орналастырады
- алаң аумағы алаңға еркін кіретін жағына қарай қалыңдығы 100 м кем емес температуралық өзгеріске тұрақты қатты асфальтталған немесе бетондалған жабыны болуы керек;
- периметр бойынша алаң үш жағынан жедел климаттық өзгерістерге және коррозияға тұрақты тұтас материалмен қоршалуы керек;
- алаңның төртінші жағы басқарушы, қызмет көрсетуші ұйымдар мен тұрғындардың контейнерлермен жұмыс істеуге, қалдықтарды жинауға еркін енуіне мүмкіндік береді;
- шатыр жедел климаттық өзгерістер мен коррозияға тұрақты тұтас материалдан дайындалады.
Тұрғындарда түзілетін ІКҚ мен құрылыс қалдықтарына арналған арнайы орындарды ұйымдастыру
ЭТРМ м.а. 2021 жылғы 2 желтоқсандағы №480 Бұйрығының 19-тармағына сәйкес қалдықтарды бөлек жинау талаптары ЖАО жеке тұлғалардан (тұрғындардан) түзілетін құрылыс және ірі көлемді қалдықтар үшін 12м2 кем емес аумақта арнайы жабындысымен қоршауы бар орынды ұйымдастыруы керек деп айтылған.

8.1.2 Модернизация инфраструктуры по управлению коммунальными отходами для развития раздельного сбора и восстановления и обеспечения безопасного захоронения коммунальных отходов.
8.1.2.1 Внедрение раздельного сбора
Внедрение раздельного сбора "сухая" и "мокрая" фракции
Раздельный сбор отходов у источника образования является обязательным требованием экологического законодательства. Согласно ст. 321 ЭК РК раздельный сбор осуществляется по следующим фракциям:
1) "сухая" (бумага, картон, металл, пластик и стекло);
2) "мокрая" (пищевые отходы, органика и иное).
"Мокрая" фракция, которая состоит из пищевых отходов, органики, смешанных отходов и отходов по характеру и составу схожие с отходами домашних хозяйств;
"Сухая" фракция, которая состоит из бумаги, картона, металла, пластика и стекла. Количество контейнеров определяется исходя из численности населения, норм накопления отходов, сроков их хранения и других необходимых факторов.
Для внедрения системы раздельного сбора отходов МИО обеспечивает (приказ и.о. МЭГПР РК от 2 декабря 2021 года № 482) установку необходимого количества контейнеров для раздельного сбора (не менее 2) на контейнерных площадках, что определяется исходя из численности населения, норм накопления отходов, сроков их хранения и других необходимых факторов.
Каждый контейнер для раздельного сбора отходов будет промаркирован (надпись) на казахском и русском языках, включая:
- информационную наклейку/надпись о собираемом виде (фракции) отходов;
- данные о собственнике контейнера (наименование, телефон);
- организации, обслуживающей контейнер.
Для сбора отходов "сухой" фракции можно использовать сетки или пластиковые желтые контейнеры, для "мокрой" - пластиковые зеленые и оцинкованные металлические контейнеры.
В случае нанесения маркировки на цветные контейнеры, она будет выполнятся контрастным цветом.
Отходы разного типа будут вывозится на отдельных мусоровозах. Такое распределение позволяет более эффективно обрабатывать отходы и повышать уровень их переработки.
Привидение в соответствие контейнерных площадок согласно санитарно-эпидемиологическим требованиям
В г. Семейимеются 560 контейнерных площадок, часть из них не соответствуют санитарным нормам и экологическим требованиям. Количество конвейерных площадок недостаточны для г. Семей.
В г. Семей необходимо разместить дополнительные контейнерные площадки (500 единиц), а существующие контейнерные площадки привести в соответствие с санитарными нормами.
Контейнерные площадки г. Семей должны быть приведены в соответствие установленным санитарным правилам"Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления":
- в населенных пунктах контейнерную площадку размещают на расстоянии не менее 25 м от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения, исключая временные поселения (вахтовые поселки, нестационарные объекты и сооружения);
- в основании площадки должно быть твердое асфальтированное или бетонное, устойчивое к температурным перепадам покрытие толщиной не менее 100 мм с уклоном в сторону свободного доступа к площадке;
- по периметру, с трех сторон площадка ограждается сплошным материалом, устойчивым к резким климатическим изменениям и коррозии;
- четвертая сторона площадки служит для обслуживания контейнеров, складирования отходов со свободным доступом для управляющей, обслуживающей организации и населения, иметь подъездные пути для транспорта;
- крыша, изготавливается из сплошного материала, устойчивого к резким климатическим изменениям и коррозии.
Организация специальных мест для сбора КГО и строительных отходов, образующихся у населения
Согласно пункту 19 Требовании к раздельному сбору отходов приказ и.о. МЭГПР от 2 декабря 2021 года № 482 МИО организуют место площадью не менее 12 м2 с покрытием и ограждением для строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей).

Жылжымайтын нысандарды салуды немесе жөндеуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар қалдықтарды бөлек жинауға қойылатын талаптың 17-тармағына сәйкес (ЭГТРМ м.а. 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығы)құрылыс және ірі габаритті қалдықтарды жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған арнайы орындарға дербес шығаруды қамтамасыз етеді.
Семей қаласының әкімдігі тұрғындардан жиналатын ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын жинауға арналған арнайы ұйымдастырылған орындарды анықтау керек.
Құрылыс қалдықтарын жинауда келесі тәсілдердің бірін жүзеге асыру керек: бортты және самосвал көлікке жүктеу үшін қапшыққа жинау; бортты және самосвал машиналарға ары қарай тиеу үшін қалдықтарды басып жинау.
Тұрғындардан электрондық және электрлік жабдық қалдықтарын бөлек жинауды ендіру
ЖАО ақпараттық кампаниялармен, конкурстар және дәрістермен шектелмей, тұрғындарда түзілетін ЭЭЖҚ бөлек жинау үлесін арттыруға бағытталған шараларды қабылдау қажет.
Тұрғындардан қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтарды жинау жүйесін ұйымдастыру келесідей шараларды қамтиды:
батареялар, электронды және электр жабдықтары сияқты қауіпті тұрмыстық қалдықтарды жинайтын стационарлық немесе жылжымалы пункттер/нүктелерді құру.
- қалдықтарды қабылдаудың ұйымдастырылған пункттері туралы халықты хабардар етуді және олармен қауіпсіз жұмыс істеуді насихаттауды қамтамасыз ету.
қалдықтарды жинауға және кәдеге жаратуға арналған шығыстардың бір бөлігін жабу мақсатында, өндірушінің кеңейтілген жауапкершілік операторының функцияларын жүзеге асыратын "Жасыл Даму" АҚ-мен ынтымақтастықты нығайту.
ЭЭЖҚ жинау үшін қабылдаудың стационарлық пункттерін алдын-ала қарастыру қажет. Қабылдау пункті Бөрлі ауданында көрсетілген тауарларды таратуды жүзеге асыратын дүкендерде (дүкен бөлімшелері, сауда нүктелері) құрылуы мүмкін.
Қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау және қайталама шикізат пункттерін құру бөлек жинау бойынша нысаналы көрсеткіштерге жетуге мүмкіндік береді.
Заңды тұлғалардағы құрамында қауіпті заттары бар коммуналдық қалдықтарды бөлек жинау және қалпына келтіру
Іс-әрекет түріне қарамастан, заңды тұлғаларда түзілетін қауіпті құрамдас коммуналдық қалдықтар бөлек жинақталып, қайта қалпына келтірілуі үшін мамандандырылған
Семей қаласының барлық мемлекеттік мекемелері және бюджеттік ұйымдары, өнеркәсіптік кәсіпорындар қауіпті қалдықтарды басқару жөніндегі қызметтермен келісімге отыруы керек. Семей қаласының әкімдігі заңды тұлғалармен жәәне мемлекеттік мекемелермен профилактикалық жұмыстарды жүргізу қажет.
Экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қауіпті медициналық қалдықтарды және құрамында сынап бар қалдықтарды жинау және кәдеге жаратуға мониторинг жүргізу қажет.

Физические и юридические лица, осуществляющие строительство или ремонт недвижимых объектов, согласно пункту 17 Требовании к раздельному сбору отходов приказ и.о. МЭГПР от 2 декабря 2021 года № 482 производят самостоятельный вывоз строительных и крупногабаритных отходов в специальные места, организованные местными исполнительными органами.
Акимату г. Семей необходимо определить специально организованные места для сбора КГО и строительных отходов от населения.
Сбор строительных отходов необходимо осуществлять, как правило, одним из следующих способов: сбор в мешки с последующей их загрузкой в бортовой или самосвальный автомобиль; складирование отходов навалом с последующей перегрузкой в бортовой или самосвальный автомобиль.
Внедрение раздельного сбора отходов электронного и электрического оборудования у населения
МИО должны принимать меры, направленные на увеличение доли раздельного сбора ОЭЭО от населения, включая, но не ограничиваясь проведением информационных кампаний, конкурсов, лекций.
Для организации системы сбора опасных составляющих коммунальных отходов у населения необходимо принятие следующих мер:
-Создание стационарных или передвижных пунктов/точек сбора опасных бытовых отходов, таких как батарейки, электронное и электрическое оборудование.
-Обеспечение информирования населения об организованных пунктах приема отходов и пропаганды безопасного обращения с ними.
-Укрепление сотрудничества с АО "Жасыл Даму", осуществляющим функции оператора расширенной ответственности производителя с целью покрытия части расходов на сбор и утилизацию отходов.
Для сбора ОЭЭО необходимо предусмотреть стационарные пункты приема. Пункты приема могут быть созданы в магазинах (отделах магазинов, торговых точках), осуществляющих реализацию указанных товаров.
Внедрение раздельного сбора опасных составляющих коммунальных отходов и создание пунктов вторичного сырья позволит достичь целевой показатель по раздельному сбору.
Раздельный сбор и восстановление опасных составляющих коммунальных отходов у юридических лиц
Опасные оставляющие коммунальных отходов образующиеся у юридических лиц вне зависимости от вида деятельности, также должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированными организациями (предприятиям) (ст. 365 ЭК РК).
Все государственные учреждения и бюджетные организации, промышленные предприятия г. Семей должны иметь договора на услуги по управлению с опасными отходами. Акимату г. Семей необходимо провести профилактическую работу с юридическими лицами и государственными учреждениями.
Для обеспечения экологической и санитарно-эпидемиологической безопасности необходимо мониторить сбор и утилизацию опасных медицинских отходови ртутьсодержащих отходов.

8.1.2.2 Коммуналдық қалдықтарды сұрыптау және қалпына келтіру
Семей қаласындағы коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату жүйесін дамыту келесілер арқылы жүзеге асуы керек:
-Қоқыс сұрыптайтын желінің құрылысы және іске қосу;
-Биоыдырайтын (органикалық, тағам қалдықтары) коммуналдық қалдықтарды жинау және қайта өңдеу;
-Құрылыс қалдықтарын жинау және қайта өңдеу;
-Күл-қож қалдықтарын жинау және қайта өңдеу.
Автоматтандырылған қоқыс сұрыптау желісінің құрылысы және іске қосылуы
"Жасыл Даму" АҚ (бұрынғы "ӨКМ операторы) желісі бойынша 2021 жылы Семей қаласына "SABO" фирмасының автоматты сұрыптау желісінің жабдықтары берілген болатын. Сұрыптау желісі Семей қаласындағы ТҚҚ жаңа полигонының аумағында орнатылатын болады. ТҚҚ жаңа полигонының құрылысына Семей қаласының әкімдігінің 07.04.2020 жылғы №610 қаулысымен 100 га аумақты жер телімі бөлінген. Жаңа полигон аумағында қоқыс сұрыптайтын кешен орнатылатын болады. Желінің өндірістік қуаттылығы жылына 100 000 тонна ТҚҚ.
Заңнама талаптары шеңберінде қоқыс сұрыптау желісі қағаз, картон, полиэтилен, тетрапак секілді қалдықтарға гидравликалық престеуді қосу керек. Ары қарай сұрыпталған қайталама шикізаттар мүдделі мамандандырылған ұйымдарға беріледі немесе технология бар болған жағдайда оператордың жеке өндірісіне пайдаланылуы мүмкін.
Шикізатты алты ай мерзім ішінде сақтауға болады.
ҚР ЭТРМ м.а., 2021 жылы 21 желтоқсандағы №508 коммуналдық қалдықтарды басқару ережелерін бекіту туралы бұйрығына сәйкес келесілерді сақтау керек:
- қағаз бен картон қалдықтарын жинау кезінде оларға пластикалық майлағыштардың, органикалық еріткіштердің, майлардың, лактардың, бояулардың, эмульсиялардың, химиялық заттар мен ластанулардың түсуін болдырмау қажет;
- қағаз бен картон қалдықтарын жинақтауға арналған үй-жайлар ылғал өткізбейтіндігімен және атмосфералық әсерді болдырмаумен қамтамасыз етіледі;
- пластик қалдықтарын жабық үй-жайларда немесе ашық ауада оқшауланған еденде сақтау керек. Ашық аспан астында пластиктің қалдықтары жиналған кезде оқшаулағыш пленканың көмегімен ауа райы жағдайлары салдарынан рұқсатсыз кіруден, ластанудан немесе бүлінуден оларды қорғау қамтамасыз етіледі;
- жинауға арналған алаңда шыны ыдысының қалдықтарын ластайтын материалдар мен заттар (қышқылдар, сілтілер, тұздар, Органикалық еріткіштер, бояулар, лактар, құрылыс ерітінділері және басқалар) орналастырылмайды;
Қағаз және картон, пластик және шыны қалдықтары барлық көлік түрлерімен тасымалданады. Шыны ыдыстың қалдықтарын тасымалдау, тиеу және түсіру кезінде олардың сақталуын, механикалық әсерлерден қорғалуын қамтамасыз ететін шаралар қабылдау қажет.
Қоқыс сұрыптау кешенінде коммуналдық қалдықтарды сұрыптау полигонда көмуге арналған ТҚҚ көлемінің азаюына, қайта өңдеуге және өнім өндіруге жарамды шикізат көлемінің ұлғаюына әкеледі.
Қалдықтарды қайта өңдеу үлесін ұлғайту үшін қоқыс сұрыптау кешені бар полигон құрылысына жобалық құжаттаманы келісу және сұрыптау желісін пайдалануға беру жөніндегі іс-қимылдар жеделдетілетін болады.
Қалдықтарды қайта өңдеу үлесін арттыру үшін бөлек жиналған фракцияларды немесе ҚСК сұрыпталған қайталама шикізатты өңірдегі қолданыстағы мамандандырылған кәсіпорындарда қайта өңдеу қажет. Мысалы, ПЭТ қалдықтарын флекстерге қайта өңдеу, "KAZPETF" ЖШС филиалы ЖШС, "Эйкос" ЖШС дайын өнімін шығарумен доңғалақтарды қайта өңдеу, болмаған жағдайда басқа өңірлерге немесе елдерге жіберу.
Одан ары қарай, алынған шикізатты дайын өнімге дейін өңдеуді ұйымдастыру және қарастыру ұсынылады. Қазіргі уақытта қайта өңдеуге арналған қондырғыларды ТМД елдерінің жеткізушілері кең ассортиментте және қолайлы бағамен ұсынады.
Қатты тұрмыстық қалдықтардың қайта өңделмейтін бөлігінен қатты отынды(RDF) алуға болады. Отынның бұл түрін ТҚҚ көмуді азайту мақсатында цемент зауыттарында және ЖЭО-да қолдануға болады. Семей қаласында отынның осы түрін қолдануға дайын цемент зауыттары жұмыс істейді. Қатты отын алу үшін RDF (Refuse-derived fuel) шығаратын зауыт салу жоспарлануда.
Биологиялық ыдырайтын (тамақ, органикалық) коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеуді дамыту

8.1.2.2 Сортировка и восстановление коммунальных отходов
Развитие системы переработки и утилизации коммунальных отходов в г. Семей необходимо осуществить через:
-строительство и запуск мусоросортировочной линии;
-сбор и переработка биоразлагаемых (органических, пищевых отходов) коммунальных отходов;
-сбор и переработка строительных отходов;
-сбор и переработка золошлаковых отходов;
Строительство и запуск автоматизированной мусоросортировочной линии
По линии АО "Жасыл Даму" (бывший Оператор РОП) в 2021 году г. Семей передано оборудование автоматической сортировочной линии фирмы "SABO". Сортировочной линия будет установлена на территории нового полигона ТБО г. Семей. Для строительства нового полигона ТБО постановлением акимата г. Семей от 07.04.2020 года № 610 выделен земельный участок, площадью 100 га. На территории нового полигона будет установлен данный мусоросортировочный комплекс. Производственная мощность линии 100 000 тонн ТБО в год.
Согласно требованиям законодательства мусоросортировочные линии должны включать в себя пресс гидравлический для отходов бумаги и картона, полиэтилена, тетрапак. В дальнейшем отсортированное вторичное сырье будет передаваться сторонним специализированным организациям либо использоваться в собственном производстве оператора при наличии технологии.
Отсортированное сырье можно хранить временно сроком до шести месяцев.
Согласно приказу и.о. МЭПР РК от 28 декабря 2021 года № 508 Об утверждении правил управления коммунальными отходами необходимо соблюдать следующее:
- при сборе отходов бумаги и картона нужно предотвратить попадание в них пластичных смазок, органических растворителей, жиров, лаков, красок, эмульсий, химических веществ и загрязнений;
помещения для накопления отходов бумаги и картона обеспечить влагонепроницаемостью и исключением атмосферного воздействия;
- отходы пластика следует хранить в крытых помещениях или на открытом воздухе на изолированном полу. При накоплении отходов пластика под открытым небом обеспечивается их защита от несанкционированного доступа, загрязнения или порчи вследствие погодных условий с помощью изолирующей пленки;
- на площадке для накопления не размещаются материалы и вещества, загрязняющие отходы стеклянной тары (кислоты, щелочи, соли, органические растворители, краски, лаки, строительные растворы и другие);
Отходы бумаги и картона, пластика и стекла транспортируют всеми видами транспорта. При транспортировке, погрузке и выгрузке отходов стеклянной тары следует принимать меры, обеспечивающие их сохранность, защиту от механических воздействий.
Сортировка коммунальных отходов на мусоросортировочном комплексе приведет к уменьшению объема ТБО на захоронение в полигоне, увеличится объем сырья, пригодного для переработки и производства продукции.
Для увеличения доли переработки отходов будут ускорены действия по согласованию проектной документации на строительство полигона с мусоросортировочным комплексом и введения в эксплуатацию сортировочной линии.
Для увеличения доли переработки отходов необходимо раздельно собранные фракции или отсортированное на МСК вторичное сырье перерабатывать на существующих специализированных предприятиях в регионе. Например,переработка ПЭТ отходов во флексы, ТОО Филиал ТОО "KAZPETF",переработка шин с выпуском готовой продукции ТОО "Эйкос", при отсутствии направлять в другие регионы или страны.
В последующем предлагается организовать и рассмотреть возможности переработки полученного сырья до готовой продукции. Установки для переработки в настоящее время предлагаются поставщиками из стран СНГ в широком ассортименте и по приемлемым ценам.
Из неперерабатываемой части ТБО можно получить твердое топливо из отходов (RDF). Данный вид топлива можно применять на цементных заводах и ТЭЦ с целью минимизации захоронения ТБО. В г. Семей осуществляют деятельность цементные заводы, которые готовы применять данный вид топлива.Для получения твердого топлива планируется построить завод по производству RDF (Refuse-derivedfuel).
Развитие переработки биоразлагаемых (пищевых, органических) коммунальных отходов

2021 жылғы 1 қаңтардан бастап полигондарда тамақ қалдықтарын көмуге тыйым салу күшіне енді. ҚР ЭК сәйкес жергілікті атқарушы органдар биогаз және (немесе) энергия өндіру мақсатында, атап айтқанда компосттау және кәдеге жарату әдісімен қайта өңдеу жөніндегі шараларды қоса алғанда, биологиялық ыдырайтын қалдықтарды көмуді қысқартуды ынталандыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады.
Коммуналдық қалдықтарды басқару ережелерінде (19т) аудандық, ауылдық, ауылдық округтің жергілікті атқарушы органдары тұрғындарға жеке тұрғын құрылысында (жеке сектор) органикалық қалдықтарды қордаландыру жөніндегі ақпараттық кампанияларды (хабарламаларды) жүргізуі қажет.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м. а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар "санитариялық қағидаларына сәйкес қоғамдық тамақтану, сауда, жалпы білім беру, санаторий-курорттық ұйымдардың тамақ қалдықтары, инфекциялық стационарларды, оның ішінде туберкулезге қарсы, тері-венерологиялық стационарларды қоспағанда, қақпағы бар ыдыстарға жиналады, салқындатылатын үй-жайда немесе тоңазытқыш камераларда сақталады. Инфекциялық стационарлардың, оның ішінде туберкулезге қарсы, тері-венерологиялық стационарлардың тамақ қалдықтарын қоспағанда, тамақ қалдықтарын мал азығына пайдалануға жол беріледі.
Қоғамдық тамақтандыру нысандары, кафелер мен мейрамханалар тамақ қалдықтарын бөлек сақтауы, органикалық қалдықтарды мамандандырылған ұйымдарға беруі және ТҚҚ полигонын компосттау учаскесіне тасымалдауы тиіс.
Семей қ. ТҚҚ жаңа полигонында органикалық қалдықтарға арналған жер телімі көзделетін болады.
Қарашірік ала отырып, ТҚҚ полигонындағы арнайы учаскеде жеке инвестициялар есебінен кейіннен қайта өңдеу үшін биологиялық ыдырайтын қалдықтарды, оның ішінде тамақ қалдықтарын жинау ұйымдастырылатын болады.
Тамақ қалдықтарын жеке жинауды қамтамасыз ету үшін контейнерлік алаңдардың әрқайсысында "дымқыл" фракция үшін арнайы контейнерлер орнатылады.
Сондай-ақ, мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде ЖАО халық пен заңды тұлғалар арасында тамақ қалдықтарын жеке жинау және беру жөнінде кеңінен хабардар ету жұмыстарын жүргізетін болады.
Экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін барлық санаттағы қоғамдық тамақтану нысандарынан тамақ қалдықтарын жинау жөніндегі мамандандырылған ұйымдарға жинауға және өңдеуге беруге мониторинг жүргізу бойынша жұмыстар жүргізілетін болады.
ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын қайта өңдеу
Заңнама талаптары бойынша ЖАО тұрғындарда түзілетін ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын жинауға арналған арнайы орындарды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді. Дегенмен, бүгінде негізгі мәселе қалдықтың осы түрлерімен ары қарай қалай жұмыс жасау керек екендігі туралы шешімдердің жоқтығы. ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын уақытылы шығару үшін Семей қаласының әкімдігімен ТҚҚ жаңа полигонына қалдықтарды осы түрлеріне арналған арнайы жер теліміне ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын тасымалдауға жеке конкурс ұйымдастыратын болады.
Семей қаласында құрылыс қалдықтарын қайта өңдеуді дамыту мақсатында Семей қаласының жаңа полигонында ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын жинауға арналған жер телімі алдын-ала қарастырылған және оларды қайта өңдеу технологиялары ендірілетін болады. Осы алаңда ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын ұсақтау жүргізілетін болады. ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын қайта өңдеудің негізгі тәсілі – механикалық қайта өңдеу, бұл материалдарды ұсақтау және көлемі, типі және сапасы негізінде оларды ары қарай сұрыптау. Ұсақтау технологиясы материалдың гранулометрикалық құрамын өзгертуге мүмкіндік береді және жол құрылысында, жер үйінділерінде, бос орындарды толтыруда және т.б. пайдаланылатын өнімді алуға мүмкіндік береді. Ұсақталғаннан кейінгі алынған өнімді ТҚҚ полигонында оқшаулағыш қабат ретінде пайдалануға болады.

С 1 января 2021г. вступил в силу запрет на захоронение на полигонах пищевых отходов. Согласно ЭК РК местные исполнительные органы организуют мероприятия по стимулированию сокращения захоронения биоразлагаемых отходов, включая меры по их переработке, в частности методом компостирования и утилизации, в том числе в целях производства биогаза и (или) энергии.
Также согласно п. 19 Правил управления коммунальными отходами МИО районов, сел, поселков, сельских округов проводят информационные кампании для населения по внедрению компостирования органических отходов в секторе индивидуальной жилой застройки (частный сектор).
Согласно санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления "Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 пищевые отходы объектов общественного питания, торговли, общеобразовательных, санаторно-курортных организаций, за исключением инфекционных стационаров, в том числе противотуберкулезных, кожно-венерологических собирают в емкости с крышками, хранят в охлаждаемом помещении или в холодильных камерах. Пищевые отходы, за исключением пищевых отходов инфекционных стационаров, в том числе противотуберкулезных, кожно-венерологических, допускаются использовать на корм животным.
Объекты общественного питания, кафе и рестораны должны отдельно хранить пищевые отходы, передавать специализированным организациям по вывозу органических отходов и транспортировать на участок компостирования полигон ТБО.
На новом полигоне ТБО г. Семей будет предусмотрен участок для органических отходов.
Будет организован сбор биоразлагаемых отходов, в том числе пищевых отходов, для последующей переработки за счет частных инвестиций на специальном участке на полигоне ТБО с получением гумуса.
Для обеспечения отдельного сбора пищевых отходов будут установлены специальные контейнеры для "мокрой" фракции на каждой из контейнерных площадок.
Также в рамках государственного социального заказа МИО будут проводить широкую осведомительную работу среди населения и юридических лиц по отдельному сбору и передаче пищевых отходов.
Для обеспечения экологической и санитарно-эпидемиологической безопасности будут проводится работы по мониторингу сбора и передачи на переработку пищевых отходов от объектов общепита всех категорий специализированным организациям по сбору.
Переработка КГО и строительных отходов
В соответствии с требованиями законодательства МИО обеспечивают организацию специальных мест для сбора КГО и строительных отходов, образующихся у населения. Однако, основным проблемным вопросом на сегодняшний день является отсутствие решений по дальнейшему обращению с данными видами отходов. Для своевременного вывоза КГО и строительных отходов акиматом г. Семей будет организован отдельный конкурс на транспортировку КГО и строительных отходов на специальный участок для данных видов отходов на новом полигоне ТБО.
В целях развития переработки строительных отходов в г. Семей на новом полигоне г.Семей будет предусмотрен участок для сбора КГО и строительных отходов и будут внедрены технологии по их переработке. На этой площадке будет производится дробление КГО и строительных отходов. Основной метод переработки КГО и строительных отходов – это механическая переработка, которая включает раздробление материалов и их последующую сортировку на основе размера, типа и качества. Технология дробления позволяет изменять гранулометрический состав материала и получить продукцию для использования в строительстве дорог, земляных насыпей, заполнения пустот и т.д. После дробления полученную продукцию можно использовать как изоляционный слой на полигоне ТБО.

8.1.2.3 Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көму
Коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету қоршаған ортаны қорғауға арналған маңызды міндеттердің бірі.
Қазіргі уақытта Семей қаласында ТҚҚ полигонына коммуналдық қалдықтарды көму жүргізіледі. ТҚҚ полигон аумағы қалдықтардың шашылуының алдын-алу үшін қоршалған. Бірақ, полигон артық толу үстінде.
Маңызды стратегиялық міндеттердің бірі полигон санын азайту және қолданыстағы полигон немесе жаңадан жоспарланып жатқан полигон құрылысынэкологиялық және санитарлық нормаларға сәйкестендіруді қамтамасыз ету керек.
Осыған байланысты, Семей қаласында ТҚҚ полигонының артық толуымен байланысты коммуналдық қалдықтарды қауіпсіз көмуді қамтамасыз ету үшін сұрыптау желісі бар ТҚҚ полигон құрылысы бойынша жұмыстар жоспарлануда.
Семей қаласында ТҚҚ жаңа полигоны барлық қалалық әкімшіліктен коммуналдық қалдықтарды шығаратын болады, бұл Семей қаласы мен 14 ауылдық округтер.
Мұндай шаралар қалдықтарды басқаруды жақсартуға, қоршаған ортаның ластануын төмендетуге және жер ресурстарын тұрақты пайдалануды қамтамасыз етуге бағытталған.
Семей қаласында ТҚҚ жаңа полигонын салу және пайдалануға беру
Полигон құрылысы барысында экологиялық және санитарлық нормаларды, сонымен қатар, ұлттық стандарттарды (ҚР ЭК 350 б) қатаң ескере отырып салынуы керек.
ТҚҚ полигондарына талаптар қойылатын негізгі құжаттар мыналар:
ҚР Экологиялық Кодексі – 25 тарау;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығы. "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы.
ҚР СТ 3696-2020. Аз қуатты тұрмыстық қатты қалдықтарға арналған полигондар
ҚР СН 1.04-15-2013 Тұрмыстық қатты қалдықтар полигоны.
Полигон операторы биоыдырайтын қалдықтарды көму көлемін қысқарту жолымен полигондағы метанның түзілуін төмендету шараларын қабылдау қажет. Биоыдырайтын қалдықтар қордаландыру учаскелеріне жіберілуі керек.
ҚР ЭК (350б) сәйкес полигон операторы олардың жіктелуі негізінде қалдықтарды қабылдаудың бірыңғай тәртібін әзірлеу керек.
Полигонда жұмыстарды ұйымдастыру полигон құрылысының жобасының құрамындағы әзірленетін полигонды пайдаланудың технологиялық сызбасымен анықталады және қауіпсіздік техникасы мен механикаландыру құралдарының жоғары өнімділігін, қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етеді.
Қалдық полигонының жобасы полигонды жапқаннан кейінгі ластануды бақылау және қоршаған ортаға әсер ету мониторингін жүргізу, жерді рекультивациялау, оны жабу үшін тарату қорын құру алдын-ала қарастырылуы керек.
Тарату қоры полигон операторымен анықталады.
Сеемей қаласындағы ТҚҚ артық толған полигондарынкезеңмен рекультивациялау және қайта қалпына келтіру
ТҚҚ жаңа полигонының құрылысынан кейін ТҚҚ ескі полигонының аумағы жабылып, рекультивацияланады. Кезеңмен рекультивациялау және аумақ жерлерін қайта қалпына келтіру жүргізілетін болады.
Рұқсат етілмеген үйінділерді рекультивациялау туралы техникалық шешімдер құрылымдық белгіленуінен және рекультивациядан кейін аумақты пайдаланудан тыс қабылданатын болады.
Рұқсат етілмеген үйінділерді жою

8.1.2.3 Безопасное захоронение коммунальных отходов
Обеспечение безопасного захоронения коммунальных отходов является важной задачей для охраны окружающей среды.
В настоящее время в г. Семей производится захоронение коммунальных отходов на полигоне ТБО. Территория полигона ТБО огорожена с целью предотвращения разброса отходов. Однако стоит отметить, что полигон уже находится в переполненном состоянии.
Одной из важных стратегических задач является уменьшение количества полигонов и обеспечение того, чтобы имеющиеся полигоны или новые планирующиеся к строительству полигоны соответствовали экологическим и санитарным нормам.
В связи с переполнением полигона ТБО в г. Семей и обеспечения безопасного захоронения коммунальных отходов запланирована работа по строительству нового полигона ТБО с сортировочной линией.
На новый полигон ТБО г. Семей будут вывозиться коммунальные отходы со всей городской администрации, это г. Семей и 14 сельских округов.
Данные меры направлены на улучшение управления отходами, снижение загрязнения окружающей среды и обеспечение устойчивого использования земельных ресурсов.
Строительство и введение в эксплуатацию нового полигона ТБО в г. Семей
При строительстве полигонов ТБО будут соблюдены все экологические и санитарные нормы, а также требования национальных стандартов (ст. 350 ЭК РК).
Основные требования к полигонам установлены в следующих документах:
Экологический кодекс РК – Глава 25;
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления";
СТ РК 3696-2020. Полигоны для твердо-бытовых отходов малой мощности. Требования.
СН РК 1.04-15-2013 Полигоны для твердых бытовых отходов.
Оператор полигона ТБО должен принять меры по уменьшению образования метана на полигоне путем сокращения объемов захоронения биоразлагаемых отходов. Биоразлагаемые отходы должны быть направлены на участок компостирования.
Согласно ЭК РК (статья 350) оператор полигона должен разработать унифицированную процедуру приема отходов на основе их классификации.
Организация работ на полигоне определяется технологической схемой эксплуатации полигона, разрабатываемой в составе проекта строительства полигона, и должна обеспечивать охрану окружающей среды, максимальную производительность средств механизации и технику безопасности.
Проектом полигона отходов будут предусмотрены меры по созданию ликвидационного фонда для его закрытия, рекультивации земель, ведения мониторинга воздействия на окружающую среду и контроля загрязнения после закрытия полигона. Ликвидационный фонд формируется оператором полигона.
Поэтапная рекультивация и восстановление земель переполненного полигона ТБО г. Семей
После строительства нового полигона ТБО территория старого полигона ТБО будет закрыта и рекультивирована. Будет проведена поэтапная рекультивация и восстановление земель территории.
Технические решения по рекультивации несанкционированных свалок принимаются в зависимости от функционального назначения и использования территории после рекультивации.
Ликвидация несанкционированных свалок

Жаңа үйінділердің түзілуінің алдын-алу үшін коммуналдық қалдықтарды жинау және тасымалдау бойынша қызметтермен Семей қаласының ЗТ және ЖТ және 14 ауылдық округтер, тұрғындарды 100% қамту қамтамасыз етіледі.
Қалдықтардың түзілу орындары тұрақты түрде анықталатын болады, оларды шығарумен айналысатын көлік құралдары анықталады және орнатылады, соған сәйкес, әкімшілік құқық бұзушылық жасау жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Қашықтан космостық мониторинг барысында айқындалған қалдықтардың рұқсат етілмеген үйінділерін жою бойынша іс-шаралар қабылданатын болады.
8.1.3 Семей қаласы тұрғындарының қалдықтарды басқару, соның ішінде қалдықтарды бөлек жинау саласындағы қызығушылықтары мен хабардарлық деңгейін жоғарылату
Тұтыну қалдықтарымен жұмыс істеуді жетілдіруге бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асыруд тұрғындардың араласуынсыз мүмкін емес. Мұның басты себебі, қалдықтармен экологиялық қауіпсіз және экономикалық тиімді жұмыс істеуді жүзеге асыруды қиындататын себептердің бірі қалдықтармен жұмыс істеу мәселелеріндегі Семей қаласы тұрғындарының хабардарлық деңгейінің төмен болуымен түсіндіріледі.
Осыған байланысты, Семей қаласының әкімдігі экологиялық заңнама талап еткендей, қалдықтармен жұмыс істеу мәселелері бойынша тұрғындармен ақпараттық-ағарту жұмыстарын тұрақты түрде жүргізетін болады.
Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрі м.а., "Коммуналдық қалдықтарды басқару ережелерін бекіту туралы" (ары қарай – Ереже) 2021 жылғы 28 желтоқсанындағы №508 Бұйрығына сәйкес ауданның, облыстық және аудандық мәндегі қалалар, республикалық мәндегі қалалар, астана, ауылдық округтердің жергілікті атқарушы органдары жеке тұрғын құрылыстардағы (жеке сектор) органикалық қалдықтарды қордаландыруды ендіру және коммуналдық қалдық компоненттерін (қағаз, пластика, органикалық қалдықтар және басқалары) рұқсатсыз жағудың алдын-алу, қайталама ресурстарды (шикізатты) бөлек жинауды қоса алғанда коммуналдық қалдықтарды жинау, кәдеге жарату және қайта өңдеудің ұтымды жүйесі туралы Тұрғындарды қалдықтармен сауатты жұмыс істеуге үйрету үшін қалдықтардың теріс әсерлерінен туындайтын қоршаған ортадағы мәселелерге тұрғындардың қызығушылығын оятатын қалдықтармен жұмыс істеудің экологиялық және экономикалық аспектілері туралы айтатын видеороликтерді құру, парақшаларды, буклеттерді және басқа да ақпараттық материалдарды шығару, тарату.
Маңызды назар қалдықтарды бөлек жинау мәселелері бойынша соның ішінде қатты коммуналдық қалдықтарды бөлек жинаудың экологиялық және экономикалық нәтижелері туралы, оларды жүзеге асыру тәртібі туралы тұрғындар арасында түсіндірмелі жұмыстарды ұйымдастыруға аударылады.
Жергілікті атқарушы органдар қағаз және картон қалдықтарын жаппай жинау, конкурстарды, акцияларды жүргізу, мамандандырылған ұйымдармен тұрғындардан киімдерді, заттарды, тұрмыстық техниканы, батареяларды қабылдап алуды ұйымдастыратын болады.
Одан басқа, Семей қаласының жергілікті атқарушы органдарының іс-әрекетінің маңызды түрі "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, стратегиялық әріптестікті іске асыруға арналған мемлекеттік тапсырыс, үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы" (ары қарай Заң) Заң шеңберінде мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты, соның бір бөлігі қоршаған ортаны қорғауды жүзеге асыру бойынша ақпараттық-түсіндірмелік жұмыстарды жүргізуі қажет (5 бап).

Для предотвращения образования новых свалок будет обеспечен 100% охват населения, ЮЛ и ИП г. Семей и 14 сельских округов услугами по сбору и транспортировке коммунальных отходов.
Будут определены места постоянного образования отходов, будут устанавливаться и выявляться транспортные средства, занимающиеся их вывозом, соответственно будут приняты меры по наложению административных правонарушений.
Будут приняты меры по ликвидации несанкционированных свалок отходов, выявленных при дистанционном космическом мониторинге.
8.1.3 Повышение уровня осведомленности и заинтересованности населения г. Семей по управлению отходами, в том числе в области раздельного сбора отходов
Реализация комплекса мер, направленных на усовершенствование обращения с отходами потребления, невозможна без участия населения. Одной из причин, затрудняющих осуществление экологически безопасного и экономически эффективного обращения с отходами, является низкий уровень осведомлҰнности жителей г. Семей в вопросах обращения с отходами.
В этой связи акиматг. Семейбудет постоянно проводить информационно-просветительскую работу с населением по вопросам обращения с отходами, так как это требуется экологическим законодательством.
В соответствии с Приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 декабря 2021 года № 508 "Об утверждении правил управления коммунальными отходами" (далее – Правила) местные исполнительные органы районов, городов районного и областного значения, городов республиканского значения, столицы, сел, поселков, сельских округов проводят информационные кампании для населения по осведомлению о рациональной системе сбора, утилизации и переработки коммунальных отходов, включая раздельный сбор вторичных ресурсов (сырья), предотвращение несанкционированного сжигания компонентов коммунальных отходов (бумага, пластик, органические отходы и другое) и внедрения компостирования органических отходов в секторе индивидуальной жилой застройки (частный сектор).
Для обучения населения грамотному обращению с отходами целесообразно создание видеороликов, издание и распространение листовок, буклетов и других информационных материалов, рассказывающих об экологических и экономических аспектах обращения с отходами, формирующих у населения интерес к проблемам охраны окружающей среды от негативного воздействия отходов.
Большое значение имеет организация разъяснительной работы среди населения по вопросу раздельного сбора отходов, в том числе об экологических и экономических результатах раздельного сбора твердых коммунальных отходов, порядке его осуществления.
Местные исполнительные органы будут организовывать проведение акций, конкурсов, массового сбор макулатуры среди учебных заведений, прием от населения специализированными предприятиями одежды, вещей, бытовой техники, батареек и др.
Важным видом деятельности местных исполнительных органов г. Семей является проведение информационно-разъяснительной работы по реализации государственного социального заказа в рамках Закона "О государственном социальном заказе, государственном заказе на реализацию стратегического партнерства, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан" (далее - Закон), одной из сфер которого является охрана окружающей среды (ст.5).

Осы Заңға сәйкес, үкіметтік емес ұйымдардың мәліметтер базасына (6-1б) енгізілген үкіметтік емес ұйымдар (ары қарай – ҮЕҰ) конкурстық таңдау арқылы коммуналдық қалдықтармен жұмыс жасау бойынша тұрғындармен ақпараттық жұмыстарды жүргізуге мемлекеттік гранттарды ұсынады.
Грант алған ҮЕҰ тұрғындардың коммуналдық қалдықтармен жұмыс жасауы бойынша ақпараттық жұмыс жоспарын әзірлейді, оған келесідей қоғам топтары жатқызылады:
- білім беру мекемелері: педагогикалық құрам, техникалық мамандар, оқушылар;
- балабақша: тәрбиешілер мен балалар;
- заңды тұлға: медициналық мекеме, мәдениет үйі, сауда орталықтары, дүкендер;
- еріктілер, белсенділер тобы және ҮЕҰ;
- жергілікті атқарушы орган қызметкерлері;
- жұмыс істейтіндер және жұмыс істемейтіндер (үй шаруасындағы әйелдер, зейнеткерлер, балалар).
Ақпараттық жұмыс жоспары мыналардан тұрады:
- бекітілген тарифке сәйкес ТҚҚ жинау және тасымалдау бойынша қызметтерге ақы төлеу, жариялық келісімдерге отыру туралы тұрғындарды ақпараттандыру;
- Қалдықтармен қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдері туралы жергілікті БАҚ жариялау; Жергілікті газеттер мен журналдарға қалдықтармен дұрыс жұмыс істеу талаптарымен қалдықтарды басқарумен байланысты мәселелермен жұртшылықты таныстыруға бағытталған мақалаларды жариялау ұсынылады;
- үйлерде тағамдық қалдықтарды қордаландыру туралы брошюроларды тарату;
- жеке тұлғаларда (тұрғындар) түзілетін ҚСБҚ, ЭЭЖҚ, медициналық, құрылыстық және ірі көлемді қалдықтарды жинау үшін құрылған арнайы орындар туралы хабарлау;
- пластик, шыны және макулатура үшін, бөлек жинау және үйдегі қалдықтарды сұрыптау тәртібін түсіндіретін мектептегі экологиялық акциялар;
- коммуналдық қалдықтарды рұқсатсыз жағудың алдын-алу бойынша ақпараттандыру;
- тұрғындардың экологиялық сапалы өмір сүруін қанағаттандыру деңгейін жоғарылату мақсатында жыл сайынғы әлеуметтік сауалнаманы жүргізу;
-мектеп оқушыларын Семей қаласындағы ТҚҚ полигонымен таныстыру;
- қалдықтарды басқару бойынша іс-әрекеттерді қоғамдық бақылау және насихаттау мақсатында еріктілер клубын құру.
Жергілікті атқарушы билік органдары аудан тұрғындарымен ақпараттық-ағартушылық жұмыстарды үйлестіріп, қоғамдық мекемелермен, ҮЕҰ тығыз байланыста жұмыс жасауы керек.
9. КОММУНАЛДЫҚ ҚАЛДЫҚТАРДЫ БАСҚАРУ БОЙЫНША БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУҒА ҚАЖЕТТІ РЕСУРСТАР
ҚР ЭК 29 бабына сәйкес ұсынылған бағдарламаны жүзеге асыруға және болжамды табиғатты қорғау шараларын орындауға кеткен қаржылық шығындар бюджеттік құрал есебінен жүзеге асыру жоспарлануда. Мұндай механизм Бағдарламаны әзірлеу және бекіту жылдарында үш жыл ішінде жергілікті бюджетке түскен қоршаған ортаға теріс әсер ету төлемдерінен пайдалануға мүмкіндік береді.
ҚР ЭК сәйкес қалдықтармен жұмыс істеу бойынша шараларға жатады:
- кез-келген қалдықтардың, соның ішінде иесіз қалдықтарды жинау, тасымалдау, зарарсыздандыру және қайта өңдеу бойынша технологияларды ендіру;
- зауыттар, цехтар, өндірістердің құрылысы, қайта жөндеу, қондырғыларды алу және пайдалану;
- қалдықтардың кез-келген түрлерін жинауға арналған полигондар;
- қалдықтарды жинау, тасымалдау, қайта өңдеу, сұрыптау, кәдеге жарату және көму;
- Екінші материалдық ресурстарын жинау және қайта өңдеу;
қалдықтардан пайдалы компоненттерді алумен байланысты шикізатты немесе дайын өнімді алу бойынша;
- қалдықтарды орналастыру және түзілу көлемін төмендетуге бағытталған технологиялық үдерістерді және жабдықтарды қайта жөндеу, жаңғырту.
Іс-шаралар жоспарына сәйкес қажет:

Согласно данному Закону неправительственным организациям (далее – НПО), включенным в базу данных неправительственных организаций (ст. 6-1) на основе конкурсного отбора предоставляются государственные гранты на проведение информационной работы с населением по обращению с коммунальными отходами.
НПО, получившее грант, разрабатывает план информационной работы с населением по обращению с коммунальными отходами в ключевых группах общественности, к которым относятся:
- образовательные учреждения: педагогический состав, технический персонал, ученики;
- детские сады: воспитатели и дети;
- юридические лица: медицинские учреждения, дома культуры, торговые центры, магазины;
- волонтеры, группы активистов и НПО;
- сотрудники местных исполнительных органов;
- работающее и неработающее (домохозяйки, пенсионеры, дети).
План информационной работы включает в себя:
- информирование населения по заключению публичных договоров, оплате за услуги по сбору и транспортировке ТБО согласно утвержденным тарифам;
- публикации в местных СМИ о способах безопасного обращения с отходами. В местных газетах и журналах предлагается размещать статьи, направленные на ознакомление общественности о проблемах, связанных с управлением отходами, и с требованиями, по правильному обращению с отходами;
- распространение брошюр о компостировании пищевых отходов в домах;
- информирование о созданных специальных местах для сбора РСО, ОЭЭО, медицинских, строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей);
- экологические акции в школах, разъясняющие порядок сортировки отходов на дому и раздельное складирование в контейнеры для пластика, стекла и макулатуры;
- информирование по предотвращению несанкционированного сжигания коммунальных отходов;
- проведение ежегодного социологического опроса в целях оценки уровня удовлетворенности населения экологическим качеством жизни;
- ознакомительные визиты на полигон ТБО г. Семей для школьников;
- создание волонтерских клубов в школах с целью пропаганды и общественного контроля за деятельностью по управлению отходами.
Местные исполнительные органы будут координировать всю информационно-просветительскую работу среди населения города и работать в тесном сотрудничестве с НПО, общественными объединениями.
9. НЕОБХОДИМЫЕ РЕСУРСЫ ДЛЯ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ ПО УПРАВЛЕНИЮ КОММУНАЛЬНЫМИ ОТХОДАМИ
Финансовые затраты на реализацию представленной Программы и выполнение намеченных природоохранных мероприятий планируется осуществлять согласно статье 29 ЭК РК за счет бюджетных средств. Данный механизм позволяет использовать средства в объеме не менее суммы платы за негативное воздействие на окружающую среду, поступивших в местный бюджет в течение трех лет, предшествовавших году разработки и утверждения данного плана мероприятий.
Согласно ЭК РК к мероприятиям по обращению с отходами относятся:
- внедрение технологий по сбору, транспортировке, обезвреживанию, использованию и переработке любых видов отходов, в том числе бесхозяйных;
- строительство, реконструкция заводов, цехов и производств, приобретение и эксплуатация установок:
- полигонов для складирования любых видов отходов;
- по сбору, транспортировке, переработке, сортировке, утилизации и захоронению отходов;
- по сбору и переработке вторичных материальных ресурсов;
- по получению сырья или готовой продукции, связанных с извлечением полезных компонентов из отходов;
- реконструкция, модернизация оборудования и технологических процессов, направленных на минимизацию объемов образования и размещения отходов.
Всего согласно Плану мероприятий необходимо на:

1-ші кезең (2025ж.) – 328 млн. теңге (жергілікті бюджет)
2-ші кезең (2026-2027жж.)- 6 022,4 млн. теңге (областық бюджет);
3-ші кезең (2026–2028 жж.) – "Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ арқылы 6-8 млрд. теңге субсидиялау.
Семей қаласының коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша инфрақұрылымды жаңғырту бойынша негізгі шығыстарды "Өнеркәсіпті дамыту қоры"АҚ арқылы жүзеге асыру жоспарлануда. "Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ арқылы "Жасыл Даму" АҚ Қазақстан Республикасында қалдықтарды жинау, тасымалдау және қайта өңдеу технологияларын енгізу, қалдықтарды қайта өңдеу зауыттарын салу, қоршаған ортаның жай-күйін жақсартуға бағытталған қалдықтарды басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың материалдық-техникалық базасын жетілдіру жөніндегі жобаларды іске асыруды жоспарлап отыр. Бұл жобаның бастамашысы Семей қаласының қолданыстағы мамандандырылған ұйымдары ("Семей-Тазалық" ЖШС) болады.
10. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ МОНИТОРИНГІ
Коммуналдық қалдықтарды басқару бойынша бағдарламаның жүзеге асуын бақылау іс-шаралар жоспарының орындалу мониторингі негізінде коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыруға жауапты Семей қаласы әкімдігінің бірінші басшысының орынбасары тұрақты түрде жүзеге асырылады.
Мониторинг нәтижелері бағдарламаны жүзеге асыру есебінде көрінеді. Есепте жүзеге асырылған шаралардың сипаттамасы, қол жеткізілген нәтижелер, жүзеге асыруға бағытталған қаржы құралдарының нақты көлемі, сонымен қатар, есепті кезеңдерде жоспарланған нәтижелердің болмауы және шаралардың орындалмау себептері көрінеді.
Семей қаласының әкімдігі тұрғындар мен жұртшылықты ақпараттандыру мақсатында интернет ресурстарына бағдарламаны жүзеге асырудың келесідей есептерін тіркейтін болады:
-аралық есеп- жарты жылда бір рет, яғни ағымдық жылдың 15- маусымына дейін,
-жылдық есеп келесі жылдың 30-қаңтарына дейін. Жылдық есеп алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша жасалынады.
11. БАҒДАРЛАМАНЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ БОЙЫНША ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Мақсатқа қол жеткізу және міндеттердің орындалуы үшін бағдарламаны жүзеге асыру бойынша іс-шаралар ЖОСПАРЫ әзірленді, ол төменде берілген.
Іс-шаралар жоспары міндеттер мен көрсеткіштер бойынша топтастырылған, мерзімі мен жауапты тұлғалар көрсетілген. Іс-шаралар жоспары күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мақсатымен бағдарламаға жауапты барлық орындаушылардың жұмыстарын үйлестіруді қамтамасыз етеді.
Іс-шаралар жоспарына түзетулер қажет жағдайда, яғни мониторинг нәтижелері бойынша негізделген ұсыныстар бар болған жағдайда енгізіледі. Мониторинг нәтижелері бойынша, қойылған мақсат, міндеттерге және мақсаттық көрсеткіштерге қол жеткізу мүмкін болмаған жағдайда басқа іс-шаралар анықталып, айқындалған мәселелік сұрақтар бойынша шешімдер қабылданады.
Бағдарламаға тапсырыс беруші ретінде ТКШ бөлімі мына қызметтерді жүзеге асырады:
1) Бағдарламаның барлық орындаушыларын үйлестіре отырып, коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы міндеттерді шешуге бірыңғай орталықтандырылған кешенді әдісті қалыптастырып, қамтамасыз етеді;
ТКШ бөлімінің мониторинг нәтижелері бойынша мыналарға бағытталған шешімдерді шығарады:
1) Бағдарламаның бекітілген мақсаты мен міндеттеріне қол жеткізу мақсатында жоспарланған іс-шараларды (басқа шараларды анықтау) жүзеге асырудың тиімділігін жоғарылату;

1-ый этап (2025г.) – 328 млн. тенге (местный бюджет)
2-ой этап (2026-2027 гг.)- 6 022,4 млн. тенге (областной бюджет);
3-ой этап (2026–2028 гг.) – 6-8 млрд. тенге субсидии через АО "Фонд развития промышленности".
Основные расходы по модернизацию инфраструктуры по управлению коммунальными отходами г. Семей планируется осуществить через АО "Фонд развития промышленности".АО "ЖасылДаму" через АО "Фонд развития промышленности" планирует реализовать проекты по внедрению в Республике Казахстан технологий сбора, транспортировки и переработки отходов, строительству заводов по переработке отходов, совершенствованию материально-технической базы организаций, осуществляющих управление отходами направленные на улучшение состояния окружающей среды. Инициатором данного проекта будут выступать существующие специализированные организации г. Семей (ТОО "Семей-Тазалык).
10. МОНИТОРИНГ РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
Контроль за реализацией Программы по управлению коммунальными отходами будтосуществляться на постоянной основе заместителем первого руководителя акимата г. Семей, ответственного за реализацию государственной политики в области управления коммунальными отходами на основе мониторинга выполнения плана мероприятий.
Мониторинг Программы будет осуществляться путем формирования отчета о реализации Программы. В отчете будут изложены описание реализованных мероприятий, достигнутые результаты, фактические объемы финансовых средств, направленных на их реализацию, а также причины невыполнения мероприятий и отсутствия результатов, запланированных на отчетный период.
В целях информирования населения и общественности на Интернет-ресурсе акимата г. Семей будут размещаться следующие отчеты о реализации Программы:
-промежуточный, раз в полгода до 15 июля текущего отчетного и
-годовой до 30 января следующего года.
Годовой отчет формируется по итогам предыдущего года.
11. ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ ПО РЕАЛИЗАЦИИ ПРОГРАММЫ
Для достижения целей и выполнения задач разработан ПЛАН мероприятий по реализации Программы, который приведен ниже.
План мероприятий сгруппирован по задачам и показателями, указаны сроки и ответственные исполнители. План мероприятий обеспечивает комплексный подход и координацию работ всех ответственных исполнителей Программы с целью достижения ожидаемых результатов.
Корректировка Плана мероприятий осуществляется по мере необходимости, при наличии обоснованных предложений по результатам мониторинга. По результатам мониторинга, в случае обнаружившейся невозможности достижения поставленных целей, задач и целевых показателей определяются иные мероприятия, и принимаются меры по выявленным проблемным вопросам.
По результатам мониторинга Отдел ЖКХ выносит решения, нацеленные на:
1) повышение эффективности реализации запланированных мероприятий (определению иных мероприятий) в целях достижения установленных целей и задач Программ;

2) айқындалған мәселелік сұрақтар бойынша шешімдер қабылдау;
Бағдарламаға тапсырыс беруші ретінде ТКШ бөлімі мына қызметтерді жүзеге асырады:
1) Бағдарламаның барлық орындаушыларын үйлестіре отырып, Семей қаласы аумағындағы коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы міндеттерді шешуге бірыңғай орталықтандырылған кешенді әдісті қалыптастырып, қамтамасыз етеді;
2) бюджеттік құрал есебінен Бағдарламаны жүзеге асыруға қаржылық шығындар бойынша Абай облысымен өзара әрекеттеседі;

2) принятие мер по выявленным проблемным вопросам.
Отдел ЖКХ, как заказчик Программы осуществляет следующие функции:
1) формирует и обеспечивает единый централизованный комплексный подход к решению задач в сфере управления коммунальными отходами на территории г. Семей, координируя действия всех исполнителей Программы;
2) взаимодействует с области Абай по финансовым затратам на реализацию Программы за счет бюджетных средств;

3) коммуналдық қалдықтарды басқару саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асырға жауапты Семей қаласының әкімінің талқылауы үшін мониторинг нәтижелерін шығарады, бағдарламаның нәтижелерін шығарады, Бағдарламаны жүзеге асыру іс-шараларына мониторинг жүргізеді.
5) Бағдарламаға сәйкес өзгерістер енгізу қажеттілігі туралы негізделген ұсыныстар арқылы бағдарламаның іс-шараларын жүзеге асыруға қажетті қаржылық құралдарына, мақсаттық көрсеткіштеріне, іс-шараларына түзетулерді жүзеге асырады;
6) Бағдарламаны жүзеге асыру шараларын тексеру барысына қатысады;
6) Семей қаласы әкімдігінің ресми сайтына негізгі Бағдарламаны және бағдарламаның іс-шараларын жүзеге асыру туралы ақпараттарды тіркейді.

3) осуществляет мониторинг реализации мероприятий Программы, выносит результаты мониторинга для обсуждения Акимуг. Семей, ответственного за реализацию государственной политики в области управления коммунальными отходами;
4) осуществляет корректировку мероприятий, целевых показателей, затрат на реализацию мероприятий Программы, в том числе на основании поступивших предложений с обоснованием необходимости внесения соответствующих изменений в Программу;
5) участвует в проверках хода реализации мероприятий Программы;
6) размещает Программу, а также информацию о ходе реализации мероприятий Программы на официальном сайте акимата г. Семей.

2025-2028
Қайталама шикізатты жинау субъектілері
-
Жеке инвестициялар
2.5
ПЭТ бөтелкелерді қайта өңдеу бойынша қолданыстағы нысандардың өндірістік қуаттылығын арттыру
Ақпарат
2026-2028
ПЭТ ыдыстарды қайта өңдеу бойынша субъектілер
-
Жеке инвестициялар
2.6
ТҚҚ "құрғақ" фракцияларын тасымалдауға арналған арнайы техниканы сатып алу
Қабылдау-өткізу актісі
2025-2026
Қалаәкімдігі, ТКШ, ҚШҰ
Жобабойынша
жоспарланған
жалпы бюджет 6-8 млрд. теңге
Өнеркәсіпті
дамытуқорыарқылы
Семей қаласы
үшінқалдықтарды
басқару
инфрақұрылымын (мамандан-дырылған
көлік, контейнерлер, қайта
өңдеуге
арналған
жабдықтар) құру
жөніндегі
жоба
шеңберінде
2.7
"Ылғалды" фракцияларды (тағам қалдықтарын) тасымалдауға арналған арнайы техниканы сатып алу
Қабылдау-өткізу актісі
2025-2026
Қалаәкімдігі, ТКШ, ҚШҰ
2.8
Жеке сектордан күл қож қалдықтарын тасымалдауға арналған арнайы техниканы сатып алу
Қабылдау-өткізу актісі
2025-2026
Қалаәкімдігі, ТКШ, ҚШҰ
2.9
Медициналық, ветеринарлық қалдықтарды тасымалдауға арналған арнайы техниканы сатып алу
Қабылдау-өткізу актісі
2025-2026
Қалаәкімдігі, ТКШ, ҚШҰ
2.10
Автоматтан-дырылған сұрыптау желісісінің құрылысы және іске қосу
Қабылдау-өткізу актісі
2025-2026
Қалаәкімдігі,ТКШ
2 192,4 млн. тенге
Республикалық бюджет, облыстық бюджет
2.11
Строительство нового полигона ТБО в г. Семей
Семей қаласындағы ТҚҚ жаңа полигонының құрылысы
Пайдалануға енгізу актісі
2025-2026
емейқаласының
әкімдігі, Семей қаласының ТКШ, Абай облысының
ТРБ, ҚТҚ полигонының операторы
3 830,0 млн. теңге
Республикалық бюджет, облыстық бюджет
2.12
Семей қаласындағы ТҚҚ жаңа полигонында гумусты өндіру үшін тағам (органикалық) қалдықтарын қайта өңдеуге арналған жабдықтарды сатып алу және желілерінің құрылысы
Қабылдау-өткізу актісі
2026-2028
Қалаәкімдігі,ТКШ, жоба бастамашылы (ҚШҰ, полигон операторы)
Жоба
бойынша
жоспар-ланған
жалпы бюджет 6-8 млрд. теңге
"Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ арқылы Семей қаласының қалдық-тарын басқару инфра-құрылымын жаңғырту жобасы шең-берінде жоба бойынша жалпы бюджет 6-8 млрд. теңге
2.13
ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын қайта өңдеуге арналған учаске құрылысы, құралдарды (ұсатқыш) сатып алу
Пайдалануға енгізу актісі
2026-2028
Қалаәкімдігі,ТКШ, жоба бастамашылы (ҚШҰ, полигон операторы)
Жоба
бойынша
жоспар-ланған
жалпы бюджет 6-8 млрд. теңге
Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ, жоба бойынша жалпы бюджет 6-8 млрд. теңге

2025-2028
Субъекты по сбору вторичного сырья
-
Частные инвестиции
2.5
Повышение производственной мощности существующих объектов по переработке ПЭТ бутылок
Информация
2026-2028
Субъекты по сбору переработке ПЭТ тары
-
Частные инвестиции
2.6
Закуп спецтехники для транспортировки "сухой" фракции ТБО
Акт-приема передач
2025-2026
Акимат города, ЖКХ, МВО
Планируемый общий бюджет по проекту 6-8 млрд. тенге
В рамках проекта по созданию инфраструктуры по управлению отходами (специализи-рованный транспорт, контейнеры, оборудование для переработки) для г. Семей через Фонд развития промышленности
2.7
Закуп спецтехники для транспортировки "мокрой" фракции (пищевых отходов)
Акт-приема передач
2025-2026
Акимат города, ЖКХ, МВО
2.8
Закуп спецтехники для транспортировки золошлаковых отходов с частного сектора
Акт-приема передачи
2025-2026
Акимат города, ЖКХ, МВО
2.9
Закуп спецтехник для транспортировки медицинских, ветеринарных отходов
Акт-приема передачи
2025-2026
Акимат города, ЖКХ, МВО
2.10
Строительство и запуск автоматизированной сортировочной линии
Акт-приема передачи
2025-2026
Акимат города, ЖКХ
2 192,4 млн. тенге
Республиканский бюджет, областной бюджет
2.11
Строительство нового полигона ТБО в г. Семей
Акт-ввода в эксплуатацию
2025-2026
Акимат г. Семей, ЖКХ г. Семей, УПР области Абай, оператор полигона ТБО
3 830,0 млн. тенге
Республиканский бюджет, областной бюджет
2.12
Строительство линии и закуп оборудования для переработки пищевых (органических) отходов для производства гумуса на новом полигоне ТБО г. Семей
Акт-приема передачи
2026-2028
Акимат города, ЖКХ, Инициатор проекта (МВО, оператор полигона)
Планируемый общий бюджет по проекту 6-8 млрд. тенге
В рамках проекта по модернизации инфраструктуры по управлению отходами г. Семей через АО "Фонд развития промышленности", общий бюджет по проекту 6-8 млрд. тенге
2.13
Строительство участка и закуп оборудования (дробилки) для переработки КГО и строительных отходов
Акт-ввода в эксплуатацию
2026-2028
Акимат города, ЖКХ, Инициатор проекта (МВО, оператор полигона)
Планируемый общий бюджет по проекту 6-8 млрд. тенге
АО "Фонд развития промышленности", общий бюджет по проекту 6-8 млрд. тенге

2.14
Семей қаласында ТҚҚ жаңа полигонында қауіпті қалдықтарға арналған учаске құрылысы, инсинератор сатып алу және орнату
Қабылдау-өткізу актісі
2026-2028
Қалаәкімдігі, ТКШ, жоба бастамашылы (ҚШҰ, полигон операторы)
Жоба бойынша жоспар-ланған жалпы бюджет 6-8 млрд. теңге
"Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ арқылы Семей қала-сының қалдық-тарын басқару инфра-құрылымын жаңғырту жоба-сы шең-берінде
2.15
ТҚҚ жаңа полигонында күл қож қалдықтарына арналған учаскені ұйымдастыру
Пайдалануға енгізуактісі
2026-2028
Қалаәкімдігі, ТКШ, жоба бастамашылы (ҚШҰ, полигон операторы)
Жоба бойынша жоспар-ланған жалпы бюджет 6-8 млрд. теңге
"Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ арқылы Семей қала-сының қалдық-тарын басқару инфра-құрылымын жаңғырту жобасы шең-берінде"

2.14
Строительство участка, закуп и установка инсинератора для опасных отходов на новом полигоне ТБО г. Семей
Акт-приема передачи
2026-2028
Акимат города, ЖКХ, Инициатор проекта (МВО, оператор полигона)
Планируемый общий бюджет по проекту 6-8 млрд. тенге
В рамках проекта по модернизации инфраструктуры по управлению отходами г. Семей через АО "Фонд развития промышленности"
2.15
Организация участка для золошлаковых отходов на новом полигоне ТБО
Акт-ввода в эксплуатацию
2026-2028
Акимат города, ЖКХ, Инициатор проекта (МВО, оператор полигона)
Планируемый общий бюджет по проекту 6-8 млрд. тенге
В рамках проекта по модернизации инфраструктуры по управлению отходами г. Семей через АО "Фонд развития промышленности"

2.16
RDF (Refuse-derivedfuel)отын өндіру бойынша зауыт құрылысы
Пайдалануға енгізу актісі
2028
Қалаәкімдігі,ЖКХ, жоба бастамашылы (ҚШҰ, полигон операторы)
Жоба бойынша жоспар-ланған жалпы бюджет 6-8 млрд. теңге
"Өнеркәсіпті дамыту қоры" АҚ арқылы Семей қала-сының қалдық-тарын басқару инфра-құрылымын жаңғырту жобасы шең-берінде"
2.17
Экологиялық рұқсат алу (қалдықтарды көму шегі)
Әсер етуге экологиялық рұқсат
2028
Полигон операторы
Полигон операторының пайдалану және ұйымдастыру шығыстары
Полигон операторы

2.16
Строительство завода по производству RDF (Refuse-derivedfuel) топливо
Акт-ввода в эксплуатацию
2028
Акимат города, ЖКХ, Инициатор проекта (МВО, оператор полигона)
Планируемый общий бюджет по проекту 6-8 млрд. тенге
В рамках проекта по модернизации инфраструктуры по управлению отходами г. Семей через АО "Фонд развития промышленности"
2.17
Получение экологического разрешения (лимиты захоронения отходов)
Экологическое разрешение на воздействие
2028
Оператор полигона
Эксплуата-ционные и организа-ционные расходы оператора полигона
Оператор
Полигона

2.18
Қалдықтарды жіктеуіш арқылы қабылдаудың бірегей процедурасын әзірлеу.
Қалдық-тарды қабылдау рәсімі
2028
Полигон операторы
2.19
Қоқыс газы мен полигон фильтратының шығарын-дыларын мониторингілеу
Мониторинг нәтижелері
2028
Полигон операторы
2.20
Жерді рекульти-вациялау, жабу үшін тарату қорын құру
Тарату қорының бар болуы
2028
Полигон операторы
2.21
Семей қ. ескі полигонның жерін рекультивациялау жне қалпына келтіру. Рекульти-вациялау жобасын әзірлеу.
Қабылдау-өткізу актісі
Жабылғаннан кейін
Полигон операторы
Сома ТҚҚ полигонының аумағын рекуль-тивациялау жобасын әзірлеу кезінде есептелетін болады
Полигон операторы
2.22
Қашықтан космостық монитоирнг барысында айқындалған рұқсат етілмеген қалдық үйінділерін жою
Қабылдау-өткізу актісі
2024
Қалаәкімдігі, ТКШ
60 млн. тенге
Жергілікті бюджет
2.23
Рұқсат етілмеген үйінділердің тұрақты түзілу орындарын анықтау. Байқауларды орнату. . Қалдық-тарды шығарумен айналысатын көлік құралдарын анықтау.
Әкімшілік құқықбұзушылық салу бойынша шаралар қабылдау.
2024-2028
Тұрақты
Қала әкімдігі , ТКШ , ТРБ, ҚШҰ
-
Талап етілмейді
3-міндет. Семей қ тұрғындарының қалдықтарды басқару, соның ішінде қалдықтарды бөлек жинау бойынша қызығушылықтары мен хабардарлық деңгейін жоғарылату.
3.1
Коммуналдық қалдықтармен экологиялық қауіпсіз жұмыс істеуде тұрғындардың хабардарлығын жоғарылату бойынша ҮЕҰ арасынан мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс алуға конкурс жүргізу
ҮЕҰмемлекеттік әлеуметтік тапсырыс туралы келісім-шарт
2025-2026
2027-2028
Қала әкімдігі, ішкі саясат бөлімі
10 000 000
10 000 000
Жергілікті бюджет
3.2
Ақпараттық кампаниялар, ақпараттық материалдарды әзірлеу, сенбіліктер жүргізу, коммуналдық қалдықтармен экологиялық қауіпсіз жұмыс істеу үшін тұрғындардың хабардарлығын жоғарылату бойынша тұрғындармен кездесу, видеороликтер құру, жергілікті БАҚ жарияланымдар, мектеп оқушылары арасында еріктілер клубын құру
Орындалған жұмыс актісі
2025-2026
2027-2028
ҮЕҰ, Қала әкімдігі, ішкі саясат бөлімі
В рамках государственного социального заказа
Жергілікті бюджет
3.3
Тұрғындардағыкиім, зат, тұрмыстық техника, батареяны мамандандырылған кәсіпорындардың қабылдауы, оқу білімдері арасында макулатураны жаппай жинау үшін конкурстар, акциялар жүргізу
Есептілік
Жыл сайын Тоқсанда 1 рет
ҮЕҰ, Қала әкімдігі, ішкі саясат бөлімі
В рамках государственного социального заказа
Жергілікті бюджет
3.4
Мамандандырылған ұйымдардың ТҚҚ бөлек жинау және құрамында қауіпті заттары бар коммуналдық қалдықтарды өткізу бойынша меммекемелермен жне заңды тұлғалармен сауықтыру жұмыстары.
Есептілік
Тұрақты
Қалаәкімдігі, ТКШ, ТРБ
-
Талап етілмейді
3.5
Қала әкімінің сайтына, интернет ресурсына бекітілген бағдарламаны жүктеу
Сайтта ҚББ жүктелуі

2.18
Разработка унифицированной процедуры приема отходов на основе их классификации.
Процедура приема отходов
2028
Оператор полигона
2.19
Мониторинг выбросов свалочного газа и фильтрата полигона
Результаты мониторинга
2028
Оператор полигона
2.20
Создание ликвидационного фонда для его закрытия, рекультивации земель
Наличие ликвидационного фонда
2028
Оператор полигона
2.21
Рекультивация и восстановление земель старого полигона ТБО г. Семей. Разработка проекта рекультивации.
Акт-приема передач
После закрытия
Оператор полигона
Сумма будет рассчитана при разработке проекта рекультивации территории полигона ТБО.
Оператор
полигона
2.22
Ликвидация несанкционированных свалок отходов, выявленных при дистанционном космическом мониторинге
Акт-приема передачи
2024
Акимат города, ЖКХ
60 млн. тенге
Местный бюджет
2.23
Определения мест постоянного образования несанкционированных свалок. Установление наблюдения. Выявление транспортных средств, занимающихся вывозом отходов. Принятие мер по наложению административного правонарушения.
2024-2028
постоянно
Акимат города, ЖКХ, УПР, МВО
-
Не требуется
Задача 3.Повышение уровня осведомленности и заинтересованности населения г. Семей по управлению отходами, в том числе по раздельному сбору отходов
3.1
Проведение конкурса на получение государственного социального заказа среди НПО по повышению осведомленности населения в области экологически безопасного обращения с коммунальными отходами
Договор о государственном социальном заказе с НПО
2025-2026
2027-2028
Акимат города, Отдел внутренней политики
10 000 000
10 000 000
Местный бюджет
3.2
Информационные кампании, разработка информационных материалов, проведение субботников, создание волонтерских клубов среди школьников, публикации в местных СМИ, создание видеороликов, проведение встреч с населением для повышения осведомленности населения в области экологически безопасного обращения с коммунальными отходами
Акт выполненных работ
2025-2026
2027-2028
НПО,
Акимат города, Отдел внутренней политики
В рамках государственного социального заказа
Местный бюджет
3.3
Проведение акций, конкурсов, массового сбора макулатуры среди учебных заведений, прием специализированными предприятиями одежды, вещей, бытовой техники, батареек от населения
Отчет
Ежегодно 1 раз в квартал
НПО,
Акимат города, Отдел внутренней политики
В рамках государственного социального заказа
Местный бюджет
3.4
Профилактическая работа с госучреждениями и юридическими лицами по раздельному сбору ТБО и передаче опасных составляющих коммунальных отходов специализированным организациям
Отчет
постоянно
Акимат города, ЖКХ, УПР
-
Не требуется
3.5
Размещение утвержденной Программы на Интернет-ресурсе сайта акимата города
Размещение ПУО на сайте

2024
Қалаәкімдігі, ТКШ
-
Талап етілмейді
3.6
Бағдарламаны жүзеге асыру мониторингі
Мониторинг нәтижесі бойынша есептілік
Аралық - ағымдық жылдың 15 шілдесіне дейін; жылдық – келесі жылдың 30 қаңтарына дейін.
Қалаәкімдігі, ТКШ
-
Талап етілмейді
** Қаржыландырукөздерібойыншақажеттішығындар мен шығыстарсомаларыҚазақстанРеспубликасыныңзаңнамасынасәйкестиістіқаржыжылынаарналғанреспубликалық
жәнежергіліктібюджеттердіңбекітілуі мен нақтылануыескерілеотырыптүзетілетінболады
1-қосымша
Семей қаласының ТҚҚ арналған бірқатар контейнерлік алаңдары мен контейнерлерінің жай-күйін бағалау
Контейнерлік алаңдар қоршалған және қатты жабынды төселген.
Контейнерлік алаңда метал (0,75м3) контейнерлер қолданылады.
Контейнерлік алаңда бөлек жинау үшін қайталама шикізатқа арналған контейнерлер/торлар бар.
Торлар белгілері бойынша пайдаланылады, тұрғындар қалдықтарды сұрыптайды.
Семей қаласы бойынша 560 контейнерлік алаңдар бар. Контейнерлік алаңдар саны Семей қаласы бойынша жеткіліксіз.
Ұсыныстар:
Семей қаласы бойынша қосымша 500 контейнерлік алаңдар ұйымдастыу қажет.
Құрамында қауіпті сынап бар қалдықтарды бөлек жинауға арналған арнайы контейнерлерді ұйымдастыру керек.
Контейнерлікалаңдарқоршалғанжәнеқаттыжабындытөселген.
Контейнерлікалаңда металл (0,75м3) контейнерлерқолданылады.
Контейнерлік алаңда қайталама шикізатты бөлек жинауға арналған контейнерлер/торлар жоқ.
Ұсыныстар:
Қалдықтарды бөлек жинауға арналған контейнерлік алаңда контейнердің жеткілікті санымен жабдықтау керек.
Контейнерлік алаң қатты жабынды төселген.
Контейнер алаңында қайталама шикізатқа арналған қоршаулар мен контейнерлер/торлар жоқ.
Ұсыныстар: Семей қаласының контейнерлік алаңдары"Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" белгіленген санитариялық қағидаларға сәйкес келтірілуге тиіс: - периметрі бойынша, үш жағынан алаң қатты климаттық өзгерістерге және коррозияға төзімді қатты материалмен қоршалады;
- алаңның төртінші жағы контейнерлерге қызмет көрсетуге, басқарушы, қызмет көрсетуші ұйым мен халық үшін еркін қол жетімді қалдықтарды жинауға, көлік үшін кіретін жолдардың болуына қызмет етеді;
-шатыр, қатты климаттық өзгерістерге және коррозияға төзімді қатты материалдан жасалуы керек.
Тұрғындар контейнер алаңындақағаз бен картон қалдықтарынбөлекжинайды. Контейнер алаңындақайталамашикізатқаарналғанконтейнерлержоқ.
Ұсыныстар: Контейнер алаңдарынбөлекжинауүшінжеткіліктіконтейнерлерменжабдықтау керек.
Үлкенжәнеқұрылысқалдықтары контейнер алаңдарыныңжанындажиналады. Ірі көлемдіжәнеқұрылысқалдықтарынжинауүшінарнайыұйымдастырылғанорындаржоқ.
Ұсыныстар:
ЭГТРМ м. а. 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығы бойынша қалдықтарды бөлек жинауға қойылатын талаптың 19-тармағына сәйкес ЖАО жеке тұлғаларда (тұрғындарда) түзілетін құрылыс және ірі көлемді қалдықтар үшін жабыны мен қоршауы бар ауданы кемінде 12 м2 болатын орынды ұйымдастырады. .Жылжымайтын нысандарды салуды немесе жөндеуді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар қалдықтарды бөлек жинауға қойылатын талаптың 17-тармағына сәйкес (ЭГТРМ м.а. 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № 482 бұйрығы)құрылыс және ірі көлемді қалдықтарды жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырған арнайы орындарға дербес әкетуді жүргізеді.
Семей қаласының әкімдігі тұрғындардан ІКҚ мен құрылыс қалдықтарын жинау үшін арнайы ұйымдастырылған орындарды анықтауы қажет.
ТҚҚ полигонындағықолданыстағысұрыптаужелісі. Желініңқуатыбарлықкіретінқалдықтардысұрыптауүшінжеткіліксіз.
Ұсыныстар: Ангар құру керекжәнежаңаавтоматтандырылғансұрыптаужелісініскеқосу керек.
Қағазжәне картон қалдықтарынжинаужәнесұрыптаунысаны.
Ұсыныстар: ШОБ-пен бірлесіп қайталама ресурстарды қабылдау пункттерінің (макулатура, ПЭТ) желісін ұлғайту
ПЭТ ыдыстарынқайтаөңдеужөніндегіөндірістікнысан
Ұсыныстар: ШОБ-пен бірлесіп қайталама ресурстарды қабылдау пункттерінің (макулатура, ПЭТ) желісін ұлғайту.
2-қосымша

2024
Акимат города, ЖКХ
-
Не требуется
3.6
Мониторинг и отчет по реализации Программы
Отчет по результатам мониторинга
2 раза в год, до 15 июля текущего года; годовой- до 30 января следующего года
Акимат города, ЖКХ
-
Не требуется
*Необходимые затраты и суммы расходов по источникам финансирования будут корректироваться с учетом утверждения и уточнений республиканского и местного бюджетов на соответствующий финансовый год в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Приложение 1
Оценка состояния некоторых контейнерных площадок и контейнеров для ТБО г. Семей
Контейнерная площадка имеет ограждение и твердое покрытие.
На контейнерной площадке используются металлические (0,75м3) контейнеры.
Для раздельного сбора на контейнерной площадке имеются контейнеры/сетки для вторичного сырья.
Сетки используются по назначению, население сортирует отходы.
В г. Семей на сегодняшний день имеется 560 контейнерных площадок. Количество конвейерных площадок недостаточны для г. Семей.
Рекомендации:
Необходимо организовать дополнительно 500 контейнерных площадок в городе Семей.
Организовать специальные контейнеры для сбора опасных ртутьсодержащих отходов.
Контейнерная площадка имеет ограждение и твердое покрытие.
На контейнерной площадке используются металлические (0,75м3) контейнеры.
Для раздельного сбора вторичного сырья на контейнерной площадке отсутствуют контейнеры/сетки.
Рекомендации:
Дооснастить контейнерные площадки достаточным количеством контейнеров для раздельного сбора.
Контейнерная площадка имеет твердое покрытие.
На контейнерной площадке отсутствует ограждение и контейнеры/сетки для вторичного сырья.
Рекомендации: контейнерные площадки г. Семей должны быть приведены в соответствие установленным санитарным правилам "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления":
- по периметру, с трех сторон площадка ограждается сплошным материалом, устойчивым к резким климатическим изменениям и коррозии;
- четвертая сторона площадки служит для обслуживания контейнеров, складирования отходов со свободным доступом для управляющей, обслуживающей организации и населения, иметь подъездные пути для транспорта;
-крыша, изготавливается из сплошного материала, устойчивого к резким климатическим изменениям и коррозии.
Население отдельно собирает отходы бумаги и картона на контейнерной площадке. На контейнерной площадке отсутствуют контейнеры для вторичного сырья.
Рекомендации:
Дооснастить контейнерные площадки достаточным количеством контейнеров для раздельного сбора.
Крупногабаритные и строительные отходы накапливаются рядом с контейнерными площадками. Отсутствуют специально организованные места для сбора крупногабаритных и строительных отходов.
Рекомендации:
Согласно пункту 19 Требовании к раздельному сбору отходов приказ и.о. МЭГПР от 2 декабря 2021 года № 482 МИО организуют место площадью не менее 12 м2 с покрытием и ограждением для строительных и крупногабаритных отходов, образующихся у физических лиц (жителей).
Физические и юридические лица, осуществляющие строительство или ремонт недвижимых объектов, согласно пункту 17 Требовании к раздельному сбору отходов приказ и.о. МЭГПР от 2 декабря 2021 года № 482 производят самостоятельный вывоз строительных и крупногабаритных отходов в специальные места, организованные местными исполнительными органами.
Акимату г. Семей необходимо определить специально организованные места для сбора КГО и строительных отходов от населения.
Существующая сортировочная линия на полигоне ТБО. Мощность линии недостаточна для сортировки всех поступающих отходов.
Рекомендации:
Построить ангар и запустить новую автоматизированную сортировочную линию.
Объект по сбору и сортировке отходов бумаги и картона.
Рекомендации:
Увеличение сети пунктов приема вторичных ресурсов (макулатура, ПЭТ) совместно с МСБ
Производственный объект по переработке ПЭТ тары.
Рекомендации:
Увеличение сети пунктов приема вторичных ресурсов (макулатура, ПЭТ) совместно с МСБ.
Приложение 2

Семей қаласының 10.04.2024 жылғы жағдай бойынша қалдықтарды жинау, сұрыптау және тасымалдау, қауіпті емес қалдықтарды қалпына келтіру және жою жөніндегі қызметтің басталғаны туралы хабарламаны қабылдау туралы талон алған кәсіпкерлік субъектілерінің тізімі
Кәсіпкерлік субъектілерінң атауы
Мекен жайы
1.
Семей қ "Қалдықтарды басқару жөніндегі қазақстандық оператор" ЖШС филиалы
Семей қ, Набережна көшесія, 11
2.
"Хазипов Р. С." ЖК
Семейқ, 7км Автодороги "Семей-Кайнар" көшесі
3.
"СЕМЕЙ ТАЗАЛЫК" ЖШС
Семей қ, ШожеКаржаубайулы 247 үй
4.
"Мельников А. К." ЖК

Список субъектов предпринимательства, получившие талон о приеме уведомления о начале деятельности по сбору, сортировке и транспортировке отходов, восстановлению и уничтожению неопасных отходов по состоянию на 10.04.2024 года по г. Семей
Наименование субъекта предпринимательства
Местонахождение
1.
Филиал ТОО "Казахстанский оператор по управлению отходами" в г. Семей
г. Семей, ул. Набережная, 11
2.
ИП "Хазипов Р. С."
Г. Семей, ул. 7км Автодороги "Семей-Кайнар"
3.
ТОО "СЕМЕЙ ТАЗАЛЫК"
г. Семей,ШожеКаржаубайулы дом 247
4.
ИП "Мельников А. К."

Семейқ, ул.Турксибская көшесі, 51 үй, . (офис) 13 п
27.
"AR-Steel" ЖШС
Семейқ, ,ШожеКаржаубайулы көшесі 248
28.
БАЙПЕИСОВ Т. М. ЖК
Семейқ, Кабылбаев көшесі,47
29.
ЕРСАЛИМОВА А. Ж. ЖК
Семейқ, Байгожина көшесі 9
3-қосымша
Жолдағы арақашықтық пен кідірістерді барынша азайтуды ескере отырып, қоқыс шығарушы ұйымдарға арналған маршрут
Мекен жайы
Маршрут
Шығару кестесі
1 участок
Контрольный, Мирный кенттері,
тұрғынаудан, "Затон" ауданы,
Революция Борцові және
1 шағынаудан
ШАК бекетінен (Павлодар трассасы)
Семей-Павлодар
трассасыбойынша-Семей Павлодар трассасынан
Шугаев көшесінедейін-Шугаев
көшесібойынша да т/ж, т/ж (оңжағымен)
Сростройскаякөшесінедейін, т/ж (оңжағымен)
бойыменөзенарқылыөтетін т/ж
көпірінедейінЕртіс,
Ертісөзенінің
жағасынқосаалғанда, бақылау
кентініңбойында, ШАК бекетінешығу
Абаттандырылған сектор-түзілу және
жинақтау
нормаларынасәйкес.
ҚШҰконтейнерлерді
пайдаланатынхалықсанына, қалдықтардың
жинақталунормаларына, олардысақтау
мерзімдеріне
байланысты
орнатылатынконтейнерлерсанынесептеуді
ескереотырып, контейнерлерді
орналастырады.
Контейнерлердің
есептіккөлеміқалдықтардың
нақтыжиналуынасәйкескеледі. ТҚҚ
шығарууақтылы
жүзегеасырылады. Қалдықтарды
контейнерлерде
0оС жәнеодантөментемпературада
сақтаумерзімі
– үштәуліктенаспайды, оң температурада –
біртәуліктенаспайды. Жеке сектор-аптасына
1 ретнемесеөтінішібойынша.
2 участок
Пристань ауданы, қайықауданы,
кварталдар 342,343,352,40,35,20, ш / а.
"Энергетик, ауданзағиптарқоғамы"
Павлодар трассасынанбастап
"Эйкос" ЖШС, "Қарағайлы"
тұрғынауданыжәне "Северный"
КЛО аумағынқосаалғанда,
Красный кардонкентінқосаалғанда,
жұқпалыауруларауруханасы,
шаңғыбазасы, т/ж бойымен
Сростроская т/ж стрелка көшесінедейін
№76,77 т/ж жолбойымен
Шұғаевкөшесібойынша, Шұғаевкөшесі
бойынша (оңжақтарап) Павлодар
трассасыда"Эйкос" ЖШС
Абаттандырылған сектор-түзілу және
жинақтау
нормаларынасәйкес.
ҚШҰконтейнерлерді
пайдаланатынхалықсанына, қалдық-тардың
жинақталунормаларына, оларды
сақтаумерзімдеріне
байланысты
орнатылатынконтейнерлерсанын есептеуді
ескереотырып, контейнерлерді
орналастырады.
Контейнерлердің
есептіккөлеміқалдықтардың
нақтыжиналуынасәйкескеледі. ТҚҚ
шығару
уақтылы
жүзегеасырылады. Қалдықтарды
контейнерлерде
0оС жәнеодантөментемпературада
сақтаумерзімі –
үштәуліктенаспайды, оңтемпературада –
біртәуліктенаспайды. Жеке сектор-
аптасына
1 ретнемесеөтініші
бойынша.
3 участок
"РСУ-1" ауданы, "Ақсай" тұрғыналабы,
Ақсаринск, Верхнеберзовский, КішіАқтөбе, Березовский,
Теміржолшылар, Дальний ауданы,
теміржол вокзалы ауданы, қаланыңорталықбөлігініңбөлігі
Ертісөзені
арқылыөтетін т/ж көпірден
(оңжағалау) теміржолбойымен
Туристическая көшесінедейін
Березовая көшесінедейін,
Ақсаринскийпоселкесінедейін,
Березовский поселкесінқосаалғанда,
Железнодорожный поселкесі "Железнодорожный
паркі" т/ж бойымен Терешкова
көшесінедейін, Терешкова
көшесімен (оңжағы) Чайковский
көшесініңқиылысынадейін, көшебойымен.
Чайковский Шәкәрімкөшесінедейін, Шәкәрімкөшесініңбойымен (оңжағы) Ертістіңоңжағалауыментемір
жолкөпірінедейін
Абаттандырылған сектор-түзілу және
жинақтау
нормаларынасәйкес.
ҚШҰконтейнерлерді
пайдаланатынхалықсанына, қалдық-тардың
жинақталунормаларына, оларды сақтау
мерзімдеріне
байланысты
орнатылатынконтейнерлерсанын
есептеуді
ескереотырып, контейнерлерді
орналастырады.
Контейнерлердің
есептіккөлеміқалдықтардың
нақтыжиналуынасәйкескеледі. ТҚҚ
шығару
уақтылыжүзегеасырылады. Қалдық-тарды
контейнерлерде 0оС жәнеодан
төментемпературада
сақтаумерзімі – үштәуліктен аспайды,
оңтемпературада
– біртәуліктенаспайды. Жеке сектор-аптасына
1 ретнемесеөтінішібойынша.
заявке.
4 участок
"Қазқрай" ауданының
бөлігі, Восточный кенті, Восточный солжақ
массиві,"Согра" массиві
Оңжағалаубойындағы (ескі) автогужкөпірінен
Шығыскентінің
тұрғыналабынқоса
алғанда, Өскеменкентінің
бойындағы Семей каналының
арналарыоңжағы А, Б кварталын
қосаалғанда, Шығыс Сол жағалау
саяжайалабы, шығысоңжағалау

г. Семей ул. Турксибская д. 51 кв. (офис) 13
27.
ТОО "AR-Steel"
г.Семей, улица ШожеКаржаубайулы 248
28.
ИП БАЙПЕИСОВ Т. М.
г.Семей ул. Кабылбаева,47
29.
ИП ЕРСАЛИМОВА А. Ж.
г.Семей ул. Байгожиной 9
Приложение 3
Маршрут для мусоровывозящих организации с учетом минимизации расстояний и задержек в пути
Адрес
Маршрут
График вывоза
1 участок
Пос. Контрольный, Мирный, жилой район, район "Затон", Борцов Революции и 1 мкр.
От поста ОДП (Павлодарская трасса) по Трассе Семей-Павлодар- с Трассы Семей Павлодар на ул. Шугаева -по ул. Шугаева да ж/д, вдоль ж/д (по правой стороне) до ул. Сроственская, поворот направо вдоль ж/д (по правой стороне) до ж/д моста через реку Иртыш, вдоль берега реки Иртыш включительно пос. Контрольный, выезд на пост ОДП
Благоустроенный сектор - согласно нормам образования и накопления.
МВО размещает контейнеры с учетом проведенного расчета количества устанавливаемых контейнеров в зависимости от численности населения, пользующегося контейнерами, норм накопления отходов, сроков их хранения. Расчетный объем контейнеров соответствует фактическому накоплению отходов.
Вывоз ТБО осуществляется своевременно. Сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0оС и ниже – не более трех суток, при плюсовой температуре – не более суток.
Частный сектор -1 раз в неделю или по заявке.
2 участок
Район Пристань, район Лодочная, кварталы 342,343,352,40,35,20, мкр. "Энергетик, район Общество Слепых"
От Павлодарской трассы включительно территорию ТОО "Эйкос", жилой район "Карагайлы" и ТЛЦ "Северный", включительно пос. Красный кардон, инфекционная больница, лыжная база, вдоль ж/д до ул. Сроственская ж/д стрелка вправо вдоль ж/д пути №76,77 по ул. Шугаева, по ул. Шугаева (правая сторона)Павлодарская трасса да ТОО "Эйкос"
Благоустроенный сектор - согласно нормам образования и накопления.
МВО размещает контейнеры с учетом проведенного расчета количества устанавливаемых контейнеров в зависимости от численности населения, пользующегося контейнерами, норм накопления отходов, сроков их хранения. Расчетный объем контейнеров соответствует фактическому накоплению отходов.
Вывоз ТБО осуществляется своевременно. Сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0оС и ниже – не более трех суток, при плюсовой температуре – не более суток.
Частный сектор -1 раз в неделю или по заявке.
3 участок
Район "РСУ-1", жилой массив "Аксай", поселки Аксаринск, Верхнеберзовский, Малая Актюба, Березовский, Железнодорожников, район Дальний, район ж/д Вокзала, часть Центральной части города
От ж/д моста через реку Иртыш (правый берег) вдоль железной дороги до ул. Туристическая до ул. Березовая, пос. Аксаринский, включая пос. Березовский, пос. Железнодорожный по ул. Торфяная вдоль ж/д "Железнодорожный парк" до ул. Терешковой, по ул. Терешковой (правая сторона) до пересечения ул. Чайковского, по ул. Чайковского до ул. Шакарима, по ул. Шакарима(правая сторона) вдоль правого берега Иртыша до ж/д моста
Благоустроенный сектор - согласно нормам образования и накопления.
МВО размещает контейнеры с учетом проведенного расчета количества устанавливаемых контейнеров в зависимости от численности населения, пользующегося контейнерами, норм накопления отходов, сроков их хранения. Расчетный объем контейнеров соответствует фактическому накоплению отходов.
Вывоз ТБО осуществляется своевременно. Сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0оС и ниже – не более трех суток, при плюсовой температуре – не более суток.
Частный сектор -1 раз в неделю или по заявке.
4 участок
Часть района "казкрай", пос. Восточный, массив Восточный левый, массив "Согра"

саяжайалабы 1-12 саяжайларды
қосаалғанда, арнаныңсаяжайалабы,
Сигналистеркенті, Водный кенті "Согра" алабын
қоса
алғанда", Восход кенті, "Теміржолпаркі" теміржолының
бойында Терешков көшесімен (солжағы) Чайковский көшесіне
дейін, Чайковский көшесімен (солжағы) Шәкәрім
көшесінедейін, Шәкәрім
көшесімен (солжағы) автогужевый
көпіргедейін
Абаттандырылған сектор-түзілу жәнежинақтаунормаларына сәйкес.
ҚШҰконтейнерлерді
пайдаланатынхалықсанына, қалдық-тардың
жинақталунормаларына, оларды
сақтаумерзімдеріне
байланысты
орнатылатынконтейнерлер
санынесептеуді
ескереотырып, контейнерлерді
орналастырады.
Контейнерлердің
есептіккөлеміқалдықтардың
нақтыжиналуынасәйкескеледі.
ТҚҚ шығару
уақтылыжүзегеасырылады.
алдықтарды
контейнерлерде 0оС жәнеодан
төментемпературада
сақтаумерзімі –
үштәуліктенаспайды,
оңтемпературада –
біртәуліктенаспайды.
Жеке сектор-аптасына
1 ретнемесеөтінішібойынша.
5 участок
Мұраткенті, Мұратмассиві,
1-2, Бобровка кенті, Строительный кенті,
Западный кенті, "Нахаловка" ауданы, "Цемпоселок"ауданыныңбөлігі
Теміржолкөпірінен
айналмажолғадейін (оңжағынан)
Глинка көшесімен (оңжағынан) "Семей Цемент"
ЖШС зауытынадейін, зауыттанайналма
жолғадейін, Бобровка кенті, Мұраткенті
1,2-ге дейін; Бобровка саяжайалабы
Ертістіңсолжағалауынадейін,
Шорсакөшесіменқоса, Западный
кенті,Нахаловкакенті, Краснозвездная
көшесібойынша Лесопильная көшесінедейін
Ертісөзенініңжағасыбойымен
теміржолкөпірінедейін (солжағалау)
Абаттандырылған сектор-түзілу және
жинақтау
нормаларынасәйкес.
ҚШҰконтейнерлерді
пайдаланатынхалықсанына, қалдық-тардың
жинақталунормаларына, оларды
сақтаумерзімдеріне
байланысты
орнатылатынконтейнерлерсанын
есептеуді
ескереотырып, контейнерлерді
орналастырады. Контейнерлердің
есептіккөлеміқалдықтардың
нақтыжиналуынасәйкескеледі.
ТҚҚ шығару
уақтылыжүзегеасырылады. Қалдық-тарды
контейнерлерде 0оС жәнеодантөмен
температурада
сақтаумерзімі – үштәуліктенаспайды,
оңтемпературада – біртәуліктенаспайды.
Жеке сектор-аптасына 1 ретнемесе
өтінішібойынша.
.
6 участок
"Комсомольский" тұрғыналабы,
"Комсомольский" кенті,
Треугольник ауданы, 66 квартал,
905 құрылысауданы, Цемпоселокауданыныңбөлігі, Батыспромжелісіжәне
Степной кенті
Глинка көшесі
бойындағыайналмажолдан
(солжағы) Батыстораптың
айналмажолынадейін (солжағынан)
Степной кенті , Ипподром, Жаңауылкөшесі 1,2
аумағынадейін ТМН зауытынан (Батыспромузелі),
Знаменская тасжолыбойымен
Саржалкөшесінедейінгі
теміржолөткелінедейін,
автожолкөшесімен (оңжағы) қиылысынадейін
Әуежовскаякөшесінен (Семей-Алматы т/ж)
Абаттандырылған сектор-түзілу және
жинақтаунормаларынасәйкес.
ҚШҰконтейнерлерді
пайдаланатынхалықсанына, қалдық-тардың
жинақталунормаларына, оларды
сақтаумерзімдеріне
байланысты
орнатылатынконтейнерлерсанын
есептеуді
ескереотырып, контейнерлерді
орналастырады.
Контейнерлердің
есептіккөлеміқалдықтардың
нақтыжиналуынасәйкескеледі. ТҚҚ
шығарууақтылы
жүзегеасырылады. Қалдықтарды
контейнерлерде 0оС жәнеодантөментемпературада
сақтаумерзімі –
үштәуліктенаспайды,
оңтемпературада –
біртәуліктенаспайды. Жеке сектор-
аптасына
1 ретнемесеөтінішібойынша.
.
7 участок
Юность шағын ауданы, , "Үшактар" тұрғыналабы, АягөзжәнеАэропорт
көшелеріндегі
тұрғынүй секторы
Семей-Алматы т/ж-нан
Комсомольский кентіменқоса, автожол (солжағы) көшесімен, Волгоградская көшесімен,
Семей әуежайымен, Кирпичный кентініңшекарасынадейін,
Аягөзкөшесімен т/ж бойымен,
Юность тұрғыналабынқоса
алғанда, автожол көшесі мен қиылысына дейін
Абаттандырылған сектор-түзілу және
жинақтау
нормаларынасәйкес.
ҚШҰконтейнерлерді
пайдаланатынхалықсанына, қалдық-тардың
жинақталунормаларына, оларды
сақтаумерзімдеріне
байланысты
орнатылатынконтейнерлер
санынесептеуді
ескереотырып, контейнерлерді
орналастырады.
Контейнерлердің
есептіккөлеміқалдықтардың
нақтыжиналуынасәйкескеледі. ТҚҚ
шығару
уақтылыжүзегеасырылады. Қалдық-тарды
контейнерлерде 0оС жәнеодантөментемпературадасақтау
мерзімі –
үштәуліктенаспайды, оңтемпературада – біртәуліктен
аспайды.
Жеке сектор-аптасына 1 ретнемесеөтінішібойынша.
8 участок
Суықбұлақ, Жоламан кенті, "1000 ұсақ-түйек" ауданының
бөлігі, "Мұхит" ауданының
бөлігі, "Новостройка" ауданыныңбөлігі, ЖЭО-1 ауданы, Мелькомбинат
ауданы
Т / ж көпірден (солжағалау) Семей-Алматы т/ж бойымен (солжағы) Базтаев
көшесібойымен Пищиков көшесіне
дейінбарлық Кирпичный поселкесінқосаалғанда, 9 кирпичный тұйықкөшесібойынша Семей-Алматы автотрассасына
дейін, Лениногорская көшесінқосаалғанда Холодный ключ поселкесібойынша, Ертістің
солжағалауыбойымен Лениногорская көшесі
бойымен 1 көшегедейін- Жоламан, ет комбинаты ауданы, Қазполиграф, Мелькомбинат, Жамбыл көшесі, жаңақұрылысты
қосаалғанда, Мұхит,15 ш / а., 1000 ұсақ-түйек, Топографиялық колледж Ертіс
жағалауыбойымен Т/Ж көпіргедейін (солжағалау)
Абаттандырылған сектор-түзілу және
жинақтау
нормаларынасәйкес.
ҚШҰконтейнерлерді
пайдаланатынхалықсанына, қалдықтардың
жинақталунормаларына, олардысақтау
мерзімдеріне
байланысты
орнатылатынконтейнерлерсанын
есептеуді
ескереотырып, контейнерлерді
орналастырады. Контейнерлердіңесептіккөлеміқалдықтардың
нақтыжиналуынасәйкескеледі. ТҚҚ
шығару
уақтылыжүзегеасырылады. Қалдықтарды
контейнерлерде 0оС жәнеодантөмен
температурада
сақтаумерзімі – үштәуліктенаспайды, оң
температурада – біртәуліктенаспайды.
Жеке сектор-аптасына
1 ретнемесеөтінішібойынша.

От (старого) автогужевого моста вдоль правого берега протоки Семипалатинка по ул. Усть-Каменогорска включая жилой массив пос. Восточный, включая правая сторона квартал А, Б, В дачный массив Восточный Левый береговой, дачный массив Восточный Правый береговой включая дачи с 1-12, дачный массив Протока, пос. Связистов, пос. Водный включая массив "Согра", пос. Восход, вдоль железной дороги "Железнодорожный парк" по ул. Терешкова (левая сторона) до ул. Чайковского, по ул. Чайковского (левая сторона) до ул. Шакарима, по ул. Шакарима (левая сторона) до автогужевого моста
Благоустроенный сектор - согласно нормам образования и накопления.
МВО размещает контейнеры с учетом проведенного расчета количества устанавливаемых контейнеров в зависимости от численности населения, пользующегося контейнерами, норм накопления отходов, сроков их хранения. Расчетный объем контейнеров соответствует фактическому накоплению отходов.
Вывоз ТБО осуществляется своевременно. Сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0оС и ниже – не более трех суток, при плюсовой температуре – не более суток.
Частный сектор -1 раз в неделю или по заявке.
5 участок
Пос. Мурат, массив Мурат, 1-2, пос. Бобровка, пос. Строительный, пос. Западный, район "Нахаловка", часть района "Цемпоселок"
От железнодорожного моста до кольцевой развязки (с правой стороны) по ул. Глинки (с правой стороны) до завода ТОО "Семей Цемент", от завода до кольцевой развязки, пос. Бобровка, массив Мурат 1,2 до пос. Мурат; дачный массив Бобровка до левого берега Иртыша по ул. Щорса включительно пос. Западный, пос.Нахаловка, по ул. Краснозвездная до ул. Лесопильная вдоль берега реки Иртыша до железнодорожного моста (левый берег)
Благоустроенный сектор - согласно нормам образования и накопления.
МВО размещает контейнеры с учетом проведенного расчета количества устанавливаемых контейнеров в зависимости от численности населения, пользующегося контейнерами, норм накопления отходов, сроков их хранения. Расчетный объем контейнеров соответствует фактическому накоплению отходов.
Вывоз ТБО осуществляется своевременно. Сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0оС и ниже – не более трех суток, при плюсовой температуре – не более суток.
Частный сектор -1 раз в неделю или по заявке.
6 участок
Жилой массив "Комсомольский", пос. "Комсомольский", район Треугольник, 66 квартал, район 905 Стройка, часть района Цемпоселок, Западный промузел и пос. Степной
От кольцевой развязки по ул. Глинки (левая сторона) до кольцевой развязки Западного узла (с левой стороны) до территории массива Мурат 1,2 пос. Степной , ипподром, по ул. Жанауыл от завода ТМН (Западный промузел), до железнодорожного переезда по Знаменской трассе до ул. Саржал, по улице Автодорожная (правая сторона) до пересечения с ул. Аэропортовской (ж/д Семей-Алматы)
Благоустроенный сектор - согласно нормам образования и накопления.
МВО размещает контейнеры с учетом проведенного расчета количества устанавливаемых контейнеров в зависимости от численности населения, пользующегося контейнерами, норм накопления отходов, сроков их хранения. Расчетный объем контейнеров соответствует фактическому накоплению отходов.
Вывоз ТБО осуществляется своевременно. Сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0оС и ниже – не более трех суток, при плюсовой температуре – не более суток.
Частный сектор -1 раз в неделю или по заявке.
7 участок
Мкр. Юность, жилой массив "Ушактар", жилой сектор по ул. Аягузская и Аэропортовская
От ж/д Семей-Алматы по ул. Автодорожная (левая сторона), включая пос. Комсомольский, по ул. Волгоградской, Аэропорта Семей, до границы поселка Кирпичный, вдоль ж/д по ул. Аягузская, включая жилой массив Юность до пересечения с ул. Автодорожная
Благоустроенный сектор - согласно нормам образования и накопления.
МВО размещает контейнеры с учетом проведенного расчета количества устанавливаемых контейнеров в зависимости от численности населения, пользующегося контейнерами, норм накопления отходов, сроков их хранения. Расчетный объем контейнеров соответствует фактическому накоплению отходов.
Вывоз ТБО осуществляется своевременно. Сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0оС и ниже – не более трех суток, при плюсовой температуре – не более суток.
Частный сектор -1 раз в неделю или по заявке.
8 участок
Холодный ключ, пос. Жоломан, часть района "1000 мелочей", часть района "Океан", часть района "Новостройка", район ТЭЦ-1, район Мелькомбината
От ж/д моста (левый берег) вдоль ж/д Семей-Алматы (левая сторона) по ул. Базтаева до ул. Пищевиков включая весь пос. Кирпичный, по ул. 9 кирпичный переулок до автотрассы Семей-Алматы, по ул. Лениногорская включительно пос. Холодный ключ, вдоль левого берега Иртыша по ул. Лениногорская до ул. 1-я Жоламан, район Мясокомбината, Казполиграф, Мелькомбинат, по ул. Жамбыла, включительно Новостройка, Океан,15 мкр.,1000 мелочей, Топографический колледж до ул. Народная вдоль берега Иртыша до ж/д моста (левый берег)
Благоустроенный сектор - согласно нормам образования и накопления.
МВО размещает контейнеры с учетом проведенного расчета количества устанавливаемых контейнеров в зависимости от численности населения, пользующегося контейнерами, норм накопления отходов, сроков их хранения. Расчетный объем контейнеров соответствует фактическому накоплению отходов.
Вывоз ТБО осуществляется своевременно. Сроки хранения отходов в контейнерах при температуре 0оС и ниже – не более трех суток, при плюсовой температуре – не более суток.
Частный сектор -1 раз в неделю или по заявке.